ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

και ο φίλος Κελσος

quote:
ΕοΝ, Ράμογλου, 'Αβαλλον προτιμάτε να συζητάτε με τύπους όπως ο Σερπεντπάν, ο Ηλιος, ο Παρμενίων κλπ κλπ κλπ που ΜΟΝΟ συζήτηση δεν μπορείς να κάνεις μαζι τους, ή είναι καλύτερα να ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ, παρεούλα,……..

Πρόσεξε τις λέξεις….ΤΥΠΟΥΣ…ΠΑΡΕΟΥΛΑ… Δηλαδή, δεν έχουν ψυχή φίλε Κελσε, έστω κατ εσε άρρωστη? Ο Ραβί που τόσο αγαπάς είπε ΑΛΛΗΛΟΥΣ…..όχι παρεουλας….Δεν αγάπησε μόνο τους μαθητές του….η κάνω πάλι λάθος?



Μα φίλε μου Πλάτωνα, θές να πιστέψω πώς το ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ των φίλων που ανέφερα είχε να κάνει με την ΑΓΝΗ και ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ;;;
Ααααα, δε θα μπορέσω να προσθέσω ΛΙΒΕΛΟ στο θείκό κομμάτι του εαυτού ΜΑΣ...
με συγχωρής πολύ γι'αυτό...
Αυτό που είπα και το ΞΑΝΑΛΕΩ, είναι ότι οι ΤΥΠΟΙ σαν και τους προαναφερόμενους, ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ την οποία ψυχή τους ΗΔΗ αγαπώ, αλλά ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥΣ τους τα έχει κάνει μαντάρα μέσα εκεί που βρίσκεται στριγμωμένος....
Δεν νομίζω να σου έδωσα στοιχεία ότι ΜΙΣΩ κανέναν...
Αντιθέτως μάλιστα, η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ με κάνει και ΦΑΝΕΡΩΝΟΜΑΙ και ΕΚΔΗΛΟΝΟΜΑΙ με αποτέλεσμα όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου να ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΟΜΑΙ...

Μην μπερδεύουμε τα πράγματα όταν είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ...
Κατάλαβες πολύ καλά το σκεπτικό που έγραψα για τους ΤΥΠΟΥΣ και όχι για τις ΨΥΧΕΣ τους...

Και ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ που θα πώ ότι η "Ψυχή τους είναι άρρωστη;;;" Μάλλον η δική μου θα ήταν άρρωστη εκφράζοντας κάτι τόσο ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΟ για κάποιον άλλον, άσε που η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΝΟΣΕΙ...

Σαφέστατα ΔΕΝ ΑΓΑΠΗΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ..
Αλλά και πάλι ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ το γεγονός, ότι η "παρεούλα Του" ήταν 12 ΜΑΘΗΤΕΣ...
ΔΩΔΕΚΑ...
Δεν ήταν ΟΛΟΙ όσοι τον ακολούθησαν;;;
Κάνω λάθος μήπως;;;

Αυτό που τόσο διαστερβλωτικά (κατα λάθος πιστεύω) έδειξες για μένα είναι το επιλήψημο, να ΜΠΟΡΩ και να ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ παρά με κάποιον άλλον;;;
Με τους φίλους μου εδώ, ΠΑΡΑ με τους φίλους μου στον "Εκλεκτό Λαό με το super D.N.A."...

Τι άλλο απ'όσα είπα, ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είναι αντίθετο με τον Λόγο Του Ιησού, του Υιού Του Τέκτονος;;;
Πές μου για να μπορέσω να ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΩ την όποια ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Πλάτωνα έχω παρατηρήσει οτι πιάνεσαι απο τρομερές λεπτομέρειες σε κάτι που λέει κάποιος με σκοπό να ανακαλύψεις "κενά" στον λόγο του και να τον ψέξεις. Γιατι το κάνεις αυτό αλήθεια ?
Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι σίγουρος οτι ο Κέλσος ήθελε να δημιουργήσει μια ενωτική ατμόσφαιρα στο χώρο αυτό και όχι να "χωρίσει" τα πρόβατα σε μαύρα και άσπρα.
Λάβε υπόψη σου οτι η επικοινωνία μας είναι πάρα πολυ δύσκολη γιατι δεν υπάρχει η άμεση επαφή. Δεν ξέρω αν διάβασες παραπάνω αλλά κάποιος μου είπε οτι εκνευρίζομαι. Τον πληροφόρησα (και αν θέλει με πιστεύει ) οτι είμαι παρα πολύ ήρεμος άνθρωπος αλλά έχω παρατηρήσει οτι ο λόγος μου πολλές φορές δημιουργεί άλλες εντυπώσεις ήτε γιατι γράφω κοφτά χωρίς πολύ σάλτσα, ήτε γιατι καμια φορά γράφω κεφαλαία που στην γλώσα του internet σημαίνει οτι φωνάζω , ήτε γιατι χρησιμοποιώ κακές λέξεις, ήτε γιατι ίσως θέλω δουλειά στο να μάθω να διατυπώνω σωστά αυτά που νιώθω και σκέφτομαι.

Το οτι διαφωνείς με κάποιον δεν σημαίνει οτι δεν τον αγαπάς. Το οτι δε ταιριάζεις μαζί του το ίδιο.

Άραγε μπορείς να συζητήσεις με όλους τους ανθρώπους ?Μπορείς να κάνεις παρέα με όλους ? Εδώ συμφωνούμε... Μπορείς με όλους ανεξαιρέτως αρκεί να μάθεις να ενεργείς σε όλα τα επίπεδα , γιατι δυστυχώς στο διττο κόσμο μας υπάρχουν επίπεδα κίνησης και γιαυτό στην σύντομη περιγραφή της πορείας του Διδασκάλου μέσα απο την "καινή" τον βλέπουμε να συζητεί με όλους και να μην απορίπτει κανέναν . Απο την άλλη όμως τον βλέπουμε και με τον Πιλάτο. Αρνείται να του απαντήσει και του λέει οτι δεν είναι εκείνος αρμόδιος να του κάνει ερωτήσεις . Δεν αγαπούσε τον Πιλάτο ? δεν νομίζω ... κάποια άλλη σκοπιμότητα υπήρχε...
Στις λογομαχίες που ανέφερες και στις οποίες συμμετείχα και γώ νομίζεις πως το έκανα επειδή είμαι φανατικός σε αυτά που πιστεύω και οτι κατέχω την αλήθεια ? όχι φυσικά εγώ συμμετείχα για λόγους ισορροπίας και μόνο. Έμπαινα σε συζητήσεις και έβλεπα μια ανηλεή οργανωμένη επίθεση (όχι μονο στο esoterica) εναντίον του Χριστού και κατ'επέκταση εναντίον μιας φυλής και μιας κοσμοθεωρίας... Εγώ και ο Κέλσος δεν αμφισβητήσαμε όμως την κοσμοθεωρία και τα πιστεύω κανενός αλλά συμπεράναμε και φωνάξαμε οτι αυτοί οι οποίοι τόσο εύκολα καταδίκαζαν τους Χριστιανούς ως "κοιμώμενους ηλήθιους" δεν έχουν καμία σχέση με την ελληνική κοσμοθέαση και απλά έχουν βρεί έναν εχθρό για να υπάρχουν... και δυστυχώς ή ευτυχώς η κατάληξη μας επιβαιβέωσε.... Ο ένας μας είπε οτι όλοι είμαστε υποκοινούμενοι απο τον Σιωνισμό και συνωμοτούμε εις βάρος του Ελληνισμού ανταλλάσωντας e-mail και ο άλλος μας έίπε και αυτός συνωμοτίες αλλά και "αδερφές"...
Οπότε μην τα παρουσιάζεις κάπως... Τα πράγματα είναι συγκεκριμένα.Οι συζητήσεις είναι συγκεκριμένες και υπάρχουν εκεί για όποιον θέλει να τις διαβάσει. Δίναμε στοιχεία λάθη που έγιναν και απο τις δύο μεριές και μας απαντούσαν " μα δεν είμαστε εμείς οι κατηγορούμενοι εσείς είστε..."
Δεν κρίναμε τους ανθρώπους, γιατι δεν τους ξέρουμε έτσι κι αλλιώς, και δεν είμαστε και τόσο αφελείς ωστε να βγάζουμε συμπεράσματα απο γραπτά. Στα θέματα εκείνα χτυπάγαμε την κατάσταση που είχε γίνει μόδα και που δεν άφηνε κανένα να θέμα να αναπτυχθεί χωρίς να πεταχτούνε οι συγκεκριμένοι και να βρίσουν,να μειώσουν τον Χριστιανισμό και τον Χριστό ο οποίος βέβαια δεν χρειάζεται υποστηρικτές αλλά καλό είναι να υπάρχει ισορροπία στα λεγόμενα γιατι μας διαβάζουν πολλά άτομα που κάνουν τα πρώτα βήματα στην αναζήτηση...
Με τον γνώμονα αυτό ενήργησα εγώ και έτσι πιστεύω και για τον Κέλσο , και για τον Αντώνη και για τον Φώτη.
Αν είχαν άλλους λόγους ας με διαψεύσουν...δεν είμαι δα και στο μυαλό τους...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Και να μην το ειχα ΓΡΑΨΕΙ?????

Δεν πιάνομαι από λέξεις….μα από ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ!!!!

Τωρα... ισως ΠΑΙΔΙΑ χρειαζομαι ΟΦΤΑΛΜΙΑΤΡΟ...ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΣΤΡΑΒΩΜΑΡΑ!!!


ΜΑ ΛΙΓΟ!!!!


Οποτε....ζητω συγνωμη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:51:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

δεν έδωσε μάχη εναντίων του πολέμου ;;;
Και ο Πάπας που είναι να βάλει τους πιστούς να διαδηλώσουν «ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ» ;;;;;;

Ο Πάπας έχρησε υπεύθυνο τον Μπους στον Θεό για τις συμφορές που πρόκειται να συμβούν, έχει στείλει διπλωμάτες του Βατικανού σε Αμερική και Ιράκ, και γενικά είναι πρώτη φορά που κάνει τόσες προσπάθειες για να αποτρέψει έναν πόλεμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 12:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
και ποιά είναι τα γεγονότα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 13:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
δεν είμαστε εμείς οι κατηγορούμενοι εσείς είστε..."

To ΟΤΙ ΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕοΝ!

Ποσο γρηγορα ΕΒΓΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....ΕΣΕΙΣ!!!!!

Απλα επειδη ζητησα να μην τους Λιθοβολείται....

Η ΜΑΖΥ ΜΑΣ η ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ......!!!!!!!!! ΕΤΣΙ?

Βλεπεις ποιος χωριζει ΕοΝ...και ΠΟΙΟΣ ΕΝΩΝΕΙ?

Οχι....Ελα να παμε μαζυ στον ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ φιλε μου!!!

ΜΑΖΥ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 13:39:25  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ
ΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.

ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Wolffaced ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
ορίστε και o μεγάλος δάσκαλος με την ποδίτσα του ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΛΕΕΙ
ότι ένας τέτοιος άνθρωπος μάλλον γέλιο φέρνει παρά φώτιση. Όσο για τις άλλες ιδιότητες που έγραψες, αυτές είναι κάτω από το φως του ήλιου και όχι σε σκοτεινές στοούλες.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΚΡΙΤΙΚΗ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ?????????

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ........
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ??????
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 13:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Πλάτωνα για να μην πάει το μυαλό μου αλλού...θα πώ μόνο οτι βιάστηκες.
Ξαναπαραθέτω αυτό που έγραψα πρίν :
quote:
Οπότε μην τα παρουσιάζεις κάπως... Τα πράγματα είναι συγκεκριμένα.Οι συζητήσεις είναι συγκεκριμένες και υπάρχουν εκεί για όποιον θέλει να τις διαβάσει. Δίναμε στοιχεία λάθη που έγιναν και απο τις δύο μεριές και μας απαντούσαν " μα δεν είμαστε εμείς οι κατηγορούμενοι εσείς είστε..."


Αν δεν χρειάζεσαι τελικά οφθαλμίατρο μάλλον θα βλέπεις οτι είπα : ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ (αυτοί(οι αρχαιολάγνοι) σε εμας) " Μα δεν είμαστε εμείς οι κατηγορούμενοι εσείς είστε". οκ τώρα ? Αυτοί το είπαν .... Αυτοί όχι εμείς. Οχι εμείς... αυτοί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 15:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα (τώρα πιά) φίλοι μου...
Καταρχάς να δώσω στον φίλο ΑvatarGr, την ΙΔΙΑ απάντηση που έδωσα στον "Εργάτη" Μίλωνα, λέγοντας πώς έχουμε ξεφύγει και πως:
quote:
ΟΙ ΕΡ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ

Φίλε μου ΑvatarGr, θεωρώ ότι αυτά που ΟΛΟΙ ΜΑΣ παραθέτουμε, δεν θα ειπωθούν ΠΟΤΕ και σε ΚΑΜΙΑ στοά...
Για ευνόητους λόγους...

θεωρώ ότι ΑΥΤΗ είναι η ουσία του ΚΑΘΕ "-ισμού" καθώς επίσης και κατα τη γνώμη μου ΠΑΝΤΑ, οι ΕΡΓΑΤΕΣ πάντα και παντού μπορούν να κερδίσουν, λυπάμαι ΑΝ ΔΕΝ το κατάλαβες ακόμα αυτό...

Είπες όμως και κάτι που με "ενόχλησε" (πρόσεξε και ΜΗΝ παρανοήσεις τα εισαγωγικά φίλε μου).
Είπες πώς:

quote:
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ........
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ??????
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.....

Χμμμ καταρχάς ΠΟΥΘΕΝΑ και ΚΑΘΟΛΟΥ δεν υπήρξε τέτοια νύξη, ούτε ΚΑΝ απο τον Λυκοπρόσωπο!!!

'Ομως ξεχνάς (θέλω να πιστεύω) ότι ο χριστιανισμός ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, στηρίζεται ΚΑΙ επάνω σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, εκτός απο το ΔΟΓΜΑ (της εκάστοτε εκδοχής του χριστιανισμού και εννοώ τα ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΔΟΓΜΑΤΑ) ή κάνω λάθος φίλε μου;;;

Τουλάχιστον αυτό ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ να καταδείξω, και μάλλον απο μερικούς έγινε αντιληπτό και απο άλλους όχι...

Δηλαδή καλέ μου AvatarGr, πώς εννοής αυτό που είπες:

quote:
ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ
ΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.

Ποιά είναι κατ'εσέ αυτά τα "ΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ";;;

Περιμένεις να σου αναλύσουμε ΈΔΩ, την ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΟΥ μυητική διαδικασία;;;
Τι θα ήθελες ΕΣΥ απο το παρόν τόπικ φίλε μου, τι περιμένεις απο αυτό;;;

Φίλε μου ΕοΝ, σχετικά με την απάντηση στο κείμενο του Ερμού του Τρισμέγιστου...
Εσύ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΟΠΤΙΚΗ αυτό βλέπεις και σε ευχαριστώ που μας παραθέτης το συμπέρασμά σου. Ειληκρινά βοηθάει...
Εγώ ΔΕΝ θα σου παραθέσω το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, αλλά το ΑΥΤΟΥΣΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ, του Μεγάλου ΜΑΣ Διδασκαλού...

"Αγωνίζεσθε να εισέλθωσι δια
της ΣΤΕΝΗΣ ΠΥΛΗΣ,
διότι πολλοί σας λέγω θέλουσι ζητήσει
να εισέλθουσι, και δε θέλουσι δυνηθή"

Λουκάς ΙΓ' 24
επίσης Ματθαίος Ζ'13


Αυτό άλλωστε καταμαρτυρά ΚΑΙ ο Ελληνικός μύθος του Ηλιακού 'Ηρωα, ΗΡΑΚΛΗ με την επιλογή της ΟΔΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ και όχι ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ!!!
Στον Ματθαίο ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ακόμα πιό φανερά...

Μα αυτό λές και εσύ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ φίλε μου ΕοΝ:

quote:
Ανοιξε την πύλη, όχι για λίγους όπως γινόταν π.χ. στα Ελευσίνια αλλά για όλους.


Παράξενο;;; Και όμως ΟΧΙ, ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ με το "κλειδί" (όπως πολύ σοφά προείπες) και που το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΑ...
"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

Η χριστιανική ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, κατ'εμέ είναι αυτή που φανερώνει τα ΠΑΝΤΑ, αρκεί να μπορέσουμε να τα δούμε και να τα ανακαλύψουμε...
Και αυτό γιατί είναι ΚΑΙ ΑΥΤΗ, ένα απο τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ...
Τα ΟΝΤΩΣ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...

Χαίρομαι φίλε μου Πλάτωνα που με κατάλαβες και ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν ανέφερα ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ των φίλων...
Θεωρώ ότι ο ΕοΝ με κάλυψε στην απάντηση που έδωσε και τον ευχαριστώ γι'αυτό...

Πάντως ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ...
Τα μάτια ΚΑΙ των δύο σας είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ, αλήθεια λέω....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 16:24:07  Εμφάνιση Προφίλ
Την καλησπέρα μου
Μπαίνω κατ ευθείαν στο θέμα .
Αγαπητέ μου ΑΒΑΤΑΡ μα γιατί προσπαθείς να βγάλεις νόημα από τα λεγόμενα ενός ανθρώπου ο οποίος το μόνο που ξέρει είναι να γράφει αοριστολογίες, ψεύδη, να παραπλανεί, να λοιδορεί, να λασπολογεί, με μόνο σκοπό να ανεβάζει τον αριθμό μηνυμάτων κάτω από το ψευδώνυμο του ;
Κάτω από αυτό τον ρώτησα ( πάάάάρα πολύ ευγενικά ) και του παρέθεσα συλλογισμό αλλά ακόμα περιμένω ( και θα περιμένω ) απάντηση.
Από αυτόν τον κοινό λοιδορό ξεκίνησε η αντιπαράθεσή μου με τον ΕοΝ ο οποίος πιστεύω τώρα να κατάλαβε τους λόγους που με οδήγησαν στην σκληρή γλώσσα εναντίων του.
Η πρακτική του πετάω μια …..ατάκα …. με υφάκι γνώστη, τα κάνω όλα μπάχαλο, απομονώνω ότι με εξυπηρετεί, και βάζω τους άλλους να τρώγονται είναι αποδεδειγμένα επιτυχημένη.
Απλά εγώ θα τον καταγγέλλω όπου τον πετυχαίνω να λοιδορεί.
Είπα και ξαναλέω τα nickname Duck ή Chicken θα του ταίριαζαν καλύτερα.

Όσο αφορά το ερ…
Αν κατάλαβα καλά ο Μίλων δεν ήθελε να γράψει όλη τη λέξη ( στο τυπικό αναφέρετε ολόκληρη ) για τους όποιους δικούς του λόγους .
Η φράση απλά σημαίνει ( βάση αυτών που καταλαβαίνω ) ότι δεν μπορούν οι εργάτες ( δηλαδή ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ που εργαζόμαστε πάνω στη γνώση ) με όλη αυτή την αντιπαράθεση να είναι ευχαριστημένοι.
Σε αυτό δε βλέπω κάτι τι μεμπτό, απλά ο Μίλων χρησιμοποίησε τεκτονικό αλληγορικό λόγο.

Κέλσο μου
Όταν είπα ότι σήμερα είμαστε ποιο ελεύθεροι εννοούσα και εννοώ, ότι ΣΗΜΕΡΑ σε σύγκριση με το ΧΘΕΣ είμαστε ποιο ελεύθεροι .
Δεν υποστήριξα ότι είμαστε ΠΛΗΡΩΣ ελεύθεροι.
Σήμερα όμως μπορούμε να έχουμε αυτόν εδώ το χώρο και να μιλάμε, και να ψάχνουμε, και να ρωτάμε, και να διαδίδουμε, και να μεταφέρουμε γνώσεις, ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΘΕΟ-ΑΝΘΡΩΠΟ, ε νομίζω είναι ένα βήμα προς το Φως ποιο ελεύθερο.
Δεν συμφωνείς ;

ΕοΝ
Πιστεύω μετά το τελευταίο παράδειγμα του Πάπια να κατάλαβες που οφειλόταν ο εκνευρισμός μου.
Πάλι έγραψε κάτι και ΠΑΛΙ δεν απάντησε αλλά παρέμεινε στη λάσπη.
Καλός ή κακός στο λίγο χρόνο που είμαι εδώ αγάπησα αυτό το χώρο και δε θα ήθελα να τον δω να εκφυλλίζετε διότι αυτά που μπορώ να βρω εδώ δεν είναι εύκολο να τα βρω κάπου αλλού, το ακονιστήρι του μυαλού μου θέλω να παραμείνει κοφτερό και γυαλιστερό.
Ε όσο λοιπόν εδώ μέσα θα βρίσκω ανθρώπους που δε σέβονται θα αντιδρώ.
Προσοχή ! Όχι αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική μου με τεκμηριωμένα στοιχεία, αλλά αυτούς που πετάνε την κοπριά του μυαλού τους θέλοντας να καταστρέψουν χωρίς να προσφέρουν το παραμικρό.
Άρα ;
Συμφωνείς ή διαφωνείς ;

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 17:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλέ μου Ράμογλου, φίλε μου Ράμογλου...
Ας ΜΗΝ ασχολούμαστε με τα Λυκόπουλα...
Ας σκύψουμε πάνω στο ΕΡΓΟ λοιπόν και ας αφήσουμε τα "παιχνίδια"...
Εγώ ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα συμφωνήσω μαζί σου, σε ότι λές για το ΣΗΜΕΡΑ...
Εσύ διαφωνείς δηλαδή με τη δική μου τοποθέτηση για το ΠΩΣ έχουν καταντήσει ΣΗΜΕΡΑ τα πράγματα;;;

Γαιτί με ρώτας και δεν μου απαντάς, αν διαφωνής ή συμφωνής;;;
δε στο ζητάω για κανέναν άλλο λόγο, αλλά απο αυτές τις απαντήσεις που συλλέγω, διαμορφώνω και τη ροή των πραγματων ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΜΟΥ...
Ας δούμε λοιπόν που θα φτάσουμε....

Το θέμα του Μίλωνα, το ΚΑΤΑΛΑΒΑ, αλλά μάλλον εγώ ίσως να μΗΝ έγινα αρκετά σαφής απο την απάντηση που έδωσα...
Αν και πάλι δεν καταλαβένω ΓΙΑΤΙ θα πρέπει να μιλούμε με την ΟΡΟΛΟΓΙΑ των Τεκτόνων;;;
Αυτό είναι κάτι που ΑΚΟΜΑ δεν μου απαντήθηκε...

Ας δούμε λοιπόν, η ροή ΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙ....

Κέλσος ο Φιλάληθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 18:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
[ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΟΥ ΦΥΤΡΩΝΕΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΟΥ ΛΩΤΟΥ?....ΧΜΜ...ΝΑΙ..ΕΚΕΙ]
KANEIΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΦΑΝΕΡΟ...
ΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ...
ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΒΕΒΑΙΟ...(+ΕΔΩ)
-ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ...ΣΤΑ ΕΛΗ...


ΝΑ + ΚΑΤΙ ΕΞΙΣΟΥ ΟΜΟΡΦΟ...
[Σήμερα όμως μπορούμε να έχουμε αυτόν εδώ το χώρο και να μιλάμε, και να ψάχνουμε, και να ρωτάμε, και να διαδίδουμε, και να μεταφέρουμε γνώσεις, ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΘΕΟ-ΑΝΘΡΩΠΟ, ε νομίζω είναι ένα βήμα προς το Φως πιο ελεύθερο.]

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ
ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 19/03/2003 19:03:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 21:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλησπερα φιλοι μου

Ειχα χασει πολλα επεισοδια τελικα απο αυτο το θεμα!!! Η εξελειξη απροβλεπτη και συναρπαστικη... επιτελους ενας διαλογος που ειχε σχεδον τα παντα: Αντιθετες αποψεις, συγκρουσεις, αντιπαραθεσεις...ειλικρινα αν και εβγαλα τα ματια μου διαβαζωντας καπου 7 σελιδες το ΚΑΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ!!!

Τελικα μπορει να μαθει κανεις αρκετα...οχι μονο διαβαζωντας τα διαφορα links και στοιχεια που αφηνει ο καθε χρηστης αλλα παρακολουθωντας τις αντιδρασεις ολων μεσα απο τις απαντησεις.

Σε καποια συζητηση εκφραζωντας την απορια μου γιατι να μην δωθει στον λαο η γνώση που αποκτα κανεις στον τεκτονισμο η απαντηση που μου δωθηκε ηταν πως δεν ειναι ο κοσμος ετοιμος να την δεχτει...
Σε συζητηση παλι με καποιον τεκτονα ειπωθηκε πως ειναι ετσι η λειτουργια μιας στοας και των εργασιων της που απο μονο του το συστημα σε "πεταει" εξω...

Αναρωτιεμαι τωρα...δεν αντιφασκουν αυτα τα δυο??
Αν ο τεκτονισμος ειναι ενα συστημα το οποιο απο μονο του εχει την ικανοτητα να μην "δινει" σε αυτους που δεν ειναι ετοιμοι μεσα στην αφελεια μου δεν βλεπω τον λογο να μην παρουσιαστει το εργο της ανοιχτα στον κοσμο...

Και να συνεχισω τον προβληματισμο μου... ατομα που θέλουν να μαθουν για την γνωση, για τον εαυτο τους, για τον ανθρωπο ξερω πως μπορουν να διαβασουν, να συζητησουν (ακομα και με τεκτονες) και να ψαξουν. Δεν λεω πως ειναι ευκολο η δυσκολο να "μπεις" σε καποια στοα αλλα ατομα τα οποια θελουν να μαθουν αλλα δεν θελουν να ανοικουν σε καποια ομαδα - ποσο μεγαλο μερος της γνωσης χανουν ??

Απορια στην απορια - Γλυκε μου φιλε ramoglou μαλλον απαντησα και στο επισημο nick μου "wonders"
Φιλε Εον

quote:
Ε αυτά μου την δίνουν εμένα...και γιαυτό τα παίρνω στο κρανίο ....Γιατι δεν έγραψαν απο την αρχή "Εργάτες" θα τους έλεγε κανείς τίποτα ?

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου... στην προκειμενη περιπτωση ενοιωσα πως υπαρχει μια ομαδα καπως "κλειστη" που με καποιο κωδικα συννενοειτε χωρις να καταλαβαινουμε εμεις που βρισκομαστε εξω απο την ομαδα...

Η προβληματισμενη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 22:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
!ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΣΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ,
ΘΑ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ..ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ...

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ...ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΕΝΑ ΑΒΓΟ...
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ...ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΤΕΙ..'Η ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΕΙΣ?...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/03/2003 22:50:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 22:42:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ατμα ζωγράφισες πάλι!!

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 22:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ "ΟΜΙΧΛΩΔΕΣ ΝΗΣΙ" ΑΒΑΛΛΟΝ...

ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ..
ΑΚΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ...
(ΜΕ 'Η ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΟΔΙΤΣΑ...)

"Ο ΜΠΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ,ΗΤΑΝ
ΑΛΚΟΟΛΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ..."

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:22:26  Εμφάνιση Προφίλ
Απορώ πως κάποιοι υπερασπίζονται τις τεκτονικές στοές, χωρίς καν να ξέρουν τι διαδραματίζεται μέσα σε αυτές. Ας μας πούνε πρώτα τι κάνουνε εκεί μέσα και βλέπουμε μετά αν είναι καλό ή όχι. Αλλά βλέπεις δεν τολμάνε να μας πούνε. Και όποιος ήταν πρώην μασόνος και πάει να αποκαλύψει κάτι του απειλούν τη ζωή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:39:59  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε Κέλσο
ΔΕΝ διαφωνώ απλά συμπληρώνω τη σκέψη σου και διαχωρίζω το σήμερα από το χθες.
ΔΕΝ είπα ότι είμαστε παν-ελεύθεροι αλλά ποιο ελεύθεροι.
Είπα πως αυτή η προσπάθεια ΟΛΩΝ μας αρχίζει να αποδίδει λίγο-λίγο, δεν νομίζω να ζω με αυτή τη σάρκα όταν θα ολοκληρωθεί αυτός ο αγώνας, αλλά σίγουρα στη νέα μου ενσάρκωση θα είμαι ελεύθερος ( πες το όνειρο ).
Ο ΕοΝ είπε «είναι δύσκολο να καταλαβαίνουμε το ακριβές ύφος μέσα από το γραπτό» με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, γι αυτό και προσπαθώ να εξηγώ και να μην παρανοώ.
Αγαπώ τον τέκτονα, αγαπώ τον αδαή, αγαπώ τον μοναχό, αγαπώ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ με μία λέξη, σε όποια του μορφή.
Γιατί ;
Γιατί με την ποιο ασήμαντη πράξη του με διδάσκει.

ΑΤΜΑ
Δεν είχα άδικο που κάποιο ξημέρωμα σε βάπτισα ΑΡΠΑ ( θυμάσε ;;;).
Είσαι μια σειρά από ακατάληπτες νότες που αιθέρια κινούνται και πλαισιώνουν το λόγο μας, μελοποίησε μας και τύλιξε μας με την αιώνια όσο και ακατάληπτη μαγεία σου.

Μάρα μου αγαπημένη είπες :

quote:
Σε καποια συζητηση εκφραζωντας την απορια μου γιατι να μην δωθει στον λαο η γνώση που αποκτα κανεις στον τεκτονισμο η απαντηση που μου δωθηκε ηταν πως δεν ειναι ο κοσμος ετοιμος να την δεχτει...
Σε συζητηση παλι με καποιον τεκτονα ειπωθηκε πως ειναι ετσι η λειτουργια μιας στοας και των εργασιων της που απο μονο του το συστημα σε "πεταει" εξω...
Αναρωτιεμαι τωρα...δεν αντιφασκουν αυτα τα δυο??
Αν ο τεκτονισμος ειναι ενα συστημα το οποιο απο μονο του εχει την ικανοτητα να μην "δινει" σε αυτους που δεν ειναι ετοιμοι μεσα στην αφελεια μου δεν βλεπω τον λογο να μην παρουσιαστει το εργο της ανοιχτα στον κοσμο...

Η δική μου άποψη είναι (και την έχω εκφράσει πολλάκις ), από όσα ξέρω ότι όποιος για τους δικούς του λόγους αποφασίσει να χτυπήσει την πόρτα του τεκτονισμού, ροδοσταυρισμού, κλπ έχει όλη τη δυνατότητα να το κάνει.
Αν πάλι αποφασίσει άλλο τρόπο αναζήτησης τότε ΠΑΛΙ ελεύθερα μπορεί να το κάνει.
Η θέση μου για το λαϊκό πανεπιστήμιο είναι δεδομένη και την έχω εκφράσει.
Σου έβαλε θέμα η ΑΤΜΑ you can “wonder” know.

Ο Αναζητών


Apostolos

Edited by - Ramoglou on 19/03/2003 23:42:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2003, 23:46:57  Εμφάνιση Προφίλ
Καλός το Λοιδορό , καλός τον DUCK !
Λυκοπρόσωπε ποιόν απείλησαν ;
Που το γράφει ;
Όνομα έχει ;
Μήπως υπάρχει και νεκροταφείο δολοφονημένων τεκτόνων με επιτύμβια στήλη ;
Περιμένω απάντηση ( σιγά μη πάρω , την άλλη ακόμα την περιμένω )

Ο Απαντών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 00:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Αποστολε φιλε μου :) (και το λεω με τιμη αυτο) γραφεις

quote:
Η δική μου άποψη είναι (και την έχω εκφράσει πολλάκις ), από όσα ξέρω ότι όποιος για τους δικούς του λόγους αποφασίσει να χτυπήσει την πόρτα του τεκτονισμού, ροδοσταυρισμού, κλπ έχει όλη τη δυνατότητα να το κάνει.

αν προσεξεις θα δεις πως εγραψα

quote:
Δεν λεω πως ειναι ευκολο η δυσκολο να "μπεις" σε καποια στοα...

Η ερωτηση ειναι οσοι δεν θελουν να ανοικουν καπου...κατα ποσο δεν μαθαινουν καποιο μερος της γνωσης... και ποσο μεγαλο μερος της ειναι αυτο ?? Και γιατι για να μαθει κανεις αυτο το ποσοστο της γνωσης θα πρεπει να ανοικει καπου ? Εκει εστιαζετε η απορια μου.

Δεν μιλησα πουθενα για λαικο πανεπιστημιο αλλα xmmmmm ανοιχτο πανεπιστημιο ισως να ακουγοτανε καλυτερα

And I keep on wondering ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 00:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπημένη μου Μάρα
Το επαναλαμβάνω γιατί ίσως δε κατάλαβες.
Το ποιο δρόμο θα διαλέξει κάποιος για να γνωρίσει το διαλέγει από ΜΟΝΟΣ του.
Ποιος μπορεί να πει ΚΑΤΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ;
ΚΑΝΕΙΣ !!!
Απλά ο τεκτονισμός, ο ροδοσταυρισμός κλπ είναι δρόμοι το ποιόν διαλέγουμε είναι καθαρά δικό μας θέμα.
Κανείς μα κανείς δεν είπε ότι η απόλυτη αλήθεια κρύβετε σε κάποιο συγκεκριμένο σύστημα.
Είπαμε και το ξανάλεμε ο τεκτονισμός σου δίνει εργαλεία αναζήτησης το πώς θα τα χρησιμοποιήσεις είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ θέμα.

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 00:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Δεν μιλησα για την απολυτη αληθεια αλλα για την αναζητηση της γνωσης...ουτε ανεφερα πουθενα πως οι τεκτονες η οι ροδοσταυροι κατεχουν την απολυτη αληθεια και να μας την δωσουν και μας...

Απλα προβληματιζομαι ....για αυτα τα εργαλεια αναζητησης οπως αναφερεις φιλε μου Αποστολη να μπορουμε να τα βρουμε μονο εκει ??
Η μηπως βρισκονται και αλλου απλα χρειαζεται να ανοιξουμε τα ματια μας??

αχχχ....η μια απορια ....φερνει παντα την αλλη

And I keep on wondering....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 00:51:45  Εμφάνιση Προφίλ
Δανείζομε την απάντηση από τον αγαπητό μου Κέλσο

"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

Με καλύπτει απόλυτα

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 01:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου στούς αγαπητούς φίλους...

Κατανοώ την απορία σου φίλη Μάρα, ΑΛΛΑ κατανόησε και εσύ και ΒΡΕΣ έναν τρόπο να αποκτήσουμε τη "ΓΝΩΣΗ", απο ένα μέρος το οποίο ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΟΥΜΕ!!!!

Τι θέλω να πώ;
Απλά πώς μπορούμε να αποκτήσουμε τη ΓΝΩΣΗ απο τον ΕΞΕΙΔΗΚΕΥΜΕΝΟ κλάδο της Ιατρικής επιστήμης, π.χ της ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΑΝ αφ'ενός ΔΕΝ έχουμε προετοιμαστεί για τις απαραίτητες εξετάσεις πρός την Ιατρική Σχολή και στον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κλάδο και αφ'ετέρου ΔΕΝ πάμε ΠΟΤΕ να δώσουμε τις εξετάσεις αυτές;;;

Ναι, ΘΕΛΩ να αποκτήσω ΓΝΩΣΗ (εδώ βέβαια θέτω το σημαντικό ερώτημα ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΓΝΩΣΗ;)...
Ναί, ΑΛΛΑ δεν παώ να τις αποκτήσω....

Αυτό περί του ανοικτού πανεπιστημίου, ΥΠΑΡΧΕΙ και ΥΦΙΣΤΑΤΕ στο θέμα του Τεκτονισμού και είναι η ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ που υπάρχει για την Μυητική Σχολή των Τεκτόνων.
'Ομως μπορείς να μάθεις την ΕΦΑΡΜΟΓΗ της Ιατρικής, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ μέσα στην ιατρική Σχολή του πανεπιστημιού και ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΠΙΒΛΕΨΗ του υπεύθηνου καθηγητή;;;;;;

Πώς θα μπορούσε να λειτουργήσει λοιπόν το γεγονός ότι ΕΣΥ θέλεις, αλλά ΔΕΝ ΠΑΣ;;;;


Στην ζωγραφία (ομολογουμένος) της 'Ατμα τώρα μια "απάντηση"
Μας ρώτησες καλή μου ζωγράφε :

quote:
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ...ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΕΝΑ ΑΒΓΟ...
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ...
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΕΚΟΛΑΦΤΕΙ..'Η ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΕΙΣ?...



Χμμμμμ πονηρούλα... ΕΞΑΡΤΑΤΕ!!
Αν είμαι ένας ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ, θα το σπάσω και θα το ΦΑΩ....
Αν όμως, ΑΝ λέω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ, τότε θα το μελετήσω και θα φροντίσω να μου δώσει έναν νέο ΦΑΝΗ - ΕΡΩΤΑ που ΜΕΣΟ ΑΥΤΟΥ (της γνώσης που θα μου χαρίσει), να μπορέσω να καλλιεργήσω το χωράφι ώστε να μου αποδώσει πολλούς καρπους και μάλιστα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ, που σκοπό θα έχουν μονο έναν...
Να μου καλύψουν το αίσθημα της πείνας, μα συνάμα να μου ΘΡΕΨΟΥΝ και το σώμα....

Την καλησπέρα μου σε όλους και είθε η ειρηνή να επικρατήσει στον ΚΟΣΜΟ...
ΕΙΡΗΝΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 01:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΕΥΣΤΟΧΕ ΜΟΥ ...ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΤΗ...
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΛΟΓΙΑ..ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ..
ΚΑΙ ΑΛΛΛΟΙ ΑΚΟΜΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ..ΜΕ 'Η ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΙΤΣΕΣ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ...

ΤΟ ΑΒΓΟ-ΤΟ ΝΟΗΤΟ...ΚΑΙ Ο ΦΑΝΗΣ-ΕΡΩΣ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 01:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΒΕΒΑΙΑ...ΤΟ "ΑΒΓΟ"...
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...
...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ "ΠΤΗΝΑ"

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 01:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Μην σε στεναχωρεί που η ΜΙΑ απορία φέρνει την ΑΛΛΗ καλή μου Μάρα...
Αυτή είναι η ΜΑΓΕΙΑ του ΔΙΑ-ΛΟΓΟΥ...

Απόκτηση "γνώσης" μέσα απο τη συζήτηση λέει ο εξωτερικός νούς..
Απόκτηση ΓΝΩΣΗΣ δια του ΛΟΓΟΥ που τα ΠΑΝΤΑ ΕΓΙΝΑΝ, λεει ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΝΟΥΣ...

Νομίζω πώς αυτή είναι η ΧΑΡΑ των forums του Εsoterica.gr και η ΜΑΓΕΙΑ συνάμα....


Πάντως θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό που καυτηρίασε ο φίλος μου ΕοΝ και που ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ με βρίσκει σύμφωνο...
Εννοώ το θέμα ΠΟΛΙΤΗΣ και ΕΞΟΥΣΙΑΣ στις τάξεις των Τεκτόνων...

Μπορεί να ΑΠΑΓΟΕΡΕΥΕΤΑΙ η πολιτική και η θρησκευτική συζήτηση στις Στοές, ΑΛΛΑ τα μέλη των Στοών, σημερα και το τονίζω αυτό είναι κατεξοχήν ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ....
Ας μην κρύβοντε ΠΙΣΩ απο το ΗΘΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ του Τεκτονισμού (ΟΧΙ πολιτικές, ΟΧΙ θρησκευτικές συζητήσεις), αλλά ΜΕΣΟ της ΕΞΟΥΣΙΑΣ να επιβάλουν ΚΑΙ την πολιτική και την θρησκευτική θέλησή τους...

Ξαναλέω για να ΜΗΝ παρεξηγηθώ...
Αυτό είναι η ΚΑΤΑΝΤΙΑ του Τεκτονισμού ΣΗΜΕΡΑ, με την ελευθερία που έχει κάποιος να μετέχει ΑΝΕΞΕΛΕΝΚΤΑ μέσα στις εργασίες της Στοάς του.

Να που συμφωνούμε φίλε μου Ράμογλου, αλλά αναρωτήσου ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ...
Το ίδιο και εσύ φίλε μου ΕοΝ που είσαι ΥΠΕΡ του να βγούν όλα στη φόρα...
Να τα αποτελέσματα, έμπρακτα εμπρός μας.....

Πάντως αυτό που ΕΓΩ θα ήθελα ΣΗΜΕΡΑ, στην Εαρινή Ισημερία του 2003 θα ήταν...
ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι Πνευματικοί αρχηγοί όπως:
Ο Οικουμενικός Πατριάρχης και οι κατά τόπους Πατριάρχες Ιεροσολύμων, Αντιοχείας, Αλεξανδρείας.
Ο Πάπας της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας με του δικούς του κατα τόπους Πάπες, καρδινάλιους κλπ
Ο Δαλάϊ Λάμα
Οι Πνευματικοί αρχηγοί του Ισλάμ
Ο Αρχιραβίνος της Εβραϊκής Συναγωγής
Οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι ΟΛΩΝ των Τεκτονικών Τύπων
Οι Μεγάλοι Μάγιστροι των διαφόρων Ιπποτικών Ταγμάτων

όλοι αυτοί, να βρίσκοταν ΤΩΡΑ στη κεντρική πλατεία της Βαγδάτης, αγκαλιασμένοι και αδερφομένοι με τον ΑΜΑΧΟ πληθυσμό που θα δεχθή τους τόνους απο βόμβες ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΣ ΔΟΛΑΡΙΩΝ, με τα τεκτονικά σύμβολα γεμάτα...

Να ποιά θα ήθελα ΕΓΩ να ήταν η ΔΡΑΣΗ και το ΕΡΓΟ όλων όσων κόπτονται για την Πνευματική Εξέλιξη του Ανθρώπου...
Αλλά για ΠΟΙΟΝ Ανθρωπο μιλάμε;;;;
Πάλι για Εκείνον που ο Πόντιο Πιλάτος τον έδειξε λέγοντας:

ΙΔΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Για Εκέινον που ΘΥΣΙΑΣΕ το σώμα του για την ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...
Που είναι η θυσία των εκπροσόπων του;;;
Που είναι η ΣΤΑΣΗ ζωή τους ΣΥΜΦΩΝΑ με το ευαγγέλιο Του;;;

Λόγια γραμμένα σε χαρτί.....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Αλλά και ποιός είμαι εγώ που ζητάω ΟΛΑ αυτά;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 02:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ
Πόσες φορές σταυρώθηκε σε αυτή τη συζήτηση ο Υιός του Ανθρώπου και δεν το είδες; Πόσες φορές αναστήθηκε και δεν το είδες; Πόσες φορές εκτυλίχθηκε γύρω σου ο κύκλος της ζωής και δεν το είδες γιατί δεν ήσουν έτοιμος να το δεις; Πόσες φορές συνέβη μέσα σου και δεν κοίταζες; Παρατήρησε περισσότερο και μίλα λιγότερο, ίσως κάποτε να μάθεις να μιλάς για τα όσα συμβαίνουν γύρω σου. Εγώ ακόμα προσπαθώ να συλλαβίσω αλλά ούτε γραφή γνωρίζω, ούτε ανάγνωση έμαθα ακόμα. Μα επιμένω, και ίσως κάποτε γίνω πιο ελεύθερος από τα πάθη μου που μου σφαλίζουν τα μάτιά μου από το φως.

Θα στο πω όμως και πάλι, ο δρόμος είναι μοναχικός, ούτε παρέα κανένα δάσκαλο έχεις, ούτε κάποιο οδηγό, μόνο κάτι σύμβολα που στέκουν μετέωρα για να τα ερμηνεύσεις, όπως μπορείς και όπου φτάσεις σε κάθε ταξίδι της ζωής αγκομαχώντας... Και την αλήθεια να σου πουν αν δεν μπορείς να την καταλάβεις, αστείο θα σου φανεί και θα προσπεράσεις. Δουλειά λοιπόν, δουλειά και σιωπή.

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 02:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Κάπου με ρώτησαν:
Δουλειά ή Δουλεία;;;
Και απάντησα:
ΕΡΓΑΣΙΑ!!!

Στη δουλειά = δουλεία υπάρχει η ΣΙΩΠΗ, σωστά το λές φίλε μου...
Υπάρχει η ΣΙΩΠΗ γιατί ο δούλος δεν μπορεί να ΜΙΛΗΣΕΙ, απλά... ΑΓΚΟΜΑΧΑΕΙ.....

Καλό θα ήταν να μιλάμε...
Μα να μιλάμε με ΜΕΤΡΟ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 10:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Φίλτατοι, γνωρίζω οτι θα σας φανεί ακατανόταο αυτό που θα πώ ,αλλά επειδή μου την "έδωσαν" τα λόγια και η στάση του Πλάτωνα θα απέχω απο την κουβέντα που αναπτύσεται γιατι αυτήν την φορά αν μιλήσω θα κάνω πράγματι κακό στην κουβέντα ενώ αυτή έχει πάρει μια ευχάριστη τροπή
.Ο φίλος αυτός αφού διέκοψε με μια άσχετη φωτογραφία (που κατα τη γνώμη μου ξεφτύλιζε εμάς ,το δυναμικό μας και τις απόψεις μας )το θέμα ξαναδιέκοψε με μια επίθεση σε εμένα προσωπικά που καταφανέστατα την έκανε βιαστικά και χωρίς ιδιαίτερο λόγο και αφορούσε τελείως άσχετο με το παρόν θέμα.

Ευχαριστώ και θα τα ξαναπούμε σύντομα...καμιά φορά πρέπει να σιωπούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy