ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ssteve
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 22:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ssteve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστώ για την απάντηση.

να φανταστείς δεν εχω καταλάβει απο τι το έπαθα ..
τωρα πάω γυμναστήριο αλα προσέχω.. δεν μπορώ μια ζωή να είμαι χωρίς γυμναστήριο είμουν σχεδόν 8-10 μήνες εκτος κ ολή μέρα σπίτι οταν υπέφερα αρκετά ..
το crack ακούγετε στο σημείο της ένωσης. ειναι κατι σαν να πετάγετε. .γιαυτο οταν παω να φτερνιστώ το πιέζω με το χέρι.

η περιόχη εκει οταν την πιέζω με πονάει ..
υπάρχει κατι άλλο που μπορώ να κάνω?
ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 23:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro, θα ήθελα να επικοινωνήσουμε,γιατί έχω ένα θέμα,για μια περίπτωση, της νόσου του Λούγκεριν, όπως ο Στήβεν Χώκινς και νομίζω, ότι κάτι έχεις αναφέρει για αυτό, ή έχει αναφερθει....
Θα με ενδιέφερε να επικοινωνήσουμε,λοιπόν, όσο γρηγορότερα, γίνεται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 22:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να φανταστείς δεν εχω καταλάβει απο τι το έπαθα ..

Αυτό συνήθως γίνεται μετά απο μια έντονη πίεση στην περιοχή.
Αν δηλαδή κάνουμε σε κάποιον ``κεφαλοκλείδωμα`` είναι αρκετά επικίνδυνο να σπάσει. Ετσι τουλάχιστον το έσπασα εγώ..
Είναι σε τέτοια θέση που δεν ξαναδένει και να μείνει έτσι οπως είναι.
Τον πρώτο καιρό πονά και ενοχλεί, αργότερα το συνηθίζει κανείς είναι σαν να μην υπάρχει αλλά κάθε φορά που θα τεντώνεσαι θα γίνεται αισθητό.
Τίποτε δεν μπορείς να κάνεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2010, 22:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου allzzaro και απο μενα!
καταρχην να πω πως εχω διαβασει σχεδον και τις 50 σελιδες του πρωτου μερους και ολες στο δευτερο!(εδω και μια βδομαδα μελεταω )

εχω παρει απαντηση σε πολλες ερωτησεις μου και εχω αρχισει να εφαρμοζω τα περισσοτερα πλεον, κυριως στην διατροφη γιατι εχω αρχισει εδω και 2 μηνες τακτικα να γυμναζομαι στο σπιτι.(παλαιοτερα γυμναζομουν περιστασιακα).
απλα εχω μπερδευτει λιγακι σε ορισμενα πραγματα.επειδη ο καθενας μας ειναι μοναδικος δεν εχω βρει καποια ερωτησει που να με καλυπτει 100%..
θα σου πω λοιπον και εγω τα δικα μου και αν βρεις τον χρονο θα το εκτιμησω πολυ αν ασχοληθεις λιγο μαζι μου
λοιπον ειμαι 27 ετων 1.70 και 56 κιλα.το προβλημα μου ειναι λιγα λιπακια στην κοιλια μου, δεν εχω σωσιβιο γυρω γυρω αλλα κοιλιτσα μονο..
παντα ειμουν πολυ αδυνατη (μεχρι 20 χρονων 47 κιλα μετα 53 κιλα μονιμα μεχρι πριν απο μερικους μηνες)
δεν παχαινω ευκολα αλλα βλεπω πως μετα χρονια αν δεν κανω κατι θα εχω δυσαναλογο σωμα με λιπακια και δεν το θελω.εδω και κανα 2 χρονια προσαρμοσα αρκετα την διατροφη μου αλλα συνεχιζα να τρωω αρκετο αλατι και γλυκα!
με οσα εμαθα απο σενα εδω και μερικες μερες εχω κανει πολλες προσαρμογες απλα ηθελα αν μπορεις να μου πεις περιπου τη διατροφη πρεπει να ακολουθησω ωστε να μην χασω κιλα αλλα να μην εχω κ παχακια στην επιμαχη περιοχη.(πχ το πρωινο με ταχινι και μελι και δαμασκηνα ειναι σωστο για μενα? οπως και ψητο κοτοπουλο για βραδυνο ή κοτατζ τηζ?)
να σημειωσω πως ειχα ελαχιστη κυτταριτιδα σε πολυ αρχικα σταδια αλλα βλεπω με την γυμναστικη να εχει βελτιωθει αρκετα.

ευχαριστω εκ τον προτερων!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 21:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως η κατηγορία των εκτομορφικών (εκεί ανήκεις) δεν παίρνει εύκολα κιλά. Ετσι λοιπόν ο κάθε εκτομορφικός γίνεται αρκετά λαίμαργος καθ` οτι τον παροτρύνουν οι γύρω του..``φάε είσαι αδύνατος``.
Ο εκτομορφικός οταν πάρει 1 κιλό θα το πάρει σε λίπος και πάντα στην κοιλιά και το 1 κιλό αυτό ισοδυναμεί με 2 κιλά που θα πάρει ενας μεσομορφικός τύπος.
Ο εκτομορφικός τύπος θέλει πολύ καθαρή και στεγνή τροφή καθότι το μυικό του σύστημα είναι ισχνό.
Ο εκτομορφικός τύπος οπως πολύ δύσκολα παίρνει κιλά, πολύ δύσκολα χάνει και κιλά σε σχέση με αλλους σωματότυπους.
Τα κιλά σου εως στιγμής δεν είναι πάρα πολλά αλλά είναι αρκετά και για αυτό ευθύνεται η διατροφή σου αλλά και η καθιστική ζωή που έκανες εως τώρα. Κυτταρίτιδα και καθιστική ζωή είναι δύο αχώριστοι φίλοι...
Για να χάσεις αυτά τα λιπάκια που λές στην κοιλιά θα πρέπει να κατέβεις στα κιλά σου κάνοντας αεροβική.
Παράλληλα θα πρέπει να κάνεις μια πολύ εξειδικευμένη διατροφή τρώγοντας αρκετά και μικρά γεύματα κυρίως πρωτεινούχα.
Τα δαμάσκηνα και το ταχίνι καλά είναι αλλά αφορούν κυρίως αυτούς που ασχολούνται με το fitness και δεν έχουν περιττό βάρος να διώξουν.


Edited by - allzzaro on 26/04/2010 21:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 00:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση!
μου λες να κατεβω κιλα αλλα ειμαι ηδη πιο κατω απο το φυσικο μου βαρος (ανηκω στην ελαφρια σκελετικη κατηγορια ο καρπος μου με το ζορι ειναι 14 εκ. ειμαι 1.70 και 56 κιλα δηλ.και ενα κιλο λιγοτερο!)
καθιστικη ζωη δεν θα λεγα πως κανω γιατι μπορει να αρχισα να γυμναζομαι προσφατα αλλα περπαταω πολυ ειδικα το πρωι που βγαζω τον σκυλο βολτα και ανεβαινουμε στα βουνα!
η κυτταριτιδα μαλλον οφειλετε στην κακη διατροφη γιατι οπως λες επειδη δεν βαζω ευκολα κιλα νομιζα πως μπορω να τρωω τα παντα κ οσο θελω!
πρωτεινες να αρκεστω να περνω απο τροφες ή να επερνα και κανενα συμπληρωμα και αν εχεις να προτεινεις κανενα...

ευχαριστω και παλι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 13:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oντως έτσι οπως τα λές είναι είσαι πολύ πιο κάτω απο το κανονικό σου βάρος. Συγκεκριμένα είσαι ελλειποβαρής αλλά..
Κατά την διάρκεια της ανάπτυξης μας μετά τα 13-14 εως και τα 18 δομείται ο μυικός μας ιστός.
Οπωσδήποτε ρόλο παίζει και η γεννετική μας προδιαγραφή αλλά πολύ περισσότερο παίζει η διατροφή μας και η δραστηριότητα μας.
Εάν κατά τη διάρκεια εκείνη δεν πάρουμε τα απαραίτητα συστατικά το μυικό μας σύστημα γίνεται υποανάπτυκτο.
Ομως αυτά είναι τα κιλά μας και με αυτά θα πρέπει να πορευτούμε στην υπόλοιπη μας ζωή.
Οτι επιπλέον κιλά πάρουμε μετά απο εκεί αυτά θα είναι λίπος ίσως και μερικά μυικά κιλά αλλά σπάνιο.
Εχεις πάρει λοιπόν απο τότε 9 κιλά απο τα οποία τα περισσότερα είναι λίπος και στις κατηγορίες αυτές αρκετές φορές 10 είναι υπερβόλικά ειδικά οταν αυτά τα αποκτήσει κανείς τρώγοντας σαβούρα. Πολλοί στις κατηγορίες αυτές με 10 κιλά επιπλέον θεωρούνται οχι απλά υπέρβαροι αλλά παχύσαρκοι.

Οσο περνούν τα χρόνια και αυτό θα κορυφωθεί στα 50 σου χρόνια χάνεις σημαντικές ποσότητες μυών και παντρεύεσαι το λίπος το οποίο παραμένει αμείωτο. Ετσι μπορεί να παραμένεις στα κιλά σου και το σωσίβιο γύρω απο τη μέση να φουσκώνει περισσότερο.
Ισως να σου φαίνεται υπερβολικό αυτό που σου λέω περί παχυσαρκίας αλλά είναι αρκετά συνηθισμένο.

Επειδή απο οτι αντιλαμβάνομαι δεν έχεις κάνει ποτέ σου σκληρή δίαιτα , μπορείς να κατέβεις αρκετά ακόμα και να πλησιάσεις τα αρχικά σου κιλά δλδ τα 47.
Απο εκεί και μπρός μπορείς αργά με ισορροπημένη διατροφή να ξαναφτάσεις τα 50 κιλά αυτή τη φορά χωρίς να αποκτήσεις σωσίβιο αλλά με καθαρούς μύς.
Είναι δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο και για να το πετύχει κανείς χρειάζεται πρώτα απο όλα γνώση, θέληση, επιμονή, υπομονή και κόπο.
Χρειάζεσαι ειδικά φαγητά, ειδικά μαγειρευμένα χωρίς λάδια χωρίς τηγάνισμα χωρίς αλάτι οχι ψωμί οχι ζυμαρικά οχι γλυκά και πολλά λαχανικά όσπρια κρέας και νεράκι.
Για την κινητικότητα δεν το συζητώ επιβάλλεται.
Συμπλήρωμα δεν θα χρειαστείς νομίζω, δεν προέρχεσαι απο σκληρή δίαιτα και εχω την εντύπωση οτι αυτά τα 9 κιλά που πήρες δεν είναι μόνο λίπος.
Απο τη στιγμή που διαβάζεις και ξέρεις τι θα κάνεις θα τα καταφέρεις.

Edited by - allzzaro on 28/04/2010 13:24:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 16:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να τωρα καταλαβα τι θελεις να πεις..
αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις περιπου τι πρεπει να τρωω?
ας πουμε για πρωινο τι μπορω να φαω?
να μαγειρευω το κρεας μου στον ατμο ή στο φουρνο?
στα οσπρια πχ να μην βαζω καθολου λαδι?

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να τρωω για να αδυνατησω αλλα και τι να τρωω μετα για να παχυνω παλι αλλα οχι σε λιπος!

ευχαριστω!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 19:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιες τροφές που έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη μας οπως το ψωμί και ζάχαρη και πατάτα ανεβάζουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα αμέσως με αποτέλεσμα να εκριθεί ποσότητα ινσουλίνης και η ενέργεια αυτή να μετατραπεί σε λίπος αμέσως και πρέπει να τα αποφεύγουμε.
Κάποιες τροφές ομως έχουν μεσαίο γλυκαιμικό δείκτη οπως το ρύζι τα όσπρια τα οποία θα πρέπει να τα τρώμε μεσημβρινές ώρες και με μέτρο.
Κάποιες αλλες τροφές ομως οπως πχ τα λαχανικά έχουν πολύ χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη κρατούν χαμηλά τα επίπεδα σακχάρου και τροφοδοτούν τον οργανισμό με ενέργεια πολλές ώρες και πρέπει να τα προτιμάμε.


Δές στο τέλος της σελίδας αυτής.


http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=9828&whichpage=7&ARCHIVE=

Απλά διάβασε τα και προσπάθησε να τρώς οτιδήποτε που ο γλυκαιμικός του δείκτης έχει νούμερο πάνω απο 70.
Απο εκει και μπρός προσπάθησε οταν τρώς να μην σηκώνεσαι απο το τραπέζι χορτάτη και θα χάσεις κιλά.. φτάνει σε καθημερινή βάση να υπάρχει δραστηριότητα..

Edited by - allzzaro on 30/04/2010 19:30:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 22:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεκιναω λοιπον..
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2010, 23:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ηθελα να ρωτησω και σχετικα με την ασκηση...

ακολουθω την μεθοδο της tracy anderson της οποιας η φιλοσοφιας της ειναι ενα γυναικειο σωμα τονωμενο λεπτο (τυπου χορευτριας μπαλετου) και οχι φουσκωμενο. αυτη συμβουλευει 4-6 μερες την εβδομαδα να κανεις το dvd της dance cardio οπου ειναι 8 χορογραφιες η οποιες εχουν διαρκεια 40 λεπτα και συστηνει σταδιακα να το κανεις συνεχομενο (ειναι τοσο εντονο που εγω αυτην την στιγμη με το ζορι κανω 4' συνεχομενα).
και μετα κανεις μυικη ενδυναμωση που ειναι προγραμμα για ολο το σωμα γυρω στα 50' και δεν χρησιμοποιει βαρη πανω απο 1.5 κιλο.
την μυικη ενδυναμωση την κανω τουλαχιστον 5 φορες αλλα το cardio γυρω στισ 3 φορες γιατι απλα δεν αντεχω να τα κανω και τα δυο μαζι.

πως σου φαινετε αυτο? και για την περιπτωση μου?
και τι να τρωω πριν και μετα που να δινει ενεργεια αλλα να μην παχαινει. το γιαουρτι με βρωμη που ειδα να συστηνεις αλλου κανει για μενα?

ευχαριστωωωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 18:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eδώ τα μπλέκεις.

Το γυμναστήριο και οι ασκήσεις πέραν της αερόβιας μπορούν να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα οταν η διατροφή μας είναι υποθερμιδική.

Συγκεκριμένα..
Οταν γίνεται υποθερμιδική δίαιτα, κατά την διάρκεια της καλό θα είναι να μην το παρακάνει κανείς.
Κατά τη διάρκεια μιας αεροβικής άσκησης οταν αυτή δεν ξεπερνά τους 100-120 καρδιακούς σφυγμούς για 20 λεπτά μόνον ο οργανισμός θεωρητικά καταναλίσκει ενέργεια περισσότερο απο τα αποθέματα λίπους αλλά λόγω του οτι το λίπος είναι δύσκολο να διασπαστεί και να οδηγηθεί στα μιτοχόνδρια προτιμά να λαμβάνει την ενέργεια απευθείας απο τις αποθήκες ενέργειας.
Εάν ομως η άσκηση είναι έντονη και ξεφεύγει απο τα όρια της αεροβικής τότε έχουμε τη λεγόμενη εναερόβια. Αυτή ενεργοποιείται οταν οι σφυγμοί μας ανέβουν πέραν των 120 ανάλογα βέβαια με την ηλικία μας και τη φυσική μας κατάσταση. Εκεί λαμβάνει ενέργεια απευθείας απο τις ενεργειακές αποθήκες οι οποίες αν δεν είναι γεμάτες θα αδειάσουν πολύ εύκολα ακόμα και με 20 λεπτά άσκησης.. Εάν αδειάσουν τότε θα στραφεί εναντίον των μυών τους οποίους θα κάνει ενέργεια.
Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν το θέλουμε.
Συνεπώς οταν γίνεται υποθερμιδική δίαιτα δεν πρέπει να το παρακάνει κανείς φτάνοντας εναερόβιους ρυθμούς.
Η μεγαλύτερη ζημιά γίνεται απο ορισμένους-ες που κάνουν βάρη και μετά κάνουν και αερόβια και μάλιστα ξεπερνούν τα χρονικά όρια με αποτέλεσμα μέσα σε μια εβδομάδα να μην μπορούν να πάρουν τα πόδια τους.
Για να χάσει κιλά κανείς θα πρέπει να υιοθετήσει μια αερόβια άσκηση 3 φορές το πολύ εβδομαδιαίως και 20 λεπτά μόνον.
Μετά απο μια αερόβια άσκηση την επόμενη μέρα καλό θα είναι να μην ασκείται καθώς και το Σαββατοκύριακο.
Εαν θελήσει να κάνει και βάρη τότε τα βάρη θα πρέπει να είναι πολύ ελαφριά και λίγες επαναλήψεις και καλό θα είναι να μην γίνονται ταυτόχρονα με την αερόβια άσκηση αν ομως θελήσει να κάνει και τα δύο τότε θα πρέπει να τροποποιήσει τη διατροφή του.

Edited by - allzzaro on 01/05/2010 21:46:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 19:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως σου φαινετε αυτο? και για την περιπτωση μου?
και τι να τρωω πριν και μετα που να δινει ενεργεια αλλα να μην παχαινει. το γιαουρτι με βρωμη που ειδα να συστηνεις αλλου κανει για μενα

Κάπως υπερβολική θα έλεγα για αυτό που θέλεις να πετύχεις.

Το γιαούρτι με τη βρώμη είναι αναντικατάστατο ομως πολλές φορές είναι λίγο.
Το πρωινό εξαρτάται τι ώρα θα γίνει η άσκηση αν θα γίνει άσκηση και πόσες φορές την εβδομάδα.
Εξαρτάται τι ώρα ξυπνάει κανείς και τι ώρα κοιμάται.
Εξαρτάται απο το τι δραστηριότητες έχει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας.
Ενα άτομο που κάνει όλα αυτά που περιγράφεις θέλει ενα καλό πρωινό με εναν πολυδατανθρακα που να προέρχεται περισσότερο απο αμυλούχες πηγές και σάκχαρα καθώς και ενα σεβαστό ποσοστό πρωτείνης.
Ενα καλό μίγμα είναι το εξής:
20 γρ. βρώμη μισή ή 1/4 μπανάνα 100 γρ. γιαούρτι και δύο ασπράδια αυγών 100 γρ νερό σε ενα μπλέντερ.
Εάν η άσκηση γίνεται πρωινές ώρες τότε καλό θα είναι κάποιος να πάρει αρκετή ενέργεια και απο σάκχαρα οπως ώριμα φρούτα, δαμάσκηνα, χουρμάδες καθώς και απο κριτσίνια ολικής άλεσης με λιναρόσπορο και σπόρους. Με μέτρο φυσικά όσο χρειάζεται ενα κριτσίνι μόνο μας δίνει 60 θερμίδες κοντά 20 γραμμάρια υδατάνθρακα το ιδιο τα δαμάσκηνα και οι χουρμάδες.
Το μεσημέρι ο υδατάνθρακας απο ινώδεις πηγές είναι απαραίτητος.
Μαρούλια, λάχανα, φασολάκια αλλά και απο αμυλούχες πηγές και παράλληλα πηγές πρωτείνης οπως φασόλια φακές κλπ.
Το πρώτο μισό της ημέρας οι μύες μας είναι ιδιαίτερα δεκτικοί και θα πρέπεινα τους τροφοδοτούμε με αρκετή πρωτείνη.
Απο οτι αντιλαμβάνεσαι το να έχει κανείς τέτοιες δραστηριότητες θα πρεπει να έχει μια πολύ εξειδικευμένη διατροφή ακόμα και συμπληρώματα..


Edited by - allzzaro on 01/05/2010 21:59:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 19:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτη συμβουλευει 4-6 μερες την εβδομαδα να κανεις το dvd της dance cardio οπου ειναι 8 χορογραφιες η οποιες εχουν διαρκεια 40 λεπτα και συστηνει σταδιακα να το κανεις συνεχομενο (ειναι τοσο εντονο που εγω αυτην την στιγμη με το ζορι κανω 4' συνεχομενα).

Σε αυτές τις περιπτώσεις επιβάλλεται ενας υδατάνθρακας υψηλού γλυκαιμικού δείκτη. Μπορείς να τον φτιάξεις μόνη σου χρησιμοποιώντας μελάσσα και χυμό πορτοκαλιού, λεμονιού, γκρηπ φρούτ χυμό απο δαμάσκηνα. Εάν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα μίγμα έτοιμο τιτλοδοτημένο οπως το isostar.
Aυτό είναι σε σκόνη και μία πρέζα εχει 15 γρ υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη βιταμίνες άλατα και προσθέτεις νερό.
Το ρόφημα αυτό ξεκινά να το πίνει κανείς λίγο πρίν αρχίσει πίνοντας σταδιακά κάθε 10 λεπτά εως το τέλος της άσκησης.
Η ποσότητα του υδατάνθρακα που θα χρησιμοποιηθεί είναι ανάλογη με το βαθμό δυσκολίας της άσκησης. Συνήθως είναι 30-40 γρ. για εναν μέσο αθλητή με 1 ώρα άσκησης. Εσύ υπολόγισε το μισό.
Ο υδατάνθρακας αυτός είναι ταχείας απορρόφησης και ταχείας αποδέσμευσης με αποτέλεσμα σε λίγα λεπτά να μας ανεβάσει τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα. Λόγω του οτι τον πίνουμε σταδιακά αλλά και λόγω της πολύ αυξημένης ζήτησης ενέργειας δεν θα κορυφωθεί η έκριση ινσουλίνης εκτός αν ξεπεράσουμε την επιτρεπόμενη δόση.

Στα ορειβατικά είδη θα βρείς υπέροχα παγούρια Performance Bottle της camelbak τα οποία έχουν ανεπίστροφη βαλβίδα και καλαμάκι. Αυτά σου επιτρέπουν να πίνεις ανθρώπινα χωρίς να σηκώνεις του μπουκάλι χωρίς να ζουλάς και χωρίς να σου τρέχουν και να γίνεσαι.. και το κυριώτερο περιστρέφοντας το καπάκι κλειδώνει..
http://www.alpamayopro.gr/products/item.php?ItemID=1026 φοβερό και απαραίτητο εργαλείο για οποιον του είναι χρήσιμο...
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα..

Edited by - allzzaro on 01/05/2010 19:46:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2010, 21:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ακολουθω την μεθοδο της tracy anderson της οποιας η φιλοσοφιας της ειναι ενα γυναικειο σωμα τονωμενο λεπτο (τυπου χορευτριας μπαλετου) και οχι φουσκωμενο.

Ποιά είναι λοιπόν η καλύτερη αεροβική άσκηση αυτή που θα μας δώσει ενα σμιλευμένο και ευελικτο σώμα?
Κατά καιρούς ακούμε πολλά και διάφορα οπως αυτή της Tracy Anderson ή του Ιωσήφ Πιλάτες ή της Ε. Πετρουλάκη την Πάουερ Γιόγκα ή τον πασίγνωστο και περίφημο διάδρομο.
Ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε αθλούμενου και ανάλογα με το τι ακριβώς θέλει να πετύχει διαλέγει και το είδος της αεροβικής. Πολύ συχνά ομως κάποιοι διαμαρτύρονται για κακώσεις, για πόνους , για δυσκολίες στην αναπνοή μετά απο μια έντονη άσκηση Πιλάτες και καταλήγουν στο διάδρομο.
Τα βάρη και οι έντονες αυτές ασκήσεις πρέπει να γίνονται με πολύ μεγάλη προσοχή και πρέπει να δίνεται τεράστια σημασία στην ανάρρωση.
Ο διάδρομος είναι απλός, σίγουρος, ασφαλής και αποδίδει..
Τον προτιμώ και τον συνιστώ ...
Ο κάθε αθλητής θα πρέπει να αθλείται τόσο οσο του επιτρέπει η ενέργεια του και η διάθεση του. Πολλές φορές ορισμένα τα οποία θεωρούμε μηδαμινά αποδίδουν πολύ καλύτερα απο τα εξειδικευμένα.

Edited by - allzzaro on 01/05/2010 21:55:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardistania
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 11:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardistania  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ σε ευχαριστω που ασχοληθηκες, εχω πολυ ψαξιμο ακομα αλλα εχω πιασει τουλαχιστον το νοημα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 01:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα
θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος τι μπορω να κανω για να φυγει μια πετρα που εχω στη χολή χωρις χειρουργειο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 11:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΩ ΑΛΛΑ ΔΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΣΕ ΠΟΝΕΣΕΙ ΤΟ
ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ..ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΨΙΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΟΝΑΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ
5 ΧΡΟΝΙΑ..

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ (ΑΛΛΑ ΔΝ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΘΑ ΠΟΝΑΣ)
ΓΥΜΝΑΖΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..?

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 13:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
good news!!!!!!!!θα ποναω ε? ωραια........
δεν γυμναζομαι αλλα περπαταω αρκετα.
καμοια εναλλακτικη θεραπεια ψαχνω αμα ξερετε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 15:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην το ψάχνεις φίλε μου.

Εαν ο γιατρός σου έχει πεί οτι η πέτρα μπορεί να αφαιρεθεί με την λαπαροσκοπική μέθοδο είσαι τυχερός.
Οι πέτρες αυτές δημιουργούνται απο χοληστερόλη και χολικά άλατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

porki
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 21:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους porki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η επεμβαση θα γινει μακροπροθεσμα αλλα μου ειπαν για μια κουταλια λαδι καθε πρωι και για αυτο ψαχνομαι μηπως και βρω λυση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 22:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ θα βρείς οτι ζητάς..


http://pharmaherb.gr/news/petres/petres-sti-choliΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 15:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
good news!!!!!!!!θα ποναω ε? ωραια........

ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ "ΑΝΤΕ ΡΕ ΤΠΤ ΔΝ ΕΙΝΑΙ"
ΕΣΥ ΜΝ ΜΑΣΑΣ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΙΡΟ..

quote:
καμοια εναλλακτικη θεραπεια ψαχνω αμα ξερετε

ΔΝ ΕΧΕΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ..ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΕΡΜΑ..
ΔΝ ΤΗ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ...

ΑΝΤΕ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ..

quote:
απο χοληστερόλη

ΜΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΨΗ..

CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 20:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CHARMED3
quote:
ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ "ΑΝΤΕ ΡΕ ΤΠΤ ΔΝ ΕΙΝΑΙ"
ΕΣΥ ΜΝ ΜΑΣΑΣ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΙΡΟ..

Φίλε μου CHARMED3 μην τον φοβίζεις τον άνθρωπο.
Σε ναρκώνουν και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CHARMED3
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1914 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 10:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CHARMED3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XAXAXA ETΣΙ ΛΕΓΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΝ ΠΙΑΣΕΙ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ
ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΝΑ ΜΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ..
ΟΧΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ ΔΝ ΤΝ ΦΟΒΙΖΩ ΤΟΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ..
MN ΠΑΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ..


CHARMEDΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioanna2010
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2010, 19:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Θα μου επιτρέψετε να επιστρέψω στο θέμα με τα βότανα και τις δερματοπάθειες ζητώντας τις γνώσεις σας. Εδώ και ένα χρόνο και μετά πο τρίμηνη βόλτα σε δερματολόγους και εξετάσεις έμαθα ότι έχω ληχείνες οι οποίες ξεκίνησαν απο τις πατούσες (στο μαλάκό μέρος του πέλματος, στην καμάρα) και στα χέρια. Λόγο των σημείων που εμφανίστηκε το πρόβλημα δεν μπορούσαν να καταλήξουν αν είναι ψωρίαση ή λειχήνες μετα απο βιοψία σε ένα "σπυράκι" απο το ποδι και άλλο ένα απο το χέρι καταλήξαμε στην αναγνώριση της πάθησης. Μου δώθηκε αρχικά θεραπεια με αντισταμινικά (ξεκίνησα με aerius, xozal, atarax) τα οποία δεν βοήθησαν ΚΑΘΟΛΟΥ στην μειωση της φαγούρας και παράληλλα διαφορες κρέμες με βάση την κορτιζόνη σε σταδιακές θεραπείες και φυσικά ο κάθε γιατρός έδινε τις δικές του "μάρκες" ώσπου κατέληξα στο Συγγρού με θεραπεία χάπι κορτιζόνης στο μάξιμουμ της επιτρεπτής δόσης, atarax αντισταμινικό και μια φτιαχτή κρέμα απο το φάρμακείο. Όσο έπερνα τα χάπια κορτιζόνης η πάθηση άρχισε να υποχωρεί. Όταν έφτασα στο μισό χάπι όλα επανήλθαν, περιμέναμε ένα μήνα και επαναλάβαμε την θεραπεια με το χάπι της κορτιζόνης.
Στο σήμερα λοιπόν, τα πέλματα έχουν θεραπευτεί τελείως αλλα τα στίγματα αρχίζουν να ..."ανεβαίνουν" προς τον αστράγαλο χωρίς όμως α υπάρχει η βασανιστική φαγούρα, τα χέρια έχουν κατα κύριο λόγο "καθαρίσει" όχι όμως τελείως αφού έστω και μια απλή γρατζουνία φουντώνει τα συμπτώματα και παρατήρησα πρόσφατα 2 νέα στίγματα στο πρόσωπο....
Ψάχνοντας στο ίντερνετ διάβασα ότι η μολόχα και το έλαιο γερανιού προσφέρουνται ώς θεραπείες για τις λειχήνες θα ήθελα να μάθω την αποψή σας επ΄αυτού καθώς επίσης και αν γνωρίζετε οτιδήποτε θα μπορούσε να με βοηθήσει πλην φαρμακευτικων σκευασμάτων μια που η θεραπεια που έκανα ναι μεν βοηθησε αλλα θα προτιμουσα μια πιο φυσική λύση απο το να καταφύγω ξανά στην κορτιζόνη (σημειώνω ξανά ότι η φαγούρα πια υποφέρεται).
Έλπίζω να μην ήμουν πολύ κουραστική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noel
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
119 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 16:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Xρειάζεται συστηματική θεραπεία με τοπικά κορτικοστεροειδή παράλληλα με τοπικά ρετινοειδή . Εάν ο γιατρός κρίνει απαραίτητο μπορεί να συστήσει Φωτοθεραπεία PUVΑ.
Υφεση μπορεί να παρατηρήσει κανείς μετά από 3-5 μήνες συστηματικής θεραπείας ακόμα και μετά από 1 χρόνο.

Η επίσκεψη σε έναν διατροφολόγο κρίνεται απαραίτητη όπως απαραίτητη κρίνεται και η επίσκεψη σε κάποιον ψυχολόγο.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ οπου ο διατροφολόγος Μάριος δίνει κάποιες σημαντικές πληροφορίες http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=9248


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ioanna2010
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 18:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Xρειάζεται συστηματική θεραπεία με τοπικά κορτικοστεροειδή παράλληλα με τοπικά ρετινοειδή . Εάν ο γιατρός κρίνει απαραίτητο μπορεί να συστήσει Φωτοθεραπεία PUVΑ.
Υφεση μπορεί να παρατηρήσει κανείς μετά από 3-5 μήνες συστηματικής θεραπείας ακόμα και μετά από 1 χρόνο.

Η επίσκεψη σε έναν διατροφολόγο κρίνεται απαραίτητη όπως απαραίτητη κρίνεται και η επίσκεψη σε κάποιον ψυχολόγο.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ οπου ο διατροφολόγος Μάριος δίνει κάποιες σημαντικές πληροφορίες http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=9248

Καλή μου noel ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το link. Ξέρω για την απαραίτητη επίσκεψη στον ψυχολόγο... είναι η αδελφή μου και ήταν το πρώτο πράγμα που μου είπε καθώς επίσης να μάθω να διαχειρίζομαι το αγχος μου.... ακόμα δεν το έχω κάνει το βήμα αυτο... και απο ότι φαίνεται δεν το γλυτώνω... χαχαχα, δεν ήξερα όμως για τον διατροφολόγο!!!! σε ευχαριστώ και πάλι :-)
ευχαριστώ και πάλι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pandi
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2067 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 20:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
http://80.123.123.186/wiki/index.php/L84_H%C3%BChneraugen_und_Horn-_(Haut-)_Schwielen,_Kallus,_Klavus
ιοαννα ριξτε μια ματια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexandrita
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2010, 11:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro καλημέρα!!!!
θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σου,καθώς έχω πολλά θέματα....
είμαι 27 χρονών,1.73 ύψος 51-52 κιλά και τα κάνω όλα λάθος....
πάσχω από ανορεξία και βουλιμία,κατάθλιψη... γυμνάζομαι σίγουρα με λάθος τρόπο,αφού τρέχω για 1 ώρα με ταχύτητα από 9-11,5,μερικές φορές βάζω μέχρι 14... βάρη κάνω,αλλά όχι συχνά... και το χειρότερο είναι ότι θέλω να αδυνατήσω κι άλλο.δε μπορώ να ξεφύγω.κάθε φορά που τρώω νιώθω τύψεις.λογικά έχω διαλύσει τον οργανισμό μου.
Κάποια χάπια Hoodia Gordonii τα ξέρεις?ποια είναι η άποψή σου?
έχεις να προτείνεις κάτι για τη βουλιμία?

ευχαριστώ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy