ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί δούλων στην αρχαία Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 16:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδες τι επαθες φιλε μου Sesostris ... παρε μια ταπα τωρα

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 23:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Tι θα γίνει? θα μας φέρεις καμιά ιστορική πηγή, πέρα από το μυθιστόρημα, που να λέει ότι ο πάπας κατά την περίοδο 855 - 858 ήταν γυναίκα?......και ότι είναι ψέματα αυτό που έχει καταγράψει η ιστορία?....ότι δηλαδή τότε πάπας ήταν ο Βενέδικτος ο Γ΄?΄

Στο βιβλίο «Η ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ» που σου υπέδειξα να διαβάσης , υπάρχουν πλείστα όσα ιστορικά στοιχεία τόσο για την «ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ» όσο και για τα υπόλοιπα γεγονότα τα οποία στηλιτεύει ο Εμ. Ροΐδης με αφορμή το γεγονός αυτό . Αντί λοιπόν να χάνης τον χρόνο σου περιφέροντας την άγνοιά σου στο διαδίκτυο , και ειρωνευόμενος τους άλλους , καλύτερα για σένα θα ήταν να μάθης κάποτε και να διαβάζης .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 01:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Στο βιβλίο «Η ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ» που σου υπέδειξα να διαβάσης , υπάρχουν πλείστα όσα ιστορικά στοιχεία τόσο για την «ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ» όσο και για τα υπόλοιπα γεγονότα τα οποία στηλιτεύει ο Εμ. Ροΐδης με αφορμή το γεγονός αυτό . Αντί λοιπόν να χάνης τον χρόνο σου περιφέροντας την άγνοιά σου στο διαδίκτυο , και ειρωνευόμενος τους άλλους , καλύτερα για σένα θα ήταν να μάθης κάποτε και να διαβάζης .

Προτιμώ να διαβάζω ιστορία στον ελεύθερο χρόνο μου και όχι μυθ-ιστορήματα.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 16:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμώ να διαβάζω ιστορία στον ελεύθερο χρόνο μου και όχι μυθ-ιστορήματα
Προφανως δεν εχεις καθολου χρονο

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 17:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως, πρώτη φορά βλέπω 12θειστή, να αποκαλύπτει,ότι ειναι παραμύθια,ότι πιστευει...Τις βαριές .....ιστορικές πηγές που χρησιμοποιούν....Μπράβο ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ...¨Αρλεκιν, μήπως;...
Με ένα Αρλεκιν, ξεχνιέσαι, μην το ...ξεχνάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 20:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάντως, πρώτη φορά βλέπω 12θειστή, να αποκαλύπτει,ότι ειναι παραμύθια,ότι πιστευει...Τις βαριές .....ιστορικές πηγές που χρησιμοποιούν....Μπράβο ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ...¨Αρλεκιν, μήπως;...
Με ένα Αρλεκιν, ξεχνιέσαι, μην το ...ξεχνάς...

Προφανώς έχεις μεγάλη εμπειρία απο Άρλεκιν , εκεί παραπέμπουν και όλες οι απαντήσεις σου..συνέχισε και θα δούμε που θα βγεί η όλη και άκρατη επιθετικοτητά σου..συνέχισε το βιολί σου και μην συμμαζεύεσαι..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε ρε ...ασυμάζευτε!!!!Μπαίνεις και τα κανεις μαντάρα παντού....
...Ασουλούπωτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Προτιμώ να διαβάζω ιστορία στον ελεύθερο χρόνο μου και όχι μυθ-ιστορήματα.

Ναι φυσικά ......Το έχεις αναφέρει και στο παρελθόν ότι διαβάζεις βιβλία μόνο από σοβαρούς και διαπιστευμένους ιστορικούς .

Όπως επί παραδείγματι αυτός εδώ .


*

Edited by - Sesostris on 19/02/2010 23:20:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 10:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

?

Ποτέ μου δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοια πηγή.

ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 00:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή φίλοι μου έχει ξεφύγει το θέμα μετά από τις παρεμβάσεις ορισμένων που προσπάθησαν να το ρίξουν στο προσφιλές τους θέμα της ομοφυλοφιλίας προκειμένου να εμέσουν το μίσος τους για την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της , και στη συνέχεια να το εκτρέψουν . Κατόπιν τούτου για να επαναφέρω το θέμα στον αρχικό του στόχο , δηλαδή την διαβίωση των δούλων στη αρχαία Ελλάδα , παραθέτω τα παρακάτω αποσπάσματα από το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο της Δήμητρας Λιατσα «ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ» των εκδόσεων ΔΗΛΙΟΣ , μέσα στο οποίο ξεσκεπάζεται όλη η ψευδολογία των μισελλήνων για την πατρίδα μας και όχι μόνο στο θέμα της δουλοκτησίας .

Έχουν γραφτεί δεκάδες άρθρα καί βιβλία παγκοσμίως με θέμα την εκμετάλλευση του ανθρώπου απο τον ανθρωπο που στην πλειοψηφία τους ανάγουν την εναρξη του επαίσχυντου θεσμού της δουλείας στην αρχαία Έλλάδα . Τα κείμενα αuτά, που εκθέτουν ζητήματα αρχαιολογικά, κοινωνικα και πολιτικά, οπως για παράδειγμα, ή ίστορία των γλωσσων, του αλφαβήτου, της επεξεργασίας των μετάλλων και αλλά , θα παραλείψουν να αναφερθούν στην συμβολη της Έλλάδος στους παραπάνω τομείς, με την μεγαλύτερη φυσικότητα. Ή Έλλας άπλως δεν υπάρχει.
'Όταν ομως πρόκειται να πραγματευτούν θέματα που άμαυρώνουν την Έλλάδα και εuτελίζουν τον πολιτισμό της, ξαφνικα την θυμούνται, για να μας διαβεβαιώσουν πως ώς γνωστον «οί 'Έλληνες είχαν δούλους».

Πρέπει να διευκρινίσω άπο την άρχη πως στο πόνημα αυτό δεν προτίθεμαι να υποστηρίξω πως δεν υπηρχε ό θεσμος της δουλείας στην αρχαία Έλλάδα, αλλα θα πρoσπαθήσω να ανασuρω τον Έλληνισμο απο τον βόρβορο στον όποίο τον εχουν καταβαραθρώσει ολα εκείνα τα δημοσιεuματα που εντάσσονται σε μία γενικευμένη επίθεση εναντίον της Έλλάδος, του πολιτισμου και των αξιων της.
Έπειδη δεν γίνεται να σβήσει κανεις την Έλλάδα απο τον παγκόσμιο χάρτη, επειδη δεν γίνεται να σχίσει κανεις τις σελίδες της ίστορίας της, έπειδη δεν γίνεται να απεκδυθεί ό παγκόσμιος πολιτισμος τις 'Ελληνικες επιρροές τοu, ή λuση είναι
μόνο μία:Ή αλλοίωση των γεγονότων που στόχο της εχει την εντεχνη καθoδήγηση της κοινης γνώμης ωστε αύτη να περιφρoνήση τα Έλληνικα κuτταρά της.

Μία ανηλεης προπαγάνδα γεμάτη ψέματα, αύθαιρεσίες και γενικότητες –ενας ισχυρος μονόλογος- θρέφει την πνεuματικη νωχέλεια έκατοντάδων νεoελλήνων που ενω αγνοουν τα βασικα στην 'Ελληνικη ίστορία, είναι ώστόσο βέβαιοι για το καθεστως δουλείας που διατηρουσαν οί πρόγονοί τους.
«Κανεις όραματιστής», γράφει ή 'Έντιθ Χάμιλτον (The Great Age of Greek Literature) «δεν ύπηρξε τόσο ρηξικέλεuθος ή τόσο ρομαντικος ωστε να φανταστεί μία ζωη χωρις δούλοuς . Οι μεγαλύτεροι διανοοuμενοι ή ηθικολόγοι δεν σκεφτηκαν την δouλεια ως κατι κακο. αuτό ποu εκπλησσει , δεν ειναι οτι οι 'Έλληνες δέχονταν για αιωνες την δοuλεία ώς κάτι δεδομένο, αλλα οτι τελικα κάποια στιγμη αρχισαν να προβληματίζονται και να την αμφισβητούν».

Ό 'Όμηρος, ό «ποιητης που μόρφωσε την Έλλάδα» τρέφει μία γλuκια τρuφερότητα για ολοuς εκείνοuς τους ανθρώποuς που ύπηρετουν τους βασιλείς και τους πρίγκιπες των εργων τοu . Χρησιμοποιεί γι' αυτούς λέξεις οπως «άμφίπολος» (αυτος που βρίσκεται πέριξ, ό ασχολούμενος με κάτι), «δμώς» (ήμερωμένος), «θεραπαινίς» (αύτη που περιποιείται), «οικέτης» (ανθρωπος του σπιτιού), «παίς» (παιδί). Οι Όμηρικοι ηρωες οχι μόνον δεν μιλούν υποτιμητικα στους υπηρέτες τοuς αλλα εχοuν μαζί τοuς οικογενειακη σχέση.'Έτσι ό Τηλέμαχος αποκαλεί το Ευμαιο «παπούλη» (αττα) 'Οδuσ. π 31 και 57) και την Ευρύκλεια «μανούλα» (μαία - τ 16) μία προσφώνηση που θα χρησιμοποιήσει και ό 'Οδuσσέας (τ 482). Άλλα και ή Πηνελόπη τρέφει βαθύ σεβασμο για το πρόσωπο της Ευρύκλειας ποιι την αποκαλεί «Περίφρων», σuνετή (τ 357). Σ' όλοuς αυτούς ή Εύρύκλεια απαντα γλuκά «τέκνον εμόν», παιδί μοu (τ 22).

Δούλοι και άφέντες ζουν και εργάζονται μαζι στοuς αγρους ή στο σπίτι κι όπως φαίνεται υπηρετούν ό ενας τον αλλον. 'Όταν ό 'Ισχόμαχος, ό φίλος τοϊι Σωκράτοuς, φέρνει την νιόπαντρη σuζuγό του στο σπίτι, και της διδάσκει πως θα το διοικεί , θα επιβλέπει, θα μοιράζει, θα προνοεί και θα εξοικονομεί, της λέει:
«Άνάμεσα στις εργασίες σου υπάρχει μία ποu μπορεί να σου φανεί δuσάρεστη: οταν κάποιος υπηρέτης (των οίκετών) άρρωστήσει, πρέπει να τον φροντίσεις με κάθε τρόπο ωστε να θεραπεuθεί» και ή σuζuγός του άπαντα: «Άντίθετα, να και μία εργασία ποu θα μου είναι τελείως ευχάριστη, αν αυτοι ποu θεραπεuσα μου χρωστούν χαρη και μου ειναι πιο αφοσιωμενοι άπο πρίν» . (Ξενοφων, Οιονομικός VII 37).
Ύπήρχε σuνήθεια στοuς αρχαίους , οταν οί νεοαγορασμένοι δούλοι εμπαιναν για πρώτη φορα στο σπίτι να τοuς ραίνουν με «καταχύσματα») κοντα στην Έστία (Άριστ. Πλούτος 795) για το καλό, όπως λέμε. Το 'ίδιο γινόταν και με τοuς νεονύμφοuς, όπως σήμερα ρίχνουμε ρύζι, κοuφέτα, ανθη.

Οί δούλοι είχαν και τις έορτές τοuς : Στην Άθήνα ή πρώτη μέρα των Άνθεστηρίων , τα Ύακίνθια στη Σπάρτη κι αλλες γιορτες στην Άρκαδία σuνένωναν τοuς δούλοuς στο τραπέζι των κuρίων τοuς. Ή ζωη και το πρόσωπο τοϊι δούλου προστατεuόταν άπο τον νόμο. Για να θανατωθει δούλος άπαιτειτο ιδιαίτερη άπόφαση.
Έαν ή συμπεριφορα του κυρίου καθίστατο άφόρητος, ό δούλος μπορούσε να καταφύγει στο ναο του Θησέως η τών Έρινύων και να ζητήσει να πουληθει σε αλλο κύριο.Ό φόνος του δούλου τιμωρειτο άπο την Νομοθεσία του Σόλωνος , οπως και ό φόνος του ελεύθερου, άλλα και ή κακομεταχείρισή του επεσειε ποινες :
«Και εως εκει εφθασε ό νομοθέτης ώστε και στον δούλο αν κάποιος συμπεριφέρεται υβριστικώς όμοίως εδωσε το δικαίωμα να υποβαλλεται γι αυτον μηνυση για δημοσιο αδικημα. Διοτι δεν ενομιζε ο νομοθέτης ότι επρεπε να εξεταζει ποιος υβρίζεται αλλά ποια ειναι η πραξη , οποιαδηποτε μορφη κι αν εχει• κι άφού βρηκε οτι ή ύβρις εΙναι βαρύ παράπτωμα άπαγόρευσε να διαπράττεται προς το πρόσωπο του δούλου και εν γένει σ' όποιαδήποτε περίπτωση» Δημοσθένης Κατά Μειδίου 46.

Ή ύβρις στην δικαστικη γλώσσα χρησιμοποιειτο επι βαριας σωματικης κακοποίησης και άποτελούσε άδίκημα δημοσίου χαρακτήρος (ή ελαφρότερη μορφη αικία ηγειρε δίκη ιδιωτική).

«Άκούσατε ανδρες Άθηναιοι άπο πόσον άνθρωπισμο διαπνέεται ό νόμος, ό όποιος δεν άνέχεται την βία άκόμη και προς τοuς δούλους. Για ονομα τών θεών, σας ερωτώ το έξης: Έαν κάποιος εφερνε τον νόμο αυτον εις γνώσιν τών βαρβαρικών χωρών οί όποιες προμηθεύουν στους 'Έλληνες δούλους επαινώντας σας και άναπτύσσοντας λεπτομερώς σ' αύτοuς τί ειναι η πόλις σας και λεγοντας:« Μερικοι Έλληνες ειναι τοσο ήρεμoι και φιλάνθρωποι στοuς τρόποuς τοuς ωστε παρα κάθε κακό, το οποίο τοuς εχετε προξενήσει και σε πείσμα της έχθρότητος προς έσας δεν δέχονται να προσβάλλονται οί δούλοι ποu αγόρασαν, αλλα έπισήμως έχουν ψηφίσει νόμο ποu
τιμωρεί τις βιαιότητες αυτες και έχουν ήδη τιμωρήσει με θάνατο πολλούς οί οποίοι παρέβησαν τον νόμο αυτόν», αν αυτα τα ακουγαν και τα κατανοούσαν οί βάρβαροι, δεν νομίζετε πως όλους σας θα σας εκαναν έπισήμως προξένοuς τους ;»
Δημοσθ. Κατά Μειδίου 48-50.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 14:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris , γειά σου!

Κατ'αρχάς θα ήθελα να πώ , ότι δεν θα ήθελα να μην αποδώσω σε κανέναν την αγάπη του για την πατρίδα του και την ιστορική της διαδρομή..σε κανέναν και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που μέσα στην καρδιά τους δεν εμφορούνται απο αυτ΄τα συναισθήματα!

Έχω την αίσθηση , την πεποίθηση μάλλον ότι όλοι μας αγαπάμε αυτόν τον τόπο και είμαστε υπερήφανοι για την ιστορία μας , απλά -δυστυχώς- μπροστά σε προσωπικές αλήθειες και ταυτίσεις πολλές φορές ξεχνάμε το βασικό γνώρισμά μας και την κοινή μας καταγωγή και το οποίο είναι αυτό που μας ενώνει και μας συγκροτεί ως Έλληνες και δεν είναι κανένα αλλο απο την Ελλάδα!

Τούτη η δίσμοιρη χώρα τέλεσε υπο το καθεστώς πολλών κατοχών-δουλείας και ακόμα και σήμερα τελεί υπο το καθεστώς μιας ιδιότυπης δουλείας -δεν θα ήθελα να κάνω αναφορά..- και που δεν αφήνει περιθώρια στο καθ'αυτό Ελληνικό πνεύμα να ανθίσει και να συνεχίσει την πορεία του!

Χωρίς να καταγίνομαι απο συναισθήματα "πατριωτικής έπαρσης" θα πώ ότι ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε στο διάβα ή στην περιήγηση που έκανα σε μελέτες ξένων φιλοσόφων αλλα και επιφανών ψυχαναλυτών ...

Όλοι μα όλοι φίλε μου , κάνουν αναφορές και στηρίζουν την εν γένει θεωρία τους σε γνώσεις και θεωρίες που άντλησαν απο την Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία ...

Πλάτωνα..Αριστοτέλη...Επίκουρο..Σωκράτη..κλπ...κλπ..τελειωμό δεν έχει ο κατάλογος!

Και εν γένει μπορείς να δείς , ότι πρόκειται για διαφορετικές διατυπώσεις πολλών προ-αναφερθέντων ιδεών-σκέψεων και θεωριών , απο του Αρχαίους προγόνους μας!

Ακόμα και σήμερα -εννοώ πριν λίγες μέρες..- κάποιοι φίλοι , εντελώς αυθόρμητα παραδέχθηκαν την αξία και την αναγνώριση της παγκόσμιας κοινότητας για το πνεύμα και την σοφία της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας που νοηματοδότησε και ενέπνευσε την αναγέννηση!

Ανα-γεννήθηκε , ο Αρχαίος Ελληνικός τρόπος σκέψεως και διαπότισε την σκέψη των κατατρεγμένων επι χίλια χρόνια Ευρωπαίων...και έγινε αυτός φωτεινός φάρος εξόδου απο το σκοτάδι και πρόταξε τον άνθρωπο ως ιδέα και όχι οτιδήποτε άλλο!

Η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και σκέψη , ξεκίνησε απο δώ φίλε μου και απο δώ μελλεται να ξανα-ξεκινήσει απο το σημείο που διεκόπη και να συνεχίσει να κυοφορεί νέες σημερινές ιδέες αναδεικνύοντας την Ελλάδα ως παγκόσμιο φορέα πολιτισμού και γραμμάτων!

Μπορούμε να αναστηλώσουμε την Αρχαία αγορά και το πνεύμα με το οποίο εμφορείτο και μπορεί εκεί να γίνονται παγκόσμια συνέδρια -δεν είναι δική μου ιδέα πρωτογενής αλλα συμφωνώ..- που αφορούν την φιλοσοφία , τον πολιτισμό και την σκέψη..!

Αρκετά έχουμε ξοδέψει προκειμένου να αναγερθούν τόσα και τόσα "άλλα" και που εν τέλει δεν προσφέρουν πλέον παρα πολύ πενιχρά αποτελέσματα στην ζωή και την σκέψη αλλα και στα αποτελέσματα των ανθρώπων.

Υπάρχει πλέον επιτακτική ανάγκη να επιστρέψουμε σε πρωτογενείς δικές μας σκέψεις που που κάποια στιγμή διεκόπησαν ... υπάρχει επιτακτική ανάγκη να επιστρέψουμε και θα επιστρέψουμε στις ρίζες μας και να ελευθερώσουμε το καθυποταγμένο δυναμικό μας!

Το νέο μουσείο της Ακρόπολης έδωσε το έναυσμα...και η παγκόσμια αποδοχή με την οποία αγκαλιάσθηκε..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 19:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sesostris, το παρόν θεμα έθεσε ο φίλος Αίολος,όχι κανένας χριστιανός,όπως υπαινισεσαι,αλλά,το ζήτημα, απο μόνο του,αποτελεί
αδιέξοδο,αφού η δουλεία, πλέον, είναι κοινώς κατακριτέα..Τι να πουμε;Ότι οι δούλοι στην αρχαία Ελλάδα περνούσαν καλά;Δούλοι ήταν,πόσο καλά να περνάνε;
Αλλά, επειδή το θέτεις,ένας δούλος, είναι ή όχι περιουσία του κυρίου του;Τι δικαιώματα να έχει;Υπάρχει,θέλεις να πεις,κάτι καλό στον θεσμό της δουλείας, όπως γίνονταν στην αρχαία Ελλάδα;....
Δεν νομίζω...Ακόμη δουλεία ήταν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 10:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδη, λέμε για δούλους, να η ξεκάθαρη θέση του χριστιανιαμού, περί αυτού, όταν υπήρχε ο θεσμός της δουλείας, εξ αρχής:
«Ουκ ενι άρσεν και θήλυ, ουκ ενι δούλος ή ελεύθερος, πάντες ημείς εις εστέ εν Χριστώ Ιησού».
Έχει άλλο δόγμα,θρησκεία,ή πολίτευμα, αρχαίων χρόνων,τόσο ξεκάθαρη θέση;Απλά πράγματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 19:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχαγυρευε:
Εγώ πάντως, πρώτη φορά βλέπω 12θειστή, να αποκαλύπτει,ότι ειναι παραμύθια,ότι πιστευει...Τις βαριές .....ιστορικές πηγές που χρησιμοποιούν....Μπράβο ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ...¨Αρλεκιν, μήπως;...
Με ένα Αρλεκιν, ξεχνιέσαι, μην το ...ξεχνάς...

Ας με βοηθησει καποιος ρε παιδια να καταλαβω τι θελει να πει ο "ποιητης" ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 19:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να εννοώ ρε φιλαράκι ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ;Ότι οι μύθοι που εσύ σπουδάζεις,είναι πιο καλύτερη πηγή ιστορικής αλήθειας, παντως όχι....
Πές μου, πως μπορεί κανείς, αντικειμενικά, να δει όλες τις γραφές, αναλόγου περιεχομένου και να κρίνει σωστά...
Υπάρχει γνώμωνας, θέλω να πω, ή υποκειμενική αντίληψη;
Φίλε, απο όλα μπορούμε να πάρουμε κατι το πιστεύω, γιατί το έχω κάνει και κάνω....Δεν είμαι χριστιανός του πίστευε και μην ερεύνα,ή να απορρίπτω άλλη γνώση,αφού η αλήθεια απελευθερώνει...
Μπορούμε να δούμε,αν το όλο θέμα θρησκεία, αφορά σε μία,ας πουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 19:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχαγυρευε : Και επειδη, λέμε για δούλους, να η ξεκάθαρη θέση του χριστιανιαμού, περί αυτού, όταν υπήρχε ο θεσμός της δουλείας, εξ αρχής:
«Ουκ ενι άρσεν και θήλυ, ουκ ενι δούλος ή ελεύθερος, πάντες ημείς εις εστέ εν Χριστώ Ιησού»

Τι λεει εδω φιλτατε ... ξερεις , ή θελεις και εσυ σαν το ευρωπαιο να μας καραφλιασεις ;
quote:
Έχει άλλο δόγμα,θρησκεία,ή πολίτευμα, αρχαίων χρόνων,τόσο ξεκάθαρη θέση;Απλά πράγματα...

Τόσο ξεκάθαρη ... οχι κατηγορηματικα !

Βρε ειστε για δεσιμο αλλα δεν χαλαω σχοινι για παρτη σας .

το κείμενο:
προς Γαλατας 3,28
οὐκ ἔνι Ἰουδαῖος οὐδὲ Ἕλλην, οὐκ ἔνι δοῦλος οὐδὲ ἐλεύθερος, οὐκ ἔνι ἄρσεν καὶ θῆλυ· πάντες γὰρ ὑμεῖς εἷς ἐστε ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ
και στα νεοελληνικα :
Δεν υπαρχει Iουδαιος ουτε Ελληνας, δεν υπαρχει δουλος ουτε ελευθερος, δεν υπαρχει αντρας και γυναικα, γιατι ολοι εσεις ειστε ενας χαρη στον Iησου Xριστο

Με την λογικη σου (sic) λοιπον δεν υπαρχει ουτε ανδρας ουτε γυναικα !!! Και ερωτω με βαση παλι την λογικη σου: εσυ τι εισαι ;

Στο παρων κειμενο αγαπητε τρεχαγυρευε μας δηλωνει ο "ποιητης" πως δεν κανει φυλετικο ή ταξικο διαχωρισμο ο χριστιανισμος ... ολα τα αλεθει ο μυλος ... πουθενα μα πουθενα δεν λεει πως καθαίρει την δουλεια , απεναντιας επιβεβαιωνει την παρουσια της !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 20:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς το αντιθετο, καλέ μου, απο ότι εσυ βλέπεις, ειναι διαπιστωμένα δόγμα του χριστιανισμού,καθορισμένο απο την αρχή, απο τον Υιό του Θεού....
Ο ίδιος ο Χριστος είχε πει ότι απεναντι στον Θεό, όλοι είμαστε ίσοι και καλουμαστε να συγκληρονομήσουμε τη βασιλεία του Πατρός Του, ίσα και σαν βασιλιάδες ,όλοι...
Αλά, πέραν αυτού,όσων και πολλών άλλων, η συγκεκριμένη ρήση,δεν μπήκε τυχαία,αλλά,για το πλήθος των κατηγοριών,ειδικά για τους δούλους, που βέβαια σημαίνει ότι αν θέλουμε τη βασιλεία των ουρανών ,σε τέτοια κονωνία πρέπει να πιστεύουμε κι όχι σε δούλους και ελεύθερους, κατώτερους και ανώτερους.Η αρμονία του Θεού,χωράει όλος τους ανθρώπους,όπως λέει και η σχετική σωτηριολογία, όσο και τα κειμενα περί ζωής μετά θανάτου,εις τους ουρανούς....
Είναι ξεκάθαρο, όσο κι αν αλλού τυρβάζεις......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 21:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχαγυρευε:
Τι να εννοώ ρε φιλαράκι ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ;Ότι οι μύθοι που εσύ σπουδάζεις,είναι πιο καλύτερη πηγή ιστορικής αλήθειας, παντως όχι....


Χμμ , καπως ξεδιαλυνε το νοηματικο τοπιο ...
Κατ ΄αρχην δεν σπουδαζω ... εχω ξαναπει πως οι σπουδες μου τελειωσαν πριν καν αρχισουν ... βλεπεις καποιοι απο μας επεσαν απο φτωχα "κακαλα" ... ομως εδω και 10 , 12 χρονια που εχω βαλει σε μια ταξη την ζωη μου ,μελετω την αρχαια Ελληνικη γραμματεια , απο αγαπη και μονο .
quote:
Πές μου, πως μπορεί κανείς, αντικειμενικά, να δει όλες τις γραφές, αναλόγου περιεχομένου και να κρίνει σωστά...
Υπάρχει γνώμωνας, θέλω να πω, ή υποκειμενική αντίληψη;

Διαβασμα , ξανα και ξανα και ξανα ... μεχρι που οι γνωσεις που θα αποκτησεις σου δημιουργησουν ερωτηματα ... και ξανα απο την αρχη μεχρι να τα απαντησεις (μακρια απο ταμπου και προκαταληψεις).
quote:
Φίλε, απο όλα μπορούμε να πάρουμε κατι το πιστεύω, γιατί το έχω κάνει και κάνω....Δεν είμαι χριστιανός του πίστευε και μην ερεύνα,ή να απορρίπτω άλλη γνώση,αφού η αλήθεια απελευθερώνει...

Σωστο ειναι αυτο αλλα δεν πειθεις ...
quote:
Μπορούμε να δούμε,αν το όλο θέμα θρησκεία, αφορά σε μία,ας πουμε;
Αυτο δεν το καταλαβα ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 21:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπουδάζω τις γραφές δεν σημαίνει,πάω στο πανεπιστήμιο,ή κάποιο ειδους σχολείο,αναγνωρισμένο,αλλα, την ενασχόληση με κάποια θεματα,που έχουν ιστορική, θρησκευτική ή άλλη βάση αγαπητέ μου
ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,αυτό που λες κι εσύ οτι κάνεις....
Εμ, αφού δεν έχεις ακουσει ακόμη το ότι όλες οι θρησκείες έχουν κοινά σημεία και καλυπτουν ίδιες θέσεις, περιπου,δεν έχεις διαβάσει αρκετά, όντως....
Γι αυτό υπάρχει και ο διάλογος...Για να μαθαίνουμε, όλοι μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 23:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Φίλε Sesostris , γειά σου!
Κατ'αρχάς θα ήθελα να πώ , ότι δεν θα ήθελα να μην αποδώσω σε κανέναν την αγάπη του για την πατρίδα του και την ιστορική της διαδρομή..σε κανέναν και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που μέσα στην καρδιά τους δεν εμφορούνται απο αυτ΄τα συναισθήματα!
Έχω την αίσθηση , την πεποίθηση μάλλον ότι όλοι μας αγαπάμε αυτόν τον τόπο και είμαστε υπερήφανοι για την ιστορία μας , απλά -δυστυχώς- μπροστά σε προσωπικές αλήθειες και ταυτίσεις πολλές φορές ξεχνάμε το βασικό γνώρισμά μας και την κοινή μας καταγωγή και το οποίο είναι αυτό που μας ενώνει και μας συγκροτεί ως Έλληνες και δεν είναι κανένα αλλο απο την Ελλάδα!
Τούτη η δίσμοιρη χώρα τέλεσε υπο το καθεστώς πολλών κατοχών-δουλείας και ακόμα και σήμερα τελεί υπο το καθεστώς μιας ιδιότυπης δουλείας -δεν θα ήθελα να κάνω αναφορά..- και που δεν αφήνει περιθώρια στο καθ'αυτό Ελληνικό πνεύμα να ανθίσει και να συνεχίσει την πορεία του!
Χωρίς να καταγίνομαι απο συναισθήματα "πατριωτικής έπαρσης" θα πώ ότι ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε στο διάβα ή στην περιήγηση που έκανα σε μελέτες ξένων φιλοσόφων αλλα και επιφανών ψυχαναλυτών ...
Όλοι μα όλοι φίλε μου , κάνουν αναφορές και στηρίζουν την εν γένει θεωρία τους σε γνώσεις και θεωρίες που άντλησαν απο την Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία ...
Πλάτωνα..Αριστοτέλη...Επίκουρο..Σωκράτη..κλπ...κλπ..τελειωμό δεν έχει ο κατάλογος!
Και εν γένει μπορείς να δείς , ότι πρόκειται για διαφορετικές διατυπώσεις πολλών προ-αναφερθέντων ιδεών-σκέψεων και θεωριών , απο του Αρχαίους προγόνους μας!
Ακόμα και σήμερα -εννοώ πριν λίγες μέρες..- κάποιοι φίλοι , εντελώς αυθόρμητα παραδέχθηκαν την αξία και την αναγνώριση της παγκόσμιας κοινότητας για το πνεύμα και την σοφία της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας που νοηματοδότησε και ενέπνευσε την αναγέννηση!
Ανα-γεννήθηκε , ο Αρχαίος Ελληνικός τρόπος σκέψεως και διαπότισε την σκέψη των κατατρεγμένων επι χίλια χρόνια Ευρωπαίων...και έγινε αυτός φωτεινός φάρος εξόδου απο το σκοτάδι και πρόταξε τον άνθρωπο ως ιδέα και όχι οτιδήποτε άλλο!
Η Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και σκέψη , ξεκίνησε απο δώ φίλε μου και απο δώ μελλεται να ξανα-ξεκινήσει απο το σημείο που διεκόπη και να συνεχίσει να κυοφορεί νέες σημερινές ιδέες αναδεικνύοντας την Ελλάδα ως παγκόσμιο φορέα πολιτισμού και γραμμάτων!
Μπορούμε να αναστηλώσουμε την Αρχαία αγορά και το πνεύμα με το οποίο εμφορείτο και μπορεί εκεί να γίνονται παγκόσμια συνέδρια -δεν είναι δική μου ιδέα πρωτογενής αλλα συμφωνώ..- που αφορούν την φιλοσοφία , τον πολιτισμό και την σκέψη..!
Αρκετά έχουμε ξοδέψει προκειμένου να αναγερθούν τόσα και τόσα "άλλα" και που εν τέλει δεν προσφέρουν πλέον παρα πολύ πενιχρά αποτελέσματα στην ζωή και την σκέψη αλλα και στα αποτελέσματα των ανθρώπων.
Υπάρχει πλέον επιτακτική ανάγκη να επιστρέψουμε σε πρωτογενείς δικές μας σκέψεις που που κάποια στιγμή διεκόπησαν ... υπάρχει επιτακτική ανάγκη να επιστρέψουμε και θα επιστρέψουμε στις ρίζες μας και να ελευθερώσουμε το καθυποταγμένο δυναμικό μας!
Το νέο μουσείο της Ακρόπολης έδωσε το έναυσμα...και η παγκόσμια αποδοχή με την οποία αγκαλιάσθηκε..

Καλέ μου φίλε Εαρινέ , έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου . Η μόνη ελπίδα μας είναι να σκύψουμε στις ρίζες μας και να αντλήσουμε από εκεί σοφία και παραδείγματα για την περαιτέρω πορεία μας . Να πάψουμε επιτέλους να είμαστε Ρωμιοί όπως μας κατάντησαν και να ξαναγίνουμε Έλληνες . Ίσως χρειαστεί να βάλουμε βαθιά το μαχαίρι και ματώσουμε γι’ αυτό , αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μονόδρομος και μοναδική διέξοδος .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 23:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ sesostris, το παρόν θεμα έθεσε ο φίλος Αίολος,όχι κανένας χριστιανός,όπως υπαινισεσαι,αλλά,το ζήτημα, απο μόνο του,αποτελεί
αδιέξοδο,αφού η δουλεία, πλέον, είναι κοινώς κατακριτέα..

Το θέμα της δουλείας στην αρχαία Ελλάδα φίλε trexagireve , μπορεί να το έθεσε ο Αίολος , αλλά όπως διαφαίνεται καθαρά και από το εισαγωγικό του σημείωμα , για να αποδείξη με ιστορικά στοιχεία ότι ο θεσμός της δουλοκτησίας στην αρχαία Ελλάδα δεν είχε καμιά σχέση με το καθεστώς της δουλείας τόσο στα άλλα βαρβαρικά έθνη όσο και της ρωμαιοκρατίας .
Η πρώτη αντίδραση όμως ήλθε από τους χριστιανούς του forum , με σκοπό να μειώσουν και να συκοφαντήσουν όπως πάντα τους προγόνους μας , με πρώτοστάτη τον ανεκδιήγητο ψηλό που έσπευσε να απαντήση με το προσφιλές του θέμα τα.... κολαράκια .
Το θέμα όμως δεν είναι καθόλου αδιέξοδο , και αυτό θα αποδειχθή στην περεταίρω ανάπτυξή του παρά τα παράσιτα που ενδεχομένως θα προσπαθήσουν να βάλουν από την ΟΟΔΕ οι επαγγελματίες συκοφάντες του ελληνισμού .
quote:
trexagireve
Αλλά, επειδή το θέτεις,ένας δούλος, είναι ή όχι περιουσία του κυρίου του;Τι δικαιώματα να έχει;

Στην αρχαία Ελλάδα φίλε Βαγγέλη οι δούλοι απελάβαναν ελευθερίες και σεβασμό ανάλογο με αυτόν των κυρίων τους , και αντιμετωπιζόντουσαν σαν συνεργάτες και όχι σαν αντικείμενα και υποζύγια όπως τους αντιμετώπιζαν πχ στη Ρώμη ή την Παλαιστίνη .

Ο φόνος του δούλου ετιμωρείτο από την Νομοθεσία του Σόλωνος, όπως και ο φόνος του ελεύθερου , άλλα και ή κακομεταχείριση του επέσειε ποινές . Ό Εύμαιος ο χοιροβοσκός του Οδυσσέα για παράδειγμα , συμπεριφέρεται παράξενα ως «δούλος», ένα πλάσμα δηλαδή που «στερείται την προσωπική του ελευθερία και αποτελεί ιδιοκτησία του κυρίου του». Πρώτα απ' όλα φέρει όπλα, ξίφος και ακόντιο (ξ 528-531) και έχει δικό του δούλο τον Μεσαύλιο (ξ 449-452) «που μόνος του ο χοιροβοσκός τον είχε πάρει στην εξουσία του , αφού έφυγε ο κύρης του , δίχως τη γνώμη της Πηνελόπης και του γέρου Λαέρτη τον αγόρασε από τους Ταφίους δίνοντας δικά του πράγματα», που σημαίνει ότι έχει και δική του προσωπική περιουσία .

Ό ρήτορας Αισχίνης στον λόγο του Κατά Τιμάρχου 16-17, παρατηρεί «ό σεβασμός προς τοuς δούλους έχρησίμευε ως άσκησις προς σεβασμόν και των ελευθέρων».
'Ένας χρησμός του Μαντείου της Δωδώνης επιτάσσει «οι ελεύθεροι και οι δούλοι να φέρουν στεφάνους και να ησυχάζουν μία μέρα» (Δημοσθ. Κατά Μειδίου 53) .
Υπάρχουν και πολλά άλλα παραδείγματα , τα οποία όμως επιφυλάσσομαι να τα φέρω στην πορεία της συζήτησης .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 01:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Εμ, αφού δεν έχεις ακουσει ακόμη το ότι όλες οι θρησκείες έχουν κοινά σημεία και καλυπτουν ίδιες θέσεις, περιπου,δεν έχεις διαβάσει αρκετά, όντως....
Γι αυτό υπάρχει και ο διάλογος...Για να μαθαίνουμε, όλοι μας...


Eμ, αφού ξεφτίλισαν δεόντως το κόπυ πέιστ..

Είδες πόσο καλά τα έμαθες εσύ όμως μέσα από τον "διάλογο"?
Ενώ ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ που δεν κάνει "διάλογο" δεν μαθαίνει

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 01:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε γίνει όλοι μάρτυρες ενός παράδοξου που παρατηρείται στο παρόν θέμα:

Σφάζονται οι χριστιανομάχοι να μας πείσουν πως δουλεία κατά την αρχαιότητα δεν υφίστατο και προς απόδειξη αυτού μας παραθέτουν νόμους, οι οποίοι ψηφίστηκαν - σύμφωνα με τους χριστιανομάχους - για να προστατέψουν τους δούλους!!!


Πείτε μου σας παρακαλώ, αν έχετε τον Δία σας, ληγμένα φακελάκια σας ρίχνουν στο ποτό σας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 09:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris,το θέμα ξέφυγε στις έννοιες δουλεία κι όχι στο πόσο καλά περνούσαν οι δούλοι..Ειδικά ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ,δεν εννοεί να ξεφύγει απο την σύγκριση....Εαν θέλετε καθαρό τοθέμα, μην το μπερδεύετε....Πείτε πως τον θελετε τον διάλογο και να γίνει...Η έννοια δούλος, είναι υποτιμητική εξ αρχής για τον άνθρωπο, οπότε, αρνούμαι το "καλός αφέντης" και "κακός αφέντης", που θέλεις να δώσεις, ως διάσταση του θεματος...
Καλή μου ar_ia,δεν ξέρεις τι αλήθειες λές, δεν ξέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 11:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε γίνει όλοι μάρτυρες ενός παράδοξου που παρατηρείται στο παρόν θέμα: Οι σεκσουαλικοί περιορισμοί των δούλων στα κολαράκια! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Ατελείωτε Ψηλέ!

Για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας, καθίσταται απαραίτητο το εξής: Να προσδιορίσουμε, λακωνικά και με σαφήνεια, την διαφορά ανάμεσα σε έναν δούλο και έναν ελεύθερο.
Απλά την γνώμη σας.
Σήμερα, κατά κοινή αποδοχή, δεν υπάρχουν δούλοι.
Εάν υπήρχαν, πως θα ζούσαν; Ποίες θα ήταν οι διαφορές;
Τέτοια πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 17:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχουμε γίνει όλοι μάρτυρες ενός παράδοξου που παρατηρείται στο παρόν θέμα: Οι σεκσουαλικοί περιορισμοί των δούλων στα κολαράκια! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Ατελείωτε Ψηλέ!

Για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας, καθίσταται απαραίτητο το εξής: Να προσδιορίσουμε, λακωνικά και με σαφήνεια, την διαφορά ανάμεσα σε έναν δούλο και έναν ελεύθερο.
Απλά την γνώμη σας.
Σήμερα, κατά κοινή αποδοχή, δεν υπάρχουν δούλοι.
Εάν υπήρχαν, πως θα ζούσαν; Ποίες θα ήταν οι διαφορές;
Τέτοια πράγματα.



Αγαπητέ Αίολε,
καταρχήν, καλό θα ήταν, εφόσον το θέμα που εσύ ο ίδιος άνοιξες, αφορά στη δουλεία κατά την αρχαιότητα, να μην προσπαθείτε να το παρεκλίνετε, πηδώντας από εδώ και από εκεί.
Το θέμα σου, φίλε Αίολε, δεν αφορά στο αν υπάρχει δουλεία σήμερα, αύριο ή παραμεθαύριο.

Σαφώς και υπάρχουν διαφορές μεταξύ ελεύθερου και δούλου. Αν ήταν το ίδιο πράγμα, δεν θα υπήρχαν δυο λέξεις για να το προσδιορίσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 19:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές μεταξύ ελεύθερου και δούλου. Αν ήταν το ίδιο πράγμα, δεν θα υπήρχαν δυο λέξεις για να το προσδιορίσουν.
Μπορείς να μας πεις τις διαφορές Ψηλέ μου;

Στην αρχαιότητα υπήρχε η λέξη "αποφορά"*, με την οποία εννοείτο το ποσό που έπρεπε να δίνει ο κάθε δούλος στον αφέντη του.
Εφ' όσον πλήρωνε την αποφορά του λοιπόν, μπορούσε να κερδίσει όσα χρηματα ήθελε και να κάνει ότι (σχεδόν) ήθελε.
Απαγορεύονταν όμως να έχουν ακίνητη περιουσία, όπως και οι μέτοικοι.
Τραπεζίτες ήταν οι δούλοι, διότι εθεωρείτο ποταπό ν' ασχολείται ένας πολίτης με το χρήμα.

Είχαν λογικές λύσεις για όλα, οι μπαγάσηδες!
Θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και σήμερα...


(*)Εάν υφίστατο σήμερα δουλεία, πως θα ονόμαζαν αυτό το ποσό; Φόρο;;;

Edited by - Αίολος on 23/02/2010 19:22:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 22:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
κριβώς το αντιθετο, καλέ μου, απο ότι εσυ βλέπεις, ειναι διαπιστωμένα δόγμα του χριστιανισμού,καθορισμένο απο την αρχή, απο τον Υιό του Θεού....
Ο ίδιος ο Χριστος είχε πει ότι απεναντι στον Θεό, όλοι είμαστε ίσοι και καλουμαστε να συγκληρονομήσουμε τη βασιλεία του Πατρός Του, ίσα και σαν βασιλιάδες ,όλοι...
Αλά, πέραν αυτού,όσων και πολλών άλλων, η συγκεκριμένη ρήση,δεν μπήκε τυχαία,αλλά,για το πλήθος των κατηγοριών,ειδικά για τους δούλους, που βέβαια σημαίνει ότι αν θέλουμε τη βασιλεία των ουρανών ,σε τέτοια κονωνία πρέπει να πιστεύουμε κι όχι σε δούλους και ελεύθερους, κατώτερους και ανώτερους.Η αρμονία του Θεού,χωράει όλος τους ανθρώπους,όπως λέει και η σχετική σωτηριολογία, όσο και τα κειμενα περί ζωής μετά θανάτου,εις τους ουρανούς....
Είναι ξεκάθαρο, όσο κι αν αλλού τυρβάζεις......

Λυπαμαι αλλα δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις ... εφευρισκεις νοηματα εκει που δεν υπαρχουν για να εδρασεις στις πεποιθησεις σου κατι που δεν της ανηκει .
quote:
τρεχαγυρευε:
Σπουδάζω τις γραφές δεν σημαίνει,πάω στο πανεπιστήμιο,ή κάποιο ειδους σχολείο,αναγνωρισμένο,αλλα, την ενασχόληση με κάποια θεματα,που έχουν ιστορική, θρησκευτική ή άλλη βάση αγαπητέ μου

Μάλιστα !!!


Στην νεοελληνικη "σπουδάζω" σημαίνει : μελετώ κατι, κυρίως για επιστήμη, συστηματικά και μεθοδικά, ενταγμένος στην ανώτερη ή ανώτατη βαθμίδα του εκπαιδευτικού συστήματος . Και αυτο εννοουμε σημερα στην καθομιλουμενη ... ομως δεχομαι την αποσαφηνιση που εκανες .


quote:
Εμ, αφού δεν έχεις ακουσει ακόμη το ότι όλες οι θρησκείες έχουν κοινά σημεία και καλυπτουν ίδιες θέσεις, περιπου,δεν έχεις διαβάσει αρκετά, όντως....
Αγαπητε μου , εγω ειμαι αυτος που αποριπτω ολες τις θρησκειες γι΄αυτον ακριβως το λογο ... διοτι ολες ανεξαιρετως κοινο στοιχειο εχουν την εκμεταλευση και χειραγωγηση του ανθρωπου ... αρκει και μονο να σκεφτεις το εξης απλο : γιατι νοιαζονται για μας ; Τι θελουν απο μας ;
quote:
Γι αυτό υπάρχει και ο διάλογος...Για να μαθαίνουμε, όλοι μας...

=============================================================

quote:
Ψηλος :
Σφάζονται οι χριστιανομάχοι να μας πείσουν πως δουλεία κατά την αρχαιότητα δεν υφίστατο και προς απόδειξη αυτού μας παραθέτουν νόμους, οι οποίοι ψηφίστηκαν - σύμφωνα με τους χριστιανομάχους - για να προστατέψουν τους δούλους!!!

Ως συνηθως Ψηλε , αυθαιρετεις ... παγια πρακτικη σου πια .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 22:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,επέτρεψε μου, να ξέρω καλύτερα απο σένα,οτι πιστέυω...Μην το παρακάνουμε...Σε λίγο θα μας πεις και πως μας λένε...Φιλε μου,δεν υπάρχουν δούλοι,στην βασιλεία των ουρανών...Μόνο σε αυτην την θρησκεια,δεν υπάρχουν..Σε ολες τις άλλες υπάρχουν...
Περί σπουδών, ουδέν σχόλιον...
Δεν νοιάζεται κανένας, σαν ιερατειο, ή κλίκα, που υπονοείς...Αν εννοείς τον θεό και μέσα μας, τον εαυτό μας, που αποζητάει την αρχική του πηγη,δεν πρέπει να τα βλέπεις σαν νοιάξιμο άσχετο,αλλά σχετικό με μας...Για μας είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 10:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα σου, φίλε Αίολε, δεν αφορά στο αν υπάρχει δουλεία σήμερα, αύριο ή παραμεθαύριο.
Σωστά το λες, αλλά για να κατανοήσουμε πότε και πως καταργήθηκε η δουλεία, όπως ισχυριζόσαστε, πρέπει να προσδιορίσουμε πρώτα σε τι διέφερε ένας δούλος από έναν ελεύθερο, για να δούμε τι άλλαξε.
Κι επειδής, απ' ότι φαίνεται, σάς είναι κοματάκι δύσκολο να το προσδιορίσετε, σας παραπέμπω στο σήμερα που είναι πιο εύκολο (υποθέτω) να γίνει αυτός ο προσδιορισμός.
Οι συνθήκες ή οι νόμοι που καθιστούν κάποιον δούλο, είναι διαχρονικές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy