ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 15:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor, το ρίξαμε στην αμπελοφιλοσοφία τώρα? στο γενικά κι αόριστα?........

Εάν είχατε δει την προχθεσινή εκπομπή του Παντελή Σαββίδη στην ΕΤ3, με θέμα τη γενοκτονία των Ποντίων και το ρόλο της θρησκείας μας στη διατήρηση της εθνικής μας ταυτότητας θα ντρεπόσασταν..............λέω τώρα γιατί οι συκοφάντες εάν είχαν ντροπή επάνω τους δε θα ήσαν και τέτοιοι.....

Πήγαινε στο θέμα “ Ύβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...” για να δεις πως έχουν πέσει σαν χάρτινοι πύργοι όλες οι συκοφαντίες κατά της θρησκείας μας. (εξαιρώ αυτές κατά του Αθανασίου του Πάριου, όχι γιατί υφίσταντο, αλλά γιατί δεν έχω ακόμη παρουσιάσει την τοποθέτησή μου.)

Πήγαινε στο θέμα: Γρηγόριος ο Ε' για να δεις τι χουνέρι πάθανε όλοι οι συκοφάντες.........το φυσάνε και δεν κρυώνει........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 16:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Πήγαινε στο θέμα “ Ύβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...” για να δεις πως έχουν πέσει σαν χάρτινοι πύργοι όλες οι συκοφαντίες κατά της θρησκείας μας.


[...]Θρησκείας σου. Μάθε να λες τα πράγματα με τ' όνομά τους και μην μας βάζεις όλους στο ίδιο σκουριασμένο τσουκάλι της πρωτόγονης κοπρο-θρησκο-λαγνείας σου.

quote:
europaios2

Εάν είχατε δει την προχθεσινή εκπομπή του Παντελή Σαββίδη στην ΕΤ3, με θέμα τη γενοκτονία των Ποντίων και το ρόλο της θρησκείας μας στη διατήρηση της εθνικής μας ταυτότητας.


Ποιας εθνικής μας ταυτότητας ρε μεγάλε ; Ποιας ;

Edited by - zip on 15/05/2009 16:09:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 16:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελα ομως και μια απαντηση εαν συμφωνουμε ή οχι με τον τροπο λειτουγριας της εκκλησιας , υπαρχει αποψη για αυτο ?

και επειδη αντε τα πει τουρκοκρατιας δεν τα ξερουμε , να ρωτησω τα περι χουντας που εχουμε καποια αποψη , τα ξερουμε ? οτι η ηγεσια της εκκλησιας ηταν με το μερος τους το ξερουμε ή οχι? ευτυχως υπαρχει και βιντεο αλλα και αποφασεις αλλα και νομοι ... δεν ξερω εαν υπαρχει αποψη για αυτο τουλαχιστον , και θα δεχτω οτι ολα τα αλλα ειναι ψεματα

το γεγονος ομως οτι τον θειο μου τον στειλαν εξορια γιατι ο παπας του χωριου τον καρφωσε οτι ηταν σε πορεια του 1-1-4 , εσενα μπορει να μη σου λεει τιποτα , για πολλους ομως λεει πολλα

εχω βρεθει το 1990 στη κομοτηνη (πασχα) και εχω ακουσει τον εκει αρχιμανδριτη να κανει διαγγελμα υπερ κομματος και να απειλει με ψυχες που δεν θα ησυχαζουν.

εχω παπα στην οικογενεια μου και ξερω τι γινεται ... μην εισαι τοσο απολυτος , εγω δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλοι , λεω οτι εχουν γινει πολλα λαθη που πρεπει να αναγνωριστουν και οτι η εκκλησια σημερα ειναι σε λαθος δρομο λογο του πλουτισμου ... αυτο λεω , συμφωνεις ή διαφωνεις ?

τωρ θα μου πεις παλι οτι λεω ψεμματα , οτι ειναι φαντασιωσεις ... σορρυ φιλε μου ... τα παιρνω ολα πισω .. εχεις καθε δικιο ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ... εγω ειμαι ο απιστος και πρεπει να με τιμωρησει ο θεος ... γιατι οτι και εαν σου πω θα πεις οτι ειναι ψεμα ... κρατα ομως και μια πισινη ... "πουτε δι ξερς τι μπουρι να γιν" !!!! αυτο ακριβως που κανεις ειναι που με εδιωξε απο την εκκλησια ... αυτη η συμπεριφορα , στο οτι ιστορικο στοιχειο υπαρχει το αποριπτεις με λογια ΕΙΔΙΚΩΝ και ΘΕΟΦΩΤΙΣΤΩΝ !!! (ευχαριστω παντως για τις χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 16:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

οτι η ηγεσια της εκκλησιας ηταν με το μερος τους το ξερουμε ή οχι?


ΣΣΣςςς ... σιγά την βάρκα! Ψιλοπράματα ... εδώ το Άγιο Όρος έστειλε ευχαριστήριο μήνυμα στον Χίτλερ, "σας ευχαριστούμε που σφάζετε τους Εβραίους και τους κάνετε Dove για να πλενόμαστε" ... τι λες εσύ τώρα ;;; ... εκεί θα κολλούσαν ; σε έναν Παπαδόπουλο και σε έναν Παττακό ; Εδώ μιλάμε για Αδόλφο αγόρι μου ... για Γ' Ράϊχ ...

Edited by - zip on 15/05/2009 16:21:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 16:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Απλά, το ότι πολλοί κυνηγούν τον χριστιανισμό λυσαλέα, γιατί
δεν πουλιέται, σαν ιδέα, είναι η αφορμή για τόσα σκάνδαλα,


Οί άλλοι φταίνε που οι ιερείς σας είναι παιδεραστές, ομοφυλόφιλοι, κλέφτες και απατεώνες?????

quote:
trexa
απο τα κανάλια, κυριολεκτικα,
που ελέγχουν και καθοδηγούν την κοινή γνώμη...


Σε αυτό δεν έχεις άδικο....αλλά αυτό δεν σημαίνει πως τόσα σκάνδαλα για τους ιερείς σας δεν ισχύουν.


quote:
trexa
Για την Βίσσυ με το μπουκάλι στον κ@@ο,πριν λίγα χρόνια που την τρέχανε στο ΚΑΤ και άλλα τραγελαφικά ηθοποιών και άλλων νουμέρων,
Κορκολής, κλπ,γι αυτα δεν λέμε τίπτε, απο σεβασμό στο ..νούμερο,


Προσωπικά με αυτά τα ατόμα εκείνο που με ενοχλεί είναι τ΄αυτιά μου!!!
Δεν αντέχω τα δήθεν σουξεδάκια!!!! Τι να κάνω.....τεσπά....

Το τι της αρέσει της κάθε τραγουδιάρας λοιπόν να βάζει στο.....όπου θέλει τέλος πάντων, σαφώς και δεν με νοιάζει! Δικαιωμά της.

Το να πηγαίνει ο κάθε τραγουδιάρης με ανήλικα σαφώς και με νοιάζει και απαιτώ την τιμωρία του από το κράτος.


quote:
trexa
έτσι και πιαστεί κανένας παπάς,όμως, τρεχάτε γειτόνοι, αποψε δεν γλυτώνει...
Τι κανάλια, τι Βαλιανάτοι να αναλύουν τις συνέπειες της πράξης....
Κοινώς, για τα πανηγύρια.....
Υποκρισία, δλδ.....

Για τα πανηγύρια είναι οι ιερείς σας δυστυχώς........και είναι επίσης και οι δάσκαλοι της υποκρισίας!
Αντί να τους υπερασπίζεστε θα έπρεπε πρώτοι εσείς να τους καταδικάσετε!!!!
Δεν λέω πως δεν υπάρχουν και ενάρετοι παπάδες, που όντως βοηθάνε κόσμο, αλλά είναι τόσοι λίγοι........μετρημένοι στα δάχτυλα θα έλεγα.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 16:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Πήγαινε στο θέμα “ Ύβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...” για να δεις πως έχουν πέσει σαν χάρτινοι πύργοι όλες οι συκοφαντίες κατά της θρησκείας μας. (εξαιρώ αυτές κατά του Αθανασίου του Πάριου, όχι γιατί υφίσταντο, αλλά γιατί δεν έχω ακόμη παρουσιάσει την τοποθέτησή μου.)

Πήγαινε στο θέμα: Γρηγόριος ο Ε' για να δεις τι χουνέρι πάθανε όλοι οι συκοφάντες.........το φυσάνε και δεν κρυώνει...


Πρέπει να είσαι ο μόνος εδώ μέσα που θεωρείς τις ακαταλαβίστικες και άσχετες αρλούμπες που γράφεις ως "αποστομωτικές απαντήσεις".

Ευτυχώς που οι περισσότεροι χριστιανοί είναι του πνευματικού επιπέδου του δικού σου και των συνοδοιπόρων σου εδώ μέσα. Ευτυχώς!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 18:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor :
θα ηθελα ομως και μια απαντηση εαν συμφωνουμε ή οχι με τον τροπο λειτουγριας της εκκλησιας , υπαρχει αποψη για αυτο ?
και επειδη αντε τα πει τουρκοκρατιας δεν τα ξερουμε , να ρωτησω τα περι χουντας που εχουμε καποια αποψη , τα ξερουμε ? οτι η ηγεσια της εκκλησιας ηταν με το μερος τους το ξερουμε ή οχι? ευτυχως υπαρχει και βιντεο αλλα και αποφασεις αλλα και νομοι ... δεν ξερω εαν υπαρχει αποψη για αυτο τουλαχιστον , και θα δεχτω οτι ολα τα αλλα ειναι ψεματα.

Να διαβάσεις να τα μάθεις τα περί Τουρκοκρατίας.

Περί Χούντας τι ήθελες να κάνουν οι Μητροπολίτες? να πάρουν τα όπλα? Εσένα τα πήρε ο πατέρας σου? Με τη Χούντα ή ήσουν μαζί τους ή εναντίων τους! μέση λύση δεν υπήρχε. Στο αποφασίσω και διατάσω νομίζεις ότι χώραγε η αντίρρηση?

Τη στάση της Εκκλησίας θα την κρίνουμε όχι από τις εμφύλιες διαμάχες αλλά από τις ξένες διαμάχες.
Η άρνηση του αρχιεπισκόπου της Ελλάδας στον Γερμανό? δε σου κάνει? ..........δε σε βολεύει ε?

Η μή εναντίωση της εκκλησίας στη σημερινή φασιστική κυβέρνηση σου κάνει δηλαδή? ή πιστεύεις ότι έχουμε Δημοκρατία?

quote:
makfor :
το γεγονος ομως οτι τον θειο μου τον στειλαν εξορια γιατι ο παπας του χωριου τον καρφωσε οτι ηταν σε πορεια του 1-1-4 , εσενα μπορει να μη σου λεει τιποτα , για πολλους ομως λεει πολλα.

Για ρώτα το θείο σου πόσους παπάδες είδε στην εξορία?

quote:
makfor :
εχω βρεθει το 1990 στη κομοτηνη (πασχα) και εχω ακουσει τον εκει αρχιμανδριτη να κανει διαγγελμα υπερ κομματος και να απειλει με ψυχες που δεν θα ησυχαζουν.

Καλά!!! καλά!!! ......... πέρασε και δεν ακούμπησε......

quote:
makfor :
εχω παπα στην οικογενεια μου και ξερω τι γινεται ... μην εισαι τοσο απολυτος , εγω δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλοι , λεω οτι εχουν γινει πολλα λαθη που πρεπει να αναγνωριστουν και οτι η εκκλησια σημερα ειναι σε λαθος δρομο λογο του πλουτισμου ... αυτο λεω , συμφωνεις ή διαφωνεις ?

Να αναφέρεις τα λάθη. Η εκκλησία έχει κάνει πολλές δωρεές ενισχύει με ένα εκατομμύριο δραχμές τη γέννηση του τρίτου παιδιού στη Θράκη, χρηματοδοτεί γηροκομεία, ορφανοτροφεία κ.λ.π. σίγουρα πρέπει να κάνει και άλλα δε διαφωνώ αλλά να βλέπουμε και τα έργα της! ο εθελοτυφλισμός είναι ότι χειρότερο.

quote:
makfor :
τωρ θα μου πεις παλι οτι λεω ψεμματα , οτι ειναι φαντασιωσεις ... σορρυ φιλε μου ... τα παιρνω ολα πισω .. εχεις καθε δικιο ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ... εγω ειμαι ο απιστος και πρεπει να με τιμωρησει ο θεος ... γιατι οτι και εαν σου πω θα πεις οτι ειναι ψεμα ... κρατα ομως και μια πισινη ... "πουτε δι ξερς τι μπουρι να γιν" !!!! αυτο ακριβως που κανεις ειναι που με εδιωξε απο την εκκλησια ... αυτη η συμπεριφορα , στο οτι ιστορικο στοιχειο υπαρχει το αποριπτεις με λογια ΕΙΔΙΚΩΝ και ΘΕΟΦΩΤΙΣΤΩΝ !!! (ευχαριστω παντως για τις χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσες)

Να μή σε τιμωρήσει ο Θεός ......να σε φωτίσει να μας φέρεις στοιχεία, αυτά κάνουν τη διαφορά και δικαιώνουν.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2009, 21:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι , αυτα που λες απλα δεν στεκουν απο εκει και περα εχεις καθε δικιο ...

επισης το οτι αλλα ερωτηματα μπαινουν και αλλα απαντας ειναι γεγονος σε καθε απαντηση σου , ή εστω σε οσες εχω βρει μεσα το φορουμ , για να το πω ποιο απλα ,3 λαλλουν και 2 χορευουν οι απαντησεις και με συγχωρεις κιολλας

το τι καναν οι δικοι μου στη χουντα ειναι σιγουρο οτι δεν το ξερεις , αλλα δε σου πεφτει και λογος γιατι απο τα λεγομενα σου μαλλον της φαρας τους εισαι , οποτε δεν τιθεται θεμα διαλογου .... να προσεχεις οταν μιλας για ευαισθητα πραγματα ... τυχαινει να εχουμε στην οικογενεια νεκρους απο την χουντα ... απο κατι σα και σενα και το συναφι σου ... αλλα το κοβω εδω ...


εαν ζητας αποδειξεις , πρεπει πρωτα να το τηρεις και να δινεις εσυ αποδειξεις ... ελπιζω να συμφωνησεις τουλαχιστον σε αυτο ... αλλιως δασκαλε που διδασκε ...
και δεν πιστευω να θεωρεις αποδειξεις τις ππριες των ευαγελιστων και αλλων καραγκιοζηδων ???

αποδειξεις αγαπητε μου φιλε ειναι οι ιστορικοι (ξερει κανεις αυτον τον τυπο με τα πολλα ονομα ? αυτον ντε τον τσεσους εσυ σουπερ σταρ , χριστος και διαφορα αλλα?? σε ποιο ακριβως ιστορικο βιβλιο γινεται αναφορα????) , και εαν εξεραισεις τους ελληνες χριστιανους ιστορικους , ολοι οι ξενοι τα πραγματα τα λενε εντελως διαφορετικα ... για ολη την ιστορια μας , απο την αρχαια ελλαδα εως την συγχρονη ... υπαρχουν εγραφα που μιλανε για ολα οσα αποριπτεις ... ο χιτλερ και η χουντα ηταν το λιγοτερο φιλε μου ... μακαρι να ηταν μονο αυτα , θα ειμουν ακομη χριστιανος ...


εμενα μη με πιστευεις , καλα κανεις , ποιος ειμαι εγω που θα σου κανω εσενα μαθημα ή θα σου δειξω κατι , αλλωστε εγω απλα τις αποψεις μου καταθετω , κοιτα ομως γυρω σου ... κοιτα με τα ματια σου ... κοιτα τις εκκλησιες , σε 30 χρονια θα εισαι εσυ και κανα 2 ακομη ... οι σημερινες γιαγιαδες θα εχουν φυγει .... τα στασιδια θα ειναι μονο μεσα ...


οταν καποιος θελει να ειναι σωστος πρεπει να μπορει να κανει και την αυτοκριτηκη του ... ειτε ειναι ανθρωπος ειτε ειναι οργανωση ειτε ειναι εκκλησια ...


παντως ειναι παραλογο το γεγονος οτι κανεις ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ να καταδικασει τις τοτε παρανομιες της εκκλησιας , αντιθετα προσπαθητε να υπερασπιστειτε τα ακατανομαστα ... πραγματι το μυαλο μου ειναι πολυ μικρο για να χωρεσει κατι τετοιο

δεν σας κανει εντυπωση το γεγονος οτι καταπαταει δασικες εκτασεις , οτι ξεσπιτωνει ανθρωπους για να παρει τα σπιτια τους γιατι εχει χρυσοβουλα, να υποθεσω οτι και ο τυπος που ειχε 1 ΔΙΣ για ωρα αναγκης μαλλον ειναι ΑΓΙΟΣ .... εαν καθησει καποιος να γραψει ολα οσα ειναι γνωστα για την εκκλησια θα πρεπει να γεμισει εγκυκλοπαιδεια ...

τες πα ,,,, στου κουφου τη πορτα , κανε το κουφο και φυγε !!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 15:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι , αυτα που λες απλα δεν στεκουν απο εκει και περα εχεις καθε δικιο ...

Aμοιβαία η εκτίμηση....

quote:
makfor:
επισης το οτι αλλα ερωτηματα μπαινουν και αλλα απαντας ειναι γεγονος σε καθε απαντηση σου , ή εστω σε οσες εχω βρει μεσα το φορουμ , για να το πω ποιο απλα ,3 λαλλουν και 2 χορευουν οι
απαντησεις και με συγχωρεις κιολλας.

Ένα παράδειγμα?

quote:
makfor:
το τι καναν οι δικοι μου στη χουντα ειναι σιγουρο οτι δεν το ξερεις

Εσύ ξέρεις τι έκαναν 12.000 ιερείς.........εγώ να μην ξέρω τι έκαναν δύο άτομα?

quote:
makfor:
αλλα δε σου πεφτει και λογος γιατι απο τα λεγομενα σου μαλλον της φαρας τους εισαι , οποτε δεν τιθεται θεμα διαλογου

Φυσικά και δε μου πέφτει......


quote:
makfor:
να προσεχεις οταν μιλας για ευαισθητα πραγματα ...

Παρομοίως.....

quote:
makfor:
τυχαινει να εχουμε στην οικογενεια νεκρους απο την χουντα

Είστε καντέμηδες! όλοι κι όλοι πάνω από 20-40 άτομα δεν ήσαν.

quote:
makfor:
απο κατι σα και σενα και το συναφι σου

Χμ!.....τι άλλο κάνεις βγάζεις και κουνέλια από το καπέλο?

quote:
makfor:
αλλα το κοβω εδω ...

Σωστή κίνηση...

quote:
makfor:
εαν ζητας αποδειξεις , πρεπει πρωτα να το τηρεις και να δινεις εσυ αποδειξεις

Εσύ κατηγορείς.......εγώ σου ζητάω αποδείξεις.......κι εσύ μου λες να δώσω πρώτα εγώ.......κάτι είπες για το τρεις λαλούν.....

quote:
makfor:
ελπιζω να συμφωνησεις τουλαχιστον σε αυτο ... αλλιως δασκαλε που διδασκε ...

Αμ στραβοί είμαστε?.........

quote:
makfor:
και δεν πιστευω να θεωρεις αποδειξεις τις ππριες των ευαγελιστων και αλλων καραγκιοζηδων ???

Τώρα με αυτόν τον τρόπο περιμένεις τι είδους διάλογο?
Πάρε έναν παρόμοιο.......-
-Το ότι είσαι άθεος ή δεν πιστεύεις στο Χριστιανισμό, δε σε δικαιώνει να αναζητείς τους καραγκιόζηδες σε ξένους χώρους ξεκίνα πρώτα από τον δικό σου.....(ας με συγχωρέσουν οι άθεοι ή μή Χριστιανοί το αναφέρω μόνο και μόνο για να του δείξω του εν λόγω "Κυρίου" πόσο εύκολα είναι να διολισθήσει ένας διάλογος.)

Εγώ από πλευράς μου δε θεωρώ καραγκιόζη ούτε τον Βούδα ούτε τον Αλλάχ για παράδειγμα, ούτε φυσικά κάποιον που είναι άθεος! το ότι δεν πιστεύω παρά μόνο στη δική μου θρησκεία δεν με εξουσιοδοτεί να βρίζω τις άλλες θρησκείες που εκατομμύρια άλλοι συνάνθρωποι μας τις ασπάζονται.

Αντιθέτως θεωρώ καραγκιόζη τον οιοδήποτε, ο οποίος με "ευτελή" τρόπο στρέφεται κατά της όποιας θρησκείας.

quote:
makfor:
αποδειξεις αγαπητε μου φιλε ειναι οι ιστορικοι

H ιστορία είναι η αφήγηση, κυρίως γραπτή σπουδαίων γεγονότων.
Οι ιστορικοί συλλέγουν αυτές της αφηγήσεις και μας τις παρουσιάζουν.
Τα Ευαγγέλια δεν είναι τίποτα άλλο από τη συλλογή αυτών των αφηγήσεων.

Ο Λουκάς για παράδειγμα, έχει συλλέξει τις μαρτυρίες, ενώ ο Ιωάννης ήταν αυτόπτης μάρτυρας στα περισσότερα γεγονότα.

quote:
makfor:
(ξερει κανεις αυτον τον τυπο με τα πολλα ονομα ? αυτον ντε τον τσεσους εσυ σουπερ σταρ , χριστος και διαφορα αλλα?? σε ποιο ακριβως ιστορικο βιβλιο γινεται αναφορα????)

Γίνεται αναφορά από τον Ιουδαίο ιστορικό Ιώσηπο, τον Εθνικό συγγραφέα Τάκιτο, τον Σουετώνιος, αλλά η μεγαλύτερη απόδειξη είναι τα ίδια τα συγγράμματα της Καινής Διαθήκης.

quote:
makfor:
και εαν εξεραισεις τους ελληνες χριστιανους ιστορικους , ολοι οι ξενοι τα πραγματα τα λενε εντελως διαφορετικα ... για ολη την ιστορια μας , απο την αρχαια ελλαδα εως την συγχρονη ... υπαρχουν εγραφα που μιλανε για ολα οσα αποριπτεις ... ο χιτλερ και η χουντα ηταν το λιγοτερο φιλε μου ... μακαρι να ηταν μονο αυτα , θα ειμουν ακομη χριστιανος ...

Μαύρη είν' η νύχτα στα βουνά! στους κάμπους πέφτει χιόνι......αγαπητέ μου................αλλά μιας και το ανέφερες! για πες μας .......τι είναι αυτά τα εντελώς διαφορετικά που λένε.......και ποιοι είναι αυτοί?

quote:
makfor:
εμενα μη με πιστευεις , καλα κανεις , ποιος ειμαι εγω που θα σου κανω εσενα μαθημα ή θα σου δειξω κατι , αλλωστε εγω απλα τις αποψεις μου καταθετω , κοιτα ομως γυρω σου ... κοιτα με τα ματια σου ... κοιτα τις εκκλησιες , σε 30 χρονια θα εισαι εσυ και κανα 2 ακομη ... οι σημερινες γιαγιαδες θα εχουν φυγει .... τα στασιδια θα ειναι μονο μεσα ...

Α! ωραία γιατί κάθε φορά που πάω με τρώει η ορθοστασία......

quote:
makfor:
οταν καποιος θελει να ειναι σωστος πρεπει να μπορει να κανει και την αυτοκριτηκη του ... ειτε ειναι ανθρωπος ειτε ειναι οργανωση ειτε ειναι εκκλησια ...

Εσύ την κάνεις?

quote:
makfor:
παντως ειναι παραλογο το γεγονος οτι κανεις ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ να καταδικασει τις τοτε παρανομιες της εκκλησιας , αντιθετα προσπαθητε να υπερασπιστειτε τα ακατανομαστα ... πραγματι το μυαλο μου ειναι πολυ μικρο για να χωρεσει κατι τετοιο

Όταν υπάρχει σκάνδαλο και ανομία όλοι το καταδικάζουν.

quote:
makfor:
δεν σας κανει εντυπωση το γεγονος οτι καταπαταει δασικες εκτασεις , οτι ξεσπιτωνει ανθρωπους για να παρει τα σπιτια τους γιατι εχει χρυσοβουλα, να υποθεσω οτι και ο τυπος που ειχε 1 ΔΙΣ για ωρα αναγκης μαλλον ειναι ΑΓΙΟΣ .... εαν καθησει καποιος να γραψει ολα οσα ειναι γνωστα για την εκκλησια θα πρεπει να γεμισει εγκυκλοπαιδεια ...

Μπορεί να γεμίσει μία εγκυκλοπαίδεια με κακά πράγματα, αλλά δεκάδες άλλες με καλά πράγματα.

quote:
makfor:
τες πα ,,,, στου κουφου τη πορτα , κανε το κουφο και φυγε !!!!

Δεν έχεις παρά να ακούς και από τα δύο αυτιά.........


ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.........ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ!

Ας δούμε την τρίτη:

quote:
makfor:
3. Οι γυναίκες πήγαν στο μνήμα, προκειμένου να:

α. Αλείψουν το σώμα του Ιησού με αρώματα.
β. Δούν μόνο το μνήμα.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!
3. α. Μαρκ. 16, 1-2, Λουκ. 24,1, β. Ματθ. 28,1.


Εδώ τι να σχολιάσει κανείς?.......Πήγαν για να δουν μόνο τον τάφο.....θα είχε βρέξει και ενδεχόμενος να είχε μεγαλώσει και να ήθελε λίγο κλάδεμα......

Ήταν έθιμο των Ιουδαίων να αλείφουν τον νεκρό με μυρωδικά 2-3 μέρες μετά το θάνατό του.
Το ότι ο Ματθαίος δεν αναφέρει ότι τον άλειψαν δε σημαίνει κι ότι δεν έγινε!

Δεν πρόκειται για το ίδιο Ευαγγέλιο αλλά για 4 από διαφορετικούς συγγραφείς Ευαγγέλια, που περιγράφουν τη ζωή-δράση του Ιησού το θάνατο και την Αναστασή Του.
Ο κάθε Ευαγγελιστής τα γράφει από τη δική του σκοπιά.

Εσείς ψάχνετε για 4 ίδια αντίτυπα!
Είναι όπως τα ιστορικά έργα! Για παράδειγμα για την άλωση της Κων/λης υπάρχουν μαρτυρίες από διαφορετικούς ανθρώπους που έζησαν εκεί, εκείνες τις ημέρες!
Στην περιγραφή του κάθε ένα από αυτούς, διαπιστώνουμε ότι υπάρχουν στοιχεία που λείπουν από τους άλλους! Αυτό δε σημαίνει ότι ανακαστικά κάποιος από αυτούς λέει ψέματα! (αυτή την τελείως παιδιάστικη αντίληψη πρώτη φορά τη συναντώ!)

Ο συνδυασμός τώρα της περιγραφής αυτών των μαρτυριών-αφηγήσεων συμπληρώνει το όλο γεγονός της Άλωσης και μας δίνει και τη συνολική ιστορική εικόνα.

Εάν τα Ευαγγέλια έπεφταν σε αντίφαση! Θα έπρεπε το ένα να έλεγε ότι οι μαθητές ήσαν 12, το άλλο 10!, το ένα ότι τον Ιησού Τον αποκεφάλισαν! Το άλλο ότι Τον Σταύρωσαν! Το ένα ότι κυνήγησε τους εμπόρους στο Ναό! Το άλλο ότι του έκαναν το τραπέζι, το ένα ότι τον έπιασαν μετά από προδοσία! Το άλλο μετά από μάχη…..κ.ο.κ! επειδή όμως δεν υπάρχουν τέτοιες αντιφάσεις στο Ευαγγέλιο! Οι επικριτές και συκοφάντες του Ιησού! Ψάχνουν να βρουν τον κώνωπα τη δε κάμηλο καταπίνοντας!!!! Χαρακτηριστικό του φτωχού ανθρώπου!!!!

Πες μου ότι δεν το κατάλαβες!!!!
.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 16/05/2009 15:12:58

Edited by - europaios2 on 16/05/2009 15:19:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 15:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Εάν τα Ευαγγέλια έπεφταν σε αντίφαση! Θα έπρεπε το ένα να έλεγε ότι οι μαθητές ήσαν 12, το άλλο 10!, το ένα ότι τον Ιησού Τον αποκεφάλισαν! Το άλλο ότι Τον Σταύρωσαν!

Οπως για παράδειγμα όταν ο Ματθαίος λέει ότι ο Ιούδας επέστρεψε τα χρήματα της προδοσίας στο Ναό και κρεμάστηκε το ίδιο βράδυ, ενώ ο Λουκάς στις "Πράξεις" λέει ότι ο Ιούδας με τα χρήματα αυτά αγόρασε ένα χωράφι και πέθανε εκεί μέσα όταν έπεσε και χτύπησε (φυσικά πολύ αργότερα από το βράδυ της προδοσίας)...

Φυσικά το παραπάνω δεν αποτελεί αντίφαση· διαφορετική οπτική γωνία συνιστά

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 16:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
europaios2 , το οτι δεν γνωριζεις κατι δεν παει να πει οτι δεν υπαρχει ,το ντορος ειναι σχετικο με την κοινωνια αλλα και την χρονολογια αραγε τι ντορος θα γινοταν το 1975-80??? η τηλεοραση ηταν σατανικη τουλαχιστον στην περιφερεια οπου εγω ζουσα !!! για το μοναστηρι ειδες την πρωτη εκπομπη υπηρξε και δευτερη οπου ζητησαν τα πτυχια και δεν υπηρχαν και μια καλογρια ειπε οτι διαβασαμε τις οδηγιες απο τα μηχανηματα !!!!! , τι να κανω , εγω φταιω ? το μοναστηρι να ειναι στην περιοχη που μενω και καλογριες μεσα ειναι γειτονισες (2 στον αριθμο μη νομιζεις οτι ειναι και ολες) η μια δε εμφανιστηκε στην εκμπομπη ως γιατρος!!!!! , δυστυχως ομως το υφος με το οποιο μεταφεις τα "πιστευω" σου και τις σκεψεις σου , δεν μου επιτρεπει να κανω διαλογο μαζι σου , κατι τετοιο ειναι αδυνατο εδικα οταν απαξιωνεις οτι σου λεει ο αλλος ακομη και εαν ειναι βιωματου , ζηταω συγνωμη.

Σε ποια περιφέρεια είσαι και ήταν "σατανική η τηλεόραση?"
Και μιας και ξέρεις και το μοναστήρι! πες μας το όνομά του και φυσικά το σημείο που είναι ,ώστε να αναζητήσω το 2ο μέρος της εκπομπής που δεν είδα.

quote:
makfor:
ειναι ομορφο να μη μπορουμε να δουμε την πραγματικοτητα γυρω μας , μας διασφαλιζει οτι δεν θα κινδυνεψουμε απο τιποτα αφου ολα μεσα στον ψευτικο κοσμο μας τα εχουμε "αγγελικα" πλασμενα!!! ομως δεν ειναι για ολους ετσι
αραγε ποιος καθοριζει την πιστη του 5χρονου ή 10χρονου???? ειναι ? μπορει να ειναι ΠΙΣΤΟΣ σε θρησκεια??? τι βιασμος γινεται στα μυαλα των μικρων παιδιων ? απο την βαφτιση τους ακομη που πρεπει να πανε στα χερια ενος ...αντε να μη πω.... και στην συνεχεια απο τους γονεις , κανε την προσευχη σου , μη τρως κρεας , θα πας στη κολαση και θα καιγεσαι , οι ιαχωβαδες τρωνε τα παιδια , τρεχα να φιλησεις το χερι του παπα .... ΚΑΙ στην συνεχεια στο σχολειο εκει που πανε για να αναπτυξουν το μυαλο τους , να αποκτησουν γνωσεις , να πρεπει να στοιχιζονται σαν στρατιωτακια να εκτελουν προθυμος και ανευ αντιλογιας τας διαταγας των δασκαλων , να μαθαινουν ποσα πετραχιλια φορα ο ακατανομαστος και οτι ειμαστε απο λασπη για δεκα εντολες και για ΠΙΣΤΗ, πιστη στα παιδια ?? εαν αυτο δεν ειναι προσυλιτισμος της χειροτερης μορφης μαλιστα τι ειναι ??? ηθη και εθιμα ???, και μετα μας φταινε ολοι εκτος απο εμας τους ιδιους που το επιτρεπουμε , που το επιβαλουμε ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ , στο μελλον του ανθρωπου.

Οι γονείς στα πρώτα βήματα καθορίζουν την πίστη στο παιδί τους!.....καιρός είναι να πας σε κάθε σπίτι και να τους δώσεις μαθήματα διαπαιδαγώγησης.....
Το ότι οι Ιεχωβάδες τρώνε τα παιδιά.......ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω......έχω ακούσει για το δράκο! τον κακό λύκο! τη μαμούνα! αλλά για τον Ιεχωβά.......φαίνεται εκεί στην περιφέρειά σου κάτι δεν πάει καλά.....

-Σε ποιο σχολείο μαθαίνουν πόσα πετραχήλια φοράει ο παπάς?
-Είναι κακό που αναφέρονται οι δέκα εντολές?

Στο μάθημα των θρησκευτικών αναφέρονται πράγματα, αρκετά ενδιαφέροντα, όπως για παράδειγμα η διαφορά ανάμεσα στο Δόγμα της Ορθοδοξίας και του Καθολικισμού.

Από που αλλού να μάθει αυτές τις λεπτομέρειες το παιδί?

Στα παιδιά δεν επιβάλλεται τίποτα! έχουν την προσωπικότητά τους και αναλόγως κινούνται.
Εσένα ποιος σου επέβαλε να γίνεις άθεος?

quote:
makfor:
σκεφτετε λιγο χωρις θεους και διαολους , χωρις υλη και αντιυλη , ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ τον ανθρωπο , το παιδι ... σιγα , εμεις να περναμε καλα , να εχουμε και μια θεση γιατον παραδεισο καβαντζα με την εξομολογηση και καθαρισαμε ... δεκτο εαν σας καλυπτει ΝΟ ΠΡΟΜΠΛΕΜΑ.

Τι εννοείς?..........δεν κατάλαβα τίποτα.

quote:
makfor:
τα πραγματα δεν ειναι τοσο χαλια οσο τα περιγραφω ειναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ γιατι εχουν να κανουν με την διαμορφωση της συμπεριφορας μας , με την δημιουργια τροπου ζωης , καθοριζουν τα θελω και τα πρεπει μας , παιδια χωρις παιχνιδι παυουν να ειναι παιδια.

Υπεύθυνοι για τα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού, είναι οι γονείς του. Ο γονιός είναι αυτός που θα δείξει τον δρόμο στο παιδί.......το παιδί εάν θέλει θα τον ακολουθήσει.
Το να προσπαθείς να κάνεις τη δική σου άποψη διαπαιδαγώγησης κοινωνικό πρότυπο! αν μή τι άλλο είναι παράλογο (λίαν! επιεικώς).

quote:
macedon
Ο νηπιοβαπτισμός αποτελεί πιστή εφαρμογή του νόμου 1.11.10 του Ιουστινιανού ο οποίος τον καθιέρωσε πριν 1500 χρόνια. Θεωρώ πως αποτελεί βιασμό της προσωπικότητας του ανθρώπου και κατάφορη παραβίαση των δικαιωμάτων του παιδιού και αποτελεί τη χείριστη μορφή προσηλυτισμού.

Όποιος θέλει βαπτίζει το παιδί του. Δεν είναι υποχρεωτικό για να πάρει το όνομα! ούτε υποχρεωτικό για τη Δημόσια εκπαίδευση.

quote:
ar_ia :
Κοίτα να δεις πως δένει το γλυκό.......
Ο μπαμπάς μου πέθανε όταν ήμουν οκτώ.
Η μαμά μου δουλεύε και όλη μέρα έλειπε από το σπίτι.
Και εδώ έρχετε η γιαγιά και δένει....η οποία μας πρόσεχε.
Και βέβαια εννοείται πως σε ότι έλεγε η γιαγιά συμφωνούσε και η μητέρα μου η οποία δεν θα μπορούσε να μην συμφωνεί αφού η γιαγιά την μεγάλωσε και εκείνη και της είχε περάσει την γραμμή της.

Άρα εσύ θα έπρεπε τώρα σύμφωνα με τη λογική που μας παρέθεσες να πεις στα παιδιά σου! ότι οι Ιεχωβάδες τρώνε τα παιδάκια.........είδες πως ξεδένει το γλυκό?

quote:
ar_ia :
Και εννοείται πως όταν μας έλεγε ότι οι γιαχωβάδες τρώνε παιδιά δεν το πίστευε βέβαια, απλά το έλεγε για να μας φοβήζει να μην μιλάμε σε άγνωστους, όλοι οι άγνωστοι ήταν γιαχωβάδες ή εβραίοι (αυτοί έπιναν αίμα παιδιών).
Το κατάλαβες η να στο στείλω και με μαιλ????

Εάν μας έγραφες μόνο για τους Ιεχωβάδες.....κάτι θα πήγαινε και θα ερχότανε.....βάζοντάς μας όμως και τους Εβραίους........
Καθότανε λοιπόν η μαμά σου και έλεγε:
προσέξε! μην τα μπερδέψεις!!!! οι Ιεχωβάδες τρώνε!!! ενώ τα βαμπίρ είναι οι Εβραίοι!!!!
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ......ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.

quote:
ar_ia :
Και αν το πιστεύεις στ' αλήθεια πως δεν υπάρχει ρατσισμός ανάμεσα στα παιδιά γι αυτό το θέμα τότε σίγουρα εσύ είσαι αυτός που εθελοτυφλεί!!!

Τα παιδιά φτιάχνουν τις παρέες τους ανάλογα με τα κοινά τους ενδιαφέροντα. Για παράδειγμα όταν γνωρίζονται λένε το ένα στο άλλο:
-Πως σε λένε?
-Τι ομάδα είσαι?
-Τι σου αρέσει στην τηλεόραση?
-Θα παίξουμε το απόγευμα μπάλα?
-Θα παίξουμε κυνηγητό?

Το τι θρησκεία είσαι? δεν το έχω ακούσει ποτέ μου στα μικρά παιδάκια....στα μεγάλα ναι! (πλέον ενήλικα), στα μικρά όμως όχι!

quote:
ar_ia :
Εγώ δεν είπα πως δεν έφταιγε το σπίτι μου, είπα πως φταίνε και οι δύο και το σπίτι και το σχολείο που βλέπει τέτοιες συμπεριφορές παιδιών και δεν κάνει τπτ.
Γιατί και το σχολείο είναι μια μικρή οικογένεια για το παιδί που παίρνει και από εκεί πράγματα πέρα από το σπίτι, όπως το να αντιγράφει τα άλλα παιδιά για να είναι αποδεκτό.
Και ένα παράδειγμα είναι πως ένα παιδί που στο σπίτι δεν λέει κακιές λέξεις γιατί θα το μαλλώσουν οι γονείς, άντε όταν είναι με τους συμμαθητές του να δεις τι μπινελίκια κατεβάζει.Γιατί? Μα για να ενσωματωθεί με τους υπόλοιπους. Εκεί δεν φέρει ευθύνη ο δάσκαλος βέβαια γιατί δεν το ακούει, όταν όμως βλέπει τα πιο πάνω και δεν αντιδρά είναι υπεύθυνος και αυτός.

Το πρόβλημα υπάρχει, απλά σας βολεύει όλους εσάς τους "καλούς χριστιανούς" να εθελοτυφλείτε... .....


Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείτε να βρείτε το αντίδοτο κατά του Χριστιανισμού.........

quote:
ar_ia :
Εγώ λέω πως λες ανοησίες.
Αν δεν τον ενδιαφέρει η ελληνική ιστορία τον Αλβανό και δεν θέλει να την μάθει μπορεί κάλιστα ή να μην πηγαίνει σχολείο ή να πάει στην πατρίδα του σε Αλβανικό σχολείο.

Καμία σχέση το παραδειγμά σου με το θέμα ......



Εάν δε σου αρέσει η θρησκεία των Ελλήνων μπορείς κι εσύ να πας σε ένα δικό σου κράτος χωρίς το μάθημα των θρησκευτικών.

quote:
ar_ia :
Και εμείς τι είμαστε???? Δεν είμαστε Έλληνες??

Δεν ξέρω φυλετικά τι είσαι αλλά την παιδεία την Ελληνική δεν την έχεις μέσα σου...........γιατί εάν την είχες θα σεβόσουνα τη θέληση της μεγάλης πλειοψηφίας.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.........ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ!

Ας δούμε την τέταρτη:

quote:
makfor: 4. Οι γυναίκες απόκτησαν κι ετοίμασαν τα αρώματα:

α. Την Παρασκευή, προτού νυκτώσει.
β. Αφού νύκτωσε το Σάββατο και μετά.
ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!

4. α. Λουκ. 23, 54-56, β. Μάρκ. 16,1.



Στο κατά Μάρκου μας λέει ότι αγόρασαν αρώματα την Παρασκευή, προτού νυκτώσει.
Στο κατά Λουκά μας λέει ότι ετοίμασαν τα αρώματα και τα μύρα αφού νύχτωσε το Σάββατο και μετά.

Ξέρεις .......... τότε δεν υπήρχε ο Hondos.....αγόραζαν διάφορες αρωματικές ύλες και στη συνέχεια τις αναμείγνυαν κι έφτιαχναν αυτό που τους άρεσε.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 18:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Στο μάθημα των θρησκευτικών αναφέρονται πράγματα, αρκετά ενδιαφέροντα, όπως για παράδειγμα η διαφορά ανάμεσα στο Δόγμα της Ορθοδοξίας και του Καθολικισμού.

Ψέμματα. Πουθενά δεν αναφέρονται αυτά στην ύλη του δημοτικού σχολείου. Από τις 496 σελίδες των βιβλίων των θρησκευτικών, υπάρχει μισή σελίδα στο βιβλίο της Στ΄τάξης, όπου περιγράφεται ουσιαστικά ένας καθολικός ναός και είναι η μόνη αναφορά σε καθολικούς. Αλλη μισή σελίδα αναφέρεται στους Προτεστάντες.

Καμία σύγκριση με άλλα δόγματα δε γίνεται σε κανένα σημείο της σχολικής ύλης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 18:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, θέλετε να κάνουμε ανάλυση της κ. διαθήκης;

Οι αντιφάσεις ή "οπτικές γωνίες" όπως σας έχουν πείσει ότι είναι, οι πνευματικοί σας τσοπάνηδες και οι μεταφράσεις, είναι πολλές, τις έχουμε "συζητήσει" κατά καιρούς, αλλά όλο εκεί το γυρνάτε το κάθε θέμα.

Θέλετε να δούμε τον πρωταγωνιστή και ολόκληρο το θίασο;

Το λόγο και τις πράξεις τους;

Δεν αντέχει βέβαια σε σοβαρή ανάλυση, αλλά σαν κειμενάκια που λένε ΑΠ' ΟΛΑ, εκθέτουν την πραμάτεια τους και όποιος θέλει παίρνει ό,τι γουστάρει.

Θέλετε να δούμε την κεντρική συμμορία και τις τακτικές της;

Θέλετε να δούμε τι έλεγε ο πρωταγωνιστής όταν ήταν νηφάλιος και τι όταν ήταν πιωμένος;

Τι θέλετε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 19:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά europaios2 μας φτιάχνετε την διάθεση,τέτοιο γέλιο που προσφέρετε έτσι απλώχερα εδώ μέσα που αλλού να το βρει κανείς...?
Δεν ξέρω αν όντως το κάνετε τσάμπα, αλλά αν ναι, κακώς, θα έπρεπε να απαιτήσετε από τους Απολογητές μισθό οπωσδήποτε!!!

quote:
europaios2

Το ότι οι Ιεχωβάδες τρώνε τα παιδιά.......ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω......έχω ακούσει για το δράκο! τον κακό λύκο! τη μαμούνα! αλλά για τον Ιεχωβά.......φαίνεται εκεί στην περιφέρειά σου κάτι δεν πάει καλά.....


Είσαι σίγουρος πως ζεις στην Ελλάδα???

quote:
europaios2
-Είναι κακό που αναφέρονται οι δέκα εντολές?

Στο μάθημα των θρησκευτικών αναφέρονται πράγματα, αρκετά ενδιαφέροντα, όπως για παράδειγμα η διαφορά ανάμεσα στο Δόγμα της Ορθοδοξίας και του Καθολικισμού.

Από που αλλού να μάθει αυτές τις λεπτομέρειες το παιδί?



Από πουθενά, όλα αυτά είναι περιττά και άχρηστα.


quote:
europaios2
Στα παιδιά δεν επιβάλλεται τίποτα! έχουν την προσωπικότητά τους και αναλόγως κινούνται.


Μπα τίποτα...ούτε νηπιοβαπτησμός, ούτε εκκλησιασμός στο σχολείο, ούτε μάθημα θρησκευτικών, τίποτα απολύτως, συκοφαντίες....

quote:
europaios2
Εσένα ποιος σου επέβαλε να γίνεις άθεος?

Μάλλον ξύπνησε από την αποβλάκωση που του είχαν επιβάλλει από την ημέρα που γεννήθηκε...

quote:
europaios2
Άρα εσύ θα έπρεπε τώρα σύμφωνα με τη λογική που μας παρέθεσες να πεις στα παιδιά σου! ότι οι Ιεχωβάδες τρώνε τα παιδάκια.........

Η λογική σου είναι το κάτι άλλο....

quote:
europaios2
Εάν μας έγραφες μόνο για τους Ιεχωβάδες.....κάτι θα πήγαινε και θα ερχότανε.....βάζοντάς μας όμως και τους Εβραίους........
Καθότανε λοιπόν η μαμά σου και έλεγε:
προσέξε! μην τα μπερδέψεις!!!! οι Ιεχωβάδες τρώνε!!! ενώ τα βαμπίρ είναι οι Εβραίοι!!!!
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ......ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.


Είπαμε, εσύ δεν ζεις Ελλάδα μάλλον....δεν τα έχεις ακούσει ποτέ αυτά...δικαιολογείσαι....

Αλλά από την άλλη, μου κάνει εντύπωση που δεν πιστεύεις απλά πράγματα που σου λέει ένας υπαρκτός άνθρωπος που τα έχει βιώσει αλλά πιστεύεις στις γελοιότητες που διδάσκει ο χριστιανισμός και στα καραγκιοζιλίκια με γαζωμένους ανθρώπους από την παναγία την κοπτοραπτού!!!!

Μισθό από τους Απολογητές και γρήγορα μάλιστα!!!!!!



quote:
europaios2
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείτε να βρείτε το αντίδοτο κατά του Χριστιανισμού.........


Ζήτα τους και αναδρομικά μην σε πιάνουν κορόιδο!!

quote:
europaios2
Εάν δε σου αρέσει η θρησκεία των Ελλήνων μπορείς κι εσύ να πας σε ένα δικό σου κράτος χωρίς το μάθημα των θρησκευτικών.

Η θρησκεία των ελλήνων είναι είναι το δωδεκάθεο μην μπερδεύεις την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα....

quote:
europaios2
Δεν ξέρω φυλετικά τι είσαι αλλά την παιδεία την Ελληνική δεν την έχεις μέσα σου...........γιατί εάν την είχες θα σεβόσουνα τη θέληση της μεγάλης πλειοψηφίας.

Α, συγνώμη, δεν το ήξερα πως για να είσαι Έλληνας πρέπει να σέβεσαι την θέληση της πλειοψηφίας αλλιώς δεν είσαι.....

Α και που ΄σαι, να ζητήσεις μεγάλο μισθό, τον αξίζεις!!!!


Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 16/05/2009 19:10:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 19:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Στο κατά Μάρκου μας λέει ότι αγόρασαν αρώματα την Παρασκευή, προτού νυκτώσει.

Ψέμμα! Στο κατά Μάρκον λέει ότι αγόρασαν αρώματα το Σάββατο, όχι την Παρασκευή.

"Και διαγενομένου του Σαββάτου Μαρία η Μαγδαληνὴ και Μαρία του Ιακώβου και Σαλώμη ηγόρασαν αρώματα ίνα ελθούσαι αλείψωσιν αυτόν"

quote:
europaios2
Στις μία τη νύκτα λίγο δύσκολο να έχει ανατείλει ο ήλιος......να οδεύει προς την ανατολή ναι! προς τη δύση όμως λίγο δύσκολο..... Ούτε καν στην ώρα δεν κάνουν λάθος και οι τρεις μιλάνε για της μία.........άλλη μία συκοφαντία στο κενό.....

Θα ήσουν για γέλια αν δεν ήσουν για κλάματα.
Οι ευαγγελιστές δε μιλάνε ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΑ Η ΩΡΑ, αλλα για την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ της εβδομάδας. "Μία Σαββάτων" ή "πρώτη Σαββάτων" είναι η πρώτη μέρα της εβδομάδας, δεν είναι μία η ώρα του Σαββάτου

Τί ώρα πήγαν όμως οι γυναίκες στο μνήμα;

Ο Ματθαίος λέει χαράματα

"τη επιφωσκούση εις μίαν σαββάτων" (καθώς ξημέρωνε η πρώτη μέρα της εβδομάδας)

Ο Μάρκος λέει κατηγορηματικά ότι ήταν πρωί, αφού είχε βγει ο ήλιος

"και λίαν πρωι της μιας σαββάτων έρχονται επὶ το μνημείον, ανατείλαντος του ηλίου

O Ιωάννης λέει επίσης κατηγορηματικά ότι ήταν ακόμη σκοτάδι

"Τη δε μιά των σαββάτων Μαρία η Μαγδαληνὴ έρχεται πρωί σκοτίας έτι ούσης..." (ενώ ήταν ακόμη σκοτάδι)

Κατάλαβες παπατζή;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 20:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Η θρησκεία του Έλληνα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Χριστιανισμός. Όσο και να χτυπάς το κωλαράκι σου στα μάρμαρα της Αγιας Σοφιάς, φίλε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Η Θρησκεία των Ελλήνων είναι ο δωδεκαθεϊσμός. Αυτή είναι η θρησκεία των Ελλήνων. Ιστορικά, αποδεδειγμένα, τεκμηριωμένα και αληθινά. Μπορεί να μην σου αρέσει, αλλά ιστορικά, οι Έλληνες πίστευαν στο Δωδεκάθεο, στον Δία, στην Αθηνά, στον Άρη κτλ. κτλ. Οι Έλληνες. Τώρα, οι νέο-Έλληνες ειμαιογαμάουες αλαμπουρνέζοι Μάο - Μάο, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο που πιστεύουν.

O ειδωλολατρισμός-Δωδεκάθεο ήταν η αρχική μας θρησκεία (τουλάχιστον του απλού λαού! γιατί ιδίως οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι την είχαν απορρίψει.)

Ιστορικά, αποδεδειγμένα, τεκμηριωμένα και αληθινά λοιπόν η αρχική μας θρησκεία ήταν αυτή. Για τους ίδιους λόγους η σημερινή μας είναι η Ορθοδοξία!

Το να εξακολουθείς εσύ βέβαια να πιστεύεις στον Άρη και στην Ήρα είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.

quote:
zip:
Μάλιστα ... τον ρώτησες εσύ τον Λουκά και σου είπε "'Ντάξει ρε europaios2, ξε' ς εγώ θεώρησα να αναφέρω τα δύο ΠΙΟ σημαντικά πρόσωπα μωρέ, ε, και τις άλλες ... έλα μωρέ, ποιος νοιάζεται ;" Ωραία πράματα! για διανοητικά καθυστερημένους ...

Μόνος ένας διανοητικά καθυστερημένος θα θεωρήσει την παράλειψη ενός γεγονότος από κάποιον αφηγητή, ως αρκετή απόδειξη για τη μή ύπαρξή του.

quote:
zip:
Προφανώς! Προφανώς, ή κάποιος λέει ψέμματα ή η συνωμοσία των Ευαγγελιστών δεν πήγε καλά. Ξέρεις την έννοια της "κατ' αντιπαράστασην εξέτασης", μελέτης και έρευνας ; Τι σε ρωτάω τώρα, ε; Ψηλά γράμματα αυτά για σένα. Τέλος πάντων, όταν δύο άνθρωποι που υποτίθεται είναι παρόν στο συμβάν λένε διαφορετικά πράγματα για το πως έγινε το συμβάν, ποιο είναι το πιο λογικό συμπέρασμα που θα βγάλει ένας ερευνητής της υπόθεσης ; Πρόσεξε! το πιο λογικό λέω, δεν λέω το πιο χριστιανικό. Πως είτε ο ένας από τους δύο λέει ψέμματα, είτε ο ένας από τους δύο δεν ήταν παρόν στο συμβάν και λέει ότι του κατέβει, είτε πως και οι δύο λένε ψέμματα. Γιατί αλήθεια ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, αποκλείεται να λένε. Αυτό είναι το λογικό.

Μάθε πρώτα τι σημαίνει η "κατ' αντιπαράσταση εξέτασης", μελέτης και έρευνας και έλα μετά να γράψεις τις κουταμάρες σου.

Υπάρχουν πληροφορίες στο έργο του Vasiliev, σχετικά με την ιστορία της Βυζαντινής αυτοκρατορίας που ο Georg Ostrogorsky στο δικό του αντίστοιχο έργο δεν αναφέρει...........συμπέρασμα κατά το τζίνι zip.....ένας από τους δύο λέει ψέματα!!!!

Και το κυριότερο! στα Ευαγγέλια δεν έχουμε αντιφάσεις. Η παράληψη ενός γεγονότος δε σημαίνει αντίφαση.

Ψάξε σ' ένα λεξικό τι σημαίνει η λέξη αντίφαση και τι η παράληψη, θα δεις ότι είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.....και εάν δε συμφωνεί μαζί μου! φέρε τις ετυμολογίες των λέξεων.

quote:
zip:
Τώρα, εσύ έχεις βαλθεί απεγνωσμένα να μας κάνεις να βάλουμε το λογικό στην άκρη και να χρησιμοποιήσουμε την παράλογη, θρησκοληπτική και χριστιανοφασιστική κορδέλα του "είναι μαύρο, είναι άσπρο, ε, είναι και τα δύο ίδια και είναι και αλήθεια". Φίλε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, sorry my διαστημάνθρωπε, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Μην χτυπιέσαι σαν χταπόδι, μην σταυροκοπιέσαι σαν θύμα του Πάρκισσον, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Προσπάθησε να ανοίξεις λίγο το 37άχρονο Χριστιανοχτυπημένο κεφάλι σου και να δεις τα πράγματα έτσι όπως είναι, κι όχι όπως το πέπλο της αυταπάτης και του χριστιανικού αυνανισμού στα παρουσιάζουν.



Τώρα το ποιος χτυπιέται και το ποιος εθελοτυφλεί είναι ηλίου φαεινότερο...........

quote:
makfor :
παραδειγμα και οποιος εχει αποψη να την πει , οταν γενιεται ενα παιδι γιατι πρεπει να το βαφτισουμε και δεν το αφηνουμε ως τα 18-21 να αποφασισει μονο του ??? επισης γιατι να πρεπει να μαθαινει απο το δημοτικο και υποχρεωτικα (γιατι ποια μανα θα παει να πει οχι ??) θρησκευτικα και μαλιστα ΜΙΑΣ συγκεκριμενης θρησκειας και να μην αποτελει μαθημα της Β-Γ λυκειου ? γιατι ως τοτε τα παιδια να μην παιρνουν μια γενικη θεωρηση των ιδεολογιων που υπαρχουν ανα το κοσμο ?

ρωταω ΓΙΑΤΙ και εαν το θεωρουμε σωστο ή λαθος



Οι γονείς είναι αυτοί που φέρουν την ευθύνη του παιδιού τους. Το αν θα τα βαπτίσουν μικρά ή όχι είναι θέμα δικό τους και όχι δικό του.
Σιγά σιγά θα μας πείτε ότι πρέπει και να τα ρωτάνε εάν θέλουν να γεννηθούν.......
Στο σχολείο όποιος θέλει παρακολουθεί το μάθημα όποιος δε θέλει δεν τον παρακολουθεί.

quote:
makfor :
το προβλημα δημιουργηται απο την ηγεσια της εκκλησιας και της συμπεριφορας που εχει , και εαν μας αρεσει παει καλος εαν οχι ΓΙΑΤΙ δε κανουμε κατι να αλλαξει ??? ειστε ευχαριστημενοι απο τα οσα κανουν ? (υπαρχει αποψη για αυτο?) δειτε το και απο πλευρας "συμφεροντος" πολλοι φευγουν απο την εκκλησια ακριβως για αυτον τον λογο , δεν σας ενδιαφερει ? δεν θελετε να παρετε ενα μαστιγιο και να καθαρισετε την εκκλησια ? το 95% των ελληνων χριστιανων εαν ειναι 35% θα πρεπει η εκκλησια να ειναι και ευχαριστημενη γιατι το 95% ειναι χριστιανοι στην ταυτοτητα ... και αυτο οπως καλα ξερετε ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ , δεν βλεπετε ποιο πανε εκκλησια ? γιαγιαδες και απο κανενας μεσιληκας , στα επομενα 50 χρονια δεν θα παταει κανεις στην εκκλησια ... τουλαχιτον , εαν θελετε προστατεψτε την ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΣΑΣ... οι τροποι πολλοι


Όνειρα θερινής νυκτός......
Εγώ προσωπικά στην εκκλησία πήγαινα τακτικά μπορώ να πω 1/3 μέχρι τα 15 περίπου.
Από τα 15 και μετά άρχισε η ελάττωση της συμμετοχής μου στην Κυριακάτικη λειτουργία και μετά τα 18 περιορίστηκε σε Χριστούγεννα και Πάσχα.

Από τα 30 περίπου και μετά άρχισα σιγά σιγά να επανέρχομαι και βρίσκομαι περίπου στους ρυθμούς της ποδικής μου ηλικίας.

Ο κύριος λόγος ήταν το πρωινό! Πως είναι δυνατόν ένας νέος που επιστρέφει τα ξημερώματα στις 2 ή στις 3 ή στις 5! για παράδειγμα, να επισκεφτεί μετά την εκκλησία?

Γι' αυτό βλέπουμε όλοι το Πάσχα που είναι απόγευμα η εκκλησία και ειδικά στον Επιτάφιο και στην Ανάσταση να γίνεται το αδιαχώρητο από νέους-ες.......οπότε θα περιμένετε σαν το γερόλυκο που πήγαινε πίσω από το κριάρι και περίμενε να πέσουν τα μπεγλέρια του για να τα φάει αδυνατώντας ο ίδιος να κυνηγήσει........τελικά πέθανε ο γερόλυκος από την πείνα.........

quote:
macedon :
Ψέμματα. Πουθενά δεν αναφέρονται αυτά στην ύλη του δημοτικού σχολείου. Από τις 496 σελίδες των βιβλίων των θρησκευτικών, υπάρχει μισή σελίδα στο βιβλίο της Στ΄τάξης, όπου περιγράφεται ουσιαστικά ένας καθολικός ναός και είναι η μόνη αναφορά σε καθολικούς. Αλλη μισή σελίδα αναφέρεται στους Προτεστάντες.

Καμία σύγκριση με άλλα δόγματα δε γίνεται σε κανένα σημείο της σχολικής ύλης.



Δεν αναφέρομαι στο Δημοτικό..........έλεος!!!! είναι δυνατόν να καταλάβει τις δογματικές διαφορές ένας μαθητής της 2ας ή 3ης τάξης του Δημοτικού?
Ένας όμως των αντίστοιχων τάξεων του Γυμνασίου και Λυκείου μπορεί και εκεί αναφέρομαι. Εκτός εάν δε θεωρείς παιδί ένα 14χρονο ή 16χρονο......και τον θεωρείς ενήλικα.......καημένε macedon!!!!! το γερόλυκο μου θυμίζεις.........

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.........ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ!

Ας δούμε την πέμπτη:

quote:
makfor:
5. Ο πρώτος επισκέπτης (ες) στο μνήμα συνάντησε (-αν):

α. Έναν άγγελο.
β. Ένα νέο.
γ. Δύο άνδρες.
δ. Κανέναν.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!
5. α. Ματθ. 28, 2-5. β. Μάρκ. 16, 5. γ. Λουκ. 24, 4. δ. Ιωάν. 20, 1-2


Ο Ματθαίος μας λέει ότι ήταν ένας άγγελος στα λευκά, ο Μάρκος μας λέει ότι ήταν ένας νέος στα λευκά!.......τώρα γιατί ο νέος δεν μπορεί να είναι ο άγγελος............

Ο Λουκάς μας λέει ότι ήσαν δύο οι άγγελοι και οι δύο στα λευκά!

Ο Ιωάννης δεν αναφέρει τους 2 αγγέλους στους συγκεκριμένους στοίχους 1-2. Τους αναφέρει όμως στους 12-13.

Τώρα το αν ήσαν 1 ή 2! δε νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία. Η Μαρία δέν ήταν μόνη της οπότε ενδεχομένως κάποιες να είδαν τον έναν κάποιες να είδαν και τους δύο κάποιες κανέναν. Οι άγγελοι είναι πνεύματα δεν είναι άνθρωποι για να γίνουν ορατοί από όλους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 21:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Παραπληροφόρηση γίνεται όταν παραθέτουμε λανθασμένες πληροφορίες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι πληροφορίες παρέχονται μέσα από το ευαγγέλιο και άρα δεν υφίσταται παραπληροφόρηση.

Συκοφαντία έχουμε όταν παρέχουμε ψευδείς και δυσφημιστικές ειδήσεις για κάποιον. Από τη στιγμή που τα λεγόμενα είναι ακριβώς αυτά που λένε οι ευαγγελιστές, επίσης δεν τίθεται θέμα συκοφαντίας.

Αυτά για το εννοιολογικό τμήμα της απάντησης.

quote:
europaios2
τώρα γιατί ο νέος δεν μπορεί να είναι ο άγγελος

Γιατί δεν αναφέρεται ως τέτοιος

quote:
europaios2
Ο Ματθαίος μας λέει ότι ήταν ένας άγγελος στα λευκά
Ο Λουκάς μας λέει ότι ήσαν δύο οι άγγελοι και οι δύο στα λευκά!

Αρα πού είναι η παραπληροφόρηση και η συκοφαντία; Αλλα λέει ο ένας, άλλα λέει ο άλλος.

quote:
europaios2
Τώρα το αν ήσαν 1 ή 2! δε νομίζω να έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Σημασία δεν έχει τι νομίζεις εσύ. Σημασία έχει τι λένε οι ευαγγελιστές. Και οι ευαγγελιστές λένε διαφορετικά πράγματα.

quote:
europaios2
Η Μαρία δέν ήταν μόνη της οπότε ενδεχομένως κάποιες να είδαν τον έναν κάποιες να είδαν και τους δύο κάποιες κανέναν.

Αλλη μια "αποστομωτική απάντηση", όπου συμφωνείς διαφωνώντας: Διαφορετικά πράγματα λένε οι ευαγγελιστές για τους αγγέλους, διαφορετικά πράγματα μας επιβεβαίωσες και συ ότι λένε για το σχετικό θέμα.

Αιντε να δούμε πότε θα σταματήσεις αυτό το τσίρκο της γελοιοποίησης στο οποίο πρωταγωνιστείς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 21:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μου πει κάποιος "ειδικός", πώς αποφάσισαν μία ή δύο ή τρείς γυναίκες να πάνε στον τάφο, για να αλείψουν το πτώμα με αρώματα, τη στιγμή που ήταν κλειστός με μια τεράστια πέτρα;

Πώς θα έμπαιναν;

Ποιός θα μετατόπιζε την πέτρα; (το συζητούσαν κιόλας στο δρόμο, κατά κάποιο ευαγγέλιο, δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς τώρα).

Και γιατί να πάει η Μαγδαληνή, αφού (κατά το νόμο) έπρεπε να πάει η σύζυγός του;

(Ρε λες ο μυστικός δείπνος να ήταν η δεξίωση του... γάμου;;;)


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 22:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρε φίλε Γιάπετ, έχεις χάσει πολλά απο την αγάπη που
υπάρχει στον χριστιανισμό και έφερε ο Κύριος ημων
Ιησούς Χριστός...Οι γυναίκες που ο κάθε ευαγγελιστής έγραψε
ήταν τόσες όσες ήξερε ο καθένας, αλλά η αγάπη που είχαν προς
τον Κύριο, ήταν τόση, που ολοι γράψαν γι αυτήν και για το ότι
ήθελαν να πανε να προσφέρουν στον Χριστό, το τελευταίο του
γήινο ένδυμα και φροντίδα..Τόσο πολύ σε πειράζει που τον
αγαπούσαν τόσο;
Δεν ξέρεις πως είναι να χάνεις αγαπημένο πρόσωπο;Μετακινείς
βουνά, όχι πέτρες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 22:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράψε μια φορά κάτι που να βγάζει νόημα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος κάνει πως δεν καταλαβαινει,δεν σημαίνει ότι
έτσι είναι, φίλε Μακεδών...Απορία ψάλτου βήξ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δεν αναφέρομαι στο Δημοτικό..........έλεος!!!! είναι δυνατόν να καταλάβει τις δογματικές διαφορές ένας μαθητής της 2ας ή 3ης τάξης του Δημοτικού?
Ένας όμως των αντίστοιχων τάξεων του Γυμνασίου και Λυκείου μπορεί και εκεί αναφέρομαι.

Α, μάλιστα. Για να δούμε:

Στην Α΄ Γυμνασίου κάνουν Παλαιά Διαθήκη.
Στη Β΄Γυμνασίου κάνουν την Καινή Διαθήκη
Στη Γ΄ Γυμνασίου κάνουν εκκλησιαστική ιστορία. Εκεί υπάρχει μια σελίδα με αναφορά στον καθολικισμό χωρίς να υπεισέρχεται σε δογματικές διαφορές.

Στο Λύκειο κάνουν κοινωνικά θέματα σε σχέση με το χριστιανισμό. Κι εκεί καμία αναφορά σε άλλα δόγματα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2:
Στο κατά Μάρκου μας λέει ότι αγόρασαν αρώματα την Παρασκευή, προτού νυκτώσει.
Στο κατά Λουκά μας λέει ότι ετοίμασαν τα αρώματα και τα μύρα αφού νύχτωσε το Σάββατο και μετά.


macedon:
Ψέμμα! Στο κατά Μάρκον λέει ότι αγόρασαν αρώματα το Σάββατο, όχι την Παρασκευή.

"Και του Σαββάτου Μαρία η Μαγδαληνὴ και Μαρία του Ιακώβου και Σαλώμη ηγόρασαν αρώματα ίνα ελθούσαι αλείψωσιν αυτόν"


Σωστά!!!! Κοιτώντας ποιο προσεκτικά διαβάζουμε ότι στο κατά Μάρκον μας λέει ότι αγόρασαν αρώματα διαγενομένου του Σαββάτου, ενώ στο κατά Λουκά ότι παρασκεύασαν τα αρώματα την Παρασκευή.
Άρα πολύ απλά συμπληρώσαν τα αρώματα που είχαν ετοιμάσει οι ίδιες από την Παρασκευή, με νεά αυτά. Με αυτά που αγόρασαν διαγενομένου του Σαββάτου, έτοιμα δηλαδή του εμπορίου, ενδεχομένως να τους έλλειπαν κάποιες μυρωδιές............

Κοινώς ο macedon απλά διόρθωσες το λεκτικό και όχι το νόημα. Το νόημα είναι ακριβώς το ίδιο. Στον έναν Ευαγγελιστή αναφέρεται η ετοιμασία αρωμάτων και στον άλλον η αγορά αρωμάτων. Και στις δύο περιπτώσεις ο σκοπός είναι η άλλειψη του νεκρού σώματος και αυτό θα συνέβαινε τόσο με αυτά του εμπορίου όσο και με αυτά που έφτιαξαν μόνες τους.

Το αν πρώτα έφτιαξαν και μετά αγόρασαν συμπληρωματικά και όχι πρώτα αγόρασαν και μετά έφτιαξαν συμπληρωματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο.

quote:
macedon:

Θα ήσουν για γέλια αν δεν ήσουν για κλάματα.
Οι ευαγγελιστές δε μιλάνε ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΑ Η ΩΡΑ, αλλα για την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ της εβδομάδας. "Μία Σαββάτων" ή "πρώτη Σαββάτων" είναι η πρώτη μέρα της εβδομάδας, δεν είναι μία η ώρα του Σαββάτου

Τί ώρα πήγαν όμως οι γυναίκες στο μνήμα;

Ο Ματθαίος λέει χαράματα

"τη επιφωσκούση εις μίαν σαββάτων" (καθώς ξημέρωνε η πρώτη μέρα της εβδομάδας)

Ο Μάρκος λέει κατηγορηματικά ότι ήταν πρωί, αφού είχε βγει ο ήλιος

"και λίαν πρωι της μιας σαββάτων έρχονται επὶ το μνημείον, ανατείλαντος του ηλίου

O Ιωάννης λέει επίσης κατηγορηματικά ότι ήταν ακόμη σκοτάδι

"Τη δε μιά των σαββάτων Μαρία η Μαγδαληνὴ έρχεται πρωί σκοτίας έτι ούσης..." (ενώ ήταν ακόμη σκοτάδι)

Κατάλαβες παπατζή;


Ο Ματθαίος γράφει: , τη επιφωσκούση.....[ ξημερώματα]

Ο Μάρκος γράφει: λίαν πρωι [ και πάλι ξημερώματα.]

Και ο Ιωάννης γράφει πρωί σκοτίας........και πάλι δηλαδή ξημερώματα.

Και οι τρεις μιλάνε για ξημερώματα εάν εσύ παίζεις με τη μία ώρα διαφορά εσύ είσαι ο Παπατζής και όχι εγώ.

Όσο για το "μία το Σάββατο" δεν είχα συμβουλευτεί τη μετάφραση για να δω ότι λέγοντας μία εννοούσαν την πρώτη μέρα. Χαράς το πράγμα.



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Άρα πολύ απλά συμπληρώσαν τα αρώματα που είχαν ετοιμάσει οι ίδιες από την Παρασκευή, με νεά αυτά. Με αυτά που αγόρασαν διαγενομένου του Σαββάτου, έτοιμα δηλαδή του εμπορίου, ενδεχομένως να τους έλλειπαν κάποιες μυρωδιές............

Για μια ακόμη φορά, δεν μας ενδιαφέρει η προσωπική σου (παράλογη) ερμηνεία. Μας ενδιαφέρει τι λένε οι ευαγγελιστές.

Ο ένας λοιπόν λέει ότι αγόρασαν και ετοιμάσανε τα αρώματα την Παρασκευή, ο άλλος λέει το Σάββατο.

quote:
europaios2
Στον έναν Ευαγγελιστή αναφέρεται η ετοιμασία αρωμάτων και στον άλλον η αγορά αρωμάτων.

Μα εσύ μας είπες ότι για να τα ετοιμάσουν έπρεπε να τα αγοράσουν πρώτα.

Στον ένα ευαγγελιστή λοιπόν περιγράφεται η αγορά και ετοιμασία την Παρασκευή, στον άλλο το Σάββατο.

quote:
europaios2
Το αν πρώτα έφτιαξαν και μετά αγόρασαν συμπληρωματικά και όχι πρώτα αγόρασαν και μετά έφτιαξαν συμπληρωματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο.

Δε μιλάει πουθενά για συμπληρωματικά αρώματα.

quote:
europaios2
Ο Ματθαίος γράφει: , τη επιφωσκούση.....[ ξημερώματα]

Σωστά

quote:
europaios2
Ο Μάρκος γράφει: λίαν πρωι [ και πάλι ξημερώματα.]

Οχι ακριβώς πλαστογράφε μου. Γράφει "λίαν πρωί "αφού είχε βγει ο ήλιος"

quote:
europaios2
Και ο Ιωάννης γράφει πρωί σκοτίας........και πάλι δηλαδή ξημερώματα.

Και πάλι όχι ακριβώς πλαστογράφε. Γράφει "πρωί σκοτίας έτι ούσης" (ενώ ήταν ακόμη σκοτάδι).

quote:
europaios2
Και οι τρεις μιλάνε για ξημερώματα εάν εσύ παίζεις με τη μία ώρα διαφορά εσύ είσαι ο Παπατζής και όχι εγώ.

Ο ένας λέει ότι είχε βγει ο ήλιος, ο άλλος λέει ότι ήταν σκοτάδι. Μπορεί για σένα να είναι το ίδιο πράγμα, αλλά για τους κανονικούς ανθρώπους ΔΕΝ είναι

Και παπατζής και μικροαπατεώνας. Για καλό σκοπό, δε λέω

quote:
europaios2
Όσο για το "μία το Σάββατο" δεν είχα συμβουλευτεί τη μετάφραση για να δω ότι λέγοντας μία εννοούσαν την πρώτη μέρα.

Δε χρειαζόταν μετάφραση. Νόμιζα ότι το ευαγγέλιο είναι γραμμένο στα ελληνικά. Αλλωστε εσύ διαβάζεις Ξενοφάνη από το πρωτότυπο, στο ευαγγέλιο κόλλησες;

quote:
europaios2
Χαράς το πράγμα.

Ε, ναι. Σιγά το πράμα. Τι μία η ώρα, τι πρώτη μέρα της εβδομάδας. Μικροδιαφορές...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το οτι οι αποστολοι εκτος των αλλων ιδιωτητων που ειχαν ηταν και ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ , ειναι αρκετα ενδιαφερον... να θεωρησω οτι ηταν και αντικειμενικοι και οτι δεν δρουσαν κατω απο την πιεση υπερασπισης της πιστης τους και των οσων αυτοι "πιστευαν", ουτε βαζαν στα οσα γραφαν προσωπικες τους αποψεις , επισης το γεγονος οτι αυτα που ξερουμε σημερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σιγουρο οτι ειναι αυτα που εγραψαν καθως ολα περασαν απο ΣΥΜΑΖΕΜΑ , μας αφηνει αδιαφορους ... ΔΕΚΤΟ αφου το δεχεσαι εσυ , εγω δεν εχω λογω να το αμφισβητω
ας πουμε οτι εγω λεω οτι η σεληνη ειναι απο τυρι , εαν βρω και 5-6 να με πιστεψουν και το γραψουν σε βιβλιο , παει να πει οτι ειναι και αληθεια ??? βαση των αποστολων ΝΑΙ !!!
η περιφερεια μου ειναι στο νομο θεσσαλονικης , περιοχη λαγκαδα , οσο αφορα το μοναστηρι ειναι λιγο ποιο κατω στο βατοπεδι (οχι αγιου ορους, αλλα χαλκιδικης) !!! εαν θες κανε μια επισκεψη !!!
η συμπεριφορα της εκλησιας ειναι παντα ιδια απεναντι στην καθε ειδους εξουσια , αναλογα με την περιπτωση ειτε ΔΙΑΤΑΖΕΙ ειτε ΓΛΥΦΗ!! Στην συμερινη φασιστικη κυβερνηση οπως λες , ΔΙΑΤΑΖΕΙ γιατι ο φασισμος εχει το προνομιο να εχει στις ταξεις τους την πλειοψηφια των ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ , ελας ελληνων χριστιανων …. Τωρα αυτο περι εξωτερικων και εσωτερικων, δεν το επιασα , δηλαδη ακομη και εαν ηταν αληθεια , εαν δεν θελαν του γερμανους αλλα θελαν τους χουντικους που βασανιζαν και σκοτωναν … τους κανει και αγιους ??? ποσα θες να μας τρελανεις ??? επισης , ετσι προς πληροφορηση , οι νεκροι δεν ειναι 20-40 , μαλιστα εσυ πρεπει να ανγνωρισω οτι τουλαχιστον θεωρεις οτι υπηρξαν νεκροι , αλλοι λενε οτι δεν επεσε ουτε σφαλιαρα , ΕΤΥΧΩΣ που δεν το εγραψαν οι αποστολοι να ειναι ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ … οι νεκροι φιλε μου δυστυχως ξεπερασαν τους χιλιους … και ειναι και πολλοι που δεν μετριουνται (πχ οι βασανισμενοι που τους γυριζαν σπιτια και πεθαιναν εκει , θεωρουνται νεκροι απο παθολογικα αιτια) … αλλωστε ο μεχρι πριν λιγο καιρο κεφαλι της εκκλησιας ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΧΟΥΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕ … θα μας τρελανετε

σιγουρα οι γονεις ειναι οι υπευθυνοι για τα παιδια , αλλα φαντασου εαν σημερα μορφωμενοι ανθρωποι ειναι μαριονετες της πιστης , τι ειναι οι γονεις πριν απο 40 ή 100 χρονια , οτι τους ελεγε η εκκλησια εκαναν!!! αραγε οι γονεις ειναι σε θεση να ΣΚΕΦΤΟΥΝ για το τι θα πουν ή οχι στο παιδι , ή μηπως ακολουθουν τα της πιστης ? αλλωστε και οι ιδιοι θυματα της ιδιας πλυση εγκεφαλου ειναι

αραγε θεωρουμε φυσικο , ενα παιδι να μεγαλωνει σε ενα θρησκευτικο περιβαλον ? ή θα ηταν σωστοτερο να μεγαλωνει σε ενα ελευθερο περιβαλον ??? και να επιλεξει την θρησκεια του οταν αυτο ενηλικιωθει ????

οσο αφορα τα πετραχειλια κτλπ , ριξε μια ματια στα βιβλια , δεν θυμαμαι ταξη , νομιζω ειναι στην 5η-6η δημοτικου αλλα και στην συνεχεια στο γυμνασιο-λυκειο (εαν δεν εχουν αλλαξει)... μαλιστα εαν θυμαμαι καλα καπου τους μαθαινουν και τα εβραικα βιβλια και διαφορα αλλα .... (καποιος που εχει επαφη με το σχολειο ισως να ξερει) ...

το θεμα δεν ειναι εαν μαθαινουν τις 10 εντολες ή οτι αλλο για την πιστη, το θεμα ειναι οτι ολα αυτα δεν μπορει να ειναι αντιληπτα απο ενα παιδι , για να αντιληφθει και να κρινει καποιος τα οσα λεει η καθε θρησκεια , πρεπει να εχει δεχτει τουλαχιστον την βασικη εκπαιδευση ... αραγε ειναι σε θεση ενας νεος στα 15του να αμφισβητησει κατι οταν απο τα 2του χρονια του λενε ξανα και ξανα για αυτο ???

οσο αφορα το πασχα και τη μ,παρασκευη , να σου πω οτι οι νεοι πανε για γκομενες και οι αλλες ηλικιες γιατι ειναι η ατραξιον της χρονιας ... κρινε εσυ να μη με λες και κακο , ολες και ολοι με τις κουστουμαρες , τα χτενισματα , πολλοι ουτε καν μπαινουν μεσα την εκκλησια , στην ανσταση ? μια αποτα ιδια , ολες στα κομωτηρια , μετα φορανε οτι ποιο χλιδατο εχουν , και 5 λεπτα πριν την ανασταση πανε εκκλησια , και 5 λεπτα μετα στο σπιτι να χλαπακιασουν ... αυτους τους θεωρεις χριστιανους??? εγω παλι οχι , υποκριτες τους θεωρω και αυτους και τους παπαδες ... οτι υπαρχουν πιστοι που ειναι και σωστοι και καλοι ανθρωποι δεν το αμφισβητω ... αλλα η εκκλησια δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα κερδοσκοπικο ιδρυμα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ κερδη ... αλλα οπως εμαθα , τα προβατακια αρχισαν να ξυπνανε και οι δισκοι να αδειαζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2009, 23:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia:
Ειλικρινά europaios2 μας φτιάχνετε την διάθεση,τέτοιο γέλιο που προσφέρετε έτσι απλώχερα εδώ μέσα που αλλού να το βρει κανείς...?
Δεν ξέρω αν όντως το κάνετε τσάμπα, αλλά αν ναι, κακώς, θα έπρεπε να απαιτήσετε από τους Απολογητές μισθό οπωσδήποτε!!!

H πληρωμή ενδεχομένως να είναι δική σου συνήθεια. Εγώ απλά υπερασπίζομαι την πίστη μου..........εσύ τι υπερασπίζεσαι?.....

quote:
ar_ia:
Είσαι σίγουρος πως ζεις στην Ελλάδα???

Έτσι λέει η διεύθυνσή μου...........στη δική σου τη διεύθυνση ενδεχομένως οι Ιεχωβάδες να τρώνε παιδάκια, στη δική μου μόνο ο κακός ο λύκος και η μαμούνα..........άλλαξε διεύθυνση εφόσον είσαι στην Ελλάδα.

quote:
ar_ia:
Από πουθενά, όλα αυτά είναι περιττά και άχρηστα.

Για σένα! για έναν άθεο! Για έναν ένθεο όχι!............ τι λες να προσαρμόσουμε το μάθημα στο ένα παιδί στην τάξη? ή στα 20 στα 21?

quote:
ar_ia:
Μπα τίποτα...ούτε νηπιοβαπτησμός, ούτε εκκλησιασμός στο σχολείο, ούτε μάθημα θρησκευτικών, τίποτα απολύτως, συκοφαντίες....

-Όποιος γονιός θέλει βαπτίζει το παιδί του. Όποιος δε θέλει δεν το κάνει.
-Όποιο παιδί θέλει να εκκλησιαστεί το κάνει. Όποιο δε θέλει! δεν το κάνει.
-Όποιο παιδί θέλει παρακολουθεί το μάθημα. Όποιο δε θέλει! δεν το κάνει. Δημοκρατικά πράγματα. Αλλά εσένα σου αρέσει ο Φασισμός! οι λίγοι να επιβληθούν στους πολλούς!!!!!!!!!

quote:
ar_ia:
Μάλλον ξύπνησε από την αποβλάκωση που του είχαν επιβάλλει από την ημέρα που γεννήθηκε...

Μάλιστα........ώστε οι γονείς σου σε είχαν αποβλακώσει από την πρώτη ημέρα........και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έπαψε να υφίσταται αυτή η κατάσταση? η αλλαγή του θρησκευτικού σου φρονήματος?

quote:
ar_ia:

Είπαμε, εσύ δεν ζεις Ελλάδα μάλλον....δεν τα έχεις ακούσει ποτέ αυτά...δικαιολογείσαι....

Αλλά από την άλλη, μου κάνει εντύπωση που δεν πιστεύεις απλά πράγματα που σου λέει ένας υπαρκτός άνθρωπος που τα έχει βιώσει αλλά πιστεύεις στις γελοιότητες που διδάσκει ο χριστιανισμός και στα καραγκιοζιλίκια με γαζωμένους ανθρώπους από την παναγία την κοπτοραπτού!!!!

Μισθό από τους Απολογητές και γρήγορα μάλιστα!!!!!!



Και ο άνθρωπος που πάει γονατιστός στην Παναγία της Τήνου για να την ευχαριστήσει που ξαναπερπάτησε και να εκπληρώσει το τάμα του.........και αυτός υπαρκτός είναι γιατί δεν τον πιστεύεις?

Εσύ πρέπει να τρέξεις για μισθό γιατί εσύ κατηγορείς μία θρησκεία......χωρίς αντίτιμο! Χωρίς λόγο το να κάθεσαι και να παραθέτεις ψευδείς ειδήσεις ...........έχεις τις περισσότερες πιθανότητες για έμμισθη ανταμοιβή σε σχέση με εμένα που απλά υπερασπίζομαι αυτό που πιστεύω και η ανταμοιβή μου είναι ηθική.
Το κίνητρό μου είναι η πίστη το δικό σου?

quote:
ar_ia:
Η θρησκεία των ελλήνων είναι είναι το δωδεκάθεο μην μπερδεύεις την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα....

Και το μεταφορικό μέσο κάποτε ήταν ο γάιδαρος........αλλά προχωράει μπροστά ο άνθρωπος δεν πάει πίσω.....άντε καλό κατευόδιο

quote:
ar_ia:
Α, συγνώμη, δεν το ήξερα πως για να είσαι Έλληνας πρέπει να σέβεσαι την θέληση της πλειοψηφίας αλλιώς δεν είσαι.....

Σαφώς Έλληνας σημαίνει μεγαλείο και όχι μικροπρέπεια.

quote:
ar_ia:
Α και που ΄σαι, να ζητήσεις μεγάλο μισθό, τον αξίζεις!!!!

Να ζητήσεις εσύ που είσαι μικροπρεπής άνθρωπος.

quote:
macedon:
Γιατί δεν αναφέρεται ως τέτοιος.

Έχεις διαβάσει εσύ πουθενά για κάποιον "γέρο" άγγελο?

quote:
macedon:
Αρα πού είναι η παραπληροφόρηση και η συκοφαντία; Αλλα λέει ο ένας, άλλα λέει ο άλλος.

Και οι δύο μεταφέρουν αυτά που άκουσαν από τις γυναίκες. Άλλη θα μίλησε για έναν και άλλη για δύο.

quote:
macedon:
Σημασία δεν έχει τι νομίζεις εσύ. Σημασία έχει τι λένε οι ευαγγελιστές. Και οι ευαγγελιστές λένε διαφορετικά πράγματα.


Οι Ευαγγελιστές στην προκειμένη περίπτωση δεν ήσαν αυτόπτες μάρτυρες! και απλά μεταφέρουν αυτά που άκουσαν από τις γυναίκες και οι γυναίκες αυτά που είδαν.

quote:
macedon:

Αλλη μια "αποστομωτική απάντηση", όπου συμφωνείς διαφωνώντας: Διαφορετικά πράγματα λένε οι ευαγγελιστές για τους αγγέλους, διαφορετικά πράγματα μας επιβεβαίωσες και συ ότι λένε για το σχετικό θέμα.

Αιντε να δούμε πότε θα σταματήσεις αυτό το τσίρκο της γελοιοποίησης στο οποίο πρωταγωνιστείς.



Το να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις είναι συνήθης τακτική.

quote:
γιαπετ:
Να μου πει κάποιος "ειδικός", πώς αποφάσισαν μία ή δύο ή τρείς γυναίκες να πάνε στον τάφο, για να αλείψουν το πτώμα με αρώματα, τη στιγμή που ήταν κλειστός με μια τεράστια πέτρα;

Πώς θα έμπαιναν;

Ποιός θα μετατόπιζε την πέτρα; (το συζητούσαν κιόλας στο δρόμο, κατά κάποιο ευαγγέλιο, δεν θυμάμαι ποιό ακριβώς τώρα).



Οι φρουροί! αυτοί που κατά απαίτηση οι Φαρισαίοι είχαν τοποθετηθεί για να φυλάνε τον τάφο.......ήδη τους Φαρισαίους τους είχαν ζώσει τα φίδια.........αυτοί λοιπόν που τοποθέτησαν εκεί τον βράχο, αυτοί και θα τον μετακινούσαν.

quote:
γιαπετ:
Και γιατί να πάει η Μαγδαληνή, αφού (κατά το νόμο) έπρεπε να πάει η σύζυγός του;

Γιατί να πάει η σύζυγός του? που το έλεγε αυτό ο νόμος? Δηλαδή όσοι δεν ήσαν παντρεμένοι ήσαν καταδικασμένοι από το έθιμο αυτό?.....μην πετάς συνεχώς κοτσάνες.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ Η ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.........ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ!

Ας δούμε την έκτη:

quote:
makfor:
6. Που βρισκόταν αυτός (οι), που συνάντησαν στο μνήμα;

α. Καθισμένος σε μία πέτρα έξω από το μνήμα.
β. Καθισμένος μέσα στο μνήμα.
γ. Όρθιοι μέσα στο μνήμα.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Οι απαντήσεις είναι όλες σωστές!
α. Ματθ. 28,2. β. Μάρκ. 16, 5, γ. Λουκ. 24, 3-4.


Αναφέρονται δύο.
Ένας μέσα κι ένας έξω.
Ούτε υπήρχε απαγορευτικό για τον έναν να βγει! ούτε για τον άλλον να μπει!

Τα πνεύματα βρίσκονται ανά πάσα στιγμή προς όλες τις κατευθύνσεις! Δεν ήσαν άνθρωποι για να ψάξουμε για ανθρώπινες ιδιότητες στους αγγέλους! αλλά πνεύματα! και στον κόσμο των πνευμάτων τα πάντα είναι δυνατά. Το πνεύμα που βλέπεις έξω το βλέπεις και μέσα ............εσύ κινείσαι στο χώρο αλλά αυτό στον χρόνο! και σε προλαβαίνει......άνθρακας κι αυτός ο θησαυρός!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι 3 κληρικοι , ενας ελληνας , ενας τουρκος και ενας εβραιος ... (ενας θεος , ιδιοι προφητες , ιδια μυθολογια ... και τρωγονται σα τα σκυλια ... θρηκεια και πιστη σου λεει μετα ,.,, τεσπα)

καθονται λοιπον και συζητουν για το πως διαχειριζονται τα χρηματα που συγκεντρωνουν καθημερινα απο τις δωρεες των πιστων ...

λεει ο εβραιος , να σας πω , εγω σκεφτηκα να τραβηξω μια γραμμη κατω στο πατωμα , ριχνω τα χρηματα οσο ποιο ψηλα μπορω και οσα πεσουν απο την μερια μου τα κραταω εγω τα αλλα τα δινω στον θεο μεσω του ναου

λεει ο τουρκος , να σας πω , εγω κανω ενα κυκλο στο πατωμα , ριχνω τα λεφτα ψηλα και οσα μπουν στο κυκλο ειναι του θεου , τα υπολοιπα τα κραταω εγω

λεει και ο ελληνας , να σας πω και εγω , εγω ειπα οτι δεν ειναι τιμιο να αποφασιζω εγω ,αλλωστε πως ειναι δυνατο εγω να αποφασισω για τον θεο... ετσι πεταω τα λεφτα οσο ποιο ψηλα μπορω και φωναζω , "θεε μου κρατησε οσα θες και τα υπολοια δωστα σε μενα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ο άνθρωπος που πάει γονατιστός στην Παναγία της Τήνου για να την ευχαριστήσει που ξαναπερπάτησε και να εκπληρώσει το τάμα του.........και αυτός υπαρκτός είναι γιατί δεν τον πιστεύεις?

Εαν ξερεις καποιον που ηταν αναπηρος και εγινε καλα , γινομαι αυριο το πρωι πιστος και θα παω να επαναβαπτιστω…. Να τον ξερεις ΕΣΥ οχι καποιος αλλος , να ΞΕΡΕΙΣ επισης οτι ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναπηρος … τα θαυματα ειναι μια πολυ απλη απατη , παντα καποιος αλλος το ειδε και μας το ειπε , ποτε αυτος που λεει την ιστορια … με αυτη την λογικη και τα οσα λεγονται για τους θεους του ολυμπου μαλλον ειναι αληθεια ???


Ξερω και για ενα θαυμα που λεει ενας αγιος , πεθαμενος , σερνει τις αλυσιδες του , τις ακους μονο εαν εισαι ΠΙΣΤΟΣ και πιστευεις στον αγιο , μαλιστα πριν ΑΚΟΥΣΕΙΣ κανεις δωρεα … αναλογα με την δωρεα ΑΚΟΥΣ , εγω δεν ακουσα τιποτα , ο θειος μου εν ετη 1979 εδωσε 400.000 δραχμες … και ακουσε …!!! ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ!!!

quote:

Γιατί να πάει η σύζυγός του? που το έλεγε αυτό ο νόμος? Δηλαδή όσοι δεν ήσαν παντρεμένοι ήσαν καταδικασμένοι από το έθιμο αυτό?.....μην πετάς συνεχώς κοτσάνες.

Κατσε τωρα με μπερδεψες , ο ιησους (ποιο ηταν το πραγματικο ονομα το ξερει κανεις?) ηταν ή οχι εβραιος ? εαν ηταν τοτε μετα τα 13 του , ειτε παντρευτηκε ειτε εγινε καλογερος … τι απο τα δυο εκανε ? πες εσυ για να σου πω εγω ποιος πηγε στο ταφο !!!!! ναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ δεν υπηρχαν καθως ηταν στο κοινωνικο περιθωριο , αλλωστε στα 13 που σε παντρευαν και να μην ηθελες ποιος σε ρωταγε , τους το επεβαλε ο νομος τους , τωρα σκεψου οτι αυτοι ακομη και σημερα τηρουν τους ιδιους νομους ειδικα στην θρησκεια τους καταλαβαινεις τι καναν τοτε !!!!

Παρατηρω και γνωσεις περι πνευματων , να υποθεσω οτι υπαρχει καποιο εγχειριδιο ??? πνευμα ,μεσα εξω , απο εδω και απο εκει … αυτα σε παιδι 3 χρονων εαν τα πεις , θα βαλει τα γελια … θα προτεινα να συμβουλευθεις τον πνευματικο σου για καποια πραγματα … ρωτησε τον , θα δεις οτι θα σου πει οτι καποια πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως γραφτηκαν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 επειδή βαριέμαι τα ατελείωτα quote και επειδή δεν αξίζει να κάτσω να ασχολειθώ άλλο να σου απαντήσω στις ατελείωτες ανοησίες που γράφεις και επειδή όλα τα φταίει το λιβανισμένο σου μυαλό που λέει και ο γιαπετ, θα σου πω μόνο ένα....


Τι ναρκωτικά και μ@λ@κίες...αν ήξεραν όλοι οι ναρκωμανείς τι κεφάλι κάνεις με το λιβάνι ουρές θα έκαναν έξω από τις εκκλησίες σας!! Θ α το γεμίζατε το μαγαζάκι!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2009, 00:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor

Εαν ξερεις καποιον που ηταν αναπηρος και εγινε καλα , γινομαι αυριο το πρωι πιστος και θα παω να επαναβαπτιστω…. Να τον ξερεις ΕΣΥ οχι καποιος αλλος , να ΞΕΡΕΙΣ επισης οτι ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αναπηρος … τα θαυματα ειναι μια πολυ απλη απατη , παντα καποιος αλλος το ειδε και μας το ειπε , ποτε αυτος που λεει την ιστορια … με αυτη την λογικη και τα οσα λεγονται για τους θεους του ολυμπου μαλλον ειναι αληθεια ???


Ξερω και για ενα θαυμα που λεει ενας αγιος , πεθαμενος , σερνει τις αλυσιδες του , τις ακους μονο εαν εισαι ΠΙΣΤΟΣ και πιστευεις στον αγιο , μαλιστα πριν ΑΚΟΥΣΕΙΣ κανεις δωρεα … αναλογα με την δωρεα ΑΚΟΥΣ , εγω δεν ακουσα τιποτα , ο θειος μου εν ετη 1979 εδωσε 400.000 δραχμες … και ακουσε …!!! ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ!!!



Mα αυτό είναι το νόημα, όλα τα "θαύματα" να τα βλέπουν μόνο "οι πολύ πιστοί " τα πρόβατα πρέπει να πιστεύουν απλά... εξ ου και το πίστευε και μη ερεύνα.... και απλά να δίνουν τον οβολό τους για να γίνει ακόμη πιο χλιδάτη η παναγία της Τήνου πχ.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy