ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΕΛΗΝΗ-ΤΕΧΝΗΤΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 22:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--

Edited by - Craven on 04/04/2012 23:55:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα και λίγο με απασχολεί.

εγω τρία (3) ερωτήματα έθεσα ,
και αντί να πάρω απαντήσεις πάνω σε αυτά
έλαβα την κριτική σου επι προσωπικού .
καλοδεχούμενη και αυτή.

Αλλα επί της ουσίας ? .... κουρνιαχτός !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--

Edited by - Craven on 04/04/2012 23:55:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν κανω κανένα λάθος, εσυ πετάχτηκες εκεί που δε σε σπείρανε .

Αλλα ... δεν έφευγες ?



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-- Deleted.. όπως είπα... μερικές φορές δεν έχει νόημα να ασχολείσαι και να δίνεις αξία.

Edited by - Craven on 04/04/2012 23:56:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι θα σχολιάσεις το IQ μου ήταν όντως απρόσμενο !
ομολογώ , με εξέπληξες !

καλο σου βραδυ κι απο εμένα
, κι αύριο εδω θα είμαστε ,
ελεύθερα να μπορείς να εξωτερικεύσεις
τα καταπιεσμένα σου συναισθήματα ..

Fly me to the moon


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 00:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που έκανες είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!

Μάθε αγόρι μου οτι όταν μετέχεις σε ενα διάλογο
ΔΕΝ τον δυναμιτίζεις χάρην αστεϊσμού
και μετά ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ το περιεχόμενο τους !!!

Αυτό και μόνο σε καθιστά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ στο διηνεκές !



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 02:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon

ήρεμα δεν υπάρχει θέμα.

Αλλωστε scripta manent!!!!
[ οχι ο συνδίκτυος,αλλά η καθ'εαυτή ερμηνεία}

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 08:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven
αυτό που έκανες, συγκεκριμένα το ότι έσβησες το περιεχόμενο των τελευταίων μηνυμάτων σου, που απ' ότι μπορεί να καταλάβει κανείς από τα "συμφραζόμενα" είχαν επιθετικό (έως και προσβλητικό) χαρακτήρα απέναντι στον AitheroVamon κυρίως (και στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ), αποτελεί κατάφωρη κατάχρηση της λειτουργίας edit που παρέχεται από τα forums!

Πέρα βέβαια από το γεγονός ότι με την κίνησή σου αυτή μονάχα στη δική σου αξιοπιστία προκάλεσες πρόβλημα (ποιος άραγε θα "τολμούσε" να διαφωνίσει με κάποιον που μπορεί την άλλη στιγμή να εξαφανίσει τα μηνύματά του; ), αντιλαμβάνεσαι πόσο "άτιμη" κίνηση φαίνεται αυτό που έκανες; Φαντάσου να μην είχε συγκρατηθεί ο AitheroVamon και να είχε απαντήσει πιο έντονα σε όσα του έγραψες (για τα οποία μόνο να υποθέσουμε μπορούμε, φρόντισες ωστόσο με το σβήσιμο που έκανες να υποθέσουμε τα χειρότερα...)! Τότε θα φαινόταν ο AitheroVamon ως αυτός που επιτίθεται και εσύ ως η αθώα -πλην όμως απούσα- Περιστερά;;;!!!
(πώς άραγε το σκέφτηκες και προέβης στο σβήσιμο των μηνυμάτων σου; ειλικρινά θα ήθελα να ήξερα το σκεπτικό σου)

Τι να πει κανείς.
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρξει επέμβαση για τη συγκεκριμένη πράξη, αλλά ευελπιστούμε ότι θα καταλάβεις από μόνος σου το προφανές: ότι ήταν άδικη και προσβλητική για τον AitheroVamon, άσχημη για εσένα τον ίδιο και βέβαια παραβιάστηκαν, τουλάχιστον οι δεοντολογικοί κανόνες του forum.
Ας μην ξαναγίνει.

Μια τελευταία σημείωση:
Πραγματικά, ήταν περιττό να γίνει όλο αυτό. Η συζήτηση στο παρόν θέμα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και οι διαφωνίες (οι αντίθετες απόψεις) πέρα από το ότι αντανακλούν τον τίτλο του θέματος -"τεχνητός ή φυσικός δορυφόρος"- δεν είχαν φτάσει στο σημείο να υποβαθμίσουν την ποιότητά του. Οι απόψεις σου Craven ήταν πολύ εμπεριστατωμένες και δε χρειαζόταν ούτε να νευριάζεις για το κλίμα διαφωνίας, ούτε και να αντιδράσεις με τον τρόπο που έκανες στη μικρή ένταση που δημιουργήθηκε στην προηγούμενη σελίδα.

Δε θα χαρακτήριζα βέβαια τη διαφωνία ως "Κατινοκουβέντα" (κάθε άλλο!).
O παραπάνω χαρακτηρισμός προήλθε από τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ και πιθανότατα πυροδότησε την όλη κατάσταση (βρήκε και τον μπελά του ο AitheroVamon...):

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Είδες ασφαλώς πιο πάνω με τον συμπαθή craven,την κατινοκουβέντα!



Ας ελπίσουμε πάντως να ξεπεραστεί το πρόβλημα που προέκυψε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 10:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
καιρός να ανακαλύψεις τα quote...
Εδώ γίνεται ένας πόλεμος Αιθεροβαμών (στα φόρουμ δηλαδή).
Εγώ στη θέση σου όχι μόνο quote θα έκανα, αλλά θα έπαιρνα και screenshotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 10:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη σου πω να βγάλει και την οθόνη του υπολογιστή φωτοτυπία για να είναι 100% σίγουρος!

Πέρα από την πλάκα, καλό είναι να μην επαναληφθεί κάτι τέτοιο. Ελπίζω να το καταλάβει ο Craven.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 10:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αιθεροβάμονα.

Μπήκα φίλε μου στην κουβέντα, για να αντικρούσω παιδαριώδη ερωτήματα, όσον αφορά την σύνθεση των πετρωμάτων της σελήνης, και τον συσχετισμό τους με πετρώματα της γης, αναφέροντας κάποιους βασικούς παράγοντες που δικαιολογούν αυτή την διαφορετικότητα.

“Υπενθύμισα” πως η επιφάνεια της σελήνης καλύπτεται από υλικά μετεωριτών.

Μου υπέδειξες σαν “παράδοξο” την διάμετρο ίχνους πρόσκρουσης και την σχέση του, ως προς το βάθος του κρατήρα, συγκρίνοντας αντίστοιχα ίχνη που άφησαν μετεωρίτες στη γη.

Σου εξήγησα γιατί ΔΕΝ είναι “παράδοξο”

Ρώτας στην συνέχεια γιατί εγκαταλείφθηκαν οι προσπάθειες εποικισμού της σελήνης (φαντάζομαι κατά τα πρότυπα του παραμυθιού “Οδύσσεια 2001”)

Σου εξέθεσα την δική μου γνώμη, προβάλοντας το μεγαλύτερο επιστημονικό πρόβλημα των τελευταίων 50 χρόνων που ακούει στο όνομα “βαρύτητα”

Τότε ξαφνικά και φανερά υποτιμητικά για το άτομό μου (κάτι που το έχεις ξανακάνει) αναφέρεις

quote:
Κι ύστερα ρωτάς τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ γιατί είναι επιθετικός ...


Για να με ρωτήσεις στην συνέχεια “πονηρά” , προσέχοντας αν σε ακούει ο δάσκαλος σου, και να σε καμαρώσει / επιβραβεύσει.

quote:
Για δώσε μου μερικούς ορισμούς σε παρακαλώ :

τι είναι "φορέας βαρύτητας" ?
τι είναι "κβαντική βαρύτητα" ?
και που κολλάει σε όλα αυτά η "αντιβαρύτητα" ???



Για να σε “προστατεύσω”, δεν θα σου απαντήσω σε αυτά που με ρωτάς.

Θα σου δώσω χρόνο να ενημερωθείς από ειδικό έγκριτο επιστήμονα, την επιβράβευση του οποίου εμμέσως επικαλείσαι , και αυτός ακούγοντας τον μαθητή, έσπευσε τάχιστα να επιβεβαίωσει την άγνοια και των δυο σας. (όπως και σε άλλα θέματα στο παρελθόν , να μην τα επαναλάβουμε0

Εγώ με τα βίας έβγαλα το δημοτικό, αλλά είχα καλό και σοφό δάσκαλο.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να σου απαντήσω (συνεχίζω να μη θέλω να σε εκθέσω) μετά λύπης μου θα αναγκαστώ να το κάνω, προσπερνώντας την αξεπέραστη άγνοια και τα ειρωνικά σχόλια του δασκάλου σου που η ασχετοσύνη τον εκθέτει.


Υ.Γ
Δεν είχα την ευχέρεια – λόγω έλλειψης χρόνου – να παρακολουθήσω την ροή της κουβέντας, και τις θέσεις που διατύπωσε ο Craven, και συμπερασματικά, δεν μπορώ να πάρω θέσει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 11:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πάτε καλά ειλικρινά.. Μα με προσβάλλουν μα θα βρώ και τον μπελά μου απο πάνω. Μπορώ να πω ότι έγραψα και έχω κρατήσει και το πρώτο post που αν θέλει ας το αμφισβητήσει ο AitheroVamon που ξαφνικά ωρύεται. Θα το ξαναβάλω λοιπόν το απόγευμα. Το έβγαλα γιατί όταν λέω φεύγω απο μια συζήτηση εννοώ φεύγω.
Ωραία αλληλοκάλυψη όμως βλέπω ανάμεσα στους παλιούς. Μπορούν να προσβάλλουν τον άλλο να τον λένε χαζό ότι λέει μπαρούφες ότι είναι κατίνα ότι έμαθε λίγα στο σχολείο να τα συμφωνούν και μεταξύ τους αλλά αρκεί να φωνάζει ο AitheroVamon για να προστρέξουν όλοι για υποστήριξη.
Αν το έκανα για να μην μείνουν τα γραπτά δεν θα το έκανα καμάρια μου ΑΦΟΥ έχει κάνει quote παίρνοντας ένα κομματάκι (που τον βόλευε μιας και το υπόλοιπο δεν αναφερόταν σε αυτόν) αφού αυτό είναι εναντίων μου και δείχνει εμένα τον κακό και δεν με ένοιαζε στην συγκεκριμένη στιγμή, αλλά που να το σκεφτεί κανείς αυτό φαντάζομαι!! Όχι δεν του αρκεί που λέω άστο να φανώ ο κακός να ξεμπερδεύω κακώς ασχολήθηκα. Ακόμα και απ τις απαντήσεις του εγώ φαίνομαι ο κακός και το ήξερα. Αλλά δεν του αρκούσε, θέλει να το κάνει θέμα ώστε να κερδίσει κάτι.. τι? τιμωρία?. Επειδή ήξερα όμως ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει την διαγραφή εναντίων μου κράτησα τα λεγόμενα μου (του πρώτου post). Γιατί αν δεν ήθελε να τα χρησιμοποιήσει εναντίων μου θα μπορούσε να σβήσει τα δικά του γιατί κανείς δεν πρόσεξε ότι το έκανα άμεσα μετά το τελευταίο του post για να το λήξουμε αφού δήλωσα πως αποχωρώ.
Για τα επόμενα λοιπόν post που φαντάζεστε ότι είναι και προκλητικά κιόλας μην ανχώνεστε τόσο.. να σας τα γράψω τώρα μιας και τα θυμάμαι απ εξω για να μην στεναχωριέστε (και ας τα αμφισβητήσει).

Μετά το: Αυτό είναι επίπεδο !!! μπραβο !
Έγραψα: "Έχεις δίκιο έριξα το υψηλό επίπεδο της συζήτησης.. γιαυτό τον λόγο θα αυτοτιμωρηθώ και θα αυτοεξοριστώ απ αυτό το θέμα να σας αφήσω να συνεχίσετε την υψηλού επιπέδου συζήτηση σας"

Μετά τα: Το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα και λίγο με απασχολεί.
Έγραψα: "Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο.. δεν είμαι ο giannispseftis ώστε να σου απαντήσω στις ερωτήσεις ούτε ο giannispseftis είναι εγώ ώστε να λες στον Νικόμαχο περί επιθέσεων απο αυτόν. Το αυτό γίνεται για δεύτερη φορά (βολικά) είναι ασήμαντο και λίγο με απασχολεί βέβαια".

Μετά το: δεν κανω κανένα λάθος, εσυ πετάχτηκες εκεί που δε σε σπείρανε .
Έγραψα: "Όταν αναφέρεστε σε εμένα χωρίς να είμαι στην συζήτηση με σπέρνετε. Αυτό φαντάζομαι θέλει ένα στοιχειώδες IQ για να το καταλάβει κανείς".

Περιμένω την αμφισβήτηση για τα παραπάνω και το απόγευμα για το αρχικό post (που το μισό το έχετε ήδη απ το quote).

Σας αφήνω λοιπόν και μην μου στεναχωριέστε εγώ το νεούδι με τα ούτε 300 posts δεν θα τολμήσω να ξανά αμφισβητήσω τα λεγόμενα κανενός παλιού.. Όταν μάθετε ότι οι προσβολές και τα χτυπήματα κάτω απ την μέση, δεν καλύπτονται ούτε από φιλίες ούτε από συμπάθειες τα ξαναλέμε (αν εγώ συμπεριφερόμουν έτσι αυτή την στιγμή θα υποστήριζα ότι και να έλεγε ο Νικόμαχος και ας μην τα πίστευα.. τόσο απλά). antios

ps. Το απόγευμα-βράδυ απ το pc στο σπίτι, θα ξαναβάλω το post στην θέση του και τέλος απο εμένα. Περιμένω να σεβαστείτε το ότι δεν θέλω να ξανασχοληθεί σε αυτό το θέμα κανείς μαζί μου όπως ζήτησα πριν σταματήσω την πρώτη φορά να συμμετέχω και δεν έγινε σεβαστό ήδη.

ps2. Επειδή Αμαλία δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση όλο το post του Νικόμαχου περι εξαναγκασμού επιθετικότητας, περι μαργαριταριών, περι φαιδρότητας (!!), μπαρούφας, κατινοκουβέντας κτλ αλλά και οι μπηχτές του AitheroVamon αφορούσαν και εμένα αν όχι κυρίως εμένα.
Εκεί που "τα πήρα" και απάντησα δεν είναι κυρίως για το ότι αναφέρονται απλά σε εμένα ενώ έχω αποχωρήσει απ την κουβέντα (αυτό δεν είναι άτιμο ε Αμαλία?). Αλλά γιατί βρήκαν έναν άλλο που τους αμφισβήτησε (giannispseftis) που χωρίς να τους γράψει τίποτα το κακό μόνο δεν τον έδειραν και αυτόν. Αυτό στο σχολείο το λέγαμε οι Νταήδες της τάξης ξέρεις.
Περιμένω σύμφωνα με τα παραπάνω που έγραψα και μετά το post που θα βάλω να μου ξαναγράψεις περι ατιμίας και περί αγανακτησης του AitheroVamon που είμαι και τυχερός που δεν με έδειρε δηλαδή. Θες και επέμβαση? be my guest γιατί όλα έχουν και τα όρια τους όπως και το να μιλά κάποιος βιαστικά δημόσια για εμένα όπως εσύ, χωρίς να με ρωτήσει πρώτα προσωπικά ή χωρίς να έχει καμιά άλλη άποψη επι του θέματος. Δεν γουστάρω να απολογούμε σε κανέναν και ειδικά σε όσους είτε μου κάνουν προσωπικές επιθέσεις (βλέπε Νικόμαχος) είτε μου μιλάνε σε δασκαλίστικο στυλάκι μπροστά στους άλλους προς παραδειγματισμό χωρίς να μου έχουν μιλήσει πρώτα προσωπικά (βλέπε εσένα). Αυτό το δασκαλίστικο στυλάκι σε κανένα πιτσιρίκι ή κανένα παιδάκι σε παρακαλώ και "Ας μην ξαναγίνει". Αυτά και τέλος απο εμένα.

Edited by - Craven on 05/04/2012 11:12:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 12:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου όπως είπα, δεν είχα την ευχέρεια λόγω χρόνου, να παρακολουθήσω την ροή της χθεσινής συζήτησης, και όταν πριν μια περίπου ώρα διάβασα το θέμα, οι δικές σου θέσεις είχαν διαγραφεί ή αλλοιωθεί.

Διαβάζοντας την τελευταία σου τοποθέτηση/εξήγηση, εξεπλάγην μια και κάποια σχόλια αναφέρονταν και σε μένα.

Περιμένω και τις εξηγήσεις της άλλης πλευράς , πριν πάρω θέση, και βεβαίως τις “επιστημονικές” εξηγήσεις των ειδικών, πάνω στις δικές μου θέσεις, που ενώ υποτιμητικά σχολίασαν, δεν κατέθεσαν τις δικές τους αλήθειες για να γελάσω και εγώ

Και ερωτώ, να μου πουν, πάνω σε αυτά που εγώ ανέφερα, σε ποιά σημεία δεν συμφωνούν,.

1.Για τα πετρώματα της σελήνης και την σχέση τους με τα γήινα.
2.Την σχέση της διαμέτρου και του βάθους του κρατήρα στην σελήνη, και την αντιστοίχηση του με ανάλογες περιπτώσεις στην γη.
3.Για ποιο λόγο σταμάτησαν οι αποστολές προς την σελήνη, και το βάρος των αποστολών μετατοπίστηκε στο διεθνή σταθμό.
4.Και βεβαίως τα ερωτήματα που ακολούθησαν του δικού μου σχολείου “Δεν έχουμε εντοπίσει ακόμα τον φορέα της βαρύτητας, και δεν είμαστε σε θέση ακόμα να προτείνουμε μια σωστή θεωρία “κβαντικής βαρύτητας”, και μιλάμε για αντιβαρύτητα?”

Έχω την αίσθηση πως κάποιοι ενημερώνονται αποκλειστικά απο “ειδικές περιοχές” του διαδικτύου, και αναπαράγουν μπούρδες, και σενάρια συνωμοσιολογίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 13:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω την αίσθηση πως κάποιοι ενημερώνονται αποκλειστικά απο “ειδικές περιοχές” του διαδικτύου, και αναπαράγουν μπούρδες, και σενάρια συνωμοσιολογίας.
Μια μέρα θα κάνω ένα search να δω ποιες είναι αυτές... είμαι περίεργος τι θα δωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 13:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μουgianipseftis
Σταμάτα να βλέπεις φαντάσματα !

Σου ζήτησα να μου δώσεις τους ορισμούς των όρων γιατί
(όπως ξέρεις πολύ καλά εσύ)
δεν έχω επικαλεστεί ποτέ "ειδικές" γνώσεις αστροφυσικής,
απλός παρατηρητης/μελετητής είμαι (!)

Ζήτησα τους δικούς σου ορισμούς γιατί εχω άλλους ορισμούς στο μυαλό μου
για τους συγκεκριμένους όρους ,
και απλά σου ζήτησα μια μικρή διατύπωση
και στη συνέχεια βέβαια θα σου έλεγα αν συμφωνούσα ή όχι
και γιατί θεωρούσα οτι οι οροι ηταν "άτοποι"
(πάντα κατα τη γνωμη μου)
την οποία νομίζω οτι εχω δικαίωμα να εκφράσω
εστω και αν αποδειχθεί λάθος ,
ξέρεις .. δεν έχω κανένα πρόβλημα να τσαλακωθώ
το αλάθητο , μακριά απο εμένα



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 14:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχω την αίσθηση πως κάποιοι ενημερώνονται αποκλειστικά απο “ειδικές περιοχές” του διαδικτύου, και αναπαράγουν μπούρδες, και σενάρια συνωμοσιολογίας.
Μια μέρα θα κάνω ένα search να δω ποιες είναι αυτές... είμαι περίεργος τι θα δω


Μωρέ και νύχτα να ψάξεις, πάνω θα πέσεις
Μην απελπίζεσαι
Έχει γεμίσει ο τόπος.

Στην ανάγκη ρώτα τον Νικ που το .... κατέχει το σπορ.

Edited by - gianipseftis on 05/04/2012 14:27:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 14:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μουgianipseftis
Σταμάτα να βλέπεις φαντάσματα !

Σου ζήτησα να μου δώσεις τους ορισμούς των όρων γιατί
(όπως ξέρεις πολύ καλά εσύ)
δεν έχω επικαλεστεί ποτέ "ειδικές" γνώσεις αστροφυσικής,
απλός παρατηρητης/μελετητής είμαι (!)

Ζήτησα τους δικούς σου ορισμούς γιατί εχω άλλους ορισμούς στο μυαλό μου
για τους συγκεκριμένους όρους ,
και απλά σου ζήτησα μια μικρή διατύπωση
και στη συνέχεια βέβαια θα σου έλεγα αν συμφωνούσα ή όχι
και γιατί θεωρούσα οτι οι οροι ηταν "άτοποι"
(πάντα κατα τη γνωμη μου)
την οποία νομίζω οτι εχω δικαίωμα να εκφράσω
εστω και αν αποδειχθεί λάθος ,
ξέρεις .. δεν έχω κανένα πρόβλημα να τσαλακωθώ
το αλάθητο , μακριά απο εμένα



Hellas at War


ΔΕΝ πιστεύω φίλε μου σε φαντάσμα, και για αυτό δεν τα βλέπω ούτε και τα στήνω ομπρός μου.

Είμαι περίεργος όμως να μου εξηγήσεις το νόημα της δικής σου παρατήρησης

quote:
Κι ύστερα ρωτάς τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ γιατί είναι επιθετικός ...

που ήταν απάντηση της τοποθέτησης μου,
“Δεν έχουμε εντοπίσει ακόμα τον φορέα της βαρύτητας, και δεν είμαστε σε θέση ακόμα να προτείνουμε μια σωστή θεωρία “κβαντικής βαρύτητας”, και μιλάμε για αντιβαρύτητα?”

Σκοπίμως απέφυγα να σχολιάσω το κακεντρεχές και προσβλητικό και κυρίως άνευ ΟΥΣΙΑΣ σχόλιο / προτροπή του ειδικού επιστημονικού συμβούλου σου, που λέγοντας ένα σωρό μπούρδες, επί της ουσίας δεν λέει τίποτα.

Στο παραθέτω ατόφιο .... και αμοντάριστο, ... για να το εμπεδώσεις.

quote:
Μερικοί φίλοι σε θέματα που δεν άπτονται της εμπειρίας των,εκτοξεύουν πολλά...mdiamantια και διάφορα φαιδρά.
Αν απαντήσεις, αναγκαστικά θα είσαι επιθετικός.
Αν δεν απαντήσεις και απλά προσπεράσεις θα είσαι αδιάφορος μεν,αλλά τα μαργαριτάρια θα κοσμούν και θα τα βλέπεις.
Τι θα έκανες εσυ φίλτατε Aitherovamon?
Ωραία,υπέβαλλες δυο ερωτήματα στο Γιάννη.
Κοίτα τι θα σου απαντήσει,ώστε να αναγκαστείς να δευτερολογήσεις με λίγη περισσότερη επιθετικότητα,επειδή μια "μπαρούφα" κάλυψης θα συνοδεύει την αρχική μπαρούφα,κ.ο.κ!!
Αλλα θα λές και θα εξηγείς και περί άλλων θα τυρβάζουν οι συνομιλητές σου.
Είδες ασφαλώς πιο πάνω με τον συμπαθή craven,την κατινοκουβέντα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 15:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι ύστερα ρωτάς τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ γιατί είναι επιθετικός ...

Αυτο το ειπα γιατί θεώρησα τους όρους που χρησιμοποίησες αδόκιμους !

και ΞΑΝΑ λεω γι αυτο ζήτησα ορισμούς !

Για εμένα οι οροι που επικαλέστηκες είναι "άσχετοι" με το ταξιδι στη Σελήνη
γιατί πολύ απλά
ειναι πιθανών να εχουν σχέση με ένα ενδεχόμενο ταξίδι στο χρόνο
και ΝΑΙ εχουμε ενα θεμα γιατι ειναι άγνωστες δυνάμεις προς εμας
(προς το παρών)
ΑΛΛΑ ενα ταξίδι στη Σελήνη οπου έγινε 7-8 φορες μέσα σε 4 χρόνια με απόλυτη επιτυχία , ξαφνικά , σταμάτησαν για 40 χρόνια !
Ειναι σαν να το έκανε ενα βρέφος ,
αλλα όταν αυτο το βρεφος τελικά έγινε φυσικός, χημικός, μηχανικός, αστροφυσικός και και και .... ΔΕΝ μπορεί να το κάνει σήμερα που εχει τη γνωση !

και να γινω και ποιο αναλυτικός αφού το θέλεις

μίλησες :
1ον) Για "φορέα βαρύτητας"

Προφανώς εννοούσες τα σωματίδια (φορείς) των τεσσάρων φυσικών δυνάμεων δηλαδή της βαρύτητας, της ηλεκτρομαγνητικής δύναμης,
και των πυρηνικων αλληλεπιδράσεων
Συγκεκριμένα στη βαρύτητα , αυτα τα σωματίδια έχουν όνομα και είναι τα ΒΑΡΥΤΟΝΙΑ (*)

2ον) Για "κβαντική βαρύτητα"

Δηλαδή για τη θεωρία της κβαντικής βαρύτητας βρόχων (!!!),
γνωστή επίσης και ως βαρύτητα βρόχων στην κβαντική γεωμετρία,
Τι είναι δηλαδή αυτό ? είναι μια κβαντική θεωρία του χωροχρόνου ! (**)


3ον) Για "αντιβαρύτητα"

Το διατύπωσες μάλιστα :
"Κι εσείς τωρα φτάσατε να μιλάτε για αντιβαρύτητα"
Ποτε μίλησα εγω για αντιβαρύτητα ?

Ως γνωστόν η θεωρία της αντιβαρύτητας κανει λογο για το ενδεχόμενο ύπαρξης αντικείμενων που ΑΨΗΦΟΥΝ τους νόμους της βαρύτητας (***)
και δεν ειναι τίποτα αλλο βέβαια απο μια "ψευδοθεωρια"
(ή τουλάχιστον ακόμη ΜΗ αποδείξιμη)


Και ρώτησα , ποίοι απο τους παραπάνω "νόμους"-θεωρίες
έχουν σχέση με το σταμάτημα των αποστολών στη Σελήνη ?

Γιατι τις παραπάνω θεωρίες μπορούμε να της βάλουμε στην κουβέντα
αν ρωταμε, γιατι (?) κανει ακομα και σήμερα ενα ταξίδι στο χρόνο ανέφικτο
και οχι ... μια βόλτα (κυριολεκτικά) στη Σελήνη !

όπως λέει και η διαφήμιση ... "τι δεν καταλαβαίνεις" ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 16:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά Aiterovamon.

Κοίτα τώρα τι θα απαντήσει ο Γιάννης κι άν έχω άδικο για ότι είπα πιο πάνω,ΝΑ ΜΕ ΦΤΥΣΕΙΣ...!!!

""φορέας βαρύτητας": Υποθετικά σωματίδια με την αδόκιμη ονομασία βαρυτόνια η γκραβιτόνια.
Η αναφορά του κ.Γιάννη στο παρόν θέμα,περί μιάς εκ των 4 δυνάμεων,είναι στη σφαίρα των θεωριών και ουδεμία σχέση έχει με την Σελήνη και την προέλευσή της.

Απλά του φάνηκε "βαρύγδουπο" και το συμπεριέλαβε.
Οπως και άλλοι συνδίκτυοι,που τα θυμούνται απο το σχολείο ή τους τα είπε η γιαγιά τους,ή ακόμη και η θεία τους η NASA.

"κβαντική βαρύτητα":καθαρά θεωρητικό σχήμα αντίληψης του μικρόκοσμου,με πιθανη εφαρμογή στις θεωρίες βρόγχων,την εξελιξη των βαθμωτών πεδίων και σε γενικές γραμμές την διανομή του χώρου και του χρόνου,καθώς και τις μεταξύ των αλληλεπιδράσεις.
[Ντοτόρο κάνε αναζήτηση κι αν βρείς πουθενά τα ανωτέρω γράψε μου]!!

Αλλο ένα βαρύγδουπο όνομα,λοιπόν που άρεσε στον κ.Γιάννη και μας το μετέφερε,έτσι 'στο ξεκάρφωτο"!!!
Γιατι κι αυτό,ουδεμία σχέση έχει με την Σελήνη και την διαμάχη τηε συσχέτισης των υλικών της με την Γη.

Τώρα για την αντιβαρύτητα,εντάξει,συγχώρεσέ τον.
κεκτημένη ταχύτητα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 18:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αιθεροβάμονα.

Το λάθος μου για την “αδόκιμη μπαρούφα” δικαιολογείται, μια και όπως ανέφερα, εγώ με τα βίας τελείωσα το δημοτικό.

Ο δάσκαλος μου έλεγε, πως ΟΛΑ τα σωματίδια στην φύση υπόκεινται σε τέσσερις – μόνο - δυνάμεις της φύσης και αλληλεπιδρούν μέσω αυτών.
Οι αλληλεπιδράσεις αυτές ορίζονται σαν ανταλλαγή σωματιδίων πεδίου (κβάντων πεδίου)
Αυτά τα σωματίδια φορείς, λέει, έχουν ακέραιο spin, και μου τα ονόμασε μπονζόνια.

Ε! αυτά τα σωματίδια τα ονόμασα με τον “αδόκιμο” φυσικό όρο “φορείς των φυσικών δυνάμεων”
Η βαρύτητα είναι μια από τις 4 αδερφές της φύσης, ή κάνω λάθος?

Έχουμε λέει, εντοπίσει το γλοιόνιο, σαν φορέα της ισχυρής, το φωτόνιο της ηλεκτρομαγνητικής, και τα διανυσματικά W, Z, της ασθενούς.

Για την βαρύτητα δεν έχουμε ίχνος έως τώρα
Πάντως το όνομα του σωματιδίου το έχουμε βρει, και αυτό είναι το σπουδαιότερο.
Συμφωνείς?


Με τον “αδόκιμο όρο” - κβαντική βαρύτητα-, αναφέρομαι στο όνειρο των απανταχού φυσικών για το “πάντρεμα” των δύο σύγχρονων μοντέλων της φυσικής , την κβαντομηχανική με την ΓΘΣ, όπως αυτό προτείνεται με την μοντέρνα θεωρία της φυσικής που τελείως “αδόκιμα” ονόμασαν “κβαντική βαρύτητα”
Δεν φταίω φίλε μου εγώ για το λάθος μου αυτοί οι άσχετοι φταίνε.

Δεν θα ασχοληθώ με το θέμα της “αντιβαρύτητας” γιατί όπως και εσύ συμφώνησες, πρόκειται για μια “ψευδοθεωρία”, και άσε τον ξερόλα δάσκαλό σου να τραβά τα μαλλιά του, περί του αντιθέτου.

Πάμε λοιπόν τώρα στην αρχή να δούμε τι σχέση έχει η βαρύτητα με τον εποικισμό της σελήνης , το διαστημικό σταθμό, και γενικά με τις επανδρωμένες αποστολές στο διάστημα

Αν διαβάσεις ξανά την αρχική μου απάντηση πάνω σε αυτό το θέμα, θα δεις πως τα συνδέω όλα αυτά μεταξύ τους και πόσα μεγάλα προβλήματα μας δημιουργεί η κώλο βαρύτητα.

Να μην τα λέω ξανά.
Έξυπνος είσαι, και ηλικίαν έχεις.
Θα καταλάβεις.

Αν παρόλα αυτά διαπιστώσεις κάποιες “αδόκιμες αναφορές”, εδώ θα είμαι για κάποιο διάστημα ακόμη, πριν ξανά φύγω για .... ειδική αποστολή, και μπορείς να με ρωτήσεις.

Σχετικά με τα ταξίδια στο χρόνο (στο μέλλοντα ή στον παρελθόντα)
Τι σχέση έχουν φίλε μου τα ταξίδια στο χρόνο με την σελήνη και τον Άρη.
Μην ανοίγουμε τέτοια θέματα επιστημονικής φαντασίας.
Ας λύσουμε πρώτα τα προβλήματα της βαρύτητας, ή αλλιώς της συνεχούς επιτάχυνσης, της αδράνειας και την ενέργειας που απαιτείται για ...... “επιβράδυνση”, και αν υπάρχουμε σαν ανθρωπότητα, με μεγάλη μου χαρά να τα κουβεντιάσουμε αυτά τα ωραία ταξιδάκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
Όλα τα παραπάνω φίλτατε δεν ειπα οτι δεν υπάρχουν
και οτι τα έβγαλες απο το μυαλό σου .

Είπα απλά οτι τα θεωρω/σα άστοχα στο θεμα,
δηλαδη στο οτι σταμάτησαν ξαφνικά οι αποστολές στη Σελήνη .

Και δεν το παω σε χορωχρονικά ταξίδια ,
απλα ανέφερα οτι τέτοιες έννοιες εκει παραπέμπουν
(τουλάχιστον εμένα , προσωπικά μίλησα)

Τι έγινε λοιπόν ?
ξαφνικά μάθαμε τα πάντα ?
δεν μας απασχολεί άλλο ο δορυφόρος μας ?
Γιατι δεν έγινε εστω και ΜΙΑ (μόνο) προσσελήνωση στη "σκοτεινή" πλευρά ?
η οποια εχει τελείως διαφορετικό ανάγλυφο απο οτι η "επισκέψιμη"

Μην κολλάς σε μια μου φράση οτι :
"απώτερο σκοπό είχαν τη δημιουργία βάσης"
αυτό ναι μεν ήταν (και είναι) ένας σκοπός,
και το ανέφερα για να δείξω το πόσο ενδιαφέρουσα είναι η Σελήνη,
για να την προσπεράσουμε ετσι απλά...


p.s
Ας το κλείσουμε εδώ το μάθημα φυσικής .
είπα, είπες ,
ο καθένας μας έβγαλε τα συμπεράσματα του .



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και δεν μπορώ να το ξαναβάλω σε εκείνο το post (το edit είναι μέχρι 3 ώρες) ενώ το υποσχέθηκα, βάζω και το πρώτο εδώ.
Τα υπόλοιπα τα έγραψα αυτολεξή και εφόσον ο AitheroVamon δεν τα αρνήθηκε θεωρώ ότι τα επιβεβαιώνει.

Πάμε λοιπόν.. post 04/04/2012, 21:58:00
---------------------------------------
Η ανοησία, η αλαζονεία και η εκμετάλλευση της σιωπής των υπολοίπων (με περίτεχνη αναφορά προς αυτούς), πάει σύννεφο.. Πόσο γελοίο ακούγεται το να μιλά αυτός που επιτίθεται για "κατινοκουβέντες" ώστε να δικαιολογήσει την αδικαιολόγητη επιθετικότητα/προσβολές για τα οποία ουδέποτε μετάνοιωσε και ζήτησε συγνώμη παρά μόνο να δικαιολογεί συνεχώς προσπαθεί σαν να ήταν αναγκασμένος να τα κάνει (γιατί τα ψευτο "ζητάω συγνώμη" για να σε προσβάλω 10 φορές περισσότερο μετά δείχνει πολλά για κάποιον.. το να σε σχολιάζω κιόλας αφού έχεις αποχωρήσει δείχνει πλέον κακία και εκμετάλλευση και γενικότερα κακό χαρακτήρα ανθρώπου). Προσπαθούσα να δω που μίλησε επιθετικά, ειρωνικά, άσχημα ο Γιάννης (με τον οποίο και έχω διαφωνήσει στο παρελθόν αρκετές φορές και έχουμε σχεδόν αρπαχτεί) ώστε να αξίζει την συντονισμένη επίθεση και αυτός (προδικάζοντας ότι θα είναι και πιο σφοδρή κιόλας αν ανταπαντήσει) μαζί με προσβολές για μαργαριτάρια, μπαρούφες και άλλα όμορφα (που πήγαιναν και προς εμένα) και την ωραία δικαιολογία (μαζί με λίγη ακόμα κλάψα) "αναγκαστικά θα είσαι επιθετικός" και δεν μπορείς να αφήσεις τα μαργαριτάρια και να τα βλέπεις (ενώ τα δικά σου.. είναι για έκθεση) Ωρέ τι μας λες! Μήπως είναι υποχρέωση σου κιόλας? Να κάτσουμε να μας αυτώσεις κιόλας αφού είσαι "αναγκασμένος". βρε δεν...

Δεν είναι διαγωνισμός εδώ μέσα να πρέπει να αποδείξετε ότι έχετε δίκιο προσβάλλοντας τον απέναντι παλικάρια μου ούτε λέγοντας χαζές ατακούλες μεταξύ σας προς τρίτους και με το να τα βρίσκετε και να τα συμφωνείτε μεταξύ σας. Χεστήκαμε αν έχετε δίκιο ή όχι αν δεν ξέρετε να συζητάτε. Ξεκολλάτε το κακομαθημένο μυαλό σας λοιπόν. Αν τα έχετε βρει μεταξύ σας οι 2 σας και οι υπόλοιποι απαγορεύεται να διαφωνήσουν μαζί σας (ακόμα και με επιχειρήματα) τότε να πάτε να τα πείτε σε Pm. Αυτού του είδους το στυλάκι είμαστε οι 2 που έχουμε δίκιο και κάνουμε επιθεσούλα στους υπόλοιπους είναι απλά γελοιότητες και αρμόζει σε παιδάκια. Over and out και καλά μυαλά και καλό είναι να ασχολήστε με την πάρτη σας και όχι με αυτούς που έχουν αποχωρήσει απ την χαμηλού επιπέδου "συζήτηση" σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρώ πως δεν "χρωστάω" κάτι άλλο.. υπάρχουν όλα τα posts πλέον. Καλή φαγωμάρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 20:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριος Γιάννης:

quote:

Έχουμε λέει, εντοπίσει το γλοιόνιο, σαν φορέα της ισχυρής, το φωτόνιο της ηλεκτρομαγνητικής, και τα διανυσματικά W, Z, της ασθενούς.

quote:

και μου τα ονόμασε μπονζόνια.

quote:

Δεν θα ασχοληθώ με το θέμα της “αντιβαρύτητας” γιατί όπως και εσύ συμφώνησες, πρόκειται για μια “ψευδοθεωρία”, και άσε τον ξερόλα δάσκαλό σου να τραβά τα μαλλιά του, περί του αντιθέτου


Κύριος Νικόμαχος:

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 22:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven
quote:
Δεν πάτε καλά ειλικρινά.. Μα με προσβάλλουν μα θα βρώ και τον μπελά μου απο πάνω.

Δεν κατάλαβες ότι αυτό για το οποίο "βρήκες το μπελά σου" ήταν το ότι έσβησες το περιεχόμενο των μηνυμάτων σου;

Δεν είχε να κάνει με το ποιος πρόσβαλλε ποιον στο κλίμα έντασης που ξεκίνησε να δημιουργείται στην προηγούμενη σελίδα. Άλλωστε, πώς θα μπορούσε να κρίνει κάποιος αμφίπλευρα τη χθεσινοβράδυνη συζήτηση, εφόσον η δική σου πλευρά εξαφανίστηκε αφήνοντάς μας μονάχα να φανταζόμαστε τι θα είχες γράψει!

Σβήνοντας τα μηνύματά σου έκανες μια επιλογή που έφερε συγκεκριμένες συνέπειες: το να σου γίνει παρατήρηση από την συντονιστική πλευρά (αυτό θα έπρεπε να σου φανεί απόλυτα αναμενόμενο) και να αφήσεις τον οποιοδήποτε αναγνώστη της συζήτησης να σε κρίνει όχι βάσει των όσων είχες γράψει, αλλά βάσει των όσων μπορεί ο καθένας να συμπεράνει από:
Α: τις απαντήσεις των υπολοίπων
Β: το γεγονός ότι έσβησες τα μηνύματά σου (σε πληροφορώ ότι το δεύτερο είναι ικανό να κάνει την φαντασία ενός αναγνώστη να οργιάσει: "τι άραγε έγραψε ο Craven που έσπευσε μετά να το σβήσει;" θα ήταν μια εύλογη απορία...)

quote:
Ωραία αλληλοκάλυψη όμως βλέπω ανάμεσα στους παλιούς.

Αυτό πάλι που το είδες;
Πόσοι πια ήταν αυτοί οι παλιοί που έκαναν και "κόμμα" εναντίον σου;
Ελπίζω να μην θεωρείς ότι συμμετείχα κι εγώ στην αλληλοκάλυψη έτσι; Θα θεωρούσα παράλογο να μην καταλαβαίνεις ότι το σβήσιμο των μηνυμάτων και το να αφήνεις τον άλλο να απαντάει στο κενό είναι κάτι που επισύρει τουλάχιστον παρατήρηση! Αν διαφωνείς σχετικά με αυτό, θα με ενδιέφερε να διαβάσω τη συλλογιστική σου.


quote:
ps2. Επειδή Αμαλία δεν έχεις παρακολουθήσει την συζήτηση όλο το post του Νικόμαχου περι εξαναγκασμού επιθετικότητας, περι μαργαριταριών, περι φαιδρότητας (!!), μπαρούφας, κατινοκουβέντας κτλ αλλά και οι μπηχτές του AitheroVamon αφορούσαν και εμένα αν όχι κυρίως εμένα.
Εκεί που "τα πήρα" και απάντησα δεν είναι κυρίως για το ότι αναφέρονται απλά σε εμένα ενώ έχω αποχωρήσει απ την κουβέντα (αυτό δεν είναι άτιμο ε Αμαλία?). Αλλά γιατί βρήκαν έναν άλλο που τους αμφισβήτησε (giannispseftis) που χωρίς να τους γράψει τίποτα το κακό μόνο δεν τον έδειραν και αυτόν. Αυτό στο σχολείο το λέγαμε οι Νταήδες της τάξης ξέρεις.
Περιμένω σύμφωνα με τα παραπάνω που έγραψα και μετά το post που θα βάλω να μου ξαναγράψεις περι ατιμίας και περί αγανακτησης του AitheroVamon που είμαι και τυχερός που δεν με έδειρε δηλαδή. Θες και επέμβαση? be my guest γιατί όλα έχουν και τα όρια τους όπως και το να μιλά κάποιος βιαστικά δημόσια για εμένα όπως εσύ, χωρίς να με ρωτήσει πρώτα προσωπικά ή χωρίς να έχει καμιά άλλη άποψη επι του θέματος. Δεν γουστάρω να απολογούμε σε κανέναν και ειδικά σε όσους είτε μου κάνουν προσωπικές επιθέσεις (βλέπε Νικόμαχος) είτε μου μιλάνε σε δασκαλίστικο στυλάκι μπροστά στους άλλους προς παραδειγματισμό χωρίς να μου έχουν μιλήσει πρώτα προσωπικά (βλέπε εσένα). Αυτό το δασκαλίστικο στυλάκι σε κανένα πιτσιρίκι ή κανένα παιδάκι σε παρακαλώ και "Ας μην ξαναγίνει". Αυτά και τέλος απο εμένα.

Craven τη συζήτηση τη διάβασα καθώς και τις προηγούμενες διαφωνίες απόψεων που είχες και τις δηλώσεις σου ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις τη συζήτηση στο θέμα. Και φυσικά βρίσκω ανάρμοστο τον χαρακτηρισμό "Κατινοκουβέντα" που έγραψε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και επίσης άδικο εναντίον σου, εφόσον οι απόψεις σου ήταν εμπεριστατωμένες και δεν αποτελούσαν κατινο-απόψεις. Το έγραψα άλλωστε ότι αυτή η λέξη όπως φαίνετα πυροδότησε την όλη κατάσταση. Αλλά αυτό είναι ένα θέμα και άλλο θέμα είναι το ότι έσβησες τα μηνύματά σου. Εκεί είναι που έχασες όποιο δίκιο θα μπορούσες να έχεις. Που στο κάτω κάτω, δεν υπήρχε και λόγος να εκτραχυνθεί η κατάσταση, με μια μικρή προσπάθεια κι από τις δυο πλευρές θα μπορούσατε να συνεχίσετε να διαφωνείτε εντελώς πολιτισμένα.

Περί ατιμίας:
Όταν το έγραφα το σκέφτηκα ότι θα σε πειράξει η λέξη και γι΄αυτό χρησιμοποίησα τη λέξη "φαίνεται" στην πρόταση (αντιλαμβάνεσαι πόσο "άτιμη" κίνηση φαίνεται αυτό που έκανες;). Καταλαβαίνεις φαντάζομαι, ότι ένα edit μπορεί να κάνει κάποια πράγματα να φαίνονται με διάφορους τρόπους. Όπως, το δεύτερο "φαίνεται" που γράφω στο μήνυμά μου ("Τότε θα φαινόταν ο AitheroVamon ως αυτός που επιτίθεται").

Περί συγκράτησης του AitheroVamon:
Όπως σου γράφω πιο πάνω, οι απαντήσεις του ήταν αρκούντως συγκρατημένες. Όσον δε αφορά στις δικές σου τοποθετήσεις, τις άφησες στη "δημιουργική" φαντασία του καθενός αναγνώστη που θα έβλεπε τα edit
Ευτυχώς που σήμερα έδωσες κάποιες εξηγήσεις - το καλύτερο βέβαια θα ήταν να συντελούσαν ώστε να λυθει η οποιαδήποτε ένταση και παρεξήγηση.

Περί δημόσιας τοποθέτησης επί της πράξης σου:
Σε ρώτησα φυσικά με ποιο σκεπτικό έσβησες τα μηνύματά σου, πέρα όμως από αυτό, το γεγονός είναι ότι τα έσβησες και αυτό δεν μπορούσε να μείνει χωρίς τοποθέτηση εφόσον έπεσε στην αντίληψή μας. Οτιδήποτε και να πεις για να αιτιολογήσεις την πράξη σου, αυτό δεν αναιρεί όσα σου έγραψα: εν προκειμένω, ότι έκανες κατάχρηση της λειτουργίας edit, ότι προκάλεσες τελικά πρόβλημα στη δική σου αξιοπιστία, ότι αδίκησες με τη συμπεριφορά σου τον συνομιλητή σου και τέλος, ότι άφησες τα πράγματα να φανούν με κάποιον συγκεκριμένο (αρνητικό) τρόπο.

Θα ήθελα να κλείσω το μήνυμά μου, γράφοντάς σου ότι με κανέναν τρόπο δεν θέλω να εκλάβεις αυτά που σου γράφω (σ' αυτό και στο προηγούμενο μήνυμα) ως δασκαλίστικα. Δεν είναι τέτοια ούτε η πρόθεσή μου, ούτε και θεωρώ πως σου άφησα περιθώριο να σκεφτείς κάτι τέτοιο από τον τρόπο που έγραψα. Σε θεωρώ σοβαρό συνομιλητή σε πολλά θέματα και το συγκεκριμένο γεγονός το θεωρώ ατυχές μεν, αλλά επιδεκτικό διόρθωσης/επανόρθωσης δε. Ήδη με τα όσα έχεις γράψει σήμερα, έγιναν σημαντικά βήματα προς το τελευταίο.

Αλλά πραγματικά, σκέψου λίγο αυτά που σου γράφω. Χωρίς καμιά διάθεση ευθιξίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 01:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eξηγώ τις κατινο-κουβέντες.

παραθέτω αυτα που ισχυρίζομαι και θέλω amalia,να παραθέσεις τις εμπεριστατωμένες απόψεις του craven,πάνω σε αυτά.Αν υπάρχουν!

quote:

Για τους κάτωθι λόγους:
Α.Ανέλυσαν μόνο 2 ισότοπα και όχι όλα.
Β.Γιατί δεν ανέλυσαν το ισότοπο -48,το οποίο αποτελεί το 74% του στοιχείου Τιτάνιο,ενώ τα υπόλοιπα 4 μαζί αποτελούν το υπόλοιπο 26% ?
Γ.Δηλαδή αναλύοντας περίπου το 7% ενός στοιχείου,μπορείς να αποφανθείς ότι είναι ίδιο με ένα άλλο?

Επιπλέον για όσους δεν γνωρίζουν,το Τιτάνιο έχει και 11 ραδιο-ισότοπα,τα -44 έως και -54 συμπεριλαμβανομένου.Απο αυτά το πρώτο έχει διάρκεια ζωής περίπου 60 χρόνια και τα υπόλοιπα απο μερικά λεπτά έως δευτερόλεπτα.Θα μπορούσαν αντι του φασματογράφου μάζας που χρησιμοποίησαν για τα ισότοπα,να είχαν κάνει σύγκριση του ραδιο-ισοτόπου -44,μεταξύ γήϊνου και Σεληνιακού Τιτανίου.Βέβαια,σίγουρα θα το έχουν κάνει,όπως και το ισότοπο -48,σίγουρα το έχουν αναλύσει.Ομως δεν ταιριάζουν τα αποτελέσματα,με την "εντολή" και έτσι τα τρώει η "μαρμάγκα"!!!



quote:

Δές αυτο:Ενας μετεωρίτης διαμέτρου 200 μέτρων αν πέσει στην Γη,ξέρεις τι τεράστια ζημιά θα κάνει.Να μην προχωρήσω σε αναλύσεις.Σημαντικό:Ο μετεωρίτης αυτός θα προκαλέσει την τεραστίων διαστάσεων ζημιά,αφού θα έχει επιβραδυνθεί απο την ατμόσφαιρα.
ο ίδιος μετεωρίτης πέφτει στην Σελήνη.θεωρητικά,θα την "κόψει" στα δύο,δεδομένης της μη επιβράδυνσης λόγω έλλειψης ατμόσφαιρας


quote:

Επειδή η Σελήνη βρίσκεται στην συγκεκριμένη θέση,γωνιακή κλίση και τροχιά,συμβαίνουν τα κάτωθι:

Α:Παραβιάζει τον νόμο της βαρυτικής έλξης.
Β:Αγνοεί τουλάχιστον ένα νόμο της θερμοδυναμικής.
Γ:παραβιάζει το σημείο Ρός και το σημείο Λανγκράνς.



quote:

Νόμος της παγκόσμιας έλξης: F=G.(m1.m2)/r2
Παγκόσμια σταθερά: G=6,69.10-11n m2.kg-2
Μάζα Ηλίου:1.989.1027kg
Μάζα γης:5.974.1021kg
Μάζα Σελήνης:7.348.1019kg
Ελκτική δύναμη Ηλίου-Σελήνης:8,67.1011.1989.1027.7348.1019/150.000.000
Ελκτική δύναμη Γης-Σελήνης:6,67.1011.5974.1021.7348.1019/385.000

Λύσε τις εξισώσεις και θα βρείς την ελκτική δύναμη Ηλίου-Σελήνης στο 4,33 και την ελκτική δύναμη Γης-Σελήνης στο 1,98.[μήπως θές να σου κάνω κι αυτές?
]

Δηλαδή ο Ηλιος έλκει την Σελήνη με διπλάσια δύναμη απο ότι την έλκει η Γη.



quote:

Μόλις μου ήρθε στο μυαλό άλλη μια βλακεία και θα σου την πώ.

ο αστροναύτης κι ο διαστημικός σταθμός,είναι περίπου 1-1,5 φορά το σημείο Ρός,απόσταση απο την Γη.

Το ίδιο και όλοι οι δορυφόροι του ηλιακού μας συστήματος,με τον πιο απομακρυσμένο,1,7 φορές το όριο Ρός.
Ετσι η έλξη που ασκεί πάνω τους ο μητρικός πλανήτης υπερβαίνει την ηλιακή.

Αυτη η ρημάδα η Σελήνη όμως?Είναι σε απόσταση 25 φορές το όριο Ρός.
Τι να συμβαίνει εδώ άραγε?

Εγω δεν ξέρω,εσυ μήπως?



Λυπάμαι,αλλά επειδή δεν είδα εμπεριστατωμένες απόψεις με διαφοροποιήσεις θέσεων απο τον Craven,επ αυτών,χρησιμοποίησα τον όρο κατινοκουβέντες θέλοντας να τονίσω,αυτή τη απόσταση.
Αν ο όρος θεωρείται προσβλητικός τον ανακαλώ και υιοθετώ την άποψη του Aitherovamon: << Αλλα επί της ουσίας ? .... κουρνιαχτός !>>.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 13:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθεροβάμων

Τι έγινε λοιπόν ?
ξαφνικά μάθαμε τα πάντα ?
δεν μας απασχολεί άλλο ο δορυφόρος μας ?
Γιατι δεν έγινε εστω και ΜΙΑ (μόνο) προσσελήνωση στη "σκοτεινή" πλευρά ?
η οποια εχει τελείως διαφορετικό ανάγλυφο απο οτι η "επισκέψιμη"


Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο.

Απεναντίας είπα το αντίθετο, και δεν το κατάλαβες.
Η προσπάθεια εκείνη μας έδειξε πως δεν είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι να εποικίσουμε οποιοδήποτε ουράνιο σώμα.

Από τα σοβαρότερα προβλήματα που πρέπει να λύσουμε είναι αυτά που μας δημιουργεί η βαρύτητα, και συνδέονται κυρίως με την αστροιατρική και την μακρόχρονη παραμονή του ανθρώπου σε συνθήκες έλλειψης ή μικρής βαρύτητας, καθώς και της απαιτούμενης μεγάλης ενέργειας για την προώθηση μάζας.

Κατά την γνώμη μου – που ήδη σου ανέφερα – το κόστος επανδρωμένων αποστολών στην σελήνη είναι δυσανάλογα μεγάλο από την επιπλέον γνώση που μπορούν αυτές να προσφέρουν.

Και βεβαίως δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι, γνωρίζοντας πλέον καλύτερα τα προβλήματα, να επιχειρήσουμε εποικισμό της σελήνης.
Τα προβλήματα αυτά προσπαθούμε να λύσουμε με το τον διεθνή διαστημικό σταθμό

Αυτή τη άποψη την κατέθεσα εξ αρχής, και θεωρήθηκε “αδόκιμη” χωρίς να τεκμηριωθεί γιατί?

Δεν άνοιξα κανένα θέμα φυσικής και ούτε μαθήματα τέτοια επεχείρησα, μια και δεν το κατέχω το σπορ τόσο καλά όσο οι “πτυχιούχοι”
Έτσι δικαιολογείται και το “αδόκιμο” της ορολογίας που ανέφερα και είναι συνάρτηση των απλοϊκών γνώσεων που έμαθα στο δημοτικό.

Κατά την γνώμη μου, ο στόχος μας είναι ο Άρης και όχι η σελήνη.
Την σελήνη θα την χρησιμοποιούσαμε σαν βάση, για μελλοντικά διαπλανητικά ταξίδια.

Κατά την γνώμη μου, μια διαστημική εξέδρα, θα μας βόλευε περισσότερο, μια και είναι ποιό κοντά μας, και είναι πολύ λιγότερο ενεργοβόρα .

Υ.Γ

Είδα βιαστικά κάπου, αλλά δεν έχω τον χρόνο να το δω ξανά, να αναφέρεται πως το σύμπαν δεν έχει αρχή και τέλος.
Αν η αναφορά έγινε για το συγκεκριμένο σύμπαν που παρατηρούμε, - μέσα στο οποίο ζούμε – τότε αυτή η άποψη είναι τελείως λάθος, και δεν έχει καμία – μα καμία – επιστημονική βάση.

Από όσα εγώ έμαθα, και όλα τα στοιχεία δείχνουν, το σύμπαν μας, είχε μιαν αρχή, και έχει πέρατα.
Είναι δηλαδή πεπερασμένο.

Αυτά έχω ακούσει να υποστηρίζει η σύγχρονη κοσμολογία, και βεβαιώνουν οι μετρήσεις της κοσμικής ακτινοβολίας υποβάθρου.
Μάλιστα τα τελευταία στοιχεία μας οδηγούν στο συμπέρασμα ενός Ευκλείδειου χωροχρόνου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 14:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύριος γιάννης
Υ.Γ

Είδα βιαστικά κάπου, αλλά δεν έχω τον χρόνο να το δω ξανά, να αναφέρεται πως το σύμπαν δεν έχει αρχή και τέλος.
Αν η αναφορά έγινε για το συγκεκριμένο σύμπαν που παρατηρούμε, - μέσα στο οποίο ζούμε – τότε αυτή η άποψη είναι τελείως λάθος, και δεν έχει καμία – μα καμία – επιστημονική βάση.

Από όσα εγώ έμαθα, και όλα τα στοιχεία δείχνουν, το σύμπαν μας, είχε μιαν αρχή, και έχει πέρατα.
Είναι δηλαδή πεπερασμένο.

Αυτά έχω ακούσει να υποστηρίζει η σύγχρονη κοσμολογία, και βεβαιώνουν οι μετρήσεις της κοσμικής ακτινοβολίας υποβάθρου.
Μάλιστα τα τελευταία στοιχεία μας οδηγούν στο συμπέρασμα ενός Ευκλείδειου χωροχρόνου.



Κύριε Aitherovamon
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς το μυστικό της αυτοσυγκράτησης?

Πές μου κι εσυ κυρία Αμαλία,όταν βλέπεις τέτοια τι κάνεις?
Είδικά εσυ,έχεις ανεβάσει ένα σωρό άρθρα,μεταφρασμένα απο σένα,σε θέματα φυσικής.Κάτι θα έχεις συγκρατήσει,αρκετα ώστε να δώσεις ένα χαρακτηρισμό στο κείμενο του quote.

Το << κατινοκουβέντες >>,θα ήταν προσβλητικό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 15:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω θα έλεγα οτι αυτός ο κύκλος της κατηνιάς πρέπει να σταματήσει
και απο τους δυο σας .

γνώσεις έχετε,
αλλος απο το δημοτικό, αλλος απο το πανεπιστήμιο,
αλλος απλα διαβάζοντας ... δεν εχει σημασία ,
Είμαστε εδω γιατί θέλουμε να μετάσχουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις
ΑΡΚΕΙ (!) να παραμείνουν συζητήσεις και οχι κόντρες,
ούτε γνώσεων, ουτε κοκορομαχίες.

Λεω εγω οτι πετάει ο γάιδαρος ,
λεει κάποιος άλλος οτι δε γίνετε αυτο (γι αυτο και γι αυτο το λογο)
επιμένω εγω οτι ο γάιδαρος πετάει ?
Τι νόημα εχει να χαλιέται ο καθένας ?
αφου εγω θα συνεχίσω να θεωρώ το πέταγμα του συμπαθούς τετράποδου εφικτό ?
Οι υπόλοιποι που τύχει να παρακολουθούν το θέμα (αν τους ενδιαφέρει)
θα ψάξουν και θα βρουν τι είναι αυτο που κάνει το γάιδαρο
ιπτάμενο ή όχι .

Αυτόν το σκοπό έχουν οι συζητήσεις σε ενα φόρουμ (κατ'εμέ)
διατυπώνει κάποιος την άποψη του , λεει ο άλλος τη δική του , παρουσιάζει κι ενας τρίτος αλλη μια, ενδεχομένως ριζοσπαστική
και ολα αυτα αποτελούν τροφή για αναζήτηση ολων τον ενδιαφερόμενων .

Ας κάνουμε (ακόμα) μια προσπάθεια .



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy