ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 20:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Ναι ειναι οντως πολυ καλο Απο τα λιγα που υπαρχουν σε ελληνικη γλωσα και να καλυπτουν το θεμα της αστρικης προβολης και το σ.ο.

Τωρα μπορει να σε βαλω σε εξοδα παλι αλλα ενα αλλο βιβλιο που εχω βρει και ειναι κι αυτο αξιολογο και εξηγει και την αστρικη προβολη ειναι το 210ς αιωνας ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ -ΑΡΧΕΤΥΠΟ -

Μην κανεις ποτε το λαθος και αγορασεις το ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ απο Denning & Phillips

Πολυ πολυπλοκη εξηγηση της αστρικης προβολης και πιο πολυπλοκες τεχνικες!!!! Πιο πολλα εμαθα απο σαιτ μεσω search.

Τελος εκτος και εντος θεματος βρηκα πριν λιγες μερες στην ομονοια στον σταθμο ενα βιβλιο για το διαλογισμο με πολλες τεχνικες!!!
Φαινεται πολυ καλα και οταν ειχα ψαξει σε βιβλιοποωλεια στην αθηνα δεν ειχα βρει τιποτα!!!

Αυτα

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 31/03/2004 20:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:51:43  Εμφάνιση Προφίλ
Θα έλεγα ότι καλή δουλειά έχει κάνει και ο Monroe

Ήδη έχω διαβάσει 3 κεφάλαια από το "Μαγικό Κόσμο των Ονείρων" και θα έλεγα ότι βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα την τεχνική που αναφέρει η Ευφροσυνη - Αμοντινη Κωστακη, στο κεφάλαιο ο Ονειρευτής που ονειρεύεται τον εαυτό του - 3 ταντρικές τεχνικές ανάπτυξης της συνείδησης (η φλόγα της συνείδησης).
Κάποια στιγμή, θα γράψω κάποιες τεχνικές και εδώ, αλλά προς το παρόν, τις δοκιμάζω

Συνεχίζω με την περιγραφή του αστρικού σώματος από τον "Αστρικό Κόσμο" της Annie Besant.


Το αστρικό σώμα του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου

Το αστρικό σώμα είναι μεγαλύτερο από το φυσικό κι επεκτείνεται γύρω του σε 25 - 30 εκατοστά, προς όλες τις διευθύνσεις.

Τα κέντρα των οργάνων των αισθήσεων είναι εν ενεργεία όσο υφίστανται απ' έξω κάποια επίδραση, όμως σε κατάσταση ανάπαυσης, τα ρεύματα της ζωής είναι απαθή και το αστρικό σώμα, χωρίς να διεγείρεται ούτε από το φυσικό ούτε από το νοητικό κόσμο, παραμένει νυσταλέο κι αδιάφορο.

Σταθερό χαρακτηριστικό της μη ανεπτυγμένης κατάστασης είναι ότι η ενέργεια παρακινείται περισσότερο απ' έξω παρά από την ενδότερη συνείδηση.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 10:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλημερα φιλε Στεφανε!!

Χθες το βραδυ ειχα εμπειρια!!!!
Ακομα δυσκολευομαι να το πιστεψω γιατι ειχα δυο μηνες να ασκηθω.

Ημουν στο κρεβατι και η ωρα ηταν περασμενες δυο και διαβασα καποιες σημειωσεις με τις επιτυχιες μου στην αστρικη προβολη και μετα χωρις να το παρω χαμπαρι αρχισα να ονειρευομαι.
Καποια στιγμη ενω ονειρευομαι κατι που δεν μου αρεσε σταματαει το ονειρο και νιωθω να ειμαι στο κρεβατι μου,το σωμα παραλυτο και εχω μια αισθηση οτι ανεβαινω ψηλα ενω συγχρονως ακουω εναν ηχο σαν απο μηχανη οδηγησης κατι... Δυσκολο να τον περιγραψω ακριβως γιατι δεν εχει σχεση με τιποτα γνωστο....
Εχω διαβασει ομως απο αλλους οτι τον εχουν ακουσει και αυτοι κατα την εξοδο απο το σωμα τους.

Ενω ανεβαινα ψηλα και δεν ειχα καθολου την αισθηση του υλικου σωματος μου σκεφτηκα οτι ψυχραιμια αν βγω τελειως βγηκα. Μετα απο λιγο ο ηχος σταματησε αργα αργα και εγω ανοιξα τα ματια μου.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!

Φιλε Στεφανε σου προτεινω μια τεχνικη που ειναι γνωστη οτι πιανει 95% και οσο αφορα εμενα επισης πιανει οντως!!!!

Η τεχνικη: Οταν εισαι το βραδυ στο κρεβατι ετοιμος να σε παρει ο υπνος διαβασε οτιδηποτε εχει θεμα την αστρικη προβολη και οταν νιωθεις να πλησιαζει ο υπνος εχε στο μυαλο σου συνεχως την σκεψη: ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ Η ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ

Ο σκοπος εδω ειναι οτι ενω εισαι παρα πολυ κοντα στο σταδιο του υπνου να εχεις εστω και λιγο την συνειδηση σου.

Οποτε εχω δοκιμασει αυτη την τεχνικη συνηθως μετα απο λιγο ονειρευομαι χωρις να το συνειδητοποιησω ποτε "μπηκα" στο ονειρο και μετα βιωνω δονησεις στο σωμα ενω εχω παραλυσει,ακουω πολυ περιεργους ηχους και βιωνω περιεργες αισθησεις που δεν υπαρχουν λεξεις να τις εκφρασω. Αν ειμαι τυχερος θα αιωρηθω ενω θα νιωθω εναν δυνατο ανεμο!!!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 01/04/2004 10:09:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:06:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χθες το βραδυ ειχα εμπειρια!!!!
Ακομα δυσκολευομαι να το πιστεψω γιατι ειχα δυο μηνες να ασκηθω.

Μπράβο, φίλε Κώστα, τα πας πολύ καλά Να συνεχίσουμε την προσπάθεια για εμπειρίες, αξίζει τον κόπο


quote:
Ενω ανεβαινα ψηλα και δεν ειχα καθολου την αισθηση του υλικου σωματος μου σκεφτηκα οτι ψυχραιμια αν βγω τελειως βγηκα. Μετα απο λιγο ο ηχος σταματησε αργα αργα και εγω ανοιξα τα ματια μου.

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!


Τις ελάχιστες φορές που το έχω νιώσει, θα συμφωνήσω ότι πράγματι είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

θα εφαρμόσω την τεχνική που προτείνεις, καθώς συμφωνώ ότι η τελευταία σκέψη, πριν τον ύπνο, επηρεάζει πολύ αυτόν καθ' αυτόν τον ύπνο.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:25:21  Εμφάνιση Προφίλ
Το αστρικό σώμα του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου

Ο ελάχιστα ανεπτυγμένος άνθρωπος έχει ανάγκη εξωτερικών παρακινήσεων. Εφόσον η διάνοια έχει αναπτυχθεί ελάχιστα, δεν μπορεί να έχει πρωτοβουλία ενέργειας. Τα κέντρα υψηλής ενέργειας συνδεόμενα με την ανεξάρτητη δράση των αστρικών αισθήσεων μόλις είναι ορατά.

Βαρειά κτυπήματα από τον εξωτερικό κόσμο, ηδονής και πόνου, απαιτούνται, για να τον διεγείρουν και να τον ωθήσουν σε δράση. Όσο πιο πολυάριθμες και βίαιες είναι οι αισθήσεις τόσο περισσότερο αισθάνεται, τόσο περισσότερο αναπτύσσεται.

Κατ' αυτό το στάδιο η ποιότητα λίγο ενδιαφέρει. Αυτά που απαιτούνται κυρίως είναι η ποσότητα και η αντοχή. Η απαρχή της ηθικής του ανθρώπου προέρχεται από τα πάθη του.

Ασήμαντη δόση αυταπάρνησης στις σχέσεις με τη/τον σύζυγο, το παιδί, το φίλο είναι το πρώτο βήμα προς τα άνω, με την παραγωγή παλμών στη λεπτότερη ύλη του αστρικού του σώματος και της προσέλκυσης προς αυτό περισσότερης στοιχειακής ουσίας, με παρεμφερή ποιότητα.
Το αστρικό σώμα μεταβάλλει διαρκώς τα υλικά του, κάτω από την επίδραση των παθών, των ορέξεων, των επιθυμιών και των συγκινήσεων.

(Απόσπασμα από το βιβλίο Αστρικός Κόσμος της Annie Besant, εκδ. ΔΙΟΝ)


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

θα εφαρμόσω την τεχνική που προτείνεις, καθώς συμφωνώ ότι η τελευταία σκέψη, πριν τον ύπνο, επηρεάζει πολύ αυτόν καθ' αυτόν τον ύπνο.

Ζήσε τη στιγμή!



Βεβαια επηρεαζει και για αυτο διαβασε οτι εχει θεμα την αστρικη προβολη η το συνειδητο ονειρεμα.
Ο σκοπος μας ομως ο βασικος ειναι οτι ενω αποκοιμιεσαι το μυαλο σου να ειναι ξυπνιο και να μην εχει αποσυρθει τελειως στη ασυνειδητοτητα.
Πολυ απλα σκεφτεσαι συνεχως μια επαναλαμβανομενη λεξη οπως¨ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ η ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ωσπου να σε παρει ο υπνος.

Καλο????

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 09:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Χθες το βραδυ ενω ημουν ετοιμος να κοιμηθω καποια στιγμη χωρις να το παρω ειδηση ειχα μισοκοιμηθει και ξαφνικα νιωθω το σωμα μου βαρυ και παραλυτο στο κρεβατι και να κινειται μεσα μου μια ενεργεια ετοιμη να εκραγει!
Το εχω ξανανιωσει αυτο αλλα παντα ειναι σοκαριστικο!

Στεφανε το εχεις νιωσει εσυ ποτε?

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 10:10:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χθες το βραδυ ενω ημουν ετοιμος να κοιμηθω καποια στιγμη χωρις να το παρω ειδηση ειχα μισοκοιμηθει και ξαφνικα νιωθω το σωμα μου βαρυ και παραλυτο στο κρεβατι και να κινειται μεσα μου μια ενεργεια ετοιμη να εκραγει!
Το εχω ξανανιωσει αυτο αλλα παντα ειναι σοκαριστικο!

Στεφανε το εχεις νιωσει εσυ ποτε?


Κώστα, παλιότερα, πριν 4-5 χρόνια, που ασχολούμουν με την αστρική προβολή, είχα προσπαθήσει πολλές φορές να βγω συνειδητά.
Σε μερικές από αυτές, αισθανόμουνα το φυσικό μου σώμα πολύ βαρύ και κάτι μέσα μου ήθελε να διαχωρισθεί.

Το αισθανόμουν σα να θέλουμε να βγάλουμε ένα ρούχο από πάνω μας, μόνο που εδώ, το από μέσα θέλει να βγει και το απ' εξω πρέπει να παραμείνει αδρανές.

Έχω, όμως, χρόνια να το βιώσω αυτό...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 12:38:59  Εμφάνιση Προφίλ
Τις τελευταίες μέρες, έκανα ένα μεγάλο εγχείρημα.
Διάβασα όλες τις σελίδες και από τα δύο topic της Αστρικής Προβολής, αισίως 28

Μελετώντας κάποιες τοποθετήσεις, κυρίως από το Αστρική Προβολή (μέρος πρώτο), έχω να πω τα εξής:

Θα συμφωνήσω με τις τοποθετήσεις του φίλτατου thoth, σχετικά την "ποιότητα" που πρέπει να έχει κανείς, διαβαίνοντας τέτοιους χώρους.
Σαφέστατα και πρέπει να δουλεύει κάποιος καθημερινά με τον εαυτό του, για να μη γίνει στο αστρικό ένας μαύρος μάγος, όπως πρόσφατα έγραψε ο YHVH και για να μην αντιπετωπίσει κανείς τους κινδύνους ενός χαμηλού ποιοτικά αστρικού.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 14:43:35  Εμφάνιση Προφίλ

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 15:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλησπέρα, είμαι καινούργια και στο forum και στο esoterica, παρόλο που πολλά χρόνια τώρα διαβάζω 'οργανωμένα' όποια θέματα εσωτερισμού προσεγγίζω κάθε φορά.
Θα είμαι ειλικρινής μαζί σας. Δεν ξέρω γιατί απ'όλα τα forums αποφάσισα να μπώ εδώ. Η αλήθεια είναι οτι παλιότερα που είχα ασχοληθεί με forums (αμερικάνικα κυρίως) για αστρικές προβολές, κατέληξα να βαριέμαι, να γελάω, ή να θυμώνω. Δεν υπόσχομαι λοιπόν οτι θα είμαι τακτική, ή ένθερμη συζητήτρια, αλλά θα είμαι όσο πιο ειλικρινής μπορώ.
Με λένε Πέγκυ λοιπόν, ακούω και στο Παγώνα :), και απο μικρή είχα εμπειρίες αστρικής προβολής, τις οποίες δεν μπορούσα να ελέγξω. Οσο αφηνόμουν σε αυτές τις εμπειρίες, τόσο 'άνοιγαν' πόρτες και σε άλλα πράγματα (εμπειρίες που δεν είχαν σχέση με αστρική προβολή).
Η αλήθεια είναι οτι ΚΥΡΙΩΣ στις μή ελεγχόμενες εμπειρίες μου είχα και ευχάριστα βιώματα, αλλά και ΠΟΛΛΑ και ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ τα οποία με εμπόδισαν για αρκετά χρόνια να προχωρήσω.
Επειδή παρατηρώ οτι πολλοί προσπαθούν να 'προχωρήσουν', κι αυτό δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση, σκέφτηκα σαν πρώτο μήνυμα να σας δώσω τον τρόπο που βοήθησε εμένα να ελέγξω τις εμπειρίες μου, τον τρόπο που μέχρι στιγμής έχει γίνει και 'άμυνα' ως προς τις κακές εμπειρίες.
Καταρχήν, πρέπει να καταλάβετε κάτι: οι 'κακές' εμπειρίες είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για να προχωρήσετε. Το θέμα είναι να έχετε την ηθική καθαρότητα / δύναμη για να τις αντιμετωπίσετε. Είναι σαν να παίζετε ένα παιχνίδι lara croft. Εχετε τους κακούς, τα εμπόδια, τους γρίφους. Εκεί δεν είναι παράδεισος, και σίγουρα δεν είναι για παιχνίδια. Εκεί γίνεται σοβαρή δουλειά τόσο σε προσωπικό επίπεδο, όσο και σε ομαδικό.
Σταματάω εδώ όμως, γιατί άρχισα να παραμιλάω :p και σας δίνω τον τρόπο, όσο πιο απλά μπορώ:
1. Ξαπλωμένοι όσο πιο βολικά μπορείτε, συγκεντρωθείτε σε όλα σας τα τσάκρας, αλλά κυρίως σε αυτό της καρδιάς (κι επειδή κανείς και δεν ξέρω γιατί δεν λέει που είναι το τσάκρας της καρδιάς, μήν μπερδεύεστε, είναι απο την άλλη μεριά απο την υλική σας καρδιά, δηλαδή δεξιά!)
2. Ζητήστε (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΒΗΜΑ!!!!!) βοήθεια απο τους οδηγούς σας (έτσι γενικά, μέχρι να σας βρούν κάποτε. Αυτοί ξέρουν, και σας ακούν πάντα, δεν είναι ανάγκη να τους ξέρετε ονομαστικά), απο τα αδέλφια σας στον ουρανό, απο τα φωτεινά όντα του Σύμπαντος, και παρακαλέστε να σας οδηγήσουν στον λευκό (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε τον) δρόμο της φώτισης (ή του Θεού αν σας ταιριάζει καλύτερα). ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ. Αν δεν μπορείτε να νιώσετε πόσο μικροί είστε σε αυτή την δοκιμασία καλύτερα να μήν ξεκινήσετε κάν τις προσπάθειες, γιατί τα πράγματα είναι επικίνδυνα για μερικούς εκεί πάνω (εδρεύει ακόμα και φυλάκιση της ψυχής, που είναι χειρότερη απο τον θάνατο)...
3. Γυρίστε στο πλάι (αριστερά λειτουργεί πιο συχνά για μένα, αλλά και δεξιά καμμιά φορά. Βρείτε το δικό σας). Ας πούμε οτι γυρνάτε αριστερά όμως: Το αριστερό χέρι κάτω απο το κεφάλι στο ύψος του αυτιού, το αριστερό πόδι 'κλειστό' δηλαδή με το γόνατο σε γωνία, το δεξί πόδι απο πάνω ισιο, και το δεξί χέρι ίσιο πάνω στο πόδι. Αργότερα, όσο θα έχετε τον έλεγχο της τεχνικής μπορείτε να βάζετε το δεξί χέρι μπροστά στο στήθος να ακουμπάει δηλαδή στο κρεβάτι.
4. ΣυνεχίζετΕ να επικαλείστε τους οδηγούς, βοηθούς ή όπως θέλετε πείτε τους(αν και αυτή είναι η λειτουργία τους), και ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ό,τι γίνεται στο σώμα σας. Τις πρώτες φορές μπορεί να σαςπάρει ακόμα και δύο ώρες, μπορεί να αποκοιμηθείτε, δεν έχει σημασία. Χρειάζεται επιμονή, αλλά πρέπει να ξέρετε και γιατί θέλετε να το κάνετε. Ελπίζω να θέλετε για να προχωρήσετε ψυχικά/πνευματικά, και για να βοηθήσετε και τους υπόλοιπους ανθρώπους να ανέλθουν σαν εσάς, κι όχι για να παίζεται σφαλιάρες όπως ξέρω οτι κάνουν μερικά 'παιδιά', των οποίων η μοίρα είναι προδιαγεγραμμένη.
Και μία τελευταία συμβουλή: ο,τι κακό συναντήσετε, στην αρχή τουλάχιστον προσπαθήστε να του στείλετε θετικά συναισθήματα, αγάπη, λύπη για την κατάστασή του, κτλ. Αν δεν μπορείτε να ελέγξετε τον φόβο σας, καλύτερα να γυρίσετε πίσω. ΜΠορείτε επίσης να επιλέξετε να επιτεθείτε, αλλά να είστε έτοιμοι για ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ, κι ΄οχι μόνο στο αστρικό σας σώμα. Το καλύτερο όμως είναι να μπορέσετε να ανέβετε σε υψηλότερα πεδία, αλλά για να το καταφέρετε πρέπει να μάθετε να ελέγχετε την ποσότητα αστρικής ουσίας που βγάζετε. Κάποιος 'ταξιδευτής' έγραψε οτι μπορείς να τα αντιμετωπίσεις κάνοντας το σήμα του σταυρού ή ένα άστρο ή ό,τι άλλο θεωρείτε ώς προστασία για σας. Δεν ξέρω αν λειτουργεί, γιατί δεν μου έχει χρησιμεύσει σε κάτι, αλλά το παραθέτω ως συμβουλή.
Ενα θα σας πω: κάποιος πάλευε με ένα τέτοιο ον για σχεδόν 10 χρόνια, κάθε βραδυ, στο τέλος απήυδησε και αποφάσισε να το 'ταίσει' κι αυτό τον άφησε να προχωρήσει. Αυτά τα εμπόδια ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να προχωρήσετε. Να τα καλοδέχεστε λοιπόν, κι έτσι θα γίνει (όταν τα καλοδεχτείτε χωρίς φόβο,αλλά ΠΑΝΤΑ με προσοχή) και η ψυχική καθαρση που ανέφερα.
Καλή επιτυχία σας εύχομαι, αλλά πάνω απο όλα ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ, και να προσέχετε...Εκεί δεν έχει φανάρια, αλλά έχει τρομακτική κίνηση :)
ΥΓ...χμμμ...ελπίζω να μήν σας κούρασα
ΥΓ2 Αυτή η τεχνική παρεπιμπτόντως και όπως τελείως τυχαία ανακάλυψα δραστηριοποιεί την κουνταλίνι (θα το καταλάβετε όταν συμβεί), ίσως γι'αυτό μειώνονται τα εμπόδια...

Edited by - Pagwna on 02/04/2004 15:57:33

Edited by - Pagwna on 02/04/2004 16:02:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nothanks
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 16:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nothanks

Μαλιστα.
Ομολογώ ότι διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα των απαντήσεων και την τελευταία.
Ερωτήσεις όχι για να μου απαντήσετε αλλά για να τις θέσετε στον εαυτό σας.
1) Μήπως κάποιοι από εσας πάσχουν από διαταραχές του ύπνου? Εχετε ποτέ μιλήσει με ειδικό? (εννοώ γιατρό?) Δεν εννοώ ότι είστε ψυχικά άρρωστοι αλλά μήπως υπάρχουν κάποιες ανωμαλίες στον ύπνο σας ή γενικά στην ψυχολογική σας κατάσταση?
2)Αναφέρετε συχνότατα την ηθική καθαρότητα κτλ που θα σας βοηθήσει να πολεμέσετε κάποιες κακές οντότητες...? Μάλιστα κάποιοι συμβουλεύουν για αυτό...? Γιατί μου δόθηκε η εντύπωση ότι κάποιοι νομίζουν υπερβολικά πολλά για τον εαυτό τους? Μήπως είστε υπερ-αλαζόνες? Φτάσατε την ηθική καθαρότητα? Πιθανότατα σας συνάντησα το πρωί στην ουρά κάποιου δημόσιου οργανισμού να προσπαθείτε με πλάγιους τρόπους να αποφύγετε την ταλαιπωρία (συγγνώμη αν σας προσγείωσα στην μίζερη πραγματικότητα αυτής της όλης)
3) Γιατί να κάνω αστρική προβολή? Για να "ανέβω" πνευματικά?...Τι πάει να πει αυτό?????? Για να βοηθήσω άλλους? Δηλαδή πως? Η παγώνα δηλαδή στην αστρική της προβολή βοηθά άλλους? Πώς? Συζητάτε τα προβλήματά τους? Θα σας πω έναν πολύ δυσκολότερο τρόπο και απείρως λιγότερο εγωκεντρικό να βοηθήσετε την πνευματική σας ...πειτε το οπως θέλετε... ολοκλήρωση, ανύψωση, των άλλων κτλ. Βάλε το χέρι στην τσέπη και δώσε σε κάποιον που έχει ανάγκη? Ξέρετε τι γίνεται αυτή την στιγμή στον πλανήτη μας? ¨οχι στον αστρικό. Στον υλικο τελοσπάντων? Άνθρωποι δέχονται επθέσεις από κάθε είδους κακές οντότητες (άλλους ανθρώπους). Βοηθήσατε έστω και με έναν τρόπο έναν από αυτούς?
Εγώ όχι. Εσείς (και γίνομαι καυστικός όχι ειρωνικός) μάλλον το πράξατε και τώρα περάσατε στον άλλο κόσμο για περαιτέρω βοήθεια.

4) (αν είναι το τέσσερα μετα τόσες ερωτήσεις) Είστε ΤΟΣΟ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ που αναζητάτε το άισθημα της ελευθερίας ή της αυτοεκτίμησης και αναγνώρισης στο αστρικό ταξίδι? Τουλάχιστον όλοι έχετε υπολογιστή. Άρα δεν βλέπω να έχετε σημαντικό υλικό πρόβλημα. Άρα μάλλον είναι πνευματική η αναζήτησή σας. Έχετε διαβάσει άλλα βιβλία εκτός από τις μυθοπλασίες περί τσακρας κουνταλίνι κτλ κτλ τα οποία εσείς κιόλας ενεργοποιείτε κατα βούληση? Έχετε ποτέ διαβάσει κάποιο επιστημονικό βιβλίο για κάποιο θέμα? Έχετε ποτέ προσπαθήσει να συνεισφέρετε στο έργο που παράγεται απότον άνθρωπο τα τελευταια χιλιάδες χρόνια? Στην απελευθέρωσή μας από το επίπεδο του δεισιδαίμονα στον άνθρωπο της λογικής? τηε επιστήμης? Οι γιόγκα θεραπεύουν τον κόσμο?
Α ξέχασα ασχολείστε με το ανώτερο επίπεδο του πνεύματος.
Επειδή είναι εμφανές ότι δεν το ξέρετε κάποιος αρχίζει από τα χαμηλά.

Λοιπον ίσως ξαμπώ στο φορουμ. Ως κοινός θνητός με ενδιαφέρουν τα σχόλια που θα κάνετε σε αυτό που έγραψα ;)

Καλή τύχη στις αστρικές αναζητήσεις σας.
Παγώνα μιας και βοηθάς τους άλλους θες να βοηθήσεις και μένα? Σε περιμένω να με επισκεφτείς αστρικά και να με βοηθήσεις ή τουλαχιστον να το συζητήσουμε. Επίσης ..μήπως σου περισεύουν 2-3 χιλιάρικα (ευρώ) να πάω διακοπές κανά μήνα το καλοκαίρι?

Συγγνώμη που σου επιτέθηκα ..αλλά ξέρεις γιατί το έκανα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 17:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Πάντως δεν μπορείς να πείς οτι δεν σε πρόλαβα αγαπητέ/η Nothanks!Με το που ξεκίνησα το μήνυμά μου ήδη είπα οτι όσες φορές μίλησα γι'αυτό σε φόρουμς (για λόγους που δεν ενδιαφέρουν κανέναν), κατέληξα είτε να βαριέμαι,είτε να θυμώνω, είτε να γελάω.
Να λοιπόν,γιατί συμβαίνει αυτό:
1. Γιατί το γεγονός οτι κάποιος 'ζεί' ή προσπαθεί να 'ζήσει' και κάτι διαφορετικό σημαίνει αυτόματα οτι δεν ασχολείται ΚΑΙ με τα γήινα? Είπα πουθενά, ή μπορείς να ξέρεις εσύ πόσο με αφορούν οι 'κακοί' στραβοί και ανάποδοι του πλανητη; Είπα πουθενά εάν προσπαθώ να βοηθήσω κάποιους ή και κανέναν σε αυτόν τον πλανήτη; Είπα τί είδους είναι η βοήθεια στα αστρικά πεδία; Δηλαδή, όταν βοηθάω κάποιον ή συμπονάω κάποιον στην γή μου απαγορεύεται να το κάνω και αλλού και τούμπαλιν; Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Πρέπει να επιλέξω δηλαδή,με την δική σου λογική, ή εδώ θα εργάζομαι ή εκεί!
2. Γιατί το γεγονός οτι μιλάω για κάτι το οποίο είναι καθημερινότητα για μένα ή για μάς να είναι αλλαζονεία, την στιγμή μάλιστα που μιλάω γι'αυτό μόνο σε ανθρώπους που ήδη το ζούν επίσης ή προσπαθούν να το ζήσουν. Δεν σου προτείνω/συστήνω/συμβουλεύω να δοκιμάσεις κάν αν δεν νιώθεις ήδη μέσα σου την ανάγκη να το κάνεις. Και ασφαλώς δεν σε κατηγορώ γι'αυτό. Γιατί όμως υπάρχει αυτός ο ρατσισμός απέναντι σε ανθρώπους που ζούν κάτι που δεν ζείς εσύ;
Μήπως η αλλαζονεία είναι δικό σου πρόβλημα; Το γιατί είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις τελικά. Είναι πολύ δύσκολο να 'δουλεύεις' την ψυχή σου ή με την ψυχή σου, πολύ πιο δύσκολο απο το να περιμένεις στην οποιαδήποτε ουρά δημόσιου ταμείου (ναι, το έχω ζήσει άπειρες φορές αυτό με την ουρά, και πάντα με ταλαιπωρεί, αλλά πάντα με κάνει να γελάω η σύγκριση με τις 'ταλαιπωρίες' που υφίσταμαι αλλού)
3. Λυπάμαι ειλικρινά που υπάρχουν εμπόδια στα αστρικά πεδία που πρέπει να πολεμήσει ο κάθε ταξιδευτής. Δεν έφτιαξα εγώ τους κανόνες, και καθόλου δεν μ'αρέσει να έρχομαι αντιμέτωπη με το παραμικρό. Το ξύλο που έχω φάει απο τέτοια οντότητα όμως ήταν πολύ πραγματικό, και γι'αυτό πίστεψέ με ΕΙΜΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΝ, αλλά και η ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ όποιον ανώριμο ή παιδάκι προσπαθήσει να ανέβει στα αστρικά πεδία για την πλάκα του. Αν νομίζεις οτι κάνω λάθος, λυπάμαι, αλλά ούτως ή άλλως θεωρείς οτι είναι θέμα διαταραχής του ύπνου, οπότε γιατί ασχολείσαι;
4. Ελπίζω να μήν σε στεναχωρήσω, αλλά ΣΠΑΝΙΑ κάποιος απο αυτούς τους ανθρώπους που βιώνουν την αστρική ζωή είναι δυστυχισμένος με τα γήινα. Ισα ίσα, καιγια να μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου, γιατί δεν έχω το δικαίωμα να μιλήσω για άλλους, αγαπώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την ζωή μου, παρά τα ΠΟΛΛΑ προβλήματα, και δεν θα άλλαζα ούτε τον σύντροφό μου, ούτε τους γονείς μου, ούτε την οικογένειά μου, φίλους, ή γνωστούς. ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ... Η μόνη δυστυχία που βιώνω σ'αυτή την ζωή και είναι πολύ έντονη και συνδυάζεται με απέραντο θυμό, είναι η δυστυχία του να βλέπω τί κάνουν κάποια ανθρωπόρφα ζώα στους υπόλοιπους ανθρώπους. Πώς κοροιδεύουν οι δήθεν έξυπνοι τους -νομίζουν- ηλίθιους λαούς, και πώς καθόμαστε να κλαίμε την μοίρα μας χωρίς να αντιδράμε οι περισσότεροι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, γιατί δεν με ξέρεις, για να ξέρεις αν όντως κάθομαι με σταυρωμένα χέρια ή αν κάνω κάτι)
5. Επομένως, ένα σου ζητάω,και στο ζητάω σαν χάρη: επειδή δεν ξέρεις κανέναν απο εμάς, και αφού κανένας απο εμάς δεν σε πρόσβαλλε για τις απόψεις σου ή πιθανά σου καθημερινά βιώματα, μήν προσβάλλεις εσύ εμάς (εμένα...άντε πάλι να το κάνω πιο προσωπικό,γιατί μπορεί οι υπόλοιποι να μήν προσβλήθηκαν). Κανείς δεν σου ζήτησε να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι. Σου ξαναλέω, το γεγονός οτι εσύ δεν νιώθεις την ανάγκη νατο κάνεις δεν σημαίνει οτι ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να μήν νιώθουν την ανάγκη να το κάνουν. Ασε ελεύθερους τους άλλους να ζούν την ζωή τους, ειδικά εάν ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ, ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ, ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ.
Αυτά τα...πολλά πάλι... συγγνώμη :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 20:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα. Απο οτι βλεπω ειχαμε εξελιξεις...

Κατ'αρχην καλησπεριζω το νεο μελος την φιλη παγωνα και το νεο μελος Nothanks που βιαστηκε να μας κρινει και να βγαλει συμπερασματα.

Φιλη Παγωνα οφειλω να ομολογησω οτι ενθουσιαστηκα με αυτα που εγραψες πρωτον γιατι φαινεσαι αρκατα εμπειρη με το θεμα και κυριως γιατι και εγω ειχα εμπειριες σε μικρη ηληκια κοντα στην εφηβεια αλλα τοτε δεν ειχα ιδεα τι βιωνα και τι ηταν αυτο.

Ειναι κοντα στα 3 χρονια που εχω μαθει για την αστρικη προβολη και το συνειδητο ονειρεμα ασχετα αν τα ζουσα απο την εφηβεια και κυριως το συνειδητο ονειρεμα.
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου και αν δεν σε πειραζει θα θελα να σε ρωτησω για καποιες εμπειριες μου (καποια στιγμη η εδω η σε e mail)

Φιλε Nothanks βιαστηκες να βγαλεις συμπερασματα και να κανεις..διαγνωσεις.
Αν δεν καταλαβαινεις κατι επειδη πολυ πιθανον δεν εχεις βιωσει δεν σημαινει οτι ειναι μια διαταραχη η φαντασια.

Συμφωνω απολυτα οσα ειπες για την βοηθεια σε συνανθρωπους που εχουν αναγκη και εδω θα επισημανω παλι οτι δεν μας γνωριζεις. (Μιλαω για τον εαυτο μου)
Δεν σημαινει οτι επειδη ασχολουμε με κατι πνευματικο δεν ασχολουμαι με τα γηινα και δεν με ενδιαφερουν οι συνανθρωποι μου.

Ειναι ομως δικια μου επιλογη να αναζητω καποιες εμπειριες περα απο την καθημερινη ζωη με σκοπο την πνευματικη αναπτυξη (ασχετως αν με βρηκαν αυτες και οχι εγω αυτες)

Κατι πρεπει να σημαινει αυτο...


Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 22:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Καλαησπέρα! Πληροφορίες, τεχνικές κ.α.. "ο άρχοντας των κεραυνών", Κώστας Δερβένης

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 23:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα κουφια γη και σε αυτο το θεμα.

Τι ενοεις με αυτο που εγραψες? Προτεινεις καποιο βιβλιο για την αστρικη προβολη?

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 12:51:16  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα!

Καιρό είχα να δω εξελίξεις στο topic. Να ανάψουν λίγο τα αίματα

Φίλε Nothanks λες

quote:
Ομολογώ ότι διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα των απαντήσεων και την τελευταία.

Μα μόνο από αυτό, καλέ μας φίλε, διαπιστώνω την προκατάληψή σου για το όλο θέμα. Απλώς, δε θέλεις να γνωρίζεις.
Δικαίωμά σου. Πώς κρίνεις, όμως, χωρίς να γνωρίζεις;

Προκατάληψη στηριζόμενη στην άγνοια και στο φόβο.
Δεν πειράζει. Ασχολήσου με ό,τι σ' ευχαριστεί και άσε τους άλλους να ασχοληθούν με αυτό που οι ίδιοι βιώνουν καθημερινά, όπως η Πέγκυ, ο Κώστας κ.α.


quote:
Πληροφορίες, τεχνικές κ.α.. "ο άρχοντας των κεραυνών", Κώστας Δερβένης

Να ρωτήσω κι εγώ, Κούφια Γη, αν είναι βιβλίο, τι εκδόσεις είναι;

Τώρα, θα αλλάξω μήνυμα, για να μπω στην ουσία αυτών που λέει η φίλη Πέγκυ.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 13:10:22  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Pagwna.

Με χαρά διάβασα το post σου.
Χαρά, όχι μόνο επειδή αυτά που γράφεις με βρίσκουν σύμφωνο, αλλά και επειδή ένα νέο μέλος μιλάει εμπειρικά.

ΕΜΠΕΙΡΙΑ: Μια λέξη τόσο σημαντική γι' αυτό που συζητάμε όσο δεν μπορεί με λόγια να περιγραφεί.

Πολύ ενδιαφέρουσα η τεχνική που προτείνεις και ιδιαίτερα το θέμα των οδηγών. Το είχα διαβάσει σε κάποια βιβλία, αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δυσπιστούσα, μέχρι τώρα.
Με τα γραφόμενά σου, όμως, έδωσες μία διαφορετική διάσταση στο θέμα και το είδα από άλλη οπτική γωνία.

Πιστεύεις ότι η αφύπνιση και η συνειδητή αστρική προβολή προϋποθέτει αφύπνιση στο φυσικό κόσμο, δηλαδή παρατήρηση σκέψεων και συναισθημάτων;
Αν ναι, έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο, πέραν της τεχνικής, πριν τον ύπνο;

Και κάτι τελευταίο.
Πιστεύω ότι έχεις να προσφέρεις πολλά στο θέμα. Αν έχεις χρόνο και πραγματικά σε ενδιαφέρει, μείνε στο χώρο, να ανταλλάσσουμε απόψεις που και που.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 20:17:47  Εμφάνιση Προφίλ
Συνέχεια απόσπάσματος από "Αστρικός Κόσμος - Annie Besant"

Το αστρικό σώμα του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου

"Κάθε αγαθή επίδραση ισχυροποιεί τα λεπτότερα μέρη του σώματος, διώχνει μερικά από τα χονδροειδέστατα συστατικά, παρασύρει σε αυτό τα λεπτότερα υλικά και προσελκύει γύρω του αγαθοεργά στοιχειακά, επικουρικά της προόδου προς ανανέωση.
Όλες οι κακές επιδράσεις έχουν εκ διαμέτρου αντίθετα αποτελέσματα. Ισχυροποιούν τα χονδροειδέστατα συστατικά, αποδιώκουν τα λεπτότερα, παρασύρουν στο σώμα περισσότερα από τα πρώτα και προσελκύουν στοιχειακά, συντελώντας στη φθορά."


Είναι γεγονός ότι οι καλές και αγαθές σκέψεις και πράξεις βοηθούν στην ενεργειακή ανύψωση όλων των σωμάτων. Σκέψεις και συναισθήματα που καταλαμβάνονται από μίσος, θυμό, ζήλεια κ.ο.κ, ελκύουν στοιχειακά, κατωτέρων επιπέδων, τα οποία προσκολλώνται στο αστρικό σώμα και μας επηρεάζουν.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 20:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Και κάτι τελευταίο.
Πιστεύω ότι έχεις να προσφέρεις πολλά στο θέμα. Αν έχεις χρόνο και πραγματικά σε ενδιαφέρει, μείνε στο χώρο, να ανταλλάσσουμε απόψεις που και που.




Σε αυτο θα συμφωνησω και εγω!!!!

Φιλε Στεφανε εχω καιρο να διαβασω το βιβλιο αστρικος κοσμος. Μαλον θα το ξαναδιαβασω

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Θα παρακαλέσω την Παγώνα,να μας κάνει μία πιο λεπτομερεί ανάλυση πάνω στο αστρικό πεδίο.
Τί συμβαίνει εκεί και πως ακριβώς εμφανίζονται οι διάφορες οντότητες.
Πως το εννοείς σκλάβωμα τις ψυχής,και απο ποιές αιτίες μπορεί να συμβεί.
Για την αστρική προβολή ξέρω ελάχιστα,οπότε οι όποιες πληροφορίες σου θα ήτανε πολύτιμες,μια και φαίνεται να γνωρίζεις πολύ καλά το θέμα.

Ευχαριστώ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 21:12:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φιλε Στεφανε εχω καιρο να διαβασω το βιβλιο αστρικος κοσμος. Μαλον θα το ξαναδιαβασω

Φίλε Κώστα, θα πρότεινα, όποτε έχουμε χρόνο και διάθεση, να κάνουμε μία ανάλυση κάποιων όρων, από ό,τι πηγές διαθέτουμε.
Π.χ. Τι είναι τα τεχνητά στοιχειακά, οι Ντέβα κ.α.

Όποιος ενδιαφέρεται να συμετάσχει ενεργά, ευπρόσδεκτος


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 23:03:11  Εμφάνιση Προφίλ
Συνέχεια απόσπάσματος από "Αστρικός Κόσμος - Annie Besant"

Το αστρικό σώμα του μη ανεπτυγμένου ανθρώπου

"Οι ηθικές και διανοητικές δυνάμεις του ανθρώπου, στην προκειμένη περίπτωση, είναι τόσο εμβρυακές, ώστε να μπορεί να λεχθεί ότι η κατασκευή ή οι μεταβολές του αστρικού σώματος γίνονται μάλλον προς χάριν αυτού παρά απ' αυτόν.

Αυτό εξαρτάται μάλλον από τις εξωτερικές περιστάσεις παρά από την ίδια του τη θέληση, αφού είναι χαρακτηριστικό κατώτατου βαθμού ανάπτυξης να κινείται ο άνθρωπος από τα έξω και από το σώμα του κι όχι από το εσωτερικό του κι από τη διάνοια.

Είναι σημείο σημαντικής προόδου, όταν ο άνθρωπος αρχίζει να κινείται από τη θέλησή του, από την ίδια του την ενέργεια, από τη δική του πεωτοβουλία κι όχι παρακινούμενος από επιθυμίες, δηλαδή με την ανταπόκριση σε εξωτερική έλξη ή ώθηση."


Ας δώσουμε, λοιπόν, λίγο περισσότερη προσοχή στη θέληση, στη διάνοια, στα ενεργειακά μας κέντρα.


Ζήσε τη στιγμή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 00:03:05  Εμφάνιση Προφίλ
Χρήσιμο θεωρώ, σε αυτό τη σημείο, να κάνουμε μία αναφορά στις οντότητες, που υπάρχουν στον αστρικό κόσμο.

Βασική Πηγή είναι το βιβλίο "Το Αστρικό Σώμα" του Άρθουρ Παόυελ, εκδ. Κέδρος. Ο συγγραφέας στηρίζεται σε πολλά βιβλία των Dr Annie Besant και του επισκόπου C.W. Leadbeater.


Αστρικές οντότητες: Ανθρώπινες

Ζωντανοί στο φυσικό κόσμο

1. Κοινοί άνθρωποι. Αυτή η κατηγορία αποτελείται από ανθρώπους των οποίων τα φυσικά σώματα είναι κοιμισμένα και αυτοί περιφέρονται στο αστρικό επίπεδο, με διάφορους βαθμούς συνειδητότητας, αναλόγως την ανάπτυξη του αστρικού τους σώματος.

2.Ψυχικοί. Ένας άνθρωπος ψυχικά εξελιγμένος είναι συνήθως εντελώς συνειδητός όταν αφήνει το φυσικό σώμα του, όμως, αν δεν έχει εξασκηθεί πριν, μπορεί να απατηθεί εύκολα με αυτά που βλέπει.
Συχνά είναι ικανός να εισχωρεί σε όλα τα υποεπίπεδα, όμως καμιά φορά έλκεται ιδιαίτερα από ένα από αυτά και δύσκολα πηγαίνει πιο πέρα. Η ανάμνηση αυτών που έχει δει μπορεί να ποικίλλει από την πλήρη διαύγεια ως μια τέλεια παραμόρφωση ή ακόμα και πλήρη αμνησία.
Καθώς ένας τέτοιος άνθρωπος δεν βρίσκεται υπό την καθοδήγηση κάποιου Δασκάλου, παραμένει πάντα μέσα στο αστρικό του σώμα, γιατί δεν γνωρίζει πώς να λειτουργεί μέσα στο νοητικό σώμα.

Βλέπουμε, λοιπόν, την κοινή πεποίθηση αυτών που ασχολούνται με την αστρική προβολή ότι πηγαίνουμε στον αστρικό κόσμο, κατά τη διάρκεια του ύπνου και ότι έχουμε τη δυνατότητα να είμαστε συνειδητοί εκεί έξω


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Razielle
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 21:53:33  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι καλησπέρα!
Είχα σταματήσει να γράφω εδώ για ένα μεγάλο διάστημα, παρόλο που παρακολουθώ την εξέλιξη το θέματος.
Ωστόσο, θα ήθελα να σας διηγηθώ μία ενδιαφέρουσα εμπειρία που είχα προχθές το πρωί!

Στις 4 τα ξημερώματα ξύπνησα απο εφιάλτη!..Μη θέλοντας να ξανακοιμηθω, ξαναδιάβασα τα τελευταία μηνύματα του forum που είχα τυπώσει- ένα εκ των οποίων ήταν της Παγώνας!- και καθώς δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω, σκέφτηκα να δοκιμάσω τη μέθοδο που πρότεινε.

Ξάπλωσα!.. Εκεί που με έπιανε ο ύπνος, είδα ότι βρισκόμουν σ' ένα δωμάτιο το οποίο είχε κρεμασμένες μάσκες στο τοίχο - ΆΡΑ δεν ήταν το δικό μου! Αφού το συνειδητοποίησα αυτό ξύπνησα!

Με τη δεύτερη προσπάθεια, ονειρεύτηκα οτι ήμουν στο δωμάτιο μου κι οτι είχα μάθημα ιδιαίτερο με κάποιον συμμαθητή μου, πράγμα πάλι αδύνατο, λογώ και της ώρας και του προσώπου. Πάλι συνειδητοποίησα το γεγονός και ξύπνησα.

Στη τρίτη προσπάθεια γίναν τα εξής:
Είδα πάλι το δωμάτιο μου, περίπου όπως ήταν εκείνη τη στιγμή, με μένα να έχω γλιστρήσει κάτω στο πάτωμα, κοντά στο κρεβάτι μου, γνωρίζοντας όμως οτι το σώμα μου βρίσκεται πάνω στο κρεβάτι.
"ΟΠΑ", σκέφτηκα, "ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ! Τα κατάφερα!"- "Μπορεί να απέτυχε προηγουμένως, αλλά αν δεν είναι αυτό αστρική προβολή, τότε ποιο είναι;"
Προσπάθησα λοιπον, να σήκωθω μέσα στο όνειρο/πεδίο, για να "δω" πως φαίνεται το σώμα μου - το φυσικό!
Δυστυχώς όμως, κατάλαβα οτι στο "αστρικό", το κεφάλι μου βρισκόταν στο έδαφος, κ αν υπήρχαν πόδια, αυτά βρισκόταν ψηλά..!
Στην προσπάθεια να κινηθώ, άρχισα να "μπιστάω" (!)σε αργή κίνηση, σα μπάλα. Τη στιγμή που είχα πλησιάσει αρκέτα -λίγο ήθελα μεχρι να δω το φυσικό μου σώμα- άνοιξα τα φυσικά μου μάτια και ξύπνησα...
Όλα αυτά έγιναν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ίσως μερικά δευτερόλεπτα.

Τελικά, δεν έχω κατασταλλάξει αν κι αυτό ήταν ένα τρίτο όνειρο, ή ήταν αστρική προβολή. Περισσότερο προβληματίζομαι με το γεγονός οτι το αστρικό μου σώμα το ένιωθα σαν μια άμορφη/μερικώς σχηματοποιημένη μάζα!

Εσείς τι λέτε;

Sorry αν κούρασε το post μου! Να στε όλοι καλά!
Καλό σας βράδυ!


The only element that lasts forever is time...and even that sometimes it has no meaning..
Razielle - The Oceanborn Lady Of The LakeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 10:42:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τελικά, δεν έχω κατασταλλάξει αν κι αυτό ήταν ένα τρίτο όνειρο, ή ήταν αστρική προβολή. Περισσότερο προβληματίζομαι με το γεγονός οτι το αστρικό μου σώμα το ένιωθα σαν μια άμορφη/μερικώς σχηματοποιημένη μάζα!

Εσείς τι λέτε;


Καλημέρα Razielle.

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου

Το γεγονός ότι ξύπνησες τις δύο πρώτες φορές δείχνει ότι είσαι σε ένα προστάδιο συνειδητής αστρικής προβολής.
Όταν αναπτύσσεται και ευαισθητοποιείται το αστρικό μας σώμα, ξυπνάμε πολλές φορές στον ύπνο μας, ειδικά όταν ονειρευόμαστε κάτι που δε μας φαίνεται και πολύ λογικό.

Η τρίτη εμπειρία νομίζω ότι ήταν καθαρά συνειδητή αστρική προβολή

Πολλές φορές, ξυπνώντας μέσα στο όνειρο, το αστρικό σώμα μπορεί να βρεθεί σε διάφορες θέσεις. Από τις πιο περίεργες μέχρι τις πιο φυσικές.
Η εκμάθηση της κίνησης του αστρικού σώματος γίνεται σταδιακά και παράλληλα με την ανάπτυξή του.
Ίσως γι' αυτό το ένιωθες σαν μία άμορφη/μερικώς σχηματοποιημένη μάζα. Γιατί το αστρικό σου σώμα, όπως και όλων μας, αναπτύσσεται σταδιακά, με τον ανάλογο τρόπο ζωής

Καλή συνέχεια στο δύσκολο, αλλά και τολμηρό εγχείρημα.


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 11:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλημέρα σε όλους! Συγγνώμη για την 'σιωπή' αλλά έλειπα. Και τώρα που επέστρεψα βλέπω πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Θέλω πολύ να μείνω και να ανταλλάξουμε κάποιες εμπειρίες. Αμέσως μόλις βρώ λίγο χρόνο (πιθανά και σήμερα) θα απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις που απευθύνονται σε εμένα. Ομως να ξεκαθαρίσω και κάτι: είμαι μία μαθήτρια σαν εσάς. Και πιθανότατα να είμαι πολύ κοντά στο επίπεδο κάποιων απο σας. Θα εξηγηθώ περισσότερο αργότερα (και για αυτά που επιτρέπεται ή όχι να λέμε ανοιχτά, και για όσα ΠΡΕΠΕΙ να μοιραζόμαστε-σαν γνώση, όπως ας πούμε η μέθοδος), γιατί είμαι και πολυλογού, κι όταν ξεκινάω δεν σταματάω.
Προς το παρόν κλείνω
Επιστρέφω λίαν συντόμως
ΥΓ Α, Razielle, πολύ χαίρομαι για την εμπειρία σου. Προσπάθησε να τις γράφεις όταν επιστρέφεις, για να μπορείς μετά να αναγνωρίσεις αν ήταν προβολή "αστρική" ή προβολή "συναισθηματική/ψυχική". Αυτοί είναι όροι που χρησιμοποιώ εγώ, γιατί μπερδεύομαι εύκολα. Θα εξηγηθώ επίσης αργότερα, γιατί εγώ καλά τα καταλαβαίνω όσα λέω, αλλά εσάς μάλλον σας απο-μπέρδεψα!!!! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 01:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Νά'μαι πάλι! :)
Αν είστε αρκετά τολμηροί (!) φτιάξτε καφέ, ανάψτε κανά τσιγάρο, γιατί -όπως σας προειδοποίησα- νιώθω οτι αυτό το μήνυμα θα είναι ...εμ...μεγαλούτσικο...

Θα προσπαθήσω να θυμηθώ τις ερωτήσεις σας. Αν τα μπερδέψω με τις ερωτήσεις, τα ξεμπερδέυουμε μετά (μήν αγχωθώ τώρα) :)
1. Κώστα, ευχαρίστως να μου πείς τις εμπειρίες σου (νομίζω το mail μου φαίνεται στο προφίλ μου, αλλά κι εδώ ευχαρίστως να σου απαντήσω, είναι καλό για όλους μας), αλλά δεν υπόσχομαι οτι θα μπορώ να στις εξηγήσω. Ισως μπορέσω να σου δώσω μία ιδέα, αλλά σε προειδοποιώ, οτι κι εγώ ακόμα προσπαθώ να εξηγήσω τις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ απο τις εμπειρίες μου... Ειναι μέρος του παιχνιδιού, ένα απο τα πολύ ενδιαφέροντα μέρη του, για την ακρίβεια...
2. Στέφανε. Χμμμμ...μεγάλη συζήτηση είναι αυτό που ρώτησες, για την αφύπνιση στον 'φυσικό' κόσμο. Μόνο την γνώμη μου μπορώ να σου πώ: επειδή η αστρική προβολή και η προυπόθεση για να κινείσαι ελεγχόμενα και 'σωστά' εκεί (χωρίς σοβαρά προβλήματα και κινδύνους εννοώ), προυποθέτουν οτι θα μπορείς να συντονίζεσαι με όσο πιο λεπτά στρώματα μπορείς, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πρέπει να γίνεται συνειδητή προσπάθεια και στον φυσικό κόσμο. Τί ακριβώς μπορεί να κάνει όμως κάποιος, και τί σημαίνει τελικά ηθική/ψυχική καθαρότητα. Θα το πώ απλά. Οταν θυμώνεις και χάνεις τον έλεγχο η συχνότητά σου είναι αυτή που σε 'αποσυντονίζει'. Τέτοιοι συχνοί 'αποσυντονισμοί' σε κάνουν να χάνεις την 'σύνδεσή' σου με αυτά τα στρώματα, κι έτσι ακόμα κι άν κάνεις αστρική προβολή, αυτή η προβολή έχει πολύ ιδιαίτερα χαραχτηριστικά. Μπορεί ας πούμε (σε κάποιες απο τις πολλές πιθανότητες), να ακούς συχνά πρίν την αστρική προβολή να σε φωνάζουν 'κάποιοι' με το όνομά σου, ή να ακούς άλλους ήχους (όπως ποδοβολητά αλόγων ή 'εκρηξεις'). Αυτές απ'ό,τι έχω καταλάβει είναι προσπάθειες του αστρικού σου σώματος, ή (ριψοκινδυνεύω να πώ, αλλά έχω λόγους να το πιστεύω), των ίδιων των οδηγών σου, για να βρούν την 'νέα' σου συχνότητα.
Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί οι προβολές σου να γίνονται σε εκείνο το πεδίο που εγώ ονομάζω 'συναισθηματικό', αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το θεωρήσουμε ως το λεγόμενο συναισθηματικό πεδίο που αναφέρουν διάφοροι 'δάσκαλοι'(που είναι πολύ υψηλό). Αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ θεωρώ οτι είναι χαμηλό. Εκεί λοιπόν, οι εικόνες δεν είναι πραγματικές, είναι 'προβολές των συναισθημάτων, επιθυμιών, φόβων' μας, κι αυτό απο την μία το κάνει λιγότερο επικίνδυνο, αλλά απο την άλλη μπορεί να το κάνει περισσότερο αγχωτικό, ή και τρομακτικό. Πολύ συχνά βέβαια, οι οδηγοί μας, έχοντας βρεί την χαμηλή μας συχνότητα, μας προβάλλουν οι ίδιοι καταστάσεις και εικόνες (παίρνοντας ευκαιρία απο το ακίνδυνο της περίπτωσης), και μπορεί να μας 'εκπαιδεύσουν' εκεί (με εικονικούς εχθρούς ή φίλους, ή μηνύματα απο το παρελθόν μας, ή στέλνοντας εικόνες απο οικεία μας πρόσωπα ή ζώα μας -τον σκύλο μας πχ- που μεταφέρουν μηνύματα για την εκπαίδευσή μας), ή να μας βοηθήσουν να αποβάλλουμε ό,τι μας κρατάει εκεί.
Καθώς λοιπόν, πολλοί λίγοι απο μάς ξεκινάμε με την ηθική καθαρότητα που απαιτείται, συνήθως ξεκινάμε με αυτού του τύπου τις προβολές(και μπορεί να συνεχίζουμε και παράλληλα με τις πραγματικές αστρικές προβολές για αρκετό διάστημα. Η καθαρότητα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση). Είναι πολύ εύκολο βέβαια να τις αναγνωρίσουμε (σε καμμία περίπτωση δεν τις μπερδεύω πάντως με το ονείρεμα. Είναι διαφορετικές διαδικασίες, και επιμένω οτι και η 'πραγματική αστρική προβολή' και η συναισθηματική της εκδοχή έχουν για την ψυχή μας και τους οδηγούς μας τον ίδιο στόχο, και αποτελούν πλευρές του ίδιου τριγώνου, και ουχί νομίσματος....). Για παράδειγμα η φίλη Razielle είχε σίγουρα μία τέτοια εμπειρία (και θεωρώ οτι και η τρίτη της απόπειρα ήταν τέτοια, γιατί δύσκολα σε αυτό το στάδιο του 'αποσυντονισμού' έχουμε μία πραγματική αστρική προβολή). Πολύ συχνά δε, καταλαβαίνουμε οτι είναι συναισθηματική προβολή, απο πολύ μικρές λεπτομέρειες. Οπως αυτό που είπε η Razielle, για το δωμάτιό της που έμοιαζε το ίδιο αλλά δεν ήταν. Προσωπικά χαίρομαι πολύ με τέτοιες εμπειρίες, γιατί τις θεωρώ ΒΟΗΘΕΙΑ για να αλλάξω ουσιαστικά, και να φτάσω κάποτε (αμήν και πότε) αυτήν την ηθική καθαρότητα που χρειάζεται για να κινούμαι στα αιθερικά πεδία ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, κι όχι σε άλλα, έχοντας τον πλήρη έλεγχο (που είναι ο στόχος όλων μας).
ΑΡΑ: δουλειά -θεωρητικά- θα μπορούσε να γίνεται και μόνο στις συναισθηματικές και αστρικές προβολές, αλλά σίγουρα η καθημερινή προσπάθεια στο φυσικό πεδίο θα έχει πιο γρήγορα και σταθερά και συνεχή αποτελέσματα (άλλωστε η ψυχή μας δεν είναι ξεκομμένη απο την φυσική μας έκφανση και έκφραση!!!!)
Τώρα, για το τί ακριβώς μπορείς να κάνεις, νομίζω είναι εύκολο να καταλάβεις απο αυτά που σου είπα. Ελεγχος των συναισθημάτων αλλά ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΠΝΙΞΗ. Ελεγχος της πρόθεσής μας για το κάθε τί, κι αυτό απλά σημαίνει ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της ίδιας μας της ύπαρξης. Είναι απλό να το λέμε, αλλά εγώ για παράδειγμα έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Πολύ συχνά 'χάνομαι', αφήνομαι σε σκέψεις, και χάνω έτσι και την συνείδηση οτι ΥΠΑΡΧΩ και ΖΩ και ΑΝΑΠΝΕΩ και ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ. Περαιτέρω, η προσπάθεια να κατανοούμε τους ανθρώπους, να μπαίνουμε στην θέση τους που λένε βοηθάει πολύ επίσης στον έλεγχο των συναισθημάτων μας χωρίς να χάνουμε την 'δύναμική' τους.
Σταματώ με αυτό το θέμα, γιατι θα γίνω κουραστική. Πάντως όσα είπα τα είπες ο ίδιος με λίγα λόγια (η ιστορία της ζωής μου!) Θα ήθελα να πώ κάτι παραπάνω άλλη στιγμή για τις σκέψεις ειδικά (και λιγότερο τα συναισθήματα)...όχι τώρα όμως.

(ανάψτε άλλο ένα τσιγάρο τώρα :))))) και συνεχίζω)

3.Meteor, μακάρι να μπορούσα να σου μιλήσω με λεπτομέρειες για ό,τι γίνεται και πως γίνεται στα αιθερικά πεδία, αλλά μου είναι αδύνατον (βασικά γιατί δεν ξέρω και τόσα πολλά για τα αιθερικά πεδία, ώστε να αποτολμήσω επεξήγησή τους ή περιγραφή τους). Πάντως, ακομα και να μπορούσα μάλλον κακό θα σου έκανα παρά καλό, γιατί θα σε προκατέβαλλα, κι αυτό είναι το χειρότερο όταν ξεκινάς ένα ταξίδι, γιατί πάντα ο ίδιος δρόμος προς τον ίδιο προορισμό είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ για τον καθένα, γιατί είμαστε διαφορετικοί.
Μπορώ όμως να σου πώ οτι η φυλάκιση της ψυχής δεν είναι κάτι που αφορά όλους τους ταξιδευτές (για να μήν φοβάσαι περισσότερο απο όσο χρειάζεται). Συνήθως συμβαίνει σε δύο περιπτώσεις: οταν επιλέγεις να 'παλέψεις' με κάτι που δεν γνωρίζεις, και έχοντας απόλυτη εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου. Οταν συμβαίνει αυτό, σου λείπει η προσοχή, και το κυριότερο έχεις μπόλικη την αλλαζονεία, οπότε αποφεύγεις να καλέσεις βοήθεια (τους οδηγούς σου), όταν χρειαστεί, και άν χρειαστεί. Ασφαλώς θα φτάσεις κάποια στιγμή νά έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου, αλλά αυτό πρέπει να γίνεται έχοντας παντελή έλλειψη αλλαζονείας και υπεροψίας (κι αυτό είναι εύκολο, γιατί ευτυχώς ο φόβος σπάνια σε αφήνει τελείως. Ο φόβος για μένα είναι το μεγαλύτερο δώρο στους ταξιδευτές, εάν καταφέρουν να μήν τους γίνει τροχοπέδη). Πάντως σπάνια αναγκάζεσαι να μπείς σε τέτοιες 'μάχες', και ακόμα κι όταν συμβει΄, σπάνια σε αφήνουν μόνο σου. Ο,τι κάνουμε, αντανακλάται άμεσα στους οδηγούς μας, και πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ γκαντέμης για να συμπέσουν όλα μαζί: να είναι απασχολημένοι σε τόσο σημαντικά θέματα οι οδηγοί σου, να είναι πραγματικό και πιο δυνατό απο σένα ό,τι είναι αυτό που έχεις να αντιμετωπίσεις, να είσαι μέσα στην υπεροψία την στιγμή που θα το συναντήσεις ώστε ούτε τους οδηγούς σου να φωνάξεις, ούτε να επιθυμήσεις να επιστρέψεις στο σώμα σου. Α, να, ένα πολύ σημαντικό θέμα: ΕΑΝ και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΑΠΛΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙΣ. Γι'αυτό στ'αλήθεια μόνο η αλλαζονεία σου μπορούν να σε κρατήσουν απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Το πιο σύνηθες είναι η ασυναίσθητη σπίθα του φόβου (μόλις καταλάβεις οτι κάτι δεν πάει καλά) να σε στείλει αμέσως πίσω.
Μία δεύτερη περίπτωση είναι να επιλέγεις να 'παίζεις' στα αιθερικά πεδία (και το παιχνίδι είναι καλό, και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εκεί, αλλά μέχρις ενός ορίου, όπως κι εδώ άλλωστε). Αν απλά παίζεις, και δεν χρησιμοποιείς την περιέργειά σου (που είναι καλό κίνητρο/πρόθεση για να ξεκινήσεις ή και να συνεχίσεις ως ένα επίπεδο τις αστρικές σου περιπέτειες) με έναν υγιή τρόπο, αλλά επιθυμείς μόνο απολαύσεις (όπως ερωτικές συνευρέσεις, ή κυνηγητό και σφαλιάρες με άλλα 'παιδιά' σαν εσένα κτλ) είναι σίγουρο οτι η συχνότητά σου θα πέσει τελικά σε πεδία όπου μπορούν να σε 'αναγνωρίσουν' συγκεκριμένα όντα. Οπότε πέφτεις πάλι στην πρώτη περίπτωση, και μάλιστα και το λιγότερο δυνατό όν θα μπορεί κάλλιστα να σε 'τσακίσει' κατά βούληση. Σε αυτή την περίπτωση ο φόβος που σίγουρα θα βιώσεις δεν θα έρθει αρκετά γρήγορα, γιατί συνήθως σε πλησιάζουν για 'παιχνίδι' και την ώρα του παιχνιδιού (ό,τι κι άν είναι αυτό) δεν προλαβαίνεις κάν να νιώσεις τον φόβο για να γυρίσεις. Κι αυτό σπάνιο είναι πάντως. Μόνο μία περίπτωση έχω 'ακούσει' για δύο τύπους που έδιναν ραντεβού εκεί για να παίζουν ξύλο (φιλικά πάντα) για να μετράνε μετά στο φυσικό τους σώμα τις μελανιές (έλεος δηλαδή!!!!). Πάντως, ακόμα κι αυτοί ήταν τυχεροί τελικά όταν βρέθηκαν σε δύσκολη θέση... Τέλος και μ'αυτό...
Μία συμβουλή ειδικά για σένα, κι επειδή η ερώτησή σου είναι αυτή που με αφορά περισσότερο απ'όλες: άν σέβεσαι όλη αυτή την διαδικασία όπως λέμε οτι πρέπει να σεβόμαστε την θάλασσα (που δεν είναι το στοιχείο μας, και δεν την γνωρίζουμε), τότε μπορείς και να διασκεδάζεις εκεί, και να μαθαίνεις, και να ηρεμείς, και να αναζητάς αντιπάλους για να προχωράς πιο γρήγορα ('πειρατές' αν θες), και ακόμα να αντιμετωπίσεις και την μεγαλύτερη φουρτούνα (ειδικά αν το πλοίο σου είναι ΚΑΛΟ και ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ)... Καταλαβαίνεις νομίζω τί εννοώ... Να φοβάσαι μόνο όσο χρειάζεται, να είσαι επιφυλακτικός/η, αλλά μήν αφήσεις την επιφυλακτικότητα να σου στερήσει την συνέχεια της διαδρομής σου...Πολλές ευχές σου δίνω απο την πλευρά μου...

(κάντε ένα κουράγιο τώρα, κι ανάψτε ένα τελευταίο τσιγάρο)

4. Με την ευκαιρία της εμπειρίας της Razielle, να προσθέσω το εξής που μπορείτε να χρησιμοποιείτε στις προσπάθειές σας είτε για να βγείτε είτε για να ΜΗΝ βγείτε. ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ σας λέω, οτι αν σταυρώσετε τα πόδια σας (στο ύψος των αστραγάλων), δεν θα μπορέσετε να 'ξεκολλήσετε' απο το σώμα σας, μπορεί μάλιστα να βιώσετε μία γελοία κατάσταση, όπου θα έχει ξεκολλήσει όλο το αστρικό σας, εκτός απο το σημείο των ποδιών, και θα προσπαθείτε απεγνωσμένα να βγείτε... θα είστε σαν ένα μπαλόνι που ο δυνατός άνεμος το πάει πέρα δώθε, αλλά αυτό παραμένει δεμένο στην θέση του. Αυτό όμως είναι καλό που γίνεται, γιατί αν -ας πούμε- βρίσκεστε εκτός του χώρου που κάνετε τις προβολές σας μπορείτε να αποτρέψετε μία ανεπιθύμητη έξοδο. Γενικά να αποφεύγετε να κάνετε προβολές παντού και πάντα, για πολλούς λόγους. Μπορούμε να το συζητήσουμε κάποια άλλη στιγμή αυτό, αν και πιθανά το ξέρετε ήδη. Να προτιμάτε έναν συγκεκριμένο χώρο, το δωμάτιό σας, και τέλος πάντων ΤΟ ΣΠΙΤΙ σας.
Αυτά! Κλείνω λίγο απότομα, αλλά...τελείωσα το τσιγάρο. Ελπίζω να ήταν το ίδιο ευχάριστο για σας όπως ήταν και για μένα (χωρίς παρεξήγηση) :)))))
Καληνύχτα προς το παρόν, και καλή δύναμη.
ΥΓ ...και χίλια συγγνώμη, αλλά με την πολυλογία μου ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν μπορώ να τα βάλω. Οταν καταφέρω να ξεπεράσω όλα μου τα άλλα 'στραβά' υπόσχομαι οτι θα είναι ο βασικός μου στόχος!!! ;)

Edited by - Pagwna on 09/04/2004 01:18:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 04:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ

"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 06:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ

"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"


Καλη επιτυχια

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy