ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 19:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Αν είναι πάνω από 126, θα δεχθώ τον διαγωνισμό. Αν είναι κάτω από 127, τότε τράβα σπίτι σου!»

Σου είπα τι έχει συμβεί: μπέρδεψες ένα ψηφίο παραπάνω!!

Άντε γεια!


Ας το δούμε αναλυτικά.

quote:
Αν είναι πάνω από 126

Η πρόταση αυτή κυριολεκτικά σημαίνει "αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος του 126", το οποίο εκφράζεται με το σύμβολο δημοτικού ">" δηλαδή αν IQ η μεταβλητή μας, τότε ο έλεγχος θα γίνει ως εξής:
if (IQ > 126)
{Do_blah_blah}

quote:
Αν είναι κάτω από 127, τότε τράβα σπίτι σου!»

Αυτή πάλι κυριολεκτικά σημαίνει, "αν είναι κάτω από 127", δηλαδή μικρότερο του 127. Έτσι με παρόμοιο τρόπο
if (IQ > 127)
{Do_blah_blah_blah}

Έτσι λοιπόν, εγώ σαν χαζός άνθρωπος που δεν μπορεί να σκεφτεί αναλυτικά τα > και τα <, σχημάτισα το εξής πρόγραμμα, βασισμένο στα πάνω δύο συμπεράσματα μας.

int i;
System.out.print("
(i<127) numbers:");
for (i=120; i <127; i++)
{
System.out.print(i + " ");
}
System.out.print("
(i>126) numbers:");
for (i=135; i>126; i--)
{
System.out.print(i + " ");
}

Το πρόγραμμα αυτό έχει γραφεί σε γλώσσα Java, στον μεταγλωττιστή BlueJ των Deakin University, University of Kent, University of Southern Denmark. Συνεπώς αυτοί θα φταίνε, οκ?

Διαπίστωσα το εξής αποτέλεσμα:


Μου φαίνεται ικανοποιητικό, εσύ τι έχεις να πεις Schwabe? Μήπως να του προσθέσω έναν άσσο παραπάνω; Μήπως βλέπεις τα δύο σύνολα να επικαλύπτονται χωρίς να το βλέπω εγώ ή ο προσωπικός υπολογιστής μου;

Διαγωνισμό Λογικής δεν μου ζήτησες; Μόλις τον έλαβες!


Edited by - WWalker on 08/08/2005 20:31:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 21:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας δούμε λοιπόν τα τεκμήρια της ιστορικότητας του….ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ!!!

Υπάρχουν κάποιοι κακεντρεχείς νεοεποχιτες (κυρίως οπαδοί του Μπατμαν) που αρνουνται την ιστορικότητα του Σούπερμαν! Για να δούμε λοιπόν τις ιστορικές μαρτυρίες που βεβαιώνουν ότι ο Σούπερμαν υπήρξε!!

1) Το βεβαιώνουν τοσα άτομα που τον ειδαν να σωζει κόσμο απο διάφορα ατυχήματα.

2) Υπαρχει πλουσια αναφορά στα κόμικς τη DC που βεβαιώνει την ύπαρξη του.

3) Τόσο η Λανα Λαγκ οσο και η Λοις Λειν ειχαν μακροχρόνια σχέση μαζι του.

4) Υπάρχει στον τηλεφωνικό κατάλογο της Νεας Υορκης το όνομα Κλαρκ Κεντ, οπως υπάρχει και στο δημοτολόγιο του Τεξας οπου γεννήθηκε.

5) Οι επιστήμονες παρατήρησαν ενα άστρο να καταστρέφεται και να γίνεται σούπερ νοβα, διχως αμφιβολία το αστρο αυτο ηταν ο Κρυπτον.

6) Έχουν βρεθει μετεωρίτες με μεταλλικό υλικό, αρα δεν μπορούν οι επιστήμονες να αποκλείσουν την ύπαρξη κρυπτωνιτη.

7) Οι γραφές της DC λενε οτι εζησε στη Μητρόπολη. Πράγματι, ακόμα και σήμερα, η Νεα Υορκη λεμε οτι ειναι μια μεγαλη μητρόπολη.

8 ) Ακόμα και ο ιδιος ο Μπατμαν εχει συνεργαστεί μαζι του, οπως και πληθώρα άλλων υπερηρωων.

9) Σε μια ταινια του, ο Σουπερμαν προκαλεί πλήρη πυρηνικό αφοπλισμό. Πράγματι, οι συνομιλίες για αυτο το θεμα ειναι σε καλο δρομο, ενω εξαιτίας του αποσοβήθηκε και η κρίση των πυραυλων το 61.

10) Τόσος κόσμος διαβαζει βιβλια του, βλεπει ταινιες του, αγοραζει αναμνηστικά του, ακομη και τη στολη του, τι κέρδος εχουν να πουν ψέματα? Η μήπως αυτο που πιστεύουν ειναι ενα ψέμα?

11) Κάποιοι λενε οτι δεν υπάρχουν αναφορές των ιστορικών της περιόδου. Αυτο δεν ειναι αλήθεια, υπαρχουν και σήμερα τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων οπως "Ο Σουπερμαν απο την Παρασκευή σε ολες τις αίθουσες κινηματογράφων", "Ο Σουπερμαν εβγαλε 2 εκατομυρρια δολάρια το πρωτο σαββατοκύριακο στο Λος Αντζελες" και αλλες σύγχρονες ιστορικες παραπομπές.

12) Ο ιδιος ο Σουπερμαν ειχε πει οτι οι άνθρωποι θα τον απορρίψουν και δεν θα τον θέλουν, αλλα την ωρα της ανάγκης τους θα τον ξαναθυμηθούν.

13) Ακόμα και σήμερα λεμε "αυτο ειναι ακατορθωτο, μονο ο Σουπερμαν μπορει να το κανει"

14) Ο Νίτσε ειχε προφητεύσει τον ερχομό του Σούπερμαν (υπερανθρωπου) πολύ πριν τη γέννηση του. Μάλιστα, ειχε προβλέψει και τον τοπο καταγωγής του, αφου ειπε οτι δεν θα ειναι αρχικά φανερός (Κρυπτων).

15) Σε μια ελληνική ταινια της εποχης αναφέρονται οι σουπερμαντολινες, φάρμακα που κάνουν κάποιον Σουπερμαν για λίγο.

Αυτά για τον Λόγο περί του τι εστί Θεός και «γνώση», καθώς και το πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να μετατραπεί από ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ σε ΓΟΝΥΠΕΤΗ ΠΙΣΤΟ.





αυτο ειναι παραδειγμα ,για λογικη αντιστοιχηση,απεναντι στην χριστιανικη φαντασιοπληξια,
νομιζω οτιπεραν του χιουμορ ,ηεξεταση που προανεφερα πρεπει να γινει πολυ σοβαρα!!

με την ευκαιρια να συπληρωσω ενα ακομα στοιχειο για τον σουπερμαν!
εχει εμφανιστει σε πολλα παιδακια στον υπνο τους!!αλλα και σε μεγαλους ,στους οποιους μιλησε !και πολλοι απο αυτους διαβεβαιωναν για πολυ αληθοφανες ονειρο!!


καλο βραδυ!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 21:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eleana
quote:
Προσωπικά τα άτομα που τοποθετούν ταμπελίτσες στον εαυτό τους εύκολα, δεν με ενδιαφέρουν!!!
Δείχνει μεγάλη εξυπνάδα και με αυξημένο επίπεδο IQ.


Αν κατάλαβα καλά, πσάχνεις για μεγάλη βλακεία και μειωμένο επίπεδο IQ.
Σε λάθος μέρος πσάχνεις γλυκιά μου.
Δεν υπάρχουν τέτοιοι στο παρόν forum!
Εδώ υπάρχουν μόνον αυτοί που δεν σ' ενδιαφέρουν (ποιόν γλύφω τώρα;).
ΑΛΛΟΥ πσάκσε...

Edited by - Αίολος on 08/08/2005 21:48:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 23:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Αν είναι πάνω από 126, θα δεχθώ τον διαγωνισμό. Αν είναι κάτω από 127, τότε τράβα σπίτι σου!»

Sorry, WWalker που επεμβαίνω αλλά εσύ εδώ δεν μίλησες άσχημα σε εκείνον?
Τέλος πάντων, αυτό αφορά εσάς τους 2.
Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί απορρίπτεις τον Βουδισμό και τον Δωδεακαθεϊσμό (σε ρωτάω για 2 θρησκείες συγκεκριμένες) κι ενστερνίζεσαι τον Χριστιανισμό?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 23:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Θεώρησέ τα ως μυθεύματα αυτά που ανέφερε, και πιάσε το θέμα μόνος σου καλύτερα. Με δαύτον δεν θα βγάλεις άκρη.»

Ο Karl Jaspers έχει πει ότι «το επιστημονικό κοσμοείδωλο που υποτίθεται διέφερε από το μυθικό, ήταν πάντοτε ένα νέο μυθικό κοσμοείδωλο».

Θέλει λίγο πιο διευρυμένο πνεύμα αγαπητέ, αλλά…..έχεις ακόμα καιρό.

WWalker:
«Τόσο το να με προσβάλλεις με χαρακτηρισμούς που δεν σε τιμούν σαν άνθρωπο, όσο και το να με απειλείς πως διαθέτεις πολλές ακόμα προσβολές στο πλούσιο λεξιλόγιό σου..»

Καλά θα κάνεις να πάψεις να παραποιείς τα όσα έχω πει. Είπα ότι ΘΑ διαθέτω και άλλους χαρακτηρισμούς ΕΦΟΣΟΝ συνεχίζεις να με αποκαλείς έτσι ή αλλιώς. Αυτή είναι η αλήθεια, και όλα τα άλλα είναι «άλλα λόγια να’γαπιόμαστε»!

WWalker:
«Αντίθετα μάλιστα, ειδικά το δεύτερο, δίνει την εντύπωση σε έναν αμερόληπτο κριτή πως έχεις προπονηθεί στις προσβολές, πράγμα το οποίο –κατ’ εμέ πάντα- δεν σε τιμάει σαν άνθρωπο, ούτε σαν οικογενειάρχη.»

Εάν δεν βγάλεις την πολυξεροσύνη και το φαρμάκι από τα πικρόχολα σου σχόλια, θα λαμβάνεις ότι σπέρνεις. Τις δε κρίσεις σου επί προσωπικού, μιας και δεν ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για το άτομο μου, καλά θα κάνεις να τις κρατήσεις για την αφεντιά σου.

WWalker:
«Τώρα εγώ σου επεσήμανα πως η λογική σου δεν είναι επαρκώς εξασκημένη. Βρίσκεται σε πρωταρχικό στάδιο, και εξάλλου είναι εμφανές από τα περισσότερα από τα επιχειρήματά σου.»

Αδυνατείς να κατανοήσεις τόσο απλά πράγματα και έννοιες, που πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο μάταιη είναι η συζήτηση με κάτι «λογικούς πτυχιούχους» σαν και εσένα. Ωστόσο, η ρηχότητα των επιχειρημάτων σου μιλάει αρκετά ξεκάθαρα…

WWalker:
«Σε τελική ανάλυση, με βερμπαλισμούς και λασπολογία προς τον συνομιλητή σου το μόνο το οποίο καταφέρνεις είναι να διαταράσσεις την ψυχική σου ηρεμία.»

Να’σαι απολύτως βέβαιος αγαπητέ ότι είμαι όσο ήρεμος μπορεί κάποιος να είναι, και οι μόνες μου ανησυχίες είναι όταν βλέπω στις τέσσερις οθόνες μου την δουλειά μου, και όχι όταν…..περνώ την ώρα μου στο παραθυράκι που έχω για το esoterica!

WWalker:
«Εγώ πάντως επιλέγω να μην συνεχίσω να συζητώ μαζί σου, γιατί έχεις μια μοναδική ικανότητα να με προσβάλλεις σαν συνομιλητή σου, κάνοντας χρήση αθέμιτων μέσων.»

Πάντοτε, δεν άντεχες την κριτική άποψη, και εάν και δεν απευθυνόμουνα σε προσωπική βάση, ωστόσο το έπαιρνες προσωπικά. ΕΣΥ είσαι αυτός που αισθανόταν «προσβεβλημένος» για την θρησκεία του και άλλα πολλά παρόμοια.

Επομένως, επιλέξεις δεν επιλέξεις ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, καθώς ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΑΦΕΝΤΙΑ ΣΟΥ, αλλά τα όσα ενίοτε ανυπόστατα και φανταστικά προβάλλεις με τον μανδύα της δήθεν «επιστημονικότητας».

WWalker:
«θα σου προτείνω να σκεφτείς σοβαρά και ανεξάρτητα από το αν σου το λέω εγώ, να ασχοληθείς με το αντικείμενο της λογικής περισσότερο.»

Θα σου πρότεινα να πάρεις κανένα καλό βιβλίο να διαβάσεις για το τι εστί λογική, ίσως έτσι συμμορφωθείς και ως προς τις ακατάληπτες μεταφυσικές σου ανησυχίες. Μπερδεύεις συνεχώς έννοιες μέσα στο μυαλό σου, πράγμα που μάλλον θα έχει και διαχρονικό αντίκτυπο στην ζωή σου φίλτατε.

Σκέψου το λοιπόν σοβαρά.

WWalker:
«Αυτά, εγώ να σου ευχηθώ καλή συνέχεια, καλά να τα περνάς, να με συγχωρείς και εμένα όπου σε αδίκησα ή έγινα πολύ σκληρός μαζί σου, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, την οικογένειά σου και να ευδοκιμείς πάντα στην ζωή σου.»

Να’σαι καλά για τα καλά σου λόγια, το ίδιο σου εύχομαι και εγώ. Να σε συμβουλέψω μονάχα να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου, διότι στο θέμα αυτό θα επανέλθω και θα παρουσιάσω πολλά περισσότερα στοιχεία που αποδεικνύουνε τα όσα έχω καταθέσει.

Να’σαι απολύτως βέβαιος ότι οι απόψεις μου στην «λογική» που θέλεις να αντιλαμβάνεσαι στηρίζονται σε γερά θεμέλια. Και τα θεμέλια αυτά, όπως πάντοτε φροντίζω, δεν τα χτίζω μόνος μου.

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι οι απόψεις μου υποστηρίζονται από διακεκριμένους επιστήμονες, καθώς αυτό εννοώ, οι οποίοι αν και πολύ καλοί φίλοι, ωστόσο δεν επιθυμούνε την οποιαδήποτε εμπλοκή τους.

Ξέρεις, η βιασύνη δεν μας βοηθά πάντοτε……

WWalker:
«Την απάντησή σου για το ότι οι νόμοι της φύσης μετά το Big Bang καταρρίπτονται, δεν θα την σχολιάσω, εξάλλου δεν θα χωράει και πολύ σχολιασμό.»

Ορίστε???? Σε εμένα αναφέρεσαι??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 23:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sorry, WWalker που επεμβαίνω αλλά εσύ εδώ δεν μίλησες άσχημα σε εκείνον?
Τέλος πάντων, αυτό αφορά εσάς τους 2.

Όχι. Αυτό που είπα είναι ότι θα πρέπει να έχει από 127 και πάνω IQ (διευκρινίζω IQ >= 127 "μεγαλύτερο ή ίσο") και καλά είπα, γιατί με ανθρώπους που έχουν χαμηλότερο IQ από εμένα εγώ δεν θέλω να μπαίνω σε αντιπαραθέσεις. Το θεωρώ βασική αρχή μου, και πίστεψέ με καλά κάνω. Είναι το πιο τίμιο που μπορώ να κάνω.

quote:
Μπορείς να μου απαντήσεις γιατί απορρίπτεις τον Βουδισμό και τον Δωδεακαθεϊσμό (σε ρωτάω για 2 θρησκείες συγκεκριμένες) κι ενστερνίζεσαι τον Χριστιανισμό?

Δεν λέω ότι δεν είναι καλές σαν θρησκείες, ότι δεν αποτελούν δρόμο προς το θείο. Ειδικά ο βουδδισμός μάλλον θα έλεγα με εκφράζει αρκετά.
Όσον αφορά τον δωδεκαθεισμό, αυτό το οποίω δεν μου αρέσει είναι η υπερσυσώρευση θεοτήτων, προτείνει δηλαδή ένα συγκεκριμένο σύστημα θεοτήτων, στο οποίο υπάρχουν υπερβολικά πολλές θεότητες. Αυτή η πανσπερμία θεοτήταν είναι που δεν μου αρέσει στον δωδεκαθεισμό και γενικότερα σε κάθε τέτοια θρησκεία.
Τώρα για τον βουδδισμό, μάλλον ανήκει στις θρησκείες που έχω σε αρκετή εκτίμηση. Δεν θα έλεγα ότι τον απορρίπτω και προτείνω σε άλλους να κάνουν το ίδιο... μάλλον θα έλεγα ότι είναι αρκετά συμπαθητική σαν θρησκεία, ίσως και να με συγκινούσε αρκετά αν ζούσα σε μια βουδδιστική χώρα, ώστε να έχω άμεση επαφή, ώστε να την εξετάσω βαθύτερα σαν θρησκεία, και να δω τι με πρεσβεύει σε αυτή.
Εγώ μάλλον επέλεξα τον Χριστιανισμό επειδή αυτός με μεγάλωσε και με διαμόρφωσε. Όπως σου είπα παλαιότερα, μάλλον αν είχα γεννηθεί σε άλλη χώρα, θα επέλεγα να ακολουθώ την επίσημη θρησκεία της χώρας (εκτός βέβαια και αν η χώρα είναι αθειστική όπως η παλιές σοβιετικές δημοκρατίες, οπότε θα επέλεγα με βάση τις ρίζες μου).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι. Αυτό που είπα είναι ότι θα πρέπει να έχει από 127 και πάνω IQ (διευκρινίζω IQ >= 127 "μεγαλύτερο ή ίσο") και καλά είπα, γιατί με ανθρώπους που έχουν χαμηλότερο IQ από εμένα εγώ δεν θέλω να μπαίνω σε αντιπαραθέσεις. Το θεωρώ βασική αρχή μου, και πίστεψέ με καλά κάνω. Είναι το πιο τίμιο που μπορώ να κάνω.


Εγώ έχω 129, σου κάνω?
Πέραν τούτου όμως, μου ακούγεται αρκετά αλαζονικό αυτό που μου λές.
Το να αρνείσαι να κάνεις ένα διάλογο με ένα άτομο που έχει πχ δείκτη ευφυίας 120 πχ και ενδεχομένως να έρθετε σε μία ήπια διαλεκτική αντιπαράθεση μου ακούγεται τουλάχιστον υπεροπτικό και στο λέω...
Δε περίμενα να το ακούσω αυτό από έναν άνθρωπο εν έτει 2005.

quote:
Δεν λέω ότι δεν είναι καλές σαν θρησκείες, ότι δεν αποτελούν δρόμο προς το θείο. Ειδικά ο βουδδισμός μάλλον θα έλεγα με εκφράζει αρκετά.
Όσον αφορά τον δωδεκαθεισμό, αυτό το οποίω δεν μου αρέσει είναι η υπερσυσώρευση θεοτήτων, προτείνει δηλαδή ένα συγκεκριμένο σύστημα θεοτήτων, στο οποίο υπάρχουν υπερβολικά πολλές θεότητες. Αυτή η πανσπερμία θεοτήταν είναι που δεν μου αρέσει στον δωδεκαθεισμό και γενικότερα σε κάθε τέτοια θρησκεία.
Τώρα για τον βουδδισμό, μάλλον ανήκει στις θρησκείες που έχω σε αρκετή εκτίμηση. Δεν θα έλεγα ότι τον απορρίπτω και προτείνω σε άλλους να κάνουν το ίδιο... μάλλον θα έλεγα ότι είναι αρκετά συμπαθητική σαν θρησκεία, ίσως και να με συγκινούσε αρκετά αν ζούσα σε μια βουδδιστική χώρα, ώστε να έχω άμεση επαφή, ώστε να την εξετάσω βαθύτερα σαν θρησκεία, και να δω τι με πρεσβεύει σε αυτή.
Εγώ μάλλον επέλεξα τον Χριστιανισμό επειδή αυτός με μεγάλωσε και με διαμόρφωσε. Όπως σου είπα παλαιότερα, μάλλον αν είχα γεννηθεί σε άλλη χώρα, θα επέλεγα να ακολουθώ την επίσημη θρησκεία της χώρας (εκτός βέβαια και αν η χώρα είναι αθειστική όπως η παλιές σοβιετικές δημοκρατίες, οπότε θα επέλεγα με βάση τις ρίζες μου).

Κατανοητά και σεβαστά όσα είπες και το συμπέρασμα μου είναι πως καταλήγεις σε μία θρησκεία επειδή μεγάλωσες με αυτή, όπως δήλωσες κι εσύ ο ίδιος.
Μπορεί συνεπώς και να μην είναι σωστή ή κι αληθινή, σωστά...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε WWalker, αυτοί εδώ βάλθηκαν να σου πρήξουν το συκώτι.
Όπου θέλουν, επιδεικνύουν οξυδέρκεια και πιάνουν πουλιά στον αέρα.
Όπου όμως δεν τους βολεύει κάνουν τους χαζούληδες και σου τα πρήζουν .... τα συκώτια.

Αγαπητέ Dying_Incubus, εφόσον επέλεξες να εκθέτεις ασταμάτητα τα αδιάσειστα στοιχεία σου (έστω μια φορά να είπες κάτι το εμπεριστατωμένο, ψάχνω ακόμη να βρω ....), θα δέχεσαι και εσύ, είτε το θες είτε δεν το θες τις κριτικές. Αυτό άλλωστε δε λες και εσύ κάθε τρεις και λίγο;;

Σου παραθέτω μια σέσουλα στοιχεία, .... κάνεις την πάπια και λές άλλα αντί άλλων.
Το ίδιο και όταν ο WWalker παρουσιάζει στοιχεία, εσύ συνεχίζεις τις κούφιες σου μπλαμπλολογίες!!!

Αλλά θα κάνω ότι δεν καταλαβαίνω, θα κάνω επίσης τον χαζούλη και θα σε ρωτήσω κάτι, μιας που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις (ή μπορεί πράγματι, να μην καταλαβαίνεις).

Για πες μας λοιπόν, όταν ο Θεός έπλασε τον κόσμο, την πρώτη ημέρα, σε ποιον πλανήτη (γη) είχε αράξει και ποιον ήλιο (φως) έβλεπε;;;
Όχι τίποτα άλλο αλλά, μιας που μας έχεις πρήξει με το 24ωρο, πιστεύω να ξέρεις ότι η διάρκεια της ημέρας και της νύχτας (όπως και του έτους) διαφέρει από πλανήτη σε πλανήτη, έτσι;;

Για συμβουλέψου λοιπόν τη Βίβλο και διαφώτισε και εμάς;;

****Στην ερώτησή μου μπορεί να απαντήσει και ο Γηγενής, αν θέλει φυσικά.

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 09/08/2005 00:16:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Αυτά, εγώ να σου ευχηθώ καλή συνέχεια, καλά να τα περνάς, να με συγχωρείς και εμένα όπου σε αδίκησα ή έγινα πολύ σκληρός μαζί σου, να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, την οικογένειά σου και να ευδοκιμείς πάντα στην ζωή σου.»

Να’σαι καλά για τα καλά σου λόγια, το ίδιο σου εύχομαι και εγώ.


Να'σαι καλά ρε συ Schwabe! Μόνο που είμαι λίγο ανύπαντρος, οπότε πάει στον αέρα η ευχή σου, αλλά δεν πειράζει, εσύ έχεις έναν μοναδικό τρόπο να πετυχαίνεις πράγματα με ασαφή στόχο, οπότε θα το εκλάβω σαν ευχή για το μέλλον.
Εγώ πάντως λόγω υποχρεώσεων θα επιλέξω να μην συμμετέχω και τόσο πολύ στα esoterica, μιας και τα έχεις για να ξεσκάς όπως λες από την δουλειά, και εγώ μάλλον σε εκνευρίζω, αν κρίνω από την απάντησή σου. Μάλλον θα περιοριστώ στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" μιας και σε αυτό εδώ κουράζομαι, να πω την αλήθεια και εγώ.

quote:

WWalker:
«Την απάντησή σου για το ότι οι νόμοι της φύσης μετά το Big Bang καταρρίπτονται, δεν θα την σχολιάσω, εξάλλου δεν θα χωράει και πολύ σχολιασμό.»

Ορίστε???? Σε εμένα αναφέρεσαι??


Βασικά αναφέρομαι σε έναν Schwabe του οποίου η κβαντική κατάσταση είναι ένα μείγμα της κατάστασης που αντιστοιχεί στον Schwabe που θα σχολιάσει στο μέλλον την ανατροπή των νόμων της φύσης λίγο μετά το Big Bang, και της κατάστασης που αντιστοιχεί σε έναν Schwabe που δεν θα σχολιάσει το παραπάνω θέμα. Πιστεύω καλύπτομαι έτσι και από κβαντικής απόψεως, δεν είναι έτσι φίλε μου Νικολή;

Edited by - WWalker on 09/08/2005 00:26:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ έχω 129, σου κάνω?

Εσύ είσαι ωραίος!

quote:

Πέραν τούτου όμως, μου ακούγεται αρκετά αλαζονικό αυτό που μου λές.
Το να αρνείσαι να κάνεις ένα διάλογο με ένα άτομο που έχει πχ δείκτη ευφυίας 120 πχ και ενδεχομένως να έρθετε σε μία ήπια διαλεκτική αντιπαράθεση μου ακούγεται τουλάχιστον υπεροπτικό και στο λέω...
Δε περίμενα να το ακούσω αυτό από έναν άνθρωπο εν έτει 2005.

Δεν αρνούμαι τον διάλογο, εφόσον διάλογο κάνω ήδη μαζί του. Διαγωνισμό λογικής αρνούμαι, γιατί αν είναι κάτω από 125 τότε ανήκει σε άλλη σκάλα και θα τον αδικήσω κατ'αυτόν τον τρόπο.
Τώρα τα περί "ήπιας διαλεκτικής αντιπαράθεσης", μάλλον δεν πρόκειται να τα καταφέρουμε ποτέ, φίλε Incubus.

quote:
Κατανοητά και σεβαστά όσα είπες και το συμπέρασμα μου είναι πως καταλήγεις σε μία θρησκεία επειδή μεγάλωσες με αυτή, όπως δήλωσες κι εσύ ο ίδιος.
Μπορεί συνεπώς και να μην είναι σωστή ή κι αληθινή, σωστά...?

Για εμένα όλες έχουν μέρος της αλήθειας μέσα τους, όχι μόνο ο Χριστιανισμός.
Τώρα για τον Χριστιανισμό, μιας και έχω βιώματα αρκετά, πιστεύω ότι έχει ένα πολύ μεγάλο και ικανοποιητικό ποσοστό της αλήθειας.

quote:
Αχ βρε WWalker, αυτοί εδώ βάλθηκαν να σου πρήξουν το συκώτι.
Όπου θέλουν, επιδεικνύουν οξυδέρκεια και πιάνουν πουλιά στον αέρα.
Όπου όμως δεν τους βολεύει κάνουν τους χαζούληδες και σου τα πρήζουν .... τα συκώτια.

Μην χαλιέσαι ρε Ψηλέ, δεν με πειράζει εμένα. Ούτως ή άλλως είμαι άνθρωπος που δεν πτοείται εύκολα από κάτι τέτοια. Τώρα αν με τον Schwabe δεν μπορούμε να κουβεντιάσουμε ήρεμα όπως θα ήθελα να κουβεντιάσω, δεν πειράζει, ούτως ή άλλως δεν είναι τέλειος ο κόσμος.

Πάντως έχω κουραστεί από αυτή την κατάσταση όσο δεν πάει άλλο. Μάλλον θα τα αφήσω για λίγες μέρες, να ξεκουραστώ και γω, γιατί θα ρθει Σεπτέμβριος και θα ξεπατωθώ πάλι μπροστά σε ένα monitor, και δεν θα έχω ξεκουραστεί απ'το καλοκαίρι καθόλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Για πες μας λοιπόν, όταν ο Θεός έπλασε τον κόσμο, την πρώτη ημέρα, σε ποιον πλανήτη (γη) είχε αράξει και ποιον ήλιο (φως) έβλεπε;;;
Όχι τίποτα άλλο αλλά, μιας που μας έχεις πρήξει με το 24ωρο, πιστεύω να ξέρεις ότι η διάρκεια της ημέρας και της νύχτας (όπως και του έτους) διαφέρει από πλανήτη σε πλανήτη, έτσι;;

Για συμβουλέψου λοιπόν τη Βίβλο και διαφώτισε και εμάς;;

****Στην ερώτησή μου μπορεί να απαντήσει και ο Γηγενής, αν θέλει φυσικά>>

συμφωνα με την βιβλο το ιερο σας αλαθαστο βιβλιο ηπαρχει μονο η γη
τα αστρα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο φωτεινα σημεια στον ουρανο που βοηθανε τον ανθρωπο να μετρα τα χρονια
η κατασκευη του ηλιου του μεγαλυτερου σωματος απο οσα ειναι στο ουρανιο στερεωμα (συμφωνα παντα με την βιβλο)
και της σεληνης που ειναι το αμεσως επομενο σε μεγεθος(συμφωνα με τη νβιβλο)φτιαχτικαν την τεταρτη μερα της δημιουργιας
αρα ο γιαχβε εκατσε στην γη μας αφου δεν υπαρχει αλλος πλανητης(συμφωνα με την βιβλο)
τωρα ποιο φως εβλεπε αυτο ηταν ενα αχνο φως το οποιο μπορουμε να το παρομοιασουμε με το φως που εχει καποιο νεφελωμα(συμφωνα με την βιβλο)


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 09/08/2005 00:28:05

Edited by - gigenis on 09/08/2005 00:29:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο 'πα μιά και στο 'παααααααααααααα δύο...
Στο 'πααααα χίλιες δέεεεκα δύο....
Αν μιλάω στα ντουβάρια, έχει καλώς.

Ελπίζω να βλέπετε αρκετοί πως ενώ έχω να ασχοληθώ μαζί του 2-3 μέρες αυτός μπήκε, έστειλε 2 μηνύματα όλα κι όλα και τα 2 είχαν ως αποδέκτη εμένα...
Μήπως κάποιος είναι ερωτευμένος μαζί μου και δεν το έχω καταλάβει....?
Τι να πώ?
Το να λές και να ξαναλές σε κάποιον πως απαξιείς να κάνεις διάλογο μαζί του για τον Α ή το Β λόγο κι αυτός να συνεχίζει να σε τριβελίζει, δείχνει πως το άτομο αυτό ή δε γνωρίζει Ελληνικά, που δεν το πιστεύω, ή έχει πρόβλημα κατανόησης, που για αυτό θα αποφανθεί η Επιστήμη.

quote:
Όχι. Αυτό που είπα είναι ότι θα πρέπει να έχει από 127 και πάνω IQ (διευκρινίζω IQ >= 127 "μεγαλύτερο ή ίσο") και καλά είπα, γιατί με ανθρώπους που έχουν χαμηλότερο IQ από εμένα εγώ δεν θέλω να μπαίνω σε αντιπαραθέσεις. Το θεωρώ βασική αρχή μου, και πίστεψέ με καλά κάνω. Είναι το πιο τίμιο που μπορώ να κάνω.

WWalker, λές να μην είναι τόσο κακή η θεωρία σου...?
Βλέπω άμεση εφαρμογή εκ μέρους μου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker, μιάς κι οι 2 μας, αν κι εσύ πιστεύεις στο Θεό κι εγώ όχι και διαφέρουμε σε αυτό, έχουμε πιστεύω ένα καλό επίπεδο διαλόγου κι επικοινωνίας, πως το καταλαβαίνεις το κόλλημα κάποιου να με παίρνει κατά πόδας και να με ζαλίζει ενώ του έχω πεί ξεκάθαρα οτι απαξιώ να κάνω διάλογο μαζί του...?
Και το επιθετικό του στύλ δεν δείχνει κακή βούληση ενώ δεν ασχολούμαι καν μαζί του?
Τι να κάνω μετά κι εγώ ο άμοιρος?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα να δεις που λέει τέτοια πράγματα η Βίβλος και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Βρε Γηγενή, μπας και χρησιμοποιείς καμιά Βίβλο εκδόσεων Σβάμπε;;; εκτός και έχεις κάνει και μια νεώτερη έκδοση δική σου;;;
****Αν τον ήλιο τον έκανε την τέταρτη ημέρα, τότε το φως που αναφέρει την πρώτη ημέρα, μάλλον θα πρόκειται για καμιά λάμπα πετρελαίου που τη χρησιμοποίησε για να βλέπει ο δόλιος ε;; έτσι τα γράφει η βίβλος σου;;


Ομολογουμένως, η απάντηση του Dying_Incubus είναι πλήρης στοιχείων και με κάλυψε απόλυτα, όπως άλλωστε το συνηθίζει στις απαντήσεις του!!

Άντε καληνύχτα, συνεχίστε τον ύπνο σας, θα σας ξυπνήσω να αλλάξετε πλευρό!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέ παιδιά, γιατί θεωρώ πολύ άθλιο το να κάνει κάποιος προπαγάνδα εδώ μέσα επειδή τον έχουν βάλει ενδεχομένως κάποιοι άλλοι....?
Ενώ όλα είναι ήρεμα κι ok να προσπαθεί να βάλει διχόνοια...?
Μόνο σε εμένα κάνει εντύπωση αυτό?
Τέλος πάντων!
Καληνύχτα σε όλους σας!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Εγώ μάλλον επέλεξα τον Χριστιανισμό επειδή αυτός με μεγάλωσε και με διαμόρφωσε. Όπως σου είπα παλαιότερα, μάλλον αν είχα γεννηθεί σε άλλη χώρα, θα επέλεγα να ακολουθώ την επίσημη θρησκεία της χώρας (εκτός βέβαια και αν η χώρα είναι αθειστική όπως η παλιές σοβιετικές δημοκρατίες, οπότε θα επέλεγα με βάση τις ρίζες μου).»

Σε συγχαίρω αγαπητέ για την ομολογουμένος ειλικρινή σου απάντηση! Μακάρι, να είχανε και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα αυτό το θάρρος, να παραδεχθούνε ότι τελικά έγιναν αυτό που τους είπανε από μικρά παιδιά ότι είναι σωστό και «αληθινό».

Βλέπεις, η συνήθεια και η παράδοση ομοιάζουνε εκπληκτικά.

Οι άνθρωποι είναι τόσο χριστιανοί βιωματικά, όσο και οι μουσουλμάνοι των εύπορων περιοχών της Κωνσταντινούπολης σήμερα. Και οι μεν και οι δε, μιας και απολαμβάνουνε μια Α ποιότητα ζωής και έχουνε την επιλογή στην γνώση και την ιστορική ανάγνωση, είναι από συνήθεια «πιστοί» ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ.

Και όπως λες και εσύ, το πιο πιθανό είναι ότι εάν είχες γεννηθεί σε μια άλλη χώρα, τότε μάλλον θα ακολουθούσες τις εκάστοτε τοπικές συνήθειες και παραδόσεις. Έτσι, θα είχαμε έναν εξίσου «πιστό» μουσουλμάνο σήμερα, όπως και πιθανότατα έναν εξίσου θερμό Βουδιστή στην θέση ενός «Απολογητή» για παράδειγμα.

Αυτά, καλά θα κάνει να τα ακούει και ο φίλτατος Ψηλός. Έτσι, για να ακούει και πως το βλέπει ένας αντικειμενικά σκεπτόμενος πιστός το όλο θέμα………

Και πάλι, εύγε για την ειλικρίνεια σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 00:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, προς όλους πλην του Dying_Incubus (καλά βρε, μη βαράς)

Βρήκα κάτι το ωραίο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

"Η Δαρβίνεια θρησκεία

Ένας Κινέζος παλαιοντολόγος καθηγητής διδάσκει σε διαλέξεις του ανά τον κόσμο ότι τα σύγχρονα ευρήματα μεταξύ των απολιθωμάτων έρχονται σε αντίθεση με την Δαρβίνεια θεωρία της εξέλιξης των ειδών. Ο λόγος είναι ότι οι βασικές κατηγορίες ζώων εμφανίζονται, ως απολιθώματα στους βράχους, ξαφνικά και σε μία σχετικά σύντομη χρονική περίοδο, αντί να εξελίσσονται προοδευτικά από ένα κοινό πρόγονο, όπως ισχυρίζεται η Δαρβίνεια θεωρία. Όταν τα συμπεράσματα του Κινέζου καθηγητή αναστατώνουν τους θιασώτες της Θεωρίας της Εξέλιξης στην Αμερική, αυτός ανταπαντά, σε τόνο ελαφρά ειρωνικό: «Στην Κίνα μπορούμε να αμφισβητούμε τον Δαρβίνο αλλά ποτέ την κυβέρνηση. Στην Αμερική, μπορείτε να αμφισβητείτε την κυβέρνηση, αλλά ποτέ τον Δαρβίνο».


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Βρε Γηγενή, μπας και χρησιμοποιείς καμιά Βίβλο εκδόσεων Σβάμπε;;;»

Ε, από τις τόσες και τόσες εκδόσεις που’χει πια αυτός ο χριστιανισμός (κάτι εκατοντάδες τον αριθμό!), επόμενο είναι να διατρέχει κίνδυνο κανείς να μπερδέψει και τα μπούτια του φίλτατε!!

Αλλά μιας και με έχεις αναγάγει σε……εκδότη (!), άντε να σου κάνω το χατίρι και να ξανα-δημοσιεύσω τις ΣΩΣΤΕΣ δέκα εντολές!!

Ας δώσουμε λοιπόν τις «ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ» της ορθοφροσύνης.

1) ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ: Πολύ κακή ιδέα. Ας μην απευθυνθούμε ξανά στα παιδιά μας λέγοντας ότι γεννήθηκαν κακά και ας τα διαβεβαιώσουμε αντίθετα ότι είναι από τη φύση τους καλά και αναμάρτητα.

2) Η ΒΙΒΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ: Γελοία ιδέα.

3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΟ: Προφανής ανοησία.

4) Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΕΩΣ ΚΑΙ Η ΣΑΡΚΙΚΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ: Τρομακτικές ιδέες που οφείλουμε να αποφεύγουμε καν να σχολιάζουμε.

5) Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΣΟΥΜΕ: Ενόψει των θαυμάτων της φύσης και των άπειρων δώρων και χαρών που μα παρέχει, μια τέτοια ιδέα δείχνει αγνωμοσύνη και ευνουχισμένο πνεύμα.

6) ΑΙΩΝΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΗ: Φρικτή, τερατώδης, εξαιρετικά κακή ιδέα για την πνευματική υγεία των ανθρώπων.

7) O ΘΕΟΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ: Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τι είδους Θεός είναι ετούτος?

8) ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ: Αν το πιστεύουμε αυτό, τότε μάλλον μισούμε τον ίδιο τον εαυτό μας.

9) O ΑΝΔΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ: Την ιδέα αυτή μπορεί να την σκέφτηκε ένας άνδρας που μάλλον δεν είχε ποτέ μητέρα.

10) Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ-ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ: Αυτή είναι μια από τις χειρότερες ιδέες που διατυπώθηκαν ποτέ στην ανθρωπότητα, διότι χρησιμοποιείται κατά το δοκούν για να δικαιολογήσει ένα ολόκληρο οικοδόμημα μισαλλόδοξων και ρατσιστικών ιδεών.

Λίγα βέβαια για το σύνολο των κακοδοξιών της θρησκείας, αλλά είναι μια πρόταση ενός……εκδότη!!!!

Shalom!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τότε βρε Σβάμπε, εξήγησέ μου σε παρακαλώ, εσύ και οι άλλοι εδώ μέσα, που στην ευχή γεννηθήκατε και πολεμάτε το Χριστιανισμό;;

Γιατί δεν είστε λοιπόν βιωματικώς ή κατά συνήθεια ή κατά παράδοση ή κατά πιπίλισμα Χριστιανοί και του τη μπήχνετε του Χριστιανσιμού;;;
Ή μήπως όλα αυτά που λες ισχύουν για την αδελφή μου και όχι για την αδελφή σου;;


****Δεν χάνεις ευκαιρία παραχαράκτη έ παραχαράκτη!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η παλια διαθηκη που εχω ειναι της εκδοτικης εταιριας ελληνικη βιβλικη εταιρια εδρευει στην εμμ. μπενακη 50 αθηνα
εχει εγκριση με αριθμο πρωτ. 772

ακομη εγκριση απο την ιερα συνοδο της εκκλησιας της ελλαδος
με αριθμο πρωτ.1492 αριθμο διεκπερεωσης 565

συνοδικη αποφασει ληφθησει εν τη συνεδρεια της διρκους ιερας συνοδου της 8ης οδευοντος μηνος μαιου ε.ε. και εις απαντησιν του απο 4ης μαρτιου παριππευσαντος ετους υμετερου εγγραφου περι της παρα της καθ υμας βιβλικης εταιριας εκδιδομενης μεταφρασεως εις την νεοελληνικην του κειμενου της π.δ. εχοντες υπ οψει τας απο την 3ης φεβρ. ε.ε. αποψεις της επι τουτο συσταθεισης συνοδικης επιτροπης υπο τον σεβασμιτατον μητρ. πατρων κ. νικοδημο αφ ενος και εκτιμωντες εφ ετερου κατ αξιαν την προσπαθειαν και το εργο δια την προσεγγισιντου αναγνωστου προς το ιερον κειμενον της π.δ. συχαιρομεν υμιν και πασι τοις κεκοπιακωσι ελλογιμωτατοις κ.κ.καθηγηταις και εκλεκτοις συνεργαταις της υφ υμας εταιριας και επευλογουντες την γενομενην προσπαθειαν προσδοκωμεν οτι η εν μεταφρασει εκδοσις των βιβλιων της π.δ. θελει καταστη χρησιμος και οφελιμος προς τον καταρτισμον των αγιων εις εργον διακονιας εις οικοδομην του σωματος του χριστου
επι δε τουτοιςκατασπαζομενοι την υμετεραν σεβασμιοτητα εν κυριω διατελουμεν μετα αγαπης
ο αθηνων σεραφειμ προεδρος
ο αρχιγραματευς διαυλειας δαμασκηνος

σου κανει;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Τότε βρε Σβάμπε, εξήγησέ μου σε παρακαλώ, εσύ και οι άλλοι εδώ μέσα, που στην ευχή γεννηθήκατε και πολεμάτε το Χριστιανισμό;;»

Ορίστε?? Τελικά, αυτό κατάλαβες φίλτατε?

ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι αποδέχομαι τις σχολαστικές σας ακρότητες ως «χριστιανούς»? ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα με τις μεταφυσικές ανησυχίες των ανθρώπων?

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην εκμετάλλευση σας, στην διαφημιστική σας καμπάνια περί «μιας και μοναδικής οδού σωτηρίας», και σε όλα τα άλλα μισαλλόδοξα και σκοταδιστικά κληρονομήματα που σας ακολουθούνε από τα δυσώδη υπόγεια της πολιτικής συναλλαγής που πάντοτε επιδιώκατε αλλά και προέρχεστε.

Απλό δεν είναι?

Ψηλός:
«Γιατί δεν είστε λοιπόν βιωματικώς ή κατά συνήθεια ή κατά παράδοση ή κατά πιπίλισμα Χριστιανοί και του τη μπήχνετε του Χριστιανσιμού;;;»

Διότι πολύ απλά, ΕΤΣΙ ΕΤΥΧΕ. Διότι κάποια στιγμή, από κάπου «έσπασε» το περίβλημα που απλώνετε γύρω στους πιστούς και φάνηκε το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο.

Όλα τα υπόλοιπα είναι έργο της έρευνας, της ανάγνωσης, της γόνιμης αντιπαράθεσης (πολύ πριν το internet) καθώς και του έντονου προβληματισμού. Σκέψου φίλτατε ότι κάποτε, υπήρξα πολύ κοντά στην εκκλησία και τα μυστήρια της, τόσο στο εξωτερικό αλλά όσο και στην Ελλάδα.

Κάπου, είναι και θέμα χρόνου για ορισμένους. Ο κόσμος σήμερα έχει άλλα πολλά προβλήματα, και έτσι δεν ασχολείται και πολύ. Πράγμα που εξυπηρετεί ιδιαιτέρως και το παπαδαριό…….

Ψηλός:
«Δεν χάνεις ευκαιρία παραχαράκτη έ παραχαράκτη!!!»

Άντε, άντε μην κολάζεσαι!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
ε τότε θα φταίνε τα γυαλιά σου ή αν δεν φοράς γυαλιά τότε θα φταίει το φως στο δωμάτιο όπου διαβάζεις τη Βίβλο. Δεν εξηγείται αλλιώς η παρανόησή σου αυτή

Σβάμπε,

quote:
Το πρόβλημα εντοπίζεται στην εκμετάλλευση σας, στην διαφημιστική σας καμπάνια περί «μιας και μοναδικής οδού σωτηρίας», και σε όλα τα άλλα μισαλλόδοξα και σκοταδιστικά κληρονομήματα που σας ακολουθούνε από τα δυσώδη υπόγεια της πολιτικής συναλλαγής που πάντοτε επιδιώκατε αλλά και προέρχεστε.

Καλά, εδώ έγραψες, που τις βρήκες αυτές τις λέξεις βρε;;;
Θα το σώσω κάπου για να το έχω ως μοντέλο αν καμιά φορά χρειαστεί, φτάνει να αλλάξω λίγο τη σειρά και θα σου το ξαναπλασάρω

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Καλά, εδώ έγραψες, που τις βρήκες αυτές τις λέξεις βρε;;;»

Σου άρεσαν?? Απλά πράγματα φίλτατε, τις «μικρές ώρες» σκέφτομαι πιο…..ήρεμα!!

Ψηλός:
«Θα το σώσω κάπου για να το έχω ως μοντέλο αν καμιά φορά χρειαστεί, φτάνει να αλλάξω λίγο τη σειρά και θα σου το ξαναπλασάρω»

Μπα, δεν αξίζει τον κόπο. Στην διάρκεια, μάλλον θα βρεις καλύτερα!

Κατά τα άλλα, τι θέλεις μωρέ τέτοια ώρα καλοκαιριάτικα και σκανδαλίζεσαι?

Ξέρεις, ΚΑΙ η σκέψεις είναι αμαρτίες…….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρανοικος εισαι εσυ ρε καραγκιοζη
για βρες εσυ καμια π.δ. που να γραφει κατι αλλο απο αυτα που σου εγραψα καταβλακα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 01:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ, ωπ, βλέπω….μποφόρ!!!

Ειρήνη υμίν!

Άντε καληνύχτα σας και σε όσους συνεχίσουνε…..καλό κουράγιο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 03:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή μη συγχίζεσαι!!
Θα σου πέσουν τα γυαλιά από τα μάτια, διαβάζεις που διαβάζεις στραβά, μην έχουμε και χειρότερα.

Τέτοιες ιδέες έχεις, τέτοια μόρφωση έχεις, τέτοιο μυαλό κουβαλάς .... .τι να πω, αναμενόμενο από την αφεντιά σου!!

Θα ήθελα όμως να ήξερα, ποιος σου μίλησε για ΠΣ και Ιντερνετ και σου έμαθε να πατάς τα γράμματα στο πληκτρολόγιο;;
Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο λέω εγώ καλύτερα;; Ίσως εκεί τα καταφέρεις καλύτερα!!!


****Και προπαντός, μη συγχίζεσαι, δεν σου έμαθαν πως όποιος χάνει την ψυχραιμία του πηγαίνει από την πλευρά του άδικου;;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 03:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή όμως είμαι καλός απόψε, ειδικά με άτομα που χρήζουν ιδιαίτερης φροντίδας, θα σου παραθέσω Γηγενή πώς ξεκινά η ΓΕΝΕΣΙΣ, φυσικά στις κανονικές Βίβλους, δεν ξέρω, είπαμε τώρα, στη δική σου πώς στην ευχή τα έχεις γράψει.

"ΓΕΝΕΣΙΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α¢

1 ΕΝ αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην. 2 η δε γη ην αόρατος και ακατασκεύαστος, και σκότος επάνω της αβύσσου, και πνεύμα Θεού επεφέρετο επάνω του ύδατος. 3 και είπεν ο Θεός· γενηθήτω φως· και εγένετο φως. 4 και είδεν ο Θεός το φως, ότι καλόν· και διεχώρισεν ο Θεός ανά μέσον του φωτός και ανά μέσον του σκότους. 5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως ημέραν και το σκότος εκάλεσε νύκτα. και εγένετο εσπέρα και εγένετο πρωϊ, ημέρα μία.

Λοιπόν αγαπητέ Χατζηδιαβάτη, το φως αυτό, και με βάση το ότι ο ήλιος δημιουργήθηκε την τέταρτη ημέρα, τι φως είναι;;

Και μια που εγώ δεν σεν θεωρώ πανίβλακα αλλά κουτοπόνηρο, δεν περιμένω φυσικά να μου δώσεις και μια σωστή απάντηση, όπως άλλωστε δεν έκανες ποτέ έως τώρα.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 07:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι αποδέχομαι τις σχολαστικές σας ακρότητες ως «χριστιανούς»? ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα με τις μεταφυσικές ανησυχίες των ανθρώπων?

Το πρόβλημα εντοπίζεται στην εκμετάλλευση σας, στην διαφημιστική σας καμπάνια περί «μιας και μοναδικής οδού σωτηρίας», και σε όλα τα άλλα μισαλλόδοξα και σκοταδιστικά κληρονομήματα που σας ακολουθούνε από τα δυσώδη υπόγεια της πολιτικής συναλλαγής που πάντοτε επιδιώκατε αλλά και προέρχεστε.


Βρέ Schwabe, μήπως είσαι κι εσύ Σατανιστής ή Αιρετικός...?
Τι είναι αυτά που λές τώρα?
Είναι κακό πράγμα, πολύ κακό πράγμα να καταλαβαίνεις τα εγκλήματα του παπαδαριού και να καταλαβαίνεις τις βλακείες που προβάλλει αυτή η θρησκεία...
Άσε που είσαι και παραχαράκτης επειδή έχεις εντοπίσει τις ανακρίβειες της Βίβλου κι έχεις εντοπίσει τα εγκλήματα του Χριστιανισμού εις τους αιώνας.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 09:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Γηγενή μη συγχίζεσαι!!
Θα σου πέσουν τα γυαλιά από τα μάτια, διαβάζεις που διαβάζεις στραβά, μην έχουμε και χειρότερα.>>

διαβαζω στραβα;πες μου τι λεει η παλια διαθηκη που εχεις εσυ οτι εφτιαξε ο θεος την τεταρτη μερα περιμενω


<<Τέτοιες ιδέες έχεις, τέτοια μόρφωση έχεις, τέτοιο μυαλό κουβαλάς .... .τι να πω, αναμενόμενο από την αφεντιά σου!!>>


αφου αρχιζεις και αντιλαμβανεσε οτι εκτος του σταυλου σου υπαρχουν και ατομα εξω απο αυτον χαιρομαι

<<Θα ήθελα όμως να ήξερα, ποιος σου μίλησε για ΠΣ και Ιντερνετ και σου έμαθε να πατάς τα γράμματα στο πληκτρολόγιο;;
Δεν ασχολείσαι με τίποτα άλλο λέω εγώ καλύτερα;; Ίσως εκεί τα καταφέρεις καλύτερα!!!>>

το μονο που μπορω να σου πω για τις γνωσεις μου γυρω απο τους η/υ ειναι οτι δεν βραχυκυκλωσα κανενα με αγιασμο γιατι δεν πιστεψα οτι και αυτο οπως και καθε τεχνολογικο μαραφετι ειναι εργο του σατανα που λενε οι προβαταρχες σας


<<****Και προπαντός, μη συγχίζεσαι, δεν σου έμαθαν πως όποιος χάνει την ψυχραιμία του πηγαίνει από την πλευρά του άδικου;;;>>

δεν ξερω αν πηγαινει προς την πλευρα του αδικου αλλα με τις μπαρουφες που λες ειναι αδυνατον να μην συγχιστω

Επειδή όμως είμαι καλός απόψε, ειδικά με άτομα που χρήζουν ιδιαίτερης φροντίδας, θα σου παραθέσω Γηγενή πώς ξεκινά η ΓΕΝΕΣΙΣ, φυσικά στις κανονικές Βίβλους, δεν ξέρω, είπαμε τώρα, στη δική σου πώς στην ευχή τα έχεις γράψει.

"ΓΕΝΕΣΙΣ

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α¢

1 ΕΝ αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην. 2 η δε γη ην αόρατος και ακατασκεύαστος, και σκότος επάνω της αβύσσου, και πνεύμα Θεού επεφέρετο επάνω του ύδατος. 3 και είπεν ο Θεός· γενηθήτω φως· και εγένετο φως. 4 και είδεν ο Θεός το φως, ότι καλόν· και διεχώρισεν ο Θεός ανά μέσον του φωτός και ανά μέσον του σκότους. 5 και εκάλεσεν ο Θεός το φως ημέραν και το σκότος εκάλεσε νύκτα. και εγένετο εσπέρα και εγένετο πρωϊ, ημέρα μία.


τα ιδια γραφει το βιβλιο που εχω για την τεταρη μερα δεν βλεπω αναφορα τι εγινε και αυτο γαργαρα;;;;;

<<Λοιπόν αγαπητέ Χατζηδιαβάτη, το φως αυτό, και με βάση το ότι ο ήλιος δημιουργήθηκε την τέταρτη ημέρα, τι φως είναι;;>>

ρωτα τον προβαταρχη σου προβατοψαροβλακα

<<Και μια που εγώ δεν σεν θεωρώ πανίβλακα>>
ουτε αγω εσενα οι προβαταρχες σου σε θεωρουν κα ιο θεος και ο γιος του

<<αλλά κουτοπόνηρο, δεν περιμένω φυσικά να μου δώσεις και μια σωστή απάντηση, όπως άλλωστε δεν έκανες ποτέ έως τώρα.>>

το ποιος ειναι κουτοπονηρος εχει φανει περιμενω να μου γραψεις τη λεει το βιβλιο σου για την τεταρτη μερα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 09:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πουσε ψηλε τραβα σε αυτη την σελιδα
Τα κείμενα τις Αγίας Γραφής είναι από τον Ορθόδοξο Αρχιμανδρίτη και καθηγητή του Εθνικού Πανεπιστήμιου ΝΕΟΦΥΤΟ ΒΑΜΒΑ

www.greekbiblos.gr

Κεφάλαιο 1ο
1 ΕΝ ΑΡΧΗ ΕΠΟΙΗΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΗΝ

2 Η ΔΕ ΓΗ ΗΤΟ ΑΜΟΡΦΟΣ ΚΑΙ ΕΡΗΜΟΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΑΒΥΣΣΟΥ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΘΕΟΥ ΕΦΕΡΕΤΟ ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ

3 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΦΩΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΦΩΣ

4 ΚΑΙ ΕΙΔΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΟΤΙ ΗΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΕΧΩΡΙΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ

5 ΚΑΙ ΕΚΑΛΕΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ΗΜΕΡΑΝ ΤΟ ΔΕ ΣΚΟΤΟΣ ΕΚΑΛΕΣΕ ΝΥΚΤΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΡΩΙ ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ

6 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΑΝΑΜΕΣΟΝ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣ ΔΙΑΧΩΡΙΖΗ ΥΔΑΤΑ ΑΠΟ ΥΔΑΤΩΝ

7 ΚΑΙ ΕΠΟΙΗΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΕΧΩΡΙΣΕ ΤΑ ΥΔΑΤΑ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΩΘΕΝ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΠΑΝΩΘΕΝ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΟΥΤΩ

8 ΚΑΙ ΕΚΑΛΕΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΟΥΡΑΝΟΝ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΡΩΙ ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ

9 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΣΥΝΑΧΘΩΣΙ ΤΑ ΥΔΑΤΑ ΤΑ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΕΙΣ ΤΟΠΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΦΑΝΗ Η ΞΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΟΥΤΩ

10 ΚΑΙ ΕΚΑΛΕΣΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΞΗΡΑΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΓΜΑ ΤΩΝ ΥΔΑΤΩΝ ΕΚΑΛΕΣΕ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΙ ΗΤΟ ΚΑΛΟΝ

11 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΒΛΑΣΤΗΣΗ Η ΓΗ ΧΛΩΡΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΚΑΜΝΟΝΤΑ ΣΠΟΡΟΝ ΚΑΙ ΔΕΝΔΡΟΝ ΚΑΡΠΙΜΟΝ ΚΑΜΝΟΝ ΚΑΡΠΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΝΑ ΗΝΑΙ ΕΝ ΑΥΤΩ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΟΥΤΩ


12 ΚΑΙ ΕΒΛΑΣΤΗΣΕΝ Η ΓΗ ΧΛΩΡΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΧΟΡΤΟΝ ΚΑΜΝΟΝΤΑ ΣΠΟΡΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝΔΡΟΝ ΚΑΜΝΟΝ ΚΑΡΠΟΝ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΑΥΤΩ ΚΑΤΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΙ ΗΤΟ ΚΑΛΟΝ

13 ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΡΩΙ ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ

14 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΓΕΙΝΩΣΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΕΝ ΤΩ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩΣΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΗΝΑΙ ΔΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΙΑΥΤΟΥΣ

15 ΚΑΙ ΑΣ ΗΝΑΙ ΔΙΑ ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΕΝ ΤΩ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΦΕΓΓΩΣΙΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΟΥΤΩ


16 ΚΑΙ ΕΚΑΜΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΝ ΔΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΝ ΔΙΑ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

17 ΚΑΙ ΕΘΕΣΕΝ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΝ ΤΩ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΦΕΓΓΩΣΙΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ

18 ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΟΥΣΙΑΖΩΣΙΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΝΥΚΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩΣΙ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΟΤΙ ΗΤΟ ΚΑΛΟΝ

19 ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ ΠΡΩΙ ΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy