ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 08:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν μια εργασία μπορεί να πραγματοποιηθεί επιτυχώς σε μικρότερη κλίμακα μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπορούσε ή τουλάχιστον θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να είχε πραγματοποιηθεί και από τους λαούς του παρελθόντος σε μεγαλύτερη?

Σίγουρα
Απο τη στιγμή δηλαδή που μπορούσαν να μεταφέρουν ένα πετραδάκι στην τσέπη τους θα πρέπει να σκεφτούμε ``αν`` θα μπορούσαν να μεταφέρουν και μία πέτρα 1.000 τόννων.
Εχω την εντύπωση agnostic οτι δεν έχεις αντιληφθεί το βάρος της πέτρας. Μία πέτρα 1.000 τόννων επεξεργασμένη έχει τον διπλό βάρος κατά τη διάρκεια της εξόρυξης της.
Οι ασβεστόλιθοι της πυραμίδας βάρους 20 τόννων ωχριούν μπροστά της.
Ο συγκεκριμένος λίθος απο γρανίτη που σκεπάζει τον ταφικό θάλαμο της πυραμίδας είναι γρανιτένιος βάρους 80 τόννων.
Αυτός έχει μήκος 12 μέτρα και πλάτους 6 μέτρα.
Φαντάσου οτι για να γίνει επίπεδος θα πρέπει να κοπεί με μία λάμα χάλκινη μήκος τουλάχιστον 15 μέτρα και να αφαιρέσουν 6 ολόκληρα μέτρα.
Οπως και να έχει και πάλι ο ογκόλιθος αυτός ωχριά μπρός τους αλλους ογκόλιθους που έχουν το 20πλάσιο βάρος του.
Σε αρκετές περιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν χρησιμοποιήσει στη θέση ενός μονόλιθου κάποιους αλλους με μικρότερο όγκο όμως προτίμησαν να χρησιμοποιήσουν μονόλιθους παρ`ολο που αυτό μας φαίνεται ακατόρθωτο.
Αν εσύ προτείνεις ``να σκεφτούμε ότι θα μπορούσε ή τουλάχιστον θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να είχε πραγματοποιηθεί και από τους λαούς του παρελθόντος σε μεγαλύτερη?`` εγώ προτείνω να σκεφτούμε το γιατί να μπούν σε αυτή τη διαδικασία, σε αυτή την παράλογη και παράτολμη διαδικασία να χρησιμοποιήσουν μονόλιθο και να μην κάνουν κάτι το πολύ πιο εύκολο.
Οι ογκόλιθοι αυτοί υπάρχουν και απο τη στιγμή που υπάρχουν και λαξεύτηκαν και μεταφέρθηκαν. Τώρα το πως έγινε αυτό μας είναι άγνωστο. Πάντως έγιναν.
Είναι φανερό οτι ήθελαν να περάσουν το μήνυμα στις μελλοντικές γενιές οτι υπήρχαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 09:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εάν μια εργασία μπορεί να πραγματοποιηθεί επιτυχώς σε μικρότερη κλίμακα μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι θα μπορούσε ή τουλάχιστον θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να είχε πραγματοποιηθεί και από τους λαούς του παρελθόντος σε μεγαλύτερη?

Aυτό νομίζω ότι είναι ένα αυθαίρετο και άκρως παρακινδυνευμένο συμπέρασμα! Θα συμφωνήσω με τον allzzaro.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 21:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικό με το θέμα (που όμως δεν κουβεντιάζετε.) http://news247.gr/kosmos/science/article830166.eceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2011, 18:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο επεισόδιο 01, μια καταπληκτική παρατήρηση σχετικά με τον θεό της παλαιάς διαθήκης(ξέρετε, τον εθνικιστή,τιμωρό,εκδικητή) απο τον giorgio tsoukalo(Έλληνας λογικα),είναι οτι στην πραγματικότητα ήταν εξωγήινος και όχι ο πραγματικός θεός.

Αυτό εξηγεί το γεγονός οτι παρουσιάζεται σαν να είναι κάποιος έξω απο εμάς κάπου στον ουρανό και μας επιβλέπει,ενω είναι δεδομένο στους καλλιεργημένους ανθρώπους οτι ο θεός είναι μέσα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 00:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγώ προτείνω να σκεφτούμε το γιατί να μπούν σε αυτή τη διαδικασία, σε αυτή την παράλογη και παράτολμη διαδικασία να χρησιμοποιήσουν μονόλιθο και να μην κάνουν κάτι το πολύ πιο εύκολο.

Ισως γιατί για αυτούς που το έκαναν, να ήταν εύκολο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 00:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εγώ προτείνω να σκεφτούμε το γιατί να μπούν σε αυτή τη διαδικασία, σε αυτή την παράλογη και παράτολμη διαδικασία να χρησιμοποιήσουν μονόλιθο και να μην κάνουν κάτι το πολύ πιο εύκολο.

Ισως γιατί για αυτούς που το έκαναν, να ήταν εύκολο.


Να και μιά απάντηση που δεν εξέτασε κανένας.
Με ενα λεηζερ για λιθάρια και μια συσκευή αντιβαρύτητας!!!!
Στο τάκα-τάκα.
Πραγματα που θα εχουμε και εμείς σε λίγο.
Αρχαιοι αστροναύτες?Κατακτητές?Τίποτα παληόπαιδα του
διαστήματος που έκαναν πλάκα?
Γιατί οχι?
Για όλα είμαι έτοιμος πιά.
Ετοιμάζομαι για την 5μτη διάσταση!
Πιο εύκολα μπορώ να δεχθώ αυτά παρά οτι τα έκαναν
οι πρόγονοί μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 02:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Αν εσύ προτείνεις ``να σκεφτούμε ότι θα μπορούσε ή τουλάχιστον θα υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να είχε πραγματοποιηθεί και από τους λαούς του παρελθόντος σε μεγαλύτερη?`` εγώ προτείνω να σκεφτούμε το γιατί να μπούν σε αυτή τη διαδικασία, σε αυτή την παράλογη και παράτολμη διαδικασία να χρησιμοποιήσουν μονόλιθο και να μην κάνουν κάτι το πολύ πιο εύκολο.
Οι ογκόλιθοι αυτοί υπάρχουν και απο τη στιγμή που υπάρχουν και λαξεύτηκαν και μεταφέρθηκαν. Τώρα το πως έγινε αυτό μας είναι άγνωστο. Πάντως έγιναν.
Είναι φανερό οτι ήθελαν να περάσουν το μήνυμα στις μελλοντικές γενιές οτι υπήρχαν.


Το ερώτημα "γιατί να μπουν στον κόπο να το κάνουν" ενδεχομένως να είναι παραπλανητικό φίλε allzzaro και θα μπορούσε να το θέσει κάποιος μελλοντικός άνθρωπος για ποικίλες εκφάνσεις του σημερινού μας πολιτισμού που δεν θα γνώριζε όλες τις πτυχές της ψυχοσύνθεσης και της κουλτούρας μας. Οταν μιλάς για το μήνυμα περί ύπαρξης εννοείς τους λαούς της αρχαιότητας ή κάτι άλλο πιο σκοτεινό?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 15:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
agnostic
quote:
Το ερώτημα "γιατί να μπουν στον κόπο να το κάνουν" ενδεχομένως να είναι παραπλανητικό φίλε allzzaro και θα μπορούσε να το θέσει κάποιος μελλοντικός άνθρωπος για ποικίλες εκφάνσεις του σημερινού μας πολιτισμού που δεν θα γνώριζε όλες τις πτυχές της ψυχοσύνθεσης και της κουλτούρας μας. Οταν μιλάς για το μήνυμα περί ύπαρξης εννοείς τους λαούς της αρχαιότητας ή κάτι άλλο πιο σκοτεινό?

Πιό σκοτεινό δεν θα το έλεγα!
Πιό φωτεινό ναί
Θα μπορούσε να πεί κάποιος λόγω μιας επικείμενης φυσικής καταστροφής προσπάθησαν επιτυχώς να αφήσουν ένα μνημείο άφθαρτο απο το χρόνο που να εμπεριέχει στοιχεία τέτοια ώστε να αποδεικνύουν την ύπαρξη γνώσης και τεχνολογίας τους.
Αυτό δηλαδή που συμβαίνει αυτή τη στιγμή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 16:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντηση μπορεί να είναι πολύ πιο πεζή απο την απόδειξη ύπαρξης κτλ. Μπορεί να είναι απλά η φιγούρα ή η ματαιοδοξία.
Με τα σκεπτικά που έχω ακούσει θα πρέπει σε 2000-3000 ή 10000-20000 χρόνια όσοι ανακαλύψουν τον πύργο του Άιφελ, το άγαλμα της ελευθερίας, τα τεχνητά μέρη στο Dubai καθώς και άλλα ανούσια μνημεία (υποθετικά γιατί τα περισσότερα δεν θα υπάρχουν), να υποθέσουν ότι τα κάναμε για να δείξουμε κάτι συγκεκριμένο πχ οτι υπήρχαμε ή ότι είχαν συγκεκριμένη χρήση ή ότι ήταν ναοί ή δεν ξέρω γω τι. Επίσης αν για κάποιο λόγο τότε πιστεύουν (αν πχ όλα έχουν ξεκινήσει απ την αρχή μετά απο μια μεγάλη καταστροφή) ότι δεν είχαμε τα εργαλεία ή ότι ήμασταν πρωτόγονοι, πιθανόν να πιστέψουν ότι τα έκαναν οι εξωγήινοι, οι θεοί κτλ.. οι εξηγήσεις καμιά φορά είναι πολύ πιο πεζές απ ότι πιστεύουμε για ότι μας φαντάζει περίεργο, απ την άλλη καμιά φορά είναι πολύ πιο πολύπλοκες για ότι μας φαντάζει απλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 17:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απάντηση μπορεί να είναι πολύ πιο πεζή απο την απόδειξη ύπαρξης κτλ. Μπορεί να είναι απλά η φιγούρα ή η ματαιοδοξία.

Σίγουρα

Με τη μόνη διαφορά οι φιγουρατζήδες και ματαιόδοξοι αυτοί κατασκευαστές εφοδίασαν τα μνημεία αυτά με αστρονομικές και μαθηματικές πληροφορίες που μας κάνουν να τραβάμε τις κ%$#@#$ μας.
Εστω και αν το έκαναν για λόγους εντυπωσιασμού λοιπόν το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.

Για χιλιάδες χρόνια τώρα κάποια μυστικά κάποιες αλήθειες αποκρύπτονται.
Σε προηγούμενα πόστ έχω δημοσιοποιήσει πληροφορίες για την ηλικία των μνημείων αυτών. Ντοκυμαντέρ της ΕΤ1 που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο.


quote:
Με τα σκεπτικά που έχω ακούσει θα πρέπει σε 2000-3000 ή 10000-20000 χρόνια όσοι ανακαλύψουν τον πύργο του Άιφελ, το άγαλμα της ελευθερίας, τα τεχνητά μέρη στο Dubai καθώς και άλλα ανούσια μνημεία (υποθετικά γιατί τα περισσότερα δεν θα υπάρχουν), να υποθέσουν ότι τα κάναμε για να δείξουμε κάτι συγκεκριμένο πχ οτι υπήρχαμε ή ότι είχαν συγκεκριμένη χρήση ή ότι ήταν ναοί ή δεν ξέρω γω τι. Επίσης αν για κάποιο λόγο τότε πιστεύουν (αν πχ όλα έχουν ξεκινήσει απ την αρχή μετά απο μια μεγάλη καταστροφή) ότι δεν είχαμε τα εργαλεία ή ότι ήμασταν πρωτόγονοι, πιθανόν να πιστέψουν ότι τα έκαναν οι εξωγήινοι, οι θεοί κτλ.. οι εξηγήσεις καμιά φορά είναι πολύ πιο πεζές απ ότι πιστεύουμε για ότι μας φαντάζει περίεργο, απ την άλλη καμιά φορά είναι πολύ πιο πολύπλοκες για ότι μας φαντάζει απλό.

Με τη μόνη διαφορά φίλε οτι όλα αυτά κατασκευάστηκαν την εποχή του σιδήρου, την εποχή της ενέργειας, την εποχή της μηχανικής, την εποχή της γνώσης γενικώς.
Τα άλλα φίλε κατασκευάστηκαν την εποχή του λίθου
Υπάρχει διαφορά φίλε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 17:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί όμως allzzaro η σημερινή εποχή της γνώσης, να φαντάζει ως η αντίστοιχη "εποχή του λίθου" για τους μακρινούς απογόνους μας στην εποχή των οποίων η τεχνολογική και γενικότερη γνώση φυσιολογικά θα έχει προοδεύσει με αλματώδεις ρυθμούς.
Αρα υπάρχει μια λογική σε αυτό που έγραψε ο φίλος Craven και είχα κι εγώ στο μυαλό μου.

Εχω και τις ενστάσεις μου σε αυτό που αναφέρεις για την επικείμενη φυσική καταστροφή καθώς και την αποσιώπηση των αρχαίων γνώσεων.

-Τι είδους φυσική καταστροφή ήταν αυτή και πώς τεκμηριώνεται?

-Αν υπήρχε ο επικείμενος κίνδυνος από αυτήν μάλλον ο καθένας θα προσπαθούσε να σώσει όπως μπορούσε τον εαυτό του ή ο κάθε λαός τους ομοεθνείς του και δεν θα σπαταλούσε χρόνο για να χτίζει μεγαλειώδη και επιβλητικά μνημεία. Είναι σα να ξέρουμε ότι θα χτυπήσει αναπόφευκτα ένας αστεροειδής τη Γη ή ότι θα εκραγούν υπερηφαίστεια ανά τον πλανήτη κι εμείς να καθόμαστε να χτίζουμε κολοσσιαίους ουρανοξύστες α λα Ντουμπάι για να δείξουμε ότι υπήρχαμε. Αυτή η συμπεριφορά μου φαίνεται ακατανόητη.

-Ποιοι κρύβουν αυτές τις υποτιθέμενες αρχαίες γνώσεις και γιατί?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 20:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί όμως allzzaro η σημερινή εποχή της γνώσης, να φαντάζει ως η αντίστοιχη "εποχή του λίθου" για τους μακρινούς απογόνους μας στην εποχή των οποίων η τεχνολογική και γενικότερη γνώση φυσιολογικά θα έχει προοδεύσει με αλματώδεις ρυθμούς.

Τι ακούω Θεέ μου?
Μα καλά τι σκεπτικό είναι αυτό?
Η σημερινή εποχή να φαντάζει ως εποχή του λίθου για τους απογόνους μας.
Κάνετε το σχοινί κορδόνι εσείς οι αντιδραστικοί.
Τι να σου απαντήσω ρε agnostic?

quote:
Εχω και τις ενστάσεις μου σε αυτό που αναφέρεις για την επικείμενη φυσική καταστροφή καθώς και την αποσιώπηση των αρχαίων γνώσεων.

Δηλαδή θέλεις να μας πείς οτι δεν παραδέχεσαι φυσικές καταστροφές στους χρόνους εκείνους και οτι δεν υπάρχει διαστρέβλωση καθώς και απόκρυψη γεγονότων.
Μάλιστα.

quote:
-Ποιοι κρύβουν αυτές τις υποτιθέμενες αρχαίες γνώσεις και γιατί?

Οχι ποιοί αλλά γιατί?

quote:
-Αν υπήρχε ο επικείμενος κίνδυνος από αυτήν μάλλον ο καθένας θα προσπαθούσε να σώσει όπως μπορούσε τον εαυτό του ή ο κάθε λαός τους ομοεθνείς του και δεν θα σπαταλούσε χρόνο για να χτίζει μεγαλειώδη και επιβλητικά μνημεία. Είναι σα να ξέρουμε ότι θα χτυπήσει αναπόφευκτα ένας αστεροειδής τη Γη ή ότι θα εκραγούν υπερηφαίστεια ανά τον πλανήτη κι εμείς να καθόμαστε να χτίζουμε κολοσσιαίους ουρανοξύστες α λα Ντουμπάι για να δείξουμε ότι υπήρχαμε. Αυτή η συμπεριφορά μου φαίνεται ακατανόητη.

Εσένα ναί. Σίγουρα φαίνεται ακατανόητη.
Ομως τα μηνύματα υπάρχουν οπως και τα μεγαλιθικά μνημεία.
Για πλάκα τα έφτιαξαν έτσι για να γελάσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 20:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aρα ... καταλήγουμε ότι 2 τινά μπορούν να συμβαίνουν...

1) Υπάρχει γνώση χαμένη στο πέρασμα του χρόνου...λόγω καταστροφών των πολιτισμών που χάθηκαν...

2) Υπάρχουν στοιχεία ότι εξωγήινοι ήλθαν και άφησαν τα σημάδια τους στον πλανήτη μας για τους δικούς τους λόγους...

Να σας πω την αλήθεια δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ποιο από τα 2 ισχύει.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 20:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aρα ... καταλήγουμε ότι 2 τινά μπορούν να συμβαίνουν...

1) Υπάρχει γνώση χαμένη στο πέρασμα του χρόνου...λόγω καταστροφών των πολιτισμών που χάθηκαν...

2) Υπάρχουν στοιχεία ότι εξωγήινοι ήλθαν και άφησαν τα σημάδια τους στον πλανήτη μας για τους δικούς τους λόγους...

Να σας πω την αλήθεια δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ποιο από τα 2 ισχύει.


Μπορεί και τα δυο, μπορεί και τίποτα από τα δυο αλλά κάτι που ακόμα δεν έχουμε σκεφτεί
Ενδείξεις υπάρχουν πολλές, αποδείξεις όμως όχι. Αφορούν γεγονότα του απώτατου παρελθόντος και όσα αρχαία γραπτά κείμενα κάνουν τέτοιες αναφορές, τις κάνουν και εκείνα στα πλαίσια του μύθου! Εν πολλοίς καταλήγει το ζήτημα σε αδιέξοδο για κάποιον που ψάχνει μια συγκεκριμένη απάντηση. Όλα τα σενάρια είναι πιθανά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 22:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενδείξεις υπάρχουν πολλές, αποδείξεις όμως όχι.

Τα στοιχεία είναι τόσα πολλά και με τέτοια λογική τοποθετημένα που δεν σου αφήνουν άλλη εξήγηση.

Είναι πέρα για πέρα βέβαιο οτι στην αρχαιότητα μας επισκέφτηκαν εξωγήινοι,οποιος δεν το βλέπει αυτό,είναι επειδή δεν θέλει να το δεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 22:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22:

Τα στοιχεία είναι τόσα πολλά και με τέτοια λογική τοποθετημένα που δεν σου αφήνουν άλλη εξήγηση.

Είναι πέρα για πέρα βέβαιο οτι στην αρχαιότητα μας επισκέφτηκαν εξωγήινοι,οποιος δεν το βλέπει αυτό,είναι επειδή δεν θέλει να το δεί.
-------------------------------------------------------------

ΙΣΩΣ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 23:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Νικόμαχε,προσωπικά πίστευα και ποιό πρίν δω την σειρά,ωστόσο με το που την είδα,αναρωτήθηκα πώς είναι δυνατόν οι σκεπτικιστές να λένε αυτά που λένε,είναι απίστευτα παράλογο το σκεπτικό τους.

Πώς είναι δυνατόν να τα αποδίδουν όλα στην τυχαιότητα? Την τέλεια γεωγραφική θέση των πυραμίδων,τους αρχαίους χάρτες που δείχνουν με λεπτομέρια θέσεις που ανακαληφθηκαν εκατοντάδες χρόνια αργότερα,τα τεράστια σχήματα στο περού,τα απίστευτα ακρίβιας σχέδια που δεν γίνονται ούτε με την σημερινή τεχνολογία, και πάρα πολλά άλλα.

Το απίστευτο της υπόθεσης δεν είναι οι αρχαίοι εξωγήινοι που το έπαιζαν θεοί,αλλά η στάση των σκεπτικιστών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2011, 23:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εθελοτυφλούν alex.
Υπάρχει πιθανότητα το Ηistory να θέλει να
προιδεάσει τον κόσμο,κατ εντολήν άνωθεν,
για τα επερχόμενα crash-test,της συμβατικής
ιστορίας?
Θα δείξει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 05:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Ευχαριστώ Νικόμαχε,προσωπικά πίστευα και ποιό πρίν δω την σειρά,ωστόσο με το που την είδα,αναρωτήθηκα πώς είναι δυνατόν οι σκεπτικιστές να λένε αυτά που λένε,είναι απίστευτα παράλογο το σκεπτικό τους.

Πώς είναι δυνατόν να τα αποδίδουν όλα στην τυχαιότητα? Την τέλεια γεωγραφική θέση των πυραμίδων,τους αρχαίους χάρτες που δείχνουν με λεπτομέρια θέσεις που ανακαληφθηκαν εκατοντάδες χρόνια αργότερα,τα τεράστια σχήματα στο περού,τα απίστευτα ακρίβιας σχέδια που δεν γίνονται ούτε με την σημερινή τεχνολογία, και πάρα πολλά άλλα.

Το απίστευτο της υπόθεσης δεν είναι οι αρχαίοι εξωγήινοι που το έπαιζαν θεοί,αλλά η στάση των σκεπτικιστών.


Φίλε alex22 προκειμένου να αποφανθούμε για το αν οι αμφισβητίες των θεωριών για αρχαίους αστροναύτες-εξωγήινους ή χαμένους πολιτισμούς συμπεριφέρονται προκατειλημμένα, ακατανόητα και δογματικά πρέπει να ασχοληθούμε σε βάθος με το θέμα διερευνώντας το από όσο το δυνατόν περισσότερες πλευρές. Προσωπικά δεν μου αρκεί μια απλοϊκή προσέγγιση γαρνιρισμένη με τον ενθουσιασμό των υποστηρικτών της θεωρίας περί αρχαίων αστροναυτών όπως βλέπουμε στο βίντεο. Αν και έχω κατορθώσει να δω μόνο το πρώτο μέρος από τα τρία του ντοκιμαντέρ παρατήρησα ότι δίνεται έμφαση μόνο στην προβολή των βασικών πυλώνων της θεωρίας αυτής χωρίς να παρουσιάζεται επαρκώς και ο αντίλογος.

Εγώ για παράδειγμα βρήκα ότι υπάρχει τεράστια αμφισβήτηση για θέματα που προβάλλονται ως "αλήθειες" από τους θεωρητικούς των αρχαίων αστροναυτών με επιχειρηματολογία και στοιχεία.

Σχετικά με τα αστρονομικά δεδομένα και την ακριβή σχέση τους με τις πυραμίδες έχω βρει ορισμένα άρθρα αντίθετα προς την υπόθεση αυτή:
http://doernenburg.alien.de/alternativ/orion/ori00_e.php
http://www.ianlawton.com/oc8.htm
http://www.antiquityofman.com/Krupp_pyramid_marketing_schemes.html
http://www.antiquityofman.com/Krupp_refutes_Bauval_and_Roy.html
http://www.swan.ac.uk/egypt/infosheetgen/pyramyths.htm

Σχετικά με τον "ακριβή" χάρτη που υποτίθεται δείχνει την Ανταρκτική και αναφέρει το ντοκιμαντέρ, έχω επιχειρηματολογήσει παλιότερα ότι ουσιαστικά είναι η Νότιος Αμερική προσθέτοντας και πηγές με περαιτέρω διευκρινιστική ανάλυση.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=9231
(διάβασε τη δημοσίευσή μου: 17/12/2007, 22:49:27)

Γενικά αυτά τα θέματα χρειάζονται βαθύτερο ψάξιμο και εκτενέστερη έρευνα. Αν επαναπαυτούμε σε μια επιφανειακή προσέγγιση και ατάκες του στιλ "I don't think so" όπως του μουστάκια στο ντοκιμαντέρ που απορεί πώς χτίστηκαν οι πυραμίδες, το πιθανότερο είναι να παραμείνουμε στο σκοτάδι.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 05:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Τι ακούω Θεέ μου?
Μα καλά τι σκεπτικό είναι αυτό?
Η σημερινή εποχή να φαντάζει ως εποχή του λίθου για τους απογόνους μας.
Κάνετε το σχοινί κορδόνι εσείς οι αντιδραστικοί.
Τι να σου απαντήσω ρε agnostic?


Βρε allzzaro μια αναλογία υποστήριξα και φυσικά η "εποχή του λίθου" είχε μεταφορική χρησιμότητα. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η ραγδαία τεχνολογική πρόοδος που θα έχει πραγματοποιηθεί στο μακρινό μέλλον και η μεγάλη διαφορά της από τη σημερινή.

quote:
allzzaro

Δηλαδή θέλεις να μας πείς οτι δεν παραδέχεσαι φυσικές καταστροφές στους χρόνους εκείνους και οτι δεν υπάρχει διαστρέβλωση καθώς και απόκρυψη γεγονότων.
Μάλιστα.


Φυσικές καταστροφές αποδέχομαι αλλά όχι στον βαθμό που θα εξαφανίσουν έναν υπεραναπτυγμένο γήινο ή εξωγήινο πολιτισμό(που ήρθε στη γη). Αν υπάρχουν στοιχεία γι'αυτές και την έκτασή τους ας προσκομίσουμε το σχετικό υλικό. Σχετική είναι και η απόκρυψη και η διαστρέβλωση που αναφέρεις.

quote:
allzzaro

Οχι ποιοί αλλά γιατί?


Αρα αφού ξέρουμε το "ποιοι" ας το γνωστοποιήσουμε για όσους δεν το γνωρίζουν όπως εγω.
Με μεγάλο ενδιαφέρον είμαι έτοιμος να διαβάσω και το γιατί.

quote:
allzzaro

Εσένα ναί. Σίγουρα φαίνεται ακατανόητη.
Ομως τα μηνύματα υπάρχουν οπως και τα μεγαλιθικά μνημεία.
Για πλάκα τα έφτιαξαν έτσι για να γελάσουμε.


Οχι για πλάκα. Εγώ θεωρώ πιθανότερο να το έκαναν για λόγους που σχετίζονται με τη θρησκεία και την κουλτούρα τους γενικότερα, για λόγους που σχετίζονται με τις ανάγκες τους και άλλοτε για χάρη των ηγετών τους. Οπως κάνουμε κι εμείς στη νεότερη ιστορία μέχρι σήμερα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 08:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα
quote:
Αρα αφού ξέρουμε το "ποιοι" ας το γνωστοποιήσουμε για όσους δεν το γνωρίζουν όπως εγω.
Με μεγάλο ενδιαφέρον είμαι έτοιμος να διαβάσω και το γιατί.

``Οι φοβισμένοι άνθρωποι, χειραγωγούνται εύκολα, γίνονται υποταγμένοι άνθρωποι, έτοιμοι να δεχτούν τις αποφάσεις άλλων, πόσο μάλλον όταν αυτό συμβαίνει σε μία εποχή κρίσης, πού όλα είναι συγκεχυμένα.``

http://xletsos-basilhs.blogspot.com/search/label/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

O Bασίλης τα λέει αυτά και οι καιροί ΔΕΝ τον διαψεύδουν.
Συμφωνείς?

quote:
Βρε allzzaro μια αναλογία υποστήριξα και φυσικά η "εποχή του λίθου" είχε μεταφορική χρησιμότητα. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η ραγδαία τεχνολογική πρόοδος που θα έχει πραγματοποιηθεί στο μακρινό μέλλον και η μεγάλη διαφορά της από τη σημερινή.

Ναί βρε agnostic αλλά είναι άστοχη.

quote:

Φυσικές καταστροφές αποδέχομαι αλλά όχι στον βαθμό που θα εξαφανίσουν έναν υπεραναπτυγμένο γήινο ή εξωγήινο πολιτισμό(που ήρθε στη γη). Αν υπάρχουν στοιχεία γι'αυτές και την έκτασή τους ας προσκομίσουμε το σχετικό υλικό. Σχετική είναι και η απόκρυψη και η διαστρέβλωση που αναφέρεις.

Βλέπεις και απο μόνος σου ενας απλός σεισμός το τι καταστροφές μπορεί να προκαλέσει Τσερνόμπιλ, Φουκουσίμα και βλέπουμε.
Η καταστροφή της Ατλαντίδας είναι ένας μύθος και ο μύθος μιλά για υπερτεχνολογία.Μύθος είναι ακόμα και τα βιμάνας.
Αραγε γιατί η καταγγεγραμένη Ελληνική ιστορία ξεκινά μετά το 1000 ΠΧ?
Οτι υπάρχει πρίν το 1000 ΠΧ είναι υπο τη μορφή μύθου.
Σχετική είναι λοιπόν όπως το λές και η απόκρυψη και η διαστρέβλωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 13:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ Νικόμαχε,προσωπικά πίστευα και ποιό πρίν δω την σειρά,ωστόσο με το που την είδα,αναρωτήθηκα πώς είναι δυνατόν οι σκεπτικιστές να λένε αυτά που λένε,είναι απίστευτα παράλογο το σκεπτικό τους.

Πώς είναι δυνατόν να τα αποδίδουν όλα στην τυχαιότητα? Την τέλεια γεωγραφική θέση των πυραμίδων,τους αρχαίους χάρτες που δείχνουν με λεπτομέρια θέσεις που ανακαληφθηκαν εκατοντάδες χρόνια αργότερα,τα τεράστια σχήματα στο περού,τα απίστευτα ακρίβιας σχέδια που δεν γίνονται ούτε με την σημερινή τεχνολογία, και πάρα πολλά άλλα.


Έχεις δίκιο εν μέρει, αλλά πως μπορείς να λες με βεβαιότητα ότι π.χ. αυτά έγιναν από εξωγήινους και όχι από κάποιο υπερεξελιγμένο γήινο πολιτισμό. Σίγουρα στο απώτατο παρελθόν δεν κυριαρχούσαν οι Νεάντερταλ αλλά το τι ακριβώς συνέβαινε, ποιοι κυριαρχούσαν και γιατί καταστράφηκαν και οδηγήθηκε ο πολιτισμός στην "εποχή του λίθου" κλπ, απλά δεν είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε με βεβαιότητα. Δεν αποκλείω βέβαια και το "εξωγήινο" ενδεχόμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 14:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις δίκιο εν μέρει, αλλά πως μπορείς να λες με βεβαιότητα ότι π.χ. αυτά έγιναν από εξωγήινους και όχι από κάποιο υπερεξελιγμένο γήινο πολιτισμό. Σίγουρα στο απώτατο παρελθόν δεν κυριαρχούσαν οι Νεάντερταλ αλλά το τι ακριβώς συνέβαινε, ποιοι κυριαρχούσαν και γιατί καταστράφηκαν και οδηγήθηκε ο πολιτισμός στην "εποχή του λίθου" κλπ, απλά δεν είμαστε σε θέση να εξηγήσουμε με βεβαιότητα. Δεν αποκλείω βέβαια και το "εξωγήινο" ενδεχόμενο.

Γιατί δεν μπορούν να εξηγήσουν την ξαφνική εμφάνιση ανθρώπων που κατείχαν την τεχνολογία.
Δεν είναι εφικτό κάποιοι να ζούν σε σπηλιές και κάποιοι ταυτόχρονα να οικοδομούν μεγαλιθικά μνημεία ή να πετούν τα βιμάνας.
Αναφορές αφηγητών θέλουν το ανθρώπινο είδος να διδάχτηκε απο τους θεούς την τεχνολογία.
Οι αντιδραστικοί ζητούν αποδείξεις οπως πχ κάποιο μπουλόνι απο τα βιμάνας ενώ κάποιοι αλλοι έχουν φτάσει στο σημείο να θεωρούν τους εαυτούς τους απογόνους των θεών.
Κάποιοι αλλοι προχωρούν ακόμη περισσότερο εκμεταλλευόμενοι τις καταστάσεις.

Ρωτά ο agnostic ``Αρα αφού ξέρουμε το "ποιοι" ας το γνωστοποιήσουμε για όσους δεν το γνωρίζουν όπως εγω.
Με μεγάλο ενδιαφέρον είμαι έτοιμος να διαβάσω και το γιατί``.

Πώς είναι δυνατόν οι Αιγύπτιοι που έχτισαν τις πυραμίδες να μην μπορούσαν να μετρήσουν το ύψος τους.
Επρεπε να καλέσουν το Θαλή να μετρήσει το ύψος τους?
Η θεωρία του Αρίσταρχου περί ηλιοκεντρικού συστήματος ήταν εν αγνοία του Κοπέρνικου και του Μπράχε.
Επρεπε ο Γαλλιλαίος να ανακαλύψει το τηλεσκόπιο για να πειστούν οτι πράγματι έτσι είναι.
Δεν το ήξεραν λοιπόν? και ο Αρίσταρχος πως το ήξερε? και 3.000 χρόνια πρίν τον Αρίσταρχο οι Χαλδαίοι πως το ήξεραν?
Κάποιοι τους δίδαξαν, έτσι λένε οι αναφορές και για να το λένε κάποιο ``λάκκο έχει φάβα``.

agnostic

quote:
Γενικά αυτά τα θέματα χρειάζονται βαθύτερο ψάξιμο και εκτενέστερη έρευνα. Αν επαναπαυτούμε σε μια επιφανειακή προσέγγιση και ατάκες του στιλ "I don't think so" όπως του μουστάκια στο ντοκιμαντέρ που απορεί πώς χτίστηκαν οι πυραμίδες, το πιθανότερο είναι να παραμείνουμε στο σκοτάδι.

Δηλαδή με το να παραδεχόμαστε τις ατιμίες του συνταγματάρχη Richard Howard Vyse να πλαστογραφήσει τις επιγραφές των πυραμίδων δεν είμαστε στο σκοτάδι.
Δεν σου ζήτησε κανείς φίλε μου να επαναπαυτείς αλλά εδώ οτι ενδείξεις οι αποδείξεις παρουσιάζονται τις καταρρίπτετε παρουσιάζοντας κάποια παιδαριώδη επιχειρήματα τύπου industrial angel.
Oι τύποι αυτοί περιδιαβαίνουν τα φόρουμ λές και κάποιοι τους πληρώνουν να το κάνουν και αφού τα επιχειρήματα τους τελειώνουν το μόνο που πετυχαίνουν είναι ο αποσυντονισμός.
11880 τυχαίο ... δεν νομίζω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 21:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε alex22 προκειμένου να αποφανθούμε για το αν οι αμφισβητίες των θεωριών για αρχαίους αστροναύτες-εξωγήινους ή χαμένους πολιτισμούς συμπεριφέρονται προκατειλημμένα, ακατανόητα και δογματικά πρέπει να ασχοληθούμε σε βάθος με το θέμα διερευνώντας το από όσο το δυνατόν περισσότερες πλευρές. Προσωπικά δεν μου αρκεί μια απλοϊκή προσέγγιση γαρνιρισμένη με τον ενθουσιασμό των υποστηρικτών της θεωρίας περί αρχαίων αστροναυτών όπως βλέπουμε στο βίντεο. Αν και έχω κατορθώσει να δω μόνο το πρώτο μέρος από τα τρία του ντοκιμαντέρ παρατήρησα ότι δίνεται έμφαση μόνο στην προβολή των βασικών πυλώνων της θεωρίας αυτής χωρίς να παρουσιάζεται επαρκώς και ο αντίλογος.

Φίλε agnostic,για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα θα πρέπει να δείς όλα τα επεισόδια.

Αυτό που κάνουν κυρίως στο ντοκιμαντέρ,είναι να εκφράζουν λογικές ερωτήσεις,με βάση τα στοιχεία που έχουν βρεθεί, και αφού πρώτα έχουν αποριφθεί ολες οι λογικές απαντήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν,φτάνουν στο συμπέρασμα της εξωγήινης επέμβασης.

Για να πιστέψεις,δεν χρειάζεται να είσαι ενθουσιώδης,απλά χρειάζεται λογική και ανοιχτό μυαλό χωρίς φόβο.Μιλάμε για δεδομένα που δεν είναι δυνατόν να εξηγηθούν με διαφορετικό τρόπο,και εκτός αυτού,αλήθεια,ποιός είναι ο λόγος οι αρχαίοι μας πρόγονοι να φτιάξουν τέτοιες μεγαλιθικές κατασκευές?Δεν είχαν κατι καλύτερο να κάνουν?

Ενα πολύ σημαντικό κεφάλαιο είναι οι θρησκείες,φαίνεται πως παντού μιλάμε για εξωγήινους που παρίσταναν τους θεούς,καλούς και κακούς.

Μια παρατήρηση,αυτοί στο ντοκιμαντέρ δεν υποστηρίζουν οτι τα μεγαλιθικά κτήρια τα έφτιαξαν οι εξωγήινοι,αλλα οτι έδωσαν στους ανθρώπους την τεχνολογία και τις γνώσεις για να τα φτιάξουν.

Πάντως μια πολύ λογική αναλογία αυτής της περίστασης των αρχαίων εξωγήινων, είναι όταν κάποιοι πολιτισμένοι άνθρωποι(λέμε τώρα),πάνε σε κάποια ζούγκλα και βρίσκουν πρωτόγονους ανθρώπους και εκεί τους δίνουν διάφορα δωράκια για να τους καλοπιάσουν με κάποιο απώτερο ώφελος φυσικά.Αυτοί οι πρωτόγονοι ανθρωποι της ζούγκλας θα αναφέρονται σε αυτούς ώς θεοί μετά και θα τους περιμένουν να γυρίσουν.

Edited by - alex22 on 13/04/2011 21:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 21:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με τον "ακριβή" χάρτη που υποτίθεται δείχνει την Ανταρκτική και αναφέρει το ντοκιμαντέρ, έχω επιχειρηματολογήσει παλιότερα ότι ουσιαστικά είναι η Νότιος Αμερική προσθέτοντας και πηγές με περαιτέρω διευκρινιστική ανάλυση.

Αν υποψιαστώ ότι μιλάς για το χάρτη του Πίρι Ρέις... θα φάω τις κοτσίδες μου... Οι υπόλοιποι ας χειροκροτήσουν τον άνθρωπο που έβαλε τα γυαλιά στους επιστήμονες λύνοντας το μυστήριο του χάρτη αυτού!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2011, 23:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro
Δεν είναι εφικτό κάποιοι να ζούν σε σπηλιές και κάποιοι ταυτόχρονα να οικοδομούν μεγαλιθικά μνημεία ή να πετούν τα βιμάνας.

Θα έρθω να συμφωνήσω με τον φίλο allzzaro μια και μου θύμισε με τα λεγόμενα του μια απορία που μου είχε δημιουργηθεί βλέποντας μια εκπομπή πριν καιρό στο ΝG, απο αυτές που αναφέρονται σε χαμένες ή ξεχασμένες φυλές
(του Αμαζονίου κυρίως, και μια-δυο από την Ινδία αν θυμάμαι καλά)
Έδειξε πολλές φυλές , και μάλιστα οχι μόνο αυτές που "ανακάλυψαν" προσφάτως , αλλά παρουσίασαν και παλιότερες τέτοιες "πρώτες επαφές" των τελευταίων 50 χρόνων.
Μερικές ήταν πράγματι σε άγρια κατάσταση
(εννοείται οτι δεν είχαν καμιά επαφή με τον σύγχρονο κόσμο)
και η μόνη τους πρόοδος ήταν τα πέτρινα ή ξύλινα εργαλεία τους, δεν γνώριζαν την καλλιέργεια της γης, έτρωγαν μόνο ρίζες-φυτά-κυνήγι, δεν είχαν ανάπτυξη τη γλώσσα τους πέρα μερικών "λέξεων"/κραυγών,
και τα καταλύματα τους, αν δεν έλεγε στο ντοκιμαντέρ τι ήταν δεν θα τα καταλάβαινα , μια και η ψάθινη καλύβα έμοιαζε ως ανάκτορο μπροστά τους ...
Και γενάτε το μέγα μυστήριο της εξέλιξης ...
Αυτοί οι άνθρωποι γιατί η μόνη διαφορά τους με τον Neanderthal είναι οτι δεν έχουν έντονη τριχοφυΐα ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 03:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro
Τι ακούω Θεέ μου?
Μα καλά τι σκεπτικό είναι αυτό?
Η σημερινή εποχή να φαντάζει ως εποχή του λίθου για τους απογόνους μας.
Κάνετε το σχοινί κορδόνι εσείς οι αντιδραστικοί.
Τι να σου απαντήσω ρε agnostic?

--------------------------------------------------------------------------------


Βρε allzzaro μια αναλογία υποστήριξα και φυσικά η "εποχή του λίθου" είχε μεταφορική χρησιμότητα. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η ραγδαία τεχνολογική πρόοδος που θα έχει πραγματοποιηθεί στο μακρινό μέλλον και η μεγάλη διαφορά της από τη σημερινή.


Θα είναι σε θέση να γνωρίζουν τα εργαλεία που είχαμε στη διάθεσή μας, τα χειροπιαστά εννοώ, τα υλικά. Τα "άυλα" εργαλεία όμως; Τον ηλεκτρισμό, τις πηγές ενέργειας που χρησιμοποιούμε για να θέσουμε σε κίνηση κάποια εργαλεία ή οχήματα δεν θα μπορούν να τα γνωρίζουν. Μπορεί να σωθούν κάποιες συσκευές αλλά δεν θα μπορούν να φανταστούν σε τί χρησίμευαν και πώς λειτουργούσαν.
Δεν λέω ότι αρχαιότεροι πολιτισμοί χρησιμοποίησαν ηλεκτρισμό, αλλά ίσως είχαν κάποια πηγή ενέργειας που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. υποθέτω, δεν ξέρω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 03:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mιλάμε για την περίπτωση που καταστραφούν τα πάντα και αρχίσουν απο την αρχή.
Δεν είναι σίγουρο ότι οι μελλοντικοί άνθρωποι θα ανακαλύψουν πάλι τον ηλεκτρισμό.

Edited by - mimosa on 14/04/2011 03:21:35

Edited by - mimosa on 14/04/2011 03:21:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 03:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε και πές ότι βρίσκουν ένα ηλεκτρικό πριόνι που δεν ξέρουν ότι είναι ηλεκτρικό. Πώς κόβαμε με αυτό το πριόνι χοντρούς κορμούς δέντρων; Και θα κάνουν πειράματα, και θα ιδρώνουν και μπορεί να τον κόψουν κάποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 06:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon

Αν υποψιαστώ ότι μιλάς για το χάρτη του Πίρι Ρέις... θα φάω τις κοτσίδες μου... Οι υπόλοιποι ας χειροκροτήσουν τον άνθρωπο που έβαλε τα γυαλιά στους επιστήμονες λύνοντας το μυστήριο του χάρτη αυτού!


Ναι για αυτόν μιλάω και δεν ισχυρίζομαι ότι έβαλα σε κανέναν τα γυαλιά απλά εξέφρασα μια λογική επιχειρηματολογία που στηρίζεται ουσιαστικά σε δύο αναλύσεις επιστημόνων που εξέτασαν λεπτομερώς τους χάρτες. Οι πηγές είναι στο link που υπέδειξα.

quote:
alex22

Φίλε agnostic,για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα θα πρέπει να δείς όλα τα επεισόδια.


Θα το κάνω εν καιρώ φίλε alex22 αλλά νομίζω ότι το 1/3 δίνει το πνεύμα σε γενικές γραμμές. Αν μη τι άλλο στο πρώτο είδα πολλούς ισχυρισμούς που ήξερα από τις υποθέσεις για αρχαίους αστροναύτες διότι φυσικά δεν περίμενα το ντοκιμαντέρ για να μάθω τη θεωρία. Δεν αποτελεί και φρέσκο φρούτο είναι η αλήθεια.

quote:
alex22

Αυτό που κάνουν κυρίως στο ντοκιμαντέρ,είναι να εκφράζουν λογικές ερωτήσεις,με βάση τα στοιχεία που έχουν βρεθεί, και αφού πρώτα έχουν αποριφθεί ολες οι λογικές απαντήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν,φτάνουν στο συμπέρασμα της εξωγήινης επέμβασης.


Μα εδώ βρίσκεται το προβλημα. Από πού κι ως πού απορρίφθηκαν όλες οι λογικές απαντήσεις? Επειδή το λένε αυτοί? Για κάποια μνημεία έχουν προταθεί σοβαρές εξηγήσεις που ναι μεν δεν λύνουν οριστικά το ζήτημα αλλά προσφέρουν μια στέρεη βάση για μελλοντική επιστημονική έρευνα που ενδεχομένως θα διαφωτίσει το μυστήριο. Το σκεπτικό "δεν βρήκαμε λογικές εξηγήσεις, άρα εξωγήινοι" (συχνά χωρίς να το ψάξουν ιδιαίτερα ή χωρίς να εχουν τις ειδικές γνώσεις για να ασχοληθούν με το κάθε ζήτημα) δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στην έρευνα αλλά επαναπαύεται σε μια γοητευτική υπόθεση ερμηνεύοντας μονόπλευρα τα αρχαία μυθολογικά κείμενα.

Ποια ειδικότητα έχει ας πούμε ο τύπος που αυτοαποκαλείται "alien investigator" ή ο ραδιοφωνικός παραγωγός? Εχουν πειραματιστεί ποτέ τους? Εχουν επαρκείς γνώσεις για κατασκευστατικά και αρχαιολογικά θέματα? Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που πρέπει να τίθενται πριν ενθουσιαστούμε από μια σαγηνευτική, τολμηρή υπόθεση.

quote:
alex22

Για να πιστέψεις,δεν χρειάζεται να είσαι ενθουσιώδης,απλά χρειάζεται λογική και ανοιχτό μυαλό χωρίς φόβο.Μιλάμε για δεδομένα που δεν είναι δυνατόν να εξηγηθούν με διαφορετικό τρόπο,και εκτός αυτού,αλήθεια,ποιός είναι ο λόγος οι αρχαίοι μας πρόγονοι να φτιάξουν τέτοιες μεγαλιθικές κατασκευές?Δεν είχαν κατι καλύτερο να κάνουν?


Γιατί κάποιοι άλλοι έχτισαν την Αγιά Σοφιά, το Ταζ Μαχάλ, το Μπλε Τζαμί, το Αγκορ Βατ, το Σινικό Τείχος....δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν? Επειδή δεν σώθηκαν γραπτές ιστορικές πηγές για παλαιότερα μνημεία ή δεν ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες της κατασκευής τους μπαίνουν στο παιχνίδι οι εξωγήινοι ως μοναδική λύση?

Η θρησκεία των παλαιών ανθωπων και κάποιες ανάγκες (π.χ.αντοχή στους σεισμούς) για σ'ένα είναι αμελητέοι λόγοι για να οδηγήσουν σε μεγάλα, πομπώδη οικοδομήματα?

quote:
alex22

Ενα πολύ σημαντικό κεφάλαιο είναι οι θρησκείες,φαίνεται πως παντού μιλάμε για εξωγήινους που παρίσταναν τους θεούς,καλούς και κακούς.


Πολύ βιαστικό συμπερασμα θα έλεγα. Οι θρησκείες διαμορφώνονται από ποικίλες επιρροές που ασκεί το φυσικό περιβάλλον στον άνθρωπο καθώς και οι υπαρξιακές του ανησυχίες. Ο ρόλος των θεών ως κακών και καλών γιατί δεν μπορεί να είναι μεταφορά ανθρώπινων χαρακτηριστικών σε φανταστικούς θεούς που επλασαν οι άνθρωποι?

quote:
alex22

Μια παρατήρηση,αυτοί στο ντοκιμαντέρ δεν υποστηρίζουν οτι τα μεγαλιθικά κτήρια τα έφτιαξαν οι εξωγήινοι,αλλα οτι έδωσαν στους ανθρώπους την τεχνολογία και τις γνώσεις για να τα φτιάξουν.


Εγώ αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορούμε να πιστέψουμε στην εφευρετικότητα και δημιουργικότητα του ανθρώπινου μυαλού? Γιατί αναζητάμε συνεχώς έξωθεν ή άνωθεν σωτήρες και καθοδηγητές και δεν εμπιστευόμαστε τις τεράστιες ικανότητες του ανθώπου? Τόσο ανήμποροι είμαστε? Τόσο ανάπηρους θεωρούμε τους προγόνους μας?

Εξωγήινα όντα με τεχνολογία ικανή να μετατρέπει σε υγιεινό περίπατο τις αχανείς διαστημικές αποστάσεις, κάθονται και εξηγούν στους ινδιάνους πώς θα κόβουν τους ογκόλιθους και πώς θα τους σέρνουν? Δηλαδή αυτό είναι πιο λογικό από την ικανότητα εκατοντάδων ανθρώπων να δουλέψουν και να επεξεργαστούν τα μνημεία τους συσσωρεύοντας εμπειρία? Εγώ πιστεύω ότι τέτοια εξελιγμένα όντα δεν θα ασχολούνταν καν με τόσο ευτελείς εργασίες εκτός αν έσφυζαν από αισθήματα αλτρουισμού. Πρόσεξε όμως πόσα υποθετικά βήματα κάναμε για να εξηγήσουμε κάτι εξαρχής παράλογο..

quote:
alex22

Πάντως μια πολύ λογική αναλογία αυτής της περίστασης των αρχαίων εξωγήινων, είναι όταν κάποιοι πολιτισμένοι άνθρωποι(λέμε τώρα),πάνε σε κάποια ζούγκλα και βρίσκουν πρωτόγονους ανθρώπους και εκεί τους δίνουν διάφορα δωράκια για να τους καλοπιάσουν με κάποιο απώτερο ώφελος φυσικά.Αυτοί οι πρωτόγονοι ανθρωποι της ζούγκλας θα αναφέρονται σε αυτούς ώς θεοί μετά και θα τους περιμένουν να γυρίσουν.


Πράγματι, είναι ό,τι καλύτερο είχε να προσφέρει το πρώτο μέρος του ντοκιμαντέρ και ίσως το πιο πειστικό επιχείρημα, τηρουμένων των αναλογιών. Βέβαια υπάρχουν μερικές παράμετροι που δεν εξετάζονται όπως η πιθανή αποσιώπηση της λατρείας μαϊμού από τους ιδρυτές τέτοιων θρησκειών που διατηρούσαν τα τελετουργικά μακριά από τις πόλεις και τις αποικιακές αρχές ώστε να κρατούν τους πιστούς στο σκοτάδι και τη δεισιδαιμονία.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy