ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περι Αρχαιολατρειας...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 19:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιμησου και παλι ησυχος.
Λογικη και ιουδαιοχριστιανισμος,ειναι πραγματα ασυμβιβαστα.
Το ποιος εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του φαινεται οπως και ποιος ασχολειται με την δημιουργια φυσσαλιδων.
Αν το μονο ενδιαφερον που βρηκες ηταν το σχετικο με την Μεσογειο,
και τα φοινικικα ταχατες ευρηματα,μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στις ελικες του εγκεφαλου σου?
Φοβερη πολη η Καρχηδων...
τι επιστημες,τεχνες,φιλοσοφιες και Μυστηρια αναπτυχθηκαν εκει,ε?
Να πουμε για την Αθηνα,τις πολεις της Μεγαλης Ελλαδας,την Μικρα Ασια,ακομη και την γη του εκλεκτου λαου?
Οι ιουδαιοχριστιανοι,σαν δειλοι οπως παντα,χρησιμοποιησαν την μεθοδο του "κισσου",και εκμεταλλευομενοι το κενοι εξουσιας μεταξυ παρακμης Ρωμης και αρχης Βυζαντιου,...τακαναν!
Οσον αφορα τα πρωτοτυπα και τα κακεκτυπα,
αν ο εγκεφαλος σου εχει συνηθισει σε διαλογισμους επι κακεκτυπων,
εθιζεται,
και δεν μπορει να προσεγγισει τα πρωτοτυπα.
Οι εθνικιστικες παρωπιδες που αναφερεις,
αναδεικνυουν την αρχη της συλλογιστικης σου,
που ειναι εκκλησιαστικη.
Ουτε εθνικιστικες παρωπιδες υπαρχουν,
ουτε αλλες ιουδαιοχριστιανικες εκκλησιαστικες αρλουμπολογιες.
Η' θες να ενωθεις με την Αρχαιοελληνικη συλλογικη ψυχη και νου,η' ιουδαιοχριστιανιζεις.
Για τις ανθρωποθυσιες,δεν σε συμφερει αγορι μου να δεις το μεγεθος,
της ιουδαιοχριστιανικης ανωμαλιας και εγκληματικοτητας,ετσι?
Εχω γραψει για τις προπαγανδιστικες μεθοδους των ιουδαιοχριστιανων
που μαλλον ακολουθεις και συ.
Διαβασε λιγο παραπανω.
Ξερεις ποσοι "Φωκαεις",δοκιμασαν τις χαρες της ιουδαιοχριστιανικης αγαπης?
Τις μετρησες ποτε?
Κι εγωμαζι σου ειμαι,
γιατι την ιουδαιοχριστιανικη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ,ΨΕΥΔΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ πολεμαω.
Και τον βρισκω συνεχως μπροστα μου.
Αυτα που γραφεις για τον Μεσαιωνα,
δειχνουν ακριβως,οτι ο χριστιανισμος -ιουδαισμος ηταν ο εμπνευστης του,
και με την προσκολληση στις μοναρχιες της εποχης,
αποκτηνωσε την Ευρωπη για 15 αιωνες.
Θα σου αρεσε να ηταν οι Βυζαντινοι φορεις του ελληνικου πνευματος,
αυτο προσπαθει εναγωνια να αποδειξει και η εκκλησια,
αλλα ηταν απλα ο Μεσαιωνας,στην περιοχη μας.
Μεγαλυτερος ρατσισμος,φασισμος και σωβινισμος απο τις ιουδαιοχριστιανικες αποψεις-των οποιων εισαι υπερμαχος-δεν υπαρχει.
Εχω γραψει αρκετα παλια,διαβασε τα,γιατι δεν θελω να καταχρωμαι τον χωρο,και δεν εχω χρονο.
Τελος ,εισαι πολυ αφελης ,αν πιστευεις,οτι το σουτ του ιουδαιοχριστιανισμου,ειναι απλα χωρισμος εκκλησιας-κρατων.
Αυτη ειναι μια αναλυση δημοτικου.
Μηπως ειναι το καρμα του ιουδαιοχριστιανισμου,
απεναντι στις εθνικες προχριστιανικες παραδοσεις που κατεστρεψε φασιστικα,προς ωφελος των σιωνιστων εργοδοτων του,
και τωρα που τα εθνη ξυπνουν,
θα λαβει οτι του αξιζει?
Πας καλα λοιπον?

Edited by - Helios on 08/02/2004 19:40:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 20:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χέλιε,
quote:
για τους ιουδαιοχριστιανους φανατικους,
Θές να μας πείς οτι τους μη-φανατικούς ιουδαιοχριστιανούς τους αγαπάς, έτσι;
quote:
Λογικη και ιουδαιοχριστιανισμος ειναι πράγματα ασυμβιβαστα.
Μηπως προσπαθείς να πεις οτι
Λογκή και χρήση του ορου "ιουδαιοχριστιανισμός" ειναι πράγματα ασυμβίβαστα;;
quote:
την ιουδαιοχριστιανικη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ,ΨΕΥΔΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ πολεμαω.
Μήπως θα ήσουνα πιο παραγωγικός αν πολεμούσες καθε μορφής ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ,ΨΕΥΔΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ, και όχι μονο την "ιουδαιοχριστιανικη", όπως την φαντάζεσαι.

Γιατί τετοια επιλεκτικότητα;

Δοκίμασε και την άρχαιόπληκτη ποικιλία, εκεί να δεις ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ,ΨΕΥΔΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ, για να μην αναφέρω την εθελοτυφλία.

Θα έχεις μάχη μπροστά σου για χρόνια.

==================


Πάντως αν στήν σπάνε οι παπάδες που σε κυνηγάνε, εγώ λέω καλά κανουν,
να που πράγματι <<Ουδέν κακό αμιγές καλού>>.

Πάω να κάνω μια δωρεά στην Μητρόπολη, με τον όρο να χρησημεύσει μόνο για να κυνηγάνε αυτους τους ομοφυλόφιλους, ανθρωποθυσιαστές "αρχαιοκοπρίτες"

Με αλλα λόγια, κατάλαβα γιατί κυνηγιούνται οι αρχαιομ___, που ρώταγε και η αρχική συγγραφέας.

Μωρε, καλά τους κάνουν, κάποιος πρεπει να τους βαράει, γιατί εμεις εδώ παραείμαστε ευγενικοί.
Οι κανώνες του Forum βλέπεις...
Άλλη άκρη δεν βγαίνει...

Ciao

Κ

Edited by - kynikos on 08/02/2004 20:22:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 20:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοιμησου και παλι ησυχος.
Λογικη και ιουδαιοχριστιανισμος,ειναι πραγματα ασυμβιβαστα.
Το ποιος εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του φαινεται οπως και ποιος ασχολειται με την δημιουργια φυσσαλιδων.
Αν το μονο ενδιαφερον που βρηκες ηταν το σχετικο με την Μεσογειο,
και τα φοινικικα ταχατες ευρηματα,μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στις ελικες του εγκεφαλου σου?
Φοβερη πολη η Καρχηδων...
τι επιστημες,τεχνες,φιλοσοφιες και Μυστηρια αναπτυχθηκαν εκει,ε?
Να πουμε για την Αθηνα,τις πολεις της Μεγαλης Ελλαδας,την Μικρα Ασια,ακομη και την γη του εκλεκτου λαου?
Οι ιουδαιοχριστιανοι,σαν δειλοι οπως παντα,χρησιμοποιησαν την μεθοδο του "κισσου",και εκμεταλλευομενοι το κενοι εξουσιας μεταξυ παρακμης Ρωμης και αρχης Βυζαντιου,...τακαναν!
Οσον αφορα τα πρωτοτυπα και τα κακεκτυπα,
αν ο εγκεφαλος σου εχει συνηθισει σε διαλογισμους επι κακεκτυπων,
εθιζεται,
και δεν μπορει να προσεγγισει τα πρωτοτυπα.
Οι εθνικιστικες παρωπιδες που αναφερεις,
αναδεικνυουν την αρχη της συλλογιστικης σου,
που ειναι εκκλησιαστικη.
Ουτε εθνικιστικες παρωπιδες υπαρχουν,
ουτε αλλες ιουδαιοχριστιανικες εκκλησιαστικες αρλουμπολογιες.
Η' θες να ενωθεις με την Αρχαιοελληνικη συλλογικη ψυχη και νου,η' ιουδαιοχριστιανιζεις.
Για τις ανθρωποθυσιες,δεν σε συμφερει αγορι μου να δεις το μεγεθος,
της ιουδαιοχριστιανικης ανωμαλιας και εγκληματικοτητας,ετσι?
Εχω γραψει για τις προπαγανδιστικες μεθοδους των ιουδαιοχριστιανων
που μαλλον ακολουθεις και συ.
Διαβασε λιγο παραπανω.
Ξερεις ποσοι "Φωκαεις",δοκιμασαν τις χαρες της ιουδαιοχριστιανικης αγαπης?
Τις μετρησες ποτε?
Κι εγωμαζι σου ειμαι,
γιατι την ιουδαιοχριστιανικη ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ,ΨΕΥΔΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟ πολεμαω.
Και τον βρισκω συνεχως μπροστα μου.
Αυτα που γραφεις για τον Μεσαιωνα,
δειχνουν ακριβως,οτι ο χριστιανισμος -ιουδαισμος ηταν ο εμπνευστης του,
και με την προσκολληση στις μοναρχιες της εποχης,
αποκτηνωσε την Ευρωπη για 15 αιωνες.
Θα σου αρεσε να ηταν οι Βυζαντινοι φορεις του ελληνικου πνευματος,
αυτο προσπαθει εναγωνια να αποδειξει και η εκκλησια,
αλλα ηταν απλα ο Μεσαιωνας,στην περιοχη μας.
Μεγαλυτερος ρατσισμος,φασισμος και σωβινισμος απο τις ιουδαιοχριστιανικες αποψεις-των οποιων εισαι υπερμαχος-δεν υπαρχει.
Εχω γραψει αρκετα παλια,διαβασε τα,γιατι δεν θελω να καταχρωμαι τον χωρο,και δεν εχω χρονο.
Τελος ,εισαι πολυ αφελης ,αν πιστευεις,οτι το σουτ του ιουδαιοχριστιανισμου,ειναι απλα χωρισμος εκκλησιας-κρατων.
Αυτη ειναι μια αναλυση δημοτικου.
Μηπως ειναι το καρμα του ιουδαιοχριστιανισμου,
απεναντι στις εθνικες προχριστιανικες παραδοσεις που κατεστρεψε φασιστικα,προς ωφελος των σιωνιστων εργοδοτων του,
και τωρα που τα εθνη ξυπνουν,
θα λαβει οτι του αξιζει?
Πας καλα λοιπον?

Edited by - Helios on 08/02/2004 19:40:02


Δεν έχει νόημα να συζητάμε. Δεν απαντάς στα επιχειρήματά μου,
σου έχει κολλήσει ότι είμαι υπέρμαχος του χριστιανισμού και
επιπλέον έχω τη διαολεμένη εντύπωση ότι δεν πρέπει να
καταλαβαίνεις ούτε τα μισά από όσα λέω, όπως φάνηκε
από τη μικρή μου απόπειρα να σου μιλήσω με όρους
πολιτικής ανάλυσης και ιστορικών διεργασιών αντί για
το all-time-classic "κακοί εναντίον καλών". Κοινώς,
λειτουργούμε σε διαφορετικές συχνότητες.

Σου συνιστώ να ξαναδιαβάσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και χωρίς παρωπίδες
το προηγούμενό μου μήνυμα, όπου μεταξύ άλλων λέω
ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ. Σε αφήνω με τη συμβουλή να
μη γράφεις πράγματα θυμωμένος, γιατί υπάρχει ο διπλός
κίνδυνος:
α) Να πεις κουταμάρες (άκου "φυτεύανε ευρήματα"!!!)
β) Να ρίξεις το λόγο σου στο επίπεδο του παραληρήματος
(π.χ. "Αν το μονο ενδιαφερον που βρηκες ηταν το σχετικο με την Μεσογειο,
και τα φοινικικα ταχατες ευρηματα,μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στις ελικες του εγκεφαλου σου?")

Σε αποχαιρετώ με το αγαπημένο μου ρητό:
"Real stupidity beats artificial intelligence any time".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 18:11:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντησω στα επιχειρηματα σας?
Εχετε και επιχειρηματα?
Μηπως,αν διαβασεις τα γραφομενα ενος ιουδαιοχριστιανου φανατικου εδω,
ειναι σαν να τα διαβασες ολα?
Και αν απαντησεις σε εναν,μηπως απαντησες σε ολους?
Εχουν ξεχωριστη προσωπικοτητα,η μια κασσετα παιζει τα ιδια και τα ιδια,
με εγγραφη Αρχιεπισκοπης?
Απαντησα,στα νομιζομενα καινουργια ηδη απο παλια και καλα θα κανετε να τα διαβασετε,μην γραφουμε τα ιδια και τα ιδια.
Και απαντησεις εχουν δοθει και απο αλλους ελληνοκεντρικους,για τις "φρεσκιες" ερωτησεις σας .
Το αστειο ειναι οτι τελευταια οι ιουδαιοχριστιανοι το παιζουν και Σιμοπουλοι,και αυτο ειναι το νεο βρωμερο κολπακι τους.
Υπαρχει και ιουδιοχριστιανικος φασισμος,
οπως απο παλια,
και ιουδαιοχριστιανικη πολιτικη-κοινωνικη βια,
και διαπλοκες με πολιτικη+ΜΜΕ,
και επιταση -ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΥΡΩΠΑΚΕΤΑ-
της εξουσιαστικης τους προπαγανδας στις μερες μας,
οπως Χαρδαβελλοι,Τατιανες+συζυγοι,ΛΑΟΣ,και αλλα ωραια,
για οσους ειναι μεσα στα πραγματα και ξερουν.
Οσοι προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν συμβαινουν αυτα,
η κοιμουνται μακαριοι στις αγκαλες του Αβρααμ,
η δουλευουν για τα τεκνα του Αβρααμ.
Κοιμηθητε ησυχοι,λοιπον...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ ΓΚΑΒΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΦΟΥΣ,
ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ,
ΟΤΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ FACE TO FACE,
ΜΕ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ,
ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΙΩΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ
ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ "ΑΓΑΠΗΣ" ΤΟΥΣ,
ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΤΟ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΑΠΕΤΑΣΜΑ ΑΓΑΠΟΤΡΙΧΟΦΥΤΩΝ,
εξακολουθω να γραφω,μονο και μονο
για να ξυπνησω μερικα χαιβανια,
πριν παθουν χειροτερα απο οτι εγω,
οταν ο αερας καθαρισει τα ιουδαιοχριστιανικα χασισια,
και δουν με τι "αγαθαγγελους" εμπλεξαν...
Edited by - Helios on 21/02/2004 18:12:49

Edited by - Helios on 21/02/2004 18:20:45

Edited by - Helios on 21/02/2004 18:59:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 16:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι λοιπον συνεχιζοντας,θα γραψω ενα συμπληρωμα,που εθιξε και ενας φιλος,για την καθιερωση =εμψυχωση,των αγαλματων.
Ειναι αληθεια οτι εγραψα μονον για την μυστικιστικη=θυμικη=καλλιτεχνικη+φιλοσοφικη διασταση της Αρχαιας τεχνης,οπως της αγαλματοποιιας,σημειο που τα εβραιοχριστιανικα στοιχεια πατουν,απο προπαγανδα,αγνοια,τυφλοτητα και μισος,κατηγορωντας τους προγονους και την Πατρωα θρησκεια ,σαν "ειδωλολατρες-ειδωλολατρεια".
Καθε φυσικη νοημων δυναμη=αρχη=οντοτητα=παραγοντας,για εκφραση στο φυσικο πεδιο χρειαζεται φορεα=σωμα εκδηλωσης.
Χρειαζεται ενα αιθερο-φυσικο οχημα για να εκδηλωθει.
Συνηθως οι φυσικες νοημονες δυναμεις,που οι εβραιοχριστιανικη παραδοση αποκαλει αγγελους,αρχαγγελους κλπ,και οι αρχαιοι θεους,στοιχεια ,αγαθοδαιμονες κλπ,εχουν ρολους οπως,
την δημιουργια και συντηρηση ανθρωπων,ζωων,φυτων,βασιλειων,ορυκτων,
κοινωνιων κλπ.
Ετσι σαν φυσικη τους εκδηλωση-εποπτεια-φροντιδα εχουν ,ενα βουνο,μια
κοινωνια,ανθρωπων, ζωων,κλπ ενα ποταμι,ωκεανο,ενα δασος η ενα δενδρο κλπ.
Αυτες οι δυναμεις της φυσης,εχουν ωρισμενη κραδασμικη συχνοτητα,αναλογα με την φυση τους,που ειχε ταξινομηθει στην Αρχαιοτητα με βαση τα 5στοιχεια,και βεβαια υπηρχαν οι αναλογες αντιστοιχιες,αναλογα με την εργασια που θα εκαναν.
Οταν ενας ανθρωπος ηθελε να κανει ενα εργο,χρειαζοταν αναλογα με την φυση του εργου,να καλεσει την αντιστοιχη δυναμη.
Το προβλημα ηταν οτι χρειαζοταν αναλογο φορεα εκδηλωσης,αιθερικης-φυσικης δομης.
Κατα ενα μερος μπορουσε να προσφερει τον εαυτο του ,και τοτε η δυναμη,εκδηλωνοταν μεσω αυτου του ιδιου,και ο θεος μιλουσε μεσω του ανθρωπου.
Αν ομως ηθελε να εκδηλωσει την δυναμη εξω απο τον εαυτο του,επρεπε να κατασκευασει εναν φορεα,μορφης-συστασης-υλικου,κραδασμικα συμφωνου με την δυναμη που επροκειτο να εκδηλωθει.
Ετσι κατασκευαζε ενα αγαλμα,αναλογο της θεοτητας.
Η αιθερικη ουσια,σε πιο πρωτογονες καταστασεις,δινοταν απο το αιμα σφαγιων,αλλα σε πιο εξελιγμενες καταστασεις,μεσω λουλουδιων,φρουτων και κυρια των αστρικων ρευματων που εξεπεμπε ο τελετουργος,απο την αγαπη του και αφωσιωση και πιστη και λατρεια προς την θεοτητα.
Και οταν οι αστρικες και λοιπες συνθηκες ηταν σε ευνοικη οψη και συντονισμο,η δυναμη-αν ηθελε-εισχωρουσε και κατοικουσε στο αγαλμα,
δινοντας χρησμους,θεραπεια,ευλογια,ενω δυναμωνοταν η συνδεση της με τον φορεα,μεσω της εκπομπης νεων ψυχικων ρευμαυων απο του ς πιστους,με το περασμα του χρονου.
Ετσι,οι Αρχαιοι,προφανως δεν λατρευαν πετρες,αλλα τις φυσικες νοημονες δυναμεις που εκδηλωνοταν απο αυτον τον φορεα,και που ηταν επιμερους οψεις και λειτουργιες του ΕΝΟΣ=ΠΑΝΤΟΣ=ΠΑΝΟΣ=ΔΙΟΣ.
Και ηρθαν και οι τεμπελοχριστιανοι,οι οποιοι κατα την παραφυσιν φυση τους,δαιμονοποιησαν την παλια λατρεια,και φτιαξαν νεους φορεις εκδηλωσης για τις εν λογω δυναμεις.
Κατι καναν νομισαν,αν ο Ποσειδωνας δαιμονοποιηθηκε,και προσπαθησαν την αντιστοιχη δυναμη να την "γειωσουν",μεσω του φασματος γηινου ανθρωπου με το ονομα Νικολαος.
Η διαφορα ειναι οτι οι Αρχαιοι,ως πλεον ενθεοι και αφαιρετικοι,πλεον καλλιεργημενοι και καλλιτεχνικες -φιλοσοφικες φυσεις,δεν λατρευαν ανθρωπους.
Αυτη ειναι και η θεουργικη=αποκρυφιστικη=μαγικη χρηση των αγαλματων.
Μια ιδεα,και μονον απλη ιδεα,περιεχει η παρακατω τελετη...

http://www.cs.utk.edu/~mclennan/BA/CM.html

YΓ.Οσοι-ες πανε στην Μυτιληνη,ας ψαξουν να βρουν μια εικονα σε καποια εκκλησια ,οπου ο ζωγραφος,ανεμειξε με τα χρωματα και το αιμα του(και ποιος ξερει τι αλλο εκανε),και οπου συμβαινουν ακομη και σημερα διαφορα φαινομενα.
Τι διαφορετικο λοιπον εκανε ο συγχρονος εβραιοχριστιανος,απο τον αρχαιο πιστο?
Απλα,εκανε το ιδιο,αλλα δεν ειχε την τσιπα,να το ομολογησει,απλα να κατηγορησει τον πνευματικο του πατερα σαν ειδωλολατρη,παγανιστη,σατανιστη και αλλες ιουδαιοχριστιανικες αηδιες και αλητειες...

Αφιερωνεται στον serpentpan...as usual.


Edited by - Helios on 22/02/2004 16:52:54

Edited by - Helios on 22/02/2004 16:58:49

Edited by - Helios on 22/02/2004 17:00:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 23:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95,

Λες:
«Στην αρχαιότητα υπήρχαν θεσμοθετημένες
ανθρωποθυσίες. Στο Χριστιανισμό ΔΕΝ υπάρχουν. Για τελευταία φορά,
μη συγχέεις τη θρησκεία αυτή καθ' εαυτή με τη χρήση που
της γίνεται από τις εξουσίες. Και η πικρή αλήθεια είναι
πως το τελετουργικό της Αρχαίας Θρησκείας περιελάμβανε
ανθρωποθυσίες και όργια, ενώ το τελετουργικό του Χριστιανισμού
δεν τα περιλαμβάνει.»

Δυο ερωτήσεις έχω σχετικά με τα όσα βεβαιώνεις τους αναγνώστες του forum:

Α) Θα’θελα να μας παραθέσεις τις σχετικές ιστορικές πηγές απ’όπου να επιβεβαιώνεται η θεσμοθέτηση των ανθρωποθυσιών, καθώς και ενδεχομένως συγκεκριμένες θυσίες, όπως και τις πηγές σου από όπου να προκύπτει τελετουργικό με θανάτωση ανθρώπων. Διότι, άλλο είναι ο μύθος και άλλο η συγκεκριμένη θεσμοθέτηση και μάλιστα ενός τελετουργικού.

Σε αυτό το σημείο, και προς αποφυγή άσκοπων σχολιασμών, να πω ότι ως «ιστορικές πηγές» δεν εννοώ τις δήθεν περιγραφές του Παυσανία περί της Ταυρείας Αρτέμιδος εκ Κολχίδος και την υποτιθέμενη μεταφορά και διατήρηση στην Ελλάδα από την Ιφιγένεια και τον Ορέστη, ούτε και τον μύθο περί ανθρωποθυσιών στην Αρκαδία (Λυκαίο όρος-Θυσία του Λυκάωνος κτλ.), πόσο μάλλον δε του στυλ περί της προσφοράς του Αγαμέμνονα στους θεούς για τον απόπλου του στόλου για την Τροία (που τελικά δεν έγινε μετά από «Θεϊκή» παρέμβαση….).

Γενικότερα, ότι μπορείς να μας διαφωτίσεις για μετά τον 13ο αιώνα π.χ.

Β) Υπογραμμίζεις την ανάγκη αποφυγής της «συγχώνευσης» μεταξύ θρησκείας και του τρόπου που αυτή η συγκεκριμένη κοσμοθεώρηση γίνεται χρήση από την εξουσία (θρησκευτικό ιερατείο?). Τι συγκεκριμένα υπονοείς?

Να υποθέσω ότι εννοείς π.χ. την «κακοποίηση» της θρησκείας «καθ’εαυτής» από το εβραιοχριστιανικό ιερατείο? Εννοείς άραγε ότι το βαθύτερο «μήνυμα» είναι πολύ πιο αγνό από ότι μεταφέρεται δια στόματος των εκπροσώπων του δόγματος?

Σίγουρα θα μπορέσεις να ξεκαθαρίσεις τον Λόγο σου, μιάς και όπως έχει αφήνει κάποια ανοιχτά θέματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 13:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σας φέρνουν στο νου αυτές ομοιότητες;

***Η Θυσία του Αβραάμ. Ενώ επρόκειτο κατ εντολή του θεού να θυσιάσει το γιο του Ισαάκ, τελευταία στιγμή ο θεός άλλάξε γνώμη και στη θέση του έβαλε ένα αρνί.

*** Η θυσία της Ιφιγένειας. Ενώ η Ιφιγένεια επρόκειτο να θυσιαστεί στην Αυλίδα από τον πατέρα της Αγαμέμνονα, ύστερα από χρησμό του Μάντη Κάλχα, για να φυσήξει ούριος άνεμος και να φύγουν τα πλοία για την Τροία, η Αρτεμις την άρπαξε και στη θέση της άφησε ένα ελάφι.

141166Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 07:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΞΙΕΣ ΙΣΩΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΛΑΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΔΟΝΤΑΙ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Schwabe,με ποιον καθεσαι και ασχολεισαι τωρα?
Τα ιουδαιοχριστιανικα στοιχεια λυσσαξανε,και πλεον δεν ξερουν τι προπαγανδα να κανουν...
Δεν κυττανε την σηψη που μεσα της πλατσουριζουν,
η Αρχαια θρησκεια τους ενοχλησε...
Και βεβαια δεν θα ξερουν για το νεο σκανδαλο στις ΗΠΑ,
οπου αναγκαστηκε το Βατικανο να κανει ερευνα,
για τα χιλιαδες Αμερικανοπουλα που κακοποιηθηκαν σεξουαλικα,
απο Ρωμαιοκαθολικους-παρακαλω-ιερεις...
εχουν και site τα παιδακια...
Το διαβασα στην Κυριακατικη Ελευθεροτυπια,
και οταν θαχω χρονο,θα το γραψω ολοκληρο...
Αλλα βεβαια-θα πουν την καραμελλα-"αυτοι ,δεν ηταν σωστοι χριστιανοι",
γιατι ειναι πασιγνωστο,οτι οι μονοι σωστοι χριστιανοι,
ειναι στην φαντασια τους,γραφοντας στο esoterica...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 17:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ ΛΙΑΚΟΥΛΙ είμαι καλός χριστιανός;;;;
Αχ Θεέ μου κάνε να πει ναι.
Από αυτό κρέμεται το μέλλον μου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 23:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ
ελαφρυ το χωμα που σε σκεπαζει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 02:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλη μέρα ξημέρωσε φίλοι μου . Σήμερα οι χρυσοποίκιλτοι προγάστορες όλων των βαθμίδων της ιεροσύνης λειτουργοί του Υψίστου , πλήρεις Χριστιανικής Αγάπης προς το ΈΘνος των Ελλήνων εις το οποίον υποτίθεται ότι και αυτοί ανήκουν και πρός τέρψιν των ομοφρονούντων μαχομένων Ορθοδόξων Χριστιανών (βλέπε Κα Λουκα) , θα εκτοξεύσουν απο του ιερού βήματος των εκκλησιών τα ακόλουθα επι των κεφαλών ημων .

1. Ετι τοις φρονούσι και λέγουσι, κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος ως κτιστήν εκ τούτου πάντως, και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαζομένοις δοξάζειν κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια , κτιστήν δηλώσει και φύσιν. Άκτιστον δε, άκτιστον χαρακτηρίσει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσιν εις αθείαν παντελή περιπίπτειν, και την Ελληνικήν μυθολογίαν, και των κτισμάτων λατρείαν τη καθαρά και αμώμω των Χριστιανών Πίστει προστριβομένοις, μη ομολογούσι δε κατά τας Αγίων θεοπνεύστου θεολογίας και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυποστάτου Θεότητος ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

2. Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφ΄εαυτών και την καθ' ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις, και αυθυπόστατον την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον του Δημιουργού, του από του μη όντος ει το είναι παραγάγοντος τα πάντα, και ως Ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ

3. Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίας επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι, και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσας εγκειμένοις ώστε και ετέρους ποτε μεν λάθρα, ποτέ δε νοερώς ενάγειν αυταίς και διδάσκειν ανενδοιάστως ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

4. Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και Ελληνικά ρήματα, ότι τε προϋπαρξις εστι των ψυχών και εκ του μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, ότι τέλος εστί της κολάσεως, ή αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και δια των τοιούτων λόγων την Βασιλείαν Των Ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ήν αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ο Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο, και δια πάσης της παλαιάς και νέας Γραφής ημείς παρελάβομε, ότι και η Κόλασις ατελεύτητος και η Βασιλεία αίδιος, δια δε των τοιούτων λόγων εαυτούς τε απολλύασι, και ετέροις αιωνίας προξένοις γινομένοις ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

5. Τοις ευσεβείν μεν επαγγελομένοις, τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη και Καθολική Εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γής, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς, ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

6. Τοις την μωράν των έξωθεν ( = Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε μετεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, ή και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύτας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν και κρίσιν και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

7. Τοις λέγουσιν, ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά Αγίων και Καθολικών Συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων Πατέρων αναθέματι καθυποβλήθέντας, ως αλλότριοι της Καθολικής Εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισί κατά πολύ, και ενταύθα, και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.

Εμείς τι να προσθέσουμε ; Υπάρχει άραγε στο λεξιλόγιο των ανθρώπων αυτών η λέξη ντροπή ; Πολύ αμφιβάλλω φίλοι μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 16:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Σεσωστρη,καλα τα εγραψες.
Αλλα τα γνωστα στοιχεια του ιουδαιοχριστιανικου χωρου,
οτι και να γραφει καποιος,θα συνεχισουν τα ιδια.
Γιατι η τυφλη πιστη,εχει κατακυριευσει την παρατηρηση και κοινη λογικη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jmakryn
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 09:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jmakryn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θελετε να ασπασθειτε την Πατρωα θρησκεια επειδη πιστευετε στην υπαρξη των θεων (Δια, Ηρας κ.λ.π) ή απο αντιδραση στην ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ θρησκεια;
...open minds are better minds!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 00:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε jmakryn αν και προσωπικά πιστεύω βαθιά μόνο στην ύπαρξη του θεού και δεν ανήκω σε καμμία Θρησκεία , Δόγμα , Αίρεση ή Σέχτα , όπως το έχω δηλώσει κατ'επανάληψη στα Forums , εν τούτοις έχω υποστηρήξει πολλές φορές τους οπαδούς τής αρχαίας θρησκείας γιατί εξακολουθούν να βρίσκονται όπως και πρίν απο 1700 περίπου χρόνια , υπό διωγμό .
Όμηροι μέσα στήν ίδια τους την Χώρα , από ένα κρατικοδίαιτο ιερατείο πού πληρώνεται και από τους δικούς τους φόρους , και τό οποίο όπως έχω ξαναγράψει , μου θυμίζει αποτυχημένο μαγαζάτορα ο οποίος αντί να μαζέψη τα στραβα και τα ανάποδα του καταστήματός του μπάς και σταυρώσει κανένα πελάτη , κοιτάζει πώς να καταστρέψει τα καταστήματα των ανταγωνιστών του γιά να έχη το μονοπώλειο εξασφαλισμένο ακόμα και με τα χάλια που έχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 20:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα φιλε Σεσωστρη,αλλα υπαρχουν και αλλα πολλα,για τα οποια η Αρχαια Ελληνικη Θρησκεια,ΠΡΕΠΕΙ να ξανα λειτουργησει στον φυσικο της τοπο και χωρο,με τους ανθρωπους-Ελληνες,που την γεννησαν και τους γεννησε.
Ετσι,απο την Αρχαιοελληνικη λατρεια,
ισως προχωρησουμε στην Ελληνικη Φιλοσοφια,
και απο εκει στην αναβιωση των Αρχαιων Ελληνικων Μυστηριων,
ισως με εκσυγχρονισμενη μορφη.
Ο στοχος των καταστροφων των εβραιοχριστιανων,
ηταν ,για τον απλο λαο,
η καταστροφη της λαικης 12θειστικης θρησκειας,
και των ενεργειων που εφελκυε στον χωρο.
Και στα ανωτερα κλιμακια,
η παυση της εφελκυσης και παραγωγης ενεργειων,
απο τον φιλοσοφικο στοχασμο,
και τους διαλογισμους και τελετες των Μυστηριων.
Και βεβαια η αντικατασταση του αστρονοητικου υλικου,
συμβατο με το εδω εθνος,
με αλλη,ξενη,
ετσι επιφορα συγχυσης,χαους-οπως και εγινε-
και αφου διασπαστει και μολυνθει το εθνικο συναισθηματικο κεντρο,
η απωλεια της πιστης του εθνους στον εαυτο του,
και τελικα ,
η επιδιωκομενη καταστροφη του.
Ειδες τι καλα αντικατασταθηκαν οι δωρικες και ιωνικες κλιμακες,
παιανες,διθυραμβοι κλπ,
απο την "κατασταλτικη" βυζαντινη μουσικη,
και μετα απο τα καψουρορεμπετικα και "λαικα"?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2004, 23:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

η επιδιωκομενη καταστροφη του.
Ειδες τι καλα αντικατασταθηκαν οι δωρικες και ιωνικες κλιμακες,
παιανες,διθυραμβοι κλπ,
------- διαφράφηκε -----------
και μετα απο τα καψουρορεμπετικα και "λαικα"?

Μπορεί να μην συμφωνώ με όσα λές παντού και ξανα και ξανά,

αλλά εδώ θα σου πώ ΜΠΡΑΒΟ, έγραψες τρίποντο.

Τι λαϊκά, ρε, και κουραφέξαλα ????

Τι σχέση έχουμε εμείς με αυτά τα κλαψομοίρικα ινδο-πακιστανικά χαζοτράγουδα ???? Με ΑΑΑΑ-ΑΑΑΑ-ΑΑΑΑ, ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑΑΑΑ-ΑΑΑΑ-ΑΑΑΑΑ φτιάξαμε την Ακρόπολη και κρατήσαμε την Ευρώπη καθαρή απ τον Σατράπη ????


Σε καμμιά χιλαιριά χρόνια, θα βρύνε και τιποτα ερυνητές κανα CD με καμια γνησια λαϊκή φωνή και θα βρούνε και τον χαμένο κρίκο για να μας πούνε και Ινδοευρωπαίους (να το γράψω με Ε, που μου πάει και καλύτερα ?????) ...

Ου να μου χαθείτε, Ινδο-Ευρωπαίοι, 2004 και ακόμα κοιμόμαστε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα λαικα φιλε Τελλουριε,εχουν μια ορισμενη κραδασμικη συχνοτητα.
Παραγονται απο μια δονηση,και προκαλουν μια αναλογη δονηση,στο συναισθηματικο κεντρο.
Και απο εκει παραγονται σκεπτομορφες και δρασεις.
Ετσι,ο λαος-οτι και να σημαινει αυτο-καποια κεντρα ελεγχου των μαζων,οπως το ιδρυμα μελετης ανθρωπινης συμπεριφορας Ταβιστοκ-
θελει τα ατιθασα παιδια και δυσκολα καταστελλομενα,να κραδαινονται σε κατασταλτικες συχνοτητες.
Και μιας και οταν βγεις να φας σε καμμια ταβερνα,η ' η φιλη σου να κουνισει την κορμαρα της,αυτο μαλλον θα γινει με λαικα.
Δεν μπορουν να εξηγουνται τα παντα,χρειαζεται και εμπειρια.
Για παραδειγμα,τι κραδασμους προκαλει ας πουμε,το 2ο κονσερτο για πιανο του Ραχμανινωφ,οι 3 συμφωνιες του Σκριαμπιν ,η συμφωνια του Διος του Μοτσαρτ και ο Μαγεμενος Αυλος,σε αντιδιαστολη με την συχνοτητα των λαικων?
Απο εδω μπορουν να βγουν χρησιμες αναλογιες και συμπερασματα...
ΥΓ.Επισης για το παντου και συνεχως,
θελεις να αλλαζω θεσεις και αποψεις αναλογα
με την συζητηση,
τους συζητουντες,
τα ρευματα πουπνεουν εκαστοτε,
την μοδα η τις μοδες,
και τα χαιδεματα τις φιλιες η αντιπαθειες?
Και ο Κρισναμουρτι η΄΄η Μπλαβατσκυ,
ακομη και ο Ιησους,
τα ιδια λεγανε συνεχεια και παντου...
Να ακολουθησουμε την τακτικη του χαμαιλεοντα?
Σε εκφραζει?

Edited by - Helios on 25/05/2004 22:11:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 01:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tα λαικα φιλε Τελλουριε,

Σε ποιόν απευθύνεται το καλό παιδί Ηλιος, με τις πολυ σωστές απόψεις, σε ότι αφορά τις ινδοπακιστανικοσαχλοτραγοδουδακατασταλτικοδονήσεις...

άραγε ???????


Ασυνήθηστο format για textsting στην νεοελληνική, έτσι ??????
Και όμως, θα μπορούσε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 20:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mαζι δεν μιλαμε Τελλουριε,η' υπαρχουν κι αλλοι?
Μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε?
Γιατι δεν νομιζω να γραφω δυσκολονοητα πραγματα.
Λιγη παρατηρητικοτητα,κοινο νου και ειλικρινεια θελει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 21:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mαζι δεν μιλαμε Τελλουριε,η' υπαρχουν κι αλλοι?

Α, δεν το ήξερα οτι ο λεξάριθμος του Vril, είναι ΙΣΟΣ με τοζ τελλουζριου...

Να με συμαπθας, λαμπροτατε Ηλιε,

λογω οτι ζουμε κατω απ τη γη,
μας φωτιζει ΜΟΝΟ ο εσωτερικος μας ηλιος....

Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 21:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Mαζι δεν μιλαμε Τελλουριε,η' υπαρχουν κι αλλοι?
Μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε?
Γιατι δεν νομιζω να γραφω δυσκολονοητα πραγματα.
Λιγη παρατηρητικοτητα,κοινο νου και ειλικρινεια θελει...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 00:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα φιλε Σεσωστρη, λές
_________________________
αλλα υπαρχουν και αλλα πολλα,για τα οποια η Αρχαια Ελληνικη Θρησκεια,ΠΡΕΠΕΙ να ξανα λειτουργησει στον φυσικο της τοπο και χωρο,με τους ανθρωπους-Ελληνες,που την γεννησαν και τους γεννησε.
_______________________
Απ. Οι άλλοι λαοί δηλ. κατι τρις, τι είναι δεν έχουν δικαίωμα?
__________________________
Ετσι,απο την Αρχαιοελληνικη λατρεια,
ισως προχωρησουμε στην Ελληνικη Φιλοσοφια,
και απο εκει στην αναβιωση των Αρχαιων Ελληνικων Μυστηριων,
ισως με εκσυγχρονισμενη μορφη.
_____________________________
ΑΠ. Αντίθετα τα γράφεις, πρώτα η αρχαιοελληνική φιλοσοφία κι έπειτα η λατρεία. (Αν παραδέχεσαι ότι η λατρεία των αρχαίων ήταν δομημένη πάνω σε ένα φιλοσοφικό σύστημα).
_____________________
Ο στοχος των καταστροφων των εβραιοχριστιανων,
ηταν ,για τον απλο λαο,
η καταστροφη της λαικης 12θειστικης θρησκειας,
και των ενεργειων που εφελκυε στον χωρο.
_______________________________________
ΑΠ. Εννοείς καταστροφές απ τους δώδεκα ψαράδες? Από αυτοκράτορες που τα πήραν χοντρά από 12 ψαράδες?
Κι αν είναι έτσι , γιατί και οι 12 κατέληξαν σε βασανιστήρια?
Δεν είχαν να αποδώσουν τους τόκους?
_________________________________

Και στα ανωτερα κλιμακια,
η παυση της εφελκυσης και παραγωγης ενεργειων,
απο τον φιλοσοφικο στοχασμο,
και τους διαλογισμους και τελετες των Μυστηριων.
Και βεβαια η αντικατασταση του αστρονοητικου υλικου,
συμβατο με το εδω εθνος,
με αλλη,ξενη,
ετσι επιφορα συγχυσης,χαους-οπως και εγινε-
και αφου διασπαστει και μολυνθει το εθνικο συναισθηματικο κεντρο,
η απωλεια της πιστης του εθνους στον εαυτο του,
και τελικα ,
η επιδιωκομενη καταστροφη του.
___________________
Απ. Ομάδα Ε?
___________________
Ειδες τι καλα αντικατασταθηκαν οι δωρικες και ιωνικες κλιμακες,
παιανες,διθυραμβοι κλπ,
απο την "κατασταλτικη" βυζαντινη μουσικη,
και μετα απο τα καψουρορεμπετικα και "λαικα"?
__________________________________
ΑΠ. Αν δε σου αρέσουν τα ρεμπέτικα και λαικά μη τα ακούς.
Αν νομίζεις ότι κουτσουρεύτηκαν φέρε αποδείξεις.
Οι αποδείξεις είναι πάντα χρήσιμες για την έρευνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 02:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2 : Σωστα φιλε Σεσωστρη, λές..............


Φίλε dimitris2 είπα εγώ όλα αυτά τα πράγματα και δεν τόξερα ;!;!;!;!;!
quote:
ΑΠ. Εννοείς καταστροφές απ τους δώδεκα ψαράδες? Από αυτοκράτορες που τα πήραν χοντρά από 12 ψαράδες?
Κι αν είναι έτσι , γιατί και οι 12 κατέληξαν σε βασανιστήρια?
Δεν είχαν να αποδώσουν τους τόκους?


Μιά και αναφέρεσαι στούς φτωχούς ψαράδες , δεν το βρίσκεις λίγο αδόκιμο οι σύγχρονοι εκπρόσωποί τους που σε ποιμάζουν και τους αποδέχεσαι , να κυκλοφορούν χρυσοποίκιλτοι πάνω σε μερσεντές και φρουρόυμενοι από γορίλες σωματοφύλακες ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι εβραιοχριστιανοι,απο τις πολλες προσευχες και τα λιβανια ζαλιστηκαν...
και αρχισαν να απαντανε αλλου αντι αλλου...
βεβαια αυτο ταιριαζει και με το εβραιοχριστιανικο παραληρημα...εν γενει...
1.Οι αλλοι λαοι Δημητρακη,ειχαν επισης το δικαιωμα να εξασκουν τις λατρειες τους...προχριστιανικα...ομως δεν αφεθηκαν απο τις εξουσιες σε συμπραξη με την χριστιανικη εκκλησια,που ηταν το οχημα του Ιουδαισμου.
2.Τα γραφω για σενα Δημητρακη,το μεσο εβραιοχριστιανοπουλο,που για να φτασει στα Μυστηρια,πρεπει να ξαναρχισει απο την λαικη λατρεια...
3.Αν πιστευεις οτι οι ψαραδες ειναι οι δημιουργοι ολης αυτης της ανωμαλιας που λεγεται εβραιοχριστιανισμος,η με τα εγκληματα κατα των προχριστιανικων λατρειων...θελεις λιγο διαβασμα και κοινο νου...το δευτερο πραγμα σπανιο σε εβραιοχριστιανους τυφλωμενους απο δεισιδαιμονιες...
4.Οι ομαδες Ε κλπ Δημητρακη ,αφορουν εβραιοχριστιανικα IQ...
5.Dimitrakis,θελεις πολυ διαβασμα...
Ο εβραιοχριστιανικος στοκος,ειναι πολυ παχυς για να τρυπηθει με μιας...
προσπαθησε να διαβασεις με καλη προθεση αυτα που εγραψα παραπανω...
και μην γελιοποιεισαι...
6.ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ,ΠΑΛΙΟΦΑΣΙΣΤΕΣ,ΣΕ ΤΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ,Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΛΩΝ ΛΑΤΡΕΙΩΝ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,ΔΗΛ.ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΖΟΜΠΙ?

Edited by - Helios on 01/06/2004 15:31:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 15:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΟΣ,Ο ΜΕΓΑΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ,ΕΚΔΟΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΒΡΑΙΩΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΩΝ,ΟΠΟΥ ΚΑΤΑΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΑ ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ,
Η ΜΠΟΥΡΔΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΒΡΑΙΣΜΟΣ -ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΙΕΡΑΤΙΚΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ.
ΕΔΩ ΟΜΩΣ ,ΕΧΟΥΜΕ "ΞΥΠΝΙΟΥΣ","ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΥΣ","ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ" ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΛΟΙΠΟ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΣΟΥΡΓΕΛΛΟ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΙΟΥΔΑΙΖΕΙ-ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΟΛΟΣ-ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΩΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ.
ΕΤΣΙ ,ΨΑΧΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΟΛΟΜΩΝ ΚΑΙ ΔΑΥΙΔ ΚΑΙ ΜΩΥΣΗ ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ,ΚΑΚΟΑΝΤΙΓΡΑΜΜΕΝΑ ΔΗΛ.ΕΛΛΗΝΙΚΑ-ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ-ΜΕΣΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ,
ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 15:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aκουμε πολυ συχνα,ιδιαιτερα τωρα τελευταια,οτι πραγματικα ο χριστιανισμος,εχει περισσοτερη σχεση με το Ελληνικο πνευμα,παρα με τον Ιουδαισμο,οπου οι κακοι εβραιοι κατεδιωξαν τους καλους και αγνους χριστιανους...
σεναρια Φωσκολου-Αρχιεπισκοπης...
Βεβαια,ανησυχησαν τελευταια οι πνευματικοι φασιστες και τσιφλικαδες,που ο χριστιανισμος,κριτικαρεται ολο και περισσοτερο τελευταια,και αποκαλυπτεται σιγα-σιγα η εβραικη απατη,που με το χριστιανικο ενδυμα,και τον προσεταιρισμο και τις βρωμιες της εξουσιας,κατεστρεψε ολες τις προχριστιανικες παραδοσεις,και βυθισε στον Μεσαιωνα την Ευρωπη.
Ετσι ,σε μια συνεντευξη του Αρχιεπισκοπου του Σινα,Δαμιανου,διαβαζουμε τα εξης αποκαλυπτικα,και μπραβο στον ανθρωπο που λεει τα πραγματα με το ονομα τους...
Αλλοι ιθαγενεις ψευτες και προπαγανδιστες ας τα δουν...
(με κεφαλαια ,για τους γνωστους λογους...)


ΕΡ. ΑΣ ΕΛΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΜΙΓΩΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΤΑΣΗ,ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΤΑΙ Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙΝΟΔΙΑΘΗΚΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΟΙ 10 ΕΝΤΟΛΕΣ,ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ?

ΑΠ.ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΔΑΜΙΑΝΟΣ- ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ,ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΩΡΟ.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ,ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ,
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ,
ΚΑΘΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΟΧΗ.(!!!δηλ.'η εβραιοχριστιανος 'η αμαρτωλος παγανιστης).
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟΚΛΑΣΣΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ,(το ακινδυνο...)
ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΟ.(ΤΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΤΖΙΖΖΖΖ!!!)
ΚΙ ΕΔΩ ΠΛΕΟΝ ΕΛΛΟΧΕΥΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.(και κινδυνευουμε με απολυση απο τα αφεντικα απο Σιων μερια...)
ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΣΘΟΥΝ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΒΙΟΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,
ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΔΕ ΠΑΛΑΙΟΔΙΑΘΗΚΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ,
ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΗΓΗ...
ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ,ΓΙΑΤΙ ΚΛΟΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ.(η' αλλοιως τα υπνωτισμενα ιουδαιοχριστιανικα ζομπι,αρχιζουν να ξυπνανε,να αμφισβητουν,να μελετουν,να ρωτανε και να μην χαφτουν μυγες...)
ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΑΡΝΗΣΗ,(η κριτικη σκεψη=ελευθερια προσωπικοτητας και συνειδησης,και βεβαια ονοματιζεται αρνηση απο τους πνευματικους φασιστες και ρατσιστες)
ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ,
Η
ΟΠΟΙΑ
ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ
ΣΤΗΝ
ΠΑΛΑΙΑ,
ΟΠΟΤΕ ΧΤΥΠΟΥΝ ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΜΑΣ.
ΔΗΛΑΔΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ,
ΩΣ
ΣΥΝΕΧΕΙΑ
ΤΩΝ
ΜΕΓΑΛΩΝ
ΑΝΔΡΩΝ
ΤΗΣ
ΠΑΛΑΙΑΣ
ΔΙΑΘΗΚΗΣ,
-ΑΛΛΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ-
ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ,
ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ,
ΚΑΙ ΤΟΝΙΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,
ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΩΣΑΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ,
ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΩΣΑΙΚΟ ΝΟΜΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΩΤΕΡΑ
ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.
ΛΟΙΠΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ.(γιατι αραγε?)

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΙΣΗΜΗΤΙΣΜΟΣ
ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ?

(ΒΡΩΜΕΡΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,
ΔΗΛ.ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ
ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙ,
ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΗΣ...)

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ....


Edited by - Helios on 12/06/2004 17:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 22:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιά και αναφέρεσαι στούς φτωχούς ψαράδες , δεν το βρίσκεις λίγο αδόκιμο οι σύγχρονοι εκπρόσωποί τους που σε ποιμάζουν και τους αποδέχεσαι , να κυκλοφορούν χρυσοποίκιλτοι πάνω σε μερσεντές και φρουρόυμενοι από γορίλες σωματοφύλακες ;




Διάβασα προ ημερών ότι οι χριστιανοί καλόγεροι της τάδε εκκλησίας στο τάδε κράτος άλλαξαν τα αυτοκινητά τους με ΄χαμηλότερου κυβισμού λόγω ανωτέρας εντολής για να μη σκανδαλίζουν.

Τι θες να μας πεις τώρα, ότι εσύ δεν διαβάζεις τα βιβλία αλλά κοιτάς τα μοντέλα αυτοκινήτων?
Δηλαδή αν πιάσουμε φιλοσοφία για τον Πλάτωνα να σου απαντήσω για τον πλατωνιστή με το τάδε 4τροχο? Και δεν θα είμαι εκτός κουβέντας χαζεύοντας 4τροχα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 23:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Oι εβραιοχριστιανοι,απο τις πολλες προσευχες και τα λιβανια ζαλιστηκαν...

Για να απαντάμε στον ίδιο τόνο..
Οι ελληνοχριστιανοί θες να πεις τούβλο!! Υπάρχουν και εβραιοχριστιανοί στο Ισραήλ. Από σπονδή ήρθες?
quote:

και αρχισαν να απαντανε αλλου αντι αλλου...
βεβαια αυτο ταιριαζει και με το εβραιοχριστιανικο παραληρημα...εν γενει...


Εσύ μου φαίνεσαι νεοφώτιστος στο αρχαίο πνεύμα γιαυτό γράφεις και μπούρδες. Θα στρώσεις.

quote:

1.Οι αλλοι λαοι Δημητρακη,ειχαν επισης το δικαιωμα να εξασκουν τις λατρειες τους...προχριστιανικα...ομως δεν αφεθηκαν απο τις εξουσιες σε συμπραξη με την χριστιανικη εκκλησια,που ηταν το οχημα του Ιουδαισμου.


Προχριστιανικά , οι άλλοι λαοί, δεν ήταν ανάγκη να "αφεθουν" στις εξουσίες σε σύμπραξη με την εκκλησία που δεν υπήρχε. (Αν σε πειράζει η τσίκνα, άστο να πάει)
Υπήρχε΄μόνο η εξουσία που αν δεν της άρεσε ο Σωκράτης ή οι γνώμες μερικών σοφών ή απλών, τους καθάριζε και τελείωνε η υπόθεση.

quote:

2.Τα γραφω για σενα Δημητρακη,το μεσο εβραιοχριστιανοπουλο,που για να φτασει στα Μυστηρια,πρεπει να ξαναρχισει απο την λαικη λατρεια...


Κοίτα να δεις heli(θι)os.
Αν έχεις διαβάσει λίγα αρχαία και αν τα καταλάβαινες φυσικά αυτά που θα διάβαζες... ας το να πάει... θα στο πω απλά . Η λαική λατρεία ποτέ δεν οδηγούσε στα Μυστήρια. Είναι τα δυο αντίθετα. Ο μύστης ήταν ο μη λαϊκός αυτός απαρνιόταν τον λαικισμό και γινόταν μύστης στο πυθαγόρα ή αλλού.

quote:

3.Αν πιστευεις οτι οι ψαραδες ειναι οι δημιουργοι ολης αυτης της ανωμαλιας που λεγεται εβραιοχριστιανισμος,η με τα εγκληματα κατα των προχριστιανικων λατρειων...θελεις λιγο διαβασμα και κοινο νου...το δευτερο πραγμα σπανιο σε εβραιοχριστιανους τυφλωμενους απο δεισιδαιμονιες...


Την τυφλόμυγα θα παίξουμε?
Αγνοείς τα εγκλήματα των εθνικών έναντι των προχριστιανικών λατρειών?
Όταν εννοείς δεισιδαιμονίες τι εννοείς τις σπλαγχνοσκοπήσεις?

quote:

4.Οι ομαδες Ε κλπ Δημητρακη ,αφορουν εβραιοχριστιανικα IQ...


Φτου ρε γαμώτο μιας και λες IQ μου θυμίζεις τον Αιστάιν.
Γιατί να το χε το ρημαδι ΙQ τόσο χαμηλότερο από σένα? Λες επειδή ήταν εβραιοχριστιανός?
Οι Όμάδες Ε δεν με ενδιαφέρουν ουτε τις ξέρω oύτε με απασχολουν.

quote:

5.Dimitrakis,θελεις πολυ διαβασμα...
Ο εβραιοχριστιανικος στοκος,ειναι πολυ παχυς για να τρυπηθει με μιας...
προσπαθησε να διαβασεις με καλη προθεση αυτα που εγραψα παραπανω...
και μην γελιοποιεισαι...
6.ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ,ΠΑΛΙΟΦΑΣΙΣΤΕΣ,ΣΕ ΤΙ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ,Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΛΩΝ ΛΑΤΡΕΙΩΝ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,ΔΗΛ.ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΖΟΜΠΙ?



Αν ξεστοκάρεις τα μάτια σου και τα αυτιά σου , ειδικά τον εγκέφαλό σου, θα καταλάβεις τι γράφω παρακάτω.
Στοκαρισμένος δεν είναι ο πολύς λαός (ευτυχώς) αλλά οι λίγοι.
Οι λίγοι είναι και οι φασίστες. Ειδ άλλως επανάσταση λαών θα σήμαινε επανάσταση φασιστών. Δεν είναι τα 10 εκ. έλληνες χριστιανοί φασίστες, αλλά οι 500-1000 και ειδικά ο καθ(1) που νομίζει ότι έχει βρει την αλήθεια και οι άλλοι κοιμώνται. Αυτό έκανε και ο Χίτλερ.


Edited by - Helios on 01/06/2004 15:31:22
[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 15:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημητρακη,δεν μου λες τιποτε,οπως και πολλοι παλιοτεροι και νεοι ομοιδεατες σου.
Νοιωσε λιγωτερο μισος για καθε τι οχι εβραιοχριστιανικο,
παρατα την πιπιλα της ψευτοαγαπης και δειξε λιγη αξιοπρεπεια,
διαμορφωνοντας προσωπικοτητα,
παυοντας να εισαι υποχειριο της εβραιοχριστιανικης πλυσης εγκεφαλου.
Τα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις,
εχουν απαντηθει σε ομοιδεατες σου,
αρκει να φυγει απο τα ματια σου το μισος,
και ναδεις λιγο αντικειμενικα.
Κανε και ενα κρυο ντους,βοηθαει
οταν οι δεικτες φτανουν στο κοκκινο,
αγορακι μου...
Εχει πολυ γελιο ,οταν τα εβραιοχριστιανικα ρεντικολα,
πανε να εκχριστιανισουν μορφες σαν τον Σωκρατη...
Ειπα ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΟΝΤΑ , πολλες φορες,
ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΙΟΥΔΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΤΟΓΥΑΛΙΑ
ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΤΕ ΚΕΙΜΕΝΑ ΑΡΧΑΙΩΝ,
ΓΙΑΤΙ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΤΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ,
ΜΕ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΑΠΟ ΚΑΚΕΚΤΥΠΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ...

Edited by - Helios on 15/06/2004 15:20:11

Edited by - Helios on 15/06/2004 15:21:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy