ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 19:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον Παιδια παρακολουθω το forum αυτο εδω και λιγο καιρο και βρήκα ενδιφέρον τισ τοποθετήσεις σας..... αλλά αρκετά προβλέψημες!! σιγα σιγά θα φτάσουμε όλο και πιο κοντό σ αυτο που εμείς θα λέμε αλήθεια.. υπομονή. χρειάζομαι λίγο χρόνο για να συκγεντρώσω όλο το υλικό που έχω γράψει σε όλες τισ στιγμές που είχα όρεξη για τον Μ.Α. σας καλωσορίζω και σας ζητώ λίγη ακόμα υπομονή για να σας κάνω κάποιες αρκετά ψαγμένες ερωτήσεις..... #1 ..μήπως αντι να ψάχνουμε το γιατί έφτασε ως εκεί ο Μ.Α. πρεπει να ρωτήσουμε το πώς... ήταν μήπως ένας φιλοσοφιμένος πολεμιστής ή ενα αποτέλεσμα μιας επιτυχημένης διδασκαλίας του Αριστ. ?
και αν ήταν τόσο <<Τέλειος>> πως και αφέθηκε στα 33 μόλις χρόνια του??
εκτός απο τον ίδιο ποια αλλα προσωπα που ήταν κοντά του δημιούργησαν το μάλλον του ετσι ώστε εμείς κάτι τύποι μπροστά σε κατι περίεργα για εκείνους αντικήμενα συνομηλούμε μετα απο 2300 !!! περόπου χρόνια.?

αυτά είναι μόνο μια ιδέα απο αυτά που θυμάμαι απο τις σκέψεις μου.. την επόμενη που θα σας γράψω θα προσπαθήσω να είμαι μέσα στο επίκαιρο θέμα σας. μέχρι τότε............. Συνεχίστε αυτο που κάνετε μάκγες.. "what we have been is what we are" Ηφαιστίωνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!σωστος/ηρθε διαβασε ακομη και το συμπερασμα μας...και εκρινε ολα προβλεψιμα...
ε ναι προβλεψιμα ειναι μετα απο δυο χρονια..
αφου ολοι πια κινουνται συμφωνα με οσα ..καποτε τα λεγαμε και μας περναγαν για...τρελους...
εστω.

μου αρεσει να ειμαι προβλεψιμη>>> συνηθως προπορευομαι περι των δυο η τριων ετων>>ποσο προβλεψιμη ειμαι ετσι για σενα;
μου αρεσει "να ειμαι προβλεψιμη" για οσους κρινουν τα γραφομενα μου +των συνταξιδιωτων μου..αλλα δεν βαζουν ενα λιθαρακι στην ουσια του θεματος.
τι να κανω την κριτικη σου;(φιλικα σε ρωτω!)
τι μ'ενδιαφερει η αποψη σου για την δικη μου αν εσυ τη δικη σου δεν μας την..χαριζεις;

εχμ...και κατι αλλο/λες:

quote:
και αν ήταν τόσο <<Τέλειος>> πως και αφέθηκε στα 33 μόλις χρόνια του??

να σου πω...εκεινον που σταυρωθηκε στα 33 τον θυμασαι πως τον λεγανε;

εντελως απλα θα πω...μηπως δεν διαβασες καν το θεμα;..επειδη διαφαινεται παντελως,η πλευση του θεματος.
ενω εσυ αγαπητε απλα κανεις εναν υπαινιγμο για οτθ εμα που....σημερα ανοιξες...

συνεχισε διπλα λοιπον/το θεμα καθως και η αποψη σου ειναι διαμετρικα ...αντιθετη...εξαλλου εδω μιλαμε για τον αλεξανδρο..
και οχι για τον αριστοτελη.

θα ηθελα παραυτα ν'ακουσω την ουσιαστικη σου θεση για το ζητημα που ασχοληθηκαμε.(και τελικα ειμαστε προβλεψημοι//'η ειμαστε επικαιροι;..>>θα σου ω εγω....


καλη συνεχεια//+εμεις: Ναι! θα συνεχισουμε ως εχει.-



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/06/2004 00:45:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνιστώ να δειτε και το πως αντιλαμβάνονται τον ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ οι Ανατολικοί. *

ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΤΜΑ. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPG

Edited by - Labolas Glasya on 17/06/2004 01:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ

Να χαιρετήσω την παρέα σας

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει το ΑΛ. ΕΞ . ΑΝΔΡΟΣ;
Τί είναι αυτό το ΑΛ που προέρχεται απο το ΑΝΔΡΑ;

Είναι όπως λέμε
ΑΛ ΚΑΠΟΝΕ;
ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ;
ΑΛ ΚΑΙΝΤΑ;
ΑΛ ΕΛΑΜΑΙΝ;
ΑΛ ΧΑΛΙΛΙ;


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια χαρα σου και σενα!
να ρωτησω με τη σειρα μου...το διαβασες το τοπικ φιλτατε;
αν οχι θα σε παρακαλουσα....να διατηρησεις την ...αστειοτητα...πριν σκαψεις...και να τρεξεις....πριν ...σε κυνηγησουν.

μολις εγραφα να προσπαθησουμε να ειμαστς καπως στη ροη του θεματος..και να τι ομορφα που συνεννουμαστε με τα νεα μελη..

φοβερο...εμεις ειμασταν εσωψυχα για δεκα τοσες σελιδες...αιωνιες...και τωρα σε μια προσπαθειτε να κανετε τι;

σταματω εδω

+θα ηθελα να σταματησουν οσοι δε εχουν λογο υπαρξης εδω(εννοω δεν εχουν καν διαθεση να βοιωσουν την ατραπο του θεματος)

+επειδη η ελλαδα..οπου κι αν παω..με πληγωνει....:(



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 02:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα, μια απο τα ίδια...
Το διάβασα το θέμα, μια αραβική λέξη και δύο ελληνικές; Γιατί;
Βιασμός;
Υπάρχει ένα όριο, να μην περνάς το όριο. Είναι ΥΒΡΙΣ

Σας χαιρετώ οριστικά.

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 17/06/2004 02:23:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 12:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλ Καπόνε,Αλ Τζαζίρα,Αλ Κάιντα.Χα,ξεχάσαμε τον Αλαντίν,τον Αλ Πατσίνο και τον Αλογοσκούφη.

Άτμα μην τα παίρνεις όλα τόσο σοβαρά.Καταλαβαίνουμε ότι έχεις προσφέρεις αρκετά σε αυτό το θέμα όμως ολίγη ελαφρότητα ποτέ δεν έβλαψε,αντιθέτως αποτελεί το σωστό εφαλτήριο για την επανακίνηση.

ΕΣΥ ξεκίνησες το θέμα όμως όλοι έχουν δικαίωμα να πουν την άποψή τους,είτε πρόκειται για σοφία είτε για μαλακία.

Όσο για τον Labolas τα έχουμε πει για αυτόν,ανίατη η ασθένειά του.

Έχω πάντως την αίσθηση ότι το Αλ το πήραν οι Ανατολικοί από τους Έλληνες και όχι το αντίστροφο.Εξάλλου,στην Ανατολή οι λαοί θεοποίησαν τον Αλέξανδρο και αυτό φαίνεται από διάφορες πηγές με πρώτο και καλύτερο το Κοράνι.Ακόμα και σήμερα αν πάμε στο Αφγανιστάν,στον Καύκασο και σε άλλα μέρη θα βρούμε ημι-Έλληνες,απογόνους των Μακεδόνων οι οποίοι είναι περήφανοι για την καταγωγή τους από τη σπορά του θεικού Αλεξάνδρου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 19:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη-ε ΑΤΜΑ...

θα ήθελα να με συνχωρέσεις για τα λόγια μου..

ίσως θα σου φανεί περίεργο αυτο που θα σου πώ κάτωθεν αλλά ελπίζω να με καταλάβεις. Εχω διαβάσει όλο το τοπικ σας, όλες τις απόψεις σας και τα λόγια σας. Ναί ,δεν έγραψα τίποτα το οποίο να έχει σχέση με αυτό αλλά το έγραψα για τον λόγο ότι ήθελα να <<εξετάσω>> τον χαρακτήρα σας.. όλων σας!!

Έχω διαβάσει πολλά για τον Μ.Α. και έχω ακούσει τα διπλάσια.!! διάβασα και σε αυτό το φόρουμ λοιπόν αυτά που λέτε εσείς και εδώ και καιρό έβλεπα ότι δεν συνεχίζονταν οι απαντήσεις.. 2.πράγματα πέτυχα : α. Έφερα αυτο το θάμα τα active θέματα και β. κατάλαβα οτι δεν είστε ένα μάτσο ξερόλων που γράφουν ό,τι τους έρθει έτσι για μούρη.

ΥΓ . Γενικώς δεν μου αρέσει να δημοσιεύω τις όποιες απόψεις έχω για το τεράστιο θέμα του Μ.Α. διότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου αντάξιο με όλους εσάς στις γνώσεις.

α... και σε θαυμάζω για την σπουδαία(πραγματικά) απάντηση που μου έδωσες. για ότι θές: snip@in.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 00:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρρωτιεμαι η ψυχη...
α.τι σε παρακινησε να θελεις να εξετασεις το χαρακτηραμας;...
μηπως απλα θα επρεπε να ασχοληθουμε με οσα γραφει ο καθενας...και να καταλαβουμε το νοημα τους...αντι να προσπαθουμε να καταλαβουμε τους χαρακτηρες...που μαλλον μας δινουν αλλα συμπερασματα...;

quote:

Φίλη-ε ΑΤΜΑ...

θα ήθελα να με συνχωρέσεις για τα λόγια μου..

ίσως θα σου φανεί περίεργο αυτο που θα σου πώ κάτωθεν αλλά ελπίζω να με καταλάβεις. Εχω διαβάσει όλο το τοπικ σας, όλες τις απόψεις σας και τα λόγια σας. Ναί ,δεν έγραψα τίποτα το οποίο να έχει σχέση με αυτό αλλά το έγραψα για τον λόγο ότι ήθελα να <<εξετάσω>> τον χαρακτήρα σας.. όλων σας!!



β.γνωριζεις απο τι επηλθε αυτος ο δυισμος.;

quote:

Έχω διαβάσει πολλά για τον Μ.Α. και έχω ακούσει τα διπλάσια.!! διάβασα και σε αυτό το φόρουμ λοιπόν αυτά που λέτε εσείς και εδώ και καιρό έβλεπα ότι δεν συνεχίζονταν οι απαντήσεις.. 2.πράγματα πέτυχα :

α. Έφερα αυτο το θάμα τα active θέματα και

β. κατάλαβα οτι δεν είστε ένα μάτσο ξερόλων που γράφουν ό,τι τους έρθει έτσι για μούρη.



σε συγχωρω επειδη ενοιωσες την αναγκη μου να μιλησω παλι για Εκεινον..
/σε μια απο τις εκφανσεις του..εστω/

(και κατι ακομη σ'ευχαριστω που ΔΕΝ με "εκοψες" στις εξετασεις:)



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 01:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω πάντως την αίσθηση ότι το Αλ το πήραν οι Ανατολικοί από τους Έλληνες και όχι το αντίστροφο.Εξάλλου,στην Ανατολή οι λαοί θεοποίησαν τον Αλέξανδρο και αυτό φαίνεται από διάφορες πηγές με πρώτο και καλύτερο το Κοράνι.Ακόμα και σήμερα αν πάμε στο Αφγανιστάν,στον Καύκασο και σε άλλα μέρη θα βρούμε ημι-Έλληνες,απογόνους των Μακεδόνων οι οποίοι είναι περήφανοι για την καταγωγή τους από τη σπορά του θεικού Αλεξάνδρου.

Κυνικε συμφωνω.

σημειωσε και τουτο:ο Labolas δεν ενοχλει.

Αντιθετα...με πληγωνει να βλεπω Ελληνες να δυσανασχετουν για την ελληνικοτητα τους..ενω η ψυχη τους επελεξε να πεσει...σε τουτη την...πατριδα.
ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΡΝΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.(ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ...)
+ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ.../-Η.

ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ... ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΕΔΩ.....ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΩΣ "ΜΕΡΟΣ*:ΑΠΕΙΡΟΝ'" ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.


(*ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ)

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΠΕΡΙ ΥΒΡΕΩΣ ΙΣΩΣ ΠΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ....
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΝ ΣΥΣΧΕΤΗΣΕΙ ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΩ ΤΟΠΙΚ....(ΩΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ ΜΑΣ...:))ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΣΑ ΚΥΛΗΣΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟΥΤΟ.
ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ..ΧΡΙΕΑΖΕΤΑΙ..ΜΝΗΜΗ(ΜΕ ΤΟΣΗ ΛΗΘΗ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ:)ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΥΒΡΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ ΜΑΣ....

quote:
Το διάβασα το θέμα, μια αραβική λέξη και δύο ελληνικές; Γιατί;
Βιασμός;
Υπάρχει ένα όριο, να μην περνάς το όριο. Είναι ΥΒΡΙΣ

Σας χαιρετώ οριστικά.


ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΣ.

quote:
+θα ηθελα να σταματησουν οσοι δε εχουν λογο υπαρξης εδω(εννοω δεν εχουν καν διαθεση να βοιωσουν την ατραπο του θεματος)

SO...
ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.-

KATI OMOIO ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ "ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ" .-

ΝΕΜΕΡΤΕΣ:

quote:
Αν και το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις, που ομολογώ αδυνατώ να παρακολουθήσω, ελπίζω να σας βοηθήσω με τα γραφόμενά μου από γλωσσολογικής πλευράς (η αγαπημένη μου επιστήμη)!

Το όνομα Αλέξανδρος λοιπόν προέρχεται στην επίσημη ερμηνεία του από το συνθετικό Άλεξ = διώχνω μακρυά και το ουσιαστικό Ανήρ = άνδρας.
Αποτελούσε όνομα-ευχή που έδιναν οι αρχαίοι έλληνες στα παιδιά τους για να μην τους βγουν...κάπως...

Το δε γυναικείο όνομα Αλεξάνδρα ουσιαστικά δεν υφίσταται, μια και είναι αδύνατο να δίνει κάποιος ευχή στην κόρη του να μείνει μακριά από τους άνδρες!


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!
ΟΦΕΙΛΕΙΣ ΠΑΡΑΥΤΑ ΝΑ "ΔΕΙΣ"(ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ+ ΝΑ ΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ..ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ "ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ" ΣΟΥ:ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ..(ΔΗ ΑΠΟΜΕΙΝΑΡΙ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ...ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ)
ΑΣΕ ΠΟΥ "ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΣ" ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ! ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑΝ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ...ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΟΥ ΣΤΑΤΗΛΑΤΗ...ΠΟΥ "ΘΙΓΕΙΣ" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΗΠΙΕΣ ΝΕΡΟ...ΣΤΑΛΑ "ΜΑΚΕΔΟΝΑ" ΔΕΝ ΕΙΧΕ.-
ΛΥΠΑΜΑΙ /ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ -ΙΣΩΣ-ΚΑΝ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ..ΜΕ ΜΙΑΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΟΥ...ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ (ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ ΚΙ ΑΥΤΗ...)ΤΟΥ ΤΥΧΕΡΟΥΛΗ!
ΝΑ'ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΜΟΥ....

ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ...ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΘΗΚΑΤΕ.
:(




ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 09:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπερνώντας τον αλ-εξ-βιασμο που μου τέθηκε στην αρχή θα προσπαθήσω να σας δώσω μια απάντηση .

Ναι είμαι ελληναρας, αν και σε άλλο τόπο με έχουν χαρακτηρίσει χριστιανο, σε άλλο φασίστα, σε άλλο κομουνιστή, σε άλλο φιλονεγρο, σε άλλο αρχαιοπληκτο , σε άλλο σαν διαστρεβλωτη της ιστορίας ,συμμορίτη (ανήκω στην συμμορία των βριλοτζανκιδων )κλπ,κλπ.

Σας ευχαριστώ όλους γενικά που δεν με χαρακτηρίσατε βλάκα, είναι ύψιστη τιμή για μένα.

Μακάρι να μπορούσα και εγώ να μην πω το ίδιο για μερικούς απόεσάς

Ευχαριστώ επίσης την τύχη που επέλεξε να γεννηθώ στην Ελλάδα από ελληνική οικογένεια και τους γονείς μου που μου έδωσαν ή τουλάχιστον προσπάθησαν να μου δώσουν τα εφόδια να αντιμετωπίσω την ζωή και δεν αναγκάστηκα να φτάσω μέχρι την Ινδία να βρω την αλήθεια από έναν γενειοφόρο που την προσφέρει όσο-όσο

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 02:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

εστω .-

(((οσο_οσο)))...
δωσαμε!



ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 01:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Ιδιαιτέρος στους "παλαιούς" πού τόσα κείμενα μας ενώνουν μέσα στα forums του Esoterica.gr
Μα και στους "νέους" που είμαι σίγουρος (όσο μπορώ να είμαι ΦΥΣΙΚΑ) ότι θα έχουν ΚΑΙ εκείνοι πολλά να προσφέρουν και εννοώ να προσφέρουν ΚΕΙΜΕΝΑ και όχι απλά μηνύματα που σκοπό έχουν το "ποιός ΣΤΕΛΝΕΙ τα πιό πολλά"...
Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος, η αιτία που αναφέρω ότι ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΚΕΙΜΕΝΑ, γιατι απο τα λίγα που γνωρίζω, τα μηνύματα ΧΩΡΙΖΟΥΝ τους ανθρώπους, αν και στα κινητά "μας φέρνουν πιό κοντά..."

Είχα πάρα πολύ καιρό να μπω σε παλιά ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ, σχεδόν ΛΑΤΡΕΜΕΝΑ μονοπάτια...
Η απουσία μου ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ, όπως ΟΛΑ όσα έχω πράξει στη μικρή ζωή μου...

Δε μπορώ να κρύψω ότι το παρόν τόπικ, είναι απο τα πλέον αγαπημένα μου, απο τα πρώτα που πειραματίστηκα σε πολλά με τον ΕΣΩ εαυτό μου σε σχέση με τα υπόλοιπα μέλη...

Λυπάμαι όταν βλέπω πως ΔΕΝ ΤΗΡΗΤΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...
Πραγματικά ΛΥΠΑΜΑΙ...

Εχει λεχθεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ αλλά και στη συνέχεια, πώς τα όσα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ και γενικά απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, καλό θα ήταν να λεχθούν (γραφούν) σε κάποιο άλλο θέμα με τίτλο σχετικό με την Ω!Μέγα Ψυχη, τον Αλέξανδρο τον Μακεδόνα, γιό του Φιλίππου και της Ολυμπιάδος, μαθητή του Αριστοτέλους...

Είχαμε ζητλήσει ΕΞ ΑΡΧΗΣ, να μείνουμε σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΕΙΡΜΟΥΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
Θα ήθελα πολύ να ξετυλίξω τα νήματα της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ μου απο μηνύματα των "νέων μελών" στο παρόν τόπικ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ έκανα με τα παλαιότερα και πλέον ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΑ στα εσωτερικά μου μάτια...

Εντυπωσιάστικα (ειληκρινά το λέω) απο τον μέλος Ηφαιστίωνα που μας χαρακτήρησε "ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΥΣ"...
Και δε το λεει για κάποιες "πράξεις" μας (ΠΟΥ ΑΥΤΕΣ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΦΘΟΥΝ) ΑΛΛΑ για τις σκέψεις μας, αυτές που στον θείο κόσμο των ιδεών κατα τον Πλάτωνα, είναι ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΕΣ που γεννούν ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΟΝΤΑ... !!!

Πολύ θα ήθελα λοιπόν αγαπητέ Ηφαιστίωνα να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΕΣΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΑΣ (τους προβλέψιμους) το ξετύλιγμα των ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΚΕΨΕΩΝ & ΙΔΕΩΝ σχετικά με την Ω!Μέγα Ψυχή και ΟΥΧΙ με τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ στρατηλάτη που όλοι μας μάθαμε στα σχολικά βιβλία αρχικά και στη συνέχεια, στα φιλολογικά βιβλία που το μόνο που προσπαθούν (σήμερα) είναι να αποδείξουν ΑΝ ή ΟΧΙ ο Μέγας Αλέξανδρος ΗΤΑΝ "τοιούτος", "κίνεδως" κοινός "αδελφή"...

Να είσαι σίγουρος ότι θα σε ακολουθήσω για να ανακαλύψω (προβλέψιμα ΙΣΩΣ) στοιχεία για το Θεϊκό Εσωτερικό Ταξίδι που καλέιται να φέρει εις πέρας ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...
Πότε;;;
Μα φυσικά ΟΤΑΝ και ΕΦ'ΟΣΟΝ μπορεί να το φέρει εις πέρας...

Εσύ αγαπητέ Τυχερούλη, αναφέρεις ένα "βιασμό"...
Τι ακριβώς είναι που θεωρείς ότι "βιάζεται", ποιόν θεωρέις "βιαστή" και ΠΩΣ το στοιχειοθετής όλα αυτό;;;

Σπεύδω να σου υπενθυμίσω ότι η ΓΛΩΣΣΑ απο τη γραμματολογική σκοπιά, είναι η ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ των ΗΧΩΝ και ο ΗΧΟΣ είναι ο ΛΟΓΟΣ...
Ο Λόγος λοιπόν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΥΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, γι'αυτό άλλωστε ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ ΣΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ αλλά απλά διαφέρουν στα "ονόματα"...
Η Γραφή άλλωστε είναι η ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ εννοιών...

Μήπως λοιπόν και εσυ υπέπεσες στο ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΗΘΕΣ ΣΦΑΛΜΑ των forums του Esoterica.gr, που δεν είναι άλλο παρά απο το να προσεγγίζουμε τα θέματα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ και ουχί ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ όπως άλλωστε επιτάσει και το όνομα του παρόντος διαδυκτικού τόπου...

Ας μην σας κουράσω άλλο...
Πραγματικά θα ήθελα να δώ ΕΝΕΡΓΟ το παρόν θέμα που κατα την ταπεινή άποψη πολλών μελών, έχει καταφέρει να προσεγγίσει τον "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ" εν γένη με αφορμή την Ω!Μέγα Ψυχή, την δική μας Μεγάλη Ψυχή, ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ...

Ζητώ συγγνώμη αν είμαι ΕΚΤΟΣ θέματος ή αν σας χάλασα την ροή...

Πάντα φίλος με όλους
και εραστής της Σοφίας.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 06:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcomeback...Kelsos!!!!!!!!!


Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 00:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου και σε σένα μακρινό, μα τόσο κοντινό σε μένα ΠΝΕΥΜΑ (Spirit)...

Χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ που το πρώτο μέλος που με καλωσορίζει είσαι εσύ και εννοώ το διττό χαρακτήρα του ονόματός σου που μας αποκαλύπτει το φυσικοϋλικό σου πρόσωπο - χαρακτήρα, ΑΛΛΑ μας παραπέμπει (εμάς τους "αιθεροβάμονες του κόσμου τούτου, τους κατοίκους των επέκοινα") και στην ΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑΩΝ και αυτή η ουσία δεν είναι άλλη παρά το ΠΝΕΥΜΑ, ο Θείος Σπινθίρας που εν υπάρχει στα ΠΑΝΤΑ τα ορατά και αόρατα του κόσμου μας (με την αρχαιοελληνική έννοια της λέξης "ΚΟΣΜΟΣ").

Κάτω απο την ψηφιακή σου υπογραφή, έχεις ένα τετράστιχο...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ευρυαλε,βλασταρι των γλαυκομματων,Χαριτων,
αγαπημενε των ωριομαλλων Μουσων,εσενα σε
αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα
βλεφαρα,αναμεσα στ ανθη!
--------------------------------------------------------------------------------


Θα ήθελα αν δε σε ενοχλεί, να το προσαρμόσω στη προσπάθεια του παρόντος τόπικ, στο να αποσυμβολίσει την Ω!Μέγα Ψυχή, την Ψυχή του ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ...

Ξεκινώ ρωτώντας, ποιός είναι ο Ευρύαλος;;;

Ο Ευρύαλος ήταν ένας επιφανής ήρωας, απόγονος των Αργοναυτών...
Ενας εξ αυτών των 50 Αργοναυτών, ήταν και Πηλέας...
Πατέρας του Ομηρικού ήρωα του Ω!Μέγα Αλεξάνδρου, του ΑΧΙΛΛΕΑ...!!!
Δηλαδή θα μπορούσαμε να πούμε ότι ενας εκ των επιφανών ηρώων, απόγονος των Αργοναυτών, θα μπορούσε να ήταν ΚΑΙ ο Αχιλλέας, αυτός που κατα το τετράστιχο αποκαλείται "Ευρύαλος"...!!!

Μα τι σημαίνει το όνομα του τετράστιχου, αυτό του Ευρύαλου;;;
σημαίνει το ΕΥΡΟΣ της ΑΛΣ και Αλς στην αρχαία Ελληνική ονομάζεται η θάλασσα, δηλαδή έχουμε μια ΕΥΡΗ - ΘΑΛΑΣΣΑ, δηλαδή έναν ΩΚΕΑΝΟ...
Αλς όμως σημαίνει και ΚΟΚΚΟΣ ΑΛΑΤΙΟΥ και θυμίζω εδώ το ρητό "Σείς είσθε το ΑΛαΣ της Γής..."
Χμμμμ παράξενο εεε, και όμως ΑΛΗΘΙΝΟ τουλάχιστον απο την δική μου οπτική και την δική μου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ...
Και συνεχίζω...

"Βλαστάρι των γλαυκόματων Χαρίτων..."

Το βλάστάρι είναι το ΓΕΝΝΗΜΑ της μάνας Γής, δηλαδή το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και αυτό "επιβεβαιώνεται" απο το γεγονός ότι το βλαστάρι αυτό ονομάζεται Ευρύαλος, Ευρύ(γι)αλος, κοινός Ωκεανός, απέραντη θάλασσα και στη Μεταφυσική το στοιχείο του νερού ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ στην Υλη, τη μάνα όλων μας...
Και δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό, αλλά και το επόμενο προσδιοριστικό επίθετο, αυτό της "γλαυκομάτας", εκεί μας οδηγεί...

Γλαύκος, σημαίνει ο ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΟΣ, ο απαστράπτων, ο λαμπρός...
Χρωματικά ΟΜΩΣ μας παραπέμπει ΚΑΙ ΠΑΛΙ σε κάτι που έχει να κάνει με την ΥΛΗ και με το "πάντρεμάτης" με το ΠΝΕΥΜΑ...!!!
Γλαύκος είναι ο ωχροΠΡΑΣΙΝΟΣ, ο κυανοΠΡΑΣΙΝΟΣ, ο ΚΥΑΝΟΦΑΙΝΟΣ...
Το πράσινο ΚΑΙ αυτό στη Μεταφυσική συμβολίζει την ΥΛΗ ενώ το κυανό (γαλαζιο) συμβολίζει το ΠΝΕΥΜΑ...

Πώς θα μπορούσε όμως αγαπητοί μου να είναι αλλιώς τα πράγματα, αφού όλα αυτά είναι προσδιοριστικά επίθετα των Χαρίτων, που ήταν ΤΡΕΙΣ τον αριθμό, η Αγλαϊα, η Ευροσύνη και η Θάλεια και ήταν οι θεές που έφερναν τη χαρά και τη νίκη στους θνητούς ανθρώπους...!!!
Να γιατί μίλησα μια "ΠΑΝΤΡΕΜΑ" της ΥΛΗΣ με το ΠΝΕΥΜΑ...
Το "ΠΑΝΤΡΕΜΑ" του Ανθρώπου με το Θεό...

"Αγαπημενε των ωραιομαλλων Μουσων..."

Μα φυσικά και είναι ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ των ωραιόμαλλων Μουσών, που ήταν ΕΝΝΕΑ τον αριθμό και που στο σύνολό τους παρουσιάζουν την ΠΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, την ΠΑΝ ΣΟΦΙΑ, γιατί ποιόν θα μπορούσαν οι Μούσες να ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ, παρά εκείνον που μπορεί να τις "κερδίσει", να τις "χωρέσει" ΟΛΕΣ, δηλαδή Εκείνον που τους έχει ΑΦΙΕΡΩΘΕΙ...

"Εσενα σε αναστησε η Κυπριδα κι η Πειθω με τα τρυφερα βλεφαρα..."

Η Κυπρίδα δεν είναι άλλη παρά η ΑΦΡΟΔΙΤΗ, η θεά της ΟΜΟΡΦΙΑΣ και του ΚΑΛΟΥΣ...
Ποιά ομορφιά όμως και ποιό κάλος;;;
Το ΕΞΩτερικό που έρχεται και παρέχεται με τα χρόνια ή το ΕΣΩτερικό που απο γενέσεως υπήρχε υπάρχει και θα συνεχίσει ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ να υπάρχει;;;
Η Πάνδημος ή η Ουράνια Αφροδίτη;;;
Ποιά έχει τη ΔΥΝΑΜΗ να ΑΝΑΣΤΕΝΕΙ;;;
Να φέρνει δηλαδή απο το κόσμο των ΝΕΚΡΩΝ πίσω τον ήρωα;;;

Μα φυσικά η ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ, γιατί Εκείνη, η ΜΙΑ δεν ασχολείτε με τα φθαρτά, αλλά με τα ΟΥΡΑΝΙΑ και τα ΑΙΩΝΙΑ...
Και αυτό γιατί η Πειθώ με τα τρυφερά βλέφαρα (ΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ μιάς και ΜΟΝΟ με τα μάτια κλειστά μπορεί κάποιος να παρατηρήσει τα βλέφαρα), η Ωκεανίδα θεά της Πειθούς και της Ευγλωττίας, είναι που βοηθά την Αφροδίτη να ΑΝΑΣΤΗΣΕΙ τον ήρωα, το βλαστάρι των ακτινοβόλων Χαρίτων...

"Αναμεσα στ ανθη..."

Και η ΑΝΑΣΤΑΣΗ τελείτε ΠΑΝΤΑ ανάμεσα στα ΑΝΘΗ, στα βλαστάρια της μάνας Γής, σε εκείνα που η ΡΙΖΑ είναι μέσα στην ΥΛΗ βουτηγμένη, ΑΛΛΑ που ο ΑΝΘΟΣ, καταφέρνει να ΑΝΤΕΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ, το σύμβολο του ΦΩΤΟΣ, του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ μέσα στο Φυσικοϋλικό Κόσμο...

Σας κούρασα όμως μάλλον...
Συνοψίζω λοιπόν τον αποσυμβολισμό του τετράστιχου ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ του Ω!Μέγα Αλέξανδρου, της Ω!Μέγας Ψυχής...

Ο Ηρωας (Ευρύαλος) είναι ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...
Που όταν καταφέρει και "γεννηθεί άνωθεν", δηλαδή να είναι γόνος των Χαρίτων, τότε και πάλι η ΛΑΜΨΗ που έχει το ακτινοβόλο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ σώμα μας θα φωτίσει τα πάντα γύρο του και θα καταστεί ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ της ΠΑΝ ΣΟΦΙΑΣ, μετέχοντας ο ΙΔΙΟΣ σε αυτό που αποκαλούμε "Ωκεανό Γνώσης & Σοφίας"...
Και αυτό θα γίνει όταν η ΟΥΡΑΝΙΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ θα μας ΑΝΑΣΤΗΣΕΙ ΕΚ ΝΕΚΡΩΝ, χάρις στα κλειστά ΜΑΣ μάτια στις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ (που εξέχουσα αίσθηση είναι η όραση)...
Η τέλεση του ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ θα τελεστεί ανάμεσα στα ΑΝΘΗ, απο τα οποία οι θεοί έχουν το ΝΕΚΤΑΡ και την ΑΜΒΡΟΣΙΑ...
Τότε ΟΜΩΣ θα είμαστε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΕΟΙ, η ορθότερα...
Μέρος ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΠΙΑ της Θείας και Ιερής ΜΟΝΑΔΟΣ...

Ειληκρινά απο τα βάθη της Ψυχής μου σε ευχαριστώ που ΕΣΥ Spirit (ΠΝΕΥΜΑ) με καλοσόρισες...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Edited by - Kelsos on 17/07/2004 01:02:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 01:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ναι τωρα σε αναγνωριζω....
εισαι παλι εδω:)

--- τι ομορφο...αληθεια:)παρουσιαστηκε το πνευμα εντος...
+ ειχα την χαρα να επι-ζησω + να το δω!


Ω!μεγα Αλεξανδρε!


---τελικα καθε θεμα~τοπικ εχει τους ηρωες της αρκανας του...---
Αγαπημενε φιλε, ποτε κανεις δεν βαρεθηκε "τετοια ροη λογου"'!
+η γη ποτιστηκε μετα απο τοση πυρκαγια:)...
...χμ... πως προσμενω αυτην την δωδεκατη σελιδα~ισως επειδη σιγουρα ακολουθει μια επομενη δυσβατη.---

Shakti...


H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 10:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημερά μου σε όλους, μα πώς θα μπορούσα να μην απευθυνθώ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΣ σε σένα Ατμα - Shakti;;;
Σε σένα γλυκιά ζωοδότρια...
Σε σένα που ήσουν η εμπνεύστρια ετούτου του μαγικού (κατα κάποιους) και αλλοπαρμένου (κατα άλλους, απ΄όλα έχει ο μπαξές), τόπικ...

Μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι ακόμα δέχομαι e-mail για το παρόν έξοχο θέμα.
Που εσύ μαζί με ορισμένα μέλη των Forums του Esoterica.gr καταφέρατε να έχετε ένα τόπικ, ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟΠΙΚ, που δεν έχουν υπάρξει η γνωστές σε όλους μας κόντρες και τσακωμοί...
Ενα τόπικ που πάρα πολλοί το διαβάζουν και ανακαλύπτουν μέσα απο αυτό μέρη και τμήματα του εαυτού τους...

Καλή σου μέρα λοιπόν αγαπημένη φίλη, συνταξιδιώτησα του ονείρου...
Και το όνειρο, είναι ένα παιδί του Μορφέα...
Και ο Μορφέας δεν είναι άλλος παρά Εκείνος που δίνει ΜΟΡΦΗ, ΣΧΗΜΑ, ΧΩΡΟ, ΧΡΟΝΟ στις ιδέες και τις σκέψεις...
Με άλλα λόγια, ο Μορφέας είναι ο Ελληνας Θεός που στα Σανσκριτικά αντιστειχεί στη Μάγια (Maya) δηλαδή στη μάνα όλων των φυσικοϋλικών πραγμάτων, στη μάνα της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ των 5 αισθήσεων...

Καταλαβένεις τώρα ΚΑΙ εξ ορισμού, το που σε θεωρώ δική μου συνταξιδιώτησα...
Τώρα ΙΣΩΣ να καταλαβένεις ακόμα περισσότερα...

Να γιατί με αναγνώρισες...
Να γιατί με βλέπεις...
Να γιατί τα κομμάτια του δικού σου καθρέπτη, ΙΣΩΣ να ταιριάζουν (ΜΕΡΙΚΟΣ) στο δικό μου και έτσι ο αντικατοπρισμός να γίνεται ΚΟΙΝΟΣ και ΑΝ πούμε Θείος Κοινός, τότε έχουμε την Υψιστη Επικοινωνία...
Την Θεία Κοινωνία με τα ΑΧΡΑΝΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ και την ΕΝΩΣΗ, ΤΑΥΤΙΣΗ με την Ιερή Μονάδα...

Συνέχισε...
Προσώρησε...
Κάθε κίνηση πρός εμπρός, σε φέρνει ακόμα πιό κοντά στο ΣΤΟΧΟ...
Στον στόχο της Aρτέμιδος, της ομογάλακτης ΑΔΕΛΦΗΣ του Απόλλωνος, της Diana, και στα Σανσκριτικά η Diana είναι το 7ο σκαλοπάτι του Γιόγκα...

Αναφέρεις και λές ότι επέζησες...
Μα ποιός μπορεί να σου κάνει "κακό";;;
Αφού εσύ είσαι ΕΚΕΙ και εκείνοι είναι ΕΔΩ;;;
Και αναφέρεις και τη πυρκαγιά...
Μα...

"Δια του Πυρός η Φύση ΑΝΑΓΕΝΝΑΤΕ εξ ολοκλήρου"...
Ι.Ν.R.I.

Θυμάσε;;;
Αν όχι, τότε ΓΝΩΡΙΣΕ...

Καλή και ευλογημένη η Φωτιά και το Πύρ...
Χρήσιμη στον Ανθρωπο...
Εύγε στον Προμηθέα που μας της έφερε...
Μα πιότερα μπράβο, στον Επιμηθέα που κατάφερε να κρατήσει ΜΕΣΑ στο κουτί της Πανδώρας, την ΕΛΠΙΔΑ...
Σε αυτήν τα χρωστάμε ΟΛΑ...
Στην ΕΛΠΙΔΑ, που έρχεται και κουρνιάζει στο κόρφο του καθενός που θέλει να προχωρήσει πρός τα ΕΜΠΡΟΣ...
Σε μάς δηλαδή...
Σε ΟΛΟΥΣ εμάς...

12η σελίδα...
13η σελίδα... Εκεί θα επιτελεσθεί η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ...
Εκεί είναι που εκ της τεφρας μας θα ΑΝΑΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ, σας το ΦΟΙΝΙΚΑ ξανά...

Ελπίζω να είμαι ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ...

Η Ω!Μέγα Ψυχή, είναι μαζί ΜΑΣ...
Μας παρακολουθεί και καταγράφει τις ΑΤΟΜΙΚΕΣ διαδρομές του ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ...
Και όταν θα έρθει η ώρα της ΑΝΑΓΓΕΝΝΗΣΗΣ ΕΚ ΤΩΝ ΑΝΩ, τότε θα στθεί δίπλα ΜΑΣ, στο πλευρό ΜΑΣ και θα συνηγορίσει ΥΠΕΡ ΜΑΣ...
Να είστε σίγουροι αγαπητή μου...

Καλημέρα...
Τα κρύα νερά των Αγ. Αποστόλων με καλούν για να ΕΜΒΑΠΤΙΣΘΩ μέσα σε αυτά...
Μέσα στον Ωκεανό...
Να καταστώ ΙΣΩΣ και εγώ Ευρύαλος...
Το μέλλον ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, θα μας δείξει το δρόμο...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 00:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, συνταξειδιώτισσες και συνταξειδιώτες!

Το σαββατοκύριακο περιελάμβανε την εορτή της Αγ. Μαρίνας...

Ας συνεχίσουμε, λοιπόν, την πορεία την οποία κάθε ΑΛ.ΕΞ.ΑΝΔΡΟΣ Ω!ΜΕΓΑ.Σ οδεύει και ας θυμηθούμε την Αγία εκεί... κατά τη 15η σελίδα...


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 01:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...+η γη ποτιστηκε μετα απο τοση πυρκαγια:)...


---η σπονδη Του ποτισε εναν... κοκκο της ερημου...---
"αντι-στροφως-αν-αλογο" :
---θα επινε ο ιδιος μεταξυ ολων των ανδρων....---

+ μετα απο τουτο το συλλογισμο επεστρεψα να βαψω με λεξεις την εικονα...της ερημου...

θυμασαι; -σε σελιδα παρελθοντος- αναφερθηκαμε στην ερημο...
....<

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/07/2004 02:06:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΙΛΑΝΕ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΣΚΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ(ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ).ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΠΑΡΑΛΗΡΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΑΤΑΛΥΠΤΕΣ ΑΡΑΔΕΣ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ.ΣΟΦΙΕΣ ΑΙΩΝΩΝ ΚΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΡΑΦΟΝΤΑ ΣΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΤΟΥ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΕΛΣΟ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΛΟΓΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 17:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
~~ΚΙ ΑΛΛΗ ΑΣΕΒΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ//ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ/ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ..ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ~

ΚΑΛΩΣΗΛΘΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ..

+ΜΙΑΝ ΑΠΟΡΙΑ:"ΚΑΤΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ +ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΝΤΡΟΥΣ ΤΟΥ...ΑΝΤΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ// ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ

...

quote:
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΑΤΑΛΥΠΤΕΣ ΑΡΑΔΕΣ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟΜΙΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ

>>ΑΥΤΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΣ.-


H Ελλας
προοριζεται
να ζησει
+
θα ζησει!

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/07/2004 17:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 15:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑ ΜΕ ΑΣΕΒΕΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΤΜΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΣΦΑΙΡΙΚΑ.ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ, ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!ΓΙΑΥΤΟ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗΚΑ ΛΙΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.ΜΙΛΑΜΕ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΕΙΝΟΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΑ ΑΔΥΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ.ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΑΥΘΕΝΤΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΤΥΧΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΠΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 140 ΒΙΒΛΙΑ.ΠΩΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΕΚΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ 3-5% ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:ΗΤΑΝ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!(ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ).ΟΤΙ ΚΑΤΕΙΧΕ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΠΟΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΟΣΜΟΥ.ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ!ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΔΙΟΦΥΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΟΥΝ ΣΦΑΓΕΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥΣ.ΣΚΟΤΩΝΕ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕ ΜΑΧΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΠΤΟ,ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΤΕ.ΑΝ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΓΡΑΝΙΚΟ ΠΟΤΑΜΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΕΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΞΥΣΤΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΕΝΑ ΞΕΡΟΠΟΤΑΜΟ.ΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΣΕΡ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ 15 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΣΧΑ Ο ΧΙΤΛΕΡ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΓΛΙΤΩΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΦΑΓΕΑΣ.
ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΖΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΙΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΓΙΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΦΟΡΟΥΜ.
ΣΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ ΠΑΙΔΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 03:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχμ..ασεβεια ειναι και η παρεκτροπη καμμια φορα..:)
εστω θα σου εξηγησω εγω ως συντονιστρια του θεματος αυτου/και θα σε προετρεπα να δαβασεις ολο το τοπικ για να μην περιπεφτεις σε συμπερασματα υποκειμενικα..
κοιτα πως εχουν τα πργτ:
λες:
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.

ΝΑΙ.
ΓΙΑΤΙ;
ΕΠΕΙΔΗ ...
ΤΟ ΛΕΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΟΥ ΚΑΛΟ ΜΟΥ..:)


quote:
ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΑΠΟΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΚΟΣΜΟΥ.ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ!ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΔΙΟΦΥΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ.ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΟΥΝ ΣΦΑΓΕΑ ΕΠΡΕΠΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥΣ.ΣΚΟΤΩΝΕ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕ ΜΑΧΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΜΠΤΟ,ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΤΕ.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ/ΤΟ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΗΤΑΝ ΥΙΟΣ ΙΕΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΚΑΒΕΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ..ΤΟΥ ΔΙΑ ΣΑΡΚΩΘΕΝΤΑ ΣΕ ΦΙΔΙ (ΚΑΤΟΠΙΝ Η ΙΕΡΕΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ..-ΚΟΥΤΣΟΣ...ΘΥΜΑΣΑΙ..;)
(ΘΥΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ "ΤΡΙΓΩΝΟ" ΜΥΘΟ :ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΡΗΣ-ΗΦΑΙΣΤΟΣ; ....)
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΙΗΣΟΥΣ;
ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΥΙΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΝΤΑΣ "ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ"
ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ//

ΚΑΤ'ΕΜΕ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΝΤΑΣ ΠΑΝΑΣ Ο 13ΟΣ ΘΕΟΣ..
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΤΟΤΕ ΤΙΘΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ//ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ...

quote:
ΣΚΟΤΩΝΕ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕ ΜΑΧΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΠΑΡΑΤΣΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ..ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΚΑΛΟΠ...
ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΑΡΧΑΙΟ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟ/ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΒΕΙΑ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΥΙΟΣ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΤΙΟΤΕΡΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΕ...
ΕΠΟΝΤΑΙ...

ΚΑΘΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ.

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΦΡΑΓΙΣΕ ΤΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΦΡΑΓΗΣΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ...ΚΑΙ ΕΠΟΝΤΑΙ...Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΡΑΚΤΑΛ ΥΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ/ΙΣΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΟΜΗ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΝΕ Α ΛΑΥΣΙΔΑ ΕΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ...ΜΑ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ....ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ..

ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ...ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
ΛΑΘΟΣ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑΙ.
ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΑΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ/ΙΣΩΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗΚΕΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ..:)
ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΤΡΑΠΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΙΧΑΣΜΟΥ .....ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ...ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΙΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΑΝΓΚ..//ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΑΡΡΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑ..ΣΚΕΨΟΥ..
ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΝΤΡΟΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.
(ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ/Η ΨΥΧΗ ΦΥΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ..:)

ΕΣΤΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΩΣΤΑ//ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΕ Η ΕΚΔΗΛΩΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ..
ΣΥΓΚΙΝΩΝΤΑΣ ΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΔΥΟ (ιησους αλεξανδρος)
ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΣΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ..ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ...(ΔΙΑΜΕΡΙΚΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ/ΟΧΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ)
ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ -ΕΝΤΕΛΩΣ-ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ(ΑΦΥΠΝΙΣΜΕΝΟ Η ΟΧΙ)

ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ....ΛΑΜΑΒΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ..(ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΥΤΟ :)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...:)


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχμ..ασεβεια ειναι και η παρεκτροπη καμμια φορα..:)


Εγώ θα το πάω αλλού .
Ξεκίνησε ένα θέμα που θεώρησε τον μεγαλύτερο των Ελλήνων ισότιμο και ισάξιο με ένα ξεβράκωτο φακίρη που 'ολο ασέβεια ξεστόμισε κάποιες "σοφίες" στον μεγαλύτερο έμπρακτο φιλόσοφο.
Ένας άθλιος φαρισαίος της απραξίας τόλμησε να μιλήσει στον μεγαλύτερο άνδρα που γέννησε η ανθρωπότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 00:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως τονε κι ας αργησε...:Ρ
τι ψαχνεις σενα ψυχικο τοπικ αγαπητε ταξια οταν δεν μπορεις να αντιληφθεις καν τον ποιητικο λογο..;

ποιος σου ειπε οτι ειναι τοσο στενα α περιθωρια οσο βλασφυμα ομιλεις;
εχεις ποτε σου διαβασει το τοπικ απο την αρχη;
προσπαθησες να δεις περα απο την στειρα σου υποκειμενικοτητα τιαληθεια θελει να πει τω ποιητη;

πως τολμας και μιλας ετσι για τον ιησου;
και ενταξει εσυ δεν εχεις ιερο και οσιο/για να μιλας ετσι/εμεις που σεβομαστε τα οσα πιστευουν οι αλλοι θελεις να σε δεχτουμε με τουτο τον ποταπο τροπο;

λυπαμαι
αλλα στο συνειρμο που εθεσες δεν εχω απαντηση..
καθοτι αν καποιος δεινει ευστοχη ερωτηση εχει και την απαντηση.//εσυ πριν ρωτησεις (εαυτω..) απαντας για ολους.

ευγε.καλυτερα κατηφορησε προς το μοχλο που τα κινει ολα//επειδη τουτο το θεμα πραγματευεται τον εσωελληνα....κατι που για να σου εξηγησω μαλλον θελει χρονο απειρο..και λογο πρηγουμενων προσπαθειων εις ατοπον να κατανοησεις(δεν ηθελες ειπες..αρμονια..)
αστο/δεν θα προσπαθησω.
"εκανα τον κοπο"+σου απαντησα (δεν ειναι ξεφραγο τουτο το πολυτιμο αμπελι) για να σου επιστησω την προσοχη /αν μπορεις ν' ακολουθησεις την αρμονικη ροη οκ!//αν ομως ηρθες να κανεις εδω οτι και εκει κατω../ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ/ΔΩΣΑΜΕ/ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΒΑΦΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ...-
ΑΚΟΥ ΦΑΚΙΡΗΣ....

ΕΧΜ....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΑΚΙΡΗΣ..ΠΑΡΑ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ.
(ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΕΠΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΕΣ..ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ/ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ/ΟΧΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ...)

ΠΑΝΤΩΣ /ΟΝΤΩΣ/ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗ-ΑΡΜΟΝΙΑ//ΕΥΓΕ...:))

ΜΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΜΕΛΗ..:Ρ

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 01:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λυπαμαι
αλλα στο συνειρμο που εθεσες δεν εχω απαντηση..
καθοτι αν καποιος δεινει ευστοχη ερωτηση εχει και την απαντηση.//εσυ πριν ρωτησεις (εαυτω..) απαντας για ολους.

ευγε.καλυτερα κατηφορησε προς το μοχλο που τα κινει ολα//επειδη τουτο το θεμα πραγματευεται τον εσωελληνα....κατι που για να σου εξηγησω μαλλον θελει χρονο απειρο..και λογο πρηγουμενων προσπαθειων εις ατοπον να κατανοησεις(δεν ηθελες ειπες..αρμονια..)
αστο/δεν θα προσπαθησω.
"εκανα τον κοπο"+σου απαντησα (δεν ειναι ξεφραγο τουτο το πολυτιμο αμπελι) για να σου επιστησω την προσοχη /αν μπορεις ν' ακολουθησεις την αρμονικη ροη οκ!//αν ομως ηρθες να κανεις εδω οτι και εκει κατω../ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ/ΔΩΣΑΜΕ/ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΒΑΦΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ...-
ΑΚΟΥ ΦΑΚΙΡΗΣ....

ΕΧΜ....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΑΚΙΡΗΣ..ΠΑΡΑ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ.
(ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΕΠΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΕΣ..ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ/ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ/ΟΧΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ...)


Η αρμονία και η αρμονική ροή είναι γι`αυτούς που την έχουν ανάγκη.
Απαντώ . Και απαντώ διότι δεν έχω πιά τίποτα να ρωτήσω.
Όσο για το να "κατανοήσω" θα πώ μονάχα ότι δεν έχω καμμία δυσκολία στο να κατανοώ , αλλά οπωσδήποτε και καμμιά ανάγκη να κατανοήσω αυτά τα παιδικά περι "Εσωελλήνων" που αναπτύσσονται εδώ μέσα.
Αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του τόσο ακαλλιέργητο ας προσπαθήσει τουλάχιστον να ¨"κατανοήσει" , καλό θα του κάνει.
Αν αυτό το αμπέλι είναι τόσο πολύτιμο , τότε δεν κινδυνεύει απο τις "εμπορικές" μου επιθέσεις.
Μας ενοχλεί η λέξη "Φακίρης";
Να το πω για άλλη μιά φορά. Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η Αρμονία , τουλάχιστον η Αρμονία με τη μορφή που αφήνεται να εννοηθεί εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 01:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο αγαπητή Ατμα.
Είναι η τελευταία φορά που σου επιτρέπω να μιλάς με το στύλ "Δεν κατανοείς , δεν διάβασες , δεν ξέρεις " κλπ.
Ξεστραβώσου να καταλάβεις τι λέω και τι εννοώ , πριν αρχίσω και γώ να χρησιμοποιώ τη δική σου φρικτή φρασεολογία.
Δες και μιά φορά λίγο παραπέρα απο τη μύτη σου.
Καπίτο κοριτσάκι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 06:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ξεστραβώσου να καταλάβεις τι λέω και τι εννοώ , πριν αρχίσω και γώ να χρησιμοποιώ τη δική σου φρικτή φρασεολογία.
Δες και μιά φορά λίγο παραπέρα απο τη μύτη σου.

quote:
Αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του τόσο ακαλλιέργητο ας προσπαθήσει τουλάχιστον να ¨"κατανοήσει" , καλό θα του κάνει.
Αν αυτό το αμπέλι είναι τόσο πολύτιμο , τότε δεν κινδυνεύει απο τις "εμπορικές" μου επιθέσεις.


quote:
Η αρμονία και η αρμονική ροή είναι γι`αυτούς που την έχουν ανάγκη.

quote:
Να το πω για άλλη μιά φορά. Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η Αρμονία , τουλάχιστον η Αρμονία με τη μορφή που αφήνεται να εννοηθεί εδώ μέσα.


--PLAY THE SOUNDTRACK FROM THE "WILD TURKEY" THE FAMOUS TV SPOT//..AND THEN...SAY THESE..IN PERFECT ENGLISH...--

WELCOME MY EYES TWO:))LIKE THE SNOOOWS!//YOUR MIND AND A POUND AND THE PAINTER'S BRUSH// YOU R 4 THE FESTIVALS//WITH SIDE 2 SLEEP//I TOOK THEM 2 THE SKULL//I SAW CHRIST SOLDIER//I DON'T KNOW MY BLINDNESS//I MADE THEM SEA//HE STUCK E 2 THE WALL//HEMADE US THE THREE TWO//HAS THE WEATHER TURNINGS//FROM HERE GO THE OTHERS//HE DOESNT UNDERSTAND CHRIST//BETTER FIVE AND IN THE HAND THAN TEN AND WAITING//CATCH THE EGG AND MOW IT//ARE U WORKING ME?//ARE WE GLUING POTS?//ARE U ASKING AND THE CHANGE FROM OVER?//AT THE END THEY SAVE THE GROOM//SMTHNG RUNNING IN THE GYPSIES//SHOW THE CABBAGES//NARROWS DRUMS!//WITH THIW SIDE 2 SLEEP//WILL I TAKE THE SNAKE FROM THE HOLE?//WHO PAYS THE BRIDE?//WHATEVER YOU REMEMBER YOU R GLAND//PALE I CUT IT//.-

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 09:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα σε όλους...

Παραθέτω ένα απόσπασμα απο άλλο θέμα με ελαφρές παραλλαγές, που όμως έχει σχέση με τα όσα τα δύο μέλη έγραψαν...

quote:
"...σπεύδω να προσθέσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, την εποχή της "προόδου και της εξέλιξης" όλο και διαρκώς ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι πιστοί της ΑΓΝΟΙΑΣ και της ΗΜΙΜΑΘΕΙΑΣ.
Αυτό γίνεται ΓΙΑΤΙ το σκοτάδι της άγνοιας, είναι πολύ πιό εύκολο να ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ, απο το να αποκτήσει κανείς το Φώς το Αφυπνίζων τις ανθρωπίνους διανοίας, το Ανέσπερο Φως της Γνώσης.

Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σας το ΠΑΓΩΝΙ που κορδόνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά ακόμα και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πίο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιό εύκολα υποτάσσονται στην ΛΟΓΙΚΗ και τοσ σκοτάδι που τυχόν επιφέρει..."


Αγαπητό νέο μέλος Cocolas78...
Σε όσα ΛΟΓΙΚΑ λές, συμφωνώ και εγώ μαζί σου (λίγο πολύ ΔΕΝ έχει σημασία)...
Ομως εδώ ζητάμε κάτι "άλλο"...
Ζητάμε τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΑΣ ΣΚΕΨΕΙΣ και όχι τις ΣΤΕΙΡΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΣΑΣ...
Και μάλιστα σε θέματα που είναι ΚΑΘΑΡΑ και ΜΟΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...

Κατηγόρισα και ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, τον Αριστοτέλη και τη Λογική ΤΟΥ..
Αυτή τη λογική που μας έχει φέρει σε αυτό το βάραθρο του ΧΑΟΥΣ και της ΑΓΝΟΙΑΣ...
Οχι για "επιστιμονικοφανή" πράγματα, ΑΛΛΑ για την ΟΥΣΙΑ του ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, της Ω!Μέγας Ψυχής ΜΑΣ...

Ο Αριστοτέλης ΗΤΑΝ η αιτία που σήμερα ο κόσμος μιλά για τον Ω!Μέγα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ και όχι για την Ω!Μέγα ΨΥΧΗ...

Σε άλλα τόπικς έχω επαρκώς στοιχειοθετήσει την άποψή μου περί ΛΟΓΙΚΗΣ και ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ...

Εσύ αγαπητέ Steelspring, χρησιμοποιής λέξης που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙς ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ και φυσικά εννοώ τη λέξη "ΦΑΚΙΡΗΣ"...
Γιατί ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ το ποιός ή τι είναι ο ΦΑΚΙΡΗΣ, στοιχιματίζω ότι κάτι άλλο θα έβαζες, αντί αυτού...
Ψάξε και έλα πέσ μας ΤΙ ή ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΚΙΡΗΣ...

Πάντως, ακούστε τα λόγια της ΑΤΜΑ...
Μην μας γεμίζετε το παρόν ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΑΤΟ ΤΟΠΙΚ με εξβτερικοφανή γεγονότα και ιστοριούλες του γυμνασίου...
Ξαναλέω λοιπόν:

quote:
"...Λυπάμαι όταν βλέπω πως ΔΕΝ ΤΗΡΗΤΑΙ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...
Πραγματικά ΛΥΠΑΜΑΙ...

Εχει λεχθεί ΕΞ ΑΡΧΗΣ αλλά και στη συνέχεια, πώς τα όσα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ και γενικά απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, καλό θα ήταν να λεχθούν (γραφούν) σε κάποιο άλλο θέμα με τίτλο σχετικό με την Ω!Μέγα Ψυχη, τον Αλέξανδρο τον Μακεδόνα, γιό του Φιλίππου και της Ολυμπιάδος, μαθητή του Αριστοτέλους...

Είχαμε ζητήσει ΕΞ ΑΡΧΗΣ, να μείνουμε σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΕΙΡΜΟΥΣ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
Θα ήθελα πολύ να ξετυλίξω τα νήματα της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ μου απο μηνύματα των "νέων μελών" στο παρόν τόπικ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ έκανα με τα παλαιότερα και πλέον ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΑ στα εσωτερικά μου μάτια...


Πολύ θα ήθελα λοιπόν... ...το ξετύλιγμα των ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΚΕΨΕΩΝ & ΙΔΕΩΝ σχετικά με την Ω!Μέγα Ψυχή και ΟΥΧΙ με τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ στρατηλάτη που όλοι μας μάθαμε στα σχολικά βιβλία αρχικά και στη συνέχεια, στα φιλολογικά βιβλία που το μόνο που προσπαθούν (σήμερα) είναι να αποδείξουν ΑΝ ή ΟΧΙ ο Μέγας Αλέξανδρος ΗΤΑΝ "τοιούτος", "κίνεδως" κοινός "αδελφή"...


Περιμένω μια απάντηση για τον ΦΑΚΙΡΗ...
Την καλημέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 12:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομως εδώ ζητάμε κάτι "άλλο"...
Ζητάμε τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΑΣ ΣΚΕΨΕΙΣ και όχι τις ΣΤΕΙΡΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΣΑΣ...
Και μάλιστα σε θέματα που είναι ΚΑΘΑΡΑ και ΜΟΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...

Κατηγόρισα και ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, τον Αριστοτέλη και τη Λογική ΤΟΥ..
Αυτή τη λογική που μας έχει φέρει σε αυτό το βάραθρο του ΧΑΟΥΣ και της ΑΓΝΟΙΑΣ...
Οχι για "επιστιμονικοφανή" πράγματα, ΑΛΛΑ για την ΟΥΣΙΑ του ΕΣΩ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, της Ω!Μέγας Ψυχής ΜΑΣ...

Ο Αριστοτέλης ΗΤΑΝ η αιτία που σήμερα ο κόσμος μιλά για τον Ω!Μέγα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ και όχι για την Ω!Μέγα ΨΥΧΗ...

Σε άλλα τόπικς έχω επαρκώς στοιχειοθετήσει την άποψή μου περί ΛΟΓΙΚΗΣ και ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ...


Καταρχήν Κέλσο για να πάρεις τις "εσωτερικές σκέψεις" των συνομιλητών μάλλον πρέπει να μοχθήσεις πολύ περισσότερο έτσι ώστε να είσαι σε θέση να τις απαιτείς.
Το βάραθρο του χάους και της άγνοιας υπάρχει μόνο στο δικό σου μυαλό και στο μυαλό όλων αυτών που μονομερώς και κατα απόλυτη έννοια του φανατισμού που θέλει την αιώνια διαμάχη της καρδιάς και του νού.
Εξακολουθείς να μας φέρεις ως δεδομένο το λεκτικό σου εφεύρημα "Ω!Μέγα ΨΥΧΗ..." και περιμένεις αποδοχή;
Είναι εκπληκτικά ανώριμο να κατηγορείς την λογική τοποθετώντας την μάλιστα ως αντίθετη της οποιασδήποτε ιδέας ή "γνώσης".
Θα τονίσω ότι μάλλον μεγάλη ιδέα έχεις για αυτό το φόρουμ για να απαιτείς θέσεις που συμφωνούν με την ιδιοσυγκρασία σου.
Μην ξεχνάς άλλωστε ότι αυτά που εσύ θέτεις στον εαυτό σου σαν αξίες ,δεν είναι απαραίτητο να ανήκουν στο αξιακό σύστημα κάποιου άλλου.
Αλλά για να γίνω πιό συγκεκριμένος , ο Αριστοτέλης ποτέ δεν απέριψε όλα αυτά που εσύ θεωρείς γνώση ή αλήθεια.
Εις μάτην λοιπόν το μένος να καταργηθούν τα μαχαίρια με την αιτιολογία μήπως και κοπεί κάποιος.
Τη λέξη "Φακίρης" την αφήνω για κερασάκι της φανατικής τούρτας σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy