ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 19:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος κατοικει στον ουρανο,εστειλε πληροφοριοδοτη στην μαρια,ενσαρκωθηκε ο λογος του με την μορφη του χριστου.
ο χριστος,υιος θεου,φως-λογος,οποιος ακολουθησει το φως ειπε ,θα σωθει.παρουσιαστηκαν μπροστα του οι ελληνες,ηλθε η ωρα να δοξαστει ο υιος του ανθρωπου ,ειπε(τους περιμενε).οι ελληνες δεχτηκαν τον λογο-φως του.ειναι σαν την ολυμπιακη φλογα,σαν να ερχεται στιγμη που θα παραλαβει ο ελληνας την φλογα και θα την δωσει στους υπολοιπους.
δινουμε φως και φλογα,δινουμε χριστο-ελλαδα,αυτος ειναι ο σκοπος μας.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2003, 21:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο νομίζω ότι το είπες πανέμορφα και μάλιστα με πολύ απλά λόγια, χωρίς φαμφάρες.

ΔΙΝΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2003, 17:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΡΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ.
ΟΛΟ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 09/10/2003 11:17:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 00:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ.

ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΗΤΑΝ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΑΝ,
ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΝΟΗΜΑ,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΕΝΝΟΙΑ.
ΣΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΑΦΗ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ(MERCURIUS).
O BABΥΛΩΝΙΑΚΟΣ ΘΕΟΣ ΜΑΡΔΟΥΚ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ <<ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΤΩΝ ΘΕΩΝ>>.
Η ΙΣΙΔΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ <<ΘΡΟΝΟΣ>>ΚΑΙ Ο ΩΡΟΣ Ο <<ΑΝΩ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΣ>>.
Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΦΗΡΗΜΕΝΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΑ.ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΝΔΟΪΡΑΝΙΚΟΥ ΜΙΘΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ <<ΣΥΜΦΩΝΙΑ,ΔΕΣΜΟΣ>>.
ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ
ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ.ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΤΟΥΣ (ΑΧΙΛΕΥΣ,ΟΔΥΣΕΥΣ)ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΜΗΝΕΥΤΑ.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ
ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΕΕΣ,ΕΝΝΟΙΕΣ.
ΣΤΗ ΜΥΘΙΚΗ ΑΦΗΓΗΣΗ,Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ,ΑΛΛΑ ΕΝΑ
ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ-ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ,ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ(ΝΕΦΕΛΗΓΕΡΕΤΗΣ ΖΕΥΣ)...................................

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 08:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "αμμωμος" σύλληψη είναι ένα απο τα κοινά χαρακτηριστικά που μοιράζονται οι "θεάνθρωποι" απο τον Βούδα έως ακόμα και τον Πυθαγόρα και τον Ασκληπιό..
Φίλε Λουκά ΔΕΝ είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...Ο Πλάτωνας μας τα εξηγεί προφανός ο συγγραφέας του αρθρου δεν έχει διαβάσει Πλατωνα..
Διας-Ζεύς σημαίνει αυτός που δίνει ζωή, Πλούτωνας διότι παρέχει τον πλούτο της ζωής, Δημητρα γη-Μητηρ, Αδης το αιδές το άγνωστο, αυτό που δεν φαίνεται κ.λ.π, κ.λπ....


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2003, 09:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΦΙΛΕ ΠΛΩΤΙΝΕ

ΤΟ ΑΡΘΡΟ(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΣΕΛΙΔΕΣ) ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ Η ΑΛΙΚΗ ΚΟΤΖΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΑΠΟ:
JEAN PIERRE VERNARNT(ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ)

WALTER BURKETT(ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ)

ΑΙΚ. ΤΣΟΤΑΚΟΥ-ΚΑΡΒΕΛΗ(ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ)

ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ.
Ο ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΜΕΛ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΑΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 02:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα παιδια,νοιωθω περιεργα και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.
λενε πως ονειρα και εφιαλτες ,τα βλεπουμε τα ξημερωματα κατα τις 6.εγω σηκωθηκα απο ζωντανο εφιαλτη στις 2 παρα 10.τρομαξα,ειδα απο την ανατολη να πεφτουν κοκκινοπρασινα πραγματα ,κατι σαν μετεωρητες,να πεφτουν στα μπαλκονια τις διπλα πολυκατοικιας ,να περνουν φωτια(οχι ολα τα μπαλκονια),εβλεπα και αλλου φωτιες τριγυρω,μετα μπαινω στο σπιτι φοβισμενος κλειδωνω,παω να ριξω νερο στο προσωπο και καθως γυρναω,βλεπω την πορτα ξαφνικα να ανοιγει διαπλατα,σα να μην ειχα κλειδωσει καν,τοτες σηκωθηκα απο τον εφιαλτη,εχω ανατριχιασει ,ηπια νερο ,ομως ακομα δεν εχω συνελθει.
φιλοι μου συγνωμη δεν ειχα σκοπο να σας τρομαξω,χιλια συγνωμη.
απλα τωρα που καθομαι και γραφω σκεφτομαι πωςισως αυτο σημαινει πως η τουρκια θα μπει στην ευρωπαικη ενωση,η κατι αλλο ,δεν ξερω.δεν παω καλα,αυτο ειναι το μονο σιγουρο:)))
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,το φιλαρακι σας
μια φορα ειπα να κοιμηθω νωρις ,τι το'θελα,καλα δεν κοιμαμαι τα ξημερωματα?:)))))))


Edited by - manos on 28/07/2003 02:42:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2003, 19:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΒΕΙΕΣ ΣΟΥ.

ΑΝΑΜΕΝΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΛΩΤΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΛΕΞΕΩΝ.

ΕΤΣΙ ΤΥΧΑΙΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ.

ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΧΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ<<διάς>>ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
<<ΔΙΝΕΙΣ>> ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΑΛΕΧΤΟ.
ΕΧΕΙ ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΛΕΞΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑ????????????
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ.

ΟΠΟΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΚΑΝΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΚΑ ΛΕΞΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΙΑΛΕΧΤΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2003, 14:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας φιλοι μου
αφου το κρατος ,ειναι αποσυντονισμενο,αφου εμεις οι πολιτες αδυνατουμε να δινουμε λυσεις στα προβληματα,αφου δεν περνουμε πρωτοβουλιες,ηρθε και η σειρα της εκκλησιας.
κοινως ενα μπαχαλο,ολα "βαινουν" πααααρα πολυ καλως ,για καποιους.
το ρημαδιο ολοκληρωνεται,περισσοτεροι θανατοι απο γεννησεις-εισροη ολο και περισσοτερων αλλοδαπων,μια εκκλησια που πλεον χανει ολο και συνεχως απο τις διαμαχες της."πανεμορφα".
ποτε θα ειναι ετοιμο το "γλυκο"?
στο χερι μας ειναι να το καψουμε,στο χερι μας ειναι να μην βγει ποτε αυτο το σχεδιο απο τον "φουρνο".
θυμαμαι τα λογια του κολοκοτρωνη απο την ταινια παπαφλεσσας-που πατε ωρε ΕΛΛΗΝΕς? που ειμαστε παιδια?που παμε?
ας συγκεντρωσουμε τις δυναμεις μας,καλω ολους σας φιλοι μου και κυριως admin και συντονιστες ,,ολους μας να στειλουμε μεσω του esoterica ,απο μια επιστολη στα υπουργεια εξωτερικων-εσωτερικων,που θα τους εκφραζουμε τις σκεψεις μας και τις ανησυχιες μας.
αν αυτο ειναι δυνατον να γινει παρακαλω ολους μα ολους αν θελετε να το εφαρμοσουμε,ας ξεμουδιασουμε λιγο-εστω και με αυτον τον απλο τροπο.τουλαχιστο να προσπαθησουμε.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 20:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΝΟ.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΡΟΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ.

ΣΑΝ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΥΣΟΥΜΕ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΥΦΘΟΥΝ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΟΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 16/08/2003 13:16:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Loucas, οι Διαχειριστές και οι Συντονιστές αυτού του Τόπου παρακολουθούν ώστε το forum να κινείται στις γραμμές που έχουν χαραχθεί αρχικά, από την γέννησή του.

Αν νομίζουμε ότι κάτι πρέπει να το κάνουμε πάνω σε αυτήν την γραμμή θα το κάνουμε.

Ο ρόλος όμως του Esoterica.gr δεν είναι η φυλετική ή η εθνική αφύπνιση (οι οποίες πιθανώς να είναι ευεργετικές σε έναν μεγάλο βαθμό) αλλά περισσότερο η πνευματική αφύπνιση που νομίζουμε ότι είναι πολύ πιο σημαντική και πιο ευρεία από τις άλλες δύο αφυπνίσεις.

Η ταπεινή μας γνώμη είναι ότι η πνευματική αφύπνιση είναι πολύ πιο απαραίτητη για να γίνει ο κόσμος καλύτερος, χωρίς περιττές αδικίες και χωρίς εκμετάλλευση.

Η γραμμή των Υπευθύνων κινείται στα πλαίσια και του Αρχαιοελληνικού Φιλοσοφικού Πνεύματος οι οποίοι άφησαν μια σημαντική πνευματική κληρονομιά για όλους μας, μαύρους, λευκούς, κίτρινους, άνδρες, γυναίκες, Έλληνες, Τούρκους, Αμερικανούς κ.α.

Εμείς νοιαζόμαστε για τον Αρματηλάτη που είναι ο κύριος υπεύθυνος για την κατάσταση του εκάστοτε άρματός του.

Νιαζόμαστε για τον γάιδαρο, γιατί αυτός φταίει συνήθως και όχι το σαμάρι.

Αυτό μας κάνει πιθανώς, λιγότερο πρακτικούς και συγκεκριμένους αλλά σίγουρα μας κάνει πιο αληθινούς και ουσιαστικούς.

Κατανοώ όμως την αγάπη που έχεις για αυτό το θέμα και την συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό γιατί φαίνεται πως είναι αγνή κι αν είναι αγνή είναι και σωστή.

Αν χρειαστεί να κάνουμε κάτι παραπάνω να είσαι σίγουρος ότι θα το κάνουμε.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 19:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε thoth καλησπερα.
,μοναχα.
δεν θα πω τιποτε αλλο που μπορει να μετανοιωσω.
απλα δεν μπορω να καταλαβω(συγχωρεσε το μου),πως μπορει να μην ειναι καποιος πρακτικος,αλλα ταυτοχρονα να κανει πραγματα ουσιας.
η πραξη μετραει,οχι το αποτελεσμα.
ναι σιγουρα πρεπει να κοιταμε τι κανουμε για τους αλλους,ομως μην αφηνουμε τους εαυτους μας ερμαια των καθε κακοβουλων.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 20:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου "manos".

Δεν έχω καμία πρόθεση να συγκρουστώ και να διαφωνήσω με κανέναν για κάτι που δεν το "βλέπουμε" και οι δυο από κοινού.

Για παράδειγμα μιλάς για "πράξη". Ο καθένας μπορεί να εννοεί την πράξη όπως νομίζει ο ίδιος. Για μένα το να ξεκαθαρίσει και να βεβαιωθεί κάποιος για την κοινή πνευματική καταγωγή όλων των όντων είναι η ανώτατη και πιο αποτελεσματική "πράξη" που θα μπορούσε ποτέ να κάνει.

Ποιες "πράξεις" έκαναν ο Λάο Τσε, ο Βούδας, ο Χριστός, ο Ορφέας, ο Σωκράτης, ο Κρίσνα, ο Πυθαγόρας, ο Κομφούκιος κ.α.; Απευθύνθηκαν στο Κράτος τους για να τους σώσει από του κακόβουλους; Σκοτώσαν τους άλλοφυλούς ή τους αλλόθρησκούς για να σώσουν τους "δικούς" τους; Από ότι έχω μελετήσει, όχι.

Έδειξαν με το παράδειγμά τους και με την "πράξη" τους πόσο "αποτελεσματικοί" ήταν όταν εφάρμοζαν το ρητό: "Αυτός που νικάει χίλους εχθρούς δεν συγκρίνεται με αυτόν που καταφέρνει να νικήσει τον εαυτό του"

Η πηγή του προβλήματος βρίσκεται... "esotericά" και εκεί πρέπει να αναζητηθεί και η λύση. Τουλάχιστον αυτό νομίζουμε εμείς που δημιουργήσαμε το site. Δεν θέλουμε να επιβάλλουμε τις απόψεις μας και δεν θέλουμε να πιέσουμε κανέναν για να πειθαρχήσει στις απόψεις μας.

Χρειάζεται όμως ως Διαχειριστής, των forums αυτών, να το υπενθυμίζω.

Είμαι σίγουρος για τις καλές προθέσεις της μεγάλης πλειοψηφίας των μελών του forum, όπως και για τις δικές σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να αποσαφηνίζω την βασική γραμμή σκέψης και δράσης του Esoterica, άσχετα αν κάποιοι όπως εσύ διαφωνούν.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 21:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε thoth ,δεν σου ζητησε κανεις να συγκρουστεις με κανεναν:)κρατα τις δυναμεις σου.σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου ,σε ενα τοσο σοβαρο θεμα.θα συμφωνησω μαζι σου,εκανα λαθος οσον αφορα την λεξη πραξη,προσπαθεια ηθελα να γραψω.
τα λογια ειναι εκεινα που κανουν οντως την διαφορα.
η συζητησεις ειναι το καλυτερο οπλο ,η γλωσσα ειναι το μεσο,ειναι ασχημο να μιλαμε με λεξεις οπως θανατος και οτι αλλο ,δεν αρμοζουν σε εμας τους ελληνες .αλλοι σκεφτονται ετσι.
ηταν μια προταση,δεν ειναι εδω κανεις μας για να κανει τον εξυπνο η τον πονηρουλη και τον μαγκα.
επειδη σας θεωρω δικους μου πλεον ανθρωπους γι'αυτο πηρα το θαρρος να πω αυτα που ειπα,αν σε στεναχωρησα ζηταω συγνωμη.
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,το φιλαρακι σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2003, 22:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΘΟΘ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ.

ΕΓΩ ΚΑΤΑΝΟΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΒΟΜΑΙ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΗΝ ΘΕΣΕΙ ΣΑΣ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΡΑΞΕΤΕ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΑΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2003, 11:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??

ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ?

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2003, 22:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα φιλοι μου:)
τεταρτη 6 φεβρουαριου 2002 εφημεριδα "τα νεα"
<πρασινο φως> ,απο την ιερα συνοδο για το τζαμι ,στην παιανια
στην αττικη αυτη την εποχη ζουν 200.000 μουσουλμανοι,σε διαφορες περιοχες οπως στην νεα ιωνια,κολωνο,νεο κοσμο,νικαια,ομονοια,πατησια,απο αποσπασμα του ιδιου αρθρου.
τεταρτη 6 φεβρουαριου 2002 εφημεριδα "τα νεα"
εν αρχη ησαν τα ...ιερα κειμενα
η συγγενεια της βιβλου με το κορανι βρισκεται στην ανοιχτη ερμηνεια των εδαφιων
αρθρο του kenneth l. woodward
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 10/08/2003 23:00:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 11:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι μου:)))
λουκα ψαχνω την απαντηση σου-μα,την εσβησες? η υπαρχει καποιο προβλημα και δεν ανεβηκε στον server?ο χρονος θα δειξει:)
τα λεμε φιλε να προσεχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 16:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΑΝΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΚΟΡΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΒΛΟΥ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ.ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ 2-3 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ)ΥΠΑΡΧΟΥΝ 200 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΥΛΟΥΛΜΑΝΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ.

ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΙΝΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗ.

ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ/??

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΜΑΣ?

ΑΑΑ.ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΤΑΙ ΞΕΧΑΣΑ.ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΗΣΑ ΣΚΗΠΤΡΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΞΩΤΑ ΤΟΥΣ ΡΟΥΧΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΚΕΝΤΗΜΕΝΑ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΕΙΔΗΞΗ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΠΛΟ ΛΑΟ.Α ΝΑΙ.ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΦΤΩΧΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 3 ΚΙΛΑ ΧΡΥΣΗ ΚΑΔΕΝΑ ΤΟΥΣ.

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 06/09/2003 16:52:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2003, 17:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι οι "Ισλαμιστές" κατηγορούν τους Χριστιανούς ως ειδολολάτρες και όχι άδικα θα έλεγα..Και αυτό απο μία θρησκεία που "γεννήθηκε" 500 χρόνια μετά την "γέννηση" του Ιησού..
Λίγες πληροφορίες για τον Ισλαμισμό


http://www.truth.gr/thematic/display_topic_threads.asp?ForumID=8&TopicID=30&PagePosition=1

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 23:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τον φίλο μου Λουκά που μετέφερε το θέμα του Κορανίου σε εμένα. Δεν είμαι ειδική αλλά ούτε έχω μελετήσει ακ βαθέων το κοράνι. Κατά την προσωπική μου άποψη κιόλας είναι βαρετό γιατί επαναλαμβάνει συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Η δική μου αντίληψη επί του κορανίου είναι ότι δεν έχει σχέση με όλα αυτά που λέγονται για αυτό. Αξίζει να το διαβάσει κανείς γιατί μέσω αυτού μπορείς να καταλάβεις τον πραγματικό μουσουλμανισμό και πόσο παρεξηγημένος είναι λόγω των φανατικών Ισλαμιστών. Ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι να διαβάσει κανείς τους νόμους του Αγιατολαχ Χομεϊνί, εκεί σηκώνεται η τρίχα ακόμη και του πιο "φιλελεύθερου" ατόμου. Το κοράνι όντως έχει πολλά κοινά με το Ευαγγέλιο, η βάση του είναι κοινή με του χριστιανισμού και του ιουδαϊσμού. Μπορεί πολλά από αυτά που λέει για μας, και γενικά για ένα λογικό όν, να είναι παραλογισμοί, αλλα δεν λέει πουθενά σκοτώστε τους Χριστιανούς, τουλάχιστον έτσι όπως κάποιοι το μεταφέρουν. Το ότι ένα κομμάτι των μουσουλμάνων έχει παραφράσει, παρερμηνεύσει ή έχει προσαρμόσει τις ιδέες του κορανιού με τέτοιον τρόπο ώστε να καταφέρει τους στόχους του, είναι άλλο θέμα. Όσο για το site που μας παραθέτει ο Πλωτίνος, είναι ενδιαφέρον, αλλα με μια ένσταση στα ποσοστά των δογμάτων, αν και δεν είναι μεγάλες οι διαφορές, είναι λανθασμένα. Το ισλάμ είναι καταρκεματισμένο σε δόγματα. Η μεγάλη πλειοψηφία είναι βέβαια οι Σιίτες και οι Σουνίτες αλλά μόνο κατά το όνομα τουλάχιστον στον "μοντέρνο" μουσουλμανικό κόσμο.Οι Ευρωπαίοι μουσουλμάνοι (2,5% αναφέρει το site, αν μπορούμε να εμπιστευτούμε τα ποσοστά) ανήκουν στο δόγμα τωμ Χαμεκί (ελπίζω να θυμάμαι σωστά το όνομα). Αρκετοί και από την μοντέρνα Τουρκία. Υπάρχουν και οι Αβέκι, κυρίως Κούρδοι, που δεν πιστεύουν στο κοράνι αλλά μόνο στον Μωάμεθ σα προφήτη. Και άλλα πολλά δόγματα. Και μέσα στα ίδια δόγματα υπάρχουν τεράστιες διακυμάνσεις. ΄Μη βάζουμε όλους τους μουσουλμάνους στο ίδιο καζάνι. Στην Τουρκία, π.χ., υπάρχουν πολλοί άθεοι.
Κάπου μέσα στο εσωτερικά, δυστυχώς δε θυμάμαι που ακριβώς, κάποιος αναφέρει ότι το κοράνι λέει σκοτώστε τους χριστιανούς και βιάστε τα παιδιά τους και τις γυναίκες τους. Ε δεν το λέει!! Ίσως οι νόμοι του εκάστοτε Ιμάμη η Αγιατολάχ, το κοράνι όχι, τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο.

Όσο για τους μουσουλμάνους στην Ελλάδα. Εκείνο που με απασχολεί περισσότερο από όλα είναι οι ορδές των Ελλήνω Ποντίων Μουσουλμάνων που αναμένεται κάποια στιγμή να έρθουν αν συνεχίσουν οι Τούρκοι την καταπίεση τους. Οι αυτοί μουσουλμάνοι απαρριθμούν ένα εκατομμύριο. Κάποιοι από αυτούς αρνούνται την ελληνική τους ρίζα, κάποιοι άλλοι το ξέρουν αλλά δε συγκινούνται, αλλά υπάρχουνς και αυτοί που κρατάν το λάβαρο ακόμη στην καρδιά τους με μειωμένη ελληνική συνείδηση (προς το παρόν)αλλά γνωρίζουν. Διάβασα κάποτε σε έγγυρη ελληνική εφημερίδα (συγχωρείστε με δε μπορώ να παραθέσω αναφορά)ότι Οι Τούρκοι άρχισαν να πιέζουν γιατί οι ίδιοι θέλουν να επαναφέρουν τμήματα της ελληνικότητας του (χωρίς όμως αλλαγή θρησκείας). Η ίδια εφημερίδα αναφέρει ότι ήδη έχει αρχίσει εισροή στην Ελλάδα από αυτούς τους Έλληνες.

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.ysee.gr/html/love.html

Το πελαγο ειναι βαθυ
οσο και το ψεμμα σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 16:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΗΛΙΕ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 10:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΕΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ Helios ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΙΤΕ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ.

ΑΡΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΜΗ ΓΕΝΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 12:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια κομμάτια από το Κοράνι είναι ενδιαφέροντα, και δείχνουν επακριβώς τη φιλοσοφία του. Παραθέτω μερικά αποσπάσματα απευθείας μέσα από το Κοράνι. Θυμήθηκα τώρα και τον Turan Dursun, πρώην μεγάλο Ιμάμη, ο οποίος έγραψε ενάντια στη διδασκαλία του (αν και πρώην Ιμάμης) και δολοφονήθηκε για την πράξη του αυτή από "αγνώστους".

Στην αρχή το Κοράνι αναφέρεται σε όλα τα βιβλικά συμβάντα (κατακλυσμό, για το Χριστό, τον Ιωσήφ, την Παναγία, τους Αποστόλους, Αβραάμ, Ζαχαρία, Ιωάννη και όλα τα Εβραϊκά και Χριστιανικά) ερμηνεύοντας τα και περιγράφοντας τα φυσικά με το δικός τους τρόπο, αλλά με πλήρη αποδοχή.

"Μην ενδιαφέρεσαι για τους απίστους: επιθυμούν να παρακολουθείς τις πράξεις τους για να μπορούν να παρακολουθούν τις δικές σου"
"Ο Αλλάχ δε βλάπτει με κανέναν τρόπο την ανθρωπότητα, αλλά αυτοί βλάπτουν τους εαυτούς τους"
"Και για τον Ιησού, που είπε στους Ισραηλίτες: Με έστειλε σε εσάς ο Αλλάχ για να βεβαιώσω το Τοράχ που σας έχει ήδη αποκαλυφθεί και για να σας πληροφορήσω για ένα απόστολο που θα έρθει μετά από εμένα και που λέγεται Αχμέτ"
"Όταν αντιμετωπίζετε τους άπιστους στη μάχη χτυπήστε τα κεφάλια τους και όταν τους ξαπλώσετε κάτω, δέστε τους αιχμαλώτους σας σφιχτά. Μετά χαρίστε τους την ελευθερία τους ή ζητήστε λύτρα μέχρι να νικηθεί η στρατιά τους από τον πόλεμο. Έτσι θα κάνετε. Αν ήθελε ο Αλλάχ, θα μπορούσε ο ίδιος να τους έχει τιμωρήσει, αλλά το διέταξε αυτό γιατί ήθελε να σας δοκιμάσει, τον ένα μετά τον άλλον.....Πιστοί αν βοηθήσετε τον Αλλάχ, ο Αλλάχ θα σας βοηθήσει και θα σας κάνει δυνατούς. Αλλά οι άπιστοι προορίζονται να χαθούν. Αυτός θα μηδενίσει τις πράξεις τους....."
"Ο Αλλάχ επιβεβαιώνει ή ακυρώνει αυτό που του αρέσει. Δικό του είναι το ΑΙώνιο βιβλίο" (το βουνό και ο Μωάμεθ)
"Αυτός που μάχεται για χάρη του Αλλάχ, μάχεται για τον εαυτό του. Ο Αλλάχ δε χρειάζεται τη βοήθεια των πλασμάτων του"
"Δε θα σκοτώνετε κανέναν άνθρωπο που ο Αλλάχ σας έχει απαγορεύσει παρά μόνο για δίκαιη αιτία"
"Πιστοί μην κάνετε φίλους αυτούς που είναι εχθροί μου και δικοί σας"
"Ο Αλλάχ δε σας απαγορεύει να είστε ευγενικοί και δίκαιοι προς αυτούς που ούτε σας έχουν πολεμήσει τη θρησκεία σας ούτε σας έχουν διώξει από τα σπίτια σας. ο Αλλάχ αγαπάει το δίκαιο. Αλλά σας απαγορεύει να γίνετε φίλοι με αυτούς που σας έχουν πολεμήσει λόγω της θρησκείας σας και σας έχουν διώξει από τα σπίτια σας ή παρακίνησαν άλλους να το κάνουν. Αυτοί που γίνονται φίλοι με αυτούς είναι άδικοι"
"Να πολεμάτε για χάρη του Αλλάχ αυτούς που σας πολεμάν, αλλά να μην τους επιτίθεστε εσείς πρώτοι... Να τους σκοτώνετε οπουδήποτε τους βρίσκετε. ΝΑ τους διώξετε από τους τόπους που σας έδιωξαν"


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alsofocus
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 16:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alsofocus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σας χαιρετίσω και εγώ. Νέο μέλος στο forum.

Οσον αφορά το topic, νομίζω ότι υπάρχει μια βασική διαφορά. Η Ελληνική "θρησκεία" ήταν περισσότερο φιλοσοφικές αναζητήσεις των Ελλήνων περί της ουσίας των πραγμάτων, της υφης και της λειτουργίας του Συμπαντος. Οι κυρίαρχές θρησκείες σήμερα από την άλλη αποτελούν μετεξελίξεις κοινωνικοπολιτικών συστημάτων. πχ Μωαμεθανισμός. Μιλάμε πάντα για τον δυτικό κόσμο μιας και οι ανατολικές θρησκείες είχαν πάντα την πνευματική ανάταση ως πρωταρχικό στόχο. Φυσικά και υπήρχε κωδικάς, τρόπος δηλαδη πνευματικής αφύπνησης και στον Χριστιανισμό πχ, αλλά ή οι μετέπειτα μαθητές δεν τον κατάλαβαν ή δεν θέλησαν να τον μεταδόσουν για να κρατήσουν την μάζα στο σκοτάδι έτσι ωστε να μπορούν να την ελέγχουν ευκολότερα. Το δόγμα είναι βασικό συστατικό σε όλες τις θρησκείες πλήν της Ελληνικής. Τουναντίον ο Ελληνικός "δρόμος" ήταν ο δρόμος της αμφισβήτησης. Βέβαια υπάρχουν εναπομένοντα στοιχεία που μας υποδηλώνουν ότι ο Χριστιανισμός μπορεί να ξεκίνησε ως καθαρά πνευματικό κίνημα, πχ η νηστεία και η απομόνωση του Ιησού για να μιλήσει με τον "πατέρα" του που μας θυμίζουν την ιερή νηστεία των ιερέων στην αρχαία Ελλάδα, από κει και πέρα όμως μιας και την ουσία της θρησκείας την διαφυλάσσουν οι ιερείς της, ο Χριστιανισμός κατέληξε οδηγός "Πως πρέπει να ζώ για να πάω στον παραδεισό" (προσοχή όχι του Αμαρουσίου ).
Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 21:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Alsofocus

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΣΜΟΥ.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕΛΩΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΨΕ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΥΘΥΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΗΝΕΙ ΣΕ ΑΠΡΑΞΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΟΣΜΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λουκα καλο ταξιδι και το βασικοτερο καλη επιστροφη (οποτε ειναι η στιγμη) και να προσεχεις.

παρακολουθω με πολλη προσοχη ολα οσα γραφετε,συμφωνω με τις ομορφες σκεψεις σας.

να καλωσωρησω το νεο μελος μας,για τα γραφωμενα σου ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω :)))))

να ειστε καλα και να προσεχετε.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 00:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.
Το θεμα εχει παει μακρια και η παρεμβαση μου πλεον σε αυτο ειναι ανουσια.Οπως βλεπω σχεδον εχει χαθει και το ενδιαφερον γι αυτο το θεμα.Απλως διαβαζοντας καποια απο τα τελευταια μυνηματα επεσα σε καποιο μυνημα του Μανου και θελω να το σχολιασω.
Φιλε Μανο λες:
quote:
οποιος ακολουθησει το φως ειπε ,θα σωθει.παρουσιαστηκαν μπροστα του οι ελληνες,ηλθε η ωρα να δοξαστει ο υιος του ανθρωπου ,ειπε(τους περιμενε).οι ελληνες δεχτηκαν τον λογο-φως του

Δεν θα σου αμφισβητησω το γεγονος αυτο,δεν ειναι σκοπος μου να ανοιξω αυτη τη στιγμη καινουργιο κυκλο αντιπαραθεσης εχω ηδη αρκετους,απλα θελω να σου κανω γνωστο αν δεν το γνωριζεις ηδη οτι η προσφωνηση ως Ελλην εκεινη την εποχη αποδιδοτανε συνεχεια σε αυτους που λατρευανε "παγανιστικους"" θεους αν μπορουμε να το πουμε ετσι.Με αυτο τον τιτλο Ελλην προσφωνουσανε και τους Αιγυπτιους ας πουμε που πιστευανε σε θεοτητες απο του 12θεου.Αυτο στο ανφερω γιατι πουθενα απο οσο γνωριζω δεν γινετε ξανα αναφορα στον "εκλεκτο λαο" που ετσι μας εχουνε ονομασει πλεον οι παππαδες με βαση αυτο το γεγονος.Ισως να ενοουσε κατι αλλο ο Ιησους τοτε και ισως να ειναι και αυτο που σου λεω.
Ειλικρινα δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση απλη αναφορα σου κανω σε κατι το οποιο εχει πεσει στην αντιληψη μου.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 11:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει και ενα αλλο σεναριο φιλε μου ετσι για την κουβεντα...


IΩAN 12:23 O ΔE IHΣOYΣ AΠEKPINATO AYTOIΣ ΛEΓΩN EΛHΛYΘEN H ΩPA INA ΔOΞAΣΘH O YIOΣ TOY ANΘPΩΠOY EΛΛAΣ ΓAP EΣTI MONH ANΘPΩΠOΓONH ΦYTON OYPANION KAI BΛAΣTHMA ΘEION HKPIBΩMENON ΛOΓIΣMON AΠOTIKTOYΣA OIKEIOYMENON EΠIΣTHMHN


IΩAN 12:24 AMHN AMHN ΛEΓΩ YMIN EAN MH O KOKKOΣ TOY ΣITOY ΠEΣΩN EIΣ THN ΓHN AΠOΘANH AYTOΣ MONOΣ MENEI EAN ΔE AΠOΘANH ΠOΛYN KAPΠON ΦEPEI


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy