ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΑΝΔΡΟΜΕΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 14:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτά τα μας τα έχει πει ήδη ο .... Ελ Δημοσθένης

Τα έχουμε εμπεδώσει





=======================================================
Γεια σου κυριε Γιαννη
...Τωρα σοβαρα μιλας;Η πληροφοριες που εμπεδωσες ειναι απο τον
Ελ Δημοσθενης; Τοτε καλα να παθεις



Βρε τρελομηχανικέ με δουλεύεις ?
Που είσαι τόσο καιρό?
Θα βρήκε λέω, καμιά στρουμπουλή βαζιλίανα, και ζει στην “πέμπτη διάσταση” και αυτός.

Σε βλέπω να έχεις όλους τους τόμου του Δημοσθένη, ενώ κάποιους μήνες με ρώταγες ποιος - τάχατες τάχατες – είναι αυτός ο Λιακό που κατηγορούσα.

Κατά τα φαινόμενα θα είχες εμβαθύνει όλα τα “βαθιά κρυφά νοήματα”
Είπα και εγώ!
Αναρωτιόμουν, για την πολύ “χαλκευμένη” ενημέρωση.
Οι “χάλκινοι πάπυροι” εεε?

Και καλά κάνεις.
Κάλιο γαϊδουροδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

“Ο γαρ καιρός εγγύς”

Η Αρτζερντίνα ήταν πηγή έμπνευσης πάντα του Δημοσθένη, και η Ρωσική Πράβδα


Πάντως μεγάλε, όλα όσα λέει ό Δημοσθένης είναι -100% σωστότατα.

Αλά αυτό βρε φίλε με το κούφιο φεγγάρι-διαστημόπλοιο, μήπως είναι λιγάκι τραβηγμένο, σαν το παραμύθι της κοίλης γης?

Για ψάχτω λιγάκι ρε γαμώτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 19:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς κάθε ενδιαφερόμενο για την θεωρία περί Ανδρομέδιων, Ελ, Ομάδας Έψιλον και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων και χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας:
ΜΗΝ τρώτε το παραμύθι που σας πουλάνε έντεχνα κάποιοι επιτήδειοι λογοτεχνικοί μπακάληδες και αρχαιολάγνοι.
Το εν λόγω θέμα, όχι απλά είναι "περσινά ξινά σταφύλια" αλλά και τελείως εκτός μόδας .
Δεν μπορώ να πω, πριν καμιά δεκαετία έκανε θραύση, "έφτιαξε" περιοδικά, ανέδειξε τηλεμπακάληδες (που έβγαλαν μπόλικο χρήμα) και εκπομπές που μας χάρισαν άπειρο γέλιο και αξέχαστες στιγμές (α ρε Χαρδαβέλα...).

Πλέον όμως πως κάποιοι ασχολούνται ακόμα? Ντάξει, θα μου πείτε το 2012 δεν πέρασε άρα ακόμα παίζει να σκάσουν διαστημόπλοια των Ελ από το πουθενά και να μας χαρίσουν... ένα Mudial ξέρω γω. Οκ, δεκτό εν μέρει.

Έλα όμως που ένας πρωτομάστορας των ανωτέρω θεωριών(βλ. Φουράκης) λίγο πριν πεθάνει τους κάνει όλους ρόμπες και μιλάει ευθαρσώς για απάτη και για προσπάθεια διχασμού των Ελλήνων σε Χριστιανούς και Αρχαιολάτρες! Αυτό δεν έχει να λέει κάτι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 22:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA
quote:
Αυτό δεν είναι σκέψη ανθρώπου με νοημοσύνη

...ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ...

ZEPHYR

Ίσως και να είναι έτσι. Προσωπικά και ανεξάρτητα από Φουράκηδες και λοιπούς, το θεωρώ μια "γοητευτική" ιστορία-θεωρία... Την αλήθεια ίσως δεν τη μάθουμε ποτέ!

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 03:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα όμως που ένας πρωτομάστορας των ανωτέρω θεωριών(βλ. Φουράκης) λίγο πριν πεθάνει τους κάνει όλους ρόμπες και μιλάει ευθαρσώς για απάτη και για προσπάθεια διχασμού των Ελλήνων σε Χριστιανούς και Αρχαιολάτρες! Αυτό δεν έχει να λέει κάτι?


Χωρίς παρεξήγηση, υπάρχει σε κάποιο αξιόπιστο site η περιοδικό αυτη η πληροφορία ;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 07:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χωρίς παρεξήγηση, υπάρχει σε κάποιο αξιόπιστο site η περιοδικό αυτη η πληροφορία;
Νομίζω ελέχθη κάτι τέτοιο στην ομιλία του στο ΕΣΟΠΤΡΟΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 09:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει σε βίντεο στο youtube και είναι από κάποια από τις τελευταίες ομιλίες του Φουράκη σε δικό του κοινό, το οποίο μένει άναυδο. Όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει, δεν είναι δύσκολο(λόγω έλλειψης χρόνου αδυνατώ να το ψάξω, πάντως στο youtube το είχα βρει).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 16:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Αυτά τα μας τα έχει πει ήδη ο .... Ελ Δημοσθένης

Τα έχουμε εμπεδώσει





=======================================================
Γεια σου κυριε Γιαννη
...Τωρα σοβαρα μιλας;Η πληροφοριες που εμπεδωσες ειναι απο τον
Ελ Δημοσθενης; Τοτε καλα να παθεις



Βρε τρελομηχανικέ με δουλεύεις ?
Που είσαι τόσο καιρό?
Θα βρήκε λέω, καμιά στρουμπουλή βαζιλίανα, και ζει στην “πέμπτη διάσταση” και αυτός.

Σε βλέπω να έχεις όλους τους τόμου του Δημοσθένη, ενώ κάποιους μήνες με ρώταγες ποιος - τάχατες τάχατες – είναι αυτός ο Λιακό που κατηγορούσα.

Κατά τα φαινόμενα θα είχες εμβαθύνει όλα τα “βαθιά κρυφά νοήματα”
Είπα και εγώ!
Αναρωτιόμουν, για την πολύ “χαλκευμένη” ενημέρωση.
Οι “χάλκινοι πάπυροι” εεε?

Και καλά κάνεις.
Κάλιο γαϊδουροδενε παρά γαϊδουρογύρευε.

“Ο γαρ καιρός εγγύς”

Η Αρτζερντίνα ήταν πηγή έμπνευσης πάντα του Δημοσθένη, και η Ρωσική Πράβδα


Πάντως μεγάλε, όλα όσα λέει ό Δημοσθένης είναι -100% σωστότατα.

Αλά αυτό βρε φίλε με το κούφιο φεγγάρι-διαστημόπλοιο, μήπως είναι λιγάκι τραβηγμένο, σαν το παραμύθι της κοίλης γης?

Για ψάχτω λιγάκι ρε γαμώτο




===========================================================
-Γεια σου φιλε gianipseftis με τη γερη μνημη!!!
-Φιλε μου,διαβαζω τα παντα,δεν φοβαμαι επιροες.
Περναω τα παντα απο πολυ ψιλη κρισαρα,ακομα και
τη υπερσυγχρονη φυσικη,ακομη και αυτα που πιστευω τα "περιεργα".
-Πιστευω ακλονητα οτι ολα παιζουν,αλλα καπως διαφορετικα απ'οτι
φαινονται.Αυτο ψαχνω να βρω , αυτο το λιγο το πολυ λιγο που θα μου
κανει το κλικ για να βγω απο το σκοταδι απο το οποιο δεν μπορει
ουτε η επιστημη,ουτε η μεταφυσικη απο μονες τους να με βγαλουν.
-Οσο για τους διαφορους Λιακο,τους παρακολουθω και το συμπερασμα μου
γι'αυτους ειναι οτι θελημενα η αθελητα ειναι προβοκατορες γιατι εμπορευονται αληθειες με τροπο γελοιο.Παντως ,ειναι λιγοτερο οδυνηροι απο απο τους αισχρους διαστρεβλοτες οπως για παραδειγμα τα διαφορα ιερατεια,οι "ερμηνευτες" της μυθολογιας και αλλοι που εχουν διαμορφωση την κοινη συνειδηση.
-Σεβομαι σε πολυ μεγαλο βαθμο την επιστημη και ιδιεταιρα τη φυσικη και την παρακολουθω με ελπιδα,ομως δεν μπορω να αγνοησω αληθειες που
υπαρχουν στα ιερα βιβλια και στην ελληνικη μυθολογια και που μας τις κριβουν επιμελως και που δενουν με την επιστημη!!!
-Οταν βρω ευκαιρια θα εξηγισω ποιες αληθειες κρυμενες εννοω.
-Για την ωρα ,παντα βιαστικος,κλεινω και τα λεμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 17:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΙΣΤΕΥΕ Ο,ΤΙ ΘΕΣ-ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Αυτό δεν είναι σκέψη ανθρώπου με νοημοσύνη - οι άνθρωποι ελέγχουν, υπολογίζουν και αποδεικνύουν...
Το πιστεύω ότι θέλω, ανήκει σε ένα κλάδο επιστήμης, και δη ιατρικής, που ονομάζεται ψυχολογία...

quote:
-Το κολλημα με τον τηλεβιβλιοπωλη τελικα το εχουν οι σκεπτικιστες
και μαλλον αυτοι τον κανουν με λεφτα , χωρια τη διαφημιση που του
κανουν εδω.

Μμμμμμ....
Εάν η αρνητική διαφήμιση που του κάνουμε εδώ, είναι αρκετή για τους ανθρώπους, ώστε να πάνε και να αγοράσουν τα σκουπιδοβιβλία του, τότε αλί και τριςαλί στην λογική των ανθρώπων...
Λογικά η αγορά ενός και μόνου από τα σκουπίδια που πουλάει, θα ήταν αρκετή για να αποκλείσει όλα τα άλλα βιβλία του - αλλά φυσικά μιλάμε για σκεπτόμενους ανθρώπους...


==================================================================
-Eγω παντως δεν πεταω κανενα μα κανενα βιβλιο στα σκουπιδια,σεβομαι καθε προσπαθεια εκφρασης λογου ασχετα αν συμφωνω η οχι με τις
εκαστοτε αποψεις και αυτο γιατι δεν διεκδικω το αλαθητο...ΨΑΧΝΩ.
-Και μια ερωτηση,φιλε μου η φιλη μου, πιστευεις πραγματικα οτι εδω
σ'αυτα τα forums,υπαρχεει καποιος μη σκεπτομενος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 18:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς κάθε ενδιαφερόμενο για την θεωρία περί Ανδρομέδιων, Ελ, Ομάδας Έψιλον και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων και χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας:
ΜΗΝ τρώτε το παραμύθι που σας πουλάνε έντεχνα κάποιοι επιτήδειοι λογοτεχνικοί μπακάληδες και αρχαιολάγνοι.
Το εν λόγω θέμα, όχι απλά είναι "περσινά ξινά σταφύλια" αλλά και τελείως εκτός μόδας .
Δεν μπορώ να πω, πριν καμιά δεκαετία έκανε θραύση, "έφτιαξε" περιοδικά, ανέδειξε τηλεμπακάληδες (που έβγαλαν μπόλικο χρήμα) και εκπομπές που μας χάρισαν άπειρο γέλιο και αξέχαστες στιγμές (α ρε Χαρδαβέλα...).

Πλέον όμως πως κάποιοι ασχολούνται ακόμα? Ντάξει, θα μου πείτε το 2012 δεν πέρασε άρα ακόμα παίζει να σκάσουν διαστημόπλοια των Ελ από το πουθενά και να μας χαρίσουν... ένα Mudial ξέρω γω. Οκ, δεκτό εν μέρει.

Έλα όμως που ένας πρωτομάστορας των ανωτέρω θεωριών(βλ. Φουράκης) λίγο πριν πεθάνει τους κάνει όλους ρόμπες και μιλάει ευθαρσώς για απάτη και για προσπάθεια διχασμού των Ελλήνων σε Χριστιανούς και Αρχαιολάτρες! Αυτό δεν έχει να λέει κάτι?



-------------------------------------------------------
-ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ
ΟΠΩΣ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ,΄ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 02:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βρήκα στα σχόλια απο στο λινκ που έδωσες φίλε Χ .
: http://www.youtube.com/watch?v=z-PWCGozs3Q&sns=em

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 10:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ
ΟΠΩΣ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ,΄ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ;

Φίλε Notirk, το πως σκέφτομαι εγώ δεν μπορείς να το ξέρεις, όπως κ γω δεν μπορώ να ξέρω το πως σκέφτεσαι εσύ.
Είναι δεδομένο ότι κάποιοι θέλουν να κάνουν τον κόσμο να σκέφτεται με μια συγκεκριμένη λογική που τους βολεύει, τον ελέγχουν καλύτερα με αυτό τον τρόπο.
Άλλο όμως αυτό και άλλο το να δέχεται κάποιος ακραίες θεωρίες, απλά και μόνο επειδή του άρεσαν σαν "παραμύθι ή επειδή κολάκευσαν τον εθνικό του (στραπατσαρισμένο) εγωισμό!
Καταρχάς τι άτομα πρεσβεύουν τις θεωρίες αυτές? Με τι αποδείξεις ή έστω ενδείξεις λένε όσα λένε? Σκέφτηκες ποτέ αν εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα? Αν ίσως έχουν κάνει περιουσίες μέσω βιβλίων-εκπομπών-σεμιναρίων?
Και ξαναλέω, όταν ο πρωτομάστορας των θεωριών αυτών (Φουράκης) ανακοινώνει δημόσια σε δικό του κοινό, ότι το όλο θέμα πρόκειται περί απάτης, δεν έχει να λέει κάτι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 12:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notrik

Γεια σου φιλε gianipseftis με τη γερη μνημη!!!
-Φιλε μου,διαβαζω τα παντα,δεν φοβαμαι επιροες.


Φίλε notrik έχω καλή μνήμη, και προσπαθώ να την διατηρώ σωστή, κρατώντας το νου μες στο κρανίο μου, μην επιτρέποντας του ταξίδια εξωσωματικά.
Δεν τα μπορώ τα υψηλά στρώματα και επίπεδα,
Πολύ υψηλή η ακτινοβολία φιλαράκο, και δεν αργεί να σαλτάρει κανείς.
Ασε που μπορεί να πέσεις θύμα ..... απαγωγείς από εξωγήινους.
Τις ξέρεις εσύ άλλωστε αυτές τις εμπειρίες,
Θυμάσαι που τα λέγαμε?
Γιαυτό πιστεύω θέλει πολύ προσοχή φίλε

quote:
Περναω τα παντα απο πολυ ψιλη κρισαρα,ακομα και
τη υπερσυγχρονη φυσικη,ακομη και αυτα που πιστευω τα "περιεργα".
-

Μπράβο φίλε, σε θαυμάζω αφού μπορείς και κατανοείς την υπερσύγχρονη φυσική!!!.
Εγώ αδυνατώ να την παρακολουθήσω.
Ότι ακώ από τον φυσικό επιστήμονα Δημοσθένη, - αυτόν τον τηλεβιβλιοπώλη ξέρεις – αλά ρε γαμώτο μου τώρα με την κρίση, δεν βγαίνει στο κανάλι, και είμαι στα μαύρα σκοτάδια

quote:
Πιστευω ακλονητα οτι ολα παιζουν,αλλα καπως διαφορετικα απ'οτι
φαινονται.Αυτο ψαχνω να βρω , αυτο το λιγο το πολυ λιγο που θα μου
κανει το κλικ για να βγω απο το σκοταδι απο το οποιο δεν μπορει
ουτε η επιστημη,ουτε η μεταφυσικη απο μονες τους να με βγαλουν

Ναι ρε φίλε, όλα παίζουνε.
Εγώ για παράδειγμα, πιστεύω πως είμαστε μικροί θεοί, δηλαδή κάτι σαν θεάνθρωποι, και δεν το έχουμε ακόμα συνειδητοποιήσει.

Είμαστε αθάνατοι σωστά?

Θα πεθάνουμε σαν άνθρωποι βέβαια, αλλά θα ....συνεχίσουμε να ζούμε σαν πνεύματα στην πέμπτη διάσταση, και έκτη και βάλε.
Θα γυρνάμε σε άλλους γαλαξίες, όπου και όποτε θέλουμε – υπάρχει ένα κόλπο εκεί με τις πολλές διαστάσεις, μαύρες και άσπρες τρύπες, σκουλικομυρμηγκότρυπες κλπ, αλλά αυτά δεν τα πολυκαταλαβαίνω.

Είναι σίγουρο πως όλα παίζουνε.
Το δύσκολο φίλε είναι σε τι γήπεδο θα βάλουμε στην σέντρα , και ποιό θα βάλουμε να σφυρίξει το εναρκτήριο λάκτισμα..
Γιαυτό θέλει προσοχή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 14:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://tsekouratoi.blogspot.com/2011/08/b-200000.html

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 15:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, STAN! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ. ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ... ΤΟ ΠΙΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 200.000 ΧΡΟΝΙΑ!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... ΕΠΙΣΗΣ, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Η NASA ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΣΑ ΕΤΗ ΚΡΥΦΟ. ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ-ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ;

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 15:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Το link αυτό μου το έστειλε πριν λίγη ώρα ένας συνάδελφός μου... χωρίς πολλά πολλά το ποστάρισα εδώ... γι'αυτό δεν πρόλαβα να γράψω και ο ίδιος κάποιο σχόλιο... Ταιριάζει φυσικά και στο θέμα "Ancient Aliens"... Περιμένω να δώ αν θα κάνουν και εκεί κάποια αναφορά σε κάποια από τις επόμενες εκπομπές...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 17:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόκειται για μια ακόμα “μπαρούφα” ολκής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2011, 20:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Το link αυτό μου το έστειλε πριν λίγη ώρα ένας συνάδελφός μου... χωρίς πολλά πολλά το ποστάρισα εδώ... γι'αυτό δεν πρόλαβα να γράψω και ο ίδιος κάποιο σχόλιο... Ταιριάζει φυσικά και στο θέμα "Ancient Aliens"... Περιμένω να δώ αν θα κάνουν και εκεί κάποια αναφορά σε κάποια από τις επόμενες εκπομπές...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


ΕΙΔΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕΣΩ YOUTUBE, ΚΑΙ "ΑΝΕΒΗΚΕ" ΤΟ 2009. ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ, ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΓΑΛΜΑΤΙΔΙΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ.

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2011, 09:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
..ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ...

Ορίστε;;;;;;
deppy-88 τι γράφεις;;;
Ότι πιστεύεις ότι θέλεις, γιατί αλλιώς θα έχεις αντιπαραθέσεις;;;
Δηλαδή μπορείς άνετα να πιστεύεις ότι η γη είναι τετράγωνη ή ότι τα μωρά τα φέρνεις ο πελαργός, και έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ποτέ, και ιδιαίτερα τεκμηρίωσης των σκέψεων σου...
Τι να γράψω τώρα;;;
Νόμιζα ότι οι άνθρωποι που μπαίνουν εδώ μέσα έχουν ένα βασικό IQ - εσύ deppy-88 δείχνεις ότι έχεις πέσει κάτω από το αναγκαίο ΙQ, ακόμα και για συζητήσεις αθλητικών...
Για αυτό έγραψες και την αηδία για αρχαία ελληνικά θέατρα στην νότια Αμέρική... Έτσι μπορούν να εξηγηθούν πάρα πολλά...

quote:
-Σεβομαι σε πολυ μεγαλο βαθμο την επιστημη και ιδιεταιρα τη φυσικη και την παρακολουθω με ελπιδα,ομως δεν μπορω να αγνοησω αληθειες που
υπαρχουν στα ιερα βιβλια και στην ελληνικη μυθολογια και που μας τις κριβουν επιμελως και που δενουν με την επιστημη!!!

Nordik
Δεν υπάρχουν defacto αλήθειες...
Οι αλήθειες βγαίνουν μόνο με την απόδειξη, με την λογική και με την χρησιμοποίηση των θετικών επιστημών που ξέρουμε...
Όλα τα υπόλοιπα είναι γελοιότητες από ψυχασθενείς και χρηματολάγνους...

quote:
-Και μια ερωτηση,φιλε μου η φιλη μου, πιστευεις πραγματικα οτι εδω σ'αυτα τα forums,υπαρχεει καποιος μη σκεπτομενος;

Βεβαίως!!!
Το 60% των ανθρώπων που γράφει είναι μη σκεπτόμενοι...
Άνθρωποι που δεν ξέρουν από φυσικές επιστήμες,
Άνθρωποι που δεν ξέρουν τον όρο μαθηματική απόδειξη,
Άνθρωποι που δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την λογική, λόγω της έξαρσης του συναισθήματος,
Άνθρωποι που δεν θέλουν καν να ερευνήσουν, αλλά αρέσκονται να πιστεύουν σε κάτι που τους πούλησαν, γιατί αυτό τους ταιριάζει γάντι...
Διάλεξε και πάρε - από όλα έχει ο μπαξές...


quote:
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, STAN! ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ. ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ... ΤΟ ΠΙΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 200.000 ΧΡΟΝΙΑ!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... ΕΠΙΣΗΣ, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Η NASA ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΣΑ ΕΤΗ ΚΡΥΦΟ. ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ-ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ: ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ;

Αυτό που έγραφα πιο πάνω...
Πόσο εύκολο είναι να πιστέψει κάποιος μία μαλακία χωρίς να την ελέγξει και το κυριότερο: να βγάλει τρομερά συμπεράσματα, ακόμα και να σκεφτεί συνωμοσίες γύρω από αυτό...
Γελοιότατα εύκολο...
Αρκεί να θέλεις να το πιστέψεις και να μην θέλεις να το ψάξεις, γιατί το χρειάζεσαι αυτού του είδους το ψέμα, το έχεις ανάγκη...

_______________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

4/9/2011
_______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 13:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΡΩΓΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ! ΝΑΙ, ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ! ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΑΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΕΘΕΣΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ: ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ! ΑΝ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΜΗ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΑΠΛΟ. ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΑΙ Ο "ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ" ΜΕ ΤΟ IQ ΤΟΥ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΟ IQ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ" ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ!!! ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ, ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΓΝΟΩ ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ.

I want to believe...

Edited by - deppy-88 on 31/08/2011 14:03:29

Edited by - deppy-88 on 31/08/2011 14:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 14:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!

Α έτσι είναι, ε;;;
Άμα δεν γουστάρεις κάποιον, τότε του λες: σε γράφω και δεν σου εξηγώ γιατί η γη είναι τετράγωνη - να μείνεις στο σκοτάδι βρε βάρβαρε και να σχίσεις το τάγκα σου...
Μμμμμ.... Ενδιαφέρων...
Προφανώς οι μόνοι που γουστάρεις θα είναι αυτοί που πιστεύουν το κάθε παραμύθι και έτσι θα μπορείς να μελετήσεις με κάποιον άλλον την δυνατότητα να μιλάει ο παπουτσωμένος γάτος...

quote:
ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΑΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΘΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΕΘΕΣΑ

Ααααα....
Δηλαδή εάν παραθέσω και εγώ το παραμύθι της κοκκινοσκουφίτσας, θα έχουμε μία στιβαρή βάση για να μελετήσουμε το εάν μιλάνε ή όχι τα ζώα με ανθρώπινη λαλιά...
Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω καν την λογική για να σκεφτώ ότι η κοκκινοσκουφίτσα είναι παραμύθι - απλώς το παραθέτω και αρχίζει η συζήτηση...
Και όταν έρθει κάποιος και γράψει: τι συζητάτε ρε, αυτά είναι παραμύθια!!!, εγώ αντί να του αποδείξω ότι μπορεί να έχω δίκιο, θα του γράψω: δεν σε γουστάρω σε αγνοώ και σε καταταράσσομαι να σου φύγουν πόντοι από την ζαρτιέρα σου...

Εντάξει... Τώρα το καταλαβαίνω... Το πιάνω ρε παιδί μου...

quote:
ΑΝ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΜΗ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ. ΑΠΛΟ. ΕΣΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΑΙ Ο "ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ" ΜΕ ΤΟ IQ ΤΟΥ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΣΜΑΤΟΣ

Καλέ χρυσό μου η τελευταία σου φράση μου άρεσε...
Τρελά...
Άρα λοιπόν όποιος σας λέει ότι λέτε μαλακίες και τις πετάτε χωρίς να σκέφτεστε και ότι πρέπει να μελετάτε σε βάθος ένα θέμα πριν γράψετε το οτιδήποτε, είναι Κατίνα...
Εαν το -88 είναι η ημερομηνία γέννησης σου, τότε έχουμε τα εξής καταπληκτικά:
1) Εάν και 23 ετών δεν είναι σε θέση να κάνεις μία σοβαρή μελέτη - ανίχνευση του θέματος, στο ίντερνετ...
2) Εάν και 23 ετών δεν είσαι σε θέση να χρησιμοποιήσεις την μαθηματική σκέψη για να αποδείξεις κάτι... Αλήθεια τι βαθμούς είχες στα μαθηματικά;;;
3) Όταν σου γράφουν ότι τα δικά σου γραφόμενα είναι λάθος, τότε βάζεις την ουρά στα σκέλια και την κάνεις με ελαφρά... Γιατί;;; Στο σπίτι σου έλεγαν μόνο "ναι γλυκιά μου;;;" Δεν χρειάστηκε ποτέ να αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα έναν άλλο άνθρωπο;;;

4) Τόσο δύσκολο είναι να ψάξεις να βρεις πληροφορίες και να τις συνθέσεις, ώστε να δεις ότι αυτά που διαβάζεις είναι αλήθεια ή ψέματα;;; Ή μήπως το μοναδικό που έκανες μέχρι τώρα είναι να αποδέχεσαι, ό,τι σου λένε ως αλήθεια;;;

deppy-88 (και λοιποί λάτρεις του αγνώστου), ΞΕΚΟΛΛΑ!!!
Εάν θέλεις να μείνεις στο χώρο του μυστηρίου, θα πρέπει να γίνουν κόκκινα τα μάτια σου από το διάβασμα και από την εξακρίβωση των στοιχείων που έχεις και τα οποία χρησιμοποιείς στις συζητήσεις σου...
Κατάλαβε το: δεν είναι παιχνίδι η διασπορά ψευδών ειδήσεων και παραμυθιών...

____________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

4/9/2011
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 15:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα , ώπα ώπα...
Deppy, για να γίνει μία σωστή "συζήτηση" μέσα στο forum, πρέπει να υπάρχουν και να εκφράζονται ΟΛΕΣ οι απόψεις. Δεν μπορούμε να διαλέγουμε να μιλάμε, μόνο σε αυτούς που έχουν την ίδια άποψη με εμάς! Αν η άποψή μας είναι λάθος, θα πρεπει να μένουμε μόνιμα σε αυτό το λάθος; Δεν πρέπει να είμαστε κολλημένοι σε μία άποψη, και να πιστεύουμε ότι αυτή είναι η μόνη αλήθεια, πάει και τελείωσε... (αυτό μου θυμίζει την Ελλένη Λουκά ). Αλλά και εσύ βρε OANNHSEA, μην τους τα γράφεις τόσο απότομα...
Το σωστό είναι να διαβάζουμε όλες τις απόψεις, και μετά, μέσα από ψάξιμο, να βρίσκουμε αυτή που είναι αληθινή...και όχι αυτή που θα μας άρεσε περισσότερο να είναι αληθινή...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 17:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωπα , ώπα ώπα...
Deppy, για να γίνει μία σωστή "συζήτηση" μέσα στο forum, πρέπει να υπάρχουν και να εκφράζονται ΟΛΕΣ οι απόψεις. Δεν μπορούμε να διαλέγουμε να μιλάμε, μόνο σε αυτούς που έχουν την ίδια άποψη με εμάς! Αν η άποψή μας είναι λάθος, θα πρεπει να μένουμε μόνιμα σε αυτό το λάθος; Δεν πρέπει να είμαστε κολλημένοι σε μία άποψη, και να πιστεύουμε ότι αυτή είναι η μόνη αλήθεια, πάει και τελείωσε... (αυτό μου θυμίζει την Ελλένη Λουκά ). Αλλά και εσύ βρε OANNHSEA, μην τους τα γράφεις τόσο απότομα...
Το σωστό είναι να διαβάζουμε όλες τις απόψεις, και μετά, μέσα από ψάξιμο, να βρίσκουμε αυτή που είναι αληθινή...και όχι αυτή που θα μας άρεσε περισσότερο να είναι αληθινή...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ


ΑΓΑΠΗΤΕ stan, ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ. ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΧΟΝΤΡΑΔΕΣ! ΔΕΝ ΕΜΜΕΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ'ΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ. ΔΕΚΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ "ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ" ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΕΡΙΣΤΙΚΟ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΜΕ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ. ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΡΠΟΦΟΡΗΣΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΠΑΝΕΛ; ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ 10 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΙΟ ΠΙΣΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΟΥΜΕ- ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2011, 21:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΕΜΜΕΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ'ΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.

Αχα....
Να που καταλήγουμε σε κάτι ενδιαφέρων...
deppy-88,
Πως μπορεί να είναι η άποψη σου και η θέση σου διφορούμενες;;; Πως είναι δυνατόν από την μία κάτι να το παρουσιάζεις σαν στοιχείο (π.χ. τα αρχαία θέατρα στην νότια Αμερική), και στην συνέχεια να γράφεις ότι μπορεί να μην είναι έτσι;;;
Δηλαδή με λίγα λόγια θέλεις να μας πεις ότι δεν το έχεις καν ελέγξει και απλά το θεωρείς σαν στοιχείο, γιατί θέλεις ΕΣΥ να είναι στοιχείο...

Μήπως τώρα μπορείς να καταλάβεις ότι δεν είναι "τσαμπουκάς" ο τρόπος που γράφω, αλλά είναι η δική σου ελαφρότητα στην παράθεση, στον έλεγχο και στην συζήτηση των "στοιχείων";;;
Μήπως τελικά μπορείς να καταλάβεις ότι δεν θέλεις να συζητήσεις και να βρεις την αλήθεια, παρά μόνο ψάχνεις, παραθέτεις και συζητάς στοιχεία που σε ικανοποιούν;;;

quote:
Αλλά και εσύ βρε OANNHSEA, μην τους τα γράφεις τόσο απότομα...

Η αλήθεια δυστυχώς είναι πολύ απότομη και με μεγάλο πόνο...
Το γράφεις και εσύ πιο κάτω:
Το σωστό είναι να διαβάζουμε όλες τις απόψεις, και μετά, μέσα από ψάξιμο, να βρίσκουμε αυτή που είναι αληθινή...και όχι αυτή που θα μας άρεσε περισσότερο να είναι αληθινή...
Ξέρεις τι πόνο προϋποθέτει αυτό από τον κάθε μελετητή;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2011, 13:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια δυστυχώς είναι πολύ απότομη και με μεγάλο πόνο...

Φίλε OANNHSEA, η αλήθεια είναι αυτή που είναι και δεν είναι ούτε απότομη, ούτε φιλική, ούτε κρύβει μεγάλο πόνο, ούτε μεγάλη χαρά κλπ.
Αυτοί είναι προσδιορισμοί που της δίνουμε εμείς οι άνθρωποι αναλόγως με το εάν η αλήθεια συγκρούεται με τις πεποιθήσεις μας, εάν συμφωνεί με αυτές, εάν επιβεβαιώνει τις όποιες παρατηρήσεις κι αντιλήψεις μας ή όχι.
Την αλήθεια που γνωρίζουμε ή που πιστεύουμε ότι γνωρίζουμε εμείς, δεν είναι απαραίτητο να την προσφέρουμε στον άλλο με απότομο ούτε με επίπονο τρόπο.

Κάτι που θα ήθελα να αναφέρω επίσης είναι το γεγονός ότι στα πλαίσια ενός διαλόγου μεταξύ ανθρώπων, είναι όντως θεμιτή η σύγκρουση ιδεών, ο συγκερασμός αυτών αλλά κι η παράθεση απόψεων οι οποίες αν και δεν συμφωνούν μεταξύ τους, μπορεί να οδηγήσουν σε χρήσιμα συμπεράσματα και τις δύο πλευρές - εάν φυσικά είναι διατεθειμένες να σκεφτούν επάνω σε συμπεράσματα τα οποία είναι διαφορετικά από τα δικά τους.
Η σύγκρουση όμως μεταξύ των ανθρώπων επί προσωπικού επιπέδου - ειδικά όταν δεν γνωρίζονται μεταξύ τους - κι η χρήση σχολίων τα οποία θα μπορούσαν να εκληφθούν ως προσβλητικά, υποτιμητικά ή και χλευαστικά από την άλλη μεριά δεν είναι ούτε θεμιτή κι ούτε μπορεί να αποδώσει χρήσιμα και θετικά αποτελέσματα.
Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο:

quote:
Νόμιζα ότι οι άνθρωποι που μπαίνουν εδώ μέσα έχουν ένα βασικό IQ - εσύ deppy-88 δείχνεις ότι έχεις πέσει κάτω από το αναγκαίο ΙQ, ακόμα και για συζητήσεις αθλητικών...

Η deppy-88 όπως κι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ή να παραμένει ανοιχτός σε όποια ενδεχόμενα ικανοποιούν τις ανάγκες της, να τα ερευνά, να τάσσεται υπέρ ή κατά αυτών.
Κανείς δε μπορεί να υποδείξει στον συνάνθρωπο του σε τι να πιστεύει και σε τι όχι, αυτό θα ήταν μια παρέμβαση στην ίδια την κριτική ικανότητα του ανθρώπου, στις επιλογές του και στο αναφαίρετο δικαίωμα να πιστεύει και να εκφράζει αυτά που πιστεύει.
Εάν οι πεποιθήσεις του είναι λανθασμένες, αυτό θα φανεί από τον χρόνο αλλά κι από το εάν μπορεί να αντέξει σε μια κριτική με επιχειρηματολογία και ορθολογική σκέψη.
Το να προσβάλλεις όμως αυτόν τον άνθρωπο και να τον υποτιμάς σε προσωπικό επίπεδο επειδή πιστεύει αυτά που πιστεύει, δεν είναι ούτε επιτρεπτό, ούτε αποδεκτό και σαφέστατα δεν είναι δείγμα ενός γόνιμου διαλόγου...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
U-BOAT
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2011, 17:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους U-BOAT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα ,εις απαντηση οσων που αναφερθηκαν στο οτι η σεληνη πιθανον να ειναι κουφια στο εσωτερικο της προτεινω να μπητε ολοι στη σελιδα:
www.ellhnkaichaos.blogspot.com και προετοιμαστειτε για πολυ μεγαλο σοκ!!! οσοι μπουν στη σελιδα να ψαξουν στο αριστερο μερος της εκει ποθ λεει: Σεληνη γνωρισε τον διαστημικο εχθρο σου ,και αλλα πολλα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 00:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα ,εις απαντηση οσων που αναφερθηκαν στο οτι η σεληνη πιθανον να ειναι κουφια στο εσωτερικο της προτεινω να μπητε ολοι στη σελιδα:
www.ellhnkaichaos.blogspot.com και προετοιμαστειτε για πολυ μεγαλο σοκ!!! οσοι μπουν στη σελιδα να ψαξουν στο αριστερο μερος της εκει ποθ λεει: Σεληνη γνωρισε τον διαστημικο εχθρο σου ,και αλλα πολλα....

ΑΓΑΠΗΤΕ U-BOAT, ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ... ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΚΘΑΜΒΟ: http://www.diodos.gr/content/view/76/36/
ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΜΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ! ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ... Α, ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 00:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/223035/kukloforise-to-proto-video-apo-to-peiramatiko-aeroskafos-htv-2/

"Πάρτε μια γεύση από την απίστευτη ταχύτητά του
Το πρώτο βίντεο του αξίας 300 εκατομμυρίων δολαρίων του υπερηχητικού διαστημοπλοίου HTV-2 το οποίο είχε ατυχή κατάληξη κατά την τελευταία πειραματική του πτήση δόθηκε στην δημοσιότητα.

Το μη επανδρωμένο αεροσκάφος που μπορούσε να επιτύχει ταχύτητες ίσες με 20921 χλμ/ώρα, απογειώθηκε για μια υψηλής σημασίας δοκιμαστική πτήση τον προηγούμενο μήνα από το διαστημικό κέντρο της Καλιφόρνια. Ταξίδεψε μέχρι την άκρη της στρατόσφαιρας και υποτίθεται ότι θα επέστρεφε στην επιφάνεια της Γης γλιστρώντας ομαλά στην ατμόσφαιρά της, με ταχύτητα 26 χλμ/το δευτερόλεπτο, όμως η επικοινωνία χάθηκε ξαφνικά και το αεροσκάφος θεωρήθηκε από την επιστημονική ομάδα ότι είχε συγκρουστεί Ειρηνικό Ωκεανό.

Στο βίντεο που ακολουθεί αποτυπώνονται οι τελευταίες στιγμές του προτού συγκρουστεί. Αν και μπορεί να μη δείχνει το χρονικό διάστημα της ελεγχόμενης πτήσης, μπορείτε ωστόσο να πάρετε μια ιδέα της απίστευτης ταχύτητάς του. Παράλληλα με αυτό το βίντεο, δόθηκε στην κυκλοφορία και ένα που προσομοιώνει έναν «αγώνα ταχύτητας» μεταξύ ενός C-5, ενός F-18 και του ΗΤV-2."
===============================================
ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΓΗΙΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ...

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 10:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ πες το βρε κορίτσι μου, από ποιες.... “έγκυρες” πηγές ενημερώνεσαι
O.E.A εε?
Είπα και εγώ είναι δυνατόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

deppy-88
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 16:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμ πες το βρε κορίτσι μου, από ποιες.... “έγκυρες” πηγές ενημερώνεσαι
O.E.A εε?
Είπα και εγώ είναι δυνατόν?



ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ, ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟΡΗΣΕΣ ΑΝ "ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ";

I want to believe...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

U-BOAT
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2011, 20:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους U-BOAT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα να ρωτησω κατι? η Ο.Ε.Α δεν θεωρηται εγκυρη πηγη πληροφορησης?
απορω πως και πολλοι απο εσας δεν την αναφερεται ακομη? δεν την εχετε ψαξει ακομη? φοβαστε να διαβασετε αυτα ποθ γραφουνε η απλα αδιαφορειτε?το σημερινο το διαβασε κανεις? το οτι εγινε σημερα αποπειρα δολοφονιας τοθ εκπροσωπου τους? αυτο και μονο λεει πολλα!! ψαξτε και διαβαστε τι γραφει και για τη σεληνη θα εκπλαγειτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy