ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 00:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Φίλε Γιάπετ,αυτό που σ' ενοχλεί είναι ο χριστιανισμός
απλά δείχνεις ότι είσαι προκατελειμένος, χωρίς λόγο
και μπορεί να κάνεις κακό, με τέτοιες ιδέες..Προσάπτεις
στην θρησκεία μου, ιδιότητες άλλων και την προσωποποιείς,
ώστε να την κρίνεις παρά τό οτι υπάρχουν και καλοί χριστιανοί,
όπως παραδέχεσαι...

Φίλε trexagireve , θα ήταν πιστεύω παράλογο να ισχυριστή κάποιος ότι δεν υπάρχουν καλοί χριστιανοί . Φυσικά και υπάρχουν και είναι ευτυχώς η πλειοψηφία .
Μονό που αυτοί είναι οι αδογμάτιστοι που πιστεύουν μεν , όμως πηγαίνουν στην εκκλησία περιστασιακά και στις μεγάλες γιορτές . Στις τάξεις όμως των φανατικών φίλτατε , οι καλοί χριστιανοί αποτελούν είδος εν ανεπαρκεία .
Η αναφορά σου όμως στους καλούς χριστιανούς ήταν το ερέθισμα για να σου στείλω ένα απόσπασμα για το πώς έβλεπε από τη σκοπιά του τους χριστιανούς και τον χριστιανισμό ένας αφορισμένος της λογοτεχνίας μας , ο συμπατριώτης μου Α. Λασκαράτος .

Από το "Τα Μυστήρια της Κεφαλονιάς" του Α. Λασκαράτου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2008, 10:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφισβητώ, ούτε κεραία απο όσα λές, φίλε μου
Sesostris..Άρα η διαφθορά στην κορυφή, είναι το όλο
θέμα και συμφωνούμε.Δεν έχει να κάνει λοιπόν, με αλλαγή,
όλοι το ίδιο είναι.. Ποιός έχει φέρει αυτή τη μεγάλη
διαφθορά, φίλε μου; είναι άστοχο, ή επίτηδες;
Ξέρεις πιστεύω οτι τον κόσμο τον κυβερνάνε ύποπτες
οργανώσεις και άτομα που έχουν σκοπό την δημιουργία
μιαςαυτοκρατορίας ή καλύτερα αριστκρατίας ή και τυραννίας,
σύμφωνα με το αρχαιοελληνικό ιδίωμα, όπου ολοι μας θα είμαστε αναλώσιμα ζώα...Δεν είναι έτσι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 01:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δεν αμφισβητώ, ούτε κεραία απο όσα λές, φίλε μου
Sesostris..Άρα η διαφθορά στην κορυφή, είναι το όλο
θέμα και συμφωνούμε.Δεν έχει να κάνει λοιπόν, με αλλαγή,
όλοι το ίδιο είναι.. Ποιός έχει φέρει αυτή τη μεγάλη
διαφθορά, φίλε μου; είναι άστοχο, ή επίτηδες;

Φίλε trexagireve , όταν μία θρησκεία ύστερα από 17 ολόκληρους αιώνες επικράτησης στον κόσμο , δεν κατορθώνει να κάνη εντίμους όχι τους πιστούς της , αλλά ούτε καν τους δικούς της ιερείς , τότε ομολογουμένως αυτή η θρησκεία είναι μία αποτυχημένη και άχρηστη θρησκεία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 02:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Φίλε trexagireve , όταν μία θρησκεία ύστερα από 17 ολόκληρους αιώνες επικράτησης στον κόσμο , δεν κατορθώνει να κάνη εντίμους όχι τους πιστούς της , αλλά ούτε καν τους δικούς της ιερείς , τότε ομολογουμένως αυτή η θρησκεία είναι μία αποτυχημένη και άχρηστη θρησκεία .

Αν το έργο και ο προορισμός μιας θρησκείας είναι αυτό που αναφέρεις, τότε ναι, μια τέτοια θρησκεία που έχει τέτοιους στόχους, είναι άχρηστη και αποτυχημένη!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 02:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Sesostris
Φίλε trexagireve , όταν μία θρησκεία ύστερα από 17 ολόκληρους αιώνες επικράτησης στον κόσμο , δεν κατορθώνει να κάνη εντίμους όχι τους πιστούς της , αλλά ούτε καν τους δικούς της ιερείς , τότε ομολογουμένως αυτή η θρησκεία είναι μία αποτυχημένη και άχρηστη θρησκεία .
--------------------------------------------------------------------------------


Αν το έργο και ο προορισμός μιας θρησκείας είναι αυτό που αναφέρεις, τότε ναι, μια τέτοια θρησκεία που έχει τέτοιους στόχους, είναι άχρηστη και αποτυχημένη!!!


Δηλαδή ψηλέ, οι υψηλοί στόχοι που υπαινίσσεσαι ότι "έχει" ο χριστιανισμός για την επουράνια βασιλεία, είναι άσχετοι με τον ενάρετο βίο στη γη;

Τότε γιατί όλες οι προτροπές των ταγών (υποκριτικές απ’ ότι φαίνεται, αλλά προτροπές), έχουν να κάνουν με την επίγεια ζωή;
Δεν περνάει μέσα απ’ αυτήν τη ζωή, άρα και τον τρόπο που ζει κανείς, η σωτηρία της ψυχής;

Στην ώρα της "κρίσης" που περιμένεις εσύ, τι θα πεις του θεού;

Άσε τι έκανα εγώ στη γη, κάνε εσύ τη δουλειά σου που είναι η σωτηρία της ψυχής μου και μη ρωτάς πολλά...

Απλά είναι τα πράγματα, ο βίος των ιεραρχών δείχνει ότι γνωρίζουν, πως αυτά που λένε στους πιστούς, είναι μπαρούφες και επίσης ότι δεν πιστεύουν ότι θα δώσουν κάπου λόγο...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 06/09/2008 02:52:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 09:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, υπήρξε διαφθορά μετά μανίας,
με λύσσα και μίσος και μέσω της μασωνίας, κατά της
εκκλησίας και του χριστιανισμού....Αυτό δείχνει πόσο
δυνατή είναι γιατί δεν πολεμάς τον αδύνατο,αλλά τον δυνατό...
Φίλε Γιάπετ πολλές φορές θα το πούμε:Άλλο οι παπάδες
κι άλλο η εκκλησία... Η θρησκεία του χριστιανισμού είναι η
πεμπτουσία της πνευματικής ύπαρξης του ανθρώπου. Αν
εντρυφήσει κανείς σε αυτή με πνεύμα μάθησης, φτάνεις κάπου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 16:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε Γιάπετ πολλές φορές θα το πούμε:Άλλο οι παπάδες
κι άλλο η εκκλησία...

Αυτό να το πεις στους παπάδες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 17:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Φίλε Γιάπετ πολλές φορές θα το πούμε:Άλλο οι παπάδες
κι άλλο η εκκλησία...

Να το επεκτείνω λίγο; Άλλο ο Χριστός και η Διδασκαλία του, άλλο οι Χριστιανικές εκκλησίες (ως πρωταρχικές μορφές), άλλο η σύγχρονη Εκκλησία και άλλο οι παπάδες.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2008, 12:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε Sesostris, υπήρξε διαφθορά μετά μανίας,
με λύσσα και μίσος και μέσω της μασωνίας, κατά της
εκκλησίας και του χριστιανισμού....Αυτό δείχνει πόσο
δυνατή είναι γιατί δεν πολεμάς τον αδύνατο,αλλά τον δυνατό.

Φίλε trexagireve , γιατί χρησιμοποιείς τον αόριστο του ρήματος υπάρχω για να προσδιορίσης την ύπαρξη της διαφθοράς στους κόλπους της εκκλησίας , και όχι τον ενεστώτα και τον μέλλοντα διαρκείας ;
Δηλαδή κατ' εσέ οι μασόνοι ντύθηκαν παπάδες και κάνουν τα άισχη για να χτυπήσουν τον χριστιανισμό ; Σίγουρα θα αστειεύεσαι !
Η πλειοψηφία των ιερωμένων φίλτατε δεν πιστεύει λέξη από το παραμύθι της θρησκείας που υποτίθεται ότι διακονεί , γιατί αν πίστευε έστω και κατ'ελάχιστο αυτά με τα οποία παραμυθιάζει τον κόσμο δεν θα γινόντουσαν αυτά τα αίσχη που μαθαίνουμε καθημερινά , γιατί οι ιερείς θα υπολόγιζαν στην μεταθανάτια κρίση .
Και αναφέρωμαι στην πλειοψηφία φίλε trexagireve , για να μην αδικήσω τους ελάχιστότατους απλούς παπάδες κυρίως της επαρχίας , και μεγάλης συνήθως ηλικίας , που πραγματικά πιστεύουν σ' αυτό που κάνουν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2008, 10:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Sesostris, το "υπήρξε" αφορούσε
σε συγκεκριμένες ενέργειες των τελευταίων 100 χρόνων
και που αφορούσαν στην διείσδυση της μασονίας στους
πολιτικούς και εκκλησιαστικούς κύκλους της Ελλάδας,
ώστε να ελέγχονται, έκτοτε, οι όποιες θέσεις της χώρας μας
διεθνώς και εσωτερικώς... Τώρα ζούμε ένα τύπο κατοχής,
έχουμε κατακτητή, αλλά δεν τον βλέπουμε...
Όσο για το πόσοι έχουν μείνει, ας μην πιάσουμε τα νούμερα...
Εδώ έχουμε...αγώνα κια όπιος καλά αθλείται, αμείβεται...
Ο καθένας ότι ζητάει, παίρνει... Επιτρέπεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris, το "υπήρξε" αφορούσε
σε συγκεκριμένες ενέργειες των τελευταίων 100 χρόνων
και που αφορούσαν στην διείσδυση της μασονίας στους
πολιτικούς και εκκλησιαστικούς κύκλους της Ελλάδας,
ώστε να ελέγχονται, έκτοτε, οι όποιες θέσεις της χώρας μας
διεθνώς και εσωτερικώς... Τώρα ζούμε ένα τύπο κατοχής,
έχουμε κατακτητή, αλλά δεν τον βλέπουμε...

Φίλε trexagireve , πρέπει κάποτε να αντιμετωπίσης και να κρίνης τα γεγονότα στη σωστή τους βάση . Δεν είναι δυνατόν να ρίχνουμε τα όποια σφάλματα σε εξωγενείς παράγοντες και να τα δαιμονοποιούμε .
Σε άλλο θέμα ο Ψηλός θίχτηκε επειδή αποκάλεσαν το ποίμνιο πρόβατα . Μα είχαν άδικο όταν οι πιστοί συμπεριφέρονται σαν πρόβατα ; Για να συνδράμουν τον παραλογισμό του ιερατείου που απαιτούσε να αναγράφεται το θρήσκευμα σε ένα δημόσιο έγγραφο ξεσηκώθηκαν , για να απαιτήσουν κάθαρση στα εκκλησιαστικά ζητήματα της θρησκείας τους όχι μόνο δεν ξεσηκώνονται , αλλά προσπαθούν να τα συγκαλύψουν και να τα δικαιολογήσουν με αστείες δικαιολογίες .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 00:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Sesostris

Γράφεις:
"για να απαιτήσουν κάθαρση στα εκκλησιαστικά ζητήματα της θρησκείας τους όχι μόνο δεν ξεσηκώνονται , αλλά προσπαθούν να τα συγκαλύψουν και να τα δικαιολογήσουν με αστείες δικαιολογίες."

Κάθαρση έκανε μια και καλή ο Μήτσος δεν χρειάζεται άλλη για τα επόμενα 100 χρόνια, σε κανέναν θεσμό της ελληνικής κοινωνίας.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2008, 22:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
samuel1974
@ Sesostris
Γράφεις:
"για να απαιτήσουν κάθαρση στα εκκλησιαστικά ζητήματα της θρησκείας τους όχι μόνο δεν ξεσηκώνονται , αλλά προσπαθούν να τα συγκαλύψουν και να τα δικαιολογήσουν με αστείες δικαιολογίες."
Κάθαρση έκανε μια και καλή ο Μήτσος δεν χρειάζεται άλλη για τα επόμενα 100 χρόνια, σε κανέναν θεσμό της ελληνικής κοινωνίας.

Σοφόν το σαφές !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 21:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, όποιος έχει το μέλι στα
δάχτυλα το γλείφει, όχι βέβαια ότι καλά κάνει...
Αλλά το ότι τα τελευταία 100 χρόνια δεχόμαστε μια πρωτοφανή επίθεση διαφθοράς σε επίπεδα θεσμών, αξιών και κοινωνίας,
δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις.. Ότι οι αποκρυφιστές
ελέγχουν πολλά πράγματα και παρεισφρύουν μέσα σε πολιτική,
εκκλησία, και φορείς γενικά, επίσης το ξέρεις...
Αυτά τα αγνοείς ως παράγοντες διαφθοράς της κοινωνίας,
ακόμη και του κλήρου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2008, 23:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., εννοείς δηλαδή ότι έχουμε μια διεφθαρμένη εκκλησία;;;

Και μια διεφθαρμένη πολιτεία;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 02:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, όποιος έχει το μέλι στα
δάχτυλα το γλείφει, όχι βέβαια ότι καλά κάνει...
Αλλά το ότι τα τελευταία 100 χρόνια δεχόμαστε μια πρωτοφανή επίθεση διαφθοράς σε επίπεδα θεσμών, αξιών και κοινωνίας,
δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις.. Ότι οι αποκρυφιστές
ελέγχουν πολλά πράγματα και παρεισφρύουν μέσα σε πολιτική,
εκκλησία, και φορείς γενικά, επίσης το ξέρεις...
Αυτά τα αγνοείς ως παράγοντες διαφθοράς της κοινωνίας,
ακόμη και του κλήρου;

Φίλε trexagireve , αυτά που γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο , αν και διαφωνώ με τα αίτια της διαφθοράς , τα οποία προσπαθείς να τα μεταθέσης σε εξωγενείς παράγοντες . Το πρόβλημα όμως καλέ μου φίλε βρίσκεται αλλού . Έναν διεφθαρμένο πολιτικό έχεις όλη την ευχαίρεια να τον στείλης στο σπίτι του στις επόμενες εκλογές . Έναν διεφθαρμένο αρχιερέα όμως πως μπορείς να τον απομακρύνης ; αφού δεν έχεις την δυνατότητα του εκλέγειν και αφ' ενός εκλέγονται μεταξύ τους δίχως την έγκριση των πιστών , αφ'ετέρου προάγουν σε θέσεις αντικαταστατών τους ανθρώπους αμφιβόλου ήθους με μόνο κριτήριο τις κάθε είδους συναλλαγές που έχουν μαζί τους .
Και πως αντιδρά το ποίμνιο σε όλη αυτή τη νοσηρή κατάσταση ; Σαν ποίμνιο τους δέχεται μοιρολατρικά , και ενίοτε προσπαθεί να τους δικαιολογήση με δικαιολογίες όπως :

"Ο παπάς είναι άγιος την ώρα της Λειτουργίας, όπου βγαίνει με το θυμιατό και προσκυνάει τις εικονες εκτός απο αυτήν του Αρχ. Μιχαήλ. Όταν τελείωνει η λειτουργία είναι ένας απλός άνθρωπος. Δεν περιμένω εγώ απο τον παπά να είναι τέλειος σαν άνθρωπος. Σαν λειτουργός οφείλει να είναι τέλειος, όσο μπορεί, αλλά όχι σαν άνθρωπος. Αυτό θα ήτανε παράλογο να τα απαιτεί κάποιος "

Δικαιολογίες που απευθύνονται σε αποφοίτους παιδικού σταθμού . Με τέτοιες πρακτικές λοιπόν περιμένεις να αναβαθμιστή η θρησκευτική συνείδηση των σκεπτομένων πιστών , και δεν θα έλθη κάποια στιγμή που θα τα βροντήσουν απογοητευμένοι ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 15:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris,το πως να κρίνεις έναν ιερέα,
αρχιερέα, παλιά γίνονταν δια βοής, όταν ο κόσμος
καταλάβαινε την έννοια ιερέας, ενώ τώρα, όλοι μας,
αποδεχόμενοι την διαφθορά, αποδεχόμαστε και την κατάσταση
όπως έχει...
Αυτό είναι πλέον κοινή πρακτική πάντων... Αποδεχόμαστε
την απάτη και την πράττουμε... Η σημερινή φιλοσοφία.
Αυτό επηρρεάζει και δεν είναι εξωγενής, όσον αφορά στην
επίδραση που έχει, παράγων...
Σήμερα, όλα διαπνέουν διαστροφή και "απελευθέρωση", προκειμένου
να συνυπάρχουν όλα μαζί. Καλό κακό. Αυτό είναι κάτι που
ήρθε όχι μόνο του.. Κάποιοι το περνάνε στον απλό πολίτη,
θέλουν να του πουν ότι η διαφθορά δεν νικιέται...
Ζούμε ένα πόλεμο που έχει να κάνει με την προσωπική στάση του
καθενός απέναντι σε ότι συμβαίνει και του πόσο καλεί κανείς
τον εαυτό του άνθρωπο, όταν έχει τόσο συμβιβαστεί...
Αυτό αγγίζει τον κλήρο, αλλά όχι την θρησκεία την ίδια...
Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2008, 21:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αυτό αγγίζει τον κλήρο, αλλά όχι την θρησκεία την ίδια...

Σ' αυτόν το διαχωρισμό διαφωνεί η εκκλησία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 22:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ, δεν λερώνεται η εκκλησία
με ενέργειες ανθρώπων... Εξάλλου είναι η
εποχή, όπου ο καθένας δείχνει τι είναι , τι στάση κρατάει...
Εδώ κα τώρα δείχνει ο καθένας μας πόσο άνθρωπος είναι
και πόσο θέλει να ζει στο φως της αλήθειας και
δεν δέχεται το ψέμα...Ειδικά σήμερα που οι περισσότεροι
άνθρωποι είναι πεπεισμένοι ότι μόνο με την απατεωνιά
πας μπροστά, προσωπικά πολεμάω την ζωώδη μοίρα που θέλουν
να προσδώσουν στον άνθρωπο.
Και κανείς δεν θα εμποδίσει αυτή την κρίση που ζούμε.Όλοι
κρινόμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2008, 22:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε μου Γιάπετ, δεν λερώνεται η εκκλησία
με ενέργειες ανθρώπων...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι η εκκλησία αν από μέσα της βγάλεις τους ανθρώπους (κλήρο).

Φυσικά δεν εννοώ την εκκλησία με την έννοια που είχε στην αρχαιότητα (εκκλησία του δήμου), αλλά με τη σημερινή έννοια που τις έχουν δώσει οι παπάδες. Το σύνολο του κλήρου δηλαδή. Οι πιστοί είναι το εκκλησίασμα.

Η εκκλησία, αγαπητέ, είναι ενέργειες ανθρώπων (κλήρου).

Με τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ, χοντρικά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 10:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλο κάποιοι άνθρωποι κι άλλο οι άνθρωποι
φίλε μου Γιάπετ... Είναι σημαντική διαφορά νομίζω...
Φίλε μου, άλλο το ότι υπάρχουν και κληρικοί
που ατιμάζουν το ράσο τους κι άλλο το ότι όσοι πάνε
στην εκκλησία είναι το ίδιο αμαρτωλοί και πουλημένοι
στο χρήμα...Κι άλλο ότι η εκκλησία είναι αυτοί οι
άνθρωποι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε μου, άλλο το ότι υπάρχουν και κληρικοί
που ατιμάζουν το ράσο τους κι άλλο το ότι όσοι πάνε
στην εκκλησία είναι το ίδιο αμαρτωλοί και πουλημένοι
στο χρήμα...Κι άλλο ότι η εκκλησία είναι αυτοί οι
άνθρωποι....

Δεν γνωρίζω, ούτε μπορώ να καταλάβω από πού βγαίνει το παραπάνω, απ' τα γραφόμενά μου.

Έγραψα:

"Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι η εκκλησία αν από μέσα της βγάλεις τους ανθρώπους (κλήρο).

Φυσικά δεν εννοώ την εκκλησία με την έννοια που είχε στην αρχαιότητα (εκκλησία του δήμου), αλλά με τη σημερινή έννοια που τις έχουν δώσει οι παπάδες. Το σύνολο του κλήρου δηλαδή. Οι πιστοί είναι το εκκλησίασμα.

Η εκκλησία, αγαπητέ, είναι ενέργειες ανθρώπων (κλήρου)."

Τώρα κατάλαβες ότι αυτούς τους συνδιασμούς που κάνεις, τους έβγαλες απ' το μυαλό σου;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2008, 17:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γιάπετ, εσύ είσαι αυτός που συνδυάζει
όσοι ανήκουν στον παραδόπιστο κλήρο και την εκκλησία, εγώ
σου λέω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι
άνθρωποι με πάθη. Αυτό, λέω, δεν σημαίνει ότι η εκκλησία
έχει μόνο τέτοιους ανθρώπους, όπως ισχυρίζεσαιεσύ...
Τώρα κατάλαβες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2008, 23:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Φίλε μου Γιάπετ, εσύ είσαι αυτός που συνδυάζει
όσοι ανήκουν στον παραδόπιστο κλήρο και την εκκλησία, εγώ
σου λέω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι
άνθρωποι με πάθη. Αυτό, λέω, δεν σημαίνει ότι η εκκλησία
έχει μόνο τέτοιους ανθρώπους, όπως ισχυρίζεσαιεσύ...

Δεν θα κάτσω να αντιδικήσω μαζί σου φίλε trexagireve , για το αν είναι η πλειοψηφία ή όχι μέσα στο ιερατείο και τους ρασοφόρους γενικότερα , όμως θα σου επισημάνω ότι το εκκλησίασμα ανέχεται αδιαμαρτύρητα και μοιρολατρικά αυτούς τους αγύρτες να λειτουργούν , να τελούν μυστήρια , να μεταλαβαίνη από το χέρι τους και ενίοτε να τους το ασπάζεται εις ένδειξη σεβασμού !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 00:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε μου Γιάπετ, εσύ είσαι αυτός που συνδυάζει
όσοι ανήκουν στον παραδόπιστο κλήρο και την εκκλησία,

Ασ μη μπούμε στη διαδικασία να δούμε ποιοί είναι πιο πολλοί, όπως λέει και ο Sesostris αλλά, δεν θεωρείς ότι ο παραδόπιστος κλήρος, είναι μέρος του όλου κλήρου, ο οποίος αποτελεί την εκκλησία;;;

Εγώ το συνδυάζω;

Μην μπερδεύεις την εκκλησία με το εκκλησίασμα, που είναι οι πιστοί, αυτοί είναι τα θύματα.

quote:
εγώ
σου λέω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι
άνθρωποι με πάθη.

Κι εγώ δεν λέω το αντίθετο.

Όμως οι υπόλοιποι δεν ισχυρίζονται ότι αντιπροσωπεύουν το θεό, ότι είναι ενδιάμεσα για τη σωτηρία της ανθρωπότητας ούτε ένα ολόκληρο σύστημα δουλεύει για να πέσεις στην παγίδα τους και, στο κάτω-κάτω, όταν έρχονται στην επιφάνεια άνομες ενέργειές τους, καταδικάζονται ή δηλώνουν παραίτηση, αν έχουν φιλότιμο και κάποια ηθική.

Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως με τους παπάδες, σε αντίστοιχες περιπτώσεις και όποτε, σπανίως, συμβαίνει δεν γίνεται για λόγους ηθικής ή ευθιξίας, αλλά επειδή τους πήρανε χαμπάρι και για να τη γλυτώσουν οι υπόλοιποι.

quote:
Αυτό, λέω, δεν σημαίνει ότι η εκκλησία
έχει μόνο τέτοιους ανθρώπους, όπως ισχυρίζεσαιεσύ...

Πάλι προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις, με βρεφικής ευφυίας τρόπο.
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχω γράψει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις στον κατώτατο κλήρο. ΠΟΥΘΕΝΑ...

quote:
Τώρα κατάλαβες;

Το θέμα είναι αν εσύ έχεις τη δυνατότητα να καταλάβεις, αυτό που οι άλλοι ισχυρίζονται.

Συνήθως οι "απαντήσεις" σου δεν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 09:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το πολύ ωραίο
θέμα που ανέπτυξες...: "ο παραδόπιστος κλήρος, είναι μέρος του όλου κλήρου, ο οποίος αποτελεί την εκκλησία;;;"
Αγαπητέ μου στην Ελλάδα έχουμε πολλά τέτοιαπαραδείγματα,
ώστε να σου λυθεί η απορία...
Αν η Ελλάδα ήταν με τους Γερμανούς το '40 ή τους
πολέμησε. Υπάρχουν πάντα οι μεν και οι δέ. Υπάρχουν
όσοι πιστεύουν σε κάτι και όσοι το χρησιοποιούν..
Σίγουρα το ξέρεις...
πάλι λάθος το είδες φίλε μου sesostris...Η κοινωνία είναι όλη
πλέον ποτισμένη απο την διαφθορά που ζει και τη δέχεται,
όχι μόνο οι χριστιαονί... Οι καιροί δύσκολοι. Ο καθένας κρίνεται
μόνος του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 16:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόταση νόμου για την κατάργηση των φοροαπαλλαγών της Eκκλησίας κατέθεσε η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ.

Στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Φώτης Κουβέλης τόνισε ότι είναι απαράδεκτο, άδικο και αντιδημοκρατικό οι πολίτες να δέχονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία δυσβάσταχτα φορολογικά βάρη και από την άλλη μεριά η Πολιτεία να απέχει από οφειλόμενες ενέργειες όπως είναι η φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας και της περιουσίας των Μονών.

Ο κ. Κουβέλης αναφέρθηκε στη νομοθεσία που ισχύει σήμερα:

* Με το νόμο 2459/97 απαλλάσσονται από το φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας για τα ακίνητα που χρησιμοποιούν οι ναοί, οι μονές, καθώς και το Αγιο Όρος.

* Με το νόμο 3220/2004 καταργήθηκε από 1/1 του 2004 η υποχρέωση της Εκκλησίας να εισφέρει στον κρατικό προϋπολογισμό το 35% των ακαθαρίστων εσόδων της.

* Με το άρθρο 6 του νόμου 3296/2004 καταργήθηκε ο φόρος 10% που επιβαρύνει τα μισθώματα από την εκμίσθωση γαιών και οικοδομών εμπορικού χαρακτήρα της Εκκλησίας και των ναών γενικότερα.

* Με το νόμο 3247/2005 οι φοροαπαλλαγές της Εκκλησίας διευρύνθηκαν, καθώς δεν υπόκεινται στο φόρο αυτόματου υπερτιμήματος και στο τέλος συναλλαγής οι ναοί και οι μονές.

Newsroom ΔΟΛ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 16:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και το απεχθάνομαι το συγκεκριμένο κόμμα, στην συγκεκριμένη του πρόταση (όπως και σε μερικές άλλες) με βρίσκει 100% σύμφωνο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 16:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η Ελλάδα ήταν με τους Γερμανούς το '40 ή τους
πολέμησε. Υπάρχουν πάντα οι μεν και οι δέ.

Το παπαδαριό με ποιούς ήτανε το '40 ???

Αληθεύει το παρακάτω ???

«Εξοχότατε, οι βαθυσεβάστως υποσημειούμενοι Αντιπρόσωποι των Είκοσιν Ιερών Βασιλικών Πατριαρχικών και Σταυροπηγιακών Μονών του Αγίου Ορους Αθω, λαμβάνομεν την εξαιρετικήν τιμήν ν' απευθυνθώμεν προς την Υμετέραν Εξοχότητα και παρακαλέσωμεν Αυτήν θερμώς, όπως, ευαρεστημένη, αναλάβη υπό την Υψηλήν προσωπικήν Αυτής προστασίαν και κηδεμονίαν τον Ιερόν τούτον Τόπον (...) Οι μοναχοί του Ορους Αθω οθενδήποτε και αν κατάγονται θα διατηρήσουσιν τα κτήματα και τα πρότερα αυτών δικαιώματα και θ' απολαύουσιν, άνευ ουδεμιάς εξαιρέσεως, πλήρους ισότητος δικαιωμάτων και προνομίων (...). Την διατήρησιν του καθεστώτος τούτου της αυτονόμου μοναχικής πολιτείας, ικανοποιούντος πλήρως άπαντας τους εν Αγίω Ορει ενασκουμένους ανεξαρτήτως εθνικότητος Ορθοδόξους μοναχούς και εναρμονιζόμενοι προς τον σκοπόν και την αποστολήν αυτών, παρακαλούμεν και ικετεύομεν θερμώς την Υμετέραν Εξοχότητα όπως αναλάβη υπό την υψηλήν προστασίαν και κηδεμονίαν Αυτής. Τον Βασιλέα των Βασιλευόντων και Κύριον των Κυριευόντων εξ όλης ψυχής και καρδίας ικετεύοντες, όπως επιδαψιλεύση τη Υμετέρα Εξοχότητι υγείαν και μακροημέρευσιν επ' αγαθώ του ενδόξου Γερμανικού Εθνους. Υποσημειούμεθα βαθυσεβάστως».

***

Η επιστολή που διαβάσατε έχει συνταχθεί «Εν Αγίω Ορει τη 13/26 Απριλίου 1941» και απευθύνεται «Προς την Αυτού Εξοχότητα τον Αρχικαγκελλάριον του ενδόξου Γερμανικού Κράτους Κύριον Αδόλφον Χίτλερ εις Βερολίνον»...

Ναι, πρόκειται για την επιστολή που έστειλαν προς τον Χίτλερ - μια μέρα πριν (!) η Βέρμαχτ μπει στην Αθήνα - οι μονές του Αγίου Ορους (μεταξύ αυτών και το Βατοπέδιο) «ικετεύοντες» να τους θέσει «υπό την υψηλήν προστασίαν και κηδεμονίαν» του!

Το σημειώνουμε γιατί εκτός από «χρυσόβουλα» βυζαντινών αυτοκρατόρων, φιρμάνια Σλάβων φυλάρχων και χοτζέτια σουλτάνων, δεν αποκλείεται οι «Αγιοι Πατέρες» να διαθέτουν και διατάγματα του ...Χίτλερ που να «αποδεικνύουν» τα ιδιοκτησιακά τους «δικαιώματα» επί λιμνών, βουνών, θαλασσών και κυρίως οικοδομικών «φιλέτων» της ελληνικής επικράτειας...

(«Ρ», Ημεροδρόμος, 12/09/2008)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 17:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε KERRY KING, εγώ δεν κατάλαβα τίποτε απ' την απάντηση του τρεχα.... και γι' αυτό δεν απαντώ.

Όμως οι συνήθειες εκατοντάδων, καθώς ασφαλώς γνωρίζεις, ετών δύσκολα κόβονται.

Τι σουλτάνος, τι χίτλερ, τι εξωγήινος (ίσως στο μέλλον)...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy