ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2010, 20:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΤΖΙΝΤΖΕΡ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ ΠΟΛΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ?

Σύνθεση για καθαρή μνήμη..
Νομίζω οτι την έχω δημοσιοποιήσει στο παλιό τόπικ.
Δώσε μου λίγο χρόνο και θα την δημοσιοποιήσω εδώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kialou
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2010, 23:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kialou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη χρονια σε ολους.

φιλε allzzaro,
καταρχην συγχαρητηρια.

Το δικο μου προβλημα αρχισε πριν απο 2 χρονια,αφοτου γεννησα τον γιο μου. ειμαι 33 ετων,1,62 και 50 κιλα. Ποτε δεν ειχα προβλημα με το βαρος μου,ουτε και τωρα αν εξαιρεσουμε το φουσκωμα στην κοιλια.Δεν ειναι παχος,ουτε χαλαρωση.Η κοιλια μου ειναι σφιχτη σαν να ειμαι..3ων μηνων εγκυος!!! Δεν εχω κανενα πονο,απλα νοιωθω πολυ αβολα.ειμαι δυσκοιλια απο παιδι.
Πηγα σε γιατρο και ειπε οτι"πιθανο" να εχω συμφισεις λογω καποιας μεγαλης χειρουργικης επεμβασης που ειχα κανει πολυ παλια,και με την καισαρικη και οτι δεν υπαρχει θεραπεια. Ειχα κανει και καποιες εξετασεις ,χωρις να δειξει καποιο προβλημα .Ο γιατρος ειχε προτεινει απλα γαλα με χαμηλη λακτοζη,να αποφευγω τα κρεμμυδια,κουνουπιδι,φασολια και τα καροτα .
Παραμενω ομως σαν "μπανονι"

ευχαριστω πολυ και απολογουμαι που πηρα τοσο χρονο απλα ηθελα να ειμαι πιο σαφηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 21:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκίμασε να συμπεριλάβεις στη διατροφή σου φυτικές ίνες.
Προσπάθησε να τρώς μικρά γεύματα με μεγάλη ποικιλία.
Προσπάθησε να έχεις ενα καλό πρωινό, με αποξηραμένα δαμάσκηνα και σύκα, χουρμάδες, ταχίνι, βρώμη, κριτσίνια ολικής άλεσης, γιαούρτι, κεφίρ, ξυνόγαλα και δραστηριότητα. Αρκετές σαλάτες κυρίως το μεσημέρι και σταυροειδή λαχανικά. Δύο με τρείς φορές εβδομαδιαίως να φτάνεις τους καρδιακούς σφυγμούς στους 110-130 για 20 λεπτά.
Οχι άγχος, οχι στεναχώριες οχι νεύρα
Ελεγξε αν πάσχεις απο σπαστική κολίτιδα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 23:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

allzzaro γεια χαρα φιλε μου! σήμερα τυχαία έπεσα πάνω στο θέμα αυτό και μέχρι τώρα διάβασα 12 σελίδες και βλέπω ότι έχω να διαβάσω πολύ ακόμα...

Δεν έχω κάποιο σόβαρο πρόβλημα υγείας αλλά με ενοχλεί κάτι πάνω μου.. Έχω λιπαρό δέρμα και στην πλάτη μου έδώ και χρόνια κάθε χειμώνα κυρίως βγαίνουν σπυράκια πολύ ενοχλητικά τα οποία πονάνε κι ολας...παλιότερα πήγα σε δερματολόγο έκανα κάποια αγωγή με φάρμακα αλλά δεν έγινε κάτι..

Μπορείς να μου προτείνεις κάτι ρε φιλε?

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 21:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ρε φίλε nonz
Το τόπικ αυτό είναι συνέχεια του πρώτου κάνε κλίκ εδώ..
http://www.esoterica.gr/forumS/topic.asp?TOPIC_ID=4980

Θα βρείς πολύ περισσότερα..

Φίλε μου nonz και σε δερματολόγο να πείς έτσι απλά οτι έχεις λιπαρό δέρμα και οτι βγάζει σπυράκια θα
Κιλά, ηλικία, διατροφή κλπ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nonz
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 02:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nonz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ φιλε allzzaro ευχαριστώ θα το μελετήσω το τοπικ..

βασικά είμαι 29 ετών 1,75 69 κιλα και η διατροφή μου είναι τελείως απείθαρχη... Μπορώ να πω ότι τελευταία (2 χρόνια περίπου) κάνω κάποιες προσπάθεις για περισσότερο λαχανικά φρούτα κτλ αλλά η αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ τηγανιτο και δεν τρέφομαι και πολύ σωστά...

ευχαριστώ πάντως φίλε γενικότερα για την προσπάθεια που κάνεις γιατί πραγματικά είμαστε ότι τρώμε αυτό νομίζω

are we human?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nonz
quote:
βασικά είμαι 29 ετών 1,75 69 κιλα και η διατροφή μου είναι τελείως απείθαρχη... Μπορώ να πω ότι τελευταία (2 χρόνια περίπου) κάνω κάποιες προσπάθεις για περισσότερο λαχανικά φρούτα κτλ αλλά η αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ τηγανιτο και δεν τρέφομαι και πολύ σωστά...

Καιρός λοιπόν φίλε μου nonz να ξεκινήσεις να πειθαρχείς με τη διατροφή σου.
Σου συνιστώ ενα πολύ καλό πρωινό.
Τουλάχιστον 700 θερμίδες
Σάκχαρα και λιπαρά οσο πιό πρωί μπορείς.
Μελάσα 15 γρ. λοιπόν η οποία περιέχει γλυκολικό οξύ (AHA) δές στο τόπικ σχετικά για τα ``φρουτοξέα``.
Ξηρούς καρπούς 25 γρ (αμύγδαλα,καρύδια) δές στο τόπικ για τα Ω3 λιπαρά.
Δαμάσκηνα (4)αποξηραμένα, χουρμάδες (3) αποξηραμένους, ταχίνι 5 γρ.
50 γραμμάρια βρώμη σε 500 ml γάλα.
Ολα αυτά που σου περιγράφω έχουν ωφέλιμα συστατικά για το δέρμα σου και θα πρέπει να αντικαστήσουν το πρωινό καφεδάκι.

Οσο για το υπόλοιπο της ημέρας ψάξε στο τόπικ και θα βρείς τις απαντήσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kialou
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 15:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kialou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου,εχω ηδη κλεισει ραντεβου με γιατρο σχετικα με την σπαστικη κολιτιδα. Εχω ολα τα συμπτωματα εκτος απο τον εντονο πονο. Ξεχασα να αναφερω οτι καποιες φορες,το εντερο στην δεξια πλευρα φουσκωνει τοσο πολυ που σχηματιζει"μπαλιτσα" η οποια προεξεχει!
Δεν εχω καταλαβει πως μπορω δύο με τρείς φορές εβδομαδιαίως να φτάνω τους καρδιακούς σφυγμούς στους 110-130 για 20 λεπτά,και για ποιο λογο.

ευχαριστω και παλι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria M
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 18:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria M  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ allzzaro και συμφορουμίτες καλησπέρα,

Διαβάζω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σου και θα ήθελα να σε απασχολήσω για λίγο και με την δική μου περίπτωση.

Είμαι 34 χρονών με ύψος 1,70m και βάρος 64Kgr. Περίμετρος καρπού: 16,5

Η ανάλυση του βάρους μου στην ζυγαριά-λιπομετρητή μου, η οποία θέλω να πιστεύω ότι είναι αξιόπιστη (Tanita) είναι σε λίπος 27,8 %

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής : Παρόλο που το βάρος μου βρίσκεται στα πλαίσια του φυσιολογικού, έχω σχετικά μεγάλη περιφέρεια και γάμπες ενώ παράλληλα είμαι αρκετά στενή από την μέση και πάνω. Χρειάζεται να χάσω βάρος ή μονάχα λίπος και κατά πόσο είναι αυτά τα δύο (στην περίπτωση μου) αλληλένδετα? Επίσης θα ήθελα να μου πεις το εξής, έχω στο σπίτι μου διάδρομο τον οποίο χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν τακτικότερα. Μέχρι πρόσφατα έφτανα σε ταχύτητες 4,5 – 6,5 (στο 7 είναι το τρέξιμο) με αρκετή εφίδρωση και κάψιμο θερμίδων, ωστόσο σύμφωνα με μια κουβέντα που είχα με έναν γυμναστή πριν λίγο καιρό, με ενημέρωσε ότι αν θέλω να κάψω λίπος θα πρέπει να κάνω ήπια άσκηση και να μην ανεβαίνει ο καρδιακός μου ρυθμός υψηλά (μου είπε και αριθμό κατά προσέγγιση τον οποίο δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή). Άλλη πάλι συνάδελφος του χώρου είπε ότι δεν πρέπει να ασκούμαστε στον ίδιο ρυθμό π.χ. 1 ώρα στο 5 αλλά για να ενεργοποιείται ο οργανισμός πρέπει να «παίζουμε» με τις ταχύτητες. Τι γνώμη έχεις για όλα αυτά και τι θα μου πρότεινες για την αναμόρφωση του σώματος μου?

Επίσης να σε ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τις συμβουλές σου καθ' ότι φαντάζομαι ότι θα σε βάλω να ξαναπείς πράγματα που δεν έχω προλάβει να διαβάσω ακόμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 21:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με περίμετρο καρπού 16,5 ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία.
Το βάρος σου ανάλογα με το ύψος σου πρέπει να είναι απο 57 εως 61 κιλά. Επειδή είσαι και 33 θα πρέπει το 61 να γίνει 59.

Δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι αν χάσεις βάρος σε λίπος το παρουσιαστικό σου θα γίνει καλύτερο.
Οσο διάδρομο και να κάνεις είτε στο 3 είτε στο 4 είτε στο 10 δεν θα πετύχεις τίποτα. Αντίθετα αν αυξήσεις κατά πολύ το διάδρομο σε οτι αφορά τη συχνότητα και την ένταση και παράλληλα κάνεις μειωμένη λήψη θερμίδων θα χειροτερέψεις περισσότερο την κατάσταση.

Για να χάσει κάποιος λίπος χρειάζεται εγκράτεια και γνώση.
Αν δεν γνωρίζει πόσες θερμίδες καταναλώνει και πόσες θερμίδες λαμβάνει, απλά θα κάνει μια τρύπα στο νερό.
Για να πετύχει κάποιος την καύση του λίπους χωρίς να χάσει μυικό ιστό θα πρέπει να λαμβάνει 250 θερμίδες λιγότερες απο οσο χρειάζεται.
Για να υπολογίζει κάποιος 250 θερμίδες λιγότερες απο το θερμιδικό του ισοζύγιο πρέπει να ξέρει με απόλυτη ακρίβεια πόσες ακριβώς θερμίδες χρειάζεται υπολογίζοντας ακόμα και το είδος της άσκησης, το περπάτημα και κάθε αλλου είδους δραστηριότητα. Επίσης πρέπει να γνωρίζει πόσες ακριβώς θερμίδες έχουν τα γεύματα του.

Αν κάποιος ξεκινήσει αλόγιστα να μειώνει τις θερμίδες το μόνο που θα καταφέρει είναι να χάσει πολλά μυικά κιλά με αποτέλεσμα να κρεμάσει.

Σε οτι αφορά το διάδρομο.
Θεωρητικά οταν ένα άτομο κάνει αερόβια καίει λίπος.
Το θεωρητικά με το πρακτικά εχει πολύ μεγάλη διαφορά.
Ο μυικός ιστός είναι πιο ευκολοδιασπώμενος απο το λίπος και εάν ο ασκούμενος δεν έχει φροντίσει να εφοδιάσει με την απαιτούμενη ενέργεια τον οργανισμό του πάλι θα κάψει μύς.


quote:
ωστόσο σύμφωνα με μια κουβέντα που είχα με έναν γυμναστή πριν λίγο καιρό, με ενημέρωσε ότι αν θέλω να κάψω λίπος θα πρέπει να κάνω ήπια άσκηση και να μην ανεβαίνει ο καρδιακός μου ρυθμός υψηλά (μου είπε και αριθμό κατά προσέγγιση τον οποίο δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή).

Eιναι σωστό αυτό.
Οχι απόλυτα ομως.
Οσο πιο υψηλή είναι η ένταση της άσκησης τόσο περισσότερο η ενέργεια προέρχεται απο τις ενεργειακές αποθήκες και λιγότερο απο τις αποθήκες λίπους.
Ο κίνδυνος ομως που παραμονεύει, και είναι πολύ μεγάλος, είναι οι ενεργειακές αποθήκες να είναι άδειες. Εκεί θα στραφεί μέσω της κορτιζόλης στους μύς ώστε να του διασπάσει ώστε να τους μετατρέψει σε ενέργεια.
Οσο μεγαλύτερη είναι λοιπόν η ένταση της άσκησης τόσο πιο επικίνδυνο είναι να συμβεί αυτό.
Αν βέβαια κάποιος ασκείται με πολύ ήπιους ρυθμούς, θα καίει λίγες θερμίδες και αυτό είναι χρονοβόρο. Χρονοβόρο αλλά ασφαλές.

quote:
Άλλη πάλι συνάδελφος του χώρου είπε ότι δεν πρέπει να ασκούμαστε στον ίδιο ρυθμό π.χ. 1 ώρα στο 5 αλλά για να ενεργοποιείται ο οργανισμός πρέπει να «παίζουμε» με τις ταχύτητες.

Οπως σου είπα παραπάνω εάν η άσκηση δεν είναι έντονη, δεν καταναλώσεις αρκετές θερμίδες. Μπορεί να καταναλώνεις ενέργεια απο τις λιποαποθήκες αλλά είναι μικρή. Εαν η ένταση είναι έντονη τότε καταναλώνεις περισσότερες θερμίδες αλλά είναι επικίνδυνο.
Είναι πάρα πολλοί που εφαρμόζουν το σύστημα αυτό, έτσι ενεργοποιούν άμεσα τον αερόβιο μηχανισμό με κάποια υψηλή ένταση και αμέσως μετά μειώνουν την ένταση κοκ.
Εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ αποδοτικό.


quote:
Τι γνώμη έχεις για όλα αυτά και τι θα μου πρότεινες για την αναμόρφωση του σώματος μου?

Εδωσες 700 ευρώ ίσως και παραπάνω για έναν διάδρομο που απο μόνος του δεν κάνει απολύτως τίποτα.
Αν διέθετες 12 ευρώ θα αγόραζες εναν καλό θερμιδομετρητή.
Θα σου υποδείκνυα και εγώ εναν τρόπο ώστε να υπολογίζεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι καθημερινώς, θα μείωνες κατά 250 θερμίδες και με λίγο περπάτημα και λίγο τρεξιματάκι θα έκανες τη δουλειά σου.
Δεν θα έκανες απλά τη δουλειά σου θα έφτανες σε σημείο να γραμμώσεις..


Edited by - allzzaro on 08/02/2010 23:38:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria M
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria M  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro ευχαριστώ για την απάντηση και έχεις δίκιο ο διάδρομος μου κόστισε 1200 κάτι ευρώ και πάλι δεν είμαι σίγουρη πως να τον χρησιμοποιήσω πιο αποδοτικά. Όσον αφορά τον θερμιδομετρητή, αυτόν της Lala Cook τον έχω αλλά αν προτείνεις κάτι άλλο, πες μου. Τώρα όσον αφορά να φτάσω στα 59, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο αν και σε κάποιον άλλο μπορεί να του φαίνονται λίγα τα κιλά (σαν απώλεια). Παρόλαυτα για μένα αυτά τα λίγα κιλά είναι το δύσκολο της υπόθεσης και δεν μπορώ να ξεκολλήσω από αυτά εδώ και περίπου μια δεκαετία. Να προσθέσω ότι κάποτε είχα φτάσει 85 (17-18 χρονών) αλλά σταδιακά έχασα βάρος (άλλαξα τον τρόπο ζωής και διατροφής μου) μέχρι που έφτασα τα 65 και έκτοτε δεν μπορώ να κατεβώ με τίποτα. Βασικά παίζω ανάμεσα στα 64-66. Σαν να μου λέει ο οργανισμός μου επ, στοπ μέχρι εδω! Κατά καιρούς κατεβαίνω και λίγο πιο κάτω αλλά μετά επανέρχομαι. Έκανα προσπάθεια με διαιτολόγο πριν δύο χρόνια, έφτασα τα 60 και μέτά από λίγο ξανά πίσω στα 65....

Ότι έχεις να μου πείς θα μου είναι χρήσιμο, έχω τα αυτιά τεντωμένα και αναμένω! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 20:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προσθέσω ότι κάποτε είχα φτάσει 85 (17-18 χρονών) αλλά σταδιακά έχασα βάρος (άλλαξα τον τρόπο ζωής και διατροφής μου) μέχρι που έφτασα τα 65 και έκτοτε δεν μπορώ να κατεβώ με τίποτα.

Εχασες δλδ 20 κιλά..
Το βλέπω λίγο χλωμό να κατέβεις και αλλο.
Βέβαια πάει αρκετός καιρός που εχεις κάνει τη δίαιτα και αυτό είναι ενθαρρυντικό.

Το οτι δεν κατεβαίνεις αλλο αυτό συμβαίνει για δύο λόγους, ή οι θερμίδες σου είναι πολλές ή εχεις καταβολισθεί, έχεις χάσει δλδ αρκετό μυικό ιστό και δεν μπορείς να κατέβεις αλλο.

Για να κάψει κάποιος λίπος απαραίτητη προυπόθεση είναι να διαθέτει κρέας επάνω του. Ατομα που έχουν κάνει αποτυχημένες δίαιτες, ή μακρόχρονες δίαιτες ή δίαιτες με πολλά κιλά ή άτομα που έχουν πάρει βάρος τρώγοντας πολλά γλυκά ή άτομα που πίνουν πολλά ποτά αυτοί παίρνουν βάρος αποκλειστικά σε λίπος.

Το 27% βέβαια για εσένα είναι αρκετά ενθαρρυντικό και δεν φαίνεται να ανήκεις σε αυτές τις ομάδες.
Πιστεύω οτι δεν λογαριάζεις σωστά τις θερμίδες σου.
Ο θερμιδομετρητής Lala Cook είναι για κλάματα.
Χρειάζεσαι εναν αναλυτικό θερμιδομετρητή που εκτός απο τις θερμίδες θα πρέπει να περιέχει αναλυτικά τα ποσοστά σε πρωτείνες σε υδατάνθρακες και σε λίπη.
Ενας πάρα πολύ καλός είναι ο ``θερμιδομετρητής του ελληνικού super market`` είναι τόσο αναλυτικός που περιέχει θερμίδες ανα 100 γρ, ανά μερίδα, ανά κομμάτι σε κάθε προιόν που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά. Έσι θα γνωρίζεις με μεγάλη ακρίβεια πόσες ακριβώς θερμίδες λαμβάνεις ημερησίως. Μία μερίδα με αρακά και αγκινάρες περιέχει 170 θερμίδες και είναι ενα γεύμα ενώ 4 κομμάτια πίτσα περιέχουν 2000 θερμίδες. Υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις λοιπόν που δεν μπορούν να υπολογισθούν χωρίς χαρτί και μολύβι..

Για να υπολογίσει μια γυναίκα πόσες θερμίδες χρειάζεται ημερησίως με μία πολύ ελαφριά δραστηριότητα πολλαπλασιάζει το βάρος της με το 28,6 οπότε έχουμε 64χ28,6= 1.830 είναι οι θερμίδες που χρειάζεσαι καθημερινώς. Οι θερμίδες αυτές ανταποκρίνονται σε εναν τεμπέλικο ρυθμό ζωής εάν η γυναίκα είναι εργαζόμενη τότε θα πρέπει να το πολλαπλασιάσει το βάρος της επι 30,8 ήτοι 64χ30,8= 1971 θερμίδες, αν η γυναίκα είναι ιδιαίτερα δρστήρια 64χ33=2.122 θερμίδες ημερησίως.

Εαν δλδ υποθέσουμε οτι ανήκεις στην 2η κατηγορία και χρειάζεσαι ημερησίως 1971 θερμίδες θα πρέπει σε αυτές να προσθέσεις οτιδήποτε επιπλέον αθλητικές δραστηριότητες έχεις πχ περπάτημα πολλαπλασιάζεις το βάρος σου επι 1,5 επι ώρα άσκησης, δλδ 64χ1,5χ1=96 θερμίδες ανα ώρα απλού περπατήματος εάν η άσκηση είναι πιο έντονη απο περπάτημα και εχει ρυθμό γρήγορου περπατήματος έχουμε 64χ3χ1=192 θερμίδες ανα ώρα άσκησης και εάν η άσκηση είναι έντονη οπου αγγίζει τα όρια της αερόβιας εκεί έχουμε 65χ5χ1=320 θερμίδες ανα ώρα άσκησης.

Εάν λοιπόν υποθέσουμε οτι κάνεις 1 ώρα αερόβια προσθέτεις τις 320 θερμίδες στις 1971 ήτοι 2292 θερμίδες κατά τις ημέρες που κάνεις αερόβια και 1971 τις ημέρες που δεν κάνεις αερόβια και δενέχεις ιδιαίτερες δραστηριότητες.
Χρειάζεται να εξοικειωθεί κάποιος με τους υπολογισμούς έτσι ωστε στο τέλος να γνωρίζει με ακρίβεια χωρίς υπολογισμούς πόσες θερμίδες χρειάζεται και πόσες έχει πάρει..

Εάν κάποιος ακολουθήσει τα παραπάνω εχει κάνει ενα βήμα.
Το δεύτερο βήμα είναι η διατροφή.
5 γεύματα ημερησίως που να ανταποκρίνονται στο θερμιδικό ισοζύγιο δλδ στις πχ 1971 θερμίδες σχεδόν ίσα μοιρασμένο.
1 γεύμα ή δύο ημερησίως ανατρέπει ολα αυτά παραπάνω. Είναι δλδ τελείως άχρηστα δλδ και οι θερμίδες που προσλαμβάνει και οι θερμίδες που καίει.
5 γεύματα λοιπόν πολύ ισορροπημένης διατροφής και σε κάθε γεύμα θα πρέπει να περιέχονται πρωτεινούχες τροφές.

Το τρίτο βήμα είναι ο γλυκαιμικός δείκτης.
Απλά πληκτρολόγησε στο google το γλυκαιμικός δείκτης και θα καταλάβεις.

Edited by - allzzaro on 09/02/2010 20:36:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria M
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 10:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria M  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζοντας την απάντηση σου alzzaro προσπαθώ να κατανοήσω και να βγάλω κάποια συμπεράσματα σχετικά με τις επόμενες κινήσεις μου. Θα ήθελα να μου πεις αν σκέφτομαι σωστά.

- Για ημέρα ήπιας σωματικής δραστηριότητας οι καταναλισκόμενες θερμίδες φτάνουν τις 1971 συνεπώς για μείωση βάρους η πρόσληψη θα πρέπει να είναι 1971-250=1721.

- Αντίστοιχα για μια ημέρα με έντονη σωματική δραστηριότητα ή μια ώρα άσκησης (πχ διάδρομος σε έντονο ρυθμό) οι ενεργειακές ανάγκες διαμορφώνονται στις 2292 και συνεπώς η πρόσληψη για απώλεια 2292-250=2042

- Οι ανωτέρω θερμίδες πρέπει να μοιράζονται σε 5 γεύματα κυρίως πρωτεϊνικής μορφής.

- Ο γλυκαιμικός δείκτης προσδιορίζει την απελευθέρωση του σακχάρου στο αίμα και οι τροφές με υψηλό δείκτη πρέπει να αποφεύγονται καθότι συντελούν στην λιπογένεση. Προσέχουμε όμως παράλληλα με τον χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αυτό που επιλέγουμε να μην έχει υψηλά λιπαρά.

Ερωτήσεις:

* Πίνακες με γλυκαιμικό δείκτη τροφών υπάρχουν λίγο πολύ στο internet. Υπάρχει κάποιος σε έντυπη μορφή? Υπάρχει κάποιο μέγιστο όριο στη λήψη γλυκαιμικού φορτίου (σύνολο «πόντων»)?

* Ακολουθώντας την διαδικασία μέτρησης θερμίδων που περιγράφεις θα επιτύχω απώλεια βάρους σε μακροπρόθεσμη υποθέτω βάση αλλά σταθερά (?)

Και κάτι άσχετο : Για την πρωτεϊνική δίαιτα Atkins τι άποψη έχεις?

Θα αγοράσω τον θερμιδομετρητή που προτείνεις άμεσα, ευχαριστώ και πάλι για όλες τις χρήσιμες συμβουλές σου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 12:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για ημέρα ήπιας σωματικής δραστηριότητας οι καταναλισκόμενες θερμίδες φτάνουν τις 1971 συνεπώς για μείωση βάρους η πρόσληψη θα πρέπει να είναι 1971-250=1721.

- Αντίστοιχα για μια ημέρα με έντονη σωματική δραστηριότητα ή μια ώρα άσκησης (πχ διάδρομος σε έντονο ρυθμό) οι ενεργειακές ανάγκες διαμορφώνονται στις 2292 και συνεπώς η πρόσληψη για απώλεια 2292-250=2042


Πάρα πολύ σωστά.
Απο 200 εως 300 το πολύ λιγότερες.
Οσο περισσότερο προσεγγίζεις το ποσοστό αυτό τόσο το καλύτερο.
Και απόκλιση να υπάρχει αυτή θα είναι πότε 10% επάνω πότε 10% κάτω και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πρόβλημα θα υπάρχει οταν η απόκλιση είναι μεγαλύτερο του 10%.
+ 20% δεν θα χάνεις και -20% είναι επικίνδυνο να ενεργοποιήσεις το μηχανισμό καταβολισμού μυών.

quote:
- Οι ανωτέρω θερμίδες πρέπει να μοιράζονται σε 5 γεύματα κυρίως πρωτεϊνικής μορφής.

Σωστά.
Η πρωτείνη εκτός του οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ενεργειακούς σκοπούς οπως και ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείται και για να θρέψει τους μύς. Ο υδατάνθρακας χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ενέργεια οπως και το λίπος. Συνεπώς σε κάθε γεύμα απαραίτητα κάτι πρωτεινούχο.

quote:
Ο γλυκαιμικός δείκτης προσδιορίζει την απελευθέρωση του σακχάρου στο αίμα και οι τροφές με υψηλό δείκτη πρέπει να αποφεύγονται καθότι συντελούν στην λιπογένεση. Προσέχουμε όμως παράλληλα με τον χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αυτό που επιλέγουμε να μην έχει υψηλά λιπαρά.

Στο διαδίκτυο θα βρείς πίνακες.
Πάνω κάτω είναι ολοι ίδιοι.
Κάποιος που δεν αθλείται θα πρέπει δια ροπάλου να αποφεύγει τις τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και να προτιμά τροφές περισσότερο με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη (20-40)
Κάποιος που αθλείται με αερόβια άσκηση 3 φορές εβδομαδιαίως μπορεί να λαμβάνει τροφές με χαμηλό αλλά και μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη 20-70.
Κάποιος που αθλείται πάνω απο το όριο της αερόβιας και αγγίζει το κατώφλι της εναερόβιας επιβάλλεται μετά, μόνο μετά την άσκηση να λαμβάνει τροφές με υψηλό εως και πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.
Αυτο γιατί οσο εντονότερη είναι η άσκηση τόσο πιο εύκολα αδειάζει τις αποθήκες ενέργειας και αν συμβεί κάτι τέτοιο τότε ο οργανισμός στρέφεται κατά των μυών για να τους μετατρέψει σε ενέργεια.
Εάν ομως κάποιος υπερεκτιμήσει την άσκηση και πάρει υδατάνθρακα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη χωρίς να χρειάζεται ή πάρει μεγαλύτερες ποσότητες αυτές αμέσως θα αποθηκευτούν στις λιπαποθήκες.
Είναι ενα κεφάλαιο λιγάκι δύσκολο και απαιτεί κάποιον με πολυ μεγάλη εμπειρία.

quote:
Και κάτι άσχετο : Για την πρωτεϊνική δίαιτα Atkins τι άποψη έχεις?

Κοίταξε.
Ακούω κάποιους που παίρνουν κάποια σκευάσματα είτε λιποτροπικά είτε εφεδρίνες είτε τσάι είτε τέτοιου είδους δίαιτες.
Δεν έχω δεί κανέναν και καμμία να χάνει βάρος.
Εκεί χτυπιούνται πάνω στους διαδρόμους χάνουν το χρόνο τους χαλούν την υγεία τους και αν σε περίπτωση κατέβουν κατεβαίνουν κατά τύχη και αυτό που χάνουν είναι μύς.
Σε λίγο καιρό τους κυριεύει μια ακατανίκητη πείνα και τρώνε οτι βρούν μπροστά τους.

Η μέθοδος αυτή που σου υποδεικνύω εφαρμόζεται απο τους αθλητές σωματικής διάπλασης. Οι αθλητές αυτοί καθ` όλη τη διάρκεια του χρόνου προσπαθούν να πάρουν επιπλέον θερμίδες, αργά , πάρα πολύ αργά και προοδευτικά. Μπορεί να φτάσουν εως και 20 κιλά επι πλέον.
Μετά ξεκινούν αργά, πάρα πολυ αργά να κατεβάζουν τις προσλήψιμες θερμίδες τους αργά σταδιακά και προοδευτικά.
Φτάνουν σε σημείο ποσοστού λίπους 6%
Φτάνουν σε σημείο η μέτρηση της κοιλιακής πτυχής να δείχνει με το δερματοπτυχόμετρο 4 χιλιοστά.
Τα ιδανικά ποσοστά για μία γυναίκα 30 ετών δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 18-20 χιλιοστά είτε στην κοιλιακή πτυχή είτε στην μηριαία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maria M
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maria M  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φώτη καλησπέρα,

Τις τελευταίες μέρες διαβάζω τις προηγούμενες σελίδες του topic και μου φαίνεται αν μη τι άλλο αξιέπαινο το ότι δίνεις συμβουλές και βοηθάς άτομα εδώ και 5 (!) χρόνια. Πραγματικά το να μοιράζεσαι την γνώση και να αφιερώνεις προσωπικό χρόνο γι’ αυτό σε τιμά ιδιαίτερα. Αναρωτιέμαι αν ασχολείσαι επαγγελματικά με τον αθλητικό-ιατρικό κλάδο ή οι γνώσεις σου προκύπτουν από προσωπικό ενδιαφέρον ως αποτέλεσμα hobby. Προσωπικά ακολουθώ τις προτάσεις σου, αγόρασα και τον θερμιδομετρητή καθώς και ένα άλλο βιβλίο που λέγεται «Ισογλυκαιμική Διατροφή» το οποίο πιστεύω ότι συνάδει σε μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενα σου. Φυσικά είναι λίγο δύσκολο να θυμάσαι τιμές γλυκαιμικού δείκτη στις περισσότερες τροφές και ούτε μπορείς να ανοίγεις τον θερμιδομετρητή κάθε τρεις και λίγο όταν αποφασίσεις να βάλεις μια μπουκιά στο στόμα σου. Τα βασικά ωστόσο νομίζω ότι μπορείς να τα απομνημονεύσεις σχετικά σύντομα.

Για την δίαιτα Atkins σε ρώτησα διότι βασίζεται σχεδόν εξ ολοκλήρου σε πρωτεΐνες και προσανατολίζει τον οργανισμό σε καύση λίπους. Απλώς κάποιοι αναφέρονται στην κέτωση σαν κάτι φυσιολογικό και επιθυμητό ενώ κάποιοι άλλοι σαν κάτι που πρέπει να αποφεύγεται γι’ αυτό μου φάνηκε ενδιαφέρον να ακούσω την γνώμη σου πάνω σε αυτό.

Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω είναι πως υπάρχουν τόσοι «ειδικοί» στο χώρο της διαιτολογίας/εκγύμνασης που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Κάποιοι από αυτούς υποτίθεται ότι είναι επιστήμονες στον κλάδο αυτό και παρόλα αυτά δίνουν διαιτολόγια των 1.000 θερμίδων που είναι ανέφικτα από την βάση τους.

Πριν 2 χρόνια όπως σου είπα πήγα σε κάποιον διαιτολόγο με τον οποίο έχασα μεν βάρος αλλά τυραννίστηκα τρομερά. Μιλάμε για πείνα και εκνευρισμό και το βάρος να υποχωρεί με τα χίλια ζόρια και να επανέρχεται διπλάσιο κάθε φορά που σταματούσα το πρόγραμμα.

Και εδώ υπάρχει μια άλλη πτυχή του θέματος : Πρέπει να κάνουμε μια καλή διατροφή για να ζούμε καλά και να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας. Ωστόσο όταν αναλογιζόμαστε κάθε στιγμή τι είναι αυτό που βάζουμε στο στόμα μας και πόσες θερμίδες/λίπη/υδατάθρακες κλπ έχει γεμίζοντας άγχος και ενοχές κατά πόσο τελικά ζούμε καλά? Και κατά πόσο τελικά είναι εφικτό να ενταχθούμε στο πρόγραμμα αυτό όταν έχουμε μεγαλώσει σε άλλα πρότυπα από το οικογενειακό/φιλικό μας περιβάλλον?

Και συνεχίζω σε προσωπικό επίπεδο και πάλι, η Πολίτισσα γιαγιά μου η Μαρίτσα, όταν ήμουν μικρή το πρωί μου χτύπαγε ένα κρόκο με ζάχαρη μέχρι να αφρατέψει και το συνόδευε με δύο φέτες ψωμί με βούτυρο Κερκύρας και πασπαλισμένο πάλι με ζάχαρη. Η σπεσιαλιτέ της ήταν τα πικάντικα σουτζουκάκια με μπόλικη σάλτσα και το πεϊνιρλί που ξεχείλιζε από τυρί και βούτυρο. Όταν είχε τα κέφια της δε, μας έφτιαχνε και κάτι λουκουμαδάκια υπέροχα, τίγκα στο μέλι και την κανέλλα.

Αν όχι όλοι τουλάχιστον αρκετοί που είναι 30+ έχουν βιώσει πιστεύω κάτι ανάλογο. Σταδιακά μπαίνει η γενιά μας και οι επόμενες γενιές σε ένα άλλο σκεπτικό και κατανοούμε πράγματα.

Τώρα κατά πόσο είμαστε συνειδητοποιημένοι σε αυτά που κάνουμε, τώρα που γνωρίζουμε, είναι μία άλλη υπόθεση…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτιέμαι αν ασχολείσαι επαγγελματικά με τον αθλητικό-ιατρικό κλάδο ή οι γνώσεις σου προκύπτουν από προσωπικό ενδιαφέρον ως αποτέλεσμα hobby.

Απλά πραγματάκια είναι που όποιος θελήσει τα μαθαίνει απο προσωπικό ενδιαφέρον

Η δίαιτα atkins κρύβει πολλούς κινδύνους καθώς μπορεί να οδηγήσει στην κετοξέωση που είναι και θανατηφόρα. Εκτός αυτού τα πολλά γαλακτομομικά και κρέατα αύξάνουν τη χοληστερίνη και προκαλούν καρδιαγγεικά προβλήματα. Προβλήματα επίσης προκαλούν και στο έντερο.


quote:
Πριν 2 χρόνια όπως σου είπα πήγα σε κάποιον διαιτολόγο με τον οποίο έχασα μεν βάρος αλλά τυραννίστηκα τρομερά. Μιλάμε για πείνα και εκνευρισμό και το βάρος να υποχωρεί με τα χίλια ζόρια και να επανέρχεται διπλάσιο κάθε φορά που σταματούσα το πρόγραμμα.

Πείνα σίγουρα θα τραβήξεις.
Κάψιμο λίπους χωρίς πείνα δεν γίνεται.
Σημασία έχει οι κόποι μας να ανταμοιφθούν.

quote:
Και εδώ υπάρχει μια άλλη πτυχή του θέματος : Πρέπει να κάνουμε μια καλή διατροφή για να ζούμε καλά και να αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας. Ωστόσο όταν αναλογιζόμαστε κάθε στιγμή τι είναι αυτό που βάζουμε στο στόμα μας και πόσες θερμίδες/λίπη/υδατάθρακες κλπ έχει γεμίζοντας άγχος και ενοχές κατά πόσο τελικά ζούμε καλά? Και κατά πόσο τελικά είναι εφικτό να ενταχθούμε στο πρόγραμμα αυτό όταν έχουμε μεγαλώσει σε άλλα πρότυπα από το οικογενειακό/φιλικό μας περιβάλλον?

Τρώμε για να ζούμε.
Δεν ζούμε για να τρώμε.

Πιστεύω οτι εχεις ψάξει αρκετά και διαθέτεις όλα τα απαραίτητα εργαλεία για να μπορέσεις να πετύχεις τους στόχους σου.
Αυτό που μένει είναι να τα εφαρμόσεις.
Την εποχή που η γιαγιά σου η Μαρίτσα έφτιαχνε ``κατιμέρια`` και σε τάιζε αυγά χτυπητά δεν σε ενδιέφερε αν έχεις περιττά κιλά και το κυριώτερο ήσουν παιδί.
Τώρα ζητάς να διώξεις απο επάνω σου αρκετό λίπος και να κατέβεις αρκετά κάτω απο οτι προτείνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.
Αν διάβασες στο παλιό τόπικ παρουσιάζω μια έρευνα για τα ``τοξικά χημικά`` τα οποία είναι λιποδιαλυτά. Οσο περισσότερο λίπος έχουμε επάνω μας τόσο περισσότερες τοξικές ουσίες συγκρατούμε.
Οσο λιγότερο λίπος έχουμε επάνω μας τόσο λιγότερες ουσίες συγκρατούμε και τόσο πιο ευκίνητοι είμαστε.
Την εποχή που η γιαγιά σου σε τάιζε βούτυρα δεν υπήρχαν και τόσες τοξικές ουσίες και το λίπος που είχαμε πάνω μας έπαιζε πολύ διαφορετικό ρόλο απο οτι σήμερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 00:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro έχω δει και θαυμάζω τις γνώσεις σου!
Θα σου πω την ιστορία μου για να μου πείς αν υπαρχει κάποια εξήγηση αφού εμένα μου φένεται πολύ περίεργη.
Εδώ κ κάποιο διάστημα είχαν αρχίσει να εμφανίζονται στο προσωπό μου άσπρες τρίχες. Έπειτα ήταν συγκεντρωμένες σε συγκεκριμένα σημεία (5-6 σημεία) τα οποία είχαν μόνο ασπρες τρίχες εκεί. Τα σημεία αυτά μεγάλωναν με τον καιρό. Στο μουστάκι πχ ήταν σχεδόν το μισό μουστάκι κάτασπρο! εκεί να δείς γέλια! :)
Τώρα το τρελό... τελευταία έχουν αρχίσει να χάνονται οι άσπρες τρίχες και να επανέρχοναι οι σκούρες! κατά πολύ όμως! Οι άσπρες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί!

Πως γίνεται αυτό?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 21:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου.
Κάπνιζες μήπως και έκοψες το κάπνισμα?
Τρώς ή πίνεις κάτι συγκεκριμένα τελευταία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 01:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ ενδιαφέρον φίλε μου.
Κάπνιζες μήπως και έκοψες το κάπνισμα?
Τρώς ή πίνεις κάτι συγκεκριμένα τελευταία?

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα με τόσα που έχω δια βάσει εδω από εσένα, ότι περίμενα να μου πείς κάποια εξήγηση και να μου λυθεί κ εμένα η απορία! Για αυτό σου έγραψα άλλωστε.
Όμως το ότι το βρίσκεις εσύ ενδιαφέρον το κάνει σε εμένα ακομα πιο ενδιαφέρον!
Κάπνιζα και συνεχίζω να καπνιζω.
Κ όσο κ να το σκέφτομε δεν έχει αλλάξει κάτι στη διατροφή μου.
Άρχισα νηστεία τη Δευτέρα αλλά οι άσπρες 'τούφες' έχουν σχεδόν χαθεί πριν 15 μέρες, ενώ έκαναν την εμφανισή τους από το προηγούμενο καλοκαίρι.

ΕΥΧΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου καλά θα κάνεις να πάρεις ενα τηλέφωνο σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι και να έχεις κάποιες απτές αποδείξεις οτι οι τρίχες σου απο άσπρες έγιναν μαύρες.
Πιστεύω οτι θα ασχοληθούν μαζί σου σε παγκόσμιο επίπεδο και θα τα κονομήσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cofaki
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 03:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cofaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ηθελα να ρωτησω τον αγαπητο allzzaro για την δοθιηνωση (καλογεροι κολασμενοι βοσκουντες βουρκον ακαθαρσιας.) Συνεστησαν βαμμα εχινακειας, ημερησιως δυο φορες μισο κουταλι του τσαγιου για ένα μηνα, προς καταπολεμησην της λοιμοξεως. Είναι το φαρμακο αυτό καλυτερο ή χειροτερο της ασθενειας ;; Συνηθιζεται καποια αλλη φυσικη θεραπεια αποτελεσματικη ;; Ισως γνωριζεις κατι να προτεινεις.

Επισης αν γινεται να μας πεις δυο λογια για την σταφυλοαποτοξινωση, συντομα ειναι η εποχη των σταφυλιων. Ο παλαιμαχος υγιεινιστης Νικος Φοραδης αναφερει τις εξης λεπτομερειες, σταφυλι σκετο, διοτι μαζι με άλλες τροφες το σταφυλι προκαλει στιο αιμα δηλητηριαση και όχι αποτοξινωση, 3 μερες μονο νερο για ξεδιψασμα δηλ. απολυτη νηστεια, 3 μερες χυμο σταφυλιων, 3 μερες μισο χυμο μισο νερο με μια κουταλια σουπας σκονη από μαγια μπυρας, 10 μερες σταφυλια, τα αμασητα φλουδια και κουκουτσια απομακρυνονται του στοματος βεβιασμενως δηλ. τα φτυνουμε, τις πρωτες 6 ημερες από ενας υποκλεισμος με καθετηρα, η θεραπεια συνοδευεται από καποια μορφη σωματικης ασκησεως. Εμενα αυτά μου φαινονται εξωπραγματικα, δηλ. για αστικο περιβαλλον, εκτος αν εννοειτε κεντρον θεραπειας και περιθαλψεως. Δεν ειμαστε βαρεως τραυματισμενοι, κατι πιο συντομο, δηλ. δυο τρεις μερες σκετο σταφυλι, θεωρειται ότι δεν κανει τιποτα ;;


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cofaki
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 03:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cofaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhcpera allzaro!
vrhka kata tuxh auto to site enw procpa8ouca na ma8w periccotera gia ena diko mou 8ema!
prin tria xronia kollhca ctafulokokko!apo ekei kai pera arxican ta paratragouda=>ta teleutaia xronia vgazw kalogerouc-"do8ihnwch".
exw trela8ei kai dn xerw ti na kanw.ton teleutaio xrono vgazw enan cxedon ka8e 2 mhnec!parathrhca oti to pa8ainw cxedon ka8e fora pou adia8etw!opoion giatro kai an epickefthka mou eipe oti einai mikrovio cto aima kai apla mou edine antiviwch...
h opoia dn mou kanei kai tpt afou dn ctamathce kanena kalogero apo to na mn megalwcei!!!
dn xerw ti na kanw!8a ektimouca polu tnn opoiadhpote cumvoulh cou ka8wc kai tic gnwceic cou ep' autou...
ce euxarictw ek twn proterwn
me ektimhch,
cofia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 19:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή cofaki, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να έχεις γόνιμες αναζητήσεις.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 23:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου cofia.

Τι αντιβιοτικά σου είχε χορηγήσει εξ`αρχής ο γιατρός και πόσα mg παίρνεις ημερησίως.
Κρέμες, αλοιφές, σαμπουάν σου χορήγησε?
Κάποιος απο το στενό σου περιβάλλον έχει, είχε τα ίδια συμπτώματα?


Edited by - allzzaro on 26/02/2010 23:39:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cofaki
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 15:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cofaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΕΒΓΑΖΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ.ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΑ,ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ(ΤΩΝ 1000)!ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΝΗΜΠΟΡΗ ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ!
ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ CECLOR ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΨΟΥΛΕΣ ΤΩΝ 500mg!
ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΩ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΝΑ 8 ΩΡΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΡΕΜΕΣ,ΑΛΟΙΦΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ...ΤΙΠΟΤΑ
ΜΟΝΟ ΟΡΟ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ(ΓΑΖΕΣ,ΤΑΙΝΙΕΣ)ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΦΟΥ ΣΠΑΣΕΙ!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟΝ ΠΩΠΩ Μ!
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΙΚΙΝΙ!
ΑΓΑΠΗΤΕ ALLZARO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ!Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΦΑΣΟΛΙ ΜΙΚΡΟ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΕΝΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ!!!!!
ΑΧ!ΑΥΤΑ...
ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ,
ΣΟΦΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ``χρυσίζων σταφυλόκοκκος`` είναι πολύ επικίνδυνος και ανθεκτικότατος στα αντιβιοτικά. Είναι θανατηφόρος.
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά να πάς το συντομότερο δυνατόν σε έναν καλό παθολόγο. Οχι σε δερματολόγο σε εναν καλό παθολόγο. Αυτός με τη σειρά του αφού διαγνώσει την πάθηση θα σε καθοδηγήσει γιατί υπάρχει περίπτωση να μην είναι το μικρόβιο που νομίζεις αλλά αυτά να προέρχονται απο άλλες αιτίες εξίσου επικίνδυνες.
Συγνώμη αλλά βγάζεις τέτοια πράγματα και αρκέστηκες στο ceclor που σου έδωσε ο φαρμακοποιός?
Κανονικά ο γιατρός θα πρέπει να εξετάσει και τους αλλους στην οικογένεια να σε στείλει να κάνεις γενική αίματος, υπέρηχους και οτι αλλο χρειαστεί και να σου προτείνει να συμβουλευτείς και εναν καλό διατροφολόγο.
Σπεύσε ταχέως...
Εχεις γατιά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cofaki
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 21:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cofaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΟΜΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.
ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ!
ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ!
ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΟΛΥΝΘΗΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΧΑΜΗΛΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ!
ΑΓΑΠΗΤΕ ALLZZARO ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!!!
ΕΧΩ ΘΟΡΥΒΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ!ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΙΧΤΟΣ!
ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΧΑΠΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ!
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 23:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ.
Ρίξε μια ματιά εδώ..
http://www.douni.gr/?section=ingredients&id=24&icategory=9Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ssteve
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 21:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ssteve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα παιδιά,

Αγαπητε allzzaro θα ήθελα να αναφέρω κ εγω ενα πρόβλημα που έχω.
πριν 2 χρόνια . ένιωσα εναν πόνο στο στηθος στιν δεξία πλευρα..
δεν το έδωσα σημασία κ ο πόνος συνέχισε οταν πήγαινα γυμναστήριο ή εκανα κάποια απότομη κίνηση.. οσο πήγαινε χειροτέρευε .. πηγα στο γιατρό μου είπε δεν είναι τιποτα ... στη συνέχεια οταν φταρμιζόμουνα ο θώρακας εκανε ενα crack κ με πονούσε υπερβόλικα για αρκετες μέρες. .. κ συνέχιζε ο τρομερός πονος ... . εβγαλα μαγνητική αξωνική x-ray . κ μου είχε πει ο γιατρός οτι υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση του δευτερου πλευρού κ του στέρνου.. .
ενας αλος γιατρός μου είπε οτι εχει ξεκολίσει ο μυς απο το στέρνο ..
στο internet που κοίταξα είδα μια ασθενια costochondritis και ταριάζει πολύ με τι δικιά μου . .
τότε είχα κανει φυσικοθερεπείες, επερνα αντιφλεγμονόδες και άλλα, βιταμίνες κτλπ. ..
ενας γιατρός μου έκανε κ κάτι ενεσεις dextrose. .

μετα απο μερικους βασανιστικούς μήνες που δεν μπορουσα να κάνω κυριολεκτικα τπτ(να κουνίσω το δεξί χέρι, να κουνησω το λαιμο, να στρίψω κτλ.. ) κ ένιωθα χάλια .. τώρα είμαι αρκέτα καλύτερα .. .αλα κ πάλι που κ πού καταλαβαίνω οτι με πονάει και οταν φτερνιζομαι φυλάγομαι μην κανει κανενα crack κ έχω πολύ πόνο.. . ..


ευχαριστώ που με άκουσες . ελπίζω να μου απαντήσεις να μου πέις την αποψή σου το τι μπορώ να κάνω απο εδώ κ πέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 20:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου τα γυμναστήρια αφήνουν αρκετά κουσούρια.
Στο σημείο αυτό που αναφέρεις αρκετοί υποφέρουν απο σπασμένους χόνδρους. Συνήθως εάν ψηλαφίσεις την περιοχή ο σπασμένος χόνδρος είναι αισθητός. Εχω δύο κομμένους στην αριστερή μου πλευρά πολλά χρόνια τώρα μπορώ να τους ψηλαφίσω δεν με πολυενοχλούν.
Οταν ομως έσπασαν πονούσαν περίπου οπως περιγράφεις.

Τώρα τα κράκ που νοιώθεις και ακούς και οι πόνοι στο χέρι είναι περίεργα και μπορεί να είναι κάποια αποκόληση τένοντα. Μπορεί να είναι και τα δύο ταυτόχρονα και να σε πονά τόσο πολύ.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απέχεις απο το γυμναστήριο για όσο χρονικό διάστημα χρειαστεί, ο σπασμένος χόνδρος δεν ξαναφτιάχνει, έτσι θα μείνει, εάν εχεις και πρόβλημα με κάποιο τένοντα θα αργήσει πολύ να διορθωθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy