ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 03:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσιρι σε παρακαλώ να μην εκφράζεσαι με προσβλητικούς και υβριστικούς χαρακτηρισμούς απέναντι σε ένα άλλο μέλος του εσωτέρικα εστω και αν εκείνο το έκανε εκεί είναι η διαφορά αγαπητέ. Δεν είναι ζωολογικός κήπος φιλοσοφικό φορουμ φιλοδοξεί να είναι. Τόνισα ότι οι συμπεριφορές αυτού του τύπου είναι απαράδεκτες. Δε θα βρεις το δίκιο σου σποκαλώντας τον άλλον ζωον ίσως αν εξηγούσες τί τράβηξες για να φτάσεις στο σημείο να διατυπωσεις την προταση "ναι είμαι" να είχες πιο πολλές πιθανότητές.

Τί έλεγα τόση ώρα σε τοίχους μιλούσα? Ο ανανας εξέφρασε μια αποψη που ήμουν σίγουρη ότι θα ενοχλούσε κάποιούς. Κι εγώ το ίδιο. Τα μέλη που διαφωνούσαν προσπάθησαν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους. Γιατί δεν κάνεις κι εσύ το ίδιο? Αμφότεροι πιστεύουν ότι τους πνίγει το δικιο.

Πιστεύω ότι είμαστε άτομα που πιστεύουμε ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπουμε. Γιατί δεν φερόμαστε ως τέτοιοι?

Και επειδή τα λόγια σοφίας μπορούν να μιλήσουν καλύτερα:
ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΑΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΛΑΥΣΕΣ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΟΖΕΤΕ ΛΑΙΜΑΡΓΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΤΕ

Βίλχεμ Ράιχ

τυχαία επιλεγμένο απο μια σελίδα που άνοιξε τυχαία...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 16/06/2005 04:10:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 08:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω ότι είμαστε άτομα που πιστεύουμε ότι υπάρχει κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπουμε. Γιατί δεν φερόμαστε ως τέτοιοι?

Έλα ντε... Και την Πυθία να 'χεις θεία, δεν θα μάθεις την αιτία...

Κλείστε το θέμα. Ό,τι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε. Αναλώνεστε σε ύβρεις, αφορισμούς και ομοφυλοεχθρικές πράξεις.

Όλοι δικοί μας είμαστε / και ο καθένας ξένος
σ' ένα ποτήρι πνίγεται / κι απ' την χωρίστρα του /
βουλιάζει αρπαγμένος.
Όλοι δικοί μας είμαστε / και ο Θεός μας ξένος /
πεσμένος σαν τον Γκιούλιβερ / αμάν βρε Γκιούλιβερ /
με τις κλωστές δεμένος...

Deva

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 16/06/2005 08:33:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 10:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα και εγώ απο την αρχή το συγκεκριμένο θέμα γιατί όπως θα περίμενα ήταν λογικό να δημιουργήσει ισχυρές αψιμαχίες. Φίλοι μου όπως και να το κάνουμε η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το μή φυσιολογικό. Είναι τραγελαφικό να βαπτίζουμε την συγκεκριμένη ανθρώπινη ιδιότητα σάν κάτι το φυσιολογικό. Δέν λέω οτι είναι κακό ούτε για την πυρά. Οι άνθρωποι είναι ασθενείς και χρειάζονται συμπαράσταση και βοήθεια. Ας εκδηλώνουν την όποια ιδιότητα τους αλλά όχι σε βαθμό που να δημιουργεί αναταραχές και προβλήματα στιο κοινωνικό σύνολο. Το χειρότερο είναι η προβολή, η συχνή και αδικιολόγητη προβολή τους η οποία δημιουργεί αντιδράσεις, και φωνές εκατέρωθεν των δύο μισητών πλευρών. Το καλύτερο θα πίστευα οτι θα ήταν ο συμβιβασμός και η αναγνώριση απο τους ίδιους τους ομοφυλόφιλους του προβλήματος τους.
Όπως και να το κάνουμε η ένωση ενός άνδρα και μιάς γυναίκας είναι προικισμένη και ευλογημένη απο την ίδια την φύση. Επιβεβαιώνεται με την αναπαραγωγή και την διαιώνιση του ανθρώπινου είδους. Η επαφή ενός άνδρα με έναν άνδρα τί αποτέλεσμα μπορεί να φέρει;;
Να σας απαντήσω την αναπηρία ενός απο τους δύο το έχετε αναρρωτηθεί αυτό εσείς που ορύεστε για την ομοφυλοφιλική προβολή;; Αλλά όπως ξαναλέω δέν είναι κάτι το καταδικαστέο για την πυρά μιά ασθένεια ψυχική είναι η οποία με λίγο νερό στο κρασί και με την αναγνώριση της δέν θα δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 11:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσιρι σε παρακαλώ να μην εκφράζεσαι με προσβλητικούς και υβριστικούς χαρακτηρισμούς απέναντι σε ένα άλλο μέλος του εσωτέρικα εστω και αν εκείνο το έκανε εκεί είναι η διαφορά αγαπητέ. Δεν είναι ζωολογικός κήπος φιλοσοφικό φορουμ φιλοδοξεί να είναι. Τόνισα ότι οι συμπεριφορές αυτού του τύπου είναι απαράδεκτες. Δε θα βρεις το δίκιο σου σποκαλώντας τον άλλον ζωον ίσως αν εξηγούσες τί τράβηξες για να φτάσεις στο σημείο να διατυπωσεις την προταση "ναι είμαι" να είχες πιο πολλές πιθανότητές.

αγαπητή gretel.
Όπως είδες και από τα κράτησα ένα επίπεδο στο μετά από τόσες προσβολές είδες ότι αντιμετώπισα πολύ σοβαρά και ούτε κρατάω κακία με κανέναν φυσικά
το να αποκαλούν κάποιων ζώο επειδή ο ίδιος με αποκάλεσε και για πιο λόγο το βρίσκω αρκετά υποτιμητικό και ψυχρώ και επιπλέον είπα και τους λόγους μου.
Το θέμα δεν είναι αν είμαστε διαφορετικοί το θέμα είναι ότι έτσι είμαστε δεν το επιλέξαμε και ούτε θέλαμε να είμαστε αλλά ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ
quote:
Όπως και να το κάνουμε η ένωση ενός άνδρα και μιάς γυναίκας είναι προικισμένη και ευλογημένη απο την ίδια την φύση. Επιβεβαιώνεται με την αναπαραγωγή και την διαιώνιση του ανθρώπινου είδους. Η επαφή ενός άνδρα με έναν άνδρα τί αποτέλεσμα μπορεί να φέρει;;
Να σας απαντήσω την αναπηρία ενός απο τους δύο το έχετε αναρρωτηθεί αυτό εσείς που ορύεστε για την ομοφυλοφιλική προβολή;; Αλλά όπως ξαναλέω δέν είναι κάτι το καταδικαστέο για την πυρά μιά ασθένεια ψυχική είναι η οποία με λίγο νερό στο κρασί και με την αναγνώριση της δέν θα δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα.

Δεν ξέρω αν είναι ψυχική ασθένεια η οτιδήποτε
Όπως λες η σχέση με το ίδιο φύλο τι μπορεί να φέρει, τίποτα φυσικά με την ένια αναπαραγωγή αλλά και πάλι δεν μπορείς να τους αφήσεις στο περιθώριο, να κλείνεις τα μάτια σαν να μην υπάρχουν
είναι σαν να ακούω από μερικούς να επιμένουν ότι η γη είναι επίπεδη όχι στρογγυλή
Αν με καταλαβαίνετε θέλω να πω ότι έτσι είμαστε δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, μπορούμε?
Όσο για την προβολή ναι συμφωνώ υπάρχουν και ακραίες καταστάσεις που προβάλλονται αλλά αυτό συμβαίνει γενικά και όχι μόνο με ομοφυλόφιλους απλά θέλουμε να κατακρίνουμε αυτό γιατί φαίνεται πρωτόγνωρο για τα δεδομένα σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 11:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν με καταλαβαίνετε θέλω να πω ότι έτσι είμαστε δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, μπορούμε?

Όχι φίλε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε γι' αυτό. Όλα στην ζωή είναι ρόλοι. Παίξε καλά τον δικό σου και μην φοβάσαι για τίποτε.

Στην τελική, στην τελική /
είναι θαρρώ κι αυτή ζωή /
απλό είναι να την ζήσεις !


Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 16/06/2005 12:02:50

Edited by - Deva_Parinito on 16/06/2005 12:41:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OSIRIS_A_K λες
quote:
Αν με καταλαβαίνετε θέλω να πω ότι έτσι είμαστε δεν μπορούμε να το αλλάξουμε, μπορούμε?

Ίσως βέβαια, απλώς να μην μπορώ να το καταλάβω, πάντως, θέλω να πιστεύω πως μπορούμε να αλλάξουμε ό,τι θέλουμε.
Δεν γνωρίζω, δεν έχω καμία βεβαιότητα περί αυτού, όμως η κατανόησή μου μέχρι σήμερα εκεί με οδηγεί. Πως δηλαδή, αν το θέλουμε το μπορούμε. Ό,τι κι αν είναι αυτό.
Δεν πιστεύω ότι κάποιος γεννιέται ομοφυλόφιλος.

Νομίζω ότι είναι δυνατόν να «εκπαιδευτεί» κάποιος να εστιάσει τις σεξουαλικές του προτιμήσεις στην μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Ανεξάρτητα πάντως από το πιο πάνω, θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι πιο γενικό. Πιστεύω πως η ίδια η χρήση της γλώσσας, μας παγιδεύει στην κατανόηση του ποιοι πραγματικά είμαστε. Είναι δύσκολο να διακρίνουμε την βαρύτητα που έχει επάνω μας η χρήση του ρήματος ΕΙΜΑΙ όταν αυτο- (ή ετερο-) προσδιοριζόμαστε.

Όταν πεις (όχι εσύ, γενικά μιλώντας) ΕΙΜΑΙ ομοφυλόφιλος, ΕΙΜΑΙ κομμουνιστής, ΕΙΜΑΙ τεχνοκράτης ξεχνάμε ότι το μοναδικό «ΕΙΜΑΙ» που έχει νόημα είναι το ΕΙΜΑΙ άνθρωπος και όλα τα υπόλοιπα «ΕΙΜΑΙ» είναι πρόσθετα και αποπροσανατολιστικά από αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ.

Βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο να αντικαθιστώ τα διάφορα «είμαι» που χρησιμοποιώ με «έχω», «επιλέγω», «εξασκώ» κ.ο.κ. …


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 14:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλέ μου Αμπερ δε θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν πιστεύω ότι είναι κάτι που αποτελεί εκπαιδευση ή λάθος εστίαση. Έχω δει παιδιά που το εκδηλώνουν σε απιστευτα μικρή ηλικία ενώ μεγαλώνουν στο ίδιο σπιτι με άλλα αδέρφια και τα άλλα δεν εκδηλωσαν κάτι παρόμοιο.

Για κάποιο λόγο συμβαίνει αλλά αυτός δεν μας είναι γνωστος.
Πολλοί προσπάθησαν να αλλάξουν γιατί δεν ήταν κοινωνικά αποδεκτή και τελικά έγιναν δυστυχισμένοι χάσανε την ταυτότητά τους και όσοι παντρεύτηκαν κανανε κι άλλους δυστυχισμένους.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα ρωτήσω κάτι και εγώ ... επι της ουσίας...

Εχω μία απορία.
Εχω πολλές απορίες.
Να θέσω ομως τη μεγαλύτερη.
Κατ` αρχήν να με συγχωρήσετε για την ασχετοσύνη μου. Δεν εχω γνωρίσει ποτέ μου ομοφυλόφιλο.

Ενας ομοφυλόφιλος. Οταν λέμε ομοφυλόφιλος εννούμε κάποιον που κάνει σχέσεις με ανθρώπους του ιδίου φύλου. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος και να μην κάνει σχέση με ανθρώπους του ιδίου φύλου? Δηλαδή να είναι ομοφυλόφιλος και να κάνει σχέσεις κανονικά ετεροφυλικές.

Αυτό γιατί το λέω. Κάποιος είναι παντρεμένος με παιδιά και ξαφνικά εκπληκτοι διαπιστώνουν ολοι οτι εχει δεσμό ομοφυλοφιλικό.
Πως γίνεται αυτό. Ξαφνικά του ήρθε?
Ο ανθρωπος αυτός δεν είχε εκδηλώσει τέτοιες τάσεις εδώ και 40 χρόνια και ξαφνικά..?? Πώς γίνεται αυτό??

Και κάτι αλλο.. στη σχέση αυτή .. ή στις σχέσεις που βλέπουμε οτι επισημοποιούν την σχέση τους.. νομικώς.. το ζευγάρι αυτό είναι και οι δύο ομοφυλόφιλοι.. και αν είναι και οι δύο τότε .. πως.. γίνετε???

Kαι κάτι αλλο.. υπάρχει περίπτωση κάποιος να .. μην είναι ομοφυλόφιλος και να εχει ομοφυλοφιλικές σχέσεις?
Και αυτό το λέω γιατί στην αρχαία Ελλάδα για να εχει κάποιος ομοφυλοφιλικές σχέσεις δεν χρειαζόταν να είναι ομοφυλόφιλος.


Edited by - allzzaro on 16/06/2005 16:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως βέβαια, απλώς να μην μπορώ να το καταλάβω, πάντως, θέλω να πιστεύω πως μπορούμε να αλλάξουμε ό,τι θέλουμε.
Δεν γνωρίζω, δεν έχω καμία βεβαιότητα περί αυτού, όμως η κατανόησή μου μέχρι σήμερα εκεί με οδηγεί. Πως δηλαδή, αν το θέλουμε το μπορούμε. Ό,τι κι αν είναι αυτό.
Δεν πιστεύω ότι κάποιος γεννιέται ομοφυλόφιλος.

Νομίζω ότι είναι δυνατόν να «εκπαιδευτεί» κάποιος να εστιάσει τις σεξουαλικές του προτιμήσεις στην μία ή την άλλη κατεύθυνση.


Κανείς μεγάλο λάθος .
Νομίζεις ότι είναι επιλογή μου να νιώθω έτσι?
Μακάρι να μπορούσα να άλλαζα αλλά αυτό είναι αδύνατον.
Όταν φτάνεις σε μια ηλικία και ξαφνικά αλλάζει όλο σου ΕΙΝΑΙ, νιώθεις χαμένος λες γιατί σε μένα για πιο λόγο.
Νομίζεις είναι εύκολο να το δεχτής
εσύ ο ίδιος που ξαφνικά αλλάζεις,
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΣΑΙ.

quote:
Ανεξάρτητα πάντως από το πιο πάνω, θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι πιο γενικό. Πιστεύω πως η ίδια η χρήση της γλώσσας, μας παγιδεύει στην κατανόηση του ποιοι πραγματικά είμαστε. Είναι δύσκολο να διακρίνουμε την βαρύτητα που έχει επάνω μας η χρήση του ρήματος ΕΙΜΑΙ όταν αυτο- (ή ετερο-) προσδιοριζόμαστε.

Όταν πεις (όχι εσύ, γενικά μιλώντας) ΕΙΜΑΙ ομοφυλόφιλος, ΕΙΜΑΙ κομμουνιστής, ΕΙΜΑΙ τεχνοκράτης ξεχνάμε ότι το μοναδικό «ΕΙΜΑΙ» που έχει νόημα είναι το ΕΙΜΑΙ άνθρωπος και όλα τα υπόλοιπα «ΕΙΜΑΙ» είναι πρόσθετα και αποπροσανατολιστικά από αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ.


Φίλε μου το να λες ΕΙΜΑΙ κομμουνιστής, ΕΙΜΑΙ τεχνοκράτης
ΕΓΙΝΕΣ έτσι, όταν λες ΕΙΜΑΙ ομοφυλόφιλος,
γεννήθηκες έτσι δεν είναι επιλογή να ΕΙΣΑΙ,
δεν ξυπνάς μια μέρα και λες είμαι ομοφυλόφιλος.
μπορεί να φαίνετε παράξενο γιατί δεν είσαι και όταν δεν είσαι κάτι δεν ξέρεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 16:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας ομοφυλόφιλος. Οταν λέμε ομοφυλόφιλος εννούμε κάποιον που κάνει σχέσεις με ανθρώπους του ιδίου φύλου. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος και να μην κάνει σχέση με ανθρώπους του ιδίου φύλου? Δηλαδή να είναι ομοφυλόφιλος και να κάνει σχέσεις κανονικά ετεροφυλικές.

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι προφανώς θα μπορούν να κάνουν σχέση και με το αντίθετο φύλλο, θα τους χαρακτήριζα αμφισεξουαλικούς. Και κρατώντας το μυστικό για τον εαυτό τους θα μπορέσουν να προχωρήσουν και σε γάμο και στην δημιουργία οικογένειας, κανένας δέν τους το απαγορεύει. Και είναι δυνατόν κάποια στιγμή έστω και μετά την δημιουργία οικογένειας να το εκδηλώσουν μήν σου φαίνεται τόσο παράξενο αυτό.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 17:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ. μάλιστα... Δηλαδή απο οτι καταλαβαίνω υπάρχει κάποιος σχετικός βαθμός.

Υπάρχουν ομοφυλόφιλοι που εξωτερικά δεν δείχνουν να είναι ομοφυλόφιλοι .. σε σχέση με κάποιους που δείχνουν φανερά οτι είναι.

Αυτοί ομως που δείχνουν φανερά οτι είναι ομοφυλόφιλοι .. αυτοί μπορούν να κάνουν ετεροφυλική σχέση???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε allzaro σε καλοσωριζω στην παρεα μας.
Επιτελους και καποιος που δηλωνει πως εχει αγνοια επι του θεματος και απ τα ερωτηματα του φαινετε καθαρα.
Αποφευγω να μιλαω για τα προσωπικα μου, ομως στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω πως θα σε βοηθουσε να καταλαβεις καποια πραγματα.

Απο την αρχη της εφηβειας μου,καταλαβα πως μου αρεσουν τ αγορια.
Φυσικα και αυτο με μπερδευε,να φανταστεις πως σκεφτομουν πως ημουν ο μοναδικος στον κοσμο..
Παρολ αυτα προχωρησα σε σχεση με μια κοπελα,μαλλον απο αναγκη να νοιωσω το ιδιο με τους φιλους μου.Να σταματησω να νοιωθω διαφορετικος.
Παντως για οποιο λογο κι αν ξεκινησε,την κοπελα την ερωτευτικα πραγματικα και στην συνεχεια την αγαπησα.
Αντιθετως οσους ομοφιλοφιλους στην συνεχεια γνωρισα με αποθουσαν μαλλον ισως απο κομπλεξ,ομως σιγουρα λογω του στερεοτυπου της ''αδελφης΄΄το οποιο ηταν τελειως ξενου με τα συναισθηματα μου.
Καποια στιγμη γνωρισα καποιον που δεν φαινοτανε το τι ειναι και καποια στιγμη μου τα ριξε..εφοσον δεν ενοιωθα αβολα προχωρισα.
Με την κοπελα που λεγαμε χωρισα,ομως ο λογος δεν ηταν η ομοφιλοφιλια.
Τελος παντων μεχρι σημερα ειμαστε φιλοι κι εχουμε επαφη..
Φυσικα δεν ηταν η μονη κοπελα που ειχα σχεση στην ζωη μου,ακολουθησαν και αλλες και ισως ερθουν κι αλλες.. Και ειναι συνηδητη επιλογη τωρα.
Εδω και πολλα χρονια πλεον,δεν νοιωθω την αναγκη να αποδειξω τιποτα σε κανεναν.
Αυτος ειμαι.
Οι 2 απο τις 3 σχεσεις μου με αγορια ηταν ετεροφυλοφιλοι.Απλα λογω ιδανικων συνθηκων η πολυ στενη φιλια εγινε στενοτερη..
Σημερα που δεν ειμαστε πια μαζι εχουνε και οι 2 σχεση με κοπελα και δεν εχουν καμμια επιθιμια να ξανακανουν σχεση με αγορια παρολο που ζησαμε μαζι σαν ζευγαρι..
Και στο σημειο που αναρωτιεσαι πως 2 ομοφυλοφιλοι μπορουν να κανουν σχεση,μαλλον εχεις την εντυπωση πως το να ειναι καποιος ομοφυλοφιλος ειναι αυτοματα και παθητικος.Μεγαλη πλανη.
Οι περισσοτεροι ειναι ενεργοπαθητικοι δηλαδη και τα 2,καποιοι μπορει να ειναι περισσοτερο το ενα ή το αλλο,και τελος εχω γνωρισει και ελαχιστους που μπορει να ειναι αποκλειστικα το ενα ή το αλλο.
Και φυσικα οι περισσοτεροι ομο.δεν φαινονται.
Για εμενα προσωπικα το γνωριζουν μονο καποια μελη της οικογενειας μου και φυσικα οι φιλοι μου ολοι.
Και οχι γιατι κρυβομαι ,απλα το παρουσιαστικο μου δεν δηλωνει με τιποτα αυτη μου την προτημηση.Οποιος τολμα να με ρωτησει,το μαθαινει.
Το 80% των φιλων μου ειναι ετεροφυλοφιλοι.Και εννοω φιλοι φιλικοτατα,κι οχι με ερωτικες προεκτασεις..και κανεις τους δεν εχει προβλημα με τις επιλογες μου.Οπως και εγω δεν διαλεγω τους φιλους μου με κριτηριο τις ερωτικες τους επιλογες.
Οσον αφορα το ερωτημα σου πως μπορει καποιος στα 40 να αλλαξει..
Δεν γινετε.Αυτος ο ανθρωπος το εννοιωθε παντα και απλα το καταπιεζε.Καποια στιγμη το εκδηλωσε.
Και απ οτι μαλλον καταλαβες πιστευω πως θεωριτικα σε ιδανικες συνθηκες ολοι οι ανθρωποι μπορει να λειτουργησουν ερωτικα και με τα 2 φυλα.ΤΟ οτι καποιος ειχε καποια στιγμη μια ομοφιλοφυλη επαφη ή και ολοκληρη σχεση ισως δεν τον καθιστα αμεσως και ομοφυλοφιλο.
Και αυτο που γραφω δεν βασιζετε σε καμμια ερευνα παρα στην πειρα μου.
Θεωριτικα μπορει αυριο να ερωτευτω μια κοπελα και να μην ξαναπαω με αγορι..Ισως καποιοι θα το ευχονταν εμενα παντως δεν με απασχολει.
Ιδιως ο γαμος μου ειναι αδιαφορος απο επιλογη.δεν θα με ενδιεφερε ουτε με αντρα ουτε και με γυναικα.Ισως νοιωθω μικρος ακομα..
Ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις κατι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί .. ναί με βοήθησες αρκετά.

Δίνεις απάντηση στο ερώτημα μου. Οντως λοιπόν το να κάνει κάποιος ομοφυλοφιλικές σχέσεις δεν σημαίνει οτι είναι ομοφυλόφιλος.
Με το δικό σου σκεπτικό κάποιος που νοιώθει μία δυνατή φιλία ΙΣΩΣ λέω ισως οδηγήσει σε κάτι περισσότερο απο φιλία.
Απο οτι αντιλαμβάνομαι ομως εσύ.. μπορείς ανα πάσα στιγμή να το σταματήσεις.. και ίσως .. οχι ίσως .. να μην σου ξανασυμβεί.

Εδώ είναι πολύ διαφορετική η περίπτωση και συμβαδίζει με αυτό που είπα για εναν ο οποίος εχει οικογένεια και ξαφνικά κάνει σχέση με κάποιον ομόφυλο του.

Δεν εχει ομως νομίζω... καμμία σχέση με τους ομοφυλόφιλους. Εννοώ με αυτούς που δείχνουν εξωτερικώς οτι είναι ομοφυλόφιλοι και εκτός αυτού .. μάλλον δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά.. δηλαδή δεν μπορούν να συνάψουν εταιροφυλικές σχέσεις. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος...

Θα ξαναδιαβάσω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις.. tnksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και στο σημειο που αναρωτιεσαι πως 2 ομοφυλοφιλοι μπορουν να κανουν σχεση,μαλλον εχεις την εντυπωση πως το να ειναι καποιος ομοφυλοφιλος ειναι αυτοματα και παθητικος.Μεγαλη πλανη.
Οι περισσοτεροι ειναι ενεργοπαθητικοι δηλαδη και τα 2,καποιοι μπορει να ειναι περισσοτερο το ενα ή το αλλο,και τελος εχω γνωρισει και ελαχιστους που μπορει να ειναι αποκλειστικα το ενα ή το αλλο.

Aυτό είναι εεε ήταν μία μεγάλη μου απορία.

Φίλε μου το θέμα αρχίζει να γίνεται πολύ ενδιαφέρον, ενεργοπαθητικοί λοιπόν. Αρα σε μία τέτοια σχέση είναι εχουν και οι δύο ομοφυλοφιλικές τάσεις .... χωρίς ομως στην ουσία να είναι ομοφυλόφιλοι...

Μιας και μας εδωσες λίγο φώς.. βγάλε με απο μια αλλη μεγάλη απορία.
Γιαυτούς που κάνουν αλλαγή φύλου... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λύσε μου και μία αλλη απορία.. εχω πολλές

Γυναίκες ομοφυλόφιλες... πως .. γίνεται .. εννοώ αυτές ..νησί.. Μυτιλήνη... εε... πως γίνεται .. αφού δεν μπορούν.. κατάλαβες..

ΥΓ.. δεν θέλω να γίνω ενοχλητικός - θα ήθελα να διαβεβαιώσω ολους τους συνομιλητές ..οτι μιλώ πάντα καλοπροαίρετα.. απλά .. τόσα χρόνια δεν έτυχε ποτέ μου να έχω μία κατ`ιδίαν συζήτηση .


Edited by - allzzaro on 16/06/2005 19:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου η κατάσταση είναι διαφορετική,
Και εγώ δεν φαίνομαι ότι είμαι ομοφυλόφιλος έχω κάνει μια φορά σχέση με ομοφυλόφιλο και όχι προχωρημένη και με κοπέλες έχω κάνει 3-4 σχέσεις αλλά χωρίς να προχωρήσω γιατί δεν αισθάνομαι κάτι για αυτές και έτσι δεν μπορώ να τις κοροϊδεύω αισθάνομαι να καταπιέζομαι ψυχικά και μου είναι αδύνατον.
Η οικογένεια μου και δεν το ξέρει, κανείς ούτε οι φίλοι μου, δεν το έχω πει σε κανένα.
όπως καταλαβαίνεται εγώ είμαι μια άλλη περίπτωση διαφορετική από του decadance2
quote:
Μιας και μας εδωσες λίγο φώς.. βγάλε με απο μια αλλη μεγάλη απορία.
Γιαυτούς που κάνουν αλλαγή φύλου...

Αυτοί που κάνουν αλλαγή φύλου είναι θηλοπρεπής δηλαδή φαίνονται και συμπεριφέρονται σαν γυναίκες και έτσι κάνουν αλλαγή φύλου όσοι το επιθυμούν αλλά υπάρχουν και ομοφυλόφιλοι που δεν μοιάζουν τόσο με γυναίκα αλλά θέλουν να κανουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία μεγάλη παρανόηση είναι ότι πιστεύανε ότι οι άντρες ομοφυλόφυλοι θέλανε να είναι γυναίκες. Ενώ οι γυναίκες ομοφυλόφυλες θέλανε να είναι άντρες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγώ δεν φαίνομαι ότι είμαι ομοφυλόφιλος έχω κάνει μια φορά σχέση με ομοφυλόφιλο και όχι προχωρημένη και με κοπέλες έχω κάνει 3-4 σχέσεις αλλά χωρίς να προχωρήσω γιατί δεν αισθάνομαι κάτι για αυτές και έτσι δεν μπορώ να τις κοροϊδεύω αισθάνομαι να καταπιέζομαι ψυχικά και μου είναι αδύνατον.

Οταν λές οτι δεν αισθάνεσαι τίποτα γιαυτές τι εννοείς?
Αν οχι όλες οι γυναίκες τουλάχιστον αρκετές απο αυτές εχουν κάποιο ιδιαίτερο χάρισμα να μας διεγείρουν.. και πολλές φορές το ανδρικό μάτι κολλάει.. σε ορισμένα επίμαχα σημεία... εννοείς οτι αυτά τα επίμαχα σημεία .. δεν σε ενδιαφέρουν...

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω .. αν δεν γίνομαι αδιάκριτος .. πως θα αισθανθείς αν οι γονείς σου μία μέρα το μάθουν..??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία μεγάλη παρανόηση είναι ότι πιστεύανε ότι οι άντρες ομοφυλόφυλοι θέλανε να είναι γυναίκες

Οντως.. αυτό νόμιζα..

quote:
Ενώ οι γυναίκες ομοφυλόφυλες θέλανε να είναι άντρες.

Οχι αυτό δεν το νόμιζα.

Εδώ ομως με τους ενεργοπαθητικούς αρχίζει να βγαίνει κάποιο νόημα και με τις ομοφυλόφιλες γυναίκες οι οποίες είναι .. μάλλον όλες ενεργοπαθητικές

quote:
Αυτοί που κάνουν αλλαγή φύλου είναι θηλοπρεπής δηλαδή φαίνονται και συμπεριφέρονται σαν γυναίκες και έτσι κάνουν αλλαγή φύλου όσοι το επιθυμούν αλλά υπάρχουν και ομοφυλόφιλοι που δεν μοιάζουν τόσο με γυναίκα αλλά θέλουν να κανουν.

Αυτοί που είναι θηλοπρεπής .. η φύση μάλλον τους προίκισε με εντονότερα θηλυκά χαρακτηριστικά πράγμα που φαίνεται πολύ έντονα και στην ομιλία και στο περπάτημα .. οπότε μάλλον θα πρέπει να αποφασίσουν σε ποιό φύλο να θέλουν να ανήκουν.
Η κατηγορία η δικιά σας ομως δεν έχει καμία σχέση. Εσάς δεν φαίνεται και θα μπορείτε να κρατήσετε κλειστά και πολύ προσωπικά την ιδιαιτερότητα αυτή σαν κάποιον που να εχει μία διπλή ετεροφυλική σχέση... έτσι που το έταιρον ήμισυ ποτέ στη ζωή του δεν θα μάθει κάτι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 20:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ OSIRIS_A_K
κατ’ αρχήν να σ’ ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Καταλαβαίνω πως τα πράγματα δεν είναι εύκολα για σένα και δεν έχω καμία πρόθεση να τα κάνω πιο δύσκολα.

Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω τι εννοείς όταν λες ότι «ξαφνικά αλλάζεις, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΣΑΙ» αλλά το σέβομαι εφ΄ όσον αυτό αποτελεί προσωπικό σου βίωμα.

Επέτρεψέ μου όμως να επιμείνω λίγο στις, λανθασμένες έστω, σκέψεις μου.

Έχεις δει ίσως την ταινία «αντίο παλλακίδα»…
Από όσο θυμάμαι, ένα αγοράκι (όχι πάντως ομοφυλόφιλο από ό,τι κατάλαβα) εκπαιδεύεται (κάτω από ακραίες ομολογουμένως συνθήκες) να παίζει γυναικείους ρόλους για το θέατρο και καθώς μεγαλώνει και μετά από κάποιες καθοριστικές εμπειρίες, φαίνεται ότι παγιώνει τελικά αυτή την (ομοφυλόφιλη) συμπεριφορά και στην καθημερινότητά του.

Έχω επίσης διαβάσει,(δυστυχώς δεν έχω πρόχειρα συγκεκριμένα στοιχεία αλλά νομίζω ότι θυμάμαι σωστά) πως σε κάποιο νησί της Ινδονησίας υπήρχε το έθιμο, το τελευταίο παιδί κάθε οικογένειας να το ανατρέφουν ως κορίτσι (ακόμη δηλαδή κι αν γεννιόταν αγόρι). Βέβαια, τα αποτελέσματα μιας τέτοιας ανατροφής είναι προφανές για το τι επίπτωση είχε στον σεξουαλικό προσανατολισμό των παιδιών.

Με τα πιο πάνω θέλω να πω, πως αφού φαίνεται ότι μπορεί να «εκπαιδευτεί» ένα παιδί στο να διαφοροποιηθεί η σεξουαλική του συμπεριφορά γιατί να μην ισχύει το ίδιο ακόμη και στις περιπτώσεις που μια τέτοια «εκπαίδευση» δεν είναι εκ πρώτης όψεως εμφανής;


Τώρα, όσον αφορά τη χρήση του ρήματος «ΕΙΜΑΙ», να πω ένα κάπως χονδροειδές παράδειγμα ώστε να κάνω πιο ευκρινές τι εννοώ.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος γεννιέται με λειψό το ένα του πόδι. Θα μπορούσε αυτό να καθορίσει τόσο πολύ την προσωπικότητά του που σε κάθε του συναναστροφή αυτό που θα εξέπεμπε πρωτίστως και διαρκώς να είναι πως ΕΙΝΑΙ πάνω από όλα ΚΟΥΤΣΟΣ. Τι θα μου έμενε από μια συνάντηση μαζί του;
«Συνάντησα έναν κουτσό… Τι; Α, δεν κατάλαβα τι ήθελε…»

Θα μπορούσε όμως το ίδιο άτομο, να δουλέψει τόσο πολύ το στοιχείο, ας πούμε, «ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ» ώστε οτιδήποτε άλλο να είναι τελείως δευτερεύον χαρακτηριστικό της ύπαρξής του. Οπότε…
«Συνάντησα έναν ωραίο άνθρωπο…Τι; Α, ναι ..νομίζω κούτσαινε δεν πρόσεξα…»


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 20:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαλέ μου Αμπερ δε θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αγαπητή gretel, η αλήθεια είναι πως είμαι διατεθειμένος να ανασκευάσω οποιαδήποτε άποψή μου και να συμφωνήσω μαζί σου σε ό,τι κι αν μου πεις, αν είναι να διασφαλίσω έτσι την εύνοιά σου.

…Γι αυτό και ό,τι είχα να πω σχετικά, το απηύθυνα στον αγαπητό OSIRIS_A_K και δεν πρόκειται να επιμείνω άλλο.

Απλώς να παρατηρήσω τα εξής στο

quote:
Πολλοί προσπάθησαν να αλλάξουν γιατί δεν ήταν κοινωνικά αποδεκτή και τελικά έγιναν δυστυχισμένοι χάσανε την ταυτότητά τους και όσοι παντρεύτηκαν κανανε κι άλλους δυστυχισμένους.

Αφενός, αν ο μόνος λόγος για να αλλάξουν ήταν το ότι δεν ήσαν κοινωνικά αποδεκτοί, τότε νομίζω, η αποτυχία ήταν εξασφαλισμένη ό,τι και αν ήταν αυτό που θα επιχειρούσαν να αλλάξουν.
Αφετέρου, μπορούμε να κάνουμε …δυστυχισμένους τους άλλους και τον εαυτό μας ακόμη κι αν δεν προερχόμαστε από μια τέτοια διαδικασία …αλλαγής.

Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 21:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιας και μας εδωσες λίγο φώς.. βγάλε με απο μια αλλη μεγάλη απορία.
Γιαυτούς που κάνουν αλλαγή φύλου...

Κατά την γνώμη μου αυτή η επέμβαση πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο σε ερμαφρόδιτους.

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xspy
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xspy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μία μεγάλη παρανόηση είναι ότι πιστεύανε ότι οι άντρες ομοφυλόφυλοι θέλανε να είναι γυναίκες. Ενώ οι γυναίκες ομοφυλόφυλες θέλανε να είναι άντρες.

Και σημερα το πιστευουν και μαλιστα οι περισσοτεροι + το μονο που καταφερνουν ειναι να δημιουργουν μεγαλο προβλημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 00:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ βέβαια να ξέρω τι εννοείς όταν λες ότι «ξαφνικά αλλάζεις, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΕΣΑΙ» αλλά το σέβομαι εφ΄ όσον αυτό αποτελεί προσωπικό σου βίωμα.

Να σου εξηγήσω σε ηλικία μέχρι 13 χρόνων ήμουν μια χαρά δηλαδή μου άρεσαν οι γυναίκες και ξαφνικά έγινε η μεταμόρφωση
χωρίς κανένα λόγο χωρίς να δω κάτι που να έχει σχέση με ομοφυλόφιλους,
δεν ήξερα καν για αυτούς.
ξαφνικά άλλαξα και όσο περνούσε ο καιρός άλλαζα ακόμα πιο πολλοί, με καταλαβαίνεις
ένιωθα χαμένος
χωρίς να έχω ένα αληθινό φίλο να του ανοιχτώ να του πω τι νιώθω,
είχα πάθει κατάθλιψη και δεν είχα όρεξη για τίποτα, αδιαφορούσα για τα πάντα
μέχρι δυο χρόνια τώρα που άρχισα να ασχολούμαι με τον εσωτερικό κόσμο μου και άρχισα να παίρνω δύναμη
δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις αλλά ο δρόμος μου θέλει μεγάλα ψυχικά αποθέματα
είναι βέβαια επιλογή μου αν ήθελα μπορούσα να φύγω από το σπίτι μου, αλλά δεν το έκανα
έκατσα
Μπορεί να κάνω λάθος να μην έχω επιλέξει τον σωστό δρόμο
αλλά μέχρι τώρα έχω επιλέξει αυτόν τον δύσκολο για μένα δρόμο.

Θέλω να σας πω με αυτό ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός
κανένας δεν μοιάζει με κανένα
Για αυτό δεν πρέπει να κατακρίνουμε όλους τους ομοφυλόφιλους σαν ίδιους,
δεν είναι.
Αυτό Θέλω μόνο να καταλάβετε
επειδή είδαμε ομοφυλόφιλους στο δρόμο να κάνουνε ότι κάνουνε
επειδή βλέπουμε στην τηλεόραση να κάνουνε ότι κάνουνε
να κρίνετε τα συγκεκριμένα άτομα
όχι το πλήθος
Είμαστε άνθρωποι.
όχι άρρωστη
όχι ζώα
Είμαστε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ
οπός ΚΑΙ είσαι εσύ,
ο φίλος σου, ο συνάδελφος σου, η μανά σου ο πατέρας σου ο αδερφός σου
ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ.

quote:
Μία μεγάλη παρανόηση είναι ότι πιστεύανε ότι οι άντρες ομοφυλόφυλοι θέλανε να είναι γυναίκες. Ενώ οι γυναίκες ομοφυλόφυλες θέλανε να είναι άντρες.
---------------------------------------------------------------------
Και σημερα το πιστευουν και μαλιστα οι περισσοτεροι + το μονο που καταφερνουν ειναι να δημιουργουν μεγαλο προβλημα

Ίσος πολλοί να θέλουν να αλλάξουν αλλά ακόμα πιο πολλοί είναι αυτοί που δεν θέλουν να αλλάξουν,
μπορείς να μου πεις πιο είναι το πρόβλημα γιατί δεν κατάλαβα το εννοείς με αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xspy
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 02:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xspy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανω κατω το απαντησες.Ποιο συγκεκριμενα εννοω οτι αυτη η παρανοηση-ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ- σπρωχνει πολλους σε κινησεις επιπολαιοτητας και γενικα μονο ΠΡΟΒΛΗΜΑ δημιουργει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 03:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραια ας μιλησουμε λιγο λοιπον για gay στερεοτυπα και συμπεριφορες.

Πρωτα με την θυληπρεπεια.
Υπαρχει η φυσικη θυληπρεπεια και η επιτηδευμενη.Θυληπρεπης μπορει να χαρακτηριστει ενας ανδρας με μια πιο ''ψιλη''φωνη και καπως πιο ''ντελικατες''κινησεις στα χερια η σε ολο το σωμα.Ακομη και τα πολυ''γλυκα'' χαρακτηριστικα του προσωπου του.
Ενας ανδρας που διαθετει ενα η καποια απο τα χαρακτηριστικα αυτα,μπορει να χαρακτηριστει ομοφυλοφιλος αν και αυτο ειναι πλανη.
Πολλοι αντρες τυχαινει να εχουν καποια απο αυτα τα χαρακτηριστικα χωρις ομως ποτε να εχουν νοιωσει ομοφυλοφιλη επιθυμια.
Απο την αλλη πλευρα στους περισσοτερους ομο.δεν υπαρχουν αυτα τα χαρακτηριστικα.Εκτος απο αυτους που επιτηδες ''θυληπρεπιζουν''θελοντας ετσι να κοινωποιησουν την ομοφυλοφιλια τους ακολουθοντας μια καρικατουρα της δεκαετιας του 60/70.(αυτη ειναι αποκλειστικα δικη μου αποψη)
Και μαλλον σε αυτα τα ατομα κυριως οφειλετε και η ''λαθος''αποψη πολλων για την ομοφυλοφιλια.
Ενω ειναι η μειοψηφια ειναι οι μονοι που ''φαινονται΄΄στον κοσμο.
Και ειναι λογικο,τι να κανουνε οι υπολοιποι;να συστηνομαστε ΄΄καλημερα σας ειμαι ο Απολλων και ειμαι gay;
Στην Γερμανια πριν αρκετα χρονια γυρισε καποιος πολιτικος και ειπε:''μα καλα ποσοι ειναι τελος παντων;Εγω τους εχω δει μονο σε ταινιες και κανα δυο στον δρομο..''
Απο τοτε το LSVD (κινημα για τα δικαιωματα των ομοφιλοφιλων και λεσβιων της Γερμανιας)εξεδωσε παρακληση στους ομο.να κολησουν ενα μικρο σηματακι στα αυτοκινητα τους,την ομοφυλοφιλη σημαια.
Λοιπον σημερα θα την δεις σε χιλιαδες αυτοκινητα οχι για σταμπαρισμα,αλλα για να δηλωσουν πως υπαρχουμε και ειμαστε εδω..
Τωρα φυσικα κανεις δεν τολμα ν αναρρωτηθει ποσοι ειναι και συγχρονως αποκλειουν το οτι μπορει καποιος να τους υποψιαστει το τι ειναι απο την εμφανηση.
Και για να μιλησουμε λιγο με γνωστα προσωπα θα καταλαβετε καλυτερα τι εννοω φυσικη θυλιπρεπεια και τι επιτηδευμενη.
Ας πουμε σεβομαι και μου ειναι πολυ οικεια η φυσικη θυλιπρεπεια που ειχε ο Μανος Χατζιδακης ή ο Καρολος Κουν.Αντιθετα μου φανταζει γελοια η φτιαχτη θυληπρεπεια ενος Γιωργου Μαρινου(παρολο που ειναι καταπληκτικος ως ανθρωπος)
Και για να μην παρεξηγηθω,δεν κατακρινω αυτα τα ατομα.Απλα ειναι αδικο να θεωρειται πως ο καθε ομοφυλοφιλος ειναι ή αν δεν ειναι θα γινει καποια μερα ''Μαρινος΄΄

Το ιδιο και με τις λεσβιες.
Μην ξεχνατε πως το λεσβιακο κινημα ξεκινησε μεσα απο το φεμινιστικο κινημα.Στην πορεια φυσικα διαχωριστηκε τελειως απο αυτο.
Το φεμινιστικο κινημα ηθελε μια ''γυναικα''που θα σεβεται περισσοτερο τον εαυτο της και τις αναγκες της προσπαθωντας επιτελους να ειναι αρεστη κυριως στον εαυτο της και μετα στους αντρες.
Τωρα υπαρχουν πολλες λεσβιες που ΄΄μιμουντε΄΄το ανδρικο προτυπο εμφανησης και συμπεριφορας και ειναι κατι που βρισκω ομορφο σε γενικες γραμμες.Απο την αλλη δεν εχω γνωρισει μεχρι σημερα λεσβια που να αισθανετε ''αντρας΄΄Υπαρχουν βεβαιως,ομως ειναι πολυ σπανιο.

Τωρα το πως την βρισκουν;
Στην σχεση δυο γυναικων προταρχικο ρολο παιζει η τρυφεροτητα.
Μετα υπαρχουν γυναικες που ειναι κλειτοριδικες ,και τελος παντων ο ερωτας ειναι ανεξαντλητος και πιστευω πως δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει ''διυσδηση΄΄για να ολοκληρωσει καποια..
Ενα μεγαλο ποσοστο ειναι αμφισεξουαλικες ,δηλαδη εχουνε σχεσεις και με αντρες ομως οι περισσοτερες ειναι εντελως αδιαφορες για το αντρικο φυλο.

Και τελος για τους τραβεστι.
Αποτελουν μολις το 1 στους 1000 ομοφυλοφιλους.
Οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι ειναι και αισθανονται 100%αντρες ειτε ειναι απο ''πανω''η απο ΄΄κατω΄΄...
Κλεινω με μια φραση του A.Ginsberg.
Σε οσα λεξικα,εννοιολογικα και φιλοσοφικα κι αν εψαξα πουθενα δεν μπορεσα να βρω στην λεξη Ανδρας την συνδεση με την ''παρθενία του πισινου΄΄του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 09:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Είχα πολύ καιρό να λάβω μέρος στο θέμα και σήμερα το πρωϊ τα διάβασα όλα, από εκεί που σταμάτησα, με την μία.

Είδα ότι έχουμε φτάσει να λέμε κατά πόσο είναι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία ή όχι, εάν καταστρέφει την κοινωνία, εάν μπορούν οι ομοφυλόφιλοι να υιοθετούν παιδιά.

Είναι άσχημο, μου έρχονται χειρότερες εκφράσεις στο μυαλό, να θεωρούμε ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι φυσιολογικοί. Και βέβαια είναι.
Τι σημαίνει φυσιολογικό και ποιός μας είπε εμάς ότι είμαστε φυσιολογικοί, επειδή υπάρχει ορατό αποτέλεσμα της ένωσης 2 ετερόφυλων, το παιδί, εμείς είμαστε φυσιολογικοί?

Ποιοί καταστρέφουν την κοινωνία, οι ομοφυλόφιλοι?
Μην τρελαθούμε τελείως τώρα, την κοινωνία την καταστρέφουν οι απάνθρωποι, οι δογματικοί, οι "κυνηγοί" των υλικών αγαθών.

Μπορούν οι ομοφυλόφιλοι να υιοθετούν παιδιά, τι προβλήματα θα προξενηθούν σε αυτά βλέποντας ότι στην οικογένεια υπάρχουν 2 μαμάδες ή μπαμπάδες?
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί, αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα προξενηθούν πολύ λιγότερα από εάν αυτά τα παιδιά ζούσαν σε μία ετερόφυλη οικογένεια που τα κακοποιούσε.
Το βλέπω παντού, μπαμπάδες και μαμάδες που μεγαλώνουν τα παιδιά τους σύμφωνα με τα χρηστά ήθη, να σας πω ατέλειωτα παραδείγματα ετερόφυλων οικογενειών προβληματικών.

Μητέρα χωρισμένη, αγοράκι 9 ετών, παχουλό.
Μητέρα προσπαθεί να ξαναφτιάξει την ζωή της παρατώντας το παιδί στην γιαγιά και τον παππού, πάει στο σπίτι όταν δεν έχει δουλειά ή ραντεβού, όταν της μιλάει το παιδί του λέει καλά χωρίς καν να έχει ακούσει τι της λέει, όταν μιλάει στο κινητό και την ρωτάει το παιδί ποιός ήταν η απάντηση είναι "ο γκόμενος".
Το παιδί το κοροϊδεύουν στο σχολείο αλλά κανείς δεν του έχει εξηγήσει την μοναδικότητά του, με αποτέλεσμα να νοιώθει μειωμένο.

Το συνεχίζω δεν έχω τελειώσει, ας μην απαντήσει κανείς στο post μου σε 1/2 ώρα νέο post.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 10:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω

Μπαμπάς, μαμά, αγοράκι 9 ετών
Όποτε κάποιος από τους συμμαθητές του πάει να του μιλήσει και εάν τολμήσει να διαφωνήσει με αυτά που λέει η αντίδρασή του είναι "φύγε από δω άχρηστε να μην σου δώσω καμμία και μάθεις".

Μπαμπάς, μαμά, αγοράκι 9 ετών, κόρη 16 ετών
Σε παιδικό πάρτυ το αγοράκι είχε βάλει ένα μπαλόνι μακρόστενο μπροστά στο παντελόνι του και κυνήγαγε τα κοριτσάκια, όπως έλεγε για να τους δείξει κάτι.

Μαμά χωρισμένη, κοριτσάκι 9 ετών
Το κοριτσάκι κυνηγάει όλα τα αγοράκια της τάξης του να τα φιλήσει και όταν δεν κάθονται τα χτυπάει. Τα υπόλοιπα κοριτσάκια της τάξης λένε ότι η μαμά του φέρνει τους φίλους της στο σπίτι και βάζει το κοριτσάκι να τους κάνει...(ούτε που να το σκέφτομαι, το ψάχνω από όταν το έμαθα δεν το είχα πετύχει μέχρι που τέλειωσε το σχολείο).

Μαμά χωρισμένη, κοριτσάκι 9 ετών
Μένουν με την γιαγιά, δεν υπάρχει παππούς, είναι ένα κοριτσάκι ζωντανό, έξυπνο, αλλά μάλλον δεν αγαπάει πολύ τα μαθήματα.
Η αντιμετώπιση της μαμάς είναι να το λέει ηλίθιο που καθυστερεί να γράψει της γιαγιάς ότι πρέπει να γίνει μιά γυναίκα ανεξάρτητη, δυναμική για να κάνει τους άντρες ότι θέλει.
Η αντίδραση που έχει όταν κάτι δεν καταφέρνει είναι να κλείνεται στον εαυτό του.

Μαμά χωρισμένη, αγοράκι 9 ετών
Η μαμά χώρισε λόγω οικογενειακής βίας, ο μπαμπάς επειδή δεν ήθελε να χωρίσει έβαζε το αγοράκι από όταν ήταν 3,5 ετών να παίρνει την μαμά στη δουλειά και να κλαίει ότι δήθεν πονάει η κοιλιά του να γυρίσει πίσω να το φροντίσει, του έλεγε ότι η μαμά του δεν το αγαπάει και θα το παρατήσει και θα φύγει. Το αγοράκι με πολύ δυσκολία κατάφερε να ισορροπήσει, ακόμα όμως φοβάται όταν φεύγει η μαμά του από το σπίτι για να πάει στο φούρνο που είναι απέναντι ότι δεν θα ξαναγυρίσει, ακόμα φοβάται όταν καθυστερεί να το πάρει από τα Αγγλικά 5 λεπτά ότι το παράτησε εκεί και έφυγε.

Ανέφερα 6 περιπτώσεις, παιδάκια που πηγαίνουν στην ίδια τάξη, η οποία τάξη αριθμεί 27 παιδιά. Υπάρχουν κι άλλες αλλά είπα να μην σας κουράσω. Εάν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου μιλάμε για ποσοστό άνω του 20% "προβληματικών" παιδιών. Όλα από ετερόφυλες οικογένειες.

Με αυτά που είπα δεν υποστηρίζω ντε και καλά ότι οι ομοφυλόφιλοι θα ήταν καλό να υιοθετούν παιδιά, δεν το ξέρω.

Πάντως για να τελειώνω, γιατί αρκετά το ανέπτυξα, ευχαριστώ τους OSIRIS & decadance, μου έδωσαν μιά ιδέα το πως θα μπορούσα να αντιμετωπίσω την περίπτωση της ομοφυλοφιλίας μέσα στο σπίτι μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 14:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι ακανθωδες αλλα το να μην λαβω θεση το ειδα ως δειλια.
Συμφωνω με τον Pyramid .Απο τοτε που απεκτησα τον γιο μου βαρεθηκα να ακουω ,προσεχε,μην το αγκαλιαζεις ,οχι πολλα πολλα ,μην σου γινει γκευ κλπ.Επειδη ετυχε στην δουλεια να συναντησω ομοφυλοφιλους και να συζυτησουμε ειδα οτι το μεγαλυτερο προβλημα τους ειναι η κοινωνικη κατακραυγη οι τυψεις απεναντι στη μαμα τους αν δεν κανουν εγγονια η τι μαθει και η σχεση με τον πατερα τους που σπανια δεχεται οτι ο γυιοςτου δεν ειναι......
Γιατι να υπαρχουν ανφρωποι με τοσα ψυχολογικα πραβληματα που τους τα δημιουργουν οι αλλοι για ενα θεμα τοσο προσωπικο?
Εκτος του οτι αναμεσα και στους ετεροφυλους η διαστροφη ειναι πολυ αυξημενη.
Και πως μπορουμε εμεις οι αναμαρτητοι να καταδικαζουμε καποιον αλλο?
Οσον αφορα εμενα μετα απο οτι βλεπω θα ειμουν η τελευταια που δεν θα υποστηριζε το παιδι της σε κατι τετοιο.Δεν θα το ηθελα αλλα ουτε και θα τρελλενομουν αν συνεβαινε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 15:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντιθετα μου φανταζει γελοια η φτιαχτη θυληπρεπεια ενος Γιωργου Μαρινου(παρολο που ειναι καταπληκτικος ως ανθρωπος)
Και για να μην παρεξηγηθω,δεν κατακρινω αυτα τα ατομα

Φτιαχτή θυληπρέπεια.. Ο τρόπος μου μιλούν αναμφισβήτητα είναι πολύ εκδηλωτικός.Ετσι δεν εκδηλώνονται ούτε οι γυναίκες ..ή εκδηλώνονται και δεν μπορούμε να το καταλάβουμε. Εάν ομως είναι φτιαχτή η θυληπρέπεια για ποιό λόγο δεν προσπαθούν να την σκεπάσουν..

Φίλε μου απαντάς σε πολύ ουσιώδεις ερωτήσεις και μάλιστα παίρνω και απαντήσεις που ακόμα δεν εχω θέσει τις ερωτήσεις..

Κάτι αλλο.. ως γνωστόν οσο περνούν τα χρόνια για μερικούς απο εμάς ορισμένα πραγματάκια μένουν κάπου στο ράφι του ψυγείου ως ενα ``μπαγιάτικο σάντουιτς.`` Δηλαδή κάποιος στα 55 λογικό είναι να μην εχει την όρεξη που είχε στα 22 και δυστυχώς οσο περνά ο καιρός
λέμε ``τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι χάσαμε το κουταλάκι`` συνεπώς οι ορμές αυτές πάνε περίπατο.. και κατά τα 70
μπρ..

Συνεπώς κάποιος ομοφυλόφιλος και αυτός μετά τα 60 .. δεν θα είναι ομοφυλόφιλος πιά περιμένω την τοποθέτηση σου επι του θέματος και θα ήθελα σφαιρική τοποθέτηση που να αφορά και τους ενεργοπαθητικούς καθώς και τους παθητικούς.. αν τα είπα καλά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy