ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ-υψηλη τεχνη επαφης με τον θεο μεσα μας η απλως μια μεθοδος χαλαρωσης;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπους
γιατι αποφευγεις να μαθεις τι ειπε
Ο Κρισναμουρτι για τον Ιησου?
Μηπως ξερεις και ποιεις την νησσαν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεα σου νικομαχε. Την έχει δει σώνει και καλα...σωστής ο λουπος.

Που να ήξερε πως το νικ που γράφει τωρα, έχω συζητήσει μαζι του...για μέρες.

Αμοκ θα τον πιάσει...Αν ήξερε τι έλεγε για τους χριστιανούς....

Λουπε λουπε είσαι εδω? πες krishnamurti...o βουδας σε γυρεύει...



Καλησπέρα!

Τι έλεγε για τους χριστιανούς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
You tube,

Khrishnamurti, dr. Bohm(νικομαχε ΕΣΥ θα γνώριζεις το έργο του)

THE FUTURE OF HUMANITY is a dialogue between J. Krishnamurti and David Bohm which took place in Brockwood Park, England in 1983. Starting with the questions - Are psychologists really concerned with the future of man? Are they concerned with the human being conforming to the present society, or going beyond that? - the conversation embarks on the incredible journey of the unconditioned mind and asks if the consciousness of mankind can be changed through time.

Για το ΧΡΙΣΤΟ και τους χριστιανούς ναρκισσα έχει πει παρά ΠΟΛΛΑ, καλύτερα είναι να τα ακούσεις απο αυτόν....ΒΛΕΠΕΙΣ μπορεί να παρερμηνευσουμε τα πράγματα καλύτερα είναι να τα ακούς απο τις πηγές...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/03/2011 23:45:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 23:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα απο τα καλυτερα του Κρισναμουρτι,κατι που
εχει σχεση με καποια θεματα που διαπραγματευομασταν
παλια με τον φιλο Πλατωνα
-------------------------------------Η σκέψη είναι χρόνoς. Η σκέψη γεννιέται από την εμπειρία και τη γνώση, πoυ είναι αξεχώριστα δεμένες με τo χρόνo και τo παρελθόν. O ψυχολογικός χρόνoς είναι εχθρός τoυ ανθρώπoυ. Η δράση μας βασίζεται στη γνώση, άρα στo χρόνo, κι έτσι o άνθρωπoς είναι πάντα σκλάβoς στo παρελθόν. Η σκέψη είναι πάντα περιoρισμένη κι έτσι ζoύμε σε συνεχή σύγκρoυση και αγώνα. Δεν υπάρχει ψυχoλoγική εξέλιξη.'Oταν o άνθρωπoς απoκτήσει επίγνωση της κίνησης των σκέψεών τoυ, θα δει τη διαίρεση ανάμεσα στoν σκεπτόμενo και τη σκέψη, στoν παρατηρητή και τo παρατηρoύμενo, στoν εμπειρώμενo και την εμπειρία. Θα ανακαλύψει ότι αυτή η διαίρεση είναι ψευδαίσθηση. Μόνo τότε υπάρχει καθαρή παρατήρηση, πoυ είναι άμεση αντίληψη χωρίς σκιά από τo παρελθόν ή από τo χρόνo. Αυτή η άχρoνη αντίληψη φέρνει μια βαθιά ριζική αλλαγή στo νoυ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ομιλια του Κρισναμουρτι στο Σαανεν της Ελβετιας το 1978.

: «Η Δυτική τεχνολογία, η Δυτική νοοτροπία, η Δυτική θρησκεία, όλα στην πραγματικότητα πηγάζουν από την Ελλάδα. Η Δύση κατάγεται από τους Έλληνες, δεν είναι έτσι; Η δημοκρατία τους, το αναλυτικό τους πνεύμα, η επιστήμη τους, η φιλοσοφία τους, οι διάλογοι του Πλάτωνα κλπ. Η Δύση έχει γεννηθεί από την Ελλάδα.»

Τα σχολια περιττευουν,ετσι Λουπους???

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 31/03/2011 00:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπε, αν βρεις την ΠΗΓΗ, θα βρεις ποιος αντλησε απο αυτήν, και την αλήθεια.
Περνάς απο τον ένα στον άλλο, γιατί δεν βρηκες ΠΗΓΗ! Αυτα που βρηκες είναι ...αντιγραφές! Αν διαβάσω osho, ξέρω πια είναι η ΠΗΓΗ...αν διαβάσω πλωτινο, το ίδιο, αν διαβάσω ΠΛΑΤΩΝΑ...το ίδιο..

Μια μόνο ΠΗΓΗ έχεις διαβάσει, ΗΡΆΚΛΕΙΤΟ, για αυτο γύρισα σε και τον αναφέρεις σε κάθε δυσκολία...ο χριστός είναι σίγουρα ΠΗΓΗ, μα είναι ΝΟΘΕΥΜΕΝΗ...

Στη βιβλιοθήκη του Κροσναμουρτι, υπάρχουν όλα τα βιβλία του ΠΛΆΤΩΝΑ, μα αυτός δεν τα είχε διαβάσει...του τα έλεγαν, όπως και αυτα του βουδα, μα αυτός απο το ένα αυτί έμπεναν, απο το άλλο έβγαιναν.. Μέναν οι ερωτήσεις που σκεφτόταν και τα εύρισκε....όχι απαντήσεις, όχι μασημενη τροφή...

Αυτη είναι η ΠΗΓΗ!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 31/03/2011 00:14:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχε το saanen, είναι στην Ελβετία, έχω παει πολλές φορές. Μια Ιταλίδα Κομισα, θεοσσοφος πλήρωνε την σκηνή που έδεινε, διαλέξεις ο κρισναμουρτι..

Εκει να δεις μεταφυσικά...να λουπασει ο λουπος... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ είσαι έξυπνος είπαμε....όλα τα ξέρεις, εμείς δεν ξέρουμε λουπε τίποτα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικομαχε το saanen, είναι στην Ελβετία, έχω παει πολλές φορές. Μια Ιταλίδα Κομισα, θεοσσοφος πλήρωνε την σκηνή που έδεινε, διαλέξεις ο κρισναμουρτι..

Εκει να δεις μεταφυσικά...να λουπασει ο λουπος...


Ναι το διορθωσα.
Λαθος επειδη παρακολουθουσα κατι ολανδικα σπιτια
σε αλλο site και μπερδευτηκα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πλάκα είναι να μην σου σβήσει το νικ η Αμαλία, και να γράφεις με το κρισναμουρτι, και να βριζεις... μετα εμάς χριστανοφαγους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 00:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαράς το κουράγιο και των δυο σας ...


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 01:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβαμων
εχουμε κανει εμβολιο για Λουποιους!!
Εγω εχω κανει και για αλλους δυο ιους!!!
Ανοσια λοιπον!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 01:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα να ασχοληθείς με κάποιον που σου λέει κάτι (οτι κι αν είναι αυτό)
το καταλαβαίνω ...
Το συγκεκριμένο πράγμα ομως ? τι σου λεει ?

Τέλος πάντων


ΥΓ
(πρόσεχε του στρατού έχουν λήξει)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 01:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ
(πρόσεχε του στρατού έχουν λήξει)

Φρεσκα εμβολια,αλλωστε οταν ημουν στο στρατο
δεν υπηρχαν αυτοι οι...ιοι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 31/03/2011 01:22:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat rolls a sis kebab
Ρε Σωτηρακι,
Επειδη εσυ δεινοπαθησες στο κατηχητικο δε ξερω μηπως και κανενας παπαρχιδης σου χαϊδεψε το πουλακι(στην καλυτερη) και εχεις τα προβληματα σου και τα ψυχικα καταλοιπα σου,νομιζεις οτι εουμε καμια ορεξη να υποστουμε εμεις τις συνεπειες τους!
Ασε τις παπαριες οτι κοπτεσαι περι του γενους και τις προοδου και πες οτι:" μου την μπηξανε πιτσιρικακι και επειδη δε μου αρεσε και δεν εγινα σαν αυτους πηγα με τους απεναντι για να τους χεζω ελευθερα!"
Αντε μορφωμα που την ειδες και μορφωμενος απο τα τευχη του δαυλου!

nst μπουχτίσαμε απο επιτηρητές, σοφούς , συντονιστές, διαχειριστές και αλλους φαντασιόπληκτους που νομίζουν οτι με δήθεν τίτλους , αξιώματα, και θεατρινίστικες εκφράσεις θα δουν τον εαυτό τους

Ρε ελληνα δε μου απαντησες,απο που κραταει η σκουφια σου ξερεις;
Εγω σου ειπα για τους δικους μου και τη σπορα που κανανε σε κερκυρα αμφιλοχια και λαρισα κρατωντας και τη βαση στην αρκαδια.
Αλλα ξεχασα,εσυ πηρες την ελληνικη παιδεια στο κατηχητικο(εμενα με προφυλαξαν οι γονεις μου και απο αυτο)


Σου απαντώ για πρώτη και τελευταία φορά ανώνυμο μόρφωμα , που κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία σου για να βρίσης τους πάντες . Μάθε λοιπόν ότι δεν κάνω διάλογο με ηλίθια ανώνυμα trolls . Όσο για τη σκούφια σου , βάλτην εκεί που ξέρεις ηλίθιο υποκείμενο .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 15:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου απαντώ για πρώτη και τελευταία φορά ανώνυμο μόρφωμα , που κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία σου για να βρίσης τους πάντες . Μάθε λοιπόν ότι δεν κάνω διάλογο με ηλίθια ανώνυμα trolls . Όσο για τη σκούφια σου , βάλτην εκεί που ξέρεις ηλίθιο υποκείμενο .

ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείσαι με τα χριστιανόπουλα που το μόνο που κάνουν είναι να γονατίζουν ευλαβικά μπροστά στον πνευματικό τους και να ρουφούν μέχρι τελευταίας σταγόνας την "γνώση" που τους δίνει

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 17:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost εγραψε:
quote:
Για παράδειγμα «ευαγγελικοί» αφορισμοί όπως το «εάν σε σκανδαλίζει ο οφθαλμός σου ξερίζωσέ τον» ή όπως το περιβόητο «κάποιοι άνθρωποι ευνουχίστηκαν για να μπουν ευκολότερα στη βασιλεία των ουρανών» από το ευαγγέλιο του Ματθαίου πολύ απλά ΔΕΝ ωραιοποιούνται!
Και η καλύτερη απόδειξη γι’αυτό είναι ότι ο κορυφαίος Ωριγένης, ίσως ο πλέον μορφωμένος μεταξύ των πρώτων Πατέρων και υπέρμαχος της (εν μέρει) αλληγορικής ερμηνείας των Γραφών, το συγκεκριμένο χωρίο το ερμήνευσε κυριολεκτικά...και ευνουχίστηκε....για να το μετανιώσει αργότερα...εξάλλου μπορεί σήμερα να φαίνεται ακραίο, αλλά τότε φαίνεται πως ήταν σχετικά σύνηθες, δηλαδή ήταν κάτι που γινόταν.
Είναι λοιπόν αστείο το να ]επιχειρούνται τόσο εξώφθαλμα παραποιητικές ερμηνείες σε χωρία που απλώς ΔΕΝ επιδέχονται ωραιοποίηση.


Ο Χριστός ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ είναι αλληγορικός σε πάρα πολλά σημεία των λόγων του.
Γι΄αυτό και οι Ιουδαίοι σκανδαλίστηκαν όταν είπε:
(Κατά Ιωάννην, Β, 19)
«λύσατε τον ναόν τούτον, και εν τρισίν ημέραις εγερώ αυτόν.»
Τι κατάλαβαν όμως οι Ιουδαίοι και είπαν...;;
«είπον ουν οι Ιουδαίοι, τεσσαράκοντα και εξ έτεσιν ωκοδομήθη ο ναός ούτος, και συ εν τρισίν ημέραις εγερείς αυτόν;»

Την κατάσταση αυτή την βλέπουμε και σε άλλο σημείο όπως στο παρακάτω:
(Κατά Ιωάννην, ΣΤ,)
«αμήν, αμήν λέγω υμήν εάν μη φάγητε την σάρκα του Υιού του ανθρώπου και πίητε αυτού το αίμα, ούκ έχετε ζωήν εν εαυτοίς.
Ο τρώγων μου την σάρκα και πίνων μου το αίμα έχει ζωήν αιώνιον και εγώ αναστήσω αυτόν τη εσχάτη ημέρα.»
Τι κατάλαβαν όμως οι Ιουδαίοι και είπαν αυτά...;;
«Πολλοί ουν ακούαντες εκ των μαθητών αυτού είπον, σκληρός έστιν ούτος ο λόγος, τις δύναται αυτού ακούειν;»


Το χωρίο:
(Κατά Ματθαίον, Ε, 29)
«εἰ δὲ ὁ ὀφθαλμός σου ὁ δεξιὸς σκανδαλίζει σε, ἔξελε αὐτὸν καὶ βάλε ἀπὸ σοῦ· συμφέρει γάρ σοι ἵνα ἀπόληται ἓν τῶν μελῶν σου καὶ μὴ ὅλον τὸ σῶμά σου βληθῇ εἰς γέενναν.»
Δεν είναι κυριολεξία.
Η έννοια του λόγου αυτού είναι πως αν ένα πρόσωπο αγαπητό σου που τον έχεις σαν τον δεξιό σου μάτι... ή χέρι, σε ωθεί σε αμαρτία, χωρίσου από αυτό και κόψε επικοινωνία μαζί του.
Παράδειγμα 1: Αν κάποιον τον ερεθίζει ερωτικά η ξαδελφή του π.χ. καλύτερα να μην προκαλεί συναντήσεις μαζί της για να μην γίνει αιμομιξία.
Παράδειγμα 2: Αν έχεις στο γραφείο σου σαν δεξί χέρι κάποιον σχεδόν αναντικατάστατο... αλλά και επικύνδυνο για την ισοροπία π.χ. της οικογένειας σου, τότε... να τον απολύσεις.

Οι θεωρίες του Ωριγένη αλλά και ο ίδιος έχουν καταδικαστεί από την 5η Οικουμενική Σύνοδο. Είναι γεγονός ότι η εκκλησία τον αναθεμάτισε αμετάκλητα το 553 μ.Χ. (ενώ ο ίδιος πέθανε κοντά στο 255 μ.Χ,)

www.pantokrator.info
site με ομιλίες σε mp3
Εφραίμ - Αριζόνα, Ιωσήφ Βατοπαιδινός, Εφραίμ Βατοπαιδινός, Μεσογαίας, Εφραίμ-Σκήτη Αγ. Ανδρέα, Λεμεσού Αθ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 19:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.Κ φίλε
Φτάσαμε αισίως στην φανέλα με το Νο8.

Διακρίνω κόπωση? Ή κάνω λάθος?
Μην με απογοητεύσεις φίλε
Λίγο ακόμα και κοντεύεις για το Νο10

Μιλάμε για πολλά λεφτά πατριώτη...
Μην τα χάσουμε στο τσακ....

Η οικονομική μου επιβίωση στα χέρια σου!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 19:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ...τζογος μυριζει!
Με συμμετοχη κλωνοποιημενων γονιδιων και
υπερτατης...αρχης!
Και εσυ Λουπους βαλε τα δυνατα σου.
Αλλα δυο εμειναν!
Τι θελεις να σου γραψω,για να παρεις μπρος?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eαρινε
σε τρωει ο...κωλος σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπακο, εγω σε αγαπώ βρε και δεν είμαι παγκανας ούτε την έχω δει ελληναρας. Απλά ΕΣΥ έχεις σύνδρομο καταδιωξεως...ποιος σε κοινηγαει? ποιος θέλει το κακό σου? η Αμαλιτσα? ΑΝΤΕ ρε, χρυσό κορίτσι είναι...απλά σε σβήνει για να σε φουντώνει! και ΕΣΥ ρε αδερφε έχεις κολησει, όλο τα οδια γράφεις και λες...άλλαξε το λίγο, να έχει ενδιαφέρον. Ο κρισναμουρτι που ανεφερες χθες είχε και άλλο κρισναμουρτι όπου πήγαινε και μιλάτε, και αυτός να δεις μπινελικι...τι βουδας, τι κρισναμουρτι, τι ΧΡΙΣΤΟ...όλους τους έβριζε. Δηλαδή έβριζε τους ακόλουθους αυτών...γιατί ήταν χαλκομανιες...ψάξε u.g κρισναμουρτι αν θες να φρικιασεις λίγο....και να ακούσεις κάτι διαφορετικό. Εγω όταν μιλαγε συκωθηκα να φύγω, και έγινε εξαλος. (ήμουν πιτσιρικάς τότε για να καταλάβω...) by the way, don't worry...εδω είμαστε σε ένα σημείο αποντα ίδια ΌΛΟΙ...και αν το επιασες έχει καλώς, αν όχι...βρησε. Αν καλο σου κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Νικόμαχε!
Πλέον δεν μπορούμε ούτε καλησπέρα μεταξύ μας να πούμε ???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα Εαρινε μας, μπορουμε να λεμε
παντα καλησπερα.
Αστειευομαι,δεν φαινεται?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταχυτητα διαγραφης τεινει να αγγιξει την του φωτος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 22:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω πως τα αγγλικά τα μασατε όλοι καλα...

Απο κρισναμουρτι για το φυλαρακι μου το λουπακο!

“The flowering of meditation is goodness, and the generosity of the heart is the beginning of meditation.”
“You cannot meditate if you are ambitious – you may play with the idea of meditation. You your mind is authority-ridden, bound by tradition, accepting, following, you will never know what it is to meditate on this extraordinary beauty.”

“You have to find out what meditation is. It is a most extraordinary thing to know what meditation is – not how to meditate, not the system, not the practice, but the content of meditation. To be in the meditative mood and to go into that meditation requires a very generous mind, a mind that has no border, a mind that is not caught in the process of time. A mind that has not committed itself to anything, to any activity, to any thought, to any dogma, to any family, to a name – it is only such a mind that can be generous; and it is only such a mind that can begin to understand the depth, the beauty and the extraordinary loveliness of meditation.”

1962 7th Public Talk, Bombay, CD-Rom code bo62t7.

‘Meditation is a movement in and of the unknown … it is that energy that though-matter cannot touch. Thought is perversion for it is the product of yesterday … Everything put together by thought is within the area of noise, and thought can in no way make itself still … thought itself must be still for silence to be. Silence is always now as thought is not. Thought, always being old, cannot possibly enter into that silence which is always new. The new becomes the old when thought touches it … Love can only be when thought is still. This stillness can in no way be manufactured by thought … this stillness can never be touched by thought. Thought is always old, but love is not … the flowering of goodness is not in the soil of thought’

‘Meeting Life’ (Bulletin 4, 1969) © 1991 Krishnamurti Foundation Trust, Ltd; Published by HarperSanFranciscoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 23:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουπακο, η παιδεραστια για μένα δεν είναι πάθος, μα αρρώστια. Δεν νομίζω πως ο Σωκράτης ήταν τέτοιος, γιατί αυτός ήταν μια ΠΗΓΗ. Πηγές για μένα είναι οι ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ...ΗΡΆΚΛΕΙΤΟΣ! ΣΩΚΡΆΤΗΣ,ΒΟΥΔΑΣ,ΧΡΙΣΤΌΣ,ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ...είναι ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ, αυτοί είναι ΜΥΣΤΕΣ, γνωρίζουν ΠΟΛΛΑ που οι άνθρωποι αγνοούμε. Έβαλα πέντε ονόματα, γιατί έχουν και θα χαραξουν χιλιετίες τα λόγια τους, για την ανθρωπότητα. Αν το ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ, τονκαταλαβες...αν όχι, θα επαναλαμβανεις τον κάθε παπαγαλο που νομίζει πως κάτι κατάλαβε....και θα γίνεσαι και ΕΣΥ 2 hand mind. Εγω βλέπω πως έχεις μυαλό, άσχετα αν το χρησιμοποιείς λίγο...

Δεν σε προκαλω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 23:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φτάνει που έχεις ΕΣΥ λουπακο μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 23:17:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το στοιχημα που εχει μπει για σενα τι γινεται Λουπους?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2011, 23:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λουπε, διάβασα βεορ, μα χασμουριεμαι....έχεις την εντύπωση πως είναι δύσκολος, η λέει κάτι που θα με εξέπληξε? αν σου πω πια είναι η κυρία ΠΗΓΗ του θα σου σηκωθεί η τρίχα...ο κρισναμουρτι είναι πίσω και ο στεινερ, όπως και πίσω απο τον Οσηο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy