ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2008, 18:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να εκφράσω την γνώμη μου αλλά πριν το κάνω αυτό να εξηγήσω κάτι άλλο, σχετικά με την ιδεολογία μου, για να μην πει κάποιος ότι υποστηρίζω τη μία ή τήν άλλη ιδεολογία ή το ένα ή το άλλο κόμμα.

1) Δεν πιστεύω ότι πρέπει να πιστεύουμε σε ιδεολογίες εδώ στην Ελλάδα μέχρι να λυθούν ορισμένα ζητήματα. Δηλαδή όταν μου βγαίνει ο ένας πολιτικός και μου λέει ότι θα ολοκληρώσουμε την Εγνατία Οδό γιατί η Νέα Δημοκρατία είναι υπεύθυνη παράταξη, όταν μου βγαίνει ο άλλος και λέει ότ εμείς ιδρύσαμε το τάδε νοσοκομείο στην τάδε επαρχία γιατί το ΠΑΣΟΚ είναι δύναμη που νοίαζετε για τη περιφέρεια εγώ τι να τις κάνω τις ιδεολογίες...

ΡΕ ΠΑ***** βουλευτή, υπουργέ, πρωθυπουργέ σε ψήφισαν οι πολίτες για να τα φτίαξεις αυτά τα έργα. Είναι υποχρέωση σου να τα φτιάξεις και όχι να τα διαφημίζεις ότι τα έφτιαξες άρα είσαι καλός βουλευτής με καλή παράταξη....
Μόλις λύσουμε αυτά τότε θα μπορεί να υπάρξει ιδεολογία στις παρατάξεις των ελληνικών κομμάτων γιατί μέχρι τώρα όλοι οι βουλευτές δρουν και είναι κοτζαμπάσηδες.

Τώρα προχωράω στο θέμα του τόπικ:
2) Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να καταλάβουμε ότι μέσα σε ένα σώμα 55.000 αστυνομικών, ειδικών φρουρών, ΜΑΤατζίδων, συνοριοφυλάκων και αγροφυλάκων θα υπάρχουν ορισμένα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα και μάλιστα αυτά τα άτομα είναι επικίνδυνα για την κοινωνία.

Δηλαδή επειδή ένας καθηγητής στην Βέροια βίασε ένα κοριτσάκι σημαίνει ότι όλοι οι καθηγητές είναι βιαστές? Μη τρελαθούμε.
Ένας αστυνόμος είναι δολοφόνος όχι όλοι. Οι περισσότεροι έχουν οικογένειες, παίζουν μπάλα, πάνε τα παιδία του στο σχολείο, πάνε cinema είναι άνθρωποι με συνήθειες όπως όλοι μας. Είναι κομμάτι της κοινωνίας μας.

3) Επειδή όμως εκτός από κομμάτι της κοινωνίας μας είναι και όργανο της πολιτείας και μάλιστα το πλέον σημαντικότερο πρέπει και να το αναβαθμίσουμε.
Αντί ο ΣΥΡΙΖΑ να ζητάει με πορείες τον αφοπλισμό της αστυνομίας, θα έπρεπε να ζητάει την συστηματική εκπαίδευση των αστυνομικών με τους πλέον σύγχρονους τρόπους και να ζητήσει επίσης να σταματήσουν να προσλαμβάνουν ειδικούς φρουρούς με διατάξεις αλλά να αρχίσουν να τους προσλαμβάνουν με εξετάσεις και ελέγχους.

Εγραψα πιο πάνω ότι αρκετοί είναι οι αστυνόμοι με ψυχολογικά προβλήματα. Είναι δυνατόν στην Ελλάδα του 2008, μπαίνει το 2009, σε χώρα της ΕΕ και του ΝΑΤΟ να συμβαίνει αυτό?

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει ειδικός ψυχολόγος μέσα στην αστυνομία για την υποστήριξη των αστυνόμων? Έτσι είναι το σύστημα στην Γερμανία. Που εκεί έχουν να αντιμετωπίσουν και σκληροπυρηνικούς Νεοναζί.

4) Τα παιδία, τα 15-17, δρουν μόνα τους ή ότι υποκινούνται από κάπου? Σαφώς και υποκινούνται..τίποτα δεν είναι τυχαίο. Και συλλάβανε περισσότερα πιτσιρίκια γιατί αυτά τα 15χρονα δεν έχουν την ίδια εμπειρία με τους μόνιμους αναρχικούς-αντιεξουσιστές που πάνε κόντρα στα ΜΑΤ.

Συγκεκριμένα οι ομάδες που βρισκόντουσαν μέσα στα επεισόδια ήταν
*αναρχικοί-αντιεξουσιαστές (οι γνωστοί-άγνωστοι οι έμπειροι στη δημιουργία επεισοδίων)
*πιτσιρικάδες (κολόπαιδα αλλιώς που μη δουν αστυνόμο θα τον πούνε γουρούνι)
*πλιατσικολόγοι (κυρίως αλλοδαποί και εξαθλιωμένοι άρπαγες καιροσκόποι)
*συντονιστές πράκτορες ξένων κρατών (κυρίως Αμερικάνοι και συμμαχικών εθνικοτήτων)
*εγκληματίες (πορτιέρηδες και άλλοι "τύποι" της νύχτας)
*χούλιγκανς των γηπέδων (με μόνη ιδεολογία τη μόνιμη κόντρα με τα ΜΑΤ)

Να πως μαζεύονται 3.000 άτομα αναρχικοί. Δεν είναι τυχαίο ότι όσο γινόντουσαν τα επεισόδια στο κέντρο δεν είχαμε αλλού "εκρήξεις βιας" καθώς όλα τα κακοποιά στοιχεία βρισκόντουσαν στο κέντρο.

5) Αναφέρω τους ξένους πράκτορες καθώς πολύ σωστά ανέφερε, ο trexagireue εάν θυμάμε καλά, πιο πάνω οι Η.Π.Α. είναι δυσαρεστημένες με την εξωτερική πολιτική της τωρινής κυβέρνησης.
Ο Καραμανλής ακολούθησε φιλορωσική πολιτική.
*Φυσικό αέριο από Ρωσία και πέρασμα του αγωγού της Gasprom.
*Συμφωνίες αγοράς όπλων από Γαλλία.
*Πώληση λιμένων στη Κίνα.
*Διαφωνία επίλυσης της διαμάχης με τα Σκόπια.
*Μη αναγνώριση του Κοσόβου άμεσα.
*Νέο κλείσιμο συμφωνιών με Σερβία (η οποία είναι φιλορωσική).
*Βέτο στην ένταξη των Σκοπίων στο ΝΑΤΟ.

Μια κυβέρνηση ενός αμερικανόφιλου, όπως του Παπανδρέου ας πούμε τους συμφέρει τη χρονική στιγμή. Κάτι που δεν συμφέρει τον Πούτιν. Άρα τα επεισόδια πολύ σωστά είχανε συντονιστές ξένους πράκτορες. Πολύ καλή ανάλυση έκανε ο δημοσιογράφος Γ. Δελαστίκ για αυτό το ζήτημα.

6) Τα κόμματα από την πρώτη στιγμή είπανε να μην χρησιμοποιήσουν το πτώμα ενός μικρού παιδίου για να έχουν μικροκομματικά οφέλη.

Κάθε άλλο παρά το τήρησαν. Μόνο το ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ δεν είδα να κάνουν δηλώσεις (μιλάω πάντα μέχρι να γίνει η κηδεία του άτυχου Αλέξανδρου).
Αντίθετα τα άλλα 3 κόμματα δώσανε ρεσιτάλ δηλώσεων. "Πότε προσλήφθηκε ο ειδικός φρουρός.", "Ο 15χρονος ήταν αναρχικός.", "Είμαι ικανός να κυβερνήσω. είπε ο Γ. Παπανδρέου", "Ας εκδηλωθεί η λαϊκή οργή τώρα." ήταν οι τίτλοι από μερικές δηλώσεις που είχανε τότε οι εφημερίδες, και έχω κρατήσει ως αρχείο, από τα 3 κόμματα.

Κάθε άλλο παρά σοβαρή είναι οι βουλευτική ηγεσία μας.

7) Όταν στη Πάτρα βγήκανε οι κάτοικοι και δίωξανε τους κουκουλοφόρους είχαμε άλλες "καμπάνες".
"Θα τραυματιστούν πολίτες.", "Ορίστε η ακροδεξιά.", "Καλύτεροι οι πολίτες από την αστυνομία." λέγανε οι πολιτικοί και κυρίως οι δημοσιογράφοι.

8) Μεγάλο, για να μην πω το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, φέρουν οι δημοσιογράφοι. Ευαγγελάτοι, Τράγκες, Τριανταφυλλόπουλοι, Σρόιτερς, Πρετεντέρηδες και όλοι τους πλην ελαχίστων.

Όλοι τους με μια κάμερα να απαθανατίσουν έναν αστυνόμο να βαράει και να συλλαμβάνει. Λέγανε...ειδικά ο Βερύκιος ο άσχετος..."Κοιτάξτε πως τους τραβάνε, τους σέρνουνε και τους περνάνε τις χειροπέδες."
Δηλαδή τι ήθελα να κάνουν οι αστυνόμοι όταν δέχονται βροχή από πέτρες και μολότοφ...?
Να πάνε να πούνε στον τύπο που κάνει τα επεισόδια..."Με συγχωρείτε κύριε. Έχετε την ευγενή καλοσύνη να με ακολουθήσετε στη κλούβα για να σας οδηγήσουμε στο τμήμα?"

Έχουν δει οι δημοσιογράφοι πως φέρετε η αστυνομία σε αυτούς που κάνουν επεισόδια στην Αγγλία, στη Γερμανία, στην Ιταλία, τις Η.Π.Α. και τη Ρωσία? Εκεί να δούνε δράση της αστυνομίας και να δουν εκεί και πως χαίρει εκτίμησης η αστυνομία.
Βγαίνει το πρωί ο Άγγλος από το σπίτι για να πάει στη δουλεία και λέει στον αστυνόμο "Good Morning officer."

Οι δημοσιογράφοι στρέψανε το κόσμο εναντίων της αστυνομίας και την υποβαθμίσανε στα μάτια του κόσμου ως κάτι το μη φυσιολογικό και νόμιμο.

Από τη στιγμή που συνέβησαν τα επεισόδια και οι δημοσιογράφοι κατέδειξαν την αστυνομία ως ανίκανη έχω διαβάσει για πολλούς πυροβολισμούς και δολοφονίες όσο και για υλικές καταστροφές ή τραυματισμούς που δεν είχανε να κάνουν σχέση με τα επεισόδια. Άρα εκτός από τα επεισόδια έχουμε νέο κρούσμα βίας. Αυτό που προκλήθηκε από την εικόνα που έδωσε η αστυνομία.

Κατά τη γνώμη μου τα επεισόδια ήταν γεγονός πολύ ζημιογόνο για τη χώρα μας, την εικόνα της, την εξωτερική πολιτική μας και την φερεγγυότητα μας. Προκλήθηκαν με συντονιστές ξένους πράκτορες και έγιναν προϊόν εκμετάλευσης των κομμάτων.
Ενώ τα σπασμένα τα πληρώσανε πάλι οι κάτοικοι και οι καταστηματάρχες του κέντρου (στην κυριολεξία όμως.)
Οι υπόλοιποι Έλληνες πληρώνουμε τα επακόλουθα από τα σπασμένα και τη πολιτική της κυβέρνησης.
Όλοι βγήκανε ζημιωμένοι από τα επεισόδια κανένας κερδισμένος.

Κάθε φορά στην ιστοριά της Ελλάδος αμα δείτε, τα ίδια παθαίνουμε.

Εγώ θα επικροτήσω μια άποψη που είδα στην αρχή του συγκεκριμένου topic που εξέφρασε ένας άλλος συνομιλητής μας.
Είπε εγώ θα φροντίσω το παιδί μου να πάρει και άλλη υπηκοότητα για να ξεφύγει από το μπουρδελιστάν μας.

Καλά θα κάνει και θα το επεκτείνω. Φροντίστε όλοι να μορφωθείτε ώστε να μην έχετε ανάγκη τους πολιτικούς μας και φροντίστε οι απογόνοι σας ή εσείς εάν μπορείτε να εγκαταλείψετε αυτή τη ζούγκλα που λέγεται Ελλάδα. Να πάμε σε μια ευνομούμενη πολιτεία που έχει νόμους και σέβεται την κάθε προσωπικότητα.
Πριν προλάβει κάποιος να ρωτήσει εάν υπάρχει τέτοια χώρα, θα πω ότι η τέλεια χώρα 100% δεν υπάρχει.
Αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές χώρες καλύτερες από την Ελλάδα.
Κάτι ξέρουν οι Ανατολίτες που μας λένε Γιουνανιστάν.
Κάτι ξέρουν...κάτι ξέρουν...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2008, 22:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ gilgamesh, συμφωνώ με αυτά που γράφεις! Διαφωνώ στο να φύγουμε εμείς! Γιατί? γιατί να μη τους διώξουμε εμείς? Δηλαδή και κερατάς και δαρμένος!...........πολύ δεν πάει?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 03:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι παλαιότερα είχα και εγώ κάτι τέτοια κολλήματα.
Σκεφτόμουν πολλά. Την πατρίδα μου, το χωρίο μου, τους φίλους, τη γειτονία που μεγάλωσα, τις συνήθειες μου...
Όμως το θέμα έχει πάρει πλέον διαστάσεις επιβίωσης.
Δεν ξέρεις πλέον τι άλλο να περιμένεις.
Περίμενες ότι θα βλέπαμε το κέντρο της Αθήνας και άλλες συνοικίες της πόλης να γίνονται πεδίο μάχης?

Και ύστερα ποίους να διώξουμε? Εννοώ από που να ξεκινήσουμε. Από τους εγκληματίες? Από τους άχρηστους πολιτικούς? Από τους θερμοκέφαλους? Από τους αδαείς δημοσιογράφους?

Άσε που έχουν καταντήσει σαν την Λερναία Ύδρα. Ένα κεφάλι κόβεις...δέκα ξεπετάγονται. Σε συντονισμένες κινήσεις πάντως μπορεί να καταφέρουμε κάτι. Έστω ένα μικρό βήμα.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 03:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


|
|
|
V

|
|
|
V

|
|
|
V

|
|
|
V

|
|
|
V

|
|
|
V

|
|
|
V


Κάμερα σε μένα!! Σηκωθείτε τώρα! από ντιβάνια, πολυθρόνες, κρεβάτια, ανάκλιντρα η από όπου αλλού βρίσκεστε και καλέστε τώρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 20:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gilgamesh, συμφωνώ σε όλα μαζί σου, περί του
τι πραγματικά συμβαίνει και πόσο διογκώνονται καταστάσεις
επίτηδες, ώστε να δημιουργούνται ανααραχές, πολιτική κρίση και
ξανά δέσιμο στο άρμα των ΗΠΑ, που δεν θα σταματήσουν
παρά μόνο αν ξαναγίνουμε υποτελείς και γίεσμεν, περισσότερο,
όχι ότι δεν είμαστε, ειδικά με την ανάπτυξη των μεγάλων δυνάμεων
της Ρωσίας και της Κίνας...
Ζούμε έντονες και μη φυσιολογικές καταστάσεις..Το θέμα είναι
να μην παρασυρόμαστε και χάνουμε την μπάλα...Να ξέρουμε τουλάχιστον
τι γίνεται, να μην είμαστε κορόιδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 21:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι τελευταίες αλγεινές εξελίξεις στην Ελλάδα έχουν προκαλέσει οργή αλλά και έκδηλη ανησυχία στους εξ' ανατολών θιασώτες της Σινοελληνικής συμπόρευσης. Η απρέπεια με την οποία θεωρούν ότι αντιμετωπίστηκε η πρόσφατη επίσκεψη του ηγέτη Hu Jintao από την αντιπολίτευση και τα Ελληνικά ΜΜΕ προκάλεσε οργή. Οι τελευταίες εξελίξεις και η έκρηξη βίας όμως έκαναν τους Κινέζους επιτελείς να ανησυχούν για την βιωσιμότητα των πρόσφατων αποφάσεων και του γενικότερου σχεδιασμού.

Είναι γεγονός ότι η επίσκεψη του Κινέζου ηγέτη ήλθε σε δεύτερη μοίρα λόγω της υπόθεσης του Βατοπαιδίου, παρ' όλη τη σημασία και σημειολογία της. Οι Κινέζοι αξιωματούχοι δεν πίστευαν στα μάτια τους βλέποντας την επίσκεψη του ηγέτη της ισχυρότερης οικονομικά χώρας του πλανήτη να προβάλλεται για μερικά λεπτά, πίσω από τις γραφικές φιγούρες του Εφραίμ και του Αρσένιου. Θεωρούν απαράδεκτη και την αποσπασματική μετάδοση των δηλώσεων του, το περιεχόμενο των οποίων ήταν εξέχουσας σημασίας για τη χώρα μας.

Κινέζοι αξιωματούχοι θεωρούν ότι η Ελληνική κυβέρνηση δεν έχει τη δύναμη να διαφυλάξει την ισχύ των συμφωνιών τόσο σε επικοινωνιακό όσο και σε πολιτικό επίπεδο. Η στάση της αντιπολίτευσης (ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ) προκαλεί ανασφάλεια για τη διάρκεια των πεπραγμένων σε περίπτωση ανατροπής του πολιτικού σκηνικού.

Στον κοινωνικό τομέα οι επιτελείς εκφράζουν την ανησυχία τους για τις ρατσιστικές δηλώσεις που προηγήθηκαν των επεισοδίων και αφορούσαν Κινεζοφοβία δυτικού τύπου (όχι στην Chinatown κλπ). Γι' αυτό και στη διάρκεια των επεισοδίων οι Κινέζοι πολίτες είχαν ειδοποιηθεί να αποφεύγουν τα "θερμά" μέτωπα αλλά και να θωρακίσουν τις επιχειρήσεις τους. Η Κίνα απαίτησε από την πολιτεία την "αποτελεσματική προστασία" των Κινέζων πολιτών που ζουν και εργάζονται στην Ελλάδα.

Αξιωματούχοι της CMC θεωρούν ότι η Ελλάδα, παρ' όλες τις δυσμενείς εξελίξεις, αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο εταίρο στη Δύση. Η διπλωματία των λιμένων είναι δε η "Κερκόπορτα" οικονομικής εισβολής στη Νοτιοανατολική Ευρώπη. Γι' αυτό και το ΚΚΚ είναι αποφασισμένο να στηρίξει τόσο πολιτικά όσο και οικονομικά την Ελλάδα ευελπιστώντας σε εξομάλυνση της κατάστασης. Σε αυτό το μήκος κύματος, μεγάλος όγκος αδιάθετων Ελληνικών ομολόγων θα διατεθούν προς ανατολάς, γεγονός που δίνει ανάσα στους κυβερνητικούς σχεδιασμούς μετά την πρόσφατη "δολιοφθορά" από ΔΝΤ και Παγκόσμια τράπεζα.

http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=2963Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 21:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή το παραπάνω άρθρο....

Πριν έναν ακριβώς χρόνο, οι έλληνες βιώνανε την φρίκη του σκάνδαλου "Ζαχόπουλου". Παράλληλα, στα δύο μεγάλα λιμάνια της χώρας μας, κάποιοι παχυλά αμοιβώμενοι δημόσιοι υπάλληλοι αποφασίζανε κινητοποιήσεις ώστε να αποτρέψουν τα σχέδια της κυβέρνησης για την παραχώρηση των λιμανιών της χώρας σε ιδιώτες. Οι αντίστοιχες κινητοποιήσεις τον Νοέμβριο του 2006 είχανε ήδη δώσει το στίγμα την οικονομικής συμφοράς που θα επιφέρουν...

Δύο μήνες αργότερα, η Ελλάδα παρακολουθούσε με δέος τον γκριζομάλη, την όλγα που τρέμει και όλα τα καλόπαιδα των ελληνικών ΜΜΕ να διαρύγνουν τα ιμάτιά τους για τον βρωμερό Ζαχόπουλο, τον κομιστή του DVD, την κυβέρνηση.... Είχαμε χάσει τον ύπνο μας από το μέγεθος του σκανδάλου. Το λιμάνι του Πειραιά παρέμενε όμηρος των εργατοπατέρων, το ίδιο και η θεσσαλονίκη. Οι εισαγωγείς βρίσκονταν σε απόγνωση, το ίδιο και οι έμποροι. Χιλιάδες container βρίσκονταν εγκαταλλελημένα διάσπαρτα στην Μεσόγειο - στις ειδήσεις όμως μούγκα.... Σαν να μην συνέβενε τίποτα....

Κατά τον Μάρτη βρέθηκαν οι λύσεις. Άρχισαν να δραστηριοποιούνται λιμάνια όπως ο Αστακός στην Αιτολοακαρνανία, ο Βόλος, το Λαύριο... Οι ναυτιλιακές γραμμές βεβαίως-βεβαίως άρχιζαν να βγάζουν τα σπασμένα. Ρωτάγανε, "να σου το φέρω στο Λαύριο ? θα πληρώσεις άλλα 500 ευρώ - αν δεν θέλεις σου το εγκαταλείπω στην Ιταλία". Η πιό άμεση λύση ήτανε ο Αστακός, για να έρθει ένα container από τον Αστακό στην Αθήνα έμπαινε "καπέλο" 1000 ευρώ. Αναλογιστήτε τι κόστος είναι 1000 ευρώ σε ένα container με είδη που η αξία τους είναι δεν είναι 7-8000 ευρώ...

Ποιός τα πλήρωσε αυτά "δημοκράτες" μου ??? Εσείς κι εγώ βέβαια, φωνάζετε για τις ανατιμήσεις και βρίζετε την κυβέρνση για την ακρίβεια στα ράφια, αναλογιστήκατε ποτέ πόσο αυξήθηκε το κόστος των εισαγώμενων προϊόντων μέσα στο 2008 εξαιτίας μιας συμμορίας "δημοκρατών" ???

Ρώτησα έναν "δημοκράτη" γνωστό μου προχθές τι θυμάται από το σκάνδαλο του Ζαχόπουλου...

"Πήδαγε την ιδιαιτέρα του ρε συ και της έταζε μονιμότητα, δεν είναι σκάνδαλο αυτό ?"

Το παληκάρι ψηφίζει ΠΑΣΟΚ, εγώ θυμάμαι πως κάποιος από το ΠΑΣΟΚ πηδαγε την αεροσυνοδό του. Της έχτισε και μια ροζ βίλα (σομόν για την ακρίβεια) και την παντρεύτηκε στο τέλος... Δεν ενοχλήθηκε κανένας και θυμάμαι πως τον χαρακτηρίζανε και μάγκα για το βιός του. Τόσο μάγκα, που ακόμα και με το ένα πόδι στον τάφο τον επιλέξανε να μας κυβερνάει...

Ρωτήστε τους γύρω σας τι θυμούνται από το σκάνδαλο Ζαχόπουλου... Δεν είναι δα και τόσο παλιό... Τόσους μήνες αφιερώσανε τα ΜΜΕ για πάρτη του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2008, 21:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που θέλω να καταλήξω...

Είδα το πρόβατο στο μύνημα του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ (θα ήταν κάποιο που ξέφυγε από το μέτρημά του για να τον πάρει ο ύπνος - αν κρίνω πότε το έστειλε το μύνημα) και αναρωτιέμαι ποιοί είναι τα πρόβατα τελικά...

Η συμφωνία του ΟΛΠ με την κινέζική COSCO έκανε πάταγο στους διεθνής οικονομικούς κύκλους. Ανάθεμα και αν υπήρξε παραπάνω από ένας στους δέκα έλληνες που κατάλαβε ότι ήρθε ο ηγέτης της Κίνας στην χώρα μας να επισφραγίσει την εν λόγω συμφωνία. VATOPEDI UBER ALLES ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΕΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 11:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ρωτήστε τους γύρω σας τι θυμούνται από το σκάνδαλο Ζαχόπουλου... Δεν είναι δα και τόσο παλιό... Τόσους μήνες αφιερώσανε τα ΜΜΕ για πάρτη του...

Το θέμα, φίλε μου, δεν είναι μόνο τι θα θυμηθεί ο καθένας μας εάν ερωτηθεί για το σκάνδαλο του Ζαχόπουλου αλλά και ποιός θα ασχοληθεί με το θέμα ώστε να ρωτήσει...

Για να καλυφθεί ένα "ύπουλο" και "σκοτεινό" σχέδιο που πρέπει να προωθηθεί αλλά να περάσει στα ψιλά γράμματα, χρειάζεται να πέσουν τα φώτα της δημοσιότητας επάνω σε ένα σκάνδαλο.Όταν όμως αρχίσει η εξερεύνηση κι η διαφώτιση των διαφόρων πτυχών του σκανδάλου αλλά και των πραγματικών εμπλεκομένων, χρειαζόμαστε ένα άλλο "σκάνδαλο" για να ασχοληθούμε.
Και πολλές φορές το δεύτερο αυτό "σκάνδαλο" είτε παρουσιάζεται παραμορφωμένο και διογκωμένο ώστε να τραβήξει την προσοχή των πολιτών είτε δημιουργείται με τεχνητό τρόπο.

Από το Βατοπέδι περάσαμε στις λαϊκές εξεγέρσεις κι από τις λαϊκές εξεγέρσεις περάσαμε στις ετήσιες τηλεθεάσεις και στα εορταστικά προγράμματα.
Δε λέω, καλά είναι και τα εορταστικά προγράμματα αλλά όχι να λειτουργούν σαν άζαξ.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 12:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου θα συμφωνήσω 100% μαζί σου έστω και με την διαφορετική προσέγγιση που έχουμε πάνω στο θέμα.

Σκέψου όμως, τι εξυπηρετεί τελικά ένα σκάνδαλο και ποιούς ???

Σκέψου τα σκάνδαλα που πλήξανε άμεσα την τσέπη του έλληνα πως πέρασαν στο ντούκου...
Σκέψου τα σκάνδαλα που μπλέκουν τα αφεντικά των ΜΜΕ πόσο περίτεχνα έχουν θαφτεί....

Δεν ήτανε τυχαίο που προκάλεσα κάποιους συνομιλητές να ανοίξουμε θέμα για τα σκάνδαλα. Όταν είπα θα πέσουνε τάπες, δεν εννοούσα ότι θα αποδείκνυα ότι δεν υπήρξαν σκάνδαλα, οι τάπες θα αφορούσανε την σημασία και τον ρόλο που παίξανε αυτά τα σκάνδαλα στο όλο σξκηνικό που έχει στηθεί στον τόπο μας. Εκεί θα συνειδητοποιούσε ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος πόσο μαλάκα τον έχουνε πιάσει τα ΜΜΕ σε αυτή την χώρα και πόσο πρόβατο κατάντησε με το να μην βάζει το μυαλό του να σκεφτεί λιγάκι....

Πάρε παράδειγμα την υπόθεση Ζαχόπουλου... Πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε και που κατέληξε. Δες τι γινότανε στην πραγματική Ελλάδα όταν το κάθε πρόβατο έξαχνε στο youtube να δει το βίντεο με τις πίπες της ιδιαιτέρας... Εγώ σου έφερα το παράδειγμα με την ομηρία του ΟΛΠ και του ΟΛΘ από μία συμμορία. Ομηρία που κατέληξε σε τεράστιες ανατιμήσεις στα εισαγώμενα προϊόντα, σε τεράστιες καμπάνες στην αγορά από εισαγωγείς που καταστράφηκαν, σε ανεργία από μικροεισαγωγείς που δεν άντεξαν και κλείσανε, από εξαγωγείς που είδανε να χάνονται σημαντικοί πελάτες στο εξωτερικό.... Θέλεις και άλλα ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 16:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που θέλω να καταλήξω...

Είδα το πρόβατο στο μύνημα του ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΥ (θα ήταν κάποιο που ξέφυγε από το μέτρημά του για να τον πάρει ο ύπνος - αν κρίνω πότε το έστειλε το μύνημα) και αναρωτιέμαι ποιοί είναι τα πρόβατα τελικά...

Η συμφωνία του ΟΛΠ με την κινέζική COSCO έκανε πάταγο στους διεθνής οικονομικούς κύκλους. Ανάθεμα και αν υπήρξε παραπάνω από ένας στους δέκα έλληνες που κατάλαβε ότι ήρθε ο ηγέτης της Κίνας στην χώρα μας να επισφραγίσει την εν λόγω συμφωνία. VATOPEDI UBER ALLES ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΕΕΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ....


Τι κατάλαβες από την εικονογραφημένη σκέψη που έστειλα;
Εκτός του ότι μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ;

Κάμερα σε μένα!! Σηκωθείτε τώρα! από ντιβάνια, πολυθρόνες, κρεβάτια, ανάκλιντρα η από όπου αλλού βρίσκεστε και καλέστε τώρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 16:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου θα συμφωνήσω 100% μαζί σου έστω και με την διαφορετική προσέγγιση που έχουμε πάνω στο θέμα.

Σκέψου όμως, τι εξυπηρετεί τελικά ένα σκάνδαλο και ποιούς ???

Σκέψου τα σκάνδαλα που πλήξανε άμεσα την τσέπη του έλληνα πως πέρασαν στο ντούκου...
Σκέψου τα σκάνδαλα που μπλέκουν τα αφεντικά των ΜΜΕ πόσο περίτεχνα έχουν θαφτεί....

Δεν ήτανε τυχαίο που προκάλεσα κάποιους συνομιλητές να ανοίξουμε θέμα για τα σκάνδαλα. Όταν είπα θα πέσουνε τάπες, δεν εννοούσα ότι θα αποδείκνυα ότι δεν υπήρξαν σκάνδαλα, οι τάπες θα αφορούσανε την σημασία και τον ρόλο που παίξανε αυτά τα σκάνδαλα στο όλο σξκηνικό που έχει στηθεί στον τόπο μας. Εκεί θα συνειδητοποιούσε ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος πόσο μαλάκα τον έχουνε πιάσει τα ΜΜΕ σε αυτή την χώρα και πόσο πρόβατο κατάντησε με το να μην βάζει το μυαλό του να σκεφτεί λιγάκι....

Πάρε παράδειγμα την υπόθεση Ζαχόπουλου... Πως ξεκίνησε, πως εξελίχθηκε και που κατέληξε. Δες τι γινότανε στην πραγματική Ελλάδα όταν το κάθε πρόβατο έξαχνε στο youtube να δει το βίντεο με τις πίπες της ιδιαιτέρας... Εγώ σου έφερα το παράδειγμα με την ομηρία του ΟΛΠ και του ΟΛΘ από μία συμμορία. Ομηρία που κατέληξε σε τεράστιες ανατιμήσεις στα εισαγώμενα προϊόντα, σε τεράστιες καμπάνες στην αγορά από εισαγωγείς που καταστράφηκαν, σε ανεργία από μικροεισαγωγείς που δεν άντεξαν και κλείσανε, από εξαγωγείς που είδανε να χάνονται σημαντικοί πελάτες στο εξωτερικό.... Θέλεις και άλλα ???


Όχι, δεν χρειάζεται. Το πολύ μπλά μπλά είναι μια πολιτικάντικη νοοτροπία. Αλλά και προσόν εκείνων όσον αρέσκονται σε πολυήμερες αναλύσεις επί των αναλύσεων, που καταντούν να ομιλούν ως πολιτικάντηδες. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ρε συ King.

- - - - - - -Τέλος μετάδοσης πρώτου μέρους - - - - - - -

Έχεις, δίκιο, αλλά δίκιο έχουν και οι άλλοι και ξέρεις πόσοι άλλοι ακόμα;
Εκεί που εσύ νομίζεις ότι βλέπεις το δάσος, σκέψου πως κάποιος άλλος το βλέπει ως δέντρο.


- - - - - - -Τέλος μετάδοσης δεύτερου μέρους - - - - - - -

Κάμερα σε μένα!! Σηκωθείτε τώρα! από ντιβάνια, πολυθρόνες, κρεβάτια, ανάκλιντρα η από όπου αλλού βρίσκεστε και καλέστε τώρα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φασισμός της σαχλαμάρας.

Ο μεγάλος Μάνος Χατζηδάκης τον είχε χαρακτηρίσει ως τον χειρότερο φασισμό στην εποχή μας . Δεν είναι άλλος από τον φασισμό της σαχλαμάρας .
Σε αντίθεση με όλες τις άλλες μορφές του ..Τέρατος που τις αντιμετωπίζεις αποτελεσματικά χρησιμοποιώντας λογικά επιχειρήματα , όταν εμφανίζεται αυτή η μορφή του σε αναγκάζει απλά ....να σηκώσεις ψηλά τα χέρια .
Θέλοντας να σου αφαιρέσει το πλεονέκτημα των λογικών επιχειρημάτων , σου ανταπαντά με …σαχλαμάρες και ειρωνείες.
Σε αυτή την μορφή φασισμού έχει εισέλθει τελευταίως ο όμιλος Αλαφούζου, στην προσπάθεια του να εξυπηρετήσει τα πέραν του Ατλαντικού συμφέροντα.
Έχω αναφερθεί εκτεταμένα σε προηγούμενες αναρτήσεις μου (εδώ) τόσο για την Αμερικανόφιλη θωριά του ομίλου(Καθημερινή-Σκάι) που έχει καταντήσει .. «press room» των γερακιών του Στέητ Ντηπάρτμεντ ,όσο και για την εργολαβία που έχει αναλάβει σχετικά με το ….. «πατρονάρισμα» του κόμματος των Οικολόγων Πράσινων (εδώ).
Μη θεωρείτε ότι τα δύο αυτά θέματα είναι ανεξάρτητα γιατί στην πραγματικότητα είναι τόσο αλληλένδετα όσο οι κρίκοι μιας αλυσίδας.
Μετά λοιπόν από το ηθικό και πολιτικό ατόπημα που πραγματοποίησε ο όμιλος Αλαφούζου, προ ημερών μέσω της εκπομπής «Ελληνοφρένεια» του Σκάι (εδώ), έρχεται και ένα άρθρο της «Καθημερινής» να επιβεβαιώσει την στροφή του ομίλου στον …… φασισμό της σαχλαμάρας.
Το υπογράφει ο Παντελής Μπουκάλας με του οποίου την αρθρογραφία άλλοτε συμφωνώ και άλλοτε διαφωνώ, δεν παύω όμως συνεχώς να την παρακολουθώ. Αυτό άλλωστε είναι το κύριο γνώρισμα της Δημοκρατίας.
Το άρθρο ,το όποιο φωνάζει από μακριά ότι είναι «παραγγελία» και κατευθυνόμενο, αναφέρεται στα γεγονότα των τελευταίων ημερών χρησιμοποιώντας όχι επιχειρήματα (πράγμα που θα ΟΦΕΙΛΕ να κάνει εάν…. (Wink είχε την αντίθετη άποψη ), αλλά χρησιμοποιεί τον … φασισμό της ειρωνείας και της σαχλαμάρας.
Η αντίθετη άποψη λοιπόν κατά την «Καθημερινή» (είπαμε …φωνάζει από μακριά ότι είναι ..παραγγελία ) στις …συμπτώσεις :
1) του Crisis Evacuation Plan της Φιλανδικής Πρεσβείας πριν λίγους μήνες , πράγμα που δεν είχε γίνει ούτε στο πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας .
2) Της παρόμοιας ενημέρωσης που έγινε και σε φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που ο πατέρας της είναι Βέλγος ,στα τέλη … Οκτωβρίου.. από την αντίστοιχη βελγική πρεσβεία, ότι δηλ. αν συμβούν επεισόδια και χρειαστεί βοήθεια να ειδοποιήσει αμέσως την πρεσβεία.
3) Στην άφιξη στις …15 Νοεμβρίου στην Αθήνα ειδικών τηλεοπτικών συνεργείων του BBC και του Reuters. Έχω αναφέρει ότι η «επιχείρηση κουκουλοφόροι» είχε σχεδιαστεί για τις 17 Νοέμβρη , αλλά η καταρρακτώδης βροχή δεν επέτρεψε την έναρξη των … επιχειρήσεων..
Εκείνη την ημέρα ήδη ευρίσκονταν στην χώρα μας (μέσα στο Πολυτεχνείο) οι …. «εισαγόμενοι κουκουλοφόροι».
Την μετέθεσαν για λίγο αργότερα και συγκεκριμένα για την ημέρα παράδοσης του πορίσματος της εξεταστικής επιτροπής. Τους προέκυψε όμως ο θάνατος του μικρού Αλέξη και άμεσα ενεργοποίησαν τον μηχανισμό.
4) Στις επίσημες δηλώσεις της κας Παπαρήγα ότι : «το καθοδηγητικό κέντρο τους συνδέεται με μυστικές κρατικές υπηρεσίες και από κέντρα που βρίσκονται στο εξωτερικό»
5) Των 156 αλλοδαπών που συνελήφθησαν τις .... τρεις πρώτες ημέρες και για την …εθνικότητα τους.
6) Στα 27 φορτηγά αυτοκίνητα με πέτρες ….θαλάσσης …που μάζεψε ο Δήμος Αθηναίων μόνο από την οδό Μάρνης. Ως γνωστόν τα κύματα του Σαρωνικού δεν φτάνουν έξω από το Πολυτεχνείο της Αθήνας. Μπορεί στο μέλλον να φτάσουν , αλλά σήμερα απέχουν κάποια χιλιόμετρα.
7) Στα νέου τύπου εκρηκτικά που εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στα χέρια των …κουκουλοφόρων.
Cool Στις ΧΙΛΙΑΔΕΣ μηνύματα (sms) που στάλθηκαν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τις πρώτες ώρες των γεγονότων και που ….όλως τυχαίως ..είχαν παραλήπτες μαθητές. Τέτοια δυνατότητα όμως έχουν μόνο ορισμένες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας που μπορούν να έχουν πρόσβαση στα αρχεία των συνδρομητών ,στα «οικογενειακά πακέτα»κλπ
Για αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα που ακούστηκαν στην Ολομέλεια της Ευρωβουλής και που αν μη τι άλλο, το επάγγελμα της δημοσιογραφίας απαιτούσε ενδελεχές ρεπορτάζ , η απάντηση της «Καθημερινής» ήταν : «Ήρθαν λοιπόν πράκτορες φοβεροί και τρομεροί, μπήκαν με σατανικά μηχανήματα στο μυαλό του ειδικού φρουρού, τον υπνώτισαν και σαν ρομπότ τον έστειλαν να σκοτώσει τον Αλέξανδρο.
Κι ύστερα, με τα ίδια μηχανήματα, αλλά και με ραντίσματα σκοτεινών ουσιών από αεροπλάνα δήθεν συμβατικά, εξερέθισαν χιλιάδες μαθητές, φοιτητές, εργαζόμενους, άνεργους, μετανάστες.
Γιατί δεν αποκαλύπτουν ότι στο λιμάνι της Πάτρας συνελήφθησαν 521 Αγιοβασίληδες που κάτω από την κόκκινη στολή του γελαστού παππού φορούσαν τη μαύρη στολή του ιταλικού Μπλακ Μπλοκ; ….»
Και συνεχίζει (σχολιάζοντας συζήτηση στην …. Ολομέλεια της Ευρωβουλής ! ) με άλλα τέτοια ευτράπελα βαδίζοντας στο γνωστό Φασισμό της σαχλαμάρας , όχι από ανικανότητα να κάνουν ρεπορτάζ επί των … «συμπτώσεων»(Wink, αλλά εξυπηρετώντας ευσυνείδητα τα πέραν του Ατλαντικού συμφέροντα.

Απαντήστε μου κύριοι του ομίλου Αλαφούζου, πιστεύετε ότι έχω ιδιαίτερο χάρισμα ενόρασης , ως σύγχρονη Πυθία, όταν την πρώτη ( 1) Δεκεμβρίου (εδώ) έγραφα για τις … «συναναστροφές» της Αμερικανικής Πρεσβείας με διευθυντές ΜΜΕ καταλήγοντας ότι : «…Η κατευθυντήρια γραμμή της τελευταίας συνάντησης με τα εδώ φερέφωνα τους ήταν η ….αλλαγή στην …..καταλληλότητα … μέχρι το τέλος του Δεκέμβρη».
Πράγματι σήμερα δημοσιεύσατε … «δημοσκόπηση»(Wink που φέρνει για πρώτη φορά τον κ. Παπανδρέου ως …καταλληλότερο για πρωθυπουργό.
Είναι δυνατόν να ήξερα (με ακρίβεια ημερών) τα αποτελέσματα μιας δημοσκόπησης 15-20 ημέρες πριν …..αυτή πραγματοποιηθεί ;
Αιδώς Αργείοι….!

http://politis-gr.blogspot.com/2008/12/blog-post_21.html

Edited by - KERRY KING on 28/12/2008 19:52:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 17:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι κατάλαβες από την εικονογραφημένη σκέψη που έστειλα;

Δεν μπορώ να σε "ερμηνεύσω", δεν σε παρακολουθώ για να μπορώ να εκφέρω άποψη.
Ενδεχωμένως να έλαβα λάθος μύνημα από το κολάζ σου, είναι στην διακριτική σου ευχέρεια αν επιθυμείς να εξωτερικεύσεις τις σκέψεις σου...


quote:
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ρε συ King.

Αν πρόσεξες άλλαξα τακτική, αφήνω τα λόγια και αρχίζω την παράθεση τροφής για σκέψεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 20:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άρθρο της Anne Applebaum.(αμερικανο-εβραία δημοσιογράφος, σύζυγος του εβραίου υπουργού εξωτερικών της Πολωνίας) στην «Ουάσιγκτον Ποστ».
23-12-2008

Με το Σκοπιανό συνδέει τις ταραχές στην Ελλάδα, με επίκεντρο την Αθήνα, το φύλλο με ημερομηνία 23/12/2008, της εφημερίδας, κύριος εκφραστής του αμερικανικού κατεστημένου και υποστηρικτής των απόψεων της εκάστοτε Αμερικανικής Κυβέρνησης.
Μεταξύ άλλων στο εξαιρετικά αρνητικό «άρθρο» της Anne Applebaum για τα γεγονότα υπάρχει εκτεταμένη αναφορά και στο …σκοπιανό : «Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε., η μεγαλύτερη συνεισφορά της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική συνίσταται στην ξεροκέφαλη πολιτική της να θέτει προσκόμματα στην διεθνή αναγνώριση της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας» - για λόγους που είναι περίπλοκοι να τους αναλύσουμε - εκτός αν η τελευταία αλλάξει το όνομά της σε FYROM «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας», ένα ακρωνύμιο που όλοι οι υπόλοιποι θεωρούν καταγέλαστο. Σε ότι αφορά την εσωτερική πολιτική οι Έλληνες είναι διαβόητοι για την χάλκευση οικονομικών στοιχείων που ήταν απαραίτητα για την είσοδό τους στην ζώνη του ευρώ».

Εντύπωση προκαλεί ότι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ κείμενο δημοσιεύθηκε πρώτα στο American Enterprise Institute της αμερικανικής πρωτεύουσας, που έχει τίτλους συνεργασίας με την Αμερικανική Κεντρική Υπηρεσία Πληροφοριών C.I.A και βασικά αποτελεί παρακλάδι αυτής! Όπως έλεγαν πηγές, προσκείμενες στο αμερικανικό Intelligence, πρόκειται για συνταγμένο κείμενο από αμερικανικό κρατικό φορέα, που δόθηκε και στην «Ουάσιγκτον Ποστ», όπως στο προαναφερόμενο Ινστιτούτο προς δημοσίευση.

Πρέπει να επισημάνουμε, με την ευκαιρία αυτή, πώς σύσσωμος ο αμερικανικός Τύπος και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης εξακολουθούν να κρατούν ζωντανά - αν και δεν υπάρχουν - τις ταραχές στην Ελλάδα και προς την κατεύθυνση, ότι αποβλέπουν στην ανατροπή της Κυβέρνησης Καραμανλή και, κατά περίεργο τρόπο, να επιμένουν στην προκήρυξη γενικών εκλογών στην Ελλάδα.

Τέλος, τις τελευταίες μέρες, τα πάσης φύσεως αμερικανικά δημοσιεύματα για την Ελλάδα τονίζουν ότι:

1.Ο πληθωρισμός είναι σε δυσθεώρητα ύψη.
2.Οι τουρίστες φεύγουν από την Ελλάδα και πάνε στην Τουρκία και θα χρειασθούν χρόνια, για να επιστρέψουν στη διαλυμένη Ελλάδα.
3.Παρουσιάζουν το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου, ως την μόνη διάδοχο λύση για την εκτόνωση της πολιτικής κρίσης και
4.Δεν παραλείπουν να συνδέουν τις πολιτικές ταραχές στην Ελλάδα και με αναμενόμενες και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως γράφουν χαρακτηριστικά, Ισπανία και Ιταλία.

Πρόκειται για πρόδηλη προσπάθεια, όπως διατείνονται αξιόλογοι πολιτικοί αναλυτές, πρόκλησης ευρύτερων συγκρούσεων στη Βαλκανική, με απώτερο και αποκλειστικό στόχο πρόκλησης ζημιάς στην Ευρωπαϊκή Ένωση, που είναι διακαής πόθος των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 21:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιες ώρες η Ν.Δ έπεσε από την Κυβέρνηση!

"Μία δυσάρεστη έκπληξη περίμενε σήμερα το πρωί πολλούς βουλευτές του ελληνικού Κοινοβουλίου. Έλαβαν e – mail από το βουλευτή της ΝΔ της περιφέρειας Αττικής, Νίκο Καντερέ, με το οποίο γνωστοποιούσε την παραίτησή του από το βουλευτικό αξίωμα και την αποχώρησή του από το κόμμα. Μάλιστα, αναφερόταν ότι θα ακολουθούσε και Δελτίο Τύπου.

Το κείμενο της επιστολής είναι το ακόλουθο:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ - ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

προς όποιον/όποια ενδιαφέρεται,

με μεγάλη λύπη παρατηρώ τα γεγονότα των τελευταίων ημερών. Νιώθω απέραντη πικρία και οργή για την επίθεση του κόμματος το οποίο υπηρετώ, εναντίον της νεολαίας, των εργαζομένων, των μεταναστών αλλά και γενικότερα οποιουδήποτε αντιστέκεται στα συμφέροντα που εξυπηρετούμε και θέλουμε να επιβάλουμε.

Ντροπιάζομαι με τον τρόπο που τα μέσα μαζικής ενημέρωσης παρουσιάζουν τα θέματα, με σκοπό τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης.

Θα μου πείτε, "είναι το κόμμα σας" και "είστε μέρους αυτού του συστήματος". Όχι κύριοι. Επειδή ακριβώς δεν θέλω να είμαι μέρος του συστήματος αυτού, της σαπίλας, που δεν έχει σχέση με τους οραματισμούς μου, υποβάλλω δημόσια την ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ μου από το βουλευτικό αξίωμα και την ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ μου από τη Νέα Δημοκρατία. Θα ακολουθήσει Δελτίο Τύπου που θα περιέχει το μήνυμα αυτό.

Συγχωρέστε με για τα λόγια και τον τρόπο που επιλέγω για τη δημοσιοποίηση, αλλά είναι μεγάλη η αγανάκτησή μου.

Θα ήθελα τέλος να εκφράσω τη συμπαράστασή μου στους νέους ή μη που αντιστέκονται, κατεβαίνουν στους δρόμους, πιστεύουν και οραματίζονται μια καλύτερη κοινωνία. Συμπαράσταση στην οικογένεια του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου που δολοφονήθηκε. Συμπαράσταση στην εργάτρια Κωνσταντίνα Κούνεβα που δέχτηκε δολοφονική επίθεση με βιτριόλι στο πρόσωπο της στις 23/12/2008 ενώ γύριζε από την δουλειά της.

Ειλικρινά δικός σας,

ΝΙΚΟΣ ΚΑΝΤΕΡΕΣ
ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ
ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ύστερα από επικοινωνία που είχαμε με τον Κ. Καντερέ, ο ίδιος διαψεύδει το γεγονός και αρνείται κατηγορηματικά ότι έστειλε αυτό το e- mail. Μάλιστα, το πρωί πήγε σε αστυνομικό τμήμα για να καταγγείλλει το περιστατικό αλλά και να βρει ποιος κρύβεται πίσω από αυτή την κακόγουστη φάρσα. Το παράδοξο είναι ότι η συγκεκριμένη επιστολή στάλθηκε από το προσωπικό του mail".
WWW.ZOUGLA.GR

Edited by - KERRY KING on 28/12/2008 21:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 21:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΡΙΖΑ: Οι διαδηλωτές πέτυχαν να κλείσουν τα καταστήματα

«Με τις σημερινές κινηματικές ενέργειες δόθηκε ένα μήνυμα στην κυβέρνηση, στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, αλλά και στο μεγάλο εμπορικό κεφάλαιο ότι οι εργαζόμενοι δεν αποδέχονται την κατάργηση της κυριακάτικης αργίας», αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ, σχετικά με τις κινητοποιήσεις το πρωί στην Ερμού των συνδικαλιστών της Ομοσπονδίας Ιδιωτικών Υπαλλήλων και της Αυτόνομης Παρέμβασης, του Ελληνικού Κοινωνικού Φόρουμ, του ΣΥΡΙΖΑ και της Νεολαίας ΣΥΝ.

Ο ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζει επίσης ότι οι διαδηλωτές κατάφεραν με μαζικά διαβήματά τους να πείσουν τις διευθύνσεις των πολυκαταστημάτων που βρίσκονται στην Ερμού να κλείσουν τις πόρτες τους στο κοινό.

«Αυτό που λείπει από τους πολίτες –αναφέρεται στην ανακοίνωση- και από τη νεολαία για να μπορούν να ψωνίζουν δεν είναι οι πρόσθετες ώρες ή μέρες λειτουργίας των καταστημάτων, αλλά τα χρήματα, αφού οι μισθοί, οι συντάξεις και τα επιδόματα ανεργίας -και λόγω της οικονομικής κρίσης- έχουν συρρικνωθεί».

Κυριακή, 28 Δεκεμβρίου 2008 17:49
URL: http://www.naftemporiki.gr/news/redirstory.asp?id=1610706

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αυτοί είναι οι κουκουλοφόροι του ΠΑΜΕ-ΣΥΡΙΖΑ που έβγαζαν τον κόσμο έξω από τα καταστήματα στην Αθήνα!

ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ...ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΩ ΤΑ ΜΑΤ ΚΛΩΤΣΑΝΕ ΟΣΟΥΣ ΝΕΑΡΟΥΣ ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΝ

Μα δεν ντρέπονται λίγο τα φασιστοειδή αριστερά μέλη του ΠΑΜΕ και του ΣΥΡΙΖΑ και όλων των κομμάτων; Έβγαζαν τον κόσμο έξω από τα μαγαζιά και ΔΕΝ σεβάστηκαν τους εργαζόμενους που πήγαν να δουλέψουν; Τι κατάλαβαν τώρα που δεν θα πληρωθούν οι εργαζόμενοι και έχασαν τζάμπα την Κυριακή τους. Οι ψευτόμαγκες του ΣΥΡΙΖΑ που έκλειναν τα μαγαζιά στην Αθήνα και έβγαζαν τον κόσμο έξω. Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ. Με ποιο δικαίωμα;
Αυτοί είναι οι... κουκουλοφόροι που το κράτος δεν συλλαμβάνει.
Ψηφίστε τους. Ο Δημήτρης Στρατούλης ήταν μέσα σε αυτούς που έδειξε η τηλεόραση και είναι στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ.
Λειτούργησαν όπως οι κουκουλοφόροι. Πιο βίαια. Γιατί οι κουκουλοφόροι δεν έβγαζαν τον κόσμο από τα μαγαζιά ΟΥΤΕ καν τους ακούμπησαν όπως έκαναν τα μέλη του ΠΑΜΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας νοιάζει κανένα κόμμα γιατί όλοι ίδιοι είναι είτε προέρχονται από την αριστερά είτε από την δεξιά. Όμως ότι βλέπουμε θα γράφουμε.

(Αναρτήθηκε από troktiko στις 1:16 μμ)

Δημοκρατικές Διαδικασίες......
Ελλάδα, η χώρα που γέννησε την Δημοκρατία.....

Edited by - KERRY KING on 28/12/2008 21:15:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 22:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ KERRY KING, το ενδιαφέρον σου και η αγάπη σου για την πατρίδα είναι έκδηλα. Δεν αρκούν όμως...........δυστυχώς η κατίνα της γειτονιάς έχει πολύ σοβαρότερη δουλειά από το να προβληματιστεί όπως εσύ για παράδειγμα.........και πίστεψέ με.......οι περισσότεροι Έλληνες είναι κατίνες.
Το Σάββατο έπινα καφέ με τον κολλητό μου από Αθήνα. Στην παρέα ήτανε και ο 20χρονος περίπου αδελφός του που είναι φοιτητής.
Συζητήσαμε για τα επεισόδια και έμεινα έκπληκτος όταν μου είπε ότι βρισκόταν και αυτός μέσα στο Πανεπιστήμιο! ώς εγκλωβισμένος και όχι συμμετέχων στα επεισόδια. Δεν γνωρίζω αν έλεγε αλήθεια για το «τυχαία» ή όχι.
Ο κολλητός μου πρώην Ν.Δ και εγώ πρώην ΠΑΣΟΚ είχαμε ακριβώς τις ίδιες ιδέες. Ο αδερφός του ακριβώς τις ιδέες του ΣΥΡΙΖΑ. Στη συζήτηση είχε πάρει το μέρος των αναρχικών ή αντιεξουσιαστών και μάλιστα μου είπε ότι μέσα στο ίδρυμα συζήτησε με μερικούς από αυτούς και διαπίστωσε ότι είχαν 100% δίκιο.
Αμέσως άρπαξα την ευκαιρία για διάλογο...........έτσι πίστευα τουλάχιστον! Κανένας απολύτως όμως διάλογος!
Επιχείρημα σοβαρό ούτε ένα!!!!! ότι και εάν έλεγε αμέσως τον αποστομώναμε!!!! Στο τέλος απογοητευμένος αλλά "όχι προβληματισμένος" μας είπε επί λέξη! "Εσείς (ο αδερφός του κι εγώ), είσαστε μούχλες! εμάς το αίμα μας βράζει!........και σταμάτησε να κουβεντιάζει!.........βγάλε εσύ συμπέρασμα!
!!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2008, 23:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - europaios2 on 28/12/2008 23:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 09:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βγάλε εσύ συμπέρασμα!

Κλασσική συμπεριφορά των "Λοιπων Δημοκρατικών Δυνάμεων" αγαπητέ μου...

Έκανα κι εγώ πολλές προσπάθειες να "ακούσω" τους νέους (λες και εμείς είμαστε γέροι - τεσπα...). Δεν άκουσα καμμία απολύτως πρόταση, κανένα απολύτως επιχείρημα. Μόνο συνθήματα του τυπου "όλοι στους δρόμους" και "βγείτε από τα γαμημένα κάγκελα"...

Αναρωτιέμαι αυτοί πότε θα ξεκαβαλήσουν από τα γαμημένα κάγκελα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 10:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκέμβριος 13, 2008 by inlovewithlife

Την τελευταία εβδομάδα η μαθητιώσα νεολαία βρίσκεται στους δρόμους. Την τελευταία εβδομάδα για τα κακώς κείμενα της κοινωνίας μας ξελασπώνουν τα παιδιά μας. Τώρα έρχεται η δική μας ώρα. Από εδώ και πέρα αρχίζει αυτή η ανένδοτη αλληλουχία γεγονότων, που βάζει εμάς να γράφουμε ιστορία. Από εδώ και πέρα αρχίζουμε όλοι να παίρνουμε τα πράγματα στα χέρια μας με σκοπό να αλλάξουμε τις ζωές μας.

Δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές σε αυτά που από εδώ και πέρα κάνουμε. Υπάρχει μόνο η φαντασία και η διάθεση να αλλάξουμε τα πράγματα προς το καλύτερο και το δικαιότερο. Ούτε υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές σε αυτά που από εδώ και πέρα κάνουμε. Γι' αυτό σπάμε ηλίθιους διαχωρισμούς σε αριστερούς και δεξιούς, αφήνουμε πίσω κομματικές ταυτότητες και γραμμές, πετάμε στα σκουπίδια ό,τι μας μπλοκάρει, σκεφτόμαστε ελεύθερα, λειτουργούμε συλλογικά και αλληλέγγυα.

Κάνουμε από τα πιο απλά, όπως:

Πιάνουμε κουβέντα με όλους για όλα, όχι τα συνηθισμένα αλλά αυτά που μας βασανίζουν.
Γράφουμε μόνοι μας ή με άλλους ένα φλογερό κείμενο, το βγάζουμε φωτοτυπίες και το μοιράζουμε στον κόσμο.
Παίρνουμε με τους φίλους μας φύλλα ταπετσαρίας, γράφουμε σε αυτά συνθήματα που μας αρέσουν όπως "όλοι στους δρόμους", "κάντε συνελεύσεις παντού" και τα κολλάμε σε όλα τα λεωφορεία.Το μήνυμά μας να φτάσει σε όλη την πόλη.
Κάνουμε αυθόρμητες εκδηλώσεις στους δρόμους της πόλης, ό,τι γουστάρει και αγαπά ο καθένας.
Πηγαίνουμε στις καταλήψεις των μαθητών, κουβεντιάζουμε με τα παιδιά, ακούμε αυτά που έχουν να μας πουν, τα στηρίζουμε ψυχολογικά.
Συμμετέχουμε σε εκδηλώσεις, πορείες, διαδηλώσεις, συνελεύσεις.
Δεν καθόμαστε μόνοι σπίτι μας. Η σύναξη κάτω του ενός ατόμου τιμωρείται με απουσία από την ιστορία.Έχει ωραίο Ήλιο και ωραίους Ανθρώπους έξω.

Μέχρι τα λίγο πιο πολύπλοκα, όπως:

Όσοι συμμετέχουμε σε κινήματα πόλης και συλλόγους καλούμε σε τοπική πορεία και μετά λαϊκή συνέλευση. Αν μπορούμε, καταλαμβάνουμε κάποιο δημόσιο χώρο και τον κάνουμε σπίτι μας, καλώντας εκεί τοπικές συνελεύσεις. Στις συνελεύσεις συζητάμε αρχικά ό,τι μας βασανίζει, από το πιο απλό ως το πιο σύνθετο και μετά προτείνουμε και συζητάμε λύσεις. Μεταξύ μας την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών την αφήνουμε στους πολιτικούς.

Όσοι συμμετέχουμε σε σωματεία εργαζομένων σπάμε επειγόντως ό,τι έχει μπλοκάρει τη δράση τους ως τώρα. Περνάμε ψηφίσματα, καλούμε τους εργαζομένους για συμμετοχή στις πορείες και στις συνελεύσεις μας, ενισχύουμε τις δημοκρατικές διαδικασίες, συντονιζόμαστε με άλλα σωματεία, καλούμε σε απεργία. Ξεπερνάμε χωρίς πολλά πολλά τις συνδικαλιστικές ηγεσίες, πρωτοβάθμιες ή δευτεροβάθμιες, αν είναι διεφθαρμένες και εμποδίζουν σε όλα αυτά.

Όσοι συμμετέχουμε σε κόμματα ή σε αρτηριοσκληρωμένες καταστάσεις δεν υπακούμε σε γραμμές. Η δική μας άποψη για τα πράγματα έχει μεγαλύτερη αξία από αυτή της γραμμής. Όπως και η άποψη του διπλανού. Η αλήθεια της γραμμής δεν καλύπτει την αλήθεια κάθε ανθρώπου. Η αλήθεια κάθε ανθρώπου όμως αλλάζει την πραγματικότητα. Και αυτό γίνεται εδώ και τώρα.
Μην κοιτάτε αποσβολωμένοι όσοι διαβάσατε το κείμενο. Αυτά όλα και άπειρα άλλα ήδη συμβαίνουν. Απλώς έτυχε και δεν το πήρατε χαμπάρι.

Προς τους δημοσιογράφους: Να χαρείτε, σταματήστε να βιντεοσκοπείτε ή να μεταδίδετε τα δάχτυλο αντί για το φεγγάρι. Εντάξει, ακούσαμε εκατομύρια φορές για τα 250 καταστήματα που έπαθαν ζημιές. Για τη νεολαία όμως, για την κοινωνία και τα προβλήματά της δεν ακούσαμε τίποτα. Τι νομίζετε ότι όλοι αυτοί που γεμίζουν τις διαδηλώσεις, τις συνελεύσεις κτλ είναι βαλτοί? Έχετε καταντήσει πια γραφικοί. Όσο και να θέλετε, ο κόσμος πλέον για πρώτη φορά συζητάει και κατεβαίνει στους δρόμους για άλλα πράγματα από αυτά που του μεταδίδετε. Συνεχίστε αυτή τη χαζή κωμωδία. Αυτή τη φορά θα την παίζετε χωρίς θεατές.

Προς τους καλλιτέχνες: Καιρός να βγείτε στους δρόμους. Δεν γίνατε αυτό που γίνατε, για να εκτελείτε μπροστά σε κλειστά μάτια/ώτα. Γεμίστε την πόλη με δρώμενα. Πάτε στις συνελεύσεις και προτείνετε θεατρικές παραστάσεις, μουσικές εκδηλώσεις, καλλιτεχνικά δρώμενα και θα δείτε ανταπόκριση. Κατεβείτε στις διαδηλώσεις με δρώμενα. Τι ακριβώς περιμένετε, για να σταματήσετε τον εκφυλισμό στον οποίο έχει φτάσει η τέχνη σήμερα?

Προς τους ανθρώπους του πνεύματος: Εδώ δύσκολα τα πράγματα. Εσάς σας έχει βαρέσει τόσο η μαλακία τα τελευταία χρόνια, που σημερά έχετε φτάσει στο σημείο να αναμασάτε την προπαγάνδα των καναλιών, που μεταδίδει το κράτος. "Όχι άλλη Βία", "Βάνδαλοι", "γνωστοί - άγνωστοι", "τα παιδιά σήμερα δεν έχουν καλή ανατροφή". Ξυπνήστε από τον λήθαργο, στον οποίο έχετε περιπέσει και ως γερασμένα μυαλά που είστε ενωθείτε και εσείς με τον κόσμο και κάντε ένα ελάχιστο κάτι. Η πνευματική "πρωτοπορία" αυτής της κοινωνίας είστε αναντίστοιχη της εποχής και αυτό είναι η χειρότερη βρισιά για εσάς.

Προς τους πολιτικούς: Αφού δεν υπάρχετε, που δεν υπάρχετε, δεν πάτε σπίτια σας? Στις τελευταίες εκλογές υπήρχε ένα μπλουζάκι που έλεγε "ψήφο σε κανένα πούστη, μπουρδέλο τα κάνω και μόνος μου".

Προς τους "καπιτάλες": Μμμ, κάτι μου λέει ότι τελικά εσείς παίρνετε όλες τις αποφάσεις άρα εσείς είστε και το πρόβλημα. Φροντίστε να συνηθίσετε αυτούς τους καιρούς που ζούμε σε μία άλλη ποιότητα δημοκρατίας. Κάτι τρίζει? Μην φοβάστε, μάλλον είναι το έδαφος κάτω από τα πόδια σας.

http://inlovewithlife.wordpress.com/

Αυτό λοιπόν είναι το "μανιφέστο" των "παιδιών".

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Εγώ προφανώς είμαι αρτηριοσκληρωμένος καπιτάλας αφού τα παραπάνω τα θεωρώ ποταπές μαλακίες. Βέβαια μυνήματα του τύπου "αρχίζει αυτή η ανένδοτη αλληλουχία γεγονότων" και "φροντίστε να συνηθίσετε αυτούς τους καιρούς που ζούμε σε μία άλλη ποιότητα δημοκρατίας" εγώ τα λαμβάνω ως απειλή, φασιστικη πρακτική... Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 11:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ήτανε τυχαίο που προκάλεσα κάποιους συνομιλητές να ανοίξουμε θέμα για τα σκάνδαλα. Όταν είπα θα πέσουνε τάπες, δεν εννοούσα ότι θα αποδείκνυα ότι δεν υπήρξαν σκάνδαλα, οι τάπες θα αφορούσανε την σημασία και τον ρόλο που παίξανε αυτά τα σκάνδαλα στο όλο σξκηνικό που έχει στηθεί στον τόπο μας. Εκεί θα συνειδητοποιούσε ο κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος πόσο μαλάκα τον έχουνε πιάσει τα ΜΜΕ σε αυτή την χώρα και πόσο πρόβατο κατάντησε με το να μην βάζει το μυαλό του να σκεφτεί λιγάκι....



Δεκτό ότι μπορεί μέσα στον ντόρο να περάσουν κάποια αλλα πράγματα στο ντούκου
Αλλα αυτό δεν αναιρεί τα σκάνδαλα ουτε τα δικαιολογεί.

Τώρα για τα καταστήματα που άνοιξαν εχτες στο κέντρο της Αθηνας εγώ συμφωνώ λογο
Της ειδικής περίστασης έχω πει ότι είμαι εναντία της εργασίας την Κυριακή αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να γίνει εξαίρεση καθώς με αυτά που έγιναν εκτος
Απ ζημίες που είχαν υποστεί είχαν παραμείνει κλειστά και τόσες μέρες κάπως
Πρέπει να καλύψουν τη χασούρα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 13:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω είναι απόσπασμα από την απάντηση του καθηγητή του Πανεπιστημίου Πειραιώς Παναγιώτη Ήφαιστου. Του στείλανε και αυτουνού το "μανιφέστο" με e-mail...

Βέβαια σύμφωνα με το "μανιφέστο" μιλάμε για την άποψη κάποιου "βαρεμένου από την μαλακία τόσων ετών"... Επειδή υπάρχουν και κάποιοι όμως που δεν διασκεδάζουνε με τον Λαζόπουλο (πχ) και έχουν και κάποια στοιχειώδη μόρφωση για να διαβάσουν ένα δύσκολο -ίσως- κείμενο, αξίζει τον κόπο να του ρίξετε μια ματιά....

Σας «δικαιολογώ» ακόμη για ένα σημαντικό λόγο. Πιο ραγδαία απ’ ότι στο παρελθόν, τις δύο τελευταίες δεκαετίες ισχυρές πολιτικά μακάβριες δυνάμεις με έξωθεν καταβολές (μια τουλάχιστον τέτοια «μειλίχια δύναμη» έχει οκταετή υπηρεσία στο υπερατλαντικό Πεντάγωνο και σήμερα, για να θολώσει τα νερά, βγαίνει και αυτός ως τιμητής της «τάξης» της κοινωνίας που ο ίδιος συνείσφερε στην πνευματική της διάλυση) επιδίδονταν στην συστηματική αποδόμησή σας. Δηλαδή, εσείς οι δεκαπεντάχρονοι, ενδεχομένως πριν ακόμη να έχετε γεννηθεί, συγκεκριμένες «δράσεις» διοχετεύτηκαν με σχεδιασμένο σκοπό την αποδόμηση των κοσμοθεωρητικών σας θεμελίων (ιστορική ανεκδοτολογία, αντεθνική προπαγάνδα), την συντριβή της ψυχικής και πνευματικής σας ενότητας (εμφύλιος πόλεμος και αμερικανόδουλη εγκάθετη Χούντα), την πολιτική και συνειδησιακή απονεύρωσή σας (μεταμοντέρνα ιδεολογήματα), το ροκάνισμα της συλλογικής σας ελευθερίας (ροκάνισμα της εθνικής ανεξαρτησίας με διπλωματική εκμηδένιση της «ελληνικής» διπλωματίας) και την ανθρωπολογική διάλυσή σας με ενθάρρυνση της λαθρομετανάστευσης.

Για να εξηγούμαστε, δεν μιλώ για κάποια συνομωσία. Αναφέρομαι σε στρατηγικά σχέδια και στην στρατηγική μαλακής ισχύος των ηγεμονικών κρατών. Είναι συνήθεις πρακτικές στις διακρατικές σχέσεις. Για ένα οποιοδήποτε λαό ισχύει βεβαίως, αυτές οι πρακτικές είναι οι λιγότερο επικίνδυνες αν έχει πνεύμα, ψυχή και σώμα. Αν δεν έχει, ισχύει η αθάνατη ρήση του Περικλή: "περισσότερο φοβούμαι τα δικά μας σφάλματα , παρά των εχθρών τα σχέδια"Περικλής Θουκυδίδου Α144. Εάν κάποιος με καταβολές στο υπερατλαντικό πεντάγωνο, για παράδειγμα, θα μπορούσε να ασχημονεί πνευματικά πάνω στην ελληνική διπλωματία εμποδίζοντας την χειραφετημένη ελληνική πολιτική σκέψη, θα έδειχνε πόσο άξιοι της μοίρας μας είμαστε. Για να είμαι τελείως ειλικρινής, όσοι ξεσπάσετε τις τελευταίες μέρες στα κέντρα των πόλεών μας σας θεωρώ τον τελευταίο (και θλιβερό και αξιοθρήνητο) τροχό της ηγεμονικής άμαξας.

Το πλήρες κείμενο στο http://www.ifestosedu.gr/90BarbarianDec08Gr.htm, με τίτλο <<20.12.2008. Απάντηση στον ακταρμά σκέψεων και απόψεων της "elenis">>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 16:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Μητρόπολη είχε την τιμητική της έμαθα....

Τετάρτη, 24 Δεκέμβριος 2008
Η αλητεία δεν έχει όρια ούτε παραμονή των Χριστουγέννων

"Παραμονή Χριστουγέννων. 10 το βράδυ. Σε λίγες μόνο ώρες θα ξεκινήσει η Χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία.

Σήμερα τα "χαϊδεμένα παιδιά" των ΜΜΕ είχαν πορεία.
Παρά την πληθώρα διμοιριών από ΜΑΤ (το οποίο ομολογούν ακόμη και οι αναρχικοί στη σελίδα τους)

ΕΓΡΑΨΑΝ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

ΛΕΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ
(το έργο του στην περίοδο της κατοχής είναι αναμφισβήτητο - ενδεικτικά αναφέρουμε ότι έσωσε πλήθος κόσμου από το θάνατο λόγω της πείνας στην κατοχή)

ΕΞΥΒΡΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ

ΕΞΥΒΡΙΣΑΝ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ

και πιθανότατα
ο ιερέας ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΙΑΙΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ
(αυτό δεν το ομολογούνε οι ίδιοι και γι αυτό εκφράζουμε ακόμη τις επιφυλάξεις μας).

http://antiparakmi.blogspot.com

Περισσότερες φωτογραφίες εδω : http://egersis.blogspot.com/2008/12/h-ento.html

και πικάντικο βιντεάκι με τα κωλομέρια των "παιδιών" :

http://www.youtube.com/watch?v=GTFie-Y8Q70

Εξέγερση του κώλου.....

Ωραία ατμόσφαιρα !!!
Ελλάδα, μητέρα της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 21:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φίλε KERRY KING, όσα έγιναν για ποιό λόγο
έγιναν; Δεν έγιναν για να έχουμε χάος και αναταραχή;
Δεν έγιναν για να εξευτελίσουν και ευτελίσουν ότι ιερό
και όσιο; Δεν έγιναν για να μας πούνε: "εδω ειναι, δεν
υπάρχει ούτε ιερό ούτε όσιο, ούτε σέβας, ούτε τίποτε, μόνο
δουλειά και σκλαβιά"; Ότι γίνεται για ζημιά γίνεται, τίποτε
για καλό...Εδώ και χρόνια...
Κι όμως..., δεν το καταλαβαίνουμε, ή το αρνούμαστε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 09:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Με το Σκοπιανό συνδέει τις ταραχές στην Ελλάδα, με επίκεντρο την Αθήνα, το φύλλο με ημερομηνία 23/12/2008, της εφημερίδας, κύριος εκφραστής του αμερικανικού κατεστημένου και υποστηρικτής των απόψεων της εκάστοτε Αμερικανικής Κυβέρνησης.
Μεταξύ άλλων στο εξαιρετικά αρνητικό «άρθρο» της Anne Applebaum για τα γεγονότα υπάρχει εκτεταμένη αναφορά και στο …σκοπιανό : «Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι μέλος της Ε.Ε., η μεγαλύτερη συνεισφορά της Ελλάδας στην ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική συνίσταται στην ξεροκέφαλη πολιτική της να θέτει προσκόμματα στην διεθνή αναγνώριση της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας» - για λόγους που είναι περίπλοκοι να τους αναλύσουμε - εκτός αν η τελευταία αλλάξει το όνομά της σε FYROM «Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας», ένα ακρωνύμιο που όλοι οι υπόλοιποι θεωρούν καταγέλαστο. Σε ότι αφορά την εσωτερική πολιτική οι Έλληνες είναι διαβόητοι για την χάλκευση οικονομικών στοιχείων που ήταν απαραίτητα για την είσοδό τους στην ζώνη του ευρώ».

Εσύ επιμένεις να συνδέεις την αντίδραση στην κάκιστη πολιτική της κυβέρνησης σε οικονομικά, κοινωνικά, πολιτικά θέματα με το βέτο που έθεσε ο Καραμανλής στους Αμερικάνους για τα Σκόπια.
Σε ενημερώνω οτι όλα τα συμφέροντα των Αμερικάνων δέν μειώθηκαν στο παραμικρό στην χώρα μας, οι δήθεν υπογραφές για τον αγωγό δείχνουν οτι είναι εικονικές, ενώ το ΒΕΤΟ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΟΧΙ ΗΡΩΙΣΜΟΣ.
Οποιαδήποτε κυβέρνηση βρισκόταν εκείνη την στιγμή το ίδιο θα έκανε διαφορετικά θα είχε κατηγορηθεί για προδοσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 09:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
Η Μητρόπολη είχε την τιμητική της έμαθα....

Τετάρτη, 24 Δεκέμβριος 2008
Η αλητεία δεν έχει όρια ούτε παραμονή των Χριστουγέννων

"Παραμονή Χριστουγέννων. 10 το βράδυ. Σε λίγες μόνο ώρες θα ξεκινήσει η Χριστουγεννιάτικη Θεία Λειτουργία.

Σήμερα τα "χαϊδεμένα παιδιά" των ΜΜΕ είχαν πορεία.
Παρά την πληθώρα διμοιριών από ΜΑΤ (το οποίο ομολογούν ακόμη και οι αναρχικοί στη σελίδα τους)

ΕΓΡΑΨΑΝ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ

ΛΕΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ
(το έργο του στην περίοδο της κατοχής είναι αναμφισβήτητο - ενδεικτικά αναφέρουμε ότι έσωσε πλήθος κόσμου από το θάνατο λόγω της πείνας στην κατοχή)

ΕΞΥΒΡΙΣΑΝ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ

ΕΞΥΒΡΙΣΑΝ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ

και πιθανότατα
ο ιερέας ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΒΙΑΙΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ
(αυτό δεν το ομολογούνε οι ίδιοι και γι αυτό εκφράζουμε ακόμη τις επιφυλάξεις μας).


Και εγώ είμαι χριστιανός αλλά πρέπει η θρησκεία οι άνθρωποι που την εκπροσωπούν να καθαρίσουν την εκκλησία απο τους ιερείς που ντροπιάζουν το όνομα του Ιησού.
Στρέφουν συμπαρασύρουν άμυαλο κόσμο που ταυτίζει αυτούς τους ιερείς με τον ίδιο τον χριστιανισμό, τα αποτελέσματα τα βλέπεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 10:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν συνδέω τίποτα snoopy, εγώ ψάχνω, παραθέτω και προπάντων σκέφτομαι.
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του και αναλαμβάνει τις ευθύνες του...

quote:
Και εγώ είμαι χριστιανός αλλά πρέπει η θρησκεία οι άνθρωποι που την εκπροσωπούν να καθαρίσουν την εκκλησία απο τους ιερείς που ντροπιάζουν το όνομα του Ιησού.
Στρέφουν συμπαρασύρουν άμυαλο κόσμο που ταυτίζει αυτούς τους ιερείς με τον ίδιο τον χριστιανισμό, τα αποτελέσματα τα βλέπεις.

Αν αυτό είναι το μόνο που έρχεται στο μυαλό σου από όλο αυτό που πόσταρα, πάω πάσο....
Η φεγγαράδα στην Μητρόπολη δεν φέρνει την κάθαρση πάντως, είναι αισχρή και ελλεινή κατάντια μιας ξεφτιλισμένης "ελληνικής" (κατά τηβ ιθαγένεια μόνο) νεολαίας. Εμένα με εξόργισε και ας μην είμαι χριστιανός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 12:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Κρανίου τόπο» άφησαν πίσω

Αρχισε η αποτίμηση των καταστροφών σε ΕΜΠ, ΟΠΑ, Νομική μετά την επέλαση των καταληψιών

(Των Αποστολου Λακασα – Ζωγιας Κουταλιανου)

Κατεστραμμένα εργαστήρια, γραφεία καθηγητών και διοικητικού προσωπικού, βαμμένοι τοίχοι, σπασμένα τζάμια. «Κρανίου τόπο» άφησαν πίσω τους οι καταληψίες που είχαν εγκατασταθεί μετά τον θάνατο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου (Σάββατο, 6 Δεκεμβρίου) στα τρία κεντρικά κτίρια πανεπιστημίων της Αθήνας, μετατρέποντάς τα σε «ορμητήριο». Κατά τη διάρκεια των αργιών λόγω Χριστουγέννων - και μετά από πιέσεις των πρυτανικών αρχών και εκπροσώπων φοιτητικών παρατάξεων - και οι τελευταίοι, λιγοστοί καταληψίες, εγκατέλειψαν το ιστορικό κτίριο του ΕΜΠ επί της Πατησίων, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (πρώην ΑΣΟΕΕ) και τη Νομική Αθηνών. Από χθες, οι πρυτανικές αρχές άρχισαν την αποτίμηση των καταστροφών.

Ωστόσο προβληματισμό προκαλεί το γεγονός ότι υπήρξαν αντικρουόμενες πληροφορίες όσον αφορά την έκταση της καταστροφής στο ιστορικό κτίριο του ΕΜΠ. Ο πρύτανης του ιδρύματος κ. Κωνσταντίνος Μουτζούρης ανέφερε στην «Κ» ότι ζημιές σημειώθηκαν κυρίως στο «σώμα» του κτιρίου (μάρμαρα, τζάμια, πόρτες). «Οι καταληψίες δεν κατέστρεψαν εργαστήρια και βιβλιοθήκες» πρόσθεσε. Αντίθετα, καθηγητές του ιδρύματος έκαναν λόγο στην «Κ» για περισσότερο εκτεταμένες ζημιές και σε εργαστήρια. «Είναι καιρός να πούμε την αλήθεια στην κοινή γνώμη και όλοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Οι πρυτανικές αρχές βρέθηκαν σε μία δίνη το τελευταίο διάστημα, και στο πλαίσιο αυτό κατανοώ μία πιθανή προσπάθεια συγκάλυψης του μεγέθους των καταστροφών. Ομως πλέον πρέπει να πάψουμε να λειτουργούμε με αυτό τον τρόπο», ήταν το σχόλιο καθηγητή στην «Κ». Το κτίριο ασφαλίστηκε χθες από τις πρυτανικές αρχές, ενώ σήμερα η τεχνική υπηρεσία του ΕΜΠ θα αποτιμήσει τις ζημιές.

Στο κτίριο της πρώην ΑΣΟΕΕ η πρώτη εικόνα που αντίκρισαν οι πρυτάνεις ήταν ένα τελείως διαφορετικό... εικαστικό τοπίο. Οι τοίχοι του ιδρύματος ήταν γεμάτοι συνθήματα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται βάψιμο όλο το κτίριο. Ακόμα και έτσι είναι βέβαιο - ότι σε λίγες ημέρες κάποια νέα συνθήματα θα εμφανιστούν. Οι τοίχοι όμως ήταν μόνο η αρχή. Οπως ανέφερε στην «Κ» ο πρύτανης του ιδρύματος κ. Γρηγόρης Πραστάκος, οι καταληψίες διέρρηξαν δέκα γραφεία καθηγητών και τέσσερις γραμματείες, ενώ διέλυσαν και ένα εργαστήριο στο οποίο υπήρχαν υπολογιστές. Επίσης, εκτεταμένες είναι οι καταστροφές στον εξοπλισμό που διέθεταν οι φοιτητικές παρατάξεις στους χώρους που τους έχουν διατεθεί από το ίδρυμα. Ηδη, από χθες ξεκίνησαν οι εργασίες επισκευής.

Στη Νομική Αθηνών από χθες το πρωί είχαν πιάσει δουλειά τα συνεργεία επισκευών. Οπως τόνισε - μιλώντας στην «Κ» ο πρόεδρος του Πολιτικού Τμήματος της Νομικής Σχολής κ. Χρήστος Λυριτζής, κυρίως έχουν καταστραφεί τοίχοι, πόρτες και τζάμια, αλλά δεν υπάρχουν καταστροφές σε γραφεία.

Στη Θεσσαλονίκη οι πρώτες εκτιμήσεις ανεβάζουν στις 150.000 ευρώ το κόστος αποκατάστασης των ζημιών στο ΑΠΘ. Εντούτοις, το ποσό πιστεύεται πως θα εκτιναχθεί όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία απογραφής.

Εκτός βέβαια από τις υλικές ζημιές, σημαντικές είναι και οι συνέπειες στη λειτουργία των ιδρυμάτων που για περισσότερες από τρεις εβδομάδες τελούσαν υπό κατάληψη. Ηδη, έχουν χαθεί πολλά μαθήματα και θεωρείται βέβαιο ότι θα υπάρξει παράταση του εξαμήνου, ώστε να συμπληρωθούν οι 13 εβδομάδες μαθημάτων, που απαιτούνται κατ’ ελάχιστον για την τυπική ολοκλήρωση ενός εξαμήνου.

Hμερομηνία : 30/12/08

Copyright: http://www.kathimerini.gr

Εκτονωθηκαν τα "παιδιά" κι εμείς σαν μαλάκες βεβαίως-βεβαίως καλούμαστε να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Για όσους δεν το γνωρίζουν, οι ζημιές καλύπτονται από τα κονδύλια του προϋπολογισμού για την παιδεία....

Να μας ζήσει το ΑΣΥΛΟ !!!

Όλη η ΕΛΛΑΔΑ ένα ΑΣΥΛΟ (ανιάτων....)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 12:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μας ζήσει το ΑΣΥΛΟ !!!

Όλη η ΕΛΛΑΔΑ ένα ΑΣΥΛΟ (ανιάτων....)

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy