ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 05:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Ας είναι έτσι...

Λοιπόν, λίγο πιο πάνω σας έκανα αναφορά για την τελευταία μου επίσκεψη, την περασμένη Δευτέρα. Άφού πρώτα επισκεφθήκαμε την σπηλιά και μείναμε για μισή ώρα μέσα (μετά από τα πρώτα 10 λέπτα έπαθα ναυτία, έπεσε η πίεση μου, ο φίλος μου, γιατρός, μέτρησε τον ρυθμό της καρδιάς μου και ήταν 60/λεπτό, πραγματικά χαμηλός) έπειτα κάναμε μια δύωρη πεζοπορία στο βουνό. Αποφασίσαμε να επιστρέψουμε έξω από την σπηλιά για να ξεκουραστούμε. Αφού καθήσαμε στους βράχους, έξω και αριστερά της σπηλιάς, ο τόπος απότομα μύρισε, πολύ έντονα, θειάφι. Ξέρει κανείς την σύσταση του βουνού?

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 06:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Καλωσήλθες ΑΝΑΛΥΩΝ στο... "Όρος" αλλά και στο ευρύτερο "πεδίο" του ESOTERICA.gr !

Καλή Συμμετοχή!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 21:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
ΦΙΛΕ ΤΕΛΧΙΝΑ,
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ, ΟΠΩΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟ ΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΜΑΡΜΑΡΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΛΑΤΟΜΕΙΑ, Ο ΤΟΠΟΣ ΒΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΕΥΚΗ ΠΕΤΡΑ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΥΡΙΣΕ ΘΕΙΑΦΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ΄ΜΕΝΑ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ "ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ". ΠΑΝΤΩΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΡΑΝΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΡΜΑΡΟ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΙΣΩΣ Η ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΙΑΦΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ....
ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΚΡΗ.

ΦΙΛΙΚΑ
ΝΤΑΒΕΛΗΣ


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 23:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι-ες,

Παίρνοντας αφορμή από την αναφορά του αγαπητού φίλου
θα προσπαθήσω να εξηγήσω την θειώδη μυρωδιά που αντε-
λήφθει,κατά την επίσκεψή του στην σπηλιά Νταβέλη.Το συγ-
κεκριμένο φαινόμενο το έχω ξαναπαρατηρήσει,στις ελάχιστες
επισκέψεις μου στην συκεκριμένη σπηλιά αλλά σποραραδικά
και σε άλλες σπηλιές.
Οπωσδήποτε η μυρωδιά αυτή προέρχεται από κάποια ένωση
του Θείου (S)-θειάφι-το οποίον απαντάται σε αρκετές περιοχές
της Ελλάδας.Το θείον (S,Α.Β.=32.066,Σθένος=2,4,6) αυτό καθ'
εαυτό είναι άοσμο.Απαντάται σε ενώσεις με την μορφή θειούχων
ορυκτών όπως ο σιδηροπυρίτης FeS2,ο γαληνίτης PbS και ο
σφαλερίτης ZnS καθώς και σε μορφή θειικών αλάτων όπως η
γύψος CaSO4.2H2O.Oλες οι ανωτέρω ενώσεις αποτελούν κατά
το μάλλον ή ήττον συστατικά του Πεντελικού μαρμάρου και κα-
τά συνέπεια του εδάφους του βουνού γενικά.Όλες δε οι ενώσεις
αυτές είναι άοσμες.Πλήν όμως η ένωση υδρόθειο H2S,είναι εξόχως
οσμηρή,παράγουσα μια μυρωδιά αποσυντεθειμένων αυγών.
Το H2S αποτελεί συστατικό των αερίων που βγαίνουν από ηφαίστεια
ή βρίσκεται διαλελυμένο σε νερά πηγών που ξεπηδούν από πετρώμα-
τα που περιέχουν τις ανωτέρω ενώσεις του θείου,καθώς επίσης απο-
τελεί και συστατικό των ιαματικών πηγών.Το H2S παράγεται επίσης
και κατά το σάπισμα λευκωματωδών ζωικών ουσιών.Μπορεί δε να
παραχθεί και με την επίδραση υδοχλωρικού οξέος HCl,κατά την
αντίδραση: FeS+2HCl=FeCl2+H2S.
Συνεπώς η ύπαρξη της μυρωδιάς,μέσα στην σπηλιά ως αναφέρθηκε,
μπορεί να αποδωθεί σε δύο φυσικές αιτίες:
1.Λόγω των παραδόξως ισχυροτάτων βροχών της τελευταίας περιό-
δου και της απουσίας,λόγω πυρκαιών βλάστησης,οι ποσότητες νε-
ρού εισχώρησαν και απορροφήθηκαν εντονώτερα από τα εδάφη
του βουνού.Τούτο είχε και σαν αποτέλεσμα την αύξηση της διαλυ-
τότητας των διαφόρων στοιχείων του εδάφους.Έτσι λοιπόν και
λόγω μιας απλής χημικής αντίδρασης,όπως η ανωτέρω,να έχουμε
παραγωγή H2S άρα και μυρωδιάς.
2.Η μυρωδιά αυτή μπορεί ομοίως να δημιουργήθηκε σαν παράγωγο
αέριο,ως προαναφέρθηκε,από το σάπισμα οργανικών ουσιών,οι ο-
ποίες κατά μείζονα λόγω εμφανίστηκαν σε μεγάλες ποσότητες,πάλι
λόγω των ισχυρών καιρικών φαινομένων.Τέτοιες σηπόμενες ουσίες
μπορεί να προέρχονται από σαλιγκάρια πάσης φύσης,νεροσκώλη-
κες και μικροοργανιμούς πρωτοζώων που ενδημούν σε υγρό περι-
βάλλον.
Κατά την γνώμη μου αυτή είναι πιστεύω και η εξήγηση της οσμητι-
κής αίσθησης που δημιουργήθηκε στον αγαπητό μας φίλο.
Οι λόγοι δε για τους οποίους "έπεσε η πίεση" του είναι ομοίως πολ-
λοί.Αλλά δεν θα ήθελα να υπεισέλθω σε έναν τομέα που δεν είναι της
ειδικότητάς μου.Πιστεύω ότι ο φίλος του ο γιατρός,θα μπορούσε να
προσδιορίσει το αίτιο.

Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 23:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ
Αγαπητέ Admin σ'ευχαριστώ για το καλοσώρισμά σου.
Χαιρετώ και τους υπολοίπους.
Πριν σας αφηγηθώ τη δική μου εμπειρία θα ήθελα να προσπαθήσω να σας απαντήσω σε κάποιες απορίες.
Η ονομασία Πεντέλη πιστεύω πως δεν έχει δοθεί τυχαία.Κάθε Ελληνική λέξη είναι σύνθετη και εκτός από τις δονήσεις της περιέχει και κάποια μηνύματα που μόνον ορισμένοι μπορούν να εννοήσουν , για τους πολλούς είναι απαγορευμένα γιατί θα τα χρησιμοποιήσουν περισσότερο για κακό.
Ας αναλύσουμε την ετοιμολογία της λέξης Πεντέλη : Πέντε - Έλη , επειδή δε το έλος είναι ένας περιορισμένος χώρος ΑΠΥΘΜΕΝΟΣ συνήθως,καταλαβαίνουμε ότι στην Πεντέλη υπάρχουν πέντε κανάλια ή ενεργειακά πεδία τα οποία επιτρέπουν τη "διάβαση" οντοτήτων από διάφορα επίπεδα.Τόσο από ανώτερα , όσο κι από κατώτερα.Οι οντότητες των κατωτέρων επιπέδων ή τα χαμηλής δόνησης πνεύματα : μυρίζουν θειάφι.Αυτά για το θέμα και τώρα θα σας αφηγηθώ τη δική μου εμπειρία σχετικά με το "Όρος".
.. Ήταν ένα βράδυ του Σεπτέμβρη του 1981 όταν ανέβηκα στην Πεντέλη για βόλτα με το αμάξι έχοντας και μια φίλη μου μαζί.Ανηφόρισα δεξιά από την πλατεία της Ν.Πεντέλης και περίπου στα 4 χιλιόμετρα που υπήρχε ένα πλάτωμα με μία βρύση και ένα παγκάκι ,αν θυμάμαι καλά, σταμάτησα τ' αυτοκίνητο και άναψα ένα τσιγάρω συζητώντας με τη φίλη μου διάφορα.Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι μιλούσα μόνον εγώ , η φίλη μου ήταν ακίνητη σαν υπνωτισμένη.Άρχισα να την ρωτώ τι έχει και μετά από πολλές ερωτήσεις στις οποίες δεν απαντούσε μου είπε με φωνή μακρόσυρτη : ότι κι αν με δεις να κάνω να μην φοβηθείς και κυρίως να μήν με ακουμπίσεις.Την επόμενη στιγμή βγήκε απ' το αυτοκίνητο και προχώρησε ως το χείλος του γκρεμού.Εγω τρομοκρατήθηκα και έτρεξα κοντά της φοβούμενος ότι θα πέσει.Ενώ τα πόδια της πατούσαν στο χώμα το σώμα της άρχισε να γέρνει προς τον γκρεμό και τότε άπλωσα τα χέρια μου μροστά της ,χωρίς να την ακουμπήσω ακόμη,περιμένοντας άν την έβλεπα να πέφτει τότε να την αρπάξω,όμως,ξαφνικά σταμάτησε σαν κάτι να την στήριζε και κουνούσε το κεφάλι σαν να άκουγε κάποια συνομιλία και να συμφωνούσε ή ότι άλλο.
Συγνώμη που διακόπτω , θα επανέλθω σε λίγο.
ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 23:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ
Συγνώμη για τη διακοπή , λόγοι ανωτέρας βίας.
... Άρχισε λοιπόν να κινείτο σώμα της μία προς το γκρεμό και μία στην οριζόντια στάση.Αυτό έγινε τέσσερις φορές.Παράλληλα τη ρωτούσα τι βλέπει μέσα στο χάος γιατί εγώ δεν έβλεπα τίποτα.Κάποια στιγμή μου απάντησε : μα δεν τους βλέπεις σε χαιρετάνε.Τη ρώτησα ποιοί και μου απάντησε : ο πατέρας σου , η μητέρα σου και κάποιοι άλλοι που είναι μαζί τους.Της είπα πως δεν τους έβλεπα και μου απάντησε πως αυτό τους λύπησε.Την επόμενη στιγμή άρχισε να τρέμει , μου είπε κρυώνω πολύ πήγαινέ με στο αυτοκίνητο και αφού τη γύρισα πίσω άναψα τη μηχανή και έβαλα το καλοριφέρ στο φουλ.Άρχισα δε να τη ρωτώ αν θυμόταν τι είδε και πως ήξερε ότι ήταν οι γονείς μου αφού είχαν πεθάνει και αυτή δεν τους είχε γνωρίσει ποτε.Μου απάντησε πως αυτοί της το είπαν και με παρακάλεσε να γυρίσουμε πίσω στην Αθήνα γιατί ήθελε να κοιμηθεί.
Αυτοί , αγαπητοί μου ήταν η πρώτη μου εμπειρία από την Πεντέλη.
Σας χαιρετώ και θα επανέλθω.
Υ.Γ.Πρός τον φίλο Πέτρο. Σωστή η χημική σύσταση και οι αντιδράσεις της ,όμως πως εξηγείς ότι δεν μυρίζει συνέχεια αλλά κάποιες φορές μόνο?
ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 01:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Μπορεί να ειναι η αλλαγή πορείας του ανέμου ....

Προς Τελχίνα
Παντος και εγώ ειχα πάει την Δευτέρα του Πασχα στην Πεντέλη ...
και αυτό που ενιωσα μέσα στην σπηλιά ..ηταν ευδιαθεσία ..και ενεργεια ...
βρε μπας και εχει τίποτα αλλο ...εκτός απο θειάφι !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 02:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Λοιπόν, για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχοντας υπ' όψιν μου την περίπτωση να έκανα λάθος στο να ονομάσω την μυρωδιά αυτή σαν θειάφι, το γεγονός ήταν ότι είχε την ίδια ιδιότητα που έχει η χλωρίνη, αυτή που σε κάνει όταν την μυρίσεις να νιώθεις να τρυπάει η μύτη σου.
Οποιαδήποτε και η φύση ή ονομασία του συστατικού αυτής της μυρωδιάς, πάντα στα πλαίσια της συστάσεως του βουνού, καλύπτεται από την εξήγηση του Πέτρου.
Παρ' όλα αυτά, επειδή έχω πάει αρκετές φορές στα ίδια σημεία, ήταν η πρώτη φορά που έτυχε κάτι τέτοιο. Και μάλιστα σε ανύποπτη χρονική στιγμή. Δεν ήταν μια μυρωδία η οποία ήρθε από το πουθενά και σιγά σιγά γινόταν όλο και πιο έντονη. Απεναντίας μύρισε απότομα. Και να πει κανείς ότι είχε άνεμο σε συνδυασμό με την εξήγηση του Πέτρου, έτσι ώστε να βοήθησε στην αναβλυτικότητα του από οποιαδήποτε πηγή του, δεν είχε καθόλου άνεμο.
Επίσης πρώτη φορά ήταν και αυτές οι παρανέργειες κατά την παραμονή μου στην σπηλιά.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

audity2000
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 05:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους audity2000
Kαλημερα σε ολη την παρεα αυτου του τοσο ενδιαφεροντος forum !

ειμαι καινουριο μελος και παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον ολα οσα γραφονται και για τα υπολοιπα θεματα αλλα ειδικα γι αυτο που αφορα την Πεντελη την οποια δυστυχως δεν εχω επισκεφτει ακομη αν και ζω στην Αθηνα!

Θα ηθελα πολυ να ερθω σε καποια απο τις περιηγησεις σας στην Πεντελη κι επειδη ασχολουμαι επαγγελματικα με τον ηχο ισως να μπορουσα να φανω χρησιμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 12:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk
telika tha kanonisoume na pame oli mazi tora pou exei ftiaksi o kai ros??????

www.geolyk.8m.net


at the end of your life you will find the truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 22:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί μου φίλοι,

Δέχομαι απόλυτα τα λεγόμενά σας και τις παρατηρήσεις σας,όχι τόσο για
την εξήγηση που παρέθεσα,αλλά γι'αυτά που εμπειρικώς ζήσατε.
Δυστυχώς δεν έχω άλλη εξήγηση να δώσω.Απλά επειδή έχει συμβεί και σε
μένα κάτι ανάλογο και επειδή το φαινόμενο το ανιχνεύσαμε και το εξηγή-
σμε πειραματικά (κάποια χρόνια πίσω) και ως ανέφερα τέτοιου είδους μυ-
ρωδιές απαντώνται συχνά σε σπήλαια και ιδιαίτερα υγρά μέρη,θεώρησα ότι
θα ήταν λογικό να καταθέσω και την δική μου γνώμη,όπως άλλωστε και το-
νίζω μέσα στο κείμενο της απάντησής μου.Ήδη έχω προτείνει σε μερικούς
φίλους από το esoterica να γίνει μια επίσκεψη στην σπηλιά,προσφέροντας
και κάποιο τεχνολογικό εξοπλισμό που έχω,ώστε να βγουν μερικές αποφά-
σεις και συμπεράσματα.Έστω και αν την στιγμή της επίσκεψής μας δεν κα-
ταγραφεί τίποτα το παράξενο.Όπως έχω αναφέρει πάλι σε σχετικό μου κεί-
μενο,στις 4 όλες κι όλες επισκέψεις μου,ΔΕΝ κατεγράφει τίποτε το παρά-
ξενο.Φυσικά οι συγκεκριμένες επισκέψεις έγιναν με τον ανάλογο τεχνικό
εξοπλισμό προκειμένου να προσδιοριστεί οποιοδήποτε φαινόμενο θα μπορού
σε να καταγραφεί.Φυσικά και προς αποφυγή παρεξήγησης,πολλοί άλλοι με
περισσότερς και συχνότερες επισκέψεις στον χώρο,λένε ή καλλίτερα
ισχυρίζονται,ότι τα παράδοξα φαινόμενα ΔΕΝ συμβαίνουν συνεχώς,αλλά πε-
ριοδικώς.Λυπάμαι αλλά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω,μια και για μένα
προσωπικά,τα συγκεκριμένα μέρη της Πεντέλης,με το μεγαλύτερο ενδιαφέ-
ρον,έχουν κλείσει ερευνητικά εδώ και αρκετά χρόνια.Είμαι όμως πρόθυ-
μος να επανεξετάσω οποιαδήποτε αναφορά που θα αξειολογηθεί σαν σημαί-
νουσα από οποιονδήποτε φίλο του forum.


Φιλικώτατα
Πετρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 16:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk
telika tha pame? an nai grapste mou sto geolyk@mail.gr oste na ertho kai egw to pote

www.geolyk.8m.net


at the end of your life you will find the truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 17:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Διαβάζοντας για τον Παρθενώνα και την κατασκευή του έπεσα πάνω στα εξής που έχουν να κάνουν με την δομή του μαρμάρου της Πεντέλης και φυσικά με το ίδιο το βουνό αφού αποτελείται εξ ολοκλήρου απο αυτό.

Η Πεντέλη είναι γνωστότατος τόπος δυνάμεως συγκρινόμενος με τον Άθω, την Δήλο και τους λόφους Μορύα και Σιών στα Ιεροσόλυμα. Οι ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες της κρυσταλλικής δομής του πεντελικού μαρμάρου είναι τελείως ιδιαίτερες. Δυνάμει της δομής του αυτής ( σε αρχικό στάδιο είναι η κατάλληλη κοπή του βάσει των νερών του) μπορεί να παράγει απεριόριστες ποσότητες δυναμικής ενέργειας, της ονομαζόμενης ενέργειας Βριλλ.

Όσον αφορά τον Παρθενώνα, ο οποίος είναι εξ ολοκλήρου χτισμένος με Πεντελικό μάρμαρο, με κυρτές πλευρές αντίθετα απο τις πυραμίδες που οι πλευρές τους είναι κοίλες χτίστηκε έτσι για να διαχέει ενέργεια στον χώρο γύρω του. Δηλαδή χρησιμοποιώντας την ενέργεια του μαρμάρου αλλά και την τελλουρική ενέργεια του Ιερού Βράχου οι Αθηναίοι θέλησαν να διοχετεύσουν δύναμη και ενέργεια στην πόλη τους.

Απο έρευνες που έχουν γίνει αλλά και απο την απλή παρατήρηση ότι τα πουλιά άρχισαν πιά να κάθονται στα μάρμαρα του Παρθενώνα φαίνεται ότι μέσα απο τα υποτιθέμενα έργα καθαρισμού και αναστήλωσης του έχουν αλλαχθεί πολλά κομμάτια μαρμάρων πράγμα που έχει μεταβάλλει την ενέργεια του χώρου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 19:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
hello

Prota ap'olla tha ithela na zitiso prokatabolika signomi gia ta greeklish mou alla i sinitheia blepete....
lipon pos katelixa kai ego se auto to forum? edo kai polla xronia gnoriza to thema tou spilaiou, kai edo kai merious mines ematha akomi perisotera gia tin euriteri perioxi tis Pentelis, etsi pano stin anazitisi mou "epesa" pano se auto to forum!!!
Tha ithela na po oti paidia "BRAVO" gia to thema pou anixate einai poli teleio auto pou ginetai edo mesa pou o kathenas mporei na milaei kai na mporei na antalaxei plirofories kai apopseis sxetika me tin spilia kai genikotera me to bouno...
akomi tha ithela na po oti, afou diabasa kai tis 12 selides tou forum pragmatika siginithika.....

Lipon, tin proigoumeni kiriaki piga me kati filous stin spillia opou kai brikame gyro stis 6 mikres stoes , oi opoies profanos odigoun kapou..... afou mpikame se mia apo autes kai afou proxorisame gia kamposo ftasame se kati "skalopatia" (5 an thimamai kala) ekei logo tou oti o fakos mas ta tinaxe, epistrepsame.

-Pantos einai alithia to oti, opoios paei stin spilia "kolaei" kai thelei na pigenei sinexeia...

Etsi lipon exoume kanonisei to Sabbato proi-proi na tin xanaepiskeutoume!!! kal0 tha itan opoios mporei na erthei gia na antalaxoume apopseis kai plirofories sxetika..

-ena allo pragma pou mou ekane entiposi itan oti sto tounel pou brisketai apo tin deksia pleura tis spilias ypirxan gyro stis 3-4 sakoules skoupidion (gemates) oi opoies mou ekana entiposi, mxri pou diavasa auto to forum !!! malon itan douleia tou Ntaveli!!!! Bravo tou!!!!


ta leme....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
ΦΙΛΕ PINHEAD,ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ !!!
ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΞΙ ΤΟΥΝΕΛ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΜΕ ΞΑΦΝΙΑΣΑΝ. ΕΧΩ "ΓΛΥΨΕΙ" ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ, ΤΗΝ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ-ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΠΡΟΣΟΧΗ : ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ! ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΠΗΛΑΙΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕΣ ΕΣΥ, ΝΑ ΗΤΑΝ ΩΡΑ...."ΥΠΟΠΤΗ".
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
ΝΤΑΒΕΛΗΣ

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 22:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
hello kai pali

lipon to tounel sto opoio mpikame einai kathos katebaineis tin katifora, afou mpeis stin spilia, sxedon sto meso tis katiforas sto aristero sou xeri. einai mia mikri tripitsa opos kai ta perisotera, alla ola tous sinexizoun... to sigekrimeno afou mpeis (kai isa-isa pou xoreei kapios gia na mpei ekei mesa) sta 4-5 metra stamataei kai aristera sou brisketai mia katakorifi tripa (pigadi) me bathos gyro sto 4 metra. Katebainontas gyro sta 2 metra exei mia mikri stoa (trypa) i opoia kateuthinetai pros to aristero tounel (tou NATO) kai sto bathos sta alla dio peripou metra opou kai teleionei auto to "pigadaki" exei alli mia (auti me ta skalopatia). mexri ekei ftasame afou mas teleiosan oi fakoi....

pantos i sigekrimeni tripa itan "simademeni" afou se diafora simeia mesa ypirxan "simadia" (gramata gia tin akribeia)
auto to paratirisa kai stin tripa pou brisketai sto telos tis spilias pano ston "toixo"

-auta sou dinoun tin entiposi oti oti petres kai oi braxoi exoun arithmithei pios xerei giati? allazoun meros i boithane kapion gia na ftasei kapou kai na min berdeuetai?

tin sigekrimeni tripoula tha tin anagnoriseis eukola kathos stin eisodos tis yparxei mia megali petra, pano stin opoia exei ypograpsei kapoios san "tritonas"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 01:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Kαλος ηρ8ες στο forum

κατσε τωρα γιατι θα με τρελάνεις .....εγ΄β πηγα στην σπηλιά την δευτέρα του Πασχα ////μερα που βρεικα και εγω ...
και μαλλον πρόσεξα αυτή την τρυπίτσα που λες΄...την ΄πλησίασα αρκετά....αλλα δεν χώραγα να περάσω από κει ..και σκεφτηκα οτι δεν θα βγάζει πουθενά...
Εσεις πως στα κομάτια περάσατε από κει μέσα ...?

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 01:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Επίσης ηθελα να πω και κάτι σχετικά με την παλάμη.

Πρίν 1 μήνα πήγα και την ειδα για πρωτη φορά...
Την Δευτέρα που πήγα λοιπόν ...πλησίασα το μέρος που υποτίθετε οτι ηταν την προηγούμενη φορά....και ομως εχω την εντύπωση οτι ειχε μετακινηθεί γύρω στο μισό μετρο δεξιά..απο κει που την ειχα δει ....
δεν ξερω αν ειναι ιδέα μου ...ομως αυτή την φορά εβαλα σημάδι

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 03:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
hello kai pali

fili cat alla kai opoios allos thelei to sabbato to proi tha eimaste stin spilia apo tis 10 peripou to proi ama thelei opoios thelei as erthei..!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 03:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
aaa
xexasa bebaia na toniso oti stin tripa auti sirthikame sto edafos gia na mpoume... ama theleis cat ela to sabbato..... ai opois allos thelei!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 07:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλημέρα.

Μιας κι απ'ότι βλέπω το Σάββατο το πρωί θα υπάρχει κοσμοσυρροή στη σπηλιά - και καλά θα κάνουμε να πάμε να ψάξουμε ότι ψάξουμε φέτος, γιατί από του χρόνου που θα χτίσουν το θέατρο δεν θα μπορούμε πια - προτείνω να συμφωνήσουμε σε ένα "συνθηματικό καλημέρα", ώστε να μην καταλήξουμε να λέμε σε κάθε επισκέπτη: "Γειά, είσαι από τα εσωτέρικα;"

Θα μπορούσαμε ας πούμε να λέμε..."Καλημέρα. Αλλαξε τελικά ο καιρός και έπιασε ζέστη" και το αντισύνθημα να είναι:..."Ποιος ξέρει τι κάυσωνες θα δούμε κι αυτό το καλοκαίρι!"

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 08:56:54  Εμφάνιση Προφίλ
OK! O κύβος ερρίφθη!...
Βρε σοφία μου δε σου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να έχουν πάρει από αλλού μάρμαρο για τη συντήρηση του Παρθενώνα?

Εδώ ένα νεοκλασσικό αναπαλαιώνουν και φροντίζουν να ακολουθήσουν την ίδια γραμμή κατασκευής ώστε να γίνει αυθεντικό, αλλά βέβαια αυτό είναι κάτι που μαθαίνετε μιας που όλο και κάποιος από μας θα έχει κάποιο γνωστό αρχαιολόγο... δε μπορεί αν έχειγίνει κάτι το τόσο χοντρό θα έχει σίγουρα ακουστεί στον κύκλο τους...


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 08/05/2003 08:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 10:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Καλημέρα καλή μου Avallon και καλημέρα σε όλους,

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να έχουν χρησιμοποιήσει μάρμαρα απο αλλού;
Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθούν μάρμαρα απο την Πεντέλη αποκλειστικά, φτάνει να ταιριάζει το χρώμα τους!!
Δεν πιστεύω ότι όποιος έχει αναλάβει τις εργασίες έχει ασχοληθεί και με το ενεργειακό θέμα του Παρθενώνα. Ετσι και αλλιώς όμως η ενέργεια που διαχέει δυστυχώς λόγω του ύψους διαχέεται άσκοπα ψηλότερα απο την πόλη των Αθηνών όπως ήταν η αρχική σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 12:24:18  Εμφάνιση Προφίλ
Mα και από πρακτικής πλευράς να το δεις η Πεντέλη είναι το πλησιέστερο σημείο για να πάρουν μάρμαρο. Λες να το κουβάλησαν από Θάσο ή δε ξέρω και γω από αλλού?
Μου φαίνεται απίθανο... αλλά ποτές μη λες ποτέ...στην Ελλάδα ζούμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα.

Μήπως όμως κορίτσια εννοεί το βιβλίο, ότι τα μάρμαρα που έχουν αντικαταστήσει είναι μεν Πεντελικά, αλλά διαφορετικής κοπής; Οπου αυτό που ανέφερε η Sofia-7 (τη σοφία της νά'χα...)σχετικά με το κυρτό και το κοίλο να μην ισχύει πια;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νικόλας
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νικόλας
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να υποβάλω τα σέβη μου σε όλους σας για αυτό το πολύ ενδιαφέρον Forum,εδώ και πολύ ώρα έχω χαθεί μέσα στις γραμμές σας και δε λέω να ξεκολίσω..
Αυτό που με ταρακούνησε κυρίως πέρα φυσικά όλων των άλλων είναι η αναφορά τουΝταβέλη στις περείεργες πατημασιές με τα 80εκατοστα μήκος και τα 3 δάκτύλα..και λέω με ταρακούνησε γιατί είχα και εγώ τη τύχη να βρώ παρόμοιες πατημασιές το Μάρτιο όχι όμως στη Πεντέλη αλλά καπου πολύ κοντά και μου προκαλέσανε πολύ μεγάλη εντύπωση.Όσον αφορά το ερώτημα του alati13 σχετικά με το πώς έγινε γνωστο το θέμα με την αντιβαρύτητα στη Πεντέλη, αυτο έγινε ευρέως γνωστό κατα τη διανοιξη του χωμάτινου ανηφορικού δρόμου που ξεκινάει ακριβώς δίπλα και δεξιά από το περιβοητο ασφαλτινο δρομο της αντιβαρυτητας δίπλα στη πηγη.Εγινε αντιληπτο απο τον οδηγο του γκρείντερ που κατέβηκε για κάποιο λόγο απο το μηχάνημα αλλά αυτό συνέχησε να τραβα την ανηφορα..και σε εκεινο ακριβωςτο σημειο δε τιθεται θεμα οφθαλμαπατης γιατι ειναι ηλίου φαεινότερον ότι πρόκειται περί ανηφορικού κακοτράχαλου δρόμου.Αυτό μου εγινε γνωστό πριν ακριβως 17 χρονια και το βιωσα και εγω τοτε μαζι με αλλα εφτα άτομα σε αυτην την ίδια ανηφόρα.Το φαινόμενο \όμως όπως λέει και ο Νταβέλης συμβαίνει σε μέγαλη έκταση ολόγυρα.Από τότε πήγα σε αυτή την ανηφόρα άλλες 3 φόρες αλλά δεν συναίβει τίποτα(περιοδικότητα?)
Αναφορικά τώρα με το ερώτημα που έθεσε ο Τελχίνας αν δε κάνω λαθος,της οσμής θειαφίου,θέλω να κάνω την εξής υπόθεση,ίσως αυτό που μύριζε να ήταν τα υπολείματα Ασετυλίνης που χρεισιμοποιείται από τους σπηλαιολόγους ως ο βασικός τρόπος φωτισμού.Έχει μυρωδιά πολυ εντονη και είναι σα χαλασμένου αυγού.Τα υπολείματά της ειναι μια σκόνη λευκο/γκρίζα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 16:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Νικόλα καλώς ήρθες στα φόρουμς του εσωτέρικα!

Αυτό που γράφεις πιο πάνω, περί της περιοδικότητας του φαινομένου της αντιβαρύτητας...αχ είναι ο καημός μου!
Πόσες και πόσες φορές δεν στάθηκα με: ποδήλατο, μηχανή και αυτοκίνητο, για να βιώσω το περίφημο φαινόμενο...
Μάταια!
Κι όμως, δεν είναι παραμύθι, συμβαίνει και σε άλλες περιοχές.

Υπάρχει όμως όντως πιθανότητα ένα τέτοιο φαινόμενο να έχει περιοδικότητα εμφάνισης;
Ισως θα μπορούσε να μας απαντήσει ο φίλος Πέτρος, που απ'ότι διέκρινα, κατέχει κάποιες περισσότερες (τουλάχιστον σχετικά με εμένα) επιστημονικές γνώσεις.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 16:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Γλυκιά μου Αμαλία,

Την πληροφορία ότι έχουν αλλαχτεί κάποια μάρμαρα απο τον Παρθενώνα
την έχω απο κάποιους γνωστούς μου επιστήμονες , οι οποίοι μου είπαν ότι ο Παρθενώνας όπως και όλα τα σημαντικά μνημεία του κόσμου, "ανήκει" στην UNESCO και αυτή επιβλέπει τις εργασίες αναστύλωσης η ότι άλλο κάνουν εκεί.
Αυτοί μου μίλησαν για την αλλαγή της ενέργειας που εκπέμπει λόγω της απομάκρυνσης και αλλαγής μαρμάρων.

Όσον αφορά την κυρτή η κοίλη πλευρά που έχουν αντίστοιχα ο Παρθενώνας (που είναι αν τον προεκτείνεις πυραμιδοειδής) και η πυραμίδα της Γκίζας έχει την εξής ιδιότητα.
Ο Παρθενώνας με τις κυρτες "κατακορυφες" πλευρές του εκπέμπει ενέργεια ενώ η πυραμίδα της Γκίζας με τις κοίλες πλευρές συσσωρεύει ενέργεια.
Πάντως ο Παρθενώνας με την πυραμίδα της Γκίζας έχει κοινά στοιχεία αλλά νομίζω ότι ...είμαστε εκτός θεματος!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 18:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
quote:
Πάντως ο Παρθενώνας με την πυραμίδα της Γκίζας έχει κοινά στοιχεία

πανω σε αυτό εχω διαβάσει ..οτι το εμδαδό του Παρθενώνα ειναι οσι με το εμβαδδό της πυραμίδας της Γκύζας!!!

Οσο για το Σαββατο ....κλαψψψψψψ
δουλεύω...εγώ μόνο Κυριακή ανετα ...και Τετάρτη που εχω ρεπο...μπορώ για Πεντέλη

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 19:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_
hello gia akomi mia fora!

amalia i idea sou gia to sinthima einai poli oraia kai tha exei kai poli plaka!!!!
as tin efarmosoume lipon!!!!
pantos emas tha mas anagnorisetai giati tha eimaste oi monoi (fantazomai) oi opioi tha exoume mazi mas fakous, ximika fota, sxoinia, kranoi, photografikes mixanes, videokameres kai alla polla....
pantos tha itan poli oraio an briskomastan .... gi'auto prospathiste na eiste ekei!!!!mexri tote.....

ta leme....

p.s. an exei opios exei gaiger i emf as to ferei tha einai poli xrisima...
p.s.emena gia an me anagnorisete tha forao mple stoli kai tha kratao sto dexi xeri ena triantafillo kai sto aristero to 234 teuxos tou periodikou "GYNAIKA"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy