ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η αχαλίνωτη φαντασία, το ανεξήγητο και το παράξενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 15:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν υποστηριζω οτι η οργονοθεραπεια ειναι πανακεια, αλλα σκεφθειτε που μπορει να ειχαμε φτασει τοσα χρονια μετα τον θανατο του Βιλχελμ Ραϊχ αν ασχολιωταν η επιστημη με την οργονη...

Θα κάνω μια μικρή παρένθεση και αρκεί να μην βγούμε από το θέμα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Γνωρίζουμε όλοι, οτι ο Τέσλα και ο Ράιχ ασχολήθηκαν με κάτι, το οποίο το πρωτοανακάλυψαν, το ανέπτυξαν και το έφεραν σε ένα επίπεδο, ας το πούμε "πειραματικό στάδιο" ή "πρωτότυπο". Μετά όλως περιέργως, η "επίσημη" επιστήμη το απέριψε και δεν ξαναασχολήθηκε με αυτό.

Γιατί πιστεύουμε όλοι, οτι αυτό που ανακάλυψε ο Τέσλα ή ο Ράιχ, και μιλώ ΜΟΝΟ για αυτό το κομμάτι που απορίφθηκε και ΔΕΝ μιλάω για αυτό το κομμάτι που αξιοποιήθηκε, οτι αυτό που απορίφθηκε ηταν ΟΝΤΩΣ αυτό που φαινόταν να είναι ?

Γιατί π.χ. πιστεύουμε οτι ΕΙΔΙΚΑ αυτό το κομμάτι που απορίφθηκε είναι και το κλειδί της επερχόμενης τεχνολογίας, χωρίς να λαμβάνουμε υπ όψη μας οτι η σημερινή τεχνολογία στηρίζεται κατά πολύ στις ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ θεωρίες του Τέσλα ?

Λέω, αν απλά ο Τέσλα ή ο Ράιχ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ, λέω, να το δούμε θεωρητικά απο αύτήν την πλευρά, αν έκανε λάθος ο Τέσλα, όπως πολλοί επιστήμονες έκαναν κάποιο λάθος συλλογισμό ή λάθος βήμα ή λάθος στο συμπέρασμα, και ότι απορίφθηκε να απορίφθηκε ΔΙΚΑΙΩΣ και όχι για άλλους συνομοσιολογικούς λόγους, τότε τι θα γίνονταν ???
Θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς την "ελευθερη ενέργεια" ή την "οργόνη" ?



Edited by - Vril on 15/07/2005 15:05:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 15:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προς Oneiric1
Λές οτι "το στυλ «έχω γνώσεις επί παντός επιστητού» δεν περνάει και το έχουν πλέον δηλώσει τόσα άτομα"

Για προσπάθησε να βρείς τις εν λόγω αναφορές και να τις προσυνάψεις εδώ.

Και πέρα απο αυτό, αμφιβάλλω αν κατάλαβες ποτέ τι ακριβώς "παίχτηκε"
σε αυτό το τόπικ. Ίσως θα έπρεπε κάποτε να το ξαναδιαβάσεις από την αρχή...

Ξέρεις ΠΟΣΟΙ [b]ΕΙΔΑΝ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ Ε Μ Ε Ν Α " να βρίζω, να κάνω και να δείχνω... !


Vril, άστο.... εγώ ξέρω πως ότι και να γράψω εσύ θα λες τα δικά σου. Νομίζω πως ο λόγος είναι ότι εγώ κατάφερα ν’ αποκαλύψω τι κρύβεται κάτω από τη μάσκα και τελικά έχω την πεποίθηση ότι το κατάλαβαν και άλλοι.

Γράφτηκες σ’ αυτό το φόρουμ και ξεκίνησες με το ύφος του γνώστη, ναι μεν, αλλά με μια σχετική ευγένεια. Συνέχισες βγάζοντας έναν άλλο εαυτό, μπαίνοντας στα περισσότερα θέματα της ενότητας «ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ», απαντώντας με συνήθως αγενή σχόλια, σε οτιδήποτε δεν είχε να κάνει με ορθολογισμό, γιατί έτσι σου άρεσε. Η κατάληξή σου ήταν να ξεφύγεις εντελώς, με μια συμπεριφορά απαράδεκτη (όπως θα έχεις διαπιστώσει μόνος σου από κατά καιρούς διαμαρτυρίες διαφόρων συμμετεχόντων), γεμάτη ειρωνεία, πρόκληση και αγένεια.

Αναρωτιέμαι γιατί... δεν σου άρεσαν αυτά που διάβαζες? Δεν συμφωνούσες? Εντάξει... ήταν λόγος αυτός ν’ απαντάς έτσι? Γιατί συνέχιζες να μπαίνεις στο φόρουμ ή έστω γιατί δεν έμπαινες στα θέματα που σ’ ενδιέφεραν? Ενδιαφέρον το βρίσκω.

Για του λόγου το αληθές (καθώς το έχεις ήδη αρνηθεί και αυτό) παραθέτω μερικές από τις απαντήσεις που έχεις κατά καιρό παραθέσει και που ειλικρινά τις βρήκα με μια γρήγορη πλοήγηση 10 λεπτών στο φορουμ:

VRIL:
- Αίντα ! Ξεκόλα !
- "Αλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τα αυτιά μου"
- Μήπως έχουμε μπλέξει μερικά πράγματα στο άδειο μας κεφάλι ? Ξέρετε, σε μερικών το άδειο κεφάλι, τα αυτιά συγκρατούνται στη θέση τους, από το φοβερό κενό που υπάρχει ανάμεσα τους. (από τα αυτιά, σ.τ.μ.)
- Και έχουν αναλυθεί (δηλ. έχει πετάξει ο καθένας από μια κοτσάνα και έχουν ειπωθεί κάποια πράγματα σχετικά με την αιτία που αφήνουν τα αεροπλάνα ίχνη από καυσαέρια στην ατμόσφαιρα).
- Πάντως, όταν ακούω αυτού του είδους τις παπαριές, εμένα κάτι μου έρχεται. Κρίμα και άδικα όσοι προσπάθησαν, πολέμησαν και έβγαλαν τους ανθρώπους από το σκοταδισμό του μεσαίωνα. Πολλοί νιώθουν άβολα όταν έιναι έξω από την οργανωμένη αποβλάκωση.
- Όπως εγώ περιμένω τη Μ*ρ@ να έρθει πρωί πρωί να μου πάρει μια χαλαρωτική και πολύ θρεπτική π|π@ ???
- Υ.Γ. ότι αφορά το "πτωχοί", είναι θέμα αυτοεκτίμησης. Προσωπικά βρίσκω οτι βελτιώνεται συνεχώς η ικανότητά σου να βλέπεις τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
- Όσον αφορά τωρα επισκέψεις τέτοιου είδους, συνιστώ στις θυλικές οντότητες-πλάσματα αυτού του είδους να με επισκευτονται πρωί-πρωί, έτσι ώστε να απολαύσουν την πρωινή στύση, τόσο σε μέγεθος αλλά και σε γεύση.
- Ευχομαι κάποια μέρα να εκλείψουν οι ανόητοι και βλάκες.
- Τι βλακείες είναι αυτές ???Καλά, πάσχετε από βαριά ... κατ ευαγγέλιον νόσο και ... συναφή.
- Οι ανεγκέφαλοι εδώ μέσα έχετε καταντήσει να μετράτε "ένα, δύο, όλα" Μέχρι εκεί φτάνει το υποκατάστατο της φαιάς ουσίας.
- Αναρωτιέμαι, στον αστερισμό του ηλίθιου, αν επάξια κατέχεις τον τίτλο του πιό λαμπρού αστέρα ...

Γράφεις::Ξέρεις ΠΟΣΟΙ ΕΙΔΑΝ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ Ε Μ Ε Ν Α " να βρίζω, να κάνω και να δείχνω... !

Νομίζω λοιπόν ότι οι παραπάνω (ενδεικτικές) «αξιοπρεπέστατες», καθόλου προκλητικές και ευγενέστατες απαντήσεις σου, θα σε κάλυπταν ΑΝ δεν ήσουν τόσο πεπεισμένος για το ότι έχεις έρθει σ’ αυτό το φόρουμ για να ξυπνήσεις όλους εμάς που κοιμόμαστε βαθιά (κατά τα λεγόμενά σου), χωρίς να σκεφτείς ότι ουσιαστικά «κακοποιείς» τους συμμετέχοντες που βρέθηκαν στο στόχαστρό σου αλλά και τα μυαλά τους τσαλαπατώντας με τα βρώμικα πόδια σου (εννοώντας τις απρεπείς απαντήσεις σου και γενικότερα το ύφος που μιλάς). Και μετά σε πείραξε το ανθρώπινο σκουπίδι ε....?

Γράφεις Αν εγώ ήμουν ο φίλος μου ο ΤΡΙΛ, θα έδινα την υπόθεση στον δικηγόρο μου, γιατί κάποιες ΒΡΙΣΙΕΣ, όπως "ανθρώπινο σκουπίδι", σηκώνουν και τον Εισαγγελέα από την παραλία καθώς και τέτοιες ανεπίτρπτες φράσεις λένε πολλά και για τον αληθινό χαρακτήρα αυτουνού που το είπε, και οποσδήποτε έχουν και δικαστικά παρατράγουδα...

Όπως επίσης και η παρενόχληση, ακόμα και αν γίνεται μέσω ηλεκτρονικών μηνυμάτων. Εκεί να δεις παρατράγουδα φίλτατε! Όπως κατάλαβες το φόρουμ δεν βρίθει από τις «κοτσάνες» μου (όπως και έγραψες, ελπίζω να το θυμάσαι), αλλά από τις προσβολές / βρισιές / χυδαιολογίες σου. Οι απόψεις μου είναι ακριβώς αυτό απόψεις μου, έχω μάθει πάντα να κάνω διάλογο και αν δεν έχω ακόμα άποψη για κάτι, δεν ντρέπομαι το λέω και αν θέλεις εσύ να τις χαρακτηρίζεις «κοτσάνες» απλά λυπάμαι για το επίπεδο που μπορείς ν’ απαντήσεις.

Γράφεις ότι ο λόγος της επίθεσης σου σε ‘μένα είναι αυτό το θέμα, γιατί δήθεν «χώθηκα» στο θέμα σου, το οποίο δεν με αφορούσε κλπ. κλπ.
Θα σου υπενθυμίσω λοιπόν ότι αυτό είναι ένα ΔΗΜΟΣΙΟ φόρουμ και μπορώ να γράφω όπου και όσο θέλω, όσο μιλάω όμορφα και με επιχειρήματα. Δεν είσαι εσύ προσωπικά, σε θέση να υπαγορεύσεις σε ‘μένα αλλά και σε κανέναν άλλο το που θα γράψω. Αυτό το κρίνουν άλλοι και όχι εσύ.

Θέλεις να πείσεις (σίγουρα και τον εαυτό σου) πως ο λόγος που ξεκίνησες την άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον μου, γράφοντας σχεδόν σε όλα τα θέματα που έγραφα για αρκετές ημέρες, χρησιμοποιώντας ένα απαράδεκτο για μένα φρασεολόγιο, ήταν γιατί τοποθετήθηκα αρνητικά στο θέμα σου? Δε νομίζεις πως κανένας δεν το πίστεψε αυτό....?

Εγώ πήρα τις αποφάσεις μου... βλέπεις έχω μάθει να είμαι άνθρωπος. Σκέφτομαι, κρίνω και ανάλογα πράττω. Δεν χτυπάω ντε και καλά σ’ έναν τοίχο που θέλει να παραμείνει αυτό που είναι. Εσύ πολύ απλά, συνέχισε την τακτική σου, ξέρω πολύ καλά πως θα παραμείνει η ίδια και ας έχεις δηλώσει ήδη 2 φορές πως αποχωρείς από το φόρουμ. Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο θα συμβεί και ξέρεις γιατί... ? Δείχνεις να ευχαριστιέσαι την κατάσταση που κατά καιρούς δημιουργείς.

Καλή σας ξεκούραση και καλό σας καλοκαίρι.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 15:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Κρου Ασάν

ΑΓΑΠΗΤΕ Xotchipilli2 ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕΣ. ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΡΕΣΕΙ Ο ΟΡΟΣ) ΟΥΣΙΩΝ?



καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ κρου-ασαν, αλλα διαφωνω με το πνευμα της ερωτησης σου οπως και με τους ορους που χρησιμοποιεις αν και δεν σου αρεσουν.


οσον αφορα την ερωτηση σου, την θεωρω κακοπροαιρετη αν εγινε συνειδητα ή αστοχη αν εγινε ασυνειδητα.


τον Xotchipilli2 τον θαυμαζω που παρα το ταμπου (εστω και της αναφορας - και μαλλον αυτη σε πειραξε και σενα) περι ενθεογενων, προσφερει πολυτιμες πληροφοριες.


φιλτατε κρου-ασαν, τα ενθεογενη συνοδευαν τον ανθρωπο απο την αρχη της ιστοριας του και ισως και να επαιξαν καποιο ρολο στην αναπτυξη του θρησκευτικου αισθηματος - αυτο τουλαχιστον υποστηριζουν αρκετοι εθνοβοτανολογοι.


ο σανανισμος, που ακομη εξασκειται πρακτικα σε πολλες απομονωμενες φυλες του πλανητη, χρησιμοποιει ενθεογενη για να ερθει σε επαφη με τον "κοσμο των πνευματων".


ολες οι μη Ιουδαϊκης προελευσης θρησκειες τα χρησιμοποιουσαν στα Μυστηρια τους!


μαθε τι στα αληθεια συνεβαινε στα Ελευσινια Μυστηρια για αρχη.


.

λοιπον το ταμπου το επεβαλλαν οι χριστιανοι και οι μουσουλμανοι προσπαθωντας να πληξουν τις αρχαιες θρησκευτικες αντιληψεις, και απο θρησκευτικο κατεληξε κοινωνικο.


στην πορεια ηρθαν οι αμερικανοι που χρησιμοποιουν τους νομους κατα των ουσιων για να καταστελλουν πολιτικα τους αντιπαλους τους (ξερεις ποσοι αμερικανοι δεν εχουν δικαιωμα να ψηφισουν γιατι καταδικαστηκαν για χρηση κανναβης? μαντεψε τι χρωμα ειναι τι δερμα τους...) και το εκαναν κοινωνικοπολιτικο το ταμπου.


δεν μπορεις να μιλησεις για το θεμα χωρις να πεταχτει καποιος (εσυ στην προκειμενη περιπτωση) που να ρωτησει τον γραφοντα αν κανει χρηση ή αν υποστηριζει την χρηση.


αληθεια, απο που ακριβως το εβγαλες το συμπερασμα απο το κειμενο του Xotchipilli2???


.

οσο για τον ορο ναρκωτικα (που δεν σου αρεσει) κακως τον χρησιμοποιησες γιατι συμφωνα με την φαρμακολογια "ναρκωτικη ονομαζεται η ουσια που ναρκωνει".

ακομη και η ηρωινη κατατασεται στα μειζονα ηρεμιστικα.


τα ενθεογενη ουδεμια σχεση εχουν με ναρκωτικα, ηρεμιστικα, διεγερτικα, ευφορικα, κτλ κτλ.

.


τα ενθεογενη ή ψυχοδηλωτικα, ή διευρυντικα συνειδησης, αποτελουν ειδικη κατηγορια στην φαρμακολογια, και δεν ταυτιζονται με καμια αλλη κατηγορια!

κανε μια ερευνα, αξιζει τον κοπο, και μπορεις να ξεκινησεις απο το τοπικ του Xotchipilli2 "περι ενθεογενων".


νασαι καλα


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 15:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Γνωρίζουμε όλοι, οτι ο Τέσλα και ο Ράιχ ασχολήθηκαν με κάτι, το οποίο το πρωτοανακάλυψαν, το ανέπτυξαν και το έφεραν σε ένα επίπεδο, ας το πούμε "πειραματικό στάδιο" ή "πρωτότυπο". Μετά όλως περιέργως, η "επίσημη" επιστήμη το απέριψε και δεν ξαναασχολήθηκε με αυτό.

Γιατί πιστεύουμε όλοι, οτι αυτό που ανακάλυψε ο Τέσλα ή ο Ράιχ, και μιλώ ΜΟΝΟ για αυτό το κομμάτι που απορίφθηκε και ΔΕΝ μιλάω για αυτό το κομμάτι που αξιοποιήθηκε, οτι αυτό που απορίφθηκε ηταν ΟΝΤΩΣ αυτό που φαινόταν να είναι ?



κακιστε βριλη εισαι σιγουρος οτι σταματησαν να ασχολουνται με το κομματι των ερευνων του Τεσλα που φαινομενικα απεριψαν?


η οτι αποριπτοντας την οργονη επαψαν να ενδιαφερονται γι αυτην?


το τελος και των δυο λαμπρων επιστημονων δεν σε προβληματιζει?


ηταν βλεπεις και οι δυο one man show και μη συνεργασιμοι με τις αρχες...

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 16:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηνυμα με πολλαπλούς αποδέκτες και προπάντων την Ονειρίκ

Αυτά που αναφέρεις, κακώς τα έχεις πάρει από την αρχή στραβά και κυρίως οτι απευθύνονται σε σένα.

Πέρα από αυτό περί "κοτσανίτσες", δεν ήταν τίποτε άλλο που να απευθύνεται προσωπικά σε εσένα. ΚΑι αν αυτός είναι ο λόγος, τότε ...

Δεν σε πήρα από πίσω, εσύ μπήκες στο θέμα μου.

Το φόρουμ είναι δημόσιο, αλλά έχει κανόνες συμπεριφοράς και εσύ είσαι τελικά εκείνη που έκανε προσωπική επίθεση σε μένα και όχι εγώ σε εσένα.

Και άν ήταν τόσο λάθος αυτό που έγραψα, είναι θέμα της διοίκησης και όχι δικό σου.

Αυτό είναι που μετράει και όχι άν εγώ έγραψα να έρθει η Μόρα να μου πάρει ... εναν αναπτήρα.

Δυστυχώς μόνο εσύ το διάβασες λάθος και έβγαλες τα λάθος συμπεράσματά σου.

Εξίσου αυθαίρετο και λανθασμένο συμπέρασμά σου είναι αυτό που λές οτι ήρθα εγώ για να αλλάξω εσένα. Από που και ώς πού είδες εσύ να αναφέρομαι εγώ σε εσένα ????
Βλάκες και αφελής υπάρχουν. Και μάλιστα πολλοί. Και το γιατι το γράφω έτσι, αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Αλλά από πού και ώς που νομίζεις οτι εγώ απευθύνομαι σε σένα προσωπικά ???
Μήπως διάβασες κάτι σε μεγάλη ταχύτητα και δεν το διάβασες καλά ???

Και επειδή έτυχε να γράφεις ΚΑΙ εσύ ΚΑΙ εγώ στο ίδιο τόπικ ???
Και τι έγινε ? Σύμπτωση θα ήταν, γιατι πολλές φορές έχουμε γράψει σε παρόμοια τόπικ.

Αυτά τα "δικά μου" που παρέθεσες, ελάχιστη σχέση, να μην πώ σχεδόν καμία, δεν έχουν με σένα.
Καλά, δεν το είδες ακόμα και όταν τα "μάζευες" ???

Είδες εσύ ή κανένας άλλος να αναφέρομαι σε σένα ???

Ένα μόνο έγραψα για να σε τσαντίσω, μια που με προκαλούσες ανοιχτά τόσες μέρες στο τόπικ μου, αλλά αυτό δεν το ανέφερες στη "μαύρη λίστα" σου. Καλύτερα. Και ξέχνα το.

...

Σχετικά με σένα, σου έγραψα και ... αλλού κάτι θετικό για σένα, θα το βρείς έν καιρώ.

Κακώς φεύγεις, εκτώς αν νοιώθεις άσχημα για την κατάσταση που δημιούργησες.

Ξέχνα το... Δε κρατάω κακία.

Σε διάφορα τόπικ αυτού του φόρουμ σου έχω γράψει διάφορα θετικά πράγματα, κρίμα που δεν τα βλέπεις.

Παρενόχληση ?
Γιατί αλήθεια δεν είδαμε ποτέ εκείνο το ηΜαίηλ που λές, αυτό που σου έδωσε το δικαίωμα να με προσβάλεις τόσο ?

Σου εύχομαι καλό καλοκαίρι και θα χαρώ να σε ξαναδώ εδώ, γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτε εναντίων σου.
Και ας νομίζεις εσύ...

Κάνε και έναν κόπο να βρείς γενικά τι γράφω ...
Και διάβαζε τα καλά !

Εγω δεν σε έβρισα ποτέ και κάποιοι εδώ μέσα πείστηκαν οτι σε έβρισα, μόνο και μόνο από αυτά που έλεγες.

Όσο και να ψάξουν, δεν θα βρούν τίποτα ! Και όχι επειδή σβήστηκε, αλλά επειδή δεν υπήρξε...

Εγώ σε θεωρούσα από την αρχή "φίλη μου", με παραξένεψε και στεναχώρησε πάρα πολύ η αμείλικτη στάση σου. Ειδικά στο θέμα μου, που σου είπα πάρα πολλές φορές οτι κάτι έχεις πάρει λάθος από την αρχή. Γιατί δεν ήθελες να το δείς ???
Γιατί να δημιουργήσεις τέτοιες εντυπώσεις ????
Γιατί να γράψεις οτι έγραψες ???
Αυτό με το "σκουπίδι" και το άλλο, ενώ δεν ήθελα να σου γίνει θέμα, γύρισε μετά από μέρες "μπούμερανγκ" όταν το είδε κάποιος που δεν έπρεπε να το δεί...

Οπότε λέω, ορίστε, τα κατάφερες.

Και πώς συμμαζεύεται τώρα η κατάσταση αγαπητη Ονειρίκ ?

Υ.Γ. Ότι αφορά τον "τρόπο γραφής" που λές, όπως υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσει το δικό σου στύλ γραφής, έτσι υπάρχουν και οι ... άλλοι.

Έχεις "μπεί" ποτέ στο Βρίλ-Κλάμπ ???



Edited by - Vril on 15/07/2005 16:54:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 18:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν ευχαριστώ τον Γιάννη που απάντησε εκ μέρους μου στην απορία του Κρου Ασαν.Έχει αναφερθεί αρκετές φορές αυτό το θέμα και επισήναψα πολλές φορές το URL της συζήτησης περι ενθεογενών εδώ στο Εσωτέρικα πράγμα που θέλω να αποφύγω να ξανακάνω γιατί αν και αγνές οι προθέσεις μου ίσως κάποιος πεί οτι προσπαθώ να προωθήσω κάποια "σκοτεινή ατζέντα".Το θέμα που θα σου λύσει αυτές τις απορίες (και θα σε γεμίσει πολλές περισσότερες) βρίσκεται στην κατηγορία ψυχή αν ψάξεις με την αναζήτηση την λέξη "Ενθεγενή".Σε προειδοποιώ οτι είναι 6 σελίδες που ίσως αλλάξουν κατιτίς απτην κοσμοθεώρησή σου..Επικίνδυνο υλικό δηλαδή!Κατα τα άλλα ο Γιάννης έδωσε μια πλήρη απάντηση για το πρίσμα μέσα απτο οποίο τα ανέφερα.


Τώρα ,περι οργώνης και μεταφυσικού.Δεν απορρίπτω τίποτα απλά θα ήθελα να μελετηθούν παραπέρα τέτοια φαινόμενα! Άπαξ και δεν μπορούν να εξηγηθούν με την ήδη διατυπωμένη φυσική τότε είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για διεύρυνσή της!Απλά είμαι απο τους ανθρώπους που για να βγάλω συμπεράσματα για μια κατάσταση πρέπει να διεξάγω κάποια πειράματα,να αποκλείσω κάποια ενδεχόμενα κτλ κτλ με λίγα λόγια να οικοδομήσω μια πειραματική μέθοδο που θα μου δώσει κάποια δεδομένα προς επεξεργασία!.Δεν απορρίπτω τίποτα,τα θεωρώ όλα "φυσικά" (γίνεται κάτι που υπάρχει να είναι αφύσικό? Γίνεται κάτι που "Λιαν καλώς εποιήθηκε" να είναι ...παράνομο ή ταμπού? Μόνο ένας άνθρωπος απο όλο το ζωικό βασίλειο θα μπορούσε να φτάσει σε τέτοιο παραλογισμό!).

Ενα είναι σίγουρο: Η εξήγηση δεν αφαιρεί την μαγεία του γεγονότος αν πραγματικά το νιώθεις στην καρδιά σου! Μπορείς να κλάψεις για ένα ηλιοβασίλεμα και άς ξέρεις τι είναι ο ήλιος και την αλληλεπίδραση γωνίας κλισής φωτός και ατμόσφαιράς που διμιουργεί τα υπέροχα τούτα χρώματα? Αν ναι ,τότε έχεις το "θείο" μέσα σου,το "μεταφυσικό" ,επειδή δεν έχεις χάσει τον εν-θου-σιασμο του παιδιού.Αν μπορείς ,είσαι σε πολύ καλό δρόμο είτε βουδιστής μοναχός να είσαι είτε νομπελίστας φυσικός στα έγκατα του CERN. Και ακριβώς εδώ παιδιά είναι όλο το ζουμί...Να μένουμε "παιδιά" αλλα όχι "εύπιστοι"!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 20:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κακιστε βριλη εισαι σιγουρος οτι σταματησαν να ασχολουνται με το κομματι των ερευνων του Τεσλα που φαινομενικα απεριψαν?

Να σου πώ εδώ το εξής.

Αν φτιάξεις μια γενήτρια Τέσλα, αυτό που λέγεται Tesla Coil, παράγει μια υψίσυνχη τάση μερικών χιλιάδων ή εκατομμυρίων βόλτ... η οποία διαχέεται σαν ευρυζωνική ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή ... ολκής !

Σου θυμίζω, οτι εδώ τσιρίζουν για τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, οι οποίες παράγουν ΠΑΡΑ, μα ΠΑΡΑ πολυ μικρότερη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία απ ότι παράγει ένα και μόνο πηνίο τέσλα τοποθετημένο στου διαόλου τη μάνα... !


Ο λόγος που η "επίσημη" επιστήμη απέρριψε κάπου και κάποτε τα πειράματα του Τέσλα, μπορείς να το δεχτείς οτι κάπου ξεφεύγαν τα αποτελέσματά της απ αυτό που θα θεωρούσαμε "αξιοποιήσιμα"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 21:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Oneiric1

quote:

Θέλεις να πείσεις (σίγουρα και τον εαυτό σου) πως ο λόγος που ξεκίνησες την άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον μου, γράφοντας σχεδόν σε όλα τα θέματα που έγραφα για αρκετές ημέρες, χρησιμοποιώντας ένα απαράδεκτο για μένα φρασεολόγιο, ήταν γιατί τοποθετήθηκα αρνητικά στο θέμα σου? Δε νομίζεις πως κανένας δεν το πίστεψε αυτό....?

(...)

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~



Και παραθέτω εδώ κάτι, για νε δείς αγαπητή οτι δεν έιναι έτσι όπως τα λές.

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1136 Μηνύματα Απεστάλη: 29/06/2005, 14:58:06
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τους πήρε 35 χρονάκια για να το εξηγήσουν...!!!! Μου θυμίζει την ιστορία με το Στυλό...
--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε μου, μήπως μπορείς να αναφέρεις αυτη την ιστορία για μενα την... ανιστόρητη???

Γράφτηκε στο τόπικ με τον "Σαυροειδή", στο οποίο είπα ότι είπα, και πουθενά δεν απάντησα ή "κυνήγησα" εσένα ! Όποιος θέλει ας πάει να το δεί !

Άν λοιπόν ίσχυε το "ξεκίνησες την άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον μου, γράφοντας σχεδόν σε όλα τα θέματα που έγραφα για αρκετές ημέρες" , τότε θα έπρεπε να σε είχα "λούσει", όπως λές. Παρόλα αυτά, ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος δεν θα βρεί το παραμικρό, καμία αναφορά σε αυτό ούτε και τίποτα "επιθετικό" πρός εσένα, για΄τι απλά.. δεν είναι έτσι όπως νομίζεις !

Και ξαναλέω, σχετικά με αυτό που λές "την άνευ προηγουμένου επίθεση εναντίον μου, (...)χρησιμοποιώντας ένα απαράδεκτο για μένα φρασεολόγιο", επιμένω και ξαναλέω οτι μπορεί το φρασεολόγιό μου να μήν σου αρέσει (και καλά κάνεις) γενικά, αλλά ξανατονίζω οτι οι φράσεις μου δεν ήταν για σένα. Εκτώς αν εμφανίστηκες και με άλλη ταυτότητα και "πήρες" κάτι, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν φταίω εγώ ...

Άρα, δεν έχουμε "επίθεση". Και άδικα ειπώθηκε ότι ειπώθηκε...!

Εντάξει ?

"εχθροί" και "δαγκώματα".

Μην χαλιέσαι άδικα....



Edited by - Vril on 15/07/2005 21:15:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2005, 02:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέω, αν απλά ο Τέσλα ή ο Ράιχ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ, λέω, να το δούμε θεωρητικά απο αύτήν την πλευρά, αν έκανε λάθος ο Τέσλα, όπως πολλοί επιστήμονες έκαναν κάποιο λάθος συλλογισμό ή λάθος βήμα ή λάθος στο συμπέρασμα, και ότι απορίφθηκε να απορίφθηκε ΔΙΚΑΙΩΣ και όχι για άλλους συνομοσιολογικούς λόγους, τότε τι θα γίνονταν ???

Τότε θα θεωρήσουμε ανόητη την σχετική συνομωσιολογία. Κάτι καθόλου απίθανο.
Αξίζει, όμως, να σημειωθεί πως ο λόγος που μιλάμε ακόμα και για τους δύο έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο που εξοντώθηκαν, ηθικά, επιστημονικά, οικονομικά και εντέλει σωματικά από μηχανισμούς που μέχρι κάποια στιγμή τους υποστήριζαν. Δεν έχουμε να κάνουμε με δυο περιθωριακές φιγούρες αλλά για πρωτοπόρους των επιστημών τους (ειδικά ο Τέσλα). Οι συνοπτικές διαδικασίες εξαφάνισης κειμένων τους και το σταμάτημα-μαχαίρι στην καριέρα τους εγείρουν πολλά ερωτηματικά (και εξάπτουν τη φαντασία). Οι εικόνα που έχουμε δεν οδηγεί σε θεωρίες που απλώς εγκαταλείφθηκαν (αν ποτέ συνέβη αυτό) αλλά που σταμάτησε η εξάπλωσή τους με θεμιτά και αθέμιτα μέσα.
Στο Contact with Space του 1957 (βιβλίο που ακόμα και σήμερα δεν κυκλοφορεί στην ελεύθερη αγορά, παρά το ενδιαφέρον για τον συγγραφέα!) ο Ράϊχ περιγράφει εξονυχιστικά τη συμετοχή της αμέρικάνικης πολεμικής αεροπορίας στα οργονικά πειράματά του μεγάλης κλίμακας στο Όρανουρ και αλλού. Ή ο παππούς το είχε χάσει παντελώς ή κάποιοι των σώπασαν με ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα. Δεν γνωρίζω την απάντηση.
Δεν φαίνεται, πάντως, να έστησε θεωρίες που αμφισβητήθηκαν υγιειώς, έκαναν τον κύκλο τους και ξεχάστηκαν ως αναποτελεσματικές. Αυτό δεν σημαίνει πως θεωρώ πως είναι σωστές. Σημαίνει πως μοιάζει να μην αφέθηκαν στην ελεύθερη, αδέσμευτη κρίση της επιστήμης αλλά πολεμήθηκαν από άλλους παράγοντες.

Καταλήγοντας:
Μπορεί να είναι λάθος η εμμονή τόσο πολλών με την περίπτωση των δύο.
Η πορεία και το τέλος τους, όμως, αφήνει έντονες υποψίες και το ενδιαφέρον είναι απόλυτα δικαιολογημένο.


No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 19/07/2005 02:54:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy