ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι αντιπαλότητας χριστιανών και "δωδεκαθεϊστών" στο Esoterica vol. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
social worker
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 16:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους social worker
κοιτα κάνεις ενα μικρό λάθος..

Στην ορθόδοξη πίστη δεν τιμούμε το ξύλο ουτε καν την σάρκα αυτού που εικονίζεται...ουτε ταυτίζουμε το ξύλο τον πυλό το μάρμαρο με τον θεό

Μόνο τον θεό τιμούμε και αυτόν απευθείας,μέσω της διδασκαλίας και του παραδείγματος ζωης που μας έχει δώσει..

Ολοι οι άγιοι δεν είναι για λατρεία αλλα είναι βοηθοί για την προσωπική μας αγιότητα..και τιμούμε τον πευματικό τους αγώνα και όχι την σάρκα τους ουτε ττην ξύλινη εικόν τους..

Ουτε εξαρτάται η πίστη μας απο τις εικόνες τα σκηνώματα ουτε καν από τους αγίους...αν δεν κανεις τον προσωπικό σου αγωνα δεν εχει σωτηρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 17:23:34  Εμφάνιση Προφίλ
social worker:
«Δεν το έβαλα ως ιστορικο στοιχείο..
Πες μου όμως πριν τιν έναρξη της Μάχης σε ποιον πρόσφεραν θυσίες οι Αθηναίοι,ή οταν επιτίθοντο τι φώναζαν...»

Όλοι οι λαοί, πριν την μάχη, συνήθιζαν να αποδίδουν τιμές στις θεότητες που λάτρευαν και ΠΙΣΤΕΥΑΝ ότι έτσι θα προστατεύονταν. Βέβαια, οι εξυπνότεροι γνώριζαν την «αναβολική» δράση που κάτι τέτοιο παρέχει στον μελλοθάνατο…

Άλλο όμως αυτό και ΑΛΛΟ Ο ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! Οι Εβραίοι, και αργότερα οι Χριστιανοί, έσφαζαν και κατακρεουργούσαν ΓΙΑ την επικράτηση του Θεού τους.

Με λίγα λόγια, ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ.

Αυτό σημείωσα, αυτό ήταν και το λάθος σου.

social worker:
«ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩς ΜΟΥ ΤΙΝ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΑΣΧΕΤΟ….»

Επιμένεις σε ένα ΛΑΘΟΣ. Δεν υπάρχουνε θρησκευτικοί πόλεμοι.

Εάν έχεις ΤΕΚΜΗΡΙΑ, με συγκεκριμένες αναφορές σε πηγές και χρονικογράφους ή βιβλιογραφία, τότε ορίστε να τα ακούσουμε. Τζάμπα προσπαθείς να δημιουργήσεις ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, μάλλον εξόχως επιφανειακά έχεις πιαστεί ή παραπλανηθεί στο θέμα ετούτο φίλτατε.

social worker:
«Επίσης μην ξεχνάς τις αμφικτυωνίες...»

Δεν μου λες, τις ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ του Απολογητή διαβάζεις άνθρωπε μου??

Οι αμφικτιονίες, που από τοπική θρησκευτική οργάνωση εξελίχθηκαν σε ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΛΕΩΝ-ΚΡΑΤΩΝ, ήταν ουσιαστική η πρώτη πράξη στην αρχαιότητα σύμφωνα με την οποία αναπτύχθηκε ΚΟΙΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ μεταξύ των Ελλήνων.

Συνάμα, και λόγω του γεγονότος ότι οι αμφικτιονίες ΗΔΗ ΕΙΧΑΝΕ θρησκευτικό χαρακτήρα, δίχως όμως να επιβάλλουνε ποτέ η μία Πόλη στην άλλη Θεούς, πιστεύω και τρόπους λατρείας ή δογματικά πλαίσια, έδιδαν για ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ μεταξύ τους (της συνομοσπονδίας ουσιαστικά) και τον λεγόμενο «Ιερό Όρκο».

Έτσι, είχανε κοινές συμφωνίες για την κοπή νομισμάτων για παράδειγμα.

Το ότι δεν επρόκειτο για θρησκευτικούς πολέμους αποδεικνύεται και από το ότι κανείς δεν επέβαλε σε κανέναν Θεούς και «ιερά κείμενα».

Όποτε λοιπόν ξεστράτιζε μια Πόλη από το συμφωνημένο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ, όπως η αμυντική γραμμή και άλλα σχετιζόμενα, τότε, όπως και άλλωστε προβλέπονταν, κηρύσσονταν ο πόλεμος (π.χ 448-356). Κατά πολλούς ο «ιερός πόλεμος», ένεκα του προϋπάρχοντος θρησκευτικού πλαισίου.

Αυτή είναι η πραγματικότητα φίλτατε, και, για μια φορά ακόμα, καλό είναι να μην βιάζεσαι τόσο πολύ.

social worker:
«Αλλα αφού το θεωρείς σωστό να κανουμε εμείς οι Χριστιανοί ενα χρυσελεφαντινο αγαλμα του Ιησου καμια 10 μετρα ύψος και να διοργανώνουμε καθε 3 και λίγο πανηγυράκια γύρω από αυτό...»

Γιατί, λίγα πανηγύρια γίνονται γύρω από μονές και εκκλησίες, όπου υπάρχουνε διάφορα «εκθέματα» όπως πεθαμένοι «Άγιοι» και άλλες ακρότητες? Στην Τήνο ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ κάθε χρόνο? Στην Παναγία Σουμελά ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ κάθε χρόνο?? Οι διάφορες περιφορές, όπως στη Κέρκυρα, ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

Σε πείραξε το άγαλμα δηλαδή? Εάν σε χαροποιεί περισσότερο η Α ή Β μούμια, τότε….είναι θέμα γούστου!

social worker:
«Το περίφημο θαυματουργο ξόανο της Αρτέμιδος που κλεφτικε
Η παλιά εικόνα της Ηρας στη Σάμο»

Άσε, να μην πιάσουμε το θέμα με τα ξόανα και τα ΤΟΤΕΜ, διότι δεν μας φτάνουνε ούτε εκατό σελίδες φίλτατε!

Άς δούμε όμως ορισμένα λατρευτικά των χριστιανών ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, και όχι πριν από 2000 χρόνια:

Σε δύο Γαλλικές πόλεις παλαιότερα, η Κλερμόν και η Σαλόν, επεδείκνυαν με άκρατη ιεροπρέπεια στους πιστούς από έναν…«άγιο ομφαλό» του Ιησού! Ο τρίτος (κομμένος στα δύο…) φυλάσσεται ΑΚΟΜΗ στον καθεδρικό ναό της Ρώμης Λατεράν το ένα κομμάτι, και στη Σάντα Μαρία ο άλλος!

Νομίζεις ότι ο παλιμπαιδισμός τελειώνει κάπου εδώ?

Στην Εκκλησία του Αγίου Παύλου της Ρώμης υπάρχουνε τα…«άγια σπάργανα» του Ιησού!! Μία ακόμη αλλαξιά (αμ τι νομίζετε με μία ήταν?) «διατηρείται» στον καθεδρικό ναό της πόλης ‘Ααχεν της Γερμανίας….

Κάποιοι άλλοι που…δεν πρόλαβαν την μοιρασιά (!) έπρεπε να «αρκεστούνε» ΜΕ ΑΧΥΡΑ! Και να που υπάρχουνε ορισμένες Εκκλησίες στην Λωραίνη όπως και στην Γένουα όπου οι παπάδες με κατάνυξη επιδεικνύουν τα….άχυρα που ξάπλωσαν το βρέφος Ιησού!!!

Όμως, υπάρχουνε και άλλα πιο βαρυσήμαντα «αποδεικτικά στοιχεία»: επειδή ο Ιησούς της περιγραφής ήτανε Εβραίος φυσικά και υπέστη την περιτομή. Αυτό το μικρό τεμάχιο του δέρματος λοιπόν που ενώνει την πόσθη με τη βάλανο έχει μοιραστεί σε….δεκαεπτά διαφορετικές Εκκλησίες ανά την Ευρώπη!!

Είπατε τίποτα?

Τα σχετικά «στοιχεία» που περιοδεύουν κατά καιρούς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες είναι γνωστά και δεν νομίζω να χρειάζονται σχολιασμό. Δεν υστερούν σε τίποτα πάντως!

«Άγια σπάργανα» οι Δυτικοί? Τα δοχεία από τα δώρα των τριών μάγων οι Ορθόδοξοι!
«Άγιο ομφαλό» οι Δυτικοί? Το «Τίμιο ξύλο» οι Ορθόδοξοι!
Η στάμνα της Κανάν οι Δυτικοί? Η κουρδιστή αυτανάφλεξη του Πάσχα οι Ορθόδοξοι!

Και ο κατάλογος της κόντρας δεν έχει τελειωμό. Θέλεις να δούμε και άλλα ή αρκούνε φίλτατε?

Σε όλα τα παραπάνω, ας θυμηθούμε και τι λένε οι γραφές συνάμα.

«ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω, όσα έν τη γη κάτω και όσα έν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. Ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς. Εγώ γάρ ειμί Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής αποδίδους αμαρτίας γονέων επί τέκνα έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοίς μισούσι με» (Έξοδος, κεφάλαιο Κ’, εδάφια 4-6)

ΣΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ:

«Δεν θα κάνεις για τον εαυτό σου άγαλμα ούτε κανένα ομοίωμα (εικόνα ή ξόανο), από όσα υπάρχουν ψηλά στον ουρανό, κάτω στην γη και όσα βρίσκονται μέσα στα νερά κάτω από την γη. Δεν θα τα προσκυνήσεις ούτε θα τα λατρεύσεις. Διότι εγώ είναι ο Κύριος ο Θεός σου, ζηλιάρης, τιμωρώντας τις αμαρτίες των γονέων με ανταπόδοση στα παιδιά τους μέχρι της τρίτης και τέταρτης γενιάς σε κείνους που με μισούν».

Και ο νοών νοείτω………………Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 18:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Social Worker, πριν απαντήσεις, σκέψου αν αξίζει.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 19:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Schwabe:
Γιατί, λίγα πανηγύρια γίνονται γύρω από μονές και εκκλησίες, όπου υπάρχουνε διάφορα «εκθέματα» όπως πεθαμένοι «Άγιοι» και άλλες ακρότητες? Στην Τήνο ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ κάθε χρόνο? Στην Παναγία Σουμελά ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ κάθε χρόνο?? Οι διάφορες περιφορές, όπως στη Κέρκυρα, ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΤΟΣΟ ΚΟΥΤΟ ΤΟΝ ΠΕΡΝΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?
ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΗΣΙΩΣ ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΜΗΤΟΡΩΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΙΑΤΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.
ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΤΗΣΙΑ ΚΟΣΜΟΣΥΡΡΟΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΣ.
Ας πούμε οτι βρίσκονται 10, 100, 1000 αλλά 9 στα 10 εκατομμύρια Ελλήνων? Κάτι θα συμβαίνει δέν μπορεί
Κάποια αλήθεια θα κρύβεται απο πίσω.

quote:
WWalker:
Social Worker, πριν απαντήσεις, σκέψου αν αξίζει.

Πραγματικά, δέν αξίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 20:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
WWalker:
«Social Worker, πριν απαντήσεις, σκέψου αν αξίζει.»

Προπάντων, αν έχεις και κάτι να απαντήσεις…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
θνητά όμως γενη δεν ήταν

Σαν ήρθε λοιπόν και για τούτα ο προορισμένος χρόνος της γέννεσης έπλασαν αυτά οι θεοί μέσα στη γη από γη και φωτιά


θνητα γενη λεει γενος ειναι πληθος
επλασαν τα γενη οι θεοι οχι τον μπαμη και την λουκια γενη,πληθος

και τι αλαξε;;; σταματησαν οι πολεμοι;;; η δουλεια;;; η πορνεια;; η εκμεταλευση των αδυνατων απο τους δυνατους;;;

Μιλάμε φυσικά για θέματα θρησκείας εντάξει???

και τι καινουργιο ειπε;;;;
τιποτα οτι λενε ολες οι θρησκιες
ποια η διαφορα;;;;


γιατι φορτώνεις σε έναν θεό όλες τις πράξεις των ανθρώπων??
γιατι αν υπαρχει πρεπει να μην αφηνει κανεναν να κανει κακες πραξεις και να τις φορτωνει σε αυτον
τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις
η σταυροφοριες εγιναν γιατι ο θεος δεν ηθελε να ζουν απιστοι σε αυτη την περιοχη
ετσι τουλαχιστον ειπαν
αν εδωσε την εντολη τοτε περνει και την ευθυνη
αν δεν την εδωσε αλλα αφησε να γινει οτι εγινε τοτε παλι περνει την ευθυνη

και ποιος σου λεει οτι δεν τιμωρηθηκαν?

η ιστορια
και εδώ και στην επόμενη ζωη..
για την επομενη δεν με νοιαζει
1)γιατι δεν υπαρχει και δευτερον και να υπαρχει δεν ξερουμε αν τημωριθηκαν η τιμηθηκαν

Για πες μερικούς από τους σταυροφόρους που κατάφεραν να γυρίσουν πίσω...

ο μπαμπης ο μακης ο μητσος ο σωτος ο σακης ...............


Για πες τον θάνατο μερικών μεγάλων ανθρώπων??
??????????

Πόσοι απο αυτούς αυτοκτόνησαν,ποσοι απο αυτους έμειναν μόνοι..ποσοι σκοτώθηκαν..ποσοι τρελάθηκαν..ποσοι απλά δεν μπόρεσαν να στεριώσουν και να δημιουργήσουν μια σωστή οικογένεια..και να σου πω κατι..δεν ξέρεις καν,κανείς δεν ξέρει την μεταθανάτια ανταμοιβή, αυτών που "μπλεχτηκαν" σε αυτο το κουβαρί...
αυτο που ξερουμε ειναι οτι εδω δεν τιμωριθηκαν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:20:20  Εμφάνιση Προφίλ
snoopy:
«ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΗΣΙΩΣ ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΜΗΤΟΡΩΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΙΑΤΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.»

Ναι, ναι, κάθε χρόνο αδειάζουνε οι ογκολογικές κλινικές, κάθε χρόνο μαζεύονται οι καρδιοχειρουργοί για να…σώσουνε όσα δεν καταφέρνει η επιστήμη, κάθε χρόνο συρρέουν οι ασθενείς που μια ζωή βασανίζονται από την αιμοκάθαρση……

snoopy:
«Κάτι θα συμβαίνει δέν μπορεί
Κάποια αλήθεια θα κρύβεται απο πίσω.»

Αλίμονο!

Σε κάθε περίπτωση, εγώ δεν σχολίασα τα «θαύματα» αλλά τις παραστάσεις και τα πανηγύρια που ανέφερε ο social worker.

Το ότι υπάρχει πληθώρα πανηγυριών και προσκυνημάτων, είναι γνωστό. Αν αρχίσουμε να παραθέτουμε το ΠΟΥ και ΠΟΣΑ……θα ξημερώσουμε!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

social worker
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους social worker
Βασικά βαρέθηκα...

Ουτε μια άποψη δεν είναι του απολογητη..

Έχεις βγάλει ψεύτες 40 καθηγητές πανεπιστημίου,ανάμεσα σε αυτούς ο Τσάτσος, ο κακριδής,ο Μ.Ανδρόνικος,Τραυλός,Δεσποτόπουλος και δεν συμμαζευεται.

Από την ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥσ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ

Εγώ σου μιλάω για στοιχεία και εσύ μου μιλάς για προσωπικές σου αντιλήψεις..Σου μιλάω σε επίπεδο διδασκαλιών και μου μιλάς συνεχώς για πράξεις ανθρώπων επειδή δεν έχουν μείνει στοιχεία καθημερινής ζωής και λατρείας της θρησκείας σου νομίζεις οτι μπορείς να ξεγλιστρας συνέχεια..


Σου δίνω παραπομπές και δεν κάνεις καν τον κόπο να τις διαβάσεις και μετά να μου απαντήσεις..Εγώ χτές έκανα 4 ώρες μελέτη για να τεκμιριώσω και να στοιχειθετήσω την απαντηση μου και εσύ μου απάντησες οτι δεν υπάρχουν ιεροί π΄λεμοι..

tip:4 ιεροί πόλεμοι που έγιναν κυρίως για τον έλεγχο μαντείων και προσκυνημάτων....

Σου ανέφερα πάνω απο 30 γιορτές...καθε μία με α ιερά της αντικείμενα..τους ιερείς τις ιέρειες τις παρθένες και τα τριγύρω..Δεν τα πιστεύεις επείδή δεν εχω τηλεοπτικά πλάνα να στο αποδείξω?????

και συνεχίζεται να πετάτε κομμάτια γραφών... γιατί δεν πας στα πρακτικά της συνόδου που αναφέρεται στην εικονομαχία και στην εικονολατρεία και πηγαίνεις προ Χριστού??????


και με την παρουσία 10-15 διαφορετικών εχρικών δογμάτων νομίζεις οτι ο πατριάρχης ιεροσολήμων θα ηταν τόσο ηλίθιος να πάρει μέχρι και διαμαντάκι εκει μέσα??

και τι θέλεις δηλαδή να παραδεχτώ οτι υπάρχουν ανάξιοι λειτουργοί????
Ευτυχώ που άναψες τα φώτα sto esoterica...

Επειδή προσωπικές απόψεις υπάρχουν 6.000.000.000.000.000.000 όταν θα μου αναφέρεται στοιχεία περι θρησκείας τοτε ευχαρίστως να απαντήσω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 21:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial
quote:
«ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω, όσα έν τη γη κάτω και όσα έν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. Ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς. Εγώ γάρ ειμί Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής αποδίδους αμαρτίας γονέων επί τέκνα έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοίς μισούσι με» (Έξοδος, κεφάλαιο Κ’, εδάφια 4-6)

Και ιδου ο λογος που θεωρω πως η λεξη "εβραιοχριστιανισμος" προσβαλει βαναυσα τους εβραιους. Λιγο σεβασμο λοιπον...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 02:08:03  Εμφάνιση Προφίλ
social worker:
«Βασικά βαρέθηκα..»

Και δεν είσαι ο μόνος………

social worker:
«Σου δίνω παραπομπές και δεν κάνεις καν τον κόπο να τις διαβάσεις και μετά να μου απαντήσεις..Εγώ χτές έκανα 4 ώρες μελέτη για να τεκμιριώσω και να στοιχειθετήσω την απαντηση μου και εσύ μου απάντησες οτι δεν υπάρχουν ιεροί π΄λεμοι..»

Θέλεις να πεις ότι οι τέσσερεις ώρες που επένδυσες είναι το «τεκμήριο» για τα όσα γράφεις? ΘΑ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ!

Έδωσα μια ολοκληρωμένη απάντηση στα όσα έγραψες, και δεν απάντησα μονολεκτικά. Εάν έχεις στοιχεία που να καταρρίπτουνε τα όσα έχω γράψει, ορίστε να τα ακούσουμε.

Τις πηγές που αναφέρεις μου είναι όλες γνωστές. Κανείς μα κανείς δεν είναι ωστόσο στο απυρόβλητο. Εδώ είμαστε λοιπόν.

social worker:
«4 ιεροί πόλεμοι που έγιναν κυρίως για τον έλεγχο μαντείων και προσκυνημάτων....»

Οι λόγοι ήταν πολιτικοί. Όσο «θεολογικοί» ήταν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ λόγοι καταδίκης του Σωκράτη, άλλο τόσο και θρησκευτικοί ήταν οι πόλεμοι που αναφέρεις!

Το κατανοείς ή άδικα μιλάμε?

social worker:
«Σου ανέφερα πάνω απο 30 γιορτές...καθε μία με α ιερά της αντικείμενα..τους ιερείς τις ιέρειες τις παρθένες και τα τριγύρω..Δεν τα πιστεύεις επείδή δεν εχω τηλεοπτικά πλάνα να στο αποδείξω?????»

Και λοιπόν?????????????

ΤΙ αποδεικνύει αυτό? Είπε κανείς ότι δεν υπήρχαν? Ωστόσο, ΠΤΩΜΑΤΟΛΑΤΡΕΙΑ δεν υπήρχε. Οργανωμένη και ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΗ λατρεία κοκάλων δεν υπήρχε. Θέλεις να πάμε παρακάτω?

social worker:
«και με την παρουσία 10-15 διαφορετικών εχρικών δογμάτων νομίζεις οτι ο πατριάρχης ιεροσολήμων θα ηταν τόσο ηλίθιος να πάρει μέχρι και διαμαντάκι εκει μέσα??»

Μα τι λες τώρα? Επικοινωνείς? Ποια «εχθρικά δόγματα»? Ξέρεις πολλούς που να θέλουνε να βγάλουνε τα μάτια τους?

Λίγο παρακάτω υπάρχει Μουσουλμανικό κέντρο λατρείας. Βγήκε κανείς να αμφισβητήσει την «γνησιότητα» της ιερότητας που του αποδίδουνε οι πιστοί Μουσουλμάνοι? Λίγο παρακάτω υπάρχει το τείχος των δακρύων. Βγήκε κανείς να πει ότι…….τζάμπα προσεύχεστε σε ένα μάτσο πέτρες??

Έλεος αγαπητέ, έλεος!

Ο καθένας, σέβεται τον άλλο διότι ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝΕ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ. «Θαύματα» έχουνε και εκείνοι, «θαύματα» έχουνε και οι δικοί μας.

Το συγκεκριμένο δε, είναι δυτικής προέλευσης επινόημα, και μάλιστα ένα εξόχως καθυστερημένο κόλπο, καθώς εάν τους ρωτήσεις ΠΟΥ βρίσκονταν το «θαύμα» για ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ή ΠΟΥ βρίσκονταν ο περίφημος «τάφος» για 300 και πλέον χρόνια, τότε……βγαίνει η μούγκα!

social worker:
«Επειδή προσωπικές απόψεις υπάρχουν 6.000.000.000.000.000.000 όταν θα μου αναφέρεται στοιχεία περι θρησκείας τοτε ευχαρίστως να απαντήσω..»

Ξεκίνα εσύ που ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, και θα ακολουθήσω και εγώ που ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ αυτά τα οποία θέλεις ως θέσφατα δήθεν να ισχύουνε……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

social worker
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 02:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους social worker
Schwabe Ο.Κ. ας συνεχίσουμε τοτε...

Αλλά ας θέσουμε κάποια πλαίσια..

Καταρχήν οι 4 ώρες μελέτης μου δεν είναι το τεκμήριο, αλλα είναι τεκμήριο τα πράγματα που μελετούσα μέσα σε 4 ωρες...

Αναφέρω ως πηγή την Ιστορία του ελληνικού Έθνους γιατι κατα την γνώμη μου είναι η σοβαρότερη και η πιο πολυάνθρωπη και η πιο τεκμιριωμένη δουλεία που έχει γίνει απο σοβαρούς έλληνες ιστορικούς αλλα κα γιατι μεσα στην συγγραφική ομάδα υπάρχουν και πολλοί έλληνες του δικού σου δόγματος.

Επίσης πριν συνεχίσουμε θα ήθελα να με βεβαιώσεις οτι απευθύνομαι σε έναν πολυθειστή ή δωδεκαθειστή και όχι σε έναν άθεο..
Ξέρεις εγώ τι λατρεύω και θα ήθελα να ξέρω και εσύ οτι ,και τι λατρευεις..

Επίσης θα προτιμούσα να αναφέρεις και να στεριώνεις τα λεγόμενα σου με καποια πήγη...Δεν σε ξέρω σαν άνθρωπο ώστε να μπορώ να στηριχτώ στα λόγια σου και στις απόψεις σου.ούτε εσύ με ξέρεις..

φυσικά είναι αποδεκτές και οι προσωπικές απόψεις και ιδιαίτερα ο επιχειρηματικός λόγος..

(ελπίζω να μην είσαι κανένας επαγγελματίας του χώρου γιατι εγω είμαι ενας απλός φοιτητης πληροφορικης...)

Αν ισχύουν τα παραπάνω ευχαρίστως να αντιπαραθέσουμε τις απόψεις ξεκινώντας απο θεογονία μέχρι αλθημερινή ζωή..φυσικά είναι ευπροσδεκτες όλες οι απόψεις ων μελών χωρίς φανατισμούς και με καποιο μέτρο κοινής λογικής..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 02:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
φίλε social worker απλά μια παρατήρηση.
Πράγματι Η "Ιστορία του Ελληνκού Εθνους" είναι ένα κολοσσιαίο δημιούργημα από έγκριτους ιστορικούς. Δε νομίζω όμως ότι ιστορικά βιβλία, όσο αντικειμενικά κι αν είναι, μπορούν να σου δωσουν απαντήσεις σε θέματα πίστης. Δεν μπορούν να σου υποδείξουν ότι το τάδε δογμα είναι καλύτερο ή ηθικότερο από το άλλο κτλ. Απλά καταγράφονται τα ιστορικά γεγονότα. Η σύγκριση και αξιολόγηση θρησκευτικών ρευμάτων αναγκαστικά θα γίνει με βάση τις προσωπικές πεποιθήσεις και ιδέες του καθενός.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 05/04/2006 03:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φραπές
Νέο Μέλος

Papua New Guinea
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 04:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φραπές
Τι κανετε ρε καλόπαιδα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 08:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Στην ορθόδοξη πίστη δεν τιμούμε το ξύλο ουτε καν την σάρκα αυτού που
>εικονίζεται...ουτε ταυτίζουμε το ξύλο τον πυλό το μάρμαρο με τον θεό

Ούτε καν την ξέρεις την "ορθόδοξη πίστη" για την οποία μιλάς. Αλήθεια, έχεις ακουστά για το χριστιανικό μυστήριο της ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΗΣ; Σύμφωνα με την πίστη σας, όταν τρώτε το ψωμάκι και πίνετε το κρασάκι της μετάληψης, αυτό ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ ΣΕ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ του Τζοσούα του χρισμένου, πριν φτάσει στο στομάχι σας! Σας το λέει κιόλας ο παπας όταν σας το δίνει "σώμα και αίμα χριστού". Ασε λοιπόν πόσο τιμάτε τη σάρκα γιατί πολλοί από εμάς αγριευόμαστε μ' αυτούς τους.. συμβολικούς κανιβαλισμούς!

>ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΗΣΙΩΣ ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ
>ΘΕΟΜΗΤΟΡΩΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΙΑΤΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ.

Το μόνο που δεν θεραπεύεται ούτε στην Τήνο είναι βέβαια η βλακεία γιατί όπως σοφά έγραψε ο Σίλερ ο Γερμανός "ενάντια στην ηλιθιότητα ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται"!

>και με την παρουσία 10-15 διαφορετικών εχρικών δογμάτων

Πάλι και πάλι και πάλι μίσος και έχθρα για τη διαφορετική άποψη για τη νέα ιδέα για την άλλη οπτική.. Τι θα γίνει με εσάς τελικά; Μέχρι πότε;

Στο μόνο που συμφωνώ τελικά με κάποιον "συνειδητό χριστιανό" είναι το ΒΑΡΕΘΗΚΑ. Τους γράφεις ΔΕΚΑΔΕΣ επιχειρήματα και απαντούν με κόλπα, με εξυπνάδες, με ψέμματα χυδαία και ανιστόρητα, με κοροϊδίες, με χλευασμό των αθώων τους θυμάτων που άφησαν στο πέρασμά τους και με κλάκες μεταξύ τους. Μα δεν υπάρχει ούτε ένας χριστιανός που να είναι σε θέση να κάνει έναν σοβαρό διάλογο με επιχειρήματα και σεβασμό; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 14:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Το μόνο που δεν θεραπεύεται ούτε στην Τήνο είναι βέβαια η βλακεία γιατί όπως σοφά έγραψε ο Σίλερ ο Γερμανός "ενάντια στην ηλιθιότητα ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται"!

quote:
Μα δεν υπάρχει ούτε ένας χριστιανός που να είναι σε θέση να κάνει έναν σοβαρό διάλογο με επιχειρήματα και σεβασμό; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ;


Αυτός είναι ο σεβασμός που ζητάς? Να αποκαλείς τους άλλους βλάκες και ηλίθιους?
Εσύ είσαι ο συνεχιστής των ένδοξων προγόνων?


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 14:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
quote:
Αναφέρω ως πηγή την Ιστορία του ελληνικού Έθνους γιατι κατα την γνώμη μου είναι η σοβαρότερη και η πιο πολυάνθρωπη και η πιο τεκμιριωμένη δουλεία που έχει γίνει απο σοβαρούς έλληνες ιστορικούς αλλα κα γιατι μεσα στην συγγραφική ομάδα υπάρχουν και πολλοί έλληνες του δικού σου δόγματος.

Οι πηγές του Σβάμπε είναι ο ίδιος ο Σβάμπε.

quote:
Ξέρεις εγώ τι λατρεύω και θα ήθελα να ξέρω και εσύ οτι ,και τι λατρευεις..

Την FERRARI του
Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

quote:
Επίσης θα προτιμούσα να αναφέρεις και να στεριώνεις τα λεγόμενα σου με καποια πήγη...

Τώρα ψώνισες από σβέρκο.

quote:
(ελπίζω να μην είσαι κανένας επαγγελματίας του χώρου γιατι εγω είμαι ενας απλός φοιτητης πληροφορικης...)

Τον πήρες χαμπάρι μόνο με 11 μυνήματα? Τόσο εύκολο ήταν?


Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 05/04/2006 14:42:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

social worker
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 14:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους social worker
Ερμοκράτη ενάντια στην ηλιθιότητα σου μάταια θα αγωνίζομαι γι αυτό θα απαντώ μονο στον Schwabe που φαίνεται τουλάχιστον να θέλει να μιλήσουμε με επειχηρήματα...

Και να σου πω κάτι ρε ανθρωπε???? Μέχρι να γεμίσεις τον εσωτερικό σου τενεκέ θα κάνεις μόνο θόρυβο...

Είσαι λάθος και μόνο που λες οτι είμαι ασχετος με την θρησκεία μου..λες και μέσα σε 11 posts με εχεις καταλάβει..

Έχεις κάνει θεό τον εαυτό σου φιλε και δεν τον έχεις καταλάβει...δεν πρόκειται να ξοδέψω ουτε ένα δευτερόλεπτο μαζι σου.

Πιστευω να δεχτει ο Schwabe και να γίνει σοβαρή συζήτηση..


Μεχρι να γίνεις σοβαρός πανε να κάνεις σπονδές στον Δια τον Γαμιά (Με έχει τσατίσει το Τζοσουα ο Χρισμένος.. )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 15:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin

Το θέμα αυτό θα παραμείνει ανενεργό για τουλάχιστον δύο ημέρες.

Βλέπω ότι αποδεικνύεται για άλλη μία φορά η αδυναμία του δογματισμού - κάθε προέλευσης - να διαχειριστεί δημιουργικά τις αντιπαραθέσεις.

Αυτό φυσικά δε σημαίνει καθόλου ότι στην παρούσα Συζήτηση δεν έχουν υπάρξει συμμετέχοντες οι οποίοι προσπάθησαν(και προσπαθούν) να εξάγουν "την ουσία των πραγμάτων" από την ανάγνωση της Ιστορίας και της Κοινωνικής πραγματικότητας ή του διαρκούς γίγνεσθαι των Θρησκειών και οι οποίοι αποδεικνύουν τον εαυτό τους ικανό να αποφύγει τις ανούσιες προσωποποιήσεις, τσουβαλοποιήσεις, μισαλλοδοξίες και τους επιφανειακούς χαρακτηρισμούς.

Προς χάρη λοιπόν αυτών ακριβώς των ανθρώπων, καθώς όσων υπολοίπων από εμάς έχουμε όντως βαρεθεί να παρακολουθούμε τη διαιώνιση εντελώς αφιλοσόφητων και ά-λογων διαμαχών - που δεν προσφέρουν σε κανέναν τίποτα, παρά μόνον ίσως στην επανατροφοδότηση του ίδιου του παραλογισμού και του τυφλού πάθους αυτών που τις συντηρούν συνεχώς - έχουμε επιλέξει να τηρήσουμε μία αυστηρή πολιτική απέναντι σε τέτοια φαινόμενα... ειδικότερα όταν οι ίδιοι οι υπαίτιοι δεν επιδεικνύουν καμία διάθεση αυτοσυγκράτησης και σεβασμού του άλλου ανθρώπου που έχουν απέναντί τους ή που πιθανώς διαβάζει τα λεγόμενά τους.

Ευτυχώς υπάρχουν πλέον στο ελληνικό κομμάτι του διαδικτύου αρκετοί άλλοι χώροι όπου τέτοιες άγονες στάσεις φαίνεται να είναι αποδεκτές ή θεωρείται πως δεν ενοχλούν και όπου η ερμηνεία της Δημοκρατίας γέρνει περισσότερο προς την πλευρά της ασυδοσίας... οπότε μπορούν να στεγαστούν εκεί τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις. Ο παρών χώρος πάντως ΔΕΝ προσφέρεται για κάτι τέτοιο.

Όπως είπα και στην αρχή, το θέμα θα παραμείνει ανενεργό για ένα τουλάχιστον διήμερο, έτσι ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα(παράλληλα βέβαια προτείνουμε - όπως πάντα - την εξερεύνηση του υπόλοιπου τεράστιου "τοπίου" των Συζητήσεων όπου όλο και κάτι ενδιαφέρον μπορεί να προκύψει... που ξέρετε;), να υπάρξουν πιθανές επεμβάσεις σε μηνύματα καθώς και συνοδές λήψεις σχετικών αποφάσεων.

Παρακαλούμε να μην ανοιχτεί κατά τη διάρκεια αυτής της "ανάπαυλας" παρόμοιο θέμα και ούτε να διαιωνιστεί σε άλλα σημεία αυτή η διαμάχη. Κάτι διαφορετικό μπορεί και να θεωρηθεί "casus belli" !

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας!
(e-mail επικοινωνίας: contact@esoterica.gr - αυτό που εμφανίζεται στο προφίλ μου έχει ουσιαστικά απενεργοποιηθεί λόγω spam, ιών και λοιπών "επιθέσεων"...)



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy