ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 23:53:38  Εμφάνιση Προφίλ
ξέχασα να γράψω ότι γέλασα πολύ με τις απαντήσεις του think math στον ευρωπαίο. ήθελα να τα πω και εγώ αλλά συγκρατιόμουν...

επίσης ξεκαθάρισε ευρωπαίε ποια χαρακτηριστικά του ανθρώπου είναι μοναδικά και ποια όχι. το παράδειγμα με την τράπουλα μπορεί να τροποποιηθεί με την επιλογή τυχαίως 50 αριθμών από το 1 μέχρι το 1000
όπου 1000 ας πούμε είναι τα χαρακτηριστικά. κάθε οργανισμός "διαλέγει" τυχαία 50 χαρακτηριστικά. Οι συνδυασμοί είναι ... ξέρεις μαθηματικά; πές μου εσύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 00:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΑΠΟΔΕΙΞΗ 2 :
Μία που ο φίλος IndustrialAngel αναφέρεται σε πιθανότητες , που ούτως η άλλως σε αυτές ο ευρωπαίος είναι αετός , ας μας εξηγήσει, πως εξηγεί ο Δημιουργισμός τις παρακάτω πιθανότητες που αναφέρει το παρακάτω λίνκ :

http://www.youtube.com/watch?v=TUxLR9hdorI

Το οποίο αναφέρεται στους ανθρώπινους ενδογενείς ρετροιούς και δείχνει οτι το RNA τους που έχει ενσωματωθεί στο ανθρώπινο κατα την διάρκεια κάποιας προιστορικής επιδημίας , τυχαίνει να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση και στα ίδια γονίδια και σε ανθρώπους και σε πιθήκους ?
Μήπως κατα τύχη ?

Αλλη μία ακλόνητη απόδειξη οτι άνθρωποι και πίθηκοι μοιράζονται κάποιο κοινό πρόγονο ο οποίος μοίρασε το "μολυσμένο" RNA και στα δύο είδη .

Καμμία θεολογική εξήγηση ?
Αναμένουμε .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 09:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή την εξέλιξη στο γονιδίωμα,είναι που λέμε ότι δεν υπαρχει ρε makfor, μας δουλεύεις τώρα;Λέμε, πιστεύεις ότι υπάρχει ενδιάμεσος κρίκος, μεταξύ ανθρώπου πιθήκου;Τόσο απλά...Ενδιάμεσος κρίκος μεταξύ άλλων ζώων; Έχουμε αποδείξεις γι αυτό;Γιατί απο παραμύθια, έχουμε ακούσει πολλά...
Αυτό θέλω να μου πεις κι άσε τις κατηγορίες και τις κατηγοροποιήσεις...Όλοι κριτικη επιτροπή γίνανε;Μα που ειμαστε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 11:56:46  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλοί συνδετικοί κρίκοι έχουν βρεθεί.Για παράδειγμα, για τα πουλιά ο ενδιάμεσος κρίκος είναι ο αρχαιπτέρυγας ένα ενδιάμεσο μεταξύ πουλιού και δεινοσαύρου: για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Archaeopteryx

Του ανθρώπου αναζητάται ακόμα, το εντομοφάγο θηλαστικό από το οποίο προέκυψαν άνθρωποι και λοιπά πρωτεύοντα θηλαστικά. Η ύπαρξη του είναι όμως βέβαιη.Το αναμφισβήττο γεγονός είναι ότι τα γονιδιώματα ανθρώπων και πιθήκων είναι πάρα πολύ κοντά. όπως φαίνεται στα βιντεάκια που παράθεσε ο think math είμαστε 98% ίδιοι με τους χιμπατζήδες πιο κοντά από ότι είναι μεταξύ τους φυλές ποντικιών η' οι ζέβρες με τα άλογα. Γιατί ο Θεός να μας φτιάξει τόσο όμοιους; Με δεδομένο ότι σκοπός του Θεού δεν είναι να δοκιμάζει με το να δείχνει ψέμματα στον άνθρωπο.

Και σε παρακαλώ διαχώρισε αν θεωρείς στατικές όλες τις μορφές ζωής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 11:59:45  Εμφάνιση Προφίλ
και επειδη το ΛΕΤΕ τι παει να πει ρε συ ?? ΤΙ ??? οτι λετε ειναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ???

και για πες δηαλδη τι λετε ? γιατι ολο ΛΕΜΕ ΛΕΜΕ λες αλλα δε μας λες ... για εξηγησε μας την εξεληξη κατα την πιστη σου .. δωσε μας μια θεωρια και ασε τα σουπα μουπες και τους πατσαδες ... για πες ΤΙ ΛΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ???

και που εισαι πριν απο χρονια λεγατε πολλα που σημερα ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΤΕ τι εγινε η απολυτη ΑΛΗΘΕΙΑ ??? ααα ??? και απο οσο ξερω λετε οτι η επιστημη ειναι διαβολικη ... ΕΙΝΑΙ ? εγω αλλα και οι αλλοι φιλοι (προσεξε δεν λεω ΕΜΕΙΣ .. γιατι δεν ειμαι εκπροσωπος ΚΑΝΕΝΟΣ!!!) εχουμε εξηγησει πως κατανοει ο καθενας την ΕΞΕΛΙΞΗ ή εστω την δημιουργια του ανθρωπου ... ΕΣΥ-ΕΣΕΙΣ ομως δεν λετε τιποτα ... για ριχτο να μαθουμε ρε φιλε τελικα ... γιατι που ξερεις μπορει και να συμφωνουμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ !!! κανε μια προσπαθεια να ΜΙΛΗΣΕΙΣ μια φορα ... αντε ριχτο

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 12:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
και ποιος αραγε δεν μας λεει οτι οι φαλαινες , οι γατες ή ακομη και τα μυρμηγκια δεν ειναι ποιο ΝΟΗΜΟΝΑ απο εμας ?

Oυδέν σχόλιο!

quote:
IndustrialAngel:
Το κακό με τους trexagireve ευρωπαίο και ψηλό είναι ότι επιμένουν να αναζητούν το ΠΩΣ όχι στην επιστήμη αλλά σε μια ερμηνεία που δίνουν κάποιοι σέ ένα ιερό βιβλίο. Και ρωτάω αν είναι σίγουροι για αυτήν την ερμηνεία που δίνουν.

Το κακό με σας είναι ότι έχετε αποδεχτεί τη θωρία ως απόδειξη....ζητώ αποδείξεις και απλά φέρνετε τις εκτιμήσεις και τίποτα περισσότερο.

quote:
IndustrialAngel:
τα περί κατάρριψης από ένα μικρό παιδί του big bang άστα ευρωπαίε.

Γιατί? πως δημιουργήθηεκε μία έκρηξη από το κενό?
ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ...μας λέει η επιστήμη. Όταν λοιπόν μάθει με το καλό να έρθεις να μας το ανακοινώσεις.

quote:
IndustrialAngel:
Θεωρώ ότι και η θρησκευτική και η επιστημονική εξήγηση είναι καταρριπτέες από ένα μικρό παιδί, γιατί και οι 2 προϋποθέτουν ένα αυθύπαρκτο ον, στη μια περίπτωση αυθύπαρκτη ενέργεια και στην άλλη αυθύπαρκτη θεϊκή οντότητα.Ή αναπαράγοντας την ατάκα μου στη δασκάλα της 3ης δημοτικού:"ωραία ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, και ποιος έφτιαξε το Θεό;"

Δε σου απάντησε ότι κανείς δεν ξέρει το γιατί? και ότι ο ποιος σοφός άνθρωπος θα φανεί πίθηκος μπροστά στη σοφία του Θεού! όπως ο Ηράκλειτος μας είπε?

quote:
IndustrialAngel:
Τα κοσμογονικά είναι πολύ δύσκολα ζητήματα για την ανθρωπότητα ακόμα και κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει με σιγουριά. Έστω ότι τον έφτιαξε ο Θεός τον κόσμο...ποιος από όλους;Τουλάχιστον αν θερωρήσουμε το σύμπαν αυθύπαρκτο δε θα τσακωνόμαστε με τους οπαδούς των άλλων θρησκειών.

Ο Θεός Ένας είναι, είναι αυτός των όλων και δεν έχει όνομα!!.....για προσπάθησε να φωνάξεις δυνατά το όνομά Του που έχει γραφτεί στην Παλαιά Διαθήκη!... ΓΧΒ

quote:
IndustrialAngel:
Αν η εξέλιξη είναι νόμος της φύσης και ισχύει στα άλλα ζώα οφείλει να ισχύει και στον άνθρωπο, καθώς συμφωνήσατε ότι όλοι οι άλλοι νόμοι ισχύουν για τα άλλα ζώα όπως ισχύουν για τον άνθρωπο. Επομένως απόδειξη της ισχύος της εξέλιξης στους οργανισμούς στο σύνολο τους επιβάλλει την ισχύ της στον άνθρωπο. Εξάλλου τα χρωμοσώματα και η κληρονομικότητα που συνδέονται με την εξέλιξη ισχύουν και στον άνθρωπο. Άρα το ερώτημα είναι και γενικότερο. Αν κάποιος δέχεται την εξέλιξη θα τη δεχτεί ως καθολικό μηχανισμό που αφορά όλους τους οργανισμούς και όχι όλους πλην του ανθρώπου.

Είμαι υπέρ της εξέλιξης του ιδίου είδους, δεν μπορεί δηλαδή από ένα διαφορετικό είδος να βγει ένα άλλο. Δεν μπορεί δηλαδή η φάλαινα να βγήκε από εκεί που βγήκε και το σκουλήκι! δεν στέκι!!...πως να το κάνουμε!!

quote:
IndustrialAngel:
Επίσης ερώτηση προς τους δημιουργιστές:Δε σας προκαλεί υπαρξιακό θέμα το ότι αν είχατε γεννηθεί σε άλλη χώρα και είχατε ασπαστεί άλλη θρησκεία όλα αυτά περί αδάμ και εύας δε θα τα πιστεύατε και ότι θα λέγατε πχ ότι ο Αλλάχ ή ο Διας ή ο Βούδας μας έφτιαξε και όχι ο Θεός των Χριστιανών.

Και πάλι όμως ο Θεός θα μας είχε φτιάξει και όχι ο κυρ Μπάμπης!

quote:
IndustrialAngel:
Ψάξτε στο νετ για hominid skulls να δείτε φωτογραφίες και όχι φότοσοπ και πείτε μου αν αυτά που θα δείτε στέκονται ανάμεσα στο σημερινό άνθρωπο και στα πρωτεύοντα θηλαστικά. Εκτός αν βρίσκεστε σε μόνιμη κατάσταση άρνησης.

Εσύ θα τα ψάξεις και θα τα φέρεις να μας τα δείξεις....εσύ τα ισχυρίζεσαι και συ οφείλεις να τα αποδείξεις.

quote:
IndustrialAngel:
οι άνθρωποι δεν ξέρουν με τη γέννηση τους αυτά που κατέχει η ανθρωπότητα στο σύνολο της. Επίσης οι αρχαίοι μας πρόγονοι μιλούσαν με άναρθρες κραυγές και όχι με γλώσσες.

Μπα? ....τους έχεις ακούσει?...υπάρχει και καμιά μαγνητοφωνημένη συνομιλία?

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή αυτά τα περί νόησης τα βρίσκω λίγο περίεργα, δεν είχαμε πάντα αυτό το επίπεδο νόησης. Ο άνθρωπος ανέπτυξε πολιτισμό σε κάποια φάση της εξέλιξης του και αυτό τον έκανε να ξεχωρίσει πάρα πολύ.

Αυτό είναι λογικό....δεν αντιλέγει κανείς σε αυτό.

quote:
IndustrialAngel:
Το θέμα είναι πόσο εξυπνότερος ήταν ο άνθρωπος που ζούσε στις σπηλιές και πιο πριν από μια φάλαινα η΄ένα δελφίνι που είναι ιδιαίτερα έξυπνα ζώα

Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος αρκετά.


quote:
IndustrialAngel:
Και αν η εξελικτική πίεση τον έκανε να αναπτύξει την εξυπνάδα του σε αντίθεση με το δελφίνι που αναλώνει το μισό εγκεφαλό του στο να μπορεί να ακούει σωστά τις αντανακλάσεις των σφυριγμάτων του ώστε να λειτουργεί σαν ζωντανό σόναρ.

Και γιατί να μη συμβεί αυτό και σε άλλους οργανισμούς?....τόσο κακότυχοι ήσαν αυτοί?

quote:
IndustrialAngel:
Ποιο χαρακτηριστικό του ανθρώπου εν ολίγοις είναι μοναδικό. Μη συγκρίνετε το σημερινό άνθρωπο αλλά τον πανάρχαιο πρόγονο μας..

Η νόηση.
Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι η νόηση είναι κληρονομική? λες από όντα χωρίς νόηση να βγήκαν οι άνθρωποι με νόηση?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 04/02/2010 12:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 12:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Λοιπόν επειδή αρκετες κοτσανες έγραψες , άκουσε το παρακάτω βίντεο , το οποίο αποτελεί αντάνταχτη ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την κοινή καταγωγή του ανθρώπου και του πιθήκου , και αν μπορείς δώσε μας μία θεολογική εξήγηση αν έχεις :
http://www.youtube.com/watch?v=zi8FfMBYCkk
Για να σε πληροφορήσω , μιλά ο Kenneth Miller , διάσημος γενετιστής ( που δεν είναι Αθεος ) και αναφέρει μία απο τις εκατοντάδες αποδείξεις της εξέλιξης του ανθρώπου απο το γονιδίωμα .

Η ΕΞΕΛΙΞΗ είναι αποδεδειγμένο γεγονός και για τον άνθρωπο , όσο και να φωνάζεις .
Αν έχεις εναλλακτική εξήγηση να την ακούσουμε .
Τα υπόλοιπα που γράφεις δεν τα σχολιάζω γιατί απλά δεν σχολιάζω ανοησίες .



Περιμένεις δηλαδή να σχολιάσω ένα βίντεο που αναρτήθηκε στο youtube?
Εγώ φίλε μου δεν είμαι ανόητος να κάθομαι να ασχολούμαι με το youtube, όταν είναι αποδεδειγμένο ότι το μοντάζ στα βιντεάκια που κατά καιρούς αναρτώνται πάει σύννεφο!!....πρόσφατα μάλιστα ένα ανόητο μέλος έφερε ένα βίντεο κατά του χριστιανισμού από το youtube!! με το οποίο γέλασε και το σκυλί! αφού το μοντάζ ήταν τόσο κακό! που δε βρέθηκε ούτε ένας χριστιανομάχος να το υπερασπιστεί.
Για το λόγο αυτό δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το ακούσω.

quote:
IndustrialAngel:
ξέχασα να γράψω ότι γέλασα πολύ με τις απαντήσεις του think math στον ευρωπαίο. ήθελα να τα πω και εγώ αλλά συγκρατιόμουν...

Α! κακώς!!!.....τα ξεχνάνε αυτά τα πράγματα?

quote:
IndustrialAngel:
ΑΠΟΔΕΙΞΗ 2 :
Μία που ο φίλος IndustrialAngel αναφέρεται σε πιθανότητες , που ούτως η άλλως σε αυτές ο ευρωπαίος είναι αετός , ας μας εξηγήσει, πως εξηγεί ο Δημιουργισμός τις παρακάτω πιθανότητες που αναφέρει το παρακάτω λίνκ :
http://www.youtube.com/watch?v=TUxLR9hdorI

Το οποίο αναφέρεται στους ανθρώπινους ενδογενείς ρετροιούς και δείχνει οτι το RNA τους που έχει ενσωματωθεί στο ανθρώπινο κατα την διάρκεια κάποιας προιστορικής επιδημίας , τυχαίνει να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση και στα ίδια γονίδια και σε ανθρώπους και σε πιθήκους ?
Μήπως κατα τύχη ?
Αλλη μία ακλόνητη απόδειξη οτι άνθρωποι και πίθηκοι μοιράζονται κάποιο κοινό πρόγονο ο οποίος μοίρασε το "μολυσμένο" RNA και στα δύο είδη .
Καμμία θεολογική εξήγηση ?
Αναμένουμε .



Απάντησα, αν θέλεις να σχολιάσω ένα χωρίο από μία ιστοσελίδα καλώς, να το φέρεις να το εξετάσουμε.
Το να κάτσω όμως να ασχοληθώ με βίντεο αμφιβόλου προελεύσεως και γνησιότητας, αυτό δεν το κάνω....αυτά είναι για τους χάνους.

quote:
IndustrialAngel:
Πολλοί συνδετικοί κρίκοι έχουν βρεθεί.Για παράδειγμα, για τα πουλιά ο ενδιάμεσος κρίκος είναι ο αρχαιπτέρυγας ένα ενδιάμεσο μεταξύ πουλιού και δεινοσαύρου: για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Archaeopteryx

Μάλιστα.....ένας σκελετός δηλαδή εξηγεί τα χιλιάδες είδη πουλιών.....αποκλείεται δηλαδή να ήταν ένα ξεχωριστό είδος που ποτέ δεν εξελίχθηκε αλλά απλά χάθηκε όπως και οι δεινόσαυροι....τι λέει περί αυτού η επιστήμη?

quote:
IndustrialAngel:
.....φαίνεται στα βιντεάκια που παράθεσε ο think math είμαστε 98% ίδιοι με τους χιμπατζήδες πιο κοντά από ότι είναι μεταξύ τους φυλές ποντικιών η' οι ζέβρες με τα άλογα.

Γιατί τότε δε χρησιμοποιούμε βαλβίδες καρδιάς χιμπατζή, αλλά γουρουνιού?

quote:
makfor:
για εξηγησε μας την εξεληξη κατα την πιστη σου .. δωσε μας μια θεωρια και ασε τα σουπα μουπες και τους πατσαδες ... για πες ΤΙ ΛΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ???

Η πίστη μου δεν ασχολείτο με την εξέλιξη του πίθηκου ή του σκύλου, αλλά με αυτήν του ανθρώπου.
Και τον άνθρωπο ο Θεός τον δημιούργησε πέρα από κάθε άλλο είδος.-
Αν λοιπόν πιστεύετε ότι είμαστε το ίδιο με τον πίθηκο να μας φέρετε και τον πίθηκο εδώ στο φόρουμ.....να ακούσουμε την άποψή του.

quote:
makfor:
και που εισαι πριν απο χρονια λεγατε πολλα που σημερα ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΤΕ τι εγινε η απολυτη ΑΛΗΘΕΙΑ ??? ααα ??? και απο οσο ξερω λετε οτι η επιστημη ειναι διαβολικη ... ΕΙΝΑΙ ?

Για παράδειγμα?
Διαβολική η επιστήμη? έχεις ακούσει κανά χριστιανό να λέει έτσι εδώ στο φόρουμ?...θα μας τρελάνετε τελείως?

quote:
makfor:
εγω αλλα και οι αλλοι φιλοι (προσεξε δεν λεω ΕΜΕΙΣ .. γιατι δεν ειμαι εκπροσωπος ΚΑΝΕΝΟΣ!!!) εχουμε εξηγησει πως κατανοει ο καθενας την ΕΞΕΛΙΞΗ ή εστω την δημιουργια του ανθρωπου ... ΕΣΥ-ΕΣΕΙΣ ομως δεν λετε τιποτα ... για ριχτο να μαθουμε ρε φιλε τελικα ... γιατι που ξερεις μπορει και να συμφωνουμε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ !!! κανε μια προσπαθεια να ΜΙΛΗΣΕΙΣ μια φορα ... αντε ριχτο

Δεν έχεις εξηγήσει-τε καθόλου.
Ως απόδειξη, ότι προερχόμαστε από τη μαϊμού, φέρνετε το DNA, στην ερώτηση όμως σχετικά με την επιλογή των μοσχευμάτων δεν απαντάτε.
Στην ερώτηση γιατί κανένα άλλο είδος από τα δεκάδες των πιθηκοειδών δεν έχει τη νοημοσύνη του ανθρώπου, δεν απαντάτε.
Στο ότι εμείς οι χριστιανοί λέμε ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο ως ξεχωριστό είδος από τα άλλα, μας λέτε ότι ... "ΕΣΥ-ΕΣΕΙΣ ομως δεν λετε τιποτα"....πως αλλιώς δηλαδή να το πούμε για να το καταλάβετε....στα Κινέζικα?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 04/02/2010 12:59:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 13:21:14  Εμφάνιση Προφίλ
τι σχέση έχει η σοφία του Θεού με το γεγονός ότι είναι αυθύπαρκτος;;;;;; και ο Einstein είναι έξυπνος αλλά τον γέννησε μάνα. Η επιστήμη λέει για αυθύπαρκτη ενέργεια, η θρησκεία για αυθύπαρκτο Θεό. Σε ρωτάω κάτι απλό ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΘΕΟ; και ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ; Το συγκυριακό γεγονός της γεννήσης και βάφτισης μας ως χριστιανοί μας καθιστά γνώστες της αλήθειας; Σκέψου αν ήταν οι γονείς σου Ζουλού ή Μουσουλμάνοι και σε γαλουχούσαν σε άλλη θρησκεία δε θα πίστευες καθόλου στα περί Αδάμ και Εύας και αλλά σε μια εντελώς διαφορετική κοσμογονία. Έτυχε και γεννήθηκες χριστιανός και έμαθες την απόλυτη αλήθεια; Και οι άλλοι λαοί της γης είναι άτυχοι και βυθισμένοι στο ψέμμα; Αν η απάντηση στις 2 ερωτήσεις είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ τότε είσαι στο ίδιο καζάνι της άγνοιας με όλους μας.


Μα εσύ πιστεύεις στην στατικότητα των ειδών. Και η ίδια η ύπαρξη του αρχαιπτέρυγα ανατρέπει αυτή σου τη θεώρηση. ΔΕ φύτρωσε από τη γη. Προήλθε από τους δεινοσαύρους (από την εξέλιξη δηλαδή) και μας έδωσε τα πουλιά (με την εξέλιξη). Το γεγονός ότι δεν υπήρχε από καταβολή κόσμου αλλά για μια συγκεκριμένη περίοδο δείχνει ότι υπάρχει εξέλιξη.


Δηλαδή στην προσθετική στήθους που βάζουν σιλικόνη σημαίνει ότι είμαστε από σιλικόνη; Τα γουρούνια είναι πιο βολικά ζώα. Πρώτον είναι πιο εύκολο να φονευθούν χωρίς να εγείρονται ζητήματα προστασίας υπο εξαφάνισιν ειδών κτλ. Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με το μέγεθος ότι ταιριάζει καλύτερα/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 13:56:22  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαιος , εαν εχεις κατι να πεις πεστο ... εξελιξη ειδων και ανθρωπου , δωσε μου μια θεωρια που εξηγει πως και γιατι εχουμε τοσα ζωα , και πως και γιατι εχουμε τοσους ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους ... δεν σου ειπα τιποτα απο οσα λες ... (ποιο απλα ? εξηγησε μας με απλα λογακια την αποψη σου και εσυ μαλλον θα το κανεις δεν αναφερθηκα σε σενα αλλα στον πολυλογα που μιλαει χωρις να λεει κατι ... αποψεις ειναι το ζητουμενο και οποιος εχει την λεει , απολυτα σεβαστη)

παντως οτι μας εκανε διαφορετικους για να μη πλητουμε ... δεν το θεωρω σοβαρη απαντηση ...!!!!


οσο αφορα το τι ειναι η επιστημη , ρωτα τους σφυγμενους - παλαιοημερολογιτες να σου πουν ... ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ στο ΤΙ ΛΕΝΕ ως ποιο ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ σε καποιον που ανηκει στην "ιδια ή παρομοια" αιρεση - ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΕΣ , εσυ εισαι τετοιος ? εαν δεν εισαι δεν εχει νοημα να απαντας ... εαν εισαι τοτε τραβα στο ορος να μαθεις !!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 14:00:56  Εμφάνιση Προφίλ
επίσης αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε ώς ξεχωριστό είδος, τότε γιατί είναι τόσο ίδιος με τα υπόλοιπα πρωτεύοντα θηλαστικά;Ποια η σκοπιμότητα;
Γιατί η εξέλιξη να μην ισχύει για τον άνθρωπο


εξηγήστε μου αυτά ευρήματα, τα οποία δεν είναι φότοσοπ αλλά πραγματικά
http://www.boneclones.com/images/bh-kro-01_web-lg.jpg
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/compare.html

εξηγήστε μου γιατί δε χωράνε οι φρονιμίτες στο στόμα μας αφού ο Θεός μας έφτιαξε τέλειους.
εξηγήστε μου γιατί έχουμε τελευταίο οστό στην σπονδυλική στήλη κατάλοιπο της ουράς των αρχαίων προγόνων και μάλιστα ονομάζεται κόκκυς που στα αρχαία σημαίνει ουρά
εξηγήστε μου γιατί ανατριχιάζουμε όταν φοβόμαστε ακριβώς όπως τα ζώα
εξηγήστε μου γιατί υπάρχουν τρελοί ενώ η ψυχή είναι τέλεια
εξηγήστε μου γιατί η αγία γραφή λέει μόνο για δημιουργία ενώ διαπιστώνουμε στην πράξη και εξαφάνιση ειδών όπως οι δεινόσαυροι
εξηγήστε μου γιατί ο άνθρωπος ενώ είναι εκλεκτό πλάσμα του Θεού υπόκειται σε όλους τους νόμους
εξηγήστε μου γιατί λέει η παλαιά διαθήκη ότι ο Θεός έβαλε τα ζώα εκεί που είναι ενώ διαπιστώνουμε ότι όταν μειώνεται η τροφή τα ζώα μεταναστεύουν και δεν κάθονται να πεθάνουν

Απλές ερωτήσεις

Edited by - IndustrialAngel on 04/02/2010 14:04:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 14:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :
quote:
Περιμένεις δηλαδή να σχολιάσω ένα βίντεο που αναρτήθηκε στο youtube?
Εγώ φίλε μου δεν είμαι ανόητος να κάθομαι να ασχολούμαι με το youtube, όταν είναι αποδεδειγμένο ότι το μοντάζ στα βιντεάκια που κατά καιρούς αναρτώνται πάει σύννεφο!!....πρόσφατα μάλιστα ένα ανόητο μέλος έφερε ένα βίντεο κατά του χριστιανισμού από το youtube!! με το οποίο γέλασε και το σκυλί! αφού το μοντάζ ήταν τόσο κακό! που δε βρέθηκε ούτε ένας χριστιανομάχος να το υπερασπιστεί.
Για το λόγο αυτό δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το ακούσω.


Γιατί αμα το άκουγες θα καταλάβαινες ?

Οσο για την ιστοσελίδα που ζητάς , υπάρχουν εκατοντάδες που αναφέρονται στα δύο ζητήματα που έθεσα , αλλά θα τις αμφισβητήσεις και αυτές ώς αμφιβόλου προελεύσεως , γιαυτό δεν μπαίνω στον κόπο .
Γιαυτό θα στο κάνω νιανιά με απλα λόγια :

1) Πως εξηγείται θεολογικώς οτι 2 χρωμοσώμτα του DNA των πιθήκων που έχουν συνολικά 48 , βρίσκονται ενωμένα μαζί στο Χρωμόσωμα 2 του ανθρώπου έχοντας αποτέλεσμα να έχει ο άνθρωπος 46 χρωμοσώματα .
Δεν μπορούσε ο Θεός να φτιάξει τον άνθρωπο απο το μηδέν , και χρειάζοταν να ενώσει 2 χρωμοσώματα των πιθηκοειδών για να τον φτιάξει ?
Η μήπως ήθελε να μπερδέψει τους κακους επιστήμονες ?

2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

Αφού λοιπόν ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε αυτά τα δύο ερωτήματα , χωρίς κολοτούμπες , και την τακτική του "δεν ακούω δεν βλέπω " , και χωρίς να το ρίξεις στην τρελίτσα , μπορεί να γίνει κουβέντα . Αλλιώς εκτίθεσαι αλλή μια φορά στα μάτια αυτών που καταλαβαίνουν τι διαβάζουν , και τι βλέπουν .

Υ .Γ . Στην διαθεσή σου κάθε επιστημονική ιστοσελίδα που αναφέρεται στα ζητήματα αυτά όποτε θελήσεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:03:17  Εμφάνιση Προφίλ
Η ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ «Ελλάς»

Σύμφωνα με την ετυμολογία το όνομα Ελλάς φαίνεται να είναι σύνθετο από τις λέξεις <<(h)εος,α,ο>> και <<λαός>>. Η λέξη εος,α,ο στη σύνθεση γίνεται ε- και σημαίνει ο δικός,ή,ό μας ή ίδιος,α,ο, πραβλ: ε-δικός μας, ε-ταίρος, ε-ταιρία, ε-ορτή … Η λέξη «λαός» στην παραγωγή και σύνθεση λέγεται και με τους τύπους <<λεώς ή ληώς> και ως β’ συνθετικό: -λλας, -λιας, -λεας, -λειον, πρβλ: λεω-φόρος, λαός & βασί-λειο, βασι-λέας, παν-λαίκός > παλλαϊκός – Παλλάς, Αχιλλέας… και στην αρχαία ελληνική σημαίνει κυριολεκτικά το ενόργανο σώμα ή ύλη, ο στρατός ή η ανθρώπινη ομάδα ως οργανωμένα σύνολα.

Συνεπώς το όνομα Ελλάς > Ελλάδα πρέπει να σημαίνει ετυμολογικά - κυριολεκτικά ο εδικός μας λαός. Οι άνθρωποι του αυτού λαού.


Η λέξη «λαός» έχει τονικό παρώνυμο τη λέξη «λάος ή λάας-ας» που σημαίνει το μη οργανωμένο σύνολο, το ανόργανο σώμα και επομένως ο λίθος, η πέτρα απ’ όπου και λατομείο…

Παράβαλε και το μύθο Ομήρου που λέει: «λαούς δε λίθους ποίησε Κρονίων» που μεθερμηνευόμενος σημαίνει ο Θεός χρόνος (Κρόνος = από το εκ ρέω) μετέπλασε, κυοφόρησε το ανόργανο σώμα, την ανόργανη ύλη (τον πηλό, σύμφωνα με τη Χριστιανή Θρησκεία και το μύθο του Προμηθέα) σε οργανική, σε ανθρώπους. Παράβαλε ομοίως το μύθο του Δευκαλίωνα:

<< Ζευς δε πεμψας Ερμην προς αυτόν επετρεψεν αιρεισθαι ο τι βουλεται· ο δε αιρειται ανθρώπους αυτω γενέσθαι. και Διος ειποντος υπέρ κεφαλης εβαλλεν αιρων λίθους, και ους μεν έβαλε Δευκαλίων, άνδρες εγένοντο, ους δε Πυρρα, γυναίκες. όθεν και λαοί μεταφορικώς ωνομασθησαν από του λαας ο λίθος. γίνονται δε εκ Πυρρας Δευκαλιωνι παίδες Έλλην μεν πρώτος, ον εκ Διός γεγεννησθαι <ενιοι> λέγουσι, <δεύτερος δε> Αμφικτύων ο μετά Κραναον βασιλευσας της Αττικής, θυγατηρ δε Πρωτογένεια, εξ ης και Διός Αέθλιος. >> (Απολλόδωρος, Α -7 κ.α.)


Μια απορία έχω , μα δεν υπάρχει τιποτα το αποκλειστικά δικό τους??

Όλα ...μα όλα αντιγραφές είναι???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 16:02:20  Εμφάνιση Προφίλ
εαρινε , θιγεις μια αλλη εξελιξη , αυτη των θρησκειων που ειναι εμφανες οτι η καθε νεωτερη πηρε οτι "ηθελε" (και καλα εκανε) απο την προηγουμενη -ες και συνθεσε μια ΝΕΑ θρησκεια ... αυτο αλλωστε το βλεπουμε στα δεκαδες και εκατονταδες κοινα στοιχεια που εμφανιζονται ΙΣΩΣ σε ολες τις θρησκειες !!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 16:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa
quote:
Γιατί τότε δε χρησιμοποιούμε βαλβίδες καρδιάς χιμπατζή, αλλά γουρουνιού?

Ώρα είναι ν αρχίσουμε να σφάζουμε και χιμπαντζήδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 17:35:11  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν,
Ο ευρωπαίος σας έκανε κάποιες ερωτήσεις, στις οποίες, εφόσον δηλώνετε υπέρ της εξέλιξης και δηλώνετε τόσο σίγουροι, καλείστε να απαντήσετε και, να αφήστε τα ακροβατικά με το να κάνετε ερωτήσεις στις ερωτήσεις που σας έχουν τεθεί. Ένα «δεν ξέρω, δεν γνωρίζω» θα ήταν πιο τίμιο εκ μέρους σας.


Αγαπητέ IndustrialAngel, μας ζητάς να θεωρήσουμε την πιο κάτω τοποθέτησή σου ως επιστημονικώς τεκμηριωμένη απάντηση;;;

«Τα γουρούνια είναι πιο βολικά ζώα. Πρώτον είναι πιο εύκολο να φονευθούν χωρίς να εγείρονται ζητήματα προστασίας υπο εξαφάνισιν ειδών κτλ. Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με το μέγεθος ότι ταιριάζει καλύτερα/»

Τι σχέση έχει αυτό τώρα με τη συμβατότητα των μοσχευμάτων;
Πες μου ότι δεν μας κάνεις πλάκα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 17:47:35  Εμφάνιση Προφίλ
Τα μοσχεύματα καλά καλά δεν ταιριάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αυτό δε σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιο είδος. Και ξαναλέω ότι είναι πιο εύκολο να βρεις την καρδιά του γουρουνιού που είναι οικόσιτο είδος και με ελεγχόμενες συνθήκες ζωής και αναπαραγωγής παρά ενός άγριου ζώου. Τα γουρούνια με λίγα λόγια παράγονται μαζικά από τους ανθρώπους. Και παρεπιπτώντως δε χρησιμοποιούν μόνο γουρούνια αλλά και άλλα ζώα όπως άλογα. Επίσης ανατομικά ταιριάζει καλύτερα με του ανθρώπου

Το θέμα είναι ότι το επιχείρημα είναι έτσι και αλλιώς σαθρό γιατί ακόμα και αν ως προς την καρδιά απέχουμε από τους πιθήκους περισσότερο από ότι από τα γουρούνια αυτό και πάλι υπογραμμίζει τη γήινη και ζωική μας φύση. Λογικά, δε θα έπρεπε να έχουμε καμία συμβατότητα με κανένα είδος αν όπως λέτε δημιουργηθήκαμε from scratch που λένε και οι Αμερικάνοι δηλαδή από μηδενική βάση


Στα άλλα ερωτηματάκια μου καμιά απάντηση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 19:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινέ, κόψε τις κοτσάνες...Οι άνθρωποι αυτού του πλανήτη, έχουν κοινή ιστορία και παρόμοιους μύθους,αφύ πορέρχονται απο κοινή καταγωγή....Το αντίθετο περίμενες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 19:34:54  Εμφάνιση Προφίλ
1.Το ερώτημα είναι αν οι κοινές ιστορίες είναι αποτέλεσμα κοινής αλήθειας ή απλώς της αλληλελεπίδρασης και της ανταλλαγής πολιτισμού μεταξύ των λαών. Αλφάβητο,θρησκείες, ήθη διατηρούνται ανά τους αιώνες. Ακόμα και σήμερα γιορτάζουμε στις 25 Δεκεμβρίου τη γέννηση του Χριστού που είναι ημερομηνία που γιόρταζαν αρχαίες θρησκείες άλλα γεγονότα.
2. Και η θεωρία της εξέλιξης θεωρεί έναν τόπο προέλευσης. Οι πρόγονοι μας ξεκίνησαν κάπου ζεστά πιθανόν από στην Κένυα. Τα σώματα μας έχουν εκτεθιμένη μεγάλη επιφάνεια στον αέρα και μικρή στον ήλιο οπότε είμαστε σχεδιασμένοι να αντέχουμε τη ζέστη καλύτερα από το κρύο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 20:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό προσπαθώ να σου πω,αγαπητέ IndustrialAngel, περί κοινής καταγωγής των ανθρώπων, αλλά όχι στη θεωρία της εξέλιξης,αφού , η δεύτερη, διαστρεβλώνει την αλήθεια...Προσπαθεί να καθοδηγήσει ότι γνωρίζουμε, που είναι λίγα, σε πορεία που κάποιοι θέλουν.
Η αλήθεια, όμως, αποκαλύπτεται κάθε μέρα...Και δεν ξέρουμε που θα είμαστε και τι θα λέμε αύριο...Δεν χρειάζεται, λοιπόν, πάθος,για κάτι που σε 20 χρόνια θα αλλάξει...Η κοινή ιστορία, έχει για μένα αρχή σε ένα άνθρωπο,όπως λένε ολες οι παραδόσεις και μύθοι... Μια Βαβέλ, που συγχίσθηκαν τα έθνη,αλλά,όλα μιλάνε για ένα κοινό αύριο,
επίσης σημείο, κοινής καταγωγής.
Όσο για το πως ξεκίνησε, το ειπαμε,Μέση Ανατολή, απο κει κι ο πολιτισμος, αλλά,αυτο περι Κένυας, έχει ήδη καταρριφθεί...Ο άνθρωπος των Πετραλώνων, ειναι το αρχαιότερο ανθρωπολογικό εύρημα,ενώ,δεν ξέρουμε, επαναλαμβάνω, τι θα λέμε αύριο και μεθαύριο...Λίγη αυτοσυγκράτηση...
Ρε φίλε, γιατι ο προβληματισμός περί ακριβείας,οταν έχουμε την γνώση, αλλά δεν την αναγνωρίζουμε;Θέλω να πω, υπάρχουν τα στοιχεία,οπότε, ο καθείς, μπορεί να τα .....συνδιάσει,γιατι αυτο χρειάζεται και να βγάλει το κοινής λογικής πόρισμα....
Υπάρχουν ανατροπές, αλλά,μην βασίζεσαι σε επιστημονικά δεδομένα και πορίσματα....Ακόμη και οι ...δεινόσαυροι,αλλάξαν χρώμα,....Απο ...γκρι και καφέ, αποδείχτηκε οτι ήταν ...πορτοκαλί και κόκκινοι, για να ελκύουν το αντίθετο φύλο....Υπάρχουν πολλά να μάθουμε,αλλά, μην τρελαθούμε εν τω μεταξύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 20:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 -Tότε αφού δεν είσαι ανώτερος και είσαι ίσος κι όμοιος!...είσαι κανίβαλος φίλε μου....τρως το είδος σου.

Παίζεις με τα λόγια ευρωπαίε και μάλιστα χωρίς να υπάρχει λογική σε αυτά που λες, πράγμα που με κάνει άλλη μια φορά να αναρωτιέμαι το πόσο σοβαρά πρέπει να σε παίρνω…

Το είδος μου είναι ο άνθρωπος, αλλά αυτό βέβαια δεν πάει να πει ότι νοιώθω ανώτερος λόγο νοημοσύνης που κατέχω/ουμαι.

Το ότι λαμβάνω από την φύση τα απαραίτητα που χρειάζομαι για να ζήσω (όπως συμβαίνει παντού στην φύση) δεν λέγεται κανιβαλισμός αλλά επιβίωση, επιβίωση παίρνοντας μόνο αυτά που χρειάζομαι, και όσο χρειάζομαι (τροφή, ένδυση, και ότι άλλο παράγεται από την φύση) πάντα με μέτρο και σεβασμό προς αυτήν και καταδικάζοντας κάθε ανώφελη κτηνωδία, που από ότι φαίνεται εσύ δεν το γνωρίζεις γιατί η θρησκεία σου σε έχει μάθει να νοιώθεις ανωτέρως πάνω στα πάντα.

quote:
europaios2 -Υποτυπώδη!! ακριβώς όπως το είπες!

Υποτυπώδη σύγκριση με την ανθρώπινη νοημοσύνη, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι δεν είναι ενδιαφέρων, διάβασε αυτήν την σελίδα.

Τα Eξυπνότερα Zώα στον Kόσμο

quote:
europaios2 - Στηρίζεται σε θεωρίες, καμία απόδειξη δεν έχει.
Ενώ η πίστη έχει καλύψει αυτό το κενό, εδώ και χιλιάδες χρόνια..... η επιστήμη ακόμη ψάχνει.....ας ψάχνει λοιπόν δεν είναι κακό.

Και ποια είναι η απόδειξη? τα σκίτσα


Να’ σε καλά ρε ευρωπαίε που μας διασκεδάζεις με αυτά που γραφείς…

Μην περιμένεις βέβαια να μπω στην διαδικασία να κάτσω να γράψω ένα ολόκληρο κατεβατό από αποδείξεις που ούτε καν πρόκειται να διαβαστούν..

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία (αποδείξεις) και να ψάξεις.

"RNA", "DNA", "Μιτοχονδριακό DNA" (mtDNA) και το "χρωμόσωμα Υ" η που έχει χρησιμοποιηθεί πάνω στην μελέτη της εξελικτικής γραμμής των διαφόρων ειδών που οδήγησε στο ανθρώπινο είδος και στην διερεύνηση της γενετικής συγγένειας των σημερινών αλλά και εξαφανισμένων ανθρώπινων πληθυσμών της Γης.

"Αταβισμός", "γενετικές μεταλλάξεις", "γονίδια".

"Εξελικτική βιολογία" και γενικά όλα αυτά που έχω αναφέρει εδώ μέσα.

quote:
europaios2 -Εσύ γιατί δεν μπερδεύτηκες?...οι άλλοι γιατί να μπερδευτούν?

Βλέπεις δεν ασχολούνται (διαβάζουν) όλοι με αυτά που γράφεις, μερικοί δεν έχουν καν το κουράγιο…

quote:
europaios2 -Το θέμα όμως είναι η νόηση! που κάνει τη διαφορά! και εκεί αδυνατούν να δώσουν απόδειξη.
Και η νόηση δεν πάει μόνη της.....συνοδεύεται από την ύλη....αλλιώς θα ήμασταν πνεύματα...από εκεί λοιπόν που κατάγετε υ ύλη από εκεί θα κατάγεται και το πνεύμα και το αντίστροφο.
Τη στιγμή που όμως που:
1) αποκλείεται το πνεύμα το δικό μας να κατάγετε από εκεί που κατάγετε και το ανύπαρκτο πνεύμα του σκύλου ..και
2) τη στιγμή που η επιστήμη έχει κάνει χοντρά λάθη, όπως για παράδειγμα ότι καταγόμασταν από τον Νεάτερταλντ και δεν έχει ακόμη δώσει τις αναγκαίες αποδείξεις για το ότι καταγόμαστε έστω και υλικά από τον πίθηκο, παρά μόνο θεωρίες, ...τότε θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω την επιστήμη των μαθηματικών και την εις άτοπων απαγωγή, για να καταλήξω στο ότι είμαστε είδος ανάδελφο


Κατά πρώτον ξεκαθάρισε μου τι εννοείς όταν γράφεις νόηση και πνεύμα, δηλαδή είναι το ίδιο για εσένα αυτά τα δυο ή διαφορετικά;

Τώρα η επιστήμη πάνω στο κομμάτι της εξέλιξης, σε αυτά που έχει πει δεν υπάρχει λάθος, γιατί πλέον εκτός από τα ευρήματα που έχει βρει (Παλαιοντολογία), τώρα έχει αναπτύξει και άλλους τομείς βασικούς που εξερευνεί την εξέλιξη (βιολογία, μοριακή βιολογία, γενετική), οπότε οι αποδείξεις υπάρχουν, διάβασε εδώ για να καταλάβεις τι είναι το κομμάτι της βιολογίας και με τι ασχολείται…Βιολογία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 20:26:38  Εμφάνιση Προφίλ
ώπα κάτσε
υπάρχουν δεινόσαυροι;
αφού η αγία γραφή δε λέει ότι υπάρχουν ζώα που εξαφανίστηκαν
ούτε λέει ότι υπάρχουν δεινοσαυροι
με μπερδεύειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 20:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γι αυτο σου λέω, φίλε μου IndustrialAngel...Άστα να πανε....
Μιζέρια σκέτη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 20:49:27  Εμφάνιση Προφίλ
ξέρεις τι γίνεται
αυτά που λέτε οι δημιουργιστές είναι αντιεπιστημονικά
μια επιστήμη έχει κάποιες απλές προϋποθέσεις για να είναι επιστήμη
1.Να μην έχει αντιφάσεις
2.Να μην αντιβαίνει αλλά αντίθετα να επιβεβαιώνει άλλες επιστήμες
3.Να στηρίζεται από εμπειρικά και πειραματικά στοιχεία
4.Να μπορεί να καταλήξει ο οποιοσδήποτε στα ίδια συμπεράσματα
5.Να επιβεβαιώνεται από πολλές πηγές

Δεν ξέρω αν παρατηρείτε αλλά αυτοί που υποστηρίζουμε την εξελικτική θεωρία παρουσιάζουμε μια στιοχειώδη συνάφεια,λέμε πάνω κάτω ίδια πράγματα ενώ ο κάθε δημιουργιστής λέει τα δικά του βασιζόμενος στην εξής μια πήγη: την Αγία γραφή.

Οι δημιουργιστική θεώρηση ΔΕΝ εξηγεί τα φαινόμενα και αντιφάσκει

Edited by - IndustrialAngel on 04/02/2010 20:50:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 21:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό λέμε καλέ μου IndustrialAngel, η επιστήμη, αυτοαναιρείται συνεχώς, τι να πιστέψουμε, απο όσα λέει;Πως δε έχει αντιφάσεις;Γεμάτη είναι,δεν το βλέπεις..;
Άλλα έλεγε πριν 100 χρόνια, άλλα πριν 50, άλλα πριν 5 και άλλα τώρα...Ειδικα τώρα με την επιστήμη του χάους, βράσε όρυζα...
Απο διαψευσεις πάντως των δημιουργιστών, ακόμη περιμένω να μου πεις, ποιές και ποιός διέψευσε, τι απο την παράδοση του χριστιανισμού;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 22:06:41  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά μια είναι η επιστήμη , που στην θεωρία της έχει δώσει 'ολες και μάλιστα ολοκληρωμένες απαντήσεις...ο χριστιανισμός..!

Τελεία και Παύλε...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 22:47:32  Εμφάνιση Προφίλ
απλά φαιδροί
διάλογος δε γίνεται, απαντήσεις δεν ακούμε, ο καθένας ρίχνει την αποψάρα του και είναι σίγουρος για αυτή

Edited by - IndustrialAngel on 04/02/2010 22:51:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 23:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λές αγαπητέ IndustrialAngel, προφανώς σε εκφράζει,γιατί εγώ σε ρώτησα κάτι και δεν απαντάς....Έχεις καμιά διάψευση, του χριστιανισμού, ή όσων λέει ο χριστιανισμός, απο την επιστήμη; Ή απλά, εκφράζεις την .....άποψη σου;
Καλώς τον φίλο μου Εαρινό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 23:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :
quote:
Γιατί τότε δε χρησιμοποιούμε βαλβίδες καρδιάς χιμπατζή, αλλά γουρουνιού?

Οταν γράφεις κάτι που θεωρείς μαλιστά οτι είναι και μεγάλη εξυπνάδα , θα πρέπει πρώτα να το έχεις ψάξει καλά για να μην προκαλέις πάλι το γέλιο σε όλους .

1)Οι βαλβίδες της καρδιάς των πιθηκοειδών δεν χρησιμοποιούνται στους ανθρώπους , πολυ απλά γιατί η εκμετάλευση των μεγάλων πιθήκων ( χιμπατζή ,Γοριλλά , Ουρακοτάγκο ) οδηγούνται απο την επιστημονική κοινότητα σε πλήρη απαγόρευση .

Σου λέει τίποτα η φράση Great Ape Project ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Ape_Project

Για να μαθαίνεις λοιπόν , και σύ και ο Ψηλός , στα μεγάλα πιθηκοειδή αναγνωρίζονται τα ίδια δικαιώματα στην ζωή και στην ελευθερία , που αναγνωρίζονται και στους ανθρώπους .
Ο οργανισμός Great Ape Project δημιουργήθηκε απο επιστήμονες , είναι επίσημα αναγνωρισμένος απο τα τα Ηνωμένα έθνη , και αγωνίζεται να επιβληθούν παγκοσμίως νόμοι που προστατεύουν την ζωή και την ελευθερία των κοντινότερων συγγενών μας .
(Ηδη η Ισπανία έχει ψηφίσει σχετικό νόμο .)

2)Θα ήταν αδύνατον οι πιθηκοι , ακόμα και αν επιτρέποταν η θανατωσή τους , να καλύψουν τις ανάγκες του ανθρώπινου πληθυσμού σε καρδιακές βαλβίδες , λόγω του μικρού πληθυσμού τους , και του χαμηλού ρυθμού του πολλαπλασιασμού τους .

3)Και τέλος όπως σωστά σου είπε ο IndustrialAngel , δεν σου κάνει εντύπωση οτι ακόμα και οι βαλβίδες του γουρουνιου μπορούν να πετύχουν τον στόχο τους και να μην απορριφθούν απο τον ανθρώπινο οργανισμό ?
Δεν είναι αυτό άλλη μία απόδειξη το οτι ο άνθρωπος έχει στενή συγγένεια με άλλους οργανισμούς ?
ΝΑΙ Η ΟΧΙ ?

Φουκαρά και άσχετε Ευρωπαίε , πεφτεις ό ιδιος στους λάκους που ανοίγεις , γιατί δεν έχεις ούτε τις γνώσεις να συζητήσεις ένα τέτοιο θέμα , ούτε την διάθεση να μάθεις .
Συνέχισε απλά να μας διασκεδάζεις . Δεν είναι κακό .

Και για να μήν ξεχνιόμαστε :

1) Πως εξηγείται θεολογικώς οτι 2 χρωμοσώμτα του DNA των πιθήκων που έχουν συνολικά 48 , βρίσκονται ενωμένα μαζί στο Χρωμόσωμα 2 του ανθρώπου έχοντας αποτέλεσμα να έχει ο άνθρωπος 46 χρωμοσώματα .
Δεν μπορούσε ο Θεός να φτιάξει τον άνθρωπο απο το μηδέν , και χρειάζοταν να ενώσει 2 χρωμοσώματα των πιθηκοειδών για να τον φτιάξει ?
Η μήπως ήθελε να μπερδέψει τους κακους επιστήμονες ?

2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

Αφού λοιπόν ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ σε αυτά τα δύο ερωτήματα , χωρίς κολοτούμπες , και την τακτική του "δεν ακούω δεν βλέπω " , και χωρίς να το ρίξεις στην τρελίτσα , μπορεί να γίνει κουβέντα . Αλλιώς εκτίθεσαι αλλή μια φορά στα μάτια αυτών που καταλαβαίνουν τι διαβάζουν , και τι βλέπουν .




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 23:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
τι σχέση έχει η σοφία του Θεού με το γεγονός ότι είναι αυθύπαρκτος;;;;;; και ο Einstein είναι έξυπνος αλλά τον γέννησε μάνα. Η επιστήμη λέει για αυθύπαρκτη ενέργεια, η θρησκεία για αυθύπαρκτο Θεό. Σε ρωτάω κάτι απλό ΠΟΙΟΣ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΘΕΟ; και ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ;

Λες να ήταν αυθύπαρκτος κάποιος χωρίς σοφία?
Σου απάντησα, αλλά αδυνατείς να διαβάσεις! πρέπει κάθε φορά να γράφω τα αυτονόητα λες και έχω απέναντί μου μωρά παιδιά!

Ο Θεός είναι ΕΝΑΣ!, εγώ πιστεύω ότι ο αληθινός Θεός είναι αυτός των χριστιανών, ποσώς όμως θα με πείραζε, εάν ήταν αυτός των μουσουλμάνων για παράδειγμα.
Και το λέω αυτό γιατί ο Θεός αυτό που θέλει είναι ο άνθρωπος να είναι καλός, δίκαιος και τίμιος απέναντι στον συνάνθρωπό του προσφέροντάς του την αγάπη.
Όποιος λοιπόν Θεός τα διδάσκει αυτά! τότε αυτός είναι και ο αληθινός Θεός.
Αν αυτό το λέει και ο Θεός των Μάο Μάο τότε και αυτός είναι ο αληθινός Θεός.
Δεν είναι όμως πολλοί, είναι Ένας!
Τώρα το γιατί εγώ πιστεύω ότι ο αληθινός είναι ο δικός μας, αυτό το έχω εξηγήσει μέσα από τα μηνύματά μου.
Έχω διαβάσει την Παλαιά Διαθήκη και την Καινή Διαθήκη και βρίσκω και τα δύο αυτά έργα θεόπνευστα και θεσπέσια για την εποχή τους την οποία γράφτηκαν, ειδικά αυτό της Καινής Διαθήκης δεν έχει όμοιό του πουθενά στον κόσμο.
Οι εξηγήσει που δίνει ο Ιησούς, η σοφία των Λόγων Του, η αρετή Του και η ετυμολογία Του, σε μία εποχή όπου η ελευθερία έκφρασής βρισκόταν σε καραντίτα, τον κατατάσσουν από φιλοσοφικής απόψεως στην πρώτη θέση με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο.

Πέρα από αυτό έχουν επαληθευτεί οι προφητείες στο πρόσωπο του Ιησού, και είναι όχι μία! αλλά πολλές.
Έχουν επαληθευτεί οι προφητείες που ο ίδιος ο Μεσσίας έκανε.
Έχω διαβάσει αρκετά Πατερικά κείμενα τα οποία με έχουν μαγέψει από την μεστότητα και τη σοφία των λόγων τους.
Ακούω τους Βυζαντινούς ψαλμούς και προσευχές και βλέπω μέσα τους διάχυτη τη σοφία των λόγων που βεβαιώνουν για τη θεοπνευστία τους.
Αυτά δεν τα έχω συναντήσει κάπου αλλού.
Το ότι εσύ δεν μπορείς και δε θα μπορέσεις ποτέ σου να τα συναντήσεις ούτε εκεί, είναι απόρροια υποκειμενική, ιδιοσυγκρασίας και στροφών.
Δε θα πω άλλα γιατί δεν έχει νόημα. Απλά ελπίζω να σε βοήθησα τώρα και να ξεκόλλησε η βελόνα σου.

quote:
IndustrialAngel:
Το συγκυριακό γεγονός της γεννήσης και βάφτισης μας ως χριστιανοί μας καθιστά γνώστες της αλήθειας;

Απλά μας δίνει το πλεονέκτημα έναντι των άλλων. Είναι σαν τον παίκτη παραπάνω στο πόλο. Είτε εκμεταλλεύεσαι την ευκαιρία,είτε όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Σκέψου αν ήταν οι γονείς σου Ζουλού ή Μουσουλμάνοι και σε γαλουχούσαν σε άλλη θρησκεία δε θα πίστευες καθόλου στα περί Αδάμ και Εύας και αλλά σε μια εντελώς διαφορετική κοσμογονία. Έτυχε και γεννήθηκες χριστιανός και έμαθες την απόλυτη αλήθεια;

Ναι. Εάν είχα γεννηθεί από Ζουλού ή Μουσουλμάνους ενδεχομένως να πίστευα σε μία διαφορετική κοσμογονία.....και το λέω αυτό γιατί γεννήθηκα και από γονείς Πασόκους, αλλά δεν είμαι ΠΑΣΟΚ.

quote:
IndustrialAngel:
Και οι άλλοι λαοί της γης είναι άτυχοι και βυθισμένοι στο ψέμμα;

Σε σχέση με εμάς, ναι είναι άτυχοι γιατί δεν ξεκινούν τον αγώνα για την ολοκλήρωση με το ίδιο με εμάς πλεονέκτημα, αυτό όμως δε σημαίνει και πολλά πράγματα.

quote:
IndustrialAngel:
Αν η απάντηση στις 2 ερωτήσεις είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ τότε είσαι στο ίδιο καζάνι της άγνοιας με όλους μας.

Και εγώ πριν λίγα χρόνια στο καζάνι της άγνοιας ήμουν! Έκατσα όμως και μελέτησα.
Μελέτησα όμως, δεν είχα ανοιχτό το βιβλίο της Γεωγραφίας και από μέσα το Μπλεκ, όπως κάναμε πιτσιρικάδες!

quote:
IndustrialAngel:
Μα εσύ πιστεύεις στην στατικότητα των ειδών. Και η ίδια η ύπαρξη του αρχαιπτέρυγα ανατρέπει αυτή σου τη θεώρηση. ΔΕ φύτρωσε από τη γη. Προήλθε από τους δεινοσαύρους (από την εξέλιξη δηλαδή) και μας έδωσε τα πουλιά (με την εξέλιξη). Το γεγονός ότι δεν υπήρχε από καταβολή κόσμου αλλά για μια συγκεκριμένη περίοδο δείχνει ότι υπάρχει εξέλιξη.

Ανήκει στην ίδια ομάδα με τους δεινόσαυρους και στην ίδια ομάδα με τον σκύλο και την ακρίδα, σε αυτή των ζώων και μή νοήμων οργανισμών.
Δεν μπορεί όμως να προήλθε από τον ίδιο αρχικό οργανισμό που προήλθε και ο βροντόσαυρος για παράδειγμα. Δε στέκει από άποψης λογικής.....εκτός και εάν αυτό έγινε κατόπιν θείας παρέμβασης.
Οι επιστήμονες δεν μπορούν να το αποδείξουν απλά υποθέτουν ότι ένας δεινόσαυρος κατά τύχη έβγαλε φτερά....κατά τύχη πέταξε, κατά τύχη διασπάστηκε σε άλλα ξεχωριστά πτερωτά πλάσματα και κατά τύχη....κ.ο.κ...έτσι όμως δεν γράφουμε επιστήμη αλλά παραμύθια....μια φορά κι έναν καιρό ήταν μία μαμά δεινόσαυρος και έκανε πέντε παιδάκια δεινοσαυράκια, αλλά το ένα έβγαλε φτερά και τα άλλα το κορόιδευαν και αυτό έφυγε κλαίγοντας από τη φωλιά....κ.ο.κ....

Εμένα η λογική μου λέει ότι, οι αρχικοί οργανισμοί δεν ήσαν ένας, που άρχισε κατά τύχη να διασπάτε!! σαν τα γκρέμλινς!!!.....αλλά χιλιάδες!!! και το καθένα άρχισε να χωρίζεται με την πάροδο των χρόνων σε όμορα είδη όπως για παράδειγμα οι μαϊμούδες!
Την άλλη λοιπόν άποψη, τη μή λογική, θέλω να την υπερασπιστείς με αποδείξεις και όχι με εικασίες.
Βρέθηκε λοιπόν ένας σκελετός αυτός του αρχαιπτέρυγου.....και με αυτόν θα εξηγήσουμε τα χιλιάδες είδη πετούμενων?....δηλαδή η μύγα πως προήλθε? μπήκε στο πλύσιμο ο αρχαιπτέρυγας!

quote:
IndustrialAngel:
Το γεγονός ότι δεν υπήρχε από καταβολή κόσμου αλλά για μια συγκεκριμένη περίοδο δείχνει ότι υπάρχει εξέλιξη.

Όχι! δε δείχνει εξέλιξη, αλλά απότομες αλλαγές στο περιβάλλον του....τουλάχιστον έτσι μας λένε οι γεωλόγοι!
Σκέψου το λίγο διαφορετικά!! ήταν ποτέ δυνατόν να υπάρξει ο άνθρωπος στην εποχή των δεινοσαύρων?....δε θα υπήρχε ποιο εύκολη λεία!!!
Έπρεπε λοιπόν αυτά τα ζώα να εξαφανιστούν και να έρθουν άλλα στη θέση τους πολύ ποιο βατά για τον άνθρωπο....και αυτό συνέβη.

quote:
IndustrialAngel:
Δηλαδή στην προσθετική στήθους που βάζουν σιλικόνη σημαίνει ότι είμαστε από σιλικόνη;

Λες τα φτερά του αρχαιπτέρυγα να ήσαν από σιλικόνη?

quote:
IndustrialAngel:
Τα γουρούνια είναι πιο βολικά ζώα. Πρώτον είναι πιο εύκολο να φονευθούν χωρίς να εγείρονται ζητήματα προστασίας υπο εξαφάνισιν ειδών κτλ.

Α! …..και τις μαϊμούδες πειραματόζωα που έχουν στα εργαστήρια?.....αυτές δεν είναι είδος προς εξαφάνιση?...δηλαδή η εκτροφή μαϊμούδων για ανταλλακτικά ανθρώπων είναι ανήθικο.....και είναι ηθικό τα ανθρωποειδή που προσπαθούν να φτιάξουν στα εργαστήρια με την δικαιολογία ότι θα τα χρησιμοποιούν ως ανταλλακτικά?

quote:
IndustrialAngel:
Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με το μέγεθος ότι ταιριάζει καλύτερα/

Έχεις δίκιο! ειδικά ο Γορίλας.....δεν ταιριάζει....ταιριάζει το γουρούνι.....περπατάει όρθιο!...σκαρφαλώνει.....έχει 5 δάχτυλα στα χέρια, ......πέντε στα πόδια.....αφού μόλις βλέπω ένα γουρούνι μπερδεύομαι και του λέω καλημέρα....τόσο πολύ....

quote:
IndustrialAngel:
ευρωπαιος , εαν εχεις κατι να πεις πεστο ... εξελιξη ειδων και ανθρωπου , δωσε μου μια θεωρια που εξηγει πως και γιατι εχουμε τοσα ζωα , και πως και γιατι εχουμε τοσους ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους ... δεν σου ειπα τιποτα απο οσα λες ... (ποιο απλα ? εξηγησε μας με απλα λογακια την αποψη σου και εσυ μαλλον θα το κανεις δεν αναφερθηκα σε σενα αλλα στον πολυλογα που μιλαει χωρις να λεει κατι ... αποψεις ειναι το ζητουμενο και οποιος εχει την λεει , απολυτα σεβαστη)

παντως οτι μας εκανε διαφορετικους για να μη πλητουμε ... δεν το θεωρω σοβαρη απαντηση ...!!!!
οσο αφορα το τι ειναι η επιστημη , ρωτα τους σφυγμενους - παλαιοημερολογιτες να σου πουν ... ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ στο ΤΙ ΛΕΝΕ ως ποιο ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ σε καποιον που ανηκει στην "ιδια ή παρομοια" αιρεση - ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΙΤΕΣ , εσυ εισαι τετοιος ? εαν δεν εισαι δεν εχει νοημα να απαντας ... εαν εισαι τοτε τραβα στο ορος να μαθεις !!!!



Εξήγησα ποιο πάνω....βάση λογικής, θα πρέπει να δημιουργήθηκαν χιλιάδες!! οργανισμοί από τους οποίους σε βάθος χρόνου προήλθαν οι υπόλοιποι, όχι όμως ένας! αυτό το θεωρώ μή λογικό.
Ο άνθρωπος λοιπόν προήλθε από έναν τέτοιο μοναδικό αρχικό οργανισμό, το ίδιο κάποια είδη πιθήκων, το ίδιο κάποια άλλα!
Δεν μπορεί για παράδειγμα ο Γορίλας να έχει προέλθει από εκεί που προήλθε και η μικρή μαιμού! ...ενδεχομένως να προήλθε από εκεί που προήλθε και ο ουραγκοτάγκος ή ο χιμπατζής! όχι όμως και ο μικροσκοπικός μακάκος.

Όσον αφορά τους παλαιομερολογήτες, δε με απασχολεί καθόλου το ζήτημα, χριστιανοί είναι που έχουν μία διαφορετική θεώρηση για κάποια πράγματα, άνευ όμως σημασίας.
Και ποτέ μου δεν έχω συναντήσει στο κοινωνικό μου περιβάλλον κάποιον παλαιομερολογήτη που να είναι ενάντια στην επιστήμη!

-Όταν λες διαφορετικούς ανθρώπους τι εννοείς? μάλλον το χρώμα, μάτια κ.λ.π...σωστά?
Αυτοί εξελίχτηκαν έτσι βάση του διαφορετικού περιβάλλοντος! η εξέλιξη όμως αυτή δεν επηρέασε καθόλου το είδος.
Δεν αναφέρομαι σε μικροπράγματα! αλλά σε αυτά που βγάζουν μάτι.

quote:
IndustrialAngel:
επίσης αν ο άνθρωπος φτιάχτηκε ώς ξεχωριστό είδος, τότε γιατί είναι τόσο ίδιος με τα υπόλοιπα πρωτεύοντα θηλαστικά;Ποια η σκοπιμότητα;
Γιατί η εξέλιξη να μην ισχύει για τον άνθρωπο

εξηγήστε μου αυτά ευρήματα, τα οποία δεν είναι φότοσοπ αλλά πραγματικά
http://www.boneclones.com/images/bh-kro-01_web-lg.jpg
http://www.talkorigins.org/faqs/homs/compare.html



Για ποιο λόγο να μην είναι τόσο ίδιος?
Καμία σκοπιμότητα δεν υπάρχει, πλην αυτήν του προορισμού του ανθρώπου για μία νέα μετά το θάνατο ζωή.
Τα κρανία που φέρνεις άλλα ανήκουν σε ανθρωποειδή και άλλα σε πιθηκοειδή....και τι μ' αυτό?

quote:
IndustrialAngel:
εξηγήστε μου γιατί δε χωράνε οι φρονιμίτες στο στόμα μας αφού ο Θεός μας έφτιαξε τέλειους.

- Και? χωράνε τα άλλα δόντια…..εγώ είχα σε ένα σημείο ένα δόντι παραπάνω που καβάλησε τα άλλα και αναγκάστηκα να το βγάλω! ….θα κατηγορήσω το Θεό?
- Και ο Πανθρακικός στο κόκκυς της βαθμολογίας βρίσκεται.
- Μπορεί να είναι για μελλοντική χρήση.....για πες μας όμως αφού έφυγε η ουρά!! αυτό γιατί περίσσεψε? γιατί να μην έφευγε και αυτό? Ξεχάστηκε?
Για πες μου όμως γιατί να έφυγε η ουρά?....γιατί και ο σκύλος έχει αλλά δεν του χρειάζεται....
- Έχεις δει σκαντζόχοιρα να κλαίει?....γιατί λοιπόν να μην κλαίει όπως ο άνθρωπος?.....τη δική σου λογική παίρνω!!
- Η τρέλα έχει να κάνει με τις λειτουργίες του εγκεφάλου και όχι της ψυχής.
- Η Αγία Γραφή πραγματεύεται τη σχέση ανθρώπου-Θεού....δεν είναι ούτε βοτανολογία! ούτε ζωολογία.
- Γιατί πάνω από τους νόμους βρίσκεται μόνο ο Θεός! και κανένας άλλος! ακόμη και ο Ιησούς! ως άνθρωπος κάτω από τους νόμους του Θεού βρισκόταν!...πόνεσε! και πέθανε!
-Το τελευταίο κάντο ποιο λιανά!

Ακόμη ποιο απλές απαντήσεις...εκτός από την τελευταία που δεν την πολυκατάλαβα.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 00:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

trexagireve :
quote:
Αυτό λέμε καλέ μου IndustrialAngel, η επιστήμη, αυτοαναιρείται συνεχώς, τι να πιστέψουμε, απο όσα λέει;Πως δε έχει αντιφάσεις;Γεμάτη είναι,δεν το βλέπεις..;
Άλλα έλεγε πριν 100 χρόνια, άλλα πριν 50, άλλα πριν 5 και άλλα τώρα...Ειδικα τώρα με την επιστήμη του χάους, βράσε όρυζα...
Απο διαψευσεις πάντως των δημιουργιστών, ακόμη περιμένω να μου πεις, ποιές και ποιός διέψευσε, τι απο την παράδοση του χριστιανισμού;...

Το μόνα πράγματα που αυτοαναιρούνται συνεχώς είναι οι αστειότητες που γράφεις εσύ και ο Ευρωπαίος .

Οντας εντελώς άσχετος επιστημονικά , δεν μπορεις να κρίνεις αν η επιστήμη περιέχει αντιφάσεις η όχι .
Είναι γελοίο .
Είναι σαν να σου λέω εγώ ο άσχετος απο μαγειρική , οτι οι απόψεις 2 σέφ για τα μανιτάρια αλα κρέμ είναι αντιφατικές .

Η επιστήμη είναι Αυταποδεικτο οτι δεν αυτοαναιρείται γιατί απλά ΔΟΥΛΕΥΕΙ .
Αποδειξη είναι οτι βλέπω το κείμενο που γράφεις , και σύ βλέπεις το δικό μου .

Σταμάτα λοιπόν να γράφεις Βλακείες (ακόμα και για την θεωρία του χάους τρομάρα σου) για πράγματα που δεν γνωρίζεις , γιατί ετσι αποδεικνύεις συνεχώς οτι το ΧΑΟΣ είναι μέσα στο κεφάλι σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy