ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 07:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις τώρα τι μου ήρθε στο νου ... Η διάρρηξη των χιτώνων του Καϊάφα. Κάποιοι π.χ υποστηρίζουν πως ο Καϊάφας δεν θα μπορούσε ποτέ να είχε διαρρήξει τα ιμάτιά του γιατί πολύ απλά αυτό απαγορευόταν να το κάνει ο ίδιος. Ενώ δηλ. η διάρρηξη των ιματίων ήταν μια συνήθεια των Εβραίων της εποχής, o μόνος που δεν μπορούσε να διαρρήξει τα ιμάτιά του ήταν ο Καϊάφας συμφωνα με το παρακάτω :

quote:
Λευιτ. 21:10

Και ο ιερεύς ο μέγας από των αδελφών αυτού, του επικεχυμένου από την κεφαλήν του ελαίου του χριστού και τετελειωμένο, ενδύσασθαι τα ιμάτια, την κεφαλήν ουκ αποκιδαρώσει και τα ιμάτια ου διαρρήξει


Ο ισχυρισμός αυτός θα μπορούσε να είχε βάση, αν οι υποστηρικτές του [ του ισχυρισμού δηλ ] δεν ξεχνούσαν να αποκλείσουν από την ... "μελέτη" τους και το ενδεχόμενο πως ακόμη και ο ίδιος ο Καϊάφας πιθανόν να μην γνώριζε την παραπάνω απαγόρευση. Το ενδεχόμενο δηλ. ο Καϊάφας να έχει άγνοια για την παραπάνω "ρητή εντολή του Θεού", δεν εξετάζεται καθόλου.

Επίσης ξεχνάνε να αναφέρουν πως η απαγόρευση αυτή που προέρχεται από το Λευϊτικό, σχετίζεται με μια συγκεκριμένη περίπτωση, την οποία περιγράφει το αμέσως προηγούμενο εδάφιο, δηλ. ο 21:9 :

quote:
Λευιτ. 21:9

καὶ θυγάτηρ ἀνθρώπου ἱερέως ἐὰν βεβηλωθῇ τοῦ ἐκπορνεῦσαι, τὸ ὄνομα τοῦ πατρὸς αὐτῆς αὐτὴ βεβηλοῖ, ἐπὶ πυρὸς κατακαυθήσεται.

δηλ.

Εάν θυγάτηρ ιερέως μολυνθή εκτραπείσα εις πορνείαν και κηλυδώση έτσι το όνομα του πατρός της, θα καταδικάζεται στον δια πυρός θάνατον.


Δηλ. γι' αυτήν την περίπτωση [ δηλ. περίπτωση που κόρη ιερέως μολυνθεί και καταδικασθεί σε θάνατο ] ο μέγας ιερεύς, ο αρχιερέας δηλ. δεν θα μπορεί να διαρρήξει τα ιμάτιά του π.χ εις ένδειξη πένθους. Πουθενά δηλ. δεν αναφέρεται πως ο αρχιερέας απαγορεύεται γενικά να διαρρηγνύει τα ιμάτιά του. Δεν έχουμε δηλ. μια γενική απαγόρευση αλλά μια ειδική απαγόρευση για τον μέγα ιερέα, δηλ. τον αρχιερέα.

Μέθοδος απόδειξης

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, οι υποστηρικτές αυτής της άποψης χρησιμοποιούν μία φράση από το Λευϊτικό για να αποδείξουν την εγκυρότητα των όσων λένε.

quote:
από http://el.orthodoxwiki.org/%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD

Το Λευϊτικόν είναι το τρίτο βιβλίο της Πεντατεύχου και με εξαίρεση ενα μικρό αφηγηματικό τμήμα, περιέχει νομοθετικό υλικό και τελετουργικές διατάξεις, οι οποίες στο σύνολο τους αναφέρονται στα καθήκοντα των ιερέων, των καταγόμενων από την φυλή του Λευί[1] και σε θρησκευτικούς θεσμούς οι οποίοι αφορούν στην πρακτική συμπεριφορά των Ισραηλιτών, οι οποίοι όφειλαν να ζουν κατά μίμηση της αγιότητας του Θεού[2].


Όμως οι υποστηρικτές δεν μας εξηγούν : Αποδέχονται την Παλαιά Διαθήκη ως ιστορικό ντοκουμέντο [ συνεπώς, θα μπορούσαν, θα είχαν το δικαίωμα να την χρησιμοποιήσουν ή να χρησιμοποιήσουν μέρος της όπως είναι το Λευϊτικό ] ή επιλέγουν μονάχα αυτό τον στίχο ακριβώς για να υποστήριξουν αυτήν την άποψή τους

Τώρα βέβαια για την όλη ιστορία με τον Καϊάφα ... ίσως βγουν κάποιοι και πουν "Μα ... δεν τα λέμε εμείς αυτά. Ο Μάρκος & ο Ματθαίος τα λένε", οπότε σε κάθε περίπτωση έχουν απωλέσει οι ίδιοι την ευθύνη των λόγων τους. Μια χαρά ...

*[ πάντως αρκετά "νερά" ... αρκετά, "μπάζει" σε πολλά σημεία η βάρκα ... κρίμα, και τον είχα σε εκτίμηση ... ]

**[ Αυτήν την αναφορά που κάνω σχετικά με τον Καϊάφα, δεν την κάνω γιατί με νοιάζει εμένα αν ο Καϊάφας "βγήκε από τα ρούχα του" ή όχι. Δεν με ενδιαφέρει εμένα αυτό. Απλώς την αναφέρω ως ένα παράδειγμα σχετικά με αυτήν την ... σιγουριά & βεβαιότητα με την οποία ορισμένοι άνθρωποι μιλούν για κάποια πράγματα. Καλές οι μελέτες, καλές οι έρευνες, αλλά ας μην βάζουμε και το χέρι μας στη φωτιά για κάποια πράγματα ... Τέλος πάντων, επειδή βλέπω πως οι μέχρι τώρα λαλίστατοι "ειδήμονες" σιώπησαν ξαφνικά [ ποιος ξέρει γιατί ; ... ίσως επειδή τα γράφει όλα αυτά ένας ... "αγράμματος" ], ας σταματήσω εδώ ... Η σιωπή τους βέβαια, απλώς ... επιβεβαιώνει αυτά που λέω.]

Edited by - zip on 10/09/2011 10:15:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 10:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Doctor
Συμφωνώ, ειδικά στο σημείο που λες ότι όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει, ενώ όποιος δεν θέλει να καταλάβει όσο ξεκάθαρο, όσο απλό, όσο λαϊκό και να είναι το κείμενο, δεν πρόκειται να το "καταλάβει" ποτέ. Θα προσθέσω όμως ότι το νόημα ενός κειμένου δεν είναι απαραίτητα μόνο ένα. Π.χ. ας πούμε ότι εγώ έρχομαι και σου λέω "Αριθμός 4". Τίποτα περισσότερο. Τι θα καταλάβεις; Αν το πεις σε ένα παιδί θα σου πει "αριθμός τέσσερα τι; τι πράγμα;". Αν το πεις σε ένα λυκειόπαιδο που ξέρει μαθηματικά θα σου πει "Αριθμός 4 πάει να πει δύο εις την δευτέρα (2^2) ή 16/4 ή 2*2". Αν το πεις σε έναν ρατσιστή θα σου πει "Τέσσερα είναι (π.χ.) τα Ινδουιστικά έθνη (δε ξέρω πόσα είναι), άρα πρέπει να τα σφάξουμε". Αν το πεις σε κάποιον που μελετά την αρχαία φιλοσοφία θα σου πει "Τέσσερα είναι τα στοιχεία της φύσης: αέρας, φωτιά, νερό, γή". Θέλω να πω δηλαδή, ότι μια φράση ανάλογα με το επίπεδο της γνώσης, της εμπειρίας και του εσωτερικού κόσμου του άλλου μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Ακόμα και αυτό το πόστ που διαβάζεις τώρα αλλιώς θα το ερμηνεύσει π.χ. μια γιαγιά, αλλιώς ένας νέος, αλλιώς ένας εθνικιστής, αλλιώς ένας κάτοικος της Γουατεμάλα κοκ.


Βρε ντοκτορ, αυτό που λές είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Δεν αντέχει κανένα σοβαρό σχολιασμό.
Διάβασε ξανά τι έγραψες, και θα καταλάβεις τι θέλω να πω (μπορεί να καταλάβεις, δεν είμαι πλέον σίγουρος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 10:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp

o Θεός δεν έχει λόγο,


Ο θεός έχει λόγο, δες παράδειγμα την ιστορία με τις 10 εντολές.
Αυτό υποστηρίζουν όλες οι μονοθεϊστικές θρησκείες.

quote:
Ο Λόγος του Ιησού είναι σε ορισμένα σημεία του αλληγορικός

Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”. Η επιλογή αυτών των σημείων γίνεται από εσένα αυθαίρετα, και κατά το δοκούν.
Γιατί?
Μήπως σε ενοχλεί η ερμηνεία που προκύπτει από την κανονική ροή των λόγων, και έτσι θα πρέπει να εφεύρεις μια δική σου ερμηνεία για να είναι συμβατή με την δική σου πίστη,αντίληψη, επιθυμία?
Λες δηλαδή στα σημεία που σε ενοχλεί ο λόγος.
Στοπ. Κάτι άλλο θέλει να πει εδώ. Δεν είναι δυνατόν να εννοεί αυτά που διαβάζω.
Μήπως δηλαδή προσαρμόζει την ερμηνεία στην πίστη σου, ενώ θα έπρεπε η πίστη σου να διαμορφώνετε από την ερμηνεία?

Για δες την περίπτωση, να είσαι ο ίδιος – χωρίς να το έχεις καταλάβει - “φανατικός οπαδός” που θέλει και έχει ανάγκη ύπαρξης ενός ειδώλου, ενός θεού, μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, ενός πολιτικοοικονομικού συστήματος , μιας εξωγήινης ανώτερης οντότητας κλπ κλπ?

Δεν θα πρέπει την ιστορία να την κρίνουμε αμερόληπτα, πριν δημιουργήσουμε την πίστη, ξεκινώντας δηλαδή από μηδενικό σημείο, και η γνώση που θα αποκτήσουμε θα μας οδηγήσει να διαμορφώσουμε την ιδέα, την άποψη, και αν θες την πίστη?

quote:
Γενικά, οι αλληγορίες πέραν του ότι χρησιμοποιούνται για να κρυφθεί το πραγματικό νόημα κάποιων λόγων,

Είμαι σίγουρος πως αν το διαβάσεις ξανά αυτό, θα καταλάβεις πως πρόκειται για αντεπιχείρημα .
Αν κατι θέλω να κρύψω με τα λόγια μου, καλύτερα θα ήταν να σωπάσω.
Και αν ήμουν θεός και ήθελα να πω την αλήθεια μου, “θα έβρισκα τα λόγια που παίρνουνε το ίδιο βάρος , σε όλες τις καρδιές σε όλα τα χείλη, θα έλεγα τα σύκα σύκα, και την σκάφη σκάφη, έτσι για να καταλαβαινόμαστε όλοι”

quote:
Επαναλαμβάνω πως η Κ.Δ δεν είναι γραμμένη με αλληγορική μορφή. Ο Λόγος του Ιησού είναι σε ορισμένα σημεία του αλληγορικός. Αυτός ο Λόγος, όπως κι αν ερμηνευθεί, απ' όποιον κι αν ερμηνευθεί μιλάει για ένα και μοναδικό πράγμα. Συνεπώς, καμία αίρεση και κανένα δόγμα δεν μπορεί να προκύψει από τον Λόγο ]

Αν εσύ κρίνεις αυθαίρετα και υποκειμενικά – σαν μεμονωμένο άτομο – πως μόνο σε 2 σημεία ο λόγος του Ιησού είναι αλληγορικός, ποιος θα επιβεβαιώσει πως εσύ έχεις δίκαιο και όχι ο ψηλός ή ο κοντός, που λένε και μπορούν να λένε, πως ο Ιησούς μιλά αλληγορικά σε 49 σημεία, αλλά και πάλι αυτοι καθώς και εσύ , θα είσαι λάθος για τον Doctor , που λέει πως όλη η Κ,Δ είναι αλληγορικά γραμμένη?
Αυτό δεν οδηγεί σε αιρετικές ερμηνείες και δογματισμούς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 10:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Η σιωπή τους βέβαια, απλώς ... επιβεβαιώνει αυτά που λέω.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 10:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επομένως φίλε μου, δεν υπάρχει αλληγορικός λόγος, και ούτε λόγος για να υπάρχει αλληγορικός λόγος, γιατί υποτίθεται πως οι συγγραφείς μιλάνε σε απλούς ανθρώπους και μιλούν απλά και κατανοητά.
Ο λόγος είναι ουσιαστικός
Αυτά λένε αυτά εννοούν.

Αυτά δηλαδή που περιγράφονται, είναι κατανοητά από τους πάντες, και δεν χρήζουν ερμηνείας.

Αυτό λέω και εγώ.
Κάποιοι όμως αυτόκλητοι ερμηνευτές επικαλούνται τον αλληγορικό λόγο, για να μπερδέψουν ή να ξεμπερδέψουν τα μπερδεμένα και αντικρουόμενα γραπτά.



ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ.
ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ η ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ η ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ, (ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΛΕΕΙ), ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ
Η "ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ" Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ η ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ.
ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ: "ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΝΙΒΕΙ ΤΟ
ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ". ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ η ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 10:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ
Η "ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ" Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ η ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ.


Και τρίτη και τέταρτη και εκατοστή/χιλιοστή τέταρτη...και όσες πιο πολλές τόσο μεγαλύτερη εμβάθυνση επιτελείται και επέκταση της εννοίας ασφαλώς...

Ας εμβαθύνουμε λοιπόν.....μια μόνο σκέψη/φόβο έχω , μην -τελικά- πάμε τόσο βαθειά που δεν μπορούμε να ξαναβγούμε έξω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ
Η "ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ" Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙ η ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ.


Και τρίτη και τέταρτη και εκατοστή/χιλιοστή τέταρτη...και όσες πιο πολλές τόσο μεγαλύτερη εμβάθυνση επιτελείται και επέκταση της εννοίας ασφαλώς...

Ας εμβαθύνουμε λοιπόν.....μια μόνο σκέψη/φόβο έχω , μην -τελικά- πάμε τόσο βαθειά που δεν μπορούμε να ξαναβγούμε έξω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

ΕΑΡΙΝΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΦΙΛΕ, ΧΑΙΡΟΜΕ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ, (ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ), ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑ ΨΙΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟ...ΕΧΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ (ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΕΝΙΟΤΕ), ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....
ΥΓ. ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΕΝΝΟΩ, ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Ο θεός έχει λόγο, δες παράδειγμα την ιστορία με τις 10 εντολές. [ Ποιες 10 εντολές ; Αυτές που χάραξε o θεός με αδαμαντοφόρο εργαλείο στην μαρμαρένια πλάκα, την οποία πλάκα την πήρε επ' ώμου ο Μωυσής και την κατέβασε από το Σινά ; Αγαπητέ μου, αν νομίζεις πως ο Λόγος έρχεται σε μαρμαρένιες πλάκες από όρη και βουνά, τι να σου πω ; Εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο, συνεπώς για μένα ... ποιες 10 εντολές ; Αν λαμβάνεις εσύ την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο ... τι να σου πω ; Για μένα πάντως δεν υπάρχουν "10 εντολές", ούτε οι "10 εντολές" είναι ο λόγος του Θεού. O Θεός δεν έχει στόμα για να έχει λόγο, δεν έχει χέρια για να χαράξει κάτι, δεν ξέρει καν να μιλάει στην γλώσσα που θα καταλάβαινε ο Μωυσής και ο κάθε Μωυσής. Συνεπώς, ποιος θεός και ποιος λόγος του ; ]

Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”. [ Δεν είναι δική μου εκτίμηση αυτό. Είναι απλά ... αλήθεια. Η Κ.Δ είναι αφήγηση, εξιστόρηση. Εφεύρεση ή όχι, ο τρόπος γραφής της είναι αφηγηματικός, όχι αλληγορικός. Αυτά που είναι αλληγορικά, είναι κάποια σημεία που οι συγγραφείς αναφέρουν πως είναι λόγια του Ιησού. Οι λόγοι αυτοί και μόνο είναι αλληγορικοί, όχι ολόκληρη η Κ.Δ. Συμβολική είναι επίσης και η "Αποκάλυψη" του Ιωάννη. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως η Κ.Δ είναι γραμμένη σε αλληγορική μορφή. ] Η επιλογή αυτών των σημείων γίνεται από εσένα αυθαίρετα, και κατά το δοκούν. Γιατί? [ Δεν κάνω εγώ την επιλογή γιατί πολύ απλά, δεν είμαι εγώ αυτός ο οποίος παρουσιάζεται στο forum ως ειδήμονας. Άλλοι είναι αυτοί που θέλουν να κατέχουν τον τίτλο της αυθεντίας και μιλούν και γράφουν με απίστευτη σιγουριά. Εγώ απλώς σχολιάζω. Αν δεις τις απαντήσεις μου, εγώ δεν χρησιμοποιώ παραπομπές σε εδάφια (αν και θα μπορούσα να το κάνω, γιατί έχω κι εγώ πρόσβαση σε ιστορικά βιβλία, δεν είναι δηλ. αυτό προνόμιο μόνο κάποιων συγκεκριμένωνν μελών του forum), δεν χρησιμοποιώ δηλ. παραπομπές ακριβώς για να μην υποπέσω στο σφάλμα της επιλεκτικής χρήσης τους. ] Μήπως σε ενοχλεί η ερμηνεία που προκύπτει από την κανονική ροή των λόγων, και έτσι θα πρέπει να εφεύρεις μια δική σου ερμηνεία για να είναι συμβατή με την δική σου πίστη,αντίληψη, επιθυμία? [ Δεν με ενοχλεί καθόλου η ερμηνεία. Η οποιαδήποτε καλή ερμηνεία. Με ενοχλεί η αόριστη ερμηνεία, η αυθαίρετη ερμηνεία, η εντέχνως καμουφλαρισμένη ερμηνεία, η ψεύτικη ερμηνεία, κ.ο.κ ] Λες δηλαδή στα σημεία που σε ενοχλεί ο λόγος. Στοπ. Κάτι άλλο θέλει να πει εδώ. Δεν είναι δυνατόν να εννοεί αυτά που διαβάζω. Μήπως δηλαδή προσαρμόζει την ερμηνεία στην πίστη σου, ενώ θα έπρεπε η πίστη σου να διαμορφώνετε από την ερμηνεία? [ Δεν προσαρμόζω καμία ερμηνεία στην πίστη μου, γιατί πολύ απλά ... δεν έχω πίστη, δεν πιστεύω δηλ. σε καμία θρησκεία. Συνεπώς, να προσαρμόσω τι και που ; Δεν έχω πίστη αγαπητέ μου. Είμαι άπιστος, δεν διαβεβαιώ. ]

Για δες την περίπτωση, να είσαι ο ίδιος – χωρίς να το έχεις καταλάβει - “φανατικός οπαδός” που θέλει και έχει ανάγκη ύπαρξης ενός ειδώλου, ενός θεού, μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, ενός πολιτικοοικονομικού συστήματος , μιας εξωγήινης ανώτερης οντότητας κλπ κλπ? [ Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι. Είμαι π.χ φανατικός οπαδός των εκλαίρ απ' το "Plaisir", του "φοντί του διαβόλου" απ' το "Ούζου Μέλαθρον" και του τσίπουρου χωρίς γλυκάνισο απ' το "Τσινάρι". ]

Δεν θα πρέπει την ιστορία να την κρίνουμε αμερόληπτα, πριν δημιουργήσουμε την πίστη, ξεκινώντας δηλαδή από μηδενικό σημείο, και η γνώση που θα αποκτήσουμε θα μας οδηγήσει να διαμορφώσουμε την ιδέα, την άποψη, και αν θες την πίστη? [ Σου είπα : Δεν τίθεται θέμα πίστης για μένα ]

Είμαι σίγουρος πως αν το διαβάσεις ξανά αυτό, θα καταλάβεις πως πρόκειται για αντεπιχείρημα . [ Κι εγώ είμαι σίγουρος πως αν διαβάσεις ξανά όλη την πρόταση που γράφω, θα καταλάβεις τι γράφω ]

Αν εσύ κρίνεις αυθαίρετα και υποκειμενικά – σαν μεμονωμένο άτομο – πως μόνο σε 2 σημεία ο λόγος του Ιησού είναι αλληγορικός, ποιος θα επιβεβαιώσει πως εσύ έχεις δίκαιο και όχι ο ψηλός ή ο κοντός, που λένε και μπορούν να λένε, πως ο Ιησούς μιλά αλληγορικά σε 49 σημεία, αλλά και πάλι αυτοι καθώς και εσύ , θα είσαι λάθος για τον Doctor , που λέει πως όλη η Κ,Δ είναι αλληγορικά γραμμένη? [ Στο είπα : Μονάχα ο εαυτός σου μπορεί να επιβεβαιώσει το σωστό ή το λάθος, το δίκαιο ή το άδικο των συνανθρώπων σου. ] Αυτό δεν οδηγεί σε αιρετικές ερμηνείες και δογματισμούς? [ Όχι, αυτό οδηγεί απλά ... σε διαφορετικές απόψεις ]


Edited by - zip on 10/09/2011 11:12:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...


Μπορεί & να νομίζουμε πως έτσι είναι. Ωστόσο η σιωπή εξακολουθεί να είναι σιωπή και εσείς εξακολουθείτε να μην απαντάτε. Γιατί άραγε

Edited by - zip on 10/09/2011 11:11:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Ο θεός έχει λόγο, δες παράδειγμα την ιστορία με τις 10 εντολές. [ Ποιες 10 εντολές ; Αυτές που χάραξε o θεός με αδαμαντοφόρο εργαλείο στην μαρμαρένια πλάκα, την οποία πλάκα την πήρε επ' ώμου ο Μωυσής και την κατέβασε από το Σινά ; Αγαπητέ μου, αν νομίζεις πως ο Λόγος έρχεται σε μαρμαρένιες πλάκες από όρη και βουνά, τι να σου πω ; Εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο, συνεπώς για μένα ... ποιες 10 εντολές ; Αν λαμβάνεις εσύ την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο ... τι να σου πω ; Για μένα πάντως δεν υπάρχουν "10 εντολές", ούτε οι "10 εντολές" είναι ο λόγος του Θεού. O Θεός δεν έχει στόμα για να έχει λόγο, δεν έχει χέρια για να χαράξει κάτι, δεν ξέρει καν να μιλάει στην γλώσσα που θα καταλάβαινε ο Μωυσής και ο κάθε Μωυσής. Συνεπώς, ποιος θεός και ποιος λόγος ; ]

Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”. [ Δεν είναι δική μου εκτίμηση αυτό. Είναι απλά ... αλήθεια. Η Κ.Δ είναι αφήγηση, εξιστόρηση. Εφεύρεση ή όχι, ο τρόπος γραφής της είναι αφηγηματικός, όχι αλληγορικός. Αυτά που είναι αλληγορικά, είναι κάποια σημεία που οι συγγραφείς αναφέρουν πως είναι λόγια του Ιησού. Οι λόγοι αυτοί και μόνο είναι αλληγορικοί, όχι ολόκληρη η Κ.Δ. Συμβολική είναι επίσης και η "Αποκάλυψη" του Ιωάννη. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως η Κ.Δ είναι γραμμένη σε αλληγορική μορφή. ] Η επιλογή αυτών των σημείων γίνεται από εσένα αυθαίρετα, και κατά το δοκούν. Γιατί? [ Δεν κάνω εγώ την επιλογή γιατί πολύ απλά, δεν είμαι εγώ αυτός ο οποίος παρουσιάζεται στο forum ως ειδήμονας. Άλλοι είναι αυτοί που θέλουν να κατέχουν τον τίτλο της αυθεντίας και μιλούν και γράφουν με απίστευτη σιγουριά. Εγώ απλώς σχολιάζω. Αν δεις τις απαντήσεις μου, εγώ δεν χρησιμοποιώ παραπομπές σε εδάφια (αν και θα μπορούσα να το κάνω, γιατί έχω κι εγώ πρόσβαση σε ιστορικά βιβλία, δεν είναι δηλ. αυτό προνόμιο μόνο κάποιων συγκεκριμένωνν μελών του forum), δεν χρησιμοποιώ δηλ. παραπομπές ακριβώς για να μην υποπέσω στο σφάλμα της επιλεκτικής χρήσης τους. ] Μήπως σε ενοχλεί η ερμηνεία που προκύπτει από την κανονική ροή των λόγων, και έτσι θα πρέπει να εφεύρεις μια δική σου ερμηνεία για να είναι συμβατή με την δική σου πίστη,αντίληψη, επιθυμία? [ Δεν με ενοχλεί καθόλου η ερμηνεία. Η οποιαδήποτε καλή ερμηνεία. Με ενοχλεί η αόριστη ερμηνεία, η αυθαίρετη ερμηνεία, η εντέχνως καμουφλαρισμένη ερμηνεία, η ψεύτικη ερμηνεία, κ.ο.κ ] Λες δηλαδή στα σημεία που σε ενοχλεί ο λόγος. Στοπ. Κάτι άλλο θέλει να πει εδώ. Δεν είναι δυνατόν να εννοεί αυτά που διαβάζω. Μήπως δηλαδή προσαρμόζει την ερμηνεία στην πίστη σου, ενώ θα έπρεπε η πίστη σου να διαμορφώνετε από την ερμηνεία? [ Δεν προσαρμόζω καμία ερμηνεία στην πίστη μου, γιατί πολύ απλά ... δεν έχω πίστη, δεν πιστεύω δηλ. σε καμία θρησκεία. Συνεπώς, να προσαρμόσω τι και που ; Δεν έχω πίστη αγαπητέ μου. Είμαι άπιστος, δεν διαβεβαιώ. ]

Για δες την περίπτωση, να είσαι ο ίδιος – χωρίς να το έχεις καταλάβει - “φανατικός οπαδός” που θέλει και έχει ανάγκη ύπαρξης ενός ειδώλου, ενός θεού, μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, ενός πολιτικοοικονομικού συστήματος , μιας εξωγήινης ανώτερης οντότητας κλπ κλπ? [ Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι. Είμαι π.χ φανατικός οπαδός των εκλαίρ απ' το "Plaisir", του "φοντί του διαβόλου" απ' το "Ούζου Μέλαθρον" και του τσίπουρου χωρίς γλυκάνισο απ' το "Τσινάρι". ]

Δεν θα πρέπει την ιστορία να την κρίνουμε αμερόληπτα, πριν δημιουργήσουμε την πίστη, ξεκινώντας δηλαδή από μηδενικό σημείο, και η γνώση που θα αποκτήσουμε θα μας οδηγήσει να διαμορφώσουμε την ιδέα, την άποψη, και αν θες την πίστη? [ Σου είπα : Δεν τίθεται θέμα πίστης για μένα ]

Είμαι σίγουρος πως αν το διαβάσεις ξανά αυτό, θα καταλάβεις πως πρόκειται για αντεπιχείρημα . [ Κι εγώ είμαι σίγουρος πως αν διαβάσεις ξανά όλη την πρόταση που γράφω, θα καταλάβεις τι γράφω ]

Αν εσύ κρίνεις αυθαίρετα και υποκειμενικά – σαν μεμονωμένο άτομο – πως μόνο σε 2 σημεία ο λόγος του Ιησού είναι αλληγορικός, ποιος θα επιβεβαιώσει πως εσύ έχεις δίκαιο και όχι ο ψηλός ή ο κοντός, που λένε και μπορούν να λένε, πως ο Ιησούς μιλά αλληγορικά σε 49 σημεία, αλλά και πάλι αυτοι καθώς και εσύ , θα είσαι λάθος για τον Doctor , που λέει πως όλη η Κ,Δ είναι αλληγορικά γραμμένη? [ Στο είπα : Μονάχα ο εαυτός σου μπορεί να επιβεβαιώσει το σωστό ή το λάθος, το δίκαιο ή το άδικο των συνανθρώπων σου. ] Αυτό δεν οδηγεί σε αιρετικές ερμηνείες και δογματισμούς? [ Όχι, αυτό οδηγεί απλά ... σε διαφορετικές απόψεις ]




ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΑΙ ZIP... EINAI ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ. ΣΤΗ Κ.Δ. ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΕΞΙΣΤΟΡΗΣΗ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ. ΓΙΆΥΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ,
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΣΥΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΣΥΚΙΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ ΔΕΝΔΡΟ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΞΙΣΤΟΡΗΣΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ. ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ... ΟΤΑΝ ΦΕΡΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ "ΘΑ ΓΚΡΕΜΙΣΩ
ΤΟ ΝΑΟ ΚΑΙ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΧΤΙΣΩ..", (ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ), ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ;;;
ΕΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ. ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΑΛΛΟ"......ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Ωστόσο η σιωπή εξακολουθεί να είναι σιωπή και εσείς εξακολουθείτε να μην απαντάτε. Γιατί άραγε

Γιατί πολύ απλά δεν επιθυμώ να κάνω "συζήτηση" μαζί σου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και σε σένα φίλε μου , το χιούμορ δίνει μια γεύση και ελευθερίας αλλα και αισιοδοξίας στην μαυρίλα των ημερών μας που μόνο μαυρίλα των ημερών δεν είναι αλλα και πάλι μετατοπίζουμε τις ευθύνες μας στον χρόνο αλλα και στις συγκυρίες...
Αν εστιάζαμε λίγο περισσότερο στον εαυτό μας και αφήναμε για λίγο ήσυχο το "Θεό" , μπορεί να ήμασταν και καλύτερα ως άνθρωποι και όχι ως υπερβατικές οντότητες -αιώνιες- ...μπορεί να χρησιμοποιούσαμε τον χρόνο για επωφελείς δραστηριότητες , μπορεί να ήμασταν καλύτερα επι της γής και καλύτεροι τόσο για τον εαυτό μας , όσο και για τους γύρω μας...
Αλλα αυτα βεβαίως -για ορισμένους- είναι πεζά και ευτελή ως επιδιώξεις μπροστά στους κήπους της αιώνιας ζωής...
Τον Θεό -τι ειρωνία- τον γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ορισμένοι συνάνθρωποί μας...την ρημάδη τον ευατό τους δεν γνωρίζουν καθόλου...
Αλλα θα εξισώσουμε τον Θεό με τον "εαυτό"...???
Κάτι σαν τον μικροκτηματία που δεν φροντίζει να ξεχορταριάσει το κτηματάκι του ποτέ αλλα που ωστόσο θέλει να του παράξει και όταν ασφαλώς δεν του παράγει -αναπόφευτο και αναπόδραστο- αντί να δεί τι ακριβώς έφταιξε -η άγνοια και η τεμπελιά/αδιαφορία του- , λέει σφυρώντας αδιάφορα "Δεν βαριέσαι , αν δεν θέλει ο Θεός..." και ασφαλώς ανάβει και κανα κεράκι και αισθάνεται ανακούφιση..αμέέέέ..

Τόσες φορές έχουμε κάνει και ξανακάνει τα ίδια λάθη και παραπραξίες και πάλι απευθυνόμαστε στον Θεό...στον δάσκαλο..στον παππά...και σε κάθε ειδήμονα και πάλι ξανακάνουμε τα ίδια και τα ίδια και αναρρωτιέμαι "τυχαία"..???
Η ειδοποιός διαφορά του σοφού απο τον ηλίθιο ...
Ο Ένας διδάσκεται απο τα λάθη του , ο άλλος ποτέ...αλλα λόγο έχει βεβαίως -ο ηλίθιος , όπως κάθε ηλίθιος- , αναφαίρετο και δημοκρατικό δικαίωμα -λέει αυτός-...

Τι λές ρε κερατά..-λέω εγώ- ....

Σημ:"Οι ηλίθιοι σχεδόν πάντα δε , είναι και καλοσυνάτοι και γελαστοί..." και δεν είναι καθόλου τυχαίο , πάντα μέσα στην άγνοια και στην μακαριότητα ζούν...και τα παιδιά γελούν* αλλα εκεινα δεν είναι ηλίθια απλά έχουν άγνοια....

Γέλιο με γέλιο έχει διαφορά...
Οι ηλίθιοι δεν χρειάζονται κάποιο λόγο να γελάσουν , γελάνε απο μόνοι τους!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...


Μπορεί & να νομίζουμε πως έτσι είναι. Ωστόσο η σιωπή εξακολουθεί να είναι σιωπή και εσείς εξακολουθείτε να μην απαντάτε. Γιατί άραγε

Edited by - zip on 10/09/2011 11:11:37


Έλα ντέ..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 11:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip...

"Αγαπητέ μου, αν νομίζεις πως ο Λόγος έρχεται σε μαρμαρένιες πλάκες από όρη και βουνά, τι να σου πω ; Εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο, συνεπώς για μένα ... ποιες 10 εντολές ; Αν λαμβάνεις εσύ την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο ... τι να σου πω ; Για μένα πάντως δεν υπάρχουν "10 εντολές", ούτε οι "10 εντολές" είναι ο λόγος του Θεού. O Θεός δεν έχει στόμα για να έχει λόγο, δεν έχει χέρια για να χαράξει κάτι, δεν ξέρει καν να μιλάει στην γλώσσα που θα καταλάβαινε ο Μωυσής και ο κάθε Μωυσής. Συνεπώς, ποιος θεός και ποιος λόγος του" ;


Aυτοί που τα ισχυρίζονται όλα αυτά -μαρμαρένιες ή γρανιτένιες πλάκες και τις δέκα εντολές κοκ- είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι όλα αυτά είναι αληθή και αν όντως δεν είναι αληθή , τότε αυτοί είναι ψεύτες και παραπληροφορούν και έχουν μεγάλη φαντασία , άρα είναι ΚΑΙ επικίνδυνοι...και περί αυτών μιλάμε , για την αξιοπιστία των όσων λένε και έρχεσαι εσύ μόλις τώρα και επιβεβαιώνεις αυτό που πολλοί εδώ μέσα τόσο καιρό λένε και αντιτίθεσαι...
Τι ακριβώς συμβαίνει φίλε μου???

Αλλα εσύ που γνωρίζεις ότι δεν είναι αλήθεια όλα όσα ισχυρίζονται???
Πού ξέρεις ότι δεν έχει στόμα ας πούμε , τον έχεις απαντήσει κάπου και το ξέρεις???
Και γιατί θα πρέπει να έχει χέρια για να χαράξει κάτι???
Μήπως σκέπτεσαι ως άνθρωπος και ανθρωποποιείς και τον Θεό???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί πολύ απλά δεν επιθυμώ να κάνω "συζήτηση" μαζί σου.

Εμ...μήπως πολύ απλά διότι δέν έχεις επιχειρήματα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

Γιατί πολύ απλά δεν επιθυμώ να κάνω "συζήτηση" μαζί σου.


Έγινε ... τα λέμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα και σε σένα φίλε μου , το χιούμορ δίνει μια γεύση και ελευθερίας αλλα και αισιοδοξίας στην μαυρίλα των ημερών μας που μόνο μαυρίλα των ημερών δεν είναι αλλα και πάλι μετατοπίζουμε τις ευθύνες μας στον χρόνο αλλα και στις συγκυρίες...
Αν εστιάζαμε λίγο περισσότερο στον εαυτό μας και αφήναμε για λίγο ήσυχο το "Θεό" , μπορεί να ήμασταν και καλύτερα ως άνθρωποι και όχι ως υπερβατικές οντότητες -αιώνιες- ...μπορεί να χρησιμοποιούσαμε τον χρόνο για επωφελείς δραστηριότητες , μπορεί να ήμασταν καλύτερα επι της γής και καλύτεροι τόσο για τον εαυτό μας , όσο και για τους γύρω μας...
Αλλα αυτα βεβαίως -για ορισμένους- είναι πεζά και ευτελή ως επιδιώξεις μπροστά στους κήπους της αιώνιας ζωής...
Τον Θεό -τι ειρωνία- τον γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ορισμένοι συνάνθρωποί μας...την ρημάδη τον ευατό τους δεν γνωρίζουν καθόλου...
Αλλα θα εξισώσουμε τον Θεό με τον "εαυτό"...???
Κάτι σαν τον μικροκτηματία που δεν φροντίζει να ξεχορταριάσει το κτηματάκι του ποτέ αλλα που ωστόσο θέλει να του παράξει και όταν ασφαλώς δεν του παράγει -αναπόφευτο και αναπόδραστο- αντί να δεί τι ακριβώς έφταιξε -η άγνοια και η τεμπελιά/αδιαφορία του- , λέει σφυρώντας αδιάφορα "Δεν βαριέσαι , αν δεν θέλει ο Θεός..." και ασφαλώς ανάβει και κανα κεράκι και αισθάνεται ανακούφιση..αμέέέέ..

Τόσες φορές έχουμε κάνει και ξανακάνει τα ίδια λάθη και παραπραξίες και πάλι απευθυνόμαστε στον Θεό...στον δάσκαλο..στον παππά...και σε κάθε ειδήμονα και πάλι ξανακάνουμε τα ίδια και τα ίδια και αναρρωτιέμαι "τυχαία"..???
Η ειδοποιός διαφορά του σοφού απο τον ηλίθιο ...
Ο Ένας διδάσκεται απο τα λάθη του , ο άλλος ποτέ...αλλα λόγο έχει βεβαίως -ο ηλίθιος , όπως κάθε ηλίθιος- , αναφαίρετο και δημοκρατικό δικαίωμα -λέει αυτός-...

Τι λές ρε κερατά..-λέω εγώ- ....

Σημ:"Οι ηλίθιοι σχεδόν πάντα δε , είναι και καλοσυνάτοι και γελαστοί..." και δεν είναι καθόλου τυχαίο , πάντα μέσα στην άγνοια και στην μακαριότητα ζούν...και τα παιδιά γελούν* αλλα εκεινα δεν είναι ηλίθια απλά έχουν άγνοια....

Γέλιο με γέλιο έχει διαφορά...
Οι ηλίθιοι δεν χρειάζονται κάποιο λόγο να γελάσουν , γελάνε απο μόνοι τους!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

ΝΑΙ ΦΙΛΕ.... ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΓΕΛΑΣΤΟΙ
ΚΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΝ ΠΛΥΘΗΝΕΙ, ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΕΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ, ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ,ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΑΝΤΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ!!! ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ Γ....!!!ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Aυτοί που τα ισχυρίζονται όλα αυτά -μαρμαρένιες ή γρανιτένιες πλάκες και τις δέκα εντολές κοκ- είναι αυτοί που ισχυρίζονται ότι όλα αυτά είναι αληθή και αν όντως δεν είναι αληθή , τότε αυτοί είναι ψεύτες και παραπληροφορούν και έχουν μεγάλη φαντασία , άρα είναι ΚΑΙ επικίνδυνοι...και περί αυτών μιλάμε , για την αξιοπιστία των όσων λένε και έρχεσαι εσύ μόλις τώρα και επιβεβαιώνεις αυτό που πολλοί εδώ μέσα τόσο καιρό λένε και αντιτίθεσαι...

Τι ακριβώς συμβαίνει φίλε μου???


Συμβαίνει πως ακριβώς αυτοί, τους οποίους εσύ χαρακτηρίζεις "ψεύτες" & "επικίνδυνους", χρησιμοποιούν στις ... "μελέτες" τους και στα βιβλία τους ως επιχειρήματα, φράσεις από το παραμύθι της Π.Δ, βασίζονται σε αυτές, δηλ. βασίζονται σε παραμύθια για να αποδείξουν έναν ισχυρισμό τους. Αυτοί λοιπόν, δεν έχουν το σθένος να πουν και να ενημερώσουν τους αναγνώστες τους πως για να αποδείξουν την ανακρίβεια π.χ ενός γεγονότος που περιγράφει η Κ.Δ, έχουν ΗΔΗ συνθηκολογήσει με την Ιστορικότητα της Π.Δ. [ Καλά, αυτό τώρα που λέω, εσύ ειδικά, δεν περιμένω να το καταλάβεις. Αλλά δεν το λέω για σένα ... ]

quote:
Εαρινός

Αλλα εσύ που γνωρίζεις ότι δεν είναι αλήθεια όλα όσα ισχυρίζονται??? [ Ποιοι ; οι ψεύτες και οι επικίνδυνοι ; ]
Πού ξέρεις ότι δεν έχει στόμα ας πούμε , τον έχεις απαντήσει κάπου και το ξέρεις??? [ Εσύ τι λες ; ]
Και γιατί θα πρέπει να έχει χέρια για να χαράξει κάτι??? [ 'Ελα ντε ... δεν θα μπορούσε π.χ με λεϊζερ να το χαράξει ... ; ]
Μήπως σκέπτεσαι ως άνθρωπος και ανθρωποποιείς και τον Θεό??? [ χα,χα,χα,χα! ρε Κάτμαν, είδες πουθενά εμένα να "ανθρωποποιώ" τον Θεό ;;; χα, χα, χα, χα! ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gianipseftis

Ο θεός έχει λόγο, δες παράδειγμα την ιστορία με τις 10 εντολές. [ Ποιες 10 εντολές ; Αυτές που χάραξε o θεός με αδαμαντοφόρο εργαλείο στην μαρμαρένια πλάκα, την οποία πλάκα την πήρε επ' ώμου ο Μωυσής και την κατέβασε από το Σινά ; Αγαπητέ μου, αν νομίζεις πως ο Λόγος έρχεται σε μαρμαρένιες πλάκες από όρη και βουνά, τι να σου πω ; Εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο, συνεπώς για μένα ... ποιες 10 εντολές ; Αν λαμβάνεις εσύ την Π.Δ ως ιστορικό ντοκουμέντο ... τι να σου πω ; Για μένα πάντως δεν υπάρχουν "10 εντολές", ούτε οι "10 εντολές" είναι ο λόγος του Θεού. O Θεός δεν έχει στόμα για να έχει λόγο, δεν έχει χέρια για να χαράξει κάτι, δεν ξέρει καν να μιλάει στην γλώσσα που θα καταλάβαινε ο Μωυσής και ο κάθε Μωυσής. Συνεπώς, ποιος θεός και ποιος λόγος του ; ]

Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”. [ Δεν είναι δική μου εκτίμηση αυτό. Είναι απλά ... αλήθεια. Η Κ.Δ είναι αφήγηση, εξιστόρηση. Εφεύρεση ή όχι, ο τρόπος γραφής της είναι αφηγηματικός, όχι αλληγορικός. Αυτά που είναι αλληγορικά, είναι κάποια σημεία που οι συγγραφείς αναφέρουν πως είναι λόγια του Ιησού. Οι λόγοι αυτοί και μόνο είναι αλληγορικοί, όχι ολόκληρη η Κ.Δ. Συμβολική είναι επίσης και η "Αποκάλυψη" του Ιωάννη. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως η Κ.Δ είναι γραμμένη σε αλληγορική μορφή. ] Η επιλογή αυτών των σημείων γίνεται από εσένα αυθαίρετα, και κατά το δοκούν. Γιατί? [ Δεν κάνω εγώ την επιλογή γιατί πολύ απλά, δεν είμαι εγώ αυτός ο οποίος παρουσιάζεται στο forum ως ειδήμονας. Άλλοι είναι αυτοί που θέλουν να κατέχουν τον τίτλο της αυθεντίας και μιλούν και γράφουν με απίστευτη σιγουριά. Εγώ απλώς σχολιάζω. Αν δεις τις απαντήσεις μου, εγώ δεν χρησιμοποιώ παραπομπές σε εδάφια (αν και θα μπορούσα να το κάνω, γιατί έχω κι εγώ πρόσβαση σε ιστορικά βιβλία, δεν είναι δηλ. αυτό προνόμιο μόνο κάποιων συγκεκριμένωνν μελών του forum), δεν χρησιμοποιώ δηλ. παραπομπές ακριβώς για να μην υποπέσω στο σφάλμα της επιλεκτικής χρήσης τους. ] Μήπως σε ενοχλεί η ερμηνεία που προκύπτει από την κανονική ροή των λόγων, και έτσι θα πρέπει να εφεύρεις μια δική σου ερμηνεία για να είναι συμβατή με την δική σου πίστη,αντίληψη, επιθυμία? [ Δεν με ενοχλεί καθόλου η ερμηνεία. Η οποιαδήποτε καλή ερμηνεία. Με ενοχλεί η αόριστη ερμηνεία, η αυθαίρετη ερμηνεία, η εντέχνως καμουφλαρισμένη ερμηνεία, η ψεύτικη ερμηνεία, κ.ο.κ ] Λες δηλαδή στα σημεία που σε ενοχλεί ο λόγος. Στοπ. Κάτι άλλο θέλει να πει εδώ. Δεν είναι δυνατόν να εννοεί αυτά που διαβάζω. Μήπως δηλαδή προσαρμόζει την ερμηνεία στην πίστη σου, ενώ θα έπρεπε η πίστη σου να διαμορφώνετε από την ερμηνεία? [ Δεν προσαρμόζω καμία ερμηνεία στην πίστη μου, γιατί πολύ απλά ... δεν έχω πίστη, δεν πιστεύω δηλ. σε καμία θρησκεία. Συνεπώς, να προσαρμόσω τι και που ; Δεν έχω πίστη αγαπητέ μου. Είμαι άπιστος, δεν διαβεβαιώ. ]

Για δες την περίπτωση, να είσαι ο ίδιος – χωρίς να το έχεις καταλάβει - “φανατικός οπαδός” που θέλει και έχει ανάγκη ύπαρξης ενός ειδώλου, ενός θεού, μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, ενός πολιτικοοικονομικού συστήματος , μιας εξωγήινης ανώτερης οντότητας κλπ κλπ? [ Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι. Είμαι π.χ φανατικός οπαδός των εκλαίρ απ' το "Plaisir", του "φοντί του διαβόλου" απ' το "Ούζου Μέλαθρον" και του τσίπουρου χωρίς γλυκάνισο απ' το "Τσινάρι". ]

Δεν θα πρέπει την ιστορία να την κρίνουμε αμερόληπτα, πριν δημιουργήσουμε την πίστη, ξεκινώντας δηλαδή από μηδενικό σημείο, και η γνώση που θα αποκτήσουμε θα μας οδηγήσει να διαμορφώσουμε την ιδέα, την άποψη, και αν θες την πίστη? [ Σου είπα : Δεν τίθεται θέμα πίστης για μένα ]

Είμαι σίγουρος πως αν το διαβάσεις ξανά αυτό, θα καταλάβεις πως πρόκειται για αντεπιχείρημα . [ Κι εγώ είμαι σίγουρος πως αν διαβάσεις ξανά όλη την πρόταση που γράφω, θα καταλάβεις τι γράφω ]

Αν εσύ κρίνεις αυθαίρετα και υποκειμενικά – σαν μεμονωμένο άτομο – πως μόνο σε 2 σημεία ο λόγος του Ιησού είναι αλληγορικός, ποιος θα επιβεβαιώσει πως εσύ έχεις δίκαιο και όχι ο ψηλός ή ο κοντός, που λένε και μπορούν να λένε, πως ο Ιησούς μιλά αλληγορικά σε 49 σημεία, αλλά και πάλι αυτοι καθώς και εσύ , θα είσαι λάθος για τον Doctor , που λέει πως όλη η Κ,Δ είναι αλληγορικά γραμμένη? [ Στο είπα : Μονάχα ο εαυτός σου μπορεί να επιβεβαιώσει το σωστό ή το λάθος, το δίκαιο ή το άδικο των συνανθρώπων σου. ] Αυτό δεν οδηγεί σε αιρετικές ερμηνείες και δογματισμούς? [ Όχι, αυτό οδηγεί απλά ... σε διαφορετικές απόψεις ]


Edited by - zip on 10/09/2011 11:12:49


Εμ πες το βρε φίλε πως δεν πιστεύεις σε Παλαιά και Νέας κοπής διαθήκες.
Και κάθομαι και γράφω ολόκληρα κατεβατά, για να σε ..... “συνετίσω”

Και να σου πω και μια αστεία σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου?
Λέω!
Ρε μπας ο zyp να έβαλε στο μάτι την θέση του Ψηλού στας Βρυξέλλες?
Πολλά τα λεφτά πατριώτη!!!! .... λέω!!!

Που πάει μερικές φορές το μυαλό όταν το μπλέκουν με αλληγορίες

Η μήπως πράγματι ισχύει το σενάριο των Βρυξελλών?

Μιά άλλη εξήγηση – και αυτή παίζει – είναι να θέλεις να σπάσεις πλάκα με τον Μακεδόνα.
Ναι αλά μετά από λίγο το κατάλαβε και σε άφησε με το δούλεμα στο χέρι.

Τρίτη και τελευταία εκδοχή – όμοια ισχυρή και αυτή – να ψηλοβαριόσουνα στο διάστημα που ο Νικόμαχος έλειπε σε διακοπές, και δεν είχες τι να κάνεις,και βρήκες αυτή τη λύση.
Σωστά?

Υ.Γ

Καλά βρε αθεόφοβε, τα “εύγε” και τα “ζήτω” του Ψηλού, δεν σε προβλημάτισαν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ...τελικά έχει δίκιο ο Μακεδόνας...
Άρτσι μπούρτζι και λουλάς είσαι...

" Καλά, αυτό τώρα που λέω, εσύ ειδικά, δεν περιμένω να το καταλάβεις. Αλλά δεν το λέω για σένα.."

Κάτι σαν αυτό που με ρώτησες σχετικά με κάτι που είπε ο φίλος "D.I" και με την κοσμοθεωρία...
Τελικά κοιμάσαι και ονειρεύεσαι...
Συνέχισε...

"..για να αποδείξουν την ανακρίβεια π.χ ενός γεγονότος που περιγράφει η Κ.Δ, έχουν ΗΔΗ συνθηκολογήσει με την Ιστορικότητα της Π.Δ".

http://www.youtube.com/watch?v=yA1czh8K0hs

Εγκέφαλέ μου εσύ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis
quote:

quote:
Doctor
Συμφωνώ, ειδικά στο σημείο που λες ότι όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει, ενώ όποιος δεν θέλει να καταλάβει όσο ξεκάθαρο, όσο απλό, όσο λαϊκό και να είναι το κείμενο, δεν πρόκειται να το "καταλάβει" ποτέ. Θα προσθέσω όμως ότι το νόημα ενός κειμένου δεν είναι απαραίτητα μόνο ένα. Π.χ. ας πούμε ότι εγώ έρχομαι και σου λέω "Αριθμός 4". Τίποτα περισσότερο. Τι θα καταλάβεις; Αν το πεις σε ένα παιδί θα σου πει "αριθμός τέσσερα τι; τι πράγμα;". Αν το πεις σε ένα λυκειόπαιδο που ξέρει μαθηματικά θα σου πει "Αριθμός 4 πάει να πει δύο εις την δευτέρα (2^2) ή 16/4 ή 2*2". Αν το πεις σε έναν ρατσιστή θα σου πει "Τέσσερα είναι (π.χ.) τα Ινδουιστικά έθνη (δε ξέρω πόσα είναι), άρα πρέπει να τα σφάξουμε". Αν το πεις σε κάποιον που μελετά την αρχαία φιλοσοφία θα σου πει "Τέσσερα είναι τα στοιχεία της φύσης: αέρας, φωτιά, νερό, γή". Θέλω να πω δηλαδή, ότι μια φράση ανάλογα με το επίπεδο της γνώσης, της εμπειρίας και του εσωτερικού κόσμου του άλλου μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Ακόμα και αυτό το πόστ που διαβάζεις τώρα αλλιώς θα το ερμηνεύσει π.χ. μια γιαγιά, αλλιώς ένας νέος, αλλιώς ένας εθνικιστής, αλλιώς ένας κάτοικος της Γουατεμάλα κοκ.


Βρε ντοκτορ, αυτό που λές είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Δεν αντέχει κανένα σοβαρό σχολιασμό.
Διάβασε ξανά τι έγραψες, και θα καταλάβεις τι θέλω να πω (μπορεί να καταλάβεις, δεν είμαι πλέον σίγουρος)


Επιχείρημα για τι πράγμα; Σχόλιο είναι πάνω στην άποψη του ΚΑΒΕΙΡΟΥ. Διάβαζε καλύτερα παρακαλώ.
quote:
Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”.
Μάλλον ρωτάς γιατί δεν πρόσεξες ότι το ευαγγέλιο είναι γεμάτο παραβολές. Κοίτα ξανά για να σου λυθεί η απορία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ πες το βρε φίλε πως δεν πιστεύεις σε Παλαιά και Νέας κοπής διαθήκες.
Και κάθομαι και γράφω ολόκληρα κατεβατά, για να σε ..... “συνετίσω”

Και να σου πω και μια αστεία σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου?
Λέω!
Ρε μπας ο zyp να έβαλε στο μάτι την θέση του Ψηλού στας Βρυξέλλες?
Πολλά τα λεφτά πατριώτη!!!! .... λέω!!!

Που πάει μερικές φορές το μυαλό όταν το μπλέκουν με αλληγορίες

Η μήπως πράγματι ισχύει το σενάριο των Βρυξελλών?

Μιά άλλη εξήγηση – και αυτή παίζει – είναι να θέλεις να σπάσεις πλάκα με τον Μακεδόνα.
Ναι αλά μετά από λίγο το κατάλαβε και σε άφησε με το δούλεμα στο χέρι.

Τρίτη και τελευταία εκδοχή – όμοια ισχυρή και αυτή – να ψηλοβαριόσουνα στο διάστημα που ο Νικόμαχος έλειπε σε διακοπές, και δεν είχες τι να κάνεις,και βρήκες αυτή τη λύση.
Σωστά?



Τέταρτη εκδοχή: Τίποτα απ' όλα τα παραπάνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 12:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Εμ πες το βρε φίλε πως δεν πιστεύεις σε Παλαιά και Νέας κοπής διαθήκες.
Και κάθομαι και γράφω ολόκληρα κατεβατά, για να σε ..... “συνετίσω”

Και να σου πω και μια αστεία σκέψη που πέρασε από το μυαλό μου?
Λέω!
Ρε μπας ο zyp να έβαλε στο μάτι την θέση του Ψηλού στας Βρυξέλλες? [ Μπα ... δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες ... ]
Πολλά τα λεφτά πατριώτη!!!! .... λέω!!!

Που πάει μερικές φορές το μυαλό όταν το μπλέκουν με αλληγορίες

Η μήπως πράγματι ισχύει το σενάριο των Βρυξελλών? [ Ποιο σενάριο ; ]

Μιά άλλη εξήγηση – και αυτή παίζει – είναι να θέλεις να σπάσεις πλάκα με τον Μακεδόνα. [ Τον macedon δεν τον γνωρίζω. Και συνήθως με ανθρώπους που δεν γνωρίζω, δεν σπάω τόσο εύκολα πλάκα. Ότι είπα στον macedon, του το είπα απολύτως σοβαρά. Κατάλαβε αυτός ... ]
Ναι αλά μετά από λίγο το κατάλαβε και σε άφησε με το δούλεμα στο χέρι.

Τρίτη και τελευταία εκδοχή – όμοια ισχυρή και αυτή – να ψηλοβαριόσουνα στο διάστημα που ο Νικόμαχος έλειπε σε διακοπές, και δεν είχες τι να κάνεις,και βρήκες αυτή τη λύση.
Σωστά? [ Λάθος ]

Υ.Γ

Καλά βρε αθεόφοβε, τα “εύγε” και τα “ζήτω” του Ψηλού, δεν σε προβλημάτισαν? [ Γιατί να με προβληματίσουν ; ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gianipseftis
quote:

quote:
Doctor
Συμφωνώ, ειδικά στο σημείο που λες ότι όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει, ενώ όποιος δεν θέλει να καταλάβει όσο ξεκάθαρο, όσο απλό, όσο λαϊκό και να είναι το κείμενο, δεν πρόκειται να το "καταλάβει" ποτέ. Θα προσθέσω όμως ότι το νόημα ενός κειμένου δεν είναι απαραίτητα μόνο ένα. Π.χ. ας πούμε ότι εγώ έρχομαι και σου λέω "Αριθμός 4". Τίποτα περισσότερο. Τι θα καταλάβεις; Αν το πεις σε ένα παιδί θα σου πει "αριθμός τέσσερα τι; τι πράγμα;". Αν το πεις σε ένα λυκειόπαιδο που ξέρει μαθηματικά θα σου πει "Αριθμός 4 πάει να πει δύο εις την δευτέρα (2^2) ή 16/4 ή 2*2". Αν το πεις σε έναν ρατσιστή θα σου πει "Τέσσερα είναι (π.χ.) τα Ινδουιστικά έθνη (δε ξέρω πόσα είναι), άρα πρέπει να τα σφάξουμε". Αν το πεις σε κάποιον που μελετά την αρχαία φιλοσοφία θα σου πει "Τέσσερα είναι τα στοιχεία της φύσης: αέρας, φωτιά, νερό, γή". Θέλω να πω δηλαδή, ότι μια φράση ανάλογα με το επίπεδο της γνώσης, της εμπειρίας και του εσωτερικού κόσμου του άλλου μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Ακόμα και αυτό το πόστ που διαβάζεις τώρα αλλιώς θα το ερμηνεύσει π.χ. μια γιαγιά, αλλιώς ένας νέος, αλλιώς ένας εθνικιστής, αλλιώς ένας κάτοικος της Γουατεμάλα κοκ.


Βρε ντοκτορ, αυτό που λές είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?
Δεν αντέχει κανένα σοβαρό σχολιασμό.
Διάβασε ξανά τι έγραψες, και θα καταλάβεις τι θέλω να πω (μπορεί να καταλάβεις, δεν είμαι πλέον σίγουρος)


Επιχείρημα για τι πράγμα; Σχόλιο είναι πάνω στην άποψη του ΚΑΒΕΙΡΟΥ. Διάβαζε καλύτερα παρακαλώ.
quote:
Φίλε zyp είναι προφανώς δική σου εκτίμηση πως ο λόγος του Ιησού σε “ορισμένα σημεία του είναι αλληγορικός”.
Μάλλον ρωτάς γιατί δεν πρόσεξες ότι το ευαγγέλιο είναι γεμάτο παραβολές. Κοίτα ξανά για να σου λυθεί η απορία.


Μιλώ για το παράδειγμα/επιχείρημά σου αν κατάλαβες με την απλή αναφορά , “αριθμό 4”

Δοκτορ έχεις μπλέξει τις παραβολές με τις αλληγορίες?
Οι παραβολές δεν είναι αλληγορίες αλλά παρομοιώσεις με γνωστές καταστάσεις, και γίνονται για να “περάσει” ο Ιησούς το νόημα του όρου “βασιλεία των ουρανών” , μια ορολογία που ήταν παντελώς καινούργια για τους απλούς ακροατές της διδασκαλίας/θεωρίας του

Έλεγε και ξανά έλεγε δηλαδή, παρομοιάζω την “βασιλεία των ουρανών” με κείνο, και με το άλλο και το παράλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως σκέπτεσαι ως άνθρωπος και ανθρωποποιείς και τον Θεό??? [ χα,χα,χα,χα! ρε Κάτμαν, είδες πουθενά εμένα να "ανθρωποποιώ" τον Θεό ;;; χα, χα, χα, χα! ]

Mea culpa..δεν απευθυνόταν σε σένα..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Mea culpa..δεν απευθυνόταν σε σένα..


Σε ποιον απευθυνόταν ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτούς που ανθρωποποιούν τον "Θεό"...όποιοι είναι αυτοί!
Απάντησα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
gianipseftis

Καλά βρε αθεόφοβε, τα “εύγε” και τα “ζήτω” του Ψηλού, δεν σε προβλημάτισαν?


Λωποδυτάκο ψευτογιαννάκο, όσο και να προσπαθείς να ελιχθείς δεν σε σώζει τίποτα.
Άστο, γελιοποείσαι ακόμη περισσότερο.

Του zip του βγάζω το καπέλο γιατί σας έβαλε στη γονιά σας.
Η αμηχανία σας είναι έκδηλη. "Το ρουφιάνο το zip, αφού δεν είναι, ή τουλάχιστον, δεν δηλώνει, Χριστιανός, τι σκατά λάσπη μπορούμε να του πετάξουμε τώρα;", ακούγεται να φωνάζει το ταλαίπωρο μυαλό σας.

Πού τα επιχειρήματά σας; Που είναι η εξυπνάδα σας; Μόνο ουρλιαχτά και εξυπνάδες απέναντι στον απλό και άκρως εμπεριστατωμένο λόγο του zip.

Τα "εύγε", τα "ζήτω", καθώς και το σεβασμό του Ψηλού, και όχι μόνο του Ψηλού, ο zip τα κέρδισε γιατί τα αξίζει.
Θες να σου πω εσύ/σεις τι αξίζετε; ..... Άστο, μεγάλο παιδί είσαι, το καταλαβαίνεις από μόνος σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 13:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δοκτορ έχεις μπλέξει τις παραβολές με τις αλληγορίες?
Οι παραβολές δεν είναι αλληγορίες αλλά παρομοιώσεις με γνωστές καταστάσεις, και γίνονται για να “περάσει” ο Ιησούς το νόημα του όρου “βασιλεία των ουρανών” , μια ορολογία που ήταν παντελώς καινούργια για τους απλούς ακροατές της διδασκαλίας/θεωρίας του

Έλεγε και ξανά έλεγε δηλαδή, παρομοιάζω την “βασιλεία των ουρανών” με κείνο, και με το άλλο και το παράλλο.



Όταν άλλο πράγμα λες και άλλο πράγμα εννοείς, μιλάς αλληγορικά. Σε πολλά λεξικά θα βρεις την παραβολή ως συνώνυμο της αλληγορίας. Η καινή διαθήκη έχει και αλληγορίες και παραβολές και παρομοιώσεις. Ο διαχωρισμός τους δεν είναι πάντα εύκολος γιατί η αλληγορία βασίζεται κατα κύριο λόγο στην παρομοίωση.

Στο Κατα Μάρκον ας πούμε έχουμε:

"Καὶ ἦσαν οἱ μαθηταὶ Ἰωάννου καὶ οἱ τῶν Φαρισαίων νηστεύοντες. καὶ ἔρχονται καὶ λέγουσιν αὐτῷ διατὶ οἱ μαθηταὶ Ἰωάννου καὶ οἱ τῶν Φαρισαίων νηστεύουσιν, οἱ δὲ σοὶ μαθηταὶ οὐ νηστεύουσι; καὶ εἶπεν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· μὴ δύνανται οἱ υἱοὶ τοῦ νυμφῶνος, ἐν ᾧ ὁ νυμφίος μετ᾿ αὐτῶν ἐστι, νηστεύειν; ὅσον χρόνον μεθ᾿ ἑαυτῶν ἔχουσι τὸν νυμφίον, οὐ δύνανται νηστεύειν. ἐλεύσονται δὲ ἡμέραι ὅταν ἀπαρθῇ ἀπ᾿ αὐτῶν ὁ νυμφίος, καὶ τότε νηστεύσουσιν ἐν ἐκείναις ταῖς ἡμέραις. οὐδεὶς ἐπίβλημα ῥάκους ἀγνάφου ἐπιῤῥάπτει ἐπὶ ἱματίῳ παλαιῷ· εἰ δὲ μήγε, αἴρει τὸ πλήρωμα αὐτοῦ, τὸ καινὸν τοῦ παλαιοῦ καὶ χεῖρον σχίσμα γίνεται. καὶ οὐδεὶς βάλλει οἶνον νέον εἰς ἀσκοὺς παλαιούς· εἰ δὲ μή, ῥήσσει ὁ οἶνος ὁ νέος τοὺς ἀσκούς, καὶ ὁ οἶνος ἐκχεῖται καὶ οἱ ἀσκοὶ ἀπολοῦνται· ἀλλὰ οἶνον νέον εἰς ἀσκοὺς καινοὺς βλητέον. "

Το οτι ο Χριστός χρησιμοποιούσε αλληγορίες είναι γνωστό. Δεν είναι κάτι που το λέει ο Ζιπ, είναι γνωστό τοις πάσι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2011, 14:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Ρωτάω λοιπόν εγώ τώρα : Πως προκύπτει πως η φράση "ὁ μὴ ὢν μετ᾿ ἐμοῦ κατ᾿ ἐμοῦ ἐστι, καὶ ὁ μὴ συνάγων μετ᾿ ἐμοῦ σκορπίζει." είναι λόγια που ειπώθηκαν από τον Ιησού ... ως "παρακαταθήκη" για τους οπαδούς του Πως προκύπτει ότι υπαγορεύει το ιερατείο να την εφαρμόζει ακόμη και σήμερα, 2000 χρόνια μετά ; Και να προσθέσω κι ακόμη μία ερώτηση σχετικά με αυτό το ευτελέστατο τέχνασμα "(σύμφωνα με τους συγγραφείς των ευαγγελίων)". Που ακριβώς λένε οι συγγραφείς των ευαγγελίων πως η συγκεκριμένη φράση του Ιησού είναι παρακαταθήκη για τους οπαδούς του

Προκύπτει από τα ιστορικά γεγονότα που ακολούθησαν προκειμένου να επιβληθή από το ιερατείο και τους αυτοκράτορες στις κτήσεις της τότε Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας , η πιο αιματοβαμμένη θρησκεία που γνώρισε ποτέ ο πλανήτης και οι ιστορικοί την ταυτίζουν με θεομηνία , και που την πλήρωσε ακριβά ιδιαίτερα ο ελληνισμός .
Ας πάρουμε όμως τα γεγονότα από την αρχή.....

Όλα αρχίζουν όταν το 313-14 ο ηλιολάτρης Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος βλέποντας ότι τον βολεύει πολιτικά ο χριστιανισμός , όπως τον διαμόρφωσε ο Παύλος , για να τον επιβάλλεη σαν ενιαία θρησκεία στην αυτοκρατορία του , τον αναγνωρίζει και κτίζεται στη Ρώμη η πρώτη χριστιανική Βασιλική . Αμέσως μετά την νομιμοποίησή της από τον Κωνσταντίνο, η Χριστιανική Εκκλησία αρχίζει την επίθεσή της κατά των θρησκειών των Εθνικών . Στις 17 Δεκεμβρίου ο Κωνσταντίνος απαγορεύει με έδικτό του την τέλεση θυσιών , και το ίδιο έτος ο Παχώμιος, οργανώνει τους προβληματικούς της ερήμου σε συμπαγείς κοινότητες υποχρεωμένες ν' ακολουθούν συγκεκριμένους κανόνες και γίνεται ο ιδρυτής του αντικοινωνικού φαινομένου «Μοναχισμός», ο οποίος θα παίξει τον πιο αποφασιστικό ρόλο του «προγεφυρώματος» στα έθνη – στόχους , και στην άγρια επέκταση του Χριστιανισμού με διωγμούς και σφαγές κατά των «αντιπάλων» του .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy