ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 01:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ο δρόμος είναι ήδη μακρύς ας βγω εγώ εκτός θέματος και ας επανέλθω στο αρχικό ερώτημα:
quote:
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;

Ποιος είναι επιτέλους?

Μήπως είναι αυτός που πασχίζει μέσα στις τόσες δυσκολίες να επιβιώσει?
Μήπως είναι ο δημόσιος υπάλληλος που δεν απεργεί γιατί κατάλαβε επιτέλους ότι πρέπει να δουλέψει για να φάει ψωμί?
Μήπως είναι αυτός βλέπει ότι το μόνο που μας νοιάζει είναι το τομάρι μας?
Μήπως είναι αυτός που δεν καταπάτησε την αξιοπρέπεια και τα ανθρώπινα δικαιώματα των οικονομικών μεταναστών, γιατί υπήρξε και αυτός στην ίδια μοίρα?
Μήπως είναι αυτός που φτιάχνοντας την φορολογική του δήλωση σκέφτηκε αν δεν δώσω πως θα ζητήσω?
Μήπως τελικά είναι αυτός που νοιάζεται έμπρακτα για τούτο τον τόπο και την προκοπή των γύρω του?

Μήπως? Λέω εγώ τώρα...

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 08:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παντως δεν εχω καμμια αμφιβολια οτι οι ιερεις των ναων της Αφροδιτης ηταν μαστρωποι. Εδω μαστρωποι καταντησαν οι ιερεις του Χριστου, ο οποιος δεν δοκιμασε τον ερωτα (υποτιθεται). Και δεν θα εκμεταλλευοταν οι ιερεις της αφροδιτης τις... συνηθειες της?


Δηλαδη τι ακριβως να υποθεσουμε? Οτι το ιερατειο αλλαζει συμπεριφορα? ΟΧΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ! Οτι ΑΚΡΙΒΩΣ σερνουν ο macedon και ο swhabe στους παπαδες ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ισχυουν για τους αρχαιους απατεωνες.


Φυσικα αυτο ισχυει και ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ. ΟΤΙ ΣΟΥΡΝΕΙ ο Ψηλος, και η εμετικη σελιδα Απολογητης, στους Αρχαιους ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΟ ΑΚΑΙΡΑΙΟ και για τους χριστιανους. Μοιαζουν με τις ομιλιες στη Βουλη, που το ενα κομμα θαβει το αλλο... αλλα στην ουσια ειναι ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ!


Ολα οσα θαυμαζουμε στους Αρχαιους Ελληνες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ με τα παραμυθακια της θρησκειας τους. Ο ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ απεχει απο τις φουσκες του Δωδεκαθεου. ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ.

Το ιδιο και σημερα. Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ειναι που δειχνει το δρομο. Ο χριστιανισμος ειναι ενα θλιβερο απομειναρι του παρελθοντος.


ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ και ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Για ολα τα υπολοιπα, διαβαστε ενα ποιηματακι...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 09:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σβάμπε και άλλοι,
ο ψηλός έφερε ορισμένα επιστημονικά ντοκουμέντα, τα οποια φυσικά "καίνε" και γιαυτό κανείς δεν προθυμοποιήθηκε να απαντήσει σε αυτά.
Αντίθετα οι απαντήσεις μέχρι τώρα είναι του στίλ πέρα βρέχει, και ναι, τι έκανε ο παίσιος και ο Αντώνιος και ο φίλος μου ο Κώστας.

Και οι επόμενες απαντήσεις θα είναι αυτού του στίλ εφόσον μερικοί δεν θέλουν το διάλογο αλλά το μόνο που θέλουν είναι να δηλώσουν φανατικοί οπαδοί του παναθηναικού, της αρχαιοελληνικής θρησκείας, του χριστιανισμού κτλ.

Βρε, το θέμα τέθηκε απλά.
Βιάζαν ανήλικα το ιερατείο και η θρησκεία των αρχαίων ή όχι?

Υπήρχε ιερή πορνεία με τα γαμισ..τικα να πηγαίνουν στο ναό?

Αντιπροσωπεύει αυτό τη θρησκεία των αρχαίων ή όχι?

Και το βασικότερο που δεν περιμένω και απάντηση, ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ?



Έχεις δίκιο αγαπητέ,το θέμα το έθεσες απλά.Και μονόπλευρα επίσης.Εγώ όμως θα σου απαντήσω.
-Δεν έχω ακούσει ποτέ για ιερείς τότε να βιάζουν παιδάκια.Αν μιλάς για την πορνεία που ξεκινούσε από τα 14 χρόνια των παιδιών,αυτό είναι άλλο ζήτημα και κάτι πολύ άσχημο και κατακριτέο επίσης.Να τονίσω όμως ότι και στη σημερινή χριστιανική κοινωνία η πορνεία ξεκινάει σε παρόμοιες ηλικίες και μικρότερες κιόλας.Να θυμίσω για χριστιανούς πατεράδες που βιάζουν τις κόρες τους και συχνά-πυκνά τους γιούς τους.Να θυμίσω χριστιανούς/κτήνη που βιάζουν βρέφη και διοχετεύουν τις φωτο στο διαδίκτυο.Και να αναφέρω επίσης,ότι έχω δεί ΠΑΠΑ,καθηγητή θεολογίας στο γυμνάσιο να παρενοχλεί σεξουαλικά μαθήτριες κι εμένα την ίδια...

-Υπήρχε ιερή πορνεία,και τα έσοδα πηγαίνανε στο ναό.Όπως το πατριαρχείο στην Κωνσταντινούπολη δεχόταν γενναιόδωρες εισφορές από πόρνες της Πόλης..Όπως και σήμερα εκκλησιαστικοί παράγοντες εκπέμπουν τα λεγόμενα "τσοντοκανάλια",άλλα έσοδα από εκεί..Όπως ένας νεαρός παπάς που θέλει να ανέβει στην ιεραρχία,"καθεται" σε ανωτέρους του.Πορνεία δεν είναι κι αυτό;

-ΟΧΙ,ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΥΤΟ...Όπως δεν πιστεύω ότι τα σημερινά έκτροπα που γίνονται με την εκκλησία,δεν αντιπροσωπεύουν τον χριστιανισμό.

-Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς περί του αν είμαστε υπέρ της αρχαίας θρησκείας.Εννοείς αν θέλουμε να αναβιώσει η θρησκεία αυτή;

Το θέμα είναι ένα αγαπητέ:να πάψουμε να κοροιδεύουμε τις άλλες "καμπούρες" από την στιγμή που η δικιά μας είναι μεγαλύτερη ή εξίσου όμοια..
ΥΓ.Το παραπάνω ισχύει και για τον φίλο Ψηλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 10:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή ο δρόμος είναι ήδη μακρύς ας βγω εγώ εκτός θέματος και ας επανέλθω στο αρχικό ερώτημα:

Είδες, φίλε μου Marte?
Κινδυνεύεις να βγεις εκτός θέματος επειδή προσπαθείς να απαντήσεις στον αρχικό σκοπό του θέματος!

Πιστεύω πως οι απαντήσεις που δίνεις λίγο - πολύ δίνουν το προφίλ διαφόρων τύπων Ελλήνων αλλά κι ανθρώπων γενικότερα...
Άνθρωποι της καθημερινότητας, άνθρωποι που συναντώνται δίπλα μας και ζούμε μαζί τους, άνθρωποι που του επηρεάζουμε και συνάμα μας επηρεάζουν εξίσου.

Κάποιοι μπορεί να πουν οτι Έλληνας είναι αυτός ο οποίος γεννήθηκε στον γεωγραφικό τόπο που ονομάζουμε Ελλάδα.
Άλλοι θα πουν οτι Έλληνας είναι αυτός ο οποίος διαμένει σ' αυτόν τον γεωγραφικό τόπο.
Άλλοι θα πουν οτι είναι κι αυτός ο οποίος αν και δε μένει σ' αυτόν τον τόπο, γνωρίζει τα ήθη, τα έθιμα, τις παραδόσεις, την ιστορία και την γλώσσα του λαού μας.

Τελικά τι είναι οι Έλληνες?
Η άποψη μου είναι οτι ένας λαός γενικότερα έχει δομήσει τα παραπάνω στοιχεία που ανέφερα έτσι ώστε να τον χαρακτηρίζουν, να τον "ταυτίζουν" κατά κάποιον τρόπο με κάποιους άλλους ανθρώπους.
Στοιχεία τα οποία τον κάνουν να νοιάζεται για τον τόπο του και να τον προασπίζει.

Συγκεκριμένα για τους Έλληνες θα έλεγα πως Έλληνας είναι αυτός ο οποίος χρησιμοποιεί όλα τα εφόδια που του παρέχονται από τους προγόνους του για να φτιάξει ένα καλύτερο μέλλον τόσο για εκείνον όσο και για τους υπόλοιπους συνανθρώπους του και φυσικά για τις επερχόμενες γενιές.
Ναι, έχουμε μια βαριά κληρονομιά κι έχουμε δώσει πολλά φώτα σε άλλα έθνη.
Δεν αρκεί όμως μόνο αυτό.
Αυτό είναι απλά ένα πάρα πολύ σημαντικό εφόδιο το οποίο καλούμαστε να αξιοποιήσουμε για να συνεχίσουμε να δημιουργούμε...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 12:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι,
Θα ήταν πιο έντιμο να πεις ξεκάθαρα ότι γράφεις σε ετούτο το θέμα μόνο και μόνο για να εκφράσεις την αντίθεσή σου προς το Χριστιανισμό, καθώς και την αντίδρασή σου προς τον καθηγητή θεολόγο που ίσως να προσπάθησε να σου "βάλει χέρι"!!

Στόχος σου δεν είναι οι τυχόν "κακοί" αντιπρόσωποι του κλήρου, αλλά ο ίδιος ο Χριστιανισμός, όπως και εσύ η ίδια το έχεις δηλώσει μέσα από τα μηνύματά σου!!
Οπότε, το παραμύθι ότι είσαι χριστιανή, θα μπορούσες να το αποφύγεις!

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το γεγονός ότι άνοιξες και ένα καινούργιο θέμα το οποίο, και αυτό, στοχεύει να πλήξει το Χριστιανισμό.
Ξέρεις, δεν είσαι η πρώτη που παρουσιάζεται εδώ μέσα, παραθέτοντας αποσπάσματα και λόγια από ιστοσελίδες όπως του Ρασιά, της hellenicreligion, και των λοιπών σχετικών με το γνωστό άθλημα.

Αν νομίζεις ότι είσαι τόσο έξυπνη και έχεις τόσο ισχυρά όπλα έτσι ώστε να κάνεις ζημιά στο Χριστιανισμό, είσαι γελασμένη.
Ο Χριστιανισμός άντεξε σε αιώνες διωγμών από αυτούς που, μετά μανίας κρατάς κλειστά τα μάτια σου και βρίσκεις πλήθος δικαιολογιών, προσπάθησαν να τον αφανίσουν!!
Να είσαι σίγουρη λοιπόν, ότι η αγάπη του Χριστού θα ζήσει εις τον αιώνα, γιατί δεν εξαρτάται μόνο από τις, άσχημες συμπεριφορές κάποιων ανθρώπων, οι οποίοι ανήκουν σε ετούτο εδώ τον κόσμο!

**Τελικά Μαράκι, ακολουθείς και εσύ το παράδειγμα των προγόνων σου, έτσι;;
Στο όνομα του Χριστιανισμού βρήκες τον αποδιοπομπαίο τράγο!
Ότι κακό πράττουμε και δεν μας συμφέρει να το βλέπει ο κόσμος, φταίει η Χριστιανική κοινωνία και οι Χριστιανοί.
Ότι όμως εσύ θεωρείς ως επίτευγμα ή καλό στην κοινωνία μας, τότε δεν είναι σίγουρα προϊόν Χριστιανών ανθρώπων, έτσι καλή μου;;

*****Πρέπει να κουράστηκες πολύ για να αφιερώσεις τις δύο γραμμές που έγραψες σχετικά με τις ερωτήσεις που έθεσε ο Δημήτρης;;
Νόμιζα πως θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα σωστό διάλογο, αλλά δυστυχώς, διαψεύδομαι. Εγώ, λοιπόν, λέω να σταματήσω εδώ και θα συμμετέχω όπως και πρώτα (δηλαδή χωρίς να επιδιώκω το διάλογο μαζί σου).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 12:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Πολύ υψηλό το επίπεδο της συζήτησης αφού αποδείχθηκε και ότι και από ιστορία ξέρουμε και μνήμη έχουμε αλλά και ξέρουμε να μετράμε τουλάχιστον μέχρι το 7...

Θέση στο θέμα δε θα πάρω (ναι ξέρω σκασίλα σας) θα σας θυμίσω μόνο ότι ενώ οι Ισπανοί κονκισταδόρες κατάφεραν μέσα σε έναν περίπου αιώνα να καταστρέψουν τη γλώσσα και τη θρησκεία των Ιθαγενών οι Τούρκοι μέσα σε 400 χρόνια σκλαβιάς το μόνο που κατάφεραν είναι να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό μας με περίπου 30 λέξεις και να μας μάθουν πως φτιάχνεται ο μπακλαβάς (ναι τόσο παλιός είναι...)
Το αν το κατάφεραν οι Ελληνες αυτό με το σπαθί τους ή με τη μαλαγανιά της θρησκευτικής κοινότητας δεν έχει καθόλου σημασία γιατί αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και ως γνωστόν ο Δούρειος Ιππος δεν χρησιμοποιήθηκε μια μόνο φορά από τους Ελληνες...

quote:
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ ΑΜΑΣΗΤΑ ΟΣΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ, ΠΟΡΟΛΗ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ Η ΕΒΡΑΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΙΡΕΣΗ
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ «ΤΑΠΕΙΝΗΣ» ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΜΕ ΚΑΝΑ ΒΟΛΒΟ
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1500 ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΟΙ ΒΡΙΚΟΛΑΚΕΣ ΡΟΥΦΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ
ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ ΤΟΥΣ
ΤΟΤΕ Ο ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΡΙΑ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΘΕΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ
ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Συγνώμη για να καταλάβω... ο Ψηλός και η παρέα του είναι δημόσιοι υπάλληλοι??

Το μόνο που θα ήθελα να κρατήσετε από τα όσα είπα είναι ότι με προβληματίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι σε ένα φόρουμ εσωτερισμού το ποιό χοτ σποτ συνάντησης μελών έχει γίνει ένα τόπικ με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 14:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαράκι,
Θα ήταν πιο έντιμο να πεις ξεκάθαρα ότι γράφεις σε ετούτο το θέμα μόνο και μόνο για να εκφράσεις την αντίθεσή σου προς το Χριστιανισμό, καθώς και την αντίδρασή σου προς τον καθηγητή θεολόγο που ίσως να προσπάθησε να σου "βάλει χέρι"!!

Στόχος σου δεν είναι οι τυχόν "κακοί" αντιπρόσωποι του κλήρου, αλλά ο ίδιος ο Χριστιανισμός, όπως και εσύ η ίδια το έχεις δηλώσει μέσα από τα μηνύματά σου!!
Οπότε, το παραμύθι ότι είσαι χριστιανή, θα μπορούσες να το αποφύγεις!

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το γεγονός ότι άνοιξες και ένα καινούργιο θέμα το οποίο, και αυτό, στοχεύει να πλήξει το Χριστιανισμό.

Αν νομίζεις ότι είσαι τόσο έξυπνη και έχεις τόσο ισχυρά όπλα έτσι ώστε να κάνεις ζημιά στο Χριστιανισμό, είσαι γελασμένη.
Ο Χριστιανισμός άντεξε σε αιώνες διωγμών από αυτούς που, μετά μανίας κρατάς κλειστά τα μάτια σου και βρίσκεις πλήθος δικαιολογιών, προσπάθησαν να τον αφανίσουν!!
Να είσαι σίγουρη λοιπόν, ότι η αγάπη του Χριστού θα ζήσει εις τον αιώνα, γιατί δεν εξαρτάται μόνο από τις, άσχημες συμπεριφορές κάποιων ανθρώπων, οι οποίοι ανήκουν σε ετούτο εδώ τον κόσμο!


Ψηλέ(το "αγαπητός" μου τελείωσε από την στιγμή που έγινες επιθετικός,αλλά ήταν αναμενόμενο),
πάλι παραφράζεις τα λόγια μου,αλλά είπαμε,αναμενόμενο.Το αν γράφω για να κατηγορήσω τον χριστιανισμό,το έβγαλες από το κεφάλι σου.Είπα και θα ξαναπώ ότι σιχαίνομαι τους πιο πολλούς από τους λειτουργούς του,όπως επίσης σιχαίνομαι και τους ΘΕΟΥΣΟΥΣ/ΕΣ.Οι οποίοι έχουν ξεφτιλίσει πλέον τον χριστιανισμό και τον αφήνουν έρμαιο και βορά στα λόγια κάποιων σαν εμένα.Και φτάνει πια με τις υποκρισίες.Εφαρμόζεις κατα γράμμα τα γεγραμμένα της θρησκείας;αποδέχεσαι την απαγόρευση στις προγαμιαίες σχέσεις;βλέπεις τον έρωτα καθαρά ως αναπαραγωγικό μέσο;αν τα κάνεις ολα αυτα,σε συγχαίρω,αλλά σκέφτομαι το πόσο στερημένος θα είσαι από τις χαρές της ζωής.Αν από την άλλη,δεν δέχεσαι αυτες τις απαγορεύσεις και μιλάς αφ'υψηλού σε όλους τους υπόλοιπους,τότε είσαι υποκριτής και αμαρτωλός κατα τον χριστιανισμό.Ή είσαι κάτι σαν εμένα,που ασπάζομαι τον χριστιανισμό αλλά θέλω να τον εκσυγχρονίσω.
Όσο για την προσωπική μου εμπειρία που έθιξες,σε πληροφορώ δεν μου άφησε κανένα βίωμα,όπως πάς να πασάρεις.Σκέψου όμως ότι αυτός ο παπάς ήταν καθηγητής 10 χρόνια σε εκεινο το σχολείο,και δεν ξέρω αν ήταν και σε κάποιο άλλο,σκέψου λοιπόν πόσα αηδιασμένα κορίτσια δημιούργησε ο βλάκας,πόσα κορίτσια αηδίασαν από την έννοια "παπάς" και ορθοδοξία,πόση καχυποψία έριξε στις ψυχές τους.Γι'αυτό μην το παίρνεις αψήφιστα αυτό που είπα.Κι εύχομαι λοταν στέλνεις την κορούλα σου στο κατηχητικό να μην βρεθεί κανένας παπαρούπας και στο μαγαρίσει.να δω τότε την πίστη σου...

Όσον αφορά το θέμα που άνοιξα,τις απόψεις σου περί ου,να τις παραθέσεις εκεί.

Τα σχόλια σου για την εξυπνάδα μου στα απαγορεύω.

Και δεν έχω καμια όρεξη να βαλθώ κατά του χριστιανισμού.Τόσες μέρες διαβάζεις όσα κακά λέω για τον χριστιανισμό.Δεν ρώτησες όμως ποτέ τι θεωρώ καλό.

quote:
Ξέρεις, δεν είσαι η πρώτη που παρουσιάζεται εδώ μέσα, παραθέτοντας αποσπάσματα και λόγια από ιστοσελίδες όπως του Ρασιά, της hellenicreligion, και των λοιπών σχετικών με το γνωστό άθλημα.

Ενώ εσύ που μιλάς διαβάζοντας μόνο από τον Απολογητή,είσαι καλύτερος.Έλα τώρα...

quote:
Τελικά Μαράκι, ακολουθείς και εσύ το παράδειγμα των προγόνων σου, έτσι;;
Στο όνομα του Χριστιανισμού βρήκες τον αποδιοπομπαίο τράγο!
Ότι κακό πράττουμε και δεν μας συμφέρει να το βλέπει ο κόσμος, φταίει η Χριστιανική κοινωνία και οι Χριστιανοί.
Ότι όμως εσύ θεωρείς ως επίτευγμα ή καλό στην κοινωνία μας, τότε δεν είναι σίγουρα προϊόν Χριστιανών ανθρώπων, έτσι καλή μου;;

Οι πρόγονοί μου νόμιζα ότι είναι και δικοί σου.Αλλά ξέχασα ότι οι δικοί σου πρόγονοι είναι εκείνοι που σφαγίασαν,εξόρισαν,κατεστρεψαν,έκαψαν και φυσικά επέβαλλαν τον χριστιανισμό στους τότε Έλληνες με το ζόρι...
Και πάλι έβγαλες πόρισμα από το κεφάλι σου Ψηλέ.Δεν αρνήθηκα,ούτε αποκήρυξα ότι ΚΑΛΟ επίτευγμα είναι προιόν του Χριστιανισμού.Εσύ γιατί αρνείσαι τα επιτεύγματα των αρχαίων μας προγόνων;

quote:
Πρέπει να κουράστηκες πολύ για να αφιερώσεις τις δύο γραμμές που έγραψες σχετικά με τις ερωτήσεις που έθεσε ο Δημήτρης;;
Νόμιζα πως θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα σωστό διάλογο, αλλά δυστυχώς, διαψεύδομαι. Εγώ, λοιπόν, λέω να σταματήσω εδώ και θα συμμετέχω όπως και πρώτα (δηλαδή χωρίς να επιδιώκω το διάλογο μαζί σου).

Η ειρωνεία που σε διέπει είναι εμφανέστατη για ακόμα μια φορά.Και μετά λες ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο.Αν ήσουν πιο ευγενικός όταν απευθύνεσαι προσωπικά και λιγότερο είρων και προκλητικός,να είσαι σίγουρος ότι θα ήταν και άλλα μέλη στο φόρουμ.Να σέβεσαι λοιπόν,και τα μέλη που γράφουν στο φόρουμ,και αυτά που γράφουν,είτε τα δέχεσαι,είτε όχι.Τον Βολταίρο τον γνωρίζεις αλήθεια;
Ούτε εγώ επιδιώκω διάλογο μαζί σου.Δεν μπορώ τους φανατισμένους,μισαλλόδοξους ανθρώπους,ότι και να πρεσβεύουν αυτοί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύχομαι σε όλους καλό σαββατοκύριακο και τα λέμε από Δευτέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 16:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Βιάζαν ανήλικα το ιερατείο και η θρησκεία των αρχαίων ή όχι?»

Όχι φίλτατε, κάτι τέτοιο απο πουθενά δεν προκύπτει.

Αυτά που μας αραδιάζει ο Ψηλός, έχουνε να κάνουνε με τα πορνεία και τον τρόπο συμπεριφοράς των εμπλεκομένων προσώπων, γενικότερα το τι γινόνταν στην καθημερινή ζωή της αρχαίας ελλάδας.

Και ερωτώ: ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ???

Άλλαξε κάτι στο θέμα αυτό εις τους αιώνες που ακολούθησαν? Άλλαξε κάτι στα εκατομμύρια των εκδιδομένων ανα τον πλανήτη και δεν το πήραμε χαμπάρι?

Μήπως έχουνε διαφορετικά τα πράγματα σήμερα? Μήπως ήταν διαφορετικά τα πράγματα επί του «ηθικότατου ορθοδόξου βυζαντίου»?

Το ζητούμενο είναι η σχέση και ταύτιση που επιχειρείται ως προς μια γενίκευση για την αρχαία θρησκεία, κάτι που δεν στέκει και φυσικά απο τίποτα δεν αποδεικνύεται.

Όποιος έχει λοιπόν ΣΤΟΙΧΕΙΑ για βιασμούς απο το ιερατείο, ορίστε να τα δούμε.

dimitris2:
«Αντιπροσωπεύει αυτό τη θρησκεία των αρχαίων ή όχι?»

Φυσικά όχι.

Οι σχέσεις που αντιλαμβάνονταν ΤΟΤΕ ο κόσμος με την λατρεία της Αφροδίτης, καθώς μιλούμε για μεμονομένες περιπτώσεις και ενίοτε περιοχές, δεν αφορούν το σύνολο της Ελληνικής κοσμοθέασης.

Η γενίκευση είναι απλά η επιθυμία του Ψηλού και του κάθε Ψηλού, που κατα νού έχουν την λάσπη κατα της αρχαιότητας ένεκα της φιλοξενούμενης θρησκείας εξ Ανατολών.

Πολλοί μιλούν για παράδειγμα και για τους δούλους που υπήρχαν στην Αθήνα και αλλού, κανείς δεν το αρνείται, δίδεται όμως η σωστή εικόνα? Ας δούμε τι μας μεταφέρει η ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ:
(ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ,10,10-11.)

{ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΔΟΥΛΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΤΟΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΔΟΥΛΟ,ΟΥΤΕ Ο ΔΟΥΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΗΘΕΙΑ .ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΝΟΜΟΣ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΟ ΔΟΥΛΟ,ΤΟ ΜΕΤΟΙΚΟ Η ΤΟΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟ,ΣΥΧΝΑ ΘΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΤΟΝ ΑΘΗΝΑΙΟ,ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥΧΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠ ΟΤΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ Η ΟΙ ΜΕΤΟΙΚΟΙ.
Η ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΟΥΣ. }

dimitris2:
«Και το βασικότερο που δεν περιμένω και απάντηση, ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ?»

Δεν υπάρχουν «εγκλήματα» της αρχαίας θρησκείας σε παιδάκια, υπάρχει όμως μπόλικη χάλκευση της καθημερινότητας του αρχαίου κόσμου.

Για πορνεία και για εκμετάλλευση δεν μπορεί να λέει και πολλά όμως ο χριστιανισμός, διότι σε παλαιότερες εποχές όχι απλά δεν είχε κάτι ενάντια στην πορνεία, ΑΛΛΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΡΝΕΙΩΝ!!

Ας υπενθυμίσουμε λοιπόν στους διάφορους Ψηλούς, ορισμένα απλά ιστορικά γεγονότα.

Το εμπόριο που διεξάγονταν στο προαύλιο του Ναού των Ιουδαίων, που υποτίθεται ότι εκδίωξε ο Ιησούς («μεταβάλλατε τον οίκον του πατρός μου εις οίκον εμπορίου..») δεν ήταν ένα απλό πανηγύρι, αλλά μία καλά οργανωμένη εμπορική δραστηριότητα με τεράστια κέρδη για το ιερατείο. Αυτό, είναι γνωστό.

Οι αρχιερείς του ναού απαγόρευαν την κυκλοφορία των «ειδωλολατρικών» νομισμάτων που έφεραν την μορφή του Καίσαρα, πράγμα που θεωρούσανε προσβολή και ασέβεια, και επέτρεπαν μόνο την κυκλοφορία «θεάρεστων» νομισμάτων τα οποία και έφεραν ιουδαϊκά σύμβολα (sic).

Τα νομίσματα όμως τα ρωμαϊκά, που ήταν και τα μοναδικά στην κυκλοφορία της αυτοκρατορίας, ήτανε ότι μπορούσανε να προσφέρουνε οι συναλλασσόμενοι στο εμπόριο του ναού. Έτσι, την εκμετάλλευση αυτής της νομισματικής ανταλλαγής την ανέλαβαν οι αρχιερείς του ναού.

Με μια λεπτομέρεια: τα νομίσματα του ιερατείου ήτανε σημαντικά χαμηλότερης αξίας! Και βέβαια, όλη την διαφορά την καρπώνονταν το ιερό τους ταμείο.

‘Έξω λοιπόν από την πόρτα του προαυλίου κάθονταν οι ειδικά εντεταλμένοι αργυραμοιβοί οι οποίοι χάλαγαν το σκληρό νόμισμα των ρωμαίων με τα «κατάλληλα» και «θεοσεβή» ιουδαϊκά, τις επονομαζόμενες ΤΣΙΚΛΕΣ.

Ήτανε ένα τεράστιο κόλπο που απέφερε κέρδη τα οποία με την σειρά τους μετριόντουσαν σε ΑΤΟΦΙΟ ΧΡΥΣΑΦΙ και όχι σε κάλπικα ρωμαϊκά νομίσματα!

Ο περίφημος ιουδαϊκός αργυρόνητος φόρος λοιπόν ίσχυσε, με άλλη μορφή, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ώσπου καταργήθηκε με νόμο το 518 μ.Χ. από την ΕΛΛΗΝΙΔΑ αυτοκράτειρα Αριάδνη, γυναίκα του Αναστάσιου του Δίκορου.

Την εποχή εκείνη Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΟΙΚΟΥΣ ΑΝΟΧΗΣ. Έξω από κάθε πορνείο καθόταν ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, που πληρώνονταν την κάθε «επίσκεψη» (βίζιτα) δίνοντας στον υποψήφιο και περιχαρή «πελάτη» μια ειδική μάρκα!!!!

Η μάρκα αυτή κατέληγε στην πόρνη για τις υπηρεσίες της, και η οποία με την σειρά της ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΑΡΓΥΡΩΝΕ ΣΕ ΠΟΛΥ «ΧΑΜΗΛΗ» ΤΙΜΗ.

Και αυτό γίνονταν από το ιερατείο (σύμφωνα με την παράδοση των προπατόρων βλέπετε…) διότι η διαφορά του ποσού ήτανε……….υπέρ της σωτηρίας της ψυχής της πόρνης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετά από αυτή την παρέμβαση της ελληνίδας αυτοκράτειρας κατά των «σωτήριων» και εμπράγματων προνομίων που απολάμβανε η εκκλησία του Θεού επί της γης, η εκκλησία οργίσθη («οργή ιεράν») χαρακτηρίζοντας την αυτοκράτειρα «βλάσφημο και αισχρά» διότι……..καταδίκαζε εις το πυρ το αιώνιον τις ψυχές των δύστυχων ιερόδουλων.

Ζητήθηκε επισήμως η παραίτηση της αυτοκράτειρας από τον θρόνο, και ο στρατηγός Βιταλιανός με τους θρησκόληπτους στρατιώτες του κατέβηκε για υποστήριξη των ιερών κανόνων και της παράδοσης της εκκλησίας!

Η Ελληνίδα αυτοκράτειρα όμως ειδοποίησε τον αθηναϊκό στόλο που κατέπλευσε με τον Πρώκλο και το υγρό πυρ του, ειδοποιήθηκαν και οι «ειδωλολάτρες» Προνιάτες «έλληνες» του Πόντου και σε τρεις ημέρες αποκαταστάθηκε η τάξη στην Κωνσταντινούπολη, αφού σφάχτηκαν πάνω από 15.000 χριστιανοί πιστοί που έπεφταν με χαρά πάνω στα ποντιακά μαχαίρια για την προάσπιση…………..της ιεράς παράδοσης του ΑΡΓΥΡΟΝΗΤΟΥ ΦΟΡΟΥ της εκκλησίας!!!!

Αντιλαμβάνεσαι φίλτατε Δημήτρη, ότι οι υποκριτές με το ράσο δεν δικαιούνται να μέμφονται κανέναν απολύτως, αλλά καλό θα κάνουν να ασχολούνται με την καμπούρα τους και την εμβάθυνση εις τους ιουδαϊκούς άθλους, καθώς του ελληνικούς ούτε τους καταλαβαίνουν αλλά ούτε και τους αγάπησαν ποτέ.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 20:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

…….Η Ελληνίδα αυτοκράτειρα όμως ειδοποίησε τον αθηναϊκό στόλο που κατέπλευσε με τον Πρώκλο και το υγρό πυρ του, ειδοποιήθηκαν και οι «ειδωλολάτρες» Προνιάτες «έλληνες» του Πόντου και σε τρεις ημέρες αποκαταστάθηκε η τάξη στην Κωνσταντινούπολη, αφού σφάχτηκαν πάνω από 15.000 χριστιανοί πιστοί που έπεφταν με χαρά πάνω στα ποντιακά μαχαίρια για την προάσπιση…………..της ιεράς παράδοσης του ΑΡΓΥΡΟΝΗΤΟΥ ΦΟΡΟΥ της εκκλησίας!!!!

-------------------------------

Φίλτατε αγνοώ παντελώς τα γεγονότα που αναφέρεις. Παρακαλώ πολύ δώσε μου όλα τα στοιχεία. πρωτότυπα κείμενα και συγγραφείς, για να σχηματίσω μια εμπεριστατωμένη άποψη, για τα γεγονότα και για όσα προηγήθηκαν.

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 20:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon
θα σας θυμίσω μόνο ότι ενώ οι Ισπανοί κονκισταδόρες κατάφεραν μέσα σε έναν περίπου αιώνα να καταστρέψουν τη γλώσσα και τη θρησκεία των Ιθαγενών οι Τούρκοι μέσα σε 400 χρόνια σκλαβιάς το μόνο που κατάφεραν είναι να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό μας με περίπου 30 λέξεις και να μας μάθουν πως φτιάχνεται ο μπακλαβάς (ναι τόσο παλιός είναι...)

Άβαλλον, δεν ισχύει αυτό. Σε καμία περίπτωση οι λέξεις και οι γλωσσικές συνήθειες που μας άφησαν οι Τούρκοι δεν είναι μόνο τριάντα, και ο μπακλαβάς.

Και μην κολλάς μόνο στις λέξεις: Είναι και η όλη λειτουργία της γλώσσας. Σκέψου τον απλό διπλασιασμό λέξεων (π.χ: σιγά-σιγά) που είναι καθαρό τουρκικό κληροδότημα.

Πέρα από αυτό, οι Τούρκοι ποτέ δεν πολέμησαν ιδιαίτερα την Ελληνική γλώσσα, την θρησκεία, τα έθιμα(τουλάχιστον σε καμία περίπτωση οι υποτελείς τους δεν υπέφεραν όσα οι Ιθαγενείς από τους κονκισταδόρες.)

Τέλος πάντων, sorry κιόλας στους υπόλοιπους για την διακοπή, απλά, αν συμφωνεί και ο Dying καλύτερα να μετονομαστεί το θέμα σε "Πορνεία στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο", ή "Και άλλοι τσακωμοί Χριστιανών και μη, άνευ συγκεκριμένου θέματος" ή κάτι τέτοιο.

Μην μπαίνουμε και μεις τσάμπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AΝΤΙΘΕΤΟΣ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 22:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AΝΤΙΘΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τρελλενόμαστε κιόλας οτι οι τούρκοιδεν πολέμισαν την ελληνίκη γλώσσα, το πρώτο πράγμα που προσπάθησαν να αποκόψουν απο τους "ραγιάδες" ηταν η γλώσσα και η θρησκεία.Δηλαδή τους ισχυρότερους δεσμούς συνοχής του έθνους που είχαν κατακτήσει.Ευτυχώς το κατάφεραν σε μηδενικό βαθμό ανάλογα με την τρομοκρατία που είχαν επιβάλλει στους "γκιαουρηδες".Αν δεν γίνονταν όλα αυτά δεν θα είχε νόημα το κρυφό σχολιό.Και κάτι τελευταίο φυσικά και δεν μας έμαθαν πώς φτιάχνεται ο μπακλαβάς, πώς να μας μάθουν άλωστε, αφού στη Μογγολία όυτε καρύδια είχαν, ούτε λάδι, ούτε το συτάρι ήξεραν να αλωνίζουν για να φτιάξουν φύλο.Για όσου δεν ξέρουν ο μπακλαβάς προέρχεται απο την αρχαία ελληνική λέξη "βάκλα" που σημαίνει λεπτή στρώση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 23:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Δεν έχω ακούσει ποτέ για ιερείς τότε να βιάζουν παιδάκια.Αν μιλάς για την πορνεία που ξεκινούσε από τα 14 χρόνια των παιδιών,αυτό είναι άλλο ζήτημα και κάτι πολύ άσχημο και κατακριτέο επίσης.


Βία δεν είναι πάντα κόψιμο χεριού, ποδιού ή παρθενικού υμένα.
Αυτα είναι το λιγότερο.
Βία είναι να σε προορίζει το ιερατείο από βρέφος σαν μηχάνημα του σέξ. Να ακροτηριάζει την ελευθερία επιλογής, τη λειτουργία της μήτρας και τη χαρά της τεκνοποιίας.
γιατί γράφτηκε,
"Υπήρχαν ωστόσο περιπτώσεις όπου ελεύθερα κορίτσια, τα οποία είχαν εκτεθεί από μωρά, διασώθηκαν με σκοπό να μυηθούν στο επάγγελμα αυτό"

Και αν αυτά ήσαν τα ελεύθερα τι να φανταστεί κανείς για τα παιδιά των δούλων και όσα γεννιώσαν από ΙΕΡΟ-δούλες.
Για μωρά μίλησα και όχι για 14χρονα.

quote:

Να τονίσω όμως ότι και στη σημερινή χριστιανική κοινωνία η πορνεία ξεκινάει σε παρόμοιες ηλικίες και μικρότερες κιόλας.Να θυμίσω για χριστιανούς πατεράδες που βιάζουν τις κόρες τους και συχνά-πυκνά τους γιούς τους.Να θυμίσω χριστιανούς/κτήνη που βιάζουν βρέφη και διοχετεύουν τις φωτο στο διαδίκτυο.Και να αναφέρω επίσης,ότι έχω δεί ΠΑΠΑ,καθηγητή θεολογίας στο γυμνάσιο να παρενοχλεί σεξουαλικά μαθήτριες κι εμένα την ίδια...


Το λάθος εδώ είναι ότι,
αυτά είναι εξαιρέσεις.
Στα 10.000.000 ελλήνων δεν αποτελούν κοινωνικό παράδειγμα οι 10.
Σήμερα υπάρχει ο νόμος που όποιος προσκομίσει σε "ναό" έκθετο βρέφος για πορνεία πάει μέσα ολοζούπητος.
Τότε είχαν ναούς με χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις και εχαίροντο.
Σήμερα οι ναοί δεν έχουν ιερές-δούλες.
Δεν πάνε κάθε κυριακή για να κερατώσουν την κυρά τους αλλά για άλλο λόγο.
Ο παπάς στο γυμνάσιο καλά έκανε και παρενοχλούσε γιατί έτσι την έβρισκε αλλά αν γινόταν καταγγελία στο δεσπότη, έχανε τα ράσα του και άν γινόταν στο δικαστήριο πήγαινε και μέσα.
Και οι μαθήτριες να τον παρενοχλούσατε, ας πρόσεχε.
quote:

-Υπήρχε ιερή πορνεία,και τα έσοδα πηγαίνανε στο ναό.Όπως το πατριαρχείο στην Κωνσταντινούπολη δεχόταν γενναιόδωρες εισφορές από πόρνες της Πόλης..Όπως και σήμερα εκκλησιαστικοί παράγοντες εκπέμπουν τα λεγόμενα "τσοντοκανάλια",άλλα έσοδα από εκεί..Όπως ένας νεαρός παπάς που θέλει να ανέβει στην ιεραρχία,"καθεται" σε ανωτέρους του.Πορνεία δεν είναι κι αυτό;



Για τσοντοκανάλια της εκκλησίας πρώτη φορά το ακούω. Στείλε στοιχεία.
Στη Κωνσταντινούπουλη φυσικά και υπήρχε η πορνεία καιμάλιστα ο Μ. Κων/νος είχε συγκεντώσει σε "πολυκατοικίες" το επάγγελμα.
Για εισφορές σε πατριαρχείο δεν το ξέρω, στείλε στοιχεία.
Και σήμερα μπορεί μια πολυκατοικία να ανήκει σε κάποιο πατριαρχείο αλλά δε σημαίνει αυτό ότι αν ανοίξει σε κάποιον όροφο κάποιο "ίδρυμα" ευθύνεται το πατριαρχείο.
quote:

-ΟΧΙ,ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΥΤΟ...Όπως δεν πιστεύω ότι τα σημερινά έκτροπα που γίνονται με την εκκλησία,δεν αντιπροσωπεύουν τον χριστιανισμό.


Μα δε μιλάμε για τα έκτροπα αλλά για τα επίσημα.
Η αρχαία θρησκεία έλεγε επίσημα: βάλτε δούλες ή ελεύθερες και τα παιδιά τους στο ναό ώστε να ικανοποιείται ο πολίτης.
Ο χριστιανισμός επίσημα είναι εναντίον της πορνείας.
Είναι η επίσημη θέση του και δεν αντιπροσωπεύεται από τους παρεκλίνοντες.
quote:

-Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς περί του αν είμαστε υπέρ της αρχαίας θρησκείας.Εννοείς αν θέλουμε να αναβιώσει η θρησκεία αυτή;

Το θέμα είναι ένα αγαπητέ:να πάψουμε να κοροιδεύουμε τις άλλες "καμπούρες" από την στιγμή που η δικιά μας είναι μεγαλύτερη ή εξίσου όμοια..
ΥΓ.Το παραπάνω ισχύει και για τον φίλο Ψηλό...



Νομίζω ότι και ο ψηλός καταλαβαίνει ελληνικά, κι εγώ καταλαβαίνω, και σεβόμαστε περισσότερο μερικά αρχαία κληρονομικά που άλλοι προσπαθούν να καταστρέψουν με το πρόσχημα του αρχαιολάτρη.
Υπάρχει συμφέρον και χρήμα στη μέση, μη την ψάχνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 23:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
…….Η Ελληνίδα αυτοκράτειρα όμως ειδοποίησε τον αθηναϊκό στόλο που κατέπλευσε με τον Πρώκλο και το υγρό πυρ του, ειδοποιήθηκαν και οι «ειδωλολάτρες» Προνιάτες «έλληνες» του Πόντου…..
----------------------------------------------
Και καλά όλα τα άλλα, όμως αυτό το υγρό πυρ πως χρησιμοποιήθηκε το 518, απο τους πόντιους, αφού η πρώτη φορά που αναφέρεται η χρήση του είναι στα χρόνια του αυτοκράτορα Κωνσταντίνου Δ’, κατά την διάρκεια της απόπειρας των Αράβων να κυριεύσουν τότε την Κωνσταντινούπολη (674-678) και από τον χρονογράφο Θεοφάνη;

Με εκτίμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AΝΤΙΘΕΤΟΣ
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2006, 23:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AΝΤΙΘΕΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α για να μην ξεχνιόμαστε γαμάτε τους ανθέλληνες και τους αντιχριστιανούς.Γειαααααααααααααα!!!!!!1


_____________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
_____________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 01:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΙΘΕΤΕ, έχεις καταλάβει οτι μπήκες σε ένα χώρο διεξαγωγής φιλοσοφικού διαλόγου κι όχι σε ένα χώρο που τον χαρακτηρίζουν οι γηπεδικές συμπεριφορές?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 03:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΙΘΕΤΕ, πριν φύγεις τσίμπα και αυτόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 03:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεξικό Δορμπαράκη Ετυμολογικό-Ερμηνευτικό της Νεοελληνικής, Σπουδή, Δεύτερη Εκδοση

σελ 464. μπακλαβάς - από το τούρκικο [baklava]

quote:
Για όσου δεν ξέρουν ο μπακλαβάς προέρχεται απο την αρχαία ελληνική λέξη "βάκλα" που σημαίνει λεπτή στρώση

Σε ποιο λεξικό το έχεις δει αυτό φίλε ΑΝΤΙΘΕΤΕ?


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 04:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε Agnostic, ψιλά γράμματα. Αφού όταν εμείς μαγειρεύαμε μπακλαβάδες, αυτοί τρώγαν βελανίδια.
Εδώ σου λέει στην Μογγολία δεν είχαν ούτε καρύδια, ούτε λάδι, ούτε ήξεραν να αλωνίζουν το σιτάρι, στην βάκλα κόλλησες εσύ;

quote:
Μην τρελλενόμαστε κιόλας


Αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 04:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε συ, κορίτσι πράμα δεν ξέρεις πως ο μπακλαβάς δε μαγειρεύεται;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 05:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μαγειρεύεται;

Γι' αυτό δεν στρώνει η ...βάκλα τόσην ώρα και με πήραν τα ξημερώματα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 16:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο μπακλαβάς είναι υγειινός,
βοηθάει στη χώνεψη,
βοηθάει στο να βγάλεις ένα φόρουμ σαν το esoterica εκτός συζήτησης
όπως διαπιστώνεις ο καθένας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 17:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε ρε συ Δημήτρη που σε πείραξε ο μπακλαβάς. Ρίξε μια ματιά στις 10 προηγούμενες κουκουρούκου σελίδες. Περιλαμβάνουν από κρυφό σχολειό, μέχρι το αν συμφωνούμε που το Καλομοιράκι πήγε στον Αρναούτογλου.

Πλάκα μας κάνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2006, 23:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brie Boy έχεις δίκιο,
κερνάω μπακλαβαδάκι. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 02:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον χρειάζομαι ενημέρωση γιατί έχω μείνει πολύ πίσω.

Ποιο είναι το Καλομοιράκι και ποιος ο Αρναούτογλου βρε παιδιά;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 03:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, αυτό δεν το περίμενα από σένα.

quote:
Ψηλός

Μάλλον χρειάζομαι ενημέρωση γιατί έχω μείνει πολύ πίσω.

Ποιο είναι το Καλομοιράκι και ποιος ο Αρναούτογλου βρε παιδιά;;


Να απορεί ο Macedon, κάτι πάει και έρχεται, αλλά εσύ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 12:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, αυτό δεν το περίμενα από σένα.

quote:
Ψηλός

Μάλλον χρειάζομαι ενημέρωση γιατί έχω μείνει πολύ πίσω.

Ποιο είναι το Καλομοιράκι και ποιος ο Αρναούτογλου βρε παιδιά;;


Να απορεί ο Macedon, κάτι πάει και έρχεται, αλλά εσύ;




Όταν τα τελευταία 20 χρόνια δεν είσαι παρά τουρίστας στη χώρα σου, χάνεις επεισόδια καλή μου.

Κι αυτό το ΕΡΤ Sat, στις εκπομπές του, έχει μείνει στην εποχή του 70.
Στις ειδήσεις πάντως δεν άκουσα να λένε τίποτα γι' αυτούς τους δύο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 13:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε ρε Ψηλέ, μια με δυο εβδομάδες κάθε μήνα βρίσκομαι στην Γερμανία, και σε πληροφορώ ότι......ακόμη και τα ελληνικά μαγαζάκια που πουλάνε CD και εφημερίδες παρακολουθούν Alter και ALPHA!!

Κοίτα άνθρωπε μου και καμιά προσφορά για κανα πιάτο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 13:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Ψηλός

Η Καλομοίρα είναι μία παλαβιάρα νεαρή ελληνοαμερικάνα, που είχε κερδίσει παλιότερα το ελληνικό βερσιον του Super idol.

Ο Αρναούτογλου είναι ένας γλοιώδης και σαλιάρης τηλεπαρουσιαστής.


@ all

Ο μπακλαβάς είναι ένα γλυκό με λεπτές στρώσεις φύλλου, που ανάμεσα έχει ψιλοκομμένα καρύδια. Κόβεται σε ρομοβοειδή σχήμα, εξού και το ρητό: "Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία" το ουσία είναι μία προέρχεται αππο τη τριαδική θεολογία των Καπαδοκών Πατέρων επομένως το "...και ο μπακλαβάς γωνία" το προσθέσανε μάλλον οι βυζαντινοί, που τρώγανε πολύ μπακλαβά, προτού μάθουνε να το φτιάχνουνε οι απο του όρους Τουράν της Μογγολίας προερχόμενοι Τούρκοι.

Το ότι οι Τούρκοι προέρχονται απο την Μογγολία φαίνεται και στα νεογέννητα Τουρκάκια, που έχουνε στον σταυρό της ραχοκοκκαλιάς τους ένα μελανό σημάδι, η λεγόμενη μογγολική οπή. Αυτό το σημάδι το έχουνε όλα τα νεογέννητα παιδιά στην Μογγολία καθώς και όλα τα παιδιά που κατα κάποιον τροπο οι προγόνοι τους έχουνε έρθει σε επιμειξίες με Μογγολικούς πληθυσμούς.

Συνιστώ δηλαδή σε όλους τους Ελληνάρες που καυχώνται για την δήθεν αιματική τους καθαρότητα και μιλάνε για πατρώες θρησκείες να κοιτάξετε τα παιδιά σας στην ραχοκοκκαλιά όταν γεννηθούνε ή να ρωτήσετε τους γονείς σας για το εάν είχατε κάποιο μελανό σημάδι στο σταυρό, όταν γεννηθήκατε. Tο σημάδι αυτό φεύγει καθώς το παιδί μεγαλώνει και εξαφανίζεται αν δεν κανω λαθος μετά τις πρώτες εβδομάδες, αλλά αποτελεί αδιάψευστο γεγονός Τουρκικής καταγωγής...


___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2006, 14:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aμα θελετε να μιλατε για μπακλαβαδες, να πατε σε φορουμ μαγειρικης!!! Εχετε ξεφυγει τελειως απο το αρχικο θεμα! Παρακαλω να επιστεψουμε στα ζητουμενα του αρχικου Post!!!!

Oυτε για Μογγολους συζηταμε... για τον ΕΛΛΗΝΑ μιλαμε


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Edited by - PREDATOR on 12/11/2006 14:07:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy