ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Ποιό νοητικό και συναισθηματικό σώμα ρε Άλεξ λές..που τα βρήκες εσύ όλα αυτά και τα λές διαχωρίζοντάς τα..???

Ένα είναι όλα και δεν νοείται το ένα αποκομμένο απο το άλλο..την ίδια στιγμή που σκέπτεται ο άνθρωπος , την ίδια στιγμή αισθάνεται...και όλα όσα βιώνει καταχωρούνται με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα...

Η λειτουργία του εγκεφάλου , αποτελεί την εν-νόηση...ξέρεις εσύ κάτι το διαφορετικό..???


Εγώ ασπάζομαι την άποψη των εσωτεριστών και εσύ αυτή των σύγχρονων επιστημόνων.Απλά υποστηρίζω την άποψη μου,οι οποία τυχαίνει να διαφέρει απο την δική σου,δεν μπορώ να σου αποδείξω τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:20:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Και ποιός σου είπε εσένα Άλεξ , ότι στον εγκέφαλο του ανθρώπου δεν καταγράφονται όλα όσα εννοεί αλλα και συναισθάνεται ή αισθάνεται..???

Σου είπα την άποψή μου,ο εγκέφαλος είναι απλά ο μεταφραστής.Ενα εργαλείο εκφρασης του νου, ο οποίος είναι με την σειρά του εργαλείο έκφρασης για την συνείδηση.


Απόψεις μπορείς να εχεις όσες θέλεις και γώ και ο οποισδήποτε και να δίνει ερμηνείες ο καθένας υποκειμενικές και πραγματικές εντός του αλλα ωστόσο μη έχουσες καμμιά σχέση με την πραγματικότητα...

Ποιός νούς λές τώρα πάλι φίλε μου..???
Ο εγκέφαλος αποτελεί εργαλείο έκφρασης του νού..και όχι η απαραίτητη προϋπόθεση για την ύπαρξη και θεμελίωση της νόησης..???
Η κίνηση και η δραστηριότητα του εγκεφάλου δεν υποστασιοποιεί-συγκροτεί την νόηση του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου..και δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμμένος με την παρακαταθήκη πληροφοριών που αυτός εχει και δημιουργούν τα αναφερόμενο ως ιδέα , απο την οποία νοηματοδοτείται και "εκφέρεται"???

Έχω την αίσθηση , ότι τα έχεις λιγάκι μπερδεμένα τα πράματα..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
quote:
Έχω την αίσθηση , ότι τα έχεις λιγάκι μπερδεμένα τα πράματα..!!!

Ουδείς τέλειος .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ποιό νοητικό και συναισθηματικό σώμα ρε Άλεξ λές..που τα βρήκες εσύ όλα αυτά και τα λές διαχωρίζοντάς τα..???

Ένα είναι όλα και δεν νοείται το ένα αποκομμένο απο το άλλο..την ίδια στιγμή που σκέπτεται ο άνθρωπος , την ίδια στιγμή αισθάνεται...και όλα όσα βιώνει καταχωρούνται με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα...

Η λειτουργία του εγκεφάλου , αποτελεί την εν-νόηση...ξέρεις εσύ κάτι το διαφορετικό..???


Εγώ ασπάζομαι την άποψη των εσωτεριστών και εσύ αυτή των σύγχρονων επιστημόνων.Απλά υποστηρίζω την άποψη μου,οι οποία τυχαίνει να διαφέρει απο την δική σου,δεν μπορώ να σου αποδείξω τίποτα.


Κατ'αρχάς θα πρέπει να επισημάνω ότι δεν υπάρχει επι προσωπικού απολύτως τίποτα και ως άνθρωπο σε σέβομαι απεριόριστα αλλα φίλε μου , δεν γίνεται να κάνουμε μια συζήτηση μη στηριγμένη επι αρχών και μάλιστα αποδεδειγμένων...

Τότε , ο καθένας μπορεί να καταθέτει τις "αισθήσεις του" και να λέει ... ότι αυτό αποδεικνύεται εντός του και μάλιστα να "εγκαλεί" τους άλλους για αδυναμία αντίληψης των ιδίων αισθήσεων που ο ίδιος έχει...!!!

Αν δεν μπορείς να αποδείξεις οτιδήποτε , τότε η σιωπή είναι η καλύτερη απάντηση φίλε μου...!!!

Διαφορετικά αυτό αποτελεί παραπληροφόρηση...συμφωνείς???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:29:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Έχω την αίσθηση , ότι τα έχεις λιγάκι μπερδεμένα τα πράματα..!!!

Ουδείς τέλειος .


Σ'αυτό συμφωνώ απολύτως και πάντως εγώ δεν είμαι...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 13:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
αν υπαρχει εξωαισθητηρια αντιληψη δηλαδη εξωσωματικη τοτε ο εγκεφαλος ειναι απλα πληκτρολογιο...

για οτι υπαρχει τετοια αντιληψη μας το λενε εκατομμυρια περιπτωσεις απο ανθρωπους που βγηκαν απο το σωμα τους και εζησαν ενα αστρικο ταξιδι, η που επεσαν σε κωμα αλλα εβλεπαν το σωμα τους απο ψηλα η που πεθαναν, η καρδια τους σταματησε αλλα αυτοι ειχαν την εμπειρια ενος αλλου χωρου...

δεν εχει η επιστημη παρα να ασχοληθει με τετοιες περιπτωσεις ωστε να διευκρινισθει η πιθανοτητα αληθειας τους (εχω την εντυπωση οτι μπορει να το κανει αλλα να κραταει τα συμπερασματα για τους χρηματοδοτες μονο των πειραματων)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:04:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αν υπαρχει εξωαισθητηρια αντιληψη δηλαδη εξωσωματικη τοτε ο εγκεφαλος ειναι απλα πληκτρολογιο...

για οτι υπαρχει τετοια αντιληψη μας το λενε εκατομμυρια περιπτωσεις απο ανθρωπους που βγηκαν απο το σωμα τους και εζησαν ενα αστρικο ταξιδι, η που επεσαν σε κωμα αλλα εβλεπαν το σωμα τους απο ψηλα η που πεθαναν, η καρδια τους σταματησε αλλα αυτοι ειχαν την εμπειρια ενος αλλου χωρου...

δεν εχει η επιστημη παρα να ασχοληθει με τετοιες περιπτωσεις ωστε να διευκρινισθει η πιθανοτητα αληθειας τους (εχω την εντυπωση οτι μπορει να το κανει αλλα να κραταει τα συμπερασματα για τους χρηματοδοτες μονο των πειραματων)...


Και γώ -σε διαβεβαιώ- ότι έβλεπα παλαιότερα , ότι πετούσα στον ύπνο μου και ήταν τόσο πραγματικό , τόσο όσο συλλαμβάνω και την πραγματικότητα...τόσο πραγματικό που αν δεν ξυπνούσα , θα θεωρούσα ότι ήταν η ίδια η πραγματικότητα..!!!

"Όπου ο Θεός έχει Ναό , εκεί ο διάβολος στήνει παρεκκλήσι"
Σαίξπηρ.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
τα ονειρα ειναι το κλασσικοτερο παραδειγμα αλλης διαστασης, αν καποιος νομιζει πως οταν ονειρευεται βρισκεται στην υλικη διασταση δεν το εχει ψαξει το ζητημα, το σωμα του κοιμαται αλλα η συνειδηση του εχει εισχωρησει αλλου, σε μια ποιο ρευστη πραγματικοτητα, στο αλλου κουβαλαει μεσα και τις υποσυνειδητες μνημες του οι οποιες εκει μπορουν να εκδηλωθουν (και το κανουν μεσω συμβολων)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:16:38  Εμφάνιση Προφίλ
Έχει πλάκα ο βλάχος. Ζητάει ο εαρινός να ηρεμήσουμε και συνεχίζει...

quote:
Ειναι πιστεύω, αρκετά σαφές, ότι για να υπάρχει πίστη,ένας άνθρωπος, έχει δει αποδείξεις, έχει εννοήσει την αλήθεια της και την έχει
δει πως εφαρμόζεται


Ποιες; αυτό ρωτάω εδώ και μια σελίδα...


Ποια είναι η απόδειξη του "αλάνθαστου";Oι άλλοι άνθρωποι που έχουν άλλες θρησκείες κάνουν "λάθος";
Ποια είναι η απόδειξη ότι η γη είναι μερικών χιλιάδων ετών;
Ποια η απόδειξη της δημιουργίας του ανθρώπου από το χώμα;


quote:
Βέβαια, πιστέυω, που αποδείχθηκαν λάθος και κατισχύνθηκαν στο πέρασμα της ιστορίας, έχασαν οπαδούς κι έδειξαν ,ότι είναι νεκρά..
Άρα, τι να προτείνουν;
Απο την άλλη, η αληθινή πίστη, είναι πάντα ζωντανή, αποδεικνύεται κάθε μέρα, όχι με το έτσι θέλω, αλλά, ζώντας πιο κοντά σε ότι πιστεύεις, επειδή υπάρχει Θεός,μπορείς να ζήσεις όπως πρέπει,
αν αυτό θέλεις να αποδέιξεις με την πίστη σου...
Όλα τα άλλα, που κάνουν την πίστη τζόκερ, που αν σου κάτσει σου
κατσε,εγώ προσωπικά, δεν τα θεωρώ σοβαρά...
Απο την άλλη, το να υπάρχει άνθρωπος, που δεν πιστεύει σε τιποτε,
θα έπρεπε να αναλογιστεί, πρωτα, τι σημαίνει αυτό..Το να μην πιστεύεις σε τίποτα, εννοώ..Εκτός, αν ο θεός τους, ειναι τόσο ...πριβέ, που δεν μας τον λένε, τον κρατάνε μυστικό...Ειναι
ελιτίστικος θεός...
Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά...
Το να μην πιστεύει κανείς,σημαίνει, ότι μέσα του, τουλάχιστον,είναι σε κατάσταση χάους, ότι τελεί σε σύγχιση..Σκεφτειτε το πως είναι
να μην πιστεύεις σε τίποτε...
Κι αν δεν μπορει κάποιος, να ....τον βοηθήσω να καταλάβει...

Μπούρδες και εκτός θέματος.


άλεξ

quote:
Πάντως εγώ απο την αρχή ήθελα να πιστέψω σε κάτι το υπερφυσικό,είχα ανάγκη για αυτό και τελικά πείστηκα.Ίσως τελικά είναι θέμα το τί θέλουμε να πιστέψουμε και έπειτα κατευθυνόμαστε υποσυνείδητα σε αυτό που πάντα θέλαμε.Αποψή μου.

Ακριβώς αυτή η υποκειμενικότητα είναι που καθιστά αναξιόπιστα και μη πιστευτά αυτά που λες. Για να αξίζει ένα συμπέρασμα πρέπει να έχεις φτάσει σε αυτό ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:17:36  Εμφάνιση Προφίλ
Industrialangel,
το πρόβλημά σου είναι μεγάλο και δεν έχω ούτε τη διάθεση, αλλά ούτε και το χρόνο να ασχολούμαι με τα κόμπλεξ του καθενός.
Όσον αφορά τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιείς εσύ, αλλά και οι ομόσταβλοί σου, .... τι να πω;
Είστε τα χαϊδεμένα παιδιά των διαχειριστών και έχετε το ελεύθερο να φτύνετε και να βγάζετε τα έντερά σας κατά όποιου επιθυμείτε.

Ναι είσαι σίγουρος όμως, πως αν σε είχα εμπρός μου και τολμούσες να χρησιμοποιήσεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς, θα σου έσπαγα τα μούτρα και θα έβλεπες ποιος είναι ο ηλίθιος!!!

----
Πηγή
"Η πρώτη αίτηση για λειτουργία κλινικής κρυονικής στην Αυστραλία υποβλήθηκε πριν από λίγα χρόνια, από τον βιολόγο Φίλιπ Ρωάδη. Ο Μαρκ Μίλτον έκανε αίτηση για τη δημιουργία μεγαλύτερης κλινικής. «Εγώ και οι συνεργάτες μου πιστεύουμε πως η κρυονική κρατά το ''κλειδί'' για την αιώνια ζωή», είπε."


Δεν λέει γνωρίζουμε, αλλά πιστεύουμε. Η γνώση είναι το επόμενο στάδιο.

Πρώτα υπάρχει η πίστη, η πεποίθηση και ύστερα έρχεται η γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:26:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Ναι είσαι σίγουρος όμως, πως αν σε είχα εμπρός μου και τολμούσες να χρησιμοποιήσεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς, θα σου έσπαγα τα μούτρα και θα έβλεπες ποιος είναι ο ηλίθιος!!!

Ψηλέ, η πιθανή δυνατότητά σου να σπάς μούτρα, δεν σε καθιστά αυτομάτως έξυπνο. Μπορεί και ένας ηλίθιος να το κάνει, δεδομένου ότι κανείς δεν σκέφτεται με τα... μπράτσα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2
Γιώργος.

quote:
Ακριβώς αυτή η υποκειμενικότητα είναι που καθιστά αναξιόπιστα και μη πιστευτά αυτά που λες.

Έχεις δίκιο που είσαι σκεπτικός,ασφαλώς είναι δικαιωμά σου.Απο την άλλη όμως εγώ, δεν πήρα κανέναν απο τον λαιμό για να του πώ,έτσι είναι τα πράγματα αφού τα έχω βιώσει,όταν μιλάω μιλάω για μένα.Ο καθένας πιστεύει ο,τι θέλει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:51:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
το πρόβλημά σου είναι μεγάλο και δεν έχω ούτε τη διάθεση, αλλά ούτε και το χρόνο να ασχολούμαι με τα κόμπλεξ του καθενός

Πρόβλημα σου. Δε σε υποχρεώνει κανένας να γράφεις.


quote:
Όσον αφορά τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιείς εσύ, αλλά και οι ομόσταβλοί σου, .... τι να πω;

Όταν λες ηλιθιότητες μοραία θα χαρακτηριστείς ηλίθιος. Και τις εκφράσεις τις ξεκίνησες εσύ, όταν μίλησες για χριστιανομάχους... Μπήκες ψηλέ;

quote:
Είστε τα χαϊδεμένα παιδιά των διαχειριστών και έχετε το ελεύθερο να φτύνετε και να βγάζετε τα έντερά σας κατά όποιου επιθυμείτε.

Ναι, αφού τους πληρώνουν οι Νεφελίμ για να μας αφήνουν. Είναι μοχθηρό σχέδιο εναντίον των ΕΝΤΙΜΩΝ, ΈΞΥΠΝΩΝ και ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΝ μεγαλο-Χριστιανών του φόρουμ. Τα κεφαλαία είναι ειρωνικά αν είχες αμφιβολία, τα αντίθετα θεωρώ ότι ισχύουν.


quote:
Ναι είσαι σίγουρος όμως, πως αν σε είχα εμπρός μου και τολμούσες να χρησιμοποιήσεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς, θα σου έσπαγα τα μούτρα και θα έβλεπες ποιος είναι ο ηλίθιος!


Σιγά ρε άντρα του πληκτρολογίου, μας γέμισες αίματα. Αυτό είναι ΨΕΥΤΙΚΗ ηθική, ενός ΨΕΥΤΙΚΟΥ Χριστιανού. Στην πρώτη διαφωνία απειλή σωματικής βίας.


quote:

Δεν λέει γνωρίζουμε, αλλά πιστεύουμε. Η γνώση είναι το επόμενο στάδιο.

Πρώτα υπάρχει η πίστη, η πεποίθηση και ύστερα έρχεται η γνώση.


Εντάξει το παίρνω πίσω. Με έπεισες. Δεν είσαι ηλίθιος, πανηλίθιος είσαι.

Αφού και εσύ ο ΙΔΙΟΣ αναγνωρίζεις ότι η ΓΝΩΣΗ είναι ΕΠΟΜΕΝΟ στάδιο και επομένως σαφώς ανώτερη, σε τι διαφωνείς μαζί μου; Έχω ήδη στοιχειοθετήσει ότι η επιστήμη έχει φτάσει στη ΓΝΩΣΗ για ορισμένα ζητήματα ενώ εσύ και οι όμοιοί σου λιμνάζουν στην ΙΔΙΑ πίστη,(ή περίπου την ίδια, με ΠΟΛΛΕΣ παραλλαγές, μικρές και μεγάλες, βλέπε αιρέσεις, δόγματα κτλ κτλ).


Πίστη σημαίνει βεβαιότητα; Κάθε πίστη φτάνει να γίνει γνώση; Γιατί τότε υπάρχουν 2 διαφορετικές λέξεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 14:56:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλέ, η πιθανή δυνατότητά σου να σπάς μούτρα, δεν σε καθιστά αυτομάτως έξυπνο. Μπορεί και ένας ηλίθιος να το κάνει, δεδομένου ότι κανείς δεν σκέφτεται με τα... μπράτσα.


χαχαχαχα... Μην τον πειράζεις την ψηλό γιατί θα σε δείρει. Και μετά θα είσαι εσύ ο ηλίθιος.


quote:
Έχεις δίκιο που είσαι σκεπτικός,ασφαλώς είναι δικαιωμά σου.Απο την άλλη όμως εγώ, δεν πήρα κανέναν απο τον λαιμό για να του πώ,έτσι είναι τα πράγματα αφού τα έχω βιώσει,όταν μιλάω μιλάω για μένα.Ο καθένας πιστεύει ο,τι θέλει.


Βεβαίως ο καθένας πιστεύει ότι θέλει. Δε γνωρίζει όμως ό,τι θέλει.Εκεί είναι τα λεφτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:00:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Industrialangel,
το πρόβλημά σου είναι μεγάλο και δεν έχω ούτε τη διάθεση, αλλά ούτε και το χρόνο να ασχολούμαι με τα κόμπλεξ του καθενός.
Όσον αφορά τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιείς εσύ, αλλά και οι ομόσταβλοί σου, .... τι να πω;
Είστε τα χαϊδεμένα παιδιά των διαχειριστών και έχετε το ελεύθερο να φτύνετε και να βγάζετε τα έντερά σας κατά όποιου επιθυμείτε.

Ναι είσαι σίγουρος όμως, πως αν σε είχα εμπρός μου και τολμούσες να χρησιμοποιήσεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς, θα σου έσπαγα τα μούτρα και θα έβλεπες ποιος είναι ο ηλίθιος!!!

----
Πηγή
"Η πρώτη αίτηση για λειτουργία κλινικής κρυονικής στην Αυστραλία υποβλήθηκε πριν από λίγα χρόνια, από τον βιολόγο Φίλιπ Ρωάδη. Ο Μαρκ Μίλτον έκανε αίτηση για τη δημιουργία μεγαλύτερης κλινικής. «Εγώ και οι συνεργάτες μου πιστεύουμε πως η κρυονική κρατά το ''κλειδί'' για την αιώνια ζωή», είπε."


Δεν λέει γνωρίζουμε, αλλά πιστεύουμε. Η γνώση είναι το επόμενο στάδιο.

Πρώτα υπάρχει η πίστη, η πεποίθηση και ύστερα έρχεται η γνώση.



Ψηλέ καλημέρα...
Θα μπορούσε να εν-νοεί "έχω την αίσθηση" λέγοντας "πιστεύω"...
Μην κολλάμε σε λέξεις ...

"Έχω την αίσθηση ότι.." # "Πίστης"....και εν-νοώντας ότι , θα το ερευνήσω για να δώ αν όντως είναι έτσι...!!!

Οι αποχρώσες ενδείξεις προσανατολίζουν πολλές φορές σε κάτι το υπαρκτό αλλα δεν αποτελούν απόδειξη...

Μπορείς να διαβάσεις το "Μία μη αιτιατή συνδετική αρχή" του Γιούνγκ , για να καταλάβεις τι εν-νοώ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
αν ο Ευρωπαιος μπαναριστηκε θα θεωρουσα κινηση ισοροπιας και την απομακρυνση του Βιομηχανικου, ο ανθρωπος εχει μεγαλο προβλημα και δεν υπαρχει απαντηση του που να μην ειναι εριστικος...

δωστε του τη δυνατοτητα να τρωει τα λυσακα του μονος του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:19:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι ρε διαγράψτε τον κερατά το Βιομηχανικό. Είναι τσιράκι των Νεφελίμ. Και εσείς οι διαχειριστές των Νεφελίμ είστε, σας έχουμε καταλάβει.

quote:
Θα μπορούσε να εν-νοεί "έχω την αίσθηση" λέγοντας "πιστεύω"...
Μην κολλάμε σε λέξεις ...

"Έχω την αίσθηση ότι.." # "Πίστης"....και εν-νοώντας ότι , θα το ερευνήσω για να δώ αν όντως είναι έτσι...!



Ρε Δήμο, τι ΤΟΛΜΑΣ και λες; Ό,τι μπορεί να έχει δίκιο ο ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΣ βιομηχανικός; Είναι δυνατόν;

Πίστη=χρειάζεται διερεύνηση; Τι ανοησίες είναι αυτές; Θες να σου ρίξει ξύλο ο Ψηλός; Σε λίγο θα μας πεις, ΑΝ ΕΙΝΑΙ δυνατόν, ότι ΔΕΝ ισοδυναμούν πίστη και γνώση. Ντροπή σου!


Να διαγραφεί, ΠΑΡΑΥΤΑ, και ο ΑΕΡΙΝΟΣ μαζί με το βιομηχανικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:27:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι ρε διαγράψτε τον κερατά το Βιομηχανικό. Είναι τσιράκι των Νεφελίμ. Και εσείς οι διαχειριστές των Νεφελίμ είστε, σας έχουμε καταλάβει.

quote:
Θα μπορούσε να εν-νοεί "έχω την αίσθηση" λέγοντας "πιστεύω"...
Μην κολλάμε σε λέξεις ...

"Έχω την αίσθηση ότι.." # "Πίστης"....και εν-νοώντας ότι , θα το ερευνήσω για να δώ αν όντως είναι έτσι...!



Ρε Δήμο, τι ΤΟΛΜΑΣ και λες; Ό,τι μπορεί να έχει δίκιο ο ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΣ βιομηχανικός; Είναι δυνατόν;

Πίστη=χρειάζεται διερεύνηση; Τι ανοησίες είναι αυτές; Θες να σου ρίξει ξύλο ο Ψηλός; Σε λίγο θα μας πεις, ΑΝ ΕΙΝΑΙ δυνατόν, ότι ΔΕΝ ισοδυναμούν πίστη και γνώση. Ντροπή σου!


Να διαγραφεί, ΠΑΡΑΥΤΑ, και ο ΑΕΡΙΝΟΣ μαζί με το βιομηχανικό.




Κάντε με "μάρτυρα"...διαγράψτε με και δείρτε με ...
μμμμ...μ'αρέσει το ξύλο.."μ'επαναφέρει"...

Σημ:"Κάτσε και σύ καλά Γιώργο , γιατί θα σε πετύχω καμμιά μέρα στο Ηρακλειο και την έβαψες...κάνεις και σύ -εδώ που τα λέμε- μαλακίες πολλές"

Εαρινό ρε με λένε..."ΑΕΡΙΝΟΣ" μετονομάσθημα απο τον φίλο μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:44:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάντε με "μάρτυρα"...διαγράψτε με και δείρτε με

Με μπερδεύεις με άλλους. Δεν έχω το σύνδρομο του Βασιλάκη Καΐλα. "Λέω αλήθειες για αυτό με κυνηγάνε"


quote:
μμμμ...μ'αρέσει το ξύλο.."μ'επαναφέρει".

Τώρα αυτό για ποιον το είπες για μένα ή για σένα;


quote:
Κάτσε και σύ καλά Γιώργο , γιατί θα σε πετύχω καμμιά μέρα στο Ηρακλειο και την έβαψες...κάνεις και σύ -εδώ που τα λέμε- μαλακίες πολλές


Θα πηγαίνω τοίχο τοίχο... Στα σοβαρά πρέπει να βρεθούμε κάποια φορά... Και με το Φώτη.

quote:
Εαρινό ρε με λένε..."ΑΕΡΙΝΟΣ" μετονομάσθημα απο τον φίλο μου

Καλά σου έκανε. Και λίγα ήταν.

Πάντως το ξύλο από τον Ψηλό δεν το γλυτώνεις. Είναι πράγματα αυτά που γράφεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 15:55:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


Θα πηγαίνω τοίχο τοίχο... Στα σοβαρά πρέπει να βρεθούμε κάποια φορά... Και με το Φώτη.


Πάντως το ξύλο από τον Ψηλό δεν το γλυτώνεις. Είναι πράγματα αυτά που γράφεις;


Με τον Φώτη , βρεθήκαμε χθές βράδυ και τα είπαμε και πριν πάω σκεπτόμουν αν θα μπορούσαμε να σε καλέσουμε και σένα...

Ο Φώτης...είναι υπέροχος άνθρωπος και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τον γνώρισα και έχω την ευτυχία να μιλάω μαζί του..!!!

Ο Ψηλός αστειεύεται ρε Γιώργο...σκύλο που γαυγίζει -λένε στο χωριό μου- μην τον'νε φοβάσαι..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:08:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Industrialangel,
το πρόβλημά σου είναι μεγάλο και δεν έχω ούτε τη διάθεση, αλλά ούτε και το χρόνο να ασχολούμαι με τα κόμπλεξ του καθενός.
Όσον αφορά τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιείς εσύ, αλλά και οι ομόσταβλοί σου, .... τι να πω;
Είστε τα χαϊδεμένα παιδιά των διαχειριστών και έχετε το ελεύθερο να φτύνετε και να βγάζετε τα έντερά σας κατά όποιου επιθυμείτε.

Ναι είσαι σίγουρος όμως, πως αν σε είχα εμπρός μου και τολμούσες να χρησιμοποιήσεις παρόμοιους χαρακτηρισμούς, θα σου έσπαγα τα μούτρα και θα έβλεπες ποιος είναι ο ηλίθιος!!!

----
Πηγή
"Η πρώτη αίτηση για λειτουργία κλινικής κρυονικής στην Αυστραλία υποβλήθηκε πριν από λίγα χρόνια, από τον βιολόγο Φίλιπ Ρωάδη. Ο Μαρκ Μίλτον έκανε αίτηση για τη δημιουργία μεγαλύτερης κλινικής. «Εγώ και οι συνεργάτες μου πιστεύουμε πως η κρυονική κρατά το ''κλειδί'' για την αιώνια ζωή», είπε."


Δεν λέει γνωρίζουμε, αλλά πιστεύουμε. Η γνώση είναι το επόμενο στάδιο.

Πρώτα υπάρχει η πίστη, η πεποίθηση και ύστερα έρχεται η γνώση.



Ψηλέ καλημέρα...
Θα μπορούσε να εν-νοεί "έχω την αίσθηση" λέγοντας "πιστεύω"...
Μην κολλάμε σε λέξεις ...

"Έχω την αίσθηση ότι.." # "Πίστης"....και εν-νοώντας ότι , θα το ερευνήσω για να δώ αν όντως είναι έτσι...!!!

Οι αποχρώσες ενδείξεις προσανατολίζουν πολλές φορές σε κάτι το υπαρκτό αλλα δεν αποτελούν απόδειξη...

Μπορείς να διαβάσεις το "Μία μη αιτιατή συνδετική αρχή" του Γιούνγκ , για να καταλάβεις τι εν-νοώ..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Αγαπητέ φίλε Εαρινέ,
ναι, θα μπορούσε να πει πολλά ........, ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ όμως, δεν λέει.

Αυτό θέλω να πω και εγώ.

Η γνώση είναι σιγουριά, απόδειξη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 16:17:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:


Θα πηγαίνω τοίχο τοίχο... Στα σοβαρά πρέπει να βρεθούμε κάποια φορά... Και με το Φώτη.


Πάντως το ξύλο από τον Ψηλό δεν το γλυτώνεις. Είναι πράγματα αυτά που γράφεις;


Με τον Φώτη , βρεθήκαμε χθές βράδυ και τα είπαμε και πριν πάω σκεπτόμουν αν θα μπορούσαμε να σε καλέσουμε και σένα...

Ο Φώτης...είναι υπέροχος άνθρωπος και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που τον γνώρισα και έχω την ευτυχία να μιλάω μαζί του..!!!

Ο Ψηλός αστειεύεται ρε Γιώργο...σκύλο που γαυγίζει -λένε στο χωριό μου- μην τον'νε φοβάσαι..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Όσο και να διαφωνώ με κάποιον, δεν θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να τον θίξω. Αν έβλεπα πως στη συζήτηση δεν υπάρχει κάτι κοινό που να μας κάνει να συμφωνούμε, δεν θα συζητούσα πια μαζί του, αλλά δεν θα τον αποκαλούσα ηλίθιο ή οποιαδήποτε άλλη προσβολή που να έχει σχέση με την πίστη του.

Το ότι κάποια άτομα εδώ μέσα βγάζουν τα έντερά τους επάνω μου, αλλά και σε άλλους, και τους το επιτρέπουν οι διαχειριστές, είναι σκανδαλώδες.

Ο Ιντούστριαλ, μόλις ξαναμπήκε ο Τρέχα, θαρείς και του την είχε στημένη, άρχισε πάλι να του επιτίθεται!!
Είναι απαράδεκτο!!

Αν δεν γουστάρει, ας πάρει τους ομοίους του και ας κάνουν δικό τους καφενείο να τα λένε με την ησυχία τους.

Δεν μου αρέσει να απαντώ σε προσβολές, το έχω κάνει και εγώ αλλά μόνο όταν με προκαλούν και με φτάνουν σε σημείο που δεν χωρά κάτι άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 17:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
μετά τις απειλές (περί ξυλοδαρμού) στην καποδίστρια και στον IndustrialAngel κατάλαβα ποιος είναι ο Kick Ass

http://www.youtube.com/watch?v=tE73rQfSPYo&feature=related

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 17:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λέει ο Ψηλός και το έχουμε πει πολλοί εδώ μέσα,αλλά οι αρμόδιοι,κάνουν γαργάρα, είναι ότι για τα χαιδεμένα του φόρουμ, έπρεπε να τα έχετε ιδιαίτερο ..σταύλο,ως .....καινάρια....
Μην ομοσταυλίζονται με μας τους απλούς θνητούς...
Και να μην μας τα πρήζουν, προπατνων, με εγωιστικές κορώνες, περί της ικανότητας των να λένε βλακείες ...Να σημειωθει, πολύ σημαντικό,γιατι,μόνο αυτό μπορούν να κανουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 19:11:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό θέλω να πω και εγώ.

Η γνώση είναι σιγουριά, απόδειξη.


Βασικά ΟΥΤΕ εσύ έχεις καταλάβει,ΨΗΛΕ, τι θες να πεις. Κατέληξες σε αυτό που έλεγα από την αρχή. Ότι υπάρχει ΣΑΦΗΣ ανωτερότητα της γνώσης έναντι της πίστης.

Η κρίσιμη ερώτηση είναι τι κάνουμε όταν έχουμε γνώση ΚΑΙ (προφανώς) πίστη για ένα πράγμα και ΜΟΝΟ πίστη για το αντίθετο.

quote:
Όσο και να διαφωνώ με κάποιον, δεν θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να τον θίξω

Όχι καλέ...Αλλά από τους πολιτικάντικους χαρακτηρισμούς περί χριστιανομάχων δεν μπόρεσες να κρατηθείς μακρυά. Αυτό δεν είναι κάτι που θίγει.

quote:
Αν έβλεπα πως στη συζήτηση δεν υπάρχει κάτι κοινό που να μας κάνει να συμφωνούμε, δεν θα συζητούσα πια μαζί του, αλλά δεν θα τον αποκαλούσα ηλίθιο ή οποιαδήποτε άλλη προσβολή που να έχει σχέση με την πίστη του.

Ποια πίστη σου; Εγώ για την ποιότητα των επιχειρημάτων σου μίλησα (=ηλιθιότητες)

quote:
Το ότι κάποια άτομα εδώ μέσα βγάζουν τα έντερά τους επάνω μου, αλλά και σε άλλους, και τους το επιτρέπουν οι διαχειριστές, είναι σκανδαλώδες.

Έτσι είναι η δημοκρατία. Όσο δικαίωμα έχει ο τρέχα να παραπληροφορεί ΑΛΛΟ τόσο και ακόμα παραπάνω έχω εγώ να σας βρίζω.

quote:
Ο Ιντούστριαλ, μόλις ξαναμπήκε ο Τρέχα, θαρείς και του την είχε στημένη, άρχισε πάλι να του επιτίθεται!!
Είναι απαράδεκτο!!

Με ειδοποίησαν οι Ερπετικοί από την 4η διάσταση να του επιτεθώ. Η' οι Νεφελίμ; Δε θυμάμαι... Πάντως ή οι πρώτοι ή οι δεύτεροι παρακολουθούν το φόρουμ και πληρώνουν τους διαχειριστές

quote:
Αν δεν γουστάρει, ας πάρει τους ομοίους του και ας κάνουν δικό τους καφενείο να τα λένε με την ησυχία τους.


Γιατί φοβάστε τόσο πολύ τον αντίλογό μου; Αυτό δεν έχω καταλάβει.


quote:
Δεν μου αρέσει να απαντώ σε προσβολές, το έχω κάνει και εγώ αλλά μόνο όταν με προκαλούν και με φτάνουν σε σημείο που δεν χωρά κάτι άλλο.

Ακόμα και το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" να εφάρμοζες στις προσβολές θα απάνταγες με προσβολές όχι με απειλές ξυλοδαρμού, κίβδηλε χριστιανέ.

τρέχα

quote:
Αυτό που λέει ο Ψηλός και το έχουμε πει πολλοί εδώ μέσα,αλλά οι αρμόδιοι,κάνουν γαργάρα, είναι ότι για τα χαιδεμένα του φόρουμ, έπρεπε να τα έχετε ιδιαίτερο ..σταύλο,ως .....καινάρια.

Τα έχουμε πει. Είμαστε των Νεφελίμ.

quote:
Και να μην μας τα πρήζουν, προπατνων, με εγωιστικές κορώνες, περί της ικανότητας των να λένε βλακείες ...Να σημειωθει, πολύ σημαντικό,γιατι,μόνο αυτό μπορούν να κανουν


Γιατί όμως σε ενοχλούν ΤΟΣΟ οι βλακείες που λέω; Αν είναι απλώς βλακείες... Χαλάνε την προπαγάνδα;

Ακόμα περιμένω να ακούσω ποιες οι αποδείξεις της δημιουργίας.


Πάντως αν δηλώσει κάποιος ΜΕΓΑΛΟχριστιανός ΔΗΜΟΣΙΑ ότι ΦΟΒΑΤΑΙ τον αντίλογο, εγώ ΔΕ θα ξαναγράψω ποτέ στο θέμα. Και εγώ θα τον κρατήσω το λόγο μου όχι όπως ο τρέχα.

Edited by - IndustrialAngel on 24/10/2010 19:12:15

Edited by - IndustrialAngel on 24/10/2010 19:13:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 19:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σου έχω πει πολλές φορές, ότι σου πρέπει να σε δει γιατρός,Βιομηχανικέ κι ότι εκτελείς εντεταλμένη υπηρεσία, αλλά,
ρε νούμερο, τόσο ψώνιο με την πάρτη σου;...
Τι να φοβηθεί ο χριστιανός απο τον αντίλογο μαζί σου;..
Αφού δεν έχεις...λόγο, απλά βρίζεις...
Τι να φοβηθούμε, ρε....ασυλλόγιστε;
Μην μας κουφάνεις εντελώς, με τις κοτσάνες σου;....
Δεν υπάρχει πρόβλημα..Σε κατανοούμε,σαν ένα....μουσουλμάνο φανατικό, που νομιζει ότι ανακάλυψε ότι η γή κινείται...
Τι να φοβηθούμε, ωρέ;!!!!!!
Την παράνοια ή την πίστη σου την τυφλή ,στην επιστήμη;
Απλά έχεις άλλο θεό..Τιποτε άλλο...
Κι ειναι και νέο φρούτο, ο δικος σου, γι αυτό και φανατίζεσαι..Θα σου περάσει.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 19:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτοί που δεν αντέχουν τον διάλογο, Βιομηχανικούλη, βάζουνε κάτι νούμερα σαν εσένα, για να διώχνουν τους χριστιανούς, με τρόπο..
Τόσο αντικειμενικός διάλογος....
Σε άδειο γήπεδο, μόνο βάζεις γκόλ, χασογκόλη....
Σε αγώνα, θα δούμε τσόντα μαζί σου!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 21:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Βασικά ΟΥΤΕ εσύ έχεις καταλάβει,ΨΗΛΕ, τι θες να πεις. Κατέληξες σε αυτό που έλεγα από την αρχή. Ότι υπάρχει ΣΑΦΗΣ ανωτερότητα της γνώσης έναντι της πίστης.



Αν δεν πιστεύεις σε αυτά που γράφεις, γιατί να σε πιστέψουμε εμείς οι άπιστοι και γνώστες;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 21:32:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ούτε ξέρεις τι λες από το πόσο έχεις θυμώσει. Ξυδάκι, γέρο. Ξυδάκι.

Και όταν ηρεμήσεις έλα να κάνεις διάλογο με ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΕΣ σκέψεις και σοβαρά επιχειρήματα για πρωτοτυπία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2010, 21:33:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν δεν πιστεύεις σε αυτά που γράφεις, γιατί να σε πιστέψουμε εμείς οι άπιστοι και γνώστες;

Μπαρδόν;Στα ελληνικά παρακαλώ; Τι δεν πιστεύω και τι ξέρετε εσείς οι άπιστοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy