ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η μαγεία των πόλεων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2006, 06:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με αρκετούς προλαλήσαντες. Η "γοητεία" και η "μαγεία" των πόλεων είναι ιδιαίτερα αισθητή τις νυχτερινές ώρες. Ειδικά από τις 12 και μετά. Μιας και ζω Αθήνα, θα πω ότι οι βραδυνές βόλτες στην πρωτεύουσα είναι πολύ χαλαρωτικές. Βλέπεις μια άλλη Αθήνα ρε παιδί μου. Μακριά από την παράνοια, τη φασαρία και το χάος των πρωϊνών, μεσημεριανών και απογευματινών ωρών. Αξίζει στο σημείο αυτό να πάρουμε και μια γεύση από τη νυχτερινή Αθήνα δε νομίζετε??

and last but not least...

Μαγεία.......


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 26/05/2006 07:00:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Norman_Moonlight
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2006, 13:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Norman_Moonlight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Agnostic,

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι νυχτερινές βόλτες στην Αθήνα έιναι ιδιαίτερα χαλαρωτικές και σε κάνουν να ανακαλύπτεις μια εντελώς διαφορετική πλευρά της πόλης. Ωστόσω πιστεύω ότι η Αθήνα είναι μια πολύ ιδιαίτερη πόλη η οποία σε καμία περίπτωση δεν αφήνει κάποιον αδιάφορο. Η πολυχρωμία αλλά και η πολυμορφία της είναι τόσο μοναδική που σου δίνει την εντύπωση ότι έχει την ικανότητα να μεταμορφώνεται ανάλογα με την ώρα της ημέρας. Αυτό όμως έχει περισσότερο να κάνει κατά τη γνώμη μου με το ότι η Αθήνα, ακόμα και τις πιο μικρές ώρες, είναι σε διαρκή κίνηση...δεν ξεκουράζεται ποτέ...τι γίνεται όμως με τα "μυστήρια" της Αθήνας? Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το θέμα εξαντλήθηκε ή ότι δεν παρακινεί το ενδιαφέρον κανενός πλέον έτσι ώστε να μην ασχολείτε με αυτό...ελπίζω να τύχει και πάλι της δέουσας προσοχής όσων ασχολήθηκαν με αυτό στο παρελθόν και γιατί όχι και νέων αναζητητών...

φιλικά

ΓιώργοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2006, 04:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά η Νew York φοράει και αυτή τα καλά της για να υποδεχτεί τη νύχτα και να μαγεψει...
Μπορεί να λοίπουν πλέον τα δίδυμα βέβαια...αλλά και πάλι γοητεύει στις σκοτεινές ώρες με τα φώτα της...

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 02/06/2006 04:40:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 09:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Επαναφέρω αυτό το πολύ αγαπημένο μου θέμα και πάλι για να σας γνωστοποιήσω ένα πολύ περίεργο περιστατικό που μου συνέβει στην περιοχή της Καλλιθέας όπου κατοικώ. Αυτό συνέβει πριν δυο εβδομάδες αλλά δεν είχα βρει την ευκαιρία να το καταγράψω στο θέμα αυτό μέχρι τώρα.
Στο σημείο που κατοικώ όταν ερχόμαστε (μιλώ για την Καλλιθέα της Αθήνας για όσους δεν κατάλαβαν επειδή μπορεί να είναι απο επαρχία)απο λεωφόρο Αμφιθέας και περνάμε την υπόγεια διάβαση προς Καλλιθέα, στρίβουμε δεξιά στην Δοϊράνης η οποία είναι παράλληλη προς την Συγγρού και ανεβαίνουμε προς τα πάνω. Πριν φτάσουμε στα φανάρια με την οδό Σπάρτης, υπάρχει μόνο ένα μικρό άνοιγμα που μπορείς να κάνεις αριστερά και είναι ένα μικρό πολύ μικρό στενάκι που λέγεται οδός Φειδίου. Αν ανοίξετε έναν οδηγό της Αθήνας θα καταλάβετε τι εννοώ.
Όσοι λοιπόν θέλουμε να μπούμε προς την δεύτερη παράλληλο της Συγγρού που λέγεται Σωκράτους, όταν ερχόμαστε απο λεωφόρο Αμφιθέας, πηγαίνουμε πολύ σιγά και προσεκτικά για να κάνουμε την στροφή αριστερά στην οδό Φειδίου και να πέράσουμε στην Σωκράτους. Αυτό το κάνω και εγω πάρα πολύ συχνά.
Εκείνο το βράδυ λοιπόν γύρω στις 10 η ώρα και ενω είμαι απόλυτα νηφάλιος (δεν έχω βάλει σταγόνα αλκοόλ στο στόμα μου), δεν νυστάζω για να πω ότι έκλεισαν τα μάτια μου, ξαφνικά το άνοιγμα που οδηγούσε στο στενάκι χάθηκε και αναγκαστικά βρέθηκα στα φανάρια της ΔοΪράνης με την Σπάρτης, να αναρωτιέμαι που πήγε το στενό!!!
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ να νοιώσετε παρόμοιο συναίσθημα, γιατί εκεί αρχίζεις και μπλέκεις με τα όρια της λογικής σου... Αναρωτιέσαι τι μπορεί να συμβαίνει. Μήπως δεν είσαι καλά. Τόσο που έκανα αριστερά στο φανάρι και ξαναέκανα πάλι την διαδρομή αλλά αυτήν την φορά βέβαια επανήλθα στην γνωστή πραγματικότητα και το είδα το στενάκι.
Είναι περίεργο αυτό το μέρος και ειδικά όταν περνάς βράδυ που δεν υπάρχει καθόλου κίνηση. Όντως σου γεννάει μια παράξενη αίσθηση.
Με αφορμή αυτό το γεγονός θυμήθηκα κάποια περιστατικά που ανέφερε σε κάποια άρθρα του και σε βιβλία του ο Γιώργος ο Μπαλάνος σχετικά με την περιοχή του καλλιμάρμαρου σταδίου.
Αυτό το περιστατικό μου έδωσε για άλλη μια φορά να καταλάβω, πόσο λίγο τελικά γνωρίζουμε την πόλη μας... και μου έβαλε φιτιλιές πάλι...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 03/12/2006 09:12:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 00:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις προάλλες η δασκάλα της ζωγραφικής μου η οποία είναι πολύ σοβαρό και συγκροτημένο άτομο (βραβευμένη για το συγγραφικό,ποιητικό αλλά και ζωγραφικό της έργο) μου αφηγήθηκε μιαν απίστευτη πραγματικά ιστορία. Κατά τη διάρκεια της αφήγησης βρισκόταν σε τέτοια υπερδιέργερση και ένταση που της είχε σηκωθεί η τρίχα και παραδόξως αυτό το αίσθημα μου το είχε μεταφέρει και μένα.

Θα πάρω την άδεια της για να σας το μεταφέρω (όχι τίποτ'άλλο ο γιός της είναι φοιτητής και σερφάρει, δε θέλω να δει κάτι τέτοιο χωρίς να έχω την έγκρισή της)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 01:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενα παρόμοιο δρομάκι υπάρχει στο κεντρο τής Αθήνας!

δε λέω που, γιατι το ψάχνει ακόμα ενας φίλος (το περιστατικό, όχι το δρομάκι)

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 06:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε περιοχή, και άλλο συναίσθημα..
Για πηγαίντε στο Βύρωνα.. Στα σοκάκια..

Νύχτα που να σφυρίζει ο αέρας...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 23:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,
επαναφέρω αυτό το αγαπημένο μου πάντα θέμα για να περιγράψω ένα φαινόμενο που το παρακολουθώ εδω και χρόνια. Νομίζω ότι εντάσσεται στην μαγεία των πόλεων.
Όσοι μένουμε στην Αθήνα πολύ συχνά χρησιμοποιούμε την εθνική οδό για να βγούμε και να μπούμε στην πόλη. Πάρα πολλοί δεκάδες χιλιάδες καθημερινά την χρησιμοποιούν για να πάνε και να γυρίσουν κάθε μέρα στην δουλειά τους. Όλοι λοιπόν φαντάζομαι ότι έχουν παρατηρήσει ότι ακόμα και όταν η κίνηση δεν είναι ιδιαίτερα αυξημένη, λίγο πριν φτάσουν στον λεγόμενο κόμβο της Ρενό, πάντα θα φτάσουν στο σημείο να ακινητοποιήσουν το αμάξι τους, είτε όταν βγαίνουν είτε όταν μπαίνουν. Πολλές φορές αυτό που συμβαίνει είναι αδικαιολόγητο γιατί λίγο μετά απο τον κόμβο, τα αμάξια συνεχίζουν να κινούνται κανονικά και έχω πολλές φορές πιάσει τον εαυτό μου να αναρωτιέται γιατί συμβαίνει αυτό.
Παλαιότερα που συνέβαινε αυτό το φαινόμενο όλοι το απέδιδαν στο φανάρι που υπήρχε εκεί το οποίο έκοβε την κίνηση σε τακτά χρονικά διαστήματα για να περάσουν κάποιοι κάθετα τον δρόμο. Επειδή λοιπόν υπήρχε αυτό το πρόβλημα το φανάρι καταργήθηκε και ο δρόμος έκλεισε.
Παρά το γεγονός αυτό όμως ο συνωστισμός που παρατηρείτο σε αυτό το σημείο και πάλι υπάρχει.
Είναι τόσο χαρακτηριστικό το γεγονός που με όποιον και να το συζητήσεις που έχει εμπειρία του δρόμου και του σημείου, έχει και αυτός την ίδια απορία.
Ένας φίλος με τον οποίο συζητούσαμε το γεγονός μου έδωσε μια απάντηση που με έβαλε σε σκέψεις... Μου είπε λοιπόν ότι αυτό συμβαίνει εκεί γιατί ο κόμβος της Ρενό είναι "τόπος σύγχυσης". Με εντυπωσίασε αυτή η έκφραση και απο τότε όσο το σκέφτομαι θεωρώ ότι ο φίλος μου είχε απόλυτο δίκιο.
Θα είχε ενδιαφέρον αν και άλλοι φίλοι έχουν εντοπίσει μέσα στην πόλη και άλλα τέτοια σημεία για να τα παρατηρήσουμε να δούμε κατά πόσο ισχύει αυτή η άποψη...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"

Edited by - Απέριττος on 02/05/2007 23:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 08:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλαιότερα που συνέβαινε αυτό το φαινόμενο όλοι το απέδιδαν στο φανάρι που υπήρχε εκεί το οποίο έκοβε την κίνηση σε τακτά χρονικά διαστήματα για να περάσουν κάποιοι κάθετα τον δρόμο. Επειδή λοιπόν υπήρχε αυτό το πρόβλημα το φανάρι καταργήθηκε και ο δρόμος έκλεισε.

To έχω εντοπίσει και γω αυτό που λες και μου κάνει και μένα μεγάλη εντύπωση... Το θέμα όμως είναι ότι ίσως ακόμη δεν έχουν διαγράψει από το υποσυνείδητό τους τόσα χρόνια συνήθειας...
Και το λέω αυτό γιατί έχω προσέξει ότι τον τελευταίο καιρό έχει μειωθεί το φαινόμενο σε σχέση με τον πρώτο καιρό που κλείστηκε ο κόμβος της Ρενώ καθώς επίσης γιατί αυτό συμβαίνει και σε ένα άλλο σημείο πιο κάτω στην Εθνική όπου βρίσκεται ο λεγόμενος κόμβος της Κηφισιάς που τώρα πλέον έχει κλειστεί η πρόσβαση στην Κηφισιά από την Εθνική... Εκεί λοιπόν ίσως έχετε παρατηρήσει συμβαίνει το ίδιο φαινόμενο αν και όχι τόσο έντονα πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί το υποσεινήδητο των ανθρώπων δέχεται κάποιες αλλαγές πιο εύκολα από ότι κάποιες άλλες...Ισως πάλι έχει να κάνει με το θέμα πιθανοτήτων... οι περισσότεροι από μας περνούν από τον κόμβο της Ρενό σε πιο μεγάλη συχνότητα από ότι στον κόμβο της Κηφισιάς ή του Αγίου Στεφάνου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 03/05/2007 08:30:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 09:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα...
σε απάντησή σου αγαπητή Άβαλον θα σου επισημάνω κάτι που είχα διαβάσει παλαιότερα και που έχω παρατηρήσει κι εγω σε κάποια σημεία. Θα αναφερθώ σε σημεία που υπάρχει μεγάλη συχνότητα ατυχημάτων. Και δεν αναφέρομαι σε σημεία τα οποία είναι απο φυσικού τους επικίνδυνα, αλλά σε σημεία που δεν δικαιολογούν αυτή την συχνότητα. Υπάρχουν δρόμοι οι οποίοι φαινομενικά δεν δικαιολογούν ατυχήματα όταν οδηγούμε με την συνήθη μας προσοχή και όμως έχουν μεγάλύτερη συχνότητα ατυχημάτων. Είχα παλαιότερα διαβάσει και ένα άρθρο, (δεν μπορώ γαμώτο μου να θυμηθώ αυτή την στιγμή που..) το οποίο αναφερόταν σε μια ευρωπαϊκή χώρα, όπου με μετρήσεις που έκαναν με κάποιους τρόπους, φαινόταν ότι ενεργειακά κάποιοι τόποι είχαν δικαιολογημένα μεγαλύτερη συχνότητα ατυχημάτων. Μάλιστα για να εξισορροπήσουν το φαινόμενο έστηναν σε συγκεκριμένα σημεία του δρόμου κάποιες ειδικές κατασκευές, οι οποίες όπως ισχυρίζονταν απέτρεπαν το φαινόμενο.
Νομίζω λοιπόν ότι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα σημεία που αναφέρεις. Πράγματι συμβαίνει και στον κόμβο της Κηφισιάς αλλά σε μικρότερη έκταση.
Αυτό που έχω να σου επισημάνω είναι ότι δεν είναι πάντα το ίδιο έντονο. Είναι όμως μέρες που είναι τόσο χαρακτηριστικό που καταντάει πραγματικά περίεργο και αφόρητο γιατί μπορεί να φας μέχρι και μισή ώρα για να περάσεις το σημείο...
Φιλικά...


"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 09:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω.. μόλις συνειδητοποίησα ότι αυτό το θέμα παίζει απο το φθινόπωρο του 2002!!! Πέρασαν απο τότε πέντε χρόνια;!!! απίστευτο μου φαίνεται. Και με την ευκαιρία ήθελα να ρωτήσω... τώρα που ξεφύλλιζα πάλι το θέμα αναρωτιέμαι εκείνος ο παλιός καλός συνομιλητής ο AVATAR Gr δεν μπαίνει πια; Αν δεις το μήνυμα αγαπητέ περιμένω να τα πούμε...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"

Edited by - Απέριττος on 03/05/2007 09:44:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το έχω προσέξει κι εγώ.
Η εξήγηση που δίνω εγώ είναι η αυξομείωση του πλάτους του δρόμου σε μερικά σημεία, όπως για παράδειγμα στη γέφυρα της Χαλκιδόνας.
Για το σημείο στον κόμβο της Ρενό, αν προσέξεις αμέσως μετά, στο σημείο που υπήρχε το παλιό φανάρι, ο δρόμος φαρδαίνει πάρα πολύ και ξεμπλοκάρεις αμέσως. Ίσως αυτή η απότομη διαφορά να σου προκαλεί αυθόρμητα αυτή τη άνιση σύγκριση.
Ακόμα αν έχεις δει, εκεί δεξιά υπάρχει και ένα Τ.Ε.Λ. αν δεν κάνω λάθος, ένα δυο αυτοκίνητα να κόψουν λίγο ταχύτητα στα δεξιά και τρεις τέσσερεις να κάνουν αριστερά για να αλλάξουν λωρίδα και να τους προσπεράσουν, φτάνει για να κολλήσεις έστω στιγμιαία.
Συνυπολόγισε, ότι το σημείο δεν είναι ιδιαίτερα πλατύ, τα φορτηγά και τις νταλίκες, κανά ηλικιωμένο που δε βιάζεται, αυτούς που απολαμβάνουν τη διαδρομή και τα αξιοθέατα, τη νέα οδηγό που αγκαλιάζει το τιμόνι, αυτούς που κόβουν ταχύτητα για να μπούνε ή να βγούνε στον παράδρομο γιατί μπαινοβγαίνουν πολλοί σε αυτό το σημείο και άλλα τέτοια γεγονότα και θα έχεις μια πιθανή εξήγηση.

Εδώ ρε φίλε αν έχεις προσέξει, ένας σταματάει με alarm δεξιά στην εθνική και χάνεται η μπάλα.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 12:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πρόλαβε ο φίλος Ευστράτιος.
Επείδή κάποιο μεγάλο διάστημα τύχαινε κι εγώ να κάνω πολύ συχνά αυτή τη διαδρομή είχα αρχίσει να απορρώ με το θέμα. Παρατήρησα λοιπόν ότι υπάρχει αυξομείωση στις λωρίδες στον κόμβο της Ρενώ. Για της Κηφισιάς δεν θυμάμαι για να είμαι ειλικρινής.Φυσικά παίζει ρόλο ότι μπαινοβγαίνουν και πολλά αμάξια εκεί από το κάθε ρεύμα.
Ο Άγιος Στέφανος δεν έχει πρόβλημα, παρά ελάχιστες φορές, διότι τα αυτοκίνητα σε εκείνο το ύψος ελαττώνονται κατά πολύ. Αν και τώρα τελευταία έχει αυξηθεί κι εκεί ο πληθισμός (από τότε που έφυγα εγώ). Κίνηση σημείώνεται κατά την είσοδο από Αθήνα τις μεσημεριανές ώρες αλλά δεν νομίζω να προκαλείται πρόβλημα στη ροή της εθνικής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 08:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή εχω την ατυχία να περνάω κάθε μέρα από τους εν λόγω δρόμους,θα συμφωνήσω με τον Στράτο,έχω παρατηρήσει ότι ο δρόμος όντως φαρδαίνει λίγο παρακάτω,οπότε και γι'αυτό ανοίγει.όσο για τον κόμβο της Κηφισιάς,έχει τύχει να κολλήσω 2-3 φορές,στη Ρενό όμως,κάθε μέρα...Και τα λέω αυτά,χωρίς να θέλω να αποκλείσω το ενδεχόμενο κάποιας "σύγχυσης" όπως είπε ο Απέριττος,στο συγκεκριμένο σημείο...
Αγαπητέ Απέριττε,μου έχει τύχει να "χάσω" στροφές σε στενά ή και σε λεωφόρους κάποιες φορές,επειδή ήμουν αφηρημένη.Μήπως ήσουν αφηρημένος κι εσύ;ή μήπως όντως "χανόντουσαν" τα στενά που θα έστριβα εγώ;ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό το ενδεχόμενο...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 08:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic,με έκανες να θέλω να βάλω κι εγώ φωτογραφίες της Αθήνας μας.Όμορφες οι φωτος,όμορφη η πόλη μας.Τσιμεντούπολη ή όχι,δεν την αλλάζω με τίποτα...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 09:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα...
σίγουρα για όλα τα πράγματα υπάρχει αυτό που λέμε λογική εξήγηση. Ξέρετε στο πρότελευταίο τεύχος του περιοδικού "Τρίτο Μάτι" υπήρχε αυτό ακριβώς το θέμα στο σχόλιο του εκδότη. Έλεγε λοιπόν ότι το παράξενο εμφανίζεται στην ζωή μας σχεδόν καθημερινά. Πολλές φορές δεν το παρατηρούμε καν. Άλλες φορές το παρατηρούμε αλλά σχεδόν αμέσως προσπαθούμε να βάλουμε μπροστά την λογική. Και τότε αρχίζουμε και αμφιβάλλουμε για αυτά που μας συνέβησαν και τα αποδίδουμε σε διάφορους άλλους παράγοντες. Επειδή έχω λειτουργήσει κι εγω πάρα πολλές φορές με τον ίδιο τρόπο, προσπαθώ όταν παρατηρώ κάτι που θεωρώ παράξενο ή ανεξήγητο να φέρνω στο νού μου ακριβώς τον τρόπο και τις συνθήκες με τις οποίες συνέβη το γεγονός.
Αυτό που ανέφερε ο φίλος για τις λωρίδες είναι πολύ σωστό και είναι απο τις εξηγήσεις που κι εγω αρχικά έδωσα.
Αυτό όμως δεν εξηγεί το γέγονός όταν μπαίνεις στην Αθήνα. Παρατήρησέ το και έλα να ξανασυζητήσουμε το θέμα. Όταν μπαίνουμε δεν υπάρχει στένεμα του δρόμου. Η στένωση είναι όπως είπε και ο φίλος παρακάτω στο ύψος της Νέας Χαλκηδώνας. Και το περίεργο είναι ότι και πάλι με το που θα περάσεις τον κόμβο και πας προς Χαλκηδώνα, ενώ θα έπρεπε να δημιουργείται το ίδιο φαινόμενο, αυτό δεν συμβαίνει. Συμβαίνει μόνο πριν τον κομβο της Ρενό. Είτε απο την άνοδο είτε απο την κάθοδο.
Γενικά παρατηρείται και σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση και αυτό το κάνει πιο παράξενο. Εγω πιστεύω και επιμένω ότι ο τόπος παρουσιάζει μια γεωπαθολογία. Μπορεί να φαίνομαι γραφικός με αυτά που λέω αλλά δεν με πειράζει. Μπορείτε να πείτε ότι θέλετε για εμένα δεν αλλάζει αυτό που έχω παρατηρήσει.
Όσο για την φίλη που αναφέρθηκε στην περίπτωση του δρόμου θα της πω τούτο. Ναι πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου αφηρημένο. Θα μπορούσε να συμβεί αυτό που λες. Την συγκεκριμένη μέρα όμως που ανέφερα θα σου έλεγα ότι είχα ιδιαίτερα αυξημένη την προσοχή μου. Αν και πάλι αυτό οφείλεται σε παιχνίδι του μυαλού, δεν το κάνει λιγότερο παράξενο γιατί μπορεί εκείνη την στιγμή να δέχτηκε μια επιρροή οιασδήποτε μορφής και να είδε την πραγματικότητα διαφορετικά.
Αυτό μπορεί να γίνει και λόγω στιγμιαίας διαταραχής του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου του τόπου που βρίσκεσαι.
Θα σας θυμίσω ότι κατά την διάρκεια έντονων σεισμικών δονήσεων πάρα πολύς κόσμος παρατηρεί αλλοίωση του περιβάλλοντος γύρω του. Εγω έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες απο ανθρώπους που ούτε ασχολούνται με το μεταφυσικό, ούτε τζαζ στο μυαλό είναι και έχουν επίγνωση της κατάστασης γύρω τους...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 10:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό όμως δεν εξηγεί το γέγονός όταν μπαίνεις στην Αθήνα.

quote:
Θα σας θυμίσω ότι κατά την διάρκεια έντονων σεισμικών δονήσεων πάρα πολύς κόσμος παρατηρεί αλλοίωση του περιβάλλοντος γύρω του. Εγω έχω ακούσει τέτοιες ιστορίες απο ανθρώπους που ούτε ασχολούνται με το μεταφυσικό, ούτε τζαζ στο μυαλό είναι και έχουν επίγνωση της κατάστασης γύρω τους...
Πες μας αν θες περισσότερα γι'αυτό... δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 10:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε, πρώτα απ’ όλα δε φαίνεσαι γραφικός… απλά μια συζήτηση κάνουμε.

Τώρα φίλε θα σου πω το ίδιο πράγμα και για την είσοδο της εθνικής, απέναντι από την Ρενό.
Εκεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα γιατί εκεί είναι το πιο στενό σημείο όλης της εθνικής. Είναι ακριβώς τρεις λωρίδες (δεν έχει ούτε τη βοηθητική), ενώ έχουν προηγηθεί
-η είσοδος των αυτοκινήτων από την Αττική οδό και
-μια είσοδος αμέσως μετά, από τα αυτοκίνητα που έρχονται από την απέναντι πλευρά που είναι η Ρενό (λίγο πιο πάνω)και διασχίζουν την εθνική από κάτω.

Με δύο εισόδους λίγο πριν το στενότερο σημείο της εθνικής, δεν είναι λογικό ;

Ακόμα αν έχεις προσέξει τον τελευταίο καιρό, στην άνοδο λίγο πριν τη Ρενό στο σημείο που συζητάμε, υπάρχει τις περισσότερες φορές ένας στραβωμένος Ζητάς που φωνάζει συνέχεια "...πάμε, πάμε, πάμε, πάμε".
Ο ίδιος μερικές φορές είναι και στη γέφυρα της Χαλκηδόνας, το ίδιο στραβωμένος.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 11:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι...
ευχαριστώ αγαπητέ για τα καλά σου λόγια. Ακόμα και αν με έβλεπες σαν γραφικό δεν έχω πρόβλημα. Ο καθένας γνωρίζει τον εαυτόν του και ξέρει την αλήθεια του.
Το φαινόμενο του μποτιλιαρίσματος έχει να κάνει με το γεγονός της μείωσης των λωρίδων. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση εξαρτάται και απο την κίνηση που έχει το σημείο. Σίγουρα αν μιλάμε για μέρες μαζικής εξόδου μποτιλιάρισμα πάντα θα υπάρχει και σε αυτά τα σημεία η κατάσταση γίνεται απο τραγική έως αφόρητη. Πάντως εγω σου συνιστώ να το παρατηρήσεις πάλι το φαινόμενο αφήνοντας το μυαλό σου ανοιχτό. Μην προσπαθήσεις να το βάλεις στα πλαίσια της λογικής. Παρατήρησε κάποιες φορές και με τις εκάστοτε συνθήκες και ξαναδέστο. Ίσως να βρεις κάποια αλήθεια στα λεγόμενά μου...
Επίσης ήθελα να απαντήσω στην Άβαλον ότι γι αυτό το θέμα αν δεν κάνω λάθος είχα ξαναγράψει. Πάντως θα αναφέρω δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα. Στον χώρο που δουλεύω υπάρχουν τρία κυλικεία. Σε αυτό που βρίσκεται στον ένατο όροφο θυμάμαι μια συζήτηση που είχα με την κυρία που το δουλεύει και η οποία είναι καθ' όλα προσγειωμένος άνθρωπος. Όταν έγινε ο σεισμός της Πάρνηθας αυτή ακόμα δεν είχε φύγει και ήταν επάνω. Μου έλεγε λοιπόν ότι φοβήθηκε πάρα πολύ γιατί κατά την διάρκεια του σεισμού είχε την αίσθηση ότι το πάτωμα ανοιγόκλεινε!!!!!
Επίσης ένας άλλος φίλος ο οποίος έμενε στην περιοχή της Σφενδάλης μου έλεγε ότι το βράδυ μετά τον κύριο σεισμό και κατά την διάρκεια των μετασεισμών παρατηρούσε λάμψεις στην ατμόσφαιρα. Αυτά είναι φαινόμενα τα οποία αναφέρονται συχνά απο μάρτυρες.
Γνωρίζοντας ότι πράγματι ο σεισμός επιφέρει κατά την διάρκειά του πολύ ισχυρή διαταραχή του γεωμαγνητικού πεδίου, δεν είναι παράξενο να παρατηρούνται παρόμοια φαινόμενα. Και ιστορικά έχουμε φαντάζομαι όλοι διαβάσει και ενδιαφερθεί για το πείραμα της Φιλαδέλφειας το οποίο είχε να κάνει ακριβώς με αυτό το πράγμα.
Αν λοιπόν σε κάποια σημεία έχουμε διαταραχές του γεωμαγνητικού πεδίου, δεν θα ήταν πιθανή μια κατάσταση διαφορετική απο ότι συνήθως; Νοητική σύγχυση σε αυτόν που οδηγεί και ίσως και να παρατηρείται εκεί μεγαλύτερη συχνότητα ατυχημάτων; Ερώτημα θέτω...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 23:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης ένας άλλος φίλος ο οποίος έμενε στην περιοχή της Σφενδάλης μου έλεγε ότι το βράδυ μετά τον κύριο σεισμό και κατά την διάρκεια των μετασεισμών παρατηρούσε λάμψεις στην ατμόσφαιρα.

Aυτό το παρατήρησα και γω στο μεγάλο σεισμό της Αθήνας...
Την ώρα που έγινε ήταν βράδυ και παρόλο που είχε νυχτώσει από ώρα, αμέσως μετά το σεισμό ο ουρανός είχε πάρει μιαν έντονη ροδόχρουν ανταύγεια που έμοιαζε με το βόρειο σέλας... πραγματικά πολύ εντυπωσιακό!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 23:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι περίεργα όμορφο υπάρχει στην ατμόσφαιρα της πόλης αυτές τις μέρες και ιδιαίτερα τις νύχτες... Δεν ξέρω αν το έχει νοιώσει και κάποιος από εσάς, ένα γλυκό κάλεσμα για βόλτα το σούρουπο και το βραδάκι...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 18:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα,είναι πολύς καιρός που μπαίνω στο esoterica αλλα πρόσφατα αποφάσισα να γραφτώ. Διάβασα με πολυ ενδιαφέρον όλο το topic σήμερα και θα ήθελα να προσθέσω έστω και καθυστερημένα κάποιο στοιχείο για τις βυζαντινές εκκλησίες που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας. Τα μάρμαρα που έχουν χρεισιμοποιηθεί στο κτίσιμο τους προέρχονται απο την ακρόπολη και απο τους γυρω αρχαιολογικούς χώρους και σε πολλά από αυτά τα σχήματα που βλέπουμε χαραγμένα πανω τους είναι αρχαία ελληνικά ή ρωμαικά που υπήρχαν ήδη οταν χρεισιμοποιήθηκαν για τις εκκλησίες. Επίσης δυστυχώς πάλι καθυστερημένα θέλω να απαντήσω στο μέλος terpandros γι'αυτό που ανέφερε για την καλών τεχνών. Αν κατάλαβα καλά αναφέρεται στην σχολή καλων τεχνων οταν ήταν ακόμα γωνία Πατησιων και Τοσίτσα στο χώρο του Πολυτεχνείου, όπου στο υπόγειο της σχολής υπήρχαν εργαστήρια: το εργαστήριο του μαρμάρου, της αγιογραφίας, της κεραμικής ,του μετάλλου και του ψειφιδωτού. Επίσης υπηρχε το "γυμνό νυκτός" (αμφιθέατρο οπου κατα τις απογευματινές ώρες οι φοιτητές κάναμε γρήγορα σχέδια γυμνού για εξάσκηση) και δίπλα από το αμφιθέτρο αυτό ήταν η αποθήκη όπου εκεί φυλάσονταν έργα όλων των σπουδαστών που τελείωσαν την σχολή, εργα φυσικά μεγάλης αξίας αφού πολλοί καλλιτέχνες που τελειωσαν την σχολή είναι διάσημοι σήμερα. Το μόνο περίεργο συναίσθημα που μου γεννιοταν σε αυτο το χώρο ήταν στον μακρύ διάδρομο του υπογείου ο οποίος ήταν ημισκοτεινός με σειρές αντιγράφων αγαλμάτων που έμοιαζαν σαν να παρακολουθούσαν τα βήματα σου στο μισοσκοταδο κι επισης στο χώρο αυτόν υπήρχε το κυλικείο και οι τουαλλέτες. Κάτι περίεργο να εχει ανακαλυφθει στο υπογειο παντως δεν το άκουσα ποτέ. Όσον αφορά τα party της σχολής, κάθε φορά που γίνονταν πάντα γινόταν και κατι. Καποιοι καπνίζαν μαύρο και κάποιοι έπιναν λίγο παραπανω. Επίσης έμπαιναν στα party και καποια άτομα εκτος σχολής και δεν αργούσαν να γίνουν φασαρίες. Αν έγινε ποτέ κάτι παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το γνωρίζω. Αυτά ειχα να πω και συγγνώμη αν μακρυγόρησα η αν ξέφυγα από το θέμα.

WolfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2007, 03:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Παιδιά πόσοι από σας κάποιο βράδυ που ψάχνατε για πάρκινγκ ενώ ήσασταν σίγουροι ότι εκεί λίγο πιο πίσω που περάσατε είχε και όταν γυρνάτε να δείτε έχει παρκαρισμένο αμάξι; Βασικά εμένα ήταν λίγο πιο περίεργο αυτό που μου συνέβη, γιατί ήμουν με την κοπέλα μου και μου είπε " γιατί δεν πάρκαρες εκεί;"και της είπα ότι δεν πρόσεξα,και ενώ γύρισα το κεφάλι μου πίσω της είπα ότι δεν είχε θέση και εκείνη με κοιτούσε περίεργα και μου υποσχόταν ότι πριν λίγο είχε.Το συμβάν έγινε στη γειτονιά μου, και αποκλείεται να πάρκαρε κάποιος γιατί γύρισα να δω μετά από 5 δευτερόλεπτα. Το μάτι ειδικά τα βράδια παίζει περίεργα παιχνίδια. Και κάτι άλλο. Εχετε νιώσει ποτέ ενώ περπατάτε το βράδυ μόνοι σας σαν να "αλλάζει" κάτι στην ατμόσφαιρα; Σαν ένας βάμβος στο αυτί, η μια ξαφνική σιγή, ή ένα ανεξήγητο ρίγος; ειδικά το τελευταίο όταν το νιώθω νιώθω και έναν ανεξήγητο φόβο πολλές φορές , όχι πολύ έντονο.Πάντως οι βόλτες το βραδάκι είναι πολύ όμορφες, γιατί καθαρίζει το μυαλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yannilikis
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 16:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yannilikis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poly endiaferon alla dn mou exei tixei kati analogo... kai prwti fora to akouw..

[url=http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=20242]Atakes tou Gousgouni kai pollwn Ellinwn star ;)[/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy