ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ηταν ο Χριστος Ελληνας;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 10:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 12:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας φίλοι,

Κατ' αρχήν σε ότι αφορά σε αυτά που λέτε περί εθνικότητας του Ιησού να το θέσω λίγο διαφορετικά. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;

Δώστε όσες απαντήσεις θέλετε. Αλλά νομίζω ότι το μπλέξιμο βρίσκεται αλλού...ή πιστεύεις στο Θεό ή δεν πιστεύεις. Γιατί ο Ιησούς Χριστός ΕΙΝΑΙ ο Θεός και όλοι εμείς οι άνθρωποι είμαστε μέρη αυτού του Θεού...όχι κατ' ουσίαν αλλά είμαστε. Γι' αυτό ο Κύριος είπε αγάπα ως σ' εαυτόν. Γιατί θέλετε δεν θέλετε είμαστε όλοι ΕΝΑ!

φίλη Scorpina,
θα σου προτείνω δύο βιβλία τα οποία συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν ανοιχτή καρδιά και καλή προαίρεση. Το ένα είναι το "ΣΚΕΥΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ" που αναφέρεται στον γέροντα Παϊσιο και το άλλο "Η ΑΣΚΗΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" που αναφέρεται στη γερόντησα Γαβρηλία. Αν σε ξενίζουν τα "γέροντας" και "γερόντασα" μην τα αγοράσεις ακόμη... Αν όμως κάνεις το κόπο να τα αγοράσεις τότε σου ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ότι θα έχεις κάνει τη πιο δυνατή προσευχή για τον εαυτό σου τουλάχιστον!

quote:

Αρα ο Γιαχβε ειναι θεος που δεν εχει να κανει με τον Χριστιανισμο.


Το Γιαχβέ προέρχεται από το ΙΕ, ΧΟΑ, ΒΟΑ, Α, που σημαίνει Ανατολή, Δύση, Βορράς, Νότος κατά πάσα πιθανότητα. Γιατί πρέπει εξ άλλου ο Θεός ο Ένας ο Ανέκφραστος κ.λ.π. να έχει ΤΑΜΠΕΛΑ;

φίλε beyond λες,...

quote:

TA ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ..

...Για όλους μας σχεδόν

quote:
ΤΕΛΙΚΑ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΙ ΗΤΑΝ ? ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗ ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ?

Ναι...στη μία του φύση ήταν ένας άνθρωπος όπως και εμείς που έφτασε στη θέωση...
quote:
ΗΤΑΝ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ) ?

Ναί...στην άλλη φύση του είναι ο υιός του Θεού ο ΜΟΝΟΓΕΝΝΗΣ. Εμείς είμαστε κτίσματα και όχι γεννήματα Θεού. Ο Ιησούς Χριστός Είναι ο ενσαρκωμένος Λόγος...Θυμίσου τη Παλαιά Διαθήκη...τι λέει ο Θεός; "Ας κάμωμεν..." σε ποιόν το λέει; τι μας δείχνει αυτό; Γιατί φυσικά δεν υπήρχε τότε το ALTER για να του πάρουν συνέντευξη...
quote:
ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ "ΕΠΡΕΠΕ" ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ "ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ" ?

Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα...Τι θα έπρεπε δηλαδή... να εμφανισθεί εκεί που ΔΕΝ έπρεπε; Δηλαδή να κάνει ΛΑΘΟΣ;

quote:
ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ" ?

Ενδιαφέρουσα άποψη... Να του το πούμε και άμα θέλει...
Αλλά δες το και λίγο ανθρώπινα μια και δεν θα μπορούσαμε ποτέ να νοήσουμε αυτά που δεν νοούνται...Αν εμφανιζόταν στην Αθήνα θα τον σταύρωναν; Δεν ξέρεις; ΕΚΕΙΝΟΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ!

φίλε Ελεύθερε,

Ειληκρινά δεν κατάλαβα που μπορεί να είναι το υλικό συμφέρον μου...Σου ζήτησα χρήματα; Σου είπα να δώσεις οτιδήποτε οπουδήποτε; Σου είπα να μπείς σε κάποια οργάνωση; Απλά συζήτηση κάνουμε για να δούμε τα περιθώρια εσωτερικής βελτίωσης που έχουμε. Μη σκέφτεσε αρνητικά σε κάθε τι που σου συμβαίνει γιατί άρνηση θα λαμβάνεις. Δεν πάω να σου δείξω ΠΟΟΟΣΑ γνωρίζω αλλά τι πιστεύω ότι μου δείχνει η ζωή μου. Κάνε το ίδιο προς εμένα και να δείς πως γίνεται να δίνουν και οι δύο και να κερδίζουν και οι δύο!
Λες:

quote:

Λοιπόν η ερώτηση είναι καθαρή. Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι ο θεός είναι μονάχα ένας;

Μου δόθηκε μία προσωπική εμειρία (όχι μόνο μία φορά διστυχώς λόγω της στιγνής λογικής μου) την οποία δεν θα μπορούσα να σου μεταφέρω ακόμα και εάν είμασταν μόνοι μας. Γι' αυτό σου είπα ζήτα μόνος σου και θα σου δοθεί αλλά δεν με άκουσες...Ωραία λοιπόν θες να μάθεις μέσα από την εμπειρία κάποιου άλλου χωρίς να ζητήσεις...Κάνε τον κόπο και αγόρασε τα δύο βιβλία που αναφέρω πιό πάνω, διάβασέ τα και έλα να τα συζητήσουμε. Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλές απαντήσεις.

quote:

...η μόνη ένδειξη που έχω για θεό ή θεούς είναι ότι αυτός ή αυτοί λάμπουν διά της απουσίας τους, ... Ένα ανεξάρτητο πολιτικό δικαστήριο ουδέποτε θα δεχόταν τέτοιες μαρτυρίες.


Είναι αυτό που σου έχω πει πολλάκις. Δεν απουσιάζει Εκείνος, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ!

Αυτό το τελευταίο τι το ήθελες...Σου έχω απαντήσει πιο πάνω σε αυτό...πες μου ΖΕΙΣ;

πάντα φίλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 14:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου hrismig!
Οσον αφορα τον Γιαχβε δεν εχει γινει καμμια αναφορα στο ονομα αυτο ουτε απο τον Ιησου,ουτε απο τους Αποστολους.Αρα ετσι τον αποκαλουν μονο οι Εβραιοι,οι Ιεχωβαδες και οσοι προσπαθουν να μας αποκαλουν ιουδαιοχριστιανους.
Συμφωνω μαζι σου οτι ο Θεος δεν εχει αναγκη απο καμμια 'ταμπελα'
Να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 14:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος (25/07/2003 : 02:19:51):
quote:
Φίλε THOTH σώσε με,
αν το μύνημα που μόλις έγραψα ήρθε κοντά σας, σε παρακαλώ πέρασε το στο forum γιατί από λάθος το έχασα. Αυτό εδώ αγνόησε το.

Ο thoth δεν συμμετέχει στις Συζητήσεις αυτές τις ημέρες, οπότε απαντώ εγώ:
Αγαπητέ Ελεύθερος, δεν γνωρίζω εάν η απώλεια του κειμένου που ήθελες να αποστείλεις αναπληρώθηκε από το επόμενό σου μήνυμα, όμως, σε αντίθετη περίπτωση, εμείς δεν το λάβαμε (με οποιονδήποτε τρόπο), οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 01:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ όλους
Εντάξει φίλε Admin. Απλά έγραψα το μύνημα στο πόδι (on line) και κατά λάθος πάτησα αποστολή προτού βάλω τους κωδικούς. Με ειδοποίησε να πάω πίσω να διορθώσω το πρόβλημα. Όμως το κείμενο χάθηκε. Δε βαριέσαι, ας πρόσεχα
Φίλε hrismig, έχω διαβάσει πολλά βιβλία. Το ίδιο κι εσύ. Τη γνώμη που διαμορφώσαμε είναι που συζητάμε εδώ πέρα. Αν το θέλεις έτσι εντάξει. Εμένα μου παρουσιαστήκανε μέχρι τώρα δυό ντουζίνες θεοί. Θα με πίστευες; Δεν θα αναρωτιόσουνα γιατί τα λέει αυτά ο Ελεύθερος; Τα προσωπικά μας βιώματα, οι φοβίες μας, οι επιτυχίες μας τα ταλέντα μας, η τύχη και η ατυχία μας, δεν μπορούν κατά τη γνώμη μου να αποτελέσουν απόδειξη ύπαρξης θεού ή θεών. Ούτε γίνεται να ανακαλύψουμε τον θεό μέσα στο μυαλό κανενός. Και δυστυχώς ούτε και πουθενά αλλού
Πάντως την τελευταία γραμμή του μυνήματος σου δεν την κατάλαβα καθόλου. Για μένα ήτανε;

ΑΙΟΝ τι κάνεις; Είσαι καλά; Από που ξεφύτρωσες πάλι;

Φίλη skorpina, μου φαίνεται βρήκες κέντρο. Πράγματι ο Ιησούς της ιστορίας ήταν Εβραίος αναμφίβολα. Ο Χριστός όμως του θρύλου ήταν στο μεγαλύτερο του ποσοστό Έλληνας. Διότι στό όλο κατασκευασμένο σενάριο δημιουργίας του θρύλου αυτού, χρησιμοποιήθηκε πολύ ο απλός Ελληνικός τρόπος σκέψης. Ιδιαίτερα αυτός του Σωκράτη. Μην ξεχνάμε ότι ο κυριώτερος από τους θεωρητικούς του Χριστιανισμού, ο Παύλος είχε Ελληνική παιδεία και καταγόταν από Ελληνική κατά το πλείστον πόλη. Έβαλαν όμως πολλοί το λιθαράκι τους για τη δημιουργία αυτού του θρύλου, καλοπροαίρετοι και κακοπροαίρετοι, φίλοι της σοφίας αλλά και φίλοι του σκοταδισμού, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα αλαλούμ. Μέσα σε αυτό το αλαλούμ όπως ξανάπα, μπορεί ένας πιστός, να δικαιολογήσει και πράξεις καλοσύνης αλλά και πράξεις βίας και μισαλλοδοξίας. Παραδείγματα έδωσα σε προηγούμενα μου μυνήματα καθώς και παραπομπές σε συγκεκριμένα εδάφια της καινής και γιατί όχι και της παλαιάς διαθήκης.
Φίλη μου δυστυχώς δεν μπορώ να συμφωνήσω με τον τρόπο που παρουσιάζεις τις σκέψεις σου. Αναφέρεις ορισμένα πράγματα χωρίς να μας εξηγείς πού τα βρήκες. Για παράδειγμα γράφεις:

quote:
Μπορει η καταγωγη του Ιησου να μην ηταν ελληνικη,η διδασκαλια του ομως ειχε ελληνικο πνευμα.Δεν ειναι τυχαιο το οτι παροτρυνε τους Αποστολους να γραφουν στην ελληνικη γλωσσα.

Αν μας έδινες και σε ποιό εδάφιο βρήκες αυτή την παρότρυνση, δεν θα ήσουν πιο σωστή;
Το άλλο
quote:
Οι προφητειες του Ερμη,του Αριστοτελη,του Απολλωνα,του Πλατωνα,του Σοφοκλη δεν αναφεροταν σε κανεναν απο τους γνωστους τοτε θεους αλλα στον Εναν και Μοναδικο Θεο.

Αν μου παρουσιάσεις προφητείες του Αριστοτέλη θα κόψω τα γένια μου
Ε όχι και προφητείες ο Αριστοτέλης Αλλά άστα τα μαλλάκια σου ανακατεμένα. . . .προς. . .θεού

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 07:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ "ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ "ΕΠΡΕΠΕ" ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ "ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ" ?
ΕΝΝΟΩ ..ΛΙΓΟ ΠΟΝΗΡΟΥΤΣΙΚΑ ΟΤΙ Η ΟΛΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΗ ΣΤΟ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΕΙ" ΕΝΑΝ ΥΙΟ ΘΕΟΥ,ΕΝΩ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΕΝΑΝ ΗΡΩΑ Η ΗΜΙΘΕΟ..
Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΕΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΞΙΩΝΟΤΑΝ ΑΡΑΓΕ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2003, 11:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Ελεύθερε,

λύσε μου μία απορεία...ΑΝ λέω ΑΝ "υπάρχει" Θεός θέλεις να γνωρίζεις ή προτιμάς να είσαι στην άγνεια;

Ναι...η τελευταία πρόταση ήταν ερώτηση για εσένα...διάβασε τα προηγούμενα να την καταλάβεις...

φίλε beyond,

η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται και σε εσένα...

Βρε παιδιά κάνουμε μία συζήτηση να ανταλλάξουμε απόψεις. Για να συμβεί αυτό και να βγάλουμε κάτι από όλα αυτά πρέπει να προσπαθώ να έρθω στη δική σας θέση για να καταλάβω τι μου λέτε και εσείς στη δική μου. Το κάνετε; Γιατί αν πιστεύετε ότι είμαι τρελός τι νόημα έχει να συζητάμε. Σας εξηγώ τον τρόπο που θα "δείτε" ότι "βλέπω" και το μόνο που κάνετε είναι να μου λέτε πως δεν σας ενδιαφέρει αυτό που "βλέπω". Γιατί το συνεχίζουμε αν δεν ενδιαφέρεστε;

πάντα φίλος

Edited by - hrismig on 29/07/2003 11:44:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 01:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αν πιστεύετε ότι είμαι τρελός τι νόημα έχει να συζητάμε. Σας εξηγώ τον τρόπο που θα "δείτε" ότι "βλέπω" και το μόνο που κάνετε είναι να μου λέτε πως δεν σας ενδιαφέρει αυτό που "βλέπω". Γιατί το συνεχίζουμε αν δεν ενδιαφέρεστε;

Δεν είσαι καθόλου τρελλός φίλε hrismig. Απλά προσπαθούμε να δούμε αν έχεις λογικά επιχειρήματα που μπορούν να μας προβληματίσουν. Αν με τον τρόπο που μας προτείνεις καταφέρουμε να δούμε ότι βλέπεις, τότε θα συμφωνούσαμε. Αλλά σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να συζητήσουμε τίποτα. Θα ήταν ένας ανιαρός μονόλογος συμφωνούντων.

Είπαμε ότι όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις. Θα σου ήμουν ευχάριστος, και θα προτιμούσες πολύ να κουβεντιάσεις μαζί μου, αν οι θέσεις μου ήσαν εύκολα αντιμετωπίσιμες από σένα. Θα ένοιωθες τότε σπουδαίος και αυτό θα σου άρεσε. Αν όμως οι θέσεις μου σε στρίμωχναν, θα με εύρισκες δυσάρεστο και πιθανότατα να εκνευριζόσουν μαζί μου.
Άρα δεν είμαι εγώ το πρόβλημα. Το αν μπορείς ή όχι να ανατρέψεις τις θέσεις μου είναι το πρόβλημα. Κι ακόμα παραπάνω, το αν έχεις τη δύναμη ή όχι, να παραδεκτείς τα κενά των θέσεων σου είναι το πρόβλημα. Δηλαδή ο εαυτός σου είναι εκείνος που θα με μετατρέψει σε ευχάριστο ή δυσάρεστο συνομιλητή για σένα. Μην έχεις λοιπόν απαιτήσεις από τους συνομιλητές σου. Μόνο από τον εαυτό σου να έχεις.
Προσπάθησε να υιοθετήσεις σωστό τρόπο σκέψης ούτως ώστε να έχεις και τις σωστές θέσεις σε μια συζήτηση. Ε δεν είναι και έγκλημα να περιμένεις μέχρι να προετοιμαστείς κατάλληλα. Πίστεψε με, η προετοιμασία αυτή θα σου προσφέρει πολύ περισσότερα από όσα σου πρόσφεραν όλα τα βιβλία που διάβασες. Διότι θα έρχεσαι συνέχεια σε αντιπαράθεση με τον εαυτό σου, τον οποίο δεν θα μπορούσες με τίποτε να ξεγελάσεις, και συνεπώς από την αντιπαράθεση αυτή θα αποκομίσεις τέτοια σοφία που θα αναρωτιέσαι που την είχες κρυμμένη τόσο καιρό. Και όταν το κάνεις αυτό να είσαι σίγουρος ότι τότε έχεις να προσφέρεις και στη συζήτηση και στον συνομιλητή σου, ανεξάρτητα αν το αντιλαμβάνεται αυτός ή όχι.
Αυτός είναι ο τρόπος μου. Αν σ' αρέσει ακολούθα τον κι εσύ. Δεν είναι πατέντα δική μου. Κι εγώ από αλλού τον έμαθα

Και προ πάντων: Καλές προθέσεις. Δεν συζητάμε για να μειώσουμε κάποιον. Καταθέτουμε απλά στην τράπεζα του πνεύματος και της γνώσης

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σου φίλε Ελεύθερε,

Άντε... να τα πούμε άλλη μία φορά έτσι για να γνωριστούμε καλύτερα...
λες:

quote:
...προσπαθούμε να δούμε αν έχεις λογικά επιχειρήματα που μπορούν να μας προβληματίσουν.

Να το πω άλλη μία φορά με την ελπίδα ότι θα το διαβάσεις... Δεν υπάρχουν ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα αλλά ΚΑΡΔΙΑΚΑ! Μην ξεχνάς...μιλάμε για κάτι πνευματικό! Δεν το βλέπουμε (τουλάχιστον σε αυτή τη "φάση"), δεν το ακούμε, δεν το μυρίζουμε, δεν το πιάνουμε και προπαντώς δεν το τρώμε!

quote:
...Θα ήταν ένας ανιαρός μονόλογος συμφωνούντων.
Κάθε άλλο θα έλεγα. Θα ήταν μία έρευνα ουσίας.
quote:
...Θα ένοιωθες τότε σπουδαίος και αυτό θα σου άρεσε. Αν όμως οι θέσεις μου σε στρίμωχναν, θα με εύρισκες δυσάρεστο και πιθανότατα να εκνευριζόσουν μαζί μου.

Εδώ φίλε κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Αντέστρεψέ το αυτό για να καταλάβεις τι θα σου πω. Σπουδαίος δεν θα μπορούσα να νιώσω ΠΟΤΕ! Σπουδαίος για τι; Τι είναι "Σπουδαίος"; Τι καλό έχω ΕΓΩ; Τι καλό μπορεί να περιλαμβάνει το "Εγώ";
Στη συνέχεια το λάθος γίνεται ακόμα μεγαλύτερο! Θα σε εύρισκα δυσάρεστο; Και θα ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΟΥΝ; Γιατί; Επειδή είσαι ότι ήμουν και μάλιστα σε καλύτερη μορφή; Με ποιόν να εκνευριστώ...με την καλή έκδοση του εαυτού μου;
Να σου πω με καλύτερα λόγια αυτό που θέλεις να πεις. Αν συμφωνούσες μαζί μου θα χαιρόμουν γιατί κοίταξες προς τα "επάνω". Αν δεν συμφωνούσες μαζί μου, ΠΑΛΙ θα χαιρόμουν γιατί πιστεύω στο Θεό και γνωρίζω ότι ο κάθε ένας από εμάς έχει "το χρόνο του". Δηλαδή αν κατάλαβες καλά ΔΕΝ ΠΑΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ "ΘΕΣΕΙΣ". Εξ άλλου που ξέρω εγώ το έργο που ήρθες να επιτελέσεις. Γιατί το όποιο έργο σου να βρίσκεται μέσα στον Χριστιανισμό ντε και καλά. Σκέψου τα λίγο...

quote:
...Άρα δεν είμαι εγώ το πρόβλημα.

Κάθε άλλο παρά σαν πρόβλημα σε βλέπω...

quote:
...Το αν μπορείς ή όχι να ανατρέψεις τις θέσεις μου είναι το πρόβλημα.

Όχι...Όχι...Όχι...

quote:
... αν έχεις τη δύναμη ή όχι, να παραδεκτείς τα κενά των θέσεων σου είναι το πρόβλημα.

Οι θέσεις μου έχουν άπειρα κενά...Αλλά να στο πω καλύτερα...Δεν γνωρίζω που θα με βγάλει ο δρόμος αλλά είναι ο σωστός (αυτό λέγεται πίστη).

quote:
...Μην έχεις λοιπόν απαιτήσεις από τους συνομιλητές σου. Μόνο από τον εαυτό σου να έχεις.

Ποτέ δεν είχα, δεν έχω και ούτε πρόκειται να έχω από τους συνομιλητές μου απαιτήσεις φίλε μου. Γνωρίζω το "δράμα μου" και σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

Κάνε μου όμως μία μικρή χάρη και πες μου. (Σε ρωτάω για τρίτη φορά). Εσένα σε ενδιαφέρει ή δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις αν "υπάρχει" ή όχι Θεός;

Πάντα φίλος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 14:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ενδιαφέρει φίλε hrismig, με ενδιαφέρει. Αλλά εσύ δεν γνωρίζεις λες. Απλά πιστεύεις. Δεν έχεις αποδείξεις λες. Απλά πιστεύεις.Πως μπορούμε να κουβεντιάσουμε τότε; Και τι; Αν βρεις τον τρόπο, άρχισε. Εδώ είμαι. Ακούω. Να ρωτάω ή να μην ρωτάω; Πες μου.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 17:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδώ είμαι. Ακούω. Να ρωτάω ή να μην ρωτάω; Πες μου.



Γειά σου πάλι φίλε μου,
κατ' αρχήν να ρωτάς βεβαίως γιατί θα ρωτάω και εγώ. (Τι νομίζεις ότι είμαι;)

Κάτσε τώρα να δεις πως θα αρχίσουμε...

Λοιπόν πέρνουμε σαν δεδομένο ότι δεν ψάχνουμε να βρούμε καμμία θρησκεία. Πολύ βασικό για να μην κολλήσουμε σε ταμπού και φανατισμούς εντάξει;

Δεν γνωρίζουμε τίποτα παρά μόνο ότι σε αυτή τη ψέυτικη ζωή υπάρχουν πάνω από 4 δις "καθηστερημένοι" που τους έχουν ψήσει ότι υπάρχει τουλάχιστον μία ανώτερη δύναμη και αυτοί δεν το έψαξαν...αλλά πιστεύουν. Αυτό ευσταθεί; Δηλαδή αν εμείς που είμαστε δύο το ψάχνουμε γιατί όχι - στατιστικά τουλάχιστον - να μήν το έχουν ψάξει και μερικά ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι; Αν αυτόν τον αριθμό τον ανάγεις μέσα στα χιλιάδες χρόνια της ανθρώπινης ύπαρξης τότε μάλλον θα μας προκύψει ένα αρκετά μεγάλο νούμερο.

Μάλιστα πρόκειται για έναν αριθμό ανθρώπων που στις τάξεις του δεν υπάρχουν μόνο φτωχοί ή πλούσιοι, μόνο ηλίθιοι ή έξυπνοι, απ' όλα έχεις ο μπαξές. Καλά μέχρι εδώ; Έχεις αναρωτηθεί και εσύ τι συμβαίνει με αυτούς ή όχι;

Αυτοί λοιπόν κάτι ξέρουν και δεν μας το λένε...ή μήπως δεν θέλουμε να μάθουμε γιατί μας βολεύει το ότι δεν ξέρουμε;

Σου έκανα όπως βλέπεις πολλές ερωτήσεις. Πριν προχωρήσω θα ήθελα να ξέρω ότι αυτά τα βλέπεις και εσύ μαζί μου. Είναι έτσι;

Σε χαιρετώ προς το παρόν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2003, 09:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ελεύθερε μαζεύτηκε αρκετή εργασία από μέρου σου και προσπαθώ να…μη σε φορτώσω!

Πάντως, και αναφορικά για το διάλογο, ακόμη περιμένω κάποια επιπλέον ( ίσως σημαντικά) επιχειρήματα που ενισχύουν τις ως τώρα αμφιβολίες σου.

Φίλε μου, οι ως τώρα θέσεις σου περί Χριστού, στηρίζονται περισσότερο σε συναισθηματική λογική, παρά σε στιβαρά επιχειρήματα.
Πώς είναι δυνατόν από την μια να υποτιμάς την πίστη άλλων ανθρώπων και από την άλλη να υποκινείσαι συνεχώς από μια συγκεκριμένη στάση πίστης;
Σε «δικαιώνει» το ότι μοιάζει πιο ελεύθερη;
Ξέρεις αν πάψω να πιστεύω πως μπορώ να περπατάω, ίσως να πάψω να περπατάω!
Αλήθεια γιατί δεν αμφισβητείς και εσύ το εαυτό σου;
Έτσι πειραματικά, προσπαθώντας να είσαι αντικειμενικός.

Φυσικά δε σε κρίνω, αν θέλεις το κάνεις ο ίδιος και τότε θα έχει αξία για όλους.
Η κρίση (όχι κατάκριση και υποτίμηση) του εαυτού μας από τον Εαυτό μας.
Τέλος πάντων.

Αν επιθυμείς ειλικρινά να γνωρίσεις τον Θεό, ζήτησέ το μέσα σου.
Ο ίδιος κρατάς το «Κλειδί».
Αυτό είναι κάτι που μπορώ να σου βεβαιώσω από προσωπική πείρα.
Ότι και να πει κάποιος για την ομορφιά του να κολυμπάς στις καλοκαιρινές ελληνικές θάλασσες, δεν μπορεί να δώσει την εμπειρία αν δεν βρέξουμε τα πόδια μας.

Φιλικά και με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2003, 13:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι Φώτιε, hrismig και just a man.

Βέβαια φίλε just a man είσαι ευπρόσδεκτος στη συζήτηση. Τα αλληλούϊα που μας κοπανάς κάθε λίγο, λες και προσπαθείς να δίωξεις τα δαιμόνια,δεν νομίζω ότι συνεισφέρουν καθόλου σ’ αυτά που λέμε εδώ πέρα.

Φίλε Φώτιε τι να σου πω τώρα; Σε πολλά σημεία ως τώρα, αναγκάστηκες να συμφωνήσεις μαζί μου. Το ίδιο κι’ εγώ μαζί σου. Δεν βρήκες όμως σοβαρά επιχειρήματα λες. Πως γίνεται αυτό; Όχι φίλε μου. Νομίζω ότι απλά δεν θέλεις να τα δεις ως τέτοια. Δεν είσαι έτοιμος. Κουράγιο

Φίλε hrismig, το επιχείρημα του πλήθους των πιστών, που τάχα κάτι ξέρουν κι αυτοί, δεν μπορεί να είναι απόδειξη ύπαρξης θεού.
Πρώτον: Διότι ο κάθε ένας απ αυτούς πιστεύει είτε με διαφορετικό τρόπο είτε σε διαφορετικό θεό, χωρίς να βλέπουμε καμιά θεϊκή παρέμβαση που να βάλει τα πράγματα σε τάξη. Άρα θεός δεν υπάρχει. Μόνο πιστοί υπάρχουν.
Δεύτερον: Είσαι σίγουρος ότι οι πιστοί είναι τόσοι πολλοί, ή μήπως απλά αυτοί ανέχονται τα διάφορα ιερατεία να κάνουν το παιχνίδι τους; Ο ιδρυτής της χριστιανικής θρησκείας και πρώτος διδάσκαλος υποτίθεται ότι είναι ο Ιησούς. Δεν είναι αυτός κατά τη γνώμη μου, αλλά μια και αυτό υποστηρίζεις εσύ, ας δούμε πως προσδιόρισε ο ίδιος τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του χριστιανού πιστού.

Κατά Μάρκον κεφ. 16
14 ΥΣΤΕΡΟΝ ΕΦΑΝΗ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΕΚΑ ΕΝΩ ΕΚΑΘΗΝΤΟ ΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑΝ ΚΑΙ ΩΝΕΙΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑΝ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΚΑΡΔΙΑΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΕΥΣΑΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΙΔΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΝΤΑ
15 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΥΠΑΓΕΤΕ ΕΙΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ΚΑΙ ΚΗΡΥΞΑΤΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΝ ΕΙΣ ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΚΤΙΣΙΝ
16 ΟΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΘΗ ΘΕΛΕΙ ΣΩΘΗ ΟΣΤΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΗΣΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΚΡΙΘΗ
17 ΣΗΜΕΙΑ ΔΕ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΣΑΝΤΑΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑΥΤΑ ΕΝ ΤΩ ΟΝΟΜΑΤΙ ΜΟΥ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΚΒΑΛΛΕΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΘΕΛΟΥΣΙ ΛΑΛΕΙ ΝΕΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
18 ΟΦΕΙΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑΝΑΣΙΜΟΝ ΤΙ ΠΙΩΣΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΒΛΑΨΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΠΙ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΙΘΕΣΕΙ ΤΑΣ ΧΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΙΑΤΡΕΥΕΣΘΑΙ

Πρόσεξε τώρα τι λέει: Τα σημεία που θα μπορούν να δείξουν ως απόδειξη ότι έχουν πιστέψει οι. . . . .νέοι πιστοί είναι: Θα μπορούν να βγάζουν δαιμόνια, θα μιλάνε αυτόματα νέες γλώσσες, αν πιουν δηλητήρια δεν θα παθαίνουν τίποτε, θα αγγίζουν τους αρρώστους και αυτοί θα θεραπεύονται. Καλά όφεις μπορώ και πιάνω κι εγώ, άστο αυτό.
Πες μου τώρα, ξέρεις πολλούς πιστούς που μπορούν να τα κάνουν όλα αυτά ώστε να μας αποδείξουν ότι είναι πραγματικά πιστοί και όχι απλά οπαδοί; Εσύ μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά; Πήγαινε σε ένα τηλεοπτικό κανάλι και κάνε μια επίδειξη. Θα σου δώσουν και πολλά χρήματα τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Μπορείς; Είσαι πράγματι πιστός; Κανένας άλλος από τα δισεκατομύρια πιστών που αναφέρεις; Μέτρησε ξανά τώρα τους πιστούς φίλε hrismig και πες μου πόσους τους βρίσκεις
Εκτός κι αν βρεις τη δύναμη να παραδεκτείς ότι ο Ιησούς(;) δεν μας τα είπε και πολύ καλά στα πιο πάνω εδάφια.
Εσύ Φώτιε φίλε μου τι λες για τα παραπάνω; Είναι επιχειρήματα άξια λόγου;

Σαν υστερόγραφο. Τα παραπάνω εδάφια μας δίνουν λεπτομερέστατη αφήγηση της προετοιμασίας των θαυμάτων, που πρέπει να εξασκηθούν για να μπορούν να κάνουν οι προπαγανδιστές της νέας τότε θρησκείας. Δηλαδή για να θαμπώσετε τον κόσμο και να αποκτήσετε πιστούς, πρέπει να τους παρουσιάσετε κάποιους «νέους» πιστούς που να μπορούν τα κάνουν όλα αυτά τα θαύματα. Το ξαναείπα. Η πρώτη μάζα πιστών προήλθε από το θάμβος που τους προκαλούσε η ικανότητα πραγματοποίησης θαυμάτων από τους μαθητές του Ιησού. Ο θρύλος του Χριστού δημιουργήθηκε αργότερα, κάτω από την πίεση των φιλοσόφων που "έψαχναν" πνευματικό υπόβαθρο για τη δημιουργία πανρωμαϊκής θρησκείας, όταν μέρος της ελίτ της Ρώμης υιοθέτησε την ιδέα.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 03:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αργησα να απαντησω λιγο αλλα θα προσπαθησω να ειμαι πιο κατατοπιστικη αυτη τη φορα.
Ελευθερε καλε μου φιλε θα σου απαντησω σε ολα οσο πιο κατατοπιστηκα μπορω.
Η επαρχια της Γαλιλαιας στην οποια μεγαλωσε και διδαξε ο Ιησους,ηταν κατεξοχην η επαρχια των Ελληνων,απο την οποια καταγοταν και οι μαθητες του Χριστου πλην του Ιουδα.
Ελληνικα μιλουσε ο Ιησους,στα Ελληνικα γραφτηκαν τα ευαγγελια,στα Ελληνικα το ονομα Ιησους εχει λεξαριθμο 888.
Ελληνικη ετυμολογια εχει το ονομα της Υπεραγιας θεοτοκου Μαριας η οποια ηταν Αραμαια στην καταγωγη.Το ονομα Μυριαμ στα εβραικα σημαινει αστρο της θαλασσας (εξαιτιας της αντανακλασης των αστρων στο νερο της θαλασσας την νυχτα).Στο λεξικο του Ησυχιου Μαιρα η Μαιρη ειναι το αστρο του κυνος,δηλαδη του Σειριου.

Οσο για την προφητεια του Αριστοτελη δεν την φανταστηκα.
"Αφθαρτος φυσις του θεου θα γεννηθει,εξ αυτου δε ο ιδιος ως ουσια και Λογος"
α.Vat gr.1198,φ.66α
β.Σινα 327,φ.235α
γ.Διονυσιου 281,φ.103α
δ.Διονυσιου 167,φ.151α
ε.Richard bentleii Epistola
στ.Ιβηρων 386,φ.174α

Ο ιδιος χρησμος απεικονιζεται σε παπυρο που κραταει στα χερια του ο Αριστοτελης,σε τοιχογραφιες που βρισκονται στις μονες Βατοπεδιου και Παντοκρατορος του Αγιου Ορους και στην Μονη Παναγιας της Βελλαιτισας των Ιωαννινων.
Τα μαλλακια μου ειναι μαζεμενα σε κοτσο και καθολου ανακατεμενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 13:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου skorpina,
δεν με παραπέμπεις στον Αριστοτέλη. Με παραπέμπεις σε "φιλοχριστιανικά" κείμενα που προσπαθούν να στηρίξουν το χριστιανικό παραμύθι σε αρχαιοελληνικά θεμέλεια. Φυσικά αυτό αποτελεί και απόδειξη αδυναμίας των δικών τους θεμελείων.
Πολύ καλός στα αρχαιοελληνικά φιλοσοφικά κείμενα, είναι ο φίλος μας ΠΛΩΤΙΝΟΣ του esoterica. Κάλεσε τον για κουβεντούλα. Θα χαρώ πολύ να σας δω να ανταλλάσσετε απόψεις. Έτσι κάτι παραπάνω θα μάθουμε όλοι μας.
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ, αν θέλεις δώσε μας λίγο από τα φώτα σου, εδώ πέρα που έμπλεξα Μα καλά βρε skorpina μου θέλεις ντε και καλά να με βάλεις να κόψω τα γένια μου;

Πάντως εγώ ήξερα ότι μύριαμ σημαίνει πριγκίπισσα και έχω και τη γνώμη ότι οι λεξάριθμοι είναι μασκαρλίκια

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 14:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Εδώ είμαι. Ακούω. Να ρωτάω ή να μην ρωτάω; Πες μου.



Γειά σου πάλι φίλε μου,
κατ' αρχήν να ρωτάς βεβαίως γιατί θα ρωτάω και εγώ. (Τι νομίζεις ότι είμαι;)

Κάτσε τώρα να δεις πως θα αρχίσουμε...

Λοιπόν πέρνουμε σαν δεδομένο ότι δεν ψάχνουμε να βρούμε καμμία θρησκεία. Πολύ βασικό για να μην κολλήσουμε σε ταμπού και φανατισμούς εντάξει;

Δεν γνωρίζουμε τίποτα παρά μόνο ότι σε αυτή τη ψέυτικη ζωή υπάρχουν πάνω από 4 δις "καθηστερημένοι" που τους έχουν ψήσει ότι υπάρχει τουλάχιστον μία ανώτερη δύναμη και αυτοί δεν το έψαξαν...αλλά πιστεύουν. Αυτό ευσταθεί; Δηλαδή αν εμείς που είμαστε δύο το ψάχνουμε γιατί όχι - στατιστικά τουλάχιστον - να μήν το έχουν ψάξει και μερικά ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι; Αν αυτόν τον αριθμό τον ανάγεις μέσα στα χιλιάδες χρόνια της ανθρώπινης ύπαρξης τότε μάλλον θα μας προκύψει ένα αρκετά μεγάλο νούμερο.

Μάλιστα πρόκειται για έναν αριθμό ανθρώπων που στις τάξεις του δεν υπάρχουν μόνο φτωχοί ή πλούσιοι, μόνο ηλίθιοι ή έξυπνοι, απ' όλα έχεις ο μπαξές. Καλά μέχρι εδώ; Έχεις αναρωτηθεί και εσύ τι συμβαίνει με αυτούς ή όχι;

Αυτοί λοιπόν κάτι ξέρουν και δεν μας το λένε...ή μήπως δεν θέλουμε να μάθουμε γιατί μας βολεύει το ότι δεν ξέρουμε;

Σου έκανα όπως βλέπεις πολλές ερωτήσεις. Πριν προχωρήσω θα ήθελα να ξέρω ότι αυτά τα βλέπεις και εσύ μαζί μου. Είναι έτσι;

Σε χαιρετώ προς το παρόν...




Φιλε hrsmig σε πληροφορω οτι ειναι πολλοι αυτοι που δεν το εχουν ψαξει
και ο βασικος λογος που πηγαινουν σε καποια εκκλησια και προσευχονται
εκει ειναι οτι φοβουνται την θεικη τιμωρια διοτι πολλοι παπαδες τους
λενε να πιστευουν και να προσευχονται για την σωτηρια της ψυχης τους.
Εμενα μου εχει πει καποιος φιλος, ο οποιος ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος
πως δεν εχει διαβασει ποτε την Βιβλο,δεν εχει μελετησει βιβλια που
εχουν να κανουν με αλλα πιστευοντα και δεν εχει ερευνησει.Αρα λοιπον
εχουμε να κανουμε με τυφλη πιστη.(Κατα Μαρκον 16 "16 ΟΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΘΗ ΘΕΛΕΙ ΣΩΘΗ ΟΣΤΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΗΣΗ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΚΡΙΘΗ") Αυτη η φραση εμενα
μου θυμιζει φασιστικη νοοτροπια.Δηλαδη σου λεει να πιστευεις σε κατι
για το οποιο δεν υπαρχει αποδειξη οτι ειναι αληθεια.Η πιστη ειναι κατι
φιλοι μου που πρεπει να τι νιωθεις βαθια μεσα σου,δεν μπορει καποιος να πιστεψει σε κατι επειδη το λεει καποιο θρησκευτικο κειμενο
και η καθε Εκκλησια.Επισης καλο θα ειναι να μην θεωρουμε παντα οτι
επειδη εκατομμυρια ανθρωποι πιστευουν σε κατι ειναι και αληθεια διοτι
πολλους αιωνες πιστευανε οι ανθρωποι σε πραγματα που στην συγχρονη εποχη χαρη στην επιστημη αποδειχθηκε οτι δεν ηταν αληθεια.Υπαρχουν
και ορισμενα πραγματα που οι επιστημονες δεν τα δεχονται οπως
π.χ την υπαρξη πνευματων αλλα εχουν ανθρωποι καταφερει να καλεσουν
πνευματα και κατα την διαρκεια της τελετης να μετακινουνται αντικειμενα.Αυτο πολλοι επιστημονες δεν μπορουν να το εξηγησουν ενω
καποιοι αλλοι πιστευουν οτι εχει να κανει με το υποσυνειδητο αυτων
που καλουν το πνευμα.Θα ηθελα την γνωμη σου Ελευθερε πανω στο θεμα
που εχει να κανει με τα πνευματα,εσυ τι πιστευεις οτι ειναι το
υποσυνειδητο η οντως υπαρχουν πνευματα;Γιατι αν οντως εχουμε να
κανουμε με πνευματα τοτε σιγουρα υπαρχει και η ανωτατη πνευματικη
οντοτητα(Θεος).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 14:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελύθερε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και δεν γνωρίζω εάν το φώς απο το δικό μου το λυχναράκι ,μπορεί να φωτίσει και άλλους...
Το απόσπασμα που αναφέρει η φίλη Σκορπίνα δεν το γνωρίζω αλλά θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να μας παραθέσει όλη την παράγραφο, διότι το κόψιμο και το ράψιμο σας διαβεβαιώ - το έχω κάνει- είναι πανέυκολο..., αν και η παραπομπή αυτή καθευτή δεν αποκαλύπτει κάτι που να υποδυκνιεί σχέση με τον Ιησού..
Περιγράφει τα αυτονόητα -αυθαρτος η φύση του θεού-σίγουρα πως θα μπορούσε να νοηθεί δαιφορετικά ο Θεός, -εξ αυτου δε ο ιδιος ως ουσια και Λογος-, απο που αλλού θα μπορούσε να εκπορευτεί ο λόγος και η ουσία...?

Το ότι χρησιμοποιήθηκε Ελληνική φιλοσοφική ορολογία απο τους πρωτοχριστιανούς ε αυτο πια πασίγνωστο, δεν θα επεκταθώ.
Οσον αναφορά τον Ιησού εμένα ΔΕΝ με απασχολεί τι ήταν αλλά τι είπε. Με την ίδια νοοτροπία τους μη Ελληνες ΔΕΝ θα τους ενδιέφερε τι είπε ο Πλάτωνας π.χ διότι δεν ανήκε στην φυλή τους...
Και μιας και είπα Πλάτωνας εχθές είχα την τύχη να γνωρίσω τον καλό φίλο και μελος Πλάτωνα. Πάνω στην συζήτηση μου ανέφερε το απόκρυφο ευαγγέλιο του Θωμα. Ιδού ένα ιδιάιτερα ενδιαφέρον απόσπασμα..

Ιησούς " ...Κάνε λοιπόν έναν αυτολεγχο κι αναγνώρισε ποιός είσαι, πως ήσουν και πως θα γίνεις...(?)Γιατί οταν σε αποκαλούν αδελφό μου, δεν επιτρέπεται να μην γνωρίζεις τον ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ. Και ξέρω πως είσαι προορισμένος για την γνωση, γιατί με αναγνωρισες ήδη ότι εγώ είμαι η γνώσις της αλήθειας, όταν με ακολουθείς στις περιοδίες μου ακόμη και όταν δεν το ξέρεις...
Έχεις ήδη γνωρίσει και θα σε ονομάσουν αυτογνώστη. όποιος δεν έχει φτάσει στην ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Οποιος αντίθετα έχει φτάσει στην αυτογνωσία, έχει γνωρίσει και το βάθος του σύμπαντος...."

Ποιός απο εμάς γνωρίζει τι πραγματικά είναι, πιό το άφθαρτο μέρος του -αν υπάρχει- ποια πραγματική ουσία του, πιό το φθατρό του μέρος και πως μπορεί να το χαλιναγωγήσει. Εάν δεν γνωρίζουμε τι είμαστε εμέις μπορούμε να πούμε τι είναι ό άλλος? Η γνώμη μας θα αναφέρεται σε ενυτπώσεις....Μην κοιτάτε πιός είναι ο άλλος αλλά τι μπορεί να σας προσφέρει. Χθες κατά τύχη έιδα μία αντιπολεμική ταινία στο ALTER, μάι απο τις καταπληκτικές ατάκες.." καλό είναι η προαγωγή της ζωής, κακό η στέρηση της..."

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 22:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω πως συχνά αναφερόμαστε στα ευαγγέλια ως πηγή για τον βίο του Ιησού.

Άσχετα με το ποιός ήταν και τι έκανε, τα ευαγγέλια δεν γράφτηκαν την εποχή που υποτίθεται ότι γράφτηκαν, τουλάχιστον στη μορφή που τα βρίσκουμε σήμερα. Έχουν γίνει πολλές μεταγενέστερες προσθήκες, αλλαγές και περικοπές.

Απόδειξη γι' αυτό το γεγονός είναι το ανάμικτο συγγραφικό ύφος που αλλού γίνεται βαρύ και άτεχνο όπως αρμόζει σε έναν αμόρφωτο της ρωμαϊκής περιόδου και αλλού πάλι γίνεται έντεχνο και πιο κατανοητό σε εμάς, ακριβώς επειδή είναι σε μεταγενέστερη διάλεκτο και γράφτηκε από σοφολογιότατο.

Επίσης έχουν ξεφύγει από αυτούς που φρόντισαν να τα ραφινάρουν κάποιες εγγραφές που αναφέρονται άμεσα στη μετενσάρκωση, έννοια ευρύτατα διαδεδομένη την εποχή του Χριστού, αλλά δεν άρεσε και πολύ στην Αυτοκράτειρα Θεοδώρα (πρώην πόρνη) οπότε και φρόντισε για την ρητή αποπομπή της.

Αυτά τα ολίγα. Σε άλλο τόπικ, πριν από χρόνια είχα γράψει τις περικοπές που αναφέρονται στη μετενσάρκωση αλλά δεν θυμάμαι πια και δεν θέλω να επαναλαμβάνω, αλλά αν ζητηθεί, μπορώ να το κάνω.


Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 18:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας καλοί μου φίλοι.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή λοιπόν.

Φίλε Ελεύθερε δεν "παίζεις" τίμια,
είπαμε να κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα αλλά μάλλον βιάστηκα... Μήπως όμως δεν είναι και τόσο καλό να γίνει σε αυτό το θέμα; Πες μου την γνώμη σου...μήπως ξεφεύγουμε; Μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε με mail μια και δεν αφορά όλους;
Ας πάμε όμως λίγο στα επιμέρους...

Ναι...το ότι υπάρχουν πιστοί δεν αποτελεί απόδειξη "ύπαρξης" Θεού. Μα δεν είπα κάτι τέτοιο!

Θεϊκή παρέμβαση; Δηλαδή; Σου έχω πει αρκετές φορές και δεν θέλεις να το καταλάβεις... και βέβαια υπάρχει Θεϊκή παρέμβαση. Ξέρεις πότε; Όταν ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΕΙΣ!!! Αν φίλε μου υπήρχε παρέμβαση σε εσένα τότε ο Θεός θα ήταν δικτάτορας! Πως υπάρχει παρέμβαση σε αυτούς που πιστεύουν δηλαδή. Γιατί ο Θεός της αγάπης να σε εξαναγκάσει να στρέψεις το βλέμα σου σε Αυτόν; Τι αγάπη θα ήταν αυτή; Τί είναι "τάξη" δηλαδή. Μιλάμε για την δική ΣΟΥ "τάξη"; Μη θυμώνεις με αυτά που σου γράφω σε παρακαλώ. Απλά προσπάθησε να καταλάβεις πως μπορεί τα ίδια πράγματα να τα βλέπει ένας άλλος άνθρωπος, πόσο μάλλον ο Θεός.

Μου λες επίσης ότι κατά τη γνώμη σου δεν είναι ο Ιησούς ο ιδρυτής. Τότε ποιός; Αν δέχεσαι τουλάχιστον τους αρχαίους σοφούς της Ελλάδας πάρε στα χέρια σου τον ΤΙΜΑΙΟ του ΠΛΑΤΩΝΑ και διάβασε την σελίδα 121 να μου πεις αν συμφωνείς. Δυστυχώς δεν έχω τη χρονική πολυτέλεια να την αντιγράψω....

Επίσης μου παραθέτεις κάποια αποσπάσματα. Η Γραφή έχει 7 επίπεδα νόησης. Αυτό που "βλέπεις" είναι το πρώτο επίπεδο. Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτά που γράφεις αλλά να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί ψάχνεις τρόπους να ενισχύσεις τις αντιρήσεις σου και όχι να δυναμώσεις πνευματικά;
λες:

quote:

1)...ξέρεις πολλούς πιστούς που μπορούν να τα κάνουν όλα αυτά ώστε να μας αποδείξουν ότι είναι πραγματικά πιστοί και όχι απλά οπαδοί;

2)Εσύ μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά;

3)Πήγαινε σε ένα τηλεοπτικό κανάλι και κάνε μια επίδειξη. Θα σου δώσουν και πολλά χρήματα τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για φιλανθρωπικούς σκοπούς. Μπορείς;

4)Μέτρησε ξανά τώρα τους πιστούς φίλε hrismig και πες μου πόσους τους βρίσκεις

5)...για να θαμπώσετε τον κόσμο και να αποκτήσετε πιστούς, πρέπει να τους παρουσιάσετε κάποιους «νέους» πιστούς που να μπορούν τα κάνουν όλα αυτά τα θαύματα.



1)Δυστυχώς για εσένα...ξέρω.
2)Φυσικά και όχι.
3)Τι ειρωνία είναι αυτή; Έτσι θα προχωρήσουμε; Φίλε μου όταν ποτέ εμβαθύνεις σε αυτά θα καταλάβεις ότι όλα αυτά γίνονται από τον Θεό και όχι από τους ανθρώπους....και ο Θεός δεν κάνει επίδειξη σε τηλεοπτικά κανάλια!!! Αλλά με τον τρόπο που το ψάχνεις δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να σε δω στην τηλεόραση να κάνεις επίδειξη εσύ. Πρόσεχε όμως ποιός θα σε βοηθήσει...

4) Αρκετούς τους βρίσκω φίλε...αλλά εσύ δεν τους βλέπεις που προσεύχονται γιά εσένα.

5)Αυτό πάλι τι είναι; Τι όφελος έχω από εσένα και ξαναμιλάς έτσι; Γιατί να θέλω να σε θαμπώσω;

...Τελικά νομίζω ότι δεν ενδιαφέρει το "κοινό" η όποια αντιπαράθεση. Στείλε μου ένα mail αν σε ενδιαφέρει να τα πούμε...

Πάντα φίλος.

Φίλε Viking,
λες

quote:
...ειναι πολλοι αυτοι που δεν το εχουν ψαξει
και ο βασικος λογος που πηγαινουν σε καποια εκκλησια και προσευχονται
εκει ειναι οτι φοβουνται την θεικη τιμωρια ...Αρα λοιπον
εχουμε να κανουμε με τυφλη πιστη
...μου θυμιζει φασιστικη νοοτροπια.Δηλαδη σου λεει να πιστευεις σε κατι για το οποιο δεν υπαρχει αποδειξη οτι ειναι αληθεια.

Ναι είναι αλήθεια αυτά που λες και για εμένα τουλάχιστον τρομερά άσχημο. Σκέψου φίλε μου και το απλό...Πηγαίνουν στην εκκλησία και δεν καταλαβαίνουν τι ακούνε! Ρώτησέ τους όταν βγούν από τον ναό. Τι ακούσατε σήμερα; Πίστεψέ με ένα μεγάλο ποσοστό ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ!
Μακάρι φίλε μου να είχα την δύναμη αυτών των ανθρώπων αλλά δυστυχώς...
Τι; σε μπέρδεψα; Άστο λοιπόν...ας μήν ασχοληθούμε με αυτούς τους ανθρώπους και ας κοιτάξουμε τα δικά μας που χωρίς έρευνα δεν πάμε πουθενά. Γιά πες μου λοιπόν. Λέει μέσα στην γραφή πουθενά για τυφλή υπακοή ή μήπως λέει ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ! ή μήπως λέει ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,((εδώ το κόμμα) ΕΡΕΥΝΑ!

Μου γράφεις επίσης για τον "φόβο" που χρησιμοποιείται από την εκκλησία. Είναι μεγάλο κομμάτι αυτό αλλά θα σου πω ένα πράγμα που έλεγε ο γέροντας Πορφύριος γι' αυτό. "Ξέρετε (έλεγε) ποιό είναι το αντίθετο του φόβου; Η ΑΓΑΠΗ!!!" Ανέλυσέ το λίγο...
Μου λες δεν υπάρχει απόδειξη...Είναι δυνατόν! Ποιά "απόδειξη" ζήτησες και δεν σου δόθηκε; Όχι από εμένα βέβαια αλλά από το Θεό! ΖΗΤΗΣΕΣ; Απάντησέ μου ειληκρινά. Αν όχι ζήτα τώρα! Εγώ (καλώς εχόντων των πραγματων εδώ θα είμαι).

με αγάπη
ένας φίλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!
Φιλε μου Ελευθερε δεν εχω ολοκληρο το κειμενο του Αριστοτελη για να το δωσω και στον φιλτατο Πλωτινο.Παρουσιασα ομως τις πηγες και για περισσοτερες πληροφοριες επισκεφθειτε την ιστιοσελιδα
http://www.geocities.com/anonymos_apologitis/gr/arxaiatot.htm
Εκει βρηκα τις πληροφοριες και τις μοιραστηκα μαζι σας.
Το οτι Μυριαμ σημαινει πριγκηπισα που το εμαθες;Να το ψαξω γιατι μπορει να κανω εγω λαθος.
Προς Θεου μην φας ακομη τα γενια σου,κρατα κατι και για μετα
Να ειστε ολοι καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 00:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το οτι ειναι φιλοχριστιανικα κειμενα συμφωνουμε.Μονο που εσυ αμφισβητεις την γνησιοτητα τους και καλο θα ηταν να παρουσιασεις τι στοιχεια εχεις επι του θεματος για να δουμε και εμεις που κατ'εσε πλανωμεθα αυτη τη στιγμη!
Πιστευω οτι χωρις γενια θα εισαι πιο trendy (Πλακιτσα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 01:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φιλε hrismig ειπες "Λέει μέσα στην γραφή πουθενά για τυφλή υπακοή ή μήπως λέει ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ! ή μήπως λέει ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,((εδώ το κόμμα) ΕΡΕΥΝΑ!"
Οταν μεσα στην γραφη βλεπεις να σου λεει πως οποιος δεν πιστευει
στον Χριστο δεν θα παει στον παραδεισο αρα στην "κολαση" αυτο
δεν ειναι προσπαθεια εκφοβισμου των ανθρωπων.Αυτο δεν αναγκαζει πολλους ανθρωπους να πιστευουν σε κατι και να προσευχονται μονο και
μονο λογου φοβου τιμωριας.Και πρεπει να ξερεις οτι εχω γνωστους
που πηγαινουν στην Εκκλησια χωρις καν να γνωριζουν τι γραφει η Βιβλος.
Νομιζεις οτι ολοι εκεινοι που δεν αποδεχονται την Βιβλο ως θεοπνευστη
ειναι βλακες ή δεν ειναι ανθρωποι με αγαπη και καλοσυνη μεσα τους.Υπαρχουν πολλοι αθεοι που ειναι πολυ περισσοτερο "χριστιανοι" απο τους
θρησκευομενους.Οταν λες σε καποιον πιστεψε σε μενα διοτι αλλιως θα
σε τιμωρησω χωρις ο αλλος να νιωθει μεσα του την πιστη τοτε εχουμε
να κανουμε με φασιστικη αντιληψη.Ισως φιλε hrismig να εχεις ακουσει
μια θεωρια ορισμενων επιστημονων οτι η πιστη στο Θεο εχει να κανει
με τον εγκεφαλο του καθε ανθρωπου.Η πιστη σε τι στηριζεται στην λογικη;Οχι βεβαια αλλα στο συναισθημα που εχει να κανει με τον εγκεφαλο.Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι,αλλος ειναι βουδιστης,αλλος
ειναι μουσουλμανος,αλλος αθεος κ.λ.π.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2003, 08:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου πάλι φίλε μου Viking,
λες:
quote:

...Οταν μεσα στην γραφη βλεπεις να σου λεει πως οποιος δεν πιστευει
στον Χριστο δεν θα παει στον παραδεισο αρα στην "κολαση"...


Που το λέει αυτό φίλε μου; Γιατί υπάρχει μόνο ο παράδεισος και η κόλαση; Τι είναι η κόλαση; Τι είναι ο Άδης; Τι είναι η βασιλεία των ουρανών; Μπορείς να απαντήσεις σε όλα αυτά; Καταλαβαίνεις λοιπόν τι εννοώ όταν λέω για δημοτικό και πανεπιστήμιο;

...Αλλά να σου πω και το άλλο...τί είναι αυτό που σου έδωσε το κίνητρο να στραφείς εναντίον του Θεού; (τουλάχιστον όπως διατυπώνεται από εσένα). Ο φόβος της κόλασης! Μήπως όμως σου έδωσε και το ερέθισμα να εμβαθύνεις; Να ρωτήσεις αυτά που με ρωτάς; Μήπως ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ φροντίζει για εσένα και δεν το έχεις καταλάβει ακόμα; Μήπως τελικά όταν μάθεις θα καταλάβεις τι είναι αυτή η ρημαδοκόλαση και θα δοξάζεις τον Θεό που ΔΕΝ σε έχει για εκεί;

quote:

Νομιζεις οτι ολοι εκεινοι που δεν αποδεχονται την Βιβλο ως θεοπνευστη
ειναι βλακες ή δεν ειναι ανθρωποι με αγαπη και καλοσυνη μεσα τους.




...Θα έλεγα μάλλον το αντίθετο φίλε μου...
Ξέρεις τι είπε ο γέροντας Παϊσιος όταν κάποιος τον είπε Άγιο; Του λέει: Και πως το γνωρίζεις αυτό παλικάρι μου; Γιατί το λες; Μπορεί κάποιος να ήρθε στη γη με σκοπό να σώσει 100 ανθρώπους και τελικά να έσωσε 99 και κάποιος άλλος να ήρθε με σκοπό να σκοτώσει 100 ανθρώπους και να σκότωσε τελικά 99. Ποιός από τους δύο κατά τη γνώμη σου είναι ο άξιος; Αυτός που έκανε προσπάθεια ή ο άλλος; (παραβολή των ταλάντων).
Υπέθεσε επίσης ότι άν αυτά που πιστεύω (λέω αν...γιατί εσύ δεν το δέχεσαι) είναι η αλήθεια τότε εγώ μετά θάνατον θα βρεθώ απολογούμενος και όχι εσύ που δεν γνώριζες...
Μήν ξαναυποθέσεις τέτοια πράγματα σε παρακαλώ. Με προσβάλουν. Ρώτα και θα σου λέω.


Το θέμα είναι απλό, πείτε μέσα σας: Τι στο καλό...καλοκαίρι είναι...θα χαλαλήσω 5 - 10 ώρες από τη ζωή μου διαβάζοντας ένα βιβλίο για να δώ τι μου λένε και εάν δεν μου κάνει... ή (επειδή βαριέμαι)αφού δεν δέχομαι ούτε αυτό θα κάνω μία προσευχή (σιγά να μην με ακούσει...αφού δεν υπάρχει!). Αλλά ΚΑΝΤΕ ΤΟ! Στρέψτε την καρδιά σας στον Κύριο και παρατηρήστε μετά από αυτό τι θα συμβαίνει γύρω σας...

Να σας πω και μιά άλλη ιδέα! Μη διαβάσετε κάτι που σας απωθεί! Διαβάστε κάτι πνευματικό. Ακόμα καλύτερα διαβάστε κάτι φιλολογικό με στοιχεία πνευτατισμού. Ας πούμε την "ΟΥΡΑΝΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ" γιατί όχι; Εξ' άλλου σε διακοπές είμαστε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 00:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε hrismig δεν στρεφομαι εναντιον του Θεου.Αναφερομαι στην Βιβλο
και σε αυτα που πιστευει η Ορθοδοξη Εκκλησια.Μπορω να αναφερθω και
για τις αλλες θρησκειες.Εγω δεν ειμαι Βουδιστης, αλλα για μενα οι Βουδιστες
ειναι πολυ λιγοτερο φανατικοι και καθολου δογματικοι.Ουτε μιλανε
για κολασεις.Ο βουδας ελεγε πως η αληθεια δεν ειναι μια ετικετα,ουτε
ελεγε ποτε γινε Βουδιστης αλλιως θα πας στην κολαση.Μιλουσε παντα
ρεαλιστικα και ελεγε πως η ζωη του ανθρωπου ειναι μια ζωη πονου και
δυστυχιας και ειχε απολυτα δικιο.Ουτε ποτε δεν χρησιμοποιησαν βια,ουτε
σκοτωσανε ποτε αλλοθρησκους και καψανε ναους αλλων θρησκειων οπως
εχουν κανει στο παρελθον μουσουλμανοι και χριστιανοι.Ο βουδισμος
ειναι μια ειρηνικη θρησκεια.Αν διαβασει κανεις αντιθετως την Βιβλο
θα δει μεσα πολυ βια και (στην παλαια διαθηκη) θα διαβασει για εναν
πολυ σκληρο Θεο.Δεν σε προβληματιζουν καθολου αυτα;Μεσα στην παλαια
διαθηκη διαβαζουμε καπου για τον κατακλυσμο του Νωε και απο αυτον
πεθαναν παρα πολλοι ανθρωποι.Δεν θα επρεπε ο Θεος να μην παρεμβει
μια και υποτιθεται οτι ειναι ελευθερος ο ανθρωπος οπως λεει η καινη
διαθηκη και η Ορθοδοξη Εκκλησια;Πρεπει να σου πω επισης φιλε μου
για να δεις οτι πολλα απο οσα πιστευανε πολλοι χριστιανοι
καταριπτονται χαρη στην συγχρονη επιστημη πως πολλα χρονια μεχρι και το
1840 πιστευανε πως διαφορα απολιθωματα ζωων που βρεθηκαν ηταν θυματα
του βιβλικου κατακλυσμου.Αν ηταν ομως ετσι θα επρεπε να βρισκουμε
παρα πολλα απολιθωματα χερσαιων ζων που πνιγηκαν οταν ανεβαιναν τα νερα και πολυ λιγοτερα απολιθωματα ψαριων μια και τα τελευταια ξερουν
να κολυμπανε.Να ομως που συμβαινει το αντιθετο.Τα περισσοτερο απολιθωματα ανηκουν σε κατοικους της θαλασσας και τα απολιθωματα
ζωων ξηρας ειναι σπανια.Σημερα γνωριζουμε οτι δυσκολα δημουργουνται
απολιθωματα στη στερια και μονο σε ασυνηθιστα μερη οπως τα σπηλαια.
Βλεπεις φιλε μου πως μεχρι να ανακαλυψει ολα αυτα η συγχρονη επιστημη
καποιοι πιστευανε οτι τα απολιθωματα ηταν θυματα κατακλυσμου.Φυσικα
σημερα οταν τα λες αυτα σε καποιον Ορθοδοξο βουλωνει τα αυτια του.Δεν ειναι τυχαιο πως η Εκκλησια ανεκαθεν πολεμουσε την επιστημη και
ελεγε πως ολα αυτα ειναι του Διαβολου.Πρεπει φιλε hrismig να εξεταζουμε τις επιστημονικες θεωριες που πολλες απο αυτες συγκρουονται
με την Ορθοδοξη πιστη.Οι περισσοτεροι απο αυτους που πηγαινουν
στην Εκκλησια δεν γνωριζουν τιποτα για τις επιστημονικες θεωριες διοτι
ο καθε τραγοπαπας τους λεει να μην τις ακουτε διοτι ειναι του διαβολου
και θα κλονιστει η πιστη σας.Και να ηταν μονο αυτο.Αν ειχα χρονο θα
σου εγραφα πολλα αλλα.Ποσες φορες στο παρελθον εχουμε ακουσει για την
δευτερα παρουσια και απο τον φοβο τους πολλοι ανθρωποι βαπτιστηκαν
νομιζωντας οτι πλησιαζει η ωρα της.Τιποτα δεν αλλαξε στον κοσμο
μετα την βιβλικη εποχη.Απο το κακο στο χειροτερο παμε.Επειδη η Βιβλος
δεν επεισε πολυ κοσμο στην Γη και οι ανθρωποι δεν ενιωσαν καμια ελπιδα για αυτο στραφηκανε πολλοι στα μεντιουμ και σε διαφορους
απατεωνες.Δεν ειναι τυχαιο οτι το 54% περιπου των Αμερικανων που
ειναι λαος Καθολικος πηγαινουν σε αστρολογους και διαφορους απατεωνες
διοτι η Εκκλησια δεν τους δινει καμια ελπιδα παρα μονο ερωτηματα και
αποριες.Ξεχνας φιλε οτι καποτε γραφτηκε ενα βιβλιο που λεγεται URANTIA
που υποτιθεται οτι ειναι θεια αποκαλυψη και το οποιο ερχεται ουσιαστικα να σε πεισει για το οτι η χριστιανικη θρησκεια ειναι η αληθινη αφου η βιβλος δεν επεισε.Αν η βιβλος ηταν οντως θεοπνευστη
γιατι να χρειαστει μια νεα αποκαλυψη θεικη με το Ουραντια;Και μαλιστα
το Ουραντια σε πολλα σημεια αμφισβητει ορισμενα που γραφει η Βιβλος;(Aν
εσυ βεβαια δεν πιστευεις σε αυτα που γραφει το βιβλιο urantia τοτε
ειναι ματαια τα ερωτηματα που σου θετω και που αφορουν το βιβλιο)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 02:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου skorpina,
δεν αμφισβητώ ντε και καλά την γνησιότητα των κειμένων που αναφέρεις. Την αλήθεια τους είναι που αμφισβητώ. Και δεν πιστεύω ότι πλανάσθε μόνο εσείς (ποιούς εννοείς;). Όλοι μας κάπου πλανώμεθα. Όλοι μας κάπου έχουμε λάθος. Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας είπαμε. Αλλά η σοφία έχει μόνο αρχή. Δεν έχει τέλος. Δεν μπορεί να έχει τέλος. Γιατί; Γιατί δεν μπορεί ποτέ κανείς να μάθει ποιός είναι ο μεγαλύτερος αριθμός. Απλά πράγματα. Μπορεί;
Να έτσι όπως το έφερα τώρα, φαίνεται καλό επιχείρημα για να αντικρούσει όσους πιστεύουν ότι είναι δυνατόν να υπάρχει ένα ον πάνσοφο. Ένα όν που τάχα τα ξέρει όλα.

Φίλε Belisarios συμφωνώ σε όλα μαζί σου.
Όμως η λέξη "πόρνη" περιέχει και διαχέει από μόνη της κακία και προτροπή για συνέχιση του εξευτελισμού της γυναίκας. Μα τι αγαπήσαμε τέλος πάντων στη ζωή μας περισσότερο από τη γυναίκα; Δεν λέω ότι αυτή ήταν η πρόθεση σου μη με παρεξηγείς. Μάλλον εξομολογούμαι δημόσια την αγάπη και το σεβασμό που νοιώθω για την γυναίκα.

Φίλε VIKING, αν πώ πιστεύω ή όχι στα πνεύματα θα είναι ένα πιστεύω κι αυτό. Αλλά εγώ δεν έχω πιστεύω. Ή γνωρίζω ή δεν γνωρίζω. Ε λοιπόν δεν γνωρίζω να υπάρχουν πνεύματα άλλα εκτός από τη σκέψη των ανθρώπων αλλά και άλλων ζώων (έστω και ελάχιστη). Γνωρίζω ότι με το θάνατο του εγκεφάλου πάυει η λειτουργία της σκέψης (αυτό είναι το πνεύμα). Άρα παύει να υπάρχει κι αυτό. Γνωρίζω όμως και πολλούς απατεώνες που εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους λέγοντας τους ότι επικοινωνούν τάχα με διάφορα πνεύματα. Ανοησίες.
Στον χώρο το δικό του, ο . . . .θαυματοποιός, και με τα εργαλεία τα δικά του, μπορεί να κάνει πολλά. Φέρ' τον όμως στο δικό σου χώρο και δώσ' του τα δικά σου εργαλεία να δεις ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Όλοι οι φακίρηδες μπορούν να κάνουν τα πίτουρα τους καραμέλλες. Τα δικά σου πίτουρα όμως στο δικό σου δοχείο δεν μπορεί κανένας.

Στους άλλους φίλους θα απαντήσω αργότερα.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2003, 16:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλέ μου VIKING,
Πίστεψέ με καταλαβαίνω απόλυτα την πικρία σου και διακρίνω τι θέλεις να μου πεις. Ό,τι σου γράφω πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι θέσεις της "εκκλησίας" που έχεις στο μυαλό σου αλλά της εκκλησίας που ακόμα δεν γνώρισες.
Φυσικά υπάρχουν και δικές μου θέσεις σε διάφορα θέματα για τα οποία δεν έχω προφθάσει να μελετήσω και είναι πιθανό μια και συζητάμε κάτι πνευματικό σε κάτι ή κάποια από αυτά να κάνω σήμερα λάθος και αύριο να αναθεωρήσω. Σε αυτά που μου λες λοιπόν...

quote:

...γινε Βουδιστης αλλιως θα πας στην κολαση.

Ούτε η δική μας θρησκεία το λέει. Μη σε τρομάζει η επιφάνεια. Η "κόλαση" είναι θέμα προσωπικής σου επιλογής. Είναι "κατάσταση". Σκέψου το εξής:
Ένας αγαπάει πολύ τη μητέρα του ή το παιδί του και από λάθος του προκαλεί το θάνατό του/της. Που πιστεύεις ότι θα ζει την υπόλοιπη ζωή του αυτός ο άνθρωπος; Σε μία "κόλαση".
Κάνε τώρα μια αναγωγή και σκέψου την ίδια αγάπη επί 1000 φορές και ότι αυτός που σκοτώνεις (και τον αγαπάς 1000 φορές περισσότερο) τον σκοτώνεις όχι για μιά ζωή αλλά για πάντα και μάλιστα δεν θα υπάρχει και το "λάθος" γιατί είναι επιλογή σου. Που πιστεύεις ότι θα ζεις τότε;
quote:

Ουτε ποτε δεν χρησιμοποιησαν βια,ουτε
σκοτωσανε ποτε αλλοθρησκους και καψανε ναους αλλων θρησκειων οπως
εχουν κανει στο παρελθον μουσουλμανοι και χριστιανοι.
Ούτε οι Χριστιανοί τα κάνανε αυτά. Κάποιοι "χριστιανοί" ίσως...κάποιοι "βουδιστές" ίσως... αλλά όχι...δεν υπάρχουν πνευματικοί άνθρωποι να κάνανε τέτοια πράγματα.
quote:
...πολυ βια και (στην παλαια διαθηκη) θα διαβασει για εναν
πολυ σκληρο Θεο.Δεν σε προβληματιζουν καθολου αυτα;
Δεν θα επρεπε ο Θεος να μην παρεμβει;


Συμφωνώ απόλυτα. Μάλιστα αυτός ήταν ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου σε όλη μου τη ζωή πριν έρθω κοντά στην εκκλησία. Μάλιστα αυτή ήταν και η πρώτη μου προσευχή. Να εννοήσω το χάσμα μέσα στην καρδιά μου και την ΔΙΑΙΡΕΣΗ που μου προξενούσε η Παλαιά Διαθήκη. Αλλά θα σου έλεγα να μην αρχίσεις μελέτη από κάτι τέτοιο. Πρόκειτε για ένα αλληγωρικό βιβλίο...Ξεκίνα από την Καινή διαθήκη και χρησιμοποίσε για βοήθεια τους Άγιους Πατέρες της εκκλησίας μας.

quote:
...Πρεπει να σου πω επισης φιλε μου
για να δεις οτι πολλα απο οσα πιστευανε πολλοι χριστιανοι
καταριπτονται χαρη στην συγχρονη επιστημη...

Προσωπικά πιστεύω ότι ο κόσμος μας έχει καταστραφεί μέχρι τώρα τέσσερις φορές και όχι μία (με τον κατακλυσμό). Αυτή θα είναι η πέμπτη και τελευταία (δυστυχώς ή ευτυχώς).

quote:

...διοτι
ο καθε τραγοπαπας ...
Αυτοί οι άνθρωποι φίλε μου έχουν αναλάβει ένα πολύ σοβαρό έργο και άσχετα με το πως το βλέπουμε εμείς - ακόμα και έτσι να είναι - πρέπει να ευχόμαστε γι' αυτούς και όχι να μιλάμε τόσο άσχημα. Μή ξεχνάμε όμως ότι ανάμεσά τους υπάρχουν και ιερείς αφιερωμένοι στον Θεό που προσεύχονται για εμάς και είναι άδικο να τους παίρνει και αυτούς η μπάλα...
quote:

Απο το κακο στο χειροτερο παμε.

...και θα συνεχίσουμε έτσι. Για να κάνουμε όμως την μεταστροφή θα πρέπει να την ξεκινήσουμε από μέσα μας. Ξέρεις τι ενεργειακό κακό προκαλούμε όταν τα βλέπουμε όλα μαύρα; Έχεις ανατωτηθεί τι συμβαίνει όταν νευριάζω με τον κάθε συνάνθρωπο μου (και όχι με την πράξη του) όταν μισώ αυτόν τον συνάνθρωπο τι κακό προκαλώ σε όλους ακόμα και στον ίδιο τον εαυτό μου; Δεν μπορείς να δεις τη ζωή όμορφη. Εντάξει το δέχομαι. Βάλε παντού την ελπίδα, την ευχή μπροστά και θα γίνει καλύτερη.
Σε ότι αφορά στην URANTIA είναι ένα βιβλίο που δεν έχω διαβάσει αλλά δεν διαβάζω βιβλία που προέρχοντε από το αστρικό!

Πάντα φίλος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 03:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ, πραγματικά χάρηκα το μύνημα σου.
Ναι δεν πρέπει να μας νοιάζει «ποιός το είπε» αλλά το «τι είπε». Προσθέτω και το «γιατί το είπε». Αν καταλάβουμε το «γιατί το είπε», τότε θα καταλάβουμε και το «τι προσπαθούσε να πετύχει». Έχω την γνώμη ότι στην ιστορία της ανθρωπότητας, πολλοί «μεγάλοι» ήσαν άθεοι ή αγνωστικιστές ή σκεπτικιστές κλπ Μίλησαν όμως βάζοντας μπροστά κάποιον θεό, απλά και μόνον για να εισακουστούν πιο εύκολα.

Φίλε μου σε θεωρώ τυχερό που είχες την ευκαιρία να συναντηθείς με τον Πλάτωνα(esoterica). Καλά που το βρήκε το ευαγγέλιο του Θωμά; Το ζουμί από το απόσπασμα που παραθέτεις είναι το «γνώθι σ αυτόν». Αυτό θέλω να πιστεύω ότι με δικαιώνει σ’ αυτό που λέω ότι ο θρύλος του Χριστού (προσοχή: όχι ο Ιησούς της ιστορίας), είναι κατά το πλείστον Ελληνογενής. Το ευαγγέλιο αυτό δεν είναι του Θωμά. Αποδίδεται στον Θωμά. Όταν χρειάστηκε να δωθεί στη νέα τότε θρησκεία φιλοσοφικό υπόβαθρο γιατί τα θαύματα δεν τραβούσαν την ανώτερη και μορφωμένη τάξη, διάφοροι ενδιαφερόμενοι έπαιρναν κάποια επεισόδεια από τα στάνταρ που υπήρχαν μέχρι τότε, τους κόλλαγαν και τη φιλοσοφία-θεολογία που υιοθετούσαν και τα παρουσίαζαν ως το ευαγγέλιο του τάδε μαθητή του Ιησού. Εξήγησα όμως σε παλαιότερα μυνήματα μου τις δυσκολίες, κόντρες, συνομωσίες, παρεμβολές που έγιναν στη δημιουργία του θρύλου που έφτασε ως εμάς. Νομίζω ότι όλα τα «ευαγγέλια» και χριστιανικά πρωτότυπα κείμενα, πολλά από τα οποία δεν καταπιάνονται καθόλου με τη ζωή του Ιησού αλλά μόνο με τα διδάγματα του Χριστού, είναι πάνω από 30. Είναι 36; Όλα από υποτιθέμενους αυτόπτες μάρτυρες.

Ναι συμφωνώ ως προς το τι είναι καλό και κακό με την ατάκα που αναφέρεις. Αυτήν περίπου την απάντηση έδωσα παλιά σε ερώτηση του Κέλσου. Την άποψη αυτή την υιοθέτησα μιλώντας με Κύπριο επιστήμονα της Αμερικής. Πολύ σπουδαίο πργματικά.

Φίλε μου hrismig και μόνο ότι με προσκαλείς να κουβεντιάσουμε ιδιαιτέρως με email λέει πολλά. Πάνω απ’ όλα λέει ότι σε φοβίζει το φως. Λέει ότι φοβάσαι μην τυχόν και σκανδαλιστεί το ποίμνιο από τα μυνήματα μου.
Άκου φίλε μου. Τις δημόσιες συζητήσεις πρέπει να τις εκτιμάμε όλοι μας πολύ. Θα μπορούσες να δεις τις θέσεις μου μια καλή βοήθεια να τελειοποιήσεις τις δικές σου. Ή να τις τροποποιήσεις. Ή να τις εγκαταλείψεις. Πάντως να σε βλάψουν αποκλείεται. Με είδες ως τώρα να σπρώχνω κανέναν να προβεί σε πράξεις αξιοκατάκριτες; Εσύ θέλεις το καλό επειδή έτσι σε συμβουλεύει ο θεός σου (δια των αντιπροσώπων του φυσικά), εγώ θέλω το καλό διότι έτσι μου επιβάλλει η λογική μου και η συνείδηση μου. Αν είμαστε κι οι δυο ειλικρινείς, τότε είμαστε σύμμαχοι. Συμφωνείς;

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 10:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου και εσένα φίλε Ελεύθερε,

...αλλά μου φαίνεται ότι θέλεις να με τρελάνεις τελείως.
Λύσε μου ΜΙΑ απορεία...ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ;
Μήπως είσαι διακοπές και για λόγους συντομίας διαβάζεις μία λέξη και υποθέτεις τα υπόλοιπα; Για ακόμα μιά φορά θα κάνω μία προπάθεια ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ! Αν τα καταφέρουμε...έχει καλώς. Αν όχι καλά να είμαστε.
Λοιπόν σου γράφω:

Μήπως όμως δεν είναι και τόσο καλό να γίνει σε αυτό το θέμα; Πες μου την γνώμη σου...μήπως ξεφεύγουμε; Μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε με mail μια και δεν αφορά όλους;

Τι δυσκολονόητο υπάρχει εδώ; Υποθέτω ότι έχεις ξεχάσει το θέμα που είναι: "Ήταν ο Χριστός Έλληνας;" και η ερώτηση είναι απλή.
Σου φαίνεται ότι είναι σωστό να κάνουμε μία τέτοιου είδους έρευνα μέσα από αυτό το θέμα;
Σκέψου ότι μπορεί να υπάρχει ένας άνθρωπος που να τον ενδιαφέρει ακριβώς το θέμα και τίποτα πιο πέρα από αυτό. Μήπως με την κακή χρήση που κάνουμε δυσαρεστούμε έναν συνάνθρωπό μας;
ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ! Κοίτα εσύ τι μου απαντάς!

quote:
...και μόνο ότι με προσκαλείς να κουβεντιάσουμε ιδιαιτέρως με email λέει πολλά. Πάνω απ’ όλα λέει ότι σε φοβίζει το φως. Λέει ότι φοβάσαι μην τυχόν και σκανδαλιστεί το ποίμνιο από τα μυνήματα μου.



!!!!!!!!!!! Εντυπωσιακό τουλάχιστον! Μπράβο. Τώρα με αποστόμωσες!

Δεν σε ενδιαφέρει τελικά φίλε μου. Ούτε καν την προαίρεσή μου δεν μπορείς να δεις. Αν ποτέ αλλάξεις γνώμη διάβασε ξανά ό,τι σου έγραψα σε slow motion και απάντησέ μου σε αυτά που κατά καιρούς σε έχω ρωτήσει όπως σου απαντάω και εγώ και δείχνω ότι σε υπολογίζω.

με σεβασμό
ο φίλος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2003, 18:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την ερώτηση του θέματος φίλε μου hrismig την απάντησα.
Ο Ιησούς ήταν σίγουρα Εβραίος. Κατά την γνώμη μου ήταν γιος του αρχιερέα Συμεών και της Μαριάμ η οποία ήταν τρόφιμος του ναού και η οποία γύρω στο δωδέκατο έτος της ηλικίας της έμεινε έγκυος. Γι αυτό το λόγο βγήκε από τον ναό και αρραβωνιάστηκε τον Ιωσήφ. Ο Ιωσήφ όταν αντελήφθη την εγκυμοσύνη της έγεινε αντικείμενο επεμβάσεως από τον Συμεών και τις μαγγανείες του, για να μην διώξει τη Μαριάμ.
Ο Χριστός είναι ένας θρύλος. Μια φιλοσοφική αλλά μη ιστορική προσωπικότητα η οποία δημιουργήθηκε με πρωτεργάτη τον Παύλο και κάμποσους άλλους αργότερα, για να ελέγξει και να εκμεταλλευτεί τους οπαδούς του Ιησού και των μαθητών του, αλλά και για να συμπεριλάβει όλους τους πληθυσμούς της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας σε μια νέα θρησκεία. Η νέα αυτή θρησκεία ήταν αναγκαία διότι με τόσους λαούς διαφορετικούς και με διαφορετικά πιστεύω και έθιμα η αυτοκρατορία κινδύνευε να καταρρεύσει, διότι είχε δημιουργήσει πολλούς εξωτερικούς και εσσωτερικούς εχθρούς. Για τη δημιουργία του θρύλου Χριστού χρησιμοποιήθηκε μεγάλο μέρος της Ελληνικής σκέψης και κοσμοαντίληψης με αποτέλεσμα να μην είναι υπερβολή αν πούμε ότι ο Χριστός ήταν(κατά το πλείστον τουλάχιστον) Έλληνας.
Ως εδώ καλά; Φυσικά επεκταθήκαμε αρκετά και πολλές φορές ίσως να ξεφύγαμε από το θέμα. Κακό είναι αυτό; Η μια κουβέντα φέρνει την άλλη φίλε μου. Κοντεύουμε τις 10000 αναγνώσεις.

Τώρα. Θέλεις να ξαναδιαβάσω τα μυνήματα σου. Ξεφεύγω λες. Σου έδωσα εδάφια της καινής διαθήκης, που μας καθοδηγεί πως να ξεχωρίζουμε τους αληθινούς πιστούς. Με αυτή τη βάση υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σήμερα κανένας τέτοιος αληθινός πιστός, αλλά μόνο οπαδοί αυτής της θρησκείας.
Σε ρώτησα πόσους γνωρίζεις και μου απάντησες πολλούς. Μα θα παίζουμε την κολοκυθιά; Πες μου έστω πέντε για να λάβω υπ' όψιν μου την απάντηση σου.
Πόσο μακρυά από το θέμα μας είναι αυτά; Εγώ προσπαθώ να αποδείξω ότι ο Χριστός είναι ένας ανθρώπινος θρύλος και ότι δεν υπάρχει κανένας θεός πίσω του. Παρουσίασα πολλά εδάφια της καινής διαθήκης που κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς ανθρώπινα λανθασμένα και αντιφάσκοντα. Μου απαντάς ότι η καινή διαθήκη έχει εφτά επίπεδα νόησης. Είναι απάντηση αυτή;
Αλλού μου λες ότι δεν βρίσκω τον θεό γιατί δεν τον ζητώ. Έχω δεί μανάδες να κλαίνε και να παρακαλούν τον θεό για κάτι αλλά. . .τίποτα, έχω δεί αρρώστους να σφαδάζουν παρακαλώντας τον θεό αλλά. . .τίποτα,
έχω δεί εμπόλεμους να επικαλούνται την έγκριση που έχουν τάχα από τον θεό για το έγκλημα τους και είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε θεός έπρεπε να εξοργισθεί και να παρέμβει. Τίποτα. Μα καλά τόσα και τόσα γεγονότα συμβαίνουν παγκόσμιας έκτασης, και μόνο στον hrismig εδέησε ο θεός να αποκαλυφθεί; Αν το πίστευα αυτό θα έχανα την υπόληψη που έχω για τον εαυτό μου.
Μου θυμίζεις κάτι πιο παλιό. Λέει ο ιερέας στον άρρωστο. Πίστεψε τέκνον μου στον θεό και προσευχήσου και θα γειάνεις. Πίστεψα πάτερ και προσευχήθηκα αλλά. . .Δεν πίστεψες καλά τέκνον μου, ξαναδοκίμασε.
Ξαναδοκίμασα πάτερ και πίστεψα εκ βάθους καρδίας. Δώρησα μάλιστα στην εκκλησιά και δυό οικόπεδα που είχα αλλά η αρρώστια αρρώστια. Δεν πίστεψες καλά τέκνον μου, ξαναπροσπάθησε. Ξαναπροσπάθησε ξαναπροσπάθησε στο τέλος το τέκνον πέθανε. Δεν είχε πιστέψει αρκετά.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2003, 14:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "ΧΡΙΣΤΟΣ" (δηλαδή ο Messiah, πρίν την Ελληνιστί απόδοση του όρου) ΕΛΛΗΝΑΣ? Ακόμα και για αστείο δέν κάνει ρε παιδιά! Έλεος χριστιανοί!

Εφόσον τα Ευαγγέλια είναι θεόπνευστα (??) για τους χριστιανούς ΤΟΤΕ δέν χωράει και αμφιβολία για την καταγωγή του. Βέβαια, απ'ότι θα αποδείξουμε σιγά-σιγά μέσα απο αυτά τα forum, θα καταλάβετε ότι ΟΥΤΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΕΥΣΤΑΘΟΥΝ. Το ΓΙΑΤΙ, επίσης θα προκύψει.

Λοιπόν: Ας μας απαντήσει κάποιος γιατί σύμφωνα με τον Ματθαίο ο Ιησούς κατάγεται απο τον Σολομώντα, γιό του Δαυϊδ, ΕΝΩ Ο ΛΟΥΚΑΣ υποστηρίζει ότι ο Ιησούς κατάγεται απο τον Ναθάν, γιό και αυτόν του Δαυϊδ! Και για να σας βοηθήσω λίγο στην έρευνα σας (μπάς και βγάλετε άκρη δηλαδή...) να σας ενημερώσω ότι ο Νάθαν ήταν ο τρίτος γιός του Δαυϊδ ενώ ο Σολομώντας ήταν Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ, και μάλιστα απο άλλη μήτέρα!!

Επιπλέον, ο πατέρας του ο Δαυϊδ, για να αποκτήσει τη μητέρα του τη Βηθσαβεέ, ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ, ΤΟΝ ΟΥΡΙΟ ΤΟΝ ΧΕΤΤΑΙΟ!!! (Β' Σαμουήλ 11&12)

Έτσι, ο Ιησούς κατα τον Ματθαίο π.χ., κατάγεται απο ενα ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ. Δέν νομίζετε ότι είναι λίγο παράξενη επιλογή...εκ μέρους του Γιαχβέ (Θεού αν προτιμάτε) για τον "Υιό του θεού" αυτή η γενεαλογία??

Είπαμε, το κόψε-ράψε του Ρωμαιοχριστιανικού Ιερατείου....δέν τους "βγήκε" παντού!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy