ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ & ΛΟΓΟΙ ΣΟΦΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
savvas04
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 04:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους savvas04  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ ΠΡΕΙΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ
ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΣΗΝΕΧΙΖΕΙ ΣΕ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΝΑ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ !
ΑΡΑΓΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΤΑΛΑΞΕΙΣ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΚΟΜΑ?

Υ2341565 Χ4235617
ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΗΛΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΤΡΕΜΠΙΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΣΕΦ04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2003, 09:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το.... συμπερασμα.... ειναι ο θανατος του μυαλου.... μια παγιδα που θα πεφτεις καθε φορα που θα ξεκινας μια καινουργα σειρα σκεψεων....

αλλα το συμπερασμα ειναι τοσο μα τοσο, απαραιτητο....

τα παραπανω αποτελουν συμπερασματα....

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 00:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κάθε διανοητική επιτυχία
είναι κάποιο καινούργιο λάθος του Νου,
που αντικαθιστά τις αποδεδειγμένες αναλήθειες των περασμένων,
με δήθεν νέες εξακριβωμένες αλήθειες του καιρού μας".

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΑΡΓΙΩΡΗΣ
Βιβλίο Τρισδιάστατος και Τετραδιάστατος Κόσμος σελίδα 199.
-


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 17:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Πρόβλημα = Μη δοθείσα λύση
Μη δοθείσα λύση = Μη δοθείσα ενέργεια
Μη δοθείσα ενέργεια = Μη ύπαρξη λόγου
Μη ύπαρξη λόγου = Μη πίστη Στο Θεό
Μη πίστη στο Θεό = Μη προστασία του Θεού
Μη προστασία του Θεού = Πρόβλημα

ΦΩΝΗ ΨΥΧΗΣ

-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 22:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μην μισήτε και φαρμακώνετε τις καρδιές σας.
Εγώ δεν μπορώ, ειμαι γέρος με μαύρη καρδιά.
Μην πάρετε το ίδιο μονοπάτι.
Το μίσος ειναι ο δρόμος των δειλών.
Το αληθινό παλικάρι ξέρει πότε να τραβήξει μπροστά,
να συγχωρεί και να αγαπά.
Αυτό είναι που θέλει θάρρος. Στην αγάπη θα δείξει η ψυχή."

Ο ΠΟΝΕΜΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
SILVERWOLF


Μην ρωτάς ποτέ για κάτι που κάνεις με αγάπη…Κάντο!


ΠΛΑΤΩΝΑΣ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ


Οι πιο όμορφες ιστορίες είναι οι παραβολές της ζωής μας...


ΑΤΜΑ


ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ; ΓΙΑΤΙ ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ; ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΑΓΑΠΗΣ ΑΡΚΕΙ......ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΑ ΨΥΧΗΣ........ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΧΟΙ ΣΟΦΙΑΣ.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΣΑΣ Cronos, drumx13, Silverwolf, ΦΟΣ, buda36gr, ANATHEMA, ΓΙΩΡΓΟ...........ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ...... ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ.......ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΑ..........


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 10/03/2003 22:26:20

Edited by - ANTONIOS1997 on 10/03/2003 22:30:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 01:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δέν καταλαβαίνω, στο ρόλο μου σαν φιλόσοφος,
πώς η ΨΥΧΗ είναι μιά μορφή.
Για μένα είναι μια ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, παρούσα ΜΕΣΑ στο ΣΩΜΑ...
Κλεισμένη κατά κάποιον τρόπο ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΑΚΗ"

Τζορντάνο Μπρούνο

Την καλημέρα μου σε όλους

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 21:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο νους κοινωνεί με τις πέντε αισθήσεις του με τη γύρω φύση και με τους ερεθισμούς τους σχηματίζει γνώσεις-σκέψεις, που είναι εκ΄ των πραγμάτων φτωχοδυναμικές και απηχούν δονήσεις της έσχατης περιοχής της ύλης.

Αντίθετα η πνευματοψυχή, έχει μεγάλα δικαιώματα επαφής και λήψης γνώσεων και πληροφοριών από τα εσωδιαστήματα ή τις ανώτερες πνευματικές δονήσεις ή τις πνευματοενέργειες που αυλακώνουν και ποτίζουν την Πανδημιουργία, με την Αιώνια Ουσία.

Κάποια ανύποπτη στιγμή, κάποιας συγκινησιακής ώρας θα σπάσει το κλεισμένο φράγμα και ο Νους θα ανοίξει την αιώνια επαφή μαζί Του. Θα λειτουργήσει η υπερσυνείδηση και εύκολα θα απορροφήσει τις υπέρτερες πνευματοδονήσεις, από τις οποίες ο θνητός θα πληροφορηθεί τις σχέσεις του με την ΑΘΑΝΑΣΙΑ.

ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΡΓΙΩΡΗΣ
ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Nagual, Elixir όλα καλά;;;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 05:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους!

''Η μικροτητα και οι αντιφασεις ειναι μαλλον επακολουθο μιας υπερβατικης συγκρουσης που ταλανιζει τον καθενα μας, την οποια ομως οι μαγοι συναισθανονται με οδυνη και απογνωση: της συγκρουσης των δυο μυαλων μας.
.......
Το ενα μας μυαλο ειναι ο αληθινος μας νους, προιον ολων των εμπειριων της ζωης μας, αυτος που μιλα σπανια, καθως ειναι νικημενος και εξορισμενος στην αφανεια. Ο αλλος μας νους, αυτος που χρησιμοποιουμε καθημερινα σε οτι κανουμε, ειναι ενας ξενος καταπατητης.
.......
Για να επιλυσεις τη συγκρουση των δυο μυαλων, πρεπει να το σκοπευσεις. Οι μαγοι επικαλουνται το σκοπο φωναζοντας δυνατα και καθαρα το ονομα του: Σκοπος. Ο σκοπος ειναι μια δυναμη που ενυπαρχει στο συμπαν. Οταν οι μαγοι επικαλουνται το σκοπο, αυτος ερχεται και τους προετοιμαζει το μονοπατι της επιτευξης, πραγμα που σημαινει οτι οι μαγοι καταφερνουν παντα οτι κι αν επιχειρησουν.
.......
Ο σκοπος μπορει να επικληθει για οτιδηποτε φυσικα, αλλα οι μαγοι ανακαλυψαν, με τροπο επιπονο, πως ο σκοπος τους πλησιαζει μονο οταν προκειται για κατι αφηρημενο. Αυτη ειναι και η ασφαλιστικη δικλιδα των μαγων' διαφορετικα , θα ηταν αφορητοι. Στην περιπτωση σου, η επικληση του σκοπου, για να επιλυθει η συγκρουση των δυο μυαλων σου η για να ακουσεις τη φωνη του αληθινου σου νου, δεν ειναι κατι τιποτενιο, ασημαντο η αυθαιρετο. Το αντιθετο μαλιστα: ειναι κατι αιθεριο και αφηρημενο, ομως ςξαιρετικα ζωτικο για σενα.''

Καρλος Καστανεδα - Η Ενεργος Πλευρα Του Απειρου

Υ.Γ. Ολα καλα, καλε μου Αντωνιε!...Μερικες φορες, χρειαζεται ενα βημα πισω, για να κανεις δυο μπροστα!...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 11:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΡΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΠΟ
ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΡΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ????

ΠΡΟΣΘΕΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ?????

ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 12:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ABATAR

Αυτό το θέμα έχει 10 σελίδες και περίπου 500 αποφθέγματα και όχι ρητά. Είσαι σίγουρος ότι τα διάβασες ή μήπως μπέρδεψες τα τόπικ; Μήπως καταλάθος μπήκες σε κανένα τόπικ με δράκουλες, αιμοσταγείς χριστιανούς, «ευγενικούς» Αρίους, εκλεκτούς φασίστες, ή σε κανένα από αυτά τα τοπικ που τρώς προφιτερολ και γλυκιά ψητή κότα, και σου ζωγραφίζουν τη μουρίτσα και το γκρίζο μουστάκακι;
Ενώ εδώ και πάρα πολύ καιρό διαβάζεις όλα αυτά έρχεσαι τώρα να αναρωτηθείς για την αξία των ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΩΝ ΣΟΦΙΑΣ!!!!!!! Έχεις στείλει σχεδόν χίλια μηνύματα που ξεκινούν με ευχαριστώ δεν λένε τίποτα και καταλήγουν σε ευχαριστώ. Αυτή είναι η ευγένεια σου; Είναι πράγματι εκπληκτικό!!!!!!!
Άραγε δεν είδες προσευχή, ευγένεια ψυχής, ανώτερη ποίηση, δρόμους ηρωισμού, δρόμους μύησης, δρόμους αγάπης, αλήθειες για τον άνθρωπο, τη ζωή, τη φιλοσοφία, τις σχέσεις; Δεν είδες εσωτερική γνώση που ξεχειλίζει μέσα από αυτά τα αποφθέγματα;
Αλλά τι κάθομαι και λέω. Κάθομαι και ασχολούμαι. Εάν δεν τα είδες δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα δεις. Από τη στιγμή που δεν προσφέρεις θα ήταν ευγενικό να μην ενοχλείς τουλάχιστον.
Τι αξία έχει να ανοίγεις θεματάκια τύπου : «ερωτήσεις προς τα μέλη» και να αγωνιάς για το μέλλον του site όταν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ποιο ήταν το πρώτο τοπικ του εσωτερικά που μάζεψε το ενδιαφέρον του κόσμου, χωρίς να έχει δαίμονες και τέρατα.
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ. ΤΟ ΓΑΛΑΚΤΟΜΠΟΥΡΕΚΟ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΟΙΞΕ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ……..ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΙΕΡΟΣ……… ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ.



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 14:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΕΝΗΣ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ.

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΡΩΝΕΙΑ?????

ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΖΗΤΗΣΑ...
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ??? ΝΑΙ Η ΟΧΙ...

ΑΛΛΑ ΕΝΤΕΛΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ Η ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ.

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΑ
ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ.

ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΑΘΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 15:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διάκριση του θελήματος σε δύο κατηγορίες ανταποκρίνεται πλήρως στην διάκριση μεταξύ κίνησης και ενεργείας. Το φυσικό θέλημα είναι δύναμη του κατά φύση όντος, από το ένα μέρος ορεκτική και από το άλλο συνεκτική όλων των ιδιωμάτων που ανήκουν στη φύση. Δεν υπάρχει λογικό ον που να μη διαθέτει τέτοια θέληση, διότι αυτή είναι ριζωμένη αναποσπάστως στη φύση όλων. 'Έτσι ως παράδειγμα φέρεται το ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν εκ φύσεως τη θέληση να ομιλούν, αλλά δεν ομιλούν πάντοτε. Το πότε ομιλούν, καθορίζεται από το γνωμικό θέλημα που είναι αυτεξούσια ορμή εκτελεστική της στροφής προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση και δεν αποτελεί προσόν της φύσης αλλά του προσώπου. Επομένως το φυσικό θέλημα συνδέεται με τη φύση και την κίνηση, ενώ το γνωμικό συνδέεται με το πρόσωπο και την ενέργεια. Στα ίδια πλαίσια τοποθετεί ο Μάξιμος και τη διάκριση μεταξύ εικόνας και ομοίωσης. Η πρώτη ανήκει στην κατηγορία της φύσης και υφίσταται στο διάστημα μεταξύ είναι και ευ είναι, ενώ η δεύτερη ανήκει στην κατηγορία του προσώπου και επισημαίνει την τελείωση του ανθρώπου.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΥ
Ο ΄ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟ ΄ΑΠΕΙΡΟ ΤΗΣ ΑΪΔΙΟΤΗΤΟΣ


ΑΤΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ.....ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΒΗΣΕΣ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΓΙΑΤΙ;;;;


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 12/03/2003 16:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 16:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όποιος μιλάει για τις διδασκαλίες χωρίς να τις εφαρμόζει είναι σαν τον βοσκό που βόσκει ξένα γελάδια. Δεν έχει δικαίωμα σε αυτές τις διδασκαλίες"

Βούδας "Νταμαπάντα"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 16:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μή δώτε το άγιον τοις κυσίν,
μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων,
μήποτε καταπατήσουσιν αύτούς εν τοις ποσίν αυτών και στραφέντες ρήξωσιν υμάς.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ κεφ ζ΄ 9


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 17:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί που κοιμούνται είναι εργάτες και συνεργοί σε όσα γίνονται στον κόσμο

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 17:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στον άνθρωπο είναι να αποφεύγει να σκέφτεται


ΠΛΑΤΩΝΑΣ


ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΦΤΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ, ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΚΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΒΙΟΥΣ, ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ, ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ, ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ,ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ, ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΕΝΕΙΣ.......
ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ;
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ......ΕΚΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ......ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΑΙΡΟΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.........


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 17:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑVATAR XAIPΕ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΟΙ ΓΡΑΦΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΩΝ
ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙ ΚΕΡΔΙΣΑ ΕΓΩ.

1]ΚΕΡΔΙΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΟΥΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ

ΣΥΖΗΤΩΝTΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑΣ- ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ-

ΤΙΣ ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΕΣ ΕΡΩΤΙΚΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ-ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΑ

ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΑΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΝΟΟΣΦΑΙΡΑ.


2]ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΔΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ

ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ

[ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗ ΤΩΡΙΝΗ ΣΤΙΓΜΓΗ

ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ].

ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΣΩ

ΤΟΥΣ ΣΤΑΥΡΩΤΕΣ ΜΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΠΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ

ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ-ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ .

ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ.

3]ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ


ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΙΓΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΗΤΕΣ.

ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ

ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ .

ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΜΑ

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.


ΜΙΑΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟN ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΔΩΣΕ ΟΦΕΛΙΜΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΖΩΗΣ

ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ.

4]ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ

ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ -ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ .

ΘΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΠΛΟΤΗΤΑΣ.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΑΓΑΠΑΜΕ.

ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΤΙ.ΧΑΙΡΕ.

Edited by - ΦΟΣ on 12/03/2003 17:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 17:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δύο βουδιστές μοναχοί στο δρόμο τους για το μοναστήρι συνάντησαν μια εκθαμπωτικά όμορφη γυναίκα στην όχθη του ποταμιού. Όπως και οι μοναχοί, η γυναίκα ήθελε να διασχίσει το ποτάμι ως την απέναντι όχθη αλλά ήταν πολύ βαθύ. 'Ετσι ένας από αυτούς την βοήθησε μεταφέροντάς την στους ώμους του. Ο άλλος βλέποντας τη σκηνή σκανδαλίστηκε. Για δύο ώρες τον επίπλητε επειδή όπως έλεγε παρέβη τον κανόνα. Ξέχασε ότι ήταν μοναχός. Πώς τόλμησε να ακουμπήσει γυναίκα; Και το χειρότερο, να τη μεταφέρει στους ώμους του; Και τώρα, τι θα έλεγε ο κόσμος; κτλ, κτλ.

Όταν τελείωσε το κήρυγμα ο πρώτος μοναχός του απάντησε: "Αδελφέ μου, εγώ άφησα τη γυναίκα στην όχθη του ποταμιού, εσύ, γιατί την κουβαλάς ακόμα;"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σοζάν, ένας Κινέζος δάσκαλος του Ζεν, ρωθηκε από κάποιο σπουδαστή: «Ποιό είναι το πολυτιμότερο πράγμα στον κόσμο;»
- Το κεφάλι μιας ψόφιας γάτας, απάντησε ο δάσκαλος.
- Γιατί είναι το κεφάλι μιας ψόφιας γάτας το πολυτιμότερο πράγμα στον κόσμο; ρώτησε ξανά ο σπουδαστής.
- Γιατί κανένας δε μπορεί να πει την τιμή του, απάντησε ο Σοζάν.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΗΤΑ ΤΟΥ ΖΕΝ ΒΟΥΔΙΣΜΟΥ
Οι αρετές είναι ο καρπός της αυτοπειθαρχίας και δεν πέφτουν από τον ουρανό μόνες τους σαν τη βροχή ή το χιόνι.

Η ταπεινοφροσύνη είναι το θεμέλιο όλων των αρετών.

Άφησε τους γείτονές σου να σε ανακαλύψουν πριν τους κάνεις γνωστό εσύ τον εαυτό σου.

Μια ευγενική καρδιά ποτέ δεν προβάλλει τον εαυτό της. Τα λόγια της είναι σαν σπάνια και πολύτιμα κοσμήματα που δεν παρουσιάζονται συχνά στους άλλους.

Για έναν ειλικρινή σπουδαστή κάθε μέρα είναι μια μέρα τυχερή. Ο χρόνος περνάει αλλά ο μαθητής ποτέ δε μένει πίσω. Ούτε η δόξα ούτε η δυσφήμιση μπορούν να τον συγκινήσουν.

Μερικά πράγματα, αν και είναι σωστά, θεωρούνται εσφαλμένα για πολλές γενεές. Επειδή η αξία του σωστού είναι πιθανόν να αναγνωριστεί μετά από αιώνες, δεν υπάρχει λόγος να αναζητείς άμεση αναγνώριση.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το μεγάλο πατριάρχη του Ζεν, Σοσάν:

Ο Μεγάλος Δρόμος δεν είναι δύσκολος γι'αυτούς που δεν έχουν προτιμήσεις.Όταν απουσιάζει η αγάπη και το μίσος, όλα γίνονται καθαρά και ανεπιτήδευτα. Κάνε όμως την παραμικρή διάκριση, και ο ουρανός και η γη χωρίζονται για πάντα. Αν θες να δεις την αλήθεια, να μην έχεις καμιά άποψη, ούτε υπέρ, ούτε κατά. Ο αγώνας γι'αυτό που επιθυμεί κάποιος και εναντίον αυτού το οποίο αποστρέφεται, είναι μεγάλη αρρώστια του μυαλού.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΟΝΤΙΣΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΧΑΙΡΕΣΤΕ.


ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ -ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΠΕΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΒΡΟΜΙΖΟΥΜΕ -ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΟΥΜΕ

ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ -ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΝΕΡΟ ΖΩΗΣ.

ΜΟΛΥΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΟ -ΔΙΑΛΟΓΟ .

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΡΩΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΕΡΟ ΖΩΗΣ.

ΑΥΤΟ ΓΙΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΜΟΥ

ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΝ ΠΡΑΞΗ.

ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ.

ΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΕ ΜΟΥ --ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗ ΖΩΗ--.

ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΓΙΕ ΜΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ.
[ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΠΛΕΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ].

ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΓΙΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ .

ΤΟ ΕΔΕΙΞΑ ΜΕ ΠΡΑΞΗ.

ΣΟΥ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ.

ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΩ ΚΑΘΑΡΟ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ.

ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΕΙΣΑΙ ΓΙΕ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ

ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ.

ΝΑΙ ΟΤΑΝ ΣΕ ΧΤΥΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΟΙΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΧΘΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.

ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΖΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΚΙΕΣ

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΨΕΥΤΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ

ΟΤΑΝ ΛΑΜΠΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗΣ

ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΣΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΟ ΣΟΥ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ

ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΑΟΙ ΑΝΑ ΤΗ ΓΗ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟΙ.

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΣΕ ΔΟΥΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΔΟΥΛΩΝ ΚΑΙ ΣΚΛΑΒΩΝ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΕΙΣΑΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

ΤΟΤΕ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ .

ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΤΕΙΣ

ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ.

ΓΙΝΕΣΑΙ ΘΕΟΣ ΑΓΝΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΟΛΟ ΑΠΛΟΤΗΤΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ

ΣΟΥ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΩ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ

ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.

ΧΑΙΡΕ ΟΜΟΡΦΙΑ ΖΩΗΣ .

ΧΑΙΡΕ ΛΟΓΕ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ .

ΧΑΙΡΕ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕ ΤΗΣ ΑΠΛΟΤΗΤΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... για έναν καλύτερο τρόπο να ζεις

Άφηνε τις πράξεις σου να μιλούν για σένα, αλλά να είσαι συνεχώς σε επιφυλακή και να αποφεύγεις τις τρομερές παγίδες της ματαιοδοξίας και της έπαρσης που μπορούν να παρεμποδίσουν την πρόοδό σου. Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις, βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις θα σου δείξει το μέγεθος της σπουδαιότητάς σου.

(Από το βιβλίο " Ένας καλύτερος τρόπος να ζεις" του Og Mandino, Εκδόσεις Διόπτρα)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΙΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ... για έναν καλύτερο τρόπο να ζεις

Όταν κάνεις κάποιο λάθος ή δέχεσαι ένα χτύπημα από τη ζωή, μην κάθεσαι και το αναμασάς για πολύ. Τα λάθη είναι ο τρόπος που χρησιμοποιεί η ζωή για να σε διδάξει κάτι. Το γεγονός ότι κάνεις γκάφες πότε πότε είναι αδιαχώριστο από την ικανότητά σου να φτάσεις
τους στόχους σου. Κανείς δε νικάει πάντα και οι αποτυχίες σου, όταν συμβαίνουν, είναι κι αυτές μέρος της ανάπτυξής σου. Πώς θα μάθεις τα όριά σου χωρίς κάποια περιστασιακή αποτυχία; Ποτέ μην τα παρατάς. Θα έρθει η σειρά σου.

( Από το βιβλίο " Ένας καλύτερος τρόπος να ζεις " του Og Mandino, εκδόσεις Διόπτρα )

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 18:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΦΙΑ

Ο άνθρωπος που αναζητά γνώμες, είναι σοφός. Ο άνθρωπος που φιλονικεί με γεγονότα είναι ανόητος.

Frank Garbutt


Η σοφία δεν είναι σοφία όταν βγαίνει μόνο από βιβλία.

Οράτιος


Είναι πιο εύκολο να είσαι σοφός για τους άλλους παρά για τον εαυτό σου.

Francois De la Rochefoucauld


Ο σοφός δεν τα ξέρει όλα, μόνο οι ανόητοι ξέρουν τα πάντα.

Αφρικάνικη παροιμία


Δεν είναι σοφό να είσαι σοφότερος απ’ ότι χρειάζεται.

Philippe Quinault


Ο μόνος άνθρωπος που συμπεριφέρεται λογικά είναι ο ράφτης μουֹμου παίρνει μέτρα κάθε φορά που με βλέπει. Οι υπόλοιποι συνεχίζουν με τις παλιές διαστάσεις και περιμένουν εμένα να ταιριάξω.

George Bernard Shaw

Χωρίς σοφία, η γνώση είναι πιο ανόητη από την άγνοια.

Ανώνυμος

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 19:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια τελευταία προσφορά για σήμερα σε αυτό το topic που τόσο πολύ με εμπνέει, κάθε φορά που... αυτοαναιρείται

15 σίγουροι τρόποι για να νιώθεις δυστυχισμένος...

1.Να χρησιμοποιείς τη λέξη «εγώ» όσο πιο συχνά μπορείς.

2.Πάντοτε να είσαι εύθικτος στις προσβολές.

3.Να ζηλεύεις και να φθονείς τους άλλους.

4.Να σκέφτεσαι μονάχα τον εαυτό σου.

5.Να μιλάς μονάχα για τον εαυτό σου.

6.Να μην εμπιστεύεσαι κανέναν.

7.Να μην ξεχνάς ποτέ μια κριτική που σου έχει γίνει.

8.Να περιμένεις πάντα αναγνώριση από τους άλλους.

9.Να είσαι καχύποπτος.

10.Να δίνεις μεγάλη σημασία σε όσα λένε οι άλλοι για σένα.

11.Να αναζητάς πάντα λάθη στους άλλους.

12.Να μην ξεχνάς ποτέ το καλό που πιθανόν έκανες για κάποιον.

13.Να δυσαρεστείσαι αν οι άλλοι δεν αναγνωρίζουν το καλό που τους έχεις κάνει.

14.Να επιμένεις να είσαι πάντα το κέντρο της προσοχής.

15.Να θέλεις να όλοι να συμφωνούν με τη γνώμη και τις απόψεις σου.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 19:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΦΕΡΕ ..........

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ...
ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ....

ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ....
ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΜΑΘΕΝΕΤΕ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 19:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μπλέκεσαι με τα πίτουρα σε τρώνε οι κότες


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.....ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΞΙΟ....



ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 20:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν η δυναμη δεν προβαλλεται
τοτε ειναι αληθινη.
Οταν η δυναμη επιδειχνεται
τοτε ειναι μηδαμινη.

Αγαπη του καλυτερου εαυτου σημαινει τιμιες πραξεις
Ηθικη του καλυτερου εαυτου σημαινει σκεψη πριν απο την πραξη

Λαου Τζε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 21:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
15 σίγουροι τρόποι για να νιώθεις δυστυχισμένος...
...

2.Πάντοτε να είσαι εύθικτος στις προσβολές.(ποιά προσβολή?)

...

7.Να μην ξεχνάς ποτέ μια κριτική που σου έχει γίνει.

...
11.Να αναζητάς πάντα λάθη στους άλλους.

...

14.Να επιμένεις να είσαι πάντα το κέντρο της προσοχής.

...


Γιατί επιμένεις να εκπέμπεις αρνητική ενέργεια αντονιε? γιατί νομίζεις πως όλοι σε καταδικάζουν? απο μια μικρή ανασκόπηση που έκανα στα γραφόμενα είδα τον αvatagr να εκφέρει μία άποψη (ασχέτως αν είναι σωστή ή όχι)

quote:
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΡΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΠΟ
ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΡΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΑΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ????

ΠΡΟΣΘΕΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ?????

ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



διακρίνεις μήπως κάποιο στοιχείο ειρωνείας ή μία προσπαθεια προσβολής ? που βρίσκεται ακριβώς η επίθεσή που πιστεύεις ότι κάνει σε εσένα ?

τώρα πρόσεξε τη δικιά σου απάντηση...


quote:

Αυτό το θέμα έχει 10 σελίδες και περίπου 500 αποφθέγματα και όχι ρητά. Είσαι σίγουρος ότι τα διάβασες ή μήπως μπέρδεψες τα τόπικ; Μήπως καταλάθος μπήκες σε κανένα τόπικ με δράκουλες, αιμοσταγείς χριστιανούς, «ευγενικούς» Αρίους, εκλεκτούς φασίστες, ή σε κανένα από αυτά τα τοπικ που τρώς προφιτερολ και γλυκιά ψητή κότα, και σου ζωγραφίζουν τη μουρίτσα και το γκρίζο μουστάκακι;
Ενώ εδώ και πάρα πολύ καιρό διαβάζεις όλα αυτά έρχεσαι τώρα να αναρωτηθείς για την αξία των ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΩΝ ΣΟΦΙΑΣ!!!!!!!Έχεις στείλει σχεδόν χίλια μηνύματα που ξεκινούν με ευχαριστώ δεν λένε τίποτα και καταλήγουν σε ευχαριστώ. Αυτή είναι η ευγένεια σου; Είναι πράγματι εκπληκτικό!!!!!!!
Άραγε δεν είδες προσευχή, ευγένεια ψυχής, ανώτερη ποίηση, δρόμους ηρωισμού, δρόμους μύησης, δρόμους αγάπης, αλήθειες για τον άνθρωπο, τη ζωή, τη φιλοσοφία, τις σχέσεις; Δεν είδες εσωτερική γνώση που ξεχειλίζει μέσα από αυτά τα αποφθέγματα;
Αλλά τι κάθομαι και λέω. Κάθομαι και ασχολούμαι . Εάν δεν τα είδες δεν σε υποχρεώνει κανείς να τα δεις. Από τη στιγμή που δεν προσφέρεις θα ήταν ευγενικό να μην ενοχλείς τουλάχιστον.
Τι αξία έχει να ανοίγεις θεματάκια τύπου : «ερωτήσεις προς τα μέλη» και να αγωνιάς για το μέλλον του site όταν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ποιο ήταν το πρώτο τοπικ του εσωτερικά που μάζεψε το ενδιαφέρον του κόσμου, χωρίς να έχει δαίμονες και τέρατα.
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ. ΤΟ ΓΑΛΑΚΤΟΜΠΟΥΡΕΚΟ ΕΙΝΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΝΟΙΞΕ ΝΕΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ……..ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΟΣ ΙΕΡΟΣ……… ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ.


Γιατί αυτή η επιθετικότητα ? Ξανακοίταξε λίγο ήρεμα όσα ειπώθηκαν και θα δεις ότι ενοχλείσαι για το τίποτα . Δεν πιστεύω πως ο avatargr( ή ο οποιοσδήποτε ) αξίζει τετοια αντιμετώπιση έστω και αν κάνει λάθος . ο avatargr δε θελησε να συνεχίσει αυτην την "αντιδικία" από λεπτότητα αλλά με ενοχλεί να γίνεται μία αναίτια επίθεση σε κάποιον ( συγχαρητήρια avatargr . ανέβηκες ακόμη περισότερο στην υπόληψή μου ). πότε κάποιος σε είπε ανάξιο ? γιατί έχεις την ταση να βλέπεις τον εαυτό σου αδικημένο ? αυτή τη στιγμή που γράφω αυτά αν με έβλεπες θα μπορούσες να με δεις να χαμογελάω έχοντας περιέργεια για την απάντησση που θα λάβω . προκαταβολικά σου λέω ότι δεν τα λέω αυτά με διάθεση να σε προσβάλω ... απλώς ήμουνα ειλικρινής απέναντί σου . θέλω να σου ζητήσω συγνώμη αν νιωθεις ότι κάπου κάνω λάθος . υπόδειξέ του μου για να το διορθώσω . αλλιώς ... μία συγνώμη δεν κάνει κακό .
φιλικά ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy