ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί Αθεΐας των μελών μας. Μύθος ή Πραγματικότητα?
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 03:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
Pem0oL1n1

Επισης εσεις οι αθεοι δηλωσατε οτι περιμενετε να σας ερθει η υπαρξη του Θεου σε μια μαθηματικη εξισωση...ομως παρολα αυτα δεν εχω δει την φυσικη να μου δηλςνει με μαθηματικη ακριβεια το τροπο τον οποιο δημιουργη8ηκε η υλη(αλλα οκ τους φυσικους τους βολευει να ειναι ατερμονη κ οντως μπορει να ειναι...αλλα για τα λογικα πλαισια ολα εχουν μια ΑΡΧΗ κ ενα ΤΕΛΟΣ...αρα μηπως το συμπερασμα ειναι οτι ετσι βολευει τους φυσικους κ ολουσ τους αλλους επιστημονικους κλαδους να πιστευουμε γιατι ακομα κ αυτοι δε μπορουν να δωσουν μια λογικη απαντηση?)...ε κ στον τροπο δημιουργιας της υλης ερχεται να δωσει ο χριστιανισμος το ονομα "Θεος"...

Κ τωρα κ οι μεν κ οι δε απο εμας μηπως θα επρεπε να καταλαβουμε οτι κ οι 2 εχουμε μια πιστη...οι μεν χριστιανοι τον Θεο που δε μπορει να εξηγησει επακριβως το συμπαν,την δημιουργια αλλα προσπαθει μεσω παραβολων να δωσει εναν ορισμο(αλλο το πως κατεληξε η εκκλησια)...κ οι δε αθεοι την επιστημη κ την λογικη ομως που παρολη την ακριβεια της καθε μερα καταρριπτεται για να παρει την θεση της καποια αλλη επιστημονικη θεωρια κ επισης ακομα δεν εχει δωσει απαντησεις σε βασικα ερωτηματα που ολοι εχουμε κανει στον εαυτο μας(τα λεγομενα κ ως αναπαντητα)...


Αγαπητή Pem0oL1n1 νομίζω ότι η προσέγγισή σου είναι προβληματική όπως και η αναλογία που κάνεις για να αποδόσεις πίστη και στους θρησκευόμενους αλλά και στους άθεους.

Οποιαδήποτε αναπάντητα ερωτήματα υπάρχουν στην επιστήμη για τον κόσμο δεν πρέπει να τα καλύπτουμε με μπαλώματα υπερφυσικού χαρακτήρα όπως ο Θεός. Δεν είναι σωστή μεθοδολογία αυτή διότι τα κενά που μπορεί να υπάρχουν σήμερα ενδέχεται να καλυφθούν μελλοντικά μέσω διαρκών επιστημονικών ερευνών, της τεχνολογικής προόδου και νέων επιστημονικών ανακαλύψεων. Αν το δούμε ιστορικά, αυτό τουλάχιστον συμβαίνει. Υπερφυσικές εξηγήσεις μαγικοθργησκευτικού-υπερφυσικού χαρακτήρα υποχωρούν μπροστά στο φως των ανθρώπινων ανακαλύψεων.

Επίσης έχεις μπερδέψει τη θρησκευτική πίστη με την υπόθεση που κάνει ένας επιστήμονας παρακινημένος από παρατηρήσεις και πειράματα (κάτι που δεν υπάρχει στην θρησκευτική πίστη). Η πρώτη είναι και παραμένει περιορισμένη στα στεγανά που θέτει το εκάστοτε θρησκευτικό δόγμα ενώ η δεύτερη (που δεν είναι πίστη) μπορεί να τροποποιηθεί προς ποικίλες κατευθύνσεις ανάλογα με τα νέα δεδομένα και τις νέες ανακαλύψεις. Αυτό μάλιστα το λες και μόνη σου όταν μιλάς για θεωρίες που καταρρίπτονται για να πάρουν τη θέση τους άλλες επιστημονικές θεωρίες, παρότι δεν είναι ακριβώς σωστό αφού οι υπάρχουσες θεωρίες μπορεί απλά να εμπλουτίζονται και να μην καταρρίπτονται ολκληρωτικά.

quote:
Pem0oL1n1

Μια τελευταια ερωτηση γτ κ οι μεν κ οι δε...τεινεται στον δογματισμο δε μπορω να καταλαβω...γτ πολυ απλα δε μπορειτε να δεχτειτε τις αποψεις κ την πιστη του καθενος απο εσας χωρις παραλογισμους κ πικροχολα σχολια?Γιατι κ εσεις δυστηχως καλοι μου "αθεοι" η οπως αλλιως ανφερεται κανεις στο προσωπο του δυστηχως αυτο κανετε...ειστε δογματιστες της πιστης...αφου προσπαθειτε τον καθε εναν να πεισετε ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ...


Για τα πικρόχολα σχόλια έχεις ένα δίκιο, αλλά το να υποστηρίζουν διάφορες πλευρές με σθένος τις απόψεις και πεποιθήσεις τους δεν είναι κατακριτέο. Αρκεί φυσικά η αντιπαράθεση να γίνεται σε πολιτισμένα πλαίσια.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 14:29:31  Εμφάνιση Προφίλ
@NIKOMAXOΣ

quote:

Δεν μπορείς με την χρήση την απροσδιοριστίας να υποδείξεις την ύπαρξη θεού.

Ουδέποτε προσπάθησα να κάνω κάτι τέτοιο.
Απλά σας ΑΠΕΔΕΙΞΑ ότι η Αναλυτική Σκέψη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ περί ΥΠΑΡΞΗΣ ή ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΕΟΥ.
Για το τι ακριβώς κατανοείς εσύ φίλε μου δεν μπορώ να κάνω κάτι...

quote:

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς κάτι που δεν καταλαβαίνεις,ώς δείγμα της ανύπαρκτης αναλυτικής σου σκέψης.

ΝΙΚΟΜΑΧΕ αυτά που "δεν καταλαβαίνω" όπως και την "ανύπαρκτη αναλυτική μου σκέψη" την έχω παρουσιάσει σε διεθνή συνέδρια, σε επιστημονικά περιοδικά (ως πρώτο όνομα πάντα) πολύ υψηλού impact factor, και την έχω εφαρμόσει στα τμήματα R&D της Ιntel στην Αμερική, της Ιnfineon στην Αυστρία της ST Microelectronics στην Ιταλία και στα ερευνητικά εργαστήρια των Πανεπιστημίων Μunster Γερμανίας, ΕΜΠ καθώς και στο "Δημόκριτο" όταν εκπονούσα το Διδακτορικό μου στην Νανοηλεκτρονική.

Εσύ?


quote:

Σου ξαναείπα:
Η αρχή της απροσδιοριστίας,ή καλύτερα η τυχαιότητα,περιλαμβάνει τα πάντα.

και την ύπαρξη,αλλά και την μη ύπαρξη.
Είναι θέμα παρατήρησης και μόνον.
και μάλιστα επεμβατικής παρατήρησης!!!

Επειδή για να παρατηρήσεις το ηλεκτρόνιο,θα το εκτρέψεις της αρχικής του διαδρομής.

Στην κβαντομηχανική όμως,μπορείς κάλλιστα να παρατηρήσεις την θέση και την ορμη του ηλεκτρονίου,υπο την σταθερά του Πλάνκ /2.
Ετσι είσαι σε θέση να μετρήσεις τις ανωτέρω δυναμικές,με την μέγιστη ακρίβεια και σε οσο μικρό διάστημα επιθυμείς!


Αν ψάχνεις για βαρύγδουπες αρλούμπες η παραπάνω είναι μια από τις καλύτερες.
Καταλαβαίνεις ότι για ΕΜΕΝΑ όλα αυτά που γράφεις είναι ΑΝΑΞΙΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ.
Ακόμα και ένας μαθητής του macedon από το Δημοτικό έχοντας μόνο το αρθράκι από το in.gr που σας έδωσα μπορεί να σου κάνει τρελλή πλάκα...


quote:

Αλλά άσε αυτα είναι ψιλά γράμματα.
Εσυ ξέρεις...
βαρύγδουπες αρλούμπες και θα...κατατροπώσεις την"παρεούλα"!!

κατακαϋμένε!!!


ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΡΛΟΥΜΠΑ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ.

Πάντως, μιλώντας για ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ πάρε και μερικές άλλες από ΕΣΕΝΑ "ΦΥΣΙΚΑ"!

quote:

Οχι φίλε μου κι εδώ πάλι λάθος το αντιλαμβάνεσαι.
Μπορούμε ανα πάσα στιγμη να γνωρίζουμε την ταχύτητα και την θέση των στοιχειωδών σωματιδίων.

Αρκεί μόνο να τα παρατηρούμε!!!
Αν δεν τα παρατηρούμε,τότε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε,που ακριβώς και με τι ταχύτητα κινούντο,πρίν τα παρατηρήσουμε.Λογικότατο είναι Πάνο μας αυτό.


Υ.Γ Στο παρεάκι μένει το θλιβερό καθήκον να μας αναφέρει από που υποθέσανε όλοι μαζί (περίεργο ε?) ότι είμαι ένας σπυριάρης τσοΠάνος έφηβος που έπινα το γάλα μου με το μπιμπερό όταν ο Σωτήρης δούλευε στο λιμάνι για να σπουδάσει. Είμαι μόλις λίγα χρόνια μικρότερος από τον αγαπημένο μου macedon...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 15:05:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Agnostic

Οποιαδήποτε αναπάντητα ερωτήματα υπάρχουν στην επιστήμη για τον κόσμο δεν πρέπει να τα καλύπτουμε με μπαλώματα υπερφυσικού χαρακτήρα όπως ο Θεός. Δεν είναι σωστή μεθοδολογία αυτή διότι τα κενά που μπορεί να υπάρχουν σήμερα ενδέχεται να καλυφθούν μελλοντικά μέσω διαρκών επιστημονικών ερευνών, της τεχνολογικής προόδου και νέων επιστημονικών ανακαλύψεων. Αν το δούμε ιστορικά, αυτό τουλάχιστον συμβαίνει. Υπερφυσικές εξηγήσεις μαγικοθργησκευτικού-υπερφυσικού χαρακτήρα υποχωρούν μπροστά στο φως των ανθρώπινων ανακαλύψεων.


Αυτά είναι σε γενικές γραμμές σωστά Agnostic.
Εγω όμως σας πήγα κατ'ευθείαν σε ένα θέμα (π.χ την ταυτόχρονη γνώση της θέσης και της ορμής ενός στοιχειωδους σωματιδίου) όπου δεν εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία. Δηλαδή για να αποκτήσουμε τη συγκεκριμένη γνώση θα πρέπει να καταριφθεί η Αρχής της Απροσδιοριστίας. Επειδή είναι Αρχή (όπως η Αρχή διατήρησης της Ορμής, ή η Αρχή διατήρησης της Ενέργειας) είναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ να καταριφθεί στο ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
Οι διάφοροι Νόμοι ή Θεωρήματα ή Υποθέσεις είναι πιο εύκολο να τροποποιηθούν ή και να καταριφθούν εντελώς, οι Αρχές όμως είναι άλλη ιστορία.

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.

Για παράδειγμα.
Ένας μεγάλος Φυσικός (άθεος εννοείται και με βιογραφικό περισσότερων σελίδων και από το βιβλίο του macedon...) μου είπε χαριτολογώντας ότι όποτε τον πιάνουν εσωτερικές πνευματικές ανησυχίες η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι ο εφιάλτης του.

Ένας άλλος (άθεος πάντα πιο άγνωστος στο ευρύ κοινό αλλά γκουρού στο χωρό της Νάνο/Μικρο/ Ηλεκτρονικής) μου είχε πει ότι αν υπάρχει Θεός τότε ο Απόστολος που έστειλε για να κηρύξει το Λόγο του στους Επιστήμονες ήταν ο Heisenberg.

Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)

Περιμένω με ειλικρινή αγωνία την απάντησή σου Agnostic.

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ βέβαια έχει αντίθετη άποψη αλλά...θα το αντέξει η Επιστημονική Κοινότητα.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 16:16:22  Εμφάνιση Προφίλ
Και για να προλάβω τίποτα "ξυπνητζήδες" παραθέτω τη φωτό από το site του περιοδικού Science όπου μας έδωσε ο macedon για το άρθρο περί αναλυτικής σκέψης.
Για το εν λόγω site και για να κατεβάσεις το άρθρο απαιτίται συνδρομή όπως αναφέρει και ο macedon.

Το ΕΜΠ στο οποίο είμαι εξωτερικός επιστημονικός συνεργάτης μέχρι πρότινος είχε συνδρομή αλλά λόγω οικονομικών περικοπών την διέκοψε...

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι μπήκα με κωδικούς του ΕΜΠ (National Technical University of Athens) καθώς αν εσείς προσπαθήσετε να μπείτε ιδιωτικώς από κάπου θα βλέπετε άλλη σελίδα και όχι την κάτωθι

Αυτά προς το παρόν.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/05/2012 16:18:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 16:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τι λε ρε Πάνος, αναλυτικοσπαζοκεφαλακιας και εσυ!


τελικά βλέπεις που σου έλεγα πως θα ήταν βαρετος και για σένα ο παράδεισος!

Στη αρχη σε είχα παρει για κανά διανοούμενο καλογερο, και σκεφτόμουν...ρε με τι να τη βρίσκει αυτός! Οι γραφές...α Μπά, εγω τις βαρύομουν απο τα 13 μου, ο Πάνος ποιος ξέρει...

Τελικά τώρα θα σου πω και ένα μυστικό, πάνος! Τα έχω καλα με το Θεό, όσο δεν φαντάζεται....μα είναι τεμπελης, και μου λέει καθε μέρα....

Δεν κάνω τίποτα, εσυ κανε κάτι γιατι δεν σας βλέπω καλα!

Βαρέθηκα τα παρακάλια σας!

Δεν με πιστεύεις Πάνος?

Και όμως, δεν λέω ποτε ψέμματα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 16:57:42  Εμφάνιση Προφίλ
Πλάτωνα το ξέρεις ότι και εγω σε γουστάρω...
Έχεις και εσύ καλή προαίρεση οπότε δεν με νοιάζει όπου και ότι πιστεύεις.

Όσο για το Θεό δε με νοιάζει αν λες αλήθεια ή ψέμματα ούτε και μπορώ να κρίνω άλλωστε.

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Θεός εμφανίζεται στο δρόμου ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ανεξαρτήτως Φυλής, Θρησκείας, Μόρφωσης, κτλ και όχι μόνο μια φορά. Και το κάνει με τρόπο ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ για τον καθένα μας. Συμφωνώ απόλυτα με Doc σ'αυτό το θέμα.

Υ.Γ Το "Αναλυτικοσπαζοκεφαλάκιας" με έριξε από την καρέκλα από τα γέλια, αλλά έχει ΤΟΣΟ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑ... Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου κάνω αυτό ακριβώς! Ευτυχώς που βρέθηκε και ο καλός μαου macedon και κάνω ένα διαλλειματάκι...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/05/2012 17:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 18:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΑΣΕ τον μακεδόνα να κάνει δουλειά του.

Αν είναι σωστός η λάθος, εμείς (αναλυτοσπαζοκεφαλακηδες) ας τα εχουμε σαν δεδομένα.

Εξηγούμαι.

Αν υπήρξε η όχι ο Χριστός, είναι ένα πρόβλημα που βγαίνει προς τα έξω όταν κάποιος σκέφτεται σοβαρά τι παρουσιάζουν τα Ευαγγελία πως έκανε.

Θα σου πω το πιο σοβαρό που είδα κάποτε στον εαυτο μου, και δεν το έχω ακόμα γράψει.

Πες πως είσαι ο Πέτρος η ο Θωμάς. Είσαι μαζί του 3 χρόνια, και τον βλέπεις να κάνει το νερό κρασί, (καμία επιστήμη μέχρι σήμερα το μπορει) να ανασταινει ανθρώπους, και εσυ θα αμφεβαλες για την θεοτητα του?

Δαγκωτους θα τους πήγαινα, Ρωμαίους και Ιουδαίους, μα και οποίος τον πειράζε αν είμουν κοντά του.....(θα είχα κάτι που θα εδεινα την ζωη μου, χωρίς κάν ενδοιασμό)

ΑΣΕ τον ιουδα....

Τώρα η σκέψη που με ανησυχεί (αν μπορείς βοηθα) είναι αυτη.

Δεν έχουμε μόνο ανθρώπους, που απο άπιστοι έγιναν χριστιανοί, μα και χριστιανούς πιστοτατους, που κάποια στιγμη πέρασαν στην άλλη όχθη.

Δες μόνο τον giordano bruno, όταν κατάλαβε πως πάνω στο Σταύρο είπε στον πατέρα του, γιατι με εγκατελειψες....του γύρισε ο κόσμος!

Απο εκείνο το σειμειο και μετα, αποκαλεί το χριστο....μάγο!

Του έκοψαν τη γλώσσα και τον έκαψαν ζωντανό, μα αυτός ήταν ΑΤΑΡΑΧΟΣ!

Με όλα αυτα που σου γράφω Πάνος, είναι γιατι στο βάθος έχω καταλάβει ένα πράγμα απο το χριστο. Πως ήταν διαφορετικός, πως υπήρξε, για μένα δεν τίθενται κάν σαν ερωτηση στο μυαλο μου,

Εκείνο που με ανησυχεί, είναι πως κανείς δεν κατάλαβε σε βάθος το νόημα του λόγου του, και το μυνημα της πραγματικής αγάπης, αυτού του ανθρώπου.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/05/2012 18:04:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 20:07:20  Εμφάνιση Προφίλ

Kάποιος θα αναγκασθεί να προσκομίσει έγγραφα...!!!

Χιχιχι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 20:19:09  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνος

quote:

Εγω όμως σας πήγα κατ'ευθείαν σε ένα θέμα (π.χ την ταυτόχρονη γνώση της θέσης και της ορμής ενός στοιχειωδους σωματιδίου) όπου δεν εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία. Δηλαδή για να αποκτήσουμε τη συγκεκριμένη γνώση θα πρέπει να καταριφθεί η Αρχής της Απροσδιοριστίας. Επειδή είναι Αρχή (όπως η Αρχή διατήρησης της Ορμής, ή η Αρχή διατήρησης της Ενέργειας) είναι ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ να καταριφθεί στο ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

quote:

Ανυπέρβλητος λοιπόν, σκόπελος στην Αναλυτική μας Σκέψη η εν λόγω Αρχή και γι'αυτό είχε άμεσο αντίκτυπο και στους Φιλοσοφικούς κύκλους (σαν Κβαντομηχανική θεωρία)


Ειδικά με το δεύτερο quote,να δεις τι αντιρρήσεις έχω.
Αλλά άς σου πεί μερικά και ο Agnostic.Δεν είναι στο αντικείμενό του,αλλά καταλαβαίνει καλύτερα απο σένα.

Κάνεις ένα μεγάλο λάθος,όπως και μερικοί αδόκιμοι φυσικοί.
η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι αντίθετη με την Σχετιστική θεωρία.
Ακολουθεί δικό της δρόμο και δεν έχει κανένα απολύτως ταβάνι,επειδή σε αφήνει να επιλέξεις:
ντετερμινισμός, ή, τυχαιότητα.

Για αυτο λέω:κατακαϋμένε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 21:09:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πες πως είσαι ο Πέτρος η ο Θωμάς. Είσαι μαζί του 3 χρόνια, και τον βλέπεις να κάνει το νερό κρασί, (καμία επιστήμη μέχρι σήμερα το μπορει) να ανασταινει ανθρώπους, και εσυ θα αμφεβαλες για την θεοτητα του?

Δαγκωτους θα τους πήγαινα, Ρωμαίους και Ιουδαίους, μα και οποίος τον πειράζε αν είμουν κοντά του.....(θα είχα κάτι που θα εδεινα την ζωη μου, χωρίς κάν ενδοιασμό)

ΑΣΕ τον ιουδα....


Τον Ιούδα τον αφήνω αλλά δες την περίπτωση του Πέτρου που είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα στον Ιησού αλλά πριν αλλέκτωρ λαλήσαι...
Πάντως από "θανατικό" δεν θα πρέπει να έχεις παράπονο καθώς Προφήτες, Απόστολοι, Ευαγγελιστές Μαθητές, και απλοί πιστοί έδωσαν βαρύ τίμημα και μάλιστα τόσο αγόγγυστα και με τέτοια προθυμία όπου οι Γάλλοι ταύτισαν τον όρο Χριστιανό με αυτό που αποκαλούμε έκτοτε όλοι μας Κρετίνο.

quote:

Τώρα η σκέψη που με ανησυχεί (αν μπορείς βοηθα) είναι αυτη.

Δεν έχουμε μόνο ανθρώπους, που απο άπιστοι έγιναν χριστιανοί, μα και χριστιανούς πιστοτατους, που κάποια στιγμη πέρασαν στην άλλη όχθη.


Δεν υπάρχει ούτε το ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ που να μπορεί έστω και τραβηγμένο από τα μαλλιά να υπονοήσει έστω και από μακριά την ύπαρξη του Θεού.

Για παράδειγμα αν είχαμε ΜΟΝΟ απίστους να γίνονται Χριστιανοί θα αποτελούσε (έστω για εσένα μόνο) μια ένδειξη/απόδειξη της ύπαρξης του Θεού.

Sorry αλλά το παιχνίδι δεν παίζεται έτσι...

Και για να το πάμε πάλι πίσω στην Αναλυτική Σκέψη στο πρόβλημά μας έστω και αν μας ήταν γνωστές οι "εξισώσεις" δεν έχουμε ιδέα για τις αρχικές συνθήκες οπότε αντίο οι όποιες σταθερές.

Μόνο μεταβλητές επί μεταβλητών (οι περισσότερες εξαρτημένες για μεγαλύτερο χάος) και υποθέσεις επί υποθέσεων...

Άρα τζίφος η Λογική απόδιξη της ύπαρξης του Θεού...

Και που καταλήγουμε?
Στις βιωματικές εμπειρίες του καθενός και στην καθαρή καρδιά που το έγραψε πολύ ωραία ο Doc αλλά το είπε και κάποιος που τον έλεγαν Ιησού μόλις λίγους αιώνες πριν...

Μτ Ε‐8 μακάριοι οἱ καθαροὶ τῇ καρδίᾳ, ὅτι αὐτοὶ τὸν Θεὸν ὄψονται.

quote:

Δες μόνο τον giordano bruno, όταν κατάλαβε πως πάνω στο Σταύρο είπε στον πατέρα του, γιατι με εγκατελειψες....του γύρισε ο κόσμος!

Απο εκείνο το σειμειο και μετα, αποκαλεί το χριστο....μάγο!

Του έκοψαν τη γλώσσα και τον έκαψαν ζωντανό, μα αυτός ήταν ΑΤΑΡΑΧΟΣ!


Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα τέτοιων ανθρώπων όπως και πλείστα παραδείγματα από την πλευρά των Χριστιανών.
Διαλέγεις και παίρνεις και ΠΟΤΕ με σιγουριά...

Επί της ουσίας πάντως αν ο Θεός (Χριστός ως Υιος Θεού) δεν εγκατέλειπε εκείνη τη στιγμή τον (μέχρι πριν από λίγο) Θεάνθρωπο (Χριστός ως Υιος Θεού και Υιος Ανθρώπου ταυτόχρονα) ώστε να τον αφήσει απλό Άνθρωπο (Χριστός ως Υιός Ανθρώπου) τότε ακόμη και σήμερα θα περίμεναν οι Ρωμαίοι και ακόμα δεν θα είχε ξεψυχήσει...

quote:

Με όλα αυτα που σου γράφω Πάνος, είναι γιατι στο βάθος έχω καταλάβει ένα πράγμα απο το χριστο. Πως ήταν διαφορετικός, πως υπήρξε, για μένα δεν τίθενται κάν σαν ερωτηση στο μυαλο μου,

Εκείνο που με ανησυχεί, είναι πως κανείς δεν κατάλαβε σε βάθος το νόημα του λόγου του, και το μυνημα της πραγματικής αγάπης, αυτού του ανθρώπου.


Καταλαβαίνω πως το λες και συμφωνώ απολύτως αλλά είναι ΤΟΣΟ ΑΠΕΙΡΑ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ όπου και να θέλαμε δεν θα μπορούσαμε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 21:26:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ειδικά με το δεύτερο quote,να δεις τι αντιρρήσεις έχω.
Αλλά άς σου πεί μερικά και ο Agnostic.Δεν είναι στο αντικείμενό του,αλλά καταλαβαίνει καλύτερα απο σένα.

Ειλικρινά τα περιμένω με αγωνία και θα χαρώ πολύ να μάθω κάτι που δεν ξέρω.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Αλήθεια όμως, γιατί δεν μας τα λες εσύ και περιμένεις να τα πει ο Agnostic????

quote:

Κάνεις ένα μεγάλο λάθος,όπως και μερικοί αδόκιμοι φυσικοί.

Για δώσε και κανένα όνομα αδόκιμων Φυσικών καθώς και ποιοι δόκιμοι Φυσικοί τους έκριναν αδόκιμους.

Αντε, γιατί από αερολογίες χορτάσαμε...

quote:

η Αρχή της Απροσδιοριστίας είναι αντίθετη με την Σχετιστική θεωρία.

quote:

Ακολουθεί δικό της δρόμο και δεν έχει κανένα απολύτως ταβάνι,επειδή σε αφήνει να επιλέξεις:
ντετερμινισμός, ή, τυχαιότητα.

quote:

Για αυτο λέω:κατακαϋμένε!!

Λέγε με όπως θες (μέσα στα πλαίσια της ευπρέπειας πάντα) αρκεί να συνεχίζεις να ποστάρεις περί Φυσικής.

Μία χάρη μόνο.
Να γράφεις και τα ονόματα των μελών του esoterica που ξέρεις σίγουρα ότι συμφωνούν με αυτά που γράφεις περί Φυσικής.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 21:59:41  Εμφάνιση Προφίλ
Πάνο επειδή βαρυέμαι να εξηγώ κάθε φορά τι εννοώ όταν μιλάω για φυσική πάρε να δεις μόνος σου!

http://www.physics4u.gr/articles/2002/quantumrelativ.html

Ελπίζω να καταλάβεις τώρα τι εννοώ λέγοντας,περί αντιθέσεων απροσδιοριστίας και κβαντομηχανικής,σε σχέση με την Σχετικότητα.

Αν έχεις απορίες εδώ είμαι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 22:09:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Νικομαχος
Αν έχεις απορίες εδώ είμαι.

Αστο καλύτερα!
Δεν θα ασχοληθώ μαζί σου με την φυσική.

Είσαι ταγμένος για άλλα πράγματα εσύ.

Λοιπόν το θέμα είναι περί αθεϊας των μελών.
Ετσι η θέση μου είναι,ότι δεν υπάρχει θεός και αυτός που νομίζεις ότι υπάρχει,είναι ένας εξωγήϊνος απο τον αστερισμό του Δράκοντα.

Ενα φολιδωτό Σαυροειδές,υπεραναπτυγμένης νοημοσύνης,που έχει καταλάβει και κυβερνά τον πλανήτη.Τον λένε Γιαχβέ!!

Εγω αυτά πιστεύω και μπορώ να σου το αποδείξω,ακριβώς όσο μπορείς και εσυ να μου αποδείξεις,το αντίθετο.

Επομένως...αριβεντέρτσι,που θα έλεγε και ο Πλάτωνας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 22:23:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάνο επειδή βαρυέμαι να εξηγώ κάθε φορά τι εννοώ όταν μιλάω για φυσική πάρε να δεις μόνος σου!

http://www.physics4u.gr/articles/2002/quantumrelativ.html

Ελπίζω να καταλάβεις τώρα τι εννοώ λέγοντας,περί αντιθέσεων απροσδιοριστίας και κβαντομηχανικής,σε σχέση με την Σχετικότητα.

Αν έχεις απορίες εδώ είμαι.


Σε πρώτη φάση αυτή η ιστοσελίδα μας τα λέει όλα ΑΝΑΠΟΔΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΣΟΥ.

Ένα το κρατούμενο.

Μην πτοείσαι όμως και δείξεις αδυναμία ή αποδοχή με τη σιωπή σου.

Keep posting.

Κατά δεύτερη φάση.
Πες μου ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ με δικά σου λόγια ή και με copy paste απ'όποια ιστοσελίδα ή βιβλίο θέλεις ποια είναι αυτή η ΑΝΤΙΘΕΣΗ την οποία επικαλείσαι.

Δηλαδή, είναι αντίθετη σ'αυτό το σημείο και σ'αυτό το σημείο και γι'αυτές τις συνθήκες (κλασσικές, κβαντικές, σχετικιστικές κτλ) διότι ενώ επρεπε να ισχύει αυτό σύμφωνα με την Κβαντική Θεωρία ισχύει το άλλο με τη Σχετικότητα.

Συνέχισε να ποστάρεις ΝΙΚΟΜΑΧΕ αλλά μη ξεχνάς και τα ονόματα των μελών που συμφωνούν μαζί σου.

Υ.Γ Θα δεχτώ ακόμα και να ξαναζητήσεις τη βοήθεια του macedon όπως έκανες και στο thread του ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ή όποιου άλλου μέλους θέλεις...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/05/2012 22:32:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 22:30:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Νικομαχος
Αν έχεις απορίες εδώ είμαι.

Αστο καλύτερα!
Δεν θα ασχοληθώ μαζί σου με την φυσική.

Είσαι ταγμένος για άλλα πράγματα εσύ.

Λοιπόν το θέμα είναι περί αθεϊας των μελών.
Ετσι η θέση μου είναι,ότι δεν υπάρχει θεός και αυτός που νομίζεις ότι υπάρχει,είναι ένας εξωγήϊνος απο τον αστερισμό του Δράκοντα.

Ενα φολιδωτό Σαυροειδές,υπεραναπτυγμένης νοημοσύνης,που έχει καταλάβει και κυβερνά τον πλανήτη.Τον λένε Γιαχβέ!!

Εγω αυτά πιστεύω και μπορώ να σου το αποδείξω,ακριβώς όσο μπορείς και εσυ να μου αποδείξεις,το αντίθετο.

Επομένως...αριβεντέρτσι,που θα έλεγε και ο Πλάτωνας!


Έλα ρε συ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, πόσο γρήγορα αλλάζεις γνώμη???

Η σιωπή είναι αποδοχή και ήττα μην το ξεχνάς ποτέ.

Το αυτό ισχύει και για τη σιωπή του macedon.

Keep posting περί Φυσικής και βάζε και τα ονόματα όσων συμφωνούν μαζί σου.

Υ.Γ Με την άδεια σου θα πρέπει να σε αφήσω διότι πρέπει να συννενοηθώ με έναν αδόκιμο Φυσικό στην Intel για κάποια simulation που έχω να τρέξω στο cluster τους...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 22:38:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλα μετα την συνάντηση πάρε και αυτό:

http://www.katohika.gr/2012/05/blog-post_2422.html


Θα σε βοηθήσει στην αναλυτική σκέψη!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 23:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Panos
Τον Ιούδα τον αφήνω αλλά δες την περίπτωση του Πέτρου που είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα στον Ιησού αλλά πριν αλλέκτωρ λαλήσαι...
Πάντως από "θανατικό" δεν θα πρέπει να έχεις παράπονο καθώς Προφήτες, Απόστολοι, Ευαγγελιστές Μαθητές, και απλοί πιστοί έδωσαν βαρύ τίμημα και μάλιστα τόσο αγόγγυστα και με τέτοια προθυμία όπου οι Γάλλοι ταύτισαν τον όρο Χριστιανό με αυτό που αποκαλούμε έκτοτε όλοι μας Κρετίνο.
........

Δεν είναι Πάνος το θέμα παραπονου, ούτε και αυτοθυσίας για τον (κύριο) Εκείνο που μου προξενεί εντυπωση, είναι πως οι μαθήτες έζησαν στενά τα τρία χρόνια με το χριστο, δίλ. Ήταν συνεχώς μαζι, είδαν θαύματα ανεπανάληπτα στην γνωστή ιστορία, (δες απο ένα πανερι να φάνε 1000 και περισσότερα άτομα). Διλαδη, η φάγανε και χορτάσανε αυτοί οι άνθρωποι, η τους έκανε να νομίζουν πως φάγανε. (μαγιες και ταχυδακτιλουργιες άγνωστες μέχρι τώρα) έχουμε και κάποιους μάγους που εξαφανίζουν αεροπλάνα (σήμερα), μα ξέρουμε πως είναι τρικ με καθρέφτες.
Αν ήταν όμως πραγματικα όλα αυτα...ειλικρινά αν ήσουν εκει και το έβλεπες με τα ματια σου και έμπαινε στο στομάχι σου, τι θα ενοιωθες δίπλα του? στο λέω γιατι και ο Πλατωνας δίπλα στο Σωκράτη αισθανόταν, (ενέργεια) χωρίς ο σωκρατης να κάνει θαύματα.

Πάνος.
Δεν υπάρχει ούτε το ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ που να μπορεί έστω και τραβηγμένο από τα μαλλιά να υπονοήσει έστω και από μακριά την ύπαρξη του Θεού.
.....
Δεν εξέταζω την ύπαρξη η ανυπαρξία του θεού, απλα παρατηρώ τις ανθρώπινες αντιδράσεις και συνήθειες.

Πάνος
Για παράδειγμα αν είχαμε ΜΟΝΟ απίστους να γίνονται Χριστιανοί θα αποτελούσε (έστω για εσένα μόνο) μια ένδειξη/απόδειξη της ύπαρξης του Θεού.
...........

Κοίταξε πανο, για μένα μόνο η λέξη που εγραψες (γίνονται) που είναι κάτι στο χρόνο, δεν είναι όχι μόνο ένδειξη μα απόδειξη λάθος προσέγγισης της ύπαρξης η μη σε κάτι που αν υπάρχει είναι σε ΑΧΡΟΝΗ κατάσταση.

Πάνος.
Sorry αλλά το παιχνίδι δεν παίζεται έτσι...
.......
Ασφαλώς και δεν παίζει έτσι.

Πάνος
Και για να το πάμε πάλι πίσω στην Αναλυτική Σκέψη στο πρόβλημά μας έστω και αν μας ήταν γνωστές οι "εξισώσεις" δεν έχουμε ιδέα για τις αρχικές συνθήκες οπότε αντίο οι όποιες σταθερές.

Μόνο μεταβλητές επί μεταβλητών (οι περισσότερες εξαρτημένες για μεγαλύτερο χάος) και υποθέσεις επί υποθέσεων...

Άρα τζίφος η Λογική απόδιξη της ύπαρξης του Θεού...
............

Αυτα συζήτησε τα με το Νικομαχο. Για μένα όσο κανείς χρήση της σκέψης τόσο απομάκρυνσαι απο το να βιώσεις αν υπάρχει κάτι, μα....

Πάνος
Και που καταλήγουμε?
Στις βιωματικές εμπειρίες του καθενός και στην καθαρή καρδιά που το έγραψε πολύ ωραία ο Doc αλλά το είπε και κάποιος που τον έλεγαν Ιησού μόλις λίγους αιώνες πριν...

Μτ Ε‐8 μακάριοι οἱ καθαροὶ τῇ καρδίᾳ, ὅτι αὐτοὶ τὸν Θεὸν ὄψονται.
..............

Ναι αυτο το δέχομαι. Είναι απο τα λίγα που κράτησα απο την χριστιανική προπαγάνδα. (στο γράφω με σωστο τόνο, γιατι εκείνα τα χρόνια ήταν γενικα η θρησκεία όπως η παρουσίαση του ναζιστικου κόμματος στους δημοσιογράφους. 
Συκουθηται! 
Τότε έλεγαν, προυσκινησται! 

Πάνος
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα παραδείγματα τέτοιων ανθρώπων όπως και πλείστα παραδείγματα από την πλευρά των Χριστιανών.
Διαλέγεις και παίρνεις και ΠΟΤΕ με σιγουριά...
............
Κοιτα πανο, δεν είναι θέμα διαλογής. Δεν κάνουμε σύγκριση αν βασανισθηκαν περισσότεροι χριστιανοι η παγανιστες η αθεοι και ότι άλλο. Κοιτάμε την πράξη. Μια θρησκεία που είναι ο φορέας της αγάπης, είναι σε θέση συγχρόνως να διοχετεύει βασανιστήρια και τόσο μίσος! (ιερά εξέταση) κάτι καλα δεν πήγε για τόσα πολλα χρόνια!

Πάνος.
Επί της ουσίας πάντως αν ο Θεός (Χριστός ως Υιος Θεού) δεν εγκατέλειπε εκείνη τη στιγμή τον (μέχρι πριν από λίγο) Θεάνθρωπο (Χριστός ως Υιος Θεού και Υιος Ανθρώπου ταυτόχρονα) ώστε να τον αφήσει απλό Άνθρωπο (Χριστός ως Υιός Ανθρώπου) τότε ακόμη και σήμερα θα περίμεναν οι Ρωμαίοι και ακόμα δεν θα είχε ξεψυχήσει...
.......

Ξέρεις πια είναι η δυσκολία στην παραπάνω εξήγηση σου. Πως καθε τι υλικό, δεν μπορει να έχει σχέση με ότι αποκαλεις Θεό. Τώρα η λογικη μας λέει, δεν υπάρχει θεός και γιος, ενω η πίστη λέει πως υπάρχει. Και εδω είναι μια συγγρουομενη κατάσταση, όχι μόνο εσωτερικα, μα και εξωτερικά, και στο φόρουμ. Έχω ένα πολυ καλο φίλο, που είναι καθηγητής φιλοσοφίας και διακονος. Σε λίγο θα γίνει και παπας. Όταν είμαστε μαζι, είναι χαρούμενος να συζητάμε, μα φθάνουμε σε ένα σημείο και του ανέβω ένα φακό. 
Γιατι?
Γιατι αν συνεχίσω...θα υποφερει.
Όχι πως θα τον αλλάξω, ούτε κάν το επιδιώκω, ούτε με ενδιαφέρει. Καθε άνθρωπος έχει ένα κόσμο του, αξίες και πιστεύω, που μπορει να μην συμφωνω, μα τις σέβομαι.

Πάνος
Καταλαβαίνω πως το λες και συμφωνώ απολύτως αλλά είναι ΤΟΣΟ ΑΠΕΙΡΑ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ όπου και να θέλαμε δεν θα μπορούσαμε...
.........
Πρόσεξε όμως μια κίνηση του νου σου. Έχει σηκώσει ένα τοίχο, όσο αφορά την πίστη στο ιησού, που λέει πως και να θελαμε, δεν θα μπορούσαμε.

Αυτη η κίνηση Πάνος είναι πως εσυ ο ίδιος έχεις θέσει όρια. Περιμένεις λοιπόν βοήθεια. Σκέφτεσαι πως χωρίς την χάρη του, τίποτα δεν γίνεται. 

Εγω πάλι το εξέταζω απο κάτω. Βλέπω πως γίνεται ότι αποκαλούμε συνείδηση, να είναι ελεύθερη και καθαρή! Και ειμαι περισσοτερο χριστιανος (Χωρις να πιστευω,) απο παραπολλους χριστιανους, που Ετσι αποκαλουνται.

Αφού όπως εγραψες...ο χριστος δεν ειπε, ο έχων καθαρή καρδιά...

Πράξη θέλει Πάνος! 

Καθάρισε τον Μακεδόνα και τον Νικομαχο, απο μέσα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2012, 23:24:55  Εμφάνιση Προφίλ
PanosT

quote:
Η σιωπή είναι αποδοχή και ήττα μην το ξεχνάς ποτέ.

Το αυτό ισχύει και για τη σιωπή του macedon.


Μη βαυκαλίζεσαι. Απλή απαξίωση στη βλακεία είναι, τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 00:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Ακριβώς Sesostris, η παιδεία των Σκοπιανών μαθητών, τους ενώνει με τους αδερφούς τους Μακεδόνες στον ελληνικό χώρο. Έχεις δίκαιο

Αν αυτό κατάλαβες από την απάντησή μου φίλε Dr , λυπάμαι .
Γιατί η σωστή παιδεία με την φιλοσοφική έννοια του όρου , δίχως στρεβλώσεις και σκοπιμότητες , δεν είναι ούτε ελληνική ούτε σκοπιανή ή τουρκική , αλλά μία και παγκόσμια . Αντίθετα οι θρησκείες είναι πολλές και κάθε μια απ' αυτές διεκδικεί το αλάθητο και την αποκλειστικότητα του παραδείσου για τους οπαδούς της , ενώ για τους οπαδούς των άλλων θρησκειών υπάρχει το αιώνιο πυρ της κολάσεως , στο οποίο ενίοτε φροντίζουν να τους στείλουν κατόπιν προτροπής των ιερατείων τους .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 01:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
PanosT

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.



Οχι σε σημείο που να θεωρώ αναγκαία την εισαγωγή Θεού πίσω από αυτό το "ταβάνι". Γενικά θεωρώ άστοχη οποιαδήποτε προσπάθεια να "τεκμηριώσουμε" την παρουσία Θεού μέσα από ιδιομορφίες του φυσικού κόσμου. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τυποποιημένους θεούς θρησκειών (και όχι μιας ασαφούς ανώτερης δύναμης που θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος) οι οποίοι είναι τίγκα στους ανθρωπομορφισμούς (θυμώνουν, τιμωρούν, επιβραβεύουν, σπλαχνίζονται κλπ, κλπ.)δημιουργώντας εύλογες υποψίες ότι αποτέλεσαν προϊόντα ανθρώπινης επινοήσεως.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 09:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
Agnostic :

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
PanosT

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.

--------------------------------------------------------------------------------


Οχι σε σημείο που να θεωρώ αναγκαία την εισαγωγή Θεού πίσω από αυτό το "ταβάνι". Γενικά θεωρώ άστοχη οποιαδήποτε προσπάθεια να "τεκμηριώσουμε" την παρουσία Θεού μέσα από ιδιομορφίες του φυσικού κόσμου. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τυποποιημένους θεούς θρησκειών (και όχι μιας ασαφούς ανώτερης δύναμης που θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος) οι οποίοι είναι τίγκα στους ανθρωπομορφισμούς (θυμώνουν, τιμωρούν, επιβραβεύουν, σπλαχνίζονται κλπ, κλπ.)δημιουργώντας εύλογες υποψίες ότι αποτέλεσαν προϊόντα ανθρώπινης επινοήσεως.


Συμφωνώ , φίλε Agnostic , με το σύνολο του μηνύματός σου .

Ας δούμε , τι γράφει στο γνωστό βιβλίο του “The God Delusion” ο κορυφαίος εξελικτικός βιολόγος και συγγραφέας πολλών κλασικών πλέον έργων επιστήμης και φιλοσοφίας Richard Dawkins , για τις περί Θεού απόψεις του Einstein :

The God Delusion – Richard Dawkins .
Chapter 1: “A DEEPLY RELIGIOUS NON - BELIEVER” Page 15) .

… Here are some more quotations from Einstein, to give a flavour
of Einsteinian religion.

“I am a deeply religious nonbeliever. This is a somewhat new kind of religion.”

I have never imputed to Nature a purpose or a goal, or anything that could be understood as anthropomorphic.
What I see in Nature is a magnificent structure that we can comprehend only very imperfectly, and that must fill a thinking person with a feeling of humility.
This is a genuinely religious feeling that has nothing to do with mysticism.

“The idea of a personal God is quite alien to me and seems even naive.”

Μετάφραση:

Κεφάλαιο 1: “ΕΝΑΣ ΒΑΘΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΙΣΤΟΣ – Σελίδα 15) .

… Στη συνέχεια παραθέτω μερικές ρήσεις του Αϊνστάιν , για να πάρετε μια γεύση της Αϊνστάνειας θρησκείας :

“Είμαι ένας βαθιά θρησκευόμενος άπιστος . Πρόκειται για ένα κάπως νέο είδος θρησκείας .”

“Ποτέ δεν έχω αποδώσει στη Φύση κάποιο σκοπό ή επιδίωξη , ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να εκληφθεί ως ανθρωπομορφικό .
Στη Φύση βλέπω μια μεγαλειώδη δομή την οποία μπορούμε να κατανοήσουμε μόνο πολύ ατελώς , και τούτο έπρεπε να γεμίζει οποιονδήποτε σκεπτόμενο άνθρωπο με ένα συναίσθημα ταπεινότητας .
Αυτό είναι ένα γνήσιο θρησκευτικό συναίσθημα και δεν έχει καμία σχέση με το μυστικισμό .”

“Η ιδέα ενός προσωπικού Θεού , μου είναι εντελώς ξένη – και μου φαίνεται έως και αφελής .”

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 10:55:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Ακριβώς Sesostris, η παιδεία των Σκοπιανών μαθητών, τους ενώνει με τους αδερφούς τους Μακεδόνες στον ελληνικό χώρο. Έχεις δίκαιο

Αν αυτό κατάλαβες από την απάντησή μου φίλε Dr , λυπάμαι .
Γιατί η σωστή παιδεία με την φιλοσοφική έννοια του όρου , δίχως στρεβλώσεις και σκοπιμότητες

Ε πες το ότι εννοείς αυτή τη παιδεία, εγώ νόμζα ότι εννοούσες ότι η παιδεία γενικά ενώνει και μόνο τα θρησκευτικά στοιχεία της αποτελούν "στρεβλώσεις και σκοπιμότητες".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 11:58:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

PanosT

quote:
Η σιωπή είναι αποδοχή και ήττα μην το ξεχνάς ποτέ.

Το αυτό ισχύει και για τη σιωπή του macedon.


Μη βαυκαλίζεσαι. Απλή απαξίωση στη βλακεία είναι, τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.


Πίσω στο καβούκι σου τώρα και τα ξαναλέμε οπότε γράψει κάτι σωστό ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ή εγώ που θα σε ενοχλήσει τόσο πολύ ώστε να μετριάσεις την απαξίωση σου για να πεις την (όπως ΠΑΝΤΑ) ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΟΥ προς το πρόσωπο μου.

Μείνε συντονισμένος στο thread "Προς Διαχειριστική Ομάδα" για να μάθεις πως ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ εναντίον κάποιου κάνοντας χρήση Αναλυτικής Σκέψης διαμέσου Μαθηματικών (Πιθανότητες-Στατιστική).

Υ.Γ Σε είχα υπερεκτιμήσει τελικά. Νόμιζα ότι θα άντεχες κανένα εξάμηνο πριν το βάλεις στα πόδια...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 10/05/2012 13:48:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 12:40:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Αν ήταν όμως πραγματικα όλα αυτα...ειλικρινά αν ήσουν εκει και το έβλεπες με τα ματια σου και έμπαινε στο στομάχι σου, τι θα ενοιωθες δίπλα του? στο λέω γιατι και ο Πλατωνας δίπλα στο Σωκράτη αισθανόταν, (ενέργεια) χωρίς ο σωκρατης να κάνει θαύματα.


Αν πιστεύεις όντως στα θαύματα του Ιησού τότε ο Σωκράτης δεν θα μπορούσε να τα κάνει.
Αν δεν πιστεύεις στα θαύματα του Ιησού, δικαιώμά σου.

Τελικά οι Αοόστολοι και οι ακόλουθοι του Ιησού πλήρωσαν με τη ζωή τους την ενέργεια που πήραν από τον Ιησού δείγμα ότι πήραν "μπόλικη από δαύτη"...

Ο Πλάτωνας όταν κατάλαβε ότι το ίδιο Ιερατείο τον είχε βάλει στο μάτι για τον ίδιο λόγο που είχε βάλει και το Σωκράτη, πολύ ανθρώπινα και πολύ δικαιολογημένα την έκανε με ελαφρά για να σώσει τη ζωή του. Το αυτό και ο Αριστοτέλης.

quote:

Κοίταξε πανο, για μένα μόνο η λέξη που εγραψες (γίνονται) που είναι κάτι στο χρόνο, δεν είναι όχι μόνο ένδειξη μα απόδειξη λάθος προσέγγισης της ύπαρξης η μη σε κάτι που αν υπάρχει είναι σε ΑΧΡΟΝΗ κατάσταση.

Καλέ μου Πλάτωνα, σαν άνθρωπος πως αλλιώς μπορώ να ξεφύγω από το χρόνο και να μιλάω με "τετραγωνη λογική" για το ΑΧΡΟΝΟ?

quote:

Για μένα όσο κανείς χρήση της σκέψης τόσο απομάκρυνσαι απο το να βιώσεις αν υπάρχει κάτι, μα....

Μεγάλη Αλήθεια αυτό Πλάτωνα και η "ειρωνία" είναι ότι λέγεται από αναλυτικοσπαζοκεφαλάκηδες...

quote:

Ναι αυτο το δέχομαι. Είναι απο τα λίγα που κράτησα απο την χριστιανική προπαγάνδα. (στο γράφω με σωστο τόνο, γιατι εκείνα τα χρόνια ήταν γενικα η θρησκεία όπως η παρουσίαση του ναζιστικου κόμματος στους δημοσιογράφους. 
Συκουθηται! 
Τότε έλεγαν, προυσκινησται! 

Εδώ διαφωνώ κάθετα. Καμμία τέτοια "επιβολή" δεν κράτησε όσο κρατάει ακόμα ο Χριστιανισμός. Το ότι η Δυτική Εκκλησία έκανε τις παπάντζες της με τις Σταυροφορίες και την Ιερά Εξέταση δεν αφορά σε καμμία περίπτωση τη Διδασκαλία του Ιησού και το θέλημα του Θεού.

quote:

Κοιτα πανο, δεν είναι θέμα διαλογής. Δεν κάνουμε σύγκριση αν βασανισθηκαν περισσότεροι χριστιανοι η παγανιστες η αθεοι και ότι άλλο. Κοιτάμε την πράξη. Μια θρησκεία που είναι ο φορέας της αγάπης, είναι σε θέση συγχρόνως να διοχετεύει βασανιστήρια και τόσο μίσος! (ιερά εξέταση) κάτι καλα δεν πήγε για τόσα πολλα χρόνια!

Αυτό που δεν πήγε και δεν πάει καλά είναι η εκμετάλευση του ένθεου των ανθρώπων απο κάθε λογής ΛΑΜΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗ που φόρεσε ράσσο...
Ο Ιησούς τα είπε κατάμουτρα σε Γραμματείς και Φαρισαίους όπου εκπροσωπούσαν τα διαχρονικά ιερατικα λαμογια...

quote:

Πρόσεξε όμως μια κίνηση του νου σου. Έχει σηκώσει ένα τοίχο, όσο αφορά την πίστη στο ιησού, που λέει πως και να θελαμε, δεν θα μπορούσαμε.

Αυτη η κίνηση Πάνος είναι πως εσυ ο ίδιος έχεις θέσει όρια. Περιμένεις λοιπόν βοήθεια. Σκέφτεσαι πως χωρίς την χάρη του, τίποτα δεν γίνεται.


Αυτό είναι κάτι που εμπίπτει στο "δόγμα" και μου είναι απολύτως αποδεκτό ούτως ή άλλως.

α) Μτ Ε‐36 μήτε ἐν τῇ κεφαλῇ σου ὀμόσῃς, ὅτι οὐ δύνασαι μίαν τρίχα λευκὴν ἢ μέλαιναν ποιῆσαι.


β) Μτ Ι‐29 οὐχὶ δύο στρουθία ἀσσαρίου πωλεῖται; καὶ ἓν ἐξ αὐτῶν οὐ πεσεῖται ἐπὶ τὴν γῆν ἄνευ τοῦ πατρὸς ἡμῶν.
Μτ Ι‐30 ὑμῶν δὲ καὶ αἱ τρίχες τῆς κεφαλῆς πᾶσαι ἠριθμημέναι εἰσί.
Μτ Ι‐31 μὴ οὖν φοβηθῆτε· πολλῶν στρουθίων διαφέρετε ὑμεῖς.


γ) Ιω Ιε‐5 ἐγώ εἰμι ἡ ἄμπελος, ὑμεῖς τὰ κλήματα. ὁ μένων ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν αὐτῷ, οὗτος φέρει καρπὸν πολύν, ὅτι χωρὶς ἐμοῦ οὐ δύνασθε ποιεῖν οὐδέν. 


quote:

Αφού όπως εγραψες...ο χριστος δεν ειπε, ο έχων καθαρή καρδιά...

Πράξη θέλει Πάνος! 

Καθάρισε τον Μακεδόνα και τον Νικομαχο, απο μέσα...


Ούτε ιεραπόστολος, ούτε παππάς είμαι Πλάτωνα.
Εγώ την πλάκα μου θέλω να κάνω σε ανθρώπους που έχω καταλάβει ότι έχουν κακή προαίρεση και δεν επιθυμώ τίποτα παραπάνω.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 13:08:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
PanosT

Σε ρωτώ λοιπόν.
Αυτό το γεγονός, ότι η Φύση δηλαδή, μας βάζει ένα ανυπέρβλητο ταβάνι γνώσης (έστω μέχρι να καταριφθεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας) σημαίνει κάτι για την κοσμοθεώρησή σου ή όχι?
Το αισθάνεσαι σαν ένα αγκάθι στα πλευρά σου ή δεν σημαίνει τίποτα για εσένα.



Οχι σε σημείο που να θεωρώ αναγκαία την εισαγωγή Θεού πίσω από αυτό το "ταβάνι". Γενικά θεωρώ άστοχη οποιαδήποτε προσπάθεια να "τεκμηριώσουμε" την παρουσία Θεού μέσα από ιδιομορφίες του φυσικού κόσμου. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τυποποιημένους θεούς θρησκειών (και όχι μιας ασαφούς ανώτερης δύναμης που θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος) οι οποίοι είναι τίγκα στους ανθρωπομορφισμούς (θυμώνουν, τιμωρούν, επιβραβεύουν, σπλαχνίζονται κλπ, κλπ.)δημιουργώντας εύλογες υποψίες ότι αποτέλεσαν προϊόντα ανθρώπινης επινοήσεως.

Φίλε Agnostic σε κανένα σημείο σε όλα μου τα ποστς δεν υπονόησα στην ανάγκη εισαγωγής Θεού για την "άρση του αδιεξόδου".

Όλος ο Αντίλογος εκ μέρους μου περιστρέφεται στο ότι η Αναλυτική Σκέψη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να αποδείξει τη μη-ύπαρξη του Θεού που αποτελεί την καρδιά του Αθεισμού ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

Η δική μου αντίληψη είναι ούτως ή άλλως αυτή (αναφερόμενος στο μέλος Πλάτωνα)

"Δεν υπάρχει ούτε το ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟ που να μπορεί έστω και τραβηγμένο από τα μαλλιά να υπονοήσει έστω και από μακριά την ύπαρξη του Θεού."

Και ισχύει και για την Αναλυτική σκέψη και για όλες τις Αρχές και τις θεωρίες της Φυσικής του χθες του σήμερα και του αύριο.

Πιο συγκεκριμένα αν παρατήρησες, χρησιμοποίησα τις λέξεις "Φύση" και "κοσμοθεώρηση".

Ούτε ίχνος υπόνοιας περί Θεού εκ μέρους μου.

Επανέρχομαι λοιπόν πιο συγκεκριμένα.

Σε βάζει η εν λόγω Αρχής της Κβαντομηχανικής σε σκέψεις για τις δυνατότητες της Ανθρώπινης Λογικής?

Έχεις αναρωτηθεί ποια είναι η Αιτία που κρατάει σε πεπερασμένο βαθμό τη Γνώση μας για την Ύλη και κατ'επέκτασιν και για τη δημιουργία του υλικού σύμπαντος?

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι ενδεικτικά σαν οδηγός της σκέψης σου και τίποτα παραπάνω.

Εγώ περιμένω με ειλικρινή αγωνία την απάντησή σου καθώς είσαι ένας "καλοπροαίρετος ερευνητής της αλήθειας"


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κηφεύς

Einstein:
“Ποτέ δεν έχω αποδώσει στη Φύση κάποιο σκοπό ή επιδίωξη , ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να εκληφθεί ως ανθρωπομορφικό .


Λύθηκε λοιπόν, και η παρέξηγηση με τον Bohr περί Θεού, ζαριών και τυχαίου.

quote:
Einstein
"Στη Φύση βλέπω μια μεγαλειώδη δομή την οποία μπορούμε να κατανοήσουμε μόνο πολύ ατελώς, (...)"

Γιατί μόνο πολύ ατελώς?
Ποια είναι η Αιτία για την μη πλήρη κατανόηση της Φύσης?
Είναι θέμα χρόνου και ελλιπών Φυσικών Θεωρίων εκ μέρους μας ή κάποιας εγγενούς και άρα παντοτινής αδυναμίας μας?

quote:
Einstein
"(..)και τούτο έπρεπε να γεμίζει οποιονδήποτε σκεπτόμενο άνθρωπο με ένα συναίσθημα ταπεινότητας.(...)"

Αυτό κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει....
Αααααα, το θυμήθηκα.
Τη συμπεριφορά των περισσότερων "αθέων" του forum μας...

quote:
Einstein
"Αυτό είναι ένα γνήσιο θρησκευτικό συναίσθημα και δεν έχει καμία σχέση με το μυστικισμό .”

Συμφωνώ. Μακριά από Καμπάλες και σκοτεινές Στοές.

quote:
Einstein
“Η ιδέα ενός προσωπικού Θεού , μου είναι εντελώς ξένη – και μου φαίνεται έως και αφελής .”

Και εδώ είναι η στιγμή της επιλογής.
Με ποιους πας και ποιους αφήνεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 14:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
PanosT :

Λύθηκε λοιπόν, και η παρέξηγηση με τον Bohr περί Θεού, ζαριών και τυχαίου.


Δεν είχα πρόθεση να συνεχίσω με τις απόψεις του Αϊνστάιν , αλλά αναγκάζομαι να προσθέσω τα παρακάτω :

. . . Συνεχίζει λοιπόν παρακάτω :

The God Delusion – Richard Dawkins
Pages 18 – 19, ( Chapter 1: “A DEEPLY RELIGIOU S NON - BELIEVER” ).

There is every reason to think that famous Einsteinisms like
'God is subtle but he is not malicious' or 'He does not play dice' or
'Did God have a choice in creating the Universe?' are pantheistic,
not deistic, and certainly not theistic.

Μετάφραση :

Κεφάλαιο 1 : “ΕΝΑΣ ΒΑΘΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΙΣΤΟΣ” – (Σελίδα 18 – 19 ) .

Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για να θεωρήσουμε ότι διάσημες ρήσεις του Αϊνστάιν , όπως “Ο Θεός είναι πολυμήχανος αλλά όχι κακοπροαίρετος” ή ή “Είχε ο Θεός άλλη επιλογή από το να δημιουργήσει το Σύμπαν ;”, είναι πανθεϊστικές . Όχι ντεϊστικές , και οπωσδήποτε όχι θεϊστικές .

Συνεχίζοντας …

“God does not play dice” should be translated as

“Randomness does not lie at the heart of all things”.

“Did God have a choice in creating the Universe?' means

“Could the universe have begun in any other way?”

Einstein was using “God” in a purely metaphorical, poetic sense.

Μετάφραση :

Η πρόταση “Ο Θεός δεν παίζει ζάρια” πρέπει να μεταφραστεί ως “Η τυχαιότητα δεν βρίσκεται στην καρδιά των πάντων”.

Η πρόταση

“Είχε ο Θεός άλλη επιλογή από το να δημιουργήσει το Σύμπαν ;” σημαίνει : “Θα μπορούσε η απαρχή του Σύμπαντος να ήταν διαφορετική ;”

Ο Αϊνστάιν χρησιμοποιούσε τη λέξη “Θεός” με έναν καθαρά μεταφορικό , ποιητικό τρόπο .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 15:19:20  Εμφάνιση Προφίλ
@Kηφέα

Δεν έχω καμμία πρόθεση να βγάλω τον Εinstein "Χριστιανό" ή έστω Ένθεο.
Ούτε με αφορά ούτε με ενδιαφέρει που πίστευε και γιατί.
Προσωπικό του θέμα.

Στο quote μου το σημαντικό πάντως, ήταν η υπαρκτή παρεξήγηση με το Bohr και η πασίγνωστη λαθεμένη αντίληψη του Einstein για την ορθότητα της Κβαντομηχανικής θεωρίας.

Τρομερά μελανό σημείο στο βιογραφικό του που έχει εγείρει και άλλα θέματα τόσο από Φυσικούς όσο και από συνωμοσιολόγους...

Ο Dawkins πάντως ως αυτόκλητος "ερμηνευτής" των ρήσεων του Εinstein στρογγυλεύει κάπως την παπάντζα του Einstein όσον αφορά την Κβαντομηχανική.
Οι ερμηνείες για τα του Θεού αφορούν τα διάφορα Ιερατεία τους Ιστορικούς των Φυσικών Επιστημών και τους...άθεους(!?), όπως ο ίδιος ο Dawkins που μπήκε σ'αυτή τη διαδικασία άλλωστε.

Μια ερώτηση μόνο Κηφέα.
Με ποια ιδιότητα ο Dawkins ερμηνεύει τον Einstein?
Είσαι υπερ τέτοιων ερμηνειών γενικότερα?

Ειλικρινά θα ήθελα και τη δική σου άποψη σ'αυτά που ρωτάω και τον Agnostic.
Είστε ήρεμες και καλοπροαίρετες φωνές και θα ήθελα να ξέρω τις σκέψεις σας στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Υ.Γ Είχες γράψει και παλαιότερα κάτι περι κβαντομηχανικής/απροσδιοριστίας σε άλλο thread. Έχεις κάποια σχέση με τη Φυσική? Αν θες μου απαντάς διότι παραβιάζω προσωπικά δεδομένα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 19:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
PanosT

. . . Πάλι αναγκάζομαι να συνεχίσω με την ολοκλήρωση του σχολίου του R. Dawkins για το συγκεκριμένο θέμα στο οποίο αναφέρομαι :

. . . Και συνεχίζει …

So is Stephen Hawking , and so are most of those physicists who occasionally slip into the language of religious metaphor.

Paul Davies's "The Mind of God" seems to hover somewhere between Einsteinian pantheism and an obscure form of deism - for which he was rewarded with the Templeton Prize (a very large sum of money given annually by the Templeton Foundation, usually to a scientist who is prepared to say something nice about religion).

Μετάφραση :

Το ίδιο και ο Stephen Hawking , το ίδιο και οι περισσότεροι φυσικοί που κατά διαστήματα διολισθαίνουν και χρησιμοποιούν τη γλώσσα των θρησκευτικών μεταφορών . Το βιβλίο "The Mind of God" (Ο νους του Θεού) , του Paul Davies, δίνει την εντύπωση ότι αιωρείται μεταξύ αϊνσταίνειου πανθεϊσμού και μιας ασαφούς μορφής ντεϊσμού – για την οποία ανταμείφθηκε με το βραβείο Templeton (ένα μεγάλο χρηματικό ποσό που δίνεται σαν έπαθλο ετησίως από το ίδρυμα Templeton , συνήθως σε κάποιον επιστήμονα ο οποίος έχει την προθυμία να πει κάτι “καθωσπρέπει” σχετικά με τη θρησκεία) .

Τελειώνοντας αναφέρει …

Let me sum up Einsteinian religion in one more quotation from Einstein himself:
“To sense that behind anything that can be experienced there is a something that our mind cannot grasp and whose beauty and sublimity reaches us only indirectly and as a feeble reflection, this is religiousness. In this sense I am religious.”
In this sense I too am religious, with the reservation that “cannot grasp” does not have to mean 'forever ungraspable'.
But I prefer not to call myself religious because it is misleading. It is destructively misleading because, for the vast majority of people, “religion” implies “supernatural”.

Μετάφραση :

Επιτρέψτε μου να συνοψίσω την έννοια της θρησκείας του Αϊνστάιν σε μια ακόμη ρήση του ίδιου του Αϊνστάιν :
“Το να αντιλαμβάνεται κανείς ότι , πίσω από οτιδήποτε μπορεί να βιώσει , υπάρχει κάτι που ο νους μας αδυνατεί να συλλάβει , και του οποίου η ομορφιά και το μεγαλείο μας αγγίζει μόνο έμμεσα και σαν μισοσβησμένη αντανάκλαση , αυτό είναι θρησκευτικότητα . Υπό αυτή την έννοια είμαι θρήσκος” .

Υπό αυτή την έννοια είμαι θρήσκος και εγώ , με την επιφύλαξη όμως ότι η έκφραση “δεν μπορεί να συλλάβει” δεν σημαίνει απαραίτητα και “ασύλληπτο για πάντα” .
Εντούτοις , προτιμώ να μην αυτοαποκαλούμαι θρήσκος , επειδή κάτι τέτοιο είναι παραπλανητικό . Είναι μάλιστα καταστροφικά παραπλανητικό , αφού , για την πλειονότητα των ανθρώπων , η λέξη “θρησκεία” υπονοεί το “υπερφυσικό” .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2012, 19:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
PanosT :

Μια ερώτηση μόνο Κηφέα.
Με ποια ιδιότητα ο Dawkins ερμηνεύει τον Einstein?
Είσαι υπερ τέτοιων ερμηνειών γενικότερα?


Ειλικρινά , αγαπητέ PanosT, με εκπλήσσει η ερώτησή σου.

Εμένα ρωτάς για την ιδιότητα του Dawkins ;
Ψάξε, βρες το, και πάρε μόνος σου θέση για την αξιοπιστία ή μη, των αναγραφομένων του όσον αφορά την ερμηνεία των θέσεων του Einstein .

quote:
PanosT :

Είχες γράψει και παλαιότερα κάτι περι κβαντομηχανικής/απροσδιοριστίας σε άλλο thread. Έχεις κάποια σχέση με τη Φυσική? Αν θες μου απαντάς διότι παραβιάζω προσωπικά δεδομένα.


Όχι δεν θα σου απαντήσω. Ούτε αισθάνομαι την ανάγκη να σου καταθέσω τις Πανεπιστημιακές μου περγαμηνές. Στο κάτω κάτω τα έχω αναφέρει αυτά παλαιότερα . Αν σε ενδιαφέρουν ψάξε, πάλι, και βρες τα.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180023
Maintained by Digital Alchemy