ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 15:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην αγχώνεσαι καλή μου unseen

εκμεταλλεύσου την ευκαιρία να ξεκουραστείς και να βολευτείς στο νέο σπίτι κι έχουμε καιρό να τα συζητήσουμε αυτά!


με όλη μου την αγάπη
Galadriel



Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 23:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ δεν μπορώ να βρω ησυχία βρε galadriel (η νοητική υπερδιέγερση που λέγαμε )

Καλησπέρα λοιπόν

Κλοπών συνέχεια…

Έκανα τη σχετική βουτιά στα αρχεία μου και διαπίστωσα ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι θυμόμουν. Τα κέντρα (ακριβώς επειδή είναι σαν συγκοινωνούντα δοχεία) αλληλοκλέβονται συστηματικά και μάλιστα όχι απαραίτητα κατά σειρά αλληλουχίας.

Έτσι, το 7 κλέβει συνήθως από το 4 και το 2, πράγμα που φέρνει σαν αποτέλεσμα τη συστηματική αφηρημάδα και την αμυαλιά. Ο άνθρωπος που του συμβαίνει αυτό σταδιακά παύει να μπορεί να κάνει αυθεντικές δικές του σκέψεις και αφήνεται να σκέφτεται διαρκώς κοινοτοπίες (το νέο του αυτοκίνητο, τη μόδα, το ποδόσφαιρο κτλ) αχρηστεύοντας τη δύναμη του νου του. Επειδή η συγκεκριμένη διαδικασία προκαλεί βραχυκύκλωμα και υπερθέρμανση, ο άνθρωπος γίνεται αυτό που λέμε «θερμοκέφαλος» και «στενόμυαλος». Σιγά-σιγά εγκαταλείπεται στην απάθεια, χάνει την περιέργειά του για τους λόγους για τους οποίους γίνονται τα πράγματα και για το νόημά τους και παθαίνει κατάθλιψη.

Το 4 δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά σε έναν τέτοιο καταιγισμό χαμηλών συναισθημάτων. Είναι σα να βάζουμε απλή βενζίνη παλιού τύπου σε μια ρολς ρόις τελευταίο μοντέλο. Τι του μένει λοιπόν; Να κλέψει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του 4 που κλέβει από το 2 είναι άνθρωποι που επιδιώκουν την ανθρώπινη επαφή μέσω του σεξ για να «επιβάλλουν» συναισθήματα αγάπης στον εαυτό και στους άλλους. Μια ακραία τέτοια περίπτωση είναι οι βιαστές.

Το 5 είναι όπως η βαλβίδα ατμού μιας χύτρας ταχύτητας. Αναγκάζει τα κατώτερα συναισθήματα είτε να εκτονωθούν διαμέσου της σπονδυλικής στήλης ή τα μετουσιώνει σε ανώτερα αισθήματα και τους επιτρέπει να προχωρήσουν προς τα πάνω, προς το 6 και το 7 προκειμένου να γίνουν η άγκυρα για υψηλότερες συνδέσεις. Όταν το 5 κλέβει από το 4 τα κατώτερα συναισθήματα ανεξέλεγκτα κατακλύζουν το 6 το οποίο επενεργεί στη λογική και έχουμε συμπτώματα στρέβλωσης της πραγματικότητας και παράνοιας στις ακραίες περιπτώσεις.

Ήδη μακρυγόρησα αλλά πιστεύω έδωσα μια ιδέα. Δεν τα έχω πει εγώ αυτά και σίγουρα δεν είναι άγνωστα.

Μορφέα, μια απτή παρενέργεια της κλοπής πέραν της συμπτωσιολογίας είναι η περιστροφή των κέντρων κατά την αντίθετη φορά από την ορθή. Αυτό φαντάζομαι να ξέρεις ότι γίνεται.

Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 23:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά τη διαβάθμιση των κέντρων, έκανα ένα μικρό λάθος και ζητώ συγνώμη. Τα κέντρα (μιλάμε για τα 7 γνωστά γιατί υπάρχουν και άλλα εξωσωματικά) διακρίνονται σε δύο ομάδες: 1-3 και 4-7. Τα κέντρα 1-3 είναι τα λεγόμενα της γης ή της φύσης και τα 4-7 είναι της ποιότητας της φύσης.

Από πλευράς δύναμης κατηγοριοποιούνται (από το πιο δυνατό στο λιγότερο δυνατό):

1 – η ποιότητα ύπαρξης καθενός, η ενέργεια που διαθέτει από τις μετενσαρκώσεις του (δεν είναι τυχαίο ότι από δω φεύγει η κουνταλίνι που ανέφερες)

7

6 – πολύ ισχυρό και επικίνδυνο από την άποψη ότι επενεργεί στη λογική

5

4 – ίσως το πιο σημαντικό ενεργειακό κέντρο (εδώ εδρεύει η ποιότητα της αγάπης) αλλά όχι τόσο δυνατό

2 – αποθήκη ικανότητας αναπαραγωγής

3 - γενική αποθήκη

Επομένως οι παραισθήσεις ως παρενέργειες της κλοπής προκαλούνται όχι επειδή κάποιο κέντρο τροφοδοτείται με υψηλότερες ενέργειες από αυτές που αντέχει αλλά μάλλον για τον αντίθετο ακριβώς λόγο (πώς λέμε «μαύρισε το μάτι μου από την πείνα»; Ένα τέτοιο πράγμα).

Καληνύχτα λοιπόν.
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 23:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3136&whichpage=7&ARCHIVE=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 04:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σέβη μου κυρίες μου...

quote:
πάντως άμα δεις κι εσύ τίποτα, πες μου να ξέρω...έτσι που πάω πέρα δώθε στα planes της συνείδησης, ούτε και θυμάμαι ποιους συναντάω... μπορεί να μην σου πω καλημέρα και να παρεξηγηθούμε!


Ε καλά ντε, αμα σε δω θα σε καλημερήσω εγώ..


quote:
τώρα, ομολογώ πως η ερμηνεία της καλής μου unseen και μένα με προβλημάτισε... όμως το ότι κάτι δεν το έχουμε ξανακούσει ή ξαναδιαβάσει ή δεν το εγκρίνει η λογική μας για τα πράγματα, έχω μάθει να το ελέγχω (σχετικά πάντα ).... έτσι, το άφησα να "κάτσει" μέσα μου, να πάρει το χρόνο του προς αφομοίωση και όταν θα είμαι έτοιμη να το ερμηνεύσω θα το συζητήσουμε...


συμφωνώ...

Πραγματικά, ενώ έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τα κέντρα ποτέ δεν άκουσα κάτι τέτοιο.

ευκαιρία για μελέτη λοιπόν καινούργιου υλικού...


Unseen

quote:
1 – η ποιότητα ύπαρξης καθενός, η ενέργεια που διαθέτει από τις μετενσαρκώσεις του (δεν είναι τυχαίο ότι από δω φεύγει η κουνταλίνι που ανέφερες)

7

6 – πολύ ισχυρό και επικίνδυνο από την άποψη ότι επενεργεί στη λογική

5

4 – ίσως το πιο σημαντικό ενεργειακό κέντρο (εδώ εδρεύει η ποιότητα της αγάπης) αλλά όχι τόσο δυνατό

2 – αποθήκη ικανότητας αναπαραγωγής

3 - γενική αποθήκη



Νομίζω οτι έχεις αδικήσει το δεύτερο και το τρίτο κέντρο ενώ συνειδητά ή μη άφησες κενο το 7 και το 5.

Εν πάση περιπτώσει επειδή το θέμα για τα κέντρα είναι τεράστιο, δεν χρειάζεται να το ανοίξουμε τώρα...

quote:
Έτσι, το 7 κλέβει συνήθως από το 4 και το 2, πράγμα που φέρνει σαν αποτέλεσμα τη συστηματική αφηρημάδα και την αμυαλιά. Ο άνθρωπος που του συμβαίνει αυτό σταδιακά παύει να μπορεί να κάνει αυθεντικές δικές του σκέψεις και αφήνεται να σκέφτεται διαρκώς κοινοτοπίες (το νέο του αυτοκίνητο, τη μόδα, το ποδόσφαιρο κτλ) αχρηστεύοντας τη δύναμη του νου του. Επειδή η συγκεκριμένη διαδικασία προκαλεί βραχυκύκλωμα και υπερθέρμανση, ο άνθρωπος γίνεται αυτό που λέμε «θερμοκέφαλος» και «στενόμυαλος». Σιγά-σιγά εγκαταλείπεται στην απάθεια, χάνει την περιέργειά του για τους λόγους για τους οποίους γίνονται τα πράγματα και για το νόημά τους και παθαίνει κατάθλιψη.

Για μένα υπεύθυνο για τα παραπάνω είναι το επίπεδο συνειδητότητας του ανθρώπου και η εξελικτική του ανάπτυξη. Από κει και πέρα βέβαια, θεωρώ οτι η κατάθλιψη πράγματι ωφείλεται στο έβδομο κέντρο, αν και όλα τα υπόλοιπα περί ποδοσφαίρου, στενομυαλιάς, κ.λ.π. τα θεωρώ διαταραχές του κατώτερου νοητικού σώματος και άρα αποτέλεσμα του 6ου ενεργειακού κέντρου, το οποίο έχει άμεση σύνδεση με το δεύτερο κέντρο, το οποίο εκτός από κέντρο της αναπαραγωγής είναι και το κέντρο ΄γενικότερα της ζωτικής ενέργειας του ανθρώπου.

΄Τα κέντρα όμως τα οποία συνδέονται διπλά μεταξύ τους και αντίστροφα 1 - 7 2 - 6 3 - 5 & 4 μόνο του, επηρεάζουν άμεσα το ένα το άλλο...

Για να πάθει λοιπόν κάποιος κατάθλιψη, το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί από το πρώτο κέντρο, που είναι και το κέντρο της θέλησης στην ζωή, το κέντρο όλων των φοβιών κ.λ.π. Έτσι λοιπόν όταν μπλοκάρει αυτό, ο άνθρωπος χάνει την επιθυμία να ζει και έτσι πέφτει σε κατάθλιψη ή έχει ακόμα και τάσεις φυγής...
Εάν όλοι οι φανατικοί αυτού του πλανήτη και οι στενόμυαλοι πέσουν σε κατάθλιψη... πάει... θα ονομαστεί ο πλανήτης μας Η ΓΗ ΤΗΣ ΘΛΙΨΗΣ, χαχαχα...


quote:
Το 4 δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά σε έναν τέτοιο καταιγισμό χαμηλών συναισθημάτων. Είναι σα να βάζουμε απλή βενζίνη παλιού τύπου σε μια ρολς ρόις τελευταίο μοντέλο. Τι του μένει λοιπόν; Να κλέψει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα του 4 που κλέβει από το 2 είναι άνθρωποι που επιδιώκουν την ανθρώπινη επαφή μέσω του σεξ για να «επιβάλλουν» συναισθήματα αγάπης στον εαυτό και στους άλλους. Μια ακραία τέτοια περίπτωση είναι οι βιαστές.


Όσο για το θέμα του του βιασμού ή της επιβολής των συναισθημάτων, αυτό ξεκινάει από την πλήρη διαστρέβλωση κι αποδυάμωση του ανώτερου νοητικού και ενδυνάμωση του κατώτερου νοητικού και αστρικού σώματος. Αυτό λοιπόν δημιουργεί πρόβλημα στον 6ο τροχό ο οποίος με την σειρά του δημιουργεί στον δεύτερο... και τσουπ φτάνουμε στον βιασμό...

Όπως και οι παράνοιες πιστεύω οτι ωφείλονται στο 6ο κέντρο.

quote:
Μορφέα, μια απτή παρενέργεια της κλοπής πέραν της συμπτωσιολογίας είναι η περιστροφή των κέντρων κατά την αντίθετη φορά από την ορθή. Αυτό φαντάζομαι να ξέρεις ότι γίνεται.


Σίγουρα τα κέντρα κινούνται και αντίθετα από την κανονική τους μορφή, αλλά εκεί πλέον το άτομο οδηγείται τάχιστα στην καταστροφή. Κι όταν φτάσει ένας τροχός να γυρνάει ανάποδα σημαίνει οτι το μπλοκάρισμα έχει παραμείνει πολύ καιρό...

Εν πάση περιπτώσει, ουσιαστικά λέμε άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ξέρουμε το ίδιο αποτέλεσμα αλλά από διαφορετικούς δρόμους που αφορούν τα ενεργειακά κέντρα...

Ουφ... πολλά είπα...

Καλό σας βράδυ...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 25/11/2005 04:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 09:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ πολύ καλημέρα μας

κάποτε, θα βρεθούμε από κοντά και θα κάνουμε μία ανάλυση σε κάποια πράγματα....

προς το παρόν δανείζομαι μία φράση από την spirit σε άλλο θέμα :

όποιος ξέρει δεν μιλά, κι όποιος μιλά δεν ξέρει

με χαρά μου όμως διαπίστωσα πως επικοινωνούμε κάποιοι από μας και κινούμαστε πέραν του γραμμικού χρόνου...

γι'αυτή την επικοινωνία θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους : unseen, Deva, Μορφέα


με ολη μου την αγάπη
Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 12:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας κυρία μου...


Θα ήθελα να πω κι εγώ μια εμπειρία που είχα με αυτόν τον καιρό...

Στεκόμουν στην μεγάλη βεράντα του σπιτιού μου, όντας καλά ντυμένος και παρακολουθούσα την βροχή και τους κεραυνούς (το αγαπημένο μου χόμπυ) μιας και ο στατικός ηλεκτρισμός έχει πολύ ένταση...

Βλέποντας λοιπόν τις αστραπές και τους κεραυνούς, κάποια στιγμή παρατήρηση όπως έγινε μπλε ο ουρανός, ένα πλήθος στοιχειακών που κινούνταν στον ουρανό... Τα έβλεπα μετά για κάποια λεπτά και αυτό που παρατήρησα είναι οτι οι στραπές τελικά εμφανίζονταν εκεί που υπήρχαν τα περισσότερα στοιχειακά συγκεντρωμένα.

Ήταν κάτι πολύ ώραίο, και επειδή το βίωσα χτες, είπα να το αναφέρω...

Να είστε καλά και

ευχαριστώ πολύ Γκαλάντριελ, πιστεύω οτι εάν δεν προσπαθήσουμε όλοι να συν - ζητήσουμε, τότε δεν θα έπρεπε καν να γραφουμε..

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 08:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα καλοί μου φίλοι

Μορφέα,
Αυτό που παρέλειψα να πω είναι ότι όσα έγραψα για τα κέντρα δεν είναι πράγματα που γνωρίζω από πρώτο χέρι. Δεν έχω ποτέ ασχοληθεί προσωπικά με τα ενεργειακά κέντρα από καμία πλευρά και το πέρασμά μου από τη γιόγκα ήταν περιστασιακό και φευγαλέο.

Όμως αυτά που έγραψα, μου τα έχουν πει άνθρωποι που εμπιστεύομαι απόλυτα, οι οποίοι εκτός του ότι είναι οι ίδιοι ενεργειακοί θεραπευτές χρόνια και μάλιστα εργάζονται ανιδιοτελώς, ασχολούνται με τον εσωτερισμό άλλα τόσα χρόνια, είναι πολύ σοβαρά άτομα και ξέρουν πολλά.

Δέχομαι λοιπόν ότι μπορεί αυτά που έγραψα να μην είναι ακριβώς έτσι (αυτή είναι η επιφύλαξή μου για το βαθμό που λείπει η προσωπική μου μαρτυρία), αλλά είμαι 100% βέβαιη ότι η αλήθεια δεν βρίσκεται πολύ μακριά από κει.

Μια σύντομη έρευνα που έκανα το Σαβ/κο απέφερε ότι τα περί κλοπής τα γνωρίζουν και οι Κινέζοι για τα 5 κέντρα που αναγνωρίζουν εκείνοι στον άνθρωπο σε αντιστοιχία με τα 5 τους στοιχεία.

Να λοιπόν που βρήκαμε ένα ωραίο πεδίο έρευνας. Τι κρίμα που δεν προλαβαίνω να ανοίξω κάποιο σχετικό τόπικ...


galadriel καλή μου

πολύ μου άρεσε αυτό το "όποιος ξέρει δεν μιλά κι όποιος μιλά δεν ξέρει"

Σ' ευχαριστώ και για τα περί κατάργησης του γραμμικού χρόνου. Ο χρόνος, να ξέρεις, είναι προσωπικό μου στοίχημα.

Και δεν σου είπα (για να δεις τι αποφέρουν οι αναγνώσεις από τα ακασικά...): με ειδοποίησαν το σαβ/κο ότι βάσει τον ακασικών ήμουν σε κάποια μου προβίωση ναϊάδα στον Πόντο. Καλά δεν με προλαβαίνω πλέον, τρέχω γρηγορότερα κι από τον ίδιο μου τον εαυτό...

Μια υποψιασμένη ανάγνωση όμως τι θα έδινε; ότι μέσα από τα κοσμικά ύδατα υπήρξα κι εγώ στην πρώτη φυλή ή ότι (επειδή οι ναϊάδες είχαν να κάνουν με πηγές) όπως όλοι μας προήλθα από την ζωοδόχο πηγή την οποία τάχθηκα να φροντίζω και ότι πέρασα από τα ύδατα των μορφών για να ενδυθώ μορφή. Λέω εγώ τώρα...

Όπως και νά'ναι, ας έχουμε μια όμορφη, φωτεινή εβδομάδα...

Με πολλή αγάπη
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 12:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα !

για να δούμε τώρα τα περί κέντρων...

καταρχήν, δεν είναι τελικά παράξενο το να "δανείζεται" ένα κέντρο ενέργεια από ένα άλλο... έχετε δοκιμάσει ποτέ να λειτουργήσετε μία συσκευή με μπαταρίες, που άλλες είναι καινούριες και άλλες μισοτελειωμένες? κάπως έτσι είναι...

για λίγο, η συσκευή λειτουργεί (καθώς η μισοτελειωμένη μπαταρία "δανείζεται" από τις διπλανές της) αλλά το αποτέλεσμα είναι σύντομο και αναξιόπιστο... στο τέλος, αδειάζουν και οι νέες γρηγορότερα απ' ότι υπολογίζαμε...

ούτε παράξενο είναι αυτό, ούτε κακό.... απλά είναι μία προσπάθεια του ενεργειακού όντος που λέμε άνθρωπος, να κρατηθεί on the move, όταν δεν έχει την ευκαιρία να αναπληρώσει σωστά τα αποθέματά του ενέργειας...

φυσικά, εφόσον το γνωρίζουμε, καλό θα είναι να φροντίζουμε, το γρηγορότερο δυνατόν, να κάνουμε μία "ευθυγράμμιση" και ένα γενικότερο "σέρβις" πριν βρεθούμε με μονιμότερα προβλήματα...

νομίζω, πως δίνουμε πολύ σημασία στο ποιο κέντρο "τραβάει" ενέργεια από ποιο.... για όσους λειτουργούν σαν ενεργειακοί θεραπευτές, αυτό είναι ένας γόρδιος δεσμός που δεν χρειάζεται να ξεμπλέξουν...

αρκεί να πιάσουν τα πράγματα απ'την αρχή και να τα βάλουν στη σειρά τους... (ευτυχώς τα κέντρα, ακόμα και τα μπλοκαρισμένα ή μπερδεμένα, δεν έχουν τις αντιδράσεις του σκοινιού )

ναϊάς λοιπόν καλή μου unseen....

διόλου παράξενο, όπως είπαμε, ο "άνθρωπος" είναι η εξέλιξη του "ξωτικού".. όταν λοιπόν, φτάσει κάποιος να ενσαρκωθεί σαν "άνθρωπος" σημαίνει ότι έχει περάσει και από τα προηγούμενα στάδια... το ιδιαίτερο βρίσκεται σε αυτούς (καλή ώρα η υποφαινόμενη) που συνεχίζουν τις ενσαρκώσεις τους σαν "ξωτικά" για να ολοκληρωθεί η εξέλιξη ολόκληρης εκείνης της Φυλής (βλ.βαθμίδα εξέλιξης)...

στην περίπτωση μου για παράδειγμα, πρέπει να βοηθήσω στη διάλυση της θυμαπάτης (του κυριότερου προβλήματος του αστρικού πεδίου), ενώ άλλοι έχουν άλλους στόχους...

αυτό που συμβαίνει, θυμίζει σε γενικές γραμμές την ιστορία με την κάμπια που γίνεται πεταλούδα... Η πεταλούδα είναι μια εξέλιξη της κάμπιας, αλλά σίγουρα δεν είναι πια κάμπια (αυτή έχει κατά κάποιο τρόπο "πεθάνει")... με αυτή την λογική καλή μου unseen, πράγματι, η ανθρωπότητα όπως την ξέρουμε κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί για να δώσει την θέση της σε μία πιο "indigo" Φυλή...

δεν πρέπει να λυπόμαστε όμως γι'αυτό, όπως δεν λυπόμαστε για την κάμπια που έγινε πεταλούδα... κάθε κρίκος (φυλή) έχει την αξία του στην διαμόρφωση της αλυσίδας της ύπαρξης μας... κι όταν κλείνει απλά κάνει την αλυσίδα δυνατότερη

χαίρομαι που υπάρχεις unseen
κι εσύ Μορφέα
κι εσύ Deva


πολύ!


Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 13:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυαγαπημένη μου galadriel

Τι θα κάνω με σένα; Εκεί που σκέφτομαι ότι τα είπαμε και τα ξεδιαλύναμε, να σου πάλι η έκπληξη!

Θυμαπάτη λοιπόν... Πολύ δύσκολο έργο. Ξέρω ότι υπάρχει ένα σχετικό βιβλίο της Α. Μπέιλυ το οποίο δεν έχω διαβάσει. Παρ' όλα αυτά η βασική μου εκπαίδευση περιλαμβάνει αρκετά συναφή θέματα. Δεν προλαβαίνω να γράψω τώρα, επιφυλάσσομαι όμως να αναπληρώσω αύριο.

Όσο για το:

quote:
χαίρομαι που υπάρχεις unseen
κι εσύ Μορφέα
κι εσύ Deva


Ε λοιπόν ναι τό 'χω πει και ξαναπεί: κι εγώ χαίρομαι πολύ που υπάρχεις. Εσύ, ο Μορφέας, η galazia sfaira, η pyramid, μεταξύ άλλων... Αισθάνομαι όμορφα κοντά σας, αισθάνομαι in place.

Απέραντη αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 01:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σέβη μου κυρίες μου...

Unseenoyla το σίγουρο είναι... οτι με έχει βάλει σε σκέψεις το περί κλοπής... και διαβάζοντας και την μετέπειτα απάντηση της Γκαλάντριελ, προβληματίστηκα και λέω να αρχίσω μία έρευνα πάνω σε αυτό το κομμάτι το οποίο υπολογίζω οτι θα έχει πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα....

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν κι εσένα και την αγαπητή Γκαλάντριελ για το έναυσμα που μου δώσατε...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 30/11/2005 02:01:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 02:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή μου Γκαλάντριελ...

quote:
στην περίπτωση μου για παράδειγμα, πρέπει να βοηθήσω στη διάλυση της θυμαπάτης (του κυριότερου προβλήματος του αστρικού πεδίου), ενώ άλλοι έχουν άλλους στόχους...


Θα μπορούσες να μοιραστείς μας τον τρόπο με τον οποίον εργάζεσαι για αυτήν σου την αποστολή;

quote:
αυτό που συμβαίνει, θυμίζει σε γενικές γραμμές την ιστορία με την κάμπια που γίνεται πεταλούδα... Η πεταλούδα είναι μια εξέλιξη της κάμπιας, αλλά σίγουρα δεν είναι πια κάμπια (αυτή έχει κατά κάποιο τρόπο "πεθάνει")... με αυτή την λογική καλή μου unseen, πράγματι, η ανθρωπότητα όπως την ξέρουμε κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί για να δώσει την θέση της σε μία πιο "indigo" Φυλή...

δεν πρέπει να λυπόμαστε όμως γι'αυτό, όπως δεν λυπόμαστε για την κάμπια που έγινε πεταλούδα... κάθε κρίκος (φυλή) έχει την αξία του στην διαμόρφωση της αλυσίδας της ύπαρξης μας... κι όταν κλείνει απλά κάνει την αλυσίδα δυνατότερη


συμφωνώ κι επαυξάνω ....

Να είστε καλά, με συγκινήσατε... και δεν χρειάζεται να πω οτι πάντα τα συναισθήματα είναι αμοιβαία

Ευχαριστώ πολύ

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 30/11/2005 02:02:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα πολύ καλημέρα

Καλή μου galadriel

Θυμαπάτη λοιπόν...

Ας προσπαθήσω να δώσω έναν σύντομο ορισμό, για όσους δεν ξέρουν: θυμαπάτη = θυμική αυταπάτη, πρόκειται για την αυταπάτη που προκαλείται αρχικά και εντείνεται στη συνέχεια από συγκινησιακά φορτισμένες συναισθηματικές καταστάσεις. Η λέξη "φορτισμένες" είναι καίρια εδώ, γιατί πράγματι δημιουργείται μια φόρτιση ανάμεσα σε δύο πόλους, η πιο συνήθης έκφραση των οποίων είναι το "μου αρέσει - δεν μου αρέσει", "με εξιτάρει – δεν με εξιτάρει" κ.τ.ό.

Θα προσπαθήσω να δώσω ένα κλασικό παράδειγμα αποφεύγοντας τις ακραίες περιπτώσεις. Ας πάρουμε έναν άνθρωπο ο οποίος έχει το προσωπικό του ιστορικό (τον προσωπικό του ορισμό για τον εαυτό και τους άλλους, το παρελθόν του, τις συνήθειές του κλπ) και αποφασίζει επειδή π.χ. διάβασε κάποιο βιβλίο που τον ενέπνευσε ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση της ζωής του όπως τη βιώνει και θέλει να την αλλάξει. Αυτό που θα συμβεί 9 στις 10 φορές είναι ότι θα ξεκινήσει δυναμικά να κάνει τις αλλαγές που θεωρεί απαραίτητες και σε 1-2 μέρες το πολύ η αποφασιστικότητά του θα καταρρεύσει και θα επιστρέψει στα ίδια. Κι αυτό το σενάριο επαναλαμβάνεται σε όλη του τη ζωή.

Εδώ υπεισέρχονται πολλές άλλες δυναμικές: ο νευρογλωσσικός προγραμματισμός, η θέληση των ίδιων των συνηθειών για ζωή και πολλά άλλα. Το θέμα είναι ότι όσο πιο συχνά μας συμβαίνει κάτι τέτοιο, τόσο περισσότερο εγκλωβιζόμαστε σε αυτή την κατάσταση και τόσο πιθανότερο είναι η επόμενη προσπάθειά μας να έχει το ίδιο άδοξο αποτέλεσμα.

Δύο τρόποι υπάρχουν για να μπορέσει κανείς να βγει από μια τέτοια κατάσταση θυμαπάτης:

Ο ένας είναι κάποιος εξωτερικός παρατηρητής (αγαπημένο μας πρόσωπο ή ειδικός) να μπορέσει να ανακαλύψει το μικρό σημείο το οποίο θέτει σε κίνηση την αλυσίδα επανάληψης: συνήθως πρόκειται για άλυτα ζητήματα που έχουμε κρύψει βιαστικά κάτω από το χαλί της συνείδησης ή για μικρές ή μεγάλες πληγές που απορροφούν όλη την προσοχή μας όταν ξεσκεπάζονται. Όπως όταν κόψουμε κατά λάθος το δάχτυλό μας και ξαφνικά όλο μας το σώμα φωνάζει και τρέμει και ταράζεται από το συμβάν, έτσι και με τις πληγές που αναφέρω. Μας προσγειώνουν απότομα στην πλασματική πραγματικότητα ενός παρελθόντος που δεν υπάρχει πια. Αν τις αντιμετωπίσουμε ευθέως και τις εξαλείψουμε, η έλξη που ασκούν σε μας και στις προσπάθειές μας χάνεται και μπορούμε πιο ανάλαφροι να προχωρήσουμε στην προσπάθειά μας.

Ο δεύτερος, πιο δύσκολος, είναι να αγνοήσουμε παντελώς κατηγοριοποιήσεις του τύπου "καλό-κακό", "μ'αρέσει-δεν μ'αρέσει" και να προσπαθήσουμε να συνδεόμαστε όσο πιο συχνά μπορούμε με τον θεϊκό μας εαυτό, εκεί που όλα και όλοι είμαστε Ένα, εκεί που είμαστε πάντα ασφαλείς και πολύ ψηλότερα από το πεδίο της διττότητας. Από εκεί θα μπορέσουμε να δούμε καθαρά, να γιατρέψουμε ό,τι χρειάζεται θεραπεία και να προχωρήσουμε. "If you can't see for a maze of brick walls, lift yourself up!"

Με πολλή αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε μου Μορφέα,

Πολύ χαίρομαι που αποφάσισες να ερευνήσεις το θέμα της κλοπής ενέργειας ανάμεσα στα κέντρα. Ελπίζω να μας κρατήσεις ενήμερους για τα πορίσματα της έρευνάς σου.

Χαίρομαι επίσης πολύ που είχες αυτή την εμπειρία με τα στοιχειακά. Προφανώς ήταν στοιχειακά της φωτιάς. Δεν είναι όμως υπέροχο να μπορείς να μετέχεις μ' αυτό τον τρόπο στα φυσικά φαινόμενα;

Αυτόν τον τρόπο θεώρησης της φύσης είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι και αντιγράφω από τον Ι. Συκούτρη, Ελλ. Βιβλιοθήκη Ακαδημίας Αθηνών, από την Εισαγωγή στο "Πλάτωνος Συμπόσιον":

"Η αντίληψις περί ωραιότητος εις τους αρχαίους είχε χαρακτήρα δυναμικόν μάλλον ή στατικόν. Τα τοπία π.χ. δεν τα εθαύμαζαν ως αντικείμενα ακίνητα αισθητικής θεωρίας: το ωραίον εις αυτά ήτο η παρουσία κα η δράσις των φυσικών δυνάμεων και των θείων υπάρξεων, Νυμφών, Σατύρων, Αχελώου κ.λπ. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίον η αρχαία τέχνη επρόσεξε τόσον ολίγον το τοπίον και τη nature morte και συνεκέντρωσε τόσον έντονα την προσοχήν της εις την παράστασιν του ανθρωπίνου σώματος. Το παρετήρησε και εζήτησε ήδη να το εξηγήση ο Πλάτων (Κριτίας, 107c)."

Με πολλή αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

δεν ξέρω αγαπητέ Μορφέα αν θα καταφέρω να περιγράψω ακριβώς πως γίνεται αυτή η εργασία, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...

ένα κομμάτι της γίνεται καθαρά "ενεργειακά" με την αντίστοιχη προβολή μου στο συγκεκριμένο πεδίο, και επιτρέποντας στον εαυτό μου (εδώ τώρα πάλι σηκώνει πολύ κουβέντα) να γίνει ένα κανάλι εκπομπής "καθαρής" ενέργειας με την βοήθεια πάντα φίλων και βοηθών από το νοητικό...

δεν επεμβαίνουμε στο αστρικό πεδίο παρά μόνο βρισκόμαστε εκεί και "ακτινοβολούμε" (δυστυχώς η ίδια η λέξη αυτή περιέχει μια έπαρση που δεν αντιστοιχεί στο τι πραγματικά συμβαίνει) την ενέργεια που είχε αρχικά αυτό το πεδίο, χωρίς τα συνηθισμένα μπλοκαρίσματα (θυμαπάτη)... ο σκοπός είναι να μπορέσουν να συντονιστούν με αυτήν όσοι μπορούν περισσότεροι...

το όλο πρόβλημα της θυμαπάτης έγκειται στο ότι πάνω στα θέλω και τα φοβάμαι του καθενός, έχουν επικαθήσει "πλασματικές" μορφές που δεν επιτρέπουν την σωστή λειτουργία του πεδίου (εξ'ου και ο όρος θυμ(από το θυμικό)-απάτη)....

ένας άλλος τρόπος με τον οποίο εργάζομαι είναι ο εξής, προσπαθώ (όσο αυτό είναι εφικτό) να φέρνω στην επιφάνεια (συνειδητοποίηση) το σύνολο του δικού μου εαυτού και προσπαθώ αυτό ακριβώς (εφόσον πρόκειται για μία αλήθεια λοιπόν) να το εκφράσω και έξω...

ο κόσμος δεν είναι συνηθισμένος σε αυτού του είδους την εκδήλωση μίας οντότητας, είναι (είμαστε) πολύ συνηθισμένοι να βλέπουμε "πλαστές" μορφές του εαυτού μας (και κατ'επέκταση των άλλων). Οταν κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να "εντυπώνει" στην φυσική πραγματικότητα αυθεντικά μέρη του σηκώνει αντιδράσεις... ομολογώ πως δεν είμαι πάντα έτοιμη να τις διαχειριστώ... αλλά τουλάχιστον αυτό μου δείχνει πως πράγματι γίνεται "δουλειά"... και ακόμη και η συνείδηση ότι δεν είμαι πάντα ικανή να διαχειριστώ αυτές τις αντιδράσεις είναι μία μορφή έκφρασης της αλήθειας που έχω μέσα μου....

δεν ξέρω αν μπόρεσα να σου δώσω καταλάβεις τι περίπου γίνεται, όμως ευχαρίστως να απαντήσω σε όποια διευκρίνηση ζητήσεις...

εδώ θέλω και πάλι να σημειώσω, ότι άλλοι έχουν αναλάβει άλλο έργο ίσως πιο εμφανές και πιο εντυπωσιακό από το δικό μου... όμως για την ολοκλήρωση της εξέλιξης όλα είναι εξίσου σημαντικά...

όπως και στην πορεία του καθενός που βρίσκεται στον κύκλο εξέλιξης που ονομάζουμε "άνθρωπος" κάθε τι που κάνει (ακόμα και το ελάχιστο) εργάζεται προς αυτή την κατεύθυνση...

να 'στε όλοι καλά

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 11:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε χε...

γράφαμε μαζί για το ίδιο θέμα καλή μου unseen, εξαιρετικός συντονισμός

με την ευκαιρία να συμπληρώσω ότι η "εμπειρία" του Μορφέα με τα "στοιχειακά της φωτιάς" εκείνη την συγκεκριμένη μέρα και ώρα είχε περισσότερο βάθος και νόημα απ' όσο μπορούμε να συζητήσουμε εδώ...

ελπίζω όμως, πως θα μου το θυμίσετε να το κάνουμε όταν με το καλό βρεθούμε από κοντά (γιατί ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι...) έχει πάντως να κάνει με τον συντονισμό που μόλις ζήσαμε κι εδώ...

πολύ καλημέρα καλή μου

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 12:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με την ευκαιρία να συμπληρώσω ότι η "εμπειρία" του Μορφέα με τα "στοιχειακά της φωτιάς" εκείνη την συγκεκριμένη μέρα και ώρα είχε περισσότερο βάθος και νόημα απ' όσο μπορούμε να συζητήσουμε εδώ...

Έλα ρε συ galadriel μη μου το κάνεις αυτό! Πετάς κάτι έτσι και μετά καμιά πληροφορορία; Κάτι ξέρεις εσύ, κάτι ξέρεις...

Φιλιά!
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2005, 12:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σσσστ...

είπαμε, (η spirit δηλαδή το είπε κι εμείς το επαναλαμβάνουμε)

"όποιος ξέρει δεν μιλά, κι όποιος μιλά δεν ξέρει"


Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 09:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα

Έτσι δηλαδή galadriel εργάζεσαι και στο πεδίο της αιτίας και στο πεδίο των συμπτωμάτων...

Γίνεστε λοιπόν κάτι σαν φάροι στο αστρικό ενισχύοντας την αγνή του ενέργεια... πολύ σπουδαίο. Αν θελήσεις βοήθεια αγκύρωσης, εδώ είμαι.

Δεν παίζεις καθόλου παιχνίδια προσωπικότητας; Και πώς επιβιώνεις στο χώρο εργασίας σου ας πούμε;

Δύσκολο, πολύ δύσκολο και για μένα τουλάχιστον, πολύ εντυπωσιακό.

Με πολλή αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2005, 10:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλό μήνα καλή μου unseen

εμ, αυτό είναι το δύσκολο ... πως να μην παίζεις παιχνίδια προσωπικότητας και να επιβιώνεις κιόλας...!

όχι μόνο στο χώρο εργασίας, αλλά παντού όπου υπάρχουν άνθρωποι που συνδιαλλέγεσαι μαζί τους...

κι έτσι ξαναρχόμαστε σε κάτι που λέγαμε προγενέστερα... ο σταυρός της ύλης στο ωροσκόπιο , της μορφοποίησης στο φυσικό πεδίο όλων των υπολοίπων, γίνεται και σταυρός του μαρτυρίου ενίοτε...

ολόκληρος Χριστός (αν δεν με απατάει η μνήμη μου ) και είπε "απελθέ το ποτήριον τούτο"... σκέψου εμείς οι υπόλοιποι...
εκτός από την επιβίωση, ακόμα δυσκολότερο είναι να παραμείνεις αυθεντικός με κίνδυνο πάνω σ'αυτή την αυθεντικότητα να χτιστούν καινούριες θυμαπάτες... είναι τρέλλα πραγματική αυτό το πράγμα... αλλά όπως σου είπα, για να έχω επιλέξει αυτό το δρόμο είπα "δεν μπορεί, προφανώς θα μπορώ και να τα βγάλω πέρα"...

και πάλι καλά σκέφτομαι, εγώ εργάζομαι πάνω στο αστρικό... αυτοί (εσείς δηλαδή), που θα κληθούν αργότερα να δουλέψουν πάνω στο νοητικό τι θα αντιμετωπίσουν?

μισαλλοδοξία, φανατισμό, εμμονές, τρέλλα... ή ακόμα και διανοητική απάθεια...

αχμ...πολύ το σοβαρέψαμε
καλημέρα

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 01:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.. τελικά σκεφτόμενος τα όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα όπου όλα είναι σχετικά και άσχετα ταυτόχρονα, σκέφτομαι πως τελικά όλη η γνώση είναι μια αλυσίδα, αν πιάσεις έναν κρίκο, πρέπει να τραβήξεις όλους τους άλλους επίσης...

Νομίζω οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί ένα θέμα χωρίς τίτλο...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 01:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Unseen KAI Galadriel

διαβάζοντας τα όσα έχεις γράψει Ανσιν κι εσύ Γκαλάντριελ (βαριέμαι την μετατροπή στα Αγγλικά) για την θυμαπάτη... έρχεται μια ερώτηση στο μυαλό μου που θέλω τελικά να την κάνω. Γνωρίζοντας οτι οτιδήποτε έχει έναν ρόλο να παίξει στην εξέλιξη του θείσου σχεδίου,και ότι τίποτα δεν υπάρχει χωρίς χρησιμότητα καταλήγω στην ερώτησή μου.
Ποιά είναι η αποστολή της Θυμαπάτης; Ποιά η χρησιμότητά της στην εξέλιξη μας; Ποιός δηλαδή πιστεύετε οτι είναι ο λόγος ύπαρξής της;

Αγαπητή μου Γκαλάντριελ, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τον τρόπο εργασίας σου, θα ήθελα όμως να σου κάνω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις εάν μπορείς να απαντήσεις...

quote:
δεν επεμβαίνουμε στο αστρικό πεδίο παρά μόνο βρισκόμαστε εκεί και "ακτινοβολούμε" (δυστυχώς η ίδια η λέξη αυτή περιέχει μια έπαρση που δεν αντιστοιχεί στο τι πραγματικά συμβαίνει) την ενέργεια που είχε αρχικά αυτό το πεδίο, χωρίς τα συνηθισμένα μπλοκαρίσματα (θυμαπάτη)... ο σκοπός είναι να μπορέσουν να συντονιστούν με αυτήν όσοι μπορούν περισσότεροι...


Όταν ένας άνθρωπος συντονίζεται με την ενέργεια του αρχικού αστρικού πεδίου, τι συμβαίνει; Θα έλεγες οτι μπορεί να ξεφύγει από την θυμαπάτη; Πως καταγράφονται οι αλλαγές πάνω του καθώς συντονίζεται όλο και περισσότερο με αυτήν την ενέργεια;

quote:
το όλο πρόβλημα της θυμαπάτης έγκειται στο ότι πάνω στα θέλω και τα φοβάμαι του καθενός, έχουν επικαθήσει "πλασματικές" μορφές που δεν επιτρέπουν την σωστή λειτουργία του πεδίου (εξ'ου και ο όρος θυμ(από το θυμικό)-απάτη)....


Θα έλεγες οτι αυτές οι πλασματικές μορφές είναι τα γνωστά εγρηγορότα η σκεπτομορφές; Δεν προβάλλουν αντίσταση ή αντίδραση στην νέα ακτινοβολία που δεν είναι ευχάριστη για αυτα;

Επίσης, συντονίζεσαι και με άλλα άτομα όταν μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, η γίνεται μόνο με σένα και άλλα μη ενσαρκωμένα όντα;

quote:
ο κόσμος δεν είναι συνηθισμένος σε αυτού του είδους την εκδήλωση μίας οντότητας, είναι (είμαστε) πολύ συνηθισμένοι να βλέπουμε "πλαστές" μορφές του εαυτού μας (και κατ'επέκταση των άλλων). Οταν κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να "εντυπώνει" στην φυσική πραγματικότητα αυθεντικά μέρη του σηκώνει αντιδράσεις... ομολογώ πως δεν είμαι πάντα έτοιμη να τις διαχειριστώ... αλλά τουλάχιστον αυτό μου δείχνει πως πράγματι γίνεται "δουλειά"... και ακόμη και η συνείδηση ότι δεν είμαι πάντα ικανή να διαχειριστώ αυτές τις αντιδράσεις είναι μία μορφή έκφρασης της αλήθειας που έχω μέσα μου....


Τέλος πως μπορείς να ξεχωρίσεις αληθινά κομμάτια του εαυτού σου με αυτά που είναι πλασματικά;

Κάτι το οποίο με απασχόλησε ιδιαίτερα τελευταία ήταν ο συλλογισμός και η έρευνα που έκανα σε σχέση με το ποιός είμαι... (ο κάθε ένας ποιός είμαι)

Άρχισα λοιπόν από τον εαυτό μου, στην αρχή αναγνώριζα πολύ λίγα πράγματα στον εαυτό μου... συνεχίζοντας όμως την έρευνα μέσω της παρατήρησης τα στοιχεία του ποιός είμαι αύξαναν όλο και περισσότερο, αλλά η κατάληξη στο ερώτημα αυτό φαινόταν να απομακρυνόταν όλο και περισσότερο... ώσπου τελικά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα τελικά κατέληξα οτι είμαστε τα πάντα, διό΄τι είμαστε προέκταση του δημιουργού... Ερχόμαστε με μία ταυτότητα, αλλά τελικά όσο ξεπερνάς και διαπερνάς αυτήν την προσωρινή ταυτότητα με την οποία ήρθες, βλέπεις οτι είσαι τα πάντα...

Δηλαδή τι σημαίνει τελικά να είσαι ο εαυτός σου; Ποιός από όλους μπορείς να είσαι; Αυτός που αισθάνεσαι; Αυτός που θέλεις; Αυτός που σκέφτεσαι; Αυτός που σου λένες οι άλλοι οτι είσαι ή αυτός που εσύ νομίζεις οτι είσαι;

Ουφ, έκανα παραπάνω από πολλές ερωτήσεις...

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα

αγαπητέ Μορφέα,
χαίρομαι ιδιαίτερα για τις ερωτήσεις σου γιατί έτσι μας δίνεται η ευκαιρία να συζητήσουμε επιπλέον κάποια θέματα... μοιάζει ίσως άσχετη αυτή η διερεύνηση με το παρόν θέμα, αλλά δεν είναι. Γιατί, όταν ανιχνεύουμε τις δυσκολίες ή τους στόχους κάθε κύκλου εξέλιξης, αναφερόμαστε σε δύο τουλάχιστον από τους κρίκους της (ξωτικά και άνθρωποι)... θα ήταν λάθος (όπως έγραψα και στην αρχή αυτού του τόπικ) να εστιάσουμε την προσοχή μας σε όμορφες εικόνες με νεραϊδούλες καθισμένες σε λουλουδάκια, όταν έχουμε την ευκαιρία να μιλήσουμε σε ένα διαφορετικό επίπεδο...

για να δούμε λοιπόν...

quote:
Ποιά είναι η αποστολή της Θυμαπάτης; Ποιά η χρησιμότητά της στην εξέλιξη μας; Ποιός δηλαδή πιστεύετε οτι είναι ο λόγος ύπαρξής της;

όποια είναι η χρησιμότητα της αρρώστιας στο φυσικό πεδίο, και της διανοητικής αστάθειας στο νοητικό αγαπητέ Μορφέα... ακριβώς επειδή τίποτα δεν είναι "εκτός" του Θεϊκού Σχεδίου, όλα αυτά αποτελούν τις προκλήσεις του καθενός για να κυριαρχήσει πάνω τους και να προχωρήσει στο επόμενο...

όταν η θεϊκή μονάδα, επέλεξε να κατέβει στην ύλη, ο δρόμος της επιστροφής περιελάμβανε ακριβώς αυτά τα προβλήματα... και στόχος η πλήρης συνειδητοποίηση κάθε πεδίου ύπαρξης... αυτό, για λόγους που μου είναι άγνωστοι, συνήθως επιτυγχάνεται μέσα από τις δυσκολίες και τις προκλήσεις που συναντάμε..

quote:
Όταν ένας άνθρωπος συντονίζεται με την ενέργεια του αρχικού αστρικού πεδίου, τι συμβαίνει; Θα έλεγες οτι μπορεί να ξεφύγει από την θυμαπάτη; Πως καταγράφονται οι αλλαγές πάνω του καθώς συντονίζεται όλο και περισσότερο με αυτήν την ενέργεια;


χμ... εδώ υπάρχει μία ιδιαιτερότητα αγαπητέ... δεν καλούνται να το κάνουν αυτό, ΄παρά μόνο αυτοί που ήδη βρίσκονται και εργάζονται στο νοητικό (και πάνω)... που σημαίνει ότι έχουν κυριαρχήσει του θυμικού τους κόσμου... αλλιώς ενυπάρχει ο κίνδυνος ακριβώς να συντονιστεί κανείς με την τωρινή όψη του αστρικού πεδίου... η απόλυτη συνείδηση και επίγνωση αυτών των κόσμων είναι η διαδικασία συντονισμού με βοήθεια από το νοητικό να "κρατάει τα μπόσικα" που λέμε...

θα σου φέρω ένα παράδειγμα... αν παρατηρήσεις θα δεις ότι τις τελευταίες μέρες, έγραψα ένα ποστ (κάπου και σε κάποιον άλλο) γεμάτο "θυμικές εκρήξεις"... η πρώτη και εύκολη ερμηνεία είναι ότι έχω συντονιστεί τόσο με το θυμικό του άλλου που επηρεάζομαι απ' αυτό... όμως εκεί συμβαίνει κάτι άλλο, παίρνω την συσσωρευμένη ενέργεια του άλλου και την εκτονώνω μέσα από τον δικό μου γραπτό λόγο... (έτσι κι αλλιώς μπορεί να γράφω κάπως σκληρά τις περισσότερες φορές αλλά ποτέ δεν χρησιμοποιώ προσβλητικές εκφράσεις)... και θα σου πω πως αποδεικνύεται αυτό... αν προσέξει κανείς την πρώτη μου αντίδραση θα δει ότι είναι δύο γραμμές, καθαρής και απόλυτα λογικής σκέψης... πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να "απορροφήσω" την θυμική κατάσταση των άλλων και να την εκτονώσω στο δικό μου κείμενο... όσοι γνωρίζουν από ψυχολογία, ξέρουν πως, το συναίσθημα παίρνει τον έλεγχο τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα μετά από ένα γεγονός... εξ'ού και οι τεχνικές των αναπνοών κλπ, αποσκοπούν στο να περάσει ικανός χρόνος μέχρι να πάρει τον "έλεγχο" η λογική... το αντίθετο δεν συμβαίνει... είναι τέτοια η διαμόρφωση του φυσικοεγκεφάλου μας που δεν το επιτρέπει να συμβεί...

οι αλλαγές στις οποίες αναφέρεσαι δεν υπάρχουν, καλούνται όπως είπα σε αυτό τον ρόλο όσοι μπορούν να τις ελέγξουν... αλλιώς δεν έχει νόημα όλη αυτή η προσπάθεια...

quote:
Θα έλεγες οτι αυτές οι πλασματικές μορφές είναι τα γνωστά εγρηγορότα η σκεπτομορφές; Δεν προβάλλουν αντίσταση ή αντίδραση στην νέα ακτινοβολία που δεν είναι ευχάριστη για αυτα;


κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ναι, γι'αυτά πρόκειται... και προφανώς και προβάλλουν αντίσταση αφού "κόβεται" το νήμα που τα συνδέει με τους δημιουργούς τους και έτσι και η δυνατότητα τους απορρόφησης ενέργειας...

μία μορφή τέτοιας αντίστασης είναι η δημιουργία νέων (μικρότερων φυσικά) σαν αντιπερισπασμός.... χμ... η συγκέντρωση που απαιτείται για να μη χάσει κανείς το "μπαλλάκι" ή αλλιώς την εστίαση του είναι τεράστια...

κι έτσι ερχόμαστε και στην απάντηση της επόμενης ερώτησης σου

quote:
Επίσης, συντονίζεσαι και με άλλα άτομα όταν μπαίνεις σε αυτήν την διαδικασία, η γίνεται μόνο με σένα και άλλα μη ενσαρκωμένα όντα;


με όποιον είναι "διαθέσιμος" εκείνη τη στιγμή... το καλό βέβαια με τα μη ενσαρκωμένα όντα είναι ακριβώς αυτό, ότι είναι πάντα διαθέσιμα, καθώς δεν πρέπει να πάνε για δουλειά, να μαγειρέψουν ή να φτιάξουν φορολογική δήλωση ...

το ιδιαίτερο αυτού του συντονισμού βρίσκεται στο ότι δεν χρειάζεται κανείς να γνωρίζει προσωπικά αυτούς με τους οποίους συντονίζεται... εάν έχει ένα "πλεονέκτημα" το νοητικό πεδίο είναι ότι, βρίσκονται σε αυτό μόνο αυτοί που έχουν αποβάλλει επιθυμίες ή/και φόβους... οτιδήποτε άλλο σε "πετάει" αυτόματα εκτός... έτσι είναι κανείς σίγουρος πως οι συνοδοιπόροι του είναι οι σωστοί...

quote:
Τέλος πως μπορείς να ξεχωρίσεις αληθινά κομμάτια του εαυτού σου με αυτά που είναι πλασματικά;


χμ.. και πάλι χμ... πως να περιγράψω κάτι που είναι καθαρά ενεργειακή διαδικασία? (γνωρίζω ότι εσύ και η unseen, που το έχετε ζήσει θα καταλάβετε)...

όταν συνειδητοποιεί κανείς το Εγώ (με την καθαρά εγωϊστική του μορφή) από το Εγώ (σαν θεϊκή μονάδα) μπορεί και διακρίνει τις διαφορές...

αυτό προέρχεται από ατελείωτες και επίπονες "καθόδους" στα βαθύτερα και σκοτεινότερα σημεία του Είναι μας... αν και όταν καταφέρει να βγει κανείς και να ξανανέβει γνωρίζει αυτές τις διαφορές...

χμ.. δεν ξέρω... δεν με ικανοποιούν αυτές οι λέξεις... αν κατάλαβες όμως τι εννοώ περιέγραψε το λίγο καλύτερα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι...

quote:
Δηλαδή τι σημαίνει τελικά να είσαι ο εαυτός σου; Ποιός από όλους μπορείς να είσαι; Αυτός που αισθάνεσαι; Αυτός που θέλεις; Αυτός που σκέφτεσαι; Αυτός που σου λένες οι άλλοι οτι είσαι ή αυτός που εσύ νομίζεις οτι είσαι;


το είπες μόνος σου... τα Πάντα! αλλά με συνείδηση...


με όλη μου την αγάπη
Galadriel


Δ
Ε Κ

Edited by - galadriel on 02/12/2005 11:44:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας galadriel, Μορφέα, ...

Η θέση μου διαφοροποιείται κάπως από της galadriel, αλλά όλως παραδόξως (και ως συνήθως) καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα...

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΘΥΜΑΠΑΤΗΣ
Υπάρχουν καλέ μου Μορφέα πράγματα που γίνονται από επιλογή και άλλα που γίνονται από ανάγκη. Κάποτε, κάνουμε πράγματα και για τους δύο αυτούς λόγους.

Πιστεύω ότι η θυμαπάτη εμφανίστηκε καταχραστικά λόγω της ανωμαλίας της ανθρώπινης εκδήλωσης και της απόκλισής της από την ορθή (την by design) πορεία της. Δεν είναι δηλαδή κομμάτι της θεϊκής Δημιουργίας, δεν είναι μέρος του άκτιστου, αντίθετα είναι κομμάτι του κτιστού, του κόσμου δηλαδή που έφτιαξε ο άνθρωπος ως κατ' εικόνα και ομοίωσιν πλάσμα του Δημιουργού.

Την ανάγκη λοιπόν συμφιλίωσης των παρενεργειών του κτιστού κάνουμε τώρα επιλογή και προσπαθούμε –καθένας στον τομέα του- να συμφιλιώσει τους πόλους. Η μόνη "αποστολή" ή χρησιμότητα λοιπόν της θυμαπάτης είναι ο αγώνας που κάνουμε να την ξεπεράσουμε, αυτό πιστεύω.

"ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ"
Ναι, καλέ μου Μορφέα, εν δυνάμει είμαστε τα πάντα. Αλλά εν δυνάμει. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να είσαι όπως ο αέρας; Ή όπως η θάλασσα; Ή όπως ένα ελάφι; Μπορείς να είσαι όπως ένας άλλος άνθρωπος;

Τα όρια χάνονται όταν κανείς εστιάζει τη συνείδησή του στο πεδίο του θεϊκού εαυτού και επανέρχονται όταν εντοπίζει τη χωροχρονική διάσταση στην οποία έχει εκδηλωθεί, δηλ. το εδώ κάτω.

Λένε πως η πραγμάτωση του Εγώ και η λύση του ερωτήματος "ποιος είμαι" περνάει από επιμέρους πραγματώσεις:
1. να είναι πρώτα κανείς το είδος ή η φυλή του
2. να είναι έπειτα κανείς το φύλο του
3. να είναι στη συνέχεια κανείς το ζώδιό του
4. να είναι παραπέρα κανείς η χώρα του

Αυτών πρέπει να έχουμε πρώτα συνείδηση για να μπορέσουμε κάποτε να ελπίσουμε ότι θα απαντήσουμε στο φοβερό ερώτημα "ποιος είμαι".

Είσαι ήδη αυτός που θέλεις να είσαι, αυτός που σκέφτεσαι ότι είσαι ΚΑΙ αυτός που αισθάνεσαι ότι είσαι. Λένε πως η ζωή εδώ κάτω είναι όπως το DVD ενός PC game. Όλα τα δυνατά σενάρια, όλες οι πιθανές εκβάσεις υπάρχουν μέσα σ' αυτό το DVD αλλά κάθε φορά παίζεις ΕΝΑ παιχνίδι. Κι εσύ επιλέγεις πώς και με ποιες παραμέτρους θα το παίξεις. Εκτός από τις φορές που μπορείς να επεκτείνεις τη συνειδητότητά σου και να έχεις συνείδηση και του DVD και του υπολογιστή. Δεν είναι φοβερό;

Με πολλή αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 12:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ακόμη:

quote:
όταν συνειδητοποιεί κανείς το Εγώ (με την καθαρά εγωϊστική του μορφή) από το Εγώ (σαν θεϊκή μονάδα) μπορεί και διακρίνει τις διαφορές...

αυτό προέρχεται από ατελείωτες και επίπονες "καθόδους" στα βαθύτερα και σκοτεινότερα σημεία του Είναι μας... αν και όταν καταφέρει να βγει κανείς και να ξανανέβει γνωρίζει αυτές τις διαφορές...


Η διαδικασία που περιγράφει η galadriel (αυτά τα γράφω αν τυχόν διαβάζει και κανένας άλλος Χριστιανός αυτό το τόπικ) μοιάζει με το νερό σε μια μπανιέρα όταν βγάζουμε την τάπα: σχηματίζει δίνη και φεύγει.

Η "κάθοδος" γίνεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Αφήνεται κανείς εσκεμμένα στη δίνη ώσπου να φτάσει στο κατώτερο σημείο της, εκεί που η περίμετρος και η δύναμη της δίνης ελαχιστοποιούνται, και έπειτα αναδύεται. Κι αυτό που τον βοηθάει να αναδυθεί είναι η ποσότητα αγάπης που έχει μαζέψει μέσα του, ο κώδικας τιμής του, η δύναμη των θέλω του και όλα τα άλλα που έχει αποθησαυρίσει στην πορεία της ζωής του.

Για να πραγματοποιηθεί αυτή η κάθοδος απαιτείται κάτι πολύ γενναίο: να αντιστέκεται κανείς στην τάση να ελέγχει την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεται. Αυτή είναι η Τέχνη της άφεσης, πολύ σημαντικό εργαλείο αυτοβελτίωσης.

Επίσης:

quote:

κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ναι, γι'αυτά πρόκειται... και προφανώς και προβάλλουν αντίσταση αφού "κόβεται" το νήμα που τα συνδέει με τους δημιουργούς τους και έτσι και η δυνατότητα τους απορρόφησης ενέργειας...

μία μορφή τέτοιας αντίστασης είναι η δημιουργία νέων (μικρότερων φυσικά) σαν αντιπερισπασμός....


Χμ... έχω συναντήσει την εξής άποψη: μια και τα πάντα δημιουργήθηκαν από το φως, έλκονται από το φως και το φως επιθυμούν... Η κατάτμησή τους σε μικρότερα τέτοια στοιχεία είναι ίσως αποτέλεσμα της φώτισής τους... και ίσως galadriel να έχει ήδη προβληθεί προς εσένα το αίτημα (με πολλαπλές μορφές) να φέρεις κάποια από αυτά πολύ κοντά σου, να τα φιλοξενήσεις κατά κάποιον τρόπο, με σκοπό να φωτιστούν όσο μπορούν.

Στον ίδιο τον Χριστό ήρθε ο δαίμονας. Γιατί; Για να τον πειράξει; Θα ήταν αστείο. Πήγε κοντά Του για να φωτιστεί. Κι αυτό γιατί όλα εντέλει συνέχονται από φως και αργά ή γρήγορα στο φως θα επιστρέψουν.

Μορφέα, καταλαβαίνεις τώρα γιατί το Τονγκλέν;

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 20:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλησπέρα

χε χε... καλή μου unseen τελικά γύρω γύρω το φέρνουμε και στο κέντρο κάθε φορά καταλήγουμε... θεωρώ πραγματικά επιτυχημένη αυτή την συνδιαλλαγή μας, που παρόλο που ξεκινάμε από διαφορετικές κατευθύνσεις/οπτικές/δρόμους καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα...

quote:
Πιστεύω ότι η θυμαπάτη εμφανίστηκε καταχραστικά λόγω της ανωμαλίας της ανθρώπινης εκδήλωσης και της απόκλισής της από την ορθή (την by design) πορεία της. Δεν είναι δηλαδή κομμάτι της θεϊκής Δημιουργίας, δεν είναι μέρος του άκτιστου, αντίθετα είναι κομμάτι του κτιστού, του κόσμου δηλαδή που έφτιαξε ο άνθρωπος ως κατ' εικόνα και ομοίωσιν πλάσμα του Δημιουργού.


εδώ καλή μου unseen αναφέρεσαι σε μία άποψη αρκετά προχωρημένη που σκόπιμα σκέφτηκα να μην αναφέρω για να μην μπερδευτούμε... επειδή αυτά δεν είναι μόνο συζήτηση για τα δικά μας αυτιά και μάτια, αλλά και άλλων που πιθανόν δεν έχουν την ίδια "εμπειρία" σε αυτά τα θέματα... σε αυτό λοιπόν να προσθέσω πως ολόκληρο το αστρικό πεδίο θεωρείται από κάποιους ένα "λάθος" και όχι μόνο η θυμαπάτη που δημιουργείται μέσα του... απ' την άλλη όμως, όταν ο άνθρωπος που ΕΙΝΑΙ κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν του Θεού, δημιουργεί με τη σειρά του κάτι άλλο, προφανώς και αυτό το άλλο υπόκειται μέσα στο Θεϊκό Σχέδιο, υποσύνολα δηλαδή του Υπερσυνόλου/Θεός...

quote:
Η "κάθοδος" γίνεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Αφήνεται κανείς εσκεμμένα στη δίνη ώσπου να φτάσει στο κατώτερο σημείο της, εκεί που η περίμετρος και η δύναμη της δίνης ελαχιστοποιούνται, και έπειτα αναδύεται. Κι αυτό που τον βοηθάει να αναδυθεί είναι η ποσότητα αγάπης που έχει μαζέψει μέσα του, ο κώδικας τιμής του, η δύναμη των θέλω του και όλα τα άλλα που έχει αποθησαυρίσει στην πορεία της ζωής του.

Για να πραγματοποιηθεί αυτή η κάθοδος απαιτείται κάτι πολύ γενναίο: να αντιστέκεται κανείς στην τάση να ελέγχει την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεται. Αυτή είναι η Τέχνη της άφεσης, πολύ σημαντικό εργαλείο αυτοβελτίωσης.


από τις καλύτερες περιγραφές που έχω ακούσει! μπράβο!

την καλησπέρα μου

Galadriel


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω την υποψία πως αυτό το τόπικ βρίσκεται σε λάθος κατηγορία...

εκτός κι αν τελικά φτάσαμε να θεωρούμε "Παράξενο" το ότι κάποιοι μπορούν να συζητήσουν σοβαρά, ακόμα κι όταν διαφωνούν


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
27th_Thief
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 27th_Thief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σαλόμ!

Διαβάζοντας τα δύο τελευταία ποστ των Unseen & G, θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου. Ίσως φανεί λίγο "άσχετη" με το θέμα σας, μα βλέπω πως η έννοια της "καθόδου", εμφανίζεται σε πολλά επίπεδα αντίληψης.

Η δική μου θέση, έχει παρουσιαστεί λίγο-πολύ, μέσα από τα τελευταία ποστ στην "Ασκητική ΙΙ". Η έννοια της "καθόδου", σαφώς υπονοεί ένα κατέβασμα, μια κατεύθυνση, μια τάση προς τα κάτω. Νομίζω πως η περιγραφή της Unseen, έχει πράγματι πολλά κοινά σημεία με αυτό που εγώ παρουσιάζω πολύ απλά. "Κατεβαίνω την σκάλα του σπιτιού μου συνειδητά.

quote:
Η "κάθοδος" γίνεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Αφήνεται κανείς εσκεμμένα στη δίνη ώσπου να φτάσει στο κατώτερο σημείο της, εκεί που η περίμετρος και η δύναμη της δίνης ελαχιστοποιούνται,1η Πρόταση και έπειτα αναδύεται. Κι αυτό που τον βοηθάει να αναδυθεί είναι η ποσότητα αγάπης που έχει μαζέψει μέσα του, ο κώδικας τιμής του, η δύναμη των θέλω του και όλα τα άλλα που έχει αποθησαυρίσει στην πορεία της ζωής του.

Για να πραγματοποιηθεί αυτή η κάθοδος απαιτείται κάτι πολύ γενναίο: να αντιστέκεται κανείς στην τάση να ελέγχει την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεται. Αυτή είναι η Τέχνη της άφεσης, πολύ σημαντικό εργαλείο αυτοβελτίωσης.2η Πρόταση


1η Πρόταση : Γίνεται αναφορά σε κάποιο σημείο ελαχιστοποίησης. Σε ένα "τέρμα". Η δική μου σκάλα έχει 10 σκαλοπάτια. Κατεβαίνοντάς τα, θα φτάσω στο "τελευταίο". Αν και δεν κατανοώ την έννοια της "δίνης", έτσι όπως αναφέρεται στο θέμα, υποθέτω πως τούτη ταυτίζεται με όλο το συρφετό των σκέψεων, ως δύνη, που με βαζανίζουν κατεβαίνοντας την σκάλα. Αυτό συμβαίνει. Η "κάθοδος", δεν είναι απαλαγμένη από τις νοητικές "παγίδες" του νου. Κατεβαίνω μια σκάλα, κάνω "κάθοδο" δηλ. αλλά η δύνη των σκέψεων, με ακολουθεί σε κάθε σκαλοπάτι της. Από το πρώτο ως το τελευταίο. Ελαχιστοποιείται όμως καθώς κατεβαίνω, γιατί αφήνω - να η Τέχνη της Άφεσης που συναντώ στην 2η Πρόταση - το νοητικό κέντρο και μεγιστοποιώ- αναδύω - το συναισθηματικό κέντρο. Τι κάνω δηλ? Ακούω τα βήματά μου, νιώθω το βάρος μου, νιώθω το τραχύ ή το λείο του σκαλοπατιού στο πόδι μου, αισθάνομαι την κρούση στο πέλμα μου, αισθάνομαι την "κάθοδο" και συνδέω την κίνηση μου, με την έννοια της "πτώσης".

2η Πρόταση : Η αντίσταση στην τάση να ελεγχθεί η πραγματικότητα, είναι υπό το δικό μου πρίσμα, η αντίσταση να βλέπω την σκάλα ως σκάλα, τα σκαλοπάτια ως σκαλοπάτια, και να μην κατανοώ πως κάτι θέλουν να μου πουν - αυτό ακούγεται τρελό, το ξέρω, δεν μπορώ όμως να το εκφράσω διαφορετικά, αδυνατώ - Για μένα, το κάθε σκαλί - συμβολικά μιλώντας - συνοδεύεται από ένα σπάσιμο της εγωϊστικής μου εικόνας. Τι εννοώ ? Κάθε βήμα προς τα κάτω, αναδικνύει μια "εικόνα" του εαυτού μου, άσχημη - γιατί η κίνηση είναι καθοδική - την οποία εγώ αναγνωρίζω, ομολογώ και απορρίπτω. Αν φανταστούμε πως όταν ξεκινώ την "κάθοδο", βρίσκομαι στην περίμετρο, στην επιφάνεια δηλ. του εσωτερικού μου κόσμου, καθώς κατεβαίνω την σκάλα, κατευθύνομαι διαμετρικά κάθετα στο "εγώ" μου. Κατευθύνομαι προς το Κέντρο μου δηλ. ελαχιστοποιώντας - να αυτό που συναντώ στην 1η Πρόταση -την απόσταση της περιφέρειας από το Κέντρο.

Ομολογώ πως είναι πολύ δύσκολο να συνδιάσω εκφραστικά, αυτό που συζητάτε, με αυτό που προτείνω εγώ στην "Ασκητική ΙΙ". Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις όμως πως μιλάμε για το ίδιο πράγμα...

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Edited by - 27th_Thief on 02/12/2005 21:19:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 21:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν φανταστούμε πως όταν ξεκινώ την "κάθοδο", βρίσκομαι στην περίμετρο, στην επιφάνεια δηλ. του εσωτερικού μου κόσμου, καθώς κατεβαίνω την σκάλα, κατευθύνομαι διαμετρικά κάθετα στο "εγώ" μου.


και με ακριβώς αυτή την διαδικασία καταλήγουμε να

quote:
μπορείς να ξεχωρίσεις αληθινά κομμάτια του εαυτού σου με αυτά που είναι πλασματικά

ήδη έχουμε κάνει μία τεράστια υπέρβαση στη σκέψη μας γύρω από τα ξωτικά Deva... έχει σημασία αν η ταμπέλα γράφει απ' έξω "Ξωτικά" ή "Εστιασμένη Σκέψη"?

σχετικότατο (ή μάλλον ξωτικότατο ) σε βρίσκω με το θέμα


G.



Δ
Ε Κ

Edited by - galadriel on 02/12/2005 21:50:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας
Πλήρες Μέλος


856 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 14:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Γκαλάντριελ..

ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τις παντήσεις, ιδιαίτερα διφωτιστικές...

quote:
το ιδιαίτερο αυτού του συντονισμού βρίσκεται στο ότι δεν χρειάζεται κανείς να γνωρίζει προσωπικά αυτούς με τους οποίους συντονίζεται... εάν έχει ένα "πλεονέκτημα" το νοητικό πεδίο είναι ότι, βρίσκονται σε αυτό μόνο αυτοί που έχουν αποβάλλει επιθυμίες ή/και φόβους... οτιδήποτε άλλο σε "πετάει" αυτόματα εκτός... έτσι είναι κανείς σίγουρος πως οι συνοδοιπόροι του είναι οι σωστοί...


Αναρωτιέμαί πόσο ελάχιστοι άνθρωποι να βρίσκονται άραγε σε εκείνο το σημείο ώστε να έχουν αποβάλλει επιθυμίες και φόβους (ρητορική ερώτηση)

quote:
χμ.. δεν ξέρω... δεν με ικανοποιούν αυτές οι λέξεις... αν κατάλαβες όμως τι εννοώ περιέγραψε το λίγο καλύτερα για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι...


Καταρχήν πολύ πολύ εύστοχα λέει η Ανσιν

quote:
Η διαδικασία που περιγράφει η galadriel (αυτά τα γράφω αν τυχόν διαβάζει και κανένας άλλος Χριστιανός αυτό το τόπικ) μοιάζει με το νερό σε μια μπανιέρα όταν βγάζουμε την τάπα: σχηματίζει δίνη και φεύγει.

Η "κάθοδος" γίνεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Αφήνεται κανείς εσκεμμένα στη δίνη ώσπου να φτάσει στο κατώτερο σημείο της, εκεί που η περίμετρος και η δύναμη της δίνης ελαχιστοποιούνται, και έπειτα αναδύεται. Κι αυτό που τον βοηθάει να αναδυθεί είναι η ποσότητα αγάπης που έχει μαζέψει μέσα του, ο κώδικας τιμής του, η δύναμη των θέλω του και όλα τα άλλα που έχει αποθησαυρίσει στην πορεία της ζωής του.

Για να πραγματοποιηθεί αυτή η κάθοδος απαιτείται κάτι πολύ γενναίο: να αντιστέκεται κανείς στην τάση να ελέγχει την πραγματικότητα όπως την αντιλαμβάνεται. Αυτή είναι η Τέχνη της άφεσης, πολύ σημαντικό εργαλείο αυτοβελτίωσης.



Όσον αφορά για αυτές τις διαφορές, ουσιαστικά ξεχωρίζουμε ποιά είναι τα κομμάτια του εαυτού μας τα οποία είναι απλά προβολές δικές μας σε αστρικό επίπεδο και όχι πραγματικές αντικειμενικές εικόνες του γήινου εγώ μας.
Καταρχήν θα πρέπει όπως είπες κι εσύ να ξεχωρίσουμε το Θείκό Έγώ όπου εκεί ενυπάρχουν όλα, η πλάνη και η αλήθεια δεν έχουν διαφορά απλούστατα γιατί είναι συνειδητές εκδηλώσεις του Εγώ μας, και επειδή δεν υπάρχει πλάνη από το επίπεδο του Θεού. Ωστόσο όσον αφορά το γήινο μας εγώ, όπως λέει και ένας πολύ αγαπημένος μου δάσκαλος, ο Γκουρτζίεφ, αποτελεί μόνο το 1 - 2 % της συνολικής μας συμπεριφοράς. Σύμφωνα με τον Γκουρτζίεφ ο άνθρωπος είναι μια οντότητα της οποίας η αυθεντική συμπεριφορά είναι μόνο το παραπάνω ποσοστό και το υπόλοιπο 98 - 99% είναι θυμική απάτη, ή πιο απλά είναι συμπεριφορά επιβεβλημένη από τον περίγυρο.

Όπως περιγράφεις κι εσύ αγαπητή Γκαλάντριελ, ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει κανείς τη αυθεντική του προσωπικότητα από αυτήν του συνόλου, είναι να έχει βιώσει με τον πιο σκληρό τρόπο την συντριβή της συνολικής του προσωπικότητας, πράγμα φυσικά ιδιαίτερα επώδυνο, ψυχοφθόρο και χρονοβόρο. Ένα από τα πολύ ωραία παραδείγματα που αναφέρει ο Γκουρτζίεφ είναι οτι ο άνθρωπος είναι ρομπότ, δεν έχει σχεδόν καθόλου προσωπικά δικά του συναισθήματα παρά μόνο συλλογικά.
Είναι στο έρμαιο όλης της πλάσης.
Δίνει λοιπόν ένα παράδειγμα... Ξυπνάς χαρούμενος, ετοιμάζεσαι να βγεις, όλα είναι καλά, ώσπου βγαίνεις έξω από το σπίτι σου και βλέπεις οτι ο ουρανός είναι πολύ συνεφιασμένος και θα βρέξει όπου νάναι, τότε λέει η χαρά μας μειώνεται και μπορεί να καταλήξουμε σε μία μέρα όλο άγχος, στρες, γεμάτη καυγάδες και τσακωμούς.
Όλες οι θεωρήσεις εσωτερισμού έχουν σκοπό ακριβώς την κατανόηση του εαυτού, του αληθινού εαυτού και την αποβολή των συναισθηματων και τρόπων σκέψης που δεν είναι δικά μας και εξυπηρετούν απλά ώστε να ταϊστούν μεγάλα εγρηγορότα, τα οποία φυσικά κάνουν έναν φαύλο κύκλο και επιβάλλουν καταστάσεις ώστε να παραχθούν τα ίδια συναισθήματα ξανά και ξανά για να τρέφονται όλο και περισσότερο.

Όυφ.... τελικά έγραψα τόσα πολλά χωρίς να καταφέρω να δώσω καλά την εικόνα της διάκρισης!!!

Το μέλλον σου... καθορίζει το παρελθόν σου!

Edited by - Μορφέας on 03/12/2005 15:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1894531
Maintained by Digital Alchemy