ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 17:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχει να κάνει μόνο με τον εαυτό σου. Οταν εσύ ο ίδιος βλέπεις αποτελέσματα μέσα σου και έξω σου, δεν πείθεσαι? Πείθεσαι. Δεν μπορώ να σου πω τίποτε άλλο. Μόνο η γνώση και η εμπειρία μπορεί να σου δώσουν απαντήσεις.......


Αποτελέσματα … γνώση και εμπειρία …

Αλλάζεις την γνώση και τις εμπειρίες και έχεις αλλά αποτελέσματα


Τελικά μου φαίνεται όλοι (εσω) κάνουμε ότι λειτουργεί – για μας - και κατά βάθος έχει τα αποτελέσματα που επιθυμούμε… διαφορετικά δεν θα μας αρέσανε και θα αλλάζαμε τις εμπειρίες και την «γνώση»


Το πώς πείθουμε τον εαυτό μας και τους άλλους μετά για αυτό (ότι είναι τα καλύτερα, τα μοναδικά , τα δεξιότερα τα ποιο σεξουλιάρικα ) δεν έχει και τόσο σημασία..

Γιώργος
..θα έσφαζα αυτή την στιγμή την μισή Ιεραρχία (ή ότι άλλο διαθέτετε) για μία μπουγάτσα ή ένα ταψάκι ραβανί..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 04:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο, με κάνα μπακλαβά... βολεύεσαι; / κάνε κλικ> http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7005

Ich komme von rechts und habe Vorfahrt. ((systran_aum: Έρχομαι από δεξιά και έχω προτεραιότητα)) Die Schuld liegt bei Ihnen, da Sie mir von hinten aufgefahren sind. ((systran_aum: Το λάθος είναι δικό σας γιατί με χτυπήσατε από πίσω)) SIM CARD: σφεντόνα και τΥράκι... αμφότερα xρήσιμα.

((Αϊντε και ξημέρωσε... / «Όλα είναι τέλεια»))
Χορηγός: SeriusBased_Μ©Ζ society

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 11:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Γιώργος
..θα έσφαζα αυτή την στιγμή την μισή Ιεραρχία (ή ότι άλλο διαθέτετε) για μία μπουγάτσα ή ένα ταψάκι ραβανί.."

Κι εγώ κι εγώ... Μπουγάτσα με τυρί και γάλα κακάο ή καφές... το καλύτερο πρωινό που τρώγεται ότι ώρα και να είναι

Θέλω κι εγώ Μήπως μπορείτε να μου στείλετε κανένα κομματάκι παρακαλώ?

Καλημέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 16:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Γιώργος
..θα έσφαζα αυτή την στιγμή την μισή Ιεραρχία (ή ότι άλλο διαθέτετε) για μία μπουγάτσα ή ένα ταψάκι ραβανί.."

Κι εγώ κι εγώ... Μπουγάτσα με τυρί και γάλα κακάο ή καφές... το καλύτερο πρωινό που τρώγεται ότι ώρα και να είναι

Θέλω κι εγώ Μήπως μπορείτε να μου στείλετε κανένα κομματάκι παρακαλώ?

Καλημέρα


Αχα!!… άλλος ένας στο δύσκολο μονοπάτι της κοιλιόδουλης Ατραπού


«May the μάσα be with you..!!!» .......


Γιώργος
… Master μασάει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 20:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τη μπουγάτσα με το δεξί χέρι.... Μην μας κατηγορήσουν ότι είμαστε αυτηνής της αριστερής ατραπού


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2006, 20:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τη μπουγάτσα με το δεξί χέρι.... Μην μας κατηγορήσουν ότι είμαστε αυτηνής της αριστερής ατραπού


Καλό είναι βέβαια να σταματήσουμε εδώ γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 03:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και τη μπουγάτσα με το δεξί χέρι.... Μην μας κατηγορήσουν ότι είμαστε αυτηνής της αριστερής ατραπού


Καλό είναι βέβαια να σταματήσουμε εδώ γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."



Έχεις δίκαιο αγαπητή Avallon sorry …..αλλά εκτός από «διαφημιστικά» από μια συγκεκριμένη και μάλλον μικρή ομάδα δεν έχουμε ακούσει κανέναν από την άλλη πλευρά … καμία κουβέντα ας πούμε για τον Σατανισμό ,τον θεό Set – την ιδέα Principle of Isolate Intelligence, Fraternitas Saturni , Yezidi , Xeper , Luciferians, η για την Maria de Naglowska , τον La Vey , τον Aquino…. , και γιατί όχι Jack Parson

Και να απαντήσει στο ερώτημα γιατί τελικά κάποιος να θέλει ακολουθήσει το Αριστερό μονοπάτι αφού του λένε οτι θα στην «πέσουν λύκοι και θα σε κατασπαράξουν» και γενικά θα έχεις «άσχημο και κακό τέλος» δεν θα γνωρίσεις ποτέ την "Αλήθεια" και δεν θα δείς "Φώς"

Και πώς μπορούνε να ξέρουνε αυτοί της δεξιάς ατραπού τι κατάληξη θα έχει ο άλλος της αριστερής , αφού κανένας από αυτούς δεν έχει πάρει αυτόν τον δρόμο..


Γιώργος
I was just following orders Sir… Jesus told me….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 09:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Γιώργο, το πάμε πάλι στο επιχείρημα αν δεν δοκιμάσεις πώς θα ξέρεις???? Δεν αυτο-καταρρίπτεται αυτό?
Ευτυχώς πήραν άλλοι αυτά τα μονοπάτια και μπορούμε να κρίνουμε (εάν μπορούμε να κρίνουμε τα απλά πράγματα!) ποιά θα είναι η κατάληξη! Θές ενα ωραίο παράδειγμα απο αριστερή? Πάρε έναν Κρόουλυ (πώς τον θές? Με ή χωρίς? Ζάχαρη εννοώ) :) και θα ξέρεις αρκετά για την...κατάληξη!!!
Έχω κι άλλα παραδείγματα εάν δυσκολευτείς να βρείς μόνος σου...είναι πιο προσωπικά, αλλά μ'έχετε συνηθίσει μέχρι τώρα... βασίζομαι πολύ και σε προσωπικές (έμμεσες ή άμεσες) εμπειρίες :)
Ωστόσο, να ξέρεις πως οι αριστεροί, ως πιο σκοτεινοί και ύπουλοι (όταν είναι συνειδητά αριστεροί βέβαια) δεν θα σου μιλήσουν ποτέ ξεκάθαρα και ανοιχτά για τον δρόμο τους, εκτός εάν τους έχει στρίψει (όπως γνωρίζω ΚΑΙ απο 'φίλο' αλλά και απο τύπους σαν τον Κρόουλυ), οπότε κι αυτά που θα σου πούν φιλτραρισμένα απο την τρέλα τους θα είναι...
Neeeeeeeeeeext!
Φιλιά
ΥΓ Ασφαλώς και θεωρούν οτι θα βρούν την αλήθεια (και βρίσκουν το ένα μέρος της βέβαια!)!!! Συγκεκριμένα την έχουν δεί επαναστάτες στο κακό 'αφεντικό', και λένε οτι μπορούν να μάθουν όλα τα μυστικά και τις φόρμουλες με τις οποίες θα γίνουν... βεζύρης στην θέση του βεζύρη (καλή ώρα σαν τον Τζωνάκο), στέλνοντάς τον στο πύρ το εξώτερον (το δικό τους) :) Κάτι ανάμεσα σε Κρόνο και Δία ένα πράμα...


Edited by - Pagwna on 07/02/2006 09:57:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 09:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχωριστό μήνυμα για το 'διαφημιστικά'!
Ο καθένας 'διαφημίζει' αυτό που κουβαλάει μέσα του καλέ μου Γιώργο. Όταν φτάσουμε στο σημείο να μήν μιλάμε και να μήν απαντάμε σε κανέναν (γιατί δεν χρειάζεται), έχουμε φτάσει στην θέωση! Προς το παρόν, ο καθένας πορεύεται με το 'προϊόν' του, ΕΣΥ με το δικό σου, κι ΕΜΕΙΣ με το δικό μας (το δικό σου παχαίνει βέβαια, κι εγώ είμαι σε δίαιτα) :) Να πετροβολήσουμε την Avallon που κάνει πολλές ερωτήσεις, και μετά εμάς (όλους όμως) που απαντήσαμε!!!
Ελπίζω να μην σε πειράζει που ΤΥΧΑΙΝΕΙ η κολλητή μου και συνοδοιπόρος μου στον συγκεκριμένο δρόμο να έχει ίντερνετ και να ξέρει το εσωτέρικα!!! (θα την στείλω στο χωριό της που μου ήθελε και τεχνολογία)... Δεν είμαστε εταιρεία πάντως, φίλες είμαστε με κοινούς στόχους. Και είναι η τελευταία φορά που 'υπερασπίζομαι' εδώ μέσα αυτή την φιλία, επειδή κάποιοι 'βλέπουν' παντού μάρτυρες του Ιεχωβά!!!
Κάτι άλλο... που να σ'ενοχλεί...'ελάττωμα'? (δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά... μόνο στο 'ξέρει αυτό ποιό'!)
Χαίρετε πολύ, και να είστε συνειδητοί εύχομαι (εμείς δεν είμαστε, αλλά το παλεύουμε)
Την αγάπη μου


Edited by - Pagwna on 07/02/2006 09:58:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 10:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχα!!… άλλος ένας στο δύσκολο μονοπάτι της κοιλιόδουλης Ατραπού


«May the μάσα be with you..!!!» .......


Γιώργος
… Master μασάει



Άλλη μια στο δύσκολο μονοπάτι αυτής της Ατραπού, φίλε μου Γιώργο

Πάντως φίλε Γιώργο, όσον αφορά αυτό που έγραψες "Και πώς μπορούνε να ξέρουνε αυτοί της δεξιάς ατραπού τι κατάληξη θα έχει ο άλλος της αριστερής , αφού κανένας από αυτούς δεν έχει πάρει αυτόν τον δρόμο..", λένε ότι σοφός δεν είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη του, αλλά αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων

Έχεις δίκαιο καλή μου Avallon, ξέφυγε η συζήτηση από το θέμα, συγνώμη



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 10:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις δίκαιο καλή μου Avallon, ξέφυγε η συζήτηση από το θέμα, συγνώμη

Οκ! ρε παιδιά αρκεί που το καταλάβατε!
Αν τώρα είχα καταλάβει το σεβντά σας για σιροπιαστά θα είχα φτιάξει ένα ταψί και θα σας είχα καλέσει να το περιδρομιάσουμε μαζί!

και το σχόλιο της ημέρας:

"Η αριστερή ατραπός είναι απλούστατα ισχυρή προσωπικότητα, χωρίς αγάπη. Θέληση, χωρίς σεβασμό"

Oποιος έχει αντίρρηση να σηκώσει το χέρι του...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 10:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας πω, τον εξορκισμό της Εμιλυ Ρόουζ τον έχετε δει??? Αληθινή ιστορία δεν λέει πως είναι??? Τι άλλη απόδειξη λοιπόν θέλετε για το πόσο όμορφος γίνεσαι όταν μπαίνεις στα αριστερά μονοπάτια???? Τώρα θα μου πεις, η ομορφιά είναι υποκειμενικό πράγμα, μπορεί εμένα να μου αρέσει ο Μπραντ Πιτ ας πούμε και εσύ να κάνεις εμετό........... οπότε να σου αρέσει να γίνεις δαιμονάκος, με κέρατα, τρίχες, ουρά κλπ κλπ. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα........ (ή μπακλαβά ότι θες παίρνεις).
Αλλοστε το site που μας έδωσε ο φίλος TheChosenNone, λέει πολύ καθαρά τι κάνει ο καθείς εκεί πέρα και ποιά είναι τα πιστεύω τους, γιατί δεν το διαβάζετε για να μάθετε??? Και μπορεί να σας αρέσει, επιλογή σας είναι.. .... βλέπετε ο Θεός μας κοροϊδεύει και δεν μας αφήνει να φάμε από το δέντρο του καλού και του κακού για να μην γίνουμε κι εμείς Θεοί και του πάρουμε τα πρωτεία............ Ενώ όπως διαφημίζουν οι "φίλοι αριστεροί" εάν ακολουθήσεις τα δικά τους μονοπάτια θα γίνεις Θεός και θα ελέγχεις τα πάντα. Που είναι λοιπόν το δύσκολο??? Επιλέγεις και πράττεις. Τι πιο απλό από αυτό......

Οσο για την "διαφήμιση" δεν θα επεκταθώ παραπάνω. Αρκετά αυτά που είπε η φίλη μου η Πέγκυ, νομίζω με κάλυψαν. (Τώρα σε αυτούς που κατάλαβαν την κρυφή εταιρεία που έχουμε ιδρύσει και μας ξεμπρόστιασαν ένα μεγάλο μπράβο!!!! είσαστε γάτες βρε!!!! προσπαθήσαμε να κρυφτούμε αλλά δεν τα καταφέραμε........). Μόνο μην μας στείλετε την εφορία γιατί δεν δηλώνουμε τα έσοδά μας......................

Την καλημέρα μου
ΚατερίναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 10:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon, εγώ θα σηκώσω χέρια πόδια και θα χοροπηδάω επί του...'πισινού', γιατί συμφωνώ, και θεωρώ οτι αυτή η μικρή πρόταση ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ! Εύγε, έδωσες την καλύτερη κατάληξη για το θέμα :) :) :)
Κατερίνα, αν έρθουν τίποτα άντρες με μαύρα, θα είναι της ΣΔΟΕ, και να ξέρεις, καλή η φιλία, αλλά αν με ρωτήσουν εγώ δεν σε ξέρω!!!!! :pppp

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 11:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Avallon:
quote:
"Η αριστερή ατραπός είναι απλούστατα ισχυρή προσωπικότητα, χωρίς αγάπη. Θέληση, χωρίς σεβασμό"

ΕΥΓΕ!!! Μπράβο, χαίρομαι που τελικά μάλλον σε βοηθήσαμε όλοι να βγάλεις αυτό το υπέροχο συμπέρασμα...... οπότε θεωρούμε το θέμα λήξαν...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 16:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βεζύρης στην θέση του βεζύρη (καλή ώρα σαν τον Τζωνάκο)

Pagwna



χαλιμης παρακαλω!

και οντως οι βεζυριδες ειναι επικινδυνοι...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 16:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

"Η αριστερή ατραπός είναι απλούστατα ισχυρή προσωπικότητα, χωρίς αγάπη. Θέληση, χωρίς σεβασμό"

Oποιος έχει αντίρρηση να σηκώσει το χέρι του...



κυρια, κυρια, εδω!


τι θα πει "ισχυρη προσωπικοτητα χωρις αγαπη"?


γιατι αυθορμητα μου ηρθαν στο μυαλο οι λιγοι παμπλουτοι που κυβερνανε τον κοσμο και δεν χορταινουν χρημα και εξουσια - που πλουτιζουν απο την αδικια, τον πονο, τον ιδρωτα και το αιμα των αλλων...


αυτοι ειναι αριστεροι???


γιατι εγω ετσι το νιωθω... (οι υπολοιποι που δηλωνουν της αριστερης ατραπου ειναι καραγκιοζηδες τσαρλατανοι!)


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 16:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκαιο Nemesi... αλλά ο Σοφός δεν θα δεχτεί κάτι σαν λάθος και μονό επειδή το λέει η κάποια ομάδα … αλλά θα το εξετάσει
Και θα εξετάσει εάν η συγκεκριμένη ενέργεια ( δεν είναι ακόμα λάθος) θα μπορούσε να έχει λάθος αποτελέσματα για “αυτόν”

Ένας από τους μεγαλύτερους Σοφούς της αρχαιότητας είχε πει “ δεν αξίζει να ζει κανείς βίο ανεξέταστο”

Και μετά έχουμε
….ο Crowley υποστήριζε ότι ήταν άσπρος μάγος … και είχε κατηγορήσει ότι ο A.O.Spare ήταν μαύρος . και ο Σαμαέλ μπορεί να λέει ότι ο Crowley ήταν μαύρος και αριστερός (όπως μας λέει και η φίλη παγώνα) και η Ελληνική ορθόδοξη εκκλησία πιθανών να λέει ότι και ο Σαμαέλ και οτιδήποτε άλλο (including Εσωτέρικα ) είναι μαύρος και αριστερός, “σατανιστικά πράγματα”

και τι συμπέρασμα βγάζουμε…?

Μήπως ότι ο καθένας κάνει και λέει ότι τον βολεύει και έχει τα αποτελέσματα που “λειτουργούν” για αυτόν … ?

Και εάν μέσα στην λειτουργικότητα του δόγματος- πιστεύω – ιδέας - ομάδας είναι το “εμείς είμαστε οι καλύτεροι” “αγιότεροι” “δεξιότεροι” και όχι σαν τους άλλους

Γιατί…… ίσως έτσι να μειώνονται και εκτονώνονται κάπως οι “τριβές” ανάμεσα στα μέλη της ομάδας .. γιατί όπως και να το κάνουμε όλο και κάποιος ή κάποιοι …θα δεν θα είναι και “sharpest tool in the box” , ή είναι λίγο μαλάκας , η πολύ “ξερόλας” ή “ με κοιτάει λες και είμαι ξερολούκουμο”


…. Αλλά τουλάχιστον ρε παιδί μου δεν είναι και ο Crowley

Εξάλλου ….Τι ομάδα (μαντρί) θα λειτουργούσε εάν δεν υπήρχαν και οι Crowlύκοι” που όπως μας αναφέρει κάποιος πολύ γραφικά παραπάνω δεν ήταν εκεί έξω να σας “κατασπαράξουν” και να σας “ξεσκίσουν”


Γιώργος
Nothing is a lie or truth
Everything is the color of the crystal
You are looking through -
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2006, 17:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σας πω, τον εξορκισμό της Εμιλυ Ρόουζ τον έχετε δει??? Αληθινή ιστορία δεν λέει πως είναι??? Τι άλλη απόδειξη λοιπόν θέλετε για το πόσο όμορφος γίνεσαι όταν μπαίνεις στα αριστερά μονοπάτια????

To έχω δει το έργο αλλα δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι...
Ηταν κάποιος στο έργο που ακολούθησε τα αριστερά μονοπάτια

Τζόννυ ναι αγόρι μου... σωστός ο συνειρμός σου...
Οσοι είναι αριστεροί του κώλου στο υλικό είναι επιφανείς Αριστεροί στο αστρικό


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 09:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Γιώργo, αυτό ακριβώς είναι η 'εξέταση' που αναφέρεις! Να ψάξεις και να αναλύσεις τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! Όταν μίλησα για τον Κρόουλυ (και μίλησα γι'αυτόν γιατί είναι χτυπητό και γνωστό 'παράδειγμα'), δεν χρειαζόταν να μου πεί κανείς αν είναι! Μπορώ να κρίνω απο την ζωή του (καμιά φορά αρκεί να κρίνεις απο τα λόγια του... αν σου πεί ας πούμε να πάς να πηδήξεις απο το μπαλκόνι, μπορείς να καταλάβεις οτι οι διαθέσεις του δεν είναι και οι καλύτερες). Εχεις διαβάσει λοιπόν τί έγινε στην ζωή του? Εχεις διαβάσει για το τί έπαθε η κορούλα του (την οποία λάτρευε βέβαια), και ΠΩΣ????
Ε, δεν χρειάζεται απο κεί και πέρα να μελετήσεις περαιτέρω για τον Κρόουλυ, ούτε χρειάζεται να σου πεί κανείς αν είναι δεξιός ή αριστερός!
Κάνεις ένα σοβαρό λάθος όμως! Θεωρείς οτι κάτι μπορεί να είναι καλό για κάποιον και κακό για κάποιον άλλον! Αυτό ισχύει για πολλά θέματα, όντως, όπως διατροφή ας πούμε!!!!!! Αλλά κάποια αποτελέσματα είναι λάθος για ΟΛΟΥΣ. Πχ,΄το να πέσεις απο το μπαλκόνι σου είναι κακό όποιος κι αν είσαι!!! Μπορεί να σε βοηθήσει να ξεπληρώσεις κάποιο κάρμα, και να ζήσεις ζώντας ανάπηρος το υπόλοιπο της ζωής σου. Απ'αυτή την άποψη είναι ΚΑΛΟ για σένα, γιατί θα τελειώνεις με κάποιο κάρμα. Αν αυτό εννοείς, συμφωνούμε! Αν το ανάγεις σε κάθε αποτέλεσμα και πράξη στην ζωή μας, διαφωνούμε!
Παρόμοια κρίνεις απο την ζωή του όποιου 'δασκάλου', και απο τα λόγια του επίσης. Το μόνο που χρειάζεται δηλαδή είναι ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ (για κάποιες περιπτώσεις που τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο)...
Δεν λέω οτι δεν υπάρχουν και τα ζώα που ακολουθούν όποιον τους κάνει να αισθάνονται ασφάλεια (γιατί τα ζώα αυτού του τύπου, για ασφάλεια ψάχνουν και βόλεμα)! Εμείς μιλάμε όμως για αυτούς που μπορούν να εξάγουν συμπεράσματα απο διαφορετικές πληροφορίες/κομμάτια.

Τζώνυ μου, σόρρυ που σου έδωσα λάθος τίτλο! Βεζύρη μου! Προσκυνώ! :) :p

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 11:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και θα το εξετάσει φίλε Γιώργο, εξάλλου ο δρόμος της Αναζήτησης, για τον καθένα μας είναι διαφορετικός και μοναχικός. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 12:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι κινούμαστε πάνω στον ίδιο κύκλο σε μια αέναη κίνηση. Ξεκινήσαμε από το ψηλότερο σημείο του και καταλήγοντας στο χαμηλότερο συνεχίζουμε την επιστροφή μας ξανά προς το αρχικό σημείο εκκίνησης. Άλλοι, οι περισσότεροι από την αριστερή πλευρά και κάποιοι λίγοι, πολλοί λιγότεροι από την δεξιά. Το μόνο δικαίωμα μας είναι η επιλογή της πλευράς επιστροφής, που δεν είναι και άλλο απο το δικαίωμα, της επιλογής του να θέλουμε να είμαστε γνώστες ή όχι του Δημιουργού και των δημιουργημάτων του. Το σημείο επιστροφής για όλους όμως θα είναι το ίδιο και το αυτό, αλλά σε μια διαφορετική κατάσταση συνειδητότητας. Έτσι έχει αποφασιστεί έτσι γίνεται και τίποτα δεν θα υπήρχε από όσα υπάρχουν αν δεν υπήρχε η κίνηση στην δεξιά ή την αριστερή πλευρά του κύκλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 13:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon: To έχω δει το έργο αλλα δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι...
Ηταν κάποιος στο έργο που ακολούθησε τα αριστερά μονοπάτια

Οχι βρε παιδί μου, αλλά όλο αυτό που τράβηξε η καημένη η κοπελίτσα και το πως την καταντούσαν οι δαίμονες, δεν είναι μια τρανή απόδειξη του τι "καλοί" είναι όλοι αυτοί????? Και το πόσο όμορφοι είναι???

Αγαπητέ/η SOLIM εν γένει συμφωνώ με την τοποθέτησή σου. Η διαφορετική κατάσταση συνειδητότητας που θα έχεις όταν επιστρέψεις, αλλά και η πορεία επιστροφής ειναι που κάνουν τη διαφορά........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 16:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Τζώνυ μου, σόρρυ που σου έδωσα λάθος τίτλο! Βεζύρη μου! Προσκυνώ! :) :p



χαλιμης ειπαμε...


οι βεζυρηδες ειναι της αριστερης!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 16:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οι περισσότεροι από την αριστερή πλευρά και κάποιοι λίγοι, πολλοί λιγότεροι από την δεξιά.


εχεις απολυτο δικιο αν θεωρησουμε "αριστερους" αυτους που ανεφερα παραπανω.


τεϊκ ε λουκ εραουντ γιου...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 17:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι κινούμαστε πάνω στον ίδιο κύκλο σε μια αέναη κίνηση. Ξεκινήσαμε από το ψηλότερο σημείο του και καταλήγοντας στο χαμηλότερο συνεχίζουμε την επιστροφή μας ξανά προς το αρχικό σημείο εκκίνησης. Άλλοι, οι περισσότεροι από την αριστερή πλευρά και κάποιοι λίγοι, πολλοί λιγότεροι από την δεξιά. Το μόνο δικαίωμα μας είναι η επιλογή της πλευράς επιστροφής, που δεν είναι και άλλο απο το δικαίωμα, της επιλογής του να θέλουμε να είμαστε γνώστες ή όχι του Δημιουργού και των δημιουργημάτων του. Το σημείο επιστροφής για όλους όμως θα είναι το ίδιο και το αυτό, αλλά σε μια διαφορετική κατάσταση συνειδητότητας. Έτσι έχει αποφασιστεί έτσι γίνεται και τίποτα δεν θα υπήρχε από όσα υπάρχουν αν δεν υπήρχε η κίνηση στην δεξιά ή την αριστερή πλευρά του κύκλου.

Θα συμφωνήσω με την αναφορά στον κύκλο …
Αλλά πιστεύω ότι η πορεία είναι προς το κέντρο του κύκλου το ΕΝΑ(σημείο) το Έσχατο

Αλλά ….

Άλλοι τραβάνε μια ευθεία γραμμή (πορεία) από την περιφέρεια του κύκλου και προχωράνε βλέποντας μπροστά τους το Ένα σημείο και τούς “απέναντι” – που έρχονται και αυτοί σε ευθεία γραμμή από την άλλη μεριά του κύκλου ( νομίζοντας ότι οι άλλοι είναι λάθος)


Και άλλοι έχουν μια ποιό σπειροειδή εξέλιξη / πορεία “κόβοντας βόλτες” σχεδόν σε όλη την επιφάνεια του κύκλου

Το τέλος το ίδιο είναι…. όλοι στο Ένα θα καταλήξουμε … απλά μερικοί έχουν more fun


Γιώργος.
It’s just a ride ..just a ride …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 20:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pagwna μας λες αν θέλεις περισσότερα για την κόρη του Κρόουλι?
Κάτι είχα ακούσει και γω αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 10:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon, για ποιά απο τις δύο κόρες θέλεις να μιλήσουμε??? :)
Κάτσε να τα πάμε με μία σειρά. Ο πιθανά δεξιός λοιπόν Κρόουλυ έκανε δύο κόρες. Για την πρώτη (που είχε ένα μακρύ όνομα, δεν το θυμάμαι) είχε κάνει τελετή ενβάπτισής της για να την φωτίσει κάποιο πνεύμα, δεν ξέρω ποιό, και κατά την διάρκεια της τελετής κατασπαράχτηκε, κι ακρωτηριάστηκε απο το 'πνεύμα' (θα ήταν τόσο δεξιό το πνεύμα που ζαλιζόταν φαίνεται, και μπερδεύτηκε). Αμέσως η γυναίκα του κι αφού έγινε αλκοολική, έμεινε και πάλι έγκυος, και γέννησε ένα κοριτσάκι την Λόλα κάτι (το λόλα είναι χαραχτηριστικό, γι'αυτό το θυμάμαι).
Την Λόλα και την αλκοολική μάνα της, της παράτησε στην Ινδία νομίζω ή κάτι τέτοιο και πήγε για trekking στα Ιμαλάια (όπου σχεδόν ξεκληρίστηκαν οι ορειβάτες!!!), και η μικρή πέθανε απο τύφο.
Χωρίζει την γυναίκα του, εν τω μεταξύ είναι κάργα μέσα στην ηρωϊνη ο ίδιος. Η γυναίκα του παρεπιμπτόντως έχει ήδη αρχίσει να ακούει φωνές (στην κυριολεξία!!! ο Κρόουλυ έγραψε το 'αριστούργημά' του μέσω της γυναίκας του η οποία λέει είχε κάνει επαφή με τον Ωρο!!!!)
Τα 'φτιάχνει' με έναν συγγραφέα άντρα, και μαζί του κάνει μία τελετή για να καλέσει κάποιον δαίμονα (δεξιός θα ήταν κι αυτός...της άκρας όμως!!!) ο οποίος έχει τα κλειδιά (όχι του παραδείσου...της κολάσεως)...
Με το τέλος της τελετής, ο έρμος συγγραφεύς τρελαίνεται (γι'αυτό παρέμεινε κι άγνωστος :p) και τον παρατάει κι αυτόν.
Τελικά πέθανε μόνος, τρελός και μέσα στα ναρκωτικά!
Τώρα που τα θυμήθηκα λοιπόν το παίρνω πίσω αυτό που είπα, οτι χρειάζεται κριτική σκέψη και διαίσθηση για να δείς εάν κάποιος είναι θετικός ή αρνητικός! Σε περιπτώσεις σαν του Κρόουλυ δεν χρειάζεται ούτε το ένα ούτε το άλλο! Αντιθέτως πρέπει να είσαι ηλίθιος για να μήν βλέπεις τί ήταν!!!

Τζώνυ, ομολογώ οτι μ'έπιασε νευρικό με το 'λάθος' μου :))))) Ένα έχω να πώ: γλώσσα λανθάνουσα... ε Τζώνυ μου! Αρα αριστερός είσαι βρε! (του εσωτερικού ή του εξωτερικού είσαι? 'Μολόγα!!!) Κοίτα όμως τώρα, δεν θα κάνω κανένα λάθος ΧΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΜΜΜΜΜΜΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ΜΟΥ!!! Ξαναπροσκυνώ... :)

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 10:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάληξις Γιώργο μου: δεν χρειαζεται ο σοφός, ή έστω ο ΣΩΦΡΩΝ ν'ακούει κανέναν, καθώς μερικά πράγματα (όπως θα παρατήρησες απο το ανωτέρω μήνυμά μου) είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ! Αρα, Σαμαέλ ορ νο Σαμαέλ, μπορώ να δώ, όσο στραβή κι αν είμαι οτι η διδασκαλία του Κρόουλυ και κάθε Κρόουλυ, μόνο στην άβυσσο μπορεί να με πάει (ό,τι και αν σημαίνει άβυσσος για τον καθένα)...
Επίσης να ευχαριστήσω προσωπικά τον/την solim για την πολύ όμορφη και παραστατική εξήγηση (και λιτή...μεγάλο προσόν αυτό, που δυστυχώς δεν το κατέχω!)

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SOLIM
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 14:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SOLIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν διαφορετικά σύμβολα για να περιγράψουν τις ίδιες πραγματικότητες και τις ίδιες συνειδησιακές αντιλήψεις. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Γιώργο και μου άρεσε η προσέγκιση σου.
Pagwna όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτό το "προσόν" αλλά επιλέγουν να μην το χρησιμοποιούν. Συνήθως δε δημιουργούν ένα σλόγκαν του στιλ "εγώ είμαι έτσι..." και εκεί τελειώνουν όλα...δεν υπάρχει πλέον δυνατότητα αλλαγής. Μήπως σαν χαρακτήρας αρέσκεσαι να βλέπεις τα ποτήρια μισοάδεια; Μήπως αυτό το χαρακτηριστικό εξυπηρετεί αιτίες αριστεριζουσών συμπεριφορών;
jonniebegood ειλικρινά μου αρέσει το στύλ που συζητάς. Δέιχνει ένα άνθρωπο με υψηλή συνειδησιακή ενέργεια που δεν τον ελέγχουν τα γεγονότα. Μπράβο σου... δεν σου κάνω πλάκα.....
Να σου πω ο Ιζνογκούντ τι σου είνα; ξάδελφος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 09:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η SOLIM, εάν είχα επιλέξει να πιστεύω οτι είμαι 'κάπως' και δεν μπορώ να είμαι αλλιώς δεν θα ήμουν στην Γνώση, που είναι η διδασκαλία της εσωτερικής αλλαγής 100%!!!
Κι ένας απο τους λόγους που παραμένω εκεί παρά τις αντιδράσεις των ελαττωμάτων μου είναι ακριβώς επειδή είμαι τουλάχιστον αισιόδοξη! Αλλιώς θα επέλεγα κι εγώ το... more fun!
Αλλωστε δεν πρόσεξες πώς ακριβώς το είπα: ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΩ το προσόν, όχι δεν το έχω... έχει διαφορά!
Ομολογώ πάντως πως έχω επιλέξει να ασχολούμαι αυτή την περίοδο με άλλα ελαττώματά μου, κι όχι με το να ελέγχω την πολυλογία μου... Οταν έρθει η ώρα της, θα το καταλάβετε :)

Καλέ μου Γιώργο, παρεμπιπτόντως, για μερικούς έχει σημασία το αν θα επιστρέψουν στην πηγή συνειδητοί ή όχι!

Πήρε η Γνώση αγκαζέ την Θέληση, κι αυτή την Υπομονή, κι έφτιαξαν έναν Άγγελο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy