ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 23:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Ερμη ,με απειλεις οτι θα με διαγραψεις?
Με την προφαση οτι βριζω?
Κοιτα λιγο πιο πανω η πιο περα,τα 'κοσμια' φιλαρακια σου
τι βρισιες φτυνουν
τι μισος εκδηλωνουν-φανερα η 'κοσμια'-σε καθε τι οχι εβραιοχριστιανικο
τι 'εσωτεριστες'περιωπης αναδειχνονται
τι γελοια προπαγανδα κανουν
προσπαθωντας να εκχριστιανισουν πλαγιως ακομη και τον Κρισναμουρτι
αλλα πατος.
Κοντολογης
κοιτα λιγο πιο περα απο την μυτη σου
και μιας και εισαι-απ'οτι φαινεται μεγαλο παιδι,
οι δηθεν βρισιες ,ενοχλουν και απο την αλλη μερια,
κι οχι μονον απο την δικια μου.
Βρηκες τα alter ego των προστατευομενων σου
η το παιζεις παπια?
Και τα σεξιστικα και απωθημενα που μου γραφεις
ουτε εκει καταλαβες τι γραφω και γιατι.
Δεν μ'ενδιαφερει καθολου τι κανει καθενας με τον πισινο του.
Με ενδιαφερει μια ιδιαιτερη ψυχολογια των ατομων που εχουν
αποκλειστικη πηγη ηδονης τον πισινο τους
και που την βρισκω συνεχεια μπροστα μου.
Τελος η πραξη διαγραφων,ειναι πραξη αδυναμιας και φασισμου
για να κλεισουν ανεπιθυμητα στοματα,και δυσαρεστα λογια-ξερεις τι εννοω-
αλλα παρουσιαζουν καποια επιχειρηματα.
Η απειλη σου για διαγραφη μου,δειχνει οτι
τα περισσοτερα απο αυτα που υπεθεσα ειναι αληθινα
και οτι καποια ατομα 'διαγραφτηκαν',
σου αρεσει η οχι.
Μηπως παιρνεις ναρκωτικα?
Νομιζεις οτι ο χρονος μου
με παιρνει να τριγυρνω και να μαλωνω με τον-την καθε μια?
Που ταδες ολα αυτα?
Μηπως το φιλαρακι σου ο ΕΟΝ,σταβαλε στο στομα
τωρα που του κοπηκε λιγο η μαγκια και η φορα
σαν ο προστατευομενος τραμπουκος του τοπου σου?
Κι αλλοι στα γραψαν,μη κανεις την παπια.
Για τα ιδια προσωπα και την συμπεριφορα τους.
Κι αν νομιζεις οτι εισαι τοσο εξυπνος
ωστε να με αποκαλεις Λουκα των μελων
κυτταξε που κοντευεις να γινεις Λουκα των διαχειριστων.
ΟΚ?
Και αν θες νασαι ενταξει
να συμμαζεψεις κατι σουργελα
που σου υπεδειξα.
Αν θες συζηταμε επ'αυτου.
Κριμα σου γιατι φαινεσαι μορφωμενος και νοημων.


Edited by - Helios on 01/05/2003 23:59:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 23:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...
Σε ΞΑΝΑΠΡΟΚΑΛΩ να δείξεις αυτά που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έχεις δείξει...
quote:
...αλλα παρουσιαζουν καποια επιχειρηματα...

Που τα είδες αυτά;;;
Ξέρεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;

Σταμάτα να ΑΥΤΟΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΑΙ λοιπόν Λουκά του Διαδυκτίου....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 23:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα Λουκα του 'εσωτερισμου',που ακουει και στο ψευδοκελσος,γυρνα πισω και μαζεψε ολο το μισος,την μισαλλοδοξια και την αγνοια που εδειξες-χαρακτηριστικο προσφατο ο Κρισναμουρτι-και συμμαζεψου.
Σε καλυπτει ο Thoth,kαι κελαιδας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2003, 23:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα,ρωτα τους ασχετους φιλους σου,ΕΠΑΘΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΨΥΧΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ,ΟΤΑΝ ΣΕ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΗΛΙΚΙΑ~13-14 ΕΤΩΝ,ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ,ΤΟΝ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΡΙΞΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΥΣΤΗΡΟΥΣ ΕΣΣΑΙΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΓΚΑΝΤΙΝ?
Και γραφω με κεφαλαια,γιατι υπαρχουν και συνειδητα γκαβοι 'συνεργατες'στον χωρο.
Η Madamme Louka,if you like...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί δε ρωτάς ΕΣΥ και βάζεις τον Πλάτωνα να το κάνει;;;
Ο Ιησούς ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΣΣΑΙΟΥΣ...
ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ...
Αυτά λένε οι Εσωτερικές Παραδόσεις

Σε ΠΡΟΚΑΛΩ και πάλι να μου δείξει ΤΙ "ΚΑΚΟ" ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα,οι συνομιλητες σου ξεχνουν οτι ΚΑΙ Ο ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΞΑΣΙΕΣ ΤΗΣ,ΑΦΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΕΚΕΙ,ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΥΤΟ.
ΟΜΩΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ 'ΞΕΧΝΟΥΝ'ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ,ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ,13-14 ΕΤΩΝ,ΖΟΥΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΣΣΑΙΟΥΣ,ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ,ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΕΝΓΚΑΝΤΙΝ,ΑΦΟΥ ΟΙ ΡΑΒΒΙΝΟΙ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΣΥΖΗΤΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,ΕΙΔΑΝ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΕΚΕΙ.
ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΟΛΟ,ΣΤΟΝ 20ο ΑΙΩΝΑ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΙ Η ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΕΣΣΑΙΩΝ ΠΡΙΝ 2000 ΧΡΟΝΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ,ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ,ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ.
Ψευτοκελσο,θες διαβασμα,και απο παπα,και βιβλιων.
Τοσον εγωισμο,συνδιασμενο με τοση αγνοια,σπανια βρισκει κανεις.
Αλλα ειπαμε,εχεις ισχυρους προστατες εντος,αλλα οχι εκτος.
Απο ποιες σχολες περασες ,ετσι απο περιεργεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ελπίζω να... πιάσατε όλοι τον Μάη και να μην τον... αφήσετε για καιρό, γιατί θα χρειαστεί, ένεκα της ενέργειας των λουλουδιών και της αγάπης που έχει.

Καταρχήν, φίλε "Ήλιε", συγνώμη αν σε πρόσβαλλα, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλώς προσπάθησα με έντονο τρόπο να σε κάνω να καταλάβεις πως μπορεί να αρχίζει να σε βλέπει ο νέος κόσμος που είναι εδώ μέσα, αν δεν σταματήσεις να συμπεριφέρεσαι όπως συμπεριφέρεσαι.

Διαισθάνομαι (στα πολύ... βαθιά είναι αλήθεια) ότι μπορείς να συμμετέχεις θετικά σε αυτό το forum για αυτό κι επιμένω τόσους μήνες να επικοινωνήσω μαζί σου, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και να σε πείσω όχι να αλλάξεις τις ιδέες σου αλλά να τις παρουσιάσεις χωρίς να προσβάλλεις πρόσωπα και χωρίς να χυδαιολογείς Σε αυτό είμαστε κάθετοι από την αρχή της δημιουργίας του forum. Δεν θέλουμε να γίνουμε σαν κάτι άλλα forums που νιώθεις ότι μετά την ανάγνωσή τους σου έρχεται να κάνεις... εμετό ό,τι έχεις διαβάσει. Έτσι είμαστε εμείς. Μας ενδιαφέρει πολύ και αυτή η πλευρά του διαλόγου και όχι μόνο οι ιδέες. Αν δεν αρέσει σε κάποιον, είναι ελεύθερος να πάει σε αυτά τα forums, και καλά θα κάνει να πάει. Δεν κάνουμε για όλους και δεν τους θέλουμε όλους. Ο καθένας είναι καλό να βρίσκεται εκεί που του πάει και εκεί που ανήκει.

Τώρα για τις κατηγορίες που μου προσάπτεις, απλά να σου πω για να μην κουράζεσαι, ότι, ναι, είμαι μεγάλο παιδί και έχω αυτοεπιβεβαιωθεί. Δεν ζητάω την αναγνώριση των άλλων και δεν περιμένω από εσένα να με μάθεις, οπότε, απλά μην χαραμίζεις τον χρόνο σου για μένα, είναι άσκοπο, πίστεψέ με.

Τέλος δεν "καλύπτω" κανέναν, δεν είμαι ούτε... κουβέρτα, ούτε... ομπρέλα. Το πολύ, πολύ να καλύψω κανένα αυγουλάκι με τα... μικρά φτερά της Ίβιδας που έχω ο κακόμοιρος

Μέσα σε αυτό το topic έγινε τις τελευταίες ημέρες ένας έντονος, μεγάλος αλλά χρήσιμος διάλογος μεταξύ του "Κέλσου" και του "Πλάτωνα". Βλέπεις να παρέμβηκε κάποιος από τους Διαχειριστές για να καλύψει κάνεναν; Νομίζεις ότι χρειάστηκε; Απόρησα που δίνεις προτροπές και συμβουλές στον "Πλάτωνα" αντί να δίνει αυτός σε εσένα. Νόμιζα ότι από αυτόν τον διάλογο θα καταλάβαινες επιτέλους τι θα μπορούσες να κάνεις κι εσύ αλλά φαίνεται ότι δεν το θέλεις. Ένας διάλογος που παρουσιάζει στοιχεία, που έχει ανατροπές, που έχει ένταση, που έχει πάθος αλλά που είναι ευγενής και πολιτισμένος είναι δώρο για το forum. Εσύ νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις τέτοιο διάλογο; Αν ναι, κάνε τον, ποιον φοβάσαι; Εμένα; Τι σημασία έχω εγώ;

Θα σε διαβάσουν εκατοντάδες άνθρωποι. Αυτοί έχουν σημασία όχι εγώ ή ο "Κέλσος". Γιατί "κολλάς" σε εμάς; Μήπως γιατί "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει σαράντα ημέρες κοσκινίζει"; Άντε, κάνε επιτέλους μια αρχή και ξέχασε τους 3-4 με τους οποίους τα έχεις βάλει. Απευθύνσου στους πολύ περισσότερους που δεν τους καίγεται καρφάκι να υποστηρίξουν κανέναν και απλώς θέλουν να συμμετέχουν ή να διαβάσουν κάποιους καλούς και χρήσιμους διαλόγους. Αυτοί δεν σε ενδιαφέρουν; Αυτοί, δεν θα ήθελες να μάθουν τις ιδέες σου, τις σκέψεις σου και τις γνώσεις σου; Μόνο 3-4 σε ενδιαφέρουν; Δεν υπάρχει κοινή λογική σε αυτό που κάνεις εδώ και μήνες. Ξιφουλκείς με τον αέρα, με ανεμόμυλους.

Αν θέλεις κάνε μιαν αρχή αλλά με τους κανόνες τους οποίους διάβασες.

quote:
Οποιοσδήποτε επισκέπτης του τόπου θεωρεί υλικό που παρέχεται από μέλος των Forums ως εξευτελιστικό, υβριστικό κ.λπ. ενθαρύνεται ανοικτά από την ομάδα του ESOTERICA.gr να επικοινωνήσει με τους Διαχειριστές ή τους Συντονιστές μέσω e-mail ή μέσω των Forums συζήτησης. Οι τελευταίοι είναι από εσάς τους ίδιους δικαιοδοτημένοι να αφαιρούν ή να τροποποιούν στοιχεία που υποβάλλονται από εσάς για λόγους που καθιστούν παραβίαση των κανονισμών και των αρχών λειτουργίας, είτε δηλώνονται/εννοούνται είτε όχι.


Αυτός ο τόπος πιθανώς να περιέχει links προς άλλους δικτυακούς τόπους και αρχεία. Δεν έχουμε έλεγχο πάνω στο περιεχόμενο και δεν μπορούμε να διαβεβαιώσουμε ότι δεν θα είναι επίθετικό, ενοχλητικό ή δυσάρεστο. Πάντως θα αφαιρούμε links σε υλικό που θεωρούμε ακατάλληλο μόλις το αντιλαμβανόμαστε.

Τα παραπάνω δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν ως προσπάθεια λογοκρισίας (καθώς οι υπεύθυνοι του ESOTERICA.gr επιθυμούν ακριβώς το αντίθετο: την πραγματική ελευθερία του λόγου και των ιδεών)αλλά σαν εγγύηση προστασίας της αξιοπρέπειας και της νοημοσύνης όλων ανεξαιρέτως των καλοπροαίρετων επισκεπτών του τόπου


Σεβάσου αυτούς τους κανόνες και ξεκίνα να δημιουργείς. Αν δεν τους σέβεσαι θα αναγκαστούμε όπως σου είπε και ο Admin με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, να τους επιβάλλουμε. Δεν έχουμε άλλη λύση. Πριν σκεφτούμε να τα έχουμε καλά με σένα ή με οποιοδήποτε άλλο μέλος, πρώτα θέλουμε να τα έχουμε καλά με την συνείδησή μας. Αυτή έχει προτεραιότητα και όχι οι τσαμπουκάδες, οι κατηγορίες και οι απειλές οποιουδήποτε σε αυτό το forum.

Ελπίζω να με διαβάσεις με πνεύμα κατανόησης και να με πιστέψεις ότι είμαι ειλικρινής μαζί σου.

Άντε Μάης ήρθε, καιρός για... "Ήλιο" και όχι για... κρυάδες

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυττα Thoth,στο δευτερο τα λες σωστα.
Και αν θες να σου πω,ο τροπος που γραφω για συγκεκριμενους,και φυσικα οχι για ολους,αυτο το καταλαβαινει οποιοσδηποτε με κοινο νου,κατ'αρχην νομιζω οτι ηταν ο μονος τροπος να επισημανω με καποιον τροπο-δυσαρεστος ΚΑΙ σε μενα ,αλλα αναγκαιος-μερικα πραγματα,σε καποιους.
Οπως π.χ,ΕΟΝ,ΚΕΛΣΟΣ κ.α.
Εγραψες οτι καποιοι διαβαζουν τα γραφομενα μου-φοβουνται μην πεσει καμμια βομβα-γελουν-εκνευριζονται.
Εγω δεν μπορει να εχω εκνευριστει με το υφος αυτων των 3-4?
Τους συστησες να συμμαζευτουν λιγο?
Δεν μπορω να καταλαβω,πως και δινεις τοση σημασια στηνεπιφανεια του λογου,στο τι φαινεται και αγνοεις απο καιρο πρακτικες και λογια ΕΟΝ,ΚΕΛΣΟΥ και 2-3 αλλων.
Πιστευεις οτι εγω σου χαλαω τον τοπο με τις 'βρισιες'που κι εσυ η οποιοσδηποτε αλλος μπορει να τις λες καθημερινα,και αγνοεις οχετους οπως οι παραπανω?
Σου λεω ειλικρινα και κατευθειαν οτι καταλαβαινω οτι μου λες.
Ομως θελω να καταλαβεις οτι ΑΝ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΤΡΟΠΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΤΟΥΝ,ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ,ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ.
Και διεγραψε με 100 φορες.
Φιλικα,μονον και μονον γιατι φαινεσαι μορφωμενος και ευφυης,αλλα στο συγκεκριμενο κανεις λαθος.
Υπαρχουν και καταγραμμενες συζητησεις και 'συζητησεις'των εν λογω 2-3...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, αυτό είναι το ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΟ σου βάθος σχήμα ΟΝΤΩΣ οξύμωρο αλλά να που τα κατάφερες πάλι ΓΙΓΑΝΤΑ της μεταφυσικής!!!!
Το τι ΛΕΝΕ, ΑΔΙΑΦΟΡΏ...
Αστους να λένε άστους να πούν....

Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ λέει ότι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΣΣΑΙΟΙ...
Αλλά εδώ δεν είναι ο Ιησούς το θέμα...
Μα καλά τόσο ΕΒΑΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ;;;
Οπου πάς και στέκεσαι ΜΟΝΟ γι'Αυτόν θα μιλάς;;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον ψευτοκελσο-γιατι ετσι θα σε λεω,οπως ο ουροβορος ,μεχρι να συμμαζευτεις-εισαι πραγματικα 'βαθυς'.
Μιας και εζησες τοτε,με τους Εσσαιους,θα ξερεις καλυτερα,γιατι εγω απο βιβλια τα διαβαζω.
Και στα βιβλια,αλλοι γραφουν οτι οι δυο γονεις ηταν Εσσαιοι,αλλοι οχι.
Αλλοι γραφουν οτι ο Ιωαννης ηταν Εσσαιος αλλοι οτι δεν ηταν.
Εσυ ομως -οπως παντα -ξερεις καλυτερα.
Ακομα κιαν σου φερω 10 τιτλους που να γραφουν το ενα η το αλλο,εσυ ξερεις ...απο πρωτο χερι.
Κι αν σου φερω αλλους 20 τιτλους που να γραφουν οτι το επιχειρημα του 'παιδομαζωματος'του Κρισναμουρτι απο τους 'γενιτσαρους'θεοσοφιστες,ηταν προπαγανδα χριστιανων,που φοβηθηκαν μηπως εμφανιστει κι αλλος Μεσσιας,εκτος απο τον δικο τους και χασουν την πρωτια,παλι ματαιος κοπος.
Ο Πλατωνας επισημανε οτι ασχετιζεις οξεως επι του θεματος,διαβασε λοιπον,και μην γινεσαι ρεντικολο.
Στενοχωρεις και τον Thoth.
θα συνεχισουμε συντομα,γιατι αυριο εχουμε και δουλεια.
Φιλακια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε "Ήλιε".

Θέλω να καταλάβεις ότι δεν έχω καμία πρόθεση, να "καπελώσω" κανέναν. Δεν μου χαλάει κανένας το forum και δεν μαλώνω κανέναν. Δεν με ενοχλούν οι διαφορετικές απόψεις και πολλές φορές αν και έχω προσωπικά διαφορετικές απόψεις και πολλά στοιχεία να παραθέσω, δεν το κάνω για να μην "βαρύνω" τα topics και να μην ξεκινήσω ανούσιες αντιπαραθέσεις. Με ευχαριστεί να μαθαίνω και να προβληματίζομαι. Δεν συμμετέχω για να κάνω το forum μια ψηφιακή προέκταση του εαυτού μου (κάτι ματαιόπονο και ματαιόδοξο).

Ούτε θα δηλώσω εδώ δημόσια στο forum τι έχω κάνει και με ποια μέλη για να μπορέσω να ομαλοποιήσω τον διάλογο που μερικές φορές εκτραχύνεται. Όταν το κάνω, το κάνω με τρόπο που δεν φαίνεται και να είσαι σίγουρος ότι το έχω κάνει και σε αυτήν την περίπτωση, απλά δεν το δηλώνω ούτε το παρουσιάζω ως κατόρθωμα.

Το ότι τις τελευταίες φορές γράφεις σκληρά λόγια για κάποιους και αυτοί δεν σου απαντάνε να ξέρεις ότι είναι κάτι που τους παρακάλεσα να το κάνουν για να περάσει αυτή η συναισθηματική "μπόρα", μπας και αποφύγουμε τα χειρότερα. Είναι προς τιμήν τους, όλων όσων σεβάστηκαν τις παρακλήσεις μου και τους ευχαριστώ για αυτό.

Το ότι κάποιος δεν απαντάει στις προκλήσεις, πολλές φορές, είναι δείγμα δύναμης και όχι αδυναμίας. Είναι μια ισχυρή μου πεποίθηση.

Το forum δεν είναι μια προσωπική υπόθεση. Τους τελευταίους μήνες συμμετέχουν πολλά καλά μέλη, με μεγάλο αριθμό μηνυμάτων, με πολύ καλή διάθεση, με ευγένεια και με πολύ... χιούμορ και χαίρομαι για αυτό.

Ούτε Εβραιοχριστιανοί έχουν δηλώσει ότι είναι, ούτε "τσιράκια" δικά μου, ή του "Κέλσου" ή του "ΕΟΝ" ή οποιουδήποτε άλλου, ας μην υποτιμούμε την προσωπικότητά τους και την νοημοσύνη τους. Αυτά τα μέλη έχουν κάνει ερωτήσεις, έχουν κάνει τοποθετήσεις και νομίζω ότι θα μπορούσες να εστιαστείς εκεί, αντί να προσπαθείς να γίνεις "εισαγγελέας" για κάποια λίγα μέλη.

Αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή. Αν θέλεις να είσαι και "εισαγγελέας" κάνε το. Θα μου είναι ανούσιο και βαρετό αλλά τουλάχιστον κάνε το με κανόνες και με σεβασμό σε όλους όσους μας επισκέπτονται.

Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά παρά μόνο με βρισιές και χυδαιότητες (κάτι που το θεωρώ δείγμα αδυναμίας και είναι κρίμα να έχεις τέτοια αδυναμία) εγώ αλλά κυρίως ο Admin θα είμαστε εκεί, δυστυχώς ή ευτυχώς, και θα προσπαθήσουμε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση για να προστατέψουμε όλα τα μέλη που μας εμπιστεύθηκαν και πίστεψαν ότι τους κανόνες εγγραφής δεν τους γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια.

"Ήλιος" είσαι, μπορείς να μας "ζεστάνεις" ή να μας "κάψεις". Από την δική σου επιλογή θα κριθούν και οι δικές μας κινήσεις.

Καλή συνέχεια...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Εγραψες οτι καποιοι διαβαζουν τα γραφομενα μου-φοβουνται μην πεσει καμμια βομβα-γελουν-εκνευριζονται.
Εγω δεν μπορει να εχω εκνευριστει με το υφος αυτων των 3-4?...

...Δεν μπορω να καταλαβω, πως και δινεις τοση σημασια στην επιφανεια του λογου, στο τι φαινεται και αγνοεις απο καιρο πρακτικες και λογια ΚΕΛΣΟΥ και 2-3 αλλων...

...Πιστευεις οτι εγω σου χαλαω τον τοπο με τις 'βρισιες' που κι εσυ η οποιοσδηποτε αλλος μπορει να τις λες καθημερινα,και αγνοεις οχετους οπως οι παραπανω?...

...Σου λεω ειλικρινα και κατευθειαν οτι καταλαβαινω οτι μου λες...

...Ομως θελω να καταλαβεις οτι ΑΝ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΟ ΤΡΟΠΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΤΟΥΝ,ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ,ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ...

...Υπαρχουν και καταγραμμενες συζητησεις και 'συζητησεις' των εν λογω 2-3...


ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ποιό είναι το ύφος που σε ενοχλεί απο τον Κέλσο...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ποιά λόγια (που τα χαρακτηρίζεις βρισές) του Κέλσου ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΝ...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ που είδες τον οχετό απο τον Κέλσο...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ πώς εννοής να ΣΥΜΑΖΕΥΤΕΙ ο Κέλσος...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ τις καταγεραμμένες "συζητήσεις" του Κέλσου...
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ...

Αλήθεια αν ΜΕ ΔΙΕΓΡΑΦΑΝ απο το Esoterica.gr θα γινόσουν καλύτερος;;;;
Θα γινόσουν άνθρωπος;;;;
Σε ΠΡΟΚΑΛΩ....


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 04:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ (και μερικές ακόμη χιλιάδες άλλων - είτε είναι Μέλη, είτε απλοί φίλοι/επισκέπτες), μου(...μας) είναι επιτρεπτό να γίνω λίγο καλύτερος Άνθρωπος συμμετέχοντας ή διαβάζοντας τα μηνύματα των Ομάδων Συζήτησης του ESOTERICA;;

Θα σας παρακαλούσα πολύ γι'αυτό!

Θα ήθελα να βλέπω τον Τόπο αυτόν να κάνει ολοένα και πιο χειροπιαστή πραγματικότητα αυτά που δηλώνονται στο Μήνυμα από τη συντακτική ομάδα...

Θα ήθελα και τις Ομάδες Συζήτησης(που είναι τμήμα αυτού του Τόπου) να εξυπηρετούν με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο αυτούς τους στόχους μένοντας πιστές και στις αρχές λειτουργίας τους (όπως, πολύ σωστά, και για πολλοστή φορά υπενθύμισε και ο Φίλος μου Thoth)...

Και όπως "σοφά" πάλι, η Ίβις επισήμανε, αυτοί ακριβώς οι χιλιάδες είναι που θα πρέπει να μας ενδιαφέρουν και να μας απασχολούν!

Γιατί o Τόπος αυτός δεν φτιάχτηκε για Μεσίες, ούτε για Αβατάρα, ούτε για "φτασμένους" και "ευρυμαθείς" Εσωτεριστές...

Φτιάχτηκε για αυτούς που βρίσκονται στο, ή ελκύονται από το, "Ρεύμα" της αγνής Εσωτερικής Πορείας και της Μεταφυσικής Αναζήτησης και έχουν αναγνωρίσει (ή αρχίζουν να τον κάνουν) το μέγεθος της άγνοιάς τους... Γι'αυτούς που κοιτάζουν εκστατικοί το μήκος της Ιερής(αλλά και "αποτρόπαιας") Πορείας που βρίσκεται μπροστά τους και προσπαθούν να καταλάβουν τι ακριβώς είναι αυτό που ο "ψίθυρος" μέσα τους, τους καλεί να κάνουν.

Γι'αυτούς λοιπόν ας συνεχίσουμε σωστά... στον Κρισναμούρτι (για τα υπόλοιπα, τα "περιφερειακά", υπάρχουν άλλα μέσα επικοινωνίας: e-mail, τηλέφωνο κ.ο.κ.)


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 05:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανερώστε το υψηλό σας επίπεδο!
Σας προκαλώ!

Πράξτε το!
Σας παρακαλώ!


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 09:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα φίλοι μου...

Να ευχαριστήσω απο καρδίας τον φίλο Εχέμβροτο, που μου υπενθύμισε μιά λέξη που λίγοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την καταλαβένουν...
Και εννοώ φυσικά το ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Σε ευχαριστώ Εχέμβροτε ειληκρινά...
Αν και στο παραλθόν, ακόμα και με το μέλος 'Ηλιο, ΠΑΝΤΑ ΤΗΡΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, αυτό δε σημάνει ότι ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΕΝΗΣ...
Απλά ξεχάστηκα ή αλλιώς ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ...

Πράγματι ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ και το προσθέτω ΤΩΡΑ..
'Ολα όσα ζήτησα ΔΗΜΟΣΙΑ να παραθέσει τον ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

Δε το ζητάω για ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο λόγο, παρά ΜΟΝΟ για να δεί ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ, πόσο λάθος κάνει....

Αν πάλι νομίζετε ή είστε βέβαιοι ότι ΕΙΜΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΑΓΕΝΗΣ ή έστω ΑΓΕΝΗΣ του χώρου, δεν είναι ανάγκη να το κάνετε με άλλον τρόπο όπως περιέγραψε ο φίλος μου Admin...
Και αυτό ΔΗΜΟΣΙΑ θα το ήθελα μιάς και ο λόγος μου ΜΕΣΑ στο Esoterica.gr απο τότε που ξεκίνησε, ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ και θα παραμείνει για ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΔΗΜΟΣΙΟΣ.

Και τώρα πρός τον φίλο μου Πλάτωνα...

quote:
Είναι απλό Φίλε Κελσε,

Γιατι αμα τον συναντούσα, * (σε φυσικό επίπεδο… στο άλλο ΕΣΥ! δεν ξέρεις τι κάνω!)
θα πήγαινα βόλτα μαζί του στη θάλασσα και στα βουνά
θα γέλαγα και θα αστειευόμουν…. για το πώς κατάντησαν τα λόγια του, ΝΕΚΡΑ!
χωρίς αγάπη και ομορφιά, μέσα σε ναούς, και στα πρόσωπα φοβισμένων ιερέων
που ξέρουν να προσκυνούν,να φοβούνται και να φοβίζουν, …και να λένε… Κύριε Κύριε…σωσε μας τους αμαρτολους!!!

Ω φίλε Kελσε, να ξερές μονο τι λες!….Καλό σου ΜΗΝΑ!



Φυσικό είναι να υποστηρίζεις τα όσα λές, αλλά ΝΕΚΡΑ;;;;
Πιστεύεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ότι τα λόγια που προφέρθηκαν απο τα στόματα των Οντων που ήρθαν και ΦΩΤΗΣΑΝ τον κατασκότεινο τόπο μας, τη Γή μας με τη παρουσία Τούς, τα λόγια Τους σήμερα είναι ΝΕΚΡΑ;;;;

Να μια ακόμα διαφωνία μας καλέ μου φίλε...
Εσύ τα Λόγια Τους τα βλέπεις ως μαύρα σημάδια σε λευκές κόλες χαρτί, ενώ η αμόρφωτη μηδαμινότητα, ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να εμβαθύνει σε αυτά και να τα κρατήσει ΖΩΝΤΑΝΑ...
Με λίγα λόγια, ΘΕΛΕΙΣ καλέ μου φίλε να τα βλέπεις ΝΕΚΡΑ...
Σου δίνει αυτή η οπτική την ελευθερία να ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙΣ αλλά ΠΟΤΕ έτσι δεν θα κερδίσεις απο αυτά, όταν εκ προημείου τα θεωρείς ΝΕΚΡΑ...

Και μάλιστα ρίχνοντας την κατηγορία της ΚΑΤ'ΕΣΕ ΝΕΚΡΟΠΟΙΗΣΗΣ, σε κάποιους άλλους, που εδώ με βρίσκεις ΣΥΜΦΩΝΟ...
Πράγματι στο εμπόριο που έχει πέσει απο τους λόγους Τους, οι έμποροι τους θέλουν ΝΕΚΡΟΥΣ και προσπαθούν να σε πείσουν γι'αυτό και απ'ότι ΦΑΙΝΕΤΑΙ το έχουν ΗΔΗ καταφέρει...

Αλλά ΜΗ τους αδικέις τόσο...
Μάλλον εσύ φταίς που τους ΑΦΗΣΕΣ να σε ΠΕΙΣΟΥΝ...


Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 11:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κελσε….

Πρώτα από όλα, η ξέχασες το αστειευόμουν!

Η θεωρείς το Χριστό κάποιον που δεν καταλαβαίνει...

Σε τι διαφέρει ένας Ναός του τότε καιρού, με γραμματείς και φαρισαίους που ακούν τον όποιο λόγο….
Από τον κόσμο που συναθροίζεται σήμερα στις εκκλησίες και ΦΟΒΑΤΑΙ?

Απάντησε στον Εαυτό σου κάτι,

Όταν κάποιος ΦΟΒΑΤΑΙ ….ΑΓΑΠΑ?

Άστε τους Νεκρούς, να θάψουν τους Νεκρούς τους….Κελσο, σου λεει τιποτα?

Διάβασε όλο το περί ΑΓΑΠΗΣ που συζητήθηκε με το φίλο ΦΩΤΙΟ.. και μην τρέχεις σε άτοπα συμπεράσματα…Εκεί είπωθησαν πολλά...

Κάποτε με κατηγόρησες πως εστιάζομαι σε λόγια, και μένω στην επιφάνεια! Αν δεν κάνω λάθος, απευθύνομαι στα τείχη και την αρνηση της ΑΓΑΠΗΣ ενός ΙΣΜΟΥ….

Ούτε αυτό διέκρινες?

Φαντάσου φίλε Κελσο, έστειλα ένα τριαντάφυλλο στο Campo dei Fiori, που μου ζητησες, γιατί κάποιος κάηκε ζωντανός, για τα ίδια λόγια!

Δικά σου είναι τα παρακάτω η κάνω λάθος?

quote:
Τον θάνατο τον αντίκρισε με περισσή αταραξία , ως άλλος Αρχιμήδης, λέγοντας στους εκτελεστές του:
"'Ισως ο φόβος σας να με καταδικάσετε, είναι μεγαλύτερος από τον δικό μου στο να δεχθώ την απόφασή σας."

Αυτός ίσως και να είναι ένας από τους λόγους που το έκαψαν με την γλώσσα του δεμένη!!! Λέγετε ότι πριν της εκτελέσεως δεμένος καθώς ήταν του πρόσφεραν τον εσταυρωμένο να τον ασπαστεί, αλλά εκείνος έστρεψε την κεφαλή του στο πλάι.
Πολύ πριν από την εκτέλεσή του είχε προετοιμαστεί γι'αυτήν, λέγοντας στο έργο του "Περί Μονάδος":
"… Προτίμησα έναν θαρραλέο θάνατο, από μία δειλή ζωή…"



Όπως είναι ΑΨΥΧΟΣ εκείνος ο ΕΣΤΑΥΡΟΜΕΝΟΣ που δεν ασπάσθηκε ο GIORDANO, άλλο τόσο νεκροί είναι οι λόγοι των ΝΕΚΡΩΝ προς ΝΕΚΡΟΥΣ!

Πες μου τι άλλο να πω? Κοιτα λιγο αν σε πληγωσαν τα λογια μου τα προηγουμενα, αν ΝΑΙ....πες μου, εγω δεν θα βγαλω τα αγγαθια μα θα σου πω τι ειπε ενας ΝΕΟΠΛΑΤΩΝΙΣΤΗΣ καποτε στον Κ, και τα εβγαλε ολα μονος του!

Καλη σου μερα Φιλε μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 12:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα η απαντηση σου με καλύπτει.

Οσον αφορά αυτά που λέγονται περι Εσσαίων...
αν πραγματικά παραδεχόμαστε οτι ο Ιησούς Χριστός Υπήρξε ο Ενσαρκωμένος Λόγος που κατήλθε στον πλανήτη μας....τότε σίγουρα δεν είχε την ανάγκη κανενός Εσσαίου και καμιάς εκπαίδευσης απο ΚΑΝΕΝΑΝ.
Αυτός ήταν και είναι και θα είναι ο Σπορέας...
Αν όμως κάποιοι πιστεύουν οτι ήταν απλά ένα φωτισμένος δάσκαλος τοτε η φαντασία μπορεί να πάει πολύ μακριά και να βρεθεί οτι έπερνε και μαθήματα linguaphone ....


_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 14:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μάλιστα ρίχνοντας την κατηγορία της ΚΑΤ'ΕΣΕ ΝΕΚΡΟΠΟΙΗΣΗΣ, σε κάποιους άλλους, που εδώ με βρίσκεις ΣΥΜΦΩΝΟ...
Πράγματι στο εμπόριο που έχει πέσει απο τους λόγους Τους, οι έμποροι τους θέλουν ΝΕΚΡΟΥΣ και προσπαθούν να σε πείσουν γι'αυτό και απ'ότι ΦΑΙΝΕΤΑΙ το έχουν ΗΔΗ καταφέρει...

Νομίζω πώς ΑΝ ΔΕΝ σκεφτόσουν τόσο "βιαστικά" θα το είχες καταλάβει, εκτός και αν είναι ΑΛΛΟΣ ο λόγος που είπες τα όσα είπες φίλε μου Πλάτωνα...

ΟΛΑ αυτά έρχονται να θεμελιώσουν αυτό που ΕΞ'ΑΡΧΗΣ προσπάθησα να πράξω...
ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ...ΙΣΜΟ
Αλλά το ΜΟΝΟ που κάνεις είναι σε αυτό γύρο να περιστρέφεσαι...
Και αυτό δηλώνει ΔΟΡΥΦΟΡΟ...
Και ο ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ φίλε μου καλέ, κάνει αυτή τη συνεχή ΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, λόγο της ΕΛΞΗΣ που ΔΕΧΕΤΑΙ απο αυτό...

Αν θέλεις να συζητήσουμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και όχι επι ΑΝΟΥΣΙΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ πραγμάτων οφείλεις να ΞΕΚΟΨΕΙΣ απο OΛΟΥΣ TΟΥΣ ...ΙΣΜΟΥΣ
Αυτά τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ είναι που ΚΑΤΑΣΤΟΥΝ ΝΕΚΡΟΥΣ του λόγους των Φωτεισμένων 'Οντων που πέρασαν απο το πλανήτη μας...

Φυσικά και το απόσπασμα που παρέθεσες είναι της αμόρφωτης μηδαμινότητάς μου...
Αλλά καλέ μου φίλε ΕΣΥ ΕΚΑΝΕΣ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΕΚΡΑ ΛΟΓΙΑ...
'Αρα

quote:
Όπως είναι ΑΨΥΧΟΣ εκείνος ο ΕΣΤΑΥΡΟΜΕΝΟΣ που δεν ασπάσθηκε ο GIORDANO, άλλο τόσο νεκροί είναι οι λόγοι των ΝΕΚΡΩΝ προς ΝΕΚΡΟΥΣ!

Θεωρείς δηλαδή ΝΕΚΡΟ Εκείνον που τα εκστόμισε!!!
'Η μήπως θεωρείς ΝΕΚΡΟ εμένα που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΖΩΝΤΑ τα λόγια ΟΛΩΝ των Φωτεινών 'Οντων;;;
Και ΑΝ, λέω ΑΝ θεωρείς εμένα, τότε τον ευατό σου πώς θα τον χαρακτήριζες;;;
Να γιατί είναι ΦΥΣΙΚΟ να καταλήγεις σε αυτού του τύπου συμπεράσματα ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ μέσα σε ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ...ΙΣΜΟΥΣ

Τουλάχιστον ένας αμόρφωτος όπως ο Κέλσος ο Φιλαλήθης δεν θα πεί ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ότι ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΦΟΒΟ, δεν ΑΓΑΠΑ και κατ'επέκταση ΜΙΣΕΙ...
Πρόσεξε τους συλλογισμούς σου φιλοσοφημένε μου φίλε...

'Οσο για να με πληγώσεις ΟΧΙ φυσικά και δεν το έκανες...
Δε ξέρω φυσικά ΑΝ αυτός ήταν ο "σκοπός σου"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 16:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Θεωρείς δηλαδή ΝΕΚΡΟ Εκείνον που τα εκστόμισε!!!

2. 'Η μήπως θεωρείς ΝΕΚΡΟ εμένα που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΖΩΝΤΑ τα λόγια ΟΛΩΝ των Φωτεινών 'Οντων;;;

3. Τουλάχιστον ένας αμόρφωτος όπως ο Κέλσος ο Φιλαλήθης δεν θα πεί ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ότι ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΦΟΒΟ, δεν ΑΓΑΠΑ και κατ'επέκταση ΜΙΣΕΙ...



1. Παίζεις? Δεν ξέρεις τι να πεις? Που γράφτηκε αυτό? Αν δεν βρεις, που το ανέφερα, πες μου τι να σκεφτώ για σένα?

2. Από τα ιδια!

Τα λόγια των φωτεινών όντων είναι ΖΩΝΤΑΝΑ σαν και τις πηγές, σαν τα βιώνεις…είσαι φως του εαυτού σου…. αν όχι γίνονται ΜΜΕ… Προπαγάνδα! Έχουν σκοπούς, και αν για σένα σκοπός είναι αγάπη…. Διάβασε και το 3!

3.Το λέω άφοβα φιλαλήθη, μα εσυ, γιατί προστεθείς το κατ επέκταση ΜΙΣΕΙ? Τι να σκεφτώ πάλι? Ο Φιλαλήθεις δεν ξέρει τι είναι η αγάπη, και εκεί περιστρέφεται σαν Δορυφόρος?
Γίνεται να βγεις από τον Δυϊσμό σου λίγο? Μακριά από τα αντίθετα?

Σε ρωτώ! Είναι το αντίθετο της αγάπης το μίσος?

Έχει η αγάπη ΑΝΤΙΘΕΤΟ?

Βλέπεις φίλε μου πως το γυρνάς σε αλλά πρότυπα….ΟΧΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ… αυτά φαίνεται τα γνωρίζεις καλα… και εδώ αντιδρούν οι άλλοι, καλέ μου ΚΕΛΣΟ! Για αυτό ακούς τα εβραιο……… από τους άλλους!
Από εμένα, μόνο τριαντάφυλλα, με λίγη ειρωνεία και κάνα περίσσιο αγκάθι… μα είναι από Αγάπη, *(και ας μην το πιστεύεις!)… για να δεις λίγο λίγο τις ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ!!!

Αχ κελσο μου, και τι δεν θα έδινα για σε αγκάλιαζα στοργικά και να σου έλεγα! Σαγαπω βρε μπουμπούνα….ο Χριστός αυτό είναι για μένα!!

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ του…. είναι η ΑΓΑΠΗ!

Μέχρι τέλος της κάθε ύπαρξης….θα ειμαι δυπλα σας....ΑΓΑΠΗ!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 00:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου, ΕΙΡΩΝΙΚΕ μου φίλε Πλάτωνα...
Κατανοώ ΠΟΛΥ καλά τον λόγο της ΤΑΡΑΧΗΣ ΣΟΥ...

Δε πειράζει...
Το καλοκαίρι είναι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ και να είσαι σίγουρος ότι όταν θα σε δώ απο κοντά, ΦΥΣΙΚΑ και θα σε αγκαλίασω....
Στοργικά...
Ναί στοργικά γιατί τη ΣΤΟΡΓΗ την χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ...

Μη προσπαθείς λοιπόν να ΜΠΑΛΩΣΕΙΣ τα αμπάλωτα...
Μου θυμίζεις ΕΝΤΟΝΑ ένα περιστατικό απο την ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ του Κρισναμούρτι...
Αλλά ΔΕ θα σου το παραθέσω ΤΩΡΑ....

Τίνεις να με κάνεις να πιστέψω ότι ΕΣΚΕΜΕΝΑ παραποιής τα γραφώμενά μου...
Δεν είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ;;;;

Με έντονο ύφος, ανάλογο ενός που δηλώνει ότι ΑΓΑΠΑ, μου θέτεις ερωτήματα ΑΝΟΥΣΙΑ μιάς και ΗΔΗ απο τοποθετήσεως έχω ΞΕΚΑΘΑΡΑ αναφέρει τα ΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχεις λάβει υπόψιν σου...

Στο 1ο ερώτημα...
Εσύ πρώτος ανέφερες ότι μαζί Του θα έκανες μια βόλτα στη παραλία, στα βουνά κλπ, "θα γέλαγα και θα αστειευόμουν…. για το πώς κατάντησαν τα λόγια του, ΝΕΚΡΑ!"
Μάλιστααααα, εδώ είμαστε καλέ μου φίλε...

Νεκρά, καταλήγουν τα λόγια κάποιου όταν:
Α) 'Εχει ο ΙΔΙΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ, άρα και ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ - ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ που ΕΙΧΕ διαπράξει ή εκστομίσει ΕΝ ΖΩΗ, είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΕΚΡΑ... ή
Β) 'Οταν ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ - ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ που ΕΙΧΕ διαπράξει ή εκστομίσει ΕΝ ΖΩΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΙΖΩΣΕΙ στις ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ανθρώπων που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ και ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να τα διαφυλάτουν κάτι περισσότερο απο ΖΩΝΤΑΝΑ!!!

Στο ίδιο το 1ο ερώτημά σου σου αναφέρω ότι για ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ κάνεις ΕΣΥ νύξη περί ΝΕΚΡΩΝ...

quote:
Όπως είναι ΑΨΥΧΟΣ εκείνος ο ΕΣΤΑΥΡΟΜΕΝΟΣ που δεν ασπάσθηκε ο GIORDANO, άλλο τόσο νεκροί είναι οι λόγοι των ΝΕΚΡΩΝ προς ΝΕΚΡΟΥΣ!

Και εδώ, σε αυτό το σημείο σε ρωτάω ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ, με 3 ερωτήσεις...
Αυτές που σε έκαναν να με ΞΑΝΑΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙΣ καλέ μου φίλε...
quote:
1. Θεωρείς δηλαδή ΝΕΚΡΟ Εκείνον που τα εκστόμισε!!!

2. 'Η μήπως θεωρείς ΝΕΚΡΟ εμένα που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΖΩΝΤΑ τα λόγια ΟΛΩΝ των Φωτεινών 'Οντων;;;

3. Τουλάχιστον ένας αμόρφωτος όπως ο Κέλσος ο Φιλαλήθης δεν θα πεί ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ότι ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΦΟΒΟ, δεν ΑΓΑΠΑ και κατ'επέκταση ΜΙΣΕΙ...



'Ετσι έχουν τα πράγματα, για να βάζουμε τα πράγματα σε ΤΑΞΗ μέσα στο ΧΑΟΣ που ο φιλοσοφικός σου τρόπος σκέψης έχει δημιουργήσει.(Σου είπα ΜΗΝ σκέφτεσαι πολύ, εσύ όμως ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ... Θα πνιγείς στις Σαμσκάρες σου...)

Αν και ΔΕΝ κατάλαβα τι εννοούσες αυτά περί ΜΜΕ και ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ, πάμε στο 3ο ερώτημά μου και την απάντηση που μου έδωσες...

Μάλιστα, λές πώς:

quote:
Το λέω άφοβα φιλαλήθη

Ωραία, εσύ που ΛΕΣ ότι ΑΓΑΠΑΣ ΟΛΟΥΣ, λές ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ σε όσους έχουν ΦΟΒΟΥΣ, ότι ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΝΕ!!!!
Ας ΜΗ το σχολιάσω αυτό, αλλά ας πάμε στο παρακάτω...

Εδώ, στο ΜΙΣΕΙ, σηκώνει ΠΟΛΥ κουβέντα φίλε μου και να ξέρεις ότι θα τη κάνουμε, όταν έρθεις στην Ελλάδα...

Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ της ΑΓΑΠΗΣ υπάρχει και είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ καλέ μου φίλε...
Το όν εκείνο που ο Νίτσε το φαντάστηκε ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΣΚΛΗΡΟ ΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ...
Και για να γίνω ΑΚΟΜΑ πιό συγκεκριμένος, δεν είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αλλά ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ...
Αυτός, ο Μέγας Δυνάστης...

Σκέψου τα λόγια του Παύλου που διακύρηξε ότι:

Ο Θεός είναι
ΑΓΑΠΗ

και θα ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι ακριβώς είπα παραπάνω...

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν είχα ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ μια ξεκάθαρη ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ, σε όσα αναφέρεις:

quote:
Βλέπεις φίλε μου πως το γυρνάς σε αλλά πρότυπα….ΟΧΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ… αυτά φαίνεται τα γνωρίζεις καλα… και εδώ αντιδρούν οι άλλοι, καλέ μου ΚΕΛΣΟ! Για αυτό ακούς τα εβραιο……… από τους άλλους!


Περιμένω ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση...

Κλείνω με λόγια απο ένα άλλο φωτισμένο πνέυμα που πέρασε και φώτισε τον γκριζόμαυρο πλανήτης μας, την Ελένη Μπλαβάτσκυ ως απάντηση σε αυτό που αναφέρεις για αγκαθάκια...

Το στεφάνι του μεταρυθμιστή,
είναι ΠΑΝΤΑ στολισμένο με ΑΓΚΑΘΙΑ.
Δεν μπορεί κανείς
ΑΚΙΝΔΥΝΑ
να γκρεμίσει τα παλαιά ερειπωμένα οικοδομήματα"

Αλλά θα καταχραστώ λίγο την υπομονή σας φίλοι μου και θα αναφέρω και άλλο ένα απόσπασμα σχετικό με τα αγκάθια ως απάντηση σε εσένα καλέ μου φίλε Πλάτωνα...
Το ΚΑΘΗΚΟΝ μας είναι να πίνουμε
και τη τελευταία σταγόνα απο το γεμάτο ποτήρι της ΖΩΗΣ με ΘΛΙΨΗ,
ΧΩΡΙΣ μεμψιμοιρίες.
Να δρέπουμε στο δρόμο μας τα ΡΟΔΑ,
με σκοπό να προσφέρουμε το άρωμά τους στους ΑΛΛΟΥΣ
και να κρατούμε τα ΑΓΚΑΘΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ"

'Οπως θα κατάλαβες τα αγκαθάκια, ΑΠΛΛΑ τα κράτησα για ΜΕΝΑ..
Εσύ λάβε το ρόδο και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΤΟ ως σύμβολο...
Θα κερδίσεις πολλά απο τη προσπάθεια σου αυτή...


Περιμένω το καλοκαιράκι να τα πούμε με μπυρίτσα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 00:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ...δυο σελιδες τωρα...υπεροχη ροη
(αλλιως .."η παλη των μαγων"...)
θυμαμαι..εκεινο το..
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=639

...αγαπημενοι ...Πλατωνα ,Κελσο...

με αφορμη... το "Ιδου"......'Η ...τη "Ροδο"...
ελπιζω να συμπερανω..πριν καλοκαιριασει εντελως...


Vande!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 03:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλησπέρα φίλε μου, ΕΙΡΩΝΙΚΕ μου φίλε Πλάτωνα...
Κατανοώ ΠΟΛΥ καλά τον λόγο της ΤΑΡΑΧΗΣ ΣΟΥ...

Τρελάθηκα από την Ταραχή, να φαντασθείς ζήτησα βοήθεια από την Τρισυπόστατη φίλη μου Άτμα, για να συνέλθω!….

quote:
Δε πειράζει...
Το καλοκαίρι είναι ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ και να είσαι σίγουρος ότι όταν θα σε δώ απο κοντά, ΦΥΣΙΚΑ και θα σε αγκαλίασω....
Στοργικά...
Ναί στοργικά γιατί τη ΣΤΟΡΓΗ την χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ...

Ωωω βλέπεις που τα βρίσκουμε σιγά σιγά!!!

quote:
Μη προσπαθείς λοιπόν να ΜΠΑΛΩΣΕΙΣ τα αμπάλωτα...
Μου θυμίζεις ΕΝΤΟΝΑ ένα περιστατικό απο την ΑΓΝΩΣΤΗ ΖΩΗ του Κρισναμούρτι...
Αλλά ΔΕ θα σου το παραθέσω ΤΩΡΑ....

Τι δουλεία έχουν τα αμπάλωτα τα δικά μου, (αλήθεια ποια?) με την κρυφή ζωή του Κρισναμουρτι!Γραψε ελευθερα οτι θελεις Κελσε, δεν υπαρχει ταυτιση με κανεναν!

quote:
Τίνεις να με κάνεις να πιστέψω ότι ΕΣΚΕΜΕΝΑ παραποιής τα γραφώμενά μου...
Δεν είναι ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ;;;;

Τι σου παραποίησα? Μάλλον εσύ το έκανες και στο λόγο του Κ, και σε μενα πρόσθεσες λέξεις!!! Σαν ΜΙΣΟΣ κλπ… Είπα κάτι τέτοιο πουθενά?

quote:
Με έντονο ύφος, ανάλογο ενός που δηλώνει ότι ΑΓΑΠΑ, μου θέτεις ερωτήματα ΑΝΟΥΣΙΑ μιάς και ΗΔΗ απο τοποθετήσεως έχω ΞΕΚΑΘΑΡΑ αναφέρει τα ΟΣΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχεις λάβει υπόψιν σου...
Στο 1ο ερώτημα...
Εσύ πρώτος ανέφερες ότι μαζί Του θα έκανες μια βόλτα στη παραλία, στα βουνά κλπ, "θα γέλαγα και θα αστειευόμουν…. για το πώς κατάντησαν τα λόγια του, ΝΕΚΡΑ!"
Μάλιστααααα, εδώ είμαστε καλέ μου φίλε...
Νεκρά, καταλήγουν τα λόγια κάποιου όταν:
Α) 'Εχει ο ΙΔΙΟΣ ΠΕΘΑΝΕΙ, άρα και ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ - ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ που ΕΙΧΕ διαπράξει ή εκστομίσει ΕΝ ΖΩΗ, είναι ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΝΕΚΡΑ... ή
Β) 'Οταν ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ - ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ που ΕΙΧΕ διαπράξει ή εκστομίσει ΕΝ ΖΩΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΙΖΩΣΕΙ στις ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ανθρώπων που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ και ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να τα διαφυλάτουν κάτι περισσότερο απο ΖΩΝΤΑΝΑ!!!
Στο ίδιο το 1ο ερώτημά σου σου αναφέρω ότι για ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ κάνεις ΕΣΥ νύξη περί ΝΕΚΡΩΝ...
quote:

Όπως είναι ΑΨΥΧΟΣ εκείνος ο ΕΣΤΑΥΡΟΜΕΝΟΣ που δεν ασπάσθηκε ο GIORDANO, άλλο τόσο νεκροί είναι οι λόγοι των ΝΕΚΡΩΝ προς ΝΕΚΡΟΥΣ!

Και εδώ, σε αυτό το σημείο σε ρωτάω ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ, με 3 ερωτήσεις...
Αυτές που σε έκαναν να με ΞΑΝΑΕΙΡΩΝΕΥΤΕΙΣ καλέ μου φίλε...
quote:

1. Θεωρείς δηλαδή ΝΕΚΡΟ Εκείνον που τα εκστόμισε!!!
2. 'Η μήπως θεωρείς ΝΕΚΡΟ εμένα που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΖΩΝΤΑ τα λόγια ΟΛΩΝ των Φωτεινών 'Οντων;;;
3. Τουλάχιστον ένας αμόρφωτος όπως ο Κέλσος ο Φιλαλήθης δεν θα πεί ΠΟΤΕ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ ότι ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΦΟΒΟ, δεν ΑΓΑΠΑ και κατ'επέκταση ΜΙΣΕΙ...




Δεν εννοώ οποίον εγνώρισε το λόγο του Χριστού, αν και πολυ σπάνιο φαινόμενο….μα τις επαναλήψεις μέσα στις εκκλησίες και τοιαύτα! Αυτά είναι ΝΕΚΡΑ, Όπως νέκρα είναι ακριβώς τα σύμβολα, που ένας σαν τον Giordano αρνήθηκε να ασπαστεί!
Γιατί αληθεια τίμεις φίλε μου τον Giordano? Τι διακυρητε συνεχεια?

quote:
'Ετσι έχουν τα πράγματα, για να βάζουμε τα πράγματα σε ΤΑΞΗ μέσα στο ΧΑΟΣ που ο φιλοσοφικός σου τρόπος σκέψης έχει δημιουργήσει.(Σου είπα ΜΗΝ σκέφτεσαι πολύ, εσύ όμως ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ... Θα πνιγείς στις Σαμσκάρες σου...)

Σκέφτομαι πολύ???? Ω φίλε Κελσε, θα σου πω ένα μυστικό μου! Δεν σκέφτομαι ….παρά μόνο όταν είναι ανάγκη!

quote:
Αν και ΔΕΝ κατάλαβα τι εννοούσες αυτά περί ΜΜΕ και ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ, πάμε στο 3ο ερώτημά μου και την απάντηση που μου έδωσες...

Μάλιστα, λές πώς:
quote:

Το λέω άφοβα φιλαλήθη

Ωραία, εσύ που ΛΕΣ ότι ΑΓΑΠΑΣ ΟΛΟΥΣ, λές ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ σε όσους έχουν ΦΟΒΟΥΣ, ότι ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΝΕ!!!!


Είπα πως αγαπάω εσένα!!! Δεν ειμαι GAY ομως!
κοιτα παρακατω!

quote:
Ας ΜΗ το σχολιάσω αυτό, αλλά ας πάμε στο παρακάτω...
Εδώ, στο ΜΙΣΕΙ, σηκώνει ΠΟΛΥ κουβέντα φίλε μου και να ξέρεις ότι θα τη κάνουμε, όταν έρθεις στην Ελλάδα...

Θα μας πιάσουν τα ζουμιά από την συγκίνηση… και άντε να μιλήσουμε για μίσος!

quote:
Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ της ΑΓΑΠΗΣ υπάρχει και είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ καλέ μου φίλε...

Εγω λεω στον ανθρωπο πως δεν αγαπα και με μαλωνεις... εσυ του λες πως ειναι το αντιθετο της αγαπης!!! Εχεις μεγαλο Χιουμορ τελικα!

quote:
Το όν εκείνο που ο Νίτσε το φαντάστηκε ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΣΚΛΗΡΟ ΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙ...

Όοπς Σε έπιασα κελσο! Εσύ ετοιμάζεις τους λόγους του Χριστοδουλου!
Και αυτός με το Νίτσε τα εχει, φαντάσου το μεγαλο σαβατο, ενωπιων του ελληνικου λαου... τον έκανε υπεύθυνο για τον 2 παγκόσμιο πόλεμο!

Αχ προβατα προβατα!!! Διαβαστε και λιγο το ΝΙΤΣΕ....

quote:
Και για να γίνω ΑΚΟΜΑ πιό συγκεκριμένος, δεν είναι ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αλλά ο ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ...
Αυτός, ο Μέγας Δυνάστης...

Κατσε βρε Κελσο, μην τα παραλεμε τωρα! Θα έλεγα η Βλακεία Φιλε μου, γιατί ο φυσικός εγκέφαλος του ανθρώπου μεγαλουργεί κιόλας! Πάμε στο διάστημα….η επιστήμη θεραπεύει, κάνω λάθος? Φυσικα κανει και τα εκτροπα του...τι θα γινει, θα τον αφεραισουμε?

quote:
Σκέψου τα λόγια του Παύλου που διακύρηξε ότι:
Ο Θεός είναι ΑΓΑΠΗ

και θα ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ τι ακριβώς είπα παραπάνω...


Και εγώ αυτό λέω, μάλιστα με τον Φώτιο ασχοληθήκα εκτεταμένα! Ο έχων καθαρή καρδιά, θεό ωψεται! Αγαπά!

Τι να τις κάνω εκκλησίες…. και μεσάζοντες?

quote:
Θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν είχα ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ μια ξεκάθαρη ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ, σε όσα αναφέρεις:
quote:

Βλέπεις φίλε μου πως το γυρνάς σε αλλά πρότυπα….ΟΧΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ… αυτά φαίνεται τα γνωρίζεις καλα… και εδώ αντιδρούν οι άλλοι, καλέ μου ΚΕΛΣΟ! Για αυτό ακούς τα εβραιο……… από τους άλλους!

Περιμένω ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση...


Σου χαλασα ποτε χατηρι? Είναι στα λόγια που σου έγραψα ήδη!

Η ΑΓΑΠΕΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ?

ΑΝ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ…. ΤΟΤΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΜΑΓΟΥΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΣΤΟ ΛΑΚΤΗΣΜΑ?

ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ…..ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΟΣ….ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ….Επρεπε να τους πλακωσει στο ξυλο ο ιδιος! Ο ΘΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ!

ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΒΡΙΖΟΥΝ (ΠΧ ΗΛΙΟΣ ΣΕΡΠΕΝΤΠΑΝ) ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΦΑ Η ΒΗΤΑ ΤΡΟΠΟ….ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

Τα αγκαθακια τέλος όταν έχεις ΕΠΙΓΝΩΣΗ γιατί γίνονται….δεν υπάρχει κακή πρόθεση…

Φιλε μου, δεν έχω σκοπο να συνεχίσω να απαντώ σε θέματα διαφορετικά από Κρισναμουρτι εδω μεσα, και νομίζω είναι και το σωστό. Αν θέλεις, άνοιξε ένα τοπικ, διαφορετικό,…και συνεχίζουμε στους Αιώνες….με τις ευλογιες του ΑΔΜΙΝ και του ΤΗΟΤΗ… για το φιλειρηνικό και γεμάτο ουσία λόγο μας!

Υ.Γ Κελσο, αρχίζω να υποψιάζομαι πως γράφεις επίτηδες….για να ασχολιόμαστε συνέχεια!

Άστα βρε, με τις μπύρες ειναι καλλιτερα!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/05/2003 04:16:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 10:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τρελάθηκα από την Ταραχή, να φαντασθείς ζήτησα βοήθεια από την Τρισυπόστατη φίλη μου Άτμα, για να συνέλθω!….

Εκτιμώ τη προσπάθειά της, ΑΛΛΑ και η ΤΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ 'Aτμα, δε σε βοήθησε και πολύ αφού συνεχίζεις στα ΙΔΙΑ και τα ΙΔΙΑ, αναμασώντας ΟΛΑ όσα έχεις ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ να πει...

quote:
Ωωω βλέπεις που τα βρίσκουμε σιγά σιγά!!!

Μα καλά, αφού σου ΛΕΙΠΕΙ Η ΣΤΟΡΓΗ, γιατί δε το λές απο τηναρχή;;;;
'Οσο για "τα βρίσκουμαι", αν ΕΣΥ είχες χάσει κάτι, μπορεί να έχεις δίκιο....

quote:
Τι δουλεία έχουν τα αμπάλωτα τα δικά μου, (αλήθεια ποια?) με την κρυφή ζωή του Κρισναμουρτι!Γραψε ελευθερα οτι θελεις Κελσε, δεν υπαρχει ταυτιση με κανεναν!

Μα καλά, τα διαβάζεις ΠΡΙΝ τα αποστείλεις στο forum αυτά που γράφεις;;;
Εδώ έχεις ταυτίσει ΕΜΕΝΑ με τον Χριστόδουλο, την εκκλησία, το παπαδαριό, τους Εβραίους κλπ κλπ κλπ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ή ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ σε αυτούς, μιλάς εσύ για ταύτιση;;;;
Πού μόλις παρέθεσα την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ για τη μπαρούφα περί ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ που είπε ο "Οικουμενικός Διδάσκαλος", έτρεξες να με κάνεις νταντά!!!!
Καλά, άσε να μιλήσει κάνας άλλος για ΤΑΥΤΙΣΗ Πλάτωνα, εμείς στις μπύρες μας...


quote:
Τι σου παραποίησα? Μάλλον εσύ το έκανες και στο λόγο του Κ, και σε μενα πρόσθεσες λέξεις!!! Σαν ΜΙΣΟΣ κλπ… Είπα κάτι τέτοιο πουθενά?

ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα post που έχω στείλει στο θέμα, τα έχεις κάνει ΑΓΝΩΡΙΣΤΑ...
Αλλά δε φταίς εσύ καλέ μου φίλε...
Φυσικό είναι τα ΟΣΟΑ ΑΔΥΝΑΤΕΙΣ να καταλάβεις να τα φέρνεις στα μέτρα σου και στο δικό σου τρόπο σκέψεις...
Για η λέξη ΜΙΣΟΣ, θεωρώ ότι είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ αλά δική μου λέξη στο δικό μου τρόπο έκφρασης τη σκέψης μου...
'Οσο για τον περίφημο "Οικουμενικό Διδάσκαλο", σου ξαναλέω:
quote:
Αλλά δε δέχομαι φράσεις του τύπου:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η μεταφορά των λόγων του Κρισναμουρτι κελσε, ζητήθηκε από τον Ιδιο να γίνεται επ ακριβώς, όχι τι κατάλαβε η τι συμπέρανε κάποιος!
--------------------------------------------------------------------------------


και ξέρεις γιατί καλέ μου και σοφέ μου φίλε Πλάτωνα;;;
Γιατί ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελε κάτι τέτοιο (καθένας Κρισναμούρτι) πολύ απλά, ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ...
ΑΣ ΜΗΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Αναρωτιέμαι λοιπόν το πώς θα χαρακτήριζες ΕΣΥ τη πράξη κάποιου να λέει "ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ" και μετά στο τέλος να λές "ΜΗ ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ" ή "ΜΗ ΜΕ ΕΞΗΓΗΤΕ"...

Εδώ έχουμε κάνει κομματάκια κάτω απο τον μικροσκοπικό σωλήνα όντα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ απο τον Κρισναμούρτι, τον Κρισναμούρτι θα αφήσουμε;;;
Και μάλιστα επειδή το ζήτησε ο ίδιος!!!!!!
Μακάρι να ΠΡΑΤΑΜΕ τα όσα παραγγέλματα μας άφησαν παρακαταθήκη τα ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΤΑ που πέρασαν επάνω απο την ταλαιπωρημένη Γαία....

Μας λές να ΜΗΝ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ τα λόγια του Κρισναμούρτι!!!!
καλά, τότε τι θές και συζητάς γι'αυτόν;;;;
Πές ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ και τέλος η συζήτηση...
Κάνω λάθος;;;;
Πές το μου....



Δηλαδή φίλε μου, απλά σε αυτά που ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ, δεν μπορώ, δεν έχω το δικαίωμα να σχολιάζω;;;;


quote:
Δεν εννοώ οποίον εγνώρισε το λόγο του Χριστού, αν και πολυ σπάνιο φαινόμενο….μα τις επαναλήψεις μέσα στις εκκλησίες και τοιαύτα! Αυτά είναι ΝΕΚΡΑ, Όπως νέκρα είναι ακριβώς τα σύμβολα, που ένας σαν τον Giordano αρνήθηκε να ασπαστεί!
Γιατί αληθεια τίμεις φίλε μου τον Giordano? Τι διακυρητε συνεχεια?

Το πόσο ΣΠΑΝΙΟ είναι το έχω ΗΔΗ αντιληφθει...
Για τον Μπρούνο, ας τα πούμε στο θέμα του Μπρούνο...
Σε αυτό που γράφεις είμαι σύμφωνος μαζί σου...
Είδες που ΟΤΑΝ αναπτύξεις τη σκέψη σου, κάτι μπορεί να "βγεί";;;

quote:
Σκέφτομαι πολύ???? Ω φίλε Κελσε, θα σου πω ένα μυστικό μου! Δεν σκέφτομαι ….παρά μόνο όταν είναι ανάγκη!

Απ΄ότι λές, θα πρέπει να έχεις ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ...
Μιάς και δεν έχεις σταματήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΑΙΣΑΙ, αλήθεια προσπάθησέ το θα κεδίσεις ΠΟΛΛΑ...

quote:
Όοπς Σε έπιασα κελσο! Εσύ ετοιμάζεις τους λόγους του Χριστοδουλου!
Και αυτός με το Νίτσε τα εχει, φαντάσου το μεγαλο σαβατο, ενωπιων του ελληνικου λαου... τον έκανε υπεύθυνο για τον 2 παγκόσμιο πόλεμο!

Αχ προβατα προβατα!!! Διαβαστε και λιγο το ΝΙΤΣΕ....



Κράτα με να μη σου φύγω Πλάτωνα....
Τελικά το χιούμορ δε λείπει και απο σένα, αλλά πρόσεξε...
Καραδωκεί ΠΕΡΑΝ του χιούμορ η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ...
Θές να πείς λοιπόν πώς αυτό που ανάφερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;;;;;;
Ωραίο τρόπο βρήκες να ο δείξεις!!!!!!!!

quote:
Κατσε βρε Κελσο, μην τα παραλεμε τωρα! Θα έλεγα η Βλακεία Φιλε μου, γιατί ο φυσικός εγκέφαλος του ανθρώπου μεγαλουργεί κιόλας! Πάμε στο διάστημα….η επιστήμη θεραπεύει, κάνω λάθος? Φυσικα κανει και τα εκτροπα του...τι θα γινει, θα τον αφεραισουμε?

Σωστα τα λές...
Η Βλακεία τα φταίει φίλε μου, ΑΛΛΑ και αυτή του ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΥ "παιδάκι" είναι...
'Οσο για την ΑΦΑΙΡΕΣΗ...
Προτείνω να τον ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΟΥΜΕ αντί του να τον ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ...
Τι λές και εσύ;;;;
'Οχι όμως σε αυτά τα ιδρύματα με τον παχυλό γελοίο τίτλο ΠΑΝεπισήμιο...

quote:
ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ…..ΤΟΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΟΣ….ΚΑΙ ΚΑΚΟΣ….Επρεπε να τους πλακωσει στο ξυλο ο ιδιος! Ο ΘΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ!

ΑΝ ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΒΡΙΖΟΥΝ (ΠΧ ΗΛΙΟΣ ΣΕΡΠΕΝΤΠΑΝ) ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΦΑ Η ΒΗΤΑ ΤΡΟΠΟ….ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?



Ας κάνω μια φορά και εγώ χρήση στοιχείων απο τη ζωή του Ιησού...
Αν δε κάνω λάθος, εκείνος ήταν που άσκησε "βία" στο να ΕΚΔΙΩΞΕΙ απο τη κατοικία του Ζωντανού Λόγου, ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΙΖΑΝ, ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΟΥΣΑΝ κλπ;;;;
Πώς κρίνεις αυτή τη ΣΤΑΣΗ;;;;

Αχ Πλάτωνάκο μου....
Και εσύ δεν έχεις ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τον ΑΧΑΡΟ ΡΟΛΛΟ του ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ...
Πιστεύεις ότι ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ επιφορτησμένος με τη διατήρηση της ΟΜΑΛΗΣ ΡΟΗΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ μέσα στους χώρους συζήτησης, θα ασχολιόμουν με τα μικρά αυτά παιδάκια;;;;;
ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ...
Δηλαδή ο Ιησούς ΕΔΙΩΞΕ ή ΡΑΠΙΣΕ κόσμο ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ;;;
'Οχι φίλε μου...
Δε το έκανε...

'Ετσι και η αμόρφωτη και άξεστη μηδαμινότητα μου..
'Επραξα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....
Προστάτεψα τον Χώρο ΜΑΣ....

Τώρα, πώς με χαρακτηρίζεις φίλε μου;;;;
Που ΕΣΥ με κατατάσεις;;;;


Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 11:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αν υπάρχει η δεν υπάρχει Διδάσκαλος είναι τόσο ασήμαντο. Έχει σημασία για τον εκμεταλλευτή, για τις κρυφές Σχολές και Εταιρίες. Αλλά για τον άνθρωπο που ερευνά για την αλήθεια, η οποία φέρνει την υπέρτατη ευτυχία, ασφαλώς αυτή η ερώτηση είναι εντελώς χωρίς σημασία. Και ο Πλούσιος και ο Χαμάλης είναι εξ ίσου σημαντικοί, όπως και ο δάσκαλος και ο μαθητής. Το αν υπάρχουν Διδάσκαλοι η Όχι, το αν υπάρχουν διαβάθμισης μεταξύ των μυστών και ούτω καθεξής, δεν έχει σημασία. Εκείνο που έχει σημασία είναι το να κατανοήσετε τον εαυτό σας. Χωρίς αυτογνωσία, η σκέψη σας, εκείνο το οποίο σκέπτεστε λογικά, δεν έχει βάση. Χωρίς πρώτα να γνωρίσετε τον Εαυτό σας, πως μπορείτε να ξέρεται τι είναι αληθινό. Η πλάνη είναι αναπόφευκτη χωρίς αυτογνωσία. Είναι παιδαριώδες το να σας λένε και να δέχεστε ότι είσθε τούτο η εκείνο. Προσέχετε τον άνθρωπο που σας προσφέρει μια αμοιβή σε τούτο η στον άλλο κόσμο.

J. KRISHNAMURTI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπα Φίλε Κεσο, δεν πρόκειται να δώσω συνεχεια.

Να περνάς καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PREMIATA FORNERIA MARCONI-STORIA DI UN MINUTO
P.F.M.-PER UN AMICO
P.F.M.-L'ISOLA DI NIENTE
P.F.M.-LIVE IN USA
NIGHT ARC-MOMENTS
PAT METHENY-WATERCOLORS
PAT METHENY -WORKS I,II
RALPH TOWNER-BLUE SUN
RALPH TOWNER-SOLSTICE
OREGON-THE ESSENCIAL OREGON.
Mερικα καλα ,που ακουσα προσφατα.
Τελικα ,ολα καλα.


Edited by - Helios on 07/05/2003 23:08:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 08:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν σήμερα 11 ΜΑΙΟΥ το 1895 γεννήθηκε ο Κρισναμουρτι.

Παραθέτω παρακάτω λιγα από συνεντεύξεις, ελπίζοντας να βοηθήσουν να δούμε καλλίτερα αυτόν τον διδάσκαλο.


"ΑΟΡΑΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ"
Από το βιβλίο του Sidney Field: KRISHNAMURTI, THE RELUCTANT MESSIAH

Αργά κάποιο Απριλιάτικο απόγευμα πήγαμε για περπάτημα στην παραλία του Μαλιμπού. Μια δροσερή θαλασσινή αύρα φυσούσε τα πρόσωπά μας. Ο Κρίσνατζι ήταν πιο ομιλητικός αυτή τη φορά απ' όσο στις άλλες βόλτες. Η παραλία ήταν ασυνήθιστα έρημη• ακόμα και οι γλάροι ήταν ελάχιστοι. Ο τεράστιος άδειος χώρος και η ήσυχη γαλάζια θάλασσα σε αναζωογονούσαν.
"Υποθέτω ότι αν κανείς είχε την ικανότητα να βλέπει διορατικά εδώ έξω, η περιοχή δεν θα ήταν και τόσο άδεια," είπα. "Οι άνθρωποι βλέπουν διάφορα πνεύματα…"
Με διέκοψε:
"Η περιοχή είναι γεμάτη απ' αυτά. Δεν τους δίνω σημασία."
"Τα βλέπεις κάθε φορά που έρχεσαι εδώ;"
"Μόνο όταν θέλω."
Μια και το θέμα είχε ανοίξει, άρπαξα την ευκαιρία να τον ρωτήσω για τους αόρατους βοηθούς.
"Πράγματι υπάρχουν τέτοιες ανθρώπινες οντότητες;"
"Γιατί όχι;" είπε. Κάθε εντάξει άνθρωπος σ' αυτόν εδώ τον κόσμο, θα βοηθούσε έναν άλλον αν το είχε ανάγκη. Γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο και στην άλλη πλευρά; Τι το τόσο σπουδαίο σ' αυτό;"


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 11/05/2003 08:48:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 08:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ

ΕΡ.: Είχε δώσει καμμία έvδειξη o Κρισvαμoύρτι ότι τα θέματα της πρoσωπικής αγάπης, όπως o έρωτας, τoυ έφεραv μπελάδες;
ΑΠ.: Μoυ είχε πει πως όταv ήταv vέoς είχε δoυλέψει πάvω σε τρία πoλύ σημαvτικά πρoβλήματα, μελετώvτας τα σε βάθoς για πoλλά χρόvια. ΄Εvα απ' αυτά ήταv τo σεξ. (...) Μιλoύσε γι' αυτό με πoλλή τρυφερότητα. Μoυ είπε ότι ήταv έvα θέμα πάvω στo oπoίo έπρεπε o καθέvας vα δoυλέψει από μόvoς τoυ (...).
ΕΡ.: Αισθαvόταv τov έρωτα ως κάτι πoυ μπoρoύσε vα oδηγήσει κάπoιov πέρα από τov εαυτό τoυ και ως κάτι πoυ ήταv έvα είδoς απελευθέρωσης;
ΑΠ.: Μμμ... vαι, αλλά με πoλλές επιφυλάξεις. ΄Εδιvε τεράστια σημασία στη σπoυδαιότητα της κoιvής καθημεριvής ζωής, στηv oπoία περιλαμβάvovται, φυσικά, oι πρoσωπικές μας συμπάθειες. Είvαι πρoφαvές ότι μπoρoύμε vα παγιδευτoύμε στov έρωτα. Αλλά voμίζω ότι υπαιvισσόταv πως αv μπoρoύσαμε vα καταvoήσoυμε τov εγωκεvτρισμό τoύ έρωτα, θα ήταv δυvατόv vα πάμε πέρα απ' αυτόv κι ωστόσo vα συvεχίσει vα είvαι έρωτας. Αυτός o έρωτας, όμως, δεv είvαι πια γαvτζωμέvoς στo αvτικείμεvό τoυ, oύτε εξαρτιέται απ' αυτό, αλλά ελευθερώvει καvείς και τo αvτικείμεvo τoύ έρωτά τoυ και τov εαυτό τoυ. Κι αυτό δε σημαίvει ότι απoρρίπτει καvείς τo αvτικείμεvo, αvτιθέτως τoυ δίvει μεγαλύτερη αξία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 08:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΗΣ PUPUL JAYAKAR* ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ


Ερώτηση: Ποια είναι η θέση του Κρισναμούρτι ως δάσκαλου σε έναν αυξανόμενης πολυπλοκότητας κόσμο, σαν αυτό όπου ζούμε;
Pupul: Ποτέ πριν ο κόσμος δεν είχε έρθει τόσο κοντά, δεν ήταν τόσο εύκολο να βρεθείς οπουδήποτε, όσο τα τελευταία πενήντα χρόνια, γιατί με την πρόοδο μίκρυναν οι αποστάσεις και ταυτοχρόνως, ποτέ πριν δεν είχαν εμφανιστεί καταστρεπτικές δυνάμεις τέτοιες, που περισσότερο να διαιρούν παρά να ενώνουν. Για παράδειγμα, η αυξανόμενη ταχύτητα της διαδοχής των γεγονότων έχει κάνει δύσκολο, σχεδόν αδύνατο, για έναν άνθρωπο, να σταθεί, να παρατηρήσει και να αφουγκραστεί ήσυχα. Η επιστήμη έχει προχωρήσει πέρα από κάθε προσδοκία. Αλλά μεγάλο μέρος αυτής της εξέλιξης έχει όντως μετατραπεί σε μια κούρσα κατανάλωσης, μια κούρσα που εξυπηρετεί μόνο στο να γεμίζει και να ικανοποιεί ένα εσωτερικό κενό. Κάθε σοβαρός άνθρωπος πρέπει να καταλάβει, τώρα και επιτακτικά τι πραγματικά είναι αυτό το κενό, αυτή η ανάγκη. Και με αυτό ακριβώς το στόχο, αυτή την πρόθεση, είναι που πρέπει να πλησιάσουμε τη διδασκαλία του Κ. Το πιο σημαντικό σημείο αυτής της διδασκαλίας είναι η ανακάλυψη μιας απροσμέτρητης εσωτερικής απεραντοσύνης. Μόνο η αυτογνωσία μπορεί να ενθαρρύνει την ολοκληρωτική άνθιση της συνείδησης με τέτοιο τρόπο ώστε να πετύχει ο καθένας μας την ενότητα ανάμεσα σε ό,τι βρίσκεται μέσα μας και σε ό,τι βρίσκεται απ' έξω.
Ερώτηση: Συγκαταλέγεστε ανάμεσα στους πολύ λίγους ανθρώπους που βρέθηκαν κοντά στον Κ μέχρι τις τελευταίες του στιγμές. Θυμάστε τα τελευταία λόγια που σας είπε;
Pupul: Είπε: "Απόψε θα φύγω και θα περπατήσω εκεί πάνω στα βουνά και η καταχνειά θα ανατείλει." Λίγες ώρες αργότερα, έπεσε σε κώμα.

Ήταν 17 Φεβρουαρίου του 1986.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaongr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2003, 23:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaongr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος aenaongr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πρόσφατα είδα την ταινία "Bruce Lee: A Warriors Journey" (νομίζω υπάρχει μόνο σε DVD). Ο Bruce Lee μελετούσε τα βιβλία του και ήταν θαυμαστής του Κ. Μάλιστα, αυτό είναι φανερό από τον τρόπο που εξελίχθηκε ο τρόπος διδασκαλίας του και της προσωπικής του φιλοσοφίας.

Για όποιον δε γνωρίζει, ο Lee ήταν πολέμιος των διακρίσεων μάλιστα έλεγε ότι νιώθει "πολίτης του κόσμου" και ενάντια στις τότε αντιλήψεις δίδασκε ανατολικές πολεμικές τέχνες σε όλους ανεξαιρέτως. Το στυλ του μάλιστα ήταν ελεύθερο από κλισέ και φόρμες - να είσαι σαν το νερό έλεγε - μάλιστα από ένα σημείο και μετά έκλεισε και όλες τις σχολές που είχε ανοίξει. Από τον Κ.; Ποιός ξέρει;

Υπάρχει και ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα συνέντευξης του ίδιου του Κ. μέσα στην ταινία στο οποίο αναφέρεται στα προβλήματα του σύγχρονου κόσμου και στην ανάγκη να είναι κάποιος "Το φώς για τον ίδιο του τον εαυτό".

Πραγματικό παράδειγμα της δύναμης της ανθρώπινης θέλησης ο Lee.
(όχι δεν ανοίγω άλλο θέμα, αλλά οφείλω να αποδώσω τα εύσημα)

Τελεία.


Αθανάτων το ζειν. Bίος θνητών, σπουδή θανάτου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy