ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ινδοευρωπαίοι – πως, γιατί και πότε No1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
REAL_PLX
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 00:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους REAL_PLX
quote:

κι εσυ τι εισαι ο κουγιας

Μπηκες σε αυτο εδω το forum διαβασες οτι διαβασες και απο ολα οσα διαβασες το μονο που εχεις να πεις ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ειναι για την σταση μου

κανε μας τι χαρη ρε φιλε.


ΦΙΛΕ DIMSOT
Αυτο ακριβως εννοουσα, οτι το μονο που κάνεις είναι να τα χώνεις δεξια και αριστερά. και μάλλον εσυ είσαι ο κουγιας εδω μέσα παρά εγω, για την ακρίβεια είσαι ένας κουγιας με περικεφαλαία.(δες έλληνες)
ααα και να ξέρεις ότι από εδω και πέρα δεν θα ασχολήθω ξανά μαζί σου ήταν η τελευταία φορά θα σε αφήσω τώρα να θαφτείς στον βούρκο της άγνοιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 02:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Προτείνω οι "αυτόχθονες" να γράφουν από δω και πέρα σε ΓΡΑΜΜΙΚΗ Β' κατ' αρχήν ( μη μπούμε κατ' ευθείαν στη δύσκολη Α' ) και οι "άλλοι" σε σανσκριτικά ή ο'τι άλλο σχετικό.

Χαχαχα!
Ωραιος!
Κοιτα τωρα αυτο:

και πες μου τι καταλαμβαινεις!!!


http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 12:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε ΝΟΜΙΜΟΝ,

Θα ήθελα να σου υπενθυμίσω το ερώτημα μου σε παραπάνω μου μήνυμα ... να μας έδινες δηλαδή περισσότερα στοιχεία για τους λόγους που σε έκαναν να σχηματίσεις τον όρο (Θρακο)Πελασγοί προς το τέλος της ανάλυσης σου για τους Πελασγούς.
Πιστεύω ότι αν παραμείνει αιωρούμενος και αδιευκρίνιστος ίσως βοηθήσει να δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις.

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 14:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

quote:
Προτείνω οι "αυτόχθονες" να γράφουν από δω και πέρα σε ΓΡΑΜΜΙΚΗ Β' κατ' αρχήν ( μη μπούμε κατ' ευθείαν στη δύσκολη Α' ) και οι "άλλοι" σε σανσκριτικά ή ο'τι άλλο σχετικό.

Χαχαχα!
Ωραιος!
Κοιτα τωρα αυτο:

και πες μου τι καταλαμβαινεις!!!


Ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά ο άνθρωπος σου ζήτησε Γραμμική Β΄ όχι Κυπριακό συλλαβάριο. Και όταν είπε να γράφεις σε Γραμμική Β΄ εννοούσε να γράφεις ελληνικά σε Γραμμική Β΄ με τις φωνητικές αξίες των συμβόλων, όχι γράφουμε ό,τι νά 'ναι και το φορμάρουμε με κυπριοσυλλαβικό font. Γιατί όπως το βλέπω,

luikila lelale kulakilikila_ komola milamola_ kuele lelale lolaki_ko_ui ula mikikuokikolekimomola_la_

δε σημαίνει καθόλου το ίδιο με τη φράση:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑΝ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΚΙΠΡΙΟΣΙΛΛΑΒΑΝ

Υ.Γ: Και μάθε επιτέλους ορθογραφία, μου καθυστέρησες μισή ώρα την αποκρυπτογράφηση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 14:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Και για όποιον ενδιαφέρεται:

1) Πρώτα απέκλεισα ότι χρησιμοποιούσε τα σύμβολα του συλλαβάριου με τις αυθεντικές τους αξίες, άλλωστε δεν υπάρχει λέξη με 14 συλλαβές (ή αν υπάρχει πολύ αμφιβάλλω αν ο CyLight τη γνωρίζει).
2) Μετά έκανα την υπόθεση ότι η γλώσσα είναι ελληνικά, οπότε το μοναδικό τρίγραμμα της μορφής XYX είναι ΣΑΣ. Έτσι πήρα 2 γράμματα, το Σ και το Α που για καλή μου τύχη είναι τα συχνότερα στην ελληνική γλώσσα και γέμισαν πολλά κενά.
3) Λόγω συχνότητας, βρήκα και το Ι, οπότε η πρώτη λέξη ήταν ___ΙΑ
που σε συνδυασμό με το "ΣΑΣ" μου δίνει ΓΕΙΑ ΣΑΣ. Έτσι έχουμε τα Ε και Γ. Αυτό λογικά έδινε για την τρίτη λέξη ΠΑΙΔΙΑ, αλλά περίσσευε ένα γράμμα. Παρατηρόντας ότι είναι στο τέλος της λέξης, υπέθεσα ότι ο CyLight μιμείται την κυπριακή διάλεκτο, οπότε αυτό το γράμμα ήταν το Ν.
4) Εκεί κόλλησα για μισή ώρα (τι δουλειά έχει ένα Ε στο τέλος μιας ελληνικής λέξης) μέχρι που θυμήθηκα την ανορθογραφία του CyLight:
_ΑΙ__Ν_Ε θα έπρεπε να διαβαστεί _ΑΙΝ_Ν_ΑΙ.
5) Βλέποντας ότι πριν από αυτό έχουμε __Σ ΣΑΣ, δε θέλει και πολύ μυαλό να πας στο "ΠΩΣ ΣΑΣ" οπότε ΦΑΙΝΟΝΤΕ, που μου έδωσε το Τ και το Ο.
6) Στη μεγάλη λέξη είχαμε διπλά επαναλαμβανόμενο γράμμα, αυτό που μοιάζει με Φ. Σε συνδυασμό με την πάνω-πάνω λέξη Ο_Α το αντικατέστησα με Λ και είχα
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑΝ ΟΛΑ _ΑΛΑΝ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ __Π_ΙΟΣ_ΛΛΑ_ΑΝ;

Ε, τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Αυτό για να καταλάβεις Cylight πόσο μεγάλη βοήθεια είναι για τον αποκρυπτογράφο να γνωρίζει τη γλώσσα (ή έστω μια λιγότερο ή περισσότερο συγγενική της όπως είναι τα ανορθόγραφα ψευτοκυπριακά σου με τα νέα ελληνικά) και γιατί ξέρω τι λέω όταν ισχυρίζομαι ότι η Γραμμική Α΄ μάλλον δεν είναι ελληνική, αφού με την υπόθεση ότι είναι ελληνική δεν αποκρυπτογραφείται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 15:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON
Σόρι ΠΕΛΑΣΓΕ, έχεις δίκιο.
Δεν είχα συγκρατήσει το ερώτημά σου, ευχαριστώ που μου το θύμισες.
Οι πηγές μου για όσα παρέθεσα είναι κάποια βιβλία από το πανεπιστήμιο Θράκης, που μου είναι δύσκολο να βρω αμέσως γιατί το αρχείο μου έχει το ίδιο χάλι με μένα.
Γιαυτό και όσα γράφω τα γράφω σε, αυθαίρετη αν θες, μετάφραση, όπως τα θυμάμαι δηλαδή.
Εξ ου και το "λάθος" με το "Δία Δωδωναίε ..." κλπ, που είναι γνωστό άλλωστε σε όλους οτι το σωστό είναι όπως το είπες. Δεν αλλάζει, πιστεύω, το νόημα.
Αν δεν προλάβω μέχρι αύριο, σε καμμιά-δυό μέρες θα βρω την πηγή για τους "Θρακοπελασγούς" και θα την παραθέσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nikkis
Νέο Μέλος

Cyprus
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 15:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nikkis
!!!!!!!!!kalos o apokriptografos !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 22:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Πολυ χρησιμη θα ηταν μια εσχαρα(καλο ε!!!)με ολες τις λεξεις με ΙΕ ριζα σε ολες τις γλωσσες και πρωτο-γλωσσες ,αραγε το εχει κανει καποιος?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 23:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φίλε Perseus,

Μια τέτοια εσχάρα όπως την λες, έχω κάνει εγώ στο excel, με 161 λέξεις από 93 μέχρι στιγμής γλώσσες. Εάν σε ενδιαφέρει, όπως έχω δώσει σε άλλους φίλους που εκδήλωσαν ενδιαφέρον από την παρούσα συζήτηση, μπορώ να σου δώσω ένα μέρος της, αυτό που περιλαμβάνει τους αριθμούς από ένα μέχρι το δέκα, τις λέξεις πατέρας μητέρα και αδελφός, καθώς και τις περιγραφές των γλωσσών.

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 23:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Εαν δε σε πειραζει μπορεις να μου το στειλεις το ε-μειλ γνωστο..
zordem@ath.forthnet.gr
Ευχαριστω εκ των προτερων


Μηπως εχεις μερη σωματος ,μου φαινονται πιο ενδαφεροντα.


Edited by - Perseus on 18/03/2004 23:40:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 01:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά ο άνθρωπος σου ζήτησε Γραμμική Β΄ όχι Κυπριακό συλλαβάριο. Και όταν είπε να γράφεις σε Γραμμική Β΄ εννοούσε να γράφεις ελληνικά σε Γραμμική Β΄ με τις φωνητικές αξίες των συμβόλων, όχι γράφουμε ό,τι νά 'ναι και το φορμάρουμε με κυπριοσυλλαβικό font. Γιατί όπως το βλέπω,

luikila lelale kulakilikila_ komola milamola_ kuele lelale lolaki_ko_ui ula mikikuokikolekimomola_la_

δε σημαίνει καθόλου το ίδιο με τη φράση:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑΝ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΚΙΠΡΙΟΣΙΛΛΑΒΑΝ

Υ.Γ: Και μάθε επιτέλους ορθογραφία, μου καθυστέρησες μισή ώρα την αποκρυπτογράφηση!


Εισαι τοσο βλακας ή προσπαθεις????
Ουτε αστειο δεν γινετε να γραψουμε?
Επισης αρχιβλακα, οταν εχεις το κυπριακοσυλλαβο δεν γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες αλλα με γκρικλισχ. οποτε δεν υπαρχει ορθογραφια, γκε γκε???
Ημαρτον ρε, αλλα τοσο κολλημενους ανθρωπους δεν εχω δει ποτε μου!!!

Σκουπιδι...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 01:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΝΟΜΙΜΟΝ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΓΡΑΜΜΙΚΗ Β ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. Η ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ: ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!

ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η ΓΡΑΜΜΙΚΗ Α ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΙΚΗ Β. ΗΧΟΙ ΟΠΩΣ ΤΟ "Φ", ΤΟ "Θ", ΤΟ "Ξ", ΤΟ "Χ", ΤΟ "ΓΚ", ΤΟ "ΜΠ" ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΝ ΟΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΥΓΟΥΝ ΣΕ... ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΤΙ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ "Θ" ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΤΟ "Τ", ΤΟ "Π" ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ "Φ" ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΜΠ" ΕΝΩ ΤΟ "Κ" ΧΡΗΣΙΜΕΥΕ ΚΑΙ ΩΣ "Χ" ΚΑΙ ΩΣ "Γ" ΑΛΛΑ ΤΟ "Ξ" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ, ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΞΟΝΑΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΡΑΦΑΝΕ Α-ΚΟ-ΣΟ-ΝΑ-ΣΕ!

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΕΥΟΥΝ.

ΟΙ ΔΙΦΘΟΓΚΟΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΝ ΜΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ. ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ Α-ΤΟ-ΡΟ-ΠΟ-ΣΕ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΝΗ ΚΙ-ΛΙ-ΝΗ, ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΧΙ-ΡΥ-Σ0, ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΞΗ ΑΓΡΙΑ Α-ΚΙ-ΡΙ-Α Κ.Α.

ΓΙΑ ΤΟ "Ν" Η ΤΟ "Σ" ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΛΛΑΒΟΓΡΑΜΟ ΑΠΟ "Ν" ΚΑΙ ΑΠΟ "Σ". ΤΟΝ ΜΙΣΘΟΝ Π.Χ. ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙ-ΣΙ-ΤΟ-ΝΕ.

ΑΡΧΙΖΩ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΤΕ ΓΡΑΦΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΕΔΗΔΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΙΚΕ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ ΕΥΚΟΛΑ ΚΙ ΑΠΛΑ;

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 03:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΝΟΜΙΜΟΝ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ!
Φίλε Enas,

Ενδιαφέρουσες οι διαπιστώσεις σου κατα την προσπάθειά σου να γράψεις με Γραμμική Β! Σε ευχαριστώ που μας τις παραθέτεις.

Εγώ δοκίμασα με DEVNAGRI (είπαμε, ΝΟΜΙΜΟΝ, τα Σανσκριτικά είναι γλώσσα, και όχι γραφή - το "αλφαβητό" τους ειναι devnagri, <<Το δώρο των θεών>>), και τα κατάφερα πολύ καλύτερα... σχεδόν κανένα προβλημα. Θα γράψω την αναφορά μου όσον ούπω, δυστυχώς ο χρόνος πιέζει πάλι. Γράμμα για το "Ξ" υπάρχει πάντως, το "ksha" γιατί ήταν κοινός ΙΕ ήχος, π.χ. ο "Ξερξης" στα Πέρικα γράφεται "Kshayarshah".

============

Αυτό που θέλω να παραθέσω εδώ, είναι ένα λινκ απο την τουριστική σελίδα της Λήμνου http://www.all-hotels-greece.com/hist_cult_htl/limnos/limnos.htm
Μεταφράζω λίγες γραμμές από το κείμενο παρακάτω...

Η Λήμνος σίγουρα θα μας απασχολήσει πολύ, ήδη έχουμε την (αμετάφραστη) Πελασγική πινακίδα, καθώς και την εικόνα του κρατήρα που επικόλλησα στην "σελίδα 8" με σύμβολα όμοια της Τροιας του Σλήμαν. Θα προσπαθήσω να βάλω και λίνκ σε εικώνα hi-res.
(ΥΓ:- Συγνωμη, ο κρατήρ ήταν απο την Μήλο, οχι τη Λήμνο! Πάσει περιπτώσει νάτος .)

quote:
Σύμφωνα με τον Όμηρο, οι κάτοικοι της Λήμνου ήταν Θρακικής καταγωγής - Ο Ηρόδοτος και ο Θουκιδίδης όμως τους αποκαλούν Πελασγούς ή Τυρρηνούς (σαν τους Τυρρηνούς πειρατές που ο Διόνυσος μεταμόρφωσε σε δελφίνια). Αυτό μπορεί να αντιπροσωπεύει τα δύο στάδια της προ-Ελληνικής προιστορίας. Πρόσφατα αρχαιολογικά στοιχεία δείχνουν οτι η Λήμνος είχε τον πιο ανεπτυγμένο Νεολιθικό πολιτισμό του Αιγαίου, και κουλτούρα εποχής Μπρούντζου, κατα τα Μινωικά-Μυκηναικά πρότυπα, συνδεδεμένη με την Τροια και την Λέσβο, που συνέχισε αδιάσπαστα κατα την Γεωμετρική περίοδο. Από τον 8ο έως τον 6ο πχ αιώνα, το νησί φαίνεται να ήρθε σε επαφή με τους Έλληνες της Στερεάς, ενώ φαίνεται βέβαιο απο επιγραφές οτι πρίν απο τον 6ο αιώνα οι κάτοικοι δεν ήταν Έλληνες - η γλώσσα τους παραμένει αμετάφραστη, ο τρόπος ταφής τους δείχνει ομοιότητες με τους Βιλλανοβικούς (Ετρούσκικους) τάφους της Ιταλίας.

Η συνέχεια στο link, στα Αγγλικά, δυστυχώς...

Κ

Edited by - kynikos on 19/03/2004 12:58:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 12:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Πολυ χρησιμη θα ηταν μια εσχαρα(καλο ε!!!)με ολες τις λεξεις με ΙΕ ριζα σε ολες τις γλωσσες και πρωτο-γλωσσες ,αραγε το εχει κανει καποιος?

Δες και αυτό:
http://www.bartleby.com/61/IEroots.html

Θεωρητικά μια εσχάρα μπορεί να προκύψει εύκολα από εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 12:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Μετάφραση:
quote:

quote:
Ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά ο άνθρωπος σου ζήτησε Γραμμική Β΄ όχι Κυπριακό συλλαβάριο. Και όταν είπε να γράφεις σε Γραμμική Β΄ εννοούσε να γράφεις ελληνικά σε Γραμμική Β΄ με τις φωνητικές αξίες των συμβόλων, όχι γράφουμε ό,τι νά 'ναι και το φορμάρουμε με κυπριοσυλλαβικό font. Γιατί όπως το βλέπω,

luikila lelale kulakilikila_ komola milamola_ kuele lelale lolaki_ko_ui ula mikikuokikolekimomola_la_

δε σημαίνει καθόλου το ίδιο με τη φράση:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑΝ ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΚΙΠΡΙΟΣΙΛΛΑΒΑΝ

Υ.Γ: Και μάθε επιτέλους ορθογραφία, μου καθυστέρησες μισή ώρα την αποκρυπτογράφηση!


Είσαι τόσο έξυπνος ή εγώ είμαι ηλίθιος????
Να πω τώρα ότι το έκανα για αστείο?
Επισης να χρησιμοποιήσω την προαιώνια δικαιολογία των επί γης ανορθόγραφων για τα Greeklish???
Ημαρτον ρε, αλλά είναι εκνευριστικό να αποδεικνύεσαι εξυπνότερος από εμένα στο ΚΑΘΕ ΤΙ!!!

Το βρήκα! Αφού δεν έχω επιχειρήματα θα σε βρίσω...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Οι βλακείες που μου χαϊδεύουν τα εθνικιστικά αυτιά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 14:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Enas,

Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου σχετικά με την αδυναμία απόδοσης του
γράμματος -θ- μ την γραμμική Β και την γραμμική Α.
Σχετικά όμως με την εντύπωση που σου δημιουργείται ότι η αδυναμία τους αυτή να αποδώσουν το -Θ- δείχνει μη Ελληνική προέλευση, θα σου πω ότι αφ' ενός μεν οι Ελληνικές λέξεις που περιέχουν το -θ- (και όχι μόνον) είναι Πελασγικής προέλευσης, όπως Αθηνά, Κόρινθος, Κάρπαθος, Ρίθυμνα, Ερεχθεύς, χθόνα, άχθος, ένθεν κ.λ.π. όπου διαφαίνεται η σημαντική συμμετοχή των προελληνικών γλωσσών στη διαμόρφωση της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας, αφ' ετέρου δε, να σου πω, ότι παρ' όλο ότι η γραμμική Α΄ δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί πλήρως, το ένα 30% περίπου που έχει επεξεργασθεί ο μαθηματικός Μηνάς Τσικρικάς, δείχνει ότι είναι Αιολικής προέλευσης.
Πρέπει λοιπόν να αναλογισθούμε ότι εάν λέξεις ως οι ανωτέρω θεωρηθεί βάσει της αδυναμίας απόδοσης τους με τις γραμμικές γραφές, ότι δεν είναι Ελληνικές, πρέπει μάλλον να επανεξετάσουμε την ιδέα μιας παντελώς αμιγούς και αυτοφυούς γλώσσας, και ότι και η Αρχαία Ελληνική γλώσσα ακολουθώντας φυσιολογικές εξελικτικές διεργασίες, έχει συντεθεί από επιρροές παλαιοτέρων γλωσσών η καθοριστική συμβολή (αν όχι η κατά πλειοψηφία συμβολή ) των οποίων δίνει και την τελική της φυσιογνωμία.

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 17:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Η Λήμνος σίγουρα θα μας απασχολήσει πολύ, ήδη έχουμε την (αμετάφραστη) Πελασγική πινακίδα

Update: η γλώσσα της πινακίδας μοιάζει πάρα πολύ με Ετρουσκικά (έχουν και αυτά πολλές λέξεις που τελειώνουν σε -εζ και -αλ), χωρίς όμως να είναι (οι λέξεις δεν εμφανίζονται στα εξακριβωμένα ετρουσκικά κείμενα της Ιταλίας, τα οποία αριθμούν δεκάδες χιλιάδες χαρακτήρες). Αποτολμώ την υπόθεση ότι τόσο η γλώσσα της επιγραφής στη Λήμνο όσο και τα Ετρουσκικά ανήκουν μάλλον σε μια οριστικά νεκρή γλωσσική οικογένεια, εφ' όσον λείπουν τα ιστορικά στοιχεία που θα κατέτασσαν τη γλώσσα της επιγραφής σαν ετρουσκική διάλεκτο.

Και μερικές παρατηρήσεις έτσι γενικά στο θέμα μας, πριν η συζήτηση ξαναρχίσει να δέχεται ως δεδομένα αναλήθεις ισχυρισμούς:
-Υπάρχουν εκατοντάδες ελληνικότατες και πανάρχαιες λέξεις με το γράμμα "θ". Όχι και ό,τι έχει "θ" είναι Πελασγικής προέλευσης! Μη λέμε και ό,τι Θέλουμε. Αυτό που είναι σίγουρα μη "ελληνικής" προέλευσης (δεν ξέρω για Πελασγικής) είναι τα κύρια ονόματα σε -νθος.
-Τσικριτζής όχι Τσικρικάς.
-Από το link του CyLight η "αποκρυπτογράφηση" μου φαίνεται καλή προσπάθεια, αλλά η μεθοδολογία είναι αρκετά περίεργη. Ψάχνοντας λίγο περισσότερο βρήκα αυτό:

http://www.anistor.co.hol.gr/english/enback/v014.htm

που εξηγεί λίγο περισσότερο τη μεθοδολογία. Δεν ξέρω αν πιάνετε τα υπονοούμενα για την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων ('according to Tsikritsis the words su-ki-ri-ta and a-ka-ru where found to represent the Cretan place names Sygrita and Arkalo'), πάντως το να χρησιμοποιείς στατιστικές ιδιότητες της μιας γραφής για την άλλη είναι ολίγον τι αυθαίρετο.

Εξάλλου ένα από τα συμπεράσματα (ότι η Αιολική διάλεκτος υπήρχε σε αρχαία μορφή από το 1600π.Χ.) έρχεται σε αντίθεση με τα σύγχρονα γλωσσολογικά συμπεράσματα, δηλαδή ότι οι αρχαίες διάλεκτοι δημιουργήθηκαν στο "σκοτεινό" διάστημα ανάμεσα στη Μυκηναϊκή και την Κλασσική εποχή (και λίγο στη Μυκηναϊκή εποχή).

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που τα αποτελέσματα είναι πολύ μακριά από την πλήρη αποκρυπτογράφηση:

Α-ta-nfa-wa-ja, e-nda-mi: Αθηνά βασίλισσα, σε αυτόν τον τόπο διαμένουσα

Είπαμε έχει αλλάξει η γλώσσα, αλλά όχι και έτσι

Πάντως θα αγοράσω και θα διαβάσω το βιβλίο, γιατί φαίνεται σοβαρή και προπαντώς μετρημένη δουλειά. Αν μη τι άλλο, ο Τσικριτζής δε βγήκε να γκαρίζει για ψέμματα των εχθρών του ελληνισμού, ούτε καμαρώνει σαν το γύφτικο σκερπάρνι, οπότε το πιο πιθανό είναι ότι η δουλειά του αξίζει.


Edited by - junk95 on 19/03/2004 17:16:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 18:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Το να παραθέτει κανείς δίπλα στο όνομά του το έτος γεννήσεως με σκοπό να τύχη επιεικέστερης αντιμετώπισης για αυτά που γράφει, είναι εξ ίσου άσκοπο όσο και η τοποθέτηση προειδοποιητικής πινακίδας δίπλα σε απορρίμματα... Ότι και να γράφει δεν αφαιρείται ο ρύπος !


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 20:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
Το να παραθέτει κανείς δίπλα στο όνομά του το έτος γεννήσεως με σκοπό να τύχη επιεικέστερης αντιμετώπισης για αυτά που γράφει, είναι εξ ίσου άσκοπο όσο και η τοποθέτηση προειδοποιητικής πινακίδας δίπλα σε απορρίμματα... Ότι και να γράφει δεν αφαιρείται ο ρύπος !

Πελασγός



Υπαρχει και χειροτερο ...

Ο Πατροκτονος να ζητα επιεικια,
επειδη ειναι ...ορφανος !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 21:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

quote:
Το να παραθέτει κανείς δίπλα στο όνομά του το έτος γεννήσεως με σκοπό να τύχη επιεικέστερης αντιμετώπισης για αυτά που γράφει, είναι εξ ίσου άσκοπο όσο και η τοποθέτηση προειδοποιητικής πινακίδας δίπλα σε απορρίμματα... Ότι και να γράφει δεν αφαιρείται ο ρύπος !

Πελασγός



Υπαρχει και χειροτερο ...

Ο Πατροκτονος να ζητα επιεικια,
επειδη ειναι ...ορφανος !!!


Πελασγέ έχουν περάσει 300 μηνύματα και όσα έχεις πει είναι είτε γενικούρες και ηλίθια στερεότυπα, είτε σκέτο ηλίθια. Και ενώ εγώ σου μιλάω με επιχειρήματα εσύ μιλάς συναισθηματικά και γενικά η γραμμή αντιμετώπισης των επιχειρημάτων μου είναι να με βγάλεις κακό ή αγενή ή να αφορίσεις το ό,τι λέω ως λογικοφανές (γιατί όχι λογικό;) και επιστημονικοφανές (γιατί όχι επιστημονικό;). Λοιπόν, μπορεί να είμαι και το χειρότερο καθήκι της γης, αλλά αν δε μπορείς να καταρρίψεις όσα λέω με επιχειρήματα καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς. Φέρσου και λίγο σαν Έλληνας αντάξιος των προγόνων του (ρητορική, ορθός λόγος, αναλυτική σκέψη, συστηματική απόδειξη ΚΑΙ τσαμπουκάς) για μια φορά σε αυτή τη συζήτηση, κλαψιάρικο ανθρωπάκι! Σιγά που ζήτησα επιείκεια, ίσα-ίσα το ότι οι απόψεις μου προκαλούν οργισμένη αντίδραση από τα διάφορα εθνίκια είναι ΤΙΜΗ για εμένα.

Πασχάλη, αδυνατώ να καταλάβω πώς σκέφτεσαι και γενικά πού κολλάει στη συζήτηση αυτό που πέταξες, πάντως αν υπονοείς ότι δε σέβομαι τους προγόνους μου είσαι χυδαίος συκοφάντης. Εγώ τους σέβομαι πιο πολύ απ' όλους εσας τους εθνικά ευαίσθητους, γι' αυτό και προσπαθώ να μάθω πώς ήταν αντί να βολεύομαι με το πώς θα ήθελα να ήταν. Να μου λείπει ο εκεί "σεβασμός" που μόνο ΠΑΟΚτζή που δεν έχει βγάλει το Μεγαλέξανδρο!
(ναι, ξέρουμε, εσύ απλά είπες κάτι και όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται. Ρε αει παράτα μας!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 23:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Ενα,
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα ,το οτι εσυ δεν μπορεις να γραψεις δεν σημαινει οτι η γλωσσα δεν ειναι Ελληνικη,σαν παραδειγμα σου δινω τα Γαλλικα,αν δεν γνωριζεις προσπαθησε να γραψεις θα πεσει πολυ γελιο(μεταξυ των Γαλλομαθων βεβαιως βεβαιως)

Μην ξεχατε οτι την εποχη που οι Ελληνες ειχαν την Γραμμικη Β οι Χιντου δεν ειχαν γραφη ,τα Μπραχμι τα συναντουμε τον 3ο πχ (Διαταγμα Ασοκα) τα δε Ντεβαναγκαρι η Ντεβναγκαρι ειναι επινοηση νεωτερων ετων .
Τα Ντεβαναγκαρι γραφονται περιπου σαν τα δικα μας χωρις χωρισμο των λεξεων .


Πελασγε,
Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια,εντυπωση μου προκαλει η διαφορα των Αρμενικων -δεν ειναι ΙΕ γλωσσα τα Αρμενικα?-και των Σανσκριτικων στο μητερα -janani- (οι αλλες λεξεις στην υποσημειωση τι ειναι?)

Επισης θα επρεπε να βρεθουν στα Κελτικα η στην γλωσσα των Πικτων(??? )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητοί φίλοι … εδώ είναι δημόσιος χώρος ….όπως ο δρόμος ας πούμε…

Το καλό με τους δημόσιους χώρους είναι ότι μπορείς και μιλάς σχετικά ελεύθερα…άλλοι συνομιλούν, κι άλλοι μονολογούν…αλλά ελεύθερα …

Το κακό είναι ότι υπάρχουν και τα σκουπίδια…

Είναι δυνατόν να κάνει κάτι κανείς με τα σκουπίδια ;

Δύσκολο αλλά παίζεται…υπάρχουνε και οι junk artists …όμως ας αφήσουμε για τους ειδικούς την τέχνη με τα σκουπίδια …για μας υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέρουσες μορφές τέχνης να ασχοληθούμε..

Είναι δυνατόν να καθαρίσει κανείς τα σκουπίδια από τους δημόσιους χώρους;

Χμ..Μεγάλη δουλειά…και δεν τελειώνει ποτέ…είναι ασύμφορο και ανθυγιεινό… αλλά παίζεται … αν είναι κανείς εντεταλμένος από το δήμο…

Αν δεν υπάρχει υπάλληλος του δήμου να τα καθαρίσει ;

Δεν μπορείς να κάνεις πολλά … αλλά παίζεται …κλωτσάς κανένα πού και πού…να φύγει από μπροστά σου…προσέχεις να μην πατήσεις κανένα και σε λερώσει …

Βγαίνουν κι άλλα σκουπίδια μπροστά σου…. Αλλά τι να κάνεις …δημόσιος
χώρος είναι … να κάθεσαι να καθαρίζεις πεζοδρόμια ; αλλά κι αυτό παίζεται…τα προσπερνάς, προχωράς …βρίσκεις κάποιον πολιτισμένο άνθρωπο και συνομιλείς μαζί του… ευπρεπώς βέβαια ! … δημόσιος χώρος είναι !

Ένα πράγμα δεν μπορείς να κάνεις … να συνομιλείς με τα σκουπίδια !!!
Ακόμα και αν είναι αριθμημένα…. Είναι απλά παράλογο !!

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 01:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΜΕ ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΠΕΡΣΕΑ ΕΝΑΣ ΓΑΛΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΛΕΕΙ. ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΙΚΗ Β ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΑΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΛΕΓΑΝΕ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΟ "ΑΝΘΡΩΠΟΣ" ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΨΟΥΝ Α-ΤΟ-ΡΟ-ΠΟ-ΣΕ, ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΑΥΤΟ ΦΩΝΑΧΤΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΝ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ "ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΙΤΣΟΝ!", ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΣΤΕΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΤΙΚΕ ΜΕ ΓΡΑΜΙΚΗ Β.

ΣΤΙΣ ΙΝΔΙΚΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΧΟΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ "Μ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΘΕΙ.

ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΓΙΑ ΙΝΔΙΚΕΣ ΓΡΑΦΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΠΡΑΧΜΙ ΕΙΝΑΙ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΠΡΩΤΟΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΙΚΑΝ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΑΙΩΝΑ Π.Χ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 03:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:

Είσαι τόσο έξυπνος ή εγώ είμαι ηλίθιος????
Να πω τώρα ότι το έκανα για αστείο?
Επισης να χρησιμοποιήσω την προαιώνια δικαιολογία των επί γης ανορθόγραφων για τα Greeklish???
Ημαρτον ρε, αλλά είναι εκνευριστικό να αποδεικνύεσαι εξυπνότερος από εμένα στο ΚΑΘΕ ΤΙ!!!

Εισαι κολλημενος!
Εκανα ενα αστειο και εσυ το εκανες ολοκληρο θεμα αγαπητο σκουπιδι.
Επισης σου εξηγησα οτι οταν κατεβασεις το κυπριακοσυλλαβο στην Word, δεν μπορεις να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες (επειδη στο βγαζει κενο) αλλα μονο με αγγλικους, οποτε βγαινει το γκριλισχ.
Εισαι πολυ κολλημενος φιλαρακο!

quote:
Το βρήκα! Αφού δεν έχω επιχειρήματα θα σε βρίσω...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Οι βλακείες που μου χαϊδεύουν τα εθνικιστικά αυτιά



Γιατι κανεις και τιποτα αλλο απο το να βριζεις??

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 08:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Ενα,
Προσεξε δεν σου λεω τι κανει ενας Γαλλος με το λατινικο Αλφαβητο,σε ρωτησα τι θα γινει αν καποιος μη Γαλλομαθης προσπαθησει να γραψει στα Γαλλικα,υπαρχουν πολλες γλωσσες που δεν ανηκουν στην κατηγορια (οτι βλεπεις διαβαζεις) τι κανουν οι Ερασμικοι ? Πιστευεις οτι οι Αρχαιοι Ελληνες ετσι μιλουσαν ?Ποια διαφορα απο την Ερασμικη προφορα και τον τροπο που προφερουμε εμεις τα γραπτα τηε Γραμμικης Β.

Οταν λες Ινδικες γραφες τι εννοεις Μπραχμι? Ντεβαναγκαρι? Ποια οι δυο γραφες εχουν τεραστια χρονικη διαφορα.

Θα κοιταξω το βραδυ για τα Βραχμι ...
Παντως ειναι συλλαβικο Αλφαβητο οποτε ειναι και ατελες οπως τα υπολοιπα...
Ειχα την ε3ντυπωση ομως οτι τα Μπραχμι ηταν τα διαταγματα του Ασοκα 270 πχ


Edited by - Perseus on 20/03/2004 08:52:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 19:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Προσεξε δεν σου λεω τι κανει ενας Γαλλος με το λατινικο Αλφαβητο,σε ρωτησα τι θα γινει αν καποιος μη Γαλλομαθης προσπαθησει να γραψει στα Γαλλικα,υπαρχουν πολλες γλωσσες που δεν ανηκουν στην κατηγορια (οτι βλεπεις διαβαζεις) τι κανουν οι Ερασμικοι ? Πιστευεις οτι οι Αρχαιοι Ελληνες ετσι μιλουσαν ?Ποια διαφορα απο την Ερασμικη προφορα και τον τροπο που προφερουμε εμεις τα γραπτα τηε Γραμμικης Β.


Ότι η ερασμική προφορά είναι πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα. Ο Έρασμος δεν έβγαλε από το κεφάλι του την προφορά, κάπου έχω διαβάσει ότι τα σχετικά συμπεράσματα αναπτύχθηκαν από δύο Έλληνες λογίους της Φλωρεντίας (αν προλάβω θα το ψάξω). Πάντως τα στοιχεία ότι η προφορά ήταν (τουλάχιστον) κοντά στην Ερασμιακή είναι συντριπτικά:
-Ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσεύς στο "Περί συνθέσεως ονομάτων" γράφει ότι το "ζ" προέκυψε ως συγχώνευση του "σ" και του "δ", ότι το "β" προφέρεται με την άκρη των χειλιών και καλά κλεισμένο το στόμα όπως τα "π" και "φ", λέει ότι τα "η" και "ω" διαρκούν πολύ και άλλα πολλά ενδιαφέροντα.
-Το ω-μέγα υπάρχει κάποιος λόγος που λεγεται ω-ΜΕΓΑ σε αντιδιαστολή με το ο-μικρον και στο κάτω-κάτω δεν καταλαβαίνω γιατί να μπουν οι αρχαίοι γραμματικοί στον κόπο να διαχωρίσουν μακρά από βραχέα αν όλα προφέρονταν το ίδιο (και γιατί να χρησιμοποιήσουν τις ονομασίες "μακρά" και "βραχέα"), ούτε θα έβαζαν όλες αυτές τις δασείες εδώ κι εκεί για να "μαλακώσουν" τον προηγούμενο φθόγγο.
-Υπάρχει κάποιος λόγος που ο Αριστοφάνης γράφει το βέλασμα των προβάτων "βη-βη" και αυτός δεν είναι βέβαια ότι τα αρχαία πρόβατα τιτίβιζαν
-Υπάρχει κάποιος λόγος που αν σεβαστούμε τις διάρκειες και τα διπλά σύμφωνα στην ανάγνωση των ομηρικών επών (και όχι μόνο) προκύπτει μέτρο.
-Το "οι" όπως προκύπτει από τη μελέτη Βυζαντινών κειμένων εξακολουθούσε να προφέρεται "ωη" μέχρι το 10ο αιώνα μ.Χ.
-Υπάρχει κάποιος λόγος που και+εγώ στα αρχαία κάνει καγώ ενώ στα νέα κάνει "κ(ι)εγώ"
-Τα "σσ" ή "λλ" εξακολουθούν να προφέρονται διπλά ακόμη και σήμερα σε διαλέκτους όπως αυτή της Κύπρου.
-Το "υ" στη διάλεκτο των Μεγάρων (και στα Τσακωνικά) είχε γίνει "ου". Αλλού έχει γίνει υ. Δε μπορεί να μην έρθει στο μυαλό η απόδωση του φθόγγου u-umlaut της Γερμανικής από Νεοέλληνες είτε σαν "ι" είτε σαν "ου" και το συμπέρασμα ότι το αρχαίο "υ" ήταν ακριβώς ο ίδιος φθόγγος είναι σχεδόν άμεσο...

Και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι ότι τόσο με την αρχαία όσο και με τη νέα προφορά το ελληνικό αλφάβητο αποδίδει με πολύ μεγάλη ακρίβεια (και με αναγκαίες προσαρμογές κάθε μερικούς αιώνες) τους φθόγγους του εκάστοτε σταδίου εξέλιξης της γλώσας. Δε λέω, στη σημερινή εποχή είναι ένα ζόρι να θυμάσαι που μπαίνει "αι" και που "ε" (ρώτα και μερικούς-μερικούς εδώ μέσα) αλλά το "αι" και το "ε" έχουν πάντα στάνταρ προφορά: "e". Αν το "ε" είχε άλλοτε την προφορά "i", άλλοτε "we" και άλλοτε "e" τότε θα είχαμε πρόβλημα. Κάτι που συμβαίνει στη γραμμική Β, όπου ένα σύμβολο μπορεί να αποδίδει μέχρι 5 διαφορετικές συλλαβές.

Το θέμα είναι ότι έχουμε δύο σενάρια:
1)Έστω ότι είσαι ένας τσαμπουκαλής Αχαιός μονάρχης και μόλις έχεις έρθει σε επαφή (δηλ. έχεις κατακτήσει) με έναν ανώτερο/αλλόγλωσσο πολιτισμό και έχει ένα πολύ καλό (για τις ανάγκες του) σύστημα καταγραφής αγαθών (και όχι συγγραφής ποιημάτων), είναι πολύ λογικό να το αντιγράψεις (απλοποιημένο φυσικά) και από εκεί και πέρα σκασίλα σου που πρέπει να γράφεις a-te-na ti-ri-po-de 4, το θέμα είναι να θυμάσαι ότι έδωσες 4 τρίποδες στον ιερέα της Αθηνάς ώστε αν δε στους επιστρέψει σε ένα χρόνο θα είναι ένας από τους a-na-de-re που θα διατάξει ο wa-na-ka να θυσιαστούν στον Po-se-da-o. Εύκολα και γρήγορα πράγματα. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για λογιστικές λίστες, όχι για τα Ομηρικά έπη.

2) Ότι κάθεσαι -ως λαός- και αναπτύσσεις συλλαβικές γραφές επί 500 χρόνια, και στο τέλος το μόνο που έχεις καταφέρει είναι ένα απλοϊκό σύστημα που δεν έχει καν κλάσματα και αποδίδει με το ζόρι τη γλώσσα σου.
Οπότε υπάρχουν και προβλήματα:
Ότι μια συλλαβική (ή ακόμα και λογοσυλλαβική) γραφή μπορεί να αποδώσει με λίγη φαντασία με ακρίβεια ακόμα και τους φθόγγους της Ελληνικής γλώσσας είναι αυτονόητο. Σε άλλες συλλαβικές/λογοσυλλαβικές γραφές (π.χ. Χιττιτικά/Λουβικά/Αιγυπτιακά Ιερογλυφικά, Λογοσυλλαβικά Μάγιας ΚΑΙ κατά τα φαινόμενα Γραμμική Α΄) το σύστημα γραφής μπορούσε να αποδώσει μεγάλη λεπτομέρεια στους φθόγγους.
Άλλωστε και στην ίδια την Ελλάδα μέχρι το 403π.Χ., ανάλογα με την πόλη χρησιμοποιούσαν και διαφορετική ορθογραφία, ενώ η γραφή ήταν ακόμα αρκετά ατελής (το "ο" μπορεί να σήμαινε -και να διαβαζόταν- "ω" ΑΛΛΑ ΚΑΙ "ου" [κάτι που βολικότατα αγνοείται από όσους "αποδεικνύουν" ότι το ο και το ω ήταν το ίδιο πράγμα]). Όμως το Ελληνικό αλφάβητο (χάρη στα φωνήεντα) ήταν σχεδιασμένο από Έλληνες για Έλληνες και μπορούσαν σε αυτό να γραφούν ποιήματα, αφιερώσεις, επιστημονικές πραμάτειες, συνθήκες, νόμοι και φυσικά λογιστικές σημειώσεις. Πού είναι όλα αυτά στη Γραμμική Β΄, αν μπορούσε τόσο άνετα να χρησιμοποιηθεί για την ελληνική γλώσσα όπως θα προϋπέθετε η επινόηση της προγονικής της από Έλληνες;

Και κυρίως, πού κολλάει στην εικόνα αυτή η παλιότερη (και πολυπλοκότερη)παρόμοια γραφή με τα 40 επιπλέον σύμβολα (πιθανόν για ακριβέστερη απόδοση άγνωστων συλλαβών), βρισκόμενη όχι αποκλειστικά σε λογιστικές πινακίδες η οποία έχει σταθεί αδύνατον να συσχετιστεί με τα ελληνικά και χρησιμοποιεί ένα σαφώς πιο πολύπλοκο σύστημα αρίθμησης στο οποίο υπάρχουν σύμβολα για τα κλάσματα (1/3, 3/4, 2/3, 1/2), κατά το παράδειγμα των Αιγυπτίων και άλλων λαών της Ανατολής, είναι με λίγα λόγια μια αρκετά πιο προχωρημένη γραφή;

Στην πραγματικότητα το ότι η Γραμμική Β΄ είναι "δανεική" από άλλη γλώσσα αποτελεί ένα από τα σοβαρότερα επιχειρήματα για την εγκυρότητα της αποκρυπτογράφησής της. Γιατί αυτό το πράγμα που προκύπτει είναι τόσο κακά και με αντιπαραγωγικό τρόπο γραμμένα ελληνικά που μόνο αν δεχθούμε ότι πρόκειται για βιαστικό και "δανεικό" εργαλείο για μια συγκεκριμένη όχι-και-τόσο-καλλιτεχνική δουλειά (λογιστικές σημειώσεις) είναι δυνατόν να πιστέψουμε ότι οι Έλληνες (ή οι οποιοιδήποτε) θα έγραφαν τόσο χάλια την ίδια τους τη γλώσσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2004, 20:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητέ φίλε Perseus,

Ευχαριστώ για την εκτίμησή της δουλειάς μου. Δυστυχώς τα Αρμενικά είναι από τις γλώσσες του πίνακα μου με τις λιγότερες λέξεις, και ο λόγος είναι ότι ακόμη δεν έχω βρει αξιόπιστη φωνητική πηγή, ώστε να τις αποδώσω με λατινικούς χαρακτήρες. Τα Αρμενικά αποτελούν ξεχωριστό κλάδο των λεγομένων Ινδοευρωπαϊκών γλωσσών. Με μια πρώτη ματιά πράγματι διαφέρουν παντελώς από τις γλώσσες της περιοχής (Τσετσενίας, Ινγκουσετίας, Αζέρι κλπ) και μάλιστα όταν συγκρίνεις μόνο τους αριθμούς από 1 έως 10 που σου έδωσα,
Όμως μια μια προσεκτικότερη ματιά μας δείχνει μια μακρινή σχέση :
Αυγό = havgit
Κρασί = Kini ή ginu (οίνος)
Προφανώς αποτελεί και αυτή απομεινάρι πολύ αρχαιοτέρων γλωσσών που έχουν εξαφανισθεί.

Στοιχεία αμιγώς κελτικά ή της γλώσσας των Πίκτων δεν έχω στον πίνακα μου.
Μερικοί υποστηρίζουν ότι η γλώσσα των Πίκτων είναι κελτικής προέλευσης. άλλοι βασισμένοι σε γραπτές αναφορές ότι χρειαζόταν μεταφραστής για να γίνουν αντιληπτά τα κέλτικα στους Πίκτους υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο. Υπάρχουν πολλές αλληλοσυγκρουόμενες αναφορές γι αυτούς .Στην πραγματικότητα όμως δεν γνωρίζουμε τίποτα το βέβαιο για την προέλευσή τους

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 00:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus
Το παραδειγμα αυτο το εδωσα για να καταλαβουμε οτι μπορουμε να γραφουμε με εναν τροπο και να προφερουμε τις λεξεις με αλλον,ουσιαστικα συμφωνεις μαζι μου.

Σχετικα με την Ερασμικη προφορα μαλλον πλακα του εκαναν οι Ελληνες στην Φλωρεντια δεν μπορει να εξηγηθει αλλιως .
"-Ο Διονύσιος ο Αλικαρνασσεύς στο "Περί συνθέσεως ονομάτων" γράφει ότι το "ζ" προέκυψε ως συγχώνευση του "σ" και του "δ", ότι το "β" προφέρεται με την άκρη των χειλιών και καλά κλεισμένο το στόμα όπως τα "π" και "φ", λέει ότι τα "η" και "ω" διαρκούν πολύ και άλλα πολλά ενδιαφέροντα.
-Το ω-μέγα υπάρχει κάποιος λόγος που λεγεται ω-ΜΕΓΑ σε αντιδιαστολή με το ο-μικρον και στο κάτω-κάτω δεν καταλαβαίνω γιατί να μπουν οι αρχαίοι γραμματικοί στον κόπο να διαχωρίσουν μακρά από βραχέα αν όλα προφέρονταν το ίδιο (και γιατί να χρησιμοποιήσουν τις ονομασίες "μακρά" και "βραχέα"), ούτε θα έβαζαν όλες αυτές τις δασείες εδώ κι εκεί για να "μαλακώσουν" τον προηγούμενο φθόγγο.
-Υπάρχει κάποιος λόγος που ο Αριστοφάνης γράφει το βέλασμα των προβάτων "βη-βη" και αυτός δεν είναι βέβαια ότι τα αρχαία πρόβατα τιτίβιζαν
-Υπάρχει κάποιος λόγος που αν σεβαστούμε τις διάρκειες και τα διπλά σύμφωνα στην ανάγνωση των ομηρικών επών (και όχι μόνο) προκύπτει μέτρο."
Δεν βλεπω να εχουν καμμια σχεση τα παραδειγματα αυτα με την Ερασμικη προφορα.


"-Υπάρχει κάποιος λόγος που και+εγώ στα αρχαία κάνει καγώ ενώ στα νέα κάνει "κ(ι)εγώ"
-Τα "σσ" ή "λλ" εξακολουθούν να προφέρονται διπλά ακόμη και σήμερα σε διαλέκτους όπως αυτή της Κύπρου.
-Το "υ" στη διάλεκτο των Μεγάρων (και στα Τσακωνικά) είχε γίνει "ου". Αλλού έχει γίνει υ. Δε μπορεί να μην έρθει στο μυαλό η απόδωση του φθόγγου u-umlaut της Γερμανικής από Νεοέλληνες είτε σαν "ι" είτε σαν "ου" και το συμπέρασμα ότι το αρχαίο "υ" ήταν ακριβώς ο ίδιος φθόγγος είναι σχεδόν άμεσο..."
Δεν βλεπω να εχουν καμμια σχεση τα παραδειγματα αυτα με την Ερασμικη προφορα.


"2) Ότι κάθεσαι -ως λαός- και αναπτύσσεις συλλαβικές γραφές επί 500 χρόνια, και στο τέλος το μόνο που έχεις καταφέρει είναι ένα απλοϊκό σύστημα που δεν έχει καν κλάσματα και αποδίδει με το ζόρι τη γλώσσα σου.
Οπότε υπάρχουν και προβλήματα:
Ότι μια συλλαβική (ή ακόμα και λογοσυλλαβική) γραφή μπορεί να αποδώσει με λίγη φαντασία με ακρίβεια ακόμα και τους φθόγγους της Ελληνικής γλώσσας είναι αυτονόητο. Σε άλλες συλλαβικές/λογοσυλλαβικές γραφές (π.χ. Χιττιτικά/Λουβικά/Αιγυπτιακά Ιερογλυφικά, Λογοσυλλαβικά Μάγιας ΚΑΙ κατά τα φαινόμενα Γραμμική Α΄) το σύστημα γραφής μπορούσε να αποδώσει μεγάλη λεπτομέρεια στους φθόγγους."

Τουλαχιστον αναπτυξαμε ενα ατελες συλλαβικο συστημα (σε αντιθεση βεβαια με τους ΙΕ που ουτε γραμμα δεν αφησαν)...

Φθογγος στα Αιγυπτιακα Ιερογλυφικα?Ειχα την εντυπωση οτι δεν χρησιμοποιουσαν φωνηεντα....

" Στην πραγματικότητα το ότι η Γραμμική Β΄ είναι "δανεική" από άλλη γλώσσα αποτελεί ένα από τα σοβαρότερα επιχειρήματα για την εγκυρότητα της αποκρυπτογράφησής της. Γιατί αυτό το πράγμα που προκύπτει είναι τόσο κακά και με αντιπαραγωγικό τρόπο γραμμένα ελληνικά που μόνο αν δεχθούμε ότι πρόκειται για βιαστικό και "δανεικό" εργαλείο για μια συγκεκριμένη όχι-και-τόσο-καλλιτεχνική δουλειά (λογιστικές σημειώσεις) είναι δυνατόν να πιστέψουμε ότι οι Έλληνες (ή οι οποιοιδήποτε) θα έγραφαν τόσο χάλια την ίδια τους τη γλώσσα."

Δυστυχως ομως πρεπει να το πιστεψουμε γιατι η Γραμμικη Β ειναι Ελληνικη γλωσσα ,πολυ "χαλια" σε συγκριση με την επομενη "γενεα" αλλα πολυ πιο ζωντανη απο τις υπολοιπες τηε εποχης ...

Και κατι εκτος/εντος θεματος ο Διονυσιος ο Αλικ ... ελεγε οτι οι Ετρουσκοι ηταν Ελληνες ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2004, 22:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

(παραδείγματα της αρχαίας προφοράς)
Δεν βλεπω να εχουν καμμια σχεση τα παραδειγματα αυτα με την Ερασμικη προφορα.


Κι όμως, το μόνο πράγμα στο οποίο διαφέρουν αυτά που ξέρουμε για την προφορά των αρχαίων από αυτά που λέει η ερασμική προφορά είναι το "ζ" και επίσης το "γ" που δεν είναι σίγουρο αν ήταν "γκ". Και για το "ζ" δεν είμαι σίγουρος. Συνεπώς και αν έχει αδυναμίες η Ερασμική προφορά, το σίγουρο είναι ότι βρίσκεται πιο κοντά στην πραγματική προφορά των αρχαίων.


quote:

Τουλαχιστον αναπτυξαμε ενα ατελες συλλαβικο συστημα (σε αντιθεση βεβαια με τους ΙΕ που ουτε γραμμα δεν αφησαν)...

Ειλικρινά βαριέμαι να το ξανασυζητήσω αυτό. Επιγραμματικά, και εμείς και οι Χετταίοι και χίλιοι δυο άλλοι που άφησαν γράμματα είμαστε ΙΕ. Το ότι απαιτείται από τους κοινούς μας προϊστορικούς γλωσσικούς προγόνους του 5000 ή του 2000π.Χ. να είχαν αφήσει επιγραφές του τύπου "για όποιον το αμφισβητεί υπήρξαμε αλλά μην το πείτε γιατί είμαστε προϊστορικοί και προϊστορία σημαίνει δεν υπήρξε γραφή, σόρυ για την παρανομία" (αλήθεια, γιατί δεν απαιτείται κάτι τέτοιο και από τους Έλληνες του 750.000π.Χ.) είναι λιγάκι υπερβολικό. Πάντως η γλώσσα της Γραμμικής Β΄ μοιάζει πολύ περισσότερο με τα σανσκριτικά (ή τα παλιά σλαβονικά, ή τα παλιά γερμανικά ή τα λατινικά, ή τα χεττιτικά) απ' ό,τι η αττική διάλεκτος. Είναι πιο ΙΕ να στο πω έτσι.

quote:

Φθογγος στα Αιγυπτιακα Ιερογλυφικα?Ειχα την εντυπωση οτι δεν χρησιμοποιουσαν φωνηεντα....

;;;Τα σύμφωνα είναι και αυτά φθόγγοι. Όσο για τα φωνήεντα πράγματι ήταν μάλλον σπάνια, αλλά ήταν παρόντα στο συλλαβικό κομμάτι της γραφής.


quote:

Δυστυχως ομως πρεπει να το πιστεψουμε γιατι η Γραμμικη Β ειναι Ελληνικη γλωσσα ,πολυ "χαλια" σε συγκριση με την επομενη "γενεα" αλλα πολυ πιο ζωντανη απο τις υπολοιπες τηε εποχης ...

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει και πολλή Γραμμική Β΄. Και δε νομίζω ότι όποιος θέλει να ζήσει έντονα συναισθήματα πάει και διαβάζει λογιστικές πινακίδες.

quote:

Και κατι εκτος/εντος θεματος ο Διονυσιος ο Αλικ ... ελεγε οτι οι Ετρουσκοι ηταν Ελληνες ....

Αυτό είναι ενδιαφέρον. Θα μπορούσες μήπως να με παραπέμψεις σε κάτι πιο αναλυτικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 07:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Γεια σε όλους,

Έχει δίκιο ο Περσέας όταν λέει οτι τα πρώτα Μπράμι που έχουμε είναι απο τις στύλες του Ασόκα, γυρώ στα 200πχ.
Δεδομένου όμως οτι είχαν αρκετά ώριμη μορφή, πρέπει να υποθέσουμε οτι ήταν τουλάχιστον λίγο παλαιότερα. Στο κάτω-κάτω όπως έχουμε ξαναπεί και τα πρώτα Ομηρικά γραπτά που έχουμε, είναι απο τον 3ο μχ αιώνα, δεν λέει κανείς όμως οτι τότε τα'γραψε ο Ομηρος....

Επίσης σωστό οτι τα Νάγκρι ήταν αργότερη επινόηση, του 8ου μχ αιώνα. Αυτά απο τό πολύ αξιόλογο site, http://www.ancientscripts.com, που καλλύπτει ιστορικά ΟΛΕΣ τισ γνωστές μορφές γραφών.

Εκεί επίσης βρίσκουμε ότι τα αρχαία Πέρσικα είχαν αλφάβητο που "δούλευε" με τρόπο πού έμοιαζε στα Μπράμι απο το 500πχ κιόλας, πράγμα που για εμένα δείχνει οτί η ΙΔΕΑ του αλφάβητου, ηταν τότε πρόσφατο γενημα της περιοχής της Εγγυς Ανατολής ή της Μικρας Ασίας, και που απο εκεί κάπου απλώθηκε η ΙΔΕΑ, άσχετα από τα σύμβολα που χρησημοποιήθηκαν.

====

Για εμένα πάντως πιο πολύ ενδιαφέρον έχει το θέμα των πιθανών ΗΧΩΝ, της Αρχαιας Ελληνικής ομιλίας, και γι αυτό (ιδιώς στο προηγούμενο τόπικ της Simori) είχα γράψει για τους πιθανούς ήχους των γραμμάτων "Φ" και "Θ".

Εκεί είχα πεί οτι δεν μου φαινόταν παράλογο να είχαν την προφορά "Πχ" και "Τχ", εξετάζοντας λέξεις όπως << Καθολική Αφύπνιση>>. Μια που ποτέ δεν λέμε <<Κατολική Απύπνιση>>, και με την ιδέα οτι η δασεία αντιπροσώπευε ένα ελαφρό "χ" η πιθανότιτα το "Θ" να προφερόταν όπως το προφέρουν οι Γερμανοί, ήταν αρκετα καλή.

Επίσης στα παραδείγματα που έχουν δωθεί από τα Μυκηναϊκά, αυτό θα εξηγούσε πολύ καλύτερα τις αποδώσεις ΠΑ-ΚΑ-ΝΑ για "φασγανα" και Α-ΤΟ-ΡΟ-ΠΟ-ΣΕ και Α-ΤΕ-ΝΑ για "ανθρωπος" και "Αθηνα".
Σημειωτέον οτι το πρώτο μάλλον δείχνει το "Γ" να προφέρεται "G"! Με την γνωστή τροποποίηση Σ<->χ, έχουμε
ΠΑ-ΚΑ-ΝΑ => Phah-Ka-Na => Phas-Ga-Na=>Φασγανα.
Το αναφέρω γιατι το "Τχ" και το "Πχ" είναι διαδεδωμένοι ΙΕ ήχοι.

Αν τώρα, όπως λέει και ο Πελασγός, οτι τον ήχο "Θ" όπως το ξέρουμε, το πήραμε από τους Πελασγούς, κι αυτό φαίνεται λογικό, ιδίως αν θεωρήσουμε τους Πελασγούς (όπως και τους συγγενείς τους Ετρούσκους) σαν Κέλτικες φυλές, συμπέρασμα στο οποίο φαίνεται να τείνει και η σημερινή αρχαιολογία.
(Ελπίζω μια αρχαιολόγος που νομίζω οτι παρακολουθεί αυτή τη συζήτηση, κάποια στιγμή να συμμετάσχει και να μας ενημερώσει.)
Έχω προαναφέρει την μεταροπή απο "Τχ" σε "θ" σε "φ". Οι Κελτες απόγωνοι νομίζω έχουν το θού ακόμα και σήμερα (Οι Ισπανοι μια φορά όλα τα κάνουν "θ" ), ενώ μόνο οι Ρώσοι το εκφυλίζουν σε Φ, όπως με τον φτωχό Φυοντόρ!

Οταν αρχίσαμε αυτή την συζήτηση, δεν ήξερα καν οτι υπήρχαν οι "Ερασμικοί" και οι "Ιωτακιστες". Απλά ενδιαφερόμουνα για την αρχαία προφορά. Πάντως, τo site των ιωτακιστών που επισκέθφηκα το http://www.krassanakis.gr/grammar.htm , το βρήκα άκρως προκατηλημένο και αντί για επιστιμονική παρουσίαση, έβγαζε κύρηγμα για "ψεύδη" και "αίσχη". Δυσανάγνωστο για να μην πώ χειρότερα. Καλύτερα να μην του δείξετε την εργασία του Πελασγού, γιατι θα αρχίσει να μιλάει για ΑΙΣΧΑΡΑ!!!
Η άλλη άποψη παρουσιάζεται αρκετά καλά στο site του Βασίλη Αργυρόπουλου, μαζι με μιαν απάντηση στον Κρασσανάκη. Δείτε τα μόνοι σας και συγγρίνετε...

Απ'οτι έχω αντιληφθεί ως τώρα, απ΄τους "αυτοχθωνιστές", μόνο ο Ευθύμης δεχόταν οτι η αρχαία προφορά ήταν διαφορετική. Δεν ξέρω την γνώμη των φίλων, ΝΟΜΙΜΙΜΟΝ, Πασχάλη και Πελασγού, θα χαρώ να την ακούσω...

=========

Αυτό που βλέπω εγώ είναι οτι το σενάριο στην αρχαιότητα ήταν μάλλον πιο πολύπλοκο απ' οτι πιθανόν ως τώρα να νομίζαμε. Έχουμε τους Μινωϊκους, που εκτός από την τέχνη τους δεν ξέρουμε τίποτα εκτός οτι μάλλον δεν ήταν ΙΕ.
Αλλα και αυτό, το ξέρουμε άρα;.... Αν βγεί η Γραμμική Α να λέει "Athena raja endami", τότε είναι που θα μπερδευτούμε αφου το "raja endami" είναι 100% κατα τα ΙΕ πρότυπα!

Μετά έχουμε τους Πελασγους, πάλι σχεδόν τίποτα δεν ξέρουμε, μάλλον άγριοι, μοιάζαν με τους Ετρούσκους, αμετάφραστη η γλώσσα τους, αλλα όχι Ελληνική. Αν όντως ήταν Κέλτες, μπορεί να ήταν ένα πρώτο κύμμα ΙΕ εισβολέων, που να είχε διαφορετικό βαθμό επιτυχίας σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Στη Λήμνο, πάντως, κάλα τα πήγαν.

Μετά έχουμε τους Θράκες, τους Φρύγες και τους Τρώες, μάλλον ξαδέλφια των Ελλήνων, παρά αδέλφια, κατα τα λεγόμενα - αλλα μια ματιά που έριξα στα "Φρυγιανά", μου φάνηκαν πολύ πιο "Ελληνικά" απ'οτι περίμενα.
Και δεν έχουμε αναφέρει ακόμα τους Καριους, Λυδιους και Λυκαιους που φαίνονται να είναι οι πιο κοντινοί συγγενείς των Ελλήνων στην περιοχή της Μ.Ασίας, και που εμφανιστηκαν μετά τους Χετταίους.

Δεν έχουμε αναφέρει τον Υπερβόρειο Απόλλωνα (Θρακικό νομίζω;;) καβάλα στον Γρίφωνά του. Μοιααάζει κάπως Ελληνικός, αλλά όχι ακριβώς.
Λίγα έως ελάχιστα είπαμε για τα Καβείρια. Ήταν Πανελλαδικά, ή ανήκαν μόνο στο βόρειο χώρο; Τι σχέση είχε ο Αξιοκερσος και σια. με το Ολύμπιο δωδεκάθεο;
Άραγε, μπορούμε να συμπεράνουμε οτι οι θρησκείες Τρώων, Θράκων και Ελλήνων είχαν ομοιότητες αλλά επίσης διέφεραν σημαντικά; Υπήρχε κάποια κοινή βάση;

Τέλος βέβαια έχουμε και τους "'Ελληνες" (γλωσσικά μιλώντας). Αχαίοι, πρώτα στις Μυκήνες, μετα... στην Ιωνία;
Δωριείς ισχυροί πολεμιστές, πρόγωνοι της Σπάρτης;; Αιωλείς, σχετιζόμενοι με κάποιον τρόπο με τους Πελασγούς;;;

=====

Φέρτε μου μιά κρυστάλινη σφαίρα....

Κ

Edited by - kynikos on 22/03/2004 08:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy