ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 08:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωστόσο και η βιολογική ανάλυση των νοητικών φαινομένων δεν μειώνει τον θαυμασμό μας για την ανθρώπινη σκέψη , τη δημιουργικότητα , τη φαντασία , τη μουσική ή την ποίηση , ούτε έχει σκοπό να ανάγει τα προϊόντα του ανθρώπινου πνεύματος στη χημεία ή τη φυσική .

Ούτε λόγος γι' αυτό Κηφεύς, εννοείται. Συμφωνώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 08:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega
Όταν εστιάζουμε ( ζουμάρουμε την σκέψη μας αν μπορεί να ειπωθεί ) σε κάποια προσωπικότητα , θα πρέπει να μπορούμε να ελέγχουμε την σκέψη μας .
Αυτό είναι εφικτό , όταν εγκαταλείπουμε το συναισθηματικό μας κέντρο .
Μέσω του συναισθήματος , η εικόνα που θα αποκομίσουμε από την προσωπικότητα ,θα είναι θολή ,διότι οι αισθήσεις μας είναι απατηλές .
Δημιουργούνε συνήθως συναισθήματα , που μας εμποδίζουνε να διακρίνουμε την ποιότητα της ενέργειας ,η οποία προηγήθηκε και μας ώθησε να επικεντρωθούμε σε μία προσωπικότητα .
Όταν βέβαια τα συναισθήματα που δημιουργούνται είναι μόνον θετικά ,τότε έχουμε εστιάσει την σκέψη μας ,σε μία εξαιρετικά ισορροπημένη προσωπικότητα .
Πράγμα σπάνιο ,διότι συνήθως δημιουργούνται θετικά και αρνητικά συναισθήματα .
Αν κατορθώσουμε και ενεργοποιηθούμε μόνον νοητικά ,κατά την διάρκεια του εστιασμού της σκέψεώς μας σε μία προσωπικότητα , τότε θα έχουμε διαμορφώσει τις κατάλληλες συνθήκες ,ώστε να πάρουμε καθαρές εικόνες από αυτήν την προσωπικότητα .
Στην ουσία εισπράττουμε ενέργεια και όχι εικόνες .

Αυτή η ενέργεια μπορεί να είναι θετική , όπως επίσης και αρνητική .
Τον βαθμό θετικότητας ,η αρνητικότητας , τον καθορίζει το σύνολο των ιδιοτήτων που χαρακτηρίζουνε την προσωπικότητα, στην οποία εστιάζουμε την σκέψη μας ,η με την οποία συναναστρεφόμαστε ,συζητάμε, κάνουμε διάλογο, τσακωνόμαστε , η συνεργαζόμαστε .

Αυτό τώρα που λες ρε alfa-omega, τι είναι ; Μέθοδος υποβολής των συνανθρώπων μας ; Μέθοδος για να παίρνουμε “καθαρές εικόνες” από την προσωπικότητα που έχουμε απέναντί μας ; Γιατί να μας ενδιαφέρει ένα τέτοιο πράγμα ; Ποιος σου είπε πως μπορείς να πάρεις “καθαρές εικόνες” από μια προσωπικότητα που έχεις απέναντί σου ; Γιατί να εισπράξουμε ενέργεια από μια προσωπικότητα ; Δεν έχουμε εμείς δική μας ενέργεια ; Γιατί να εισπράξουμε του αλλουνού την ενέργεια ; Τι είμαστε ρε alfa-omega ; Βαμπίρια ; 'Ντάξει, το ξένο είναι πιο γλυκό αλλά όχι κι έτσι ρε φίλε, όχι κι έτσι.

Πιθανώς πιάστηκες από μια κουβέντα που είπα, γι' αυτό το λες αυτό. Ο τρόπος με τον οποίο κάποιος μπορεί να δει βαθύτερα στο “είναι” ενός συνανθρώπου του – αν σε ενδιαφέρει αυτό δηλ. - δεν επιτυγχάνεται μέσω της σκέψης αλλά μέσω του συντονισμού των κέντρων - είτε νοητικό, είτε συναισθηματικό, είτε με τον συνδυασμό και των δύο, εξαρτάται. Έτσι όπως τον περιγράφεις αυτόν τον τρόπο, ξε'ς τι θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα ; Θα εισπράξεις, όχι εικόνες, αλλά ένα ξεγυρισμένο μπουνίδι, έτσι και τον κοιτάς τον άλλον συνέχεια καρφωμένος με το βλέμμα σου πάνω του. Θα γίνει τρελή μανούρα σου λέω φίλε. Θα έρθει ο άλλος και θα σου πει “τι κοιτάς ρε αγόρι ; τρέχει τίποτε ;”. Κι άντε μετά να του εξηγήσεις ότι προσπαθείς να πάρεις “καθαρές εικόνες” από την προσωπικότητά του.

Επειδή ανέφερα τον συντονισμό, ξέρεις φαντάζομαι τι είναι ο συντονισμός. Έχεις ακούσει ότι εξ' αιτίας του φαινομένου του συντονισμού, μπορεί να πέσουν και κάστρα ακόμη ; Αν λοιπόν καταφέρεις να συντονίσεις το συναισθηματικό ή το νοητικό σου κέντρο με το συναισθηματικό ή το νοητικό κέντρο ενός άλλου ανθρώπου, τότε εξ' αιτίας αυτού του συντονισμού, το κάστρο που έχει φτιάξει ο συνάνθρωπός σου γύρω από το συναισθηματικό ή το νοητικό του κέντρο, θα πέσει σαν τραπουλόχαρτο. Πρόσεξε όμως, μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος, γιατί από τον συντονισμό, δεν μπορεί να πέσει μόνο του αλλουνού το κάστρο, αλλά μπορεί να πέσει και το δικό σου. (χεχεχε, αμ τι νόμιζες καημένε μου ;) Ένα από τα δύο πάντως, θα πέσει. Ας υποθέσουμε ότι θα είναι του αλλουνού. Ε, μόλις του αλλουνού το κάστρο πέσει, είσαι ελεύθερος να ... μπουκάρεις. Γρήγορα όμως και με το μαλακό, ε ; Αφ' ενός γιατί η πτώση δεν κρατάει πολύ - δηλ. o άλλος μπορεί να το ξαναφτιάξει το κάστρο του σε χρόνο dt και να σ' αφήσει “στην απ' έξω” πάλι - , αφ' ετέρου γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να υπάρχει εκεί μέσα ... Α, και μην ξεχάσεις να πάρεις και τις απαραίτητες προφυλάξεις. Ένα κάστρο μέσα του μπορεί να κρύβει και δράκους. Δεν θα ήθελες να σε φάνε στην πρώτη στροφή, ε ; Σκόπος σου δεν πρέπει να είναι μόνο να μπεις μέσα σ' αυτό το κάστρο του “είναι” ενός συνανθρώπου σου, αλλά να μπορέσεις και να βγεις από εκεί που μπήκες σώος και αβλαβής. Χωρίς γρατζουνιά δηλ. Θα πρέπει δηλ. να έχεις και τρόπο να επιστρέψεις, να διαφύγεις ή να έχεις μια έξοδο κινδύνου για παν ενδεχόμενο. Γιατί άμα μπεις και βγεις σακατεμένος, ε, τότε είναι αμφίβολο ποιος μπήκε που και ποιος πήρε “καθαρές εικόνες” από ποιον. Εσύ πήρες από τον άλλον ή ο άλλος πήρε από εσένα ; Άντε τράβα βρες το!

Βασική προυπόθεση για να πετύχει το κέικ ; Να θέλει κι ο άλλος να συντονιστεί μαζί σου. Γιατί άμα δεν θέλει, άσ' το φίλε, τίποτε δεν μπορείς να κάνεις, όσο και να χτυπιέσαι δηλ. Άσε δηλ. που αν συνεχίσεις να “συντονίζεσαι” μονάχος σου, πάει αλλού το πράμα ...

quote:
alfa-omega

Μία προσωπικότητα συναναστρέφεται με μία άλλη, η οποία είναι κατά πολύ περισσότερο εξελιγμένη στο νοητικό επίπεδο .
Με ποιον τρόπο θα το αντιληφθεί ;



Γιατί νομίζεις πως χρειάζεται να το αντιληφθεί ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 08:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Κατά την άποψή μου δεν μπορεί να υπάρξει λάθος αποκρυστάλλωση διότι εάν υπάρχει λάθος δεν υπάρχει αποκρυστάλλωση, είναι αδύνατον να συμβεί.
Υπάρχει μια αναφορά για την αποκρυστάλλωση στην Καινή Διαθήκη
«Πᾶς οὖν ὅστις ἀκούει μου τοὺς λόγους τούτους καὶ ποιεῖ αὐτούς, ὁμοιώσω αὐτὸν ἀνδρὶ φρονίμῳ, ὅστις ᾠκοδόμησε τὴν οἰκίαν αὐτοῦ ἐπὶ τὴν πέτραν·»


Όταν λέω "λάθος κρυστάλλωση", εννοώ κρυστάλλωση σε λάθος βάση, σε εσφαλμένη βάση, sorry που δεν το διευκρίνησα. Τέτοια κρυστάλλωση, δεν είναι αδύνατο να συμβεί, μπορεί να συμβεί. Αν π.χ ένας άνθρωπος στην ουσία του, διαπνέεται από αρνητικά συναισθήματα, απο αρνητισμό δηλ. τότε αυτό είναι πολύ δύσκολο να αντιστραφεί. Μπορεί να έχει φτιάξει μια προσωπικότητα πολύ ευχάριστη, πολύ θετική, να είναι πολύ ανοιχτός που λέμε, κοινωνικός κτλ. αλλά στην ουσία του, ο άνθρωπος αυτός παραμένει μοχθηρός, κακός, πονηρός. Βέβαια, 'ντάξει, εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, δηλ. στην ουσία τους κακοί, αλλά αυτό είναι μια δική μου προσωπική πίστη και μια ιδιαίτερη εμπιστοσύνη που τρέφω προς τους πάντες, ανεξαρτήτου φυλής, χρώματος, θρησκείας κτλ, κτλ, κτλ.

Κάτι άλλο που ήθελα να πω > Ένα παράδειγμα που φαίνεται ξεκάθαρα αυτός ο διαχωρισμός προσωπικότητας και ουσίας ενός ανθρώπου είναι ... δέστε τις ζώνες σας > Η αγκαλιά μιας γυναίκας. Έχετε ακούσει φαντάζομαι αυτό που λένε πως οι άντρες στην αγκαλιά μιας γυναίκας, είναι σαν μωρά. Όσο ισχυρή προσωπικότητα κι αν έχει ένας άντρας, όσο κύρος και σεβασμό κι αν εμπνέει, στην αγκαλιά μιας γυναίκας, γίνεται μωρό, μπέμπης. Αυτό συμβαίνει επείδη στην αγκαλιά μιας γυναίκας - άγνωστο το πως, λόγω μήτρας πιθανώς - η ουσία αυτού του ανθρώπου διαχωρίζεται από την προσωπικότητά του.

Και τώρα που σας είπα το μυστικό, μην το εκμεταλλευτείτε, έτσι κορίτσ'α ;


Edited by - zip on 07/04/2009 09:59:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 10:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωπικότητα ενός ανθρώπου και κατ' επέκτασην και η άμεσα συσχετιζόμενη αυτής της προσωπικότητάς του δηλ. η προσωπική του συμπεριφορά, είναι επίσης όλα αυτά τα "εγώ" που έχει ένας άνθρωπος. Οι πράξεις ενός ανθρώπου, το πως πράττει δηλ. αυτός, είναι κάτι που δεν απορρέει ως επί το πλήστον από την ουσία του, αλλά από την προσωπικότητά του και πιο συγκεκριμένα από το τελευταίο "εγώ" του, το πιο "πρόσφατο" δηλ. "εγώ" του, το πιο "φρέσκο", το πιο δυνατό.

Παράδειγμα > ένας άνθρωπος θέλει να ξυπνήσει πρωϊ. Ένα "εγώ" του, του λέει "πρέπει αύριο να ξυπνήσεις πρωϊ". Ένα άλλο "εγώ" του, του λέει "γιατί ρε παλικάρι μου να ξυπνήσεις πρωϊ ; τι θα κάνεις έτσι και ξυπνήσεις πρωϊ ;", και ένα τρίτο "εγώ" του, του λέει "ε, ξάπλωσε λίγο ακόμη, 5 λεπτά, δεν έγινε και τίποτε για 5 λέπτα, άκομη λίγο". Το αν εν τέλει, θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ εξαρτάται από το πιο "εγώ" του θα καταφέρει να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Αυτό που θα επιβληθεί, είναι και το τελευταίο που θα προηγηθεί της πράξης του. Αυτό το "εγώ" που θα επιβληθεί, καθορίζει τις πράξεις ενός ανθρώπου. Αυτό το "εγώ" γίνεται αφέντης των άλλων "εγώ", γίνεται καθοδηγητής για την συμπεριφορά του ανθρώπου, γίνεται ένας κινητήριος μοχλός με τον οποίο ο άνθρωπος θα συμπεριφερθεί. Και μπορεί αυτό το "εγώ" να οδηγήσει τον άνθρωπο σε εσφαλμένες πράξεις, σε εσφαλμένες αποφάσεις.

Συνήθως οι άνθρωποι πληρώνουν καθ' όλην την διάρκεια της ζωής τους, αυτές τις ακάλυπτες επιταγές του τελευταίου τους "εγώ". Αυτή είναι η δυστυχία τους δηλ. Θα πρέπει ο άνθρωπος να μπορεί όλα αυτά τα διάφορα "εγώ" του που διαφωνούν μεταξύ τους - π.χ στο προηγούμενο παράδειγμα για το αν θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ - να μπορεί να τα κάνει να συμφωνήσουν, να ομοφωνήσουν. Να πουν και τα τρία μαζί, με μια φωνή : "αύριο θα ξυπνήσεις πρωί!". Έτσι και συμβεί αυτό, ο άνθρωπος γλυτώνει από έναν πολύ μεγάλο μπελά που ονομάζεται ενοχή ή αυτό που λέμε για κάποιον πως έχει "ενοχική συμπεριφορά".

Στην ουσία, αυτό που δημιουργεί αυτές τις ενοχές στον άνθρωπο είναι κάποιο από τα υποτακτικά του "εγώ", δηλ. ένα "εγώ" που δεν εισακούστηκε από το τελευταίο, από το πιο δυνατό. Έρχεται αυτό το "εγώ" και λέει "να, είδες ; δεν μ' άκουσες, σου έλεγα να κάνεις αυτό, εσύ δεν μ' άκουσες, γιατί ; γιατί ; γιατί ;" Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, εμφανίζεται η ενοχή, η ενοχική συμπεριφορά σε έναν άνθρωπο. Όταν όμως όλα τα "εγώ" του συμφωνούν για την πράξη ενός ανθρώπου, όταν όλα τα "εγώ" του συνεργάζονται αρμονικά, τότε δεν υπάρχει ούτε προϊστάμενο "εγώ", ούτε υφιστάμενο "εγώ". Δεν υπάρχει ενοχή, δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

Edited by - zip on 07/04/2009 10:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 11:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Πᾶς οὖν ὅστις ἀκούει μου τοὺς λόγους τούτους καὶ ποιεῖ αὐτούς, ὁμοιώσω αὐτὸν ἀνδρὶ φρονίμῳ, ὅστις ᾠκοδόμησε τὴν οἰκίαν αὐτοῦ ἐπὶ τὴν πέτραν·»

pyramid, ετοιμάσου τώρα ... έρχεται το blanco του esoterica ... europaios2, quick dry διορθωτικό υγρό ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 12:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου zip, πολύ θεωρία ακούγεσαι και "κολλάνε"
κάπως αυτά που γράφεις...Λές δλδ,ότι ο συντονισμός
δεν πετυχαίνει και λές για επίμονη ματιά και τέτοιες αρλούμπες,
όταν ο συντονισμός, έρχεται απο το αν είναι απο πριν
συντονισμένοι με ένα μήκος κύμματος, δυο ή περισσότεροι
άνθρωποι..Κάνεις τα ίδια λάθη που κατηγορείς τον φίλο μας...
Και φυσικά, ο συντονισμός δεν έχει καμία σχεση με την ζωώδη
ανταγωνιστικότητα, που παρουσιάζεις...Συντονισμός,πέρα απο
τη ζωώδη συναντίληψη, δεν προσφέρει στην ουσία συντονισμό,αλλά
εκτόνωση μέσω ενστίκτων....
Ο συντονισμός είναι κατι άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 13:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λές δλδ,ότι ο συντονισμός
δεν πετυχαίνει και λές για επίμονη ματιά και τέτοιες αρλούμπες,
όταν ο συντονισμός, έρχεται απο το αν είναι απο πριν
συντονισμένοι με ένα μήκος κύμματος, δυο ή περισσότεροι
άνθρωποι..Κάνεις τα ίδια λάθη που κατηγορείς τον φίλο μας...
Και φυσικά, ο συντονισμός δεν έχει καμία σχεση με την ζωώδη
ανταγωνιστικότητα, που παρουσιάζεις...Συντονισμός,πέρα απο
τη ζωώδη συναντίληψη, δεν προσφέρει στην ουσία συντονισμό,αλλά
εκτόνωση μέσω ενστίκτων....
Ο συντονισμός είναι κατι άλλο...

Τι λέω ; Αυτό λέω ; Κοίτα να δεις που δεν το ήξερα ρε παιδί μου ... σοβαρά ;

Ξαναδιάβασε τι λέω. ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ!

και προσπάθησε επιτέλους να αρθρώσεις μια ολοκληρωμένη πρόταση που να μπορεί κάποιος να βγάλει νόημα από αυτήν ! Άντε μπράβο ...


Edited by - zip on 07/04/2009 13:59:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 14:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο συντονισμός είναι κατι άλλο...

Ο συντονισμός, ξέρουμε εδώ και χρόνια, τι είναι. Ταλάντωση, μηχανική. Τώρα, αν για σένα είναι κάτι άλλο ... 'ντάξει ... τι να πω ; Ok.

Edited by - zip on 07/04/2009 14:06:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 14:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην συγχίζεσαι φίλε μου zip κι ότι δεν καταλαβαίνεις να
ρωτάς...Δεν είναι κακό...
Φίλε μου με συγχωρείς αν μιλάω δυσνόητα για σένα,αλλά για μένα
είναι απλά ελληνικά..Δηλαδή, όταν λέμε ότι λές δυο πράγματα,
γι αυτό και "λές" και "λές" δίς, πρέπει να τα διαχωρίζουμε...Αλλοιώς
τα κάνουμε ένα....
Ισχυρίζεσαι ότι ο συντονισμός δεν πετυχαίνει όταν δυο άνθρωποι το
προσπαθούν, ή ένας, αλλά το θέμα είναι ότι ο συντονισμός πρέπει
να υπάρχει, ή έστω ή προδιάθεση του...Και ξαναλές ότι μπορεί να
προκαλέσει αντιπαλοτητα,όταν ο συντονισμός συμβολίζει την κοινωνία...
Ο συντονισμός, υπάρχει στον άνθρωπο,σε λανθάνουσα κατάσταση...Με
την άσκηση, γίνεται μόνιμη σύνδεση σε μια παγκόσμια αντιληψη και
συνειδητότητα....Αυτά υπάρχουν,δεν τα φτιάχνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 14:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως, ποτέ μου δεν κατάφερα να διαχωρίσω σε μια γυναίκα την ουσία της από την προσωπικότητά της. Πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου, στις γυναίκες αυτά τα δύο είναι σαν μια μπάλα πλαστελίνης με δυο χρώματα. Το ένα τσαλακώνεται με το άλλο, το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο και ενώνεται σφιχτά, πολύ σφιχτά. Δύσκολα τα διαχωρίζει κάποιος ... πολύ δύσκολα. Έτσι και μου πει κάποιος τον τρόπο, θα του έχω πολύ μεγάλη υποχρέωση, να 'ουμ'.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 14:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισχυρίζεσαι ότι ο συντονισμός δεν πετυχαίνει όταν δυο άνθρωποι το
προσπαθούν, ή ένας
, αλλά το θέμα είναι ότι ο συντονισμός πρέπει
να υπάρχει, ή έστω ή προδιάθεση του...Και ξαναλές ότι μπορεί να
προκαλέσει αντιπαλοτητα,όταν ο συντονισμός συμβολίζει την κοινωνία...

Αυτό λέω ; Αυτό ισχυρίζομαι ;

Ξαναδιάβασε τι λέω! Ξαναδιάβασε τι ισχυρίζομαι! Πιο προσεχτικά! Ξανά!

Edited by - zip on 07/04/2009 14:41:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 15:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην ουσία, αυτό που δημιουργεί αυτές τις ενοχές στον άνθρωπο είναι κάποιο από τα υποτακτικά του "εγώ", δηλ. ένα "εγώ" που δεν εισακούστηκε από το τελευταίο, από το πιο δυνατό. Έρχεται αυτό το "εγώ" και λέει "να, είδες ; δεν μ' άκουσες, σου έλεγα να κάνεις αυτό, εσύ δεν μ' άκουσες, γιατί ; γιατί ; γιατί ;" Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, εμφανίζεται η ενοχή, η ενοχική συμπεριφορά σε έναν άνθρωπο. Όταν όμως όλα τα "εγώ" του συμφωνούν για την πράξη ενός ανθρώπου, όταν όλα τα "εγώ" του συνεργάζονται αρμονικά, τότε δεν υπάρχει ούτε προϊστάμενο "εγώ", ούτε υφιστάμενο "εγώ". Δεν υπάρχει ενοχή, δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

Με αυτόν τον τρόπο, εμφανίζεται επίσης στον άνθρωπο και η υπόθεση, η υποθετική σκέψη. - Κηφεύς, μπαίνουμε λίγο στα χωράφια σου τώρα καλέ μου φίλε - Εδώ, εμφανίζεται το νοητικό και λέει "τι θα συνέβαινε αν δεν είχα κάνει αυτό και είχα κάνει το άλλο ;". Κι αρχίζει το τρένο σιγά σιγά να ξεκινάει στις ράγες μιας υπόθεσης. Το τρένο στριγκλίζει στις γραμμές, η μηχανή φορτζάρει και τσάφα τσούφα, ο άνθρωπος αρχίζει να υποθέτει. Και δωσ' του η μία υπόθεση και δώσ' του η άλλη, στο τέλος το μυαλό του ... γίνεται ένα μάτσο χάλια. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 17:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Ήσουν σαφής και από το προηγούμενο μήνυμα, μάλλον εννοώ κάτι διαφορετικό με το όρο αποκρυστάλλωση και εκεί έγινε το μπέρδεμα.
Όταν λέω αποκρυστάλλωση εννοώ την κατάσταση του ανθρώπου που επιτρέπει την έκφραση ενός εγώ. Με τo «ένα εγώ» δεν εννοώ την συμφωνία των διαφόρων εγώ της προσωπικότητας, αυτά κατά την γνώμη μου πάντα θα προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο -πότε το ένα και πότε το άλλο- και να υποχρεώσουν σε χ συμπεριφορές, εννοώ αυτό που ονομάζουμε ανώτερο εαυτό, ΕΓΩ, άγιο φύλακα άγγελο κλπ.


quote:

zip

Και τώρα που σας είπα το μυστικό, μην το εκμεταλλευτείτε, έτσι κορίτσ'α ;


Α πα πα πα πα, ούτε συζήτηση
Με έχεις εμένα για τέτοιο παλιοχαρακτήρα να εκμεταλλευτώ αυτή την πολλή ενδιαφέρουσα πληροφορία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 18:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega
Όταν εστιάζουμε ( ζουμάρουμε την σκέψη μας αν μπορεί να ειπωθεί ) σε κάποια προσωπικότητα , θα πρέπει να μπορούμε να ελέγχουμε την σκέψη μας .
Αυτό είναι εφικτό , όταν εγκαταλείπουμε το συναισθηματικό μας κέντρο .
Μέσω του συναισθήματος , η εικόνα που θα αποκομίσουμε από την προσωπικότητα ,θα είναι θολή ,διότι οι αισθήσεις μας είναι απατηλές .
Δημιουργούνε συνήθως συναισθήματα , που μας εμποδίζουνε να διακρίνουμε την ποιότητα της ενέργειας ,η οποία προηγήθηκε και μας ώθησε να επικεντρωθούμε σε μία προσωπικότητα .
Όταν βέβαια τα συναισθήματα που δημιουργούνται είναι μόνον θετικά ,τότε έχουμε εστιάσει την σκέψη μας ,σε μία εξαιρετικά ισορροπημένη προσωπικότητα .
Πράγμα σπάνιο ,διότι συνήθως δημιουργούνται θετικά και αρνητικά συναισθήματα .
Αν κατορθώσουμε και ενεργοποιηθούμε μόνον νοητικά ,κατά την διάρκεια του εστιασμού της σκέψεώς μας σε μία προσωπικότητα , τότε θα έχουμε διαμορφώσει τις κατάλληλες συνθήκες ,ώστε να πάρουμε καθαρές εικόνες από αυτήν την προσωπικότητα .
Στην ουσία εισπράττουμε ενέργεια και όχι εικόνες .

Αυτή η ενέργεια μπορεί να είναι θετική , όπως επίσης και αρνητική .
Τον βαθμό θετικότητας ,η αρνητικότητας , τον καθορίζει το σύνολο των ιδιοτήτων που χαρακτηρίζουνε την προσωπικότητα, στην οποία εστιάζουμε την σκέψη μας ,η με την οποία συναναστρεφόμαστε ,συζητάμε, κάνουμε διάλογο, τσακωνόμαστε , η συνεργαζόμαστε .

[font=Trebuchet MS]Αυτό τώρα που λες ρε alfa-omega, τι είναι ; Μέθοδος για να παίρνουμε “καθαρές εικόνες” από την προσωπικότητα που έχουμε απέναντί μας ;

Ναι ρε zip ,γιατί δεν σου άρεσε ? .

quote:
Γιατί να μας ενδιαφέρει ένα τέτοιο πράγμα ;

Διότι οι προσωπικότητες έχουνε πολλά εγώ και φοράνε μάσκες .
Πάρα πολύ σπάνια μία προσωπικότητα ,συμπεριφέρεται με τον αληθινό χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει.

quote:
Ποιος σου είπε πως μπορείς να πάρεις “καθαρές εικόνες” από μια προσωπικότητα που έχεις απέναντί σου ;


Η εμπειρία .
Σύμφωνα με αυτήν από τον τρόπο για παράδειγμα που μία προσωπικότητα γράφει , μπορεί να νοηθεί ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται.


quote:
Γιατί να εισπράξουμε ενέργεια από μια προσωπικότητα ; Δεν έχουμε εμείς δική μας ενέργεια ;

Και για να γεμίσουμε την άδεια μπαταρία μας ,όταν μας τελειώσει η θετική ενέργεια .


quote:
Γιατί νομίζεις πως χρειάζεται να το αντιληφθεί ;

Για να εξασκηθεί και να δυναμώσει το συναισθηματικό και τον νοητικό του κέντρο .


[quote]Επειδή ανέφερα τον συντονισμό, ξέρεις φαντάζομαι τι είναι ο συντονισμός. Έχεις ακούσει ότι εξ' αιτίας του φαινομένου του συντονισμού, μπορεί να πέσουν και κάστρα ακόμη ; Αν λοιπόν καταφέρεις να συντονίσεις το συναισθηματικό ή το νοητικό σου κέντρο με το συναισθηματικό ή το νοητικό κέντρο ενός άλλου ανθρώπου, τότε εξ' αιτίας αυτού του συντονισμού, το κάστρο που έχει φτιάξει ο συνάνθρωπός σου γύρω από το συναισθηματικό ή το νοητικό του κέντρο, θα πέσει σαν τραπουλόχαρτο. Πρόσεξε όμως, μην πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος, γιατί από τον συντονισμό, [b]δεν μπορεί να πέσει μόνο του αλλουνού το κάστρο, αλλά μπορεί να πέσει και το δικό σου. (χεχεχε, αμ τι νόμιζες καημένε μου ;) Ένα από τα δύο πάντως, θα πέσει. Ας υποθέσουμε ότι θα είναι του αλλουνού. Ε, μόλις του αλλουνού το κάστρο πέσει, είσαι ελεύθερος να ... μπουκάρεις. Γρήγορα όμως και με το μαλακό, ε ; Αφ' ενός γιατί η πτώση δεν κρατάει πολύ - δηλ. o άλλος μπορεί να το ξαναφτιάξει το κάστρο του σε χρόνο dt και να σ' αφήσει “στην απ' έξω” πάλι - , αφ' ετέρου γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να υπάρχει εκεί μέσα ... Α, και μην ξεχάσεις να πάρεις και τις απαραίτητες προφυλάξεις. Ένα κάστρο μέσα του μπορεί να κρύβει και δράκους. Δεν θα ήθελες να σε φάνε στην πρώτη στροφή, ε ; Σκόπος σου δεν πρέπει να είναι μόνο να μπεις μέσα σ' αυτό το κάστρο του “είναι” ενός συνανθρώπου σου, αλλά να μπορέσεις και να βγεις από εκεί που μπήκες σώος και αβλαβής. Χωρίς γρατζουνιά δηλ. Θα πρέπει δηλ. να έχεις και τρόπο να επιστρέψεις, να διαφύγεις ή να έχεις μια έξοδο κινδύνου για παν ενδεχόμενο. Γιατί άμα μπεις και βγεις σακατεμένος, ε, τότε είναι αμφίβολο ποιος μπήκε που και ποιος πήρε “καθαρές εικόνες” από ποιον. Εσύ πήρες από τον άλλον ή ο άλλος πήρε από εσένα ; Άντε τράβα βρες το!



Αφού μπορεί μία προσωπικότητα να συντονιστεί και να ευθυγραμμισθεί πλήρως με την ψυχή της , δεν νομίζω να είναι περισσότερο δύσκολος ο συντονισμός και η ευθυγράμμιση δύο προσωπικοτήτων .

Η προσωπικότητα δεν ανήκει στον άνθρωπο .
Κάτι που δεν του ανήκει είναι λογικό να το απαρνηθεί ,όταν ωριμάσει η διάνοιά του .
Όταν και οι δύο προσωπικότητες το κατορθώσουνε , τότε πλέον ενεργούνε ενωτικά ,διότι τους καθοδηγεί ο πρώτος δάσκαλος του ανθρώπου ,η ψυχή .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος αγαπητέ μου zip, έγινε για να επικοινωνεί κι
αυτό είναι που τον διαχωρίζει απο τα ζώα...Η υποθετικότητα
τη μη επικοινωνίας, δείχνει ότι δεν είναι πρωταρχική ανάγκη
του ανθρώπου,αλλά και ότι αποτυχαίνει,αυτός, στην πιο κύρια έκφραση του...
Δεν είναι κόλπο η επικοινωνία,ή ο συντονισμός, είναι έκφραση και
κατάσταση..Το μόνο που έχει να κάνει κάποιος,είναι να βρεθεί
σε αυτή την κατάσταση.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 21:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

α-ω:
Και για να γεμίσουμε την άδεια μπαταρία μας ,όταν μας τελειώσει η θετική ενέργεια .

Ωπα ώπα, στάσου ρε μεγάλε, ποιός νομίζεις ότι είσαι?
Καλά σε είπε ο zip βαμπίρ...σε μυρίστηκε απ'την αρχή και να που το ξεστόμισες!
Τί λες? Πως τολμάς και παραδέχεσαι ότι το κάνεις για να γεμίζεις ενέργεια όταν αδειάζεις?
Αμ δεν φταίς εσύ, βρίσκεις και κάνεις...
Προφανώς όσοι αδειάζουν για να γεμίσεις, δεν το παίρνουν χαμπάρι αλλιώς τώρα δε θα βρισκόσουν εδώ να το λές με τόσο θράσσος, αλλά, πιθανότατα να βρισκόσουν σε κανά νοσοκομείο με βουλωμένο μάτι!
Είδες φίλε zip που υπάρχουν και τέτοιοι τύποι, που βαμπιρίζουν?
Μα τι λέω? Το παραδέχονται και μόνοι τους...
Άκου, να γεμίσουν ενέργεια!
Τόσες πηγές ενέργειας υπάρχουν (θάλασσα, κρύσταλλοι, σύμπαν κ.τ.λ.) και όμως μερικοί βολεύονται στην εύκολη λύση.Στο διπλανό τους!

Φίλε τρέχα, μάλλον δεν κατάλαβες τι μας λέει ο zip!Ειδικά σ'αυτό το σημείο περίμενα να συμφωνήσεις με τον αγαπητό zip.Οπότε μήπως να ξαναδιάβαζες αυτά που έγραψε ο φίλος μας ή θα εξακολουθήσεις να λές τα δικά σου και να παραβλέπεις ό'τι ειπώθηκε απ'τον α-ω???
Δεν φαντάζομαι να βαμπιρίζεις και σύ εις βάρος συνανθρώπων σου...!

Υ.Γ. Zip, η παρομοίωση του Κάστρου, που έκανες, είναι υποδειγματική και φυσικά συμφωνώ με το σύνολο της περιγραφής που μας έκανες...
Respect my friend, respect!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 21:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιον δορυφόρο έχει η γή ;
Το φεγγάρι .

Ο zip ;
Τον -την helios2012 .

Τι σημαίνει για εσένα δορυφόρε του zip helios2012 , ενέργεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 21:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψα , ότι είμαι αιώνιος .

Το έγραψα επειδή η σκέψη μου ,ήτανε εστιασμένη στο ΑΠΕΙΡΟ .
Την σκέψη μου , ακολούθησε η συμπαντική ενέργεια .
Αυτή μου έδωσε το πνευματικό δικαίωμα να γράψω ότι είμαι αιώνιος .
Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος διακατέχεται από την αιωνιότητα .
Ο λόγος που η πλειοψηφία το θεωρεί γραφικό, η μη λογικό , η ακόμη τρελό , είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης σε κάτι ανώτερο από την προσωπικότητα .
Η απόλυτη εμπιστοσύνη στο ΣΥΜΠΑΝ , ΤΗΝ ΨΥΧΗ , ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΟΝ του οποίου είμαστε ζωντανά κύτταρα και εντός αυτού κινούμαστε , είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να κάνει κάποιος υπέρβαση της προσωπικής του λογικής και να πει και να γράψει :

Ε Ι Μ Α Ι Α Ι Ω Ν Ι Ο Σ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια είναι φίλε μου alfa-omega, ότι ο άνθρωπος είναι
αιώνιος και χρειάζεται να επικοινωνεί...Ας το λένε άλλοι
βαμπιρισμό, ενώ την ειρωνία και την αντιπαράθεση αρετές.....
Εσύ ξέρες ότι ο άνθρωπος,΄οπως τα μικρά χελωνάκια τραβιούνται
προς τη θάλασσα, έτσι κι ο άνθρωπος τραβιέται απο την επικοινωνία...
Κι αν καταλαβαίνεις συμπεριφορές άλλων, μπορείς να καταλάβεις
και την δική σου..Φτάνει να μην υπάρχει συμφέρον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 22:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τις υπεκφυγές και τις γενικότητες και απάντησε ευθέως.
Σε κατηγόρησαν άμεσα δύο άνθρωποι πως βαμπιρίζεις.
Το είπες και σύ ξεκάθαρα.
Τώρα μας τα γυρνάς?!
Είπες πως μέσω της επικοινωνίας με άλλους ανθρώπους, όταν είσαι "άδειος", ρουφάς την ενέργειά τους για να γεμίσεις.
Το κάνεις ναι ή ού?
Και άσε εκ των υστέρων,τα περί σύνδεσης με συμπαντική ενέργεια, γιατί αν όντως έκανες κάτι τέτοιο ποτέ δε θα επέλεγες συνειδητά να χρησιμοποιήσεις ανθρώπινες δεξαμενές ενέργειας, ως πηγές άντλησης αυτής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2009, 22:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σάν μικρά παιδιά κάνετε.

Δικό μου αυτό δικό μου εκείνο... παιδιά δέν βγαίνει νόημα
όταν προσπαθείτε να επιβάλετε τις απόψεις νομίζοντας οτι έχετε απόλυτο δίκιο.

Απ' ότι έχω καταλάβει δεν σας ενδιαφέρει να μάθετε πραγματικά,
σάς ενδιαφέρει μόνο να ικανοποιήσετε το εγώ σας,αυτό μόνο.

Λέξεις όπως, ουσία,προσωπικότητα,εγώ,κτλπ. δέν είναι τόσο απλές λέξεις, είναι αδύνατον να τις κατανοήσουμε με τον φτωχό και ανόητο νου μας.

Επειδή έχετε διαβάσει μερικούς ορισμούς γι αυτά δέν σημαίνει οτι ξέρετε, ούτε εγω ξέρω αλλά δέν λέω ότι μου καπνίσει.

Προσπαθώντας να αναλύσουμε όλα αυτα με τον νού πέφτουμε στην παγίδα.
Πιστεύω οτι μόνο σε αδιέξοδο σε βγάζουν οι θεωρείες.

Και αυτό γιατί ο νούς δέν μπορεί να βιώσει το πραγματικό, αν γινόταν αυτό τότε δεν θα είχαμε απορείες θα ξεραμε την αλήθεια.

Σοβαρά τώρα πείτε μου ξέρετε πραγματικά τί είναι η προσωπικότητα,
η ουσία, το εγώ?

Πώς ειναι δυνατόν να ξέρετε για την ουσία αν δέν την έχετε βιώσει,αν δέν την έχετε βγάλει απο την φυλακή του νού, ή μηπως για την προσωπικότητα οταν αυτή σας καθορίζει πλήρως, με μαθηματική ακρίβια.

Αυτοί που ξέρουν ας μιλήσουν,οι άλλοι να κάτσουν να ακούσουν για να πάρουν πληροφορίες και μετά να μάθουν οι ίδιοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 07:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Τόσες πηγές ενέργειας υπάρχουν (θάλασσα, κρύσταλλοι, σύμπαν κ.τ.λ.) και όμως μερικοί βολεύονται στην εύκολη λύση.Στο διπλανό τους!


Ακριβώς. Ακριβώς φίλε, ακριβώς.

Άνοιξε το παράθυρό σου ρε alfa-omega, κοίτα τον ουρανό, δες τον ήλιο και πάρε φίλε όση ενέργεια γουστάρεις και επαναφόρτισε τις μπαταρίες σου. Υπάρχει ο μεγάλος συσσωρευτής ...

Edited by - zip on 08/04/2009 07:49:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 08:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ναι ρε zip ,γιατί δεν σου άρεσε ?


Όχι φίλε μου, δεν μου άρεσε, δεν είναι τρόπος αυτός. Είναι κάτι σαν αυτό που λέει ο helios2012, "βαμπιρισμός". Για σένα alfa-omega, δεν θα το 'λεγα εγώ αυτό, γιατί ξέρω πως το λες όχι με κακία, όχι με μοχθηρία και πονηριά, αλλά το λες επειδή απλά έχεις άγνοια. Κάνεις κάποια πράγματα, αυτήν την "είσπραξη θετικής ενέργειας", όπως λες, αλλά στην ουσία δεν ξέρεις τι κάνεις. Διάβασες 5-6 βιβλία εσωτερισμού, είδες εκεί που περιγράφουν κάποιους τρόπους και νομίζεις πως έχεις το δικαίωμα να τα κάνεις, χωρίς να ξέρεις όμως την ουσία. Γιατί γίνονται αυτά, πότε γίνονται, αν γίνονται κτλ. ... Στο ξαναλέω, δεν είναι τρόπος αυτός. Θες να μ' ακούσεις ; άκουσέ με, δεν θες ; κάποια μέρα, θα βρεθεί κάποιος πιο "αχόρταγος" από σένα και θα σου ρουφήξει όλη την δική σου ενέργεια, θα σε "στεγνώσει". Και τότε - όταν το νιώσεις αυτό, αυτό δηλ. που εσύ κάνεις στους άλλους, όταν οι άλλοι θα το κάνουν σε σένα - τότε το ξανακουβεντιάζουμε το θέμα ... Να προσέχεις πάντως, να προσέχεις πολύ γιατί πάντα υπάρχει κάποιος άλλος που ακόμη κι αν εσύ είσαι "βαμπίρ" - που δεν είσαι - αυτός ο άλλος, θα είναι μεγαλύτερο "βαμπίρ" από σένα. Και τότε ... την πλέρωσες.

quote:
alfa-omega

Διότι οι προσωπικότητες έχουνε πολλά εγώ και φοράνε μάσκες .
Πάρα πολύ σπάνια μία προσωπικότητα ,συμπεριφέρεται με τον αληθινό χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει.


Να! μια σωστή κουβέντα, μπράβο. Αλλά ποιος σου είπε πως εμείς ως εσωτεριστές, έχουμε το δικαίωμα να ξεσκεπάζουμε αυτές τις μάσκες ; Πήγαινε στο θέμα της Καθόδου, εκείνο με τις βουτιές και τις καταδύσεις, και θα δεις πως ακόμη κι οι μάσκες για κάποιον είναι εργαλείο, είναι ο εξοπλισμός του, έχουν χρησιμότητα, εξυπηρετούν κάποιον σκοπό. Αν βγάλεις την μάσκα κάποιου - αλήθεια, το σκέφτηκες ποτέ αυτό ; τα βιβλία του εσωτερισμού σου, το γράφουν ; - μπορεί αυτός να μην το αντέξει αυτό, μπορεί η μάσκα του να του είναι απαραίτητη για να ζει. Αν το κάνεις, ποιος σου εγγυάται πως δεν θα τον στείλεις αυτόν τον άνθρωπο σε μια "φυλακή" ; σε μια κατάθλιψη, σε μια βαριά μελαγχολία ; Γιατί λοιπόν να είσαι εσύ ο ηθικός αυτουργός για να καταστραφεί ένας άνθρωπος ; Δεν γίνονται έτσι αυτά φίλε. Ο άνθρωπος που φοράει μάσκα, πρέπει πρώτα να θέλει ο ίδιος να την βγάλει. Αν ο ίδιος θέλει και δεν μπορεί, ε, τότε πας εσύ και του λες "μήπως θες βοήθεια ; μήπως θες να σου την βγάλω εγώ ;", κι αν σου πει "ναι", προχωράς, αν σου πει "όχι", κάθεσαι στ' αυγά σου. Δεν κάνεις τίποτε.

quote:
alfa-omega

Η εμπειρία .
Σύμφωνα με αυτήν από τον τρόπο για παράδειγμα που μία προσωπικότητα γράφει , μπορεί να νοηθεί ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται.


alfa-omega, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε στον άλλον, αν πρώτα ο άλλος δεν σου επιτρέψει να του το κάνεις. Αυτό σημαίνει πως ακόμη κι όταν ο άλλος γράφει, αν δεν θέλει να σου δείξει κάποια πράγματα, δεν θα σου τα δείξει. Κατά συνέπεια, δεν θα τα δεις. Το τι θα εννοήσεις από αυτά, είναι δικό σου θέμα, δικό σου το μυαλό, δική σου και η νόηση. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτά που θα εννοήσεις εσύ, με το δικό σου το μυαλό, θα είναι και τα αληθινά γι' αυτόν τον άνθρωπο.

quote:
alfa-omega

Και για να γεμίσουμε την άδεια μπαταρία μας ,όταν μας τελειώσει η θετική ενέργεια .


Σου απάντησε πολύ σωστά ο helios2012. Υπάρχουν χιλιάδες πράγματα γύρω μας από τα οποία μπορούμε να πάρουμε ενέργεια, όταν η δική μας τελειώσει. Η Φύση π.χ είναι αστείρευτη πηγή ενέργειας. Εγώ για παράδειγμα, χρησιμοποιώ πολύ συχνά την Φύση για να γεμίζω τις μπαταρίες μου. Αν και τώρα τελευταία δηλ. την έχουμε ξεσκίσει και την Φύση, ωστόσο πάντα απλόχερα μας δίνει την ενέργειά της.


Edited by - zip on 08/04/2009 08:39:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 08:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να εξασκηθεί και να δυναμώσει το συναισθηματικό και τον νοητικό του κέντρο .

Ποιος απ' τους δύο ; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 08:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012

Το κάνεις ναι ή ού?


helios2012, δεν το κάνει. Νομίζει πως το κάνει. Έχει διαφορά ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 09:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού μπορεί μία προσωπικότητα να συντονιστεί και να ευθυγραμμισθεί πλήρως με την ψυχή της , δεν νομίζω να είναι περισσότερο δύσκολος ο συντονισμός και η ευθυγράμμιση δύο προσωπικοτήτων .

alfa-omega, ένας άνθρωπος μπορεί όπως λες να συντονιστεί και να ευθυγραμμιστεί με την ψυχή του. Με κάποιον άλλον άνθρωπο όμως, με κάποια άλλη ψυχή, δεν μπορεί να το κάνει τόσο εύκολα. Αφ' ενός γιατί ο άλλος, είναι άλλος, είναι άλλη ψυχή, αφ' ετέρου γιατί - αυτό που σου είπα και στο ξαναλέω - θα πρέπει να θέλει. Θες παράδειγμα ; Θα σου πω ένα παράδειγμα έτσι λίγο ... παιχνιδιάρικο >

Έστω οτι εσύ θες να συντονιστείς με μένα. Εγώ όμως δεν θέλω να συντονιστώ μαζί σου. Εγώ ταλαντεύομαι σε χι(x) συχνότητα, εσύ σε ψι(y). Εκεί λοιπόν που πας εσύ το y να το κάνεις x δηλ. y=x για να έχουμε συντονισμό, εγώ την ψυλλιάζομαι και βάζω έναν άσσο μπροστά στο χι μου, το κάνω (x+1). Αμέσως, το y το δικό σου, είναι διάφορο από το x το δικό μου, γιατί εγώ έχω προσθέσει κάτι σ' αυτό. Το ίδιο μπορείς να κάνεις κι εσύ, να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις κάτι. Αν λοιπόν ένας άλλος άνθρωπος δεν θέλει να συντονιστεί μαζί σου, τότε το y το δικό σου, θα είναι πάντα διάφορο από το x το δικό του. Συνεπώς, είναι πάρα πολύ δύσκολο να επιτευχθεί ο συντονισμός.

Επίσης, είναι ακόμη πιο δύσκολο, ένας άνθρωπος να συντονιστεί με το σύμπαν. Γιατί το σύμπαν ταλαντεύεται φίλε σε κάτι συχνότητες, μα σε κάτι συχνότητες, άσ' το, μην την ψάχνεις ... θέλει δηλ. πολύ εκπαίδευση, πολύ άσκηση γιατί οι συχνότητές του είναι ολόκληρο μυστήριο. Και θα σου πω κι ένα tip >

το σύμπαν, η φύση, αρέσκεται στο να κρύβεται. Τις κρύβει δηλ. αυτές τις συχνότητές του, δεν τις φανερώνει άϊντε, σ' όποιον να 'ναι. Δεν είναι δηλ. μπάτε σκύλοι αλέστε. Συνεπώς, ακόμη κι όταν προσπαθήσεις να το κάνεις, με κόπο, με πολύ μεγάλη εργασία στον εαυτό σου και με στερήσεις, ακόμη και τότε, το πιθανότερο είναι πως δεν θα το καταφέρεις. Γιατί αυτό, ο συντονισμός δηλ. δεν είναι κάτι που το προκαλείς εσύ. Συμβαίνει από μόνο του μερικές φορές. Εσύ π.χ αν καθήσεις και πεις "να, τώρα θα συντονιστώ με το σύμπαν", τίποτε δεν θα καταφέρεις. Αυτό θα γίνει κάποια στιγμή από μόνο του, χωρίς να το συνειδητοποιήσεις, αβίαστα, απρόκλητα, εν ριπεί οφθαλμού που λέμε. Μόλις το συνειδητοποιήσεις, θα πάψει να υπάρχει και ο συντονισμός θα τελειώσει.

Edited by - zip on 08/04/2009 09:14:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 09:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Όταν λέω αποκρυστάλλωση εννοώ την κατάσταση του ανθρώπου που επιτρέπει την έκφραση ενός εγώ.


Αυτό είναι το επιθυμητό. Ο ανώτερος σκοπός. Αυτή δηλ. η ενότητα, η ομοφωνία. Αν υπάρχει αυτή, τότε γλυτώνουμε από πολλούς μπελάδες, πάρα πολλούς ... αλλά και τότε, έχουμε τον πλήρη και τον απόλυτο έλεγχο του εαυτού μας, γινόμαστε δηλ. αφέντες του εαυτού μας, σωστά το λες, αυτός είναι ο ανώτερος εαυτός μας.

Η κρυστάλλωση, είναι αυτό που λέει και η λέξη, κρυστάλλωση. Την χρησιμοποιούμε ασφαλώς μεταφορικά. Για να δείξουμε ότι κάτι παίρνει μια συγκεκριμένη σκληρή και άκαμπτη μορφή, μορφοποιείται, θα μπορούσαμε να λέμε και μορφοποίηση. Αλλά το "κρυστάλλωση" είναι λίγο πιο περιγραφικό, πιο λογοτεχνικό αν θες. Αμέσως το μυαλό του άλλου πάει σε μια εικόνα, εκείνη του νερού που παγώνει και γίνεται κρύσταλλος. Πως μπορεί κάποιος να λιώσει έναν κρύσταλλο, μπορείς να μου πεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 13:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Εάν κατάλαβα ορθά και προσεγγίζεις το θέμα ως αλχημιστής συμφωνούμε για τον όρο κρυστάλλωση καθώς και για την διαδικασία. Λιώνεις τον κρύσταλλο με το πυρ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 13:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λιώνεις τον κρύσταλλο με το πυρ.

Πολύ σωστά. Με το πυρ, με την φωτιά δηλ. με θερμότητα. Όταν λοιπόν ένας άνθρωπος έχει κρυσταλλωμένη ουσία σε λάθος βάση, φαντάσου τι μεγάλη φωτιά πρέπει να του ανάψουμε (κι αυτό πάρ' το κυριολεκτικά και μεταφορικά δηλ. "σου άναψα μεγάλη φωτιά", που λέμε) ή να ανάψει ο ίδιος μέσα του, ώστε να λιώσει αυτόν τον "κρύσταλλο". Μιλάμε για πυρκαγιά, για παρανάλωμα, τίποτε δεν πρέπει να μείνει μέσα του. Πρέπει δηλ. να λιώσει εντελώς ο "κρύσταλλός" του, να γίνει νερό. Γι' αυτό και κάποιος λέει >

Αυτό να σας το πω μπορώ,
το "είναι" μου έγινε νερό
,
έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας
που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας ...

Μήπως ... σου άναψα φωτιά ; (χαχαχαχα) Να' σαι καλά φιλαράκι μου. Χαιρετισμούς και τα δέοντα στο έτερον ήμισυ ...

Edited by - zip on 08/04/2009 13:22:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2009, 13:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ίδιος λοιπόν ο άνθρωπος, για να ανάψει μια τέτοια μεγάλη φωτιά μέσα του, είναι πάρα πολύ δύσκολο. Πρέπει να είναι αποφασισμένος για όλα. Γι' αυτό - και για να επανέλθουμε σ' αυτό που έλεγα στον Κηφεύς - όταν ένας άνθρωπος έχει κρυσταλλωμένη σε λάθος βάση την ουσία του, δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα γι' αυτό. Σε αντίθεση, αν η προσωπικότητά του είναι κρυσταλλωμένη σε λάθος βάση, μπορεί πολύ πιο εύκολα να την "λιώσει". Δεν χρειάζεται δηλ. μια τόσο μεγάλη φωτιά που θα του κάψει ολοσχερώς το "είναι" του. Μπορεί κάτι που θα ακούσει, κάτι που θα διαβάσει, να του προκαλέσει μια φλόγα, μια σπίθα, μια μικρή ανάφλεξη μέσα του και να επαναπροσδιορίσει ή να αναθεωρήσει κάποια πράγματα στην προσωπικότητά του. Αυτό συμβαίνει σε όλους μας κι όλοι μας το έχουμε κάνει.

Ποιος από μας όμως, έχει τολμήσει να βάλει φωτιά στην ουσία του ; Από μόνοι μας, είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνουμε. Αλλά και ποιος εμπιστεύεται κάποιον άλλον να του κάνει ; Υπάρχει μια περίπτωση. Ονομάζεται ... - ξαναδέστε τις ζώνες σας! - έρωτας. Σ' αυτήν την περίπτωση ο άνθρωπος εμπιστεύεται έναν άλλον άνθρωπο, ουσιαστικά εμπιστεύεται το άγνωστο, γιατί ο έρωτας αυτό είναι > ένα συναίσθημα που σε καλεί να εμπιστευτείς κάποιον συνάνθρωπό σου, που δεν τον ξέρεις. Σ' αυτήν την περίπτωση, ο συνάνθρωπός σου μπορεί να σου προκαλέσει μια πολύ μεγάλη φωτιά. Τόσοι ποιητές, τόσοι καλλιτέχνες έχουν μιλήσει γι' αυτήν. Είναι τόσο μεγάλη που σου καίει τα σπλάχνα, σε τσουρουφλίζει, σε παραδίδει σε μια μεγάλη και δυνατή πυρκαγιά. Πολλοί άνθρωποι έχουν λιώσει την ουσία τους μέσα σ' αυτήν την φωτιά, γι' αυτό και πολλοί λένε "με τον έρωτά σου, ξαναγεννήθηκα!". Κι άλλοι πάλι, εξ' αιτίας αυτής της φωτιάς, έχουν καταστραφεί.

Η αποκρυστάλλωση λοιπόν της ουσίας ενός ανθρώπου είναι εξαιρετικά δύσκολη αλλά και επικίνδυνη. Ο έρωτας, σαν εργαλείο για την πρόκληση μιας εσωτερικής πυρκαγιάς σ' έναν άνθρωπο, είναι πάρα πολύ ισχυρός. Είναι σαν οδοστρωτήρας. Τα ισοπεδώνει όλα. Υπάρχουν κι άλλα εργαλεία, όχι τόσο φανερά όσο ο έρωτας, τα οποία δεν είναι τόσο ισχυρά, αλλά μπορούν να γίνουν - ας μην επεκταθούμε περισσότερο. Όταν λοιπόν κάποιος έχει στα χέρια του τέτοια ισχυρά "εμπρηστικά" εργαλεία, τότε - αν αποφασίσει να τα χρησιμοποιήσει (δεν θα του το πρότεινα εγώ βέβαια αυτό ποτέ) - τότε λοιπόν δύο πράγματα μπορεί να προκαλέσει στον συνάνθρωπό του. Ή να τον αναγεννήσει ή να τον σκοτώσει. Ή να του ξαναδώσει ζωή δηλ. ή να του την πάρει. Αυτό είναι ικανότητα θεού, μία ικανότητα εκ των πολλών δηλ. Γι' αυτό και ο έρωτας, δικαίως έχει θεοποιηθεί από κάποιους.

Μην ξεχνάτε, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν άνθρωποι που αυτοκτόνησαν, αυτοκτονούν και θα αυτοκτονούν από μια ερωτική απογοήτευση. Αυτό είναι τρομακτικό, αν το σκεφτεί κανείς. Ο έρωτας είναι τόσο επικίνδυνο συναίσθημα που προκαλεί στην ουσία ενός ανθρώπου ταχεία - θα μπορούσαμε να πούμε - αποκρυστάλλωση. Οι άνθρωποι όταν είναι ερωτευμένοι, δεν τρώνε, δεν κοιμούνται, είναι απρόσεχτοι, είναι αφηρημένοι. Φανταστείτε για το μέγεθος της φωτιάς δηλ. που προκαλεί. Ούτε να φας δεν σ' αφήνει! Έτσι, μπορεί να σου προκαλέσει ακόμη και τον θάνατο, να σου πάρει την ζωή. Ξέρω ανθρώπους - ζόμπι, που ζούσαν για χρόνια σε κατάθλιψη, σε βαριά μελαγχολία, νεκρούς - ζωντανούς ανθρώπους που δεν χάρηκαν τίποτε, εξ' αιτίας ενός έρωτα - άκουσον, άκουσον! - ενός έρωτα. Όλοι μας ξέρουμε, όλοι μας έχουμε ακούσει, φίλους, γνωστούς γνωστών, όλοι μας γνωρίζουμε τέτοιες περιπτώσεις.

Μπροστά στο παραπάνω, η αποκρυστάλλωση της προσωπικότητας ενός ανθρώπου, φαντάζει παιχνιδάκι. Κατ' αρχήν, επειδή η προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι διαμορφωμένη από εξωγενείς παράγοντες, είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθεί από τον γνώστη, ένας τέτοιος εξωγενής παράγοντας ώστε να επηρρεάσει την προσωπικότητα ενός άλλου συναθρώπου του. Μην πάει ο νους σας στο κακό. Απλό παράδειγμα >

Ένας άνθρωπος δεν έχει φάει ποτέ στην ζωή του ... κουκιά! Δεν έχει φάει ρε παιδί μου, θες γιατί δεν τα μαγείρεψε ποτέ η μάνα του, θες γιατί του είπε κάποιος πως δεν είναι ωραία, θες γιατί δεν έτυχε, θες γιατί έχει ακούσει πως από τα κουκιά μπορεί να πάθει κάποιος δηλητηρίαση, θες ... για διάφορους λόγους. (Δεν εξετάσουμε τι περίπτωση να τον πειράζουν στο στομάχι τα κουκιά, είναι άλλο, έβαλα κουκιά γιατί τώρα πεινάω, γι' αυτό) Τον ρωτάς λοιπόν "θες κουκιά ;" και σου λέει "όχι, δεν τρώω κουκιά". Του λες "μα γιατί ; τα κουκιά είναι πολύ ωραίο φαγητό, γιατί δεν θες να δοκιμάσεις ;" Και ο άνθρωπος αυτός σου λέει "όχι, δεν θέλω, άσε καλύτερα".Σ' αυτόν τον άνθρωπο, υπάρχει μέσα του ένα "εγώ" που έχει στραβώσει ρε παιδί μου με τα κουκιά, δεν τα γουστάρει τα κουκιά. Κι ενώ ο ίδιος δεν τα έχει δοκιμάσει ποτέ του, μέσα του έχει επικρατήσει η άποψη πως δεν τα θέλει. Αυτό το "εγώ" του δηλ. αυτό το στραβωμένο με τα κουκιά "εγώ" του, έχει υποτάξει τα άλλα που του λένε "δοκίμασε ρε, ένα φαγητό είναι!". Εσύ, ο γνώστης, θες σώνει και ντε να φάει αυτός κουκιά. Τι κάνεις για να το πετύχεις αυτό ;

Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Φαντασία να 'χεις. Κατ' αρχήν, μπορείς να τον ξεγελάσεις, να του πεις ένα ψέμα ή να του κρύψεις μια αλήθεια. Μπορείς δηλ. να τον πας σε ένα εστιατόριο όπου σερβίρουν μια σπεσιαλιτέ με κουκιά και να του πεις "δοκίμασε αυτό το φαγητό, είναι όλα τα λεφτά!". Κι όταν αυτός το φάει και το φχαριστηθεί, να του πεις "ξε'ς τι έφαγες ; Κουκιά!. 'Ντάξει, αυτό είναι λίγο πονηρό βέβαια και θέλει και λίγο να 'σαι ηθοποιός για να το κάνεις. Μπορείς επίσης να τον δελεάσεις ή να τον κάνεις να ζηλέψει ή να του προκαλέσεις περιέργεια. Να παραγγείλεις εσύ αυτό το φαγητό, αυτήν την σπεσιαλιτέ δηλ. και να το φας με τόσο μεγάλη ευχαρίστηση που να πει μέσα του "καλά, τι τρώει το άτομο ; ας φάω κι εγώ". Με λίγα λόγια, μπορείς δηλ. να τον προκαλέσεις.

Τι σημαίνει προ-καλώ ; Σημαίνει πως κάνω κάτι πρωτού διατυπώσω την κλήση. Αυτό σημαίνει. Ένας γνώστης, ένας μύστης για να το πω καλύτερα, δεν χρειάζεται να διατυπώσει την κλήση και τις περισσότερες φορές εσκεμμένα αποκρύπτει την κλήση. Η απόκρυψη της κλήσης μπορεί να γίνει με πάρα πολλούς τρόπους, η προ-κλήση δηλ.

Συνεπώς, στο τέλος, για να μην σας κουράζω άλλο, αυτός ο άνθρωπος εκεί που νόμιζε πως δεν ήθελε κουκιά, τώρα τρώει και μάλιστα γλύφει και τα δάχτυλά του. Αυτό είναι μια αναθεώρηση ενός μέρους μόνο, ενός πολύ μικρού δηλ. μέρους - σας το ανέφερα ως παράδειγμα - της προσωπικότητάς του, ενός πολύ πολύ μικρού "εγώ" του δηλ. ενός αθώου "εγώ" του. Γιατί στο κάτω κάτω, ε, δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν κάποιος δεν γουστάρει τα κουκιά, μην τρελλαθούμε κιόλας ...


Edited by - zip on 08/04/2009 15:42:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy