ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 23:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

medtech

ΑΣΕ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕΤΡΑΓΑΝ ΣΕ ΜΕΤΡΑ!!!!!!!!!!



το σταδιο της Ολυμπιας παντως ο Ηρακλης το ορισε με βαση το ποδι του, γεγονος που μας αποδεικνυει οτι φορουσε μεγαλο νουμερο σανδαλι


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 10:01:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

η ερωτηση μου ειναι τοσο απλη που μπορει να τη νκαταλαβει ακομη και αυτος που δεχετε την λεξαριθμικη

πριν λιγες μερες ειχες πε ιοτ ιοι ολυμπιοι δεν ειχαν κωδικοπιοισει την μεταβολη του υψους ανα τους αιωνες
ενω το πρωι ειπες οτι την ειχαν
τελικα τι απο τα δυο ειναι σωστο;;

απλη ερωτηση και κατανοητη
περιμενω απαντηση στο ερωτημα που εχω θεσει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


>>Η πληροφορία ότι τα βουνά ψηλώνουν έχει κωδικοποιηθεί.<<

Λάθος διατύπωση από την πλευρά μου. Σε ευχαριστώ που το σημείωσες. Οι αρχαίοι δεν θα μπορούσαν - τουλάχιστον με την μεθοδολογία που παρουσίασα - να κωδικοποιήσουν την μεταβολή του ύψους των βουνών. Το εάν το ρυθμό μεταβολής το κωδικοποίησαν με άλλη μέθοδο είναι ένα ανοικτό θέμα, αλλά εφόσον δεν έχει προσδιοριστεί δεν θα μας απασχολήσει εδώ. Έτσι το σωστό είναι ότι προς το παρόν γνωρίζουμε ότι κωδικοποίησαν το ύψος όπως ήταν τότε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 10:14:09  Εμφάνιση Προφίλ
προς: medtech

Δεν πρόκειται να εκτρέψω την συζήτηση προς μορφή chat - κουτσομπολιού - μπουρδολογίας. Αν έχεις να αντιπαραθέσεις επιχειρήματα και στοιχεία στην παρούσα συζήτηση έχει καλώς, αλλιώς τα οποιαδήποτε μπούρδο-μηνύματα/spam σου θα τα αγνοώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 10:20:13  Εμφάνιση Προφίλ
πρός: jonniebegood

Αν το είχε πράγματι ορίζει με βάση το μήκος του ποδιού θα είχες δίκαιο(320,5 mm). Όμως το μήκος του Ολυμπιακού σταδίου ορίστηκε αστρονομικό-γαιωδαιτικά.

Edited by - Ogygos on 04/09/2006 10:22:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 11:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


εγω ειπα αυτο που λεγανε οι Ελληνες


το οτι ο τοπος δεν επιλεχθηκε τυχαια, το γνωριζω


παντως δεν χρησιμοποιουσαν το μετρο ως μοναδα μετρησης...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 18:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

quote:

Ogygeeeeee το Πρόπαντες καλέεεεεε πόσο είναι τελικα θα μας πείς ;;;;


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...


>>Ogygeeeeee το Πρόπαντες καλέεεεεε πόσο είναι τελικα θα μας πείς ;;;;<<
Το αρχαίο βάθος του συγκεκριμένου σπηλαίου θα το παρουσιάσω μόνο εφόσον πεισθώ ότι ικανοποιούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α) στημονΝα έχω όλα τα επιικά αλλά και λαογραφικά/μυθολογικά στοιχεία πάνω στο συγκεκριμένο σπήλαιο και το βουνό πάνω στο οποίο βρίσκεται - μαζί με το/α χωρίο/α της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας όπου αναφέρεται το όνομά του.

β) Να είμαι σίγουρος ότι τις έρευνες εξερεύνησης και επακόλουθα του υπολογισμού του πραγματικού αρχαίου βάθους του σπηλαίου, τις διενεργεί άτομο υπεράνω κάθε υποψίας "μαγειρέματος", να είναι δηλαδή αξιόπιστο.





Ναι ...τίποτε άλλο θες;;; κανενα τ....;;;;
ΑΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ...... Τη μια μας λές βρίσκουμε το ύψος βουνων έτσι απλά...Σου βάζουμε τέστ και μας λες οτι θες την αρχαια του ονομασία, μετα σου βάζουμε πιο βαρβάτω τέστ και μας ζητάς λαγούς με πετραχείλια...
Σιγά μην καθήσουμε να βρούμε όλα τα όλα τα επιικά αλλά και λαογραφικά/μυθολογικά στοιχεία πάνω στο συγκεκριμένο σπήλαιο και το βουνό πάνω στο οποίο βρίσκεται - μαζί με το/α χωρίο/α της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας όπου αναφέρεται το όνομά του....
Παίρνω την πυξίδα μου ...το κλισίμετρό μου ... το λέιζερ αποστασιόμετρό μου και πάω και το μετράω.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....

quote:

β) Να είμαι σίγουρος ότι τις έρευνες εξερεύνησης και επακόλουθα του υπολογισμού του πραγματικού αρχαίου βάθους του σπηλαίου, τις διενεργεί άτομο υπεράνω κάθε υποψίας "μαγειρέματος", να είναι δηλαδή αξιόπιστο.


ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΣ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ........


Κοίτα ...αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου.... ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ....ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΤΕΣΤΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ ΣΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΔΥΣΚΟΛΗ....ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΓΕΛΑΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ...ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ, ΤΗΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ, ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ...

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ .....ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΟΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙΣ ..ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 20:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
προς: medtech
Δεν πρόκειται να εκτρέψω την συζήτηση προς μορφή chat - κουτσομπολιού - μπουρδολογίας. Αν έχεις να αντιπαραθέσεις επιχειρήματα και στοιχεία στην παρούσα συζήτηση έχει καλώς, αλλιώς τα οποιαδήποτε μπούρδο-μηνύματα/spam σου θα τα αγνοώ.


Μωρε τι μας λες?Δεν σου παραθεσαμε επιχειρηματα επι 9 και πλεον σελίδες όχι μονο εγω αλλα και οι υπολοιποι συνομιλητες?Δεν καταδειξαμε ότι μαγειρευεις τις εξισωσεις ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΑ?

Το αποδείξαμε.

Μόνο ΕΣΥ δεν θες να το δεχτείς.

Μην παραπονιεσαι,κερδισες επάξια τον περίγελο.

Όσο για την μπουρδολογια,μας χόρτασες με τις βλακείες σου εδώ και 9 σελιδες.Αφου έφτασες να μιλάς για.. «υφσος θαλασσών» (!!!!)!,πας να μας πείσεις ότι το μετρικό σύστημα που εφεύραν οι Ευρωπαίοι τον 18 αιώνα μχ. το χρησιμοποιούσαν στην αρχαιοτητα,φασκεις και αντιφάσκεις διαρκώς, αποφευγεις να θέσεις την θεωρία σου σε πειραματική δοκιμασία (γιατί θα φας τοσο γιαουρτι που θα χρειαστει να ερθουν οι..Ολυμπιοι για να σε ξεθαψουν),όταν σου υποδεικνύονται οι τρύπες στην θεωρία σου το παιζεις τρελίτσα κτλ.


Η θεωρία σου είναι για τα μπάζα γιατι ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΥΨΟΣ εκ των υστερων κοβεις και ραβεις ανακατευοντας και προσθαφαιρωντας ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ αλφαβητα,διαλεκτους,λεξεις, για να σου βγει η σούμα.


Και βεβαια ξεσπασα σε γελια αφου στο τελευταιο ποστ με γελοία επιχειρήματα πας να μας πείσεις ότι δεν είσαι εσύ ο τσαρλατανος αλλα ο άλλος αριθμολογος.

Και οι 2 τσαρλατανοι ειστε και για προβατακια ψαχνετε.


ΣΕ ΣΟΚΑΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΕΕΕ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 20:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
αποφευγεις να θέσεις την θεωρία σου σε πειραματική δοκιμασία (γιατί θα φας τοσο γιαουρτι που θα χρειαστει να ερθουν οι..Ολυμπιοι για να σε ξεθαψουν),

ουτε εγω και ελπιζω ουτε ο τζονυ θα κουνισουμε το μικρο μας δαχτυλακι για να τον ξεθαψουμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 20:36:12  Εμφάνιση Προφίλ
προς: AZAΧ_ΧΑΖΑ

>>Παίρνω την πυξίδα μου ...το κλισίμετρό μου ... το λέιζερ αποστασιόμετρό μου και πάω και το μετράω.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....<<

Και θα βρεις ένα νούμερο, και λοιπόν; Θα ξέρεις τι σημαίνει; Η σοφία δεν σχετίζεται πάντα με το εύκολο-απόκτητο...

>>Σιγά μην καθήσουμε να βρούμε όλα τα όλα τα επιικά αλλά και λαογραφικά/μυθολογικά στοιχεία πάνω στο συγκεκριμένο σπήλαιο και το βουνό πάνω στο οποίο βρίσκεται - μαζί με το/α χωρίο/α της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας όπου αναφέρεται το όνομά του....<<

Είπα ότι θα πρέπει να τα έχω, δεν είπα ότι θα πρέπει αναγκαστικά κάποιος να με προμηθεύσει με αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 20:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Και θα βρεις ένα νούμερο, και λοιπόν; Θα ξέρεις τι σημαίνει; Η σοφία δεν σχετίζεται πάντα με το εύκολο-απόκτητο...




Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 23:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Ogygoς λέει....
προς: AZAΧ_ΧΑΖΑ

>>Παίρνω την πυξίδα μου ...το κλισίμετρό μου ... το λέιζερ αποστασιόμετρό μου και πάω και το μετράω.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....<<

Και θα βρεις ένα νούμερο, και λοιπόν; Θα ξέρεις τι σημαίνει; Η σοφία δεν σχετίζεται πάντα με το εύκολο-απόκτητο...


Ναι έχεις απόλυτο δίκιο.... αν μου βγεί -415 δεν θα ξέρω τί ειναι...μπορεί να είναι ντομάτες...μπορεί να είναι πατάτες...μπορεί να ειναι καμήλες.....μπορεί να είναι θυληκές εξωγήινες που κάνουν βζιν βζουν...πάντος σίγουρα βάθος σε μέτρα δεν θα είναι.....

Μια συμβουλή..... κόψε τα ληγμένα....!!!!



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 23:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

gigenis

ουτε εγω και ελπιζω ουτε ο τζονυ θα κουνισουμε το μικρο μας δαχτυλακι για να τον ξεθαψουμε



εγω συναδελφε εχω χανγκοβερ απο το χτεσινο συμποσιο (ωραιο το νεκταρ αλλά βαραει το ατιμο) και χρειαζομαι λιγο χρονο για να συνελθω...

τι θαλεγες να σκαψουμε τον επομενο αιωνα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 09:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

quote:

Παίρνω την πυξίδα μου ...το κλισίμετρό μου ... το λέιζερ αποστασιόμετρό μου και πάω και το μετράω.... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ....


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...


Το καλύτερο της εβδομάδος!!!

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 10:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Το καλύτερο της εβδομάδος!!!

Καλά ρε σείς, παίρνετε τον Ωγυγό στα σοβαρά ? Βιβλίο γράφει ο άνθρωπος, να πουλήσει θέλει... Όσο πιο "θεαματικές" αερότουμπες κάνει, τόσο πιο πολύ θα πουλήσει. Τι το'νε νοιάζει τώρα, αν αυτά που γράφει είναι σαχλαμάρες ? Ποιός από τούς Πιστούς που διαβάζει αυτές τις αρλούμπες κατάλαβε ότι τον δουλεύει ? Καθόμαστε 4-5 άνθρωποι, με κάποιες δραστηριότητες και ασχολίες και κριτική σκέψη, να "βγάλουμε το φίδι από την τρύπα", και ξεχνάτε ότι κάποιοι εκατοτάνταδες, ίσως και χιλιάδες αποχαυνωμένοι καναπεδάτοι που διαβάζουν και το esoterica έχουν μείνει εκστασιασμένοι...

Υπολογίζει λέει το ύψος των βουνών ΜΟΝΟ από το όνομά τους... Το ίδιο και για τις θάλασσες... το ίδιο και για τα σπηλαιοβάραθρα.... Μα τι ΟΥΑΟΥ τύπος είναι αυτό ο Ωγυγός... Τι Υπερελλάδα, Τι Υπερπατρίδα, Ζήτω ο Υπερπατριωτισμός ! Χάιλ !!!

...

Ήταν χαμηλοτάβανο, στενό και κατασκότεινο. Ήταν τόσο χαμηλό, που σχεδόν περπατούσα με τα τέσσερα. Μόλις που κρατιόμουν πάνω στο γλιστερό βράχο, που γεμάτος λάσπη δε σου έδινε κάν σημείο να κρατηθείς. Κρατούσα με το χέρι μου τον ειδικό σάκο με τα υλικά και τον έσερνα πίσω μου. Μόλις είχαμε τελειώσει την χαρτογράφηση του άγνωστου σπηλαίου και ο Δημήτρης και η Κατερίνα, αρκετά κουρασμένοι και οι τρείς θέλαμε πλέον να βγούμε έξω. Ήμασταν ήδη εννιά ώρες κάτω από τη Γή και εξερευνούσαμε τα μυστικά της. Καταγράψαμε την πορεία του Σπηλαίου, με μετροταινία, κλισιόμετρο, πυξίδα και ένα σόναρ υπερήχων, για να μετρήσουμε με ευκολία το ύψος, συγνώμη το ΗΥΦΣΟΣ της οροφής του Σπηλαίου. Γιατί να κάνουμε τόσο κόπο ? Αν ρωτούσαμε τον Ωγυγό, θα είχαμε γλιτώσει όλο αυτόν το κόπο ! Εννιά ώρες, να ρίχνεις πυξιδιές, να μετράς αζιμούθιο, κλίση, απόσταση, απόσταση LRUD, δηλ. αριστερά-δεξιά-πάνω-κάτω, να τα σημειώνεις, να οριοθετείς σημεία, να βρίσκεις το επόμενο κατάλληλο σημείο για τη μέτρηση, να προχωράς πάνω σε σαθρούς βράχους εκτώς της κύριας πορείας, να σκαρφαλώνεις για να πάρεις την κλίση, να περνάς μέσα από νερά, να μπουσουλάς πάνω στη λάσπη... Ενώ με ένα ΗΥΦΣΟΥΣ ΟΡΟΦΗΣ ΣΠΗΛΑΙΟΥ θα είχαμε "καθαρίσει"...
Το ίδιο με το "ΒΑΘΟΥΣ ΓΑΛΑΡΙΑΣ ΙΠΤΟΝΤΩΝ ΝΥΧΤΕΡΙΔΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΑΓΩΓΟΥ". Το ότι άμα αθροίσουμε όλα αυτά τα γράμματα θα μας βγάλει άθροισμα κάτι... χιλιάδες, αυτό δεν έχει σημασία ! Το ότι είναι αδύνατο να έχουν ληφθεί ΟΛΑ αυτά τα χιλιάδες, τα εκατομμύρια υποπαραδείγματα στην -αχ! τόσο- "μαθηματική κατασκευή της γλώσσας", ούτε και αυτό έχει σημασία. Το ότι η πρόταση η ίδια λέει, άλλα ουσιαστικά δε λέει τίποτα, γιατί υπάρχουν χιλιάδες γαλαρίες, που πετούν νυχτερίδες και βρίσκονται αριστερά του κυρίως αγωγού, ούτε αυτό έχει σημασία... Η "Κωδικοποίηση" και μάλιστα των ... Ολύμπιων. Και άμα είναι του Κίτσου, του Λεβέντη, του Καραμπουζουκλή ? Αυτό το ενδεχόμενο το εξετάσαμε ? Αν είναι προϊόν του ίδιου του Ωγυγού, για να πουλήσει το βιβλίο του, με αποδείξεις άλα Νταίνεκεν, το εξετάσαμε ?

Πέστε μου το εξής απλό. Εχω κάνει όλη αυτή τη δουλειά της μέτρησης και χαρτογράφησης και όσο να΄ναι έχουν περάσει εννιά ώρες, η φόρμα μου κυριολεκτικά κολλάει από τον ιδρώτα και τη λάσπη επάνω μου, μέχρι το σβέρκο μου νοιώθω τη λάσπη και τις φλύδες από σαθρά πετρώματα. Λαχταράω να πέσω στη θάλασσα, να προλάβω τη δύση του ήλιου μέσα στη θάλασσα... Άντε, λίγες δεκάδες μέτρα μου έμειναν, να τα περάσω στα τέσσερα, να βγώ... Άντε, με την τελευταία "δυναμη"... σπρώξε... άντε...
Ξαφνικά ακούω το Δημήτρη λίγα μέτρα πίσω μου στε στενή γαλαρία. "Λές εκείνος ο Ωγυγός να γράψει για το βάθος του (βάραθρου) Πρόπαντες, χωρίς να μαγειρέψει την κωδικοποίηση, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα και εκ των υστέρω ?"
Μπα, απαντάω εγώ. Με τόσα "Π" και "τελευταία γράμματα" που έχει, άμα τα αθροίσει θα του βγούν κάτι χιλιάδες (μέτρα)! Εδώ η λέξη "ο Νταβέλης" και σου "βγάζει" 666, το Πρόπαντες έχει πιο πολλά...
Και αυτό το είπα, σχεδόν αυθόρμητα, την ώρα που σερνόμουν, έσερνα και το σάκο πίσω μου, ίσα-ίσα που κρατιόμουν και δεν έβλεπα την ώρα να βγώ έξω... Μαθηματική ιδιοφυϊα ή τελικά ανοιχτό μυαλό ? Τίποτα απ όλα αυτά. Απλά, "εν λειτουργία"...

...

Σήμερα διάβασα ότι ο Σέφ μας, μας ζητά Λαογραφία και Μύθους για το Πρόπαντες. Μήπως βρεί κάτι, κάτι άλλο από το όνομα του βάραθρου, μια που το βάθος του είναι γύρω στα 300 μέτρα, για να μαγειρέψει...
Τι σκατά κωδικοποίηση με βάση το όνομα είναι αυτή ? Τι Λαογραφία και Μύθους θέλει, αφού οι Ολύμπιοι κωδικοποίησαν πολύ πρίν εμφανιστεί η Λαογραφία...

Επίσεις είπε και το άλλο ανεκδιήγητο, ότι ζητά μέτρηση βάθους από έμπιστο άτομο, που να μη μαγειρεύει. Φίλε μου Ωγυγέ, το Πρόπαντες είναι εντελώς κάθετο. Είσαι στο άνοιγμα-τρύπα, διαμέτρου λίγων μέτρων, αφήνεις το βοτσαλάκι να πέσει, ψήνεις καφέ, κάνεις τσιγάρο, και κάποια στιγμή ακούς το "ντούκ". Άμα δεν πιστεύεις τα επίσημα στοιχεία μετρήσεων των Σπηλαιολογικών Συλλόγων και θές να το μετρήσεις μόνος σου, σου προτείνω να το μετρήσεις εσύ ο ίδιος, μόνο, άμα σε φουντάρω με ένα χρονόμετρο στο χέρι, σε ποιόν θα πείς και με ποιό τρόπο, σε ποιά ένδειξη έσπασε το χρονόμετρο...

Με οραματισμό ? Με το γνωστό "ποτηράκι" ?

Love and Light !

(Μτφ. Αγάπη και Φώς. Σβήσ΄το να στην κάνω)

Υ.Γ. Το ύψος των βουνών μεριέται με ανάλογες μεθόδους, καθώς και τα βουνά χαρτογραφούνται, με κατάλληλες γεωδαιτικές μεθόδους και όργανα, ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο που μετριέται και χαρτογραφείται ένα σπήλαιο ή γαλαρία ορυχείου.



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Edited by - Βρίλ on 05/09/2006 10:51:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 12:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
quote:

Και άμα είναι του Κίτσου, του Λεβέντη, του Καραμπουζουκλή ?



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Edited by - Βρίλ on 05/09/2006 10:51:59


Εγώ είμαι αυτός!

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 02:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σας.
Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο στα μέλη:
AZAΧ_ΧΑΖΑ
medtech
gigenis
Βρίλ

αλλά το μήνυμά μου αφορά επίσης (στο μέτρο που έχουν αναμειχθεί στην όλη υπόθεση) και άλλα μέλη, όπως οι ellovos, homo, satyros, velial. Παρότι η συμμετοχή σας σ' αυτό που θέλω να καταδείξω ήταν μικρότερη, παρόλαυτά υπήρξε και θέλοντας να είμαι δίκαιη απέναντι στις καταστάσεις και στους ανθρώπους, δεν μπορώ να μην το αναφέρω.

Διαβάζοντας το θέμα αυτό από την πρώτη μέχρι την τελευταία του σελίδα, παρατηρώ το εξής μοτίβο να επαναλαμβάνεται: Ένας άνθρωπος εκθέτει τη θεωρία του (σωστή ή λανθασμένη δεν αφορά αυτά, τα οποία θα πραγματευτώ) και μία ομάδα ανθρώπων που δε συμφωνούν μαζί του, να τον χρησιμοποιούν για να αποδείξουν πόσο "εξυπνότεροι" από αυτόν είναι, πόσες ειρωνικές ατάκες μπορούν να εκτοξεύσουν απέναντί του, πόσο "ορθολογιστές" είναι - δίνοντας συνάμα μία δική τους ερμηνεία περί ορθολογισμού, που περιλαμβάνει συλλήβδην χαρακτηρισμούς όπως "αγύρτης", "τσαρλατάνος", "ψευδοεπιστήμονας" κ.λπ. (αναφέρομαι κυρίως σε εσένα medtech ), που η συχνότητα με την οποία αναφέρονται οι χαρακτηρισμοί αυτοί σε κάθε θέμα που πραγματεύεται κάτι το αμφισβητίσιμο, καταντάει τουλάχιστον γραφική.

Στην πραγματικότητα, δε μου έχει δοθεί καθόλου η εντύπωση, πως θέλετε να συζητήσετε μαζί του, παρά πως έχετε βρει ένα βολικό για εσάς "θύμα" (κρίνοντας από τη συμπεριφορά του όμως, κάθε άλλο παρά τέτοιο είναι), που προσπαθώντας να τον υποτιμήσετε, νομίζετε πως μπορείτε να αποδείξετε κάτι παραπάνω από το προφανέστατο: την αγένεια και την έλλειψη σεβασμού απέναντι σε έναν άλλον άνθρωπο. Εξακολουθείτε δε να τον προκαλείτε με ερωτήσεις, προσπαθώντας να τον "παγιδεύσετε", ώστε να επιβεβαιωθούν ακόμα μία φορά οι χαρακτηρισμοί που του δίνετε και αυτός διαφαίνεται πως είναι ένας ακόμα σκοπός της συμμετοχής σας στην συζήτηση αυτή, εκτός από τους προαναφερθέντες σκοπούς (του να φανείτε πιο έξυπνοι, να αξιωθείτε του διδακτορικού τίτλου στην ειρωνία, κ.λπ.). Κάτι που έχει επαναληφθεί άλλωστε και σε παλιότερο θέμα, και αναφέρομαι εδώ στο μέλος PaNo και το δωδεκάκλωνο DNA... αναφορές στο οποίο δεν παραλείπετε να κάνετε δωθέντων των ευκαιριών, όπως και το βζινν βζουνν, που το επαναλαμβάνετε σε πολλά μηνύματα, κάνοντας ίσως κάποιον εξωτερικό παρατηρητή να υποθέσει, πως σας εκφράζει τόσο, που δεν μπορείτε παρά να το αναφέρετε συνεχώς.

Είναι κάπως αδόκιμο να σας απευθύνομαι σαν ομάδα, εφόσον είσαστε ξεχωριστοί άνθρωποι με προσωπικές ιδιαιτερότητες ο καθένας από εσάς, με καλά στοιχεία τα οποία θα έπρεπε να επιβραβευτούν, αλλά και με συμπεριφορές που πρέπει να καταδειχθούν, αλλά στο θέμα αυτό του μέλους Ogygos, όπως και σε αρκετά άλλα θέματα, η ταχτική αυτή που ακολουθείτε, έχει μία ομαδική φύση - πράγμα που θα μπορούσε να κάνει αυτόν που επιλέξατε ως "θύμα" να νιώσει εξαιρετικά άβολα και να λάβει τη λανθασμένη εντύπωση, πως "όλοι έχουν βαλθεί εναντίον του", πράγμα το οποίο φυσικά και δεν ισχύει. Όπως επίσης, και να κάνει να πιστεύουν όσοι διαβάζουν το θέμα, ότι μέσα στο ESOTERICA υπάρχει μια "ομάδα κρούσης" με σκοπό τη στηλίτευση και την υποτίμηση ανθρώπων.

Παρόλα αυτά, δεν θα ήθελα να ταυτίσω κάθε έναν από εσάς με μία συγκεκριμένη συμπεριφορά και πιστεύω πως ούτε κι εσείς θα θέλατε κάτι τέτοιο. Με άλλα λόγια, το μήνυμά μου δεν καταλογίζει σε εσάς τίποτε περισσότερο, παρά την υιοθέτηση και επιμονή σε έναν τρόπο συνδιαλλαγής με άλλους ανθρώπους, που τους υποβιβάζει, αλλά ακόμα περισσότερο υποβιβάζει εσάς ως άτομα. Δεν πιστεύω πως μία τέτοια στερεότυπη συμπεριφορά μπορεί να ωφελήσει κάποιον, ακόμα κι αν το να είναι ένας πιο ευγενικός και δίκαιος με τους άλλους άνθρωπος, δεν είναι ένας από τους στόχους που έχει θέσει για τη ζωή του. Επικαλούμαι λοιπόν την πλευρά του εαυτού σας, που μπορεί να αντιληφθεί και να σκεφτεί επάνω σε όσα σας έγραψα. Μην προσπαθήσετε να συνηγορήσετε υπέρ του δικαίου της στάσης σας, εκτός εάν πιστεύετε πραγματικά, ότι όλα όσα σας έχω γράψει, είναι απλά μυθεύματα της φαντασίας μου, ή ότι τελικά, λίγη ή και περισσότερη ειρωνία, είναι από μόνη της η αναγκαία αντίδραση για να καθαρίσει τον κόσμο αυτό, από απόψεις που κατά τη γνώμη σας, είναι άχρηστες ή ακόμα και επιζήμιες.

_____________________________________________________

Προς AZAΧ_ΧΑΖΑ:
Σου έχω στείλει εδώ και μία εβδομάδα ένα email, εκ μέρους των υπευθύνων του ESOTERICA. Στο έστειλα ξανά την 1η Σεπτεμβρίου, ζητώντας να απαντήσεις εάν έλαβες γνώση. Αν και δεν μου έχει σταλεί κάποια ειδοποίηση από τον mailserver σου, ότι δεν το έχεις λάβει, δεν έχεις απαντήσει ακόμα.
Θα σε παρακαλούσα, είτε να μου στείλεις κάποιο email επιβεβαίωσης, είτε να γράψεις εδώ εάν το έλαβες. Παρότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην έχει φτάσει το mail σε σένα, πιστεύω πως το παρόν μήνυμα θα διευκολύνει την ενημέρωσή σου σχετικά μ' αυτό.
_____________________________________________________


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 05:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Διαβάζοντας το θέμα αυτό από την πρώτη μέχρι την τελευταία του σελίδα, παρατηρώ το εξής μοτίβο να επαναλαμβάνεται: Ένας άνθρωπος εκθέτει τη θεωρία του (σωστή ή λανθασμένη δεν αφορά αυτά, τα οποία θα πραγματευτώ) και μία ομάδα ανθρώπων που δε συμφωνούν μαζί του, να τον χρησιμοποιούν για να αποδείξουν πόσο "εξυπνότεροι" από αυτόν είναι, πόσες ειρωνικές ατάκες μπορούν να εκτοξεύσουν απέναντί του, πόσο "ορθολογιστές" είναι - δίνοντας συνάμα μία δική τους ερμηνεία περί ορθολογισμού, που περιλαμβάνει συλλήβδην χαρακτηρισμούς όπως "αγύρτης", "τσαρλατάνος", "ψευδοεπιστήμονας" κ.λπ. (αναφέρομαι κυρίως σε εσένα medtech ), που η συχνότητα με την οποία αναφέρονται οι χαρακτηρισμοί αυτοί σε κάθε θέμα που πραγματεύεται κάτι το αμφισβητίσιμο, καταντάει τουλάχιστον γραφική.


Λοιπον κυρια Αμαλια μπορει να ΜΗΝ σου αρεσει αλλα τα πραγματα στην επιστημη δεν ειναι ζητημα γουστου.Στην επιστημη πρεπει να μπορεις να αποδειξεις τα λεγομενα σου.

Επισης τοσο η επιστημη όσο και η ψευδοεπιστημη ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΣΜΑΤΑ,τα οποια τα εχω περιγραψει πολλες φορες στο παρελθον και οταν μου το ζητησες ΕΣΥ και οταν μου το ζητησαν αλλοι.

Ο Odygos προωθει μια θεωρια που ειναι ψευδοεπιστημονικη.Κερδιζει επαξια τον χαρακτηρισμο "τσαρλατανια" γιατι ΕΙΝΑΙ ψευδοεπιστημονικη.

Τα βαζεις μαζι μας ενω εμεις καθησαμε υπομονετικα ΕΔΩ ΚΑΙ 9 σελιδες και αναλυσαμε σπιθαμη προς σπιθαμη ΓΙΑΤΙ η θεωρια του ειναι λαθος και γιατι ειναι ψευδοεπιστημονικη.

Δεν μπορεις να μαγειρευεις αυθαιρετα στην επιστημη οπως κανει o ODYGOS!

Ναι τον κοροιδεψαμε.Απο ενα σημειο και μετα τον κοροιδεψαμε γιατι μας κοροιδευε και εκεινος.Καταμουτρα μας κοροιδευε.

Ακου εκει οι αρχαιοι ελληνες χρησιμοποιουσαν το μετρο!(που εφευρεθηκε/οριστηκε απο Ευρωπαιους χιλιαδες χρονια μετα το τελος του αρχαιου Ελληνικου πολιτισμου).

Εχει την ελευθερια της γνωμης του αλλα εχουμε και εμεις την δικη μας.

Πανω απο ολα εχουμε το δικαιωμα να μην αφηνουμε κανεναν να μας πιασει κοροιδα.

Ο τυπος εχει ετοιμο ενα αγυρτοπροιον προς πωληση.Νομιζεις οτι δεν θα επρεπε να προειδοποιησουμε τους συνανθρωπους μας?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ Βζζζνν βζουυν ακομα να παρεις χαμπαρι οτι το θεμα ανοιξε καποιος για να σπασει πλακα με την φυση του esoterica.gr και ολοι εκτος απο τους διαχειριστες,το καταλαβαν και συμμετειχαν.Αλλα κανεις απο τους διαχειριστες δεν κυνηγησε τον θεσματοθετη (γιατι δεν ειχε τις ικανοτητες να παρει χαμπαρι οτι σας δουλευουν???).

Οσο για την συχνοτητα που χρησιμοποιω τον ορο,δεν πρεπει να παραξενευεσαι αφου πολλα απο τα θεματα εδω μεσα εχουν αντικειμενο μια ψευδοεπιστημη.

Αλλα βεβαια ειναι μεταφυσικου περιεχομενου και ειναι ενα αλλο ειδος παραμυθιου που δεν χαρακτηριζεται ως αγυρτεια αλλα ως μυθολογια.

Στο 12κλωνο DNA επισης καταδειξαμε οτι ολη η ιστορια ηταν αγυρτεια με την βουλα.

Αυτο που ισχυρiστηκε ο PANOS (12κλωνο DNA) ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ελεγχθει.

Γιατι το DNA ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΡΙΟ!ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΟΥΜΕ ΜΟΡΙΑ!

Με λιγη παραπανω ερευνα μαθαμε τι κρυβεται πισω απο τη ιστορια.New Age ψευδοεπιστημη ανακατωμενη με καμποσο μυστικισμο.

Και τον χαρακτηρισμο "τσαρλατανια" δεν τον τρωει οτιδηποτε αμφισβητισιμο.Εχω συμμετεχει σε πολλες συζητησεις επιστημονικες οπυ διαφορες αποψεις τιθονταν ΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.Κανενας απο τους συνομιλητες μου δεν κερδισε τον τιτλο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ γιατι κανενας δεν προωθουσε με ψευδοεπιστημονικο τροπο τις αποψεις του (θες να σου ξαναμαθω τι ειναι επιστημη και τι ψευδοεπιστημη?Γιατι προφανως δεν εχεις καταλαβει ακομα).

quote:
Στην πραγματικότητα, δε μου έχει δοθεί καθόλου η εντύπωση, πως θέλετε να συζητήσετε μαζί του, παρά πως έχετε βρει ένα βολικό για εσάς "θύμα" (κρίνοντας από τη συμπεριφορά του όμως, κάθε άλλο παρά τέτοιο είναι), που προσπαθώντας να τον υποτιμήσετε, νομίζετε πως μπορείτε να αποδείξετε κάτι παραπάνω από το προφανέστατο: την αγένεια και την έλλειψη σεβασμού απέναντι σε έναν άλλον άνθρωπο. Εξακολουθείτε δε να τον προκαλείτε με ερωτήσεις, προσπαθώντας να τον "παγιδεύσετε", ώστε να επιβεβαιωθούν ακόμα μία φορά οι χαρακτηρισμοί που του δίνετε και αυτός διαφαίνεται πως είναι ένας ακόμα σκοπός της συμμετοχής σας στην συζήτηση αυτή, εκτός από τους προαναφερθέντες σκοπούς (του να φανείτε πιο έξυπνοι, να αξιωθείτε του διδακτορικού τίτλου στην ειρωνία, κ.λπ.)

1.Συζητησαμε μαζι του.Απλα δεν μας επεισε.
2.Δεν εχω κανεναν σεβασμο για τους τσαρλατανους.
3.Δεν καταλαβα,δεν εχουμε δικαιωμα να διερευνησουμε την υποθεση που κανει?Πως στο καλο παμε να τον παγιδευσουμε?Αυτος φασκει και αντιφασκει!Ειναι παγιδευση το να ζητησεις απο καποιον να αποδειξει πειραματικα την θεωρια του?Οχι Amalia δεν ειναι παγιδα ΕΠΙΣΤΗΜΗ ειναι.
4.Δεν μπορω να μιλησω για τους σκοπους των αλλων,αφου ΔΕΝ ειμαστε ομαδα που λειτουργει με κοινο σκοπο.Απλα ειμαστε ανθρωποι που καταλαβαινουν την διαφορα μεταξυ επιστημης και τσαρλατανιας.Θα μιλησω για μενα λοιπον.Ο δικος μου σκοπος ΔΕΝ ειναι αυτος που εσυ μου αποδιδεις.Δικος μου σκοπος ειναι κυριως να μαθω τους συμπολιτες μου να μαθουν να σκεφτονται κριτικα και οχι να καταπινουν αμασητο το καθετι,ακομα και εαν τους κολακευει.

ΥΓ Δεν σε βλεπω να επιδεικνυεις την ιδια ευαισθησια οταν εσωτεριστες την πεφτουν χυδαιοτατα σε σκεπτικιστες.

quote:
Είναι κάπως αδόκιμο να σας απευθύνομαι σαν ομάδα, εφόσον είσαστε ξεχωριστοί άνθρωποι με προσωπικές ιδιαιτερότητες ο καθένας από εσάς, με καλά στοιχεία τα οποία θα έπρεπε να επιβραβευτούν, αλλά και με συμπεριφορές που πρέπει να καταδειχθούν, αλλά στο θέμα αυτό του μέλους Ogygos, όπως και σε αρκετά άλλα θέματα, η ταχτική αυτή που ακολουθείτε, έχει μία ομαδική φύση - πράγμα που θα μπορούσε να κάνει αυτόν που επιλέξατε ως "θύμα" να νιώσει εξαιρετικά άβολα και να λάβει τη λανθασμένη εντύπωση, πως "όλοι έχουν βαλθεί εναντίον του", πράγμα το οποίο φυσικά και δεν ισχύει. Όπως επίσης, και να κάνει να πιστεύουν όσοι διαβάζουν το θέμα, ότι μέσα στο ESOTERICA υπάρχει μια "ομάδα κρούσης" με σκοπό τη στηλίτευση και την υποτίμηση ανθρώπων.

Οχι απλα ετυχε να βρεθουν μαζι καποιοι ανθρωποι που:

α)εχουν καποιο επιπεδο εκπαιδευσης πανω απο τον μεσο ορο και μαλιστα σε θετικες επιστημες (εχει σημασια αυτο)
β)εχουν ανεπτυγμενες κριτικες ικανοτητες
γ)γνωριζουν τι παει να πει επιστημη και επιστημονικη μεθοδος.
δ)εχουν το θαρρος να μιλησουν.
ε)την ορεξη να ασχοληθουν και
στ)αντοχη στις επιθεσεις.

Εμεις κυρια μου δεν προωθουμε αναποδεικτης αξιας προιοντα,ουτε προσπαθουμε να μαζεψουμε οπαδους για μια σεκτα οπως εχουν κανει καποιοι αλλοι.

quote:
Παρόλα αυτά, δεν θα ήθελα να ταυτίσω κάθε έναν από εσάς με μία συγκεκριμένη συμπεριφορά και πιστεύω πως ούτε κι εσείς θα θέλατε κάτι τέτοιο. Με άλλα λόγια, το μήνυμά μου δεν καταλογίζει σε εσάς τίποτε περισσότερο, παρά την υιοθέτηση και επιμονή σε έναν τρόπο συνδιαλλαγής με άλλους ανθρώπους, που τους υποβιβάζει, αλλά ακόμα περισσότερο υποβιβάζει εσάς ως άτομα.

Δεν υπαρχει χειροτερος υποβιβασμος για ενα ανθρωπινο ον απο το να παψει να χρησιμοποιει την κριτικη του σκεψη.


quote:
Μην προσπαθήσετε να συνηγορήσετε υπέρ του δικαίου της στάσης σας, εκτός εάν πιστεύετε πραγματικά, ότι όλα όσα σας έχω γράψει, είναι απλά μυθεύματα της φαντασίας μου, ή ότι τελικά, λίγη ή και περισσότερη ειρωνία, είναι από μόνη της η αναγκαία αντίδραση για να καθαρίσει τον κόσμο αυτό, από απόψεις που κατά τη γνώμη σας, είναι άχρηστες ή ακόμα και επιζήμιες.

1.Δεν το καταλαβα,μας λες οτι δεν εχουμε δικαιωμα να σου απαντησουμε?
Σας εχουμε ξαναρωτησει,το esoterica.gr δεν θελει να συμμετεχουν στα foroum σκεπτικιστες?Απαντηστε στα ισια για να ξερουμε να πορευομαστε.

2.Δεν προσφερουμε σκετη ειρωνεια.Προσφερουμε επιχειρηματα και πληροφοριες.Προσωπικα εγω εχω ασχοληθει παρα πολυ σοβαρα.Παντα δινω σε καποιον την ευκαιρια να αποδειξει και να αιτιολογησει τους ισχυρισμους του.Ιδιαιτερα σοβαρα εχω ασχοληθει με το θεμα της ιατρικης αγυρτειας.

Αλλα οταν καποιος με κοροιδευει ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ("οι αρχαιοι ελληνες χρησιμοποιουσαν το μετρο","υφσος αιγαιου πελαγους","οι μυρμηκιες δεν ειναι μεταδοτικες"), δεν θα του χαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 06:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Η παγκοσμια συνομωσια των σκεπτικιστων τολμαει να μιλησει για επιστημη και δειχνει οτι η θεωρια του Odygos ειναι διατρητη:


Βάλε τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αποτελέσματα που σου δίνει ΜΟΝΟ το όνομα του βουνού χωρίς τα μαγειρέματα και τις αυθαιρεσίες (αλλαγή πτώσης, αλλαγή γραμμάτων, εκείνο το ανεκδιήγητο "Η" σαν δεσεία και σποραδικά το "εί"), βάλτα στον τύπο σου και θα δείς, ότι ούτε μάι στο εκατομμύριο δε στέκει αυτό που λές. (Βριλ)

------------------------------------------------------------
"H ψευδοεπιστημή ξεκινά με μια υπόθεση-συνήθως μία που είναι συναισθηματικά ελκυστική και που προκαλεί θεαματική δυσπιστία-και μετά ψάχνει μόνο για πληροφορίες που φαίνεται να την υποστηρίζουν

Τα ασύμβατα με αυτήν στοιχεία αγνοούνται.Μιλώντας γενικά,ο σκοπός της ψευδοεπιστήμης είναι να εκλογικεύσει ισχυρές δοξασίες παρά να ερευνήσει ή να δοκιμάσει εναλλακτικές πιθανότητες.Η ψευδοεπιστημή ειδικεύεται στην επίσπευση σε «αρμονικά συμπεράσματα»,στο άλεσμα ιδεολογικών αξόνων,στην ικανοποίηση προκαταλήψεων και σε διαδεδομένες παρεξηγήσεις".

Ετσι οσο και εαν toy δειχνετε με χιλιους τρόπους που μπορει ακομα και 15χρονο να κατανοησει οτι η αριθμολογια δεν ειναι επιστημη αλλα κοπτοραπτικη και οσο και εαν του υπενθυμιζετε οτι οι ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΟΥΣΑΝ ΣΕ ΜΕΤΡΑΑΑΑΑΑΑ (ΟΧΙ ΑΛΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟ!!!!!!) θα μενει κολημενος με την μπαλα.

Ειναι η αριθμολογια επιστημη Odygos?Aν ειναι επιστημονικη θεωρια πρεπει να κανει και ορθες προβλεψεις.Εαν σε βαζαμε σε ενα δωματιο χωρις προσβαση σε γεωγραφικες πληροφοριες και σου διναμε το ονομα ενος βουνου με αγνωστο υψος θα μπορουσες με βαση την αριθμολογια να προβλεψεις/υπολογισεις το υψος του?Οχι φυσικα....(εγω)
--------------------------------------------------------------

Και ποια ειναι η φορμουλα που χρησιμοποιεις για την ονομασια?
Υψος Ολυμπου Αρη ει?
Υπσους Ολυμπου Αρη?
Κατι αλλο?
Δωσε μας την απο τωρα για να περιοριστουν τα πιθανα μελλοντικα μαγειρεματα.
Παω επισης να ελεγξω εαν η Nasa εχει δωσει εκτιμησεις για το υψος του Αρη (ή αν εχει ηδη μετρησει το υψος του βουνου με δορυφορο) που θα θα μπορουσαν να πεσουν στα χερια καποιου ωστε να εκτελεσει την καταλληλη κοπτοραπτικη απο πριν....(εγω ζητωντας από τον Odygo να θεσει την θεωρια του σε επιστημονικη διερευνηση)
---------------------------------------------------------

Mέτρο.

Προέλευση

Ο ορισμός του μέτρου έγινε στη Γαλλία το 1791 από την Ακαδημία των Επιστημών (Académie des sciences), ως ίσο με ένα προς δέκα εκατομμύρια φορές την απόσταση από τον ισημερινό έως το βόρειο πόλο, του μεσημβρινού της Γης που διασχίζει το Παρίσι. Το όνομα της νέας μονάδας ήταν mètre, από την ελληνική λέξη μέτρον. Υιοθετήθηκε από τη Γαλλική Κυβέρνηση το 1795, και έκτοτε έχει εξαπλωθεί σχεδόν σε όλες τι χώρες του κόσμου.


Πορεία

Το 1875, είκοσι χώρες υπέγραψαν τη Συνθήκη του Μέτρου (Convention du Mètre), με την οποία καθιερώθηκε το μέτρο του 1791 ως πρωτότυπο του μέτρου, αν και αμφισβητήθηκε η ακρίβεια του αρχικού υπολογισμού σε σχέση με το μεσημβρινό των Παρισίων. Το αποτέλεσμα της Συνθήκης ήταν η δημιουργία του Διεθνούς Γραφείου Μέτρων και Σταθμών (Bureau International des Poids et Mesures), με έδρα την Γαλλική πόλη Sèvres, το οποίο θα διατηρούσε τις νεοορισθείσες μονάδες (πέρα από το μέτρο, ορίσθηκε και το κιλό) και θα διατύπωνε τις σχέσεις των άλλων μονάδων με αυτές.

Το 1893, το πρωτότυπο μέτρο μετρήθηκε πάλι με ιντερφερόμετρο, και βρέθηκε ως 1,553,164.13 φορές το μήκος κύματος της κόκκινης γραμμής του φάσματος του καδμίου στον αέρα, στα 760 mm ατμοσφαιρικής πίεσης και στους 15 βαθμούς Κελσίου. Ωστόσο, ο ορισμός του δεν άλλαξε μέχρι το 1960, οπότε στις 14 Οκτωβρίου, ορίσθηκε εκ νέου από την 11η Γενική Συνέλευση Μέτρων και Σταθμών (Conférence Générale des Poids et Mesures) ως ίσο με 1,650,763.73 φορές το μήκος κύματος της πορτοκαλοκόκκινης γραμμής του φάσματος του στοιχείου του κρυπτού-86 στο κενό.

Τέλος, το μέτρο ορίσθηκε για τελευταία φορά το 1983 από την 17η ΓΣΜΣ ως το μήκος που διανύει το φως στο κενό σε χρόνο 1/299.792.458 του δευτερολέπτου ακριβώς, και αυτός ο ορισμός ισχύει μέχρι σήμερα (dim.kar)

-----------------------------------------------------------
Κοβεις και ραβεις ονοματα,προσθετεις το ει οποτε σε βολευει,κακοποιεις τις δασειες,αποδιδεις το υψος σε μετρα και οχι σε αρχαιες ελληνικες μοναδες,μετα πας να μαγειρεψεις και τις αρχαιες ελληνικες μοναδες μετρησης για να μας πεισεις και καλα οτι οι αρχαιοι Ελληνες χρησιμοποιουσαν μετρα και οχι πηχεις και σταδια,μετα το ριχνεις στην συνομωσιολογια ("οι Γαλλοι εκλεψαν το μετρο απο τους Ελληνες" οταν ολος ο κοσμος ξερει οτι το μετρο των 100cm δεν οριζεται με βαση τα ποδια και τους πηχεις ουτε ποτε σε αρχαιο ελληνικο κειμενο αναφερεται ποτε αποσταση σε μετρα ενω η διαδικασια του ορισμου του ειναι παγκοσμιως γνωστη),ο,τι δεν σε βολευει το απορριπτεις,πας να θαψεις τοσους αιωνες επιστημονικης ιστοριας καταγεγγραμενης λεπτομερως για να μας πεισεις οτι οι "Ολυμπιοι" εδωσαν ολη την επιστημη ετοιμη στους ανθρωπους,συνδεεις ασχετα πραγματα μεταξυ τους για να μας πεισεις οτι η αριθμολογια λειτουργει ε,Η ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ,ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΤΟΡΑΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

Εαν λειτουργουσε η θεωρια σου θα επρεπε το ονομα καθε βουνου να δινει με ακριβεια το υψος του σε ποδια ή πηχεις ή σταδια χωρις προσθηκη ει,ειμι,εισιν και αλλα αλατοπιπερα για να σου βγει η "εξισωση".(παλι εγω )
(παλι εγω και τι απαντηση πηρα?την εξης ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΗ:

"Δεν ξέραν οι αρχαίοι ότι έτσι σου κάνει κέφι γιά να χαμηλώσουν τα βουνά και το ύψος του Ολύμπου να το μειώσουν από 2917 μέτρα στα 275 μέτρα έτσι ώστε να ταιριάζει η κωδικοποίηση με το δικό σου σχέδιο. Γιατί δεν πάς πίσω στο χρόνο για να τους πείσεις να το κάνουν. Θα γινόμασταν έτσι Αγγλία και θα αυξανόταν και ο πληθυσμός της Ελλάδος. Θα μας έσωζες έτσι κι από τον εξ' Ανατολών κίνδυνο."(ODYGOS))

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
------------------------------------------------------------------

Σταματω εδω.
H ψευδοεπιστημή ξεκινά με μια υπόθεση-συνήθως μία που είναι συναισθηματικά ελκυστική και που προκαλεί θεαματική δυσπιστία-και μετά ψάχνει μόνο για πληροφορίες που φαίνεται να την υποστηρίζουν.

Τα ασύμβατα με αυτήν στοιχεία αγνοούνται.Μιλώντας γενικά,ο σκοπός της ψευδοεπιστήμης είναι να εκλογικεύσει ισχυρές δοξασίες παρά να ερευνήσει ή να δοκιμάσει εναλλακτικές πιθανότητες.Η ψευδοεπιστημή ειδικεύεται στην επίσπευση σε «αρμονικά συμπεράσματα»,στο άλεσμα ιδεολογικών αξόνων,στην ικανοποίηση προκαταλήψεων και σε διαδεδομένες παρεξηγήσεις.

και βεβαια:

Η ψευδοεπιστήμη επιδεικνύει μια αδιαφορία στα στοιχεία.

Αντί να συμβουλευτούν βιβλία αναφοράς ή να εκπονήσουν έρευνες άμεσα,οι οπαδοί της απλά εφεύρουν ψευδή «στοιχεία» εκεί που χρειάζεται.Αυτές οι μυθοπλασίες είναι συχνά κεντρικές στην επιχειρηματολογία και τα συμπεράσματα του ψευδοεπιστήμονα.Επιπλέον οι ψευδοεπιστήμονες σπάνια αναθεωρούν.Η πρώτη έκδοση ενός ψευδοεπιστημονικού βιβλίου είναι σχεδόν πάντα και η τελευταία παρόλο που το βιβλίο παραμένει σε κυκλοφορία δεκαετίες ή ακόμα και αιώνες Ακόμα και βιβλία με εμφανή σφάλματα,λάθη και τυπογραφικά λάθη σε κάθε σελίδα μπορεί να ανατυπώνονται όπως είναι,ξανά και ξανά.Συγκρίνετε το αυτό με τα επιστημονικά εγχειρίδια που γνωρίζουν μια νέα έκδοση κάθε λίγα χρόνια εξαιτίας της ραγδαίας συσσώρευσης νέων στοιχείων.
(παλι εγω)

--------------------------------------------------------------------
"το υψομετρο της οροσειρας των Ιμαλαιων ειναι" = 5487 * 1,609334 (εγώ το υπολογίζω σε μίλια) = 8830 μέτρα. Αν το παιδεψω λίγο ακόμη, θα το βγάλω ακριβως!

Φίλε Ώγυγε (όχι και "Ογυγέ" βρε Βριλ. Μου θύμισε "φίλε οδηγέ"!). Γιατί να μην το βαφτίσουν το βουνό "ΩΓΥΓΟΤΕΡΕΥΑΛΩ" που βγάζει πάλι 2917; Μπορώ να σου προτείνω χιλιάδες λέξεις που να βγάζουν 2917.
( kondoras )

-------------------------------------------------------------------------


Ogyge! Αν τα βουνά τα μετρούσαμε σε πόδια (όπως το υψόμετρο) τί αξία θα είχε η συνάρτησή σου; Το λέω γιατί όπως έχεις αναφέρει οι Αρχαίοι είχαν πολλά μέτρα και σταθμά, των οποίων τα μεγέθη είναι παρόμοια (προσεγγιστικά έχουν ίδια τιμή) με τα σημερινά. Μήπως αυτό το γεγονός οδηγεί σε συμπεράσματα σοβαροφανή χωρίς να είναι;

Πάρε παράδειγμα την οκά , το λίτρο και το κιλό. Δες την αναλογία τους και αναζήτησε στις πηγές σου τα αντίστοιχα μέτρα και σταθμά και παρατήρησε τα μεγέθη τους.(Odysseus_nemo)

---------------------------------------------------------------

Γιατι μαγειρευει την εξισωση.γνωριζοντας το σημερινο υψος του βουνου εκ των υστερων προσθετει λεξεις αυθαιρετα κατι που εχουν καταλαβει ολοι πλην αυτου.(me!!!)

-----------------------------------------------------------------
Οι Φοίνικες επινόησαν από το 14ο αιώνα π.Χ. μια πολύ απλοποιημένη γραφή αποτελούμενη από 22 σύμφωνα. Θα μπορούσες να την χαρακτηρίσεις ως αλφάβητο που περιλαμβάνει μόνο σύμφωνα. Από το αλφάβητο αυτό των Φοινίκων προήλθε το Ελληνικό. Οι Ελληνες το προσάρμοσαν στη φθογγολογία της γλώσσας τους δηλώνοντας και φωνήεντα. Αναμφισβήτητα όμως πρότυπο του ελληνικού αλφαβήτου υπήρξε το φοινικικό.

Αυτό προκύπτει από:

1)Τα Ελληνικά γράμματα ετυμολογούνται από τα φοινικικά

2)Στη φοινικική γλώσσα τα γράμματα αυτά κλίνονται και σημαίνουν κάτι(π.χ το άλεφ σημαίνει βόδι, το μπεθ σπίτι κ.ο.κ.), πράγμα που δεν συμβαίνει στην ελληνική.

3)Το σχήμα όλων σχεδόν των πρώιμων ελληνικών γραμμάτων είναι βασικά το ίδιο με το σχήμα των γραμμάτων του βόρειου σημιτικού(Φοινικικού) αλφαβήτου.

4)H σειρά των Ελληνικών γραμμάτων, όπως τη γνωρίζουμε από πρώιμα αλφαβητάρια και από την αριθμητική τους αξία, είναι αντίστοιχη με τη σειρά του σημιτικού (με λίγες ευκολονόητες εξαιρέσεις).
Γραμμική Α δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί μέχρι σήμερα και δεν ξέρουμε τι γλώσσα είναι.

Αν σε ενδιαφέρει έχω παραθέσει σχετικά στοιχεία όταν πριν λίγους μήνες συζητάγαμε παρόμοιο θεματάκι για το φοινικικό αλφάβητο, τις γραμμικές γραφές κ.α. σχετικά με την ελληνική ιστορία και μπορείς να βρεις σχετικές πληροφορίες φίλε Ogygos εδώ.
(Agnostic).
----------------------------------------------------------------------

Καλημέρα σε όλες και όλους!

O αγαπητός ogygos γράφει:

quote:Η σπηλιά του Νταβέλη στην Πεντέλη ήταν αφιερωμένη στον θεό Πάνα. Βλέπουμε τότε ότι:

ΟΡΟΣ ΒΡΙΛΕΣΣΟΝ = 1107
ΗΥΠΣΟΣ ΠΑΝΑ ΕΙ = 1105
ΗΥΠΣΟΣ ΠΑΙΑΝΑ Ε = 1106
ΗΥΠΣΟΣ ΠΕFΑΝΑ Ε = 1106
ΗΥΠΣΟΣ ΠΑΝΑΙΑ Ε = 1106
το ύψος της Πεντέλης είναι 1107 μέτρα

Αντιγράφω από το http://www.geocities.com/gnwrizontas_tin_athina1/panw_akropoli/panw_akropoli.htm

quote: H ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΓΥΡΩ και ΠΑΝΩ

4. Το Σπήλαιον του Πανός βρίσκεται ανατολικότερα του Σπηλαίου του Αστραπαίου Διός. Η λατρεία του Πανός ήρθε αργά στην Αθήνα, μετά δηλαδή την μάχη του Μαραθώνα το 490 π.Χ. Σύμφωνα με την μαρτυρία του Ηροδότου, ο Παν εμφανίστηκε στο πεδίο της μάχης και σκόρπισε Πανικό στους Πέρσες. Οι Αθηναίοι ευγνωμονώντας τον, οργάνωναν κάθε χρόνο λαμπαδηφορία. Στον βράχο του Σπηλαίου λάξευσαν μικρές κόγχες όπου τοποθετούσαν τα αφιερώματά τους, όπως ειδώλια, αυλούς, ακόμα και λιχουδιές. Η Σπηλιά του Πανός μας είναι γνωστή από το έργο του Αριστοφάνους «Λυσιστράτη». Ο Αριστοφάνης τοποθετεί εδώ την παρ’ ολίγον ερωτική συνομιλία της Μυρρίνης και του Κινησία. Στα χριστιανικά χρόνια το Σπήλαιο του τραγοπόδαρου θεού, γίνεται εκκλησάκι του Αγίου Αθανασίου.

Με τη δική σου λογική θα πρέπει:

Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1106 ΜΕΤΡΑ!!!

Προφανώς τα 156 μέτρα που καταγράφονται έως τώρα είναι λάθος!!!

(αλλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει με ου, ει, πσ κτλ κτλ να βγει 156!!!)

Κι από την άλλη πλευρά:

quote:Η λατρεία του Πανός ήρθε αργά στην Αθήνα, μετά δηλαδή την μάχη του Μαραθώνα το 490 π.Χ.

Μέχρι τότε η Πεντέλη θα είχε ΠΡΟΦΑΝΩΣ διαφορετικό "ύπσος"!(dim.kar)

-----------------------------------------------------------------
Σκέφτηκα και ένα πείραμα:

Πάμε για καφέ.

Αφού πιούμε τις φράπες μας ακουμπάω ένα φάκελλο στο τραπέζι.

ΜΕΣΑ στο φάκελλο θα έχω γραμμένο το ύψος ενός βουνού...

Απ' έξω το όνομα του.

Εσύ θα κάνεις τους υπολογισμούς σου...

Αν βρεις το ύψος του πληρώνω τους καφέδες όλης της παρέας...

Αν όχι πληρώνεις εσύ...(dim.kar)

Πώς σου φαίνεται;

(Αν θέλεις προσδιόρισε μου εκ των προτέρων και τα υπόλοιπα στοιχεία που θέλεις για τους υπολογισμούς σου...)

-------------------------------------------------------------------
86 προσπάθειες.....!!!!!!! Δηλαδή πές οτι σου πάιρνει 2 λεπτά να κάνεις τους υπολογισμούς σου κλπ κλπ ...αρα 86χ2 = 172 λεπτά ή σχεδόν 3 ώρες.... για να βρούμε το ύψος ενός βουνού !!!!!
Δεν μου λες ...δεν νομίζεις οτι σήμερα εμείς οι γήινοι το κάνουμε λίγο καλύτερα... παίρνουμε το GPS ανεβαίνουμε το βουνό...απολαμβάνουμε την φύση...μόλις φτάσουμε κορυφή πατάμε ενα κουμπάκι στο GPS και τσούππππ ΥΠΣΟΥΣ ΒΟΥΝΟΥ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΕΙ= ένδειξη GPS...
Τώρα βέβαια θα μου πείες μα οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΑΝΩ GPS..οκ ...το δέχομαι ..αλλα ταλαιπωρούσαν τον ευατό τους με 86 πιθανές λύσεις... ΚΑΙ ΣΥΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΣΩΣΤΟ....( AZAΧ_ΧΑΖΑ )
----------------------------------------------------------------------
gigenis Απεστάλη: 31/07/2006, 21:17:14


αντι για ολυμπος μπουρδα

υψος ορους μπουρδα ει=1920 κανονικο υψος 1917

παμε για αλλο
αντι ερυμανθος
μουροχαβλο

μουροχαβλο ορους=2223 κανονικο υψος 2224


παμε γι αλλο
αντι για κεδρος
μπουρδολογου
μπουρδολογου ορος=1777 κανονικο υψος 1777

gigenis Απεστάλη: 02/08/2006, 08:50:58
αντι για γαμιλας

παπαρια

υψος ορους παπαρια ει=2498 πραγματικο υψος 2497

αντι για δουσκον

τιμαλακασεισαι

υψος τιμαλακασεισαι=2199

πραγματικο υψος=2198

καμια διαφορα λοιπον εδωσα ονοματα σε διαφορα βουνα και παλι το υψος ειναι σωστο (gigenis παραδειγματα που δειχνουν οτι η θεωρια ειναι απλα μαγειρεμα)
--------------------------------------------------------------------
Κατ αρχας. Τα ενδιαφεροντά μου θα τα βρεις στο δικο μου τοπικ. Δεν με ενδιαφερουν οι λεξαριθμοι. Καθόλου. Γιατί πιστεύω οτι ειναι μια πέτσα και μισή. Τουλάχιστον σχετικά με τα βουνά. Δεν φίμωσα τον Ωγυγο, γραφει οτι θέλει εδώ μέσα και κανείς δεν τον ενοχλεί να γράφει. Τα γραφόμενά του όμως με κάνουν να γελάω και παρτο οπως θες αλλά αυτή είναι η αντιδρασή μου. Και ουτε λογαριασμό θα δώσω σε κανέναν για το πως αντιδρώ, εφόσον αντιδρώ στα πλαίσια της κοσμιότητας (δεν νομίζω να εχει απαγορευτεί η ειρωνία και να μην θεωρείται πλέον εντός των πλαισίων κοσμιότητας). Αλλά όταν ο άλλος με δουλεύει συνειδητά (γιατί δεν πιστεύω οτι εχει φτάσει στα όρια οπου ο μπαρουφολόγος πλέον πιστεύει ο ίδιος τα μαγειρέματα που έχει κάνει) πιστεύω ότι έχω κάθε δικαίωμα να απαντήσω. Ειδικά όταν γίνεται προκλητικός απέναντι στην νοημοσύνη μου. Και στης γάτας μου.

Και έστω, ασε με εμένα, αλλά την γάτα μου πως θα την προφυλάξω που δεν έχει την κριτική σκέψει να δει ποια πράγματα λέγονται σωστά, και σε ποια μας δουλέυουν ψιλό γαζί;

Το να βγάλεις μια θεωρία και να την προσαρμόσεις όπως εσύ θες σε λίγα στοιχεία και να μαγειρέψεις αποτελέσματα, να παραφράσεις λεγόμενα αυθεντιών η επιστημόνων ωστε να φαίνεται οτι η θεωρία σου είναι σωστή, είνα το πιο εύκολο. Εγώ θεωρώ οτι με θεωρούν τουλάχιστον μπετόβλακα όταν προσπαθούν να με πείσουν οτι "ΥΙΗΠΣΟΥΟΣ ΟΟΡΟΥΣ ΠΑΙΝΤΕΛΗΣΗΟΥΝ ΒΡΙΙΙΙΛΥΣΗΟΥΝ ΑΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΥΡΦΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΥΝ ΣΤΑΑΑΘΜΜΗΝ ΤΥΣ ΘΑΛΛΛΑΤΤΤΕΟΣ" (ΔΙΑΛΕΚΤΟΣ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ) = χιλια-κατι συν πλην 3 5 8 10 μέτρα επειδή αλλάζει η στάθμη της θάλασσας. Και έστω οτι οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ - ΕΛ - ΝΕΦΙΛΙΜ - ΑΝΟΥΝΑΚΙ ηταν τοσο σβίγκοι που καθόντουσαν και μετράγαν με το κομπιουτεράκι ωστε να βρουν ενα όνομα κατάλληλο στο ύψος του βουνού. Πως στο διαολο βρήκαν το λεξάριθμο του όρους ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ οπως λέει ο Ωγυγος στην σελίδα του; Μαυροβούνι λεγόταν το όρος στην έποχή τους;

Τα Αγραφα έτσι λεγόντουσαν τότε; Τα βουνά που έχουν βλάχικα η αρβανίτικα ονόματα; (γιατί σίγουρα Ωγυγε πολλά από αυτά που παραθέτεις στην σελίδα σου έχουν τέτοια ρίζα στην ονομασία τους.) ΚΑι ποσο διαβασμένος είσαι από τις διαλέκτους των αρχαίων ώστε να μπορείς να πετάς έξω και να χώνεις γράμματα όπου να ναι μεσα στις λέξεις; Μηπως γιατί σε συμφέρει το ΠΕΝΤΑΛΑΣ αντί για το ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΝ;
Αλλιώς δεν βγαίνουν τα κουκιά ε;(satyros)
-----------------------------------------------------------------
Ogyge!

1) Όλα τα βουνά του ελλαδικού χώρου και όσων έχουμε την καθεαυτού ελληνική ονομασία πέρα του χώρου (π.χ Αίτνα) υπακούν στην γενική λεξαριθμητική σου συνάρτηση. Τι γίνεται αν τηρήσεις την γλωσσική συνάφεια (μόνο την Ιωνική και όχι όλες τις διαλέκτους), τον τρόπο γραφής του (μόνο τον τρόπο γραφής της αττικής διαλέκτου του 5ου π.Χ και όχι όλους) και το όνομα που έδινε ο συγκεκριμένος λαός (οι Αθηναίοι), ακόμα και για βουνά εκτός του τόπου τους (Μακεδονία, Πελλοπόννησο, Ασία, Αίγυπτος); Πόση μεγάλη απόκλιση έχεις;

Το λέω γιατί το "μαγείρεμα" που σου προσάπτουν αναφέρεται στην γενικότητα του κώδικά σου που περικλείει αυθαίρετα (όσο τουλάχιστον διαφαίνεται έως τώρα) τους διάφορους τρόπους γραφής μιας λέξης που διαμορφώθηκε σε 9 αιώνες (από τον 8ο π.Χ αιώνα ως το 1 μ.Χ) περίπου( ίσως περισσότερο, ίσως λιγότερο, σίγουρα αιώνες όμως) και που έχει αλλάξει ονόματα σε διάφορες ιστορικές περιόδους (στο οποίο διευκρίνησες ότι αναζητάς την αρχαιότερη ονομασία).

2)Για να ισχύσει αυτό που διατείνεσαι σημαίνει ότι έχεις βρει την μητρική γλώσσα των αρχαίων ελληνικών διαλέκτων, άρα και το πρωταρχικό αλφάβητο (γράμματα και διάταξη αυτών). Το λέω γιατί τα αλφάβητα των ελληνικών φυλών είχαν διαφορετική διάταξη σε μερικά γράμματά τους (εσύ τα παρέθεσες). ( Odysseus_nemo)
-------------------------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 10:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Τι βρίσκει κανείς όταν ψάχνει...

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=12503&postdays=0&postorder=asc&start=0

Όλως περιέργως, το ίδιο άτομο (Ogygos) άνοιξε το ίδιο θέμα και εκεί, παρουσιάζοντας τα ίδια "στοιχεία" όπως τα λέει, και όλως περιέργως, οι απαντήσεις που εισέπραξε είναι περίπου οι ίδιες όπως εδώ...

Προβλέπω ότι το βιβλίο δε θα πουήσει καλά, δε θα έχει μεγάλες προμήθειες το θέμα, και χαίρομαι. Χαίρομαι ειλικρινά ! Επιτέλους το κοπάδι αρχίζει και ξυπνά!

Επίσεις χαίρομαι που αυτή τη φορά δεν είμαι μόνο εγώ το μαύρο πρόβατο. Επιλέχτηκαν και άλλοι λογαριασμοί για σφάξιμο, άνθρωποι με κάποια μόρφωση και παιδεία, που η διαγραφή τους θα κατεβάσει τον λογόμενο πήχη σε αυτό το φόρουμ ακόμα πιο χαμηλά.

Πρίν με διαγράψετε, να σας διευκρινήσω κάτι. Αποχορώ από μόνος μου. Το εσωτέρικα δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει, απεναντίας διαπιστώνω ότι άδικα χαλάω την ώρα μου. Καλά κάνετε και κάνετε το φόρουμ "esoterica.gr" αυτό που είναι. Κρατήστε τα "σβίνν σβουν", τις ενεργοποιήσεις των 12κλωνων κεράτων του τάρανδου και τα ΗΥΠΣΟΥΣ ΒΑΘΟΥΣ ΑΜΕΤΡΗΤΟΝ ΕΙ και αφήστε με ήσυχο.

Το νίκ Vril ή Βρίλ δεν πρόκειται να το ξαναχρησιμοποιήσω ούτε εδώ αλλά ούτε και στο metafysiko.gr Αν το δείτε πουθενά, να ξέρετε ότι είναι δουλειά κάποιου παλαβιάρη, που του αρέσει να ταυτίζεται με άλλους. Γνωστός έγινε με την ταύτισή του και παριστάνοντας το Μανώλη Ρασούλη.

Γειά.




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 13:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο στα μέλη:
AZAΧ_ΧΑΖΑ
medtech
gigenis
Βρίλ

αλλά το μήνυμά μου αφορά επίσης (στο μέτρο που έχουν αναμειχθεί στην όλη υπόθεση) και άλλα μέλη, όπως οι ellovos, homo, satyros, velial. Παρότι η συμμετοχή σας σ' αυτό που θέλω να καταδείξω ήταν μικρότερη, παρόλαυτά υπήρξε και θέλοντας να είμαι δίκαιη απέναντι στις καταστάσεις και στους ανθρώπους, δεν μπορώ να μην το αναφέρω.



εμενα με ξεχασες?

στον πανω καταλογο με τα μπολντ θα με ειχες αν ειχα περισσοτερο χρονο


quote:

Διαβάζοντας το θέμα αυτό από την πρώτη μέχρι την τελευταία του σελίδα, παρατηρώ το εξής μοτίβο να επαναλαμβάνεται: Ένας άνθρωπος εκθέτει τη θεωρία του (σωστή ή λανθασμένη δεν αφορά αυτά, τα οποία θα πραγματευτώ) και μία ομάδα ανθρώπων που δε συμφωνούν μαζί του, να τον χρησιμοποιούν για να αποδείξουν πόσο "εξυπνότεροι" από αυτόν είναι, πόσες ειρωνικές ατάκες μπορούν να εκτοξεύσουν απέναντί του, πόσο "ορθολογιστές" είναι - δίνοντας συνάμα μία δική τους ερμηνεία περί ορθολογισμού, που περιλαμβάνει συλλήβδην χαρακτηρισμούς όπως "αγύρτης", "τσαρλατάνος", "ψευδοεπιστήμονας" κ.λπ. (αναφέρομαι κυρίως σε εσένα medtech ), που η συχνότητα με την οποία αναφέρονται οι χαρακτηρισμοί αυτοί σε κάθε θέμα που πραγματεύεται κάτι το αμφισβητίσιμο, καταντάει τουλάχιστον γραφική.



βρε αμαλια μου, αν παρουσιαζε σωστα στοιχεια θα γινοταν αυτο?

και δεν σε προβληματιζει οτι ενω αντεδρασαν τοσα μελη με την θεωρια του, δεν φανηκαν υποστηρικτες της?

προφανως απο ελλειψη στοιχειων!


quote:

Εξακολουθείτε δε να τον προκαλείτε με ερωτήσεις, προσπαθώντας να τον "παγιδεύσετε", ώστε να επιβεβαιωθούν ακόμα μία φορά οι χαρακτηρισμοί που του δίνετε και αυτός διαφαίνεται πως είναι ένας ακόμα σκοπός της συμμετοχής σας στην συζήτηση αυτή, εκτός από τους προαναφερθέντες σκοπούς (του να φανείτε πιο έξυπνοι, να αξιωθείτε του διδακτορικού τίτλου στην ειρωνία, κ.λπ.).



για να σε καταλαβω: το δουλεμα απαγορευεται απ ο,τι φαινεται στο εσωτερικα, απαγορευονται και οι ερωτησεις επι του θεματος???

και πως αλλιως μπορει να γινει διαλογος?


δηλαδη οταν τον ρωτησα αν το ΗΥΠΣΟΣ ΠΕΛΑΓΟΥ συμπιπτει με το βαθος του πελαγους, παρεβειν καποιον κανονισμο?


απο την αλλη, παρακολουθησες καμια μου συζητηση με την μεντεκ?

να σου πω γιατι μ αρεσουν, αν και διαφωνουμε?

γιατι μου δινει σοβαρα εναυσματα για να αναπτυξω τις δικες μου αποψεις

το ιδιο φανταζομαι πως εκτιμα κι αυτη


quote:

Κάτι που έχει επαναληφθεί άλλωστε και σε παλιότερο θέμα, και αναφέρομαι εδώ στο μέλος PaNo και το δωδεκάκλωνο DNA... αναφορές στο οποίο δεν παραλείπετε να κάνετε δωθέντων των ευκαιριών, όπως και το βζινν βζουνν, που το επαναλαμβάνετε σε πολλά μηνύματα, κάνοντας ίσως κάποιον εξωτερικό παρατηρητή να υποθέσει, πως σας εκφράζει τόσο, που δεν μπορείτε παρά να το αναφέρετε συνεχώς.



να το πω ωμα λοιπον: προτιμας να γραφουν στο φορουμ θεματοθετες σαν αυτους που ανεφερες, και οχι μελη σαν αυτους που εβαλες στον καταλογο?

προτιμας ενα φορουμ με τοπικ σαν τους αυτοδημιουργητους βρυκολακες, τις προφητειες για πολεμο τον σεπτεμβρη του 2005, κτλ, χωρις κριτικη?

εκεινο το τοπικ με τα βζιν βζουν ακομη να καταλαβεις οτι ηταν αισχρο δουλεμα?


quote:

Είναι κάπως αδόκιμο να σας απευθύνομαι σαν ομάδα, εφόσον είσαστε ξεχωριστοί άνθρωποι με προσωπικές ιδιαιτερότητες ο καθένας από εσάς, με καλά στοιχεία τα οποία θα έπρεπε να επιβραβευτούν,



ειναι οντως...


quote:

αλλά και με συμπεριφορές που πρέπει να καταδειχθούν,



οπως η κριτικη και το χιουμορ


quote:

αλλά στο θέμα αυτό του μέλους Ogygos, όπως και σε αρκετά άλλα θέματα, η ταχτική αυτή που ακολουθείτε, έχει μία ομαδική φύση



μας τραβανε τα "επιστημονικα στοιχεια" φαινεται...

αφου δεν ειμαστε ομαδα αλλά ατομα, πως ακολουθουμε οποιαδηποτε τακτικη?

μηπως οπου βλεπω να εχει γραψει ηδη η μεντεκ ή ο αζαχ ή ο βριλ, δεν θαπρεπε να γραφω?


quote:

πράγμα που θα μπορούσε να κάνει αυτόν που επιλέξατε ως "θύμα" να νιώσει εξαιρετικά άβολα και να λάβει τη λανθασμένη εντύπωση, πως "όλοι έχουν βαλθεί εναντίον του", πράγμα το οποίο φυσικά και δεν ισχύει.



επιλογη θυματος - βαρια κουβεντα!

αφου δεν ειναι ολοι εναντιον του, που ειναι αυτοι που ειναι μαζι του να παρουσιασουν υποστηρικτικα στοιχεια?


ο γιαννης με τα βζιν βζουν πρεπει να ενιωσε αβολα πιστευεις απο την συμπεριφορα μας?

quote:

Όπως επίσης, και να κάνει να πιστεύουν όσοι διαβάζουν το θέμα, ότι μέσα στο ESOTERICA υπάρχει μια "ομάδα κρούσης" με σκοπό τη στηλίτευση και την υποτίμηση ανθρώπων.



αυτο ειναι το προβλημα?

η εικονα του εσωτερικα?


που ειναι τοτε οι συντονιστες να ξεκινουν την κουβεντα ζητωντας αυτοι στοιχεια που να στηριζουν την όποια θεωρια παρουσιαζεται σε τοπικ?

εκτος κι αν θελετε να υπαρχουν τοπικ με μπαρουφες στο φορουμ, χωρις καμια κριτικη

ωραια εικονα θα ηταν για εναν αναγνωστη το τοπικ "με βιασαν εξωγηινες κανοντας βζιν βζουν"


quote:

Επικαλούμαι λοιπόν την πλευρά του εαυτού σας, που μπορεί να αντιληφθεί και να σκεφτεί επάνω σε όσα σας έγραψα.


θα μου κανεις την χαρη να διαβασεις κι εσυ τι εγραψα και να το αντιληφθεις?


quote:

Μην προσπαθήσετε να συνηγορήσετε υπέρ του δικαίου της στάσης σας, εκτός εάν πιστεύετε πραγματικά, ότι όλα όσα σας έχω γράψει, είναι απλά μυθεύματα της φαντασίας μου, ή ότι τελικά, λίγη ή και περισσότερη ειρωνία, είναι από μόνη της η αναγκαία αντίδραση για να καθαρίσει τον κόσμο αυτό, από απόψεις που κατά τη γνώμη σας, είναι άχρηστες ή ακόμα και επιζήμιες.



ναι, "λίγη ή και περισσότερη ειρωνία, είναι από μόνη της η αναγκαία αντίδραση για να καθαρίσει το φορουμ αυτό, από απόψεις που κατά τη γνώμη σας, είναι άχρηστες ή ακόμα και επιζήμιες."

το εκανα συνειδητα στους βρυκολακες, το εκανα στις προφητειες, το εκανα στις επικλησεις στον σατανα και σε άλλα τοπικ που δεν θυμαμαι, και δεν το μετανιωσα

εσυ τι προτιμας?


ΥΓ. ο ετησιος σεπτεμβριανος ντουβρουτζας μου μυριζεται...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 14:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
θα πω απλα οτι οι προγραφοντες με καλυψαν

και κατι ακομη μημπως θα ηταν σωστο το εσωτερικα να κανει μια αξιολογηση στο ποιους εχει ως συντονηστες;;

ειναι σαν να εχουμε ως συντονηστες φυτοφαγους σε θεμα αν πρεπει να τρωμε κρεας
(οι παραπανω οροι μπορουν να αλαξουν)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 14:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
quote:

quote:

amalia

Απευθύνομαι κατά κύριο λόγο στα μέλη:
AZAΧ_ΧΑΖΑ
medtech
gigenis
Βρίλ

αλλά το μήνυμά μου αφορά επίσης (στο μέτρο που έχουν αναμειχθεί στην όλη υπόθεση) και άλλα μέλη, όπως οι ellovos, homo, satyros, velial. Παρότι η συμμετοχή σας σ' αυτό που θέλω να καταδείξω ήταν μικρότερη, παρόλαυτά υπήρξε και θέλοντας να είμαι δίκαιη απέναντι στις καταστάσεις και στους ανθρώπους, δεν μπορώ να μην το αναφέρω.



εμενα με ξεχασες?

στον πανω καταλογο με τα μπολντ θα με ειχες αν ειχα περισσοτερο χρονο


www.johnniebegood.gr




Mην παρεξηγείσε αγαπητέ Ιωάννη! Κι εμένα με ξέχασε!

Γενικά, προσυπογράφω!

(Eίναι μακριά το ban μπαρμπα Στρουμφ; Μπα... Αχνοφαίνεται...)

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 15:08:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ως απάντηση προηγούμενων μηνυμάτων τιποτολογίας, ας ανακεφαλαιώσουμε:

α) Μονάδα μέτρησης πρακτικά ίση με το σημερινό μέτρο ήταν εν χρήση κατά την αρχαιότητα και στην Σουμερία +3000 π.Χ.(βήμα), και στην αρχαία Ελλάδα (Φειδώνειος τρίπους). Για την στοιχειοθέτηση των μονάδων αυτών υπάρχουν αρχαιολογικά στοιχεία και έχουν γίνει αποδεκτές από ειδικούς επιστήμονες(αρχαιολόγους κλπ). Αν διαφωνεί κανείς ας φέρει αποδείξεις γιά το αντίθετο, ακόμα περιμένω.

β) Είναι αντιεπιστημονικό να εξάγουμε λεξαριθμητικές σχέσεις προς απόδειξη αρχαίας κωδικοποίησης με την σημερινή μορφή του αλφαβήτου και την σημερινή μορφή των λέξεων. Έτσι πρέπει αναγκαστικά να καταφύγουμε στην αρχαία κατά τόπους γραφή των λέξεων με την χρήση του αντίστοιχου αλφάβητου και διαλέκτου. Αν διαφωνεί κανείς ας φέρει αποδείξεις γιά το αντίθετο, ακόμα περιμένω.

γ) Η θεωρία μου γιά τα βουνά βασίζεται όχι σε αυθαίρετο συνδυασμό λέξεων αλλά στην λογική φράση "Το ύψος του βουνού είναι" που γιά συντομία γίνεται "ΥΨΟΣ ΟΡΟΣ Ε". Η περιορισμένη χρήση διαφορετικών πτώσεων έγινε και γιά να διευκολυνθεί η κωδικοποίηση αλλά και διότι έχουμε και άλλες κωδικοποιήσεις πέραν αυτών του ύψους. Η μελέτη των δυνατών περιπτώσεων - βλέπε στατιστική ανάλυση, αν ληφθεί υπ' όψιν η ευρύτητα αλλά και ακρίβεια των αποτελεσμάτων οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται γιά τύχη αλλά γιά σκόπιμη κωδικοποίηση. Αν διαφωνεί κανείς ας φέρει αποδείξεις γιά το αντίθετο. Έτσι μπορεί να:

Ι) Δείξει στατιστικά ότι δεν στέκει η θεωρία

ΙΙ) Να παρουσιάσει ένα αντί-παράδειγμα. Έτσι θα πάρει μια αυθαίρετη και μη χρησιμοποιηθείσα κατά την αρχαιότητα μονάδα μέτρησης, και με την χρησιμοποίηση παρόμοιας μορφής φράση να εξάγει τα ύψη των αρχαίων βουνών με την ίδια ή καλύτερη επιτυχία.

ακόμα περιμένω.

δ) Έχω προτείνει συγκείμενο παράδειγμα πειραματικού ελέγχου της μεθόδου με το όρος Όλυμπος του πλανήτη Άρη. Περιμένω.

Επιστημονικό δεν είναι κάτι αν το ονομάσουμε έτσι, πρέπει και να το αποδείξουμε με επιχειρήματα. Διαφορετικά θα πρέπει να παραφράσουμε σε "Σκούζει Σαν Σκεπτικιστής". Όσον αφορά τα λεχθέντα περί οπαδών, εθνικισμών, κονόμας, κριτικής σκέψης:

a) Δεν με ενδιαφέρει η εξουσία είτε αυτή είναι πολιτική είτε είναι οποιαδήποτε άλλη. Αυτό διότι είμαι υπέρ του Επικουρικού "λάθε βιώσας". Δεν με ενδιαφέρει, ούτε εγώ να ευθυγραμμιστώ άκριτα με κατεστημένες απόψεις άλλων, ούτε οι άλλοι να αποδεχθούν δικές μου απόψεις χωρίς να τις επεξεργαστούν. Κάτι τέτοιο θα ήταν συμβατό μάλλον με την υλιστικής εμπνεύσεως θεωρία της μάζας, μια θεωρία την οποία δεν ασπάζομαι.

b) Είναι πολλοί που τους αρέσει να χρησιμοποιούν ετικέτες. Κατά καιρούς με έχουν αποκαλέσει εθνικιστή, Ελληνολάτρη, κομουνιστή, Αφροκεντριστή κλπ. Ο καθένας έχει τις απόψεις του, οι οποίες συγκροτούνται από τις επίκτητες και περιβαλλοντολογικές συνιστώσες του χαρακτήρα του. Σημαντικό είναι κάνει κανείς την αυτοκριτική του, αφού έχει ακούσει τις απόψεις και τις κρίσεις των άλλων. Σε αυτή την περίπτωση οι βαρύγδουπες ετικέτες είναι κενές νοήματος.

c) Αν το οικονομικό ήταν το σημαντικότερα πράγμα στην ζωή μου δεν θα είχα ασχοληθεί ποτέ με τους λαξαρίθμους. Θα με ενδιέφερε πρωτίστως η καριέρα, και δεν θα ζούσα σήμερα στην Ελλάδα. Τα χρήματα είναι σημαντικά γιά να ζήσει κανείς δεν αντικαθιστούν όμως την ζωή.

d) Η κριτική σκέψη εξαρτάται από την ευφυΐα του καθενός η οποία επηρεάζεται από την παιδεία - καλλιέργειά του. Και ενώ η επίκτητος συνιστώσα της ευφυΐας του καθενός δεν μπορεί να αλλάξει, η μη-επίκτητος συνιστώσα της μπορεί και θα πρέπει να αλλάζει συνεχώς προς το καλύτερο. Κριτική σκέψη δεν σημαίνει ότι δέχομαι άκριτα κάτι επειδή το γράφει το σχολικό βιβλίο, με τον ίδιο τρόπο που δεν δέχομαι κάτι άκριτα επειδή το είπε ο τάδε δημοσιογράφος. Η κριτική σκέψη απαιτείται και γιά τις αποκαλούμενες "κατεστημένες γνώσεις ή θέσεις" και γιά τις "εναλλακτικές θεωρίες ή απόψεις". Σε παγκόσμια κλίμακα έχει δημιουργηθεί η έννοια του σκεπτικιστή, ένα άτομο το οποίο στηριζόμενο στον Δυτικό-Ευρωπαϊκό-Προτεσταντικό ορθολογισμό, χρησιμοποιεί τις περιχαρακωμένες, και το πολιτικό στάτους κβό εξυπηρετούντες επιστημονικές θεωρίες γιά να αντικρούσει τις οποιεσδήποτε καινούργιες και πολλές φορές "επικίνδυνες" εναλλακτικές θεωρίες. Επικαλούνται τις θετικές επιστήμες και κυρίως τα μαθηματικά την στιγμή που ασχολούνται με επιστήμες μη-μαθηματικές όπως είναι γιά πράδειγμα η αρχαιολογία. Βέβαια εδώ έχουμε κλασσική περίπτωση "double standard" δηλαδή γιά την κατεστημένη θεωρία δεν απαιτείται μαθηματική απόδειξη ενώ γιά την εναλλακτική απόδειξη είναι απαραίτητη. Συκοφαντούν και διαστρεβλώνουν νέες θεωρίες βασιζόμενοι σε προκατασκευασμένες και χρηματοδοτούμενες από τους ιδίους new age μπούρδο-θεωρίες. Έτσι έχουμε το εκπληκτικό φαινόμενο άτομα που δουλεύουν σε μυστικές υπηρεσίες να αλλάζουν στρατόπεδα από αυτό του σκεπτικιστή στον εναλλακτικό και τούμπαλιν. Το προφίλ του στρατευμένου σκεπτικιστή είναι ένα άτομο με μέτριο - αλλά όχι χαμηλό ΙQ. Έχει πτυχίο ανώτερης ή και ανώτατης σχολής αλλά έχει αποτύχει να διακριθεί στον τομέα του. Αισθάνεται έντονα την ανασφάλεια του μετρίου, και βρίσκει καταφύγιο στην θαλπωρή της κατεστημένης και φετιχιστικά διαφημιζόμενης θεϊκής επιστήμης, την οποία θα πρέπει ως σταυροφόρος ιππότης να προστατέψει, γιά να του πετάξει και αυτή - όπως πιστεύει - όταν έρθει η ώρα και κάποιο ξεροκόμματο κάτω από το τραπέζι.


Αμαλία,

Σε ευχαριστώ που θέτεις το πρόβλημα της συμπεριφοράς ορισμένων. Παρόλα αυτά επειδή τυγχάνω και εγώ παθών(με έχουν διαγράψει από "ορθολογικά" φόρουμ) ήθελα απλώς να πω ότι είμαι αντίθετος σε αυτό το μέτρο. Βέβαια είναι θέμα του φόρουμ να κρατήσει κάποιο επίπεδο, αλλά μην ξεχνάτε όμως ότι οι ύβρεις, οι ειρωνείες κλπ, είναι δείγματα αδυναμίας ή αλλιώς από το αίσθημα της αυτοσυντήρησης ανακλαστικό του "ταπώματος". Όταν δεν έχει κανείς επιχειρήματα καταφεύγει στην ειρωνεία και τις ύβρεις, και όταν δεν καταφέρνει να τραβήξει τον συνομιλητή του στο δικό του χαμηλό επίπεδο, εκνευρίζεται ακόμα περισσότερο οδηγούμενος στην συκοφαντία και αν έχει την δύναμη με ενέργειες φίμωσης(διαγραφής μηνυμάτων ή και του ιδίου από φόρουμ). Δεν θα πρέπει λοιπόν να θεωρείς ότι τέτοιες τοποθετήσεις μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα, το μόνο που κάνουν είναι να αυτoγελοιοποιούνται και να δείχνουν την μικρότητά τους. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι οι διαχειριστές του phorum έχουν το δικαίωμα να αντισταθούν στον βούρκο - και στο κάτω κάτω της γραφής δεν απαγορεύει κανείς σε οποιονδήποτε να εκφράσει τις απόψεις του όποιες και αν είναι αυτές με κόσμιο τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 15:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Δηλαδή τώρα πρέπει να απαντήσω στα σοβαρά;

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 16:17:08  Εμφάνιση Προφίλ
>>Το βάθος του είναι αυτή τη στιγμή 318 μέτρα αλλά η εξερεύνηση συνεχίζεται, οπότε μην πιαστείς με τα 318.<<
+
>>Φίλε μου Ωγυγέ, το Πρόπαντες είναι εντελώς κάθετο. Είσαι στο άνοιγμα-τρύπα, διαμέτρου λίγων μέτρων, αφήνεις το βοτσαλάκι να πέσει, ψήνεις καφέ, κάνεις τσιγάρο, και κάποια στιγμή ακούς το "ντούκ".<<
=
0

Εκμηδενίστηκε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Να παρουσιάσει ένα αντί-παράδειγμα. Έτσι θα πάρει μια αυθαίρετη και μη χρησιμοποιηθείσα κατά την αρχαιότητα μονάδα μέτρησης, και με την χρησιμοποίηση παρόμοιας μορφής φράση να εξάγει τα ύψη των αρχαίων βουνών με την ίδια ή καλύτερη επιτυχία.


gigenis Απεστάλη: 31/07/2006, 21:17:14


αντι για ολυμπος μπουρδα

υψος ορους μπουρδα ει=1920 κανονικο υψος 1917

παμε για αλλο
αντι ερυμανθος
μουροχαβλο

μουροχαβλο ορους=2223 κανονικο υψος 2224


παμε γι αλλο
αντι για κεδρος
μπουρδολογου
μπουρδολογου ορος=1777 κανονικο υψος 1777

gigenis Απεστάλη: 02/08/2006, 08:50:58
αντι για γαμιλας

παπαρια

υψος ορους παπαρια ει=2498 πραγματικο υψος 2497

αντι για δουσκον

τιμαλακασεισαι

υψος τιμαλακασεισαι=2199

πραγματικο υψος=2198


quote:
Μονάδα μέτρησης πρακτικά ίση με το σημερινό μέτρο ήταν εν χρήση κατά την αρχαιότητα και στην Σουμερία +3000 π.Χ.(βήμα), και στην αρχαία Ελλάδα (Φειδώνειος τρίπους). Για την στοιχειοθέτηση των μονάδων αυτών υπάρχουν αρχαιολογικά στοιχεία και έχουν γίνει αποδεκτές από ειδικούς επιστήμονες(αρχαιολόγους κλπ). Αν διαφωνεί κανείς ας φέρει αποδείξεις γιά το αντίθετο, ακόμα περιμένω.

http://www.teiher.gr/users/kutrulis/Monades/GR_Units/GR_Units_alfa.htm

http://www.eim.org.gr/html/greek/metrology/istoria/istoria_anc_gr.html

εψαξα και ο μονος που κανει αναφορα για(Φειδώνειος τρίπους=1μ)εισαι εσυ

εν συντομια εδω και 9 σελιδες η θεωρια σου εχει καταρηφθει

ουτε σε μετρα μετρουσαν ουτε κωδικοποιηση με βαση το ονομα εγινε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 18:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
<<<ΠΡΟΣ ΑΜΑΛΙΑ ΚΑΙ Κ.Κ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ>>>

Βαρέθηκα να ασχολούνται άτομα με την υπογραφή μου.... Συγκεκριμένα η κα. Αμαλία μου έστειλε....

-------------------------------------------------------------

From : amalia <devahan@yahoo.gr>
Sent : Wednesday, August 30, 2006 5:40 PM
To : "AZAX XAZA" <azax_xaza@hotmail.com>
CC : <devahan@yahoo.gr>
Subject : Σχετικά με την ψηφιακή σου υπογραφή.

Καλησπέρα azax_xaza.

Το email αυτό αφορά την ψηφιακή υπογραφή που έχεις επιλέξει να εμφανίζεται κάτω από τα μηνύματά σου στις συζητήσεις των forums, θέμα το οποίο είχαμε συζητήσει στο παρελθόν και που λόγω κάποιων χρονικών περιορισμών (από μέρους μας) παρέμεινε σε εκκρεμότητα.

Όπως σου είχαμε γράψει και σε κάποια μηνύματα μέσα στα forums τον Ιούλιο (όποτε πρακτικά έπεσε στην αντίληψή μας το κείμενο της ψηφιακής σου υπογραφής), θεωρούμε ότι η φράση "η μετάδοσή της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ..." είναι δυνάμει προσβλητική για το σύνολο των ανθρώπων που συμμετέχουν στη διαδικτυακή αυτή κοινότητα, είτε διαβάζοντας, είτε και γράφοντας στα forums. Από μόνη της η ταμπελοποίηση μιας ομάδας ανθρώπων, χωρίς καν τη συγκατάθεσή τους, μπορεί να είναι ιδιαίτερα ενοχλητική και προσβλητική για αρκετούς από αυτούς. Χωρίς να λογαριάσουμε το περιεχόμενο της συγκεκριμένης "ταμπέλας" που κοινοποιείται με την ψηφιακή σου υπογραφή και που λειτουργεί αν μη τι άλλο, ως ένα "αρνητικό καλωσόρισμα" σε αναγνώστες, που διαβάζοντας κάποιο μήνυμά σου πληροφορούνται ότι κατά πάσα πιθανότητα, θεωρείς πως έχουν το προνόμιο της μετάδοσης της βλακείας...

Για τους παραπάνω λόγους, καθώς και γι' αυτούς που είχαν γραφτεί σε μηνύματά μας τον Ιούλιο, θα σε παρακαλούσα εκ μέρους των υπευθύνων του ESOTERICA, να αλλάξεις τη συγκεκριμένη φράση της ψηφιακής σου υπογραφής, ώστε να μην προσβάλλει και να μην ταμπελοποιεί άλλους ανθρώπους - μέλη των forums, μέσα σε μία εβδομάδα από σήμερα. Θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι, πως το συγκεκριμένο θέμα μπορεί μεν να αναβλήθηκε για μικρό χρονικό διάστημα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ματαιώθηκε. Έτσι, σε ενημερώνω πως στην περίπτωση που δεν κάνεις εσύ κάποια αλλαγή της επιλογής σου (σεβόμενος πάντα το χώρο που σε φιλοξενεί, αλλά και τους ανθρώπους που σε διαβάζουν), θα αναγκαστούμε να αφαιρέσουμε την επίμαχη φράση από την ψηφιακή σου υπογραφή.
Εύχομαι ωστόσο, πως δε θα χρειαστεί να φτάσει σε τέτοιο σημείο η όλη υπόθεση.

Αναμένοντας μία καλής θέλησης διευθέτηση του θέματος,
σου εύχομαι καλό απόγευμα,
amalia, διαχειριστής forums ESOTERICA

-----------------------------------------------------------------

ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ.....

1. ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ.....
2. ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΙΑ ΒΛΑΚΑ....
3. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΤΕ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΕΙΤΕ ΜΕ ΕΜΑΙΛ ΕΙΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...ΕΙΣΑΙ Η ΠΡΩΤΗ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ....
4. ΕΣΕΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΨΩ...ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΒΛΑΚΕΣ.... ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ ΤΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ..ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ...ΑΛΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ....
5. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ...ΕΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ...ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ...;;;

6. ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΩ.... ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ...

ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΙ Κ.Κ. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ) ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΩ ΟΤΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑ ΤΟΝ Κ. ΟΓΥΓΟ....

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΚΑΙ ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΛΗΓΜΕΝΑ...!!!


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 18:50:28  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα!
πρίν μερικά χρονάκια (7-8 δεν θυμάμαι ακριβώς) έτυχε λόγω της δουλειάς μου (τεχνικός Η/Υ) να με στείλουν να κάνω μια εγκατάσταση Η/Υ στο σπίτι ενώς πελάτη. Ο προηστάμενος μου όταν μου είπε πού είχα να πάω γέλαγε...και όταν τον ρώτησα γιατί...μου απάντησε... "πήγαινε και θα καταλάβεις"!Τελικά πήγα...και κατάλαβα! Ηταν κάποιος τύπος (δεν ξέρω άν μπορώ να πώ το όνομά του, παρακαλώ να με ενημερώσετε για αυτό) που εμφανιζόταν πολύ συχνά σε μεταμεσονύχτιες εκπομπές στα κανάλια της τηλεόρασης εκείνης της εποχής! Εγώ τυπικός έκανα απλα την δουλειά μου...έστησα τον υπολογιστή,του έδειξα και μερικά πράγματα για να μην έχει απορρίες...αλλά έκανα ένα σοβαρότατο λάθος!!! Είδα στον τοίχο του μία αφίσα που είχε το αλφάβητο (μαζί με τα γράμματα που δεν χρησιμοποιούνται πιά) και δίπλα σε κάθε γράμμα και έναν αριθμό! Το λάθος μου ήταν που τον ρώτησα τί είναι αυτό! Βρέ άστραψε το μάτι του! Αρχισε να μου λέει για την "δύναμη" των λέξεων για το ποιές λέξεις έχουν την ίδια "δύναμη" (δηλ.το άθροισμα των ψηφίων τους είναι το ίδιο κτλ),οτι είναι ντροπή μου που δεν τα ξέρω... γενικά μου έβαλε τις φωνές! Εκείνη την στιγμή... χτύπησε η πόρτα και την άνοιξε η γυναίκα του.Ηταν ο παππάς της ενορίας του που κάτι ήθελε από την γυναίκα του εν'λογω κυρίου! Τί ήταν να τον δει
Αρχισε να τον βρίζει και να του φωνάζει... να τον αποκαλεί τράγο κτλ. Φυσικά ο άνθρωπος έφυγε! Ευτυχώς που ο "πελάτης" συγχίστηκε και έτσι δεν είχε όρεξη για παραπάνω κουβέντα!(είχα τρομάξει κιόλας). Είπε λοιπόν στην γυναίκα του να με πληρώσει (γιατί αυτός δεν πιάνει ποτέ λεφτά στα χέρια του )και εγώ την έκανα με γοργά πηδηματάκια!
Γιατί τα ανέφερα όλα αυτά? Για να πώ ότι υπάρχουν πολλοί "σαλεμένοι" γύρω μας που ασχολούνται με τέτοια θέματα. Το συγκεκριμένο άτομο ήταν και "στάρ" εκείνη την εποχή... (τρομάρα του,ξέρετε,εκπομπές τύπου ερωτοδικείου).Εμείς φταίμε που τους δίνουμε αξία με το να τους ακούμε! για αυτό βρε παιδιά... "αφήστε τον τρελό στην μοίρα του".
Μήπως πρόκειται να του αλλάξετε μυαλά? Μπαααα... αποκλείεται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 19:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Ως απάντηση προηγούμενων μηνυμάτων τιποτολογίας, ας ανακεφαλαιώσουμε


ωραια λεξη!


quote:

ακόμα περιμένω.



κι εγω


quote:

b) Είναι πολλοί που τους αρέσει να χρησιμοποιούν ετικέτες. Κατά καιρούς με έχουν αποκαλέσει εθνικιστή, Ελληνολάτρη, κομουνιστή, Αφροκεντριστή κλπ.



με εχουν αποκαλεσει αυτα που αναφερεις συν πολλα άλλα - δεν ξερω ακομη τι ταμπελα μου εβαλες εσυ - προφανως, μαλακας

αλλά εμενα δεν με χαλαει, γιατι δεν με αντιπροσωπευουν ταμπελες, αλλά εγω


quote:

Αμαλία,

Σε ευχαριστώ που θέτεις το πρόβλημα της συμπεριφοράς ορισμένων.


ελα ρε ογυγε - αλιμονο αν μας εθιγε προσωπικα η συμπεριφορα του οποιουδηποτε οταν εχουμε εμπιστοσυνη στο τι λεμε και τις αποδειξεις του


quote:

Παρόλα αυτά επειδή τυγχάνω και εγώ παθών(με έχουν διαγράψει από "ορθολογικά" φόρουμ) ήθελα απλώς να πω ότι είμαι αντίθετος σε αυτό το μέτρο.



ευγε!

χαιρομαι αν ισχυει η δηλωση σου


quote:

Βέβαια είναι θέμα του φόρουμ να κρατήσει κάποιο επίπεδο, αλλά μην ξεχνάτε όμως ότι οι ύβρεις, οι ειρωνείες κλπ, είναι δείγματα αδυναμίας ή αλλιώς από το αίσθημα της αυτοσυντήρησης ανακλαστικό του "ταπώματος".


εδω μου τα χαλας

αν και το τοπικ σου ειναι απο τις ελαφριες περιπτωσεις αποπροσανατολιμου απο τους αριθμους του Πυθαγορα, πες μου, ποιο ειναι το επιθυμητο επιπεδο?


quote:

Όταν δεν έχει κανείς επιχειρήματα καταφεύγει στην ειρωνεία και τις ύβρεις, και όταν δεν καταφέρνει να τραβήξει τον συνομιλητή του στο δικό του χαμηλό επίπεδο, εκνευρίζεται ακόμα περισσότερο οδηγούμενος στην συκοφαντία και αν έχει την δύναμη με ενέργειες φίμωσης(διαγραφής μηνυμάτων ή και του ιδίου από φόρουμ).



τι εννοεις?

γιατι σε χανω

εμεις θα σε διαγραψουμε ή θα διαγραφουμε πιθανον επειδη σου ασκουμε κριτικη?

ποιος φιμωνςι ποιον τελικα?


quote:

Δεν θα πρέπει λοιπόν να θεωρείς ότι τέτοιες τοποθετήσεις μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα, το μόνο που κάνουν είναι να αυτoγελοιοποιούνται και να δείχνουν την μικρότητά τους.



τοτε να μην το κανουμε θεμα - ας κρινουν οι αναγνωστες


quote:

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι οι διαχειριστές του phorum έχουν το δικαίωμα να αντισταθούν στον βούρκο



μας αποκαλεσες βουρκο ή λανθανω?


quote:

και στο κάτω κάτω της γραφής δεν απαγορεύει κανείς σε οποιονδήποτε να εκφράσει τις απόψεις του όποιες και αν είναι αυτές με κόσμιο τρόπο.


κοσμιοτατη εκφραση ο βουρκος...


αμαλια εισαι εδω?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 19:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
εδω ειναι τζονυ απλα περιμενει να τραβηξει το αυτι στους κακους που εχουν την απαιτιση να ζητανε αποδηξεις σε αυτα που λεει ο ωγυγος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy