ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 14:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μεγάλο θέμα άνοιξε με πολλά κλαδάκια.
Θανάτωση ζώων για τροφή,ηλίθια ευχαρίστηση,πειράματα...
Κόψιμο φυτών για τροφή,βάζο-επίσης ηλίθια ευχαρίστηση,είδη διαβίωσης...Τι επιτρέπεται και τι οχι;
Προσωπικά πιστεύω στο παν μέτρον άριστον οσο αφορά την τροφή.Δεν κατακρίνω κανεναν για το αν θα τρώει φυτά-ζώα ή και τα 2.Προσωπικα είμαι και στα 2.Αλλά με μέτρο γιατι το άσχημο είναι το περιττό.Οταν δηλαδή θα σφάξουμε 2 κοτόπουλα και στο τέλος θα πετάξουμε τα μισά τους γιατι πραγματικά χρειαζόμασταν 1.Βέβαια αυτό που δεν μπορώ εγώ να δικαιολογήσω,είναι το να σκοτώνουμε ζώα απλά για να τα δούμε να πεθαίνουν,να κόβουμε λουλουδάκια για να τα βάλουμε νεκρά πια στο τραπέζι μας και να νιώθουμε ωραία βλέποντας πόσο όμορφη είναι η φύση,αντι να πάρουμε καμιά γλαστρίτσα.Να χρησιμοποιούμε ζώα για να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα πάθουμε αναφυλαξία απο τα καλλυντικά και να πυροβολούμε στο μέτωπο τα φωκάκια για να μην λερώσει η γούνα τους και πώς θα την φορέσουμε τελικά λεκιασμένη;Θα ξαναπώ το άσχημο είναι το περιττό.Τις γούνες(ούτε και τις συνθετικές δικαιολογώ-δεν λιώνουν κι ευκολα)δεν τις χρειαζόμαστε πλέον έχουμε ανακαλύψει και απλά υφασματάκια...
Ελπίζω να μην ενόχλησα κανέναν δεν είχα και καμία τέτοια πρόθεση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 18:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ

Πως είναι δυνατόν να συνυπάρχουν και να μιλάς για εξέλιξη.

Εάν συνυπήρξαν τότε μιλάμε για δύο διαφορετικά είδη και οχι για εξέλιξη. Ελεος..
Σκέφτεσαι πρίν γράψεις??

Λοιπόν ακουσε αγενέστατε.. εκτός του οτι είσαι άσχετος λές και ασυναρτησίες.

Τόσο καιρό με εχεις τρελάνει απο σεβασμό δεν σου είπα τίποτα. Οπως δεν σου είπα τίποτα για τις ανορθογραφίες σου που μας εχεις βγάλει τα μάτια

quote:
ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ
quote:
ΤΩΝ ΔΙΑΦΩΡΩΝ ΖΩΩΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ

quote:
ΑΡΑ ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΗΣΗ
ούτε για τις ασυναρτησίες σου.. αλλά και ούτε για την ασχετοσύνη σου. Δεν τα χρησιμοποίησα οπως κάνεις εσύ παρακάτω..θα το κάνω ομως τώρα και θα πέσω στο επίπεδο σου..

Ως εδώ ομως
Αυτα όλα λοιπον αγενέστατε στα λέω με αφορμή αυτά που μου γράφεις παρακάτω και θα σου φερθώ με τον πλέον ευγενικό τρόπο πράγμα που δεν το συνηθίζω.
Τα χυδαία υβριστικά παρακάτω λόγια σου φιλαράκο μου με προσβάλλουν, δεν ξέρω αν ΔΕΝ το κατάλαβες αλλά με προσβάλλουν. Προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου, την προσωπικότητα μου και τις ιδεολογίες μου.

quote:
ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΦΥΤΑ
ΕΙΡΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΙΡΩΝΙΑ [/quote]
Γιαυτό λοιπόν για λόγους ευθιξίας αλλά και για όσα είπα πρωτίστως θα αποχωρήσω απο το τόπικ για να μην σου πώ καμμιά βαριά και ασήκωτη κουβέντα, που θα μου πείς οτι η διατροφή μου με τα φυτά ευθύνεται για το κατώτερο μου επίπεδο. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για αυτό που είπες.
Μην μπορώντας να ανταπεξέλθεις επιχειρησιακά χρησιμοποίησες μοχθηρά την ιδεολογία μου για να κατατροπώσεις τις απόψεις μου.
Kαι σαν να μην φτάνει αυτό με κατηγορείς ώς είρωνα ενω ουσιαστικά με ειρωνεύεσαι εσύ .
Και το επισφραγίζεις κιόλας οτι χαίρεσαι γιαυτό τρισάθλιε αναιδή υβρεολόγε Αίσχος Αποχωρώ αηδιασμένος απο την συμπεριφορά σου.

ΥΓ
Ζητώ συγνώμη απο τα υπόλοιπα μέλη για την συμπεριφορά μου αλλά και για την αποχώρηση μου, αλλά εάν ανεχτώ κάτι τέτοιο τότε θα είναι σαν να μουτζώνω 15 σελίδες του πρώτου μου τόπικ και αλλες 15 σελίδες με τα λεγόμενα μου αφού θα χαρακτηρίζομαι ως αναξιόπιστος ώς κατωτέρου επιπέδου λόγω διατροφής. Το πλήγμα είναι μεγάλο για μένα που αποχωρώ απο το τόπικ αυτό.
Και πάλι συγνώμη.


Edited by - allzzaro on 06/03/2005 21:34:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 23:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

θείτσα ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ 100%


allzzaro ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΔΕΣ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ
<<ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΝΕΑΤΕΡΝΤΑΛ ΕΓΙΝΕ ΧΟΜΟ ΣΑΠΙΕΝΣ;
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ
ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ
ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΧΟΜΟ ΣΑΠΙΕΝΣ
ΑΝ ΑΣΧΟΛΙΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ>>

ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ;
ΜΑΛΟΝ ΟΧΙ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ
ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΕ
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΑ;
ΒΡΕ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ
ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
ΤΡΑΒΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑΚΑ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ
ΑΝΤΕ ΜΠΟΥΛΗ ΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΚΛΑΨΕ ΚΑΙ ΠΕΣΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΤΑ
ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΓΗΓΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ Ο ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ
ΓΙΑ ΔΕΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΕΜΕ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2005, 23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Repeat:

Το ψευτοδίλλημα "Θανάτωση για επιβίωση" δεν υφίσταται.

Ο "Μέγας Προγραμματιστής του Σύμπαντος" έτσι το έχει φτιάξει.

Μέσα από το θάνατο έρχεται η Ζωή. Και το πιο αιμοβόρο ζώο δεν είναι πονηρότερο από τον πιο αγαθό άνθρωπο. Κι όμως το λιοντάρι, ο σκύλος κλπ. σκοτώνει χωρίς σκέψη, γιατί αυτό το προγραμματάκι έχει!

Βέβαια δεν θα παραλληλίσουμε την "Θανάτωση" έμβιων όντων για τροφή με όλα αυτά που προαναφέρθησαν (πειράματα, "διασκέδαση", κ.ά.).

Αν, κάποτε, μπορέσουμε να κατασκευάσουμε συνθετική τροφή και εκλαμβάνουμε τα απαραίτητα (βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, κλπ.) με άλλο τρόπο, χωρίς να αλλάξουμε -παρακάμπτοντας τη Φύση- αυτό που είμαστε, τότε εντάξει ΤΕΛΟΣ η θανάτωση και να δω τι θα τα κάνουμε τόσα πρόβατα!
Φιλικά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 17:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν, κάποτε, μπορέσουμε να κατασκευάσουμε συνθετική τροφή και εκλαμβάνουμε τα απαραίτητα (βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, κλπ.) με άλλο τρόπο, χωρίς να αλλάξουμε -παρακάμπτοντας τη Φύση- αυτό που είμαστε, τότε εντάξει

Μήπως έχει δίκιο ο allzzaro?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 18:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro σεβαστή η απόφαση σου για αποχώρηση για λόγους ευθιξίας , αλλά νομίζω οτι θα έπρεπε να μείνεις και αυτό γιατί η άποψη σου επάνω στο θέμα εχει μία νότα ``σασπένς`` μιας και είσαι ο μοναδικός που υποστηρίζει κάτι τέτοιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2005, 16:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας.
Είμαι νέο μέλος και λέγομαι Αρετή.
Πριν πάρω μέρος στην συζήτηση και πω την άποψη μου - αν μου επιτρέπετε- θα ήθελα να θέσω 2 ερωτήσεις που με προβλημάτισαν και αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας μου απαντήσει.
1. Αν κάποιος δεν τρώει κρεατικά και τα παρελκόμενα(γαλακτοκομικά κλπ)ούτε να τα βλέπει,με την δικαιολογία ότι λυπάται τα ζώα!Διευκρινίζει όμως πως δεν είναι σε κάποια Αίρεση. Λέει πως δεν πιστεύει στη θρησκεία.Μέχρι εδώ καλά. Το περίεργο, ο κολλητός του φίλος το ίδιο.
Θα μπορούσε αυτό να είναι θέμα κάποιου θρησκευτικού του πιστεύω και ποιου;
2. Αν κάποιος από εσάς έχει δει ή γνωρίζει σύμβολο που παρουσιάζει ένα τρίγωνο ισόπλευρο, με τρεις γραμμές επάνω.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αreios
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2005, 23:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αreios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ενδιαφερον νημα. Αν εξαιρεσω τις ανορθογραφες παρεμβασεις καποιου που ακομα και την υπογραφη του εχει λαθεψει..

ΑΝΕΡΓΕ ΠΕΙΝΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 01:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά έκανες και έφυγες!

*Μερικές φορές παρερμηνεύουμε (όχι όλοι, ευτυχώς!) το:
--Εκφράζω την άποψή μου...............με το:
--Επιβάλλω την άποψή μου!

Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 16:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pixxie
<<Αν, κάποτε, μπορέσουμε να κατασκευάσουμε συνθετική τροφή και εκλαμβάνουμε τα απαραίτητα (βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, κλπ.) με άλλο τρόπο, χωρίς να αλλάξουμε -παρακάμπτοντας τη Φύση- αυτό που είμαστε, τότε εντάξει ΤΕΛΟΣ η θανάτωση και να δω τι θα τα κάνουμε τόσα πρόβατα!>>

ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ


Αreios
<<πολυ ενδιαφερον νημα. Αν εξαιρεσω τις ανορθογραφες παρεμβασεις καποιου που ακομα και την υπογραφη του εχει λαθεψει..>>

ΒΡΕ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ;ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ;
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ;
ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΕΙΕ ΔΕΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ
1)ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ
2)ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
3)ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΠΟΙΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΑΞΗ (ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΟΤΑΝ ΜΑΘΩ ΟΡΘΗ ΓΡΑΦΗ
ΑΝ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΘΑ ΕΙΧΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ ΤΙ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΙΣ
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΜΟΥ;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 18:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο "Μέγας Προγραμματιστής του Σύμπαντος" έτσι το έχει φτιάξει.

quote:
Αν, κάποτε, μπορέσουμε να κατασκευάσουμε συνθετική τροφή και εκλαμβάνουμε τα απαραίτητα (βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, κλπ.) με άλλο τρόπο, χωρίς να αλλάξουμε -παρακάμπτοντας τη Φύση

Aγαπητέ pixxie το να προβούμε σε μία τέτοια συνήθεια καταβολίζοντας τις σημερινές συνθήκες διατροφής είναι κάτι που ο ``Μέγας Προγραμματιστής του Σύμπαντος`` το εχει προβλέψει??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Netfinity
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 16:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Netfinity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος τρώει μόνο τροφές δίχως ζωϊκά και κυρίως δίχως κρέας δεν θα έχει κάποια στιγμή πρόβλημα με την υγεία του, όπως αδυναμία κλπ., λόγω έλλειψης στοιχείων όπως πρωτεϊνες κλπ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 17:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι περισσότερες βιταμίνες και πρωτείνες βρίσκονται στις φυτικές τροφές, απ'όπου τις παίρνουν και τα ζώα που η τροφή τους περιλαμβάνει περισσότερο λίπος παρά βιταμίνες. Ενδιαφέρουσα πάντως η ερώτηση σου η Satsangi θα μπορούσε να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixxie
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 21:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixxie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αγαπητή Μηδεία

ο "Μέγας Προγραμματιστής του Σύμπαντος" τα έχει ήδη προβλέψει ΟΛΑ!

Πριν εμείς καταφέρουμε να αποκωδικοποιήσουμε το 0,000001% των μυστικών της ζωής, πριν καταφέρει ο πρώτος μονοκύταρος οργανισμός να αναπαραχθεί, αυτά ήταν "προγραμματισμένα" να γίνουν όπως ακριβώς γίνονται!

Το να αναρωτιέσαι αν και κατά πόσο είναι θεμιτό να παρεμβαίνεις στη Φύση σου και να την αλλάζεις, ποιά θα είναι τα ωφέλη, κτλ. ...είναι μάταιο...

καλύτερα να αφήσεις τη Φύση να "μιλήσει" και να ακούσεις τι θα σου πει.

Επιμένω, λοιπόν, και λέω: "Η θανάτωση ζώων ή άλλων μορφών ζωής από κάποιο τρίτο για την επιβίωσή του ΔΕΝ είναι δίλλημα! Είναι μονόδρομος!"

Η πνευματικότητα -και να με συγχωρέσουν οι αναζητητές των όποιων "ρευμάτων", που αναφέρουν την χορτοφαγία απαραίτητη για την "κάθαρση"- δεν έρχεται με την αλλαγή των διατροφικών συνηθειών.

Αλλιώς τα κακόμοιρα τα λιονταράκια δεν θα πάνε ΠΟΤΕ στον "Παράδεισο" ενώ οι λαγοί και τα κατσίκια....θα πάνε!

p.s.:Ακόμη και αυτό που κάνω/ουμε τώρα είναι "προγραμματισμένο"! Είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρο!
Φιλικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 22:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Pixxie

Θα ήταν σωστό, πριν μιλήσουμε για οτί έχει προγραμματίσει ο προγραμματιστής της φύσης, να αναρωτηθούμε μην τυχόν απλά βρισκόμαστε σε συνήθειες διατροφής, που δίνουν ευχαρίστηση.

Αυτό θα γίνει, μόνο αν μπορέσει κάποιος να μείνει αρκετό καιρό δίχως να φάει κρέας (3-4 χρόνια τουλάχιστον) , όποτε θα μπορέσει και να κρίνει αντικειμενικοτερα, μιας και θα έχει και τις δυο εμπειρίες.

Ούτε σκυλιά είμαστε ούτε λιοντάρια, μα άνθρωποι που σκεφτόμαστε, τα δε προβατάκια θα συνεχίζουν να κάνουν το γαλατάκι τους, και ότι περισσεύει, θα το κάνουμε θρεπτικότατες μυτζήθρες και τυρόπιτες, που κάνουν και καλό στη υγειά και στη σκέψη.

Υ.Γ Λίγα χρόνια χωρίς να φας κρέας,
(και αν είσαι άνθρωπος του πνεύματος),
πλησίασε τοτε κάποιον που τρώει κρέας,
και θα καταλάβεις παρα πολλά,
τοσα,
που ειναι αδυνατο οσο και αν προσπαθήσει κάποιος να στα εξηγήσει…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 23:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί φίλοι γεια σας.
Είμαι νέο μέλος και λέγομαι Αρετή.
Πριν πάρω μέρος στην συζήτηση και πω την άποψη μου - αν μου επιτρέπετε- θα ήθελα να θέσω 2 ερωτήσεις που με προβλημάτισαν και αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας μου απαντήσει.
1. Αν κάποιος δεν τρώει κρεατικά και τα παρελκόμενα(γαλακτοκομικά κλπ)ούτε να τα βλέπει,με την δικαιολογία ότι λυπάται τα ζώα!Διευκρινίζει όμως πως δεν είναι σε κάποια Αίρεση. Λέει πως δεν πιστεύει στη θρησκεία.Μέχρι εδώ καλά. Το περίεργο, ο κολλητός του φίλος το ίδιο.
Θα μπορούσε αυτό να είναι θέμα κάποιου θρησκευτικού του πιστεύω και ποιου;

Ευχαριστώ



Μαύρες τέχνες.


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2005, 23:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως Πλάτωνα μου κόβονται τα ποδια
Δεν έχω κουράγιο για σκληρή δουλειά
Πώς να το αντιμετωπίσω ?


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 00:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυχερουλη,

Αντικατάστησε το κρέας με αυγά και τυρί, και σιγά σιγά επανέφερε τα γνωστά μας φασολια, φακες, και παρόμοια.

Το κόψιμο στα πόδια, (αν δεν κάνεις βαριά σωματική εργασία), είναι περισσότερο, ψυχολογική έλλειψη.

Μπορείς να πάρεις από τα φαρμακείο Neurobion (βιταμίνες β1, β6, β12, 1 την ημέρα) και είσαι οκ.

Μια μικρή συμβουλή. Μην το κόψεις απότομα. Άρχισε σιγά σιγά, να μεγαλώνεις τα διαστήματα που δεν τρως κρέας, (ευκαιρία τώρα, να γίνεις και καλός χριστιανός, όλη τη σαρακοστή πες στη γυναίκα σου, να μην σε κολάσει!)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/03/2005 00:08:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 08:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν ποτίζεις το περιβόλι σου φίλε Πλάτωνα ,πάει και το ποτίζει άλλος έλεγε ο παππούς μου.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 13:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τυχερουλη, Τροφή βρε!!!!

Τι μου θύμησες!

Κάποτε, συνάντησα στο σπίτι ενός φίλου ένα (δάσκαλο με κοιλίτσα, θυμιζε σημερινο μεγα ιεραρχη μας, και έλεγε πως ήταν ελεύθερος, (γενικα από την ηδονή, δεν τον ενδιεφερε, ουτε το Σεχ.)

Μάλιστα, μετά από πολλά μπλα μπλα, και τις πνευματικές ενοράσεις του, του άνοιξε η όρεξη, και ενώ ετοιμαζόμουν να φύγω, ο φίλος επέμενε να μείνω για μεσημέρι μαζί τους.

Έφεραν πολλά, μεταξύ αυτών, και κάτι τοπικές μπριτζόλες (ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΕΣ / ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ). Η κάθε μια ζύγιζε από 500 μεχρι και 800 γραμμάρια.

Ο δάσκαλος… έφαγε τρεις…. χώρια τα άλλα!

Δεν είναι ανέκδοτο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα πάντως Πλάτωνα μου κόβονται τα ποδια
Δεν έχω κουράγιο για σκληρή δουλειά
Πώς να το αντιμετωπίσω ?

Μήν δουλεύεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδεία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδεία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρός απάντηση του οτι ``μήπως δεν είναι υγιεινό το να μην τρώμε κρέας``.

Ενα νέο είδος παραγωγικής κηπευτικής είναι η ``αεροβλάστηση``.
Τα θερμοκήπια αυτά λειτουργούν στη χώρα μας παραγωγικά και βγάζουν 10πλάσια ποσότητα κηπευτικών απο οτι σε ενα χωράφι.

Τα λάχανα ή τα μαρούλια φυτεύονται οχι οριζόντια αλλά κάθετα σε μία τρύπα που γίνεται σε φελιζόλ το οποίο είναι και αυτό σε σχεδόν κάθετα προς το έδαφος. Απο την πίσω πλευρά χωρίς να φαίνεται υπάρχει ενας ψεκαστήρας που ψεκάζει την ρίζα με νερό που περιέχει όλα τα απαραίτητα συστατικά που χρειάζεται το λάχανο.

Αποτέλεσμα? οπως λένε οι γεωπόνοι τεράστια παραγωγή λόγω εκμεταλεύσης του χώρου, πολύ λίγα φυτοφαρμακα αφου δεν υπάρχει χώμα.

Το ερώτημα είναι, κατά πόσο αυτό είναι υγιεινό , εφόσον το φυτό δεν μεγαλώνει στο χώμα αλλά στον αέρα και με φάρμακα αλλά και το πόσο είναι υγιεινό να τρώμε και κοτόπουλα ή ψάρια που τρέφονται αποκλειστικά με υπολλείματα τροφών ή και φάρμακα.

Μήπως στο μέλλον καταντήσουμε να τρώμε βιομηχανοποιημένη τροφή???

Edited by - Μηδεία on 21/03/2005 17:26:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 18:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τερμα και τα Λαχανα.

Μηδεια, αμα δεν γραφω στο Εσωτερικα, το κριμα ειναι δικο σου! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 21:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας ο αεροφαγος πλέον.

Πλάτωνα το ξέρεις ότι και αέρας έχει κάτι μικρά αορατα ζουζουνακια που και αυτά τα κακόμοιρα έχουν ψυχή, δεν έχουν?

«Ποτέ δεν θα πληγώσω τα ακάρια τα καημένα
μη τάχα σαν και μένα και εκείνα δεν πονούν?»

Το «μέτρον» παιδιά μην το ξεχνάτε….


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 08:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πλάτωνα ελπίζω να μην παρεξήγησες το προηγούμενο μήνυμα μου.

Μηδεια νομίζω αναφέρεσαι σε ένα νέο τρόπο καλλιέργειας λαχανικών χωρίς χώμα τα οποία δεν ακριβώς στον αέρα αλλά πάνω σε πετρώματα πλουσια σε μεταλλα.


----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 11:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πνευματικότητα -και να με συγχωρέσουν οι αναζητητές των όποιων "ρευμάτων", που αναφέρουν την χορτοφαγία απαραίτητη για την "κάθαρση"- δεν έρχεται με την αλλαγή των διατροφικών συνηθειών.

Αλλιώς τα κακόμοιρα τα λιονταράκια δεν θα πάνε ΠΟΤΕ στον "Παράδεισο" ενώ οι λαγοί και τα κατσίκια....θα πάνε!


Καλημέρα,

Αγαπητέ μου pixxie, παρακάμπτοντας τη λέξη "ρευμάτων", έχω να πω ότι λέγεται, πως η αυτογνωσία και η Θέωση μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα από ένα ανθρώπινο σώμα στο οποίο "φιλοξενείται" μια ψυχή, γιαυτό και άλλωστε ονομάζεται και "κορωνίδα της Δημιουργίας".

Μία ψυχή που φιλοξενείται σε ένα ζώο δεν μπορεί να να αποκτήσει τη Θέωση, σε αυτή της την ενσάρκωση αλλά θα αποκτήσει την εμπειρία αυτής της συγκεκριμένης ζωής που ζει και κάποτε θα φιλοξενηθεί σε ένα ανθρώπινο σώμα.

Η πνευματικότητα δεν είναι "ρεύμα", είναι η δίψα που νιώθει μια ψυχή που βρίσκεται μακριά από το Σπίτι της και που δεν μπορεί να βρει ησυχία αν δεν επιστρέψει στη Πηγή της!

Φιλικά...


"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Satsangi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 11:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satsangi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι περισσότερες βιταμίνες και πρωτείνες βρίσκονται στις φυτικές τροφές, απ'όπου τις παίρνουν και τα ζώα που η τροφή τους περιλαμβάνει περισσότερο λίπος παρά βιταμίνες. Ενδιαφέρουσα πάντως η ερώτηση σου η Satsangi θα μπορούσε να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.

Σαφώς αγαπητέ Krisna και μπορούμε από τη φύση να πάρουμε όλα τα στοιχεία που χρειάζεται ο οργανισμός μας. Αυτό έχει αποδειχτεί στη πράξη από εκατομύρια ανθρώπους σε όλο το κόσμο.

Εγώ δεν είμαι γιατρός και νομίζω ότι αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει τη χορτοφαγική διατροφή και ανησυχεί για την υγεία του, μπορεί κάλλιστα να επισκεφτεί κάποιο διατροφολόγο που θα μπορέσει να τον συμβουλέψει ανάλογα.

Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω αντιγραφή και επικόλληση ( από την επόμενη εβδομάδα) είναι πληροφορίες για κάποιες φυτικές τροφές και τί στοιχεία αυτές περιέχουν.


Φιλικά,



"be spiritually alive in 2005"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 21:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Επιτρέψτε μου και την δική μου παρέμβαση στο θέμα σας.
Είμαι υπέρ της ακρεοφαγίας και στηριχτής της.
Από το 1987 έχω κόψει Μαχαίρι το κρέας, ψάρια, από οτιδήποτε ζωντανο υπάρχει. Ήμουν λάτρης της κρεοφαγίας. Όπως καταλαβαίνεται η απόφασή μου αυτή δεν έγινε χωρίς συστηματική και εξαντλητική έρευνα για να ελέγξω τα υπέρ και τα κατά. Και η απόφασή μου δεν ήταν φυσικά εντολή γιατρού, αλλά αποτέλεσμα της έρευνας που έκανα.
Έχω νυμφευτεί και έχω δύο κορίτσια 14 και 10 ετών. Όταν γνωρίστηκα με την σύζυγό μου της έδειξα τα αποτελέσματα της έρευνας που είχα κάνει. Απεφάσισε και αυτή και το έκοψε, όχι χωρίς δυσκολία όπως εγώ.
Πρίν την απόφασή μας, και οι δυό είχαμε κάποια προβλήματα υγείας, τα οποία ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό έχουν εξαφανιστεί.
Όταν ήταν μωρό η πρώτη μου κόρη και επρόκειτο να ξεκινήσει να τρώει στερεές τροφές είπα στον παιδίατρο ότι δεν θέλω να ξεκινήσει καθόλου να τρώει κρέας. Ο παιδίατρος αυτός (πολύ γνωστός και με πολλές διακρίσεις στην πλάτη του) γελώντας φιλικά μου είπε ότι αυτό είναι ότι πιό καλύτερο γιά το παιδί αρκεί κάθε ημέρα να τρώει το ασπράδι από ένα αυγό και δύο φορές την εβδομάδα το αυγό να το τρώει μαζί με τον κρόκο. Ακόμα μέχρι τώρα δεν τρώνε κρέας.
Μέχρι τώρα η μεγάλη έχει κάνει 5 φορές εξέταση αίματος και η μικρή δύο, αναγκαστικά, γιά το χαρτί βεβαίωσης υγείας στο σχολείο τους.
Όταν πήγα να πάρω τα αποτελέσματα ΚΑΙ ΤΙΣ 7 ΦΟΡΕΣ, από μόνοι τους μου είπαν ότι η καθαρότητα και η σωστή περιεκτικότητα των αναλογιών τους είναι από τις ελάχιστες που έχουν δει.
Μέχρι τώρα δεν έχουν αρωστήσει ποτέ και τα συνηθισμένα σχολικά κολήματα που ΑΝ κολήσουν περνούν πολύ εύκολα. ΥΓΙΑΙΣΤΑΤΕΣ.

Οι έρευνές μου που έκανα και συνεχίζω να κάνω μου έδειξαν τα εξής:
Στο κρέας υπάρχουν οι ζωικές τοξίνες τις οποίες το ανθρώπινο σώμα δυσκολεύεται και κουράζεται να τις αφομοιώσει, και είναι ότι χειρότερο γιά την άμυνα του οργανισμού.
Οι περισσότερες και χειρότερες αρώστιες που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα έχουν την αφετηρία τους στο κρέας.
Στο κρέας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ που δεν μπορούμε να το βρούμε στο φυτικό βασίλειο.
Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ υγιεινό στό κρέας, και επι πλέον μπορεί να είναι και φορέας ασθενειών, και μάλιστα όχι μικρών.
Και μην μου αναφέρεται τα θαλασσινά και κυρίως με την μόλυνση που υπάρχει σήμερα.
Ας πάμε τώρα σε άλλον τομέα.
Ποιός μας δίνει το δικαίωμα να αφαιρούμε ζωές, γιατί, τί είμαστε;
Τα ζώα έχουν ψυχή. Με ποιό δικαίωμα σταματάμε τον κύκλο τους και την εξέλιξή τους;
Αν λοιπόν τρώμε κρέας συμβάλουμε στον θάνατο του ζώου, φορτωνόμαστε μέρος του κάρματός τους, φορτωνόμαστε με αρνητική ενέργεια και υποβιβαζόμαστε ψυχικά. Αυτό δεν είναι μεγάλο εμπόδιο γιά μας;;;
Πηγαίνεται σε ένα σφαγείο και κθήστε γιά λίγο στο μέρος αυτό και θα καταλάβετε μόνοι σας ΠΟΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ στο μέρος αυτό. Αν μάλιστα κοιμηθεί κάποιος εκει, το πιθανότερο να ξυπνήσει τρελός.
Γιατί λοιπόν αυτήν την αρνητική ενέργεια να την φορτώνουμε στο σώμα μας και να το δυσκολεύουμε.
Επομένως, τρώγωντας κρέας παίρνουμε το βάρος του κάρματός τους, φορτωνόμαστε την αρνητική ενέργεια, εμποδιζόμαστε στην εσωτερική άνοδό μας, εμποδίζουμε το σώμα μας να λειτουργήσει σωστά και επι πλέον το φορτώνουμε με διάφορες ασθένειες που εδηλώνονται είτε μακροχρόνια είτε βραχυχρόνια.
ΠΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ας σεβαστούμε το σώμα μας και την ψυχή μας

Φιλιότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 22:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Οι έρευνές μου που έκανα και συνεχίζω να κάνω μου έδειξαν τα εξής:
Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ υγιεινό στό κρέας.
Οι περισσότερες και χειρότερες αρώστιες που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα έχουν την αφετηρία τους στο κρέας.
Και μην μου αναφέρεται τα θαλασσινά και κυρίως με την μόλυνση που υπάρχει σήμερα.....

Υπαρχουν κι αλλες ερευνες, και απο ανθρωπους με αναλογη πειρα και γνωσεις οπως ο γιατρος που συμβουλευτηκες, που διαφωνουν.
Υπαρχουν στοιχεια στο κρεας που ειναι χρησιμα για τον οργανισμο, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν υπαρχουν αντιστοιχα ωφελιμα στοιχεια και στο διαιτολογιο ενος αυστηρα χορτοφαγου.
Οχι, οι περισσοτερες και χειροτερες ασθενειες δεν εχουν αφετηρια το κρεας. Η αστατη και η χημικη διαιτα ναι. Η μολυνση του περιβαλλοντος και τα καυσαερια που αναπνεεις καθε μερα, θα σε στειλουν πιο γρηγορα απο το να φας καθαρο ζωο. Οι καρκινοι δεν οφειλονται στο κρεας, σκεψου μονο εποχες που ο κοσμος εβλεπε το κρεας μονο ζωγραφιστο η στα ονειρα του, και ο καρκινος και οι καθε λογεις αρρωστιες και λοιμωξεις σκοτωναν γενιες και γενιες.
Ξερεις με τι ψεκαζουν τις καλλιεργειες? Εχεις τετοια βεβαιοτητα για τα μαζικης παραγωγης λαχανικα?-αυτο για τα θαλασσινα που ανεφερες- Αλλα μην το πας τοσο μακρια..ενα ζωντανο να ενεργηθει σε λαχανο και χορταρικο και βρισκεσαι στην εντατικη με νεφρικη και καρδιακη ανεπαρκεια απο κει που δεν το περιμενεις. (το επαθε γνωστη μου αυτο)


..... Πηγαίνεται σε ένα σφαγείο και κθήστε γιά λίγο στο μέρος αυτό και θα καταλάβετε μόνοι σας ΠΟΣΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ στο μέρος αυτό. Αν μάλιστα κοιμηθεί κάποιος εκει, το πιθανότερο να ξυπνήσει τρελός......

Μην υπερβαλλεις...θα ηταν ολοι οι σφαγεις και οι χασαπηδες στη Λερο. Θα ηταν ολοι οι αρχεγονοι κυνηγοι θεοτρελοι.

Ποιός μας δίνει το δικαίωμα να αφαιρούμε ζωές, γιατί, τί είμαστε;
Τα ζώα έχουν ψυχή. Με ποιό δικαίωμα σταματάμε τον κύκλο τους και την εξέλιξή τους;

Με αυτη την λογικη, ποιος μας δινει το δικαιωμα να επεμβαινουμε και στις δικες μας ζωες, π.χ με τα φαρμακα που παιρνουμε, με την ιατρικη γενικοτερα. Επισης, και με τις εντατικες καλλιεργειες επισης επεμβαινουμε στην εξελιξη των ειδων και του περιβαλλοντος.
Επισης, τα παπουτσακια που φοραμε, ειναι πανινα? Μην μας πιανει η ευαισθησια μονο στο φαγητο.

Ταπεινη μου γνωμη, πως ολα ειναι χρησιμα και ωφελιμα με μετρο. Ενα ισορροπημενο διαιτολογιο που να περιλαμβανει ποικιλλια τροφων δεν βλαπτει κανεναν. Αν τωρα καποιος αισθανεται καλυτερα σωματικα η ηθικα με το να ειναι χορτοφαγος δεν ειναι προβλημα. Για μενα προβλημα ειναι οταν στο ονομα του καταναλωτισμου δημιουργουμε εκτρωματα στο ζωικο αλλα και στο φυτικο βασιλειο και καταστρεφουμε τις ισορροπιες στη φυση. Για μενα δεν ειναι προβλημα να φας ενα κοτοπουλακι, αλλα να τα εκτρεφεις στιβαγμενα κατω απο αθλιες συνθηκες και να τα φλομωνεις στις ορμονες. Για μενα δεν ειναι προβλημα να τρως λαχανικα, αλλα να τα ποτιζεις με δηλητηρια για να αποδωσεις παραπανω απο ο,τι χρειαζεσαι.

Edited by - the elder sister1 on 27/03/2005 22:09:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2005, 22:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στείλε σε παρακαλώ τα αποτελέσματα της έρευνας που λες στο μαϊλ
Ειμαι περιεργος.
Με την τοποθετηση σου απαντας σε παλιοτερα ερωτηματα μου.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy