ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 02:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


φιλε φωτογραφε, βαλε αν θελεις τις φωτογραφιες μου και σε αυτο το θεμα οπως και σε ολα τα περι Πεντελης (αν εχεις χρονο και διαθεση φυσικα)

εβαλα λινκς απο τον παθ στο θεμα μου με την εμπειρια που εζησα


αν κανεις τον κοπο, βαλτες και στο δικο μου θεμα


νασαι καλα φιλε μου

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι 2 απο τις 4 φωτογραφιες του jbg


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 00:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 17:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβώς από ποιό σημείο είναι οι φωτό? Άσχετο: διάβασα ότι η κεραία κινητής τηλεφωνίας στην κορυφή της Πεντέλης είναι πολύ ισχυρή. Είναι "επικύνδυνο" να είναι κανείς κοντά εκεί συχνά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 20:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι φωτογραφίες του jonnie έχουν ενδιαφέρον και νομίζω ότι δείχνουν αυτό που μας είπε. Βέβαια δεν ξέρω μήπως αυτό οφείλεται πχ στα πετρώματα του βουνού.

Μία άλλη φωτογραφία με τα χιόνια με μπέρδεψε. Δεν κατάλαβα τι σχημάτιζε αυτή την σκιά μπροστά. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Οι προηγούμενες δεν μου φορτώνουν καλά οπότε δεν μπορώ να πω κάτι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2004, 23:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτες ειναι οι αλλες 2 φωτογραφιες του jbg
Χειρων τελικα οσο και αν προσπαθησα να δω κατι στην φωτογραφια σου δεν βρηκα κατι που να μου φαινεται παραξενο.
Περιμενω την δικη σου αποψη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 18:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Φίλοι glinaaea,ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR, σχετικά με τη φωτογραφία στο τελευταία post της προηγούμενης σελίδας:Έκανα μια απόπειρα επεξεργασίας με το να αποκολλήσω (crop) τα μαρκαρισμένα κομμάτια και να τα μεγεθύνω (+85%) . Είναι εδώ:

Έκανα τα ίδια (επιπλεόν ανεβάζοντας λίγο τη φωτεινότητα) και για τη φωτογραφία που παρέθεσα με τα χιόνια.Παρουσιάζονται οι μορφές όπως εγώ τις αντιλήφθηκα.


(+16 % φωτεινότητα)

(+12 % φωτεινότητα)

(+14 % φωτεινότητα)

ΦΑΙΝΕΤΑΙ σαν να υπάρχουν "αποτυπωμένες" μορφές πάνω στα πετρώματα, φυσικά και μη.

Δυο λόγια για την επεργασία: Πολύ απλή, μπορεί να το κάνει ο κάθε αναγνώστης. Χρειάζεται μόνο ένας οποιοδήποτε image editor σε ένα win PC.
Με αυτό τον τρόπο,
- το αρχικό "πειστήριο" παραμένει αναλοίωτο σε κάποιον άλλο παρατηρητή
- το κάθε "αποκολλημένο κομμάτι"- εικόνα είναι πολύ μικρότερο σε Κbytes από την αρχική, "ελαφρώνοντας" τη σελίδα, και βοηθώντας έτσι τους χρήστους που χρησιμοποιούν το απλό dial up (pstn 56K) να μην "κολλούν".
- Ελάχιστοποίηση του "stolen" bandwidth για τον/τους servers του esoterica , προκειμένου να φέρει τις φωτογραφίες από άλλους δικτυακούς τόπους, που χρησιμοποιούνται σας homepages χρηστών.

Και η συνέχεια...


Edited by - Χείρων on 23/05/2004 18:35:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 18:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα παραπάνω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ συμπερασμα είναι πολύ απλό: ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΜΟΡΦΕΣ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ.

Από πρακτική σκοπιμότητα, τίθονται τα εξής :
α) εάν οι παραπάνω μορφές είναι μορφές που πράγματι υπάρχουν "αποτυπωμένες" στους βράχους,
β) ή αν προκύπτουν ως απλά σχήματα που το τεχνικό υλικό μετέφρασε σε δεδομένα κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού,σκίασης,
στάση λήψης κ.λ.π.

Θεωρώντας ότι το τεχνικό υλικό λειτουργεί αφενός μεν σαν αμερόληπτο βοήθημα για τον παρατηρητή εξυπηρετώντας την ψυχρή λογική, αφετέρου δίνει και την δυνατότητας περετέρω ανάλυσης των δεδομένων όταν ο παρατηρητής θελήσει να δει τα αποτελέσματα όταν ΔΕΝ ειναι παρών στο χώρο.

Τί θα γινόταν άραγε φίλοι ΦΩΤΟΓΡΑΦΕGR, glinaeea, εάν δοκιμάζαμε να ξαναβγάλουμε τις ίδιες φωτογραφίες; Τί λέτε συμφωνείτε;

Π.χ. προσπαθώντας να εξομοιώσουμε τις ίδιες συνθήκες λήψης με τις αρχικές. Εννοώ, τουλάχιστον την ίδια
περίπου χρονική στιγμή της ημέρας με κατά προσεγγιση τον ίδιο φωτισμό, από περίπου την ίδια γωνία λήψης.

Εξομοιώνοντας εννοώ π.χ. αν η αρχική φωτο τραβήχτηκε χειμώνα ώρα 5 σούροπο, να ξανατραβηχτεί καλοκαίρι(μεγαλύτερη μέρα) ώρα 8 σούροπο.
Στη δικία μου περίπτωση είναι επιπλέον και το χιόνι, και μάλλον δεν θα περιμένω να ξαναχιονίσει για να τραβήξω πάλι, αλλά
είναι κάτι που μπορώ να κάνω έστω και χωρίς το χιόνι, μπορεί να επαλήθεύσει ή όχι τις μορφές.

Είναι απλά ένα παράδειγμα (για αυτό και το "π.χ.") επαλήθευσης, τίποτα παραπάνω, και θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε αλλο τυχόν προταθεί.

Τι κερδίζουμε από αυτό;

Θεωρώ λοιπόν, ότι, όταν κάποιος που διαβάσει "ελαφριά" αυτό το topic, θελήσει να κάνει και άλλους, κοινωνούς του ενθουσιασμού του,
θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα να διαδώσει κάτι του τύπου :

"Αααα, αρα λοιπόν το μυστήριο που κρύβεται στην σπηλιά του Νταβέλη είναι ότι στους βράχους υπάρχουν αποτυπωμένες μορφές" , και ο λαμβάνων αυτή τη διάδοση όταν τη "μεταφράσει" πει:

"Ναι, πράγματι, υπάρχουν τερατα που μας κοιτούν στη σπηλιά" ή " είναι οι αρχαίοι Θεοί" ή "είδα ένα όν να τρέχει και να κρύβεται"
εξαρτώμενος είτε από τα φιλοσοφικά του πιστέω είτε από την θρησκευτική του ιδεολογία/ιδεοληψία έιτε από την ευαίσθητη ψυχοσύνσεσή του.

Με ιδιαίτερο σεβασμό απέντι στις όποιες προσωπικές αντιλήψεις του καθενός ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω κάτι ενάντια στα "τέρατα της σπηλιάς"
ή στους "αρχαίους Θεούς" . Αλλά αν πω :

"πιστέυω ότι στη σπηλιά συμβαίνει ΑΥΤΟ", τότε αυτό το κρατώ για τον ευατό μου σαν προπσωπική πεποίθηση-πίστη, που δεν έχει κανένα λόγο δημοσίευσης.

αλλά εάν πω:
"στη σπηλιά συμβαίνει ΑΥΤΟ", τότε αυτό θα πρέπει να το αποδείξω, και να δημοσιεύσω την απόδειξη.

Σε όλα τα παραπάνω, άφησα κατά μέρος την έννοια του χρόνου,σαν ένα μέγεθος το οποίο δεν υποτάσσεται εύκολα σε ψυχρή στατική ανάλύση- και την προσωπική παρουσία του παρατηρητή στο συγκεκριμένο χώρο, το συγκεκριμένο χρόνο. Ίσως αυτά, για κάποιους να μην είναι τίποτα για την απόδειξη ή όχι των "μορφών", ίσως για άλλους να είναι το κλειδί της διερεύνησης τους.

Αν σας κούρασα λίγο, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη,

Φιλικά,
Χείρων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 23:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χείρων
Θεωρώ την απάντηση σου σε πολλά σημεία σωστά τοποθετημένη και χρειάζεται προσεκτικό σχολιασμό.
Θα προσπαθήσω να μην κουράσω και έτσι θα είμαι σύντομος στην τοποθέτηση μου.
Ξανατονιζω ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις φαινόμενα βραχογραφιών είναι τυχαία γεγονότα φυσικοί σχηματισμοί αν θέλεις και τίποτα παραπάνω.
Και βεβαίως δεν απαντώνται μόνο σε σπήλαια αλλά οπουδήποτε ακόμα και μέσα στην πόλη σε σύγχρονα κτίρια (όχι βραχογραφίες βέβαια) οπουδήποτε τέλος πάντων.
Θα συμφωνήσω ότι όπου και αν κοιτάξει κάποιος μπορεί να δει ότι τον ¨βολεύει¨ θα έλεγα εγώ καλύτερα.
Αυτό καταλαβαίνεις γιατί το λέω την λέξη ¨βολεύει¨.
Άλλους τους βολεύει να δουν κάτι για να στηρίξουν αυτό που πιστεύουν μέσα τους ότι κι αν είναι αυτό.
Το έχουν ανάγκη και θα δουν παράξενα πράγματα παντού και πάντα εκεί νομίζω ότι ταιριάζει και το ¨ευαίσθητη ψυχοσυνθεση¨ που ανέφερες .
Άλλους τους βολεύει να δουν κάτι γιατί έχουν άλλους ¨ιδιοτελείς ¨ σκοπούς που δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση.
Όπως είπα και πιο παλιά σε ένα άλλο μήνυμα μου το μυστήριο πουλάει.
Έχεις σκεφθεί ότι χωρίς την απαραίτητη δόση μυστηρίου δεν θα είχε κάποιος να προσθέσει κάτι καινούργιο όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά στα περισσότερα;
Το μυστήριο η μια παράξενη εμπειρία σπανίως μπορεί να αποδείξει κάτι συγκεκριμένο απλά δημιουργεί εντυπώσεις και θαυμασμό τίποτα άλλο.
Μέχρι σήμερα δεν μου έχει τύχει να μην συναντήσω άνθρωπο που να μην είχε έστω και μια φορά μια παράξενη εμπειρία στην ζωή του οποιουδήποτε τύπου.
Απλά οι περισσότεροι την προσπερνούν γιατί δεν θέλουν να αναλύσουν περαιτέρω τι τους συνέβη η ωσάν μια λογική εξήγηση και πάει τελείωσε εκεί το θέμα .
Κι ας πούμε ότι την δημοσιοποιείς.
Είναι ποτέ δυνατόν να βιώσει κάποιος με λόγια αυτό που εσύ έζησες;
Όχι και το πολύ πολύ να μην σε πιστέψουν κιόλας.
Ο βασικότερος λόγος που να θέλει κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο είναι απλά η δημιουργία εντυπώσεων με σκοπό που αυτός που την δημοσιοποιεί ξέρει πολύ καλά γιατί το κάνει δεν είναι ανάγκη να το πω εγώ.
Τα ευρω είναι καλοδεχούμενα στην τσεπούλα όπως επίσης και η δόξα, και το μυστήριο είναι ένας καλός δρόμος για να το επιτύχει κάποιος αυτό.
Θέλω όμως να είμαστε προσεκτικοί στο εξής ότι εκτός από τις περιπτώσεις που νομίζουμε ότι κάτι βλέπουμε υπάρχουν και φορές που δεν νομίζουμε αλλά πραγματικά υπάρχει κάτι.
Οι βραχογραφίες μέσα σε σπήλαια είναι ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι που χρειάζεται πολύ προσεκτική προσέγγιση.
Ακόμα όμως και στις περιπτώσεις βραχογραφιών που δεν είναι ανθρώπινο έργο είναι τόσο εντυπωσιακές μερικές φορές που μένεις έκπληκτος από το παιχνίδι της φύσης που βλέπεις μπροστά σου.
Θα πρότεινα στους φίλους εδώ να αγοράσουν το βιβλίο του ΝΙΚΟΥ ΜΠΟΥΝΤΟΥΚΗ ΟΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΒΡΑΧΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΙΕΡΩΝ ΣΠΗΛΑΙΩΝ όπου έχει γίνει μια πολύ σοβαρή μελέτη πάνω στο θέμα αυτό χωρίς να ακροβατεί ο συγγραφέας του, μεταξύ φαντασίας παραφιλολογίας και κατεργαριάς με μόνο σκοπό το κέρδος η την προοπτική μιας συγγραφικής καριέρας που δεν την έχει ανάγκη ο άνθρωπος μόλις διαβάσεις τις πρώτες σελίδες καταλαβαίνεις ότι έχεις να κανείς με σοβαρό άτομο.
ΑΥΤΑ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 00:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρα,
συμφωνω με Χειρων κ' Φωτογραφο.

ας θυμηθουμε και το ψυχολογικο test Rorschach (= σου δειχνουν μια κηλιδα μελανιου, μια μουτζουρα και σε ρωτανε τι βλεπεις - αναλογα με την απαντηση βγαινουν τα σχετικα ψυχολογικα συμπερασματα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 00:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια δεν ξέρω μήπως αυτό οφείλεται πχ στα πετρώματα του βουνού.




καλη μου οστρια, σε διαβεβαιω πως δεν οφειλεται σε κανενα γνωστο φυσικο λογο

συμβαινει μονο σε οσα φυτρωνουν διπλα στην εισοδο της σπηλιας και μαλιστα και σε μερικα που φυτρωσαν πανω απο αυτην, σε ενα μικρο πλατωμα


οσα βρισκονται μακρυτερα απο 30-40 μετρα ακτινα, μεγαλωνουν φυσιολογικα


το συγκεκριμενο ειδος το εχω συναντησει σε πολλα μερη (απο την Κρητη μεχρι τη βορειο Ελλαδα) - πουθενα και ποτε δεν το ειδα να γερνει

προκειται για φυτο που ανθιζει μετα απο πολλα χρονια

και να ευχαριστησω τον φωτογραφο για αλλη μια φορα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 00:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου jbg να σαι καλα κι αν χρειαστεις να ανεβασεις κι αλλες φωτογραφιες σου μην διστασεις να το ζητησεις.
Για να συνεχισω ομως την περιηγηση στην Πεντελη φωτογραφικα σας δειχνω 2 σπηλαια ακομα

Αυτο ειναι η εισοδος σε ενα μικρο σπηλαιο στην περιοχη ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΥΡΗΝΟΡΑ δυστυχως φερτα υλικα κλεινουν την συνεχεια του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 00:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εδω ειμαστε με εναν φιλο σπηλαιολογο στο σχισμα βαραθρο Αγριλικιου η φωτογραφια τραβηγμενη απο το δαπεδο του σπηλαιου με βαθος τα 12 μετρα.
Κατω ο θαλαμος εχει πλατος 5 μετρα και μηκος περιπου 20μετρα χωρις σπουδαιο φυσικο διακοσμο.
Και απο τις 2 κατευθηνσεις φαινεται φυσικη συνεχεια που ομως και παλι λογω των προσχωσεων ειναι αδυνατη η προσβαση.
Πιθανον με το καταλληλο ξεμπαζωμα να ειχαμε ενα αρκετα μεγαλο βαραθρο κι αυτο λογω της ολης μορφολογιας του που δειχνει οτι πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο οτι δειχνει σημερα.


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 26/05/2004 00:24:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 01:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι ας πούμε ότι την δημοσιοποιείς.
Είναι ποτέ δυνατόν να βιώσει κάποιος με λόγια αυτό που εσύ έζησες;
Όχι και το πολύ πολύ να μην σε πιστέψουν κιόλας.
Ο βασικότερος λόγος που να θέλει κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο είναι απλά η δημιουργία εντυπώσεων με σκοπό που αυτός που την δημοσιοποιεί ξέρει πολύ καλά γιατί το κάνει δεν είναι ανάγκη να το πω εγώ.


εχεις δικιο

προβληματιστηκα πολυ για το αν θα επρεπε να αναφερω την εμπειρια μου στο φορουμ, ακριβως για αυτους τους λογους


αλλα στην πιθανοτητα να εχει συμβει κατι αναλογο και σε καποιον αλλο, αποφασησα πως επρεπε να την καταγραψω ασχετως των αναμενομενων συνεπειων


αλλα ειλικρινα, ουτε εντυπωσεις ηθελα να δημιουργησω ουτε φυσικα ειχα καποιο κερδος

στα τοσα χρονια που εχουν περασει την εχω διηγηθει ελαχιστες φορες, και στο οτι το εκανα στο δικτυο επαιξε ρολο η ανωνυμια που "απαλυνει" την οποια γελοιοποιηση


και φυσικα δεν περιμενω να με πιστεψουν ευκολα, οταν και εγω ο ιδιος θα αμφεβαλα αν ημουν ακροατης αναλογης διηγησης, και οχι ο παθων


σε τετοια θεματα ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις την αληθεια απο τα παραμυθια και τις υπερβολες...

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2004, 02:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε jbg επειδη ειδα οτι μαλλον πρεπει να πηρες προσωπικα την αποψη μου θελω να σε διαβεβαιωσω οτι ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ.
Εισαι ο τελευταιος που θα μπορουσα να σκεφτω οτι περιεγραψες κατι για δημιουργια εντυπωσεων αυτα για αποφυγη καθε παρεξηγησης.
Το υφος των μηνυματων σου μεχρι τωρα και ο τροπος που αντιμετωπιζεις τους συνομιλητες σου με εχουν κανει να καταλαβω οτι εισαι ανθρωπος σοβαρος και συγκροτημενος.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 20:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε φοτογράφε, είχα υποσχεθεί να σας πληροφορήσω γιά τον αρχαίο ναό ποθ ήταν πριν γίνει χριστιανικός ο Αγ Γεώργιος του Βρανά. Έκανα και το λάθος να τις βάλω σε άλλο topic από αυτό που μου ζητήθηκε. Σας δίνω την πληροφορία αυτή.
Ο ναός αυτός ανήκε στον Διόνυσο. Η λατρεία του είχε ξεκινήσει πριν περίπου 3500-4000 χρόνια πχ. Φυσικός σχηματισμός στο σημείο αυτό ήταν ένα μικρό σπήλαιο. σχηματισμένο απο μετακινημένους βράχους. Μέσα εκεί ξεκίνησε η λατρεία του Διονύσου. Αργότερα, κάποιος σεισμός κατέστρεψε το μεγαλύτερο μέρος του σπηλαίου. Γιά να συνεχίσουν την λατρεία τους οι αρχαίοι Έλληνες έκτισαν έναν μικρό ναό στην είσοδο του σπηλαίου που το βάθος του είχε μικρίνει αλλά υπήρχε. Αυτόν τον ναό οι χριστιανοί (πιστεύω επί Βυζαντίου) μετέτρεψαν σε χριστιανικό.
Ανήκε λοιπόν στον Διόνυσο.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 03:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητε φιλε jbg επειδη ειδα οτι μαλλον πρεπει να πηρες προσωπικα την αποψη μου θελω να σε διαβεβαιωσω οτι ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ.
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR


μπορω να πω οτι το ενιωθα οτι δεν με ειχες στο μυαλο σου τη στιγμη που ταγραφες φιλε μου

καλως ή κακως ομως μπηκα στην κατηγορια αυτων που ανεφεραν κατι παραξενο, οποτε ειναι φυσικο να εχω την ταση να ξεκαθαρισω την θεση μου

ειδικα οταν βλεπω "ερευνητες" να λενε μπαρουφες

αποψε ειδα την εκπομπη του Χαρδαβελα περι στοων κτλ, στην οποια παρευρισκοντο 4 ερευνητες - Γιαννουλακης, Κεραμιδας, Παλμος και Οικονομιδης, καθως και δυο σπηλαιολογοι

περιμενα να ακουσω καποια στοιχεια, να δω καποια φωτογραφια ή οτιδηποτε θα μπορουσε να θεωρηθει αποδειξη

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ περα απο μερικες φωτογραφιες εισοδων (με σχολια τυπου "αυτη βγαινει στη Λειβαδια"), ακομα και πανοραμικες φωτογραφιες νησιου απο τουριστικο οδηγο, οπου ο Παλμος να λεει: βλεπετε εδω? απο εδω ξεκιναει και βγαινει εδω η στοα!


ειδικα ο Γιαννουλακης με εκνευρισε οταν απευθυνομενος στους σπηλαιολογους τους κατηγορησε οτι δεν λενε τι παραξενα εχουν συναντησει

εκεινοι τον ρωτησαν τι εχει συναντησει αυτος, και απαντησε ο "ερευνητης": δεν θελω να τα αναφερω στην τηλεοραση!!!


δηλαδη που θα τα αναφερει?

στο περιοδικο που πουλαει???


κι εγω δηλαδη που παλεψα την φυσικη ντροπη (μη με παρουν οι ανθρωποι για χαζοχαρουμενο) και ανεφερα την εμπειρια μου τι ειμαι?


με λιγα λογια φιλε μου απελπιστηκα, διοτι τετοιου ειδους ανθρωποι και υπερβολες κανουν κακο στην ερευνα των ανεξηγητων φυσικων φαινομενων


και πανω απ ολα με εκνευριζει που (δηθεν) σοβαροι ανθρωποι μιλανε για κουφια γη

ενα μονο βιβλιο δεν τελειωσα στη ζωη μου, γιατι ηταν γελοιο, το αινιγμα της κουφιας γης


δηλαδη πως κυριε Οικονομιδη υπαρχει μια απιστευτη πολη στο κεντρο της γης?

απο που προερχεται το μαγμα των ηφαιστειων?

οι σεισμοι?

το μαγνητικο πεδιο του πλανητη?


ουτε σε παιδακια να απευθυνονταν

μεσα σε αυτον τον χαμο, μη με παρεξηγεις φιλε μου που θελησα να ξεκαθαρισω τη δικη μου θεση


φυσικα και ειχες δικιο για την κονομα και τις εντυπωσεις


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 09:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπουρδολογιων το αναγνωσμα - για γελια και για κλαματα

1. Γιαννουλακης - Κεραμυδας, σε μιαμιση μερα (λεμε τωρα), εκαναν υπογειως!! την διαδρομη Πεντελη - Δελφοι!!
(ο Γιαννουλακης εδω εκανε το κοροιδο: "δεν το ειπα εγω, ο κυριος το ειπε")

2.Γιαννουλακης: " ο Νταβελης (που πηγαινε μεσω στοων Φωκιδα - Αθηνα) ειχε γκομενα την Λουιζα Ριανκουρ, στην Αθηνα υπαρχει οδος Ριανκουρ, αρα... υπαρχει απο κατω στοα απο οπου διεφυγε η 17Ν στο γνωστο περιστατικο" (ραβδος στη γωνια αρα βρεχει)

3. Οι σπηλαιολογοι ειναι ενστολοι υπαλληλοι που εκτελουν διαταγες (απο σκοτεινα κεντρα προφανως) για να αποπροσανατολισουν την κοινη γνωμη απο τα μυστικα της κουφιας γης (ποιος το ελεγε αυτο δεν θυμαμαι)

4. "λογικο" επιχειρημα Γιαννουλακη¨: αφου υπαρχουν Δρακοτρυπες θα υπαρχουν και Δρακοι ( ο συγκεκριμενος τελει εν πληρη συγχυσει - θεωρει τις λαογραφικες παραδοσεις αδιασειστα στοιχεια και περιφρονει ολα τα επιστημονικα δεδομενα)

5. ο Οικονομιδης δεν ειπε πολλα! τον εχει θαμπωσει ο παραδεισος της Αγκαρθα! θα πηγαινε - αλλα εχει κλειστοφοβια - ο καημενος, θα χασει ετσι τον παραδεισο των Βριλ!


κι αλλα κι αλλα - να πεφτεις κατω απο τα γελια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 11:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς για άλλη μιά φορά χτες, φάνηκε περίτρανα ότι οι διάφοροι γνωστοί "ερευνητές" δεν είναι σοβαροί και δεν έχουν στοιχεία.
Δεν σας έκανε εντύπωση που έλειπε ο Γιαννόπουλος από αυτή την εκπομπή; Αλλά με τι μούτρα να βγει και να αντιπαρατεθεί με τους σπηλαιολόγους;! Βιβλία να πουλάει κι όλα καλά!

Τέλος πάντων εγώ περίμενα αν μη τι άλλο να κάνουν στους σπηλαιολόγους μερικές σοβαρές ερωτήσεις, ευκαιρία ήταν!
Η μεγαλύτερη τεχνητή στοά που γνωρίζουν πόσα μέτρα είναι;
Εχουν βρει ποτέ αρχαία και τι είδους μέσα στις στοές;
Οι τεχνητές στοές φτιάχτηκαν πάνω στις υπάρχουσες φυσικές ή είναι αυτόνομα έργα ανθρώπων; Βρήκαν ποτέ εργαλεία και τι είδους;

Και άλλα τέτοια...
Αλλά προφανώς αυτοί τα ήξεραν καλύτερα!
Και βγαίνει ο Πάλμος με την φωτογραφία του γκρίζου; για να αποδείξει τι; Οτι ενώ οι "ερευνητές" είδαν όλοι την μορφή, οι σπηλαιολόγοι δεν είδαν τίποτα!
Και αυτό τι μας αποκαλύπτει; Οτι οι σπηλαιολόγοι δεν θέλουν να δουν κάτι που υπάρχει επειδή το είδαν οι "ερευνητές"!
Ωραία λογική... Μήπως όμως και οι "ερευνητές" θέλουν να δουν κάτι που μπορεί να μην υπάρχει;! Τι συμπέρασμα δηλαδή βγαίνει από όλα αυτά;!

Και έρχεται ο Γιαννουλάκης να συμπληρώσει ότι οι σπηλαιολόγοι δεν ψάχνουν το "παράξενο" γι αυτό δεν το βρίσκουν! Δηλαδή το "παράξενο" φανερώνεται μόνο σε αυτούς που το πιστεύουν... άρα είναι θέμα πίστης... άντε να μην προχωρήσω τον συλλογισμό μου...


Πάντως δύο πράγματα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.
Το ένα είναι η σύραγγα των 6 χλμ στην Βοιωτία που φτιάχτηκε από τους Μινύες (μαζί με τα άλλα έργα της Κωπαϊδας) που κανείς δεν την αμφισβήτησε...

Και η πληροφορία από τον πρώην στρατιωτικό, ότι το ΝΑΤΟ σχεδίαζε να φτιάξει το στρατηγείο του στην Πεντέλη, επειδή λόγω του μαρμάρινου όγκου του βουνού, μπορούσε πιθανόν να αντέξει και άμεσο πυρηνικό χτύπημα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 30/05/2004 12:05:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και έρχεται ο Γιαννουλάκης να συμπληρώσει ότι οι σπηλαιολόγοι δεν ψάχνουν το "παράξενο" γι αυτό δεν το βρίσκουν! Δηλαδή το "παράξενο" φανερώνεται μόνο σε αυτούς που το πιστεύουν... άρα είναι θέμα πίστης... άντε να μην προχωρήσω τον συλλογισμό μου...

καλα - ο Γιαννουλακης δεν παιζεται! - αστερι της συλλογιστικης!

"αφου το συμπαν ειναι τεραστιο ,ολα μπορει να υπαρχουν" - (συγχεει το πιθανο με το δυνατο)

______________
ψαχνω για ταξι και δεν βρισκω - τι κανω λαθος ρε παιδια??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους τους αγαπητους φιλους
Βλεπω οτι η εκπομπη εκανα θραυση αλλα θε περιμενα να γινη λιγο πιο μεγαλη κοντρα και να μπουν πιο πολλα πραγματα στην θεση τους.
Δυστυχως οι 2 σπηλαιολογοι ηταν ¨λιγοι ¨ δεν ξερω γιατι.
Φιλε μου jbg χαιρομαι που δεν υπηρξε τελικα παρεξηγηση και με κατανοησες.
glinaaea ειδα τις πληροφοριες σου να εισαι καλα ευχαριστουμε και περιμενουμε αν εχεις αλλα νεα απο το ¨μετωπο¨ να μας τα γνωστοποιησεις.

ΤΩΡΑ
¨Δεν σας έκανε εντύπωση που έλειπε ο Γιαννόπουλος από αυτή την εκπομπή; Αλλά με τι μούτρα να βγει και να αντιπαρατεθεί με τους σπηλαιολόγους;! Βιβλία να πουλάει κι όλα καλά!¨
ΛΕΕΙ Η ΑΓΑΠΗΤΗ ΟΣΤΡΙΑ
ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ
ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ;
Σιγα μην πηγαινε ευκολο ειναι;
Αν προσεξατε ολα τα βιντεο με τον Λελουδα( στον Υμηττο) διεψευδαν τις ανακαλυψεις του αρα θα επρεπε να απαντησει και τι να πει;
Γιατι να παει ΟΣΤΡΙΑ ετσι κι αλλιως το βιβλιαρακι του εχει κανει ρεκορ πωλησεων ¨..εστηκε¨ στο ταληρο οποτε .
Οσο για τον κυριο Παλμο καλυτερο διαφημιστη των βιβλιων του δεν μπορουσε να εχει μεχρι και στο ΤΗΛΕΦΩΣ τον ειδα να προωθει τα βιβλια οχι μονο του Γιαννοπουλου αλλα και του Κεραμυδα δηλαδη με λιγα λογια ο κυριος Παλμος κανει εκπομπες χωρις να βγαζει δραχμη οπως ισχυριστηκε για να προωθει βιβλια αλλων ...τι καλος ανθρωπος ειναι βρε παιδι μου.
Και πριν 2 χρονια δεν υπηρχε πουθενα δεν τον ηξερε κανενας τωρα ειναι σε ολες τις εκπομπες δεν υπαρχει θεμα που να μην ειναι αλεσμενος ποτε τα προλαβαινει ολα δεν ξερω.
Για τον Γιανουλακη θα πω οτι την επεσε λιγο παραπανω στους σπηλαιολογους και ειναι φυσικο απο αυτην την ιστορια οφελουνται ολοι αυτοι ο Χαρδαβελας τους το ειπε με τροπο οτι εχετε συμφερον οικονομικο ολοι εσεις απο αυτην την μηχανη που εχει στηθει (ψεμματα ειναι αυτο;)
Εχει και τα σκοτεινα της σημεια ομως η ΕΣΕ θελετε να τα συζητησουμε ;
Πολυ ευχαριστως.
Νομιζω οτι ο Μπεξης πηγε να θεσει το πραγμα στην πιο σωστη βαση.
Πως δηλαδη κατειχαν την τεχνογνωσια οι ΜΙΝΥΕΣ για τετοιες υπογειες υδραυλικες κατασκευες οπως στην Κωπαιδα (στην οποια εχω μπει και εγω) το 3000 πχ.
Αυτο ειναι που θελει ψαξιμο και εχει ενδιαφερον
Οσο για τον ΚΕΡΑΜΥΔΑ καλα αυτος σε 1,5 μερα πηγε ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΔΕΛΦΟΥΣ μεσω στοας που απο την επιφανεια να πας περπατωντας θελεις 3 μερες αστον αυτον (ειδες ο Γιανουλακης ; ο κυριος το ειπε οχι εγω απαντησε ) αλλα περασε στο ντουκου δεν τον βουτηξε κανενας να τον κανει με τα ΚΕΡΑΜΥΔΙΑ για την αρλουμπα που πεταξε για αυτο λεω οτι ηταν ¨λιγοι¨οι 2 σπηλαιολογοι.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ Η ΕΣΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ;
ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΙΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ Η ΩΡΑ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ
ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katsoufis
Νέο Μέλος

Cyprus
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 02:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katsoufis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
¨Και βγαίνει ο Πάλμος με την φωτογραφία του γκρίζου; για να αποδείξει τι; Οτι ενώ οι "ερευνητές" είδαν όλοι την μορφή, οι σπηλαιολόγοι δεν είδαν τίποτα!
Και αυτό τι μας αποκαλύπτει; Οτι οι σπηλαιολόγοι δεν θέλουν να δουν κάτι που υπάρχει επειδή το είδαν οι "ερευνητές"!
Ωραία λογική... Μήπως όμως και οι "ερευνητές" θέλουν να δουν κάτι που μπορεί να μην υπάρχει;! Τι συμπέρασμα δηλαδή βγαίνει από όλα αυτά;!

Και έρχεται ο Γιαννουλάκης να συμπληρώσει ότι οι σπηλαιολόγοι δεν ψάχνουν το "παράξενο" γι αυτό δεν το βρίσκουν! Δηλαδή το "παράξενο" φανερώνεται μόνο σε αυτούς που το πιστεύουν... άρα είναι θέμα πίστης... άντε να μην προχωρήσω τον συλλογισμό μου...¨

Κατ' αρχή γεια σας. είμαι καινούριος στα forum και στο site. Δεν ξέρω και πάρα πολλά για το θέμα. Είχα παρακολουθήσει την εκπομπή χθες το βράδυ και θέλω να πω ότι την συγκεκριμένη φωτογραφία που έδειξε την έχω δει σε μια άλλη σελίδα (αν την ξαναβρω θα σας πω το url). Είναι παρμένη από το ίδιο σημείο ακριβώς, παίζει να ναι και η ίδια, και όσο και αν προσπαθούσα χθες να διακρίνω κάτι στην φωτογραφία, παρατηρώντας την άλλη λες ότι σίγουρα σίγουρα δεν έχει τίποτα. Δεν ξέρω αν έιναι κάποιο κόλπο δικό τους, ή εκεί είχε κάτι και σ' αυτήν που είδα δεν έχει, δεν θέλω να υπονοήσω τίποτα. Θα προσπαθήσω να την ξαναβρω αν ενδιαφέρει

...life is too short not to...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 01:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως δύο πράγματα μου κέντρισαν το ενδιαφέρον.
Το ένα είναι η σύραγγα των 6 χλμ στην Βοιωτία που φτιάχτηκε από τους Μινύες (μαζί με τα άλλα έργα της Κωπαϊδας) που κανείς δεν την αμφισβήτησε...

Παιρνοντας αφορμη απο αυτο που ανεφερε η Οστρια θα ηθελα να πω κατι σχετικο με τους ¨παραξενους¨ ΜΙΝΥΕΣ.
Ισως δεν ειναι γνωστο στους πολλους οτι οι ΜΙΝΥΕΣ ειναι οι πρωτοι κατοικοι του λοφου της ΜΟΥΝΙΧΙΑΣ σημερινη ΚΑΣΤΕΛΛΑ στον Πειραια και βεβαιως αυτοι που εσκαψαν και κατασκευασαν τα περιφημα υδραυλικα εργα του αρχαιου ΠΕΙΡΑΙΑ τα οποια μερικως βρισκονται σε αριστη κατασταση μεχρι και σημερα
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ ¨ΥΠΟΓΕΙΑ¨ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ.
Το θεμα ειναι η τεχνογνωσια που ειχε αυτος ο λαος στις υπογειες κατασκευες και ισως εκει ειναι το μεγαλυτερο ενδιαφερον που χρειαζεται περαιτερω ψαξιμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 01:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μπαρουφα ειπε και ο αποστρατος ταξιαρχος - σπηλαιολογος για το Νατο


1ον. η σπηλια δεν χωνεται βαθια μεσα στο βουνο και οι βραχοι της οροφης της δεν εχουν καταλληλο παχος ουτε για καταφυγιο του Α παγκοσμιου πολεμου


2ον. οταν γινονταν τα εργα πλησιασαν πολλοι ανθρωποι, κατι αδυνατον αν επροκειτο για στρατηγειο του Νατο

3ον. η περιφραξη ηταν ενα απλο συρματοπλεγμα

4ον. η φυλαξη ηταν ανεξηγητη για στρατιωτικο εργο - τη μια μερα σε απομακρυναν (φυλακες οχι φανταροι ή αστυνομικοι) και την αλλη μερα περνουσες ανενοχλητος

5ον. οι τεχνητες στοες εχουν υποστυλωση προχειρη, στυλ μεταλειου και μαλιστα δειχνουν οτι δεν φτιαχτηκαν για να διαρκεσουν στο χρονο, αλλα σαν διερευνητικες προσπαθειες αναζητησης φλεβας του οποιου κοιτασματος

6ον. οι επεμβασεις δεν δειχνουν καμια σκοπιμοτητα και περιοριζονται στην εκσκαφη μερους του δαπεδου, και στις στοες

τελικα το μεγαλυτερο μυστηριο στην Πεντελη ειναι οι επεμβασεις στην σπηλια


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 14:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους Μινύες έχω βρει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο (ελπίζω τα στοιχεία που δίνει να είναι τσεκαρισμένα). Ειδικά για τους Μινύες στον Πειραιά λέει τα εξής:

"Το 1944, ο Χρήστος Θ. Πανάγος ομίλησε πρώτος στην διδακτορική του διατριβή για τα υδραυλικά έργα των Μινυών στον αρχαίο Πειραιά.
Ο ίδιος μάλιστα ανεγνώριζε ως πρώτο σημείο αφίξεως των Μινυών στην Αττική τον Πειραιά. Κατά τον Χ. Θ. Πανάγο, ο τότε βασιλεύς των Αθηνών Μούνιχος τους παρεχώρησε ως κατοικία μία περιοχή του Πειραιώς, την οποία ονόμασαν προς τιμήν του Μουνιχίαν ή *****χιον.
Κατά την διάρκεια της εκεί παραμονής τους λοιπόν οι Μινύες
κατεσκεύασαν ένα εκπληκτικό δίκτυο υδραυλικών έργων. Σε αυτούς απέδωσε ο συγγραφεύς την «Σπηλιά της Αρετούσας», διάφορους υπογείους οικήσεις σε βράχους και το σπουδαιότερο εξ όλων των μνημείων, το
«Σηράγγιον» ή την «Σπηλιά του Παρασκευά», όπως ήταν κάποτε γνωστή, στην απότομη βραχώδη πλευρά της Καστέλλας. Η έρευνα απέδειξε ότι η υπόγειος στοά του Σηραγγίου εισχωρεί σε βάθος 12 μέτρων εντός του βράχου της περιοχής και διέρχεται κάτω από την Λεωφόρο Φαλήρου. Στο βάθος δε της σπηλαιώδους αυτής στοάς είχαν ανακαλυφθή τότε πανάρχαιοι τάφοι με ένα φρέαρ (πηγάδι) στο πρόσθιο μέρος.
Γράφει χαρακτηριστικά ο Πανάγος: «πλησίον της κορυφής του λόφου της Μουνιχίας και προς την Δυτική πλευρά υπάρχει ευρύχωρο όρυγμα με κατεύθυνσι από Νότο προς Βορρά.

Επάνω στον βράχο υπάρχουν 165 βαθμίδες, που δημιουργούν κλίμακα. Κάτω από την κλίμακα και σε βάθος 65μ. υδραγωγοί σωλήνες οριζοντίως, περιέργως επικοινωνούντες δια ρωγμών προς τα επάνω της ακροπόλεως είχαν σχετισθή από τον αείμνηστο αρχαιολόγο Ι. Ραγκαβή με τα αρχαιότατα έργα των επί της Μουνιχίας Μινυών. Ο δε Γ. Ζαννέτος αναφέρει ότι η επί της μεσημβρινοδυτικής κορυφής του λόφου της Μουνιχίας ανδρομήκης σήραγξ... ήτις ήτο πανάρχαιος τάφος των Μινυών, ως εν Ναυπλία κατά την βορειοανατολικήν κλιτύν του Παλαμηδίου (Στράβων, 11, 369), η όπερ πιθανώτερον εχρησίμευε προς συναγωγήν ύδατος, ως και αι άλλαι περί την Μουνιχίαν δεξαμεναί. Εις τούτο πείθει ημάς και το επί της κορυφής του λόφου στόμιον της σήραγγας, όπερ ασφαλώς είναι κεκλεισμένον».

Οι αρχαιολογικές έρευνες, που έγιναν στην περιοχή κατά τα έτη 1868-1869 και 1897, απέδειξαν πράγματι την ύπαρξι υδραυλικών έργων με κατεύθυνσι προς τους πανάρχαιους συνοικισμούς γύρω από τον λιμένα Μουνιχία. Δυστυχώς η έρευνα δεν οδήγησε σε σαφέστερα συμπεράσματα σχετικώς με το μέρος στο οποίο οδηγούσε το όρυγμα αυτό.

Η λαϊκή παράδοσις όμως αναφέρει ότι το σπήλαιο αυτό ήτο η κατοικία μιας πριγκηπίσσης, της Αρετούσας, από την οποία έλαβε και το όνομα της η σπηλιά. Η πριγκήπισσα χρησιμοποιούσε το όρυγμα για να επικοινωνή κρυφά με τον αγαπημένο της, που ευρίσκετο στην ακρόπολι της Μουνιχίας. Ανάλογος παράδοσις σώζεται και στην Νάξο, αυτήν την φορά για την ύπαρξι μιας μυστικής σήραγγας μέσω της οποίας διέφευγε κρυφά ο βασιλεύς σε περίπτωσι κινδύνου, ή άλλοτε η Αριάδνη, η πριγκήπισσα της λαϊκής παραδόσεως των εντοπίων. Πριν από λίγα χρόνια η ανακάλυψις ενός φρέατος στην ρίζα του κάστρου του Σανούδου έκανε την λαϊκή φαντασία να καλπάση. Ήτο όμως ένα από τα πολλά φρέατα, τα όποια οι πρώτοι κάτοικοι της Ελλάδος, οι Μινύες, κατασκεύασαν στα σημεία απ' όπου διέβησαν. Ανάλογες παραδόσεις άλλωστε διασώζονται σε πολλές περιοχές της Ελλάδος. Τα σπηλαιώδη αυτά ορύγματα είχαν αποδώσει οι Ευρωπαίοι επιστήμονες Lecke, Dodwell, Milchhbffer και Hirschfeld, βάσει των περιγραφών του Στράβωνος (IX, 395), στους Μινύες, θεωρώντας τα έργα υδρεύσεως της προϊστορικής περιόδου του Πειραιώς. "

http://www.kat.gr/kat/P/km/Txt/Minyes.htm

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 11:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Οστρια καλημερα
Παρα πολυ καλα τα στοιχεια που παρεθεσες (που πας και τα βρισκεις).
Θα ηθελα να παρατηρησω οτι για προιστορικη περιοδο τα υδραυλικα αυτα εργα ειναι πραγματι εκπληλτικα.
Απλα ας αναλογιστουμε τι εκαναν αλλοι λαοι την προιστορικη περιοδο οταν καποιοι εδω φροντιζαν για ποσιμο νερο και αποξηρανσεις λιμνων.
Εδω ειναι το ¨μεγαλειο¨ και εδω πρεπει να αναλογιστουμε πως με τι εργαλεια και με ποια τεχνογνωσια αυτοι οι περιφημοι ΜΙΝΥΕΣ εκανα ολα αυτα.
Επισης ειναι γνωστο οτι ο Πειραιας τροφοδοτουνταν με νερο κι απο την Αθηνα με μικρη στοα που ακολουθουσε τα μακρα τειχη κατα μηκος της σημερινης οδου Πειραιως.
Ισως λεω ισως για καποιες υπογειες στοες και στην Αθηνα να εχουν βαλει το χερακι τους και οι ΜΙΝΥΕΣ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 18:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.rense.com/general53/chile.htm ΑΦΟΡΜΗ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΙΤΑΙ ΟΤΙ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΤΟ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 19:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε εγώ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι και οι αρχαιότερες κατασκευές των Αθηνών είναι έργο των Μινύων, βέβαια εδώ τους ονομάζουμε Πελασγούς αλλά οι ονομασίες είναι κατά προσέγγιση.
Ας μην ξεχνάμε ότι τα παλιά τείχη της Ακροπόλεως ήταν πελασγικά, δηλ. κυκλώπεια. Και οι επιστήμονες συμφωνούν ότι τα μυκηναϊκά έργα των Αθηνών, και τα οχυρωματικά και τα υδρευτικά είναι ίδια με αυτά των Μυκηνών και της Τίρυνθας. Και στις 3 πόλεις τα υδρευτικά έργα ήταν καμουφλαρισμένα έτσι ώστε να μην φαίνονται εύκολα και να φυλάγονται -ιδίως οι στοές που έφταναν στις υδάτινες πηγές- από τους πιθανούς πολιορκητές.


Αγαπητέ jonnie σχόλια επί των σχολίων σου.

"1ον. η σπηλια δεν χωνεται βαθια μεσα στο βουνο και οι βραχοι της οροφης της δεν εχουν καταλληλο παχος ουτε για καταφυγιο του Α παγκοσμιου πολεμου
2ον. οταν γινονταν τα εργα πλησιασαν πολλοι ανθρωποι, κατι αδυνατον αν επροκειτο για στρατηγειο του Νατο
3ον. η περιφραξη ηταν ενα απλο συρματοπλεγμα
4ον. η φυλαξη ηταν ανεξηγητη για στρατιωτικο εργο - τη μια μερα σε απομακρυναν (φυλακες οχι φανταροι ή αστυνομικοι) και την αλλη μερα περνουσες ανενοχλητος
5ον. οι τεχνητες στοες εχουν υποστυλωση προχειρη, στυλ μεταλειου και μαλιστα δειχνουν οτι δεν φτιαχτηκαν για να διαρκεσουν στο χρονο, αλλα σαν διερευνητικες προσπαθειες αναζητησης φλεβας του οποιου κοιτασματος
6ον. οι επεμβασεις δεν δειχνουν καμια σκοπιμοτητα και περιοριζονται στην εκσκαφη μερους του δαπεδου, και στις στοες"

Μία σκέψη είναι ότι η σπηλιά θα χρησίμευε ως είσοδος-έξοδος στο στρατηγείο που μπορεί να βρισκόταν πολύ πιό βαθειά στο βουνό. Βασική ή βοηθητική δεν ξέρω. Οι εργασίες στην επιφάνεια ή κοντά στην επιφάνεια είναι αυτές που φαίνονται πιό εύκολα, αλλά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην όλη κατασκευή.
Μία δεύτερη σκέψη είναι η εξής: όσο εμείς ασχολούμαστε με τα έργα στην σπηλιά, αυτοί έφτιαχναν αλλού το στρατηγείο στα κρυφά, δηλαδή να την χρησιμοποίησαν ως αντιπερισπασμό "να εδώ κάτι φτιάχνουμε", να είπαν ότι "τελικά δεν μας κάνει τα παρατάμε" και το στρατηγείο να βρίσκεται ήδη έτοιμο σε κάποιο χαμηλότερο μέρος του βουνού.


Φίλε ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ και μένα το πλάσμα σε αυτή την φωτογραφία μου θύμισε το πλάσμα της φωτογραφίας του Πάλμου (όσο κατάφερα να το διακρίνω). Αυτή είναι πρόσφατη από την Βραζιλία αν δεν κάνω λάθος; Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι και οι δύο φτιαχτές.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 02/06/2004 19:14:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 00:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία δεύτερη σκέψη είναι η εξής: όσο εμείς ασχολούμαστε με τα έργα στην σπηλιά, αυτοί έφτιαχναν αλλού το στρατηγείο στα κρυφά, δηλαδή να την χρησιμοποίησαν ως αντιπερισπασμό "να εδώ κάτι φτιάχνουμε", να είπαν ότι "τελικά δεν μας κάνει τα παρατάμε" και το στρατηγείο να βρίσκεται ήδη έτοιμο σε κάποιο χαμηλότερο μέρος του βουνού.

Μπορει να μην εχεις αδικο εκτος κι αν τα εργα ηταν προφαση για να μπορεσουν να ψαξουν κατι αλλο που γνωριζαν η υποψιαζονταν οτι υπαρχει στο σπηλαιο των ΑΜΩΜΩΝ .
Μεσα σε ολα τα απιστευτα που ακουσα στο ΑΛΤΕΡ θα σταθω σε εκινο που ειπε ο ευτραφης κυριος για μια μυστικη βιβλιοθηκη την οποια εψαχναν.
Πριν προτρεξουμε να το αποριψουμε θα πω τα εξης .
Οταν ο ΤΙΜΟΘΕΟΣ μαζεψε τους ασκητες του Πεντελικου στο νεοιδρυθεν τοτε μοναστηρι (βλεπε ιερο της ΑΘΗΝΑΣ ) αυτοι λεει προσηλθαν με τα βιβλια τους!!
Δηλαδη οι μοναχοι στις σπηλιες ειχαν κουβαλησει και την βιβλιοθηκη τους μαζι, το πολυ που θα επαιρνε μαζι του ενας ασκητης θα ηταν μια αγια γραφη ετσι νομιζω.
Να μην ξεχναμε οτι η μονη Πεντελης διεθετε μια πλουσια και σπανια βιβλιοθηκη που μαλιστα κινησε και την περιεργεια ξενων περιηγητων να την επισκεφθουν.
Τι απεγινε η πλουσια αυτη βιβλιοθηκη λενε οτι καταστραφηκε.
Μηπως καποιοι απο τους ασκητες βρεθηκαν μπροστα σε αρχαια χειρογραφα που ηταν κρυμμενα στο σπηλαιο των ΑΜΩΜΩΝ;
Ας μην ξεχναμε οτι εχουμε αρκετα παραδειγματα για κρυμμενα χειρογραφα μεσα σε σπηλαια για να προφυλαχθουν.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy