ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2010, 22:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ δεν έγραψα, ότι ειμαι γυριστρούλα, Γιάπετ μου....
Ότι έχω ευρύ πνεύμα έγραψα, ο καημένος και καταλαβαίνω περισσότερα, ενώ τα καταγράφω και σαν γεγονότα στο μυαλό μου...
Όσο για την αρχαιοελληνική θρησκεία, μόνη της διάλεξε την κατάπτωση και φθορά της, αποτη λατρεία μικρών θεών, αντί του ενός και το ξέρεις καλά....
Αλλά, αυτοί, οι μικροί θεοί, είναι η γνώση, που λέτε ότι γίνεται ιερατικό όργανο, για εξουσία...Σε όλες τις θρησκείες,βέβαια, γιατί,
παντού υπάρχουν οι ίδιοι άνθρωποι...Οι καλοί και οι υστερόβουλοι, για να είμαι ακριβής...
Όσο για τη δημιουργία, πιστέυω , ότι γίνεται ...τεκμηριωμένη νώση πια, μέσω της σύγχρονης επιστήμης,οπότε,δεν θα ξεφύγει η αλήθεια,
για πολύ...Δεν νομίζεις;....
Στο διαδίκτυο, λέει πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 01:13:55  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα..... δεν καταλαβαίνω τον όρο "γυριστρούλα" ούτε τη θέση του στο θέμα, αλλά για να το λες θα έχεις τους λόγους σου...

Το παρόν θέμα, δεν προσφέρεται για τον διάλογο που προσπαθείς να δημιουργήσεις (αυτά τα έχουμε πει πολλές φορές και σε πολλά θέματα) οπότε για το παρακάτω που έγραψες

quote:
Όσο για την αρχαιοελληνική θρησκεία, μόνη της διάλεξε την κατάπτωση και φθορά της, αποτη λατρεία μικρών θεών, αντί του ενός και το ξέρεις καλά....

... σου λέω μόνο ότι όλοι γνωρίζουν πώς οι Έλληνες μετετράπησαν σε χριστιανούς και έχουν αναλυθεί οι τρόποι πάμπολλες φορές.

Για τη δημιουργία, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται τεκμηριωμένη γνώση, όπως λες, μέσω της σύγχρονης επιστήμης και, προσωπικά, δυσκολεύομαι να δεχθώ ότι η επιστήμη μπορεί να γνωρίζει για τη δημιουργία και την εξέλιξη, τη στιγμή που μας πληροφορεί ότι όλα ξεκίνησαν από μια αναίτια έκρηξη, ένα μπαμ που συνέβη χωρίς λόγο, που δεν μπορεί να μας πει πού πότε και από ποιούς γεννήθηκε ο Όμηρος, πού έζησε, ποιός ήταν...
Ούτε ο Θουκυδίδης με τον Ερατοσθένη και με τον Ηρόδοτο δεν συμφωνούν για τον Όμηρο, τι να μας πει η σύγχρονη επιστήμη, που είναι καπελωμένη απ' το ιερατείο;

Πότε έγινε η Αργοναυτική εκστρατεία, πότε έγινε ο Τρωικός πόλεμος;
Το 1300 με 1200 παχχ;;

Αυτήν τη σύγχρονη επιστήμη εννοείς;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 10:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για τη θεωρία της εξέλιξης, φιλε μου Γιάπετ, σου έχω νέα, καταργήθηκε, οπότε, μην βάζεις εκεί την τεκμηριωμένη γνώση,
γιατι γίνεται οξύμωρον το σχήμα.......
Δεν υπάρχει τιποτε, καμία αποδειξη, απο οτι λέει η θεωρία της εξλέιξης, που να βγαινει σωστό, καλέ μου....Ότι χρονικές αλυσίδες, είχαν σχεδιάσει, έχουν καταβαραθρωθεί..Απο ότι λένε οι ίδιοι οι εξελικτές, το πρόβλημα της απόδειξης της εξέλιξης, με τη νέα τεχνολογία και την έρευνα, έγινε μεγαλύτερό, όχι μικρότερο...Μήπως ,οφείλεται στη λάθος προσέγγιση, του ζητήματος,
απο που προέρχεται ο άνθρωπος;
Όλοι οι επιστήμονες, με κάθε νέα ανακάλυψη, αυτό λένε..Υπάρχουν ακόμη εραστές , της ..... σαπουνόπερας;...
Πως τεκμαίρεται αυτή η γνώση;...
Στο βιβλίο του Δαρβίνου,«Η προέλευση των ειδών» αναφέρει τα
εξής :«Ο αριθμός των ενδιάμεσων ειδών, που έχουν υπάρξει στη γη, πρέπει να είναι πραγματικά τεράστιος. Γιατί, τότε κάθε γεωλογικός σχηματισμός και κάθε στρώμα δεν είναι γεμάτο με τέτοιους ενδιάμεσους κρίκους; Η γεωλογία, οπωσδήποτε, δεν αποκαλύπτει καμία τέτοια βαθμιαία οργανική αλυσίδα και αυτή, πιθανώς, είναι η προφανέστερη και σημαντικότερη αντίρρηση, που μπορεί να προβληθεί ενάντια στη θεωρία μου.»
Σήμερα, μετά από ενάμισο αιώνα εντατικής αναζήτησης ενδιάμεσων κρίκων, η εικόνα του αρχείου των απολιθωμάτων παραμένει η ίδια. Ένας από τους σπουδαιότερους εξελικτές παλαιοντολόγους της εποχής μας, ο Stephen J. Gould τη συνοψίζει ως εξής :
«Η ιστορία των περισσότερων απολιθωμένων ειδών περιλαμβάνει δύο στοιχεία ιδιαίτερα ασύμβατα με τη βαθμιαία εξέλιξη: 1) Στάση: Τα περισσότερα είδη δεν παρουσιάζουν καμία κατευθυντική αλλαγή κατά την παρουσία τους στη γη. Εμφανίζονται στο αρχείο των απολιθωμάτων με την ίδια σχεδόν μορφή με την οποία εξαφανίζονται: η μορφολογική μεταβολή τους είναι συνήθως περιορισμένη και χωρίς ορισμένη κατεύθυνση. 2) Ξαφνική εμφάνιση: Σε κάθε περιοχή, ένα είδος δεν εμφανίζεται σταδιακά, με συνεχή μορφολογική μεταβολή των προγόνων του. Εμφανίζεται ξαφνικά και πλήρως διαμορφωμένο.»
Αυτο που λέει, δεν οφείλεται σε ανεπάρκεια του αρχείου των απολιθωμάτων. Έτσι, από τις 178 οικογένειες των σύγχρονων σπονδυλωτών,εξαιρούνται τα πτηνά, οι 156 έχουν βρεθεί ως απολιθώματα, ένα ποσοστό 88%, περιπου ....
Αν σκεφτείς όλα αυτά, φίλε μου γιάπετ, θα δεις, ότι το νέο ιερατείο, δουλεύει καλά, με την κατευθυνόμενη γνώση, που σου γράφω...Κι αν κάποτε σταματήσεις να ψάχνεις κάτι που υποθέτεις,μπορεί να βρεις και την αλήθεια, που βρισκεται γύρω μας και κανείς, ή μη μόνο εμείς, δεν την κρύβει αυτή τη γνώση.......
Αλλά, θα πρέπει να σε ενδιαφέρει η αλήθεια, η γνώση, για να διαφέρεις απο τους άλλους, έτσι δεν ειναι;...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 13:35:29  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...., θα έπρεπε να γνωρίζεις, απ' τα σχετικά μηνύματά μου, ότι δεν είμαι οπαδός της επικρατούσας θεωρίας περί δημιουργίας του ανθρώπου και πιο συγκεκριμένα δεν θεωρώ σωστό ότι ο άνθρωπος είναι προϊόν τυχαίων χημικών ενώσεων.
Ότι υπόκειται σε εξέλιξη (άγνωστο με ποιόν τρόπο) το θεωρώ σίγουρο, οπότε για μένα, ισχύει ένας συνδυασμός των δύο θεωριών.

Αντίθετα θεωρώ τον άνθρωπο βασικό παράγοντα της δημιουργίας με συγκεκριμένο ρόλο σ' αυτήν, άσχετα αν έχει πάντα, επίγνωση αυτού του ρόλου ή όχι.

Βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο, αυτό που καλούμε εμείς άνθρωπο, να είναι ένα ον το οποίο έχει ενδυθεί τη φόρμα εργασίας του και να βρίσκεται στον τόπο δουλειάς του, προκειμένου να φέρει σε πέρας τη συγκεκριμένη αποστολή του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 13:52:12  Εμφάνιση Προφίλ
Πουλάς τα φούμαρα σου εδώ γιατί ο κόσμος δεν έχει τις γνώσεις να σε αντικρούσει; Για κόπιασε στο μύθος και θρησκεία να σε περιλάβω και άσε το γιάπετ,αρχιερέα της παραπληροφόρησης και πρωταθλητή του ψεύδους...

Edited by - IndustrialAngel on 14/06/2010 13:57:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 14:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε αγαπητέ μου Γιάπετ, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, για άλλη μια φορά..Πόσο σοκαριστικό, πρέπει να είναι.....
Κι εγώ πιστεύω, ότι κάτι έκανε ο δημιουργός κι εμεις το εξελίσσουμε,αλλά, με τη σοφία του δημιουργού, για να είμαστε αυτόνομοι, να έχουμε συμμετοχή σε ότι γίνουμε και να μην είμαστε ρομποτάκια...
Ο χωρίσμος των δυο θέσεων, δημιουργός και εξέλιξης, βολεύει,
στο να μην βρίσκεται η αλήθεια,δείχνει όσους το εκμεταλεύονται...
Κι άλλες φορές, οπως με τη μετεμψύχωση, έχεις ξαφνιαστεί, αλλά, δεν μπορείς να μου περνάς τα στερεότυπα σου, με το ζόρι...Γιατι δεν δέχεσαι αυτό που είμαι, ώστε να μην μπερδεύεσαι και κάνεις λάθη...
Έτσι κι εδώ η αναφορά μου στους εξελικτές, είχε να κάνει με τη δημιουργία νέων στερεοτύπων, που να καθοδηγούν τον άνθρωπο, σε μια συγκεκριμένη θέση, για το ποιός ειναι και που πάει, ώστε να τον αποκλείουν, απο ότι δικαιούται....
Την τεκμηριωμένη γνώση...
Υ.Γ.Μονο βγάλε τα βιομηχανικά παράσιτα, για να μην κάνουμε θορύβους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 16:00:20  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel, με χαρά θα διαβάζαμε την άποψή σου, επί του θέματος, αν υπάρχει.

Όμως, προσωπικά, θα με λυπήσει πολύ αν μεταφέρεις τη ματαιοδοξία σου, το ύφος σου και το λεξιλόγιό σου ΚΑΙ σ' αυτό το θέμα.

Νομίζω ότι τα δύο θέματα του "μύθος και θρησκεία" θα πρέπει να σε... καλύπτουν, ειδικά τώρα που κατάφερες (μαζί με μερικούς άλλους) να διώξεις τους περισσότερους από εκεί.

Επίτρεψε στους υπόλοιπους να επιλέγουν τους συνομιλητές τους και να έχουν τις απόψεις τους, όσο κι αν εσένα σου φαίνονται ρηχές και απαίδευτες και αναγνώρισέ τους το δικαίωμα να εκφράζονται.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 18:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που προσπαθώ, εδώ και καιρό,να σου πω, φίλε Γιάπετ, είναι, ότι συμφωνούμε, σε όλα,αλλά, επειδή δεν υπάρχει εναλλακτική, είμαι ολίγον συντηρητικός και σκεπτικιστής, με ότι θεωρείται, παρεξηγούμαι , πολλάκις και πλειστάκις...
Ρε φίλε, εδώ μιλαμε για κατυευθυνόμενη γνώση των ιερατείων, σε πολύ μεγάλο βαθό....Μην ξεχνάς, οτι μέσα σε 50 χρόνια, περιπου, έγιναν τόσες ανατροπές στο τι συμβαίνει, που όλα μοιάζουν...ψεύτικα, ή καλοστημένα...
Πιστεύω, ότι σε μια εποχή σαν τη δική μας, με την εύκολη πρόσβαση στη γνώση, ο μονος τρόπος χειραγώγησης της, θα ήταν να γίνει
ψεύτικη ή κατευθυνόμενη γνώση, τέτοια, που να μην επιτρέπει ουσιαστικά, στον άνθρωπο, να πλησιάζει την πραγματική γνώση...
Και πιστεύω, ότι υπάρχουν, ενεργούν και πολύ οργανωμένα, τέτοιες
οργανώσεις,σε πολύ ανώτερα επίπεδα,όπως ξαναείπαμε, πιο πάνω..
Κι όμως, πιστεύω, όπως βλέπω απο το ..ιντερνέτ, ότι ο άνθρωπος, έχει βρει τον τρόπο, να ξεφύγει απο τη χειραγώγηση...Χιλιάδες απόψεις, πλημυρίζουν το διαδίκτυο και δείχνουν παρών τον άνθρωπο, σε δισεκατομμύρια εκφράσεις...
Θα ήταν φοβερό, να δούμε ένα αυριανό νέο άνθρωπο, απαλλαγμένο, απο την καθοδήγηση, ικανό να κατανοεί, ότι διαβάζει, σαν αλήθεια ή ψέμα,να μπορει μόνος του να φτιάξει το αύριο του, καλύτερο, γιατί βλέπει, ξέρει και εννοεί, τι θέλει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 18:36:00  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ η άποψη μου(δηλαδή η άποψη της επιστήμης) είναι διαθέσιμη σε διπλανό θέμα που λέγεται εκλαΐκευση της εξέλιξης, με στοιχεία, εξηγήσεις και διάθεση για να απαντηθούν ερωτήσεις. Τολμώ να πω ότι η δουλειά που κάνουμε με τον Κηφέα είναι πολύ ικανοποιητική και είσαι ευπρόσδεκτος να θέσεις τις απορίες σου, αφού του ρίξεις μια ματιά


Όσον αφορά το ζήτημα του debate εξέλιξης-δημιουργισμού,δε θέλω να εκθέσω ΚΑΙ εδώ τα ίδια πράγματα, την ίδια ατέρμονη συζήτηση και την ίδια επιμονή του τρέχα να απαντήσει σε ερωτήσεις που τίθονται. Δε θέλω με άλλα λόγια να σου χαλάσω το θέμα. Για αυτό και έκανα παρέμβαση να γίνει ο διάλογος στο άλλο θέμα, αγία γραφή περί προέλευσης του ανθρώπου νο2. Ουσιαστικά αυτό έγραψα,παρέπεμψα εκεί... δε θέλω να μπλεχτώ με αυτό το θέμα και να σου το χαλάσω γιάπετ.


Όσον αφορά τον τόνο μου, η αμαλία η διαχειρίστρια έγραψε


quote:
trexagireve, θα σου το πω άλλη μια φορά απλά και ειλικρινά και κυρίως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω:

Και ο τρόπος που διατυπώνεις την ερώτησή σου, αλλά και που ερμηνεύεις προηγούμενα γραφόμενα δε βγάζει νόημα, δηλαδή αποτελεί μια συντακτική σαλάτα που μόνο λόγω ελληνικών λέξεων μοιάζει με ελληνικά (δηλαδή, χρειάζεται να διαβάσω πάνω από πέντε φορές την ερώτησή σου ώστε με μεγάλη προσπάθεια να υποθέσω απλά τι μπορεί να εννοείς)
και
Μέσα από ένα τέτοιο ασυνάρτητο μήνυμα έχω την εντύπωση ότι προσπαθείς να το παίξεις "δάσκαλος", "μύστης", "σχετικός", κ.λπ. σε πράγματα που πολύ αμφιβάλλω ότι καν τα έχεις κατανοήσει, ή ότι έχεις προσπαθήσει πραγματικά να τα κατανοήσεις.



Ακριβώς αυτό νομίζω και εγώ για τον τρέχα. Συν ότι μας αντιμετωπίζει όλους λες και είμαστε οι χαζοί και αυτός ο έξυπνος. Αυτό με κάνει επιθετικό, προσπάθησε να με καταλάβεις είμαι 23 ετών. Έχω αυτοσεβασμό και δεν ανέχομαι αυτήν τη συμπεριφορά. Έχω διαφωνήσει και με εσένα και με το Σωτήρη και με το γείτονα τον allzzaro και ποτέ δεν έκανα χαρακτηρισμό εναντίον κανενός, μόνο ο τρέχα με φτάνει στο μη περαιτέρω


Οπότε, δηλώνω ότι δε θέλω να αχοληθώ με την εξέλιξη και εδώ, υπάρχουν 2 θέματα ενεργά για αυτό, σε ευχαριστώ παρόλα αυτά για την πρόσκληση.


Αν θες απάντα μου μόνο σε αυτό(στα υπόλοιπα δεν έχει νόημα) τι εννοείς όταν λες ματαιοδοξία; Είμαι του "πρακτικού" εγώ και δεν τα πιάνω καλά τα γλωσσικά, ο ορισμός που έχω στο μυαλό μου δε συμβαδίζει με αυτό που νομίζω για μένα. Εγωιστής ναι είμαι αλλά όχι ματαιόδοξος...εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με αυτήν την λέξη

Edited by - IndustrialAngel on 14/06/2010 18:44:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2010, 19:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε συ Γιάπετ, με ...ρουφιάνους, ή για τεκμηριωμένη γνώση, θα μιλάμε;....
Φέρνει ένα μήνυμα της Αμαλίας,το ..θείο βρέφος, χωρίς να τη
ρωτήσει και την ενεπλέκει με το ζόρι στην κόντρα που έχει μαζί μου....Φταίω εγώ, μετά;...
Έλεος πια..Αυτο λέγεται φασισμός, απο μέρους του...
Ίδιος εντελώς, με ότι εκπροσωπεί, το σύγχρονο ιεατειο της
θρησκείας - επιστήμης της εξέλιξης του Δαρβίνου,σε νέα έκδοση
πια, νεοδαρβινισμός, ή φυσική επιλογη, για να καλύπτει,οτι γίνεται, που καθορίζει τον άνθρωπο, πιο δέσμια στις θελήσεις της, απο κάθε άλλη θρησκεία του παρελθόντος...Το λέει νόμιμο και λογικό...
Κι αυτο, ειναι ο χειρότερος αποκλεισμός της τεκμηριωμένης γνώσης απο τον άνθρωπο, που έγινε ποτέ, γιατί του λέει αυτή τι να πιστεύει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 00:28:49  Εμφάνιση Προφίλ
IndustrialAngel

quote:
Γιάπετ η άποψη μου(δηλαδή η άποψη της επιστήμης) είναι διαθέσιμη σε διπλανό θέμα που λέγεται εκλαΐκευση της εξέλιξης, με στοιχεία, εξηγήσεις και διάθεση για να απαντηθούν ερωτήσεις.

Θα περίμενα να έχεις καταλάβει, επειδή εξηγείται απλοϊκά στην αρχή, ότι σ’ αυτό το θέμα δεν μας ενδιαφέρει η άποψη της επιστήμης.
Άλλο είναι το ζητούμενο, εδώ...


quote:
Τολμώ να πω ότι η δουλειά που κάνουμε με τον Κηφέα είναι πολύ ικανοποιητική και είσαι ευπρόσδεκτος να θέσεις τις απορίες σου, αφού του ρίξεις μια ματιά

Μερικές φορές δεν έχει σημασία τι λες, αλλά πώς το λες...

quote:
Όσον αφορά το ζήτημα του debate εξέλιξης-δημιουργισμού,δε θέλω να εκθέσω ΚΑΙ εδώ τα ίδια πράγματα, την ίδια ατέρμονη συζήτηση και την ίδια επιμονή του τρέχα να απαντήσει σε ερωτήσεις που τίθονται. Δε θέλω με άλλα λόγια να σου χαλάσω το θέμα.

Σ’ ένα θέμα, όταν καταθέτεις απόψεις εκτός φιλοσοφίας ή επιδίωξής του, δεν το χαλάς, απλά είσαι εκτός θέματος.

quote:
Όσον αφορά τον τόνο μου, η αμαλία η διαχειρίστρια έγραψε.........

Η Αμαλία, όπως και όλοι μας έχει σχηματίσει την άποψή της για τον καθένα μας, όπως έχει κάθε δικαίωμα. Επίσης έχεις δικαίωμα να την εκφράσει, όπως όλοι μας.
Και, απ’ τη διατύπωσή της, φαίνεται ότι γνωρίζει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ κανέναν, άσχετα αν έχει γι’ αυτόν θετική ή αρνητική άποψη, κάτι που την τιμά.

Φαντάζομαιότι παρατηρείς την έλλειψη ύβρεων στην τοποθέτησή της.

quote:
Ακριβώς αυτό νομίζω και εγώ για τον τρέχα. Συν ότι μας αντιμετωπίζει όλους λες και είμαστε οι χαζοί και αυτός ο έξυπνος. Αυτό με κάνει επιθετικό, προσπάθησε να με καταλάβεις είμαι 23 ετών.

Ακριβώς επειδή είσαι μικρός ακόμη, εκλαμβάνεις τις θέσεις του τρεχα.... μ’ αυτήν την οπτική.
Πιθανόν να έχεις ταυτισθεί με τις καταστάσεις που θίγει (όπως ας πούμε την επιστήμη) και να παίρνεις προσωπικά την όποια άρνησή του...

Ίσως θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι τα γραφόμενα του καθενός, χαρακτηρίζουν, μόνο, τον ίδιο και γίνονται αφορμή για σχηματισμό άποψης, απ’ τους υπόλοιπους, γι’ αυτόν και μόνο.
Μπορεί να γράφει ενάντια σε ό,τι θέλει, όπως θέλει (με κόσμιο όμως τρόπο) και να εκθέτει τον εαυτό του στην κρίση των άλλων οι οποίοι με τη σειρά τους, αν το επιθυμούν, θα πρέπει να την εκφράζουν με ανάλογο τρόπο, στα πλαίσια πολιτισμένης συζήτησης και όχι προσπαθώντας να μειώσουν την προσωπικότητα του άλλου με ανόητες βρισιές, για να συμπαρασύρουν και η άποψή του, προς τα κάτω.

Και, φυσικά, υπάρχει και η επιλογή του συνομιλητή, κανείς δεν σε υποχρεώνει να μιλάς με κάποιον που σου σπάει τα νεύρα.

Από εκεί και πέρα βαδίζεις σε ματαιόδοξα μονοπάτια.

quote:
Έχω αυτοσεβασμό και δεν ανέχομαι αυτήν τη συμπεριφορά. Έχω διαφωνήσει και με εσένα και με το Σωτήρη και με το γείτονα τον allzzaro και ποτέ δεν έκανα χαρακτηρισμό εναντίον κανενός, μόνο ο τρέχα με φτάνει στο μη περαιτέρω

Ένας άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του, πρώτον, σέβεται και τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεύτερον, δεν προσαρμόζει τον αυτοσεβασμό του στον εκάστοτε συνομιλητή του.

quote:
Οπότε, δηλώνω ότι δε θέλω να αχοληθώ με την εξέλιξη και εδώ

Κι εγώ σου ξανα απαντώ ότι δεν χρειάζεται να το κάνεις διότι θα είσαι εκτός θέματος.

quote:
Αν θες απάντα μου μόνο σε αυτό(στα υπόλοιπα δεν έχει νόημα) τι εννοείς όταν λες ματαιοδοξία; Είμαι του "πρακτικού" εγώ και δεν τα πιάνω καλά τα γλωσσικά, ο ορισμός που έχω στο μυαλό μου δε συμβαδίζει με αυτό που νομίζω για μένα.

Μικρέ μου φίλε, η αυτογνωσία είναι ζητούμενο και μάλιστα χρονοβόρο.
Ενδέχεται κάποιος να μην είναι αυτό που νομίζει.

quote:
Εγωιστής ναι είμαι αλλά όχι ματαιόδοξος...

Αυτά τα δύο, μαζί με κάποια ακόμη, πάνε πακέτο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 00:31:23  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα.... αν θέλεις να απαντήσεις ή να χαρακτηρίσεις το μήνυμα του IndustrialAngel ή τον ίδιο ή κι εγώ δεν ξέρω τι, θα προτιμούσα να το κάνεις στα θέματα που το έχετε ήδη ξεκινήσει και τα οποία δεν με αφορούν καθόλου.

Εδώ όμως όχι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 08:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για μένα Γιάπετ μου,δεν υπάρχει θέμα και το ξέρεις...Διάλογο και σκέψη θέλω, γιατί πιστεύω, ότι με πολλούε γίνεται καλύερα απο ότι
ο καθένας μονος του...
Επι της ουσίας δε,θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο, το κατά πόσο υπάρχει ιερατείο σήμερα,όχι απο που έρχεται, πόσα είναι και αν
είναι το χειρότερο ιερατείο που πέρασε ποτέ, με τόσο ασφυκτικό έλεγχο που ασκείται, μέσω των δορυφόρτων τους ΜΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tzikisXL
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 11:36:23  Εμφάνιση Προφίλ
Επι της ουσίας ή καλλίτερα της φαντασίας, φίλοι μου......

Υπάρχει Ιερατείο σήμερα, όπως υπήρχε και πριν από χιλιάδες χρόνια.....

Σήμερα το κυρίαρχο Ιερατείο είναι οι Σύγχρονες Θρησκείες, Χριστιανισμός - Ιουδαϊσμός, Μουσουλμανισμός, κ.α.....

Εκεί θα πρέπει να ψάξουμε την γνώση, στις βιβλιοθήκες τους....

Αμφιβάλλετε ότι σε μια βιβλιοθήκη ενός μοναστηριού του Αγ.Όρους, δεν θα βρει κάποιος κάτι σημαντικό για το παρελθόν;;;;;

Αμφιβάλλετε ότι στην Μονη Σινά δεν θα υπάρχει κάτι από το παρελθόν της περιοχής;;;;

Αλήθεια, πως είναι δυνατόν να έχουμε κατασκευές όπως ο Παρθενώνας ή όλοι οι Αρχαίοι Ελληνικοί Ναοί, των οποίων οι κίονες είναι κατασκευασμένοι, σαν να έχουν κοπεί με laser;;;;;

Αλήθεια, πως είναι δυνατόν να μιλάμε για Αναγεννησιακό πολιτισμό, όταν το 90% των εξελίξεων, είχανε γραφτεί (και αποδειχτεί εκ των υστέρων), από τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Πυθαγόρα, τον Δημόκριτο, τον Αρίσταρχο και άλλους;;;;

Πως γνωρίζει ο Αριστοτέλης τόσες πολλές πληροφορίες για τα Φυσικά Φαινόμενα, χωρίς να έχει τα μέσα για να τα παρατηρήσει και να τα αναλύσει;;;;;

Η κατασκευή του "Μηχανισμού των Αντικυθήρων", πως έγινε, με τί σκεπτικό, πάνω σε ποια βάση;;;;;

Καταλαβαίνετε ότι αυτό που μας έχουν μάθει, είναι να μην σκεφτόμαστε συνδυαστικά, αλλά να δεχόμαστε αυτό που εκείνοι κρίνουν σκόπιμο....

Απλές σκέψεις είναι, οι οποίες δεν έχουν τόσο προφανείς απαντήσεις.....

"Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί", ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 12:00:15  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....


quote:
Για μένα Γιάπετ μου,δεν υπάρχει θέμα και το ξέρεις...Διάλογο και σκέψη θέλω,

Τότε, να περιοριστείς σ' αυτά και να μην ξεφεύγεις με δικαιολογίες τύπου ο άλλος ξεκίνησε και τρίχες...

quote:
Επι της ουσίας δε,θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο, το κατά πόσο υπάρχει ιερατείο σήμερα,όχι απο που έρχεται, πόσα είναι και αν
είναι το χειρότερο ιερατείο που πέρασε ποτέ, με τόσο ασφυκτικό έλεγχο που ασκείται, μέσω των δορυφόρτων τους ΜΜΕ...

Γιατί όχι από πού προέρχεται; Γιατί να μην ακολουθήσουμε το μίτο της Αριάδνης;

Όπως, σωστά, αναφέρει ο tzikisXL τα ιερατεία, οι αδελφότητες, οι λέσχες και όλ' αυτά, υπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια, όμως, αν απλά εκτελούν εντολές, γιατί να μη γίνει προσπαθεια να προσεγγίσουμε τους εντολείς;

Εσύ τι φαντάζεσαι ότι μπορεί να συμβαίνει;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 12:26:49  Εμφάνιση Προφίλ
tzikisXL

quote:
Σήμερα το κυρίαρχο Ιερατείο είναι οι Σύγχρονες Θρησκείες, Χριστιανισμός - Ιουδαϊσμός, Μουσουλμανισμός, κ.α.....

Φίλε μου, οι μονοθεϊστικές θρησκείες είναι εφεύρεση των εξουσιαστών με στόχο την καταστολή του πνεύματος του ανθρώπου, της ελεύθερης σκέψης και της αυτογνωσίας του.
Ως κύρια εργαλεία έχουν την απόκρυψη της γνώσης, την οποία την επέβαλαν δια πυρός και σιδήρου, σε συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους.

Κύριος εχθρός τους ο Ελληνισμός και ό,τι αντιπροσωπεύει γι' αυτό και κατάντησαν τον σημερινό Έλληνα, σ' αυτό που είναι σήμερα.

Όμως η ιστορία κάνει κύκλους κα επαναλαμβάνεται, δυστυχώς γι' αυτούς...

Στο Βατικανό υπάρχουν, 1.000.000 βιβλία και 7.000 πάπυροι, σε μπουντρούμια.
Το ίδιο συμβαίνει κα σε μεγάλες μονές, σε πατριαρχεία κι πάει λέγοντας...

Τι μπορούν να λένε αυτά τα έγγραφα; Γιατί τα κρατάνε επτασφράγιστα;

Γιατί δεν τα βγάζουν στο φως, να μάθουμε όλοι τι περιέχουν;
Μπορεί να μας αποδείξουν έτσι και την... αλήθεια για το θεό τους, τον αιμοσταγή γιαχβέ!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 12:54:37  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Γιάννη , καλημέρα...

Προσωπικά και πριν πάω "παρα-πέρα"...βλέπεις ως ορθο-λογιστής "κρίνω" και ανάλογα , θα ήθελα να διατυπώσω το εξής ερώτημα , ως αποτέλεσμα των πιο πάνω κατατεθέντων απο σένα , που θα μπορούσαν να ορισθούν και ως προβληματισμοί σου...

Πώς μπορεί ο οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός , να ξεκινάει -έστω και μια συζήτηση- μια αναζήτηση-αναγνώριση του θεού , όταν δεν έχει πρωτίστως κατοχυρώσει δικαίωμα "αναγνώρισης -έστω και μόνο- του ιδίου του του εαυτού..???

Το όλο εγχείρημα , μου θυμίζει κάποιον που μιλάει για την Μάνη ή έστω στην Μεγαλόπολη και ενώ ποτέ του δεν κατάφερε να φθάσει , έστω και μέχρι τα διόδια της Ελευσίνας...και εφόσον αποκαλυφθεί αυτό...λέει:

Έλα μωρέ , έχουν πάει φίλοι μου εκεί και μου έχουν δείξει φωτογραφίες..φαντάσου δε , να μην έχει δεί ούτε φωτογραφία...

Δεν γνωρίζουν τον ίδιο τους τον εαυτό...αλλα για οτιδήποτε περί του θεού είναι απόλυτα "κατατοπισμένοι"...λές ρε Γιάννη???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 13:34:07  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, Δήμο, σε καλωσορίζω με ιδιαίτερη χαρά στο θέμα.

Απόλυτα σωστό το ερώτημα και θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές, ίσως αντικρουόμενες και ετερόκλητες απαντήσεις που, ίσως, αναδυθούν στην πορεία του θέματος.

Προς το παρόν, κάνε ένα διαλειμμα, κι εσύ, στην ορθολογική σκέψη και προσπάθησε να δεχθείς ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα, πέραν των δυνατοτήτων αντίληψής μας.

Τα ιερατεία των θρησκειών, φαντάζομαι σ' αυτά αναφέρεται ο προβληματισμός που εκφράζεις στο μήνυμά σου, που ισυρίζονται ότι γνωρίζουν τα πάντα περί θεού, όχι όμως και τον ίδιο (όπως [πολύ σωστά λες), παίζουν το ρόλο τους και δυστυχώς, μέχρι τώρα, με καταστροφικά αποτελέσματα, για την ανθρωπότητα.

Όμως, αν αυτό είναι το ερώτημά σου και σ' έχω ερμηνεύσει σωστά, στο θέμα αυτό ίσως καταφέρουμε να δούμε με ποιούς τρόπους, για ποιό λόγο, από ποιούς καθοδηγούνται και προς ποίαν κατεύθυνση οδηγούν την ανθρωπότητα. Ο θεός είναι το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί, ακριβώς διότι για να γίνει αντιληπτός, πρέπει να συμβούν πολλά μέσα στο μυαλό μας.

Άφησε λοιπόν τον εαυτό σου ελεύθερο και άκου τις όποιες φωνούλες μέσα σου, απάντησέ τους χωρίς φίλτρα λογικής και επιστημονικής τεκμηρίωσης.

Μπορεί να ανοιχθεί δρόμος που δεν φαντάζεσαι την ύπαρξή του...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 13:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε μου, Δήμο, σε καλωσορίζω με ιδιαίτερη χαρά στο θέμα.

Απόλυτα σωστό το ερώτημα και θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές, ίσως αντικρουόμενες και ετερόκλητες απαντήσεις που, ίσως, αναδυθούν στην πορεία του θέματος.

Προς το παρόν, κάνε ένα διαλειμμα, κι εσύ, στην ορθολογική σκέψη και προσπάθησε να δεχθείς ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα, πέραν των δυνατοτήτων αντίληψής μας.

Τα ιερατεία των θρησκειών, φαντάζομαι σ' αυτά αναφέρεται ο προβληματισμός που εκφράζεις στο μήνυμά σου, που ισυρίζονται ότι γνωρίζουν τα πάντα περί θεού, όχι όμως και τον ίδιο (όπως [πολύ σωστά λες), παίζουν το ρόλο τους και δυστυχώς, μέχρι τώρα, με καταστροφικά αποτελέσματα, για την ανθρωπότητα.

Όμως, αν αυτό είναι το ερώτημά σου και σ' έχω ερμηνεύσει σωστά, στο θέμα αυτό ίσως καταφέρουμε να δούμε με ποιούς τρόπους, για ποιό λόγο, από ποιούς καθοδηγούνται και προς ποίαν κατεύθυνση οδηγούν την ανθρωπότητα. Ο θεός είναι το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί, ακριβώς διότι για να γίνει αντιληπτός, πρέπει να συμβούν πολλά μέσα στο μυαλό μας.

Άφησε λοιπόν τον εαυτό σου ελεύθερο και άκου τις όποιες φωνούλες μέσα σου, απάντησέ τους χωρίς φίλτρα λογικής και επιστημονικής τεκμηρίωσης.

Μπορεί να ανοιχθεί δρόμος που δεν φαντάζεσαι την ύπαρξή του...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Σωστά ερμήνευσες φίλε μου...

-Προσπαθώ Γιάννη , προσπαθώ να αποστασιοποιηθώ απο κοινωνικές προσταγές και ως σκοπό έχουν τον περιορισμό του νού και της σκέψης , οφείλω να ομολογήσω ότι αυτό το εγχείρημα ποτέ δεν ήταν εύκολο και ακόμα πιο δύσκολο είναι η μετάθεση μιας θέσεως του υποκειμένου σε μιά νέα θέση στην οποία θα συντελλεσθεί μια θεματική αλλαγή και η οποία εμφανίζεται ως προϋπόθεση για αλλαγή νοητικής στάσης απέναντι στο οτιδήποτε...

Εκείνο που μπορώ να σε διαβεβαιώσω , είναι ότι προσπαθώ...και εκείνο που "λέω" ότι "έχω" επιτύχει(?) είναι η πεποίθηση ,ότι πρόκειται για μια συνεχή και αδιάκοπη προσπάθεια...αλλα ξέρω -το νοιώθω- ότι πρόκειται για ένα γοητευτικό ταξίδι...

Εξ'άλλου τα ταξίδια πάντα μου άρεσαν και οι ωραίες διαδρομές..που κάθε μια .. έχει την δική της μαγεία!

Η αλήθεια εμπεριέχει τα πάντα και η αλήθεια "υποστασιοποιείται" απο τα πάντα...και δεν εξαιρεί τίποτα...και δεν είναι σε καμμιά περίπτωση η αλήθεια που εκφέρεται απο τον "συναισθηματικό" και μόνο εγκέφαλο που έχει επιμολύνει την λογική σκέψη , αποστερώντας της κάθε δραστηριότητα και δυνατότητα...!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 14:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έ, όχι ρε φίλε Γιάπετ, να την πατάς κι εσύ και να λές ότι φαινεται, θρησκειες, κυβερνήσεις, ώς αυτές, που κινουν και πετυχαινουν, την φίμωση της γνώσης, στην πορεία που μπορεί να έχει κι όχι κατευθυνόμενη, όπως επιτυγχάνεται...
Σου έχω μια ερώτηση:Ποιός, λές εσύ,αποφασίζει για το τι ξέρουμε;
Το λέει μόνο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 15:19:57  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...., αν διαφωνείς με τις απόψεις μου, μπορείς να εκθέσεις τους λόγους και όχι απλά να διαφωνείς, θα είναι σεβαστή η άποψή σου, άσχετα αν συμφωνώ μ' αυτήν.

Έκανα μια τοποθέτηση και δεν έιναι σχόλιο ότι την... πατάω.
Στο παρόν θέμα κανείς δεν την πατάει...

quote:
Ποιός, λές εσύ,αποφασίζει για το τι ξέρουμε;
Το λέει μόνο του...

Δεν καταλαβαίνω τι λέει μόνο του και ποιό.
Δώσε την απάντηση, εδώ δεν μιλάμε με γρίφους. Και θα τοποθετηθεί πάνω σ' αυτήν όποιος θέλει και όπως θέλει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 15:27:49  Εμφάνιση Προφίλ
Γιάπετ δεν κατάλαβα καθόλου τη σύσταση που μου έκανες... Η δικιά σου αντίληψη της "ευταξίας" είναι να σφαζόμαστε με το γάντι και το μπαμπάκι; Δηλαδή, όταν η Αμαλία κάνει ένα μη υβριστικό αλλά μειωτικότατο χαρακτηρισμό προσωπικό είναι ΟΚ αλλά εγώ που θα το πω σε πιο λαϊκή έκφραση ξεφεύγω από τα πλαίσια;


Δηλαδή το "καλέ μου κύριε, δεν ξέρετε τι λέτε" είναι καλύτερο από το "ρε μάστορα είσαι βλάκας;" Αν και ως προς τις έννοιες είναι πάρα πολύ κοντά; Το πρόβλημα σου είναι στις λέξεις και όχι στις έννοιες;


Εγώ νόμιζα στην αρχή ότι θα ήθελες να μη γίνονται καν προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Και μου γράφεις ότι σε πειράζουν οι ύβρεις, μόνο;Απογοητεύομαι γιάπετ, σε είχα για άνθρωπο με κουλτούρα, πέρα από τους τύπους


Τελικά βλέπω ότι το πρόβλημα μας δεν είναι να μας ταΐζουν σκ@@@@ με το φτυάρι αλλά αν τα αποκαλούν καθωσπρέπει ή όχι. Άμα τα βαφτίσεις φουά γκρα τα τρως άνετα δηλαδή... Αυτή η τελευταία τοποθέτηση είναι λίγο αυστηρότερη αλλά αφορά εν γένει καταστάσεις που βιώνουμε όλοι στην Έλλάδα οπότε ας μου συγχωρήσετε λίγο συσσωρευμένο θυμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 16:01:57  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον θυμώνεις εύκολα IndustrialAngel και ίσως, πρέπει να κ΄νεις κάτι γι' αυτό.

quote:
Δηλαδή το "καλέ μου κύριε, δεν ξέρετε τι λέτε" είναι καλύτερο από το "ρε μάστορα είσαι βλάκας;"

Δεν ξέρω αν είναι καλλίτερο ή όχι, δείχνει πάντως διαφορά στο πολιτιστικό επίπεδο των φορέων.

quote:
Το πρόβλημα σου είναι στις λέξεις και όχι στις έννοιες;

Δίνω σημασία στον τρόπο έκφρασης...

quote:
Απογοητεύομαι γιάπετ, σε είχα για άνθρωπο με κουλτούρα, πέρα από τους τύπους

Λυπάμαι που σε απογοήτευσα...

quote:
Τελικά βλέπω ότι το πρόβλημα μας δεν είναι να μας ταΐζουν σκ@@@@ με το φτυάρι αλλά αν τα αποκαλούν καθωσπρέπει ή όχι.

Αν έτσι θέλεις να το βλέπεις εσύ, ποιός είμαι εγώ που θα στο ανατρέψω;;

quote:
Αυτή η τελευταία τοποθέτηση είναι λίγο αυστηρότερη αλλά αφορά εν γένει καταστάσεις που βιώνουμε όλοι στην Έλλάδα οπότε ας μου συγχωρήσετε λίγο συσσωρευμένο θυμό.

Δεν πειράζει φίλε μου, είπαμε ότι είσαι... ευερέθιστος, ουδείς τέλειος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 16:11:50  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είμαι καθόλου θυμωμένος, απογοητευμένος είμαι...


Το σωστό για μένα είναι να μη γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ προσωπικός χαρακτηρισμός είτε ευγενικά είτε υβριστικά. Η πρόταση του να γίνουμε "ανθρωποφάγοι με τακτ" απλά δεν είναι σύμφωνη με τις αρχές μου. Ίσως για μια φορά εσείς οι μεγαλύτεροι πρέπει να ακούσετε λίγο εμάς τους νέους που μας αρέσει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και όχι με politically correct τρόπο.


Αυτές οι λέξεις τι κάνουν.... Βαφτίζουν το παράνομο νομότυπο, το νομότυπο νόμιμο και το νόμιμο ηθικό. Οι έννοιες από πίσω, όπως η έννοια της δικαιοσύνης στο παράδειγμα, υποφέρουν το ίδιο αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον ας ευημερούν οι τύποι και οι λέξεις...

Edited by - IndustrialAngel on 15/06/2010 16:12:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzikisXL
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 16:19:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι μπορούν να λένε αυτά τα έγγραφα; Γιατί τα κρατάνε επτασφράγιστα;

Γιατί δεν τα βγάζουν στο φως, να μάθουμε όλοι τι περιέχουν;
Μπορεί να μας αποδείξουν έτσι και την... αλήθεια για το θεό τους, τον αιμοσταγή γιαχβέ!!


Θα πω κάτι σχετικά με το Ιερατείο του Χριστιανισμού...Είναι πραγματικά ύποπτο, ο λόγος για τον οποίο δεν αναφέρεται από τον Χριστιανισμό, το όνομα του Θεού (Γιαχβε). Δεν είναι μυστικό, απλώς θα υπάρχει κάποιος λόγος....

Τώρα σχετικά με το τί μπορεί να λένε τα έγγραφα;;;; Φαντάζομαι πως τα πάντα!!!!!!!!

Μα τώρα πραγματικά, πιστεύει κάποιος ότι όλη εκείνη η γνωση από τη Βιβλιοθήκη της Αλεξανδρείας, εξαφανίστηκε από την φωτιά;;;;;

Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο, να κάψεις τόσα βιβλία, χωρίς να κρατήσεις την γνώση τους, μιας και το περιεχόμενο των βιβλίων, ήταν Πανάρχαια Ελληνικό.....

"Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί", ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 16:37:01  Εμφάνιση Προφίλ
tzikisXL

quote:
.Είναι πραγματικά ύποπτο, ο λόγος για τον οποίο δεν αναφέρεται από τον Χριστιανισμό, το όνομα του Θεού (Γιαχβε). Δεν είναι μυστικό, απλώς θα υπάρχει κάποιος λόγος....

Να... εικάσω δύο λόγους;

Ίσως κάποιοι να γνωρίζουν ότι δεν είναι πλέον ελεύθερος ή να φοβούνται τις δονήσεις της προφοράς του ονόματός του.............

quote:
Μα τώρα πραγματικά, πιστεύει κάποιος ότι όλη εκείνη η γνωση από τη Βιβλιοθήκη της Αλεξανδρείας, εξαφανίστηκε από την φωτιά;;;;;

Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο, να κάψεις τόσα βιβλία, χωρίς να κρατήσεις την γνώση τους, μιας και το περιεχόμενο των βιβλίων, ήταν Πανάρχαια
Ελληνικό.....


Σωστός συλλογισμός.
Αυτοί που έδωσαν την εντολή για κάψιμο της βιβλιοθήκης, μόνο ηλίθιοι δεν ήταν, δεν λέω γι' αυτούς που την εκτέλεσαν, αυτοί ήταν...

Θα μπορούσαμε να σκεφτούμε ότι ο στόχος της φωτιάς ήταν, ακριβώς, η απόκρυψη, στο εξής, της συσσωρευμένης γνώσης, κάτι που θα βόλευε τα μελλοντικά σχέδια των εξουσιαστών....

Άλλωστε το αντίπαλο δέος του σκότους, ήταν, είναι και θα είναι ο Ελληνισμός.

και καλό είναι να μη ξεχνάμε ότι έσσετε ήμαρ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 20:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν έγραψα ότι διαφωνω μαζί σου Γιάπετ μου,αλλά, ότι εσύ μην περιμένεις να διαφωνώ σε αυτά τα θέματα,ότι είμαι σύμφωνος...
Παράδειγμα για τον Γιάχβε, που αναφέρετε.....
Είναι ο προηγούμενος θεός, που έγινε άνθρωπος ως Χριστός και πλέον,λέγεται Χριστός...Γι αυτό και ο Χριστός, αναφέρεται σαν δημιουργός του κόσμου, ότι έχει την δύναμη που δεν έχει κανείς άλλος, κλπ...
Ακριβώς τις δυνάμεις του Γιάχβε..
Τυχαίο;Δεν νομίζω....
Αν διαβάσεις πως αναφέρεται ο Χριστός, θα δείς, ότι έχει ακριβώς, τις ιδότητες του Γιάχβε..Αυτό φαίνεται εύκολα,απο το μου εδόθει εξουσία επι γης και ουρανού, αλλά, και σε όλα τα απολυτίκια κοντάκια, μεγαλυνάρια, που αφορούν τον δημιουργό του κόσμου...
"Ὁ επιβλέπων επι την γήν και ποιών αυτήν τρέμει ,ρυσαι ημάς της φοβεράς του σεισμού απειλής, Χριστέ ο Θεός ημών και κατάπεμψον ημίν,
πλούσια τα ελέη σου...."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:34:01  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχει ακριβώς τις δυνάμεις του Γιαχβέ ο Υιός, τρέχα.

Μου έρχεται στο μυαλό τουλάχιστον μία που δεν έχει

Ματθαίος κεφάλαιο 24
36 Περὶ δὲ τῆς ἡμέρας ἐκείνης καὶ ὥρας οὐδεὶς οἶδεν, οὐδὲ οἱ ἄγγελοι τῶν οὐρανῶν οὐδὲ ὁ υἱός, εἰ μὴ ὁ πατὴρ μόνος


Τη μέρα της κρίσης δεν την ξέρει ο Χριστός, μόνο ο Πατήρ. Άρα δεν έχουν τις ίδιες δυνάμεις αφού μπορεί ο ένας να κρατάει μυστικά από τον άλλοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα άλλος είναι ο Πατήρ κι άλλος ο Γιάχβε....Είναι ξεκάθαρο...
"Είπε ο Κύριος τω Κυρίω μου...Κάθου εκ δεξιών μου, έως να θω τους εχθρούς σου υποποδιο των ποδών σου..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2010, 22:49:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Γιαχβέ δηλαδή είναι ο Ιησούς; Και ο Πατήρ είναι κάτι άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy