ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αλβανός αριστούχος μαθητής και Δικαιοσύνη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 23:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mμμμ... ποιό είπαμε είναι το θέμα μας?

Το θέμα μας αγαπητή Avallon με αφορμή έναν προβληματισμό, για το αν δύναται αλλοδαπός να κρατάει ή όχι την Ελληνική σημαία, κατέληξε σε μία γενικότερη κουβέντα για την ξενοφοβία, στην οποία ο καθένας απο εμάς μας κατέθεσε τους βαθύτερους φόβους του και εκεί ίσως ακούστικαν και απόψεις που εμπεριείχαν μια δόση ρατσισμού.

Δεν είναι κακό αυτό... Προσωπικά δεν με ενοχλεί ο άνθρωπος ο οποίος δηλώνει ευθαρσώς οτι λόγω προσωπικών βιωμάτων απεχθάνεται τους μετανάστες ή μερίδα αυτών -μην το εκλάβετε οτι υποχρεωτικά συμφωνώ με τέτοιες απόψεις-, παρά όσοι εμπρός στον φόβο να μην χαρακτηριστούν ξενόφοβοι ξεπερνούν τα όρια της ανοχής με αποτέλεσμα να συμβαίνουν όσα συμβαίνουν.

Βέβαια θέλω να σας καταθέσω και μια προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα, πως δεν είναι μόνο ο παραπάνω φόβος που μας κάνει ανεκτικούς απέναντι στους μετανάστες σαν κράτος, ίσως είναι και κάτι άλλο πιό "χειροπιαστό" που συμβάλλει σε αυτό ...
Πιστεύω αγαπητοί μου φίλοι οτι η ΕΛΛΑΔΑ μάλλον ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε. για να κρατάει τους οικονομικούς μετανάστες απο τα Βαλκάνια. Δεν εξηγείται αλλιώς.
Δείτε π.χ. την Ιταλία, γιατί όχι Ιταλία και μόνο Ελλάδα ? Θα μπορούσε να αναρωτηθεί κάποιος... Είδατε με τι ευκολία οι γείτονες μας έπνιξαν ένα τσούρμο Αλβανούς ? Ποιος να διανοηθεί να ξαναπάει εκεί...

Τώρα το γεγονός οτι η Ελλάδα δεν έχει την υποδομή να δεχτεί και να φιλοξενήσει, αλλα και να πειθαρχήσει όλους αυτούς είναι ένα άλλο θέμα. Δείτε π.χ. την Αμερική... Ένα ολόκληρο έθνος μεταναστών. Όλοι αναφερόμαστε στην εγκληματικότητα στις ΗΠΑ, χαρακτηρίζοντας την σαν μέτρο σύγκρισης, αμφιβάλετε όμως οτι για το μέγεθος του πληθυσμού (για να μην πούμε για την ποιότητα ...) η εγκληματικότητα είναι μικρότερη απο την Ελλάδα ?? Ασφαλώς γιατί εκεί έχουν νόμους ...
Εγω έχω πληρώσει 50$ πρόστιμο επειδή πέταξα απο το αμάξι μου ένα χαρτομάντιλο και μου έχουν πάρει το δίπλωμα επειδή έστριψα σε μέρος οπου απαγορευότανε...

Άρα λοιπόν καμία φορά βρισκόμαστε και εγκλωβισμένοι σε καταστάσεις που δεν εξαρτώνται απο εμάς ... Τσακωνόμαστε μεταξύ μας, κολλάμε ταμπέλες "Ρατσιστής" κτλ. αλλα αν οι θεσμοί του κράτους δεν είναι ικανοί να μας προστατεύσουν τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Δυστυχώς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 00:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία. Αφού ο Τσεναι είναι η σταγόνα που χύθηκε έξω από τον κουβά και για να μην κουλαθεί το χέρι κανενός όταν πάει να βοηθήσει έναν Αλβανό, τότε έχω να κάνω μια πρόταση.

Να διώξουμε όλους τους ξένους από την ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ.
Όσοι από αυτούς δεν φύγουν μπορούμε να τους μαζέψουμε , να τους βάλουμε σε ένα στρατόπεδο και να τους αφήσουμε εκεί.

Μετά απο πολλές δοκιμασίες όποιος θα καταφέρνει να επιζήσει και θέλει ακόμα να μείνει στην Ελλάδα , τότε θα μπορεί να κυκλοφορεί ελεύθερος αλλά θα πρέπει να φορά ένα περιβραχιόνιο που θα έχει επάνω το γράμμα άλφα ( Α ).

Το ίδιο περιβραχιόνιο θα μπορούν να φορούν όλοι οι μετανάστες που θα τολμούν να έρθουν στην Ελλάδα. Για να μπορούμε να τους ξεχωρίζουμε. Για να προσέχουμε βρε αδερφέ. Μην ξελογιάσει καμία Ρωσίδα τον Παππού μας και του φάει την περιουσία, για να μην μας φολιάζουν τα σκυλάκια μας, για να πάψουν να μας τρώνε το ψωμί μας, ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΑΣ,
ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΒΡΟΜΙΑΡΗΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΣΤΗΝ ΓΑΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΩΡΑ.

Ίσως τότε κάποιοι από εσάς ηρεμίσετε λιγάκι, αν και πολύ αμφιβάλω.
Και αν τολμήσει κανένας να σας πει ότι και οι μετανάστες είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ εσείς μην του δώσετε σημασία. Συνεχίστε ανενόχλητοι το θεάρεστο έργο σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 09:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νέα τροπή στη συζήτηση.
Όποιος είναι άνθρωπος λοιπόν δικαιούται να σηκώνει τη σημαία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 11:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε steelspring έγραψες:

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ερώτηση προς τα μέλη του Εσωτερικά:
Aποτελούν τα γονίδια και η καταγωγή επαρκές στοιχείο εθνικής ταυτότητας ενός ανθρώπου; Αν ναι, τι ρόλο παίζουν;
--------------------------------------------------------------------------------

Πες μας εσύ ποιό είναι το επαρκές κριτήριο εθνικής ταυτότητας.


Απάντησα στην ερώτηση φίλε μου. Λίγη προσεκτική ανάγνωση δεν βλάπτει. Αν πρόσεξες το κείμενό μου περιέχει στο τέλος ένα ερωτηματικό. Κάνω μία ερώτηση προς τους υπόλοιπους. Δεν έχω ανάγκη από επιβεβαίωση και δεν έχω κατασταλάξει στην άποψή μου επί του θέματος. Απλά υπέβαλα την ερώτηση για να αντλήσω περισσότερες πληροφορίες. Παρεπιπτώντως η ειρωνεία δεν συνιστά επιχειρηματολογία αλλά έλλειψη απόψης. Είσαι ικανοποιημένος με την απάντησή σου;

quote:

Τόσα χρόνια τους μάθαμε πιά τους Αλβανούς .
Υπάρχει καμμιά γραμμή , σκοπιμότητα , ή ανάγκη να ξεμάθουμε αυτό που ξέρουμε και να μάθουμε κάτι άλλο;
Μήπως είμαστε όλοι ιλίθιοι και καταλάβαμε λάθος;
Τι σόι νοοτροπία είναι αυτή να τους βλέπουμε όλους καλούς;
Με ποιό κριτήριο βαφτίζουμε την εγκληματικότητα καταπίεση χόντζα.
Το θράσος ανάγκη , και την αγνωμοσύνη δυσκολία προσαρμογής;
Ο εντάξει άνθρωπος είναι εντάξει όπου κι αν πάει.
Τι θα γίνει ρε παιδιά; Θα σταματήσουμε επιτέλους να είμαστε εμείς οι απολογούμενοι;
Θα σταματήσει αυτο το ρεσιτάλ βλακείας το μαύρο να το λέμε άσπρο;
Κριτήρια δέν έχουμε για να κρίνουμε;
Θα τρώμε ότι μας ξεφουρνίζει ο κάθε ένας δημαγωγός;
Αρχίζω να αμφιβάλλω πλέον για τη νοημοσύνη των Ελλήνων.

Για να καταλάβω... το πρόβλημα το έχεις μόνο με τους Αλβανούς, ή γενικότερα με τους οικονομικούς μετανάστες; Σε ενοχλούν μόνο αυτοί που διαπράττουν εγκλήματα ή το σύνολό τους; Μπορώ να σου αναφέρω αντίστοιχες ομάδες αλλοδαπών οι οποίοι εμπλέκονται σε παράνομες δραστηριότητες στη χώρα μας.

Σε παρακαλώ διάβασε την άποψή μου σε σχέση με τη μεταναστευτική πολιτική. Και εγώ δεν είμαι της άποψης ότι πρέπει να εξαφανιστεί η εθνική ταυτότητα μίας χώρας μέσω της ίδρυσης μίας πολιτισμικής κοινωνίας η οποία θα διαλύσει το εθνικό κράτος. Πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες και κανόνες.

Σε σχέση με το κείμενο - απάντησή σου: Μέσα σε 10 γραμμές κειμένου έχεις παραθέσει 7 ερωτήσεις! Απαντήσεις φίλε μου, απαντήσεις. Και σε παρακαλώ μη μιλάς για δημαγωγούς!!! Τι έχεις να μας γράψεις για τις πράξεις σου φίλε μου.

Και ποιος είσαι τέλος πάντων να μιλάς για τη νοημοσύνη των Ελλήνων;

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...

Edited by - Jejeje on 24/11/2003 12:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 12:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alati13 μην ρίχνεις αλάτι στις "πληγές".
Τις παρωπίδες τις είχες πάντα και δεν τις είχα δει ή απλώς τις χρησιμοποιείς κατα πως σε βολεύει και όποτε σε βολεύει?

Επειδή το προηγούμενό σου μήνυμα ήταν αναφορά/απάντηση στο δικό μου... δείχνεις να "κάνεις" πως δεν καταλαβαίνεις ή έτσι σε "βολεύει" σε μια ακόμη προσπάθεια γενικεύσεων?
Που μίλησα ότι είμαι κατά όλων των Οικονομικών Μεταναστών?
Που ανέφερα τα "ακραία" που λες περί αποκλεισμού?
Τους Αλβανούς δεν τους χωνεύω και έχω κάθε λόγο γι'αυτό...
Το ότι είπα ότι δεν ξαναβοηθάω Αλβανό σημαίνει ότι δε θα ξαναβοηθήσω άλλο μετανάστη?
Στο κάτω κάτω γιατί να του τα δώσω έτοιμα τα ρούχα, τα έπιπλα, να πάει να φτύσει αίμα να τα αποκτήσει όπως τα απέκτησα και γω δουλεύοντας... και στο κάτω κάτω αν έχω να διαλέξω ποιόν να βοηθήσω ανάμεσα σε ένα καλό και τίμιο άνθρωπο και σε έναν κακόβουλο δε νομίζεις ότι είναι παράλογο να βοηθήσω τον κακόβουλο?

Αν ενόψει της Ολυμπιάδας επιλεγεί η πολυκατοικία σου να βαφτεί και μπουν σκαλωσιές... και δουλεύουνε εργάτες σε αυτή την εργολαβία κατά το 98% Αλβανοί τότε θα καταλάβεις...όταν εντελώς μα εντελώς τυχαία γίνονται ζημιές στο μπαλκόνι σου και κατά φοβερή σύμπτωση και στα υπόλοιπα μπαλκόνια της πολυκατοικίας.... όταν αρχίσουν οι διαρρήξεις ή οι μικροκλοπές... τότε θα καταλάβεις πόσο μας συμπαθούν αυτοί οι άνθρωποι... Βέβαια εσύ δεν έχεις ούτε σκύλο να χάσεις από φόλα ούτε γιαγιά να στην ξελογιάσουν... ποτέ όμως δεν ξέρεις...

και στην τελική φίλε μου δε σου κάνει εντύπωση που όλοι τα έχουν βάλει με αυτούς και όχι με τους υπόλοιπους μετανάστες??????????


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon,

Είναι γεγονός (διαβάζοντας το σύνολο των παρατηρήσεων στο topic) ότι ο κάθε ένας από εμάς για τους προσωπικούς του λόγους (κυρίως βάσει εμπειριών) έχει "πρόβλημα με", ή απλά δεν "γουστάρει", μία ή περισσότερες κατηγορίες οικονομικών μεταναστών. Οπότε το πρόβλημα δεν προσδιορίζεται αποκλειστικά στους Αλβανούς (οι οποίοι είναι γεγονός ότι δεν φημίζονται για την παιδεία και κουλτούρα τους).

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρεθεί αντιμέτωπος με παρόμοια κατάσταση, στο πλαίσιο που την οριοθετείς εσύ ή κάποιοι άλλοι φίλοι εδώ. Προσπαθώ να σε καταλάβω, και πιστεύω ότι ίσως αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο σε μία παρόμοια κατάσταση. Όμως πιστεύω ότι βλέπουμε το πρόβλημα από διαφορετική οπτική γωνία. Για παράδειγμα, δεν θα εκφραζόσουν με τον ίδιο τρόπο αν αντί των Αλβανών ήταν κάποια ομάδα μειονότητας (π.χ., τσιγγάνοι);

Τελειώνοντας πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί στις εκφράσεις μας έτσι ώστε να μπορούμε να κρίνουμε κάποιες καταστάσεις αξιοκρατικά και με ψυχική ηρεμία. Ούτε καταστρεφόμαστε όπως γράφει ο φίλος Τσανάκαλος, ούτε ηλίθιοι, βλάκες και χαμηλής νοημοσύνης όπως γράφει ο φίλος steelspring.

Καλό θα ήταν να δούμε και αξιολογήσουμε μαζί με τα προβλήματα που έχουν "φέρει" (κυρίως εγκληματικότητα) οι οικονομικοί μετανάστες, και τα πλεονεκτήματα της έλευσής τους στην Ελλάδα (φθηνό εργατικό δυναμικό, εικοσιτετράωρη εργασία σε τομείς που δυστυχώς κανένας, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, Έλληνας δεν "αξιώνεται" να συμμετάσχει - βλέπε έργα υποδομής, αγροτική εργασία). Και φυσικά δεν υπονοώ ότι το πρόβλημα είναι στους Έλληνες. Απλά τη λύση σε αυτό το κομμάτι την έδωσαν οι μετανάστες.

Το πρόβλημα όπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενό μου μήνυμα είναι η μεταναστευτική πολιτική της κυβέρνησης. Ας γίνει μία ανάγνωση επί των σχεδίων της κυβέρνησης σε σχέση με την πολυδιαφημισμένη "Χάρτα πραγματικής σύγκλισης" και θα καταλάβουμε που οδηγούμαστε.

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Edited by - VIKING on 27/11/2003 01:23:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 17:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αβαλον. (κάτσε μισό λεπτό να στρίψω λίγο το κεφάλι μου για να σε έχω στην ευθεία και να σε βλέπω καλύτερα, μια που οι παρωπίδες ΜΟΥ δεν με βοηθάνε).

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εμένα με ικανοποιεί που εσύ δεν έχεις παρωπίδες και δεν γενικεύεις.

Όταν για παράδειγμα κατηγορείς ΟΛΟΥΣ τους Αλβανούς, επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ από ΑΥΤΟΥΣ είναι εγκληματίες, ΤΟΤΕ εγώ τι να πω για τις παρωπίδες μου.

Θα το ξανά γράψω και θα το γράφω συνέχεια. Η ανικανότητα και η ανοργανωσιά της Ελληνικής κυβέρνησης είναι υπεύθυνη για τα μεγαλύτερα και τα περισσότερα προβλήματα που απορρέουν από τους μετανάστες. ΟΧΙ οι μετανάστες.

Και ΜΗΝ γενικεύετε καταστάσεις. Αν κάποτε σας τρακάρει ένα λευκό αμάξι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποφεύγετε πάντα ΟΛΑ τα λευκά αμάξια , για να μην σας τρακάρουν και αυτά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 17:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alati 13 λες κουταμάρες!

Η μόνη λύση είναι να μαζέψουμε όλους τους αλβανούς σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως και να τους κάψουμε σε φούρνους. Αλά και από την άλλη αυτό θα είναι επιζήμιο, μιας και η στάχτη θα μεταφερθεί με τον άνεμο στα σπίτια των πάν-σοφων και πολιτισμένων νεοελλήνων και θα τους μολύνει!!!!!!!

Θα πρότεινα να σοβαρευτούμε.

Δεν αντιλέγω πως από τους μετανάστες, οι Αλβανοί είναι υπεύθυνοι για της περισσότερες παρανομίες. Θα πρέπει να εξετάσουμε όμως τους λόγους λεπτομερώς!
Και όχι να αφορίζουμε. Είναι άδικο άτιμο και απρεπές. Χαλαρά όμως, με ήπιους τόνους και με προσεκτική ανάγνωση των απόψεων των συνομιλητών.

quote:

Θα το ξανά γράψω και θα το γράφω συνέχεια. Η ανικανότητα και η ανοργανωσιά της Ελληνικής κυβέρνησης είναι υπεύθυνη για τα μεγαλύτερα και τα περισσότερα προβλήματα που απορρέουν από τους μετανάστες. ΟΧΙ οι μετανάστες.

Συμφωνώ! 100%

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 26/11/2003 17:21:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 18:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αvallon έγραψες,

quote:

Αν ενόψει της Ολυμπιάδας επιλεγεί η πολυκατοικία σου να βαφτεί και μπουν σκαλωσιές... και δουλεύουνε εργάτες σε αυτή την εργολαβία κατά το 98% Αλβανοί τότε θα καταλάβεις...

Έχεις σκεφθεί γιατί το 98% των εργατών είναι Αλβανοί και όχι Έλληνες; Αν συμπεριλάβουμε το σύνολο των οικονομικών μεταναστών οι οποίοι εργάζονται σε δημόσια έργα (κυρίως αυτά που αφορούν τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων) το ποσοστό ανέρχεται στο 99%! Απλά για προβληματισμό.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 23:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις σκεφθεί γιατί το 98% των εργατών είναι Αλβανοί και όχι Έλληνες;

Mα και βέβαια ξέρω φίλε μου!

Γιατί οι έλληνες δεν μπορούν να δουλέψουν σε τέτοιες δουλειές
Βλέπεις τους πέφτουν πολύ «λίγες»...
Bλέπεις όλοι τους θέλουν καρεκλίτσα...
...και μισθό άνω του βασικού...

(μα αυτά τα έχω πει και παραπάνω αν διάβαζες όλο το τόπικ από την αρχή θα το έβλεπες γι’αυτό και δεν ανέχομαι τέτοιου είδους συμπεριφορά από τον alati13 γιατί ήταν από την αρχή στη συζήτηση αυτή και ξέρει πολύ καλά τι έχω πει)
Φτάσαμε σε σημείο να βάζουμε ταμπέλες και στις δουλειές ακόμα.

"Μπα τι είμαι γω Αλβανός να πάω να δουλέψω σε οικοδομή?"
Και μη χειρότερα

Φίλε αλάτι, όταν στα 15 άτομα Αλβανικής καταγωγής που έχω γνωρίσει οι 12 είναι άνθρωποι πονηροί και μοχθηροί, συγνώμη αλλά θα ήμουν παράλογη αν δεν γενίκευα.
Εσύ δηλαδή για να γενίκευες τι ποσοστό θα έπρεπε να «πιάσεις»?
Με πόσα λευκά αυτοκίνητα έπρεπε να τρακάρεις για να καταλάβεις ότι τα "λευκά" δε σου πάνε?
Ετσι από απλή περιέργεια ρωτώ...



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 00:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά για εξηγείτε μου κάτι; Διαβάζω σε μερικά Posts "ΕΛΛΗΝΑΡΑ" με έντονο ειρωνικό ύφος. Θέλετε να πείτε κάτι;

Διαβάζω ακόμα: " Να πας πρώτα να δουλέψεις σε οικοδομή και μετά να έρθεις να μας μιλήσεις" . Τι θέλετε να πείτε;

Είμαι πολύ περίργος να διαβάσω την απάντηση σας.

Edited by - Τσανάκαλος on 27/11/2003 00:27:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 00:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ούτε καταστρεφόμαστε όπως γράφει ο φίλος Τσανάκαλος, ούτε ηλίθιοι, βλάκες και χαμηλής νοημοσύνης όπως γράφει ο φίλος steelspring.


Είμαι σίγουρος πως αν ανοίξουμε τα μάτια μας θα καταλάβουμε πως οδεύουμε προς την καταστροφή. Αν πάλι δεν τα ανοίξουμε, αν όχι βλάκες ηλίθιοι ή χαμηλής νοημοσύνης, σίγουρα κάτι άλλο πολύ υποτιμητικό είμαστε.



Το μεγάλο πρόβλημα όμως δεν είναι να συνειδητοποιήσουμε την δυσχερή κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε αλλά το πως θα την αντιμετωπίσουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 01:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά για εξηγείτε μου κάτι; Διαβάζω σε μερικά Posts "ΕΛΛΗΝΑΡΑ" με έντονο ειρωνικό ύφος. Θέλετε να πείτε κάτι;

Διαβάζω ακόμα: " Να πας πρώτα να δουλέψεις σε οικοδομή και μετά να έρθεις να μας μιλήσεις" . Τι θέλετε να πείτε;

Είμαι πολύ περίργος να διαβάσω την απάντηση σας.

Edited by - Τσανάκαλος on 27/11/2003 00:27:45


Μαλλον ειμουνα εκνευρισμενος και μιλησα επιθετικα.Ζητω συγνωμη και
ελπιζω να με συγχωρεσει ο φιλος Steelspring και ο Τσανακαλος.Αλλα
και ο φιλος Steelspring.Θα σβησω τις μαλακ... που ειπα.Το λαθος
που κανω ορισμενες φορες ειναι να εκνευριζομαι(εχω πολλα προβληματα
και δυστυχως και υγειας).Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει τις
αποψεις του ελευθερα και γιαυτο δεν πρεπει να μιλαω ασχημα.Ζητω
ταπεινα συγνωμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 09:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλλον ειμουνα εκνευρισμενος και μιλησα επιθετικα.Ζητω συγνωμη καιελπιζω να με συγχωρεσει ο φιλος Steelspring και ο Τσανακαλος.Αλλα και ο φιλος Steelspring.Θα σβησω τις μαλακ... που ειπα.Το λαθος που κανω ορισμενες φορες ειναι να εκνευριζομαι(εχω πολλα προβληματα και δυστυχως και υγειας).Ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει τις αποψεις του ελευθερα και γιαυτο δεν πρεπει να μιλαω ασχημα.Ζητω ταπεινα συγνωμη.

Μα είναι ανθρώπινο φίλε μου να κάνουμε λάθη και να εκνευριζόμαστε... Είναι πολύ όμορφο να βγάζουμε το προσωπείο της σοβαροφάνειας και να επιδεικνύουμε την ανθρώπινή μας πλευρά.
Αυτό δείχνει ειλικρίνεια και πραγματική σοβαρότητα και εύγε σου γιατί είσαι ένα παράδειγμα προς μίμηση. Αλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και είμαι σίγουρη ότι αν κάναμε αυτή τη συζήτηση από κοντά ακόμη και αυτοί που έχουν αντίθετη γνώμη γι'αυτό το θέμα θα έβρισκαν ένα δυο άλλα στοιχεία κοινά που θα μας έφερναν πιο κοντά (π.χ. κοντοχωριανοί, οπαδοί της ίδιας ομάδας κλπ...) Ποτέ μην το ξεχνάτε αυτό:
"Exθροί" σε αυτό το τόπικ... "φιλαράκια" και "κολλητοί" σε κάποιο άλλο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 12:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τσανάκαλε έγραψες:

quote:

Είμαι σίγουρος πως αν ανοίξουμε τα μάτια μας θα καταλάβουμε πως οδεύουμε προς την καταστροφή. Αν πάλι δεν τα ανοίξουμε, αν όχι βλάκες ηλίθιοι ή χαμηλής νοημοσύνης, σίγουρα κάτι άλλο πολύ υποτιμητικό είμαστε.

Προφανώς έχουμε διαφορετική άποψη για το θέμα που συζητάμε. Την άποψή μου την έχω διατυπώσει. Δεν ισχυρίστηκα ότι δεν πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας. Απλά πιστεύω ότι δεν οδηγούμαστε προς την καταστροφή. Δεν συνεχίζω, απλά θα περιμένω να διαβάσω απαντήσεις που θα με πείσουν για το αντίθετο.

Φιλικά
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 14:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Exθροί" σε αυτό το τόπικ... "φιλαράκια" και "κολλητοί" σε κάποιο άλλο...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουδέν κακόν αμιγές καλού.
Άργησα να απαντήσω.
Τώρα βλέπω ότι μιά ζημιά στο μηχάνημά μου (πολύ σοβαρή μάλιστα) με έκανε να απέχω απο την συζήτηση για αρκετές μέρες .
Αυτό με ανάγκασε να μήν απαντήσω "εν θερμώ". Αισθάνομαι χαρούμενος γι`αυτό ,παρόλα τα έξοδα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy