ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 14:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλή μου unseen ,

ενδιαφέρουσα περίπτωση ακούγεται η Ολγα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως ενώ δεν την ενδιαφέρουν τα ξωτικά και οι νεράϊδες, ζήτησε τη γνώμη ενός gnome πριν την συνάντηση... ίσως είναι "ψυχικό" άτομο? κατάλαβες εσύ κάτι τέτοιο?

όσο για την αντιστοιχία με τις "φυλές" των ανθρώπων που έδωσε κατά
Ησίοδο, δεν έχει πολύ σημασία πως ονομάζονται αυτές, αλλά αν μπορούμε
να καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα για την προέλευση του ανθρώπου...

που θα πάει... θα καταφέρω να έρθω...

με όλη μου την αγάπη
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 15:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Galadriel σου ζητω συγνώμη.Εχω την εντυπωση οτι σε έκανα να νιώσεις ασχημα..Πραγματικά δεν το ήθελα.

Συγνώμη για την παρεξήγηση..Διαβασα και καταλαβα.Οταν ελεγα για εκείνη την εμπειρία εννοούσα οτι οπως είσαι εσυ ξωτικο ετσι και εγω..

Οταν ελεγα διστακτικός εννοούσα με τους ανθρώπους γιατι επείδη δεν μπόρεσαν να δεχτούν το διαφορετικό εκαναν την ψυχή μου κομματια.

Και παλι ζητώ συγνώμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 15:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Unseen,

Η επικοινωνία μου περιορίζεται στα πλάσματα του αερα.Είχατε αναφερθεί στις δονήσεις των πλασμάτων,τον ενεργειακό παλμό.Εκπέμπω παρόμοιες δονήσεις(η τις έχω κατανοήσει,δεν ξερω ποιο απο τα δυο)και δεν έχω εξηγήσει ακόμα πως συμβαίνει.Θα ρωτήσω μολις νιώσω έτοιμος.Παντως η επικοινωνία γίνεται μέσα απο ενα τραγούδι που θυμάμαι οτι ακούω απο μικρό παιδι..Αυτο το τραγούδι τραγουδάω και νιώθω το απαλό αγγιγμα του αέρα.Ετσι έρχονται κοντά μου,αλλα σπάνια εμφανίζονται.

Οσον αφορά την αιθερική όραση αναφέρεται στο αιθερικό πεδίο και μέσα απο αυτήν βλέπουμε τον αόρατο κόσμο.Αλλα δεν γνωρίζω αν μεσα απο την αιθερική όραση μπορείς να δεις την αυρα.

Με αγαπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 16:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως αγαπητη Galadriel μπροστα σου νιωθω πολύ ταραγμένος.Η εχεις νιωσει απερίγραπτο πονο η μέσα σου κρύβεται τρομερή ενεργεια.Δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω η κατι τέτοιο απλα ενιωθα έντονα οτι ήθελα να στο πω.

Διστακτικος με τις εμπειρίες μου έιμαι και κριτικος.Αν δεν ημουν σίγουρος δεν θα ανεφερα την εμπειρία που είχα.Με τίποτα δεν θα ηθελα να προκαλέσω κατι αρνητικό. Αλλα όπως ανεφερα συνέβησαν και άλλα όταν σε είδα.Και η εμπειρία τουλάχιστον για μένα ηταν τρομερά δυνατη.Το σώμα μου έτρεμε για αρκετη ωρα.

Με πολλή Αγαπη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητη Galadriel σου ζητω συγνώμη.Εχω την εντυπωση οτι σε έκανα να νιώσεις ασχημα..Πραγματικά δεν το ήθελα.

Συγνώμη για την παρεξήγηση..Διαβασα και καταλαβα.Οταν ελεγα για εκείνη την εμπειρία εννοούσα οτι οπως είσαι εσυ ξωτικο ετσι και εγω..

Οταν ελεγα διστακτικός εννοούσα με τους ανθρώπους γιατι επείδη δεν μπόρεσαν να δεχτούν το διαφορετικό εκαναν την ψυχή μου κομματια.

Και παλι ζητώ συγνώμη.


κακώς ζητάς συγνώμη αγαπητέ και κακώς έχεις την εντύπωση πως με έκανες να νιώσω άσχημα...

και πάνω στην ίδια λογική κακώς άφησες να κάνουν την ψυχή σου κομμάτια...

καταρχήν, κανείς μα κανείς δεν μπορεί να μας επηρεάσει αν δεν το επιτρέψουμε,
κι έπειτα, αυτοί που για λόγους που έχουμε αναλύσει παραπάνω, που επέστρεψαν από την φυλή των ξωτικών, έχουν όλοι ένα κοινό σημείο:
δεν ρωτούν, έχουν μνήμη του τι είναι και αυτό τους οδηγεί...
μαζί με την κριτική σκέψη (γιατί ουδέν ευκολότερο του καβαλάν καλάμια
και τρέχειν σε δυσθεώρητα ύψη) η αυτοσυνείδηση τους είναι αρκετή ώστε
να μην ζητάει επιβεβαιώσεις...


Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως αγαπητη Galadriel μπροστα σου νιωθω πολύ ταραγμένος.Η εχεις νιωσει απερίγραπτο πονο η μέσα σου κρύβεται τρομερή ενεργεια.Δεν εχω σκοπο να σε προσβαλλω η κατι τέτοιο απλα ενιωθα έντονα οτι ήθελα να στο πω.

Διστακτικος με τις εμπειρίες μου έιμαι και κριτικος.Αν δεν ημουν σίγουρος δεν θα ανεφερα την εμπειρία που είχα.Με τίποτα δεν θα ηθελα να προκαλέσω κατι αρνητικό. Αλλα όπως ανεφερα συνέβησαν και άλλα όταν σε είδα.Και η εμπειρία τουλάχιστον για μένα ηταν τρομερά δυνατη.Το σώμα μου έτρεμε για αρκετη ωρα.

Με πολλή Αγαπη.


μάλιστα....
το άν έχω πονέσει πολύ είναι εύκολο να το διαπιστώσει κανείς και χωρίς να είναι ξωτικό... αρκεί να κάνει ένα γρήγορο "πέρασμα" σε σχετικά θέματα του φόρουμ... συγνώμη λοιπόν αν είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική σ'αυτή σου την διαπίστωση... έπειτα, για το αν έχω "τρομερή" ενέργεια... αυτό είναι κάτι που δεν νομίζω ότι αφορά την παρούσα συζήτηση, αλλά ούτε κι εμένα ιδιαίτερα γιατί δεν ψάχνω για επιβεβαίωση...

εν πάσει περιπτώσει, δεν έχω καταλάβει ποια είναι η εμπειρία στην οποία αναφέρεσαι και συγνώμη που επιμένω σ'αυτό αλλά θα μπορούσες να μας την εξηγήσεις λίγο περισσότερο?

Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 18:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Galadriel

Για ποια εμπειρία ακριβώς μιλάς?Γι αυτο που είπα οτι εχω εμπειρίες με νεραίδες,την εμπειρία που είχα με εσένα η για το τι είμαι??Δεν καταλαβαίνω γι αυτο δεν μπορω να σου πω.Εξήγησε μου.

Μακάρι να ισχύει αυτο που λές,οτι κανείς δεν μπορεί να μας επηρεάσει εκτος αν δεν το θέλουμε.Ομως ο καθένας πλάθει την πραγματικότητα του,αυτο θα το ξέρεις σαν ξωτικό.Και εγω την έπλασα αδύναμη.Ισως αντικατοπτρίζει τον εσωτερικό μου κόσμο.Ισως και αυτός να είναι αδυναμος.Παντως έχω προσπαθήσει να αλλάξω αυτό που ζω.και τα έχω καταφέρει μέχρι έναν βαθμό.Αλλα αφήνω να με επηρεάζουν γιατι οτι έχω μεσα μου το δίνω σε αλλους,ετσι ωστε να τους βοηθήσω να πλάσουν τα όνειρα τους και να νιώσουν όμορφα.Γι αυτο αναλώνομαι τόσο πολύ.

Μπορείς να είσαι όσο επιφυλακτικη θες και να πιστεύεις σε οτι προσταζει η καρδιά σου.Δεν έχω πρόβλημα καλή μου αρα μην ζητάς συγνώμη που είσαι επιφυλακτικη με όσα λεω.Ο καθένας πιστεύει οτι επιθυμεί,το θέμα είναι να βρεί την αγάπη μέσα του για να αγκαλιάσει τους γύρω του.

Παντως νιώθω τρομερό πονο αφού μπηκα εδώ.Δεν ξέρω γιατι.Ισως επειδή ζω στην φύση ηρεμα και απαλα και όχι στον αγχώδη τρόπο ζωης.Κατι απο αυτό μου μεταφέρεται.Δυστυχώς δεν μπορώ να σταματήσω την ροή της ενέργειας μέσα μου.Οτι και να κάνω αυτό δεν αλλάζει.Είναι η κατάρα μου και δεν θέλω να το συζητήσω περαιτέρω.

Μπορει η ψυχή μου να είχε γίνει κομματια αλλα με τον χρόνο θεραπεύεται.Δεν είμαι τοσο αδύναμος όσο δείχνω.Η μνήμη υπαρχει.Απλα μερικές φορες δεν αντέχεις να αντιμετωπίσεις τα ίδια πραγματα δύο φορές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω κατάλαβα τι εννοείς.Μιλούσα για την εμπειρία που είχα με εσένα.Αυτο που είδα το οποίο θα σου το περιγράψω ακριβώς όπως συνέβη.Διαβαζα ένα μήνυμα που έστειλες απο τις τελευταίες σελίδες και ξαφνικά γύρισα και κοίταξα δεξιά μου.Εκείνη την στιγμή ενιωσα μια παρουσια.Η ύλη μπροστα μου σκίστηκε.Λες και έκοβες τον αέρα με μαχαίρι.Και είδα ενα προσωπο να βγαίνει απο την σχισμή.Καταλαβα οτι ήσουν εσύ.Σου το περιέγραψα ήδη.Εκείνη την στιγμή τα ματια σου έβγαζαν κάτι απαλό.Ήρεμο.Μετα είδα την εικόνα που σου περιέγραψα.Εσενα στα γκρί με τα κοκκινα, μακρια σου μαλλιά.Πατούσες στην γη αφού εκεί ανηκεις.Μου ψιθυριζαν πλάσματα του αέρα οτι μπροστά μου είχα την Βασίλίσσα.Το πρόσωπο σου ήταν παγωμένο αλλα και συνάμα γλυκό.Στο πρόσωπο σου φαινόταν η απάθεια,οτι τιποτα δεν σε αγγίζει.Δεν μπορω να το περιγράψω καλύτερα.Ομως τωρα τα μάτια σου ήταν διαφορετικά.Πιο μεγάλα,πιο διαπεραστικα και είχαν ενα περίεργο χρώμα.Απροσδιόριστο.Και απέναντι σου ήμουν εγώ.Στον αέρα οπως σου είπα,χωρίς ποδια αλλα με ένα σύννεφο.Και γύρω μου υπήρχε ελαφριά ομίχλη.Δεν είχα την δική σου σταθερότητα,αυτό που χαρακτηρίζει την γή.Και εσυ με κοίταζες περίεργα.Δεν καταλαβα τα συναισθήματα.Κάπως ουδέτερα.Λες και με δοκίμαζες.Εγω ήμουν στον αέρα.Εκεί ανηκω και απο εκεί κοίταζα.Εκεί ζούσα.

Αυτό ήταν.Μετα επανήλθα.Και επειδή το έζησα πολυ εντονα δεν θα το σχολιάσω αλλο.Εσυ μπορεις να κρίνεις όπως θέλεις.Εγω απλα είπα τι συνέβη.Μίλησα αντικειμενικα και σου παρουσίασα τα γεγονότα.Απο εκει και πέρα δεν ξερω τιποτα αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 19:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμ... μάλιστα...

έχουμε και λέμε λοιπόν...

αυτά που περιγράφεις αγαπητέ, ή είναι αποτέλεσμα της επιθυμίας σου και έτσι διαμορφώνεις μία πραγματικότητα

ή είναι αποτέλεσμα συνειδητής διάθεσης για δούλεμα....

και στις δύο περιπτώσεις:
όπως ήδη είπα, εκείνη την ώρα ΔΕΝ ήμουν σε κατάσταση να κάνω "προβολή" σε ΚΑΝΕΝΑΝ...
επίσης, ΔΕΝ είμαι της Γης αλλά αντίθετα του Αέρα και αν είχες "δει" σωστά θα το είχες διαπιστώσει..
τέλος, κακώς με είδες σαν Βασίλισσα, γιατί αυτός είναι ένας τίτλος που δεν πήρα ποτέ (δεν είχα ποτέ υπηκόους αλλά μονάχα συντρόφους και συνταξιδιώτες στο Λόριεν) και δεν σκοπεύω να πάρω τώρα...

όσο για τα συναισθήματα... αυτά ίσως είναι και τα μόνο που περιγράφεις καλά... δεν ταλανίζομαι σε συναισθηματικές καταιγίδες, και αυτό που περιγράφεις ως απάθεια πολλές φορές με χαρακτηρίζει...

Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2005, 21:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel δεν εχω κανένα τετοιο σκοπο να σε δουλεψω και γι αυτο τελειώνω το θέμα εδω.Δεν ξερω τι ήταν.Και ο τίτλος της Βασιλισσας οπως χρησιμοποιείται στον αέρα.Καμία σχεση με αυτό που λέμε Βασίλισσα εδω.Οχι υπήκοοι αλλα αναγνώριση.Αναγνώριση σαν υπαρξη.Δεν ισχυρίστηκα οτι έκανες προβολή.Και δεν ξερω καν αν ολο αυτο αντιστοιχούσε σε αυτην την ζωη που είμαστε εδω.Απλά ανεφερα οτι μου συνέβη το οποίο τελικα ηταν λαθος.

Σε χαιρετω και ευχομαι φως.

Και σε εσένα Unseen.

Να είσαστε παντα καλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 09:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα πολύ καλημέρα

Βλέπω ότι ήταν ένα busy απόγευμα το χθεσινό για το φόρουμ...

Angus δεν θέλω να δικαιολογήσω ούτε τον εαυτό μου ούτε τη galadriel αλλά υπάρχουν πολλοί λόγοι για να είμαστε επιφυλακτικές και συχνά αυστηρές. Δυστυχώς είναι τέτοια η φύση της επικοινωνίας στα φόρουμ που είναι πρακτικά αδύνατο να διακρίνει κανείς τις πραγματικές προθέσεις όσων γράφουν... και υπήρξαν άτομα που προσπάθησαν στο παρελθόν να εκμεταλλευτούν το συγκεκριμένο φόρουμ και να κάνουν κακό.

Δεν μπορώ να απαντήσω σε ερωτήματα όπως αν είσαι ξωτικό ή αν βρίσκεσαι ανάμεσα στους κόσμους (έχοντας συνείδηση του αόρατου και μετέχοντας σε αυτόν σε κάποιο πεδίο), όμως θέλω να σταθώ σε κάτι που έγραψες:

quote:
Αλλα αφήνω να με επηρεάζουν γιατι οτι έχω μεσα μου το δίνω σε αλλους,ετσι ωστε να τους βοηθήσω να πλάσουν τα όνειρα τους και να νιώσουν όμορφα.Γι αυτο αναλώνομαι τόσο πολύ.

Το ζητούμενο καλέ μου φίλε δεν είναι να βοηθήσεις τους άλλους να βρουν το όνειρο ούτε να τους κάνεις εσύ να νιώσουν όμορφα. Το ζητούμενο είναι να τους αφυπνίσεις έτσι που να μπορούν να το κάνουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ για τον εαυτό τους, να μπορούν οι ίδιοι να ονειρευτούν και οι ίδιοι να βρίσκουν το θάρρος να βγαίνουν από τον πόνο για να νιώσουν όμορφα.

Κάποτε έκανα κι εγώ μια από τα ίδια... σε σημείο να προχωρώ ακόμα και σε στενές σχέσεις με ανθρώπους μόνο και μόνο για να τους βοηθήσω να δουν τον εαυτό τους μέσα σε πιο φωτεινές (όπως τουλάχιστον νόμιζα) πραγματικότητες. Αλλά αυτό κοστίζει πολύ και αν φέρνει αποτέλεσμα (αμφίβολο), το αποτέλεσμα είναι ανυπόστατο και προσωρινό γιατί ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ. Βασίζεται στη δική σου αντίληψη της αλήθειας που δεν μπορεί να ισχύει για κανέναν άλλον πέρα από σένα, γι' αυτό και είναι καταδικασμένη να καταρρεύσει - αργά ή γρήγορα.

Όσο για το άλλο που γράφεις:

quote:
Παντως νιώθω τρομερό πονο αφού μπηκα εδώ.Δεν ξέρω γιατι.Ισως επειδή ζω στην φύση ηρεμα και απαλα και όχι στον αγχώδη τρόπο ζωης.Κατι απο αυτό μου μεταφέρεται.Δυστυχώς δεν μπορώ να σταματήσω την ροή της ενέργειας μέσα μου.Οτι και να κάνω αυτό δεν αλλάζει.Είναι η κατάρα μου και δεν θέλω να το συζητήσω περαιτέρω.

Ναι είναι η κατάρα αλλά και η ευλογία σου. Το να είσαι βαθιά διαισθητικός μπορεί να πονάει αλλά είναι μια καλή αφετηρία για έναν θεραπευτή (ιδίως ψυχικό). Κι εγώ λέω καμιά φορά ότι οι εμπειρίες που έχω, που δεν τις προσκάλεσα αλλά ήρθαν όταν ακόμη ήμουν πολύ μικρή για να έχω συνείδηση και να επιλέγω, είναι η ευλογία αλλά και το φορτίο μου κι αμέσως μετά δαγκώνομαι γιατί σκέφτομαι ότι είναι αμαρτία. Και είναι. Τα δώρα μας μάς δίνονται για να φανούμε χρήσιμοι με τον σωστό τρόπο.

Μου άρεσε πολύ ο τρόπος επικοινωνίας με το τραγούδι. Τι κρίμα που δεν θα μπορέσω να μάθω ποτέ το τραγούδι αυτό...

Δεν μου αρέσουν οι αποχαιρετισμοί.
Unseen

ΥΓ: Άλλο η ενέργεια και άλλο η δύναμη (αυτό για τα περί αδυναμίας που γράφεις).

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 09:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
galadriel γλυκό μου παιδί καλημέρα

Την ενδιαφέρουν την Όλγα τα ξωτικά και οι νεράιδες αλλά δεν είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντός της. Επικοινωνεί μαζί τους όπως και με άλλες οντότητες όπως και με το νερό, τον αέρα, τα δέντρα.... Είναι "ψυχικό" άτομο, αφού μπορεί επίσης να διαβλέπει και να προβλέπει.

Το ζήτημα είναι ότι μπορεί να με βοηθήσει να διασταυρώσω και να αναλύσω πληροφορίες (όπως κι εσύ άλλωστε ) πράγμα που με κάνει να αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια...

Άντε καλή μου, είναι καιρός να ξεκινάμε.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 14:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Unseen

Δεν είχα σκοπο να ξαναγράψω αλλα μπροστα σου πραγματικά λυγίζω.Εχεις τόσο απαλή ενεργεια.Το τραγούδι μπορει να το ακουσεις αν αφουγκραστεις σιωπηλα.Αυτο που λες για την επιφυλακτικότητα είναι πολύ σοφο και δεν το κατεκρινα-συμφωνώ απολύτως-αλλα όπως σου είπα εχω τρομερό προβλημα με την ενεργεια.Η συχνή εναλλαγη συναισθηματων με εξουθενωνει οσο δεν μπορεις να φανταστεις.Και δεν σταματα με τιποτα.Και συνέχεια δέχομαι.Η πιο απλή σκεψη που κάνουν με φορτίζει.Και συνήθως όλοι σκέφτονται ασχημα.Για όλα.Εχουν μάθει να βλέπουν μόνο το αρνητικό.Και οταν λεω οτι εξαντλούμαι θέλωντας να βοηθήσω τους άλλους εννοω οτι αφού τους βοηθήσω να βρουν τον εσωτερικό εαυτό τους και την δική τους αλήθεια πολλές φορες απορροφω το αρνητικό θεραπεύοντας τις πληγες τους που τους έχουν ξεσκίσει στο μυαλό.Και δεν μιλάω για απλά ατομα.Πολυ συχνα συναντώ ακραίες περιπτώσεις.Οσον αφορα την ισορροπία μου την έχω βρει αλλα είναι πολύ ευκολο να την χασω.

Θα τραγουδήσω για σενα.

Με παρα πολυ αγαπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 14:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλησπέρα μας

αγαπητέ angus,
ένα καλό βήμα προς την αντικειμενική κρίση ορατών τε και αόρατων κόσμων, είναι η αποφυγή της χρήσης κοσμητικών επιθέτων για τις "ικανότητες" ή "χαρίσματα" των άλλων... συνήθως αυτά παραπέμπουν σε μία διάθεση υποβολής της συναισθηματικής κατάστασης των άλλων και μέσω αυτής και ελέγχου τους...

όταν θέλουμε να πούμε καλά λόγια (γεμάτα θετική ενέργεια, φως και αγάπη) χρησιμοποιούμε απλά την αλήθεια, και όχι αυτά που πιθανολογούμε ότι θα ακουστούν ευχάριστα στα αυτιά των άλλων...

σε όλη αυτή την διαδικασία υπάρχει μία παγίδα (πέραν της προφανούς, που είναι η συνειδητή εξαπάτηση) για τον ίδιο που χρησιμοποιεί τα γλυκά λόγια.... ότι "χτίζει" μία εικόνα που εύκολα γκρεμίζεται και δικαιωμένος για την απαισιόδοξη στάση του στην ζωή περιφέρεται πλέον, κλαίγοντας την μοίρα του....

ελπίζω πως δεν ανήκεις σε καμμία από τις δύο περιπτώσεις....

αυτό που αναφέρεις πως σου συμβαίνει, δείχνει πως έχεις κάθε άλλο παρά ισορροπήσει την ικανότητα σου της ενσυναίσθησης και ό,τι επηρεάζεσαι από τον καταιγισμό συναισθημάτων που λαμβάνεις... φυσικά, και είναι τελείως διαφορετικό να λαμβάνεις τις σκέψεις τους, γιατί αυτό προϋποθέτει κυριαρχία στο αστρικό πεδίο (ή αλλιώς πεδίο των συναισθημάτων) και άνοιγμα των αισθήσεων στο νοητικό....αν όμως συνέβαινε αυτό δεν θα είχες κανέναν λόγο να ταλαιπωρείσαι όπως περιγράφεις....

είναι στο χέρι σου να εργαστείς σ'αυτό, και ένα πρώτο βήμα θα ήταν να εστιάζεις και στα φωτεινά συναισθήματα των άλλων... ο λόγος που μοιάζει να "λαμβάνεις" μόνο τα αρνητικά είναι γιατί η δική σου οπτική είναι συντονισμένη σ'αυτά... το αποτέλεσμα θα είναι σταδιακά, να καλλιεργήσεις υποσυνείδητα μία δυσαρέσκεια για τους συνανθρώπους σου, που όταν θα αρχίσει να προβάλλεται προς τα έξω, θα είσαι το πρώτο θύμα της....

ένα άλλο καλό βήμα για τον έλεγχο πάνω στον εαυτό μας, είναι η πλήρης αποδοχή των αδυναμιών μας.... χωρίς οίκτο ή αυτολύπηση... με ηρεμία και συγκέντρωση...

τέλος, όπως έχω ξαναπεί, είναι λάθος να θέλουμε να ανήκουμε στον κόσμο των ξωτικών γιατί φαντάζει πιο όμορφος ... ο καθένας ανήκει στο δικό του πεδίο εξέλιξης και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό... κάθε τέτοιο πεδίο έχει την αξία του και οι "κρίκοι" που το απαρτίζουν έχουν όλοι την ίδια σημασία για την αλυσίδα που διαμορφώνουν...

θα ήταν λάθος να θεωρήσουμε πως τα ξωτικά είναι καλύτερα/χειρότερα των ανθρώπων... όλα είναι στο σωστό καιρό και τρόπο εκδήλωσης...

απ' την μεριά μου σ'ευχαριστώ ιδιαίτερα για την ευκαιρία που μου έδωσες να αναλύσω κάποιες σκέψεις μου

φιλικά
Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 18:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Galadriel

Και εγω σε ευχαριστω για την σοφία σου.

Πιστευω οτι αυτο που φταίει είναι ο πανικός που με πιάνει.οταν κοιτάζω κάποιον και βλέπω την αρνητική ενεργεια να σχηματίζεται τρομάζω.Και αμέσως την τραβώ πανω μου.Ειναι πολύ δύσκολο να αλλάξω οτι συμβαίνει.Αλλα θα προσπαθήσω.Το υπόσχομαι στον εαυτό μου.Επίσης θέλω να σε ρωτησω κατι.Οταν κάποιος βλέπει καποια αυρα δέχεται συναισθήματα απο αυτόν/η/ο που παρατηρει η ανοίγεται σε ότι βρισκεται γύρω του?Αυτός ηταν ενας λόγος που αρνήθηκα τον εαυτό μου.Αλλα μία αρνηση δεν εφέρε πολλά.Με έβαλε σε χειρότερα.Πριν απο 1 ωρα ενιωθα αφόρητα.Τωρα ηρέμησα.Πραγματικα.Ξερεις και εσυ μου μεταφέρεις ενέργεια.Δεν ξέρω τι είναι αλλα με επηρεάζει πολύ.Και τό οτι δεν μπορω να χαρακτηρίσω με κάποιον τρόπο την ενέργεια που δέχομαι είναι πρωτόγνωρο για μένα.Και με μπερδεύει.

Αυτο που λές οτι έχω συντονιστεί στα αρνητικά συναισθήματα με τρομάζει.Πραγματικά δεν σκέφτομαι αρνητικα για άλλους αρα δεν μπορω να καταλάβω γιατι έχω συντονιστεί έτσι..Σε πολλούς δεν βρίσκω θετικα συναισθήματα.Βρίσκω μόνο συναισθήματα χαρας επειδή καταφεραν να καταστρέψουν κατι η να επιβληθούν καπου.Αυτό τους κάνει χαρούμενους.Για παραδειγμα σήμερα παρατήρησα πολύ έντονα οτι πολλοί άνθρωποι προσπαθούν με τον τρόπο τους να ελέγξουν.Οτι οι φιλίες τους είναι τρόπος να ελεγξουν.οτι κάποιοι ερωτεύονται και προσπαθούν να υποδουλώσουν.Σήμερα έκλαψα γιατι μία ψυχή στην οποία πίστευα προκάλεσε πόνο και το είδε σαν εκδίκηση επειδή και αυτή είχε πονέσει.Το μονο συναίσθημα που την έκανε χαρούμενη ηταν οτι νόμιζε οτι απέκτησε κύρος.Εγω θέλω να βλέπω ανθρώπους που να κοιτούν ενα ζωντανό πλάσμα και να γεμίζουν με χαρα.Εκεί νιώθω οτι έχω συντονιστει.Οταν ασχολούμαι με τα φυτα γεμίζω απο πανέμορφα συναισθήματα.Εκεί θελω να επικεντρωθώ και να σταματήσω όλον αυτον τον αρνητισμό.Σε κάποιες περιπτώσεις σταματα.Οταν νευριάζω η όταν καποιος συνειδητα μου κάνει κακό.Τότε σταματα η ροή.Μια φόρα κατάφερα να αλλάξω ότι υπηρχε μέσα μου απο την συσσωρευση σε θετικο.Προσπάθησα πολλές φορες ξανα αλλα δεν τα καταφερα.

Πραγματικά μπερδευομαι εκεί που νομίζω οτι θα βρώ την λύση.Δεν ξέρω πως να σταματήσω τα συναισθήματα.Αλλα πιστέυω οτι την λύση θα την βρώ μέσα μου και εκεί θα ψαξω.

Όσον αφορα αυτά που λεω στην unseen δεν έχω σκοπο να την ''καλοπιάσω'' απλά σαν υπαρξη μου προκάλει κατι ήρεμο και απαλό(αυτη η λέξη το περιγράφει απόλυτα).(εκει που λές για καλά λόγια νομίζω οτι αναφέρεσαι σε αυτα που λέω στην unseen)

Μια αλλη ερώτηση:Μέσω της αιθερικής ορασης μπορούμε να δούμε νεράιδες.Μεσα απο την αστρική που είναι πιο διαπεραστική και δεν περιορίζεται καθόλου απο την υλη οι νεράιδες έχουν διαφορετική μορφη?

Εχω την εντύπωση οτι τωρα πρέπει να στραφω στον εαυτό μου.Αρα δεν θα μπαίνω συχνα εδω.

Ευχαριστω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 22:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που λές οτι έχω συντονιστεί στα αρνητικά συναισθήματα με τρομάζει.Πραγματικά δεν σκέφτομαι αρνητικα για άλλους αρα δεν μπορω να καταλάβω γιατι έχω συντονιστεί έτσι..


Εγω θέλω να βλέπω ανθρώπους που να κοιτούν ενα ζωντανό πλάσμα και να γεμίζουν με χαρα.Εκεί νιώθω οτι έχω συντονιστει.Οταν ασχολούμαι με τα φυτα γεμίζω απο πανέμορφα συναισθήματα.Εκεί θελω να επικεντρωθώ και να σταματήσω όλον αυτον τον αρνητισμό.


μάλιστα...

γι'αυτό λοιπόν έκατσες να κάνεις μια ολόκληρη ανάλυση για το :

quote:
Σε πολλούς δεν βρίσκω θετικα συναισθήματα.Βρίσκω μόνο συναισθήματα χαρας επειδή καταφεραν να καταστρέψουν κατι η να επιβληθούν καπου.Αυτό τους κάνει χαρούμενους.Για παραδειγμα σήμερα παρατήρησα πολύ έντονα οτι πολλοί άνθρωποι προσπαθούν με τον τρόπο τους να ελέγξουν.Οτι οι φιλίες τους είναι τρόπος να ελεγξουν.οτι κάποιοι ερωτεύονται και προσπαθούν να υποδουλώσουν.Σήμερα έκλαψα γιατι μία ψυχή στην οποία πίστευα προκάλεσε πόνο και το είδε σαν εκδίκηση επειδή και αυτή είχε πονέσει.Το μονο συναίσθημα που την έκανε χαρούμενη ηταν οτι νόμιζε οτι απέκτησε κύρος

πρέπει να επιλέξεις angus...
θα δουλεύεις τον εαυτό σου ή τους άλλους?

όταν τελειώσεις μ'αυτή την συνειδητοποίηση, θα συζητήσουμε πως και γιατί οι νεράϊδες φαίνονται Χ με την αιθερική όραση και Ψ με την αστρική.... (αν και πρώτη φορά ακούω για αιθερική όραση)

όσο θα είσαι στην διαδικασία επιλογής διάβασε, ΠΟΛΥ!

κλείσε όλες τις διόδους λήψης από τους άλλους και κοίτα να δεις τι μπορείς να λάβεις από τον ίδιο σου τον εαυτό...

G.

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 22:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι,

καλή μου, unseen

ναι! καιρός να πάμε παρακάτω

καιρός να ξεκινάμε


ένα πολύ ζεστό καλημέρα,
για μια πολύ βροχερή μέρα...

να σε βρει το πρωϊ που θα δεις αυτά τα μηνύματα

Galadriel

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
16thThief
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 22:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 16thThief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ

Δεν γνωρίζω τίποτε μήτε για το ένα, μήτε για το άλλο. Αυτό που ξέρω, είναι πως έχω ένα ξωτικό απέναντί μου όλη μέρα και θεέ μου! μερικές φορές η γκλάβα μου πιάνει τον ψίθυρο των άστρων από δαύτο. Μερικές φορές γίνεται και ανηπόφορο. Το αγαπώ όμως, σαν να ήμουν κι εγώ ο ίδιος ξωτικό. Τι να πεις ? Οι ντέβα είναι ντέβα & και τα ξωτικά είναι ξωτικά.

Ζωή είναι. Ζήσ' την !

Deva Parinito

Στα είπα όλα. Φίλα με τώρα.

Edited by - 16thThief on 22/11/2005 22:19:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 22:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toν αγαπάω τον κόσμο των ανθρώπων... ακόμα κι όταν με δυσκολεύει... ακόμα κι όταν η ύλη του γεμίζει μελανιές το σώμα μου, που συνηθισμένο να περνάει μέσα απ'αυτήν σκοντάφτει σε έπιπλα και πόρτες...

Αγαπάω και νοσταλγώ και τον δικό μου κόσμο... γεμάτος έμπνευση, γέλιο και στάλες μουσικής...

μαθαίνω σιγά σιγά να αγαπάω κι έναν κόσμο για τον οποίο μάθαινα μέσα από τους θρύλους και τις παραδόσεις, όπως ακριβώς εσείς τώρα μαθαίνετε για τα ξωτικά... είναι πρωτόγονος, είναι εκείνη η στιγμή του ανθρώπου που ήταν πιο κοντά στο Θείο μέσα από τα ένστικτά του...

με δυσκολεύει λοιπόν ο ανθρώπινος χρόνος... γραμμικός αυτός, σπειροειδής εγώ όλο τσουγκρίζουν οι τροχιές μας... για κάποιον που τα έχει ήδη κάνει όλα είναι δύσκολο να τα ξεκινάει ορίζοντας μία "αρχή"... ώρες ώρες νιώθω πολύ κουρασμένη στην προσπάθεια να πλέξω τις σπείρες μου γύρω από τον ανθρώπινο χρόνο κι άλλες φορές αυτή η ίδια η "περικοκλάδα" ανθίζει...

άλλες φορές αυτή η κούραση γίνεται αυστηρότητα : "μα δεν το έχουμε ήδη πει αυτό?" και άλλες φορές κατανόηση και αγάπη : "έτσι, έτσι...καλά πάμε"...

για να 'μαι εδώ, σημαίνει πως μπορώ να τα καταφέρω...
για να 'μαι εδώ, σημαίνει πως εγώ το διάλεξα ευχαρίστως...
για να 'μαι εδώ, σημαίνει πως είμαι εγώ....

μέσα σ'αυτό που ορίζεται πολύ συχνά ως αρνητικό μπορώ να δω, χαμόγελα, σκέψεις αστραφτερές και δεν ξέρω Ντέβα αν τ'άστρα ψιθυρίζουν μέσα από μένα... αλλά εγώ τα ακούω να τραγουδάνε, να συνεχίζουν την δημιουργική τους εκπομπή ενέργειας και να μου θυμίζουν πως "για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος"....


G.

bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ABRAAM
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 23:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABRAAM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα.
και τα γεροντια εδω ειναι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2005, 23:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α, οκ


bitch and bites

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 08:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένη μου galadriel

Ευχαριστώ πολύ για το όμορφο πρωινό καλωσόρισμα, το χρειαζόμουν μια τόσο βροχερή μέρα.

Ο κόσμος των ανθρώπων... ο κόσμος των ξωτικών... στα δικά μου μάτια είναι και οι δύο τόσο όμορφοι. Με όλες τις δυσκολίες του πρώτου, με όλα τα ασυνήθιστα του δεύτερου. Παντού βλέπω μόνο αγάπη, τον σπινθήρα της πρώτης πνοής, τον παλμό της Δημιουργίας. Βλέπω τον Πνευματικό Ήλιο που στο φως του όλα είναι γαλήνια, ήρεμα και σωστά. Βλέπω τον δρόμο του τρόπου και τον δρόμο του πάθους και αποδέχομαι και τους δύο και αγκαλιάζω τον χρόνο γιατί καταλαβαίνω πως έτσι τον καταργώ.

Στην αρχή, στη μέση και στο τέλος, όλα είναι αγάπη.

Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 08:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλέ μου deva parinito,

thief of my good friend's heart, δεν με λυπάσαι; Κόλλησε από τα σιρόπια το πληκτρολόγιό μου...

Πολλές ευχές και σε σένα
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 08:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γερόντια,

Θα προλάβετε να μας πείτε τίποτα προτού... αποδημήσετε εις Κύριον;

Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 09:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angus,

Πιστεύω ότι υπάρχουν διάφορες πιθανές εξηγήσεις γι' αυτό που σου συμβαίνει.

Κατ' αρχάς έχω διαβάσει από τα ακασικά αρχεία για περιπτώσεις ανθρώπων που μπορούσαν να τραβούν πάνω τους τον αρνητισμό, να τον βιώνουν (ακόμη και ασθένειες), επειδή όμως διέθεταν ενσωματωμένο επιταχυντή να τον εξουδετερώνουν πολύ γρήγορα. Βεβαίως εξουθενώνονταν αρκετά στην διαδικασία. Θεωρώ όμως ότι αυτός ο τρόπος θεραπείας έχει εκλείψει επειδή οι νέες ενέργειες είναι πολύ πιο εκλεπτυσμένες και ισχύουν νέοι νόμοι για τα προσωπικά καρμικά βάρη.

Επίσης, έχω διαβάσει σε βιβλία για περιπτώσεις ανθρώπων που τραβούν επάνω τους την αρνητική ενέργεια χρησιμεύοντας ως ένα (συγνώμη που θα το πω έτσι) "αποχετευτικό κανάλι" των συναισθημάτων άλλων ανθρώπων, ουσιαστικά εξυπηρετώντας την τρίτη αψίδα (1-creation, 2-maintenance, 3-expendable). Αυτό βεβαίως προϋποθέτει μηδενική προσωπική ανάπτυξη, που πιστεύω και ελπίζω ότι δεν είναι η περίπτωσή σου.

Το πιθανότερο που μπορεί να σου συμβαίνει είναι να έχει υπερφορτιστεί το 4ο ενεργειακό σου κέντρο ή να μην φορτίζεται σωστά με αποτέλεσμα να "κλέβει" ενέργεια από το 3ο και να... μαστουρώνεται. Καλά, κάτι έχω πάθει σήμερα με τα ελληνικά μου, συγνώμη, αλλά πραγματικά όταν ένα ενεργειακό κέντρο (τα γνωστά τσάκρας) κλέβει ενέργεια από υψηλότερης δόνησης κέντρο παθαίνει παραισθήσεις παρόμοιες με αυτές που έχει ένας χρήστης ναρκωτικών. Μετά βεβαίως δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος γιατί το εν λόγω κέντρο αρέσκεται στην επανάληψη της εμπειρίας έτσι που και να προσπαθείς εσύ να το φορτίσεις σωστά, δεν δέχεται τη φόρτισή σου γιατί προτιμά να κλέβει.

Όλα τα πλάσματα και τα πράγματα της δημιουργίας, έχουν σύμφυτη μέσα τους τη θέληση αλλά και πέρα από κει όταν κάτι αρχίζει να επαναλαμβάνεται μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό, δημιουργείται ένας αυτόματος προγραμματισμός που διευκολύνει την επανάληψη, μόνο και μόνο γιατί ο οργανισμός τεκμαίρει ότι εσύ θέλεις να γίνεται έτσι. Και μπαίνει ο αυτόματος πιλότος.

Στην περίπτωση αυτή, θα ήταν καλό να απευθυνθείς σε έναν ενεργειακό θεραπευτή που ασχολείται με τα ενεργειακά κέντρα, π.χ. έναν θεραπευτή του Dazira Narada για να σε βοηθήσει (αν βρίσκεσαι στην Αθήνα και θέλεις, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο προσωπικό μου mail και θα σου υποδείξω κάποιον καλό μου φίλο που δεν παίρνει χρήματα για τις συνεδρίες). Θα μπορούσα να σε βοηθήσω κι εγώ με το ρέικι ίσως (ούτε εγώ παίρνω χρήματα), αλλά το ρέικι δεν ασχολείται καθόλου με τα ενεργειακά κέντρα...

Προβληματίζομαι μήπως οι φίλες σου οι συλφίδες έχουν κάποια σχέση με αυτή την ενεργειακή ανισορροπία. Δεν εννοώ ότι έκαναν κάτι αυτές αλλά μήπως συμβαίνει κάτι σε σχέση με αυτό. Χμ...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που θα τραγουδήσεις για μένα, ειλικρινά είναι από τα πιο τρυφερά πράγματα που μου έχουν πει ποτέ.

Αγάπη και φως,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 14:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nάστε καλα,ότι ποιο όμορφο γαι να παρω στο σπιτιμου,οι καταθεσεις σας.Δεν ξερω τιποτα αλλο αυτο νοιώθω.Ευχαριστω.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 02:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε βγρε Galadriel.... τσσσ σκίζεις και την ύλη στα μάτια του Άνγκους τσ τσ τσ τι έρωτας!

Αλήθεια... Deva + Galadriel = LFE όπως έγραφαν κάποτε...

Ελπίζω να μην καταστραφεί και αυτό το θέμα...

Αγαπητή μου Unseen

quote:
Το πιθανότερο που μπορεί να σου συμβαίνει είναι να έχει υπερφορτιστεί το 4ο ενεργειακό σου κέντρο ή να μην φορτίζεται σωστά με αποτέλεσμα να "κλέβει" ενέργεια από το 3ο και να... μαστουρώνεται. Καλά, κάτι έχω πάθει σήμερα με τα ελληνικά μου, συγνώμη, αλλά πραγματικά όταν ένα ενεργειακό κέντρο (τα γνωστά τσάκρας) κλέβει ενέργεια από υψηλότερης δόνησης κέντρο παθαίνει παραισθήσεις παρόμοιες με αυτές που έχει ένας χρήστης ναρκωτικών. Μετά βεβαίως δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος γιατί το εν λόγω κέντρο αρέσκεται στην επανάληψη της εμπειρίας έτσι που και να προσπαθείς εσύ να το φορτίσεις σωστά, δεν δέχεται τη φόρτισή σου γιατί προτιμά να κλέβει.


Είσαι σίγουρη για την παραπάνω πληροφορία που δίνεις; Δεν το έχω ακούσει ποτέ ξανά. Τα ενεργειακά κέντρα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους και όχι αποκομένα το ένα από το άλο, είναι συγκοινωνούντα δοχεία που η ενέργεια του ενός μεταφέρεται στο κατώτερο όταν υπάρχει κάθοδος ενέργειας, και όταν υπάρχει άνοδος η ενέργεια του χαμηλότερου μεταφέρεται στο ανώτερο. Αυτός είναι και ο σκοπός της Τάντρα Γιόγκα αλλά και της Κουνταλίνι Γιόγκα...

Πως γίνεται λοιπόν να μαστουρώνει το κατώτερο ΄κέντρο από το ανώτερο;

Να είσαι καλά

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 02:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης Unseen τώρα που το ξαναδιάβασα, λες το 4ο παίρνει ενέργεια από το 3ο που είναι υψηλότερης δόνησης...

Ο τέταρτος ενεργειακός τροχός ή κέντρο είναι της καρδιάς και είναι πολύ υψηλότερης δόνησης από το 3ο κέντρο που είναι του ηλιακού πλέγματος... πως λοιπόν ο τέταρτος απορροφάει από τον τρίτο και μαστουρώνεται;;;;

Η εσύ μπερδεύτηκες ή εγώ μπερδεύτηκα

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 10:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα μας

είδες βρε Μορφέα μου τι κάνω η ξωτικιά? τι σκίζω την ύλη, τι ελαφρώς ίσια μαλλιά έχω, τι το βλέμμα του Σταλλόνε... πολυτάλαντη...!

πάντως άμα δεις κι εσύ τίποτα, πες μου να ξέρω...έτσι που πάω πέρα δώθε στα planes της συνείδησης, ούτε και θυμάμαι ποιους συναντάω... μπορεί να μην σου πω καλημέρα και να παρεξηγηθούμε!

ως προς την εμφάνιση του Deva στο παρόν θέμα, μη βιάζεσαι να κρίνεις... καταθέτει μια εμπειρία με βάση την μορφή αγάπης που μας επιτρέπει (όλων) να δούμε λίγο πιο πέρα από το προβλεπόμενο... ως τέτοια να την δεχτείς και μην ανησυχείς, άμα θέλουμε να σιροπιάσουμε, εδώ δίπλα τον έχω, του φοράω καπέλλο ένα βάζο μαρμελάδα και ξεμπερδεύω ....

τώρα, ομολογώ πως η ερμηνεία της καλής μου unseen και μένα με προβλημάτισε... όμως το ότι κάτι δεν το έχουμε ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει ή δεν το εγκρίνει η λογική μας για τα πράγματα, έχω μάθει να το ελέγχω (σχετικά πάντα ).... έτσι, το άφησα να "κάτσει" μέσα μου, να πάρει το χρόνο του προς αφομοίωση και όταν θα είμαι έτοιμη να το ερμηνεύσω θα το συζητήσουμε...

αν είμαι ευχαριστημένη με κάτι είναι, ότι τόσο με σένα όσο και με την unseen, έχουμε βρει έναν τρόπο συνεννόησης χωρίς να προσπαθούμε να επιβάλλουμε την άποψη μας και δεχόμενοι (από την προσωπική μας εμπειρία) την λειτουργία του αόρατου, για τους άλλους, ως πραγματική...


καλή μου unseen, keep walking!


πολύ, πολύ καλημέρα μας


Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 15:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας βρε παιδιά

Πολύ περπάτημα βρε galadriel μου και με τόση βροχή... έγινα αμφίβιο. Τέλος πάντων τα συστήματα στη δουλειά μου σήμερα βγήκαν off κι έτσι σας γράφω από το ωραίο μεν ακόμη ατακτοποίητο όμως σπίτι μου. Δυστυχώς με πιέζει ο χρόνος και θα γράψω εν συντομία.

Προτού επεκταθώ να μην ξεχάσω να πω πόσο συμφωνώ με τη galadriel στα περί αμοιβαίας αποδοχής και ελευθερίας έκφρασης απόψεων.

Πρέπει τώρα να σας πω ότι με πιάνετε εξ απήνης όταν λέτε ότι δεν έχετε ακούσει ποτέ ξανά για το κλέψιμο ενέργειας μεταξύ των κέντρων. Τέλος πάντων μάλλον είναι από αυτά τα ανορθόδοξα και πρωτάκουστα που ξεστομίζω κατά καιρούς, αλλά βρε παιδιά μου αλήθεια σας λέω έτσι είναι και δεν το ξέρω μόνο εγώ. Και με άλλους ενεργειακούς θεραπευτές που το έχω συζητήσει δεν τους φάνηκε πρωτάκουστο. Τέλος πάντων αυτά που έγραψα στον Angus είναι επιγραμματικά όσα θυμάμαι. Θα ψάξω να βρω περισσότερες πληροφορίες και να επανέλθω είτε το βράδυ είτε αύριο.

Όσο για το πώς πηγαίνει η ενέργεια των κέντρων, σαφώς υπάρχει διαβάθμιση με την έννοια ότι το πρώτο κέντρο είναι το κέντρο που μας συνδέει με την ίδια τη Δημιουργία και η ενέργειά του είναι μοναδική και μη αναπληρώσιμη. Δηλαδή αν πάθει κάτι το πρώτο κέντρο... καπούτ! Αν πάθουν κάτι τα υπόλοιπα κέντρα είναι επίσης σοβαρό αλλά πιθανόν αναστρέψιμο και διορθώσιμο. Μάλιστα κάποιοι βάζουν το πρώτο και το δεύτερο κέντρο στα κρίσιμα ζωτικά μας κέντρα. Όσο ανεβαίνουμε τα κέντρα (από το 1 προς το 7) τόσο ανεβαίνουμε τη σημασία τους όσον αφορά τις αισθήσεις και τη συνείδηση. Όσο τα κατεβαίνουμε (από το 7 προς το 1) τόσο δυνατότερη είναι η δημιουργική δύναμη που μας κρατά στη ζωή.

Για άλλη μια φορά στην εν esoterica ζωή μου ελπίζω να γίνομαι αρκούντως κατανοητή...

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy