ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:09:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Heretic, με το συμπάθειο, μετά το σήμερα είνια αργά για δάκρυα.
Θα αγοράσουν ότι παράγει λεφτά, και μετά θα σε βγάλουν με τις κλωτσιές.
Αν σου κόψουν τα πόδια δεν γίνεσαι karate kid.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ολα γίνονται, αλλά ο κρίσιμος παράγων είναι ο χρόνος. Αυτόν που σπαταλήσανε τόσο οι προηγούμενες κυβερνησεις όσο και η νυν.

Και αυτό είναι το εκνευριστικό της υπόθεσης.

Εγώ να συμφωνήσω πχ. με τον Heretic, για τη 'δεκαετία' του restart ας πούμε, με τη διαφορά ότι αυτή έπρεπε να 'τρέχει' ήδη από το 2009 ή το 2010 ή έστω το 2012,
όταν τα παίρναμε τα μηνύματα πανταχόθεν, αλλά οι κυβερνήσεις μας περί άλλων τυρβάζανε...

και ήδη τώρα στο 2015 να είμαστε (σε εσωτερικό - κρυφό επίπεδο) έτοιμοι, από το Plan B που θα έτρεχε στο background.
Δηλαδή κάποιου είδους αυτάρκεια σε παραγωγή/διάθεση τροφίμων, φαρμάκων, αμυντικών συστημάτων, κλπ, να την έχουμε ήδη και να προετοιμαζόμαστε για τις δύσκολες μέρες που θα ακολουθήσουν.

Το θέμα είναι ότι αν ξεκινήσει τώρα το restart, για να ξαναγεννηθεί η χώρα από τις στάχτες της, δεν θα φτάνουν ούτε 10 ούτε 20 χρόνια....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:26:19  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγόρα ξεπουλάμε. Ναι ο χρόνος είναι ένα κρίσιμο πράμα, αλλά και το ξεπούλημα είναι άλλο πράμα. Τώρα τι κάνουμε.
Τώρα ο ΓΑΠ κάνει μπάνια στα νησιά, και εμείς χαρίζουμε Δημόσια περιουσία και ζωές για χρέη τραπεζών.

Οταν πουλήσεις τα πάντα δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα στα ξαναδώσουν πίσω. Εκτός και αν γίνουμε μουτζαχεντίν στη χώρα μας, με ότι συνέπειες συνεπάγεται αυτό.
Δεν ξέρω ίσως να μαι επιπόλαιος. Πάντως δεν μπορώ να μην βλέπω με αηδία το να γλύφουν εκεί που φτύνουν οι "εκπρόσωποι" μας, ανεξαρτήτως συνεπειών.

Υπολόγισε δε, ότι αν περάσει του Σόιμπλε, και κάνουμε πρώτα τα "μεταρρυθμιστικά" μέτρα, και μετά δούμε τη συμφωνία σε μια διετία, θα τα έχουν ήδη πάρει όλα, και δεν θα μας έχουν καμιά ανάγκη για να μην μας σουτάρουν.

Σοκ και δέος είναι η κατάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:27:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Heretic, με το συμπάθειο, μετά το σήμερα είνια αργά για δάκρυα.
Θα αγοράσουν ότι παράγει λεφτά, και μετά θα σε βγάλουν με τις κλωτσιές.
Αν σου κόψουν τα πόδια δεν γίνεσαι karate kid.

Δεν νομίζω οτι λειτουργεί αυτό. Ακομα και η Florida της Ευρώπης να γίνουμε, δεν τους συμφέρει να σε διώξουν. Πόσο μάλλον οταν θα γίνει μπάχαλο και οι επενδύσεις τους δεν θα αποδίδουν. Εχω αποφασίσει οτι δεν θέλουν να αγοράσουν τα πάντα, πιθανόν και τίποτα απο αυτά που πουλάμε. Συντηρώντας το χρέος εκεί που θέλουν, στην ουσία θα δουλεύεις για αυτούς μια ζωή.

Τωρα θα πω κάτι άλλο: Αν την Κυριακή δεν καταλλήξουν σε συμφωνία και την Δευτερα βρεθούμε σε κενό αέρα, και δεν γίνει το κραχ της αρκούδας στα χρηματιστήρια, υπάρχουν δυο τινά. Οι κυβερνώντες είναι στο κόλπο και συμμετέχουν σε παράσταση μόνο για τον ηλίθιο, τον χαχόλο τον Ελληνα ή όντως το σουτάρισμα της Ελλάδας από την ΟΝΕ ελέγχεται. Στην δεύτερη περίπτωση φυσικά και τον έχουμε πιεί μαύρον, θα συμβούλευα όποιον μπορεί, να φύγει απο την χώρα και να γίνει μετανάστης.

Edited by - Heretic on 11/07/2015 23:36:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:46:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Στην δεύτερη περίπτωση φυσικά και τον έχουμε πιεί μαύρον, θα συμβούλευα όποιον μπορεί, να φύγει απο την χώρα και να γίνει μετανάστης.

Για αυτό αύριο θα παίξω τζοκερ, όοοολα μου τα λεφτά!
6,5 ευρώ είναι 13 δελτία.Που θα πάει?

Και μετά έφυγα για...Πεκίνο, να ανοίξω αλυσίδα σουβλατζίδικα.

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.Εφθασα εγώ στο σημείο, να παρακαλάω για στρατιωτικό πραξικόπημα, με τον Κασιδιάρη πρωθυπουργό και την Ζωή Πρόεδρο Δημοκρατίας.

Ντροπή μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:48:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγόρα ξεπουλάμε.
Ναι ο χρόνος είναι ένα κρίσιμο πράμα, αλλά και το ξεπούλημα είναι άλλο πράμα. Τώρα τι κάνουμε.
Τώρα ο ΓΑΠ κάνει μπάνια στα νησιά, και εμείς χαρίζουμε Δημόσια περιουσία και ζωές για χρέη τραπεζών.

Μα από την αρχή αυτό ήταν το ζητούμενο. Το ξεπούλημα.
Δεν ξέρω αν αληθευουν τα πρόσφατα δημοσιεύματα από δώ κι από κει (δεν είχα χρόνο να τα διασταυρώσω όλα)
ότι ο Ψυχασθενής ανάπηρος του Βερολίνου, ζήτησε υποθήκες 50 δις, σε ό,τι μπορεί να δοθεί ως τέτοιο, από ακίνητα μέχρι υδρογονάνθρακες,
αλλά αυτό που μέρα με τη μέρα γίνεται σαφέστερο σε όλους, ακόμα και στους ηλιθιοτέρους εξ ημών, είναι ότι το χρέος χρησιμοποιείται ως το κατασκεύασμα της σύγχρονης υποδούλωσης (χρεοκρατία)
και προφανώς όλοι γνωρίζουν ότι ούτε βιώσιμο είναι, ούτε πρόκειται ποτέ να αποπληρωθεί, κλπ.

Οπότε πάνε κατευθείαν στο ψητό: Δώστε μας τα άλλα πράγματα που μας ενδιαφέρουν, και να σας έχουμε σε μια κατάσταση αέναης ομηρίας.

Αυτό λοιπόν το λούκι, σπάει μόνο με μια συνεπή κάθετη άρνηση να παίξεις με τους όρους του παιχνιδιού (παραπέμπω και πάλι στο φίλο Αμεινία που τα ανέπτυξε αναλυτικότατα) η οποία άρνηση να συνοδεύεται και από ένα δημόσιο ξεβράκωμα/ξεμπρόστιασμα της όλης καταστάσεως μπας και ξυπνήσει και κανα κοιμισμένο βουρλο από Πορτογαλία, Ισπανία ή Ιταλία μεριά.

Δεν ξέρω κατά πόσο το έχει (είχε) κάνει αυτό (μέχρι πρίν τις 250 ψήφους και τις υπογραφες του Τσακαλώτου) η κυβέρνηση (διότι αυτά ευαγγελίζετο ο Γιάνης με το 1 'ν' - ο οποίος μιας που είπες για τα μπανια του ΓΑΠ, και αυτός πήγε για μπάνια στην Αίγινα μετά της οικογενείας...) αλλά υποτίθεται προς τα εκεί το πήγαινε.

Τελικώς με αυτά τα ΟΧΙ που γίνανε ΝΑΙ (και με περικεφαλαία μάλιστα) στο ίδιο έργο θεατές πάλι.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:52:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συντηρώντας το χρέος εκεί που θέλουν, στην ουσία θα δουλεύεις για αυτούς μια ζωή.

Σοφόν το Σαφές.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:55:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.Εφθασα εγώ στο σημείο, να παρακαλάω για στρατιωτικό πραξικόπημα, με τον Κασιδιάρη πρωθυπουργό και την Ζωή Πρόεδρο Δημοκρατίας.

Ντροπή μας.


Πρέπει να σπάσουν αυγά Νικόμαχε.

Με όποιον τρόπο.

Κι ας είναι και αρχιμαλάκας ο αρχηγός ή αυτός που θα το ξεκινήσει.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα κάποιες φορές, και οι χρήσιμοι ηλίθιοι δεν είναι μόνο για το πόπολο. Μπορούν να υπάρξουν και πραγματικά χρήσιμοι μαλάκες που να πρωτοστατήσουν στην ανατροπή.

Μπουρλότο,
δεν γίνεται αλλιώς.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:55:59  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω για τις περιοχές που μένετε, αλλά στην δική μου πλατεία, έχει δύο σουβλατζίδικα και δύο ψαροταβέρνες.Βγείτε να δείτε τις δικές σας.

Σε μένα είναι όλα τα μαγαζιά γεμάτα, δεν βρίσκουν τραπέζι και περιμένουν όρθιοι.Απίστευτο και όμως γνήσιο ελληνικό.

Στα παπάρια του ο Ελλην.Δεν νογάει από τόκους, δάνεια, ΕΚΤ, ΔΝΤ και συναφή ακαταλαβίστικα.Θα ξυπνήσει μόνον όταν έλθει ο κλητήρας στην πόρτα του, με συνοδεία ευρωαστυνομικών, να τον πετάξει έξω.

Αθάνατη πατρίς!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2015, 23:58:59  Εμφάνιση Προφίλ
Μαζί σου Κόμη, μαζί σου.
Από την αρχή μιλάω για ολική ανατροπή, έστω κι αν φάω τις μπουνιές του ΑΜΕΙΝΙΑ.

Ορθιος όμως, γαμώ το μ... που τους πέταξε στην Ελλάδα.

Ο Γέρος έλεγε:

<< Και στους Θεούς, ορθοί μιλούμε >>.

Και τώρα γονατίζουμε σε κωλοτραπεζίτες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 00:11:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω για τις περιοχές που μένετε, αλλά στην δική μου πλατεία, έχει δύο σουβλατζίδικα και δύο ψαροταβέρνες.Βγείτε να δείτε τις δικές σας.
Σε μένα είναι όλα τα μαγαζιά γεμάτα, δεν βρίσκουν τραπέζι και περιμένουν όρθιοι.Απίστευτο και όμως γνήσιο ελληνικό.

Δες το κι απ'την άλλη οπτική...

Πιθανόν να τρώνε τα τελευταία τους λεφτά.
Κάτι σε ...φάτα πριν στα φάνε (ή τα κουρεψουν)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 00:18:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μαζί σου Κόμη, μαζί σου.
Από την αρχή μιλάω για ολική ανατροπή, έστω κι αν φάω τις μπουνιές του ΑΜΕΙΝΙΑ.
Ορθιος όμως, γαμώ το μ... που τους πέταξε στην Ελλάδα.

Ο Γέρος έλεγε:

<< Και στους Θεούς, ορθοί μιλούμε >>.

Και τώρα γονατίζουμε σε κωλοτραπεζίτες?


Είμαι περίεργος να δω ποιος/ποια χώρα/άνθρωπος/ηγέτης/μονάδα/ομάδα, οποιοσδήποτε στον κόσμο (γιατί προφανώς δεν αφορά μόνο εμάς το θέμα ως Ελλάδα και Ελληνες....) θα ρίξει το πρώτο (σοβαρό) σπίρτο στη μπαρουταποθήκη.

Έλεγα ρε μπας και,
με Τσιπρο-Μπαρουφάκηδες αλλά δεν...

Δεν πειράζει, ας το κάνει και ο πούστης ο Φινλανδός με το βέτο,
ας το κάνει η Λετονή υπουργός, ας το κάνει η Αντζελίνα Τζολί,πραγματικά δεν έχει μεγάλη σημασία σε αυτή τη φάση το πρόσωπο που θα ρίξει την πρώτη μπαταριά και φωτοβολίδα.

Σημασία έχει το "πανηγύρι" που θα ακολουθήσει!
Και το ωστικό του κύμα που θα σαρώσει από Γιοκοχάμα μέχρι Γιοχανεσμπουργκ, κι από ΝιουΓιόρκι μέχρι Πετρούπολη


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 00:51:56  Εμφάνιση Προφίλ
Σταματήστε να τα ρίχνετε στους Ευρωπαίους και τις συνωμοσίες και σοβαρευτείτε.
Υπάρχει ένα σύστημα παγκόσμιο που βάζει τους λαούς να πληρώνουνε, έχοντας μια ελίτ να κερδίζει.
Μάλιστα. Ως εδώ λίγο-πολύ συμφωνούμε.
Με το να μετατρέψουμε όμως τη χώρα μας σε Κούβα, αυτούς δεν τους πειράζουμε.
Το παιχνίδι Ευρώ-Δραχμή, Ε.Ε. vs Εθνικών Κρατών, είναι μέσα στο παιχνίδι τους. Και στο ένα και στο άλλο σενάριο κάποιοι θα γίνουν πιο πλουσίοι, άλλοι θα γίνουν πιο φτωχοί και ο λαός θα υποφέρει και στις δύο περιπτώσεις.
Άρα λοιπόν όλα όσα λέτε περι συστήματος και πώς θα f*ck the system εμείς οι έλληνες ανήκουν περισσότερο στη σφαίρα της φαντασίας.
Αυτό που δεν έχετε μάλλον ξεκάθαρο στο μυαλό σας, είναι το πιο είναι το συμφέρον μας. Ποιος είναι ο στόχος.
Ο στόχος δεν είναι να γίνουμε καμικάζοι.
Ο στόχος είναι να εξασφαλίσουμε ένα υψηλότερο βιοτικό επίπεδο.
Άρα λοιπόν αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι ποιος τρόπος δράσης θα οδηγήσει σε γρηγορότερη αύξηση του βιοτικού μας επιπέδου. Και διαρκέστερη.


Edited by - Πύρινος on 12/07/2015 00:58:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 00:58:02  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε

Κλείσε το κουτάκι με τις μαλακίες.

quote:
Πυθαγορας
Σημασία έχει το "πανηγύρι" που θα ακολουθήσει!
Και το ωστικό του κύμα που θα σαρώσει από Γιοκοχάμα μέχρι Γιοχανεσμπουργκ, κι από ΝιουΓιόρκι μέχρι Πετρούπολη

Αυτή η ελπίδα μόνο έχει απομείνει.
παγκόσμια κατακραυγή, έστω και με απώλειες, έστω με θύματα λαούς.

Ο πλανήτης χρειάζεται restart άμεσα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:01:39  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΕ άντε πάρε πίπα στον εαυτό σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:04:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πύρινος
Πλήρες Μέλος

Greece
1231 Μηνύματα Απεστάλη: 12/07/2015, 01:01:39 Εμφάνιση Προφίλ Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ άντε πάρε πίπα στον εαυτό σου.


Ετσι να υπάρχει, γιατί σε μάθαμε.Τα σβήνεις κότα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:14:25  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν σβήνω προσβλητικά σχόλια.
Αλλά για εσένα δεν θεωρώ το παρόν προσβλητικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:18:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σταματήστε να τα ρίχνετε στους Ευρωπαίους και τις συνωμοσίες και σοβαρευτείτε.

Δεν ρίχνουμε τίποτε στους Ευρωπαίους.
Οι περισσότεροι Ευρωπαίοι (και εννοώ οι λαοί) είναι τα ίδια αν όχι και χειρότερα πρόβατα από τους Ελληνες.

Το σπιτάκι μου, τη δουλίτσα μου, και χέστηκα για το διπλανό μου.

Μέρος της Ευρωπαϊκής ηγεσίας όμως παίζει στο βρώμικο και στημένο παιχνίδι.

quote:
Υπάρχει ένα σύστημα παγκόσμιο που βάζει τους λαούς να πληρώνουνε, έχοντας μια ελίτ να κερδίζει.
Μάλιστα. Ως εδώ συμφωνούμε.

Είδες που το λες και μόνος σου?
Αυτό εδώ είναι μέρος της "συνωμοσίας" άρα γίνεσαι αντιφατικός.

quote:
Με το να μετατρέψουμε όμως τη χώρα μας σε Κούβα, αυτούς δεν τους πειράζουμε.
Το παιχνίδι Ευρώ-Δραχμή, Ε.Ε. vs Εθνικών Κρατών, είναι μέσα στο παιχνίδι τους. Και στο ένα και στο άλλο σενάριο κάποιοι θα γίνουν πιο πλουσίοι, άλλοι θα γίνουν πιο φτωχοί και ο λαός θα υποφέρει και στις δύο περιπτώσεις.
Άρα λοιπόν όλα όσα λέτε περι συστήματος και πώς θα f*ck the system εμείς οι έλληνες ανήκουν περισσότερο στη σφαίρα της φαντασίας.

Κανείς δεν είπε να γαμήσουμε το σύστημα πατόκορφα. Πρόσεχε τι διαβάζεις. Η Ελλάδα δεν έχει το μέγεθος και δεν μπορεί να το κάνει αυτό από μόνη της.

Αν θυμάσαι, και αν διάβασες,
ο Νικόμαχος έγραψε κάπου για θρυαλλίδα
ενώ ο Αμεινίας για μπουνιά (που θα τη φάμε) στα όρθια.

Η Ελλάδα ή οι Ελληνες μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο.
Της αρχικής αφύπνισης, και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.

Αν δεν το κάνει, απλώς παρατείνει τον αργό θάνατο.
Και στις δυο περιπτώσεις χαμένη είναι.
Αυτό λέμε όλοι. Αφού θα γίνεις που θα γίνεις Κούβα (ή θα σε κάνουν) επέλεξε τουλάχιστον τον τρόπο και το χρόνο εσύ,
βγάλε λαγους από το καπέλο,
και μην πας σαν πρόβατο επί σφαγή.... Αυτό είναι όλη η Ιστορία.

quote:
Αυτό που δεν έχετε μάλλον ξεκάθαρο στο μυαλό σας, είναι το πιο είναι το συμφέρον μας. Ποιος είναι ο στόχος.
Ο στόχος δεν είναι να γίνουμε καμικάζοι.
Ο στόχος είναι να εξασφαλίσουμε ένα υψηλότερο βιοτικό επίπεδο.
Άρα λοιπόν αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι ποιος τρόπος δράσης θα οδηγήσει σε γρηγορότερη αύξηση του βιοτικού μας επιπέδου. Και διαρκέστερη.

Ο στόχος και το συμφέρον χωράνε πολλή συζήτηση.

Επί της αρχής δεν διαφωνούμε (ότι δηλαδή πρέπει να έχουμε αυξηση αλλά και διάρκεια στο βιοτικό μας επίπεδο) αλλά αυτό δεν προσδιορίζεται ισοδύναμα για τον καθένα (και αυτό είναι μέρος του προβλήματος επίσης). Δηλαδή είναι συν τοις άλλοις και ταξικό το θέμα (παντα ήτανε, αλλά λέμε τώρα, που πονάει περισσότερο)

Κάποιων το βιοτικό επίπεδο ουδόλως επηρεάστηκε,
κάποιων αυξομειώθηκε ανεπαίσθητα,
ενώ κάποιων κατακρημνίστηκε ήδη σε κάτω της Κούβας επίπεδα (άρα πώς να φοβίσεις τον βρεγμένο με τη βροχή?)
Ολοι αυτοί δεν έχουν ούτε κοινό συμφέρον, ούτε κοινό (βραχυπρόθεσμο τουλάχιστον) στόχο.

Αλλος πάει να διατηρήσει τα κεκτημένα με νύχια και με δόντια, (πάλαι ποτέ μέση αστική τάξη, μισθοσυντήρητοι, συνταξιούχοι,
άλλος σαν το λυκο στην αναμπουμπούλα πάει να τα αυξήσει (κερδοσκόποι, λαμόγια, λεφτάδες στο εξωτερικό κλπ)
και άλλος ήδη κουμπώνει γεμιστήρες γιατί έχει μείνει μόνο με το σώβρακο κι ετοιμάζεται να το κάνει Κούγκι.

Από κει και πέρα είναι απλώς θέμα ποσοστών
(άν θυμάσαι την περίφημη θεωρία των 2/3 πουχου....)
δηλαδής αν οι δυο πρώτοι υπερισχύουν δεν κουνιέται φύλλο...Αλλά έτσι και πλατιάσει η ομάδα των "κουβανών", τότε αρχίζει και το πάρτι.....

Και μιας που το έθεσες λοιπόν,
εσύ ποιος νομίζεις ότι είναι, σε αυτή τη φάση και εδώ που φτάσαμε, όπως φτάσαμε (χέστο κι άστο να πάει στο διάολο) ο καλύτερος τρόπος να πετύχουμε αυτό που θες/θέλουμε?
Με το να λέμε σε όλα Ναι? και "μένουμε Ευρώπη", και,και....?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:20:06  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά PY8AGORASΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
Για να μην μπερδευόμαστε οι ΝεοΕλληνες.

Με μνημόνιο θα γίνουμε Κουβανοστάν: κοινόβιο. Για πάντα.
Αν βέβαια αντιλαμβανόμαστε τι είναι αυτό που δίνουμε, αλλιω΄ς δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.

Με Grexit θα γίνουμε λαλεί πουλί παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει.
Και όσοι μείνουνε.

Δεν έχει καλό σενάριο, μας τελειώσαν τα τραπουλόχαρτα.
Τώρα περιμένουμε να ξυπνήσουν οι άλλοι.
Καλά κρασά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:30:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με μνημόνιο θα γίνουμε Κουβανοστάν: κοινόβιο. Για πάντα.
Αν βέβαια αντιλαμβανόμαστε τι είναι αυτό που δίνουμε, αλλιω΄ς δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε.

Με Grexit θα γίνουμε λαλεί πουλί παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει.
Και όσοι μείνουνε.

Δεν έχει καλό σενάριο, μας τελειώσαν τα τραπουλόχαρτα.
Τώρα περιμένουμε να ξυπνήσουν οι άλλοι.
Καλά κρασά.


Ετσι είναι Ιταλέ, δυστυχως...

δεν υπάρχει καλό σενάριο πλέον. Ούτε καν το μη χείρον βέλτιστον.
Γιατί και τα 2 από πλευράς συνεπειών είναι χείριστα.

Η μόνη διαφορά ξέρεις ποια είναι?
Ηθικής κυρίως φύσεως....

Η ελπίδα, και η αξιοπρέπεια.

Στο μνημόνιο δεν υπάρχουν αυτά.

Δένεσαι με τη θέληση σου στον ατέρμονα βρόγχο. Και κάθεσαι εκεί για μια ζωή. (ή μέχρι να σκάσει το βαρέλι, από κάποιαν αιτία σχετική ή άσχετη)

Στα της τσαμπουκαλίδικης άρνησης
του στυλ δεν πληρώνω, δεν αναγνωρίζω χρέος, σκίζω μνημόνια,
χέζω τη Γερμανία σας και τα Ευρώ σας, κλπ,
πρώτον αποκτάς ένα πρόσωπο στην κοινωνία (αξιοπρέπεια)
και δεύτερον διατηρείς το δικαίωμα στην ελπίδα ότι κάποια στιγμή κάτι θα αλλάξει επι τα βελτίω.
Με μνημόνια νουμερο 3 και 13 και 53, και συμφωνίες που τις υπαγορεύει ο Σόιμπλες, χαϊρι δεν θα δεις στον αιώνα τον άπαντα...

Αυτή είναι η διαφορά.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:42:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
PY8AGORAS
Είδες που το λες και μόνος σου?
Αυτό εδώ είναι μέρος της "συνωμοσίας" άρα γίνεσαι αντιφατικός.
Δεν είναι, γιατί υπάρχουν και κάποια στατιστικά. Αυτό που λένε π.χ. για το 1% (που είναι 0,000001 στην πραγματικότητα) είναι κάτι που κανείς δεν το αρνείται, απ' όσο ξέρω

quote:
Η Ελλάδα ή οι Ελληνες μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο.
Της αρχικής αφύπνισης, και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.
Μπορεί και μακάρι...
Απλά το θέμα είναι οτι και να υπάρξει αφύπνιση (κάποτε) αυτό δεν δίνει άμεσα λύση στα προβλήματά μας.
Και το να ρίχνουμε ευθύνες εμείς, στο "σύστημα", στους "ξένους" ή δε ξέρω τι, είναι σαν τον μαθητή, που δεν διαβάζει, παίρνει 5 στο μάθημα και μετά κατηγορεί... το εκπαιδευτικό σύστημα!
Εσύ τι θα έλεγες σε ένα παιδί που παίρνει τους χειρότερους βαθμούς στο σχολείο;
Περίμενε να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα, οι καθηγητές του σχολείου, τα σχολικά βιλία κοκ... ή θα του έλεγες "Κάτσε κάτω και διάβαζε!" ;
Για αυτό δεν αντέχω (εδώ και καιρό) τις "πατριωτικές" κορόνες από... ποιους; Τους πολιτικούς του μπαχτατσιδισμού. Μου γυρνάει το μάτι, που λενε και οι παλιοί

quote:
Αφού θα γίνεις που θα γίνεις Κούβα (ή θα σε κάνουν) επέλεξε τουλάχιστον τον τρόπο και το χρόνο εσύ,
βγάλε λαγους από το καπέλο,
και μην πας σαν πρόβατο επί σφαγή.... Αυτό είναι όλη η Ιστορία.
Αν μπορείς να παρατείνεις τον χρόνο ζωής σου, είναι καλό, γιατί στο μεσοδιάστημα, αν είσαι έξυπνος, θα οργανωθείς.
Στην προκειμένη περίπτωση όμως ποια είναι η "σύντομη" σφαγή -η "ηρωική" (χαχα) σφαγή- και ποια η "αργή";
Η "ηρωική" είναι η πρόταση του Σόιμπλε και των Φιλανδών;
Και η... μη-ηρωική δηλαδή ποια είναι; Της Γαλλίας και της Κύπρου;

quote:
εσύ ποιος νομίζεις ότι είναι, σε αυτή τη φάση και εδώ που φτάσαμε, όπως φτάσαμε (χέστο κι άστο να πάει στο διάολο) ο καλύτερος τρόπος να πετύχουμε αυτό που θες/θέλουμε?
Θεωρώ οτι μια συμφωνία θα ήταν ίσως καλύτερη απο ένα άμεσο Γγκρέξιτ.
Θα ήθελα επίσης να ακούσω το πλάνο του Σόιμπλε αναλυτικά.
Αν εμφανιστεί κάποιο τρίτος δρόμος.. βλέπουμε

Edited by - Πύρινος on 12/07/2015 01:49:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:54:32  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε θεωρώ ότι είσαι ο κλασικός αστός μεσίληκας που φαντάζεται ότι θα κρατηθεί από τη θηλιά του και θα τη γλιτώσει.
Πλανάσαι πλάναν οικτράν. Η οικονομία δεν είναι του περίγυρου σου.

Αλλά ας μη μιλήσω για το τι θα γίνει ταξικά και το μπάχαλο που θα έρθει στην ποταπή την κενωνία.

Ας το δούμε γενικά και ας αφήσουμε τα περήφανα γηρατειά να ψοφίσουν για την ώρα:
Πουλάς τα πάντα και τα ιδιωτικοποιείς. Εξήγησε μου από που θ αέχει ςως κράτος έσοδα για κοινωνική πρόνοια, για παιδεία, για συντάξεις, για φάρμακα κτλ.

Tip: Πύρινε έχεις πάει σε χώρες ανατολικού μπλοκ; Για να πάρεις μια πρώτη γεύση στο λέω, έχω ζήσει εκεί.


Edited by - Italos on 12/07/2015 01:57:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:57:30  Εμφάνιση Προφίλ
Μην βιάζεστε να προεξοφλήσετε τις συνέπειες ενός grexit.

Ανάλογα τον ηγέτη, θα είναι κι αυτές.

Αν γίνει άμεσα κοπή δραχμής και εκμετάλλευση ορυκτού πλούτου, σε 1-2 χρόνια θα ανακάμψουμε.Απαραίτητη βέβαια η βοήθεια, ίσως από BRIGS αλλά με όρους αναπτυξιακούς και όχι σκλαβιάς.

Μια βοήθεια του τύπου << κερδίζουμε όλοι >>.
Εχουμε κι άλλους τρόπους χρηματοπιστωτικής εισροής, όπως αγωγοί φυσικού αερίου, παραχώρηση νησίδος ως βάση υπερδύναμης και εκμετάλλευση γεωστρατηγικής θέσης με ανάλογα ανταλάγματα.

Μόνο @ρχίδια χρειαζόμαστε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 01:59:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας το δούμε γενικά και ας αφήσουμε τα περήφανα γηρατειά να ψοφίσουν για την ώρα:
Πουλάς τα πάντα και τα ιδιωτικοποιείς. Εξήγησε μου από που θ αέχει ςως κράτος έσοδα για κοινωνική πρόνοια, για παιδεία, για συντάξεις, για φάρμακα κτλ.
Υποθέτω απ' τα ίδια μέρη που τα έχουν τα κράτη που έχουν ακολουθήσει αυτήν την πορεια.


quote:
Tip: Πύρινε έχει ςπάει σε χώρες ανατολικού μπλοκ; Για να πάρεις μια πρώτη γεύση στο λέω.
Δεν έχω πάει, έχω όμως προσωπικούς φίλους που είχαν ζήσει στη Ρωσια επί Σοβιέτ και στη Βενεζουέλα.
Το βιοτικό επίπεδο, ακόμα και σήμερα στην Ελλάδα, είναι καλύτερο και απ' τις δύο παραπάνω περιπτώσεις, αν έκρινα καλά από τα όσα μου διηγήθηκαν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:00:15  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν προεξοφλώ τις συνέπεις ενός grexit, τις συνέπειςς ενός μνημονίου προεξοφλώ. Γιατί τις έχω ζήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:01:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Tip: Πύρινε έχεις πάει σε χώρες ανατολικού μπλοκ; Για να πάρεις μια πρώτη γεύση στο λέω, έχω ζήσει εκεί.

Νοοτροπία σκλάβου.
Υποταγή σε οποιοδήποτε "βαθμοφόρο" από φόβο.
Πώληση σώματος για ένα πιάτο φαγητό.
Πήδημα για 20 γραμ. βότκα.
Σκεπτικό ζώου σε κλουβί.
Μέλος μαφίας για επιβίωση.

Βέβαια υπάρχουν και οι έξυπνοι, αλλά αυτοί την κάνουν προς δύση μεριά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:02:30  Εμφάνιση Προφίλ
Στα λόγια μου έρχεσαι.

quote:
Υποθέτω απ' τα ίδια μέρη που τα έχουν τα κράτη που έχουν ακολουθήσει αυτήν την πορεια.

Δεν έχουν. Πες μου ένα κράτο ςπου έχει και ακολούθησε αυτή την πορεία, (πριν γίνει το αναμενόμενο μπουρλότο). Ενα θέλω.

quote:
Δεν έχω πάει, έχω όμως προσωπικούς φίλους που είχαν ζήσει στη Ρωσια επί Σοβιέτ και στη Βενεζουέλα.
Το βιοτικό επίπεδο, ακόμα και σήμερα στην Ελλάδα, είναι καλύτερο και απ' τις δύο παραπάνω περιπτώσεις, αν έκρινα καλά από τα όσα μου διηγήθηκαν

Μα είσαι προ ιδιωτικοποιήσεως των πάντων. Φυσικά και έισαι καλύτερα. Για μετά τις τζίφρες σου μιλάω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:07:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν προεξοφλώ τις συνέπεις ενός grexit, τις συνέπειςς ενός μνημονίου προεξοφλώ. Γιατί τις έχω ζήσει.
Τότε θα ξέρεις οτι οι συνέπειες δεν είναι και τόσο κακές.
Τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορείς να κυκλοφορείς με το smartphone στη τσέπη και τα ακουστικα στα αυτιά.
Για κάνε όμως το ίδιο στο Caracas.
Αν πήγαινες δε στη Σοβιετική Ρωσία, το χαρτί υγείας θα το έπαιρνες από χρηματοκιβώτιο.
Εμείς οι έλληνες δεν έχουμε την παραμικρή αίσθηση τι σημαίνει ανθρωπιστική κρίση. Για αυτό όταν λέγαμε για ανθρωπιστική κρίση - στους Ευρωπαίους - αυτοί γελάγανε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:08:50  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε ξύπνα, σκλάβος θα σαι, τα λίγα που έχεις δεν θα ναι τίποτα μπροστά σε αυτά που θα χουν όσους θα ρχονται στην Ελλάδα και θα το παίζουν χουβαρντάδες. Δούλος για την επιβίωση.
Και όταν δεν θα μπορείς πια να συνεισφέρειςστο εισόδημα θα στέλνεις τα παιδιά σου στο εξωτερικό να σου στέλνουν λεφτά για φάρμακα και ρούχα.

Νικόμαχε αυτά είναι τα μπροστινά. Από πίσω κρύβεται το αληθινό δράμα.
Οικογένειες αποχωρίζονται γιατί οι γέροι δεν μπορούν να συνεισφέρουν, και οι νέοι πάνε σην Ευρώπη να στέλνουν λεφτά για ρούχα και φάρμακα.
Οι τυχεροί βρίσκουν δουλειά. Οι άλλοι στον υπόκοσμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2015, 02:09:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν πήγαινες δε στη Σοβιετική Ρωσία, το χαρτί υγείας θα το έπαιρνες από χρηματοκιβώτιο.

γιομ τβαγιου ματ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy