ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 αστρική προβολή (μέρος πρώτο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 12:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
καλημερα
σ’ευχαριστω Θωθ για την απαντηση.Απο αυτά τα οποια καταθεττεις αντιλαμβανομαι ότι ο «αστρικος κοσμος» είναι ενας κοσμος μορφων , αρα υφισταται στους νομους ειτε του τοπου ειτε του χρόνου.Οχι όμως και των δυο μαζί διότι όπως αναφερεις είναι ευπλαστος.Αν είναι το πεδιο όπου, όπως εχει αναφερθει μεχρι τώρα, που ‘παμε’ όταν κοιμομαστε τοτε το μόνο που καταργειται είναι η εννοια του χώρου: οτιδηποτε και αν ‘σκεφτω’ στον υπνο μου παιρνει σχημα μέσα στο χρόνο : ‘σκεφτομαι’ την κοπελα μου και την βλεπω σε καποιο σταδιο της ηλικιας της. Είναι όμως η κοπελα μου?Οχι διότι εάν εμενα με ‘ονειρευοντουσαν’ δεκα ανθρωποι ταυτοχρονα που θα πρωτοπηγαινα? Η εννοια του χρόνου που υπαρχει σ’αυτό πεδιο το κάνει απαγορευτικο.Αρα, όπως πολύ σωστά αναφερεις, πλαθω την μορφη της με βοηθο το συναίσθημα: αυτή η μορφη δεν εχει συνειδηση παρά αυτή που της δίνει το δικο μου συναίσθημα: ποτε την βλεπω να είναι λυπημενη, ποτε χαρουμενη, ποτε με φοβιζει κλπ.Αν δεν μπορω να ελεγξω το συναίσθημα μου τοτε δεν μπορω να ελεγξω και το δημιουργημα μου…. «κωφα και αλλαλα πνευματα» αναφερεται καπου,σε καποια πολύ παρεξηγημενα λογια.

Αν αυτος είναι ο «δικος μου αστρικος κοσμος» μπορω να παω ‘επισκεψη’ στον δικο σου? Πως όμως θα τον ξεχωρισω μιας και αντιλαμβανομαι τον δικο μου σαν τον Έναν?Η κινηση (επισκεψη) αυτή ονομαζεται «αστρικο ταξιδι»? Κι αν ναι τι σχέση μπορεί να εχει με την «εξωσωματωση»?

Αν στον «αστρικο κοσμο» καταργειται η εννοια του χώρου πως θα ονομασω το πεδιο που καταργειται και η εννοια του χρόνου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 14:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Καλές σκέψεις, Morent11

Μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω αξιόπιστα και σίγουρα αλλά κι εγώ μόνο εικασίες μπορώ να κάνω.

Βέβαια με βοηθάει το γεγονός ότι οι αναγνώσεις μου και τα ερεθίσματα από το περιβάλλον συνηγορούν στις εμπειρίες μου. Κοίτα τι λέει ένας συγγραφέας για αυτήν την κατάσταση:

«Ο άνθρωπος που το υψηλότερο είδος της ευτυχίας του στη γη είχε επικεντρωθεί στην άσκηση της αφοσίωσης, στο Ντεβαχάν [ο παράδεισος των Ινδουιστών] δεν θα στερηθεί κανένα από τα πρόσωπα που αγαπούσε. Αλλά θα ρωτήσετε αμέσως, αν κάποιο από αυτά τα πρόσωπα δεν είναι κατάλληλο για το Ντεβαχάν, τότε τί συμβαίνει; Η απάντηση είναι ότι δεν έχει σημασία. Γι’ αυτόν που τα αγαπούσε θα είναι εκεί. Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά ακόμη για να δώσουμε μία γενική εικόνα, το Ντεβαχάν είναι μία υποκειμενική κατάσταση». A.P.SINNET, Εσωτερικός Βουδδισμός, σελ. 89.

Όσο για την σύνδεση των υποκειμενικών κόσμων μεταξύ τους, υποθέτω ότι είναι κι αυτή ένα είδος διαδραστικής μίξης προσδοκιών μεταξύ υποκειμένων. Είναι σαν αυτό που με "κάρφωσε" στην ταινία "6η Αίσθηση", δηλαδή η φράση: "Οι νεκροί βλέπουν αυτό που θέλουν να δουν". Αν την έχεις δει θα έχεις καταλάβει για παράδειγμα την στάση του φαντάσματος του ψυχίατρου και την ψευδαίσθηση στην οποίαν ζει. Ή στην ταινία "Θα σε βρω στον Παράδεισο" όπου στον "κόσμο-παράδεισο" του γιατρού εισβάλλει ένα δένδρο που δεν το είχε πλάσει ο ίδιος αλλά ήταν από ένα ζωγραφικό πίνακα που σχεδίαζε η ζωντανή γυναίκα του.

Γενικά είναι ένα θέμα στο οποίο είμαι ανοιχτός και αρπάζω κάθε ευκαιρία που μου δίνεται για να κατανοήσω το τι συμβαίνει πραγματικά.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 14:27:32  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε seeker, βασικά προσπαθώ να βγάζω (κατα το δυνατόν) τις αρνητικές σκέψεις/παρουσίες από το μυαλό μου κατά την διάρκεια της ΑΠ και φαντάζομαι ότι είμαι "λουσμένη" από ένα λευκό φως, το οποίο με προστατεύει από τα ΠΑΝΤΑ.

Αυτές οι παρουσίες που αναφέρεις, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα πέρα από το να σε τρομοκρατήσουν. Και θα φύγουν όταν αυστηρά τους το ζητήσεις. Όπως καταπληκτικά θέτει ο φίλος thoth, "εάν δεν ελέγχεις την φαντασία σου αυστηρά και την ικανότητα οραματισμού, από κάποια στιγμή και μετά δεν ορίζεις το περιβάλλον σου", πρέπει να ελέγχεις απόλυτα τις σκέψεις σου & τα αιτήματά σου. Γι' αυτό και προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να δημιουργούμε (όπως έχω ακούσει ότι κάνουν αρκετοί) ένα αστρόσωμα-αντίγραφο του εαυτού μας, το οποίο "στέλνουμε να ταξιδεύει στον αστρικό κόσμο". Είναι πολύ επικίνδυνο και κάποια στιγμή μπορεί να πάρει στέρεα μορφη στο μυαλό μας...

Thoth, σ' ευχαριστώ με έχεις βοηθήσει πολύ με τα όσα γράφεις. Να 'σαι καλά.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 18:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11
καλησπερα

Thoth ευχαριστω για την αποκριση σου.
Αν ο «αστρικος μου κοσμος» διαμορφωνεται από τις δικες μου σκεψεις και επιθυμίες τοτε πολύ ευκολα μπορω να αντιληφθω τι εννοει το κειμενο το οποίο παραθετεις: αν στην καθημερινοτητα μου συνειδητα φερομαι με ανιδιοτελη αγαπη,χωρις μνησικακιες,με κατανόηση,χωρις συναισθηματικη φορτιση τοτε ο «αστρικος μου κοσμος» γεμιζει με προσωπα,μορφες και καταστασεις οι οποιες είναι ποτισμενες από την θεληση μου για αγαπη και αρμονία.

Εχει αναφερθει πιο πανω ότι μπαινουμε σ’ αυτόν τον κοσμο κατά την διάρκεια του υπνου μας.Η συνειδητοτητα μας μεταφερεται στο αστρικο πεδιο προσωρινα.Αν γινει μονιμα?Αν το παχυλο μας σωμα ‘πεθανει’? Τοτε ζουμε σε εκεινον τον κοσμο?Εναν κοσμο που όπως ειπαμε τα θελω μας διαμορφωνουν? Αν στις ερωτησεις αυτές απαντησω ναι , τοτε μπορω να αντιληφθω και να εξηγησω την φραση: Οι νεκροι βλεπουν αυτό που θελουν να δουν.

Η συνειδητοτητα μου σ’αυτό το πεδιο πρεπει να εχει μορφη.Τι μορφη λοιπόν εχω?Ποιο είναι το αστρικο μου σωμα?
Γιατί εάν δεν εχω μια αφετηρια(που δεν μπορεί να είναι άλλο τιποτε από το εγω μου) πως θα μπορεσω να κινηθω?

Μιας και καπου αναφερθηκε για καταληψη παχυλου σωματος, όταν η συνειδητοτητα μου δεν «κατοικει» το ψυχικο μου σωμα, αυτό για δεν το καταλαμβανει καποιος?
Ή όταν τοσα παχυλα σωματα την κάθε μερα εγκαταλειπονται από την «ψυχή» που κατοικουσε εκει γιατί δεν καταλαμβανονται?

Υ.Γ Τις ταινιες δεν τις εχω δει, οποτε δεν μπορω να μιλησω πανω σε αυτές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 19:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΠΙΔΗ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΘΑ ΘΕΛΑΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ, ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ:

ΜΑΘΗΜΑ 1 ΡΥΘΜΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ

ΠΑΡΤΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥ, ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΤΕ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΚΡΑΤΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΣΑΣ 2 ΧΤΥΠΟΥΣ ΕΚΠΝΕΥΣΤΕ 4 ΧΤΥΠΟΥΣ ΚΡΑΤΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ ΣΑΣ 2 ΧΤΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΣΠΝΕΥΣΕ ΓΙΑ 4 ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ. ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΓΙΑ 10 ΩΡΕΣ.

ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΤΩΡΑ.

Κάνε ότι θέλεις αλλά μην κάνεις ότι δεν θες να σου το κάνουν...
THE POWER OF THREE WILL SET YOU FREE
ΓΗ ΑΕΡΑΣ ΦΩΤΙΑ ΝΕΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 12:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΣΥΚΟΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΖΑΛΑΔΑ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΘΟΛΟΝΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ, ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΕΜΕΙ Κ.Α. ΑΛΛΑ ΣΥΜΕΡΑ, ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΣΙΚΟΘΙΚΑ, ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Η ΖΑΛΑΔΑ ΠΙΟ ΔΥΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΕΤΡΕΜΕ ΚΑΙ ΒΡΕΘΙΚΑ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 12:40:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον για ορθοστατική υπόταση το βλέπω... καμία σχέση με ΑΠ

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 12:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
Α ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ.


ΣΤΗ ΜΕΛΟΔΙΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΑΣ Η ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ ΒΓΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ? (ΑΣΧΕΤΟ)

Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DimitrisD
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DimitrisD
Γεια σας φίλοι!
Χαίρομαι που βρήκα ένα τόσο ενδιαφέρον site!

Φίλε wicca δοκίμασε να μη σηκώνεσαι απότομα
από το κρεββάτι, αλλά να κάθεσαι πρώτα λίγο
και μετά να σηκώνεσαι. Όπως είπε και η
oneiric1 πρόκειται περί ορθοστατικής υπότασης.

Άσχετο : σόρρυ το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει
με Α.Π., αλλά επειδή αναφέρθηκε : έχω παρατηρήσει
πως sleep paralysis μου συμβαίνει μόνο όταν
είμαι ανάσκελα ξαπλωμένος, ποτέ μπρούμυτα η πλάγια.
Και αναρωτιέμαι βέβαια γιατί. Ξέρει κανείς περισσότερα;

Φιλικά
Δημήτρης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 18:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
quote:
έχω παρατηρήσει
πως sleep paralysis μου συμβαίνει μόνο όταν
είμαι ανάσκελα ξαπλωμένος, ποτέ μπρούμυτα η πλάγια.
Και αναρωτιέμαι βέβαια γιατί. Ξέρει κανείς περισσότερα;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΤΟ SLEEP PARALISIS ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΑΣΗ?


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DimitrisD
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 00:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DimitrisD
Όχι άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

~Το γέλιο είναι το καλύτερο φάρμακο~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 13:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SLEEP PARALISIS????

Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DimitrisD
Νέο Μέλος

Germany
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 01:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DimitrisD
Ψάξε λίγο στις προηγούμενες απαντήσεις σ αυτό το topic.
Σε γενικές γραμμές όταν σε παίρνει ο ύπνος ή όταν ξυπνάς
δε μπορείς να κινηθείς για λίγα δευτερόλετα, όταν σου
συμβαίνει.
Περνάει γρήγορα και δε πρέπει να σε φοβίζει
καθόλου...

~Το γέλιο είναι το καλύτερο φάρμακο~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 03:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis
Kαλημερα σ'όλους
Ανακάλυψα μολις πριν απο τρεις ημέρες (δυστυχως) αυτό το site.Ειναι πολύ ευχάριστο να βρίσκεις τόσες πολλές γνώμες γιά τόσα πολλά "δύσκολα" θέματα.Μια επιπλέον σκέψη θα μπορούσε να είναι ότι
η ΑΠ σου ανοίγει πύλες άλλων διαστάσεων,χωρίς χθές,σήμερα,αυριο.
Δεν είναι τέλος αλλά ΑΡΧΗ.
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aris24
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aris24
dimitris d: σχετικα με το sleep paralysis που ανεφερες.οντως τις περισσοτερες φορες που συμβαινει βρισκομαστε ανασκελα.προσωπικα μια φορα μονο απο τις 10 ,μου ετυχε να βρεθω πλαγια κοιμωμενος, στην ακρη του κρεβατιου παραλυμενος.το ειχα αναφερει και εγω σε αυτο το topic ψαχνωντας για καποια σχεση μεταξυ sleep paralysis kai αστρικης προβολης αλλα δεν μπορεσα να βγαλω καποιο συμπερασμα.

wicca:διαβαζουμε το ιδιο βιβλιο αστρικης προβολης απο τις εκδοσεις κονιδαρη.οι ασκησεις που περιγραφει και που πρεπει να κανει καποιος μου φαινονται αρκετα δυσκολες και επιπονες.εννοω οτι ειναι δυσκολο για καποιον να κανει αυτες τις ασκησεις καθε μερα ,στo ιδιο σημειο,την ιδια ωρα και καθε μερα.προσεχωντας συχρονως την διατροφη και ορισμενες συνηθειες του.εγω π.χ που δουλευω πρωι-απογευμα και που ελευθερος χρονος μενει μετα τις 9 το βραδυ θα πρεπει να μην ξαναβγω εξω και να κοψω πολλες συνηθειες.τωρα καταλαβαινω καποιους συνομιλητες που μιλησαν για κοινωνικη απομωνοση,μηδεν προσωπικη και ερωτικη ζωη,ανωμαλιες στο νευρικο συντημα κτλ στην προσπαθεια να πετυχουν την πολυποθητη α.π.θελω να σε ρωτησω αν εσυ εχεις μπει σε αυτη την διαδικασια εφαρμογης των ασκησεων και τι εχεις αποκομισει μεχρι τωρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 23:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΝΑΙ, ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΩΣΕΙΣ ΚΟΝΙΔΑΡΗ.
...ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ...
ΑΠΛΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΥΝΙΔΕΙΤΗ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΥΝΔΙΝΟ.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 23:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΦΙΛΕ ΑΡΗΣΤΗΔΗ (ΣΕ ΞΕΧΑΣΑ)
ΝΑΙ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΗΣΗ...ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΕ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΠΩΣ ΣΕ ΤΥΛΙΓΟΥΝ ΣΚΙΕΣ.
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actionmail
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 09:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actionmail
Ολα αυτά υπάρχουν και εμένα μου έχουν συμβεί αλλά όλα αυτά και άλλα τόσα δεν είναι τώρα η στιγμή να τα γνωρίσουμε
Είναι τόσο επικίνδυνα
Δεν είναι παιχνίδι
Ακόμα και την ώρα που πεθαίνουμε είναι ο φύλακας άγγελός μας που μας συνοδεύει και μας προφυλάσει και γίνετε ολόκληρη μάχη για το που θα καταλήξουν οι ψυχές μας
Πόσο επικίνδυνο αλήθεια να βγαίνουμε μόνοι μας σε ένα τέτοιο κόσμο που κακά όντα περιμένουν να μας κατασπαράξουν
Γιατί ο σατανάς μισεί αφάνταστα τον άνθρωπο
Δεν είναι αστεία αυτά
Ολα ο Θεός τα έφτιαξε ωραία και σωστά και γνωρίζει πότε πρέπει και τι πρέπει
Αυτά τα χωράφια δεν είναι για να τα βαδίζουμε τώρα λες και είναι ένα αστείο πείραμα
Δεν είναι πείραμα !!!!!!!!
Διάβασα ότι μπορεί το σώμα την ώρα που είναι άδειο να καταληφθεί από πνεύματα άλλα "δαίμονες"
Αξίζει τέτοιο πείραμα ? Οι 9 στους δέκα είχαν δυσάρεστες εμπειρίες
Παρακαλούν να μη το είχαν ξεκινήσει
Ετσι και ανοίξεις τέτοια πύλη μετά άντε να ησυχάσεις
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ το ξαναλέω
Η πιο τρανή απόδειξη ότι υπάρχει κίνδυνος από δαίμονες είναι ο εξής
Κάνε το σταυρό σου εκείνη τη στιγμή
Ανέφερε το όνομα του Χριστού
Ανέφερε το όνομα της Παναγίας
Και θα δείτε που όλα θα εξαφανιστούν και θα ηρεμήσουν
Αν αυτό ήταν θεική ενέργεια και ήταν ελεύθερο στον καθένα μας να παίζει , θα ήταν μια εμπειρία απίστευτης γαλήνης και ευτυχίας χωρίς ίχνος φόβου
Ισως γελάσετε κάποιοι και κοροίδέψετε κάποιοι αυτά που λέω μιας και στις μέρες μας όποιος μιλήσει για Θεό φαντάζει αστείος αλλά δεν το παίζω ότι γνωρίζω πολλά
Απλά και εγώ είχα τέτοια εμπειρία , το λεγόμενο "ίσκιωμα"
Οντως ένα βουητό , και ένα σφύξιμο και μούδιασμα , και προσπαθούσα να κουνηθώ και δεν μπορούσα και με πόναγε το στόμα , προσπαθούσα να πω το "πάτερ ημών" και δεν μπορούσα να κουνήσω το στόμα μου και να βγει φωνή και τρόμαξα τόσο που είπα " Κύριε Ιησού Χριστέ σου παραδίδω το πνεύμα μου ( ούτε κατάλαβα πως μου ήρθε να πω κάτι τέτοιο ) ένιωσα ότι έφευγα από τη ζωή , και τότε ένα δυνατό φως είδα και έφυγε το βουητό και ησύχασα
Αυτά εν΄ολίγοις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

...ΣΕ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ...
ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ? ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΥΧΗ???


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actionmail
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 12:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actionmail
quote:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

...ΣΕ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ...
ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΕΙ? ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΨΥΧΗ???


Πέθανε μια άλλη μέρα

Σε πηγαίνει προφανώς εκεί που δεν κινδυνεύει η ψυχική σου ακεραιότητα από τις "οντότητες" που ανεγξέλεκτα κάνουν κακό στα χαμηλά επίπεδα , ξέρω ? ? ? ? ? ? ?
Και βέβαια μετά δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί δεν έχει κανένα νόημα να εισβάλει δαίμονας σε άδειο σώμα και στην τελική ο Θεός ξέρει πως φυλάει τα σώματά μας μετά και πως θα τα επαναφέρει στην Ανάσταση με άφθαρτο σώμα και την ανάλογη λάμψη
Και το ξαναλέω δεν είναι ανάγκη να τα εξηγούμε όλα και να τα ψάχνουμε όλα σε επικίνδυνο βαθμό τέτοιο που να κινδυνεύει αιώνια η ψυχική μας ισσοροπία
Επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ !!!!!!
Το καρπό της γνώσης πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να τον γευτούμε
Ο Θεός είναι η απόλυτη ελευθερία
Μας θέλει ελεύθερους
Μας έκανε γνωστά όσα πρέπει για να φτάσουμε στον φωτισμό
Δεν μπορείς να βγεις σε έναν αγώνα ράλλυ όταν ακόμα δεν έχεις μάθει να περπατάς
Ο Θεός μας κράτησε για μετά όσα δεν μπορούμε τώρα να αντέξουμε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 14:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΕΣΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ???
ΕΠΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ???


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actionmail
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 15:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actionmail
quote:

ΕΣΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ???
ΕΠΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ???


Πέθανε μια άλλη μέρα


Μα φυσικά και δεν το δοκίμασα
Εκανα τα πάντα να μην συμβεί και δεν συνέβη
Οταν νόμισα ότι δεν άντεχα άλλο είπα " Χριστέ μου σου παραδίδω το πνεύμα μου" και τότε σταμάτησε η προσπάθεια που έκανε κάποιος ή κάτι να συμβεί αυτή η εξωσωματική εμπειρία
Προσευχόμουν , προσπαθούσα να μην συμβεί
Και μάλιστα δεν είχα ιδέα ότι επρόκειτο για εξωσωματική εμπειρία
Δεν αφέθηκα να συμβεί για να σου πω αν έπαθα ή δεν έπαθα κάτι
Πάντως το συναίσθημα δεν ήταν ευχάριστο αλλά βίαιο
Αν ήταν ευχάριστο και γαλήνιο μπορεί να το επέτρεπα
Αλλά ένιωθα ότι με πλάκωνε με έπνιγε με βίαιη πίεση και αυτό δεν το άντεχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 17:33:33  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε/η actionmail, μας γράφεις:

Απλά και εγώ είχα τέτοια εμπειρία , το λεγόμενο "ίσκιωμα"
Οντως ένα βουητό , και ένα σφύξιμο και μούδιασμα , και προσπαθούσα να κουνηθώ και δεν μπορούσα και με πόναγε το στόμα , προσπαθούσα να πω το "πάτερ ημών" και δεν μπορούσα να κουνήσω το στόμα μου και να βγει φωνή και τρόμαξα τόσο που είπα " Κύριε Ιησού Χριστέ σου παραδίδω το πνεύμα μου (ούτε κατάλαβα πως μου ήρθε να πω κάτι τέτοιο) ένιωσα ότι έφευγα από τη ζωή , και τότε ένα δυνατό φως είδα και έφυγε το βουητό και ησύχασα. Αυτά εν΄ολίγοις

Αυτό το κομμάτι που μας γράφεις, δεν έχει σχέση με την αστρική προβολή. Είναι η μώρα ή sleep paralysis ή ίσκιωμα (ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει).

Επίσης αναφέρεις ότι έχεις διαβάσει ότι το σώμα μπορεί να καταλυφθεί από δαίμονες κατά την διάρκεια της Αστρικής Προβολής.
Η δική μου άποψη είναι να διαβάσεις και άλλα βιβλία, να μιλήσεις αν γίνεται και με ανθρώπους οι οποίοι έχουν καταφέρει να κάνουν αστρική προβολή κατά βούληση. Τότε μόνο (ίσως όχι τότε μόνο αν δεν το δοκιμάσεις μόνος σου) θα αποκτήσεις άποψη για το εάν κάτι τέτοιο είναι δυνατό ή όχι. Το αν πιστεύεις στην αστρική προβολη και το εάν την θεωρείς κάτι "κακό", είναι απόλυτα σεβαστό γιατί είναι η προσωπική σου άποψη. Όμως μην λες ότι έχεις διαβάσει κάτι και άρα είναι ο κανόνας.

Καλό απόγευμα

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 17:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
HI

OTΑΝ ΒΓΕΝΕΙ Η ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ? "ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟΣ"??????????


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 21:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
quote:
Ο Θεός είναι η απόλυτη ελευθερία
Μας θέλει ελεύθερους
Μας έκανε γνωστά όσα πρέπει για να φτάσουμε στον φωτισμό
Δεν μπορείς να βγεις σε έναν αγώνα ράλλυ όταν ακόμα δεν έχεις μάθει να περπατάς
Ο Θεός μας κράτησε για μετά όσα δεν μπορούμε τώρα να αντέξουμε


επέτρεψέ μου να διαφωνήσω . ουτε φτερά μας έδωσε ο θεός αλλα αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να ανεβαίνουμε σε αεροπλάνα . άκου , ακόμη και εαν μας έφτιαξε ο θεός ( αν υπάρχει ) μας έφτιαξε ( πιθανότατα) σε μια μορφή που λίγα είχε να κάνει με το homo sapiens που ανήκουμε και λόγω της εξελικτικής διαδικασίας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε . και εξάλου αν "η μοιρα μας" δεν το έχει γραφτό να αναπτύξουμε αυτές τις δυνατότητες και δεν το θελει και" ο θεός " τότε γιατί να υπάρχει αυτή η δυνατότητα ? γιατί να έχουμε ακόμη ένα 90% περίπου ανεκμεταλευτο αν δεν ήταν γραφτό μας να μειώσουμε αυτό το ποσοστό "αδυναμίας "... αν ήταν θα ήμασταν στο 100% των δυνάμεων μας και αφού δεν είμαστε και μας δίνεται η δυνατότητα γιατί να μην προσπαθήσουμε να ξυπνήσουμε καποιες απο΄αυτε΄ς τις δυνατότες ?

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 22:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΘΑ ΜΗΛΙΣΩ ΠΕΡΙ ΘΡΙΣΚΕΙΑΣ.

ΜΑΣ ΕΥΤΙΑΞΕ Ο ΘΕΟΣ?
ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΙΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ?
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ?


ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actionmail
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actionmail
http://users.aias.gr/oode/meletes/a8eism2.htm
http://users.aias.gr/oode/theos1.htm#etia
http://users.aias.gr/oode/theos2.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 21:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER
quote:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΘΑ ΜΗΛΙΣΩ ΠΕΡΙ ΘΡΙΣΚΕΙΑΣ.

ΜΑΣ ΕΥΤΙΑΞΕ Ο ΘΕΟΣ?
ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΡΙΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΕΣ?
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙ?


ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΓΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΠΩΣ...


ας μην ξεφεύγουμε , αυτό είναι αλλο θεμα .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 23:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca
ΣΩΣΤΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
actionmail
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 01:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους actionmail
Εδώ έχει κάποιες καλές απαντήσεις

http://users.aias.gr/oode/meletes/a8eism2.htm
http://users.aias.gr/oode/theos1.htm#etia
http://users.aias.gr/oode/theos2.htm

Πάντως πήγα να μουδιάσω προχτές και ένιωσα αυτό που λένε προστάδιο αστρ.προβολής αλλά το σταμάτησα σχεδόν νευριασμένος γιατί δεν ήθελα , ένιωθα ότι εξεπίτηδες κάποιοι θέλαν να με "σκανδαλίσουν" και να με κάνουν να συγκαταθέσω για να γίνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy