ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 02:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Admin, έχεις δίκιο ότι κακώς ενέπλεξα την amalia και τον Dying Incubus σε όλο αυτό. Δεν ήταν τίμιο εκ μέρους μου. Ο λόγος που το έκανα πάνω στα νεύρα μου ήταν διότι ο Νικόμαχος είχε δείγματα ασόβαρης γραφής από παλιά...δεν ήταν φυσικά ο μόνος, 'δόξα τω θεώ' τέτοιες συμμετοχές πάντα περίσσευαν εδώ...ωστόσο ζητώ συγγνώμη από την amalia και τον Dying Incubus που τούς ενέπλεξα στην αψιμαχία μου με τον άλλον.


Επίσης το ξέρω ότι χάνω το δίκιο μου με τον τρόπο μου...παλιά ιστορία αυτή...ο Sesostris βέβαια αντί να κοιτάξει την ουσία της κουβέντας στάθηκε μόνο στο ύφος μου, αποτέλεσμα αγανάκτησης...ο οποίος Sesostris φαίνεται πως είναι εκτός τόπου και χρόνου όταν λέει ότι εκτίμησε τον Κηφέα ακόμη περισσότερο με τη στάση του...ωστόσο υπάρχει εξήγηση και γι'αυτό. Αυτό που είχε στενοχωρήσει εμένα Admin ήταν το ότι δεν βγήκε κάποιος από εσάς να πει στους υπόλοιπους ότι οι κατηγορίες που απηύθυνα στον Κηφέα ήταν 100% βάσιμες...αυτό που οι κακόβουλοι και οι ανόητοι δεν κατάλαβαν εδώ μέσα είναι ότι ο Κηφέας έφυγε από αυτό το φόρουμ όχι από αξιοπρέπεια αλλά από ντροπή...έφυγε επειδή δεν είχε μούτρα να γυρίσει και όχι επειδή ήταν υπεράνω ή επειδή θίχτηκε...αυτό δεν κατάλαβαν εδώ μέσα. Tο θέμα αυτό όμως αφορούσε το φόρουμ σας, και από τη στιγμή που δεν πήρατε μία κάποια θέση βρήκανε ευκαιρία οι γνωστοί κακόβουλοι να με κατηγορούν...

Και δεν εννοώ ούτε να με υποστηρίξετε ούτε τίποτα, εννοώ να φανερωθεί η αλήθεια από τους διαχειριστές και όχι από ένα απλό μέλος όπως εγώ. Λυπάμαι που για μία ακόμη φορά μνημονεύω την περίπτωση 'Κηφέα', ωστόσο αυτή ήταν η αρχή του κακού...με το που έφυγε ο Κηφέας άρχισαν τα άλλα δύο γλοιώδη μέλη να μού επιτίθενται με τον γνωστό κομπλεξικό τους τρόπο...

Edited by - kost on 17/03/2016 02:20:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 04:29:14  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα, έχεις κατηγορήσει, βρίσει και κυνηγήσει τους πάντες στο esoterica. Τον Νικόμαχο, τον Κηφέα, τον Πυθαγόρα, τον Αμεινία, τον Sesostris, εμένα, και φυσικά τα trolls, εκτός από τον Dr βέβαια. Αποπειράθηκες να χειραγωγήσεις ακόμα και την ΔΟ, που είναι και η μόνη από την οποία ζήτησες συγγνώμη, για δικούς σου, προσωπικούς λόγους προφανώς. Κατά τα άλλα, βλέπεις μια κλίκα να σε κατατρέχει διαρκώς.

Έμπλεξες μανάδες, γυναίκες, παιδιά, φιλίες των άλλων και δικές σου, μίλησες για μεθύστακες, τζογαδόρους, υπέργηρους. Ο Μιχάλης είπε "hold your horses", κι εσύ εξακολουθείς με "κακόβουλους", "ανόητους" και "γλοιώδεις". Με είπες και ρουφιάνο, ρε Κώστα, ενώ μόνος σου παραδέχεσαι, πως "Δεν ήταν τίμιο εκ μέρους μου" αυτό με την δημοσιοποίηση των συζητήσεών σου με την Δ.Ο. Πρόσεξε ρε Κώστα, δεν είπες πως ήταν λάθος σου. Είπες πως δεν ήταν τίμιο. Κι εγώ είμαι ο "ρουφιάνος" κι ο "politically correct" που έγραψες?

Ρε Κώστα, μόνος σου είπες πως φέρθηκες άτιμα. Για ποιά ρουφιανιλίκια μου μιλάς?

Στην τελική, αφού όλοι, μα όλοι οι άλλοι είναι λάθος εδώ, γιατί το συνεχίζεις? Τί ακριβώς λέει αυτό για την δική σου προσωπικότητα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 12:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Κώστα, έχεις κατηγορήσει, βρίσει και κυνηγήσει τους πάντες στο esoterica.


Το σοφιστικό σου λογύδριο ξεκινάει πάρα πολύ άσχημα και κακόβουλα...για να δούμε παρακάτω...

quote:
Τον Νικόμαχο, τον Κηφέα, τον Πυθαγόρα, τον Αμεινία, τον Sesostris, εμένα, και φυσικά τα trolls, εκτός από τον Dr βέβαια.


Ό,τι σάς έχω πει το αξίζατε και με το παραπάνω. Το έχω δηλώσει. Όταν με προκαλούν αντιδρώ. Όταν μού επιτίθενται ανταπαντώ. Και όταν μού επιτίθενται όλοι μαζί και συντονισμένα τούς παίρνει ο διάολος όλους μαζί...

Ο Sesostris μπορεί να είχε δίκιο για την ασχήμια της γλώσσας μου αλλά ταυτόχρονα αδυνατεί να δει την βαθιά ουσία του θέματος...

Ο Dr. δεν μού έχει κάνει ποτέ προσωπική επίθεση. Δεν θυμάμαι ποιά είναι τα δικά του παλιά 'αμαρτήματα' και δεν με ενδιαφέρει...το μόνο που ξέρω για τον Dr./Πύρινο είναι πως είναι ο μόνος που εδώ και πολλά χρόνια έχει καυτηριάσει τη φαιδρότητα και τον λαϊκισμό του περίφημου 'αντι-μνημονιακού' μπλοκ...και όταν το καλοκαίρι τόλμησε να πει τους λόγους που θα ψηφίσει 'Ναι', κάποιοι πατριώτες εδώ μέσα, αν θυμάμαι καλά, τον λέγανε γερμανοτσολιά και προδότη, χωρίς εκείνος να ανταπαντήσει...για να τον κρατάνε οι διαχειριστές εδώ και δύο χρόνια ως Πύρινο προφανώς και δεν τούς ενοχλεί άρα εσείς τι ζόρι ακριβώς τραβάτε μαζί του? Εάν έπρεπε να έχει φύγει ο Πύρινος, τότε τι να πούμε για το Νικόμαχο??? μάς δουλεύεις ρε άνθρωπε...

Ξαναλέω λοιπόν, ο Πύρινος ουδέποτε μού έχει επιτεθεί προσωπικά. Το κατάλαβες?? Όσο για τη δική σας φασιστική πλειοψηφία την γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια...είχες το θράσος να ξεστομίσεις την αλησμόνητη πλέον ατάκα "Κώστα είμαστε 5 άτομα, και είσαι ένας. Άρα δεν μπορεί, εμείς έχουμε το δίκιο", χωρίς να έχεις καν άποψη για το θέμα άμπαλε...μην μού ξαναμιλήσεις λοιπόν για τις γελοίες 'πλειοψηφίες' (κλίκες) σας γιατί θα ξαναρχίσουμε τα ίδια πάλι...

quote:
Με είπες και ρουφιάνο, ρε Κώστα, ενώ μόνος σου παραδέχεσαι,

Σαφώς και είπα ότι λειτουργείς σαν ρουφιανάκι...το έχεις τακτική αυτό...και εντάξει με τους Χρίστους Ελ καλά έκανες με μένα όμως κομμένα αυτά, το κατάλαβες? Σήκωσες για ταμπέλα 100 φορές τη χοντρή βρισιά μου στον άλλον ώστε να βεβαιωθείς ότι θα το δουν οι διαχειριστές και ουδέποτε ανέφερες γιατί το είπα, πότε το είπα και υπό ποιές συνθήκες το είπα....

Όσο για μία στιχομυθία που κακώς ξέθαψα, εσύ δεν έχεις καμία σχέση σ'αυτό και η άποψή σου δεν μάς ενδιαφέρει. Οι μόνοι που έχουν κάθε δικαίωμα να παρεξηγηθούν και να μού ζητήσουν το λόγο είναι οι amalia, Dying Incubus και Admin.

quote:
Αποπειράθηκες να χειραγωγήσεις ακόμα και την ΔΟ

Να ξεράσω τώρα ή αργότερα?? Ρε άσε τα σάπια, δεν είσαι ούτε πιο μπεσαλής, ούτε πιο έξυπνος από μένα...μιλάς για χειραγώγηση?? καταρχάς μάζεψέ το φίλο σου που ό,τι κι αν πει ξευτυλίζεται...σύρθηκε μπροστά στο 'δικαστή' αλλά μετά είχε το θράσος να τού υποδείξει να 'κρίνει κατά αναλογία παραβατικότητας' ο βλακέντιος...για να εισπράξει έξυπνη και πληρωμένη απάντηση...άσε ρε που θα μιλήσεις για χειραγώγηση ανόητε...εσείς καταφύγατε στους διαχειριστές όχι εγώ! εγώ ήμουν αυτός που δεχόταν επιθέσεις μόνος εναντίον όλων, εγώ θα έπρεπε να τους εγκαλέσω άμεσα για μία σειρά από θέματα αλλά εγώ δεν ψάχνω ούτε για συμμάχους ούτε για υποστηρικτές.

Τα κατάλαβες όλα αυτά ή να στα ξαναπώ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 14:14:35  Εμφάνιση Προφίλ
Amalia και D.I

Αισθάνομαι ότι πρέπει να πάρω θέση στο θέμα που αποκάλυψε ο Kost, περί ιδιωτικών συνομιλιών.Προτιμώ να εκφράσω τα πραγματικά μου συναισθήματα, παρά να σφυρίξω αδιάφορα, κάνοντας ότι δεν το είδα.

Με απόλυτη ειλικρίνεια και πέραν πάσης αμφιβολίας, δεν με πείραξε καθόλου.Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να σχολιάζει, ότι βλέπει, ακούει, διαβάζει, είτε κατά μόνας, είτε από κοινού με άλλους.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό, τουλάχιστον δεν υπάρχει για μένα.Δεν με απασχολούν τα σχόλια άλλων, είτε άσχημα, είτε αρεστά.Εχω διαμορφώσει ένα χαρακτήρα, βασισμένο στην εμπειρία της ζωής και δεν πρόκειται να αλλάξει τις απόψεις μου για αυτήν κανείς και τίποτα, αν δεν το επεξεργασθώ ο ίδιος.Οσοι με γνωρίζουν προσωπικά, μπορούν να το βεβαιώσουν αυτό.


Admin

Το κατά αναλογίαν παραβατικότητας, αποσκοπεί στην "ποιότητα" της παράβασης και όχι στην ποσότητα.Οπως το καλό είναι ποιοτικό κατά βαθμίδες, το αυτό ισχύει και για το κακό.

Συγκεκριμένα.Αλλο το μαλάκα, χιμπαντζή, πίθηκε και άλλο το " γαμώ την μάνα σου, την γυναίκα σου".Διαφέρουν ποιοτικώς.
Αλλο η προσωπική επίθεση και άλλο η επίθεση σε μητέρες, γυναίκες και παιδιά.Διαφέρουν ποιοτικώς.

Ο κύριος λόγος που ζήτησα την επέμβασή σου, ήταν να εκτονωθεί η κατάσταση αρχικώς και εν συνεχεία οι συστάσεις.Οι ποινές δεν έχουν να κάνουν με την επίκλησή μου, καθώς γνωρίζεις ότι η συμμετοχή μου στο παρόν θέμα είναι εξ' ίσου ένοχη με άλλους, μόνο στον τομέα της προσωπικής επίθεσης.Αλλωστε σου επισήμανα το ότι η κατάσταση κινδυνεύει να ξεφύγει από τα όρια, αν δεν το έχει ήδη κάνει.

Θα επαναλάβω το κλισέ:
Με απόλυτη ειλικρίνεια και πέραν πάσης αμφιβολίας, δεν επιθυμώ την διαγραφή κανενός συμμετέχοντος στο παρόν και δεν σε κάλεσα να κάνεις τον μπαμπούλα, αλλά τον πυροσβέστη λόγω της μακροχρόνιας φιλίας σου με το μέλος Kost.Ελπίζω να γίνει αντιληπτό, το ότι μιλώ με μπέσα, που λέει κι ο θεός από τα Εξάρχεια.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 14:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ο λόγος για τον οποίο η συζήτηση αυτή παραμένει για την ώρα ανοιχτή παρά τις ασχημοσύνες που περιέχει και τον κίνδυνο και άλλων (πράγμα το οποίο απευχόμαστε και δεν συνιστούμε) είναι μήπως μπορέσουμε να βγει κάτι επωφελές για την κοινότητα από αυτό και πρώτα απ'όλα για τα ίδια τα άτομα. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν και από τις δύο "πλευρές".

Αυτές τις ημέρες μελετώ το παρακάτω βιβλίο για τους σκοπούς μίας εργασίας φιλοσοφίας της επιστήμης, το οποίο είναι κάπως σχετικό με ορισμένα ζητήματα που θίχτηκαν:

Frames of Meaning: The Social Construction of Extraordinary Science

Οι Collins και Pinch γράφουν από την σκοπιά του κοινωνιολόγου της επιστήμης και το θέμα πραγμάτευσής τους είναι αρκετά "αλλόκοτο" μάλλον, παρ'ολα αυτά θα συνιστούσα το πόνημά τους σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο (μεμονωμένους ή "ομάδες") για το πώς μπορεί να είναι μία πραγματικά ανοιχτή στάση έρευνας απέναντι σε ενασχολήσεις που θεωρούνται -το πιθανότερο δικαίως- περιθωριακές της επιστήμης και φιλοσοφίας, όπως το "paranormal metal bending" κ.ά.


(υπάρχει και εδώ: h**p://gen.lib.rus.ec/)


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 14:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Τελευταίο μήνυμα από εμένα.


το τελευταίο μήνυμά σου Νικόμαχε dsmίζει, καθ'υπαγόρευση το έγραψες?


σας είχα προειδοποιήσει ότι εάν μού ξανααποδώσετε υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς θηλυκού γένους θα ακούσετε πολύ άσχημα πράγματα, στην έσχατη ακόμα και για δικούς σας ανθρώπους...εάν ξαναπαίξεις με τον εγωισμό μου θρασύδειλε χιμπατζή θα ακούσεις και άλλα...είχα προτείνει να βρεθούμε από κοντά (ώστε να τελειώσει όλη αυτή η ηλίθια ρήξη) αλλά προτίμησες να βρίζεις εξ αποστάσεως...και πάψε να παριστάνεις ότι σε πείραξε η βρισιά μου...ένας αναίσθητος είσαι...ο Αμεινίας τουλάχιστον είχε την τσίπα να μού ζητήσει να βρεθούμε από κοντά

πας να αποσβέσεις ελαφρά τη καρδία τις εκατοντάδες φορές που έχεις αποκαλέσει συνομιλητές σου "πιθήκους, χιμπατζήδες, μπονόμπο, ούγκανους, κατώτερο 95%, λοβοτομημένους" και άπειρα άλλα σαν να μην τρέχει τίποτα...γι'αυτό και έχεις κερδίσει επάξια τον τίτλο του αρχιπίθηκα.


Και αυτό το τελευταίο "περί φιλίας" εξήγησε άμεσα τι εννοείς...από πού κι ως πού ξέρεις εσύ ποιοί είναι οι καλοί και παλιοί μου φίλοι??

Τον Admin όλοι είδαμε ότι τον επικαλέστηκες για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και για να αποδώσει τα του καίσαρος τω καίσαρι, και εμφανώς υποστήριξες ότι το μεγαλύτερο και βαρύτερο φταίξιμο είναι δικό μου, άρα και ότι η βαρύτερη τιμωρία την αξίζω εγώ!...όλοι το είδαμε αυτό...τι μαλακίες λες λοιπόν τώρα ότι τον φώναξες "για να ηρεμήσει τον καλό του φίλο kost"? υπονοείς ότι ο διαχειριστής κρίνει με δύο μέτρα και δύο σταθμά???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 14:50:39  Εμφάνιση Προφίλ
Admin, ετοιμάζω κι εγώ μια επέκταση της θεματολογίας που ξεκίνησα με την "ψευδοεπιστήμη", σε κάτι παρεμφερές. Για την ώρα μεταφράζω (αργά) ένα άρθρο για μια ερευνητική εργασία και διαβάζω ταυτόχρονα τα σχετικά με αυτό papers. Για να δώσω μια ιδέα του τι θα ακολουθήσει, πρόκειται για την παρακάτω:

Facebook study suggests online users reinforce their views by creating echo chambers

Επίσης,

Echo Chamber

Όσοι εκ πρώτης όψεως σκεφτούν, τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα του Σείριου και της φαγωμάρας μας γενικά, συνιστώ να περιμένουν, γιατί εδώ βρίσκεται το ζουμί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 15:09:39  Εμφάνιση Προφίλ
Το βιολί σου Kost.

Μην αλλάξεις ρότα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 15:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

και κάτι ακόμα τελευταίο, για τις "ασχημοσύνες" που λέει ο Admin ότι συνεχίζονται ο αποκλειστικός υπεύθυνος είμαι εγώ! εγώ είμαι αυτός που συνεχίζει να βρίζει...το αναγνωρίζω και το λέω...

σιχαίνομαι όμως τις υποκριτικές δηλώσεις μετανοίας και τις γλοιώδεις αναδιπλώσεις όταν έρχεται η ώρα της 'κρίσης'...εγώ προσωπικά δηλώνω 'αμετανόητος', με την έννοια ότι υπό τις ίδιες συνθήκες πάλι τα ίδια θα έκανα, πάλι τα ίδια θα έγραφα...οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ποτέ...απλά τις 'κρίσιμες' ώρες μπροστά στους 'δικαστές' τους φεύγει η μαγκιά και το θράσος, υποδυόμενοι όλοι τα θυματάκια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 15:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

είναι εμετικό όπως κι αν το κάνεις...ο Νικόμαχος όταν βλέπουν οι διαχειριστές είναι τύπος και υπογραμμός, άψογος...όταν δεν βλέπουν είναι ένα ταγάρι που επαίρεται για πράγματα που (δεν) ξέρει...

τέλος πάντων, ενδιαφέροντα τα δύο τελευταία μηνύματα περί ερευνητικών μεθόδων και νοοτροπιών σε μυστήρια θέματα...μπορεί τελικά να μείνει και κάτι καλό απ'΄λο αυτό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 15:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
kost
ο Sesostris βέβαια αντί να κοιτάξει την ουσία της κουβέντας στάθηκε μόνο στο ύφος μου, αποτέλεσμα αγανάκτησης...ο οποίος Sesostris φαίνεται πως είναι εκτός τόπου και χρόνου όταν λέει ότι εκτίμησε τον Κηφέα ακόμη περισσότερο με τη στάση του...ωστόσο υπάρχει εξήγηση και γι'αυτό. Αυτό που είχε στενοχωρήσει εμένα Admin ήταν το ότι δεν βγήκε κάποιος από εσάς να πει στους υπόλοιπους ότι οι κατηγορίες που απηύθυνα στον Κηφέα ήταν 100% βάσιμες...αυτό που οι κακόβουλοι και οι ανόητοι δεν κατάλαβαν εδώ μέσα είναι ότι ο Κηφέας έφυγε από αυτό το φόρουμ όχι από αξιοπρέπεια αλλά από ντροπή...έφυγε επειδή δεν είχε μούτρα να γυρίσει και όχι επειδή ήταν υπεράνω ή επειδή θίχτηκε...αυτό δεν κατάλαβαν εδώ μέσα.

Το τι εντυπώσεις αποκομίζει φίλε kost κάποιος από ένα γεγονός, το γνωρίζει περισσότερο απ' όλους ο ίδιος. Προς άρση λοιπόν λανθασμένων εντυπώσεων σχετικά με την αντιληπτικότητά μου, διευκρινίζω ότι ο Κηφεύς ανέβηκε έτι περαιτέρω στην υπόληψή μου για το ήθος του, από τη στιγμή που δεν αντέδρασε αναλόγως στις επιθέσεις εναντίον του, που συνεχίστηκαν και μετά την παραδοχή του λάθους του και την αξιοπρεπή αποχώρησή του.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 15:39:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
θα ακούσετε πολύ άσχημα πράγματα, στην έσχατη ακόμα και για δικούς σας ανθρώπους

Είσαι αδιόρθωτος.
Περίμενα να μαζευτείς λίγο, μπας και σωθούν τα προσχήματα, αλλά εσύ έχεις απασφαλίσει.

Τα μέλη της οικογένειας των συνομιλητών σου-μας,δεν ανήκουν στο forum,ούτε έχουν αντιδικήσει ποτέ μαζί σου.

Είναι προφανές, ότι είσαι κοινωνικά επικίνδυνος, άνθρωπε.

Όσο είσαι μέλος αυτού του χώρου,εγώ δεν μπορώ να είμαι,
ασχέτως του αν η αστρολογία είναι ή δεν είναι σοβαρό αντικείμενο...
(θα το διαβάσω το βιβλίο που αναφέρει ο Admin)

Θα περιμένω την απόφαση της Δ.Ο. με εξαιρετικό ενδιαφέρον,για να δω και εγώ πως θα πορευτώ.

Σε κάθε περίπτωση, για τα εντός του forum, η Δ.Ο. είναι ο μόνος αρμόδιος.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 16:06:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ο κύριος λόγος που ζήτησα την επέμβασή σου, ήταν να εκτονωθεί η κατάσταση αρχικώς και εν συνεχεία οι συστάσεις.
(Τα bold δικά μου)


Πράγμα που δεν έκανες, όσες συστάσεις κι αν σου έγιναν στο παρελθόν.
βέβαια αν ήθελες ιδιαίτερη μεταχείριση, του στιλ:
"μόνο σε επίπεδο admin δέχομαι συστασεις",
δεν είχες παρά να το ζητήσεις.
Παρόλα αυτά επέλεξες να αδιαφορείς επιδεικτικά και συχνά να ειρωνεύεσαι τις συστασεις των συντονιστών.

Όταν σε προσπάθειες της ΣΟ να ηρεμήσουν τα πνεύματα,
με τις απαραίτητες επεμβάσεις σε μηνύματα,
που δεν τιμούν πρώτιστος τους συγγραφείς τους και κατ'επέκταση τον χώρο,
αυτες, ήταν το κόκκινο πανί για μερικούς!

Η κατάσταση φαινόταν απο καιρό οτι έχει ξεφύγει κι αυτό έγινε τη στιγμή που χάσατε την αυτοεκτίμηση σας,
ναι, οσο κι αν σας πειράξει αυτό έτσι ακριβώς έγινε.

Συνηθίσατε να συνδιαλέγεσται με trolls και όταν έγινε μια προσπάθεια απο τη ΣΟ
(η οποία απαιτεί πολυ απο τον πολύτιμο χρόνο του καθενός)
τι θα κάνουμε τώρα χωρίς βαρβάρους; ...θα φαγωθούμε μεταξύ μας!

Η προσπάθεια μας να μην υπάρξουν απενεργοποιήσεις και διαγραφές,
σε μέλη που όλοι μας πιστεύουμε οτι έχουν να προσφέρουν πολλά στα φόρουμ μας, εκληφθεί ως αδυναμία απο μερίδα μελών,
άλλοι (μεμονωμένοι ευτυχώς) πίστεψαν οτι οι ειρωνείες και οι επιθέσεις τους θα μας "βάλουν" στη θέση μας (βλέπε Αίολος)
Εδώ θα αναλάβω το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί
και δυστυχώς δεν έγιναν παρεμβάσεις σε μηνύματα, ουτε απενεργοποιήθηκαν χρονικά κάποιοι λογαριασμοί, την στιγμή που έπρεπε.

Το "παιχνίδι" Κύριοι έχει κανόνες, όποιος τους δεχεται,
είναι ευπρόσδεκτος...

Τώρα, ο Kost με τη συμπεριφορά του έχασε ανεπιστρεπτί το όποιο δίκιο είχε,
δεν κρύβω οτι σε συζητήσεις τον χαρακτήριζα ως "αμυνόμενο"...
Την όποια όμως "συμπάθεια", με την οποία τον έβλεπα, φρόντισε να την καταστρέψει, προφανώς αποφασισμένος για την αποχώρηση του.

Τελος, κάλο θα είναι να κάνει καθένας την αυτοκριτική του,
όπως λέω τελευταία σε φιλικές κουβέντες, οι καιροί είναι πονηροί,
προβλήματα μικρά ή μεγάλα κάνουν τους ανθρώπους να υπερβαίνουν τα οποία όρια τους είτε συναισθηματικά είτε ηθικά,
με αποτέλεσμα η συσσωρευμένη οργή να ξεσπά σε λάθος στιγμές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 16:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Το τι εντυπώσεις αποκομίζει φίλε kost κάποιος από ένα γεγονός, το γνωρίζει περισσότερο απ' όλους ο ίδιος. Προς άρση λοιπόν λανθασμένων εντυπώσεων σχετικά με την αντιληπτικότητά μου, διευκρινίζω ότι ο Κηφεύς ανέβηκε έτι περαιτέρω στην υπόληψή μου για το ήθος του, από τη στιγμή που δεν αντέδρασε αναλόγως στις επιθέσεις εναντίον του, που συνεχίστηκαν και μετά την παραδοχή του λάθους του και την αξιοπρεπή αποχώρησή του.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Γι'αυτό λέω ότι δεν έχεις καταλάβει τί έγινε. Ο Κηφέας είπε ότι τον κατηγορώ άδικα και παράλογα, τόνισε ότι καθαρά από αμέλεια ξέχασε να ανεβάσει έναν μικρό αριθμό πηγών, και δήλωσε ότι αποχωρεί από αξιοπρέπεια και ευθιξία.

Αυτό που συνέβη όμως είναι ότι ο Κηφέας αντέγραφε συνειδητά επί 6 χρόνια κείμενα άλλων (γι'αυτό και παρέλειπε τις αναφορές των συγγραφέων σε α'ενικό, ώστε να αποκρύψει τα δικά τους ίχνη), διαρκώς παρουσίαζε τα κείμενά τους ως δικά του (μιλώντας ως 'Κηφέας'), έκανε δηλαδή το χειρότερο φάουλ για έναν φοιτητή, συγγραφέα και ακαδημαϊκό. Και αποχώρησε διότι ήξερε ότι αυτό που έκανε είναι παράνομο, και ότι εάν έμενε αναγκαστικά θα έπρεπε να παραδεχτεί όσα έλεγα εγώ.

και επειδή ίσως μάλλον κάποιοι δεν γνωρίζουν τι ακριβώς είναι η λογοκλοπή παραθέτω τις ρητές οδηγίες από τους υπεύθυνους του φόρουμ. Είχε γίνει θέμα για ένα μήνυμα του europaiou, ενώ με τον Κηφέα που γινόταν επί 6 χρόνια δεν μίλησε κανείς...δηλαδή έλα Χριστέ και Παναγία...λοιπόν ενημερωθείτε επιτέλους για να τελειώνουμε και μ'αυτό

amalia

Όσον αφορά το τι ισχύει για τις περιπτώσεις "λογοκλοπής":

-Σαφέστατα και θα πρέπει κάποιος να αναφέρει τις πηγές όσων κειμένων (ιδίως αυτούσιων ή κατά λέξη μεταφρασμένων) παραθέτει.

-Επίσης, το σωστό για έναν διάλογο θα ήταν, ακόμα και όταν δεν γίνεται αυτούσια μεταφορά ενός κειμένου, αλλά μερική μετάφραση, απόδοση, περίληψη, σταχυολόγηση και παρουσίαση απόψεων κάποιου ερευνητή, κ.λπ. να αναφέρεται η πηγή πληροφόρησης.

Όπως μπορεί κανείς να καταλάβει, στην πρώτη περίπτωση είναι πιο εφικτή η ανίχνευση της "λογοκλοπής" (plagiarism, κοινώς: copy-paste) και είναι και πιο κραυγαλέο το ατόπημα. Εκτός αυτού, είναι και κάπως αστείο να υποκρίνεται κάποιος ότι συζητάει και το μόνο που κάνει είναι copy-paste κειμένων που έχει γράψει κάποιος άλλος. Είναι σα να βρίσκεται κάποιος σε μια συζήτηση και κάθε φορά που έρχεται η σειρά του να βάζει τμήματα από μια κασέτα (π.χ. με μια διάλεξη) να παίζουν!

Τώρα, η άλλη περίπτωση, όπου κάποιος εμφανίζει ως δική του μια έρευνα ενός ζητήματος και την παρουσιάζει με λιγότερο ή περισσότερο δικά του λόγια (ή προσθήκες, κάποιες αλλαγές, σχόλια, κ.λπ.) είναι αρκετά πιο δύσκολη. Καταρχάς, δεν μπορεί να γίνει εύκολα διερεύνηση των πηγών (και ούτε βέβαια αποτελεί κάτι τέτοιο ρόλο της συντονιστικής ομάδας ενός forum) - σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να μην είναι καν εφικτή. Και επίσης, μπορεί ο τρόπος με τον οποίο χρησιμοποιείται από κάποιον μια σειρά επιχειρημάτων σε ένα κείμενό του να είναι τέτοιος που τους αποδίδει την προσωπική του "σφραγίδα". Γίνεται αυτό στον κόσμο της έρευνας και είναι αρκετά δύσκολο κάποιες φορές να τεθούν τα όρια της "λογοκλοπής".

quote:
Εγώ είχα διαγραφεί κάποτε επειδή δεν αποκάλυπτα την πηγή μου.....συγκεκριμένα ήταν από την ιστοσελίδα της ΚΝΕ.
Αρνήθηκα τότε να το κάνω γιατί όπως είχα πει, με ένα γκουγλάρισμα ο καθένας βλέπει από που πήρα το χωρίο.

Εάν έκανες αυτούσια αναδημοσίευση κειμένου θα έπρεπε να αναφέρεις την πηγή. Εκτός των όλων όσων ανέφερα πιο πάνω, το αυτούσιο copy-paste είναι παράνομο.

amalia

Αγαπητέ trexagireve με την ερώτησή σου μου δίνεις την ευκαιρία να γράψω λίγα πράγματα σχετικά με το θέμα της παράθεσης των link (ή γενικότερα των πηγών) από τα κείμενα που οι περισσότεροι, λίγο ή πολύ, μπορεί να δανειζόμαστε και να τα χρησιμοποιούμε στις συζητήσεις.

Πράγματα που είχε γράψει και ο Dying_Incubus στον europaios2 και που ο τελευταίος επέλεξε να τον ειρωνευτεί αντί να σκεφτεί και να πράξει δεόντως για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα όπως είναι αυτό της αναφοράς των πηγών και της πιθανότητας κατηγορίας για λογοκλοπή εάν κάποιος δεν αναφέρει τις πηγές από τις παραθέσεις του. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό πως κανείς δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει σε σχέση με σοβαρά θέματα όπως αυτό της αναφοράς των πηγών και η στάση του europaios2 σχετικά με αυτό ήταν ανεπίτρεπτη. Ελπίζουμε βέβαια ότι θα το καταλάβει εάν σκεφτεί λίγο επί του γεγονότος, αν και για την ώρα ψάχνει να βρει το "δίκιο" του σε άλλα μέρη, δείχνοντας δυστυχώς ότι πιθανότατα δεν έχει προσπαθήσει να καταλάβει όσα του έγραψα, ενώ δεν έδωσε σημασία σε προηγούμενη προτροπή του Dying_Incubus αλλά και άλλων συμμετεχόντων της συζήτησης, όπως δεν είχε διαβάσει καλόπιστα το προηγούμενο μήνυμα του Dying_Incubus, στο οποίο απάντησε με απαράδεκτη ειρωνία και αλαζονία (συμπεριφορά που οδήγησε στη χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού του).

εφόσον είναι πλέον πάρα πολύ εύκολο για τον οποιοδήποτε χρήστη του Διαδικτύου να χρησιμοποιήσει τα κείμενα που βρίσκει online, κάνοντας ένα απλό copy-paste. Γενικότερα, είναι ένα ζήτημα που αφορά την μετάδοση γνώσεων και πληροφοριών σε όλους τους χώρους που αποτελούν φορείς αυτής της λειτουργίας, όπως είναι η δημοσιογραφία, η χρήση του Διαδικτύου, οι επιστημονικές εργασίες, κ.λπ.Ο κοινότερος όρος που χρησιμοποιείται για την αναδημοσίευση κειμένων χωρίς την αναγραφή της προέλευσής τους είναι η λογοκλοπή (Plagiarism). Συνιστά παράβαση του copyright, εάν στο κείμενο αναγράφεται ότι υπάρχει copyright και ότι δεν επιτρέπεται η αναδημοσίευσή του ολικώς ή μερικώς.

Σε κάθε περίπτωση, είναι σε μεγάλο βαθμό ηθικό και δεοντολογικό ζήτημα. Ένα ζήτημα, που στην εποχή του Διαδικτύου έχει αυξηθεί σε σημαντικότητα,

Η δυνατότητα που έχουμε για άνετη πρόσβαση σε ένα μεγάλο πλήθος πληροφοριών είναι ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα. Και η δυνατότητα της διακίνησης των πληροφοριών μέσα από συζητήσεις και ακόμα μέσα από την αναδημοσίευση κειμένων είναι επίσης ένα πλεονέκτημα για όσους μέσα από την μελέτη της παγκόσμιας αποθήκης πληροφοριών αναζητούν απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα. Αυτό το πλεονέκτημα, ή αν θέλετε το δικαίωμα, θα πρέπει να το σεβαστούμε και να το χρησιμοποιήσουμε με σωστό τρόπο. Είναι λοιπόν τουλάχιστον ένδειξη δικαιοσύνης να αναγράφουμε μαζί με το κείμενο την πηγή προέλευσης, όποιου δηλαδή έκανε τον κόπο να συντάξει το κείμενο που χρησιμοποιούμε. Και βέβαια, είναι ένα πρακτικό ζήτημα, καθώς και ένα εργαλείο σωστής έρευνας, το να μπορεί κάθε ένας που διαβάζει ένα τέτοιο κείμενο, να ερευνήσει περαιτέρω ανατρέχοντας στις πηγές.


Dying Incubus

Ο λόγος που σου ζήτησα να αναφέρεις το link της πηγής απ' όπου παρέθεσες το άρθρο στο μήνυμα σου στις 16/08/2008, 01:17:02 δεν είναι για να διαπιστώσω προσωπικά την πιστότητα ή όχι των θέσεων που υποστηρίζονται από το άρθρο.

Όπως έχει ξαναγραφτεί πολλές φορές στις Συζητήσεις σ' ανάλογες περιπτώσεις η αναγραφή του link της πηγής ενός άρθρου που "δανειζόμαστε" για να προσθέσουμε σε ένα μήνυμα μας είναι υποχρεωτική κι όχι προαιρετική.
Όταν δεν καταγράφεται η πηγή τότε αυτή η πράξη μπορεί να θεωρηθεί λογοκλοπή, κάτι που επιφέρει νομικές κυρώσεις.

Πέραν τούτου, αυτός δεν είναι ο μόνος λόγος για τον οποίον θα πρέπει να αναγράφεται η πηγή ενός άρθρου.
Η αναγραφή θα μπορούσε να φανεί πολύ ωφέλιμη σε κάποιον ενδιαφερόμενο ο οποίος επιθυμεί να διερευνήσει περισσότερα πράγματα και να λάβει περισσότερες πληροφορίες επισκεπτόμενος τον ιστότοπο που φιλοξενεί το άρθρο, να ωφεληθεί σε μια προσωπική του αναζήτηση, να εξακριβώσει την πιστότητα των γραφομένων κλπ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 16:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Τώρα, ο Kost με τη συμπεριφορά του έχασε ανεπιστρεπτί το όποιο δίκιο είχε,
δεν κρύβω οτι σε συζητήσεις τον χαρακτήριζα ως "αμυνόμενο"...
Την όποια όμως "συμπάθεια", με την οποία τον έβλεπα, φρόντισε να την καταστρέψει, προφανώς αποφασισμένος για την αποχώρηση του.


Aitherovammon πολύ σωστά με χαρακτήριζες ως 'αμυνόμενο', χαίρομαι που επιτέλους το ακούω αυτό από έναν αμερόληπτο άνθρωπο. Ωστόσο δεν επεδίωξα την διαγραφή μου, απλώς εξασφαλίζω ότι αυτοί οι τύποι δεν θα ξανα-αναφερθούν με οποιοδήποτε τρόπο σε εμένα (ασχέτως του αν θα είμαι παρών εδώ ή απών).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 16:54:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συνηθίσατε να συνδιαλέγεσται με trolls


Νομίζω ότι πρέπει να σχολιάσω το παραπάνω και ελπίζω να μην το δεις αρνητικά. Πιστεύω όντως ότι ένας από τους λόγους της εκτός ορίων συμπεριφοράς μας είναι η συνδιάλεξη με τα trolls. Για ποιο λόγο όμως; Σε όλα τα φόρουμ του κόσμου, θα ξαναγίνω άλλη μια φορά γραφικός, όταν κάποιος χαρακτηριστεί troll τρώει κλωτσιά και δεν ξαναπατάει. Εδώ είχε δοθεί η εντύπωση και μάλιστα πολύ τεκμηριωμένα, ότι ένας γνωστός και επίμονος, διαγραφόταν κάθε φορά για χάρη μερικών μελών και όχι για την όλη του στάση. Έτσι αυτός δημιουργούσε νέο ψευδώνυμο, ξανάρχιζε τα ίδια, και έπρεπε να φτάσει η κατάσταση σε επίπεδο καυγά μπράβων της παραλιακής για να διαγραφτεί. Και για να ξαναεπιστρέψει πάλι πίσω.

Δεν ξέρω παιδιά τι σημαίνει φόρουμ για εσάς, εγώ σε όλα που έχω περάσει, συζήτηση σε κάποιο θέμα, με τα 7/10 μηνύματα να είναι του troll, δεν γίνεται. Προσβάλει την παρουσία μου σαν άτομο, όχι καν σαν ψηφιακή περσόνα. Αισθάνομαι ότι οι διαχειριστές με αντιμετωπίζουν σαν ένα ακόμα "εξωτικό πτηνό" του ζωολογικού σας κήπου, λίγο διαφορετικό από τον troll.

Όταν λοιπόν εγώ (ατομικά) αντιδρούσα σε αυτή τη κατάχρηση χώρου των troll, και εσείς “μας κάνατε τη χάρη” και τους διαγράφατε για μια x φορά, είναι λογικό ότι αργά ή γρήγορα θα αποκτήσεις συνήθειες. Και οι συνήθειες αυτές θα εκδηλωθούν σε κάποια διαφωνία μεταξύ των κανονικών μελών.

Έτσι βλέπω τη συμπεριφορά του Μάριου, είναι υπερβολική έως απρεπής στο 90% των περιπτώσεων που διαφωνεί, επίσης και εγώ βγάζω ένα ποσοστό παρόμοιας συμπεριφοράς σε ορισμένες περιπτώσεις. Δεν έχει σημασία αν είμαι δικαιολογημένος ή οχι. Άπαξ όμως και φέρεσαι με αυτόν το τρόπο και σε αφήνουν, να περιμένεις ότι θα αντιδράσει και ο άλλος ανάλογα.
Στην περίπτωση του Κώστα τώρα, θα ήθελα να επαναλάβω πως μιας και επέλεξε να συμμετέχει επώνυμα, δεν μπορεί να εκφράζεται με αυτόν το τρόπο ακομα κι αν τον προσβάλει ο άλλος αισχρά ή ακομα κι αν νοιώθει προσβεβλημένος χωρίς να ισχύει. Είναι απαγορευτικό, και επίσης αν σκοπεύει να εκδώσει κάτι προσεχώς ή να κάνει δημόσιες διαλέξεις, καταστροφικό.

Θα συνιστούσα να γίνονται χρονικές απενεργοποιήσεις, οχι για λόγους τιμωρίας φυσικά, απλά επειδή σε πολλούς από εμάς έχει γίνει έξη η κόντρα, και εξήγησα τους λόγους, και φοβάμαι πως το πράγμα ίσως αρχίσει να ξεφεύγει από τα όρια του ίντερνετ και περάσει στην προσωπική μας ζωή. Δεν μιλάω για το γραφικό "ραντεβού για ξύλο" που ανέφερα αλλά για συμπεριφορά σε οικείους ή τρίτους που πηγάζει από εδώ μέσα. Και αυτό θα ήταν τραγικό. Το έχω πάθει και αυτό παλαιότερα (σε άσχετο με το αντικείμενο μας χώρο) και σας μιλάω εκ πείρας. Απενεργοποιήσεις για προστασία του χαρακτήρα μας κυρίως.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 17:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Στην περίπτωση του Κώστα τώρα, θα ήθελα να επαναλάβω πως μιας και επέλεξε να συμμετέχει επώνυμα, δεν μπορεί να εκφράζεται με αυτόν το τρόπο ακομα κι αν τον προσβάλει ο άλλος αισχρά ή ακομα κι αν νοιώθει προσβεβλημένος χωρίς να ισχύει. Είναι απαγορευτικό, και επίσης αν σκοπεύει να εκδώσει κάτι προσεχώς ή να κάνει δημόσιες διαλέξεις, καταστροφικό.

Δεν το επέλεξα, αναγκάστηκα πριν από μερικούς μήνες. Ο θρασύτατος και γλοιώδης Μάνος Νιωτάκης αφού με συκοφάντησε ότι λειτουργώ σαν "κλεφτράκος", στις έντονες παρατηρήσεις που τού έκανα και στο αίτημά μου να αποδείξει τα λεγόμενά του απάντησε "αυτά να έρθεις να μού τα πεις επώνυμα, μέχρι τότε θα είσαι ένας νέος Χρίστος Ελ"...και έτσι αναγκάστηκα από φιλότιμο να κοινοποιήσω τα στοιχεία μου.


Επίσης Heretic έχεις δίκιο σε αυτό που λες περί 'φθοράς της εικόνας μου', γενικώς είμαι θύμα της αγανάκτησής μου...ωστόσο με θλίψη το λέω ότι η Ελλάδα πλέον δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα στο επίπεδο των δημοσιεύσεων και παρουσιάσεων...


Να πω επίσης, παρότι μπορεί να θεωρηθεί ότι προσπαθώ να ΄χειραγωγήσω' τους διαχειριστές ότι ίσως τελικά η πιο ορθολογική απόφαση θα είναι να διαγραφώ εγώ μόνιμα και ο Νικόμαχος να φάει τουλάχιστον ένα μήνα διαγραφής. Και ο Αμεινίας επίσης φέρει ευθύνη διότι -προς μεγάλη μου έκπληξη- πυροδότησε την έκρηξή μου με εξαιρετικά χυδαία επίθεση επί προσωπικού. Ο Dsm φυσικά δεν αξίζει καμία τιμωρία διότι ξέρει συνήθως να κρατιέται και να κρύβεται.

θεωρώ λοιπόν ότι είναι καλύτερα να απομακρυνθώ εγώ. Έτσι μάλλον θα ηρεμήσουν πιο εύκολα τα πράγματα. Όσο θα είμαι εδώ θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα ανάφλεξης. Και εντάξει τον Dsm και τον Αμεινία δεν τούς φοβάμαι, έχουν έναν σχετικό αυτοέλεγχο, οι ακατάσχετες όμως μπαρούφες, η ελεεινή φρασεολογία και γενικώς το εξαιρετικά χαμηλό επίπεδο του Νικόμαχου είναι κόκκινο πανί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 18:31:17  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα, στο είχα πει και την άλλη φορά, αλλά δεν το κατάλαβες ή δεν ήθελες να το παραδεχθείς. Είσαι μέλος του φόρουμ αυτού εδώ και δώδεκα χρόνια, και τώρα θέλεις να διαγραφείς, ενώ το πιο σημαντικό πράγμα που είχε να σε διδάξει δεν φαίνεται να το έμαθες. Τι άλλο πια μένει να σου πω, εκτός από αυτό:



Edited by - Heretic on 17/03/2016 18:35:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 19:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ, 17/03/2016, 15:39:21:
quote:

(...)

Τα μέλη της οικογένειας των συνομιλητών σου-μας,δεν ανήκουν στο forum,ούτε έχουν αντιδικήσει ποτέ μαζί σου.

(...)


Έχεις απόλυτο δίκιο. Ορισμένα όρια που δεν θα έπρεπε ποτέ να ξεπεραστούν, ξεπεράστηκαν kost. Και δυστυχώς επιμένεις στο να υποστηρίζεις το δίκαιο αυτής της στάσης...

Ακόμη, η εντύπωσή μου (για ένα ακόμη όριο που η υπέρβασή του είναι ανεπίτρεπτη) είναι ότι το παρακάτω, αν και είναι κάτι... "δεν φτάνει":

kost, 17/03/2016, 02:12:07:

quote:
Admin, έχεις δίκιο ότι κακώς ενέπλεξα την amalia και τον Dying Incubus σε όλο αυτό. Δεν ήταν τίμιο εκ μέρους μου. Ο λόγος που το έκανα πάνω στα νεύρα μου ήταν διότι ο Νικόμαχος είχε δείγματα ασόβαρης γραφής από παλιά...δεν ήταν φυσικά ο μόνος, 'δόξα τω θεώ' τέτοιες συμμετοχές πάντα περίσσευαν εδώ...ωστόσο ζητώ συγγνώμη από την amalia και τον Dying Incubus που τούς ενέπλεξα στην αψιμαχία μου με τον άλλον.

Heretic, εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες από τα links που παρέθεσες! Δεν είχα υπόψη μου τον όρο "Echo Chamber", αν και όπως είδα αναφέρεται σε μελετημένα από παλιά φαινόμενα σε κλειστές ομάδες, στη συλλογική προσπάθειά τους να προστατεύσουν το κοσμοείδωλό τους και την ατομική των "μελών" να υποστηρίξουν εκ των υστέρων τις επιλογές τους και να επιλύσουν τις γνωστικές ασυμφωνίες εντός τους. Βέβαια αυτή η πρόσφατη συζήτηση των φαινομένων αυτών, τα τοποθετεί στο πλαίσιο των σύγχρονων μορφών επικοινωνίας και των νέων μέσων και πράγματι θεωρώ κι εγώ ότι όλα αυτά σχετίζονται και με τη δική μας συζήτηση.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 20:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Χαχα, ωραίο μπλουζάκι, αλλά πολύ παραπονιάρικο
Το 12 πάντως είναι ωραιότατος αριθμός για κλείσιμο κύκλου! Για φαντάσου να έφευγα στα 13


Γιάννη, με δίδαξε πολλά πράγματα αυτό το φόρουμ. Και δεν είπα ότι θέλω ντε και καλά να διαγραφώ...ωστόσο θεωρώ ότι είναι πολύ ορθολογική και καλή λύση για το φόρουμ. Εξάλλου εγώ δεν θα παρεξηγήσω τα παιδιά ούτε θα τούς πω "με αδικήσατε", λόγω τιμής.

Η δική μου διαγραφή θα θέσει ένα καλό προηγούμενο σε άλλες συμμετοχές ώστε να ξέρουν ότι δεν τούς παίρνει για πολλά πολλά...και μετά από το υβρεολόγιο-βόθρο που έριξα θα πρέπει να πέσει βαρύς πέλεκυς...επίσης αν μείνω κάποιοι θα πουν "κοίτα αυτός έβριζε με τον χειρότερο τρόπο και οι άλλοι τού κάνανε απλά παρατήρηση ή τον διέγραψαν για ένα μήνα"...ήδη ο Αμεινίας έβαλε βέτο ότι "αν δεν φύγει αυτός θα φύγω εγώ"...επίσης αν μείνω όπως είπα θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα αναθέρμανσης...για κανά μήνα θα είμαστε ήρεμοι και μετά όλο και κάποιος θα πει την πρώτη μαλακία και θα τον ξεχέσω...και όσα δίκια κι αν έχω οι άλλοι άκουσαν χοντρές βρισιές, οπότε όσο να'ναι είναι ανθρώπινο κάποια στιγμή να θελήσουν να μου την πέσουν πάλι...και επίσης ναι, μπορεί να έχεις και κάποιο δίκιο, μπορεί και κατά βάθος να θέλω να διαγραφώ διότι με κούρασαν πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό οι εντάσεις εδώ μέσα, οι βρισιές και τα τρολ. Και με κούρασε και η δική μου συμμετοχή η οποία δεν βοηθάει καθόλου στις συζητήσεις, ίσα-ίσα τις σαμποτάρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 20:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost


quote:
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ορισμένα όρια που δεν θα έπρεπε ποτέ να ξεπεραστούν, ξεπεράστηκαν kost. Και δυστυχώς επιμένεις στο να υποστηρίζεις το δίκαιο αυτής της στάσης...


Admin δεν υποστήριξα το "δίκαιο" της συγκεκριμένης βρισιάς. Πώς θα μπορούσα άλλωστε? Αυτό που υποστήριξα είναι ότι ακριβώς επειδή οι άνθρωποι κατά βάση δεν αλλάζουν, εγώ τουλάχιστον υπό τις ίδιες συνθήκες θα έκανα και θα έλεγα τα ίδια όσα έχω πει τους τελευταίους μήνες. Όταν δηλαδή θεωρώ κάποιον "ύπουλο" ή "θρασύδειλο" δεν μπορώ να πω μετά ότι "αχ ναι ξέρετε έχετε δίκιο έπρεπε να τού μιλήσω του ανθρώπου πιο ευγενικά". Όταν ο άλλος χτυπάει κάτω από τη ζώνη σαν γυναικούλα τότε την πρώτη θα του απαντήσω σε υψηλό επίπεδο, την δεύτερη θα τον προειδοποιήσω, και την τρίτη θα τον στολίσω με τα χυδαιότερα κοσμητικά επίθετα (τη συγκεκριμένη πάντως βρισιά δεν την έχω ξαναπεί). Όταν ο άλλος κρύβεται πίσω από ένα πληκτρολόγιο και συνεχίζει να σε αποκαλεί φερ'ειπείν "χαροτρίχτρα", πράγματα που δεν θα τόλμαγε να τα πει μπροστά σου (διότι θα μάζευε σφαλιάρες) τότε ακόμα και ένας ψύχραιμος άνθρωπος μπορεί κάλλιστα να τού βρίσει το σπίτι και τη μάνα...απαράδεκτο, ανεπίτρεπτο, ιερόσυλο ναι, αλλά είναι κάτι μπορεί να συμβεί και σε εξαιρετικά καλλιεργημένους ανθρώπους...γι'αυτό και έδωσα έμφαση στις συνθήκες υπό τις οποίες ειπώθηκε...

ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μην θεωρηθεί ότι ψάχνω για δικαιολογίες (οι δικαιολογίες μού ήταν πάντα ανυπόφορες)...με ενδιαφέρει πάρα πολύ η έρευνα της ανθρώπινης ψυχής, των συναισθηματικών συμπεριφορών και ενστικτωδών αντιδράσεων, και νομίζω ότι αν όλα αυτά τα δει κάποιος από απόσταση μπορεί να διδαχτεί κάποια πράγματα, πάνω απ'όλα για τον εαυτό του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 20:38:25  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ με άλλη πρόθεση ξεκίνησα την αναθερμανση αυτού του θέματος, και αλλού κατέληξε,
αλλά έστω κι έτσι βοηθάει σε άλλα επίπεδα
να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

Με έκπληξη είδα όλο αυτό το ξέσπασμά σου Κοστ,που ειλικρινά δεν ξέρω τί και πού το "αποθήκευες" τόσον καιρό.
Για όλους είχες να πεις μια "καλή κουβέντα"
και πραγματικά εμφανίζεσαι σαν να ταλαιπωριόσουν ψυχικά
που ανεχόσουν, τον κάθε Κηφέα, Σέσωστρι, κλπ,κλπ

Συνοψίζω στα λόγια του Αιθέρα:

quote:
Τελος, κάλο θα είναι να κάνει καθένας την αυτοκριτική του,
όπως λέω τελευταία σε φιλικές κουβέντες, οι καιροί είναι πονηροί,
προβλήματα μικρά ή μεγάλα κάνουν τους ανθρώπους να υπερβαίνουν τα οποία όρια τους είτε συναισθηματικά είτε ηθικά,
με αποτέλεσμα η συσσωρευμένη οργή να ξεσπά σε λάθος στιγμές.

γιατί πραγματικά ο περισσότερος κόσμος είναι στην πρίζα για άλλους λόγους, αλλά ξεσπάει αλλού. Το κλίμα είναι νοσηρό γενικότερα,
απλώς εδώ λόγω και της φύσης του μέσου και του φόρουμ, γίνεται ευκολότερα ηλεκτρονική "αρένα".

Αυτά βέβαια, λιγότερο ή περισσότερο ήταν/είναι γνωστά.

Εγώ εκείνο που ήθελα απλώς να προσθέσω, στο κομμάτι που με αφορά, διότι η μπάλα πήρε ελαφρώς και ξώφαλτσα κι εμένα, εστω στις παρυφές, στα δήθεν περί κλίκας, περί αγελαίας συμπεριφοράς κλπ, ότι την πεφτουμε ομαδικά στον καημένο τον Κοστ, ότι αλληλοκαλύπτουμε τις δικές μας μ@λακίες, κλπ
όλα αυτά για το πρόσωπό μου είναι ανυπόστατα και δεν με αγγίζουν καθόλου, γιατί είναι γνωστές και οι θέσεις μου και ο τρόπος που λειτουργώ, και έχουν εκτεθεί και σε αυτό το φορουμ στη διάρκεια της (πολυετούς) παρουσίας μου.

Οπότε δεν θέλω και να αναλωθώ περαιτέρω....

Ενδιαφέρουσες οι έρευνες/μελέτες του Heretic και του Αdmin,
τις οποίες θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε και να επεξεργαστούμε σε ξεχωριστό θέμα.

Σε κάποια φάση,
και όταν ηρεμήσουν τα πνεύματα, θα ήθελα να επανέλθουμε και στα του Σείριου


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Ακόμη, η εντύπωσή μου (για ένα ακόμη όριο που η υπέρβασή του είναι ανεπίτρεπτη) είναι ότι το παρακάτω, αν και είναι κάτι... "δεν φτάνει":

Σχετικά μ'αυτό Admin γνωρίζω ότι οι απλές συγγνώμες συνήθως δεν ωφελούν, και πολλές φορές μάλιστα είναι και υποκριτικές...ωστόσο δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω....θα επικοινωνήσω με την amalia και τον Dying Incubus αφού ακούσω τα συμπεράσματα και τις αποφάσεις σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Με έκπληξη είδα όλο αυτό το ξέσπασμά σου Κοστ,που ειλικρινά δεν ξέρω τί και πού το "αποθήκευες" τόσον καιρό.
Για όλους είχες να πεις μια "καλή κουβέντα"
και πραγματικά εμφανίζεσαι σαν να ταλαιπωριόσουν ψυχικά
που ανεχόσουν, τον κάθε Κηφέα, Σέσωστρι, κλπ,κλπ


Πυθαγόρα, στις ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις είσαι πολύ μέτριος και ρηχός...τους φίλους σου ρώτα πού αποθήκευαν τόσο κομπλεξισμό και μικροπρέπεια και άσε με εμένα...εγώ μια χαρά άτομο είμαι και με πολλούς ανθρώπους γύρω μου που να με αγαπάνε πραγματικά...έχετε φανταστεί κάποιον αγροίκο, βαρεμένο εύθικτο που μυγιάζεται με το παραμικρό...καμία σχέση ρε συ...το έξω με το εδώ είναι αυστηρώς διαχωρισμένα ούτε και προβάλλω θέματα (ο τελευταίος χρόνος υπήρξε εξαιρετικός για εμένα σε γενικές γραμμές)...


Τα συμπεράσματά σου λοιπόν είναι αστεία αλλά άντε να σού κάνω τη χάρη να ασχοληθώ...με τον Κηφέα η οργή μού βγήκε εκ των υστέρων και σε πολύ μεμονωμένες στιγμές...όσο έγραφε τον θεωρούσα τον 'Αριστοτέλη' του φόρουμ μας...είχα να το λέω για το πόσο ανεβάζει το επίπεδο του φόρουμ μας! επίσης ο ίδιος ο Κηφέας δεν με είχε βοηθήσει καθόλου τότε στο να χειριστούμε το θέμα των αμέτρητων λογοκλοπών του πιο λεπτά...δεν απαντούσε καθόλου στα μηνύματά μου, πούλαγε τρέλα και ουσιαστικά ήθελε να με βγάλει κακόβουλο...λάθος του....επίσης ήταν αλαζονικός...

και επιπλεόν, όταν έχεις μετά κάτι μέλη που δεν μπορούν να χωνέψουν τι έγινε και σού λένε για να σε πικάρουν "ξέρεις τι κακό έκανες στον Κηφέα"? τότε μία δύο καταλήγεις να πεις άει στο διάολο εσείς και ο λογοκλόπος σας...

Και με τον Σεσόστρις ρε χαζέ δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε και με ενόχλησε ποτέ η επιμονή που έχει με κάποια θέματα. Όταν όμως μπαίνει και μού λέει βλακείες ε τότε θα εισπράξει και εκείνος την κριτική του (και έχε υπόψιν Πυθαγόρα, από τη δική μου κριτική όλοι έχουν να κερδίσουν διότι είναι πάντα εύστοχη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Και επειδή όλα πρέπει να σάς τα εξηγώ και να σάς τα αναλύω, καταλάβετε επιτέλους κάτι: όσο αναφέρετε το όνομα του Κηφέα, όσο επανέρχεστε σε εκείνον με αναγκάζετε και εμένα να επανέρχομαι και να αναλύω. Και επειδή ο Κηφέας σίγουρα θα παρακολουθεί τις συζητήσεις μας πιστέψτε με δεν τον βοηθάτε καθόλου με το να επανέρχεστε σε εκείνον....μα καθόλου!!! έκανε την πρώτη κουταμάρα ο Dsm τότε να με αμφισβητήσει και αναγκάστηκα να δείξω πολύ αναλυτικά το τί έγινε, και την κάνετε την ίδια κουταμάρα τώρα Αμεινίας-Pythagoras...με αποτέλεσμα ο Κηφέας να βλέπει τη λέξη "λογοκλόπος" να αναπαράγεται παντού...δεν τον βοηθάτε καθόλου έτσι...δεν θέλει πολύ μυαλό να το καταλάβετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:39:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγόρα, στις ψυχαναλυτικές προσεγγίσεις είσαι πολύ μέτριος και ρηχός

καλά, έβγαλες και διάγνωση εσύ,...ευχαριστώ δεν θα πάρω....

quote:
έχετε φανταστεί κάποιον αγροίκο, βαρεμένο εύθικτο που μυγιάζεται με το παραμικρό...
ε, ναι, αφού φροντίζεις να το επιβεβαιώνεις συνεχώς το τελευταίο διάστημα...

quote:
Τα συμπεράσματά σου λοιπόν είναι αστεία αλλά άντε να σού κάνω τη χάρη να ασχοληθώ..

Πρόσεχε μη σου πέσει η μύτη ή η μαγκιά, και την πατήσεις και πέσεις...
(που θα μου κάνεις και "χάρη"....)

quote:
με τον Κηφέα η οργή μού βγήκε εκ των υστέρων και σε πολύ μεμονωμένες στιγμές...όσο έγραφε τον θεωρούσα τον 'Αριστοτέλη' του φόρουμ μας...είχα να το λέω για το πόσο ανεβάζει το επίπεδο του φόρουμ μας! επίσης ο ίδιος ο Κηφέας δεν με είχε βοηθήσει καθόλου τότε στο να χειριστούμε το θέμα των αμέτρητων λογοκλοπών του πιο λεπτά...δεν απαντούσε καθόλου στα μηνύματά μου, πούλαγε τρέλα και ουσιαστικά ήθελε να με βγάλει κακόβουλο...λάθος του....επίσης ήταν αλαζονικός...

ο Κηφέας ήταν ειδική περίπτωση.
Κακώς τον θεωρούσες "Αριστοτέλη" αφού φαινόταν από μακριά ότι αφενός 'δεν ήταν και πολύ του διαλόγου' -για να το θέσω κομψά- και από την άλλη αντέγραφε/διασκεύαζε διάφορα άλλα συγγράματα τρίτων (το οποίο δεν είναι κακό, να ξηγιόμαστε έτσι? Υπάγεται στην τρίτη κατηγορία αυτών που ανέφερε η Αμαλία παραπάνω, στα περί λογοκλοπής κλπ).
Παρόλα αυτά ο Κηφέας, είχε το δικό του στυλ, τα σεντονάκια του, τους μονολόγους του, τα κόπυ-πέηστ του, κλπ, αλλά δεν ενοχλούσε κανέναν. Ισα ίσα, αρκετές φορές πολλά που διάβασα από κει (γιατί ήταν και δύσκολο/χρονοβόρο να τον παρακολουθησω σε όλα)έγιναν -για μένα= αφορμή για περαιτέρω ψάξιμο, ερεθισματα για συζήτηση, κοινοποίηση για πρώτη φορά -επαφή με αυτά τα κείμενα - ακόμα και αν ήταν του Γιουνγκ ή του Παραγιούνγκ αφού ούτε αυτονών έχω διαβάσει τα άπαντα, και γενικώς ήταν μια ιδιόμορφη, πλην όμως όχι ενοχλητική ή τρολίστικη συμμετοχή.

Εσύ όπως ο ίδιος παραδεχτηκες και διατυμπανίζεις,
πήγες με διάθεση "να τον ξεβρακώσεις", να του την πεις, να τον "ξεμπροστιάσεις".
Αυτό δεν είναι κόμπεξ? Καρακόμπλεξ είναι μάλιστα.....

quote:
Και με τον Σεσόστρις ρε χαζέ δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε και με ενόχλησε ποτέ η επιμονή που έχει με κάποια θέματα. Όταν όμως μπαίνει και μού λέει βλακείες ε τότε θα εισπράξει και εκείνος την κριτική του (και έχε υπόψιν Πυθαγόρα, από τη δική μου κριτική όλοι έχουν να κερδίσουν διότι είναι πάντα εύστοχη)

Τα ίδια και με τον Σέσωστρι. Νταξ, όλοι το καταλαβαίνουμε ότι ο άνθρωπος έχει μια "εμμονή" εναντίον του Χριστιανισμού. Για τους δικούς του λόγους. Και το 90% αυτών που γράφει είναι κείμενα που (με στοιχεία και πηγές) προσπαθεί να αποδομήσει τα επιχειρήματα των κάθε απολογητών ή γιαλαντζήδων.
Γούστο του και καπέλο του, δεν θα του πούμε εμείς τί και πού θα γράφει. Αν τον ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι περισσότερο και τον εκφράζει ή έχει γνωσεις ή εχει κανει μελετες και έρευνα (που έχει κάνει) σε Βίβλους και Κοράνια και κρυφά και απόκρυφα, εμείς είμαστε που θα του την πούμε?
Καταλαβαίνεις ότι "η κριτική σου" είναι άστοχη?
Ο άλλος δεν ενόχλησε κανέναν, εκφράζεται μειλήχια, σοβαρά, με μεστό λόγο, με επιχειρήματα, και προσπαθεί να κάνει διάλογο. Δεν υποχρεούται να αρέσκεται ή να ενδιαφέρεται στην ίδια θεματολογία με εμένα ή εσένα.

Εγώ γουστάρω Αστρονομία και Αστροφυσική (από χόμπι και ενδιαφέρον). Γουστάρω αυτά τα θέματα. Αρα είναι λογικό να γράφω για αυτά/σε αυτά περισσότερο.

Ο άλλος γουστάρει θρησκείες ή Αντίδια. Αστον να γράφει εκεί.
Οπου τη βρίσκει ο καθένας. Εσύ τι είσαι δηλαδή, το ζύγι ή το μέτρο της ουσίας ή της ποιότητας? Και όλο "μετριοφροσύνη" να μας δώσεις τα φώτα σου?

Πες τη γνώμη σου όμορφα και καλά,
και άραξε στα κυβικά σου, που θές και κριτικές των αλλονώνε.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Εσύ όπως ο ίδιος παραδεχτηκες και διατυμπανίζεις,
πήγες με διάθεση "να τον ξεβρακώσεις", να του την πεις, να τον "ξεμπροστιάσεις".
Αυτό δεν είναι κόμπεξ? Καρακόμπλεξ είναι μάλιστα.....


Πού το είπα αυτό ρε συ Pythagora? Αυτό που είχα πει και τότε είναι ότι ναι μεν με είχε παραξενέψει η μυστήρια συμπεριφορά του Κηφέα, το ότι απέφευγε τον διάλογο, ότι τα κείμενά του είχαν κάτι υπερβολικά φτιαχτό, ωστόσο ούτε που είχα φανταστεί...και ουκ ολίγες φορές τού είχα πει πόσο μού άρεσαν τα γραφόμενά του ('μουσική για τα μάτια' του είχα πει κάποτε ότι είναι τα κείμενά του)...με εκνεύρισε όμως μετά τη φάση που είδα τι κάνει, που δεν το παραδεχόταν και αποχώρησε από ευθιξία για όσα και καλά του καταλόγιζα...


Και σε ποιά τρίτη κατηγορία αντιγραφών αναφέρεσαι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

α οκ κατάλαβα ποιά φράση εννοείς...μετά το σκηνικό αυτό, ο Dsm θέλησε να μού κάνει αντίποινα και να με 'πληρώσει' με το ίδιο νόμισμα..και σχημάτισε μία εντελώς αστεία κατηγορία ότι παραπέμπω σε βιβλία που δεν έχω διαβάσει (!!??!! εγώ απλώς αναφερόμουν σε πράγματα που είναι γραμμένα σε δεκάδες βιβλία και όχι μόνο σε ένα ή δύο)...και μάλιστα μετά πανηγύριζε ότι με ξεβράκωσε...και εγώ τού απάντησα με μία έπαρση η αλήθεια είναι ότι "εδώ ο μόνος που ξεβρακώνει τους άλλους είμαι εγώ"...δηλαδή με συγχωρείς στις μαλακίες του τι άλλο να έλεγα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

επίσης παιδιά να ανακοινώσω με ύφος επίσημο και μελοδραματικό (χαχα...) ότι ακόμα κι αν δεν με διώξουν οι διαχειριστές θα φύγω από μόνος μου...μπέσα που λέει και ο άλλος...έγινε ένα κλικ μέσα μου...και είναι και θέμα αξιοπρέπειας πλέον...αν έστω και ένας-δύο δεν με θέλουν εδώ μέσα τότε εγώ δεν τους θέλω εκατό...και το 12 τελικά Heretic είναι πολύ ωραίος αριθμός για κλείσιμο κύκλου...the astrologer speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2016, 21:58:43  Εμφάνιση Προφίλ
Ομορφα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy