ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τελούσαν ανθρωποθυσίες οι αρχαίοι Έλληνες, κατά την ιστορική περίοδο;(πρόσφατη αναγνώριση 12θεϊσμού)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 15:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη OSTRIA,
Κοίτα να δεις στο "ψάξε" - "Ψάξε" τι άλλο βρήκα:
"Cear" στην γλώσσα (Gaelic) σημαίνει αίμα.
Γνωρίζουμε ήδη ότι στα Γαλλικά το "Coeur" σημαίνει καρδιά, και το Sacre Coeur ιερή καρδιά. Πολλοί την λένε και "ματωμένη καρδιά".
Με εξέπληξε όμως η διαπίστωση ότι οι Άγγλοι μέχρι τον 13ο αιώνα το αριστερό χέρι το έλεγαν "Kere hand", δηλαδή το χέρι της καρδιάς. Κάτι που επιβεβαίωσα με Αγγλόφωνο γλωσσολόγο.
Αν επαναφέρω λοιπόν το θέμα "Καρυάτις" και προσθέσω ότι η "Καρική Μούσα" αντιστοιχούσε με το "μυρολόγι" και αν προσθέσουμε όσα έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα για τις ανθρωποθυσίες και ιδιαίτερα το ρόλο που έπαιζε στην τελετή το σπλάχνο "Καρδιά" θα θεωρηθεί ότι βρίσκομαι εκτός θέματος;

Στήν σπλαχνοσκοπία ή Ιεροσκοπία το πρώτο πράγμα που εξέταζαν μετά την θυσία δεν ήταν η Καρδιά;

Στην τελετή της θυσίας, και αυτό φαίνεται σε πολλά αρχαία αγγεία, γιατί ο ιερέας κρατάει το αριστερό του χέρι ψηλά;

Αφού φτάσαμε επιτέλους και συμφωνήσαμε ότι ή Κήρα ή Κάρα (δωρικός τύπο) είναι το αίμα "Κέαρ" το όποίο μαζί με το έτυμο "Δία" δηλαδή "αυτό που διέρχεται ή μεταφέρει" μας δίνουν την "Κεαρ-δία", ετυμολογικό πρόδρομο της "καρδίας" και αφού εξακριβώσαμε ότι η "κήρα μέλαινα" του Ομήρου εσήμαινε φόνο δηλαδή "μαυρισμένο αίμα" και αφού η "Καρυάτις" σύμφωνα με πολλά λεξικά είναι ή "Αρτεμις" ή θεά που έπαιρνε τις ψυχές των σκοτωμένων κοριτσιών, γιατί δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε την θέση ότι οι Καρυάτιδες ήσαν οι δολοφονημένες ή θυσιασμένες νέες στην διάρκεια μιας σκοτεινής και μακρυνής εποχής στο Ελλαδικό χώρο;
Νομίζω ότι το επόμενο βήμα είναι να γυρίσουμε λίγο τον "τροχό" και να μυστοπολεύσουμε λιγάκι τον φάκελλο "Καρυάτις" για να βρούμε τον ένοχο αν ήταν Έλληνας ή.......!
Σε προηγούμενα μηνύματα υποστήριξα ότι ο Εριχθόνιος με τον τρόπο που το ανιχνεύουμε σήμερα το θέμα είναι ο μεγάλος ένοχος και επίσης ότι δεν θα πρέπει να ήταν Έλληνας. Δεν απομένει λοιπόν παρά να τον ανακρίνουμε. Τι λες και σύ;
Ο φίλος μας ο "ΨΗΛΟΣ" για το θέμα του "Sacre Coeur" μπορεί να μας βοηθήσει;
Ο Χριστιανισμός γιατί πολέμησε και καταδίωξε τις ιεροπραξίες της Αρτέμιδος; Ο Απόστολος Παύλος γιατί την καταδιώκει; Μήπως ή Άρτεμις δεν είναι αυτή που όλοι γνωρίζουμε αλλά κάτι άλλο; Κάτι γνωρίζω για ένα σπάνιο όνομα που της έδιναν οι Ορφικοί.
Αυτή η ονομασία και η ετυμολογία της όμως με οδηγούν πολύ μακριά και απ' τον χώρο της Ιωνίας αλλά και απ' αυτόν της Ελλάδος.

Με την παρούσα ευκαιρία ρωτάω και τον Σπάνιο Χορευτή του "Τροχού" που ξαφνικά "σι-ΩΠΗ-σε" μήπως έχει διαπιστώσει στην δουλειά που κάνει ένα παγκόσμιο "φετίχ" με τον "τροχό"; Το μπαλάκι, ή αν θες πες το "Κόρρη", νομίζω φίλη μου OSTRIA είναι στα χέρια του Σαμάνου Χορευτή και του Ψηλού. Αν δεν χορέψουν αυτοί οι δύο, αυτή την φορά, εγώ...παραιτούμαι και επιστρέφω στην "Σιωπή" μου.


Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 16:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΟΣ!!!!

Τι καλύτερο, τι ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ, από αυτό το ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ (), από την ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΗ παρουσία ΓΥΝΑΙΚΩΝ στη σύζευξη μεταξύ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΘΕΙΟΥ και (ΘΕΑ-)ΑΝΘΡΩΠΩΝ!!

Εάν είναι λοιπόν σώνει και καλά να έχουμε κάτι, τότε ας είναι ΟΜΟΡΦΟ, ας είναι ΦΩΤΕΙΝΟ, ας είναι ΘΗΛΥΚΟ. Ας είναι ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΑΣ ΜΙΣΟ…..

Για φανταστείτε τους παπάδες ντυμένους λιτά, ντυμένους στα λευκά, τις εκκλησιές λουσμένες από το φως του ήλιου που τόσο απλόχερα μας έχει χαριστεί στην Ελλάδα, την διαρρύθμιση κάτι από την μαγεία του Παρθενώνα και το κάλος των αγαλμάτων: ΧΑΡΜΑ ΟΦΘΑΛΜΩΝ!

Ε ρε Ελλάδα πως έπεσες στην ρόμπα της Ανατολίτικης δεισιδαιμονίας…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 16:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουυυυπς!!!!

Το ΣΩΣΤΟΣ αναφέρεται στον macedon…….

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 07:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μεχρι να φτασει αυτη η ιερη στιγμη, θα μας καθοδηγουνε οι πλαστογραφοι .
Ολοι αυτοι δηλαδη, που θελουνε και το εχουνε καταφερει :

Να νιωθει καθε ελληνας πρωτα ανθρωπος και μετα ΕΛΛΗΝ.

Προσωπικα ειμαι πρωτα ελληνας και μετα οτιδηποτε .


Εγώ προσωπικά είμαι πρώτα ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μετά Ελληνας. Γιατί σου φαίνεται αρνητικό ή ανθελληνικό αυτο???

quote:
ΕΛΛΗΝ = θεικη καταγωγη και τιποτε λιγωτερο απο αυτο .


Ελλην = Ενας απλός άνθρωπος όπως όλοι οι υπόλοιποι. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο από αυτό.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 09:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικα ειμαι πρωτα ελληνας και μετα οτιδηποτε .
Σωβενιστες μας εχουνε στιγματισει , ολες οι υποαναπτυκτες ανθηελληνικες συνειδησεις , που οπως προεγραψα ειναι κατευθυνομενες .

Δυστυχως οι ανθελληνες ειναι περισσοτερροι εδω μεσα στον ελλαδικο χωρο ,απο οτι εκτος ελλαδος .

Μην τους αφηνεται να σας πουλανε παραμυθια .


Κοίτα δεν θα σπεύσω να διαφωνήσω αμέσως με αυτό αλλα πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.Ποιός πουλάει παραμύθια,αυτός που παρουσιάζει τα πράγματα βάση της αρχαιολογικής σκαπάνης και των πηγών ή αυτός που υποστηρίζει οτι είμαστε απο το Α του λαγού χωρίς αποδείξεις?Εάν αυτός που βασίζεται στις πηγές πεί κάτι που δεν είναι και τόσο κολακευτικό για την Ελλάδα είναι ανθέλληνας?ή πρέπει σώνει και καλά να πιστεύεις οτι ελληνισμός=μόνο το φώς για να είσαι έλληνας ή φιλλέληνας?

Ποιά είναι τα παραμύθια ακριβώς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_mou
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 15:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_mou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μόνη μορφή θυσίας που αναφέρεται (τουλάχιστον στα αρχαία κείμενα)ότι γινόταν στην αρχαία Ελλάδα είναι αυτή των ζώων, τα οποία μάλιστα στην ουσία σφάζονταν προς βρώσιν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 18:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Με την παρούσα ευκαιρία ρωτάω και τον Σπάνιο Χορευτή του "Τροχού" που ξαφνικά "σι-ΩΠΗ-σε" μήπως έχει διαπιστώσει στην δουλειά που κάνει ένα παγκόσμιο "φετίχ" με τον "τροχό"; Το μπαλάκι, ή αν θες πες το "Κόρρη", νομίζω φίλη μου OSTRIA είναι στα χέρια του Σαμάνου Χορευτή και του Ψηλού. Αν δεν χορέψουν αυτοί οι δύο, αυτή την φορά, εγώ...παραιτούμαι και επιστρέφω στην "Σιωπή" μου.

Μπεκτάση μου Ερίωπη

Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ (carn) ασθενής. Το χορό (chor - choral) τώρα τον μαθαίνω κάτω από το ασίγαστό σου τύμπανο. Έσω επιεικής. Στο θέμα σου ταξιδεύω με την πόστα και όχι με την υπερταχεία.

Μα τη νύμφη Carna και τη Θεά Cardea - το ζήτημα είναι για γερά σπλάχνα!

Α.

Edited by - Trainman on 19/06/2006 18:57:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 19:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αγαπητέ Trainman, δεν είμαι οπαδός του θρησκευτικού συγκρητισμού ούτε της μετενσάρκωσης ή του ωριγενικού κόρου. Διέγνωσες κάτι «αιρετικό» στις απόψεις μου μήπως; Αν και νομίζω πως σε καμία περίπτωση δεν επιχείρησα να διατυπώσω ή να ερμηνεύσω εκκλησιαστικά δόγματα και παρόλο που πρόλαβα να προδικάσω τον οιοδήποτε κατιδεασμό μου ως «αθεολόγητο», εντούτοις ειλικρινά θα μ' ενδιέφερε να μάθω τις όποιες αντιρρήσεις σου. Μήπως υπαινίσεσσαι την περί θανάτου και θείας δίκης «θεωρία» μου;

Χαλάρωσε Βαρτιμαίε! Το μόνο που υπαινίχθηκα, ήταν η τραγική κατάληξη του χαλκέντερου χριστιανού φιλοσόφου, να...τα κόψει!

Επισήμως λέγεται ότι τα έκοψε λόγω υπερβάλλοντος πλατωνικού ζήλου. Όρχεις! - απλώς συμμετείχε στο Esoterica της εποχής του, βετεράνος χιλίων ψυχικών πολέμων.

Άκουσέ με Τέκνον μου: Είσαι Νέος, έχεις όλη την ζωή μπροστά σου. Είναι ανάγκη ν' ανοίξεις το topic για το Δωδεκάθεο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 19:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OSTRIA

quote:
Δεν γνωρίζω τι θέλουν να κάνουν οι νεοπαγανιστές αλλά οι Χριστιανοί και δη οι Ορθόδοξοι τους έχουν καταδικάσει ήδη, χωρίς καν να χρειάζονται τις διευκρινίσεις που αναφέρεις εσύ

GIGENIS

quote:
περα απο την πλακα δεν μπορουμε να λεμε οτι μπορει πιθανον ισως να αρχισουν ανθρωποθυσιες
γιατι με την ιδια λογικη ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα κανουν και οι χριστιανοι ξανα την ιερα εξεταση;

BARTIMAEUS

quote:
Αυτά με τις «χορεύτριες» εξιτάρουν τη φαντασία...

Σκέφτομαι να γράψω ακόμα ένα κομματάκι για μια σχετικά πρόσφατη απόπειρα αναβίωσης του "εθίμου" και μάλιστα από πρόσωπα διόλου ανύποπτα. Επειδή όμως δεν αφορά τον ιστορικό χρόνο της Αρχαίας Ελλάδας, θα το αναρτήσω στο άλλο ερώτημα του Sesotris για τον "ευρωπαϊκό χώρο". Δώστε μου σας παρακαλώ δυο-τρεις μέρες.

Στο μεταξύ, ίσως χρίσουμε πρόωρα τον Καρνάβαλο για να τον θυσιάσουμε μαζί με τον Ερίωπη και την Trainwoman...

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 23:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και αφού η "Καρυάτις" σύμφωνα με πολλά λεξικά είναι ή "Αρτεμις" ή θεά που έπαιρνε τις ψυχές των σκοτωμένων κοριτσιών, γιατί δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε την θέση ότι οι Καρυάτιδες ήσαν οι δολοφονημένες ή θυσιασμένες νέες στην διάρκεια μιας σκοτεινής και μακρυνής εποχής στο Ελλαδικό χώρο;

Θα σου πω γιατί δεν μπορούμε αγαπητέ Ερίωπη, τουλάχιστον όχι αβασάνιστα. Επειδή παρόλο που στην Αρτέμιδα αποδίδονται όλα αυτά που ανάφερεις, όταν μιλάμε για την Καρυάτιδα Αρτέμιδα και τον ναό της στις Καρυές της Λακωνίας, της δίνουμε μία εντελώς διαφορετική υπόσταση από την Ορθία Αρτέμιδα και τον ναό της λίγο πιό πέρα. Δηλ. στον μεν τελευταίο έχουμε αναφορές ότι γινόντουσαν ανθρωποθυσίες, στον συγκεκριμένο όμως που μας ενδιαφέρει γινόντουσαν τα Καρυάτεια, στα οποία βασικά χόρευαν και τραγουδούσαν παρθένες της περιοχής. Δεν έχουμε ούτε μία αναφορά ότι στον συγκεκριμένο ναό γινόντουσαν ανθρωποθυσίες, οπότε πώς να το συνδέσουμε;
Μετά, βρήκα και κάτι άλλο. Οι κίονες με την μορφή γυναικών, ονομάστηκαν Καρυάτιδες κατά την Ρωμαϊκή περίοδο και όχι νωρίτερα. Το όνομα μάλλον το έδωσε ο ρωμαίος ιστορικός της αρχιτεκτονικής Βετρούβιος ή τουλάχιστον το συνέδεσε με τον ναό της Καρυάτιδος Αρτέμιδος στην Λακωνία. Οπότε η αρχική ονομασία που είχαν ήταν απλώς Κόρες ("πρόστασις των Κορών" η στοά).

Από την άλλη, το Ερεχθείο ήταν ναός (κτισμένος πάνω σε παλιότερο που στέγαζε το λατρευτικό άγαλμα της Αθηνάς Πολιάδος και καταστράφηκε από τους Πέρσες) προς τιμήν κάποιων θεών και ηρώων της Αθηναϊκής παράδοσης. Εκεί λατρευόταν η Αθηνά βεβαίως αλλά και ο Ποσειδών, ο Ερεχθέας, δίπλα υπήρχε ο τάφος του Κέκροπα, η ιερή ελιά της Αθηνάς, αλλά και βωμοί του Ύπατου Διός, του Ηφαίστου, του ήρωα Βούτη και του Ερκείου Διός και σε κάποιους από τους χώρους στεγαζόταν ένα ξύλινο ξόανο του Ερμή και η περίφημη χρυσή λυχνία, έργο του γλύπτη και τορευτή Καλλίμαχου. Η Αρτεμις απουσιάζει (δεν είχε και κάποια ειδική σχέση με την πόλη των Αθηνών). Αρα το λογικό είναι οι Κόρες να ήταν ακόλουθες της θεάς Αθηνάς ή τουλάχιστον να συμβόλιζαν τα κορίτσια της πόλης. Να συμβόλιζαν κάποια κορίτσια που θυσίαστηκαν σε παλαιότερες εποχές; Δεν το αποκλείω αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία που να συνηγορούν επί τούτου.

quote:
Μα τη νύμφη Carna και τη Θεά Cardea - το ζήτημα είναι για γερά σπλάχνα!

Ναι, βάλε και Ρωμαία τώρα στον χορό να ψαχνόμαστε!


quote:
Στο μεταξύ, ίσως χρίσουμε πρόωρα τον Καρνάβαλο για να τον θυσιάσουμε μαζί με τον Ερίωπη και την Trainwoman...

Δεν θέλω τέτοια! Ορίστε μας!


υπ. μην συνεχίσετε αυτά με τις ιέρειες γιατί βλέπω ότι γυάλισε το μάτι του Schwabe και μπερδεύτηκε στο προηγούμενο μήνυμα!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 03:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ετσι μπράβο "Σαμάνε" μου, ρίξε κι' άλλο "Char-coal" στην φωτιά.
Έτσι μπράβο χορευτή μου, μη τον φοβάσαι τον τροχό. Βάλε και έναν Ινδό "Καρά" πάνω στα κάρβουνα να χορέψει λίγο η Σαμάνα η "Κόρρη" μας η μπερδεμένη.
Τους πήρες χαμπάρι τους άλλους δύο Σαμάνους τι σκηνικά έχουν ήδη φτιάξει για τον "Μεγάλο Τροχό" που ετοιμάζουμε;
Τι παιδιά είναι αυτά; Και ύστερα μου λες ότι είμαι ...ζηλωτής με τον Ελληνισμό!!! Άντε τώρα να καταλάβουν οι μη Έλληνες πως διασκεδάζουν οι Έλληνες. Τέτοια παλιοκορόϊδα είναι. Απλοί θεατές του Ελληνικού Πνευματικού Χορού σου επαναλάμβάνω είναι όλοι τους.
Έχω βαπτίσει Ρεμπέτες καμιά δεκαριά Αυστραλούς. Ξέρεις που παθαίνουν την πλάκα τους όλοι αυτοί; Όταν τους μεταφράζω το "Βαπόρι απ' την Περσία που πιάσανε στην Κορινθία"
Τελικά απ' ότι φαίνεται ο Ψηλός έγινε Λούης. Δεν ξέρεις όμως μπορεί να επανέλθει με τον "8άκτινο" Τροχό του. Κρίμα είναι να φύγει!!
Διαφωνεί σίγουρα στα "φτερά" του Ερμή που πρέπει να φορέσει και δεν θα του αρέσει να χορεύει σε κύκλο φαίνεται. Θέλει όμως ο "Πιτσιρίκος" να το παίζει "Τροχός". Γι' αυτό σου λέω υποφέρω που εξαφανίστηκε.
Θα σου πω και κάτι "Σαμάνε Χορευτή" μου που ...πρέπει να μείνει οπωσδήποτε μεταξύ μας. Γιά τον Ψηλό μπήκα στο "Θέμα". Αν δεν παίξει μπάλα μείναμε από "τροχολάστιχο" μέσα στην κάρα νύχτα και άντε τώρα να ζητάς φακό από τους ...κατέχοντες το ...Απολλώνιο Φως για να χορέψει η ωραιότατη Σαμάνα μας.
Αυτό το ...θέμα με σκοτώνει, ...με Train-λαίνει, ...μ' ανασταίνει.


Βλέπω την Αμαλία να γελάει.


Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 19:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τελικά απ' ότι φαίνεται ο Ψηλός έγινε Λούης. Δεν ξέρεις όμως μπορεί να επανέλθει με τον "8άκτινο" Τροχό του. Κρίμα είναι να φύγει!!

Ο "Ψηλός" αποδεικνύεται κεκαρμένος Μπεκτάση μου. Δεν βλέπεις το λάβαρό του; Ένα βιβλίο. Κορμός χωρίς φύλλα δηλαδή. Το γράφει και ο Μπάυρον σε κάποια επιστολή του: Όποτε ήθελαν στο Χάροου να τσαντίσουν το θεολόγο, του έλεγαν ότι τα κηρύγματά του διαφωνούν με τους Πατέρες της Εκκλησίας. Και τότε, κοκκίνιζε ολόκληρος και, κραδαίνοντας μία Αγία Γραφή, αλάλαζε: "Ιδού το βιβλίο!"

Οι Χριστιανοί είναι κατά κανόνα ανεπίδεκτοι διονυσιακής θεολόγησης. Κάτι πήγε να κάνει ο Ζουράρις αλλά οδηγήθηκε στην αμπελοθεολογία - και μάλιστα με εμφιαλωμένη ρετσίνα που είναι και η χειρότερη.

Πάντως, αν ισχύει η θεωρία σου θα πρέπει να ανάβουμε κεριά στη μνήμη των άτυχων κορασίδων. Λες γι' αυτό να ζητά ο παπα-Γιώργης ο Μεταλληνός, να ξαναγίνει ο Παρθενώνας "Παναγία η Αθηνιώτισσα";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 19:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trainman:
Χαλάρωσε Βαρτιμαίε! Το μόνο που υπαινίχθηκα, ήταν η τραγική κατάληξη του χαλκέντερου χριστιανού φιλοσόφου, να...τα κόψει!

Επισήμως λέγεται ότι τα έκοψε λόγω υπερβάλλοντος πλατωνικού ζήλου. Όρχεις! - απλώς συμμετείχε στο Esoterica της εποχής του, βετεράνος χιλίων ψυχικών πολέμων.


... ...

quote:
Άκουσέ με Τέκνον μου: Είσαι Νέος, έχεις όλη την ζωή μπροστά σου. Είναι ανάγκη ν' ανοίξεις το topic για το Δωδεκάθεο;

Αν κρίνω από την εμπειρία του Απολογητή, μάλλον έχεις δίκιο για το topic...

Όσο για το «Νεός», ευχαριστώ και πολύ θα το 'θελα να ισχύει... Αλλά αν και νέος, εντούτοις αισθάνομαι Παλαιός ως το μεδούλι...

---------------
«Νυν των λαών το αμάλγαμα και ο μαύρος Αριθμός
Αιέν της Δίκης το άγαλμα και ο Μέγας Οφθαλμός
Νυν η ταπείνωση των θεών»

"Άξιον Εστί, Δοξαστικόν"
Οδυσσέας Ελύτης

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2006, 22:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπω την Αμαλία να γελάει.

Λουκάς Γαβριηλίδης



Κι όμως, δε γελάω.
Αναρρωτιέμαι...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 02:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου χορευτές του "Τροχού".
Ανεβείτε κάποια μέρα πάνω στο Ερέχθειο και αφήστε 6 κόκκινα τριαντάφυλλα για την γλυκειά Diana, την Καρυάτιδα που έφαγε ο Εριχθόνιος Δράκος (όφις) το 1997.Η ψυχούλα της πολύ θα χαρεί.
Ναι φίλοι μου, στο Pons d' Alma του Παρισιού το δρακουλοσόϊ "έφαγε" τότε την γλυκειά Καρυάτιδα.

Εκεί θυσίαζε πάντοτε το δρακουλοσόϊ από αρχαιοτάτων χρόνων τις Καρυάτιδές τους.

Ο Μεροβαίος βασιλιάς (βλέπε Μερβίγγειοι, κώδικας Ντα Βίτσι κλπ) εκεί ξεκοκάλιζε τα δύστυχα κορίτσια του Παρισιού. Εκεί έκανε εξευμενιστική θυσία στην αιμοχαρή Alma του.
Για όσους δεν γνωρίζουν συμπληρώνω ότι η Άρτεμις της Καρίας, η ALMA του Παρισιού, και η Diana των Ρωμαίων είναι έν και το αυτό.
Βλέπετε λοιπόν Ηλιαδέλφια μου πως το δρακουλοσόϊ έχυσε "Κήρα Μέλαινα" κάτω από μία γέφυρα του Παρισιού με το όνομα Pons D' Alma;

Γι' αυτό μη με αδικείτε που επιμένω βασανιστικά στην θεωρία ότι ανθρωποθυσίες στην Ελλάδα, όποια και αν είναι αυτή η εποχή, δεν γινόντουσαν από Έλληνες. Τώρα αν το "Credit" της κατάργησης θέλει να το οικειοποιηθεί διαχρονικά η Εκκλησία επιχειρηματολογικά θα μ' άντιμετωπίσει ως αντίπαλο.

Τους είδατε τους δυό "Σαμάνους Χορευτές" πως υποκλήθηκαν αμέσως με σεβασμό μπροστά στον νοερό "Τριανταφυλλένιο Ήλιο της Άττοσσας Κυράς";


Φίλη OSTRIA,
Την Απόβαση του Εριχθονίου δεν την έχω αναβάλλει. Μην ανησυχείς.
Λίγο να το επιτρέψει μόνο ο καιρός και θα την απολαύσεις. Μιλάμε τύφλα νάχει το D-Day. Εκτός τούτου να ετοιμαστείτε και εσείς λιγάκι με κανένα βιβλίο στο χέρι. Να ..κάνετε ρε παιδί μου μία ...αντίσταση, έτσι για τα μάτια.

Φίλε Μακεδνέ,
Σου επαναλαμβάνω και πάλι ότι αυτά ...τα παιδια απ' το Τέξας (οι κουμπάροι του Εριχθονίου)δεν είναι καθόλου καλά.
Μπορεί να σε παραξένεψε όταν σου έγραψα ότι σ' άλλο θεό πιστεύουν και ανθρωποθυσιάζουν. Ψάξε να βρείς πως ονόμασε την εταιρεία που είχε ο Μπαμπάς Θαμνάκιας το 1964 και θα καταλάβεις.

Φίλη Αμαλία,

Αυτό το ανθρωπάκι που έχεις και χορεύει συνέχεια μπορώ να το εντάξω στους Σαμάνους Χορευτές του Τροχού;
Έχω Train-λαθεί με τις ζεμπεκιές του.


Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 03:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας.... ψάχνοντας...
Βρε μπας κι έχεις δίκιο; Πάντως ο πατήρ του πατρός Θάμνου το ξεκόλλησε το κρανίο του Τζερόνιμο από τον τάφο του.

Για την εταιρεία δε βρήκα αλλά αυτά που βρήκα μέχρι τώρα.... μπρρρρ... με ανατρίχιασαν... Τι Κέλτες και Γαλάτες. Εδώ να δεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 05:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες στον "Τροχό" Μπεκτάση μας.

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 19:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εκτός τούτου να ετοιμαστείτε και εσείς λιγάκι με κανένα βιβλίο στο χέρι. Να ..κάνετε ρε παιδί μου μία ...αντίσταση, έτσι για τα μάτια.

Στις δίνες του νερού δεν μπορεί ν' αντισταθεί κανείς Φωτεινέ Υιέ του Ταξιάρχη. Ή μάλλον, είναι αργά: "Εμπρός κοιτάζω τ' αναμμένα μου κεριά..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 21:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μεχρι να φτασει αυτη η ιερη στιγμη, θα μας καθοδηγουνε οι πλαστογραφοι .
Ολοι αυτοι δηλαδη, που θελουνε και το εχουνε καταφερει :

Να νιωθει καθε ελληνας πρωτα ανθρωπος και μετα ΕΛΛΗΝ.

Προσωπικα ειμαι πρωτα ελληνας και μετα οτιδηποτε .


Εγώ προσωπικά είμαι πρώτα ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μετά Ελληνας. Γιατί σου φαίνεται αρνητικό ή ανθελληνικό αυτο???

quote:
ΕΛΛΗΝ = θεικη καταγωγη και τιποτε λιγωτερο απο αυτο .


Ελλην = Ενας απλός άνθρωπος όπως όλοι οι υπόλοιποι. Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο από αυτό.

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...


Χαιρομαι ιδιαιτερα ,που πρωτα νιωθεις ανθρωπος και μετα ΕΛΛΗΝ .
Αυτην την ενοια Ανθρωπος , την καθορισαν πρωτοι οι ελληνες .
Αρα ( κατα την δικη μου λογικη ) ,τους ανηκουνε τα πνευματικα δικαιωματα .

Ανω θροσκω = ανθρωπος .

Οσο ποιο ψηλα σκαρφαλωνει ο θνητος ( οποιοςδηποτε θνητος ) ,τοσο ποιο ανθρωπος νιωθει .

Που ψηλα ;;;

Στο θειο ,ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΘΝΗΤΟς .

Δεν φταινε οι προγονοι μας , επειδη τα ειπαν ολα για το θειο , φταιει η πλαστογραφηση της παγκοσμιας θρησκειας , που κατευθυνει καθε θνητο σε αδιεξοδα .

Γεγονος παραμενει , οτι οποιος μελετα ( αρχαια )ελληνικη ιστορια , κανει ενα ανεκτιμητο πνευματικο δωρο στον ιδιο τον εαυτο του ,διοτι τα ειπανε και τα γραψανε ολα , τοσο λογικα (ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ) , ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ λογικα δεν γινεται .

Επι ρωμαικης αυτοκρατοριας , υπηρξανε οι περιφημοι αγωνες ζωης και θανατου στο κολλοσαιουμ .
Χιλιαδες ζωες χαθηκαν ,στο βωμο της διασκεδασης .
Αυτο πρεπει να μας ανυσηχει πολυ περισσοτερο και οχι, αν οι αρχαιοι ελληνες κανανε ανθρωποθυσιες .

Σημερα που χανονται εκατονταδες ζωες στο καθημερινο ελληνικο κυκλοφοριακο μπαχαλο ,δεν ειναι ανθρωποθυσιες αυτες ;;;

Δεν γνωριζουμε αραγε τους αληθινους υπαιτιους ;;;


Τι κανουμε ως συνολο λογικων ανθρωπων , για να σταματησουμε αυτες τις ανθρωποθυσιες ;;;;


την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 21:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προσωπικα ειμαι πρωτα ελληνας και μετα οτιδηποτε .
Σωβενιστες μας εχουνε στιγματισει , ολες οι υποαναπτυκτες ανθηελληνικες συνειδησεις , που οπως προεγραψα ειναι κατευθυνομενες .

Δυστυχως οι ανθελληνες ειναι περισσοτερροι εδω μεσα στον ελλαδικο χωρο ,απο οτι εκτος ελλαδος .

Μην τους αφηνεται να σας πουλανε παραμυθια .


Κοίτα δεν θα σπεύσω να διαφωνήσω αμέσως με αυτό αλλα πρέπει να είμαστε και λίγο ρεαλιστές.Ποιός πουλάει παραμύθια,αυτός που παρουσιάζει τα πράγματα βάση της αρχαιολογικής σκαπάνης και των πηγών ή αυτός που υποστηρίζει οτι είμαστε απο το Α του λαγού χωρίς αποδείξεις?Εάν αυτός που βασίζεται στις πηγές πεί κάτι που δεν είναι και τόσο κολακευτικό για την Ελλάδα είναι ανθέλληνας?ή πρέπει σώνει και καλά να πιστεύεις οτι ελληνισμός=μόνο το φώς για να είσαι έλληνας ή φιλλέληνας?

Ποιά είναι τα παραμύθια ακριβώς?



Ενα απο τα παραμυθια ειναι ο αληθινος χριστος .
Τα πρωτεια ανηκουνε στον ΕΛΛΗΝΑ απωλωνιο τυαναια .

Εζησε προ χριστου και διδαξε τα ιδια , οπως και ο μετεπειτα χριστος .

Γιατι δεν τα διδασκομεθα αυτα απο το δημοτικο σχολειο ;;;

Διοτι η ελλαδα πρεπει να χασει τις ριζες της και κανενας ΕΛΛΗΝ ,να μην θυμαται το μεγαλειο της καταγωγης του .

Για ποιο λογο ;;;

Για να μην ξυπνησει και παλι το ελληνικο δαιμονιο, που κρυβεται μεσα σε καθε θνητο , που ειχε την τυχη να γενηθει ελληνας .

Αν ξυπνησει , τιποτε δεν σταματα πλεον την ελληνικη ηγεσια στην παγκοσμια ιστορια της ανθρωποτητος .

Ισως ειναι καλυτερα να μεινουμε ετσι οπως ειμαστε .
ΕΛΛΗΝΕς που αγνοουνε την ιστορια τους ( πλειοψηφια ).
Τα αποτελεσματα τα βιωνουμε ολοι (σχεδον ολοι)στην καθημερινοτητα μας .

Δεν εχουμε ελληνικο λειτουργικο κρατος , παροτι η ενοια της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑς ,προηλθε απο τον ΕΛΛΗΝΑ ΚΛΕΙΣΘΕΝΗ .


την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 00:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ και Trainman,

ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ:
Ο ΠΟΛΥΣ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ, ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 03:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω άγνωστες λέξεις... αυτός ο Θαμνάκιας ποιός είναι; Ο Τζερόνιμο (groovy;)

Με μπερδέψατε και με αφήσατε να στροβυλίζομαι σε άγνωστους ρυθμούς...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 04:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι δεν τα διδασκομεθα αυτα απο το δημοτικο σχολειο ;;;

Γιατί η σχολική εκπαίδευση καθορίζεται από το νόμο του 1955 "Περί χριστιανικής κατεύθυνσης της Παιδείας". Α, και γιατί στην Ελλάδα κουμάντο κάνει η Εκκλησία.

Άλλη απορία;

macedon

Edited by - macedon on 22/06/2006 04:35:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 07:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη OSTRIA,

Μας έβγαλε κίτρινη κάρτα η "Μεγάλη Κήρα" και μας προειδοποίησε να μη ...μιλάμε "σκοτεινά".

Εσύ πάλι μου λες ότι "στροβυλίζεσαι" σε αγνώστους ρυθμούς και παράλληλα ο Trainman γράφει ότι δεν μπορεί ν' αντισταθεί στις "δίνες" του νερού.

Μήπως τελικά ο Ερίωπας είναι καλεσμένος σε "Dinner Party";

Έχεις υπ' όψη σου το αξιοθέτο με το τρενάκι στο Ντίζνεϋλαντ; Όλα πάνε καλά, γελάκια και αστειάκια, όσο βρίσκεται το "τριαξονικό όχημα" στο ξέφωτο και μέχρι να μπεί στην σκοτεινή σπηλιά με τα απρόβλεπτα. Όλοι θέλουν να ζήσουν την εμπειρία "του μέσα", αλλά οι πιό πολλοί την κοπανάνε, αλλά "Ψηλός", λίγο έξω απ' την σπηλιά μόλις δουν την έκφραση στο πρόσωπο αυτών που βγαίνουν.
Σαφέστατος ο Trainman, και ποτέ ...σκοτεινός, σας βάζει όλους δωρεάν πάνω στο "φωτεινότατο τριαξονικό του όχημα" και σας ταξιδεύει στην καρδιά της σκοτεινής Ασίας με τους Μπεκτάσηδες για να γνωρίσετε όλοι σας ότι και αυτοί μιλούν για μια "ματωμένη Καρδιά" την οποία έχουν κάνει σύμβολό τους. Πάνω δε σ' αυτό το σύμβολο της Καρδιάς τοποθετούν και τον παγκόσμιο συμβολισμό της Αρτέμιδος/ALMA/DIANA κλπ.

Φίλε Trainman,

Αναγκαστικά το ταξίδι της "Καρυάτιδος" περνά μέσα απ' την σκοτεινή "δίνη" της τρισδιάστατης καρδιάς. Σε ρωτάω όμως αυτό το Vortex της καρδιάς, ο Ντα Βίντσι, πως το είχε καταλάβει; Ο νεκρός δεν έχει Vortex, επομένως την διαπίστωση θα πρέπει να την είχε κάνει πάνω σε ανοιγμένους ζωντανούς ανθρώπους. Τι λες και εσύ;
Τα αναμμένα σου κεριά είναι 7 και το τελευταίο έχει πάνω του το γράμμα "Κ".
Άδειασε 7 ράφια οριζοντίως στην σαμανοβιβλιοθήκη σου και ζωγράφισε ένα μεγάλο κόκκινο "Κ" και άστο εκεί στην τελευταία θέση να "ανάβει". Θα χρειαστείς το φως του αργότερα όταν αποφασίσεις να μπείς στην σπηλιά με τα απρόβλεπτα. Αυτό το γράμμα είναι το τελευταίο μυστικό κλειδί.
«Μην στενοχωριέσαι θα έλθει η ώρα που θα σου γίνει η αποκάλυψη των αριθμών».
Στην πορεία θα μαζέψουμε και τα υπόλοιπα γράμματα.

Μακεδνέ Στρατηλάτη μου,

Τι δουλειά είχε ο "Ζαπάτας" με τους Θαμνάκηδες;
Δεν σου δημιουργεί απορίες αυτή η παράξενη ονομασία για μια εταιρεία της οποίας ο ιδιοκτήτης υποτίθεται ότι πολεμά την ιδεολογία του "επαναστάτη";

Φίλε "Θνητέ προς το παρόν",

Όταν ο Απολλώνιος Τυανέας συνάντησε δύσκολο αντίπαλο στις φιλοσοφικές του συζητήσεις πως τον ονόμασε;
Στο λέω αυτό διότι οπωσδήποτε θα συναντήσεις έναν "..........." σ' αυτόν τον διάλογο.


Όποιος συναντήσει στο δρόμο το "Σαμανάκι" της Αμαλίας να μου το γεμίσει φιλιά.

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 11:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σημερα που χανονται εκατονταδες ζωες στο καθημερινο ελληνικο κυκλοφοριακο μπαχαλο ,δεν ειναι ανθρωποθυσιες αυτες ;;;

Δεν γνωριζουμε αραγε τους αληθινους υπαιτιους ;;;


Τι κανουμε ως συνολο λογικων ανθρωπων , για να σταματησουμε αυτες τις ανθρωποθυσιες ;;;;


-Δεν πίνουμε αλκόολ όταν οδηγούμε ή όταν πρόκειται να οδηγήσουμε
-Δεν περνάμε με κόκκινο
-Στην ένδειξη της πινακίδας "STOP",σταματάμε σιγά σιγά, ελέγχουμε τον κάθετο δρόμο, και αν δεν διέρχεται άλλο όχημα περνάμε
-Δεν προσπερνάμε από δεξιά
-Δεν ξεπερνάμε το όριο ταχύτητας
-Κοιτάμε ΜΠΡΟΣΤΑ μας όταν οδηγούμε
-Δεν μπαίνουμε "εφετζίδικα" στο αντίθετο ρεύμα
-Τη νύχτα οδηγούμε πάντα με τα φώτα μας αναμέννα. Προσοχή μην τυφλώσουμε τον άλλον με τα μεγάλα
-Δεν μιλάμε στο κινητό την ώρα της οδήγησης
-Δεν κάνουμε κόντρες και κολιές σε δρόμο που κυκλοφορούν και άλλοι οδηγοί-συμπολίτες μας
-Αφήνουμε μια απόσταση ασφαλείας από το μπροστινό όχημα, ώστε να προλάβουμε να φρενάρουμε εγκαίρως αν χρειαστεί

Και άλλα πολλά ακόμα...

Τώρα για την τήρηση των παραπάνω, δε διαβάζω Αριστοτέλη και Πλάτωνα.

Ο Κ.Ο.Κ, η κοινή λογική αλλά και η συνείδησή μου μου τα υπαγορεύουν

quote:

Χαιρομαι ιδιαιτερα ,που πρωτα νιωθεις ανθρωπος και μετα ΕΛΛΗΝ .
Αυτην την ενοια Ανθρωπος , την καθορισαν πρωτοι οι ελληνες .
Αρα ( κατα την δικη μου λογικη ) ,τους ανηκουνε τα πνευματικα δικαιωματα .

Ανω θροσκω = ανθρωπος .

Οσο ποιο ψηλα σκαρφαλωνει ο θνητος ( οποιοςδηποτε θνητος ) ,τοσο ποιο ανθρωπος νιωθει .

Που ψηλα ;;;

Στο θειο ,ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΘΝΗΤΟς .


αυτα τα "Ανω θρόσκω", "Κάτω θρόσκω", και περί "θείας προελεύσεως του αν-θρώπου", εγώ δεν τα πολυκαταλαβαίνω διότι είμαι από χωριό, αμόρφωτος.

Οταν σου είπα την έννοια "άνθρωπος", εννοώ ένα κοινωνικό ον, που προσπαθεί να προσφέρει στην κοινωνία και που σέβεται τους συμπολίτες του ανεξαρτήτως χρώματος, πεποιθήσεων, "εθνικότητας" και σεξουαλικών προτιμήσεων
Ας μην κολάμε σε γραμματική και ετυμολογήσεις...

quote:
Για να μην ξυπνησει και παλι το ελληνικο δαιμονιο, που κρυβεται μεσα σε καθε θνητο , που ειχε την τυχη να γενηθει ελληνας .

Αν ξυπνησει , τιποτε δεν σταματα πλεον την ελληνικη ηγεσια στην παγκοσμια ιστορια της ανθρωποτητος .


Αυτό το λεγόμενο "ελληνικό δαιμόνιο" χρειάζεται τεκμηρίωση. Η γειτόνισσά μου που πετάει την σακούλα σκουπιδιών από το μπαλκόνι έχει τέτοιο "δαιμόνιο" ας πούμε??
Ο ταρίφας που "γδύνει" τους τουρίστες διακατέχεται κι αυτός από κάποιο "ελληνικό δαιμόνιο"??

Υπάρχει και Βελγικό, Κινέζικο, Βραζιλιάνικο, Γαλλικό δαιμόνιο ή και άλλα δαιμόνια?

Αν δεν έχουμε τώρα "ελληνικό δαιμόνιο" και είχαμε κάποτε στα αρχαία χρόνια, μήπως αυτό το "δαιμόνιο" ωθούσε τους Ελληνες να αλληλοσφάζονται? Αν ήταν αυτό το "δαιμόνιο" υπαίτιο, τότε...ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Οχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να πλακωθώ με τον Σπαρτιάτη φίλο μου ο οποίος έχει και μια ωραία ταβερνούλα εκεί στο Γύθειο

Τώρα για αυτή την Ελληνική ηγεσία που προσδοκάς στην παγκόσμια ιστορία της ανθρωπότητας, δεν έχω να πω κάτι...
Απλα φαντάσου τον Καραμανλή πλανητάρχη... Πολύ kitch ρε παιδί μου....Οχι ότι ο Γιωργάκης κολλάει και πολύ βέβαια...

Υπάρχουν βέβαια και κάτι προφητείες ελληνορθόδοξων που μιλάνε για απανταχού ξεσηκωμό και επικράτηση του ελληνισμού!!!!

Ρε παμε καλα ρεεεεεεεεε!!!!!!!

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 12:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τα πρωτεια ανηκουνε στον ΕΛΛΗΝΑ απωλωνιο τυαναια .
Εζησε προ χριστου και διδαξε τα ιδια , οπως και ο μετεπειτα χριστος .Γιατι δεν τα διδασκομεθα αυτα απο το δημοτικο σχολειο ;;;

Αν μας ενημέρωνες πότε ακριβώς έζησε ο Απολλώνειος, ίσως έδινες και μόνος σου την απάντησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 12:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε "Θνητέ προς το παρόν".
Νομίζω ότι ήδη έχεις βρεί τον "Μαλλιαρόκωλο" αντίπαλο στην διαλεκτική σου. Ο Agnostic δεν φαίνεται να μασάει από τέτοια.
Έτσι είχε ονομάσει ο Απολλώνιος Τυανεύς τον δύσκολο αντίπαλό του.
Ο Trainman παρακολουθεί και γελάει!!!
Επειδή όπως φαίνεσαι είσαι στο (fan club)του Απολλωνίου διάβασε στο ιντερνετ ό,τι υπάρχει σχετικό με τον Bektash και την ιστορία του Yunus Gharib και εκεί θα βρείς ξεθωριασμένη την ιστορία του Απολλωνίου Τυανέα.
Άντε καλά ταξίδια.

Λουκάς ΓαβριηλίδηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Efstathios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 13:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Efstathios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Απολλώνιος Τυανέας γεννήθηκε στις αρχές του 1ου αιώνα μετά Χριστόν και όχι προ Χριστού..Η πρώτη γραπτή αναφορά που έχουμε είναι απο το 230 ή κάπου εκει.Το άν ο Τυανέας έζησε παράλληλα με τον Χριστό η λίγο αργότερα δεν είναι γνωστό.Η νοοτροπία του πάντως διαφέρει απο του Χριστού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 15:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ερίωπη

Κορυβαντιούντες, χορεύουμε στο Vortex της τελικής αποκάλυψης!!!

Α.

Edited by - Trainman on 22/06/2006 15:21:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 21:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη το θεμα ειναι οι ανθρωποθυσιες ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ , συμορφωνομαι με το πνευμα του θεματοθετη .

δΕΝ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΙΣΩς Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟς .

η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ , ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑς .

αΥΤΗ ΜΟΝΟ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΜΑς ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ , ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ .

πΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΑΚΡΙΒΩς ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΤΗΝ ΒΙΩΝΩ .
δΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙς , ΑΠΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΕΛΛΗΝΕς ΣΥΜΠΟΛΙΤΕς ΜΟΥ , ΜΕΣΑ ΤΟΥς ΤΟΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ, ΠΟΥ ΑΝΑΒΛΗΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ .

εΤΣΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟ σημερινο ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ,ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑς ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗς ΑΡΧΑΙΑς ΕΛΛΑΔΟς .

εΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ , ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥς ΜΑς .

δΕΝ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ( τουλαχιστον η πλειοψηφια ) ,υπερηφανοι που ειμεθα ΕΛΛΗΝΕς .

κΑΙ ΟΜΩς , ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.

Αναφερω ενα λογο .
προσεγγισαν πρωτοι στον μεγιστο εφικτο πνευματικο βαθμο, το θειο πνευμα εντος μας .
Δεν εχει ξεπεραστει.


την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy