ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί δούλων στην αρχαία Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 08:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά ποιός είναι πιό άνδρας και πιο Έλληνας;
πιό Ελληνες ήταν τότε, αλλά ήταν κουδουνίστρες.
Πιό άντρακλες είναι τώρα, αλλά όχι Ελληνες. Ελληναράδες!
...και φυσικά προτιμούν το άντρακλες, λες και τους το αμφισβήτησε κανείς.

Σύμφωνα πάντα με τους ΟΕΟ καλή μου.

Ο καμπαρντινάκιας είναι ουδδέτερο...

Edited by - Αίολος on 31/01/2010 08:34:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 08:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα σου δεν είναι η διαβίωση των δούλων...
α!Α!ααα... Με συγχωρείς ε;
Μόλις το αντελήφθην...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 10:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εγώ είμαι ο Έλληνας, οι υπόλοιποι είναι ανθρωπόμορφα σκουλίκια.
Πλάκα έχεις!
Και για να γράφεις τόσο μακροσκελή μηνύματα, πρέπει να συγχίστηκες.
Πες μου ποιός σε στεναχώρησε και να δεις εγώ!
Γούτσου-γούτσου!


Ρε σύ Αίολε , τι ρωτάς το παιδί?

Δεν το βλέπεις?

Τόσο άγχος και τόση πίεση -εντός του- δεν αντέχεται , άσε το παιδί να εκτονωθεί...

ΌΠως το είπες..γούτσου-γούτσου..να τον καλέσουμε λές να έρθει κοντά μας , να του δώσουμε μια πατρική αγκαλιά???

Πάντως έχει αρχίσει να ανεβάζει στροφές...είναι ο Lufus που όλοι γνωρίζουμε ...Lufus Alien...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 10:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαιος:
quote:
Τα σκέφτεσαι πριν σου ξεφύγουν?
Απο την στιγμη που δεν μπορεις να αποδωσεις στα νεοελληνικα ενα αρχαιο κειμενο εισαι ασχετος , αλλωστε το παραδεχτηκες ... ή κανω λαθος ???
quote:
......τι? τι?....κληρονομικά μήπως?....κάτι πήρε τ' αυτί μου!
Μα αφου δεν εχεις λογους να τον κατηγορησεις ... ξαφνικα "βρηκες" ... ρωτα τους "ειδημονες" ...
quote:
Δε γνωρίζω γιατί είσαι πολύ εχέμυθος.....τα κρατάς όλα για τον εαυτό σου...
Δεν γνωριζεις γιατι εισαι "αδιαβαστος" ...
quote:
Θες να σου δώσω ένα δανεικό?.....θα είναι και Περσίας!!!
κρατα το ... θα αδειασεις τελειως το κρανιο σου ; Δεν μπορω να σου το κανω αυτο !!!
quote:
Προτιμώ τη σπηλιά, αν είναι να είμαι εκεί που είσαι κι εσύ....δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου παραμορφωμένο!!
Ετσι , ετσι ... η θεση σου ειναι εκει ... κεκτημενο δικαιωμα σου η .... ατροφια εγκεφαλου .
quote:
Τσακίζει κόκαλα η αδυναμία σου.
Τριιιια παιδιαααα τρια παιδιααα βολιοτικαααααα ....
quote:
Να σου ρίξω μία στο επόμενο μήνυμά μου?
Κατσε να παρω την μπαλα ... ελα ... παμεεεε ....
quote:
Έτσι λένε οι διαπιστευμένοι ιστορικοί που προείπα....τους θες ανάκατα ή με αλφαβητική σειρά?
οκ! Ανάκατα…

ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Ακαδημαϊκός.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΤΣΟΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Ακαδημαϊκός.
ΑΝΔΡΕΑΣ ΞΥΓΓΟΠΟΥΛΟΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Θες/κης, Ακαδημαϊκός.
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ Καθηγητής Πανεπιστημίων Washington και Αθηνών,
Ακαδημαϊκός.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ Καθηγ. Πανεπιστημίου Θες/κης, Ακαδημαϊκός,
συγγραφεύς.
ΚΩΣΤΗΣ ΜΠΑΣΤΙΑΣ (1901-1972), συγγραφεύς
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΖΑΚΥΝΘΗΝΟΣ Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Ακαδημαϊκός.

ΕΛΕΝΗ AHRWELER-ΓΛΥΚΑΤΖΗ Α΄ Πρύτανης Πανεπιστημίου Παρισίων,
Διευθύντρια στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών
Ερευνών της Γαλλίας (CNRS Αποτέλεσε την
πρώτη γυναίκα πρόεδρο του τμήματος Ιστορίας
στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης το 1967 και την πρώτη γυναίκα πρύτανη του Πανεπιστημίου της Σορβόνης, στην 700 χρόνων ιστορία του το 1976, όπως και πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης. Διευθύντρια του Κέντρου Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΒΟΡΩΝΟΣ Καθηγητής Ecol Pratique des Hautes Etudes
Παρισίων Επίτιμος διδάκτορα Πανεπιστημίων
Αθηνών 1976, Θεσσαλονίκης 1977, ανακηρύχθηκε
Docteur es Lettres της Σορβόννης. Εργάσθηκε στο
CNRS και δίδαξε ως διευθυντής σπουδών στην Ecole
Pratique des Hautes Etudes (IV Section) ιστορία των
θεσμών της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.

ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΖΑΧΑΡΙΑΔΟΥ Ιστορικός Διδάκτωρ.
ΛΙΝΟΣ ΜΠΕΝΑΚΗΣ Διευθυντής του κέντρου Φιλοσοφίας της Ακαδημίας Αθηνών.
ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΦΑΣΟΥΛΑΚΗΣ Επιμελητής στην έδρα της μεσαιωνικής ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών
ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ Βυζαντινολόγος, Γενικός Γραμματεύς Διεθνούς Ενώσεως Βυζαντινών Σπουδών.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Διδάκτωρ, επιμελητής τμήματος χειρογράφων της Εθνικής Βιβλιοθήκης.
ΧΡΥΣΑ ΜΑΛΤΕΖΟΥ Ερευνήτρια του Κέντρου Βυζαντινών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών.
ΣΠΥΡΟΣ ΒΡΥΩΝΗΣ Καθηγητής Πανεπιστημίων Αθηνών και Καλιφόρνιας.

Α.Α VASILIEV......περιττό για συστάσεις.


Ολοι αυτοι λενε πως "η Διαμάχη τους ήταν ανάμεσα στο ποιος από τους δύο φιλόσοφους ήταν πλησιέστερος προς το χριστιανικό δόγμα και ποιος υπερείχε από τους δύο" ; Οταν διαβαζεις κατι φροντισε να καταλαβεις περι τινος προκειτε και μην μας ζαλιζεις τα μυαλα .Αν ελαχιστοι ρασοφοροι ασχοληθηκαν με τους Ελληνες φιλοσοφους ηταν για δυο λογους , α) να οικοιοποιηθουν ορισμενα σημεια της φιλοσοφιας τους διαστρεβλωνοντας τα και β) να καταστρεψουν ολα τα αλλα με τον ενα ή τον αλλο τροπο . Οι υβριστες της ελληνικης φιλοσοφιας δεν μπορει και δεν ηταν ποτε οπαδοι της . Αν ολοι τουτοι που εκανες τον κοπο να αναφερεις τα ονοματα τους ειναι ειδημονες σαν τον Γιαμαρελλο στην υποθεση Βισσαριωνα (θυμασαι τι ελεγε ... "η επιστημη μιλησε ... εγω ειμαι η επιστημη" ... και αλλα τετοια ευτραπελα) , να τους εχεις και να τους χαιρεσαι ... εγω δεν θα παρω .

... και καλαθιιιιι

quote:
Μπα! .....θα τα βρίσκαμε γιατί αυτός σκεφτόταν σε αντίθεση με σένα
Βρε θα επνιγε "παραχρημα" χωρις να το σκεφτει καθολου ... και μετα θα τον κατηγορουσαμε και σαν φονια ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 11:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lupus Animus:
,,,,Εγώ (ο κυπριος) λοιπόν που είναι δεδομένο οτι είμαι απόγονος Ελλήνων,,,,
makfor:
ΧΑΧΑΧΑ ΚΟΙΤΑ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
νασαι καλα ρε φιλε για το γελιο που προσφερεις ... νασαι παντα καλα !!!! αλλα πουσε ... μη κανεις τεστ DNA γιατι θα κλαψουνε ... μανουλες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!!

Τι εννοείς makfor? μήπως ότι οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες? ή κατάλαβα λάθος?

Και απορώ τη στιγμή που ο Lupus Animus, δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα....γιατί ασχολείστε μαζί του? Μήπως επειδή ούτε εσείς μπορείτε?

quote:
Αίολος:
α!Α!ααα... Με συγχωρείς ε;
Μόλις το αντελήφθην...

A! γεια σου!

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 11:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ εσείς έχετε σκουλικάκια. Αμα δείτε μαλακία αμέσως θα τρέξετε,
μου αρέσει που προσπαθείτε να παίξετε και τους σοβαρούς. lol

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 11:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τους Έλληνες απο πάντα είχα μια ρομαντική σχέση:

Με χρειάζονται, χωρίς την ψωλή του Πάνα είναι hopeless.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 12:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδιάβαστος:
Απο την στιγμη που δεν μπορεις να αποδωσεις στα νεοελληνικα ενα αρχαιο κειμενο εισαι ασχετος , αλλωστε το παραδεχτηκες ... ή κανω λαθος ???

Μάλλον θες και σου ξεφεύγουν....
Με την απύθμενη λογική σου, εάν κάποιος δεν ξέρει Γαλλικά, είναι άσχετος με τη Γαλλική επανάσταση....αν δεν ξέρει Λατινικά, είναι άσχετος με τη Ρωμαϊκή ιστορία....εάν δεν ξέρει Βουλγαρικά, Ινδικά, Κινέζικα κ.ο.κ. είναι άσχετος με τη γεωγραφία και την ιστορία αυτών των κρατών.
Εάν δεν ξέρει Ρώσικα, Ιταλικά και Γερμανικά, παρά μόνο Αγγλικά, ώστε να μελετήσει απευθείας τις πηγές, δεν γνωρίζει παρά μόλις το 1/4 του Α & Β παγκόσμιου πολέμου.

Ποιος μπορεί να πάρει στα σοβαρά τέτοιες απόψεις?

quote:
Αδιάβαστος:
Μα αφου δεν εχεις λογους να τον κατηγορησεις ... ξαφνικα "βρηκες" ... ρωτα τους "ειδημονες" ...

Ποτέ μου δεν έχω μπει στη λογική να ψάξω για ειδήμονες ώστε να κατηγορήσω τους αρχαίους Έλληνες...εσύ ανέφερες ότι μπορείς να κατηγορήσεις τον Αριστοτέλη για κάποια πράγματα.

quote:
Αδιάβαστος:
Δεν γνωριζεις γιατι εισαι "αδιαβαστος" ...

Δε γνωρίζω γιατί δε με απασχολεί και ούτε με νοιάζει. Δεν είναι ειδικότητά μου η συκοφαντία. Η ειδικότητά μου είναι να ξεσκεπάζω τις συκοφαντίες και να δείχνω τη γύμνια τους.

quote:
Αδιάβαστος:
κρατα το ... θα αδειασεις τελειως το κρανιο σου ; Δεν μπορω να σου το κανω αυτο !!!

Και ν' αφήσω το δικό κρανίο τελείως άδειο?....καλά.

quote:
Αδιάβαστος:
Ετσι , ετσι ... η θεση σου ειναι εκει ... κεκτημενο δικαιωμα σου η .... ατροφια εγκεφαλου .

Ευτυχώς η θέση μου είναι πολύ μακριά από τη δική σου.

quote:
Αδιάβαστος:
Ολοι αυτοι λενε πως "η Διαμάχη τους ήταν ανάμεσα στο ποιος από τους δύο φιλόσοφους ήταν πλησιέστερος προς το χριστιανικό δόγμα και ποιος υπερείχε από τους δύο" ; Οταν διαβαζεις κατι φροντισε να καταλαβεις περι τινος προκειτε και μην μας ζαλιζεις τα μυαλα .Αν ελαχιστοι ρασοφοροι ασχοληθηκαν με τους Ελληνες φιλοσοφους ηταν για δυο λογους , α) να οικοιοποιηθουν ορισμενα σημεια της φιλοσοφιας τους διαστρεβλωνοντας τα και β) να καταστρεψουν ολα τα αλλα με τον ενα ή τον αλλο τροπο . Οι υβριστες της ελληνικης φιλοσοφιας δεν μπορει και δεν ηταν ποτε οπαδοι της . Αν ολοι τουτοι που εκανες τον κοπο να αναφερεις τα ονοματα τους ειναι ειδημονες σαν τον Γιαμαρελλο στην υποθεση Βισσαριωνα (θυμασαι τι ελεγε ... "η επιστημη μιλησε ... εγω ειμαι η επιστημη" ... και αλλα τετοια ευτραπελα) , να τους εχεις και να τους χαιρεσαι ... εγω δεν θα παρω .

... και καλαθιιιιι



Ας δούμε ενδεικτικά τι λένε:
"....Από την άλλη μεριά η αντιπαλαμική μερίδα, και κυρίως εκείνοι που από εδιαφέρον για τη σχολαστική θεολογία και φιλοσοφία έγιναν λατινόφρονες, ήθελαν μία φιλοσοφικά προσανατολισμένη θεολογία.
Αυτοί είναι που έθεσαν τώρα "καθαρά" το ερώτημα για το ποιος από τους δύο φιλόσοφους, ο Πλάτωνας ή ο Αριστοτέλης, είναι πλησιέστερα στο χριστιανικό δόγμα.
Και ύστερα ποιος υπερέχει ως φιλόσοφος και τίνος σπουδή είναι ωφέλιμη και αναγκαία.
Στην τελευταία αυτή φάση των φιλοσοφικών αντιθέσεων πρωταγωνίστησαν σπουδαίοι άνδρες με κορυφαίους τον Γεώργιο Πλήθωνα και τον Γεώργιο Σχολάριο-Γεννάδιο.
Με την έκθεση της δράσεως και του έργου τους θα γνωρίσουμε καλύτερα και τις πτυχές της διαμάχης των πλατωνικών και των αριστοτελικών στις τελευταίες δεκαετίες πριν από την πτώση του Βυζαντίου.
(Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμος Θ' σελ. 368)

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 13:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέραν κάθε αμφιβολίας και μέσα απο όλα όσα συνεχώς κατατίθενται , διαπιστώνει κανείς και την πραγματική αλήθεια..

Την πραγματικότητα η μάζα την προσεγγίζει καθημερινά , την οσμίζεται , την νοιώθει στο "πετσί" της και δεν τησ δημιουργεί καμμιά ευφορία ή επιθυμία...αντίθετα , το όραμα και τον μύθο που κάποιος θα του "προσφέρει" ποτέ δεν τον είδε ή έστω τον είχε σκεφθεί και αυτό οργανώνει την επιθυμία του και στηρίζει τους μυθοπλάστες και τους "δώρα φέροντες"....

Η ευκολία με την οποία γενικεύονται ορισμένες γνώμες , οφείλεται κυρίως στην αδυναμία των περισσοτέρων ανθρώπων να σχηματίσουν μια ιδιαίτερη γνώμη , βασισμένη στις δικές τους σκέψεις.

Μέσα στην ιστορία το φαινομενικό έπαιξε πάντα ένα ρόλο πολύ πιο σπουδαίο απο το πραγματικό.Το εξωπραγματικό κυριαρχεί στο πραγματικό και αυτό διότι το πραγματικό για τον καθένα ψυχολογικό χαρακτήρα , είναι τόσο ρηχό ...όσο ρηχός είναι ο ίδιος και δηλώνει την αδυναμία του να διαμορφώσει ο ίδιος προσωπικά οράματα και μαγεία στην ζωή του!

Ο όχλος , μη μπορώντας να σκεφθεί παρα μόνο με εικόνες ... δεν αφήνεται να εντυπωσιασθεί παρα μόνο με εικόνες .

Μόνο αυτές οι τελευταίες τον τρομοκρατούν ή τον μαγεύουν και γίνονται κίινητρα δράσης.

Άρτος και θεάματα αποτελούσαν άλλοτε για τους Ρωμαίους πληβείους , το ιδανικό της ευτυχίας!

Το εξωπραγματικό έχει πάντα τόση μεγάλη σημασία στα μάτια τους , όσο το πραγματικό και τις περισσότερες φορές είναι πιο ρεαλιστικό και πραγματικό απο την ίδια ζοφερή πραγματικότητα της ίδιας τους της ζωής!

Η επιθετικότητα , η παραβατικότητα γενικά , όσο και απάνθρωπη αν είναι , νομιμοποιείται απο την δύναμη που ασκεί στο ψυχολογικό πλήθος των μαζών , ο μυθοπλάστης και ο "οραματιστής" και ο οποίος υποστασιοποιείται αλλα και υπάρχει , επι τη υπάρξει του ασταθούς και αδύναμου ψυχολογικού χαρακτήρα που συνθέτει τον όχλο!

Πρωτογενείς σκέψεις , οι ασταθείς ψυχολογικοί χαρακτήρες των μαζών δεν δημιουργούν και είναι αυτό που δημιουργεί , όλα όσα ως γεγονότα έρχονται στην ζωή τους και τελματώνουν στην μιζέρια και την δυστυχία ...με αποτέλεσμα να χειραγωγούνται απο οράματα και μυθοπλασίες !

Έτσι , οι μεγάλοι πολιτικοί αλλα και θρησκευτικοί ηγέτες , όλων των αιώνων και όλων των κρατών , συμπεριλαμβανομένων και των πιο απόλυτων τυράννων , θεώρησαν την λαική φαντασία σαν το στήριγμα της δύναμής τους!

Η φαντασία του όχλου , πρέπει να τρέφεται με εντυπώσεις..!

soul

Edited by - Εαρινός on 31/01/2010 13:29:14

Edited by - Εαρινός on 31/01/2010 13:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο καλά τα λες, εσύ φυσικά ανήκεις στον όχλο φιλόψοφε.

Οι φιλόψοφοι απο την μια αναγνωρίζουν την αδυναμία της μάζας να κάτσει να ασχολείται με αυτά τα θέματα και να τα προσεγγίσει σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλα αρνούνται τον μυστικισμό και το πνευματικό καταφύγιο της θρησκείας και νομίζουν οτι άντε και το ρίξουν όλοι οι φιλόψοφοι στον νοητικό αυνανισμό θα βρεθεί λύση.

Ας πούμε τους αρέσει ο Γιουγκ και υπερηφανεύονται για τις γνώσεις τους, αλλά το γεγονός οτι ηταν γνωστικός χριστιανός και υπερ της θρησκείας τους διαφεύγει, πρέπει οι Ελληναράδες του κώλου να πολεμήσουν καθετί χριστιανικό και έχουν παγιδευτεί μέσα σε εικόνες απο τις οποίες δεν υπάρχει καμία διέξοδος, πάμε ολοταχώς στην ανάγκη της ευθανασίας και της αποτέφρωσης.

Έχουν βάλει μια εικόνα στον καμμένο εγγέφαλο τους για τον Χριστιανό και τον Έλληνα, τρεφονται με τις εντυπώσεις, έχουν βρεί το λάθος της ανθρωπότητας και στην ουσία το λάθος το έκανε η μάνα τους όταν τους έκλασε.

Παριστάνουν του φιλόσοφους(ο φιλόψοφοι που είναι παγιδευμένοι στις εικόνες) και αν τους πείς για τον Μπέικον που στην ουσία η φιλοσοφία του ηταν η θεμελίωση της νεας Ευρωπαϊκής εποχής, θα το προσπεράσουν
και θα συνεχίζουν να ψάχνους τρόπους να αιτιολογήσουν τις ψυχώσεις τους, ακριβώς όπως και κάθε άλλος πιστός που ειναι παγιδευμένος μέσα σε καρμικά συμπλέγματα-εικόνες.

Φράνσις Μπέικον:
Στην ιστορία του κόσμου δεν υπήρξε ποτέ φιλόσοφος ή αίρεση, νόμος ή πειθαρχία που να εξυψώσουν τόσο το κοινό καλό, όσο η χριστιανική πίστη.

Λίγη φιλοσοφία τείνει να στρέψει τον άνθρωπο προς τον αθεϊσμό. Αλλά το βάθος στη φιλοσοφία φέρνει τις σκέψεις των ανθρώπων στη θρησκεία.

Αυτός σας κάνει για φιλόσοφος;

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπράβο καλά τα λες, εσύ φυσικά ανήκεις στον όχλο φιλόψοφε.

Οι φιλόψοφοι απο την μια αναγνωρίζουν την αδυναμία της μάζας να κάτσει να ασχολείται με αυτά τα θέματα και να τα προσεγγίσει σε ικανοποιητικό βαθμό, αλλα αρνούνται τον μυστικισμό και το πνευματικό καταφύγιο της θρησκείας και νομίζουν οτι άντε και το ρίξουν όλοι οι φιλόψοφοι στον νοητικό αυνανισμό θα βρεθεί λύση.

Ας πούμε τους αρέσει ο Γιουγκ και υπερηφανεύονται για τις γνώσεις τους, αλλά το γεγονός οτι ηταν γνωστικός χριστιανός και υπερ της θρησκείας τους διαφεύγει, πρέπει οι Ελληναράδες του κώλου να πολεμήσουν καθετί χριστιανικό και έχουν παγιδευτεί μέσα σε εικόνες απο τις οποίες δεν υπάρχει καμία διέξοδος, πάμε ολοταχώς στην ανάγκη της ευθανασίας και της αποτέφρωσης.

Έχουν βάλει μια εικόνα στον καμμένο εγγέφαλο τους για τον Χριστιανό και τον Έλληνα, τρεφονται με τις εντυπώσεις, έχουν βρεί το λάθος της ανθρωπότητας και στην ουσία το λάθος το έκανε η μάνα τους όταν τους έκλασε.

Παριστάνουν του φιλόσοφους(ο φιλόψοφοι που είναι παγιδευμένοι στις εικόνες) και αν τους πείς για τον Μπέικον που στην ουσία η φιλοσοφία του ηταν η θεμελίωση της νεας Ευρωπαϊκής εποχής, θα το προσπεράσουν
και θα συνεχίζουν να ψάχνους τρόπους να αιτιολογήσουν τις ψυχώσεις τους, ακριβώς όπως και κάθε άλλος πιστός που ειναι παγιδευμένος μέσα σε καρμικά συμπλέγματα-εικόνες.

Φράνσις Μπέικον:
Στην ιστορία του κόσμου δεν υπήρξε ποτέ φιλόσοφος ή αίρεση, νόμος ή πειθαρχία που να εξυψώσουν τόσο το κοινό καλό, όσο η χριστιανική πίστη.

Λίγη φιλοσοφία τείνει να στρέψει τον άνθρωπο προς τον αθεϊσμό. Αλλά το βάθος στη φιλοσοφία φέρνει τις σκέψεις των ανθρώπων στη θρησκεία.

Αυτός σας κάνει για φιλόσοφος;

http://lupusanimus.blogspot.com/


Θα μπορούσε ο καθένας εδώ μέσα να καταθέσει εν είδει εντυπωσιασμού ...ονόματα φιλοσόλων ...όπως ο Ντεκάρτ..ο Κάντ..ο Χιούμ ή και ο Γκρίρκεκωρ ή ο Σπινόζα..και που παραπέμπει σε παιδική αφέλεια και διάθεση για επίδειξη ενός ανεπαρκούς νοητικού του επιπέδου σαν του δικού σου αλλα και ηλιθίου ταυτόχρονα!

Το γεγονός ότι η λέξη άθεος δημιουργεί αλλα και βγάζει στην επιφάνεια ασυνείδητους φόβους σου , αποτέλεσμα της χειραγώγησής σου απο σύμβολα και εικόνες αλλα και ενός παραληρηματικού και ασταθούς αλλα και μη συγκροτημένου εγγενώς "εγώ" , προβάλλει την ψυχολογία και την συναισθηματική ανισσοροπία μωρού που κατουριέται τα βράδυα για να προξενήσει το ενδιαφέρον της μαμάς του!

Εχει εμπεδωθεί πλέον με ξεκάθαρο τρόπο , το ψυχομαλακωμπούκωμα και το οποίο κρίνεται υπεύθυνο για την σημερινή σου κατάσταση αλλα κανείς μας δεν μπορεί να κάνει οτιδήποτε για την περιπτωσιολογία σου αλλα και την αποστολή την οποία έχεις αναλάβει να φέρεις εις πέρας με την παρουσία σου την φαιδρή εδώ μέσα!

Κάνε τσίσα του τώρα και μετά να πλύνεις και λίγο τα χεράκια σου...και μετά νάνι , αφού κάνεις την προσευχή σου πρώτα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας και κσεφτυλίστηκε το θέμα και για να μην ανοικσω άλλο και γίνει επίσης κολοχανίο με τους ΟΕΟ, θα σας παραθέσω έναν φανταστικό διάλογο του Κυρίου με τον Σωκράτη.
Για να περνάει η ώρα.
Σε συνέχειες φυσικά...


Ο Σωκράτης συναντά τον Ιησού


-Σωκράτης: Καλημέρα, Ιησού, έχω ακούσει τόσα για την θαυμαστή διδασκαλία σου. Με τον δικό μου σεμνό τρόπο είμαι ένας φιλόσοφος εδώ στην Αθήνα. Μου είπαν ότι έχεις μεγάλη σοφία και αυτό είναι εμφανές από τα πλήθη αυτών που σε ακολουθούν στος δρόμους. Αν έχεις δύο λεπτά καιρό, θα εκτιμούσα εάν με διαφώτιζες με τις απαντήσεις σου σε κάποια ανοιγματικά προβλήματα που με φασανίζουν σε ολόκληρη τη ζωή μου.
-Ιησούς: Είμαι σαν ένας αλιέας ανδρών που αναζητεί ακολούθους. Φέρνω την αλήθεια του θεού σε όλη την ανθρωπότητα. Ψάξε και θα βρεις, ρώτα και θα λάβεις απάντηση, χτύπα και θα ανοιχτεί μπροστά σου.
-Σωκράτης: Υπάρχει ένα βασικό ερώτημα που πάντα κυριαρχούσε στη σκέψη
μου. Αν και ήταν ανέκαθεν ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο στην αναζήτησή μου για την αλήθεια και το νόημα, είμαι βέβαιος ότι με τις γνώσεις σου θα το βρεις πολύ πιο εύκολο και θα με θεωρήσεις έναν ανόητο ηλικιωμένο. Πάντα επιθυμούσα να ζήσω με τιμή και ευγένεια, αλλά φαίνεται ότι απλά σκόνταψα στη ζωή χωρίς καλά καλά να μάθω τι είναι τιμή και τι ευγένεια. Με την περιορισμένη μου αντίληψη, συχνά φαντάζει σε μένα ότι η ζωή, με όλη της την βιασύνη και φασαρία, πραγματικά δεν
υποδείκνυει τίποτα. Πες μου σε παρακαλώ: Πως πρέπει να ζει ένας άνδρας, ποιος ο σκοπός της ζωής;
-Ιησούς: Να υπηρετείς και να λατρεύεις τον θεό.
-Σωκράτης: Ποιο θεό;
-Ιησούς: Υπάρχει μόνο ένας θεός.
-Σωκράτης: Ω! Θα έπρεπε να ζεις εδώ στην Αθήνα. Έχουμε αρκετούς για να
διαλέξεις.
-Ιησούς: Υπάρχει μόνο ένα αληθινός θεός.
-Σωκράτης: Φυσικά. Και ποιος είναι αυτός;
-Ιησούς: Ο αληθινός θεός είναι Κύριος ο θεός.
-Σωκράτης: Ναι. Αλλά ποιος είναι Κύριος ο θεός; Ή τι είναι;
-Ιησούς: Είναι η απόλυτη σοφία, αγάπη, κατανόηση, ειρήνη, και έλεος. Είναι ο δημιουργός των Ουρανών και της Γης και όλων των πραγμάτων στο σύμπαν.
-Σωκράτης:Όλων των πραγμάτων;
-Ιησούς: Ναι, όλων των πραγμάτων. Είναι παντοδύναμος. Είναι ο κύριος και ελεγκτής και δημιουργός όλων των πραγμάτων. Ο πανταχού-παρών που τίποτα δεν μπορεί να συμβεί χωρίς να το γνωρίζει εκ των προτέρων.
-Σωκράτης: Δημιούργησε λοιμούς, πολέμους, θάνατο, τυρρανία και κακό;
-Ιησούς: Όχι. Αυτά τα πράγματα και όλα τα άλλα δεινά και τραγωδίες είναι του Σατανά, του πρίγκιππα του σκότους, ή από τις ανθρώπινες αδυναμίες και την σατανική φύση. Ο θεός είναι αγαθός και άκακος, μόνο καλό μπορεί να βγει από αυτόν.
-Σωκράτης: Και ποιός στα καλά καθούμενα είναι ο Σατανάς; Σίγουρα θα πρέπει να είναι ένας θεός για να μπορεί να τιμωρεί με πανολεθρίες το ανθρώπινο είδος.
Παρ’όλα αυτά είχες μόλις πει ότι υπάρχει μόνο ένας Θεός. Επίσης είχες πει ότι όλες αυτές οι υπάρξεις προέρχονται από τον Θεό. Και τώρα λές ότι μόνο το καλό έρχεται από τον Θεό και όλο το κακό προέρχεται από κάποιον που λέγεται Σατανάς. Αυτά φαίνονται να είναι αντιφάσεις. Φοβάμαι πως η θρησκεία σου είναι μακράν πιο πολύπλοκη γι’αυτό το παλιομυαλό να το καταλάβει. Παρ’όλα αυτά θα είμαι ένας διψασμένος μαθητής και θα προσπαθήσω σκληρά να καταλάβω, αν όμως με βοηθήσεις. Σε παρακαλώ εξήγησε: ποιός είναι ο Σατανάς και πως μπορεί όλα τα πράγματα να προέρχονται από τον Θεό και όμως να μην προέρχονται από τον Θεό;
-Ιησούς: Ο Σατανάς είναι ένας εκπεσόν άγγελος που είναι αισιόδοξος.
Επαναστάτησε εναντίον του Θεού και θέλει να ανατρέψει όλες τις δημιουργίες του.
-Σωκράτης: Τι στο όνομα του Δία είναι ένας άγγελος;
-Ιησούς: Ο άγγελος είναι ένας άγγελλος.
-Σωκράτης: Μα βέβαια, αυτή είναι μια ταυτότητα. Ο Σωκράτης είναι
Σωκράτης. Αλλά βλέπεις δεν σημαίνει τίποτα σε εμένα, άπειρος όπως είμαι στη θρησκεία σου. Παρ’όλο ότι είναι αλήθεια όσο αληθινό μπορεί να γίνει, δεν σχετίζεται σε κάτι που μπορώ να καταλάβω. Σύγκρινε το μέ κάτι που είμαι εξοικειωμένος.
-Ιησούς: Ένας άγγελος είναι ένας άγγελος.
-Σωκράτης:Σε παρακαλώ συγχώρα με για την άγνοια μου. Κατανόησε ότι δεν
είμαι αυθεντία όπως είσαι εσύ. Δεν έχω ποτέ έναν άγγελο ούτε έχω ακούσει για έναν. Είμαι ενήμερος ότι είχες πολλά παράξενα οράματα όταν περιφερόσουνα για 40 ημέρες χωρις φαγητό. Σε παρακαλώ πές μου πως είναι αυτοί οι άγγελοι.
-Ιησους: Έχουν φτερά.
-Σωκράτης: Το ίδιο και οι σκνίπες. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;
-Ιησούς: Μοιάζουν με ανθρώπους εκτός του ότι έχουν φτερά.
-Σωκράτης: Μα φυσικά, έπρεπε να το είχα καταλάβει. Είπες ότι μοιάζουν με τους ανθρώπους. Σε τι διαφέρουν από αυτούς;
-Ιησούς: Είναι πολύ ανώτεροι των ανθρώπων και δεν πεθαίνουν ποτέ.
-Σωκράτης: Πόσο ανώτεροι των ανθρώπων;
-Ιησούς: Πιο ενάρετοι και ισχυροί. Πολύ πιο ισχυροί.
-Σωκράτης: Είναι υπεράνθρωποι τότε.
-Ιησούς: Ναι. Απολύτως!
-Σωκράτης: Τότε είναι υπεράνθρωποι και αθάνατοι. Εμείς εδώ στην Αθήνα θα καλούσαμε αυτά τα όντα θεούς.
-Ιησούς: Όχι! Ο Θεός είναι ισχυρότερος από αυτά.
-Σωκράτης: Ομοίως είναι ο Ζευς, για μάς, ισχυρότερος από τους υπόλοιπους Ολύμπιους θεούς, αλλά οι υπόλοιποι είναι ακόμα κατ’ εφημισμόν θεοί. Πώς θα όριζες τον θεό;
-Ιησούς: Θεός είναι ο δημιουργός των πάντων. Είναι όλη η δύναμη, η γνώση, η σοφία και η επιτομή της δικαιωσύνης, του οίκτου, της συμπόνιας, της καλοσύνης
και της ειρήνης.
-Σωκράτης: Αυτές οι ιδιότητες δεν είναι όμως απαραίτητα σταθερές. Είναι απίθανο για έναν άνθρωπο να είναι δίκαιο, ειρηνικό και σπλαχνικό, όλα σε ένα παράδειγμα ή κατάσταση. Αν ένα άτομο ή ένα έθνος αξίζει τιμωρίας από το νόμο της δικαιωσύνης, πρέπει να τον τιμωρήσεις ή να διεξάγεις πόλεμο σ’αυτούς, αλλά αυτή θα αποτελέσει παραβίαση του νόμου της ειρήνης ή του οίκτου. Κανένα όν δεν θα μπορούσε να έχει όλες αυτές τις ιδιότητες γιατί αντιφάσκονται: δεν μπορούν να συνυπάρχουν μαζί μέσα σε ένα άτομο ταυτόχρονα. Είναι όπως ένας άνθρωπος να είχε γυρίσει ταυτοχρόνως αριστερά και δεξιά στην ίδια γωνία την ίδια στιγμή, ενώ παραμένει σώος και αβλαβής.
-Ιησούς: Ο Θεός κάνει θαύματα με μυστηριώδεις τρόπους.
-Σωκράτης: Φαίνεται ότι έχετε πολλούς θεούς όπως εμείς στην Αθήνα, μόνο που δεν τους αποκαλείς θεούς.
-Ιησούς: Όχι! Ο Θεός είναι πανίσχυρος.
-Σωκράτης: Τότε η μόνη διαφορά είναι ο βαθμός δύναμης;
-Ιησούς: Όχι. Ο Θεός είναι καλύτερος και ενάρετος από αυτούς. Η αμαρτία είναι απίθανη για αυτόν.
-Σωκράτης: Τι είναι αμαρτία;
-Ιησούς: Είναι μια πράξη ανυπακοής στον Θεό.
-Σωκράτης: Από αυτό καταλαβαίνω πως ο Θεός δεν είναι αμαρτία γιατί δεν
μπορεί να είναι ανυπάκουος στον εαυτό του. Αλλά από την στιγμή που η αμαρτία είναι απίθανη γι’αυτόν, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα σημάδι ικανοποίησης γι’αυτόν απ’ότι είναι για έναν βράχο σημάδι ικανοποίησης να μην μπορεί να κουνηθεί. Τι κάνουν αυτοί οι άγγελοι;
-Ιησούς: Κάνουν θελήματα για τον Θεό.
-Σωκράτης: Γιατί ο Θεός, αφού είναι πανίσχυρος, να χρειάζεται άλλους να
κάνουν θελήματα γι’αυτόν;
-Ιησούς: Έτσι του αρέσει.
-Σωκράτης: Τότε είναι οι σκλάβοι του.

Συνεχίζεται...


Edited by - Αίολος on 31/01/2010 14:48:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό;
Να το συνεχίσω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε να το διαβάσει αυτό ο Rufus ... ο ολίγον χριστιανός ..ολίγον παγκόσμιος πολίτης και ο ολίγον διηρημένος , αποτέλεσμα ενός ζοφερού παρελθόντος και κάποιας κακης εμπειρίας ...βιωματικού χαρακτήρα..

Μάλλον έτσι όπως τα βλάπω τα πράματα , θα τον αποσύρουν και θα βάλουν άλλον στην θέση του για να φέρει εις πέρας την αποστολή...

soul

Edited by - Εαρινός on 31/01/2010 14:56:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 14:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό;
Να το συνεχίσω;

Με χίλια..για δώσε κι'αλλο..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και κάτι άλλο: Μήπως ν' ανοίξω νέο θέμα;
Είναι 6 φορές το κείμενο που κατέθεσα.
Υπάρχουν περίεργοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλανε για λογους εντυπωσιασμου οι καμμενες φιλοψοφες κοτες, που ειναι το μονο που ψαχνουν.


http://lupusanimus.blogspot.com/


_______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ

31/01/2010
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με χίλια..για δώσε κι'αλλο..

soul


Πολύ ευχαρίστως Εαρινέ!
Αν ανοίξω νέο θέμα, το πολύ-πολύ να τα μεταφέρω.
Κι επειδής οι μαύροι χαρακτήρες διαβάζονται πιό εύκολα...

...-Ιησούς: Όχι, τον υπηρετούν πρόθυμα .
-Σωκράτης: Τι συμβαίνει άν δεν τον υπηρετήσουν πρόθυμα;
-Ιησούς: Υπάρχουν διάφοροι άγγελοι υπό τον Σατανά που επαναστάτησαν
εναντίον του Θεού και απεβλήθησαν από τον παράδεισο σε αιώνια τιμωρία.
-Σωκράτης: Τί είναι ο παράδεισος;
-Ιησους: Είναι ένα υπέροχο μέρος εκεί ψηλά στον ουρανό. Οι δρόμοι είναι στρωμένοι από χρυσό. Τα πάντα εκεί είναι ειρηνικά και ωραία. Ο Θεός μένει εκεί και όλοι που πιστέυουν στον Θεό πάνε εκεί όταν πεθαίνουν. Οι άνθρωποι εκεί έχουμ αιώνια ζωή και τους δίνονται φτερά και προσκυνούν τον Θεό και παίζουν άρπα εις αιώνιαν ευδιαμονίαν και χαρά για πάντα. Αποτελεί επιδίωξη και στόχο για όλη την ζωή του ανθρώπου να πάει στον παράδεισο όταν πεθάνει.
-Σωκράτης; Αυτό ηχεί σαν τις περιγραφές που έχω ακούσει να δίνονται από αυτούς που είχαν φάει το άνθος του λότους. Εαν αυτός είναι ο σκοπός της ζωής, δεν θα μπορούσαμε απλά να γίνουμε μπεκρήδες στο κρασί ή στα ναρκωτικά και να αισθανόμαστε έτσι συνέχεια όπως οι ζητιάνοι και οι μεθύστακες που βλέπουμε στην άλλη πλευρά της πόλης;
-Ιησους: Η Βίβλος λέει «ου έλαβον οίνον ή δυνατόν πιοτόν».
-Σωκράτης: Εάν αποτελεί τον πρωταρχικό σκοπό της ανθρώπινης ζωής η
μετάβαση στον παράδεισο, γιατί απλούστατα δεν αυτοκτωνεί για να πάει εκεί;
-Ιησούς: Ου φονεύσεις.
-Σωκράτης: Εαν ο Θεός ήθελε τον άνθρωπο να τον πάει στον παράδεισο, γιατί έβαλε τον άνθρωπο εξ’ αρχής στη Γή; Γιατί δεν τον έβαζε αντ’άυτού αφής εξ’αρχής στον παράδεισο; Το βρίσκω δύσκολο να το πιστέψω ότι ο άνθρωπος με όλες τις ικανότητες, επιθυμίες και πολυπλοκότητες δημιουργήθηκε απλώς και μόνον να κάθεται και να είναι όλο υποκλίσεις και να προσκυνάει. Σίγουρα δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ανθρώπινος τύραννος τόσο μάταιος και υπερήφανος που ήθελε τα αντικείμενα του απλώς και μόνο να είναι όλο υποκλίσεις δουλοπρεπώς μπροστά από αυτόν από το χάραμα μέχρι το λυκόφως, αφημένος στην αιωνιότητα.
Σίγουρα μπορώ να καταλάβω γιατί ο Σατανάς ήθελε να επαναστατήσει ενάντια σε μια στατική, πειθαρχημένη, καταπιεστική και βαρετή κοινωνία. Από τα λεγόμενα σου μέχρι τώρα, θα έπαιρνα το μέρος του Σατανά, παρ’όλο που θεωρώ τον εαυτό μου ένα ταπεινό άνθρωπο όσο οι άνθρωποι θα παρέρχονται, γιατί δεν θα μπορούσα να είμαι όλο υποκλίσεις και να ψέλνω όλη μέρα σε ένα όν που με απείλησε με τιμωρία και αιώνιο βασανισμό αν δεν τα έκανα.
-Ιησούς: Ο Άρχοντας ο Θεός είναι ένας ζηλιάρης θεός και δεν υπάρχουν άλλοι θεοί που προηγούνται αυτού.
-Σωκράτης: Γιατί ο Σατανάς επαναστάτησε; Γνώριζε ότι ο Θεός ήταν τόσο
ισχυρός όπως μου τον περιγράφεις και ήταν σίγουρος ότι θα νικιόταν;
-Ιησους: Ο Σατανάς επαναστάτησε γιατί ήταν περήφανος και ήθελε να
κατακτήσει τον παράδεισο μόνος του. Γνώριζε μερικώς την δύναμη του Θεού (που ήταν μεγαλύτερη από την δική του), αλλά ήθελε διακαώς δύναμη καί ήταν
πρόθυμος να ρισκάρει τα πάντα.
-Σωκράτης: Ο Σατανάς ήταν σίγουρα πολύ θαρραλέος τότε. Να παλέψει με
έναν εχθρό που δεν μπορούσε να νικήσει.
-Ιησούς: Ήταν αμαρτωλός γιατί ήταν ανυπάκουος στη βούληση του Θεού.
-Σωκράτης: Μου φαίνεται ότι η μόνη διαφορά μεταξύ Σατανά και Θεού είναι ο βαθμός της δύναμης.
-Ιησούς: Ο Θεός είναι τέλειος. Είναι παντοδύναμος, παντογνώστης και
αναμάρτητος.
-Σωκράτης: Μα και βέβαια. Εξ’ ορισμού είναι αναμάρτητος γιατί δεν μπορεί να είναι ανυπάκουος στον εαυτό του. Η μόνη πραγματική διαφορά μεταξύ των δύο είναι ο βαθμός της δύναμης. Επομένως ο Σατανάς δεν είναι λαθεμένος ή αμαρτωλός να επαναστατήσει εναντια στον Θεό, ήταν μόνο λαθεμένος να χάσει την επανάσταση. Εάν είχε νικήσει, ο Θεός θα ήταν ο αμαρτωλός γιατί ο Θεός θα ήταν ανυπάκουος στον Σατανά που θα ήταν καλύτερος από τον Θεό ή στους άλλους αγγέλους γιατί δε θα μπορούσε να αμαρτήσει εναντίον του εαυτού του, που σημαίνει να είναι ανυπάκουος στον εαυτό του και θα αποδείκνυε εαυτόν πανίσχυρος. Εάν ο Σατανάς είχε νικήσει, θα είχε γίνει εξ’ ορισμού σου Θεός, γιατί θα ήταν πανίσχυρος και αναμάρτητος. Ποίος ξέρει τι θα γινόταν; Από την δική σου περιγραφή, αρχίζω να υποπτεύομαι σ’αυτό το σημείο ότι συνέβει.
-Ιησούς: Ο Θεός είναι κάτι παραπάνω από μια απλή δύναμη και ενάρετη έλλειψη αμαρτίας: Είναι μια παντοτινή δικαιοσύνη, οίκτος, ειρήνη και συμπόνια, και καθ’όλα συγχορετικός. Ο Σατανάς είναι φαύλος, εγωϊστής, καταστροφικός και αμαρτωλός.
-Σωκράτης: Τι συνέβη στον Σατανά μετά τον διωγμό του από τον παράδεισο;

Και πάλι συνεχίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...και κάτι άλλο: Μήπως ν' ανοίξω νέο θέμα;
Είναι 6 φορές το κείμενο που κατέθεσα.
Υπάρχουν περίεργοι;

Πάρα πολλοί αγορίνα μου ... περιμένει και ο Rufus , αυτό το αποτέλεσμα μιας άσχημης βιωματικής εμπειρίας και ύπαρξης!

Αυτός ο ογκόλιθος πνεύματος που κάνει τσίσα του καθιστός...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον θ' ανοίξω θέμα με τίτλο τον τίτλο του κειμένου.
Αξίζει δικό του δέμα και ταιριάζει με το επόμενο που θ' ανοίξω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lupus Animus
Μέλος 2ης Βαθμίδας


202 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lupus Animus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανταλλάσσονται δυο Ελληνες με ενα μεταχειρισμενο καθικι. lol

Για τα σκουπδια εισαστε, κρυφτειτε πισω απο τα σεντονια.

http://lupusanimus.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανταλλάσσονται δυο Ελληνες με ενα μεταχειρισμενο καθικι. lol

Για τα σκουπδια εισαστε, κρυφτειτε πισω απο τα σεντονια.

http://lupusanimus.blogspot.com/


Κράτα μυστικά ρε χαζούλι..

Ήταν ανάγκη να αποκαλύψεις ότι σκουπίδι και Lurufus πάνε μαζί και κάτω απο τα σεντόνια???

Αυτά είναι προσωπικά σου θέματα...on the roof!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 15:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνέχεια εδώ αντίχριστοι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα σε κατάλαβα Αίολε.....Έχεις τα θεματάκια, για να κρύβεις τα βίτσια σου!!!!Αέρα!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδιάβαστος:
Κατσε να παρω την μπαλα ... ελα ... παμεεεε ....

ΟΚ! Δε χαλάω χατήρια....

quote:
Αδιάβαστος:
Η πρωτη παραπομπη που δινει ψηλε λεει :
ὁ γὰρ μὴ αὑτοῦ φύσει ἀλλ' ἄλλου ἄνθρωπος ὤν, οὗτος φύσει δοῦλός ἐστιν, ἄλλου δ' ἐστὶν ἄνθρωπος ὃς ἂν κτῆμα ᾖ ἄνθρωπος ὤν, κτῆμα δὲ ὄργανον πρακτικὸν καὶ χωριστόν.
και η νεοελληνικη αποδοση :
Δούλος από τη φύση του είναι όποιος ανήκει σε άλλον άνθρωπο κι όχι στον εαυτό του και, αν και είναι άνθρωπος είναι κτήμα πράξης και
κτήμα είναι ό,τι είναι εργαλείο, και ξέχωρο από τον ιδιοκτήτη.

Ομως για να καταλαβεις τι εννοει εδω ως "κτημα" ο Αριστοτελης (μα τι λεω !!) θα πρεπει να πας λιγο πισω στο κειμενο (για να μην πω πως πρεπει να διαβασεις ολο το κειμενο):
τὰ μὲν οὖν λεγόμενα ὄργανα ποιητικὰ ὄργανά ἐστι, τὸ δὲ κτῆμα πρακτικόν (1254a 1)
δηλαδη :
Αυτά λοιπόν που λέγονται εργαλεία είναι μέσα παραγωγής, ενώ το κτήμα είναι μέσο χρήσης.

Σημερα δηλαδη τον δουλο θα τον λεγαμε "μεσον παροχης υπηρεσιων" δηλαδη "εργατης" . Οπως εσυ εισαι δουλος του θεου σου ,δηλαδη υπηρετης του , ετσι και οι δουλοι ησαν υπηρετες ή εργατες του αφεντικου τους .


Μετάφραση Παναγής Λεκατσάς, συνεργάτης στη Μεγάλη Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος-Λαρούς (1963) και Νεοελληνική Εγκυκλοπαίδεια Χάρη-Πάτση (1964), υπό την εποπτεία και πάλι της κας Ρέλιας Πανωρίας.
"H του οίκου, δε σύνθεσις αναλύεται κατά τα αντίστοιχα εξ’ ών ο οίκος αποτελέσθη στοιχεία, κατ’ αρχήν δε ο αρτίως συγκεκροτημένος οίκος αποτελείται από δούλους και ελεύθερους.
.... κατ’ άλλους δε η επί των δούλων εξουσία είναι παρά φύσιν, διότι συμβατικώς ο εις είναι δούλος και ο άλλος ελεύθερος, ουδεμία δ’ εκ φύσεως μεταξύ τούτων υπάρχει διάκρισις, διό και δεν είναι δίκαιον, καθό βίαιον το τοιούτο.
....ομοίως και παν «κτήμα» είναι όργανον προς εξυπηρέτησιν της ζωής, περιουσία δε δεν είναι ή πλήθος οργάνων, ο δε δούλος έμψυχον κτήμα......
όσα δε ονομάζονται όργανα, είναι μέσα παραγωγής άλλων πραγμάτων, ενώ το κτήμα είναι όργανον αμέσου πρακτικής χρησιμοποιήσεως....
Το κτήμα όμως νοείται ως και το μέρος, όπως δηλαδή το μέρος όχι μόνον άλλου τινός είναι μέρος, αλλά και απολύτως άλλου, ούτω και το κτήμα.
Διό και ο μεν κύριος είναι γενικώς κύριος μόνον του δούλου, κατά τα άλλα ανεξάρτητος ων τούτου, ο δούλος όμως όχι μόνο εν αναφορά προς ωρισμένον κύριον είναι δούλος, αλλά και μόνο ως απολύτως εις τον κύριον ανήκων νοείται.

Ποία λοιπόν είναι η φύσις του δούλου και ποία η ουσιώδης ιδιότης αυτού, κατεδείχθη εκ των ανωτέρω, εκείνος όστις άνθρωπος ών, δεν ανήκει εις εαυτόν, αλλ’ εις άλλον, ούτος είναι φύσει δούλος, ανήκει δε εις άλλον άνθρωπον τις, εάν, άνθρωπος ών, είναι κτήμα τούτου, και ως ελέχθη το κτήμα είναι όργανον διά την προς πράξιν χρησιμοποίησιν, χωριστόν από τον ιδιοκτήτην.
....Διότι η σχέσις άρχοντος και αρχομένου όχι μόνον εκ των αναγκαίων, αλλά και εκ των συμφερόντων είναι , μερικά δε (όντα και στοιχεία), ευθύς εξ’ αρχής της υπάρξεώς των διεκρίθησαν ως προωρισμένα τα μεν να άρχωνται τα δε να άρχουν.
....Επίσης μεταξύ των φύλων φύσει το άρρεν είναι ο υπεροχώτερον και το θήλι κατώτερον, άρχον δε το άρρεν το δε θήλυ αρχόμενον.
Το αυτό λοιπόν κατ’ ανάγκη πρέπει να συμβαίνει γενικώς και επί των ανθρώπων...
...Δούλος εν άλλοις λόγοις είναι ο έχων την ιδιότητα να ανήκει εις άλλον, διό και εις άλλον ανήκει....,"

Από τα παραπάνω φαίνεται ξεκάθαρα εάν οι δούλοι δεν ήσαν δούλοι, αλλά είχαν μπλοκάκια παροχής υπηρεσιών όπως σε λίγο θα μας πει ο Αδιάβαστος!!!....και φυσικά, αν ο Αριστοτέλης ήταν υπέρ η κατά της δουλείας.

quote:
Αδιάβαστος:
Δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να διαφωνει ....
Παψτε λοιπον ,ανιστορητα θρασιμια, να διαστρεβλωνετε τις εννοιες κατα το δοκουν , αφου ειναι φανερο πως διολου δεν τις κατεχετε ... διολου δεν τις αντιλαμβανεστε .Ουδεποτε υπηρξε δουλεια με την μορφη που σας κατηχησαν οι καθε λογης ρασοφοροι-μισθοφοροι απολογητες της κακιας ωρας.

Οι διαστρεβλώσεις και οι ιστορικές ανακρίβειες, είναι δικό σου προτέρημα.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 31/01/2010 18:54:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lupus Animus
ο λογαριασμός σου απενεργοποιήθηκε.
Σου είχε γίνει ήδη προειδοποίηση στο θέμα Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου :

quote:
Lupus Animus, ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

Εάν δεν τροποποιήσεις τη συμπεριφορά σου άμεσα (προς την κατεύθυνση ενός πιο πολιτισμένου διαλόγου εννοείται) ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί.


Παρολαυτά, συνεχίζεις την ίδια συμπεριφορά που ξεκίνησες στο προαναφερθέν θέμα, καθώς και στο Aeon of Horus

Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, προτιμάς να βρίζεις, οπότε μπορείς να μεταναστεύσεις σε άλλους χώρους, όπου αυτή η συμπεριφορά δεν εξαντλεί την υπομονή και την ανοχή των ανθρώπων. Η δική μας ανοχή πάντως, τελείωσε.

Σημ: Έχουν γίνει -ενδεικτικές- επεμβάσεις σε μηνύματά σου στα θέματα:
Περί δούλων στην αρχαία Ελλάδα
Τεστ: Κ.Δ., θεόπνευστη ή ασυναρτησίες;
Πατρικαί Νουθεσίαι.
Ο Σωκράτης συναντά τον Ιησού



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαιοι ασχετοι
quote:
Μάλλον θες και σου ξεφεύγουν....
Με την απύθμενη λογική σου, εάν κάποιος δεν ξέρει Γαλλικά, είναι άσχετος με τη Γαλλική επανάσταση....αν δεν ξέρει Λατινικά, είναι άσχετος με τη Ρωμαϊκή ιστορία....εάν δεν ξέρει Βουλγαρικά, Ινδικά, Κινέζικα κ.ο.κ. είναι άσχετος με τη γεωγραφία και την ιστορία αυτών των κρατών.
Εάν δεν ξέρει Ρώσικα, Ιταλικά και Γερμανικά, παρά μόνο Αγγλικά, ώστε να μελετήσει απευθείας τις πηγές, δεν γνωρίζει παρά μόλις το 1/4 του Α & Β παγκόσμιου πολέμου.

Αυτη ειναι η δικη σου αντιληπτικοτητα , εγω αλλο ειπα ... πως αν δεν ξερεις να αποδωσεις ενα αρχαιο ελληνικο κειμενο στην νεοελληνικη γλωσσα τοτε εισαι ασχετος και ανικανος να κρινεις αν αυτο που διαβαζεις ειναι σωστο ή οχι . Τωρα το τι απαντησες σ΄αυτα που εγραψα ειναι υπο την κριση του αναγνωστη ...
quote:
Ποιος μπορεί να πάρει στα σοβαρά τέτοιες απόψεις?


Απ΄οσους ξερω μονο εσενα σκεφτηκα και κανα δυο αλλους ...
quote:
Ποτέ μου δεν έχω μπει στη λογική να ψάξω για ειδήμονες ώστε να κατηγορήσω τους αρχαίους Έλληνες...εσύ ανέφερες ότι μπορείς να κατηγορήσεις τον Αριστοτέλη για κάποια πράγματα.
Το ανεφερα για να καταδειξω την ασχετοσυνη σου την οποια περιτρανα μας παρουσιαζεις .
quote:
Δε γνωρίζω γιατί δε με απασχολεί και ούτε με νοιάζει. Δεν είναι ειδικότητά μου η συκοφαντία. Η ειδικότητά μου είναι να ξεσκεπάζω τις συκοφαντίες και να δείχνω τη γύμνια τους.
Δεν γνωριζεις γιατι εισαι αδιαβαστος ... αλλα και να βαπτιστης ειδημονας παει πολυ ...
quote:
Και ν' αφήσω το δικό κρανίο τελείως άδειο?....καλά.
ξεχασες να βαλεις το "μου" ...
quote:
Ευτυχώς η θέση μου είναι πολύ μακριά από τη δική σου.
Ευτυχως!!!!!
quote:
Ας δούμε ενδεικτικά τι λένε:
"....Από την άλλη μεριά η αντιπαλαμική μερίδα, και κυρίως εκείνοι που από εδιαφέρον για τη σχολαστική θεολογία και φιλοσοφία έγιναν λατινόφρονες, ήθελαν μία φιλοσοφικά προσανατολισμένη θεολογία.
Αυτοί είναι που έθεσαν τώρα "καθαρά" το ερώτημα για το ποιος από τους δύο φιλόσοφους, ο Πλάτωνας ή ο Αριστοτέλης, είναι πλησιέστερα στο χριστιανικό δόγμα.
Και ύστερα ποιος υπερέχει ως φιλόσοφος και τίνος σπουδή είναι ωφέλιμη και αναγκαία.
Στην τελευταία αυτή φάση των φιλοσοφικών αντιθέσεων πρωταγωνίστησαν σπουδαίοι άνδρες με κορυφαίους τον Γεώργιο Πλήθωνα και τον Γεώργιο Σχολάριο-Γεννάδιο.
Με την έκθεση της δράσεως και του έργου τους θα γνωρίσουμε καλύτερα και τις πτυχές της διαμάχης των πλατωνικών και των αριστοτελικών στις τελευταίες δεκαετίες πριν από την πτώση του Βυζαντίου. (Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμος Θ' σελ. 368)

Ναι , δες ενδεικτικα τι λενε ... λενε πουθενα βρε ασχετε οτι ο Πληθων Γεμιστος ηταν "εκκλησιαστικος παραγοντας" ; εεε ; Ξερεις ποτε αρχισε η διαμαχη τους ; εεε; Ξερεις οτι ο Σχολαριος εκαψε το βιβλιο του "Περι Νομων" του Πληθωνα ; Καταλαβαινεις τι σκατα διαβαζεις επιτελους ; Ή νομιζεις πως οτι αναφερεται μεσα στην "Ιστορια του Ελληνικου Εθνους" αποτελει θεσφατο ;

quote:
ΟΚ! Δε χαλάω χατήρια....
Αντε να σε δουμε παιχταρα ...
quote:
Από τα παραπάνω φαίνεται ξεκάθαρα εάν οι δούλοι δεν ήσαν δούλοι, αλλά είχαν μπλοκάκια παροχής υπηρεσιών όπως σε λίγο θα μας πει ο Αδιάβαστος!!!....και φυσικά, αν ο Αριστοτέλης ήταν υπέρ η κατά της δουλείας.

Αρε κακομοιριδες ευρωπαιοι ... καταπιανεστε με θεματα που δεν υποκεινται στο γνωστικο σας πεδιο και ξεφτιλιζεστε ...
Σου το ξαναειπα πως καμια σχεση η δουλεια στον Αριστοτελη με την δουλεια οπως την εννοειτε ολοι εσεις οι ινστρουχτορες .

Με τον ορο ελευθεροι ο Αριστοτελης εννοει τους "φυσει καλυτερους", που δικαιουνται να «αρχουν» και με τον ορο δουλοι εννοει τους "φυσει χειροτερους» στους οποίους ταιριαζει να "αρχονται". Αυτη η ερμηνεια ειναι η πλεον αποδεκτη για τον Αριστοτελη διοτι ειναι συμφωνη με την φιλοσοφια του . Δια τουτο και χαρακτιριζεται ως ο πιο θετικος απ΄τους φιλοσοφους , διοτι οι αποψεις του ειναι απολυτα ταυτοσημες με την πραγματικοτητα . Πως θα μπορουσε ο δουλος να εχει την εννοια που του αποδιδεται εσεις οι ειδημονες (λεω τωρα...) οταν παρακατω λεει :

(Α,1255,13) διὸ καὶ συμφέρον ἐστί τι καὶ φιλία δούλῳ καὶ δεσπότῃ πρὸς ἀλλήλους τοῖς φύσει τούτων ἠξιωμένοις, τοῖς δὲ μὴ τοῦτον τὸν τρόπον, ἀλλὰ κατὰ νόμον καὶ βιασθεῖσι, τοὐναντίον]

δηλαδη : Γι' αυτο και υπαρχει καποιο συμφερον και φιλια αναμεσα στους εκ φυσεως δουλους και τους κυριους, ενω οταν η σχεση βασιζεται στον νομο και τη βια συμβαινει το αντιθετο .

και λιγο παρακατω :

(Α ,1260b,39) λεει : ὁ μὲν γὰρ δοῦλος κοινωνὸς ζωῆς

και αλλου :

(Α,1255b,21-25)ἐπιστήμη δ' ἂν εἴη καὶ δεσποτικὴ καὶ δουλική, δουλικὴ μὲν οἵαν περ ὁ ἐν Συρακούσαις ἐπαίδευεν: ἐκεῖ γὰρ λαμβάνων τις μισθὸν [25] ἐδίδασκε τὰ ἐγκύκλια διακονήματα τοὺς παῖδας: εἴη δ' ἂν καὶ ἐπὶ πλεῖον τῶν τοιούτων μάθησις, οἷον ὀψοποιικὴ καὶ τἆλλα τὰ τοιαῦτα γένη τῆς διακονίας. ἔστι γὰρ ἕτερα ἑτέρων τὰ μὲν ἐντιμότερα ἔργα τὰ δ' ἀναγκαιότερα,

δηλαδη :

Μπορει ομως να υπαρξει επιστημη και για τον αφεντη και για τον δουλο και η μεν επιστημη των δουλων είναι εκεινη που διδασκε ο Συρακουσιος , γιατι εκει επαιρνε μισθο και διδασκε στους δουλους ολες τις καθημερινες φροντιδες. Και αυτη η γνωση μπορουσε να επεκταθει και σε περισσοτερα πραγματα, οπως για παραδειγμα στη μαγειρικη και στις υπολοιπες παρομοιες φροντιδες. Αλλες από τις ασχολιες των δουλων ειναι πιο τιμητικες, αλλες πιο αναγκαιες

Λοιπον ευρωπαιοι , νομιζω πως το μαθημα τελειωσε εδω . Παρε την μεταφραση και διαβασε τα Πολιτικα (γιατι το αρχαιο κειμενο θα σου μοιαζει με κογκολεζικα) και μετα το συζηταμε ξανα .

quote:
Οι διαστρεβλώσεις και οι ιστορικές ανακρίβειες, είναι δικό σου προτέρημα.

Εγω σου αποδιδω το νοημα μεσα απο ολο το κειμενο των Πολιτικων και εσυ μιλας με επιλεκτικα κομματια με μονο σκοπο την πληρη διαστρευλωση του Αριστοτελικου πνευματος . Φουκαραδες ευρωπαιοι ... δυο χιλιετιες τωρα δεν καταφερε η λαιλαπα των ρασοφορων του χριστιανισμου να αλλοιωσει το μεγαλειο των Ελληνων στοχαστων και θα το κανετε εσεις οι κομπογιανητες ινστρουχτορες ... αιδως αργειοι

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 01:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδιάβαστος:
Ναι , δες ενδεικτικα τι λενε ... λενε πουθενα βρε ασχετε οτι ο Πληθων Γεμιστος ηταν "εκκλησιαστικος παραγοντας" ; εεε ; Ξερεις ποτε αρχισε η διαμαχη τους ; εεε; Ξερεις οτι ο Σχολαριος εκαψε το βιβλιο του "Περι Νομων" του Πληθωνα ; Καταλαβαινεις τι σκατα διαβαζεις επιτελους ; Ή νομιζεις πως οτι αναφερεται μεσα στην "Ιστορια του Ελληνικου Εθνους" αποτελει θεσφατο ;

Για να δούμε:
"Το 1438 ο Πλήθων προσκλήθηκε να συμμετάσχει στην ακολουθία του αυτοκράτορος Ιωάννη 'Η Παλαιολόγου, που ήταν επικεφαλής της Ελληνικής αντιπροσωπείας στη Σύνοδο της Φεράρας-Φλωρεντίας για την Ένωση των Εκκλησιών".(από το ίδιο έργο "Ιστορία του Ελληνικύ Έθνους τόμος Θ' σελ.368).

Ο Πλήθων λοιπόν, μπορεί να μην ήταν ιερέας, αλλά δεν ήταν καθόλου άσχετος με τα εκκλησιαστικά πράγματα.

"Στη Φλωρεντία το 1439, υποχρεωμένος να μείνει σε ανάρρωση ύστερα από περιστασιακή ασθένεια και παρακινημένος από Ιταλούς θαυμαστές του Πλάτωνος, έγραψε το πολύκροτο έργο του "Περί ών Αριστοτέλη προς Πλάτωνα διαφέρεται", που αποτέλεσε το έναυσμα για την οξύτερη φάση της διαμάχης αριστοτελικών και πλατωνικών στο Βυζάντιο και στην Ιταλία". (από το ίδιο έργο "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους τόμος Θ' σελ.368).

Για να μαθαίνεις στο Βυζάντιο οι φιλόσοφοι είχαν χωριστεί σε δύο μέρη στους Πλατωνικούς και τους Αριστοτελικούς.
Με του Πλατωνικούς ήταν ο Πλήθων αλλά και ιερείς όπως ο Βησσαρίωνας μαθητής του Πλήθων μετέπειτα καρδινάλιος και παρά τρίχα (για πολύ λίγους ψήφους), πάπας της Ρώμης.

quote:
Αδιάβαστος:
Με τον ορο ελευθεροι ο Αριστοτελης εννοει τους "φυσει καλυτερους", που δικαιουνται να «αρχουν» και με τον ορο δουλοι εννοει τους "φυσει χειροτερους» στους οποίους ταιριαζει να "αρχονται". Αυτη η ερμηνεια ειναι η πλεον αποδεκτη για τον Αριστοτελη διοτι ειναι συμφωνη με την φιλοσοφια του . Δια τουτο και χαρακτιριζεται ως ο πιο θετικος απ΄τους φιλοσοφους , διοτι οι αποψεις του ειναι απολυτα ταυτοσημες με την πραγματικοτητα . Πως θα μπορουσε ο δουλος να εχει την εννοια που του αποδιδεται εσεις οι ειδημονες (λεω τωρα...) οταν παρακατω λεει :

(Α,1255,13) διὸ καὶ συμφέρον ἐστί τι καὶ φιλία δούλῳ καὶ δεσπότῃ πρὸς ἀλλήλους τοῖς φύσει τούτων ἠξιωμένοις, τοῖς δὲ μὴ τοῦτον τὸν τρόπον, ἀλλὰ κατὰ νόμον καὶ βιασθεῖσι, τοὐναντίον]

δηλαδη : Γι' αυτο και υπαρχει καποιο συμφερον και φιλια αναμεσα στους εκ φυσεως δουλους και τους κυριους, ενω οταν η σχεση βασιζεται στον νομο και τη βια συμβαινει το αντιθετο .



Βρε τελείως μπούφος είσαι? με κατηγορείς ότι παρερμηνεύω εδάφια και ως απόδειξη μου φέρνεις εδάφια που στρέφονται εναντίων σου?....δεν έχετε καθόλου μυαλό εσείς οι χριστιανομάχοι?.....ίσως έτσι εξηγείται και η μάχη σας κατά του Χριστού.

Γράφεις: "Γι' αυτο και υπαρχει καποιο συμφερον και φιλια αναμεσα στους εκ φυσεως δουλους και τους κυριους,"
Λογικό είναι αν υπάρξει κόντρα και μίσος, αυτό ούτε τον αφέντη θα ωφελήσει που θα σκοτώσει τον δούλο και θα έχει έτσι έναν λιγότερο!...αλλά ούτε και τον δούλο!! που θα χάσει τη ζωή του.

Και συνεχίζεις: "ενω οταν η σχεση βασιζεται στον νομο και τη βια συμβαινει το αντιθετο"
Για ποια βία μιλάει αν όχι στην επιβολή του νόμου που διέπει τους δούλους τουτ΄ έστιν υποταγή ή θάνατος?.....να σαι καλά!!!! έτσι να μας κάνεις να γελάμε!!!!
Γι' αυτό και συνεχίζει αμέσως λέγοντας:
"Εκ τούτον λοιπόν φανερόν είναι ότι η δεσποτική και η πολιτική αρχή δεν ταυτίζονται, ουδέ και αι λοιπαί προς αυτάς και προς αλλήλας αρχαί, ως μερικοί ισχυρίζονται, διότι η μεν πολιτική ασκείται επί φύσει ελευθέρων, η δε δεσποτική επί φύσει δούλων"

Έχεις κάνει και λάθος στο 1255b βρίσκεται και όχι στο a....μικρό όμως το κακό...το μεγάλο είναι ότι προσπαθείς να κάνεις το άσπρο μαύρο....άκου εκεί! με τον όρο δούλοι εννοεί τους "φύσει χειρότερους»....πόσα θέλετε βρε χριστιανομάχοι για να μας τρελάνετε?

quote:
Αδιάβαστος:
και λιγο παρακατω :

(Α ,1260b,39) λεει : ὁ μὲν γὰρ δοῦλος κοινωνὸς ζωῆς



Ε! .... όχι και λίγο παρακάτω...κάτι σελίδες!!!!

quote:
Αδιάβαστος:
και αλλου :
(Α,1255b,21-25)ἐπιστήμη δ' ἂν εἴη καὶ δεσποτικὴ καὶ δουλική, δουλικὴ μὲν οἵαν περ ὁ ἐν Συρακούσαις ἐπαίδευεν: ἐκεῖ γὰρ λαμβάνων τις μισθὸν [25] ἐδίδασκε τὰ ἐγκύκλια διακονήματα τοὺς παῖδας: εἴη δ' ἂν καὶ ἐπὶ πλεῖον τῶν τοιούτων μάθησις, οἷον ὀψοποιικὴ καὶ τἆλλα τὰ τοιαῦτα γένη τῆς διακονίας. ἔστι γὰρ ἕτερα ἑτέρων τὰ μὲν ἐντιμότερα ἔργα τὰ δ' ἀναγκαιότερα,

δηλαδη :
Μπορει ομως να υπαρξει επιστημη και για τον αφεντη και για τον δουλο και η μεν επιστημη των δουλων είναι εκεινη που διδασκε ο Συρακουσιος , γιατι εκει επαιρνε μισθο και διδασκε στους δουλους ολες τις καθημερινες φροντιδες. Και αυτη η γνωση μπορουσε να επεκταθει και σε περισσοτερα πραγματα, οπως για παραδειγμα στη μαγειρικη και στις υπολοιπες παρομοιες φροντιδες. Αλλες από τις ασχολιες των δουλων ειναι πιο τιμητικες, αλλες πιο αναγκαιες



Και συνεχίζει αμέσως με την παροιμία:
και κατά την παροιμίαν "δούλος προς δούλου, δεσπότης προ δεσπότου".
"Δηλαδή κι από δούλος μπροστά δούλος κι απ΄ αφέντη άλλος αφέντης"
Εδώ έχουμε τους δούλους δύο ταχυτήτων....διάβασε αμέσως μετά.

Και συνεχίζει αμέσως:
Άπασαι λοιπόν αυταί "επιστήμαι" δούλων είναι", δεσπότων δε επιστήμη η αφοσίσωσις εις την χρησιμοποίησιν του δούλου, διότι η ιδιότης τοου δεσπότου έγκειται ουχί εις την απόκτησιν δούλων, αλλ' εις την χρησιμοποίησην αυτών.
Ουδέν βεβαίως πνευματικόν ή ηθικόν ενδιαφέρον έχει η τοιαύτη επιστήμη, ο κύριος πρέπει να γνωρίζει να επιτάσση εκείνα τα οποία ο δούλος πρέπει να πράττη.
Διό και όσοι ευκολύνονται να αποφεύγουν την ενόχλησιν αυτήν της αυτοπροσώπου επιστασίας αναθέτουν το αξίωμα τούτο εις επιστάτην, αυτοί δε επιδίδονται εις την πολιτικήν και την φιλοσοφίαν"


Οπότε υπήρχαν δούλοι δύο ταχυτήτων, (το οποίο, «δεν έχει κανένα πνευματικό ή ηθικό ενδιαφέρον»,) ανάλογα με το πως τους χειριζόταν ο κύριός τους....αν ήσουν στην καλή ταχύτητα, ήσουν επιστάτης (αφέντης άλλων δούλων), δάσκαλος προς τους άλλους δούλους για τα υπηρετικά τους καθήκοντα, ή μάγειρας...αν ήσουν στην κακή ταχύτητα ήσουν σκέτο υποζύγιο ....εκτός εάν τα χωράφια τα όργωνε ο αφέντης!


quote:
Αδιάβαστος:
Λοιπον ευρωπαιοι , νομιζω πως το μαθημα τελειωσε εδω . Παρε την μεταφραση και διαβασε τα Πολιτικα (γιατι το αρχαιο κειμενο θα σου μοιαζει με κογκολεζικα) και μετα το συζηταμε ξανα .

Καημένε Αδιάβαστε.....πάλι αδιάβαστο σ' έπιασα!!!


quote:
Αδιάβαστος:
Εγω σου αποδιδω το νοημα μεσα απο ολο το κειμενο των Πολιτικων και εσυ μιλας με επιλεκτικα κομματια με μονο σκοπο την πληρη διαστρευλωση του Αριστοτελικου πνευματος . Φουκαραδες ευρωπαιοι ... δυο χιλιετιες τωρα δεν καταφερε η λαιλαπα των ρασοφορων του χριστιανισμου να αλλοιωσει το μεγαλειο των Ελληνων στοχαστων και θα το κανετε εσεις οι κομπογιανητες ινστρουχτορες ... αιδως αργειοι

Ποιος ήρθε???????
Κούνια που σε κούναγε Αδιάβαστεεεεεε!!!

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 01/02/2010 02:25:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαιοι ασχετοι
Μην προσπαθειτε να κανετε ερμηνεια διοτι εκτιθεστε ανεπανορθωτα .
quote:
Για να δούμε:
"Το 1438 ο Πλήθων προσκλήθηκε να συμμετάσχει στην ακολουθία του αυτοκράτορος Ιωάννη 'Η Παλαιολόγου, που ήταν επικεφαλής της Ελληνικής αντιπροσωπείας στη Σύνοδο της Φεράρας-Φλωρεντίας για την Ένωση των Εκκλησιών".(από το ίδιο έργο "Ιστορία του Ελληνικύ Έθνους τόμος Θ' σελ.368).

Ο Πλήθων λοιπόν, μπορεί να μην ήταν ιερέας, αλλά δεν ήταν καθόλου άσχετος με τα εκκλησιαστικά πράγματα.

"Στη Φλωρεντία το 1439, υποχρεωμένος να μείνει σε ανάρρωση ύστερα από περιστασιακή ασθένεια και παρακινημένος από Ιταλούς θαυμαστές του Πλάτωνος, έγραψε το πολύκροτο έργο του "Περί ών Αριστοτέλη προς Πλάτωνα διαφέρεται", που αποτέλεσε το έναυσμα για την οξύτερη φάση της διαμάχης αριστοτελικών και πλατωνικών στο Βυζάντιο και στην Ιταλία". (από το ίδιο έργο "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους τόμος Θ' σελ.368).

Για να μαθαίνεις στο Βυζάντιο οι φιλόσοφοι είχαν χωριστεί σε δύο μέρη στους Πλατωνικούς και τους Αριστοτελικούς.
Με του Πλατωνικούς ήταν ο Πλήθων αλλά και ιερείς όπως ο Βησσαρίωνας μαθητής του Πλήθων μετέπειτα καρδινάλιος και παρά τρίχα (για πολύ λίγους ψήφους), πάπας της Ρώμης.


Τι να δουμε βρε φουκαραδες ... τι να δουμε βρε κακομοιρηδες ευρωπαιοι ... απο δυο σειρες που αντιγραψατε νομιζετε πως μαθατε ιστορια ; Ηταν εκκλησιαστικος παραγοντας ο Πληθων , ναι ή οχι ; Γιατι κληθηκε στην συνοδο ; Γιατι δεχτηκε να παει ; Tι ρολο επαιξε ;

Στο βυζαντιο η φιλοσοφια ελαμψε δια της απουσια της ... ουδεμια φιλοσοφικη σκεψη δεν αναπτυχθηκε επι βυζαντιου , ουδεμια .Ουδεμια διαμαχη φιλοσοφων υπηρξε .

quote:
Βρε τελείως μπούφος είσαι? με κατηγορείς ότι παρερμηνεύω εδάφια και ως απόδειξη μου φέρνεις εδάφια που στρέφονται εναντίων σου?....δεν έχετε καθόλου μυαλό εσείς οι χριστιανομάχοι?.....ίσως έτσι εξηγείται και η μάχη σας κατά του Χριστού.
Για ποια βία μιλάει αν όχι στην επιβολή του νόμου που διέπει τους δούλους τουτ΄ έστιν υποταγή ή θάνατος?.....να σαι καλά!!!! έτσι να μας κάνεις να γελάμε!!!!
Γι' αυτό και συνεχίζει αμέσως λέγοντας:
"Εκ τούτον λοιπόν φανερόν είναι ότι η δεσποτική και η πολιτική αρχή δεν ταυτίζονται, ουδέ και αι λοιπαί προς αυτάς και προς αλλήλας αρχαί, ως μερικοί ισχυρίζονται, διότι η μεν πολιτική ασκείται επί φύσει ελευθέρων, η δε δεσποτική επί φύσει δούλων"


Γελα ο μωρος καν τι μη γελοιον η ! Δεν σε παρεξηγω πλεον ... ορισμενα νοηματα για να τα αντιληφθεις πρεπει οι συναψεις στον εγκεφαλο σου να ειναι πολλαπλασιες της μοναδος ...
Ο Αριστοτελης οταν λεει "νομο και βια" στο παρων χωριο εννοει τον νομο που ειδαμε σε προηγουμενο post, δηλαδη τον "νομο" εκεινο που οριζει ως δικαιο οι αιχμαλωτοι πολεμου να γινονται δουλοι , επειδη ομως ο πολεμος ειναι ενα "βιαιο" γεγονος δεν μπορει να προκυψει "φιλικη" σχεση μεταξυ αφεντικου και δουλου .
Εξ αυτου λοιπον συμπεραινουμε πως οταν γελας εσυ και οι ομοσταυλοι σου με τις ερμηνειες που δινετε στα αρχαια ελληνικα κειμενα , εμεις πρεπει να κλαιμε με την αποχαυνωση που επηλθε στα μυαλα σας απο τα πολλα αλληλουια ...


quote:
"Δηλαδή κι από δούλος μπροστά δούλος κι απ΄ αφέντη άλλος αφέντης"
Εδώ έχουμε τους δούλους δύο ταχυτήτων....διάβασε αμέσως μετά.

Ε εισαι απιστευτος !!! Καταπληκτικη μεταφραση και ερμηνεια !!! Δεν γελαω ομως ... κρατιεμαι ...
quote:
Και συνεχίζει αμέσως:
Άπασαι λοιπόν αυταί "επιστήμαι" δούλων είναι", δεσπότων δε επιστήμη η αφοσίσωσις εις την χρησιμοποίησιν του δούλου, διότι η ιδιότης τοου δεσπότου έγκειται ουχί εις την απόκτησιν δούλων, αλλ' εις την χρησιμοποίησην αυτών.
Ουδέν βεβαίως πνευματικόν ή ηθικόν ενδιαφέρον έχει η τοιαύτη επιστήμη, ο κύριος πρέπει να γνωρίζει να επιτάσση εκείνα τα οποία ο δούλος πρέπει να πράττη.
Διό και όσοι ευκολύνονται να αποφεύγουν την ενόχλησιν αυτήν της αυτοπροσώπου επιστασίας αναθέτουν το αξίωμα τούτο εις επιστάτην, αυτοί δε επιδίδονται εις την πολιτικήν και την φιλοσοφίαν"

Οπότε υπήρχαν δούλοι δύο ταχυτήτων, (το οποίο, «δεν έχει κανένα πνευματικό ή ηθικό ενδιαφέρον»,) ανάλογα με το πως τους χειριζόταν ο κύριός τους....αν ήσουν στην καλή ταχύτητα, ήσουν επιστάτης (αφέντης άλλων δούλων), δάσκαλος προς τους άλλους δούλους για τα υπηρετικά τους καθήκοντα, ή μάγειρας...αν ήσουν στην κακή ταχύτητα ήσουν σκέτο υποζύγιο ....εκτός εάν τα χωράφια τα όργωνε ο αφέντης!



Δεν αντιλαμβανομαι τι σε παραξενευει απο το παραπανω κειμενο . Ειναι πιστο αντιγραφο της σημερινης κοινωνιας ... εσυ ως προϊσταμενος γραφειου δεν εχεις υφισταμενους , δεν εχεις εργοδοτη ; Ο προϊσταμενος σε καποιο χυτηριο δεν εχει υφισταμενους , δεν εχει εργοδοτη ; Μια απλη αντικατασταση στα λημματα χρειαζεται (προσοχη , οχι στα λυματα!) . Βεβαιως εδω ο αναγνωστης ευκολα αντιλαμβανεται πως εκτος που δεν καταλαβαινεις τα αρχαια ελληνικα, δεν καταλαβαινεις και την προ ολιγων δεκαετιων ομιλουμενη διαλεκτο , την καθαρευουσα ...
quote:
Καημένε Αδιάβαστε.....πάλι αδιάβαστο σ' έπιασα!!!

Ναι, ναι... δεν θα το ξανακανω ...
quote:
Ποιος ήρθε???????
Ξερω ΄γω ; Την δικια σου πορτα χτυπησε ,εμενα ρωτας ;
quote:
Κούνια που σε κούναγε Αδιάβαστεεεεεε!!!
Στην περιοχη μου αυτη την εκφραση την θεωρουμε ασχημη βρισια ... ελπιζω οχι στην δικη σου ... αλλιως ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 23:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Καλέ μου Αίολε,γιατί χολώθηκες;"Άλλο Έλληνας κι άλλο χριστιανός", σημαίνει ότι η εθνική ταυτότητα, δεν καλύπτεται, ή συγχέεται, απο τη θρησκευτική, γιατί τα κάνεις αντίθετα;Θα σε μαλλώσω....
Όρεξη την έχεις για μαλλιοτραβήγματα;

Έτσι είναι φίλε trexagireve , έχει δίκιο ο Αίολος όταν γράφει «Άλλο Έλληνας κι άλλο χριστιανός» ,γιατί ο όρος ελληνοχριστιανισμός είναι σχήμα οξύμωρο . Ο ελληνικός τρόπος σκέπτεσθαι , είναι εκ διαμέτρου αντίθετος με τον ιουδαϊκό , και με τις θρησκείες που προήλθαν από αυτόν χριστιανισμό και ισλάμ .
Ο ίδιος ο Παύλος ομολογεί ότι εμείς διδάσκουμε χριστό , ενώ οι Έλληνες ζητούν σοφία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy