ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 10:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Άκουσα και τα δύο τελευταία άλμπουμ των Inner Shrine και είναι όντως υπέροχα....

Τελικά ο φίλος μας ο Dying_Incubus έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ γούστο...


Χαίρομαι που σου άρεσαν, φίλε μου!
Πρέπει να βρεις το videoclip του Path of transmigration, είναι πραγματικά πολύ καλό και γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό τραγούδι.

Η δισκογραφία των The Sins Of Thy Beloved είναι η εξής:

  • All alone (single, 1997)
  • Lake of sorrow (1998)
  • Perpetual desolation (2002)

Πιστεύω πάντως πως το album που κατέβασες είναι το καλύτερο τους.
Τα τραγούδια είναι όλα ένα κι ένα!
Όμως κι η προηγούμενη δουλειά τους αξίζει και θα σου αρέσει γιατί είναι ακριβώς στο ίδιο στυλ.

Δυστυχώς από το 2002 δεν έβγαλαν κάποιο album αλλά έμαθα οτι μέσα στο 2006 θα βγάλουν νέα δουλειά κι ειλικρινά ανυπομονώ για αυτό!

Για τους Cradle Of Filth όπως έχω ξαναπεί δεν έχω και την καλύτερη άποψη.
Μου αρέσουν ελάχιστα τραγούδια τους, τα πιο ατμοσφαιρικά και μόνο.

Υ.Γ. Βλέπω πως έμαθες γρήγορα το edit!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
starflower
Μέλος 1ης Βαθμίδας


131 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 18:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους starflower
Γεια σας παιδια!
η καλοπεραση στην Αλεξανδρουπολη δεν μου αφηνει χρονο για ιντερνετ καφε.
αλλα να που τον βρηκα...


quote:
Αλήθεια, τι γνώμη έχετε για τους Sopor Aeternus?

φιλε μου εγω νομιζω οτι ολοι οσοι γραφουν στο τοπικ αυτο πρεπει να ακουσουν sopor aeternus.
η μουσικη τους ειναι σιγουρα κατι το μοναδικο.
δεν νομιζω να εχει βγει ξανα δισκος σαν το dead lovers sarabande face 1 και face 2...
το απολυτο ταξιδι.
βασικα εμενα μου αρεσουν ολοι οι δισκοι τους.

μιας και αναφερθηκαν οι siebenburgen να πω οτι το τελευταιο δισκακι τους ειναι πολυ τραλαλα-τραλαλο...
αποψη μου.

φιλε Kerry King οντως οι filth δεν ειναι για live.
για live ειναι οι slayer!
πως να αντεξει το λαριγκι του Dani τοση ωρα?

Gretel απο tiamat μου αρεσει πολυ το vote for love.

when the starflower bloom in the forest's arcane night
then you better turn away
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 07:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς τον starflower!
Αφού καλοπερνάς στην Αλεξανδρούπολη, είσαι μια χαρά, φίλε μου!

quote:
φιλε μου εγω νομιζω οτι ολοι οσοι γραφουν στο τοπικ αυτο πρεπει να ακουσουν sopor aeternus.
η μουσικη τους ειναι σιγουρα κατι το μοναδικο.
δεν νομιζω να εχει βγει ξανα δισκος σαν το dead lovers sarabande face 1 και face 2...
το απολυτο ταξιδι.

Πέστα κι εσύ για να μη νομίζουν οτι τα λέω μόνο εγώ!
Οι Sopor Aeternus είναι απίστευτοι, δημιουργούν μια απίστευτη ατμόσφαιρα που όντως σου προκαλεί χίλιες σκέψεις στο μυαλό.

Σύντομα θα παρουσιάσω και κάποια πράγματα για ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα, τους Dark Sanctuary.
Τους γνωρίζει κάποιος?

Υ.Γ. Άκουσα το Heart of the ages από In The Woods.
Για να είμαι ειλικρινής μου άρεσε περισσότερο απ' όσο πίστευα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 18:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Χθές ήμουν Rockwave...

Ευτυχώς που οι Moonspell και οι Twisted Sister ήταν εξαιρετικοί και έσωσαν την παρτίδα, γιατί οι άλλοι δύο(Celtic Frost και Crimson Glory)ήταν μετριότατοι εώς αδιάφοροι.

Από κόσμο πρέπει να είχε γύρω στις 4000 έτσι όπως έκοψα την "κίνηση".

Εβγαλα και φώτο με τον τραγουδιστή των Moonspell,Fernando Ribeiro

Αντε και του χρόνου

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 07:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Rockwave, ε?
Μια χαρά είσαι?
Σκεφτόμουν κι εγώ να πάω και μάλιστα μόνο για Moonspell αλλά τελικά δεν το έκανα.
Μήπως πρέπει να αρχίσω να μετανιώνω?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Χαιρετώ την παρέα !

Λοιπόν, οι THEATRES DES VAMPIRES έχουν και γ@μώ τις φάσεις !!!
Κατέβασα τα Suicide Vampire (2002), Vampyrisme (2003) και Nightbreed Of Macabria (2004). Πολύ ευχάριστα και τα τρία, παρ'ολη την θεματολογία τους (τι άραγε ) και τους συστήνω ανεπιφύλακτα για ατελείωτες βόλτες στην παραλιακή (για να φρικάρουμε λίγο και τους χλεχλέδες με τον Πλούταρχό τους....). Tα credits μου στον D_I που μας τους ανέφερε !!!

Στο μεταξύ μιλάμε για παιδιά για υιοθεσία !

Η τύπισα που έχει πλέον αναλάβει πρωταρχικό ρόλο, στα live χαρακώνεται με ξυράφια ώστε να πιούν από το αίμα της οι "τυχεροί" θεατές που είναι μπροστά και να μοιραστεί έτσι την αθανασία της !!!!

Που είσαι JBG φρίξεις !!!!!

Περιμένω να κατέβει και η τελευταία τους δουλειά το Pleasure and Pain (2005) και μετά θα πάω να τσιμπίσω τίποτα στο Γενικό Κρατικό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 20:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Για τους SHAPE OF DESPAIR δεν έχω να πω τίποτα, πέρα πως είναι μάλλον το μόνο Doom Metal συγκρότημα που κράτησα στην συλλογή μου.

Εκεί που θέλω να πω κάτι είναι για τους ΤΗΕ SINS OF THY BELOVED. Όσοι δεν έχετε ακούσει ΧΑΝΕΤΕ !!! Ειδικά εμείς οι μεταλλάδες των 80's που είμαστε και λίγο κολλημένοι.... Μιλάμε για καταπληκτικό γκρούπ !!!!

Και με γούστο στις γυναίκες :


(Anita Auglend - η πρώην τραγουδίστρια)


(Hege-Marie Aanby - πρώην τραγουδίστρια και αυτή, μετά την Anita)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 20:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Ερώτηση προς D_I :

Πως και σου αρέσουν οι MOONSPELL ???
Δεν είναι κάπως άγριοι για τα γούστα σου ?
Το κλιπακι πάντως στο site τους άπαικτο, έτσι ???

Ρε τι βγάζει η Πορτογαλλία.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 07:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χεχε!
Οι Theatres Des Vampires είναι ιδανικοί για να ακούγονται βράδυ, με λίγο κόκκινο κρασί.
Αν είσαι και μόνος σπίτι σκέφτεσαι οτι όπου να 'ναι θα βγει ξαφνικά κανένα βαμπίρ από το μέσα δωμάτιο...
Η Scarlet έχει όντως πρωταρχικό ρόλο στο τελευταίο album (Pleasure and pain 2005) και μέσα σε λίγους μήνες θα βγει κι η επόμενη δουλειά του συγκροτήματος.

Από αυτό το album, φίλε μου KERRY KING, θα σου αρέσει το τραγούδι Mater tenebrarum.

Επαναλαμβάνω πάντως πως σε όσους αρέσει τέτοιο είδος μουσικής (vampyric/gothic metal) προτείνω να ακούσουν και:

  • The Vision Bleak
  • Siebenburgen

Σχετικά με τους Shape Of Despair είναι ίσως το μοναδικό doom συγκρότημα του οποίου η δισκογραφία περιλαμβάνεται στην συλλογή μου.

Για τους The Sins Of Thy Beloved, φίλος KERRY KING τα είπε όλα!

ΦΟΒΕΡΟΙ!!!

quote:
Ερώτηση προς D_I :

Πως και σου αρέσουν οι MOONSPELL ???
Δεν είναι κάπως άγριοι για τα γούστα σου ?
Το κλιπακι πάντως στο site τους άπαικτο, έτσι ???


Έλα ντε!
Δεν τους θεωρώ καθόλου άγριους για τα γούστα, φίλε μου!
Που και που τους βάζω να τους ακούσω.
Και το κλιπάκι στο site τους είναι όντως άπαιχτο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 22:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ας προχωρήσουμε λοιπόν και στην παρουσίαση ενός πολύ καλού συγκροτήματος από τον χώρο του dark/atmospheric/gothic.

Πρόκειται για τους Dark Sanctuary οι οποίοι δημιουργήθηκαν το 1996 κι έρχονται να μας συνεπάρουν με τις μελωδίες τους από τη Γαλλία.
Τα φωνητικά είναι αιθέρια, με πολύ συναίσθημα και γυναικεία (Dame Pandora) και το συγκρότημα αποτελείται από 7 συνολικά άτομα, στην παρούσα φάση τουλάχιστον!
Ο τελευταίος μάλιστα (Alexis) μπήκες στο συγκρότημα πριν 4 περίπου μήνες.

Μέχρι τώρα έχουν βγάλει 5 albums:

  • Royaume melancolique (1998)
  • De lumiere et d' obscurite (2000)
  • L' etre las - l' envers du miroire (2002)
  • Lew memoires blessees (2004)
  • Exaudi vocem meam I (2005)

Μέσα στο 2006 θα βγάλουν το νέο τους album: Exaudi vocem meam II.

Πολύ όμορφες μελωδίες, σε πολλά σημεία μελαγχολικές και σε άλλα πιο δυνατές.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα καθώς είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα...

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε:

Dark Sanctuary


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 05:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Αντε πάρτε και μια φώτο από το κουνιστό μου τηλέφωνο τη στιγμή που παίζανε οι Twisted Sister στο Rockwave

Αυτές οι δύο τραγουδίστριες που παρέθεσες με εικόνα φίλε KERRY KING είναι όλα τα λεφτά
Χεχε....

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 12:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
quote:
egw paidia eime psiloasxetidis apo groups kai details apla mou aresoun kapoia ta akou pernaw kala kai mexri stigmhs kati kalutero apo celtic frost den exei erthei sta autia mou sto rockwave dwsane mathimata se poio kai kala ''epitixeimenous'' typous

quote:
Άκουσα και τα δύο τελευταία άλμπουμ των Inner Shrine και είναι όντως υπέροχα....

Τελικά ο φίλος μας ο Dying_Incubus έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ γούστο...


Χαίρομαι που σου άρεσαν, φίλε μου!
Πρέπει να βρεις το videoclip του Path of transmigration, είναι πραγματικά πολύ καλό και γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό τραγούδι.

Η δισκογραφία των The Sins Of Thy Beloved είναι η εξής:

  • All alone (single, 1997)
  • Lake of sorrow (1998)
  • Perpetual desolation (2002)

Πιστεύω πάντως πως το album που κατέβασες είναι το καλύτερο τους.
Τα τραγούδια είναι όλα ένα κι ένα!
Όμως κι η προηγούμενη δουλειά τους αξίζει και θα σου αρέσει γιατί είναι ακριβώς στο ίδιο στυλ.

Δυστυχώς από το 2002 δεν έβγαλαν κάποιο album αλλά έμαθα οτι μέσα στο 2006 θα βγάλουν νέα δουλειά κι ειλικρινά ανυπομονώ για αυτό!

Για τους Cradle Of Filth όπως έχω ξαναπεί δεν έχω και την καλύτερη άποψη.
Μου αρέσουν ελάχιστα τραγούδια τους, τα πιο ατμοσφαιρικά και μόνο.

Υ.Γ. Βλέπω πως έμαθες γρήγορα το edit!

In anticipation of my resurrection...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 22:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Ας προχωρήσουμε λοιπόν και στην παρουσίαση ενός πολύ καλού συγκροτήματος από τον χώρο του dark/atmospheric/gothic.

Πρόκειται για τους Dark Sanctuary οι οποίοι δημιουργήθηκαν το 1996 κι έρχονται να μας συνεπάρουν με τις μελωδίες τους από τη Γαλλία.
Τα φωνητικά είναι αιθέρια, με πολύ συναίσθημα



ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟΙ !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 08:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ KERRY KING, εγώ απλά προτείνω κι όποιος θέλει ακούει και κρίνει...
Σε όσους πάντως πρότεινα το συγκεκριμένο συγκρότημα, τους άρεσε.
Πιθανότατα αύριο να παρουσιάσω ένα άλλο συγκρότημα, τους Gothica.
Τους γνωρίζετε?

Αγαπητέ temple_of_love, καλώς μας ήλθες!
Θα σε παρακαλούσα μόνο να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί οι λατινικοί δυσχεραίνουν την ανάγνωση των μηνυμάτων.

Επίσης, όταν χρησιμοποιείς τα quotes, περικλείεις μέσα σε αυτά τα λεγόμενα κάποιου στα οποία θέλεις να τοποθετηθείς.
Τα δικά σου λεγόμενα τα γράφεις απ' έξω.

Υ.Γ. Να υποθέσω από το username σου οτι σου αρέσουν οι Sisters Of Mercy?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 23:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
ΟΚ ΜΥΝΗΜΑ ΕΛΗΦΘΗ.
ΟΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕRCY ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΦΑΓΑ ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΝΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ , ΓΙΑ ΤΟΥΣ CELTIC FROST ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΟΤΙ ΠΙΟ ΗΠΙΩΝ ΤΟΝΩΝ ΤΥΠΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 09:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου temple_of_love, ό,τι και να πούμε για την ιστορία των Sisters Of Mercy θα είναι λίγο...
Αν όχι το μεγαλύτερο, ίσως από τα μεγαλύτερα gothic rock συγκροτήματα της δεκαετίας του '80 και των αρχών του '90.

Όσο αφορά όμως την απογοήτευση που αναφέρεις, δεν έχει καθόλου άδικο και δεν είσαι ο μόνος.
Σχεδόν όλοι μου έχουν πει το ίδιο.

Ας πούμε λίγα πράγματα για ένα άλλο συγκρότημα τώρα...


===============================================


Οι Gothica είναι ένα Ιταλικό συγκρότημα που κινείται στα όρια της gothic/atmospheric/dark μουσικής κι οι ήχοι του είναι πραγματικά πολύ όμορφοι κι είναι ενεργοί ως συγκρότημα 12 χρόνια.
Τα κομμάτια τους είναι πολύ μελωδικά κι η απαλή φωνή της Allesantra Santovito προσθέτει έναν ακόμη πιο γοητευτικό τόνο στην ατμόσφαιρα που αποπνέουν.

Μέχρι το 2000 δεν είχαν κάποια ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά παρά μόνο κάποια demos:

  • Gothica (1995)
  • Nothingness (1996)
  • Proserpina (1998)

Τα ολοκληρωμένα albums όμως είναι 2:

  • Night thoughts (2000)
  • The cliff of suicide (2003)

Ως καλύτερα κι αντιπροσωπευτικότερα κομμάτια του συγκροτήματος (τα οποία και συστήνω ιδιαίτερα ) είναι τα:
Medusa, Harmattan, Deep lakes of the soul, The land under the waves.

Απολαύστε τους!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 12:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ας προχωρήσουμε σε ένα άλλο πολύ ωραίο συγκρότημα, τους Dargaard

Το συγκρότημα έρχεται από την Αυστρία κι έχει 9 χρόνια ζωής.
Απαρτίζεται από 2 μέλη, τον Tharen και την Elisabeth Toriser η οποία έχει και τα γυναικεία φωνητικά.

Το μουσικό στυλ στο οποίο θα μπορούσαν να ενταχθούν είναι το gothic metal παρόλο που άλλοι τους παρουσιάζουν ως melodic black metal.

Οι ήχοι τους είναι πολύ μελωδικοί, δημιουργούν μια μαγευτική ατμόσφαιρα μέσα από την οποία πολλές φορές ταξιδεύεις σε τοπία φθινοπωρινά αλλά πολύ όμορφα.

Η δισκογραφία τους περιλαμβάνει 4 albums:

  • Eternity rites (1998)
  • In nomine aeternitatis (2000)
  • Dissolution of eternity (2001)
  • Rise and fall (2004)

Ειδικά το ομώνυμο τραγούδι από το τέταρτο (και τελευταίο έως τώρα album τους) είναι απλά καταπληκτικό με διάρκεια 11 λεπτά περίπου.
Αν μπορέσετε να το βρείτε πιστεύω οτι θα πάρετε μια εικόνα της μουσικής του συγκροτήματος!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 13:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
ωραια τα λες και η μουσικη σου αποψη ειναι σεβαστη το θεμα ειναι ομως οτι για να βρεις καποιο απο αυτα τα αλμουμ θα ''φτυσεις'' αιμα γιατι δεν εμφανιζονται σε ραφια καταστηματων, αν εχεις να μου προτεινεις που μπορω να βρω θα χαρω ιδιαιτερως,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 08:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ temple_of_love, ξέρω οτι είναι όντως δύσκολο να βρεις albums από συγκροτήματα τα οποία παρατίθενται σε αυτό το topic.
Προσωπικά τα βρίσκω από τα Εξάρχεια (στα γνωστά μας δισκοπωλεία ) ή στο Μοναστηράκι στα μαγαζάκια που έχει στην Ηφαίστου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 09:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Έλα τώρα που δεν υπάρχει και άλλος τρόπος

Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σε όλους !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 09:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή εβδομάδα και σε σένα, φίλε μου!
Δε μας ρίχνεις και μια παρουσίαση να ενημερωθούμε για κανένα συγκρότημα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 10:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε μου εδώ και 4 ημέρες είχα πήξει με κάτι Κινέζους πράκτορες....
By The Way, πέταξα την αρχαία φράση κάποια ανύποπτη στιγμή, αλλά δεν είδα να αποκαλύπτεται η επρετοειδής ταυτότητα των φίλων μου... Με άλλα λόγια - μάπα το καρπούζι φίλε Gigenis......

Πίσω στα δικά μας, το μόνο που πρόλαβα να κάνω φίλε D_I ήτανε να κατεβάσω το special edition του All Beuty Is Gone (των υπέροχων Ophelia's Dream) που περιέχει και το Stabbat Matter (σωστά το έγραψα ?) καθώς και 2 home recordings. Tι να λέμε τώρα για ατμόσφαιρα.....

Είναι και σε φοβερή ποιότητα (320 kbps) και σε περιμένει Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

temple_of_love
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 17:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temple_of_love
Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΙΝΓΚ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΟΙΟ ΒΟΛΙΚΟΣΚΑΙ ΟΧΙΜΟΝΟ , ΤΑ ΤΡΙΑ WWW ΤΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙΣ ΕΣΥ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 07:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε temple_of_love, καλές διακοπές να έχεις!
Με το καλό να μας γυρίσεις και καλά μπάνια...

Φίλε μου KERRY KING, το έχω φυσικά το album που λες...
Μου αρέσουν πολύ οι Ophelia's Dream οπότε έχω προνοήσει να δώσω τον οβολόν μου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 13:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καταπληκτικοί οι GOTHICA !!!

Βέβαια έχουμε ξεφύγει από τα όρια του Gothic & Metal, σίγουρα όμως είναι ένα γκρουπ που θα συναρπάσει όσους αναζητούν οπερετικά φωνητικά και θεϊκές μελωδίες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 13:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και αφού κινούμαστε σε Gothic - Metal - Neoclassical ύφος, θα σας παρουσιάσω τους AETERNITAS.

Είναι ένα 8μελές (!!!) γερμανικό γκρουπ και συνδοιάζει gothic φωνητικά με γυναικίες σοπράνο φωνές, ηλεκτρικές κιθάρες, κλασσικές μελωδίες, γενικά όλα τα ωραία πράγματα

Δεν έχω ακούσει πολλά από LACRIMOSA αλλά μου φαίνεται πως πρέπει να τους έχουνε αντιγράψει λιγάκι (τι λες D_I ???).

Έχουνε βγάλει 2 άλμπουμ :

Requiem - 2002
La Danse Macabre - 2004


Περισσότερα γι'αυτούς στο http://www.aeternitas.info/

Edited by - KERRY KING on 29/07/2006 13:46:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 14:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου KERRY KING, δυστυχώς δεν έχω ακούσει καθόλου Aeternitas.
Νομίζω πως κάποιος μου τους είχε αναφέρει και μου τους είχε προτείνει αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα.
Θα τους ψάξω όμως!

Κοίταξε, οι Gothica είναι πράγματι πολύ ωραίο συγκρότημα.
Αν και δεν τους χαρακτηρίζεις ως gothic συγκρότημα, παρόλα αυτά έχουν κάποια στοιχεία gothic.
Έχουν ένα περίεργο μίγμα, ε?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 16:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Φίλε μου KERRY KING, δυστυχώς δεν έχω ακούσει καθόλου Aeternitas.
Νομίζω πως κάποιος μου τους είχε αναφέρει και μου τους είχε προτείνει αλλά δεν έχω ακούσει ακόμα.
Θα τους ψάξω όμως!

Ξέρεις που θα βρεις

Οι Gothica είναι απλά....... gothica !
Δεν χρειάζεται να βάζουμε ταμπέλες σε τέτοια συγκροτήματα, όποιος εκτιμά την καλή μουσική θέλει να τους ακούει, έτσι απλά....

Φοβεροί είναι και οι QNTAL, τους ακούω τώρα και έχω πάθει πλάκα. Κινούνται σε πιό electro μουσική, με αιθέρια φωνητικά και εκπληκτική ατμόσφαιρα. Ειδικά το τέταρτο τους album Ozymandias είναι απλά υπέροχο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Πολύ ενδιαφέρον και πρωτότυπο άκουσμα είναι ο ΑΚΗΕΝΑΤΟΝ.

Ο εξ Γαλλίας Lord V. Akhenaton κυκλοφόρησε το 1995 ένα και μοναδικό άλμπουμ με τίτλο Divine Symphonies.

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν gothic-metal opera, πάντως θα είχε τρομερό ενδιαφέρον άμα η μουσική προερχόταν από ορχήστρα και όχι από samplers....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 17:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
'Επεσε τυχαία πάνω σε αυτή την διεύθυνση :

http://www.metal-archives.com/

Με λίγα λόγια.... Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΑΔΩΝ (και οχι μόνο)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy