ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 03:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τολμησω δειλα δειλα να λαβω μερος στην συζητηση των γιγαντων θα ελεγα μια και εκει εχει καταληξει!Εχουμε δικαιωμα ολοι να αναζητουμε την γνωση της αληθειας αλλα καποιες φορες πεφτουμε σε παγιδες!Δεν θα αναφερω τις προσωπικες μου αποψεις για το σημαντικο αυτο θεμα γιατι θα καταληξουμε παλι ξανα και ξανα σε γιγαντιαιες συζητησεις κι εγω καθε αλλο παρα γιγαντια δεν ειμαι
Θελω μονο να πω στον φιλο ΕΛ-ΛΗΝ οτι συμφωνω μαζι του και θα ηθελα να συμπληρωσω τελος οτι υπαρχουν αξιολογα αρχαιοελληνικα κειμενα που μιλουν για τον Ιησου Χριστο με πολλες πολλες λεπτομερειες.Αναζητηστε τους Σιββυλικους χρησμους οι οποιοι εχουν προφητευθει 9000 χρονια π.Χ. και ισως τοτε ξεκινησετε ενα νεο γιγαντιο τοπικ και με ξενυχτισετε παλι .Ειλικρινα θα ηθελα να δω τις αποψεις σας μετα απο την αναγνωση τους...
Να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 11:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο θεός αγαπά και τον κλέφτη και τον νοικοκύρη. Μπορούμε να δεκτούμε κάποιον θεό που να αγαπά τους κλέφτες; Φυσικά όχι...

Φυσικά ΝΑΙ φίλε μου. Ο Θεός δεν αγαπάει ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ όχι το πρόσωπο...

quote:

Αναζητηστε τους Σιββυλικους χρησμους οι οποιοι εχουν προφητευθει 9000 χρονια π.Χ.

Δεν έχεις σωστή χρονολογία φίλη μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 16:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχεις σωστή χρονολογία φίλη μου...

Aυτο να θεωρησω οτι ηταν το σχολιο σου φιλε μου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2003, 16:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν ξεκινησουν τα σχολια σας φιλοι μου θα σας αναφερω και ενα σχετικο κειμενο απο τους χρησμους του Απολλωνα για τον Χριστο.Ενα απο τα πολλα που βρηκα

Οσα μεν προς αρετης και κοσμον ορωρε ποιειν.εγω γαρ εφετμευω τρισενα μονον υψιμεδοντα Θεον.ου λογος,αφθιτος εν αδαη κορη εγκυμος εσται.ωσπερ γαρ τοξον πυρφορον μεσον διαδραμων απαντα κοσμον ζωγρησας.πατρι προσαξει δωρον.Μαρια δε η κλησις τουνομα αυτης.
Θα ηθελα να μου συγχωρησετε τυχον λαθη π.χ. χρονολογιες
Μπορω να καταθεσω κι αλλα κειμενα αν θελετε!Αν και ειναι πολυ ευκολο να τα βρει ο καθενας.Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το τι τελικα συμβαινει με τους αρχαιους Ελληνες και τι σχεση μπορει να εχουν με τον Χριστο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 12:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετίζω την παρέα που μεγαλώνει,
Φίλε hrismig,
Ο χριστιανικός θεός υποτίθεται ότι κατέστρεψε ολόκληρες πόλεις (Σόδομα κλπ). Αν αγαπούσε αυτούς τους ανθρώπους και καταδίκαζε μόνο τις πράξεις τους, όπως λες, τότε με ποιό είδος αγάπης τους σκότωσε όλους αυτούς; Μήπως μιλάς για άλλο θεό; Πάντως εδώ μιλάμε για τον χριστιανικό θεό.

Καλή μου skorpina,
Τι είναι οι Συβηλλικοί χρησμοί;
Από ποιόν γράφτηκαν;
Πότε γράφτηκαν;(Αυτό κι αν έχει σημασία)
Μιλούν αόριστα για κάποιον Χριστό ή συγκεκριμμένα για τον Ιησού;

Εδώ πρέπει να σου πώ ότι θεωρώ όλες τις προφητείες ανθρώπινα, ασήμαντα και πονηρά κατασκευάσματα. Ένας θεός που θα γνώριζε το μέλλον, αυτόματα η γνώση αυτή θα τον καθιστούσε δέσμιο της, και θα του στερούσε όποιαδήποτε ελευθερία κινήσεων. Μα ένας ανελεύθερος θεός τι θεός θα ήταν; Οι αθεϊστικές μου απόψεις πολλές φορές είναι αποτέλεσμα των λανθασμένων τρόπων που χρησιμοποιούν οι θεοφοβούμενοι για να εκφράσουν και να διδάξουν για κάποιο θεό. Δίνω δε, μεγάλη σημασία στο να καταδείξω ότι ένας για να φτάσει να υποστηρίξει κάτι, αυτό το κάτι πρέπει να μην το αναιρεί με αντιφάσκουσες φράσεις όπως οι περισσότεροι θεόπνευστοι ας πούμε. Με ενδιαφέρει πολύ ο σωστός τρόπος σκέψης δηλαδή, και η επιδείωξη αυτή θα ήταν ότι καλύτερο για το ανθρώπινο είδος. Οι μέγιστοι διδάσκαλοι της ανθρώπινης ιστορίας κατέληξαν ότι αν υπάρχει θεός, καμία ανθρώπινη γλώσσα δεν είναι δυνατόν να τον περιγράψει. Κι' όμως λες και έιμαστε σε μια κούρσα ποιός θα τον περιγράψει καλύτερα. Μήπως ματαιοπονούμε; Ενώ δεν έιμαστε και καθόλου σίγουροι αν υπάρχει (για μένα δεν υπάρχει), έχουμε βιβλία ,υποτίθεται ιερά, που μας τον περιγράφουν με λεπτομέρειες κι' αυτόν και τις πράξεις του και μάλιστα μας εξηγούν και τα συναισθήματα του. Ε όχι. Αυτά είναι αστεία πράγματα και το λιγότερο που φανερώνουν, είναι ασήμαντο σεβασμό σε ένα τέτοιο ον αν. . . υπήρχε.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 11:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχεις σωστή χρονολογία φίλη μου...

Aυτο να θεωρησω οτι ηταν το σχολιο σου φιλε μου;




Καλή μου skorpina
συγνώμη αν σου φάνηκα λίγο απότομος αλλά δες που βρήκες αυτά τα στοιχεία και μίλα μαζί του για να καταλάβεις γιατί δεν επεκτάθηκα σε λεπτομέρειες...

quote:
Ο χριστιανικός θεός υποτίθεται ότι κατέστρεψε ολόκληρες πόλεις (Σόδομα κλπ). Αν αγαπούσε αυτούς τους ανθρώπους και καταδίκαζε μόνο τις πράξεις τους, όπως λες, τότε με ποιό είδος αγάπης τους σκότωσε όλους αυτούς; Μήπως μιλάς για άλλο θεό; Πάντως εδώ μιλάμε για τον χριστιανικό θεό.


Ενώ δεν έιμαστε και καθόλου σίγουροι αν υπάρχει (για μένα δεν υπάρχει), έχουμε βιβλία ,υποτίθεται ιερά, που μας τον περιγράφουν με λεπτομέρειες κι' αυτόν και τις πράξεις του και μάλιστα μας εξηγούν και τα συναισθήματα του...



Φίλε μου Ελεύθερε,

Το θέμα που πιάνεις είναι τεραστίων διαστάσεων και δηλώνω ανίκανος να στο λύσω μέσα σε λίγες γραμμές. Μάλλον θα έπρεπε να μιλάμε (όχι να γράφουμε) γι' αυτό μερικούς μήνες ίσως. Έτσι όπως το εκφράζεις όμως δείχνει καθαρά έναν καλοπροαίρετο άνθρωπο και είμαι σίγουρος ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα μιλάμε σε άλλη βάση...

Κατ' αρχήν ο Θεός είναι ΕΝΑΣ. Ποικιλίες υπάρχουν στα πορτοκάλια όχι στους Θεούς.

Σε ότι αφορά τη Παλαιά Διαθήκη θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς σε πρώτη φάση μαζί της γιατί γρήγορα η πικρία σου θα γυρίσει σε μίσος για ένα βιβλίο που είναι ΚΑΘΑΡΑ συμβολικό! Ας πούμε για παράδειγμα: Τί σημαίνει ο Θεός κατέστρεψε; Κατέστρεψε ή άφησε να εξελιθεί η καταστροφή; Τι σου θυμίζουν οι φωτιές που πέφταν από τον ουρανό; Ας πούμε κάτι σαν μικρούς μετεωρίτες; Και εάν ναι τι έπρεπε να κάνει ο Θεός; Να βγάλει ντουντούκα; Και εάν έβγαζε ντουνούκα ποιός σου είπε ότι θα ήταν καλό για τους ελεύθερους ανθρώπους; Μήπως οι τότε ανέτοιμοι άνθρωποι θα πιστεύανε στον Θεό όχι με την καρδιά τους και το πνεύμα τους αλλά για το συμφέρον τους; Που ξέρεις εσύ που βρίσκονται τώρα αυτές οι ψυχές; Τέλος ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ; ΠΟΟΟΣΣΣΣΑΑΑΑ ακόμα;

Γι' αυτό σου λέω...άσε τον Θεό στο έργο του και ας δούμε εμείς το δικό μας να εναρμονίζεται με το δικό του. (Αυτό μας έλειπε τώρα να Του ζητήσουμε και τα "ρέστα".)

Τώρα γι' αυτό που λες παρακάτω εάν δεν αναφέρεσαι στη Παλαιά Διαθήκη πες μου ένα-δύο παραδείγματα να καταλάβω καλύτερα τι θες να πεις.

Τώρα στο αν υπάρχει ΘΕΟΣ σου λέω ΔΕΝ υπάρχει αλλά υπάρχει!

Εσύ όμως ΤΟΝ ΕΨΑΞΕΣ;


Edited by - hrismig on 21/07/2003 11:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 01:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου hrismig,
Με βάζεις σε καινούργιους μπελάδες.
Ξέρεις ότι έχουμε σοβαρή κουβέντα με τον Φώτιο εδώ πέρα. Αν αρχίσω και με σένα και πιάσουμε τις ερωτοαπαντήσεις, μάλλον στο τέλος δεν θα μπορέσω να σας προσέξω και τους δυό όπως πρέπει. Αυτό θα είναι ζημιά και για σας και για μένα. Διότι και εγώ πρέπει να προβληματιστώ από εσάς, και σεις από μένα. Μόνο έτσι κερδίζουμε όλοι.
Το μύνημα σου είναι γεμάτο ερωτήσεις. Ναι την παλαιά και καινή διαθήκη έχω υπόψιν μου όταν μιλάω για ιερά (τάχα) βιβλία. Έτσι προκαταρκτικά όμως μου δημιούργησες δύο απορίες, τις οποίες σου καταθέτω να μου τις λύσεις αν θέλεις, μέχρι να έρθει ο Φώτιος. Μετά βλέπουμε.

Λες λοιπόν

quote:
Κατ' αρχήν ο Θεός είναι ΕΝΑΣ. Ποικιλίες υπάρχουν στα πορτοκάλια όχι στους Θεούς.

Μα πώς το ξέρεις εσύ αυτό;

Το άλλο

quote:
Τώρα στο αν υπάρχει ΘΕΟΣ σου λέω ΔΕΝ υπάρχει αλλά υπάρχει!

Χμ . . .μου θυμίζει τα δικά μου αυτό. Η αναδιοργάνωση της εθελοντικής
ετεροχρονισμένης παλινδρόμησης της σκοτεινής υποστάσεως. Τέζα όλοι

Θυμάσαι τις τσιγγάνες; Τύχη σου καλό μα ριζικό σου άσχημο
Έλα βρε hrismig, μη με μπερδεύεις

Πάντως καλά κατάλαβες. Οι καλές προθέσεις είναι ο οδηγός μου. Αυτή είναι η στάση ζωής που ακολουθώ. Κατά το δυνατόν φυσικά.

Προσπάθησα να δώσω εύθυμο τόνο στο μύνημα μου. Μη με παρεξηγήσεις.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 03:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εννοεις να μιλησω μαζι του φιλε μου hrismig;Δεν θυμαμαι ολους τους συγγραφεις των βιβλιων που διαβαζω,ασε που καποιοι μπορει και να μην ζουν σημερα .Αν εξαιρεσουμε λοιπον τους Σιβυλλικους χρησμους και δεχτουμε οτι δεν ειναι γνησιοι,υπαρχουν απειρα κειμενα αρχαιων Ελληνων φιλισοφων που μιλανε για τον Εναν τον Μοναδικο Τριαδικο Θεο.Τα κειμενα του Ερμη του Τρισμεγιστου ειναι κι αυτα ψευτικα;Οι εικονες των Ελληνων φιλοσοφων βρισκονται τυχαια στο Αγιον Ορος;O Απ.Παυλος που προτρεπει να γινεται η αναγνωση αυτων των φιλοσοφων ουτε κι αυτο ισχυει;
Φιλε Ελευθερε ειναι δικη σου επιλογη να πιστευεις οπου θελεις η και να μην πιστευεις.Εγω απλα εθεσα ενα ερωτημα μια και τελευταια εγω διαβασει αρκετα αρχαια κειμενα (κι οχι μονο τους Σιβυλλικους χρησμους) και παρατηρησα οτι η αρχαιοι Ελληνες μιλησαν πολλες φορες για τον Ενα Μοναδικο Τριαδικο Θεο ενω ολοι ξερουμε οτι η θρησκεια της εποχης ηταν το Δωδεκαθεο.
Ε αν με διαψευσετε και σ'αυτο θα ... φαω τις κοτσιδες μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 08:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας φίλοι μου,

φίλε Ελεύθερε λες:

quote:

Με βάζεις σε καινούργιους μπελάδες.
Ξέρεις ότι έχουμε σοβαρή κουβέντα με τον Φώτιο εδώ πέρα. Αν αρχίσω και με σένα....

Το τελευταίο που θέλω να σου προσθέσω είναι "μπελάδες". Δεν θα το κάνω στο βαθμό που μου το επιτρέπει η συνείδησή μου. Απλώς έθεσες γενικά ερωτήματα και πήρα το θάρος να σου θέσω και εγώ τέτοια γενικής φύσης ερωτήματα. Συγνώμη εκ των προτέρων γι' αυτό. Τώρα όποτε θες εσύ πες μου και θα μείνω αμέτοχος στην προσωπική σας συζήτηση.

quote:

Το μύνημα σου είναι γεμάτο ερωτήσεις. Ναι την παλαιά και καινή διαθήκη έχω υπόψιν μου όταν μιλάω για ιερά (τάχα) βιβλία....


Οι ερωτήσεις που σου κάνω είναι εικονικές. Και βέβαια δεν χρειάζονται απάντηση. Θέλω απλώς να σου δείξω ότι ενώ εμείς οι άνθρωποι βλέπουμε μέχρι τη μύτη μας και ΟΥΤΕ αυτό δεν μπορούμε να ψιλαφήσουμε βάζουμε ερωτήματα "φτιαγμένα" από το Θεό και "ξέρουμε" να τα απαντήσουμε κιόλας!
Να σου πω ένα παράδειγμα από τη ζωή μου να καταλάβεις! Σαν μαθητής γυμνασίου, λυκείου, φοιτητής και εργαζόμενος στη συνέχεια για πολλά-πολλά χρόνια, είχα περιχαρακώσει τη γνώση μου στη σιγουριά του ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ! Ξέρεις που στήριζα αυτή μου τη γνώση; Σε δύο πράγματα. 1) Στη λογική (αν μου τον δείξεις και τον πιάσω θα το πιστέψω) και 2) στις άπειρες "ατέλειες" της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης. (Ωραίο το παραμυθάκι σας...αν είχε και δράκο!)

Ξέρεις αν στρέψεις το βλέμα σου σε Εκείνον, σου προσθέτει την ύψιστη ιδιότητα πλάϊ στη λογική. ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ! Τι συμβαίνει τότε. Χωρίς να σου αφαιρεί τη λογική "πιάνεις" το απίστευτο! Ανοίγει το μυαλό σου και η καρδιά σου συγχρόνως. Τα βλέπεις όλα αλλιώς!

Αφού συμβεί αυτό λες: Μα πως είναι δυνατόν...στη γραφή είναι ΌΛΑ ΛΑΘΟΣ! ...και εκείνος σε ρωτάει...Από που θες να αρχίσουμε;

Τι θέλω να πω. Όσο και να αναλυεις με τον Φώτιο την γραφή αν λείπει ο Θεός από μέσα σου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ! Μόλις δεχθείς όμως το άγγιγμά του θα αρχίσουν να ανοίγουν όλες οι πόρτες για 'σένα.

Γι' αυτό σου λέω: ΤΟΝ ΕΨΑΞΕΣ; Οχι με την λογική...Όχι. Με την καρδιά! "ζητήστε και θα σας δοθεί!" Είναι ΥΠΟΣΧΕΣΗ αυτό φίλε. Μη ζητάς από εμένα ή τον Φώτιο απαντήσεις. Αυτές που θα σου δώσουμε εμείς θα σου δημιουργήσουν περισσότερες αμφιβολίες κατά πάσα πιθανότητα. Στρέψε πρώτα το βλέμα σου σε Εκείνον. ...και όταν αρχίσει ο εαυτός σου να φέρνει αντιρήσεις (γιατί το ΕΓΩ έχει δύναμη) και σου λέει "μη πιστεύεις αυτές τις βλακείες" εσύ απάντησέ του...Δεν το κάνω για εμένα... το κάνω για τον φίλο μου τον Φώτιο! ΑΛΛΑ ΚΑΝ'ΤΟ!

quote:

Λες λοιπόνο Θεός είναι ΕΝΑΣ...
Μα πώς το ξέρεις εσύ αυτό;

quote:
Τώρα στο αν υπάρχει ΘΕΟΣ σου λέω ΔΕΝ υπάρχει αλλά υπάρχει!
Έλα βρε hrismig, μη με μπερδεύεις

Δεν είναι για να σε μπερδέψω φίλε μου αλλά το έχω ξαναπεί και απέφυγα να το επαναλάβω.
Το "υπάρχω" είναι από το υπ' αρχω που σημαίνει "υπό κάποιας αρχής". Ο Θεός είναι άναρχος. Δεν "υπ' άρχη" λοιπόν...ο Θεός ΕΙΝΑΙ. (Πλάτωνας)


Φίλη scorpina λες

quote:
Ε αν με διαψευσετε και σ'αυτο θα ... φαω τις κοτσιδες μου

Προς Θεού όχι! Μη τις φας!
Όχι μόνο δεν σε διαψεύω αλλά θα σου στείλω και ένα ωραίο mail να χαρείς!

φιλιά σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos_kavaLarhs
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 09:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos_kavaLarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι την καλημέρα μου... τυχαία είδα στο εν λόγο topic μια αναφορά για σύβιλλες και χρησμούς και επειδή πρόσφατα έτυχε να κάνω μια συζήτηση με αυτό το θέμα και καθώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες επι τούτου θα ήμουν ευτυχής αν κάποιος από την όμορφη παρέα σας είχε τον χρόνο να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μου, ή έστω να με παραπέμψει σε κάποια ανάλογη δικτυακή τοποθεσία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 10:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθώς τα θέματα τρέχουν και, δυστυχώς, μπαίνω αραιά στο τόπικ, καλό είναι να κλείσουμε τουλάχιστον ένα.

Αγαπητοί φίλοι Ελεύθερε και ΣΑΤ,

Όσο ερευνώ το θέμα της γενεαλογίας τόσο περισσότερο «ανοίγει» και δίνει ακόμη πιο ενδιαφέροντα στοιχεία. Καλό είναι που το ψάχνουμε γιατί έχει «ζουμί».

Αγαπητέ φίλε ΣΑΤ μετράς λάθος!

Ζητώ συγνώμη για την επανάληψη, αλλά θα πρέπει να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Λοιπόν έχουμε από τον Ματθαίο:

1 ΒΙΒΛΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ
Ο ΑΒΡΑΑΜ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΣΑΑΚ
ΙΣΑΑΚ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒ
ΙΑΚΩΒ ΤΟΝ ΙΟΥΔΑΝ
ΙΟΥΔΑΝ ΤΟΝ ΦΑΡΕΣ
ΦΑΡΕΣ τον ΕΣΡΩΜ
ΕΣΡΩΜ ΤΟΝ ΑΡΑΜ
4 ΑΡΑΜ ΤΟΝ ΑΜΙΝΑΔΑΒ
ΑΜΙΝΑΔΑΒ ΤΟΝ ΝΑΑΣΣΩΝ
ΝΑΑΣΣΩΝ ΤΟΝ ΣΑΛΜΩΝ
5 ΣΑΛΜΩΝ ΤΟΝ ΒΟΟΖ
ΒΟΟΖ ΤΟΝ ΩΒΗΔ
ΩΒΗΔ ΤΟΝ ΙΕΣΣΑΙ
6 ΙΕΣΣΑΙ ΔΕ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΑ
ΔΑΒΙΔ ΔΕ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ

Αυτή είναι η 1η 14τράδα που σημειώνει ο Ματθαίος
Ξεκινώντας (συμπτωματικά, ας πούμε) από τον 7ο στίχο ξεκινάει το δένδρο του Σολόμωντα με τον Ροβοάμ :

7 ΣΟΛΟΜΩΝ ΔΕ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΡΟΒΟΑΜ
ΡΟΒΟΑΜ ΤΟΝ ΑΒΙΑ
ΑΒΙΑ ΤΟΝ ΑΣΑ
8 ΑΣΑ ΤΟΝ ΙΩΣΑΦΑΤ
ΙΩΣΑΦΑΤ ΤΟΝ ΙΩΡΑΜ
ΙΩΡΑΜ ΤΟΝ ΟΖΙΑΝ
9 ΟΖΙΑΣ ΤΟΝ ΙΩΑΘΑΜ
ΙΩΑΘΑΜ ΤΟΝ ΑΧΑΖ
ΑΧΑΖ ΤΟΝ ΕΖΕΚΙΑΝ
10 ΕΖΕΚΙΑΣ ΤΟΝ ΜΑΝΑΣΣΗ
ΜΑΝΑΣΣΗΣ ΤΟΝ ΑΜΩΝ
ΑΜΩΝ ΤΟΝ ΙΩΣΙΑΝ
11 ΙΩΣΙΑΣ ΔΕ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΕΧΟΝΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ

7 ως και 11 οι στίχοι της 2ης 14τράδας που αφορά από Σολόμωντα.

Σε αυτό το σημείο ο Ματθαίος κάνει, ας πούμε, υπέρβαση και ξεκινάει τις γενεές αριθμώντας από τον Ιεχονία ως 1ο. (ο Ιεχονίας ήταν και 14ος προηγουμένως!)

12 ΜΕΤΑ ΔΕ ΤΗΝ ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑΝ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ
ΙΕΧΟΝΙΑΣ ΕΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΣΑΛΑΘΙΗΛ
ΣΑΛΑΘΙΗΛ ΤΟΝ ΖΟΡΟΒΑΒΕΛ
13 ΖΟΡΟΒΑΒΕΛ ΤΟΝ ΑΒΙΟΥΔ
ΑΒΙΟΥΔ ΤΟΝ ΕΛΙΑΚΕΙΜ
ΕΛΙΑΚΕΙΜ ΤΟΝ ΑΖΩΡ
14 ΑΖΩΡ ΤΟΝ ΣΑΔΩΚ
ΣΑΔΩΚ ΤΟΝ ΑΧΕΙΜ
ΑΧΕΙΜ ΤΟΝ ΕΛΙΟΥΔ
ΕΛΙΟΥΔ ΤΟΝ ΕΛΕΑΖΑΡ
ΕΛΕΑΖΑΡ ΤΟΝ ΜΑΤΘΑΝ
ΜΑΤΘΑΝ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒ
16 ΙΑΚΩΒ ΤΟΝ
ΙΩΣΗΦ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΕΞ ΗΣ ΕΓΕΝΝΗΘΗ
ΙΗΣΟΥΣ Ο ΛΕΓΟΜΕΝΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ

17 ΠΑΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΙ ΓΕΝΕΑΙ ΑΠΟ ΑΒΡΑΑΜ ΕΩΣ ΔΑΒΙΔ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΕΑΙ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΑΒΙΔ ΕΩΣ ΤΗΣ ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ ΓΕΝΕΑΙ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΕΤΟΙΚΕΣΙΑΣ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ ΕΩΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΕΝΕΑΙ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΕΣ

Στον 16ο στίχο ολοκληρώνεται το «δένδρο» καταγωγής του Ιησού.

Ας δούμε λίγο κάποια σημεία που έχουν ενδιαφέρον με την αριθμοσοφία:

Π.χ. Ο 16ο στίχος γίνεται 1+6=7

Επίσης αν αντικαταστήσουμε κάθε γράμμα με τον αριθμό που του αντιστοιχεί στο αλφάβητο έχουμε:

Ι Ω Σ Η Φ
9+24+18+7+21= 79, (7+9=16), 1+6=7!!

Καθώς λοιπόν ο Ιησούς θεωρείται (νομοτελειακά) απόγονος του ΔΑΒΙΔ, έχουμε:
Δ Α Β Ι Δ
4+ 1+ 2+ 9 +4 = 20=2
και
Σ Ο Λ Ω Μ Ο Ν Τ Α Σ
18+5+11+24+12+15+13+19+1+18=136, (1+3+6=10), 1+0=1
ή
Σ Ο Λ Ω Μ Ο Ν
18+5+11+24+12+15+13= 98 (9+8) =8 (απλά ας κρατήσουμε τα νούμερα για τον Σολομώντα, καθώς κρύβουν «σοφία».

Από τον Ευαγγελιστή Λουκά έχουμε διαφορετική ιστορική ροή ξεκινώντας από τον Ιησού (Θεάνθρωπο) και καταλήγουμε στο Θεό (Θεό!)
Έχουμε:
Θ Ε Ο
8+ 5+15 =28 (2+8=10, +1+0)= 1
και για να μην λέμε πως παίζουμε με την κλίση:
Θ Ε Ο Σ
8+ 5+15+18 =46 (4+6=10, +1+0)= 1 και πάλι!
(είναι «μαγική» γλώσσα τα Ελληνικά!)
Επίσης:
Ι Η Σ Ο Υ Σ
9+7+18+15+20+18=87 (ή 6)
Χ Ρ Ι Σ Τ Ο Σ
22+17+9+18+19+15+18=118, (118+87=205, 2+0+5)=7
Μπορούμε ακόμη να πούμε πως Ιησούς-άνθρωπος =6 + Χριστός Θεός =1 μας κάνει =7.

Χωρίζω εδώ σε 11 επτάδες (7δες) την καταγραφή του Λουκά:

Κατα Λουκάν Κεφ. 3
23 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΡΧΙΖΕ ΝΑ ΗΝΑΙ ΩΣ ΤΡΙΑΚΟΝΤΑ ΕΤΩΝ ΩΝ ΚΑΘΩΣ ΕΝΟΜΙΖΕΤΟ ΥΙΟΣ
ΙΗΣΟΥΣ (αρχή) -ΙΩΣΗΦ – ΗΛΙ -ΜΑΤΘΑΤ -ΛΕΥΙ - ΜΕΛΧΙ - ΙΑΝΝΑ
-ΙΩΣΗΦ-ΜΑΤΤΑΘΙΟΥ- ΑΜΩΣ - ΝΑΟΥΜ - ΕΣΛΙ – ΝΑΓΓΑΙ-ΜΑΑΘ
-ΜΑΤΤΑΘΙΟΥ-ΣΕΜΕΙ -ΙΩΣΗΦ –ΙΟΥΔΑ – ΙΩΑΝΝΑ - ΡΗΣΑ - ΖΟΡΟΒΑΒΕΛ
- ΣΑΛΑΘΙΗΛ-ΝΗΡΙ - ΜΕΛΧΙ - ΑΔΔΙ - ΚΩΣΑΜ - ΕΛΜΩΔΑΜ – ΗΡ
-ΙΩΣΗ-ΕΛΙΕΖΕΡ - ΙΩΡΕΙΜ - ΜΑΤΘΑΤ – ΛΕΥΙ - ΣΥΜΕΩΝ - ΙΟΥΔΑ
- ΙΩΣΗΦ-ΙΩΝΑΝ – ΕΛΙΑΚΕΙΜ - ΜΕΛΕΑ - ΜΑΙΝΑΝ -ΜΑΤΤΑΘΑ - ΝΑΘΑΝ

-ΔΑΒΙΔ- ΙΕΣΣΑΙ - ΩΒΗΔ - ΒΟΟΖ - ΣΑΛΜΩΝ – ΝΑΑΣΣΩΝ - ΑΜΙΝΑΔΑΒ
-ΑΡΑΜ - ΕΣΡΩΜ - ΦΑΡΕΣ – ΙΟΥΔΑ - ΙΑΚΩΒ - ΙΣΑΑΚ - ΑΒΡΑΑΜ
-ΘΑΡΑ – ΝΑΧΩΡ - ΣΕΡΟΥΧ - ΡΑΓΑΥ - ΦΑΛΕΚ - ΕΒΕΡ – ΣΑΛΑ

-ΚΑΙΝΑΝ - ΑΡΦΑΞΑΔ - ΣΗΜ - ΝΩΕ – ΛΑΜΕΧ - ΜΑΘΟΥΣΑΛΑ - ΕΝΩΧ
-ΙΑΡΕΔ - ΜΑΛΕΛΕΗΛ – ΚΑΙΝΑΝ - ΕΝΩΣ - ΣΗΘ - ΑΔΑΜ - ΘΕΟΥ
Συγκρίνοντας αυτές τις δύο διαφορετικές γενεαλογίες μπορούμε να προσθέσουμε πως:

Ο Σολωμόντας ήταν ο 7ος στην σειρά γιος του Δαβίδ (έβδομος βασικά ήταν ο αδελφός του από την ίδια μάνα που γεννήθηκε από μοιχεία, αλλά πέθανε. Συνέβη πριν ο Δαβίδ παντρευτεί την μητέρα του Σολωμόντα).

Ενδιαφέρουσα επίσης σύμπτωση είναι πως στην Ιερουσαλήμ έχουν γεννηθεί 11 παιδιά από τον Δαβίδ:
Σαμμουά, Σωβάβ, Νάθαν, Σολομών, Ιεβάρ, Ελισουά, Νεφέγ, Ιαφιά, Ελισαμά, Ελιαδά, Ελεφαλέτ. (Σαμουήλ Β΄ κεφ ε΄, στ-13)

Πέρα όμως από τις συμπτώσεις, που ομολογουμένως βγάζουν μάτι!, υπάρχει και ένα ακόμη σημαντικό σημείο που αξίζει να διερευνήσουμε.
Καθώς λοιπόν δεν έχω εντρυφήσει στην Π. Διαθήκη, συχωρέστε με αν καθυστερώ στα επιχειρήματα, καθώς και εγώ τα μελετάω βήμα-βήμα.

Κανείς δεν θα μπορούσε να αμφισβητήσει εύκολα την γνώση των Ευαγγελιστών για την γενεαλογία, τουλάχιστον όσο αφορά τους απογόνους του Αβραάμ & Δαβίδ σύμφωνα με την Ιουδαϊκή θρησκεία. Για εμάς είναι απλά μια καταγραφή, αλλά τότε καθόριζε την βασιλική διαδοχή για τις12 Φυλές του Ισραήλ! Δεν ήταν λοιπόν ούτε κάτι μυστικό, ούτε κάτι που θα μπορούσε να το διαστρεβλώσει κάποιος δίχως επιπτώσεις. Είναι βέβαιο πως η Εβραϊκές κοινότητες απανταχού στην Μεσόγειο θα αντιδρούσαν κάθετα στην όποια διαφοροποίηση! Εξάλλου για αυτούς ήταν και είναι η Ιστορία τους!

Που είναι λοιπόν η διαφορά;
Αυτό που μπορούμε να δούμε, είναι πως η ροή αλλάζει από τα παιδιά του Δαβίδ.
Για το Ματθαίο ο Ιησούς Χριστός είναι απόγονος του Σολωμόντος μέσω του γιου του Ροβοάμ. Για τον Λουκά δεν έχει καταγωγή από τον Σολωμόντα, αλλά από τον άλλον γιο του Δαβίδ τον Νάθαν. Πραγματικά εντυπωσιακή διαφορά!
Μήπως ήταν τόσο ασήμαντος ο Σολωμόντας, ώστε να υπάρξει σύγχυση;
Είναι φαιδρό μόνο και να το συζητάμε!

Τι άλλο όμως μπορεί να συμβαίνει;
Ούτε ο Ροβοάμ ήταν κάποιος τυχαίος!
Ήταν αυτός που δίχασε το Ισραήλ και με την δική του ηγεσία σκόρπισαν (σταδιακά) οι 10 από τις 12 Φυλές του. Ο Ροβοάμ ήταν αυτός που υιοθέτησε την λατρεία του χρυσού μόσχου, με αποτέλεσμα όσες φυλές το δέχτηκαν να στραφούν στην ειδωλολατρία. Μόνο η Φυλή του Ιούδα (ενδιαφέρουσα σύμπτωση ονόματος!) και η μισή του Βενιαμίν έμειναν πιστές στον έναν Θεό! Οι υπόλοιπες σταδιακά σκορπίστηκαν και θεωρούνται από τις «χαμένες» Φυλές του Ισραήλ.
Η επιλογή του Ροβοάμ δεν είναι μόνο βλασφημία προς τον έναν Θεό, αλλά διέρρηξε και οριστικά τον δικαίωμα της βασιλικής (εκ Θεού πάντα) καταγωγής αυτού και των απογόνων του. Όπως αναφέρεται ξεκάθαρα ο Θεός προς τον Σολωμόντα:
(Βασιλέων Α΄ κεφ ια΄,στ, 11) «…θέλω εξάπαντος διαρρήξει την βασιλείαν από σου και δώσει αυτήν, εις τον δούλον σου»

Η επιλογή λοιπόν του Μάρκου για καταγωγή του Χριστού από τον Ροβοάμ είναι παράταιρη και άκυρη για μια στοιχειοθέτηση βασιλικής καταγωγής. (α βρε Ελεύθερε, για σένα δουλεύω! ).
Φυσικό είναι να γνωρίζει ο Ευαγγελιστής ποιος είναι ο Ροβοάμ.
Εδώ το κατάλαβα εγώ μέσα σε λίγες μέρες, που δεν έχω και Εβραϊκή κουλτούρα!!!!
Γιατί λοιπόν να τον επιλέξει, και όχι μόνο αυτό, αλλά να δώσει «κλειδί» με 3 φορές το 14;

Καθώς ο Ιησούς δεν έχει σαρκική καταγωγή από τον Δαβίδ, μόνο νομοτελειακά φέρεται ως απόγονος (από τον νόμιμο πατέρα του Ιωσήφ) ώστε να επαληθεύονται όλες οι προφητείες που αναφέρονταν σε Αυτόν!
Γιατί λοιπόν επιλέγεται από τον Μάρκο μια γενεαλογία άκυρη προς το θέμα της βασιλείας;
Γιατί επιλέγεται μια ροή πτώσης και κοινωνικά-πολιτικά, αλλά και πνευματικά;
Γιατί αυτή η ροή κινείται προς τα κάτω, ενώ η καταγραφή του Λουκά κινείται ανοδικά από τον Ιησού προς τον Θεό ακολουθώντας άψογα την νομοτέλεια του «7» σε 11 βήματα;

Μην μου πείτε και πάλι πως απαντώ με ερωτήσεις, διάλογο κάνουμε και θέτω προβληματισμούς.

Ας δούμε και κάτι άλλο:

Ν Α Θ Α Ν
13+1+8+1+13=36 (3+6)=9
Ρ Ο Β Ο Α Μ
17+15+2+15+1+12=62=8
Α Δ Α Μ
1+ 4+1+14= 20 (2+0)=2
Ε Υ Α
5+20+1=26 (2+6)=8
Α Β Ρ Α Α Μ
1+2+17+1+1+12=34 (3+4)=7


Έχουμε λοιπόν:
ΕΥΑ, ΣΟΛΩΜΟΝ & ΡΟΒΑΜ μας δίνουν «8».
ΑΔΑΜ & ΔΑΒΙΔ δίνουν το «2»
ΑΒΡΑΑΜ, ΙΩΣΗΦ & ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ το «7»!!!
Ο ΝΑΘΑΝ μας δίνει το «9» (ουδέτερος αριθμός αριθμοσοφικά) από το «36» ενώ ο ΣΟΛΩΜΟΝΤΑΣ έδινε το «1» από το «136»!!!


Θα πουν κάποιοι τι αποδεικνύεται με αυτές τις σχέσεις.
Φυσικό είναι. Καθώς αλλιώς ακούγονται τα ονόματα και άλλη σειρά έχουν τα γράμματα τους, στα Εβραϊκά, ή ακόμη και στα Αραμαϊκά!
Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχει ιδιαίτερη αρμονία στην ελληνική γλώσσα. Και γερμανός να ήμουν ίσως πάλι να το πίστευα.
Αρμονία μάλιστα που ορίζει πνευματικές σχέσεις.
Δεν πιστεύω φυσικά ούτε στις συμπτώσεις, όσο αφορά τις προηγούμενες σχέσεις.

Α! Επιπλέον για τον Λουκά, έχουμε 11 φορές το 7. (1+1)=2.
Δύο φορές το επτά τι μας κάνει;
Τι είχε επισημάνει ο Μάρκος;

Προφανώς και δεν πιστεύω στις συμπτώσεις!
Θεωρώ πως το Άγιο Πνεύμα φωτίζει και καθοδηγεί, (δίχως ποτέ να βιάζει) τον άνθρωπο. Έτσι λοιπόν μην ψάχνουμε για συνομωσίες, αλλά για το που κρύβεται σοφία. Ίσως μια τέτοια αναζήτηση αποβεί ωφέλιμη πνευματικά για όλους μας.

Έτσι λοιπόν και οι Ευαγγελιστές, δεν χρειάστηκε να συμφωνήσουν σε τίποτε, (αν το έκαναν θα είχαμε σίγουρα άλλα αποτελέσματα) αλλά ακολούθησαν αυτό που μέσα τους υπήρχε ως αλήθεια.

Για μένα αυτό που ως Νομοτέλεια παρουσιάζεται, μέσα από την ως τώρα έρευνα, είναι βήματα-κλειδιά, που αφορούν την Πτώση και την Επιστροφή του Ανθρώπου στο Θεό.
Όποιος θέλει μπορεί να ερευνήσει και να εμβαθύνει.
Ή μπορεί απλά να βλέπει «συνομωσίες».
Όλοι μας είμαστε ελεύθεροι στις επιλογές μας.

Ας δούμε όμως και κάτι τελευταίο:
Σύμφωνα με τον Λουκά από τον Ιησού πηγαίνουμε στον Νάθαν παιδί του Δαβίδ που συμμετέχει με τους πιστούς στον Θεό της Φυλής του Ιούδα.

Ο Νάθαν είπαμε πως μας δίνει «9».

Φ Υ Λ Η
21+20+11+7=59=5
Τ Ο Υ
19+15+20=54=9
Ι Ο Υ Δ Α
9+15+20+4+1= 49=4

Σύνολο 594=18=9.

Δείτε το κάθετα και οριζόντια!
Αν αφαιρέσουμε το «του» που δίνει «9» από το «54», μένει το «5+4» που δίνει πάλι 9!

Πιστεύω πως έχω δώσει πια το ερέθισμα για όποιον ενδιαφέρεται και επιθυμεί πράγματι να ερευνήσει πνευματικά, να δει το όλο θέμα με μια διαφορετική ματιά.

Αν φίλοι μου επιμένετε πως δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο στην όλη ιστορία, αλλά απλά τα έχουν μπερδέψει κατά λάθος, ή σκόπιμα οι ευαγγελιστές, δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο, και καθένας έχει νου για να κρίνει, αν και κατά πόσο υπάρχει σοφία στο «μπλέξιμο» με τον Σολωμόντα και τους απογόνους του Δαβίδ.

Προσωπικά θεωρώ πως το θέμα έχει δώσει αυτά που πρέπει (να ‘στε καλά Ελεύθερε & ΣΑΤ) και καλό θα είναι να προχωρήσουμε παρακάτω.

Χαιρετώ προσωρινά και καλοσορίζω τους νέους φίλους/ες

Με Αγάπη Φώτης.

Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 22/07/2003 10:58:35

Edited by - ΦΩΤΙΟΣ on 22/07/2003 11:08:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου συνοδοιπόροι,

Δεν λέω, και εγώ προσωπικά στις αναζητήσεις μου καταπιάστηκα με την Αριθμοσοφία και έχει πολύ ενδιαφέρον .

Αλλά προσωπικά, θα σας πω για μια άλλη αριθμητική. Την Θεϊκή Άλγεβρα του Γλυκού μας Χριστού.

Πριν μια εβδομάδα συγχώρεσα κάποιον συνάνθρωπο μας.
1 το κρατούμενο.

Κάποια άλλη μέρα βοήθησα ανιδιοτελή κάποιον άλλον.
2 τα κρατούμενα.

Κάποιο πρωινό είπα καλημέρα σε κάποιον που δεν τον ήξερα και του χαμογέλασα.
4 τα κρατούμενα.

Και τότε κατάλαβα ότι αυτά τα μαθηματικά γέμισαν χαρά τον Χριστό μας και την καρδιά μου.

Εύχομαι να είναι ευλογημένη η πορεία της αναζήτηση σας στο μονοπάτι της Αγάπης

Και ο Γλυκός μας Χριστός να φανερώσει μυστικά τη Θεϊκή Άλγεβρα στην καρδιά κάθε ανθρώπινης μορφής.

Μια αγαθή προσφορά από το Forum: Η Θρησκεία της Αγάπης.

Με αγαθή Αγάπη σε όλη την παρέα,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 22/07/2003 12:54:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 16:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε aoratos_kavaLarhs η απαντηση ερχεται στο e-mail σου

Να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aoratos_kavaLarhs
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 19:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aoratos_kavaLarhs  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπηtή scorpina σε ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας. :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 02:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους,
Είχα γράψει ένα μεγάλο κείμενο αλλά κόλλησε η άτιμη η word και τόχασα.
Έτσι λόγω έλλειψης χρόνου θα είμαι τηλεγραφικός.

Skorpina μου τις κοτσίδες σου και τα μάτια σου. Τι πέραση θα σου δώσει η επίδειξη της γνώσης των Σιβηλλικών χρησμών; Ενώ δυό ωραίες κοτσίδες. . . . Ε;
Μόνο τις προφητείες αμφισβητώ και όσους καμώνονται ότι ούτε λίγο ούτε πολύ είναι οι αντιπρόσωποι κάποιου θεού στη γη.Τα άλλα που γράφεις όχι.

Φώτιε φίλε μου, εκτιμώ τον κόπο σου αλλά σε παραπέμπω στον SAT αν θέλει να ασχοληθεί. Οι πολλοί αριθμοί μου προκαλούν υπνηλία. Συγγνώμη. Το θέμα της αριθμοσοφίας είναι πολύ μακριά απ αυτά που συζητούσαμε. Άσε που την θεωρώ κι αυτήν. . . άσε να μην πω. Μα τέλος πάντων θα μείνουμε στον κόσμο μας ή θα γυρεύουμε άλλα σύμπαντα με καινούργιες ουτοπίες βρε παιδιά;

Φίλε μου hrismig, δεν μου απάντησες πως γνωρίζεις ότι ο θεός είναι ένας. Η φατσούλα που έβαλες δεν μου λέει τίποτε. Αν θα μπείς στον κόπο φέρε μαζί σου και την απάντηση για την ερώτηση: Πώς γνωρίζεις ότι ο υποτιθέμενος θεός δεν είχε ούτε καν αρχή;
Αν φτάσω στο σημείο να μου μιλά ο θεός για τις γραφές όπως με συμβουλεύεις (Να με ρωτήσει δηλ. από που θες ν' αρχίσουμε)την πάτησα φίλε μου. Η ψυχιατρική επιστήμη λέει ότι όταν μιλάς εσύ στο θεό, είναι προσευχή. Όταν σου μιλάει εσένα ο θεός είναι σχιζοφρένεια.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 03:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig φιλε μου αδικα μπηκες στον κοπο και εστειλες το τεραστιο e-mail Το συγκεκριμενο βιβλιο το εχω διαβασει αλλα δεν συμφωνω και με πολλα που γραφει...Σε ευχαριστω παντως που μπηκες στον κοπο.Αν βρεις και κατι αλλο αξιολογο θα το εκτιμουσα αν μου το εστελνες και αυτο
Ελευθερε φιλε μου εδω εσυ εχεις αμφισβητησει τους παντες,στις κοτσιδες μου θα κολλησουμε; Εχουμε πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουμε.Ειπαμε οτι τις εξαιρουμε τις Σιβυλλες γιατι δεν θεωρουνται εγκυρη και αξιοποιστη πηγη.Τα κειμενα ομως και οι αρχαιοι φιλοσοφοι οπως ανεφερα και στο προηγουμενο post δεν τους θεωρεις ουτε αυτους αξιοπιστους;Προσεξε τι θα πεις,κινδυνευω να χασω την πλουσια κομη μου

Πλακα κανω!Ο Ερμης ο Τρισμεγιστος ηταν ο πρωτος που μιλησε για την τριαδικοτητα του Θεου.Το θεωρεις τυχαιο;
Το θεμα μας ομως αναφερεται στην ελληνικοτητα του Χριστου κι οχι στην υπαρξη του Θεου γενικοτερα.
Θα επανελθω
Να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 09:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ελεύθερε σ’ ευχαριστώ…για τη παραπομπή
Στο (-2) μήνυμά σου αναφέρθηκες για τους φόβους του Ιησού.
Από πού βγάζεις αυτό το συμπέρασμα;
Ξέρεις την παροιμία «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα λέει κρεμαστάρια!»;

Ο Ιησούς αποκάλυπτε σταδιακά την Θεότητά Του καταλήγοντας στην ανάσταση του Λαζάρου και ολοκληρώνοντας με την δική του Ανάσταση και Ανάληψη.

Στην αρχή οι περισσότεροι Τον θεωρούσαν προφήτη (σαν πολλούς άλλους) ακόμη και αυτοί που Τον ακολούθησαν με την προτροπή του Ιωάννη του Βαπτιστή.
Ο ίδιος ως Δάσκαλος τους δίδασκε (όπως παρέμβαινε και στο Ισραήλ) και κατέλυε τα σημαντικότερα κατεστημένα του νου και της καρδίας τους, ξεκινώντας πρώτα από αυτά που έθεταν και τους μεγαλύτερους διαχωρισμούς.
Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς, απλά παρατηρώντας, να ελέγξεις που παρενέβηκε και το γιατί.
Γιατί συνέτρωγε με πόρνες και τελώνες, γιατί θεράπευε συχνά δαιμονισμένους, γιατί συγκρούστηκε με το ιερατείο (όχι όποιο ιερατείο, αλλά το Ιουδαϊκό!), γιατί συγχωρούσε (καταλύοντας τον Νόμο της Ανταπόδοσης), γιατί στήριξε και ανάδειξε τη γυναίκα στην εποχή Του, γιατί αγκάλιαζε τα παιδία, και πολλά, πάρα πολλά ακόμη γιατί, που θα μπορούσε όποιος ενδιαφέρεται ειλικρινά να ερευνήσει για την Ζωή και το Έργο του Ιησού.

Τώρα περί Ελληνικότητας του Ιησού, που είναι και το θέμα μας.

Ο Ιησούς Χριστός, ήταν και είναι ο Λόγος Θεός ενσαρκωμένος ως Θεάνθρωπος, απόλυτο σημείο αναφοράς του ανθρώπου στην πορεία του προς την Τελειότητα.
Αποτελεί το τέλειο Πρότυπο-Αρχέτυπο ανθρώπου που θα μπορούσε να χωρέσει η ανθρώπινη φαντασία και κατ’ επέκταση συνείδηση.

Κάθε λοιπόν προσπάθεια προσδιορισμού του είτε με εθνικά, ή φυλετικά κριτήρια, περιορίζει και υποβιβάζει αυτό που ο Ίδιος παρουσίασε για τον εαυτό Του, αλλά και ως στόχο για την ανθρώπινη συνείδηση.

Βέβαια η θέση μου αυτή δεν έχει στόχο να περιορίσει την οποιαδήποτε έρευνα, αλλά να επισημάνει πως κάθε θέμα «φωτίζεται» με διαφορετικό τρόπο ανάλογα από τον ύψος όπου εμείς οι ίδιοι το εξετάζουμε.

Τώρα αν υπάρχουν ελληνικές καταγραφές που παρουσιάζουν τμήματα, ή όψεις της Αλήθειας, αυτό είναι άλλο και έχει το δικό του ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Αυτά προς το παρόν και σας χαιρετώ φιλικά με Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 11:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας φίλοι μου,
...και να ξεκινήσω με τα δύσκολα...
φίλε Ελεύθερε ρωτάς:

quote:

Φίλε μου hrismig, δεν μου απάντησες πως γνωρίζεις ότι ο θεός είναι ένας. Πώς γνωρίζεις ότι ο υποτιθέμενος θεός δεν είχε ούτε καν αρχή;


Ξέρεις για να φτάσει κανείς να απαντήσει σε τέτοιου είδους ερωτήματα θα πρέπει ή να έχει έπαρση ή να είναι ηλίθιος. Με ποιό σκεπτικό...
Αν δεν ξέρω και σου πω τι "ξέρω" θα σε παραπληροφορίσω μόνο και μόνο για να μην καταλάβεις για το τι δεν ξέρω...
Αν πάλι ξέρω ότι ξέρω και αυτός που τα ακούει δεν είναι έτοιμος να τα δεχθεί (σκέψου απλά να πάρεις στην αγγαλιά σου ένα πεντάχρονο παιδί και να του πεις: Κάτσε τώρα να σου εξηγήσω και τη θεωρία της σχετικότητας...) το κακό που θα σου κάνω θα είναι τεράστιο! Σημαντικό είναι επίσης ότι αυτό το "κακό" γυρίζει και σε εμένα!

Θές να μάθεις; Ρώτα τον εαυτό σου καθαρά...ΘΕΣ;

Αν θέλεις γιατί δεν ζητάς μόνος σου βοήθεια από τον Θεό όπως προείπα και τη ζητάς από αδαείς σαν και εμένα...
Αν πάλι θέλεις να κάνεις μία ΑΡΧΗ σε όλα αυτά με καθαρό το βλέμα και ανοιχτή τη καρδιά (όχι θα δω τι λες και μετά θα σε "σκίσω" όπως κάνουν κάποιοι άλλοι εδώ μέσα) τότε ευχαρίστως να σου προτείνω ένα δύο καλά βιβλία πάνω στις αναζητήσεις σου και μετά να τα συζητήσουμε.

quote:

Αν φτάσω στο σημείο να μου μιλά ο θεός για τις γραφές όπως με συμβουλεύεις την πάτησα φίλε μου. Η ψυχιατρική επιστήμη λέει ότι όταν μιλάς εσύ στο θεό, είναι προσευχή. Όταν σου μιλάει εσένα ο θεός είναι σχιζοφρένεια.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Πραγματικά πολύ καλό...
Οπότε τώρα γνωρίζεις...αν θες να συναντηθούμε από κοντά έλα από "Δρομοκαϊτιο" μεριά!

Βρε τι θα πει η επιστήμη; Μη πετάς σε εμένα τα λεφτά σου, τράβα στο Θεό; Πότε η επιστήμη πίστεψε κάτι που δεν μπορεί να το πιάσει ή να το δει; Στερούντε αισθήσεων αυτοί φίλε μου.

φίλη Scorpina λες:

quote:
το εχω διαβασει αλλα δεν συμφωνω και με πολλα που γραφει...Σε ευχαριστω παντως που μπηκες στον κοπο.Αν βρεις και κατι αλλο αξιολογο θα το εκτιμουσα αν μου το εστελνες και αυτο

Σε ότι αφορά στο πρώτο κομμάτι συμφωνώ και επαυξάνω...
Στο δεύτερο όμως θα ήθελα διευκρινήσεις...Τι είδους βιβλία διαβάζεις;

Edited by - hrismig on 23/07/2003 11:08:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sotiris
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 12:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sotiris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, δεν θα σας κουράσω με πολλά πράγματα αλλά μόνο με μερικές ερωτήσεις:

α) Κατακλυσμός του ΝΩΕ = Δευκαλείωνας, Πύρρα οι άνθρωποι γίνονταν από πετρες που εσπερνε ο Δευκαλείων κλεμμένη δημιουργία του ανθρώπινου γένους από αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία.

β) Κόλαση, Παράδεισος = Τάρταρα και Ιλίσια πεδία κλεμμένο από την αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία.

γ) Δώδεκα φυλές του Ισραήλ (12 Απόστολοι) = Δωδεκάθεο του Ολύμπου κλεμμένο από την αρχαία ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία.

Ας αφήσουμε λοιπόν να κλέψουνε και ένα ακόμα μύθο αφού δεν μπορούν να έχουν δικούς τους. Δεν πειράζει.

Αναρωτηθήτε..............

SSTΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sat
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 18:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φώτιε ,

Δεν μπορώ να απαντήσω στο σύνολο του μηνύματος σου γιατί περιέχει τόσα πολλά νούμερα ονόματα και πιθανούς μαθηματικούς συσχετισμούς που ξεφεύγει από τα όρια της υπολογιστικής μου ισχύος.
Επίσης πιστεύω ότι δεν έχει πλέον νόημα η αριθμολογική (την αριθμοσοφία ως αντικείμενο δεν την γνωρίζω) ανάλυση της γενεαλογίας. Εφόσον θεωρείς ότι το γεγονός ότι οι ευαγγελιστές διαφωνούν συνηγορεί υπέρ της άποψης ότι οι γενεαλογίες είναι ορθές και απόλυτες, δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
Μπορώ όμως να σου αποδείξω ότι όταν κάποιος θέλει να δει κάτι παρά πολύ, το βλέπει και όταν δεν υπάρχει. Εσύ για παράδειγμα ψάχνοντας για αριθμολογικές αρμονίες στην γενεαλογία του Ιησού γράφεις.

Σ Ο Λ Ω Μ Ο Ν Τ Α Σ
18+5+11+24+12+15+13+19+1+18=136, (1+3+6=10), 1+0=1
ή
Σ Ο Λ Ω Μ Ο Ν
18+5+11+24+12+15+13= 98 (9+8) =8 (απλά ας κρατήσουμε τα νούμερα για τον Σολομώντα, καθώς κρύβουν «σοφία».

Με λύπη μου σε πληροφορώ ότι αυτή η γραμμή πρέπει να αφαιρεθεί από την επιχειρηματολογία σου. Τουλάχιστον αυτή.
Καταρχήν είναι ο Σολομών και όχι ο Σολωμόν.
Άρα και ο Σολομώντας και όχι ο Σολωμόντας.
Βέβαια ο αναγραμματισμός δεν αλλάζει τα νούμερα αλλά επιβεβαιώνει ότι ακόμα και σε ένα ανορθόγραφο κείμενο βρίσκεις αρμονίες άμα θες.
Και επιπλέον ο τύπος ο Σολομώντας του Σολομώντα τον Σολομώντα δεν είναι παρά μια βδελυρή και ανόσια βεβήλωση της πιο όμορφης γλώσσας που μιλήθηκε ποτέ πάνω σε αυτή την γη και έχει ηλικία καμία 100ρια το πολύ χρόνια. Άμα ήθελε κάποιος να αποδείξει ότι ήταν προοδευτικός βίαζε την ελληνική και έπαιρνε τον έπαινο του αεί προοδεύειν. Άλλο κεφάλαιο αυτό. Το σωστό είναι ο Σολομών του Σολομώντος τω Σολομώντι τον Σολομώντα. Σολομώντας δεν υπάρχει.
Παει λοιπόν μια αρμονία. Και εδώ σου επαναλαμβάνω την πρόκληση μου να μου υποδείξεις οποιαδήποτε κείμενο θέλεις και να σου βρω αντίστοιχες αν όχι πιο εντυπωσιακές αρμονίες. Και τότε θα πρέπει εσύ να ανοίξεις το μυαλό σου και να δεχθείς την ιερή αρμονικότητα που διέπει «Τον αγαπητικό της βοσκοπούλας» επί παραδείγματι.

Για να επιστρέψω τώρα στο αρχικό θέμα. Αν δεχτούμε τελικά την εκδοχή ότι η ύπαρξη μοναδικού και τρισυπόστατου Θεού είναι ελληνικής πατρότητας τότε καταλήγουμε σε ένα νέο ερώτημα.
τελικά υπάρχει μοναδικός και τριαδικός Θεός αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως τα λενε οι Εβραίοι ή είναι όπως τα λενε οι Εβραίοι γιατί επέλεξε ως χώρο εκδήλωσης της ύπαρξης του την μέση ανατολή παρά το γεγονός ότι οι πρώτοι που αντιλήφθηκαν την παρουσία του ζούσαν αλλού; Το ερώτημα μου είναι κάθε άλλο παρά ειρωνικό.


Θεωρητικά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην θεωρία και την πράξη. Πρακτικά υπάρχει.

Edited by - Sat on 23/07/2003 18:27:27

Edited by - Sat on 23/07/2003 18:33:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagabond
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 19:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vagabond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα που έχει ανοιχτεί εδώ δεν είναι ένα αλλά πολλά αλληλένδετα... θα διευκόλυνε πολύ αν αυτή η συζήτηση γινόταν πρόσωπο με πρόσωπο όπως κάποιος είπε... τέλος πάντων... θα συμφωνήσω κι εγω ότι ο Ιησούς θα μπορούσε να είναι Έλληνας, Κινέζος, Εβραίος και οτιδήποτε άλλο, σε καμία περίπτωση από τις οποίες δεν θα με αφορούσε το θέμα της καταγωγής του. Ο Ιησούς δεν είναι το γενεαλογικό του δέντρο αλλά η διδαχή του. Θεωρώ πως ήταν η καταλληλότερη στιγμή και ο καταλληλότερος λαός για να έρθει στον κόσμο, για δύο λόγους... οι εβραίοι ήταν μεν μονοθεϊστές, αλλά η θρησκευτική εξουσία ήταν φανατικά προσκολλημένη στο κυριολεκτικό γράμμα των γραφών και με απόλυτες παρωπίδες. Ερχόμενος και λέγοντας πως ξέρετε, εγώ είμαι ο Μεσσίας που περιμένατε, θα ακολουθούσαν οι ελάχιστοι με ανοιχτό πνεύμα, ενώ το κατεστημένο θα τον σταύρωνε, κάτι που ΕΠΡΕΠΕ να γίνει... αν ο Ιησούς εμφανιζόταν στην Ελλάδα (η οποία ήταν κατά βάση μονοθεϊστική... το δωδεκάθεο ήταν παλιά πίστη ευρείας κατανάλωσης που έφθινε και ειδωλολατρεία δεν υπήρξε ποτέ) θα έβρισκε πιθανότατα μεγάλη αποδοχή. Δεν θα σταυρωνόταν όμως ποτέ.
Για όσους πιστεύουν στον Ιησού, είναι παράλογο να μιλάμε για καταγωγές, αφού όπως ο ίδιος είπε, είναι υιός του θεού και του ανθρωπου. Όχι του Έλληνα, όχι του εβραίου. Για όσους δεν πιστεύουν στα όσα είπε και αναρωτιούνται απλά για την σωματική του καταγωγή, δεν βρίσκω βάση στην "συνομωσιολογία" που θα μας παρουσίαζε ψεύτικη καταγωγή για να σφετεριστεί τι? Αν μιλάμε για έναν απατεώνα, ή έστω για κάποιον που δεν ήταν αυτό που λέγεται, ποιός ο λόγος της διεκδίκησης της καταγωγής του...?

Επιτέλους ελεύθερη... το κερί έλιωσε επιτέλους.

Edited by - Vagabond on 23/07/2003 19:47:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 21:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι μου:))η γνωμη μου ειναι πως ακριβως για ολα τα παραπανω ,που παραθεσατε,ειναι η απαντηση ,στο ερωτημα που εχει τεθει.τι εννοω? θα συμφωνησω πως με την δημοκρατια που υπηρχε στην ελλαδα,(αλλωστε εδω γεννηθηκε η εννοια και ο ορος),το πολυ να εξωστρακιζοταν ο χριστος .ενω στο ισραηλ,οπου οι πετρες και ο λιθοβολισμος ειχαν και εξακολουθουν να εχουν τον πρωτο λογο,(αντικατασταθηκαν με σφαιρες),επελεξε ο χριστος να γεννηθει εκει.
αν ηταν ελληνας δεν θα ηταν αποδεκτος οχι μονο απο τους εβραιους,αλλα και απο τους ισραηλιτες.ενω σαν εβραιος υπαρχουν ισραηλιτες χριστιανοι.
δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα συγνωμη.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο φιλος σας

Edited by - manos on 23/07/2003 21:42:24

Edited by - manos on 24/07/2003 03:12:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 01:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου,
Φίλε μου Φώτιε ξαναδιάβασα το μύνημα σου. Μου θύμησες το τραγούδι:5 μείον 5 μείον 5, 6 διά 2 συν 8, 20 φορές το 15. . . .
Μετά πρόσεξα και την απάντηση που περίμενα να μου δώσεις τόσο καιρό. Σε είχα ρωτήσει να μου πεις σε απλά Ελληνικά τι ήθελαν να μας πουν ο Ματθαίος και ο Λουκάς με τις διαφορετικές γενεαλογίες του Ιησού.
Νάτην εδώ
quote:
Για μένα αυτό που ως Νομοτέλεια παρουσιάζεται, μέσα από την ως τώρα έρευνα, είναι βήματα-κλειδιά, που αφορούν την Πτώση και την Επιστροφή του Ανθρώπου στο Θεό.

Α. . .ώστε αυτό ήθελαν να πούν; Δηλαδή μας έβαλαν να διαβάσουμε τόσα ονόματα, διαφορετικά ο ένας από τον άλλο, για να μάθουμε τους προγόνους του Ιησού, και είχαν και την απαίτηση στο τέλος να τα ξεχάσουμε όλα αυτά και να καταλάβουμε άλλα; Ε...πέστο μας βρε Φώτιε μου. . . .και έκαναν τόσο κόπο οι άνθρωποι.

Skorpina μου δεν διαφωνώ σε τίποτε μαζί σου. Μην κάνεις καμιά τρέλλα.

Φίλε μου hrismig είδες που δεν έχεις τις απαντήσεις που χρειάζομαι; Αν δεν με πείσει κάποιος με λογικά επιχειρήματα, δεν μπορώ να υιοθετήσω το πιστεύω του και μονομιάς πάει το μυαλό μου αλλού. Προσανατολίζομαι στο να εξετάσω το ΓΙΑΤΙ λέει κάποιος αυτά που λέει.

Νάστε καλά όλοι σας και . . . . με καλές προθέσεις.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2003, 09:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι ΣΑΤ & Ελεύθερε,

Πειραματισμός είναι τα νούμερα για να ελέγξουμε τις σχέσεις. (αν υπάρχουν σχέσεις βέβαια). Έχεις δίκαιο φίλε για το Σολωμόν, αλλά με αποσυντόνισε ο κειμενογράφος (όπως είπα δεν τα πάω και πολύ καλά με την Π. Διαθήκη). Από κει και πέρα όμως (και δίχως τα πειράματα με τις λέξεις και τα γράμματα), αυτό το «έρμο το 7» βγάζει μάτι! Δεν προβληματίζεται κανείς για αυτό;
Ίσως να μην έχει σημασία, και πόσο μάλιστα όταν στο μυαλό κάποιον το «έγκλημα» έχει προαποφασιστεί.
Όπως σημείωσα και πριν, το όλο θέμα μου κίνησε το ενδιαφέρον και έψαξα αν κρύβετε κάτι. Χαμένος ο κόπος δεν πήγε πάντως !

Φίλε Ελεύθερε αναζητώ να διδάσκομαι και μέσα από τα απλά πράγματα. Αν έχεις κάποια άλλα σημεία που σε βοηθούν να στοιχειοθετήσεις τις αμφιβολίες σου με χαρά να τα εξετάσουμε.

Όπως αναφέρθηκαν οι φίλες και οι φίλοι, τι αξία έχει η αναζήτηση κάποιου που δεν πιστεύει, για την ζωή του Χριστού;
Δεν είναι κάπως παιδική η στάση του σώνει και καλά να αποδείξουμε στον άλλον ότι είναι «εξαιρετικά ανόητος», σύμφωνα πάντα με την δική μας αντίληψη;
Αν από έναν υπέροχο ζωγραφικό πίνακα το μόνο που έχουμε να παρατηρήσουμε και να κρίνουμε είναι κάποιες, πιθανές ατέλειες της κορνίζας του, μήπως χάνουμε την ουσία επιμένοντας στα επουσιώδη;

Φυσικά και δεν είναι κρίση, απλά μια παρατήρηση για την περιπλοκότητα του ανθρώπινου νου και συναισθήματος!

Φιλικά, με Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 02:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε THOTH σώσε με,
αν το μύνημα που μόλις έγραψα ήρθε κοντά σας, σε παρακαλώ πέρασε το στο forum γιατί από λάθος το έχασα. Αυτό εδώ αγνόησε το.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 11:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιά σας φίλοι μου,

Φίλε Ελεύθερε λες:

quote:

Φίλε μου hrismig είδες που δεν έχεις τις απαντήσεις που χρειάζομαι; Αν δεν με πείσει κάποιος με λογικά επιχειρήματα, δεν μπορώ να υιοθετήσω το πιστεύω του και μονομιάς πάει το μυαλό μου αλλού.

Κατ' αρχήν το πλέον σημαντικό που θα ήθελα να μου εξηγήσεις: Δηλαδή που πάει το μυαλό σου;

Τώρα η συνέχεια με μία μικρή παρεμβολή. Ο,τι σου γράφω να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι στο γράφω με πολύ - πολύ ΑΓΑΠΗ. Στο λέω αυτό γιατί αν μερικές φορές "ακούγομαι" κάπως όχι φιλικός ή εγκάρδιος φταίει μάλλον ο τρόπος μεταφοράς μου των γραφομένων από εμένα και επ' ουδενί η ψυχική μου διάθεση προς εσένα. Συγχώρεσέ με λοιπόν αν σου φάνηκα σκληρός ή ότι άλλο.
Σε ότι αφορά τώρα αυτά που μου ζήτησες.

Με ρωτάς για κάτι εντελώς πνευματικό (που γνωρίζω ότι ο Θεός είναι Ένας) και θες απάντηση ΛΟΓΙΚΗ!

Να στην δώσω λοιπόν αλλά πες μου πώς την θέλεις;

Δηλαδή αν ο Θεός ήταν 100 θα ήθελες να τους συλλάβω και να στους φέρω; ...και άντε και το κατάφερνα να πιάσω τους 99, θα μου έλεγες "είδες που δεν είναι 100;"

Εκτός και αν μου λες ότι οτιδήποτε δεν βλέπουμε και δεν πιάνουμε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Δε λέω, σαν σκέψη έχει μία βάση...αλλά σκέφτομαι ότι τον αέρα που αναπνέω δεν τον βλέπω...άρα δεν αναπνέω! ΑΡΑ ΠΕΘΑΝΑ! (...και το υποψιαζόμουνα αυτό).

Θέλω να πω ότι έχω τη διάθεση να σου πω οτιδήποτε μα έλα στη θέση μου και πες μου τον τρόπο! Τι χρειάζεσαι για να πιστέψεις που δυνητικά θα μπορούσα να στο δώσω ΑΝ υπήρχε Θεός; Βοήθησέ με λίγο...

φιλικά και με καλή διάθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 14:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε hrismig που πάει το μυαλό μου; Μα φυσικά στο αν έχεις συμφέρον ή κάποια εσωτερική ανάγκη καλή ή κακή. Όλοι όσοι υποστηρίζουν κάτι, έχουν κάποιο λόγο που το κάνουν αυτό. Ουδέν παρά χρήμα γίγνεται είπαμε.
Λοιπόν η ερώτηση είναι καθαρή. Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι ο θεός είναι μονάχα ένας; Δεν σου ζητάω αριθμό. Ένας ή πολλοί. Μονάχα αυτό.
Κατά τη διάρκεια της ζωής μου η μόνη ένδειξη που έχω για θεό ή θεούς είναι ότι αυτός ή αυτοί λάμπουν διά της απουσίας τους, και μου είναι αδύνατον να δεκτώ τις μαρτυρίες παλαιότερων ανθρώπων για το θέμα αυτό γιατι αυτές είναι ξεκάθαρο ότι αντιφάσκουν μεταξύ τους. Το ξανάπα και θα το λέω πάντα. Ένα ανεξάρτητο πολιτικό δικαστήριο ουδέποτε θα δεχόταν τέτοιες μαρτυρίες.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 03:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σας.
Φιλε μου hrismig διαβαζω τα παντα.Οτιδηποτε ενδιαφερον εχεις ειναι καλοδεχουμενο.
Φιλε μου Ελευθερε δεν ξερω αν θα συνεχισεις να μην διαφωνεις μαζι μου
Μπορει η καταγωγη του Ιησου να μην ηταν ελληνικη,η διδασκαλια του ομως ειχε ελληνικο πνευμα.Δεν ειναι τυχαιο το οτι παροτρυνε τους Αποστολους να γραφουν στην ελληνικη γλωσσα.
Οι προφητειες του Ερμη,του Αριστοτελη,του Απολλωνα,του Πλατωνα,του Σοφοκλη δεν αναφεροταν σε κανεναν απο τους γνωστους τοτε θεους αλλα στον Εναν και Μοναδικο Θεο.
Αφου αυτος δεν ηταν ο Διας τοτε ποιος ηταν;Μηπως οι αρχαιοι ημων προγονοι ηταν τοσο σοφοι που γνωριζανε την υπαρξη του Αληθινου Θεου και μην γνωριζοντας το ονομα Του τον ονομασαν αγνωστο Θεο;Αλλωστε ο Θεος δεν εχει ονομα.Ο Χριστος ειπε οτι οποιος θελει να επικαλεστει τον Πατερα θα τον επικαλειται μεσω του δικου του ονοματος.Αρα ο Γιαχβε ειναι θεος που δεν εχει να κανει με τον Χριστιανισμο.
Δεχομαι διορθωσεις.Ελευθερε δεν τα γλιτωνω τα μαλλακια μου ε;

Nα ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 07:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TA ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ..
ΤΕΛΙΚΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ? ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗ ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ?
ΗΤΑΝ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ) ?
ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ "ΕΠΡΕΠΕ" ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ "ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ" ?
ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ" ?
ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΕΒΡΑΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ,ΕΙΝΑΙ Ο "ΕΚΛΕΚΤΟΣ" ΛΑΟΣ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΕ ?
ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΛΑΟΙ ΕΠΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑΝ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ,ΑΦΟΥ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 10:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος κατοικει στον ουρανο,εστειλε πληροφοριοδοτη στην μαρια,ενσαρκωθηκε ο λογος του με την μορφη του χριστου.
ο χριστος,υιος θεου,φως-λογος,οποιος ακολουθησει το φως ειπε ,θα σωθει.παρουσιαστηκαν μπροστα του οι ελληνες,ηλθε η ωρα να δοξαστει ο υιος του ανθρωπου ,ειπε(τους περιμενε).οι ελληνες δεχτηκαν τον λογο-φως του.ειναι σαν την ολυμπιακη φλογα,σαν να ερχεται στιγμη που θα παραλαβει ο ελληνας την φλογα και θα την δωσει στους υπολοιπους.
δινουμε φως και φλογα,δινουμε χριστο-ελλαδα,αυτος ειναι ο σκοπος μας.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy