ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 07:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ynqwie γιατί ο φορητός κύκλος που ανέφερες δεν χρειάζεται συνεχώς αστρική φόρτιση?

Σχετικά με τις αγγελικές οντότητες που θα περιφρονήσουν ή θα κεραυνοβολήσουν τον τελετουργό εάν ο στόχος του είναι ιδιοτελής, να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να μην συμβεί αυτό εξαρχής. Γνωρίζεις περίπτωση όπου ικανοποιήθηκε σε ένα μικρό βαθμό ο στόχος? Τελικά βέβαια φαντάζομαι ότι το όλο πράγμα θα ήταν αποτυχία και αυτό θα ήταν το λιγότερο σαν αποτέλεσμα αλλά πιθανόν να είναι κι αυτό μιά μέθοδος μαθήματος.

Αναφέρεις επίσης στις επικλήσεις αγγελικών οντοτήτων ότι είναι απαραίτητος ο εξορκισμός για να εξομαλυνθεί η ψυχική ατμόσφαιρα του χώρου και να πας για ύπνο, τι θα μπορούσε να συμβεί εάν δεν γίνει εξορκισμός?

Εάν είναι πολλές οι ερωτήσεις και δεν έχεις χρόνο απάντησε σε παρακαλώ σε όποιες κρίνεις εσύ ως πιό σημαντικές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 08:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1 ΕΑΝ ΛΑΛΩ ΤΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΕΓΕΙΝΑ ΧΑΛΚΟΣ ΗΧΩΝ Η ΚΥΜΒΑΛΟΝ ΑΛΑΛΑΖΟΝ
2 ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΩ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΝ ΚΑΙ ΕΞΕΥΡΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΙΝ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΩ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΩ ΟΡΗ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΕΙΜΑΙ ΟΥΔΕΝ
3 ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ ΔΙΑΝΕΙΜΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΚΑΥΘΩ ΑΓΑΠΗΝ ΔΕ ΜΗ ΕΧΩ ΟΥΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΜΑΙ
4 Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΚΡΟΘΥΜΕΙ ΑΓΑΘΟΠΟΙΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΦΘΟΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΑΥΘΑΔΙΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΕΤΑΙ
5 ΔΕΝ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙ ΔΕΝ ΖΗΤΕΙ ΤΑ ΕΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΠΑΡΟΞΥΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟΝ
6 ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑΝ ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ ΔΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ ΚΤΛ

Φίλε Yngwie

Έγραψες για τον Παύλο, έναν απόστολο των οποίο έχω ονομάσει πολλές φορές ως τον διαχειριστή των μυστηρίων του θεού…
Όμως στο απόσπασμα που παραθέτεις υπάρχει και συνέχεια την οποία δηλώνεις μεν με την συντομογραφία «κτλ» , όμως στο κομμάτι που αφήνεις είναι όλη η ουσία της επιστολής του Παύλου .. Θα το παραθέσω διότι αλλιώς χάνετε το νόημα με το μισό κείμενο..:
«7 Εάν είναι προφητεία θα καταργηθεί , εάν είναι γλώσσες θα παύσουν , εάν είναι γνώση θα καταργηθεί.
8 Διότι μερική γνώση έχουμε και μερική προφητεία. Αλλά όταν έλθει το τέλειο τότε το μερικό θα καταργηθεί.
9 Τώρα βλέπουμε σαν σε καθρέπτη αμυδρός , αλλά τότε θα βλέπουμε πρόσωπο προς πρόσωπο.
10 Τώρα γνωρίζω μερικός , αλλά τότε θα έχω πλήρη γνώση όπως είναι η γνώση του θεού για εμένα .
11 Ώστε αυτά τα τρία μένουν. : πίστη , ελπίδα, αγάπη.
Μεγαλύτερη όμως από αυτά είναι η αγάπη.»

Όσο αφορά τον Σίμωνα τον μάγο, δεν ήθελε να λάβει το Πνεύμα το ΆΓΙΟ αλλά κάποιες από τις δυνάμεις του Αγίου Πνεύματος…
Τις οποίες φυσικά ήθελε να χρησιμοποιήσει για υλικό όφελος…
Πνεύμα Άγιο έχουμε όλοι αλλιώς δεν θα ζούσαμε, τις δυνάμεις ήθελε να πάρει, διότι την εποχή εκείνη υπήρχαν σε μεγαλύτερο βαθμό στην κοινωνία καθώς ο Παύλος είχε το χάρισμα και την εξουσία να τις μεταδίδει , στο όνομα του Ιησού Χριστού πάντα…
πρέπει να ξέρουμε βέβαια ότι αυτά απο μόνα τους δεν σώζουν...
Δηλαδή: αγάπη άμα δεν έχω τίποτα δεν έχω..

Μάγος την παλαιά εποχή ονομαζόταν μια πληθώρα προσώπων. Οι περισσότεροι από αυτούς θα ονομαζόταν επιστήμονες την σημερινή εποχή.
Άλλο όμως ο Αστρονόμος της τότε εποχής και άλλο η γυναίκα στην Θεσσαλονίκη που είχε μαντικό πνεύμα…
Θυμάσαι τι έγινε όταν ο Παύλος διέταξε το πνεύμα της να σιωπήσει και να εξέλθει από αυτήν;

quote:
7 ΔΙΔΕΤΑΙ ΔΕ ΕΙΣ ΕΚΑΣΤΟΝ Η ΦΑΝΕΡΩΣΙΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
8 ΔΙΟΤΙ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΜΕΝ ΔΙΔΕΤΑΙ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΛΟΓΟΣ ΓΝΩΣΕΩΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΝΕΥΜΑ
9 ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΠΙΣΤΙΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΙΑΜΑΤΩΝ ΔΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ
10 ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΙ ΘΑΥΜΑΤΩΝ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΩΝ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΕΙΔΗ ΓΛΩΣΣΩΝ ΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΔΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΓΛΩΣΣΩΝ
11 ΠΑΝΤΑ ΔΕ ΤΑΥΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΤΟ ΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΔΙΑΝΕΜΟΝ ΙΔΙΑ ΕΙΣ ΕΚΑΣΤΟΝ ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΕΙ

Το εν και το αυτό πνεύμα διενεργεί όπως λέει ο Παύλος αλλά όταν λαμβάνετε ή δίνετε στο όνομα του Ιησού Χριστού ! διότι όπως λέει ο Παύλος δεν είναι όλα τα πνεύματα εκ θεού!!!!
Το πώς θα γίνει η εκδήλωση Του στον κάθε άνθρωπο είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν μας πέφτει και πολύ λόγος….
Εδώ στο συγκεκριμένο απόσπασμα που παρέθεσες περιγράφετε αυτό που ο Σίμωνας προσπάθησε να αγοράσει…κάποιο από τα χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος….


Τα δύο βιωματικά παραδείγματα που αναφέρεις και που δηλώνω ότι πιστεύω ότι έγιναν όπως ακριβώς τα γράφεις μου θυμίζουν την ιστορία του Σαούλ.
Που όταν είδε τα δύσκολα πήγε στην ιερομάντης για να ξυπνήσει το πνεύμα το πεθαμένου προφήτη για να του δώσει οδηγίες.
Και πράγματι εμφανίστηκε το πνεύμα με την μορφή του προφήτη δίνοντας οδηγίες.
Όμως ο Σαούλ ελέγχθηκε αργότερα από το Άγιο Πνεύμα για την απιστία του να αποτανθεί σε τέχνες και τεχνικές μαντικών πνευμάτων της πλάνης…
Όπως και οι εσωτερικές φωνές που πιθανόν να ακούμε πρέπει να ελέγχονται για την αλήθεια ή την αληθοφάνεια τους…
Τον τρόπο μας τον είπε πάλι ο Παύλος…
Μου προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση αυτό που ονομάζετε τεχνική υιοθέτησης (Assumption of a Godform ) . δεν θέλω να σχολιάσω κάτι παραπάνω για αυτήν την τεχνική διότι είναι ένας τρόπος και για να προσευχηθεί κάποιος . η λεγόμενη «νοερά προσευχή».
Μόνο που εκεί ο Ιησούς Χριστός είναι θεός και όχι θεραπευτής…
Και δεν «ταξιδεύεις αστρικά» αλλά παρόλα αυτά μπορείς να θαυματουργήσεις αρκεί να έχεις πίστη και να είναι το θέλημα Του.


quote:
Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που θέλουν να μπούν βαθύτερα μέσα στο εργαστήριο του Θεού και να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο εργάζονται τα πράγματα, αντικρύζοντας τη Σοφία του??? Είναι και αυτοί μαγγανευτές επικαλούμενοι δαιμόνους ή είναι Λευκοί Αποκρυφιστές???
Το να έχει κανείς άμεση επικοινωνία με το Θειο, είναι θαυμαστό αλλά πολύ λίγους ανθρώπους έχω γνωρίσει με αυτή την δυνατότητα. Τέτοιοι άνθρωποι συχνά δύνανται να θεραπεύσουν, να κάνουν θαύματα κτλ. Αλλά πείτε μου αδερφοί ο μέσος Χριστιανός μπορεί να τα κάνει αυτά ???, και αν ναι εγώ να συμφωνήσω και να γράψω τα τυπικά και τις τελετουργίες στα παλαιότερα των υποδημάτων μου γιατί συμφωνω ότι με την Αγαπη λύνονται όλα αλλά ποιος έχει ανα χείρας διαθέσιμη αυτή την ανιδιοτελή αφιλοκερδή Πανσυμπαντική Αγάπη που ενώνει τον Θείο αγωγό με μας έτσι εύκολα???

Το βασικό είναι κατ` εμέ η καθαρότητα και η ευθύτητα της καρδιάς του ανθρώπου που προσπαθεί να κάνει το παραπάνω βήμα…
Αλλά και η αναγνώριση του Ιησού Χριστού, όχι όμως σαν αρχάγγελο κτλ αλλά σαν ανθρώπου που θεώθηκε! Δίνοντας το παράδειγμα και τον σωστό τρόπο σε εμάς , αλλά και την ευκαιρία να γίνουμε ότι έγινε και αυτός.
Η αγάπη λέγετε ότι έχει την ιδιότητα να ελκύει την αγάπη και το έλεος του θεού…
Ίσως να μην υπάρχουν άνθρωποι με τέτοια δύναμη συμπαντικής αγάπης η προσπάθεια όμως αποδίδει καρπούς πάντα…
Αλλά όσο πιο ταπεινότητα έχει μέσα του ο άνθρωπος τόσο πιο πολύ χώρο στο αγαθό δίνει…απλά αναρωτιέμαι ένας ταπεινός άνθρωπος θα έλεγε ποτέ ότι μιλάει με τον θεό;
Πιθανόν και να το έλεγε κάποιος από αγωνία να βοηθήσει και να ανοίξει τα μάτια των συνανθρώπων του…αλλά αυτός θα είχε και αποστολή για να φτάσει στο σημείο να μιλήσει.
Τους υπόλοιπους πάντως ας μην ψάχνουμε να βρούμε , αν υπάρχουν ή όχι.
Κι αν υπάρχουν, σιωπούν…

quote:
Αν , όμως σκοπός της μαθητείας του (Αποκρυφιστή) είναι η επαφή δυνάμεων με καθαρά διαισθητικές και διαλογιστικές μεθόδους, θα αποχτήσει την ικανότητα να πραγματοποιεί τις επαφές του ανεξάρτητα από τη χρήση τυπικών ή αλλων μεθόδων.

Πολλά μπορεί να πετύχει με θάρρος και πίστη ένας άνθρωπος, άλλωστε όλα μας επιτρέπονται, δεν είναι όλα ωφέλιμα όμως…
(Μην τυχόν δηλαδή κάποια μέρα στο απώτερο μέλλον βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να λέμε «μα εγώ στο όνομα σου έκανα τόσα πράγματα , τόσα θαύματα, έβγαλα δαιμόνια κτλ» , αλλά η απάντηση θα είναι «φύγε από μπροστά μου δεν σε γνωρίζω»…)
Εκεί είναι που χρειάζεται η λογική και η σοφία του νου ώστε να μην κυριευτεί, ο νους όμως ζει από το αίμα της καρδιάς, και ότι ποιότητας αίμα του στείλει η καρδιά τέτοια θα είναι και η ποιότητα της λογική και της σοφίας του νου.
Επειδή δυστυχώς «ουδείς άσφαλτος», που λέει και η Άντζελα, για αυτό ο αγώνας καθαρισμού είναι ταυτόχρονος με τον αγώνα για επαφή με τον θεό.
Μια επαφή που πάντα γίνεται στο όνομα του τέλειου ανθρώπου ο οποίος έγινε θεός, στο όνομα του κυρίου Ιησού Χριστού. Ούτως ώστε δια μέσω του να έρθει η δύναμη η αγάπη και η φώτιση από το Άγιο Πνεύμα.
Δεν απαιτείται επίκληση καμιάς συμπαντικής δύναμης , αρχής , ή εξουσίας.
Ο ίδιος είναι η μεγαλύτερη δύναμη ή μεγαλύτερη αρχή και η μεγαλύτερη εξουσία όλων των διαστάσεων , όλων των κόσμων…
Αν ο αγώνας είναι ειλικρινής και δυνατός , αν η εικόνα του είναι πάντα στο κέντρο του νου…
Θα ακούσομε την φωνή Του και θα τον συναντήσουμε , και δια μέσω αυτού θα ζητήσουμε να ακούσουμε και τον Πατέρα.

Χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς κατωτέρων υπάρξεων , αισθητών ή νοητών…

Θα μου πεις τώρα γειά σου μεγάλε σούπερ ντούπερ μύστη , πεφωτισμένε κτλ
Όχι δεν είμαι τίποτα παραπάνω από μια πορδή στο άνεμο που λένε κάποιοι φίλοι…
Αλλά ο Ίδιος είπε ζητάτε και θα σας δοθούν, εγώ είμαι το φως του κόσμου, όποιος είδε εμένα είδε και τον πατέρα, κτλ
Επίσης οι εκδηλώσεις και οι δυνάμεις του Πνεύματος , που τόσο πολύ τις έχουμε ανάγκη, υπάρχουν ακόμα…

Αλλά και το βασικότερο όλων, υπάρχει και ο Ίδιος live…

Άρα καμία ατραπός, εισόδου, εξόδου, αριστεράς ή δεξιάς δεν μπορεί με κανένα τέχνασμα ή ανθρώπινη τεχνική με καμία δύναμη με καμιά ενόραση ή σκεπτομορφή καμιά συμπαντική δύναμη ,αρχή ή εξουσία , κανένα περίπνευμα και καμιά «ουσία» δεν μπορεί να είναι ουσιαστικότερη σοφότερη δυνατότερη φωτεινότερη και τίποτα σε –ώτερο από το ίδιο τον Κύριο όλων αυτών και όλων εμάς…

Σχετικά με την οντότητα με την μορφή του Ιησού που σου εμφανίστηκε εύχομαι να ήταν ο Ιησούς, διότι αυτό θα έδειχνε πολλά ….
Δεν μπορώ και δεν είμαι άξιος να σου πω τι ήταν…
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Ιησούς όταν εμφανιστεί οι πρώτες του φράσεις έχουν στάνταρ λόγια , είναι τα λόγια που θα έλεγε ένας πατέρας όταν απευθύνετε στα παιδιά του…
Υπάρχει συγκεκριμένος χαιρετισμός-από ότι μου έχουν πει- που έχει ειπωθεί σε όλους όσους αξιώθηκαν να τον δουν μέχρι σήμερα…
Τα λόγια που λες ότι σου ειπώθηκαν δεν θυμίζουν πάντως Ιησού…
το σίγουρο είναι ότι και ο σατανάς εμφανίζετε με ότι μορφή θέλει και κάνει και τον σταυρό του άμα λάχει…

Ευχαριστώ

ΥΓ. Pyramid ‘όταν όλα τα πνεύματα ,οι άγγελοι , οι αρχές , οι δυνάμεις και οι εξουσίες έχουν υποταχθεί και έχουν Κύριο τον Ιησού είναι περιττό το να κολλάμε σε ταμπέλες του τύπου : άμα δεν είμαι χριστιανός δεν μπορώ να δοκιμάσω το Πνεύμα που μου μιλάει με ένα τέτοιο τρόπο…
Το πνεύμα της Αλήθειας είναι Ένα. Δεν μπορεί να λέει άλλα στους χριστιανούς άλλα στους μάγους κτλ…
Ή είναι το πνεύμα της αλήθειας ή δεν είναι !



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tco99
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 13:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tco99  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περί δέσμευσης μηνυμάτων και απενεργοποίησης λογαριασμών - ο λόγος...
____________________________________________________________


jonniebegood:

quote:
ελαβα αυτο το μηνυμα απο τον φιλο μου τον ριζιτη (τον αποκαλω με το παλιο γνωστο του νικ) και προβληματιστηκα...

απ ο,τι γνωριζω ΠΟΤΕ δεν εβρισε ή προσβαλλε καποιον!

και επειδη ειναι απο τα ατομα που σεβομαι γι αυτο που ειναι, με χαρα μου του εκπληρωνω την επιθυμια

Από: "GIANNIS A" <giannisa4@hotmail.com>
Θέμα:
Ημερομηνία: Tue, 06 Jun 2006 05:10:06 +0300

Αδερφέ μου Γιάννη.

Τώρα θέλω μια μεγάλη χάρη από εσένα.

Μόλις φτιάξω λογαριασμό στο esoterica μου τον κλειδώνουν και μου διαγράφουν το ποστ. Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε με την πάρτι μου και δεν με πολυενδιαφέρει, απλά προσπάθησα να ανοίξω ένα διάλογο με κάποιον στο τόπικ «σολομωνική» και αμέσως μου διέγραψαν τον λογαριασμό και το ποστ. Χωρίς να υπάρχει κάτι το κακό στο ποστ μου.

Αν θέλεις λοιπόν κάνε ένα ποστ στο συγκεκριμένο τόπικ και γράψε ότι στο έστειλα με mail για τους παραπάνω λόγους .

Αν το κάνεις λοιπόν βάλε αυτό:

« δεν ξέρω γιατί δεν μου επιτρέπουν να γράψω σε αυτό το τόπικ , αλλά θέλω να ξέρουν όλοι ότι δεν έβρισα κανέναν και δεν έγραψα τίποτα το μεμπτό.

Σέβομαι τις απόψεις όλων άσχετα αν διαφωνώ και αν αγωνίζομαι καμιά φορά να αποδείξω το λάθος τους σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια.

Επειδή μου διέγραψαν ένα μήνυμα με φασιστικό τρόπο αισθάνομαι την ανάγκη να ενημερώσω τους φίλους που διαφώνησα σε αυτό το τόπικ ότι δεν υπήρχε τίποτα που να έθιγε κάποιον μέσα στο ποστ.

Απλά πρότεινα να γίνει ανοικτός διάλογος με επιχειρήματα πάνω στην «Σολομωνική».

Το μήνυμα έτσι όπως σβήστηκε μπορεί να υποθέσει ο κάθε ένας ότι θέλει, εγώ απλά θέλω να ξεκαθαρίσω την θέση μου ότι δεν πρόσβαλα κανένα από τους συνομιλητές μου…»


αυτα απ τον ριζιτη


εγω απορω: ειναι δυνατον να "τραβαει" ζορι ο οποιοσδηποτε μαζι του???



jonniebegood:
quote:
φιλε Yngwie μην βιαζεσαι να αναλαβεις ευθυνες που δεν σου αναλογουν

δεν εφταιξες σε τιποτα - ο ριζιτης εχει χιουμορ!

καποια παρεξηγηση πρεπει να εχει συμβει και θα λυθει, ειμαι σιγουρος


Οι λέξεις απενεργοποίηση και δέσμευση είναι τονισμένες στην αρχή του μηνύματος αυτού.

Κι αυτό διότι, όπως πολλές φορές έχουμε γράψει στα forum, ακόμα και τα μηνύματα που απομακρύνονται από ένα θέμα και μεταφέρονται σε δεσμευμένο χώρο, δε διαγράφονται, παρά κρατούνται αυτούσια στη μορφή που αρχικά στάλθηκαν, μαζί με όλα τα απαραίτητα στοιχεία που μπορούν να χρειαστούν, για να λειτουργήσουν και ως ένας τρόπος διαφύλαξης της "ιστορίας", αλλά και για να επατοποθετηθούν στο χώρο από τον οποίο αρχικά αποσπάστηκαν, εάν ποτέ υπάρξει μια τέτοια αναγκαιότητα.
Παρομοίως δε, ακόμα και για τους λογαριασμούς εκείνους, που αντικαθιστούνται με αστεράκια και που στο πεδίο του username υπάρχει η ένδειξη Διαγραμμένος Λογαριασμός, έχουν κρατηθεί όλα τα απαραίτητα στοιχεία που τους συνδέουν με την ιστορία της εμφάνισης και παραμονής τους στα forums.
Παρά το γεγονός, ότι καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε το φαίνεσθαι των ενεργειών μας, να συνάδει με το είναι, είναι αρκετές οι φορές που κάτι τέτοιο φαίνεται πως δεν είναι κατανοητό από μερικά μέλη.
Παρακαλώ λοιπόν όσους το κάνουν, μην ερμηνεύετε τα λεγόμενά μας με διαφορετικό τρόπο, από αυτόν που δηλώνεται στο περιεχόμενό τους.

Σχετικά με την απενεργοποίηση των λογαριασμών creta_farm και rizitiss:
Θεωρούμε καθήκον μας ως ομάδα υπευθύνων των forums του ESOTERICA, να προφυλάξουμε κάθε μέλος από οποιαδήποτε προσπάθεια διαστρέβλωσης των πραγμάτων, όπως θα μπορούσε να συμβεί εάν κάποιος οικειοποιηθεί το username κάποιου άλλου μέλους, προσπαθώντας να δόσει την εντύπωση πως είναι το μέλος το οποίο προσπαθεί να παραστήσει. Τέτοιες περιπτώσεις έχουν συμβεί στο παρελθόν (π.χ. με τη χρήση του ονόματος του μέλους "livia" από κάποιο άλλο μέλος στο θέμα Το μυστικό πείραμα με τους δύο αντικρυστούς καθρέπτες, πράγμα το οποίο διευθετήθηκε, αμέσως μόλις έπεσε στην αντίληψή μας).
Επιπλέον, μέσα στον χρόνο που μας πέρασε, είναι αρκετοί από εμάς μάρτυρες μίας κατάστασης, όπου μέλη που είχε απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός τους, χρησιμοποίησαν λογαριασμούς που τους είχαν διαθέσει άλλα μέλη, ή άλλες παρόμοιες προσπάθειες διαστρέβλωσης της ταυτότητας των γραφόντων, ακόμα και οικειοποίηση ονόματος δημοσίου προσώπου, που έφτανε στο σημείο να μη γνωρίζουμε τελικά με ποιο μέλος συνομιλούμε...

Λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω,
αλλά και το αυτονόητο - θα έλεγα, πως εάν κάποιο μέλος θέλει να γίνει κάποια τροποποίηση στον λογαριασμό του ή ενδεχομένως να σταματήσει να γράφει με τον υπάρχοντα λογαριασμό και να μπει με κάποιον καινούργιο, μπορεί να επικοινωνήσει με τους υπεύθυνους του forum, για να ζητήσει βοήθεια ή απλώς να γνωστοποιήσει την οποιαδήποτε αλλαγή,
περαιτέρω δε, το γεγονός ότι ο αρχικός λογαριασμός του μέλους rizitis δεν έχει απενεργοποιηθεί,
θεωρώ πως πριν αποτανθούν κατηγορίες για "φασιστικούς" τρόπους αντιμετώπισης στην ομάδα των υπευθύνων, αλλά και πριν καν δημιουργηθεί ένας νέος λογαριασμός από μέλος το οποίο δεν είναι απενεργοποιημένο - ασχέτως εάν για τους οποιουσδήποτε λόγους του επέλεξε να σταματήσει να χρησιμοποιεί τον παλιότερο λογαριασμό του - θα έπρεπε να υπάρξει μια επικοινωνία μαζί μας.

Ευτυχώς
και "κάλλιο αργά παρά ποτέ"
μετά από τη δημοσίευση του πιο πάνω email του μέλους rizitis από τον jonniebegood, προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε ξανά με το μέλος rizitis,
στον οποίο είχε αποσταλεί, πριν από 2 εβδομάδες περίπου, email από εμένα, που τον ρωτούσα εάν ο λογαριασμός creta_farm ήταν δικός του (το οποίο όμως λόγω ατυχών συγκυριών δεν έλαβε κι έτσι ούτε εμείς λάβαμε κάποια απάντηση περί του ανθρώπου που έγραφε με το username creta_farm...)

Η υπόθεση λοιπόν αυτή βαίνει ομαλά προς την επίλυσή της.


Avallon:

quote:
quote:
εγω απορω: ειναι δυνατον να "τραβαει" ζορι ο οποιοσδηποτε μαζι του???

Προφανώς κάποιοι τραβάνε ζόρι...άγνωστο γιατί...
Τo μόνο σίγουρο ότι τέτοιες "τακτικές" είναι καταδικαστέες από τα μέλη...


Avallon,
το λιγότερο που θα μπορούσα να πω είναι,
πως η τάση κάποιου να βγάζει εύκολα και χωρίς βάσιμη στήριξη συμπεράσματα, δεν είναι γνώρισμα σοφίας.
Πολύ περισσότερο, το να θεωρεί εαυτόν ως αντιπρόσωπο πάνω από 13.000 ανθρώπων (αναφέρομαι στο σύνολο των μελών του ESOTERICA), χωρίς καν να τους έχει ρωτήσει, είναι τουλάχιστον μία αστεία δήλωση.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!



εγω παντως συμφωνω με αμαλια και αβαλον.... ρε σισ αφινετε με να γραφω στα αγγλικα μπερδεβομαι ετσι :(

tco99Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tco99
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 13:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tco99  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΑΙ CΕ, ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΟΡΑ ADMIN...."

Μου φαίνεται ότι το ποστ δεν πρόκειται στις σελίδες 11, 12, 13 +++ να προσφέρει και πολλά στο θέμα "σολομωνική", δε βλέπω διάθεση. Δε συμφωνείτε???

Παραθέτω την "Αρχική τοποθέτηση", όπως λέει στην οθόνη μου.

quote:
παρακαλω μπορει καποιος να με ενημερωσει για την σολωμονικη?

Ή στραβός ειν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...
Τελικά μας αξίζει να δουλεύουν καλά μόνο τα ξένα φόρουμς. Η πολιτισμένη ανταλλαγή απόψεων στα πλαίσια και στα όρια συγκεκριμένου θέματος χωρίς περιττά πράγματα, γνωστά και ως περιττώματα, δεν είναι στην ιδιοσυγκρασία του νεοέλληνα.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula



lathos filtate apla na diagrapsoun tis selides pou den anaferontai stin solomoniki oxi ola auta pou ehoun grafti edo kai ena xrono.... ehi orees istorioules mesa... auta apo mena... with love fontas

tco99Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 14:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

tco99 σε παρακαλώ κάνε μιά προσπάθεια να συνεχίσεις να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 14:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

lathos filtate apla na diagrapsoun tis selides pou den anaferontai stin solomoniki oxi ola auta pou ehoun grafti edo kai ena xrono....

tco99



δηλαδη φιλτατε Ξενοφωντα να απομακρυνθουν τα "περιττωματα"

ποιος θα κρινει τι ειναι περιττωμα, ο ΥΗVH ???

ξεκινα εσυ μια επιλογη να μας παρουσιασεις

δεν χρειαζεται να γραφεις στα Ελληνικα, κοπυ-πεϊστ θα κανεις τα περιττωματα

ΥΓ. γιατι δεν πατε να αγορασετε μια σολωμονικη να την διαβασετε, να την εφαρμοσετε και μετα να παρουσιασετε τα αποτελεσματα της πρακτικης σας?


εδω στο τοπικ μιλαμε για την σολωμονικη, δεν την "διδασκουμε", αρα μπορει ο καθενας να κανει κριτικη ελευθερα και να λεει την γνωμη του ελευθερα



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tco99
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 15:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tco99  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

tco99 σε παρακαλώ κάνε μιά προσπάθεια να συνεχίσεις να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.



ok pyramid

tco99Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tco99
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 15:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tco99  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

lathos filtate apla na diagrapsoun tis selides pou den anaferontai stin solomoniki oxi ola auta pou ehoun grafti edo kai ena xrono....

tco99



δηλαδη φιλτατε Ξενοφωντα να απομακρυνθουν τα "περιττωματα"

ποιος θα κρινει τι ειναι περιττωμα, ο ΥΗVH ???

ξεκινα εσυ μια επιλογη να μας παρουσιασεις

δεν χρειαζεται να γραφεις στα Ελληνικα, κοπυ-πεϊστ θα κανεις τα περιττωματα

ΥΓ. γιατι δεν πατε να αγορασετε μια σολωμονικη να την διαβασετε, να την εφαρμοσετε και μετα να παρουσιασετε τα αποτελεσματα της πρακτικης σας?


εδω στο τοπικ μιλαμε για την σολωμονικη, δεν την "διδασκουμε", αρα μπορει ο καθενας να κανει κριτικη ελευθερα και να λεει την γνωμη του ελευθερα



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr




ωραια να λεει την γνωμη του ελευθερα αλλα πανω στο θεμα του topic οχι να ερχετε ο καθε ξεκαρφωτος και να πεταει ασχετα....αυτο που ειχα να πω το ειπα τωρα καντε οτι θελετε...

tco99Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 16:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tco99
quote:
ωραια να λεει την γνωμη του ελευθερα αλλα πανω στο θεμα του topic οχι να ερχετε ο καθε ξεκαρφωτος και να πεταει ασχετα....αυτο που ειχα να πω το ειπα τωρα καντε οτι θελετε...



1)ποιοι είναι οι ξεκάρφωτοι;;;
2)ποιός είναι ο συγγραφέας της ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΉΣ ;;;
3)το ωμέγα μπαίνει στο "λω" ή στο "μω" και τι συμβολίζει ;;;


jonniebegood

quote:
εδω στο τοπικ μιλαμε για την σολωμονικη, δεν την "διδασκουμε", αρα μπορει ο καθενας να κανει κριτικη ελευθερα και να λεει την γνωμη του ελευθερα


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 15/06/2006 16:42:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 20:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Ελάχιστε σεβαστή η άποψη σου και σωστή αλλά από την πλευρά και πάλι ενός Χριστιανού Μυστικιστή και όπως ήδη αναφέρθηκε τόσο ο Αποκρυφιστής όσο και ο Μυστικιστής έχουν τον ρόλο τους σε αυτή τη ζωή. Εγώ δέχομαι τον Μυστικισμό αλλά πιθανά εσύ δεν δέχεσαι τον Αποκρυφισμό ως μονοπάτι καθώς δεν περιγράφεται στο manual που λέγεται Αγία (Χριστιανική) Γραφή. Αλλά θα εκθέσω ταπεινά τις απόψεις μου αλλά και τις απορίες μου στη συνέχεια.

quote:
Επίσης οι εκδηλώσεις και οι δυνάμεις του Πνεύματος , που τόσο πολύ τις έχουμε ανάγκη, υπάρχουν ακόμα

Γνωρίζεις πολλούς που εμφανίζουν αυτά τα χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος φίλε Ελάχιστε????
Οσον αφορά την περίπτωση της γυναίκας στη Θεσσαλονίκη που είχε μαντικό πνεύμα που σωστά παραθέτεις , εσύ που θα την κατατάξεις σύμφωνα με τα αποκρυφιστικά δρώμενα. Σύμφωνα με αυτά κατά την ταπεινή μου γνώμη η γυναίκα αυτή ανήκει στα μέντιουμ (Πνευματισμός) και λειτουργεί ως διάμεσος κάτι που ο αποκρυφιστής που εργάζεται με τις μεθόδους της Θεουργίας το απορρίπτει παντελώς καθώς προτιμά σε ένα πρόβλημα να του μιλήσει η εσωτερική του φωνή (Ανώτερος εαυτός? Φύλακας Αγγελος?? Αγιο Πνεύμα??) και να μην βασιστεί άμεσα σε εξωγενείς επαφές. Συνήθως ο μέσος λόγιος,θεολόγος ή χριστιανός μελετητής της Γραφής δεν κοιτά κανένα άλλο βιβλίο εκτός απο την Γραφή για αυτό έλεγα στην Αρχή ότι είναι δύσκολο να γίνει διάλογος κάτω από αυτό το πρίσμα. Αντιθέτως ο αποκρυφιστής θα ψάξει με μεράκι συχνά τις Γραφές εάν ακολουθεί κάποιο ιουδαιοχριστιανικό pattern θρησκείας, αλλά θα επεκταθεί και στις άλλες γραφές που για κάποιους άλλους ανθρώπους σε αυτόν τον κόσμο θεωρούνται άγιες κι αυτό γιατί ο Θεός είναι ένας και είμαστε όλοι παιδιά του .
Ο σωστός αποκρυφιστής έχει ως αρχή του να μην χλευάσει η κοροιδέψει ποτέ την πίστη κάποιου, γιατί αυτό αποτελεί την έκφραση πίστης του οποιουδήποτε προς οποιονδήποτε θεωρεί Θεό του, κάτι που δεν γίνεται από το μέσο θρησκευτικό φανατικό.
Δέχομαι όλα αυτά που λές αλλά η λέξη αίρεση που ανήκει και εάν ανήκει εκεί που της αποδίδεται τότε αυτή την στιγμή μιλάς με έναν αιρετικό. Καθώς «ορθόδοξος» μπορεί να κληθεί οποιοσδήποτε τη στιγμή μάλιστα που ο μέσος Χριστιανός δεν έχει ψάξει ούτε τις Γραφές, δεν έχει δεί καν ποια βιβλία καταδικάστηκαν στην σύνοδο της Λαοδικείας ως άχρηστα και τι αφορίσθηκε και τι περιορισμοί τέθηκαν κτλ κτλ αλλά δέχεται δογματικά κάποιες αλήθειες χάριν της πίστης.
Πιστεύω ότι ο Λόγος του Ιησού είναι διαμάντι αλλά το τι χέρια έπεσαν στις Γραφές και τι αλλοιώσεις για συμφέροντα έγιναν κανείς δεν ξέρει, οποτε πέφτουμε όλοι στην παγίδα του στυλ εγώ καταλαβαίνω τη γραφή έτσι ή και γιουβέτσι και τόνοι μελάνι έχουν χαθεί για το αν πρέπει κανείς να την ψάξει μόνος του ή όχι.
Τώρα εάν θέλεις την προσωπική μου γνώμη πίστεψα περισσότερο όταν είδα ένα πολύ μικρο μέρος των μηχανισμών του σύμπαντος να λειτουργεί κάτω από τη Θεία σκέπη παρά όταν έπρεπε να πιστέψω δογματικά τα πάντα. Θα μαι ακόμα σε νηπιακό στάδιο προφανώς,δεν αντιλέγω σε σχέση με τον Μυστικιστή Χριστιανό που θαυματουργεί μέσω της αγάπης. Παρ’ όλα αυτά εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να δώ ανθρώπους να επιλύουν προβλήματα εσωτερικής φύσης με μόνη τους την Αγάπη και να παραδειγματιστώ αλλά δεν έχω δεί μέχρι τώρα.
Εχω δεί όμως περίπτωση ανθρώπου που γνώριζα ο οποίος λερώθηκε σε κάποια βαφτίσια από λάδι καντηλιού και είπε Θεε μου τι θα κάνω τώρα??? Και το λάδι εξαφανίστηκε από τα καλά του ρούχα. Θαύμασα την πίστη του.
Αλλά έχω και προσωπικό παράδειγμα στο οποίο έτριβα τα μάτια μου όταν κάποτε είχα λύσει όλο τον κινητήρα από το αυτοκίνητο μου σε ένα οικόπεδο πλησίον του σπιτιού μου. Επιασε μία βροχή απίστευτη και είδα τα εργαλεία και τα κομμάτια του κινητήρα μέσα στις λάσπες και με έπιασε σύγκρυο για την ζημιά που θα γινόταν και είπα Θεέ μου μην μου το κάνεις τώρα αυτό και ξαφνικά παρόντος του πατέρα μου ψιχάλιζε στο οικόπεδο και γύρω γινόταν μπόρα απλά γιατί δεν είχα πίστη λίγο μικρότερη από τον κόκκο σινάπεως που αναφέρει ο Ιησούς
. Αρα δεν θεωρώ ότι η πίστη μου είναι λιγότερη από αυτήν ενός Χριστιανού Μυστικιστή αλλά ούτε και η αγάπη μου. Πιθανά να θυμίζω τον μηχανικό αυτοκινήτων που ξέρει υποτίθεται το πώς λειτουργεί το αυτοκίνητο σε σχέση με τον μέσο οδηγό που με το ζόρι θα αλλάξει τροχό, απλά θέλω να γνωρίζω.
Κι ο Παύλος είπε ποιος σας εβάσκανε και οι καλύτερες ευχές κατά της βασκανίας αποδίδονται στον Αγιο Κυπριανό ο οποίος ήτανε Μάγος πρίν εάν δεν απατώμαι ή έάν δεν υιοθετήσουμε αυτήν την έκφραση γιατί έχει παραφθαρεί όπως σωστά είπες (το εργάτης των Μυστηρίων του Θεού ίσως να κόλλαγε καλύτερα).
Στο site της αποστολικής Διακονία Ελλάδος παρατίθεται το εξης απόσπασμα από τη σοφία Σολομώντος
http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible/bible.asp?contents=old_testament/contents_Sofia.asp&main=sofia&file=29.7.htm
15 ᾿Εμοὶ δὲ δῴη ὁ Θεὸς εἰπεῖν κατὰ γνώμην καὶ ἐνθυμηθῆναι ἀξίως τῶν δεδομένων, ὅτι αὐτὸς καὶ τῆς σοφίας ὁδηγός ἐστι καὶ τῶν σοφῶν διορθωτής. 16 ἐν γὰρ χειρὶ αὐτοῦ καὶ ἡμεῖς καὶ οἱ λόγοι ἡμῶν πᾶσά τε φρόνησις καὶ ἐργατειῶν ἐπιστήμη. 17 αὐτὸς γάρ μοι ἔδωκε τῶν ὄντων γνῶσιν ἀψευδῆ εἰδέναι σύστασιν κόσμου καὶ ἐνέργειαν στοιχείων, 18 ἀρχὴν καὶ τέλος καὶ μεσότητα χρόνων, τροπῶν ἀλλαγὰς καὶ μεταβολὰς καιρῶν, 19 ἐνιαυτῶν κύκλους καὶ ἀστέρων θέσεις, 20 φύσεις ζῴων καὶ θυμοὺς θηρίων, πνευμάτων βίας καὶ διαλογισμοὺς ἀνθρώπων, διαφορὰς φυτῶν καὶ δυνάμεις ριζῶν, 21 ὅσα τέ ἐστι κρυπτὰ καὶ ἐμφανῆ ἔγνων· ἡ γὰρ πάντων τεχνῖτις ἐδίδαξέ με σοφία.
Χώρια τα υπόλοιπα όπως συστασιν κόσμου και ενέργειαν στοιχείων, το πνευμάτων βίας και διαλογισμούς ανθρώπων είναι σαφές ότι ο Σολομώντας κατείχε κάποια σοφία πολύ πιθανώς θεόπνευστην. Τώρα εάν αυτό το βιβλίο θεωρείται Δευτεροκανονικό κτλ κατά κάποιους σημασία έχει ότι είναι πολύ παλιό και πιθανά προχριστιανικό, σύμφωνα με τους ερευνητές. Όπως γνωρίζουμε επίσης η θεωρία της μετενσάρκωσης δεν υφίσταται στο Χριστιανικό δόγμα μετά τη Σύνοδο της Λαοδικείας όπου καταργήθηκαν πολλά από τα βιβλία που θεωρήθηκαν απόκρυφα (Ενώχ, άλλα Ευαγγέλια κτλ). Ο Χριστιανός πατέρας Ωριγένης που υποστήριζε τη μετενσάρκωση αποπέμφθηκε και κυνηγήθηκε. Η θεωρία όμως της μετενσάρκωσης υπήρχε στους Αρχαίους Αιγυπτίους, στους Κέλτες Δρυίδες, στους Βουδιστές κτλ Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο καθένας μπορεί να δώσει ότι ερμηνεία θέλει στις Γραφές και πιθανά οι πρώτοι Πατέρες να είχαν και κάποια γνώση των κοσμικών κύκλων όπως οι Ισημερίες στις οποίες π.χ το Πάσχα τοποθετήθηκε κοντά στην εαρινή ισημερία κτλ με παγανιστική προέλευση πιθανώς.

1 ΝΑ ΚΑΥΧΩΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΟΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΔΙΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΛΘΕΙ ΕΙΣ ΟΠΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΥΡΙΟΥ
2 ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΠΡΟ ΕΤΩΝ ΔΕΚΑΤΕΣΣΑΡΩΝ ΕΙΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΩ ΕΙΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΩ Ο ΘΕΟΣ ΕΞΕΥΡΕΙ ΟΤΙ ΗΡΠΑΓΗ Ο ΤΟΙΟΥΤΟΣ ΕΩΣ ΤΡΙΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ
3 ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΤΟΙΟΥΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΕΙΤΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΕΙΤΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΞΕΥΡΩ Ο ΘΕΟΣ ΕΞΕΥΡΕΙ
4 ΟΤΙ ΗΡΠΑΓΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΝ ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΕΝ ΑΝΕΚΛΑΛΗΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΑΙ ΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΝ ΝΑ ΛΑΛΗΣΗ
5 ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΤΟΙΟΥΤΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΥΧΗΘΗ ΥΠΕΡ ΔΕ ΕΜΑΥΤΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΥΧΗΘΗ ΕΙΜΗ ΕΙΣ ΤΑΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ

Μήπως οι παραπάνω αποκαλύψεις του Παύλου (Προς Κορινθίους Β) θυμίζουν νοητική ή αστρική προβολή. Τι εννοεί με το Οπτασίες? Το εκτός του σώματος βέβαια χωράει διάφορες ερμηνείες. Ποιος είναι ο τρίτος Ουρανός?? Υπάρχουν περισσότεροι?? Γιατί να μη μπορεί ο καθένας να πετάξει προς τα εκεί?? Τα ανεκλάλητα λόγια τα οποία δεν συγχωρείται ο άνθρωπος να λαλήση ήταν άραγε μοναδικό προνόμιο του Παύλου ή μπορούν να τα ακούσουν και άλλοι Χριστιανοί??

Κι όσον αφορά την Αστρική Προβολή ποιος έχει το πλεονέκτημα, ένας εξασκημένος ταξιδιώτης (που θα χει φάει βδομάδες ή και χρόνια για να μάθει να βγαίνει τεχνιέντως από το σώμα του) που θα αναγνωρίσει ιδίοις όμμασι εντός του μεγαλείου του Θεού τα διάφορα επίπεδα στα οποία οι ψυχές συσσωρεύονται αναλογα με την κραδασμική τους συχνότητα ή κάρμα κατ άλλους??? , ή ο μέσος Χριστιανός ο οποίος θα αφεθεί στο τυπικό δόγμα της Κόλασης και του Παραδείσου και θα συνεχίσει να ζεί τη ζωούλα του όπως θέλει και ερμηνεύοντας ότι θέλει και όπως τον βολεύει γιατί δεν έχει απτές αποδείξεις όπως ο μυστικιστής Χριστιανός Παύλος που ανεβαινε στον 3ο Ουρανό, γιατί πως μπορεί να κρίνει ο Ορθόδοξος τον Ρωμαιοκαθολικό ότι είναι λάθος ή ο Ρωμαιοκαθολικός τον Ευαγγελιστή, ο ευαγγελιστής τον Μορμόνο , ο Μορμόνος τον Προτεστάντη, ο Προτεστάντης τον Πεντηκοστιανό, ο Ορθόδοξος Ρώσος τον Ορθόδοξο Αιθίοπα Ιερέα ο οποίος έχει το Αποκρυφο βιβλίο του Ενώχ στα κανονικά του βιβλία??

Στο Κατά Λουκάν Κεφ16 Εδ.33 διαβάζουμε
33 ΚΑΙ ΕΝ ΤΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΗΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΩΝ ΠΝΕΥΜΑ ΔΑΙΜΟΝΙΟΥ ΑΚΑΘΑΡΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΚΡΑΞΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ
34 ΛΕΓΩΝ ΦΕΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΙΗΣΟΥ ΝΑΖΑΡΗΝΕ ΗΛΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΛΕΣΗΣ ΗΜΑΣ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
35 ΚΑΙ ΕΠΕΤΙΜΗΣΕΝ ΑΥΤΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΛΕΓΩΝ ΣΙΩΠΑ ΚΑΙ ΕΞΕΛΘΕ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟΝ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΕΞΗΛΘΕΝ ΑΠ ΑΥΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΑΨΗ ΑΥΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ

ΕΞΗΡΧΟΝΤΟ ΔΕ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΩΝ ΚΡΑΖΟΝΤΑ ΚΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑ ΟΤΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΤΙΜΩΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΦΙΝΕ ΝΑ ΛΑΛΩΣΙΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΝΩΡΙΖΟΝ ΑΥΤΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Αν πάρουμε την Αγία Γραφή κατά γράμμα βλέπουμε λοιπόν ότι τα δαιμόνια ως πλάσματα και αυτά του Θεού γνωρίζουν ποιος κάνει κουμάντο και αναγνωρίζουν την εξουσία στο όνομα του Κυρίου. Βλέπουμε επίσης ότι αρκετοί άνθρωποι είναι φορτωμένοι με αυτά είτε τα λέει η Γραφή δαιμόνια είτε η Σύγχρονη ψυχολογία συμπλέγματα. Ο Ιησούς δεν υπάρχει πιά να τα απεμπολίσει , μόνο ο ζωντανός Λόγος του άρα εάν τα ορκίσει κάποιος στο όνομα του Ιησού για την πραγματική τους φύση μπορεί να τα τσεκάρει, χώρια ότι όποιος πεί ότι δεν έχει τότε θα πρέπει να απαρνηθεί τα πάντα και να αφήσει τους «νεκρούς» να θαψουν τους δικούς τους «νεκρούς».

Στον χώρο του Χριστιανοκαββαλιστικού αποκρυφισμού πολλά τσεκάρονται, αγιάζονται και σφραγίζονται στο όνομα του Ιησού. Εκεί πάμε στο χωρίο που παρέθεσες με το ποιος εκβάλει δαιμόνια στο όνομα του και τι θα πάθει κτλ.

Σίγουρα στο παραπάνω άλλη εξήγηση θα έδινε ο Αγιος γέροντας Παίσιος (Μυστικιστής) και άλλη ο Αββάς Τριθέμιος (μυστικιστής και αποκρυφιστής) ο οποίος τελευταίος όταν μεταβίβαζε μηνύματα σε κάποιους άλλους σε μακρινή απόσταση μετά απο πολύπλοκους αστρολογικούς συσχετισμούς τύλιγε το μήνυμα σε κάποιο χαρτί επάνω απο την ζωγραφιά του παραλήπτη και είχε κάνει ολόκληρο δίκτυο με τους Αγγέλους του όπως έλεγε.
Ισως να ήταν και απλή τηλεπάθεια, ποιός ξέρει και μπορεί να πεί με σιγουριά.Το σύστημα όμως δούλευε σύμφωνα πάντα με τις μαρτυρίες των μαθητών του άμεσων ή έμμεσων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 20:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ynqwie γιατί ο φορητός κύκλος που ανέφερες δεν χρειάζεται συνεχώς αστρική φόρτιση?

Γιατί το μετάξι θεωρείται άριστος μονωτής λεπτοφυών ενεργειών. Η συνεχής χρήση ενός τέτοιου κύκλου θα διατηρήσει τις αρχικές και τις μετέπειτα ενέργειες που εμπότισαν το υλικό. Ενα τάλισμαν π.χ φυλάσσεται όπως και κάθε καθαγιασμένο μαγικό εργαλείο σε μετάξι ή τουλάχιστον λινό ή βαμβάκι με το μετάξι απείρως καλύτερο.

quote:
Σχετικά με τις αγγελικές οντότητες που θα περιφρονήσουν ή θα κεραυνοβολήσουν τον τελετουργό εάν ο στόχος του είναι ιδιοτελής, να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να μην συμβεί αυτό εξαρχής. Γνωρίζεις περίπτωση όπου ικανοποιήθηκε σε ένα μικρό βαθμό ο στόχος? Τελικά βέβαια φαντάζομαι ότι το όλο πράγμα θα ήταν αποτυχία και αυτό θα ήταν το λιγότερο σαν αποτέλεσμα αλλά πιθανόν να είναι κι αυτό μιά μέθοδος μαθήματος.

Οι οντότητες αυτές όπως είπαμε είναι άμορφες ενέργειες που αναπαρίστανται στο εσωτερικό μας μάτι σύμφωνα με την θρησκεία ή φύση μας. Ο Κινέζος βλέπει τους αγγέλους του σχιστομάτηδες. Το να ζητάς πράγματα που δεν είναι στην φύση τους δημιουργεί ενεργειακό blackout και καταγεγραμμένες περιπτώσεις θυμάτων υπάρχουν στην απόκρυφη φιλολογία. κακό στοχο δεν έχω ακούσει να επιτεύχθηκε. Η αποτυχία είναι η καλύτερη περίπτωση καθώς δεν επισύρει κυρώσεις έλεγε κάποιος αποκρυφιστής κάποτε.

quote:
Αναφέρεις επίσης στις επικλήσεις αγγελικών οντοτήτων ότι είναι απαραίτητος ο εξορκισμός για να εξομαλυνθεί η ψυχική ατμόσφαιρα του χώρου και να πας για ύπνο, τι θα μπορούσε να συμβεί εάν δεν γίνει εξορκισμός?

Το ποιό απλό είναι να χάσεις τον ύπνο σου και να βλέπεις διάφορα, η συνεχή χρήση όμως τέτοιων τυπικών άνακατεύει τις ενέργειες νού και σώματος και εδώ η πρόταση του Ιησού τα παλιά ασκιά (κουρασμένα ή αδούλευτα μυαλά)σκίζονται
απο το νέο κρασί (υψηλότερου επιπέδου ενέργειες) μπορούν να επιφέρουν ασθένειες στον τελετουργό ακόμα και καρκίνο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 22:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι είναι προφανές ότι δεν υπάρχει καμμια σχέση μεταξύ της πράξης του "εξορκισμού" (θεραπεία προσώπου μέσω της απαλλαγής του απο δαιμονικές οντότητες απο τις οποίες -υποτίθεται ή όχι- έχει καταληφθεί, και της πράξης της επίκλησης δαιμονικων οντοτήτων με σκοπό την επιτυχή επίτευξη του οποιοδήποτε σκοπού ακόμα και αν πρόκειται για τη θεραπεία κάποιας ασθένειας...

Θα σε ξαναρωτήσω αγαπητέ Yngwie...Υπάρχει έστω και μια εκκλησιαστική προσωπικότητα που να ασχολήθηκε με την επίκληση πνευμάτων?
Υπάρχει έστω και ένας θαυματουργός -υποτίθεται ή όχι- Άγιος της παγκόσμιας Χριστιανικής Εκκλησίας που να επιτέλεσε τα θαυματα του επικαλούμενος Δαίμονες?

Και αν όχι, γιατί? Δεν ήταν άξιοι και ικανοί?



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 23:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι είναι προφανές ότι δεν υπάρχει καμμια σχέση μεταξύ της πράξης του "εξορκισμού" (θεραπεία προσώπου μέσω της απαλλαγής του απο δαιμονικές οντότητες απο τις οποίες -υποτίθεται ή όχι- έχει καταληφθεί, και της πράξης της επίκλησης δαιμονικων οντοτήτων με σκοπό την επιτυχή επίτευξη του οποιοδήποτε σκοπού ακόμα και αν πρόκειται για τη θεραπεία κάποιας ασθένειας...

Οχι έχεις δίκιο αλλά απαιτούνται τυπικά με Θεουργική ρίζα για την αποπομπή, και ειδικά η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία έχει και σχολή Εξορκιστών.

quote:
Θα σε ξαναρωτήσω αγαπητέ Yngwie...Υπάρχει έστω και μια εκκλησιαστική προσωπικότητα που να ασχολήθηκε με την επίκληση πνευμάτων?

Εάν αναφέρεσαι μόνο στη Χριστιανική Ορθόδοξη Εκκλησία μόνον ο Κυπριανός απο όσο γνωρίζω ήταν Μάγος πρίν γινει Χριστιανός, και πιθανά να είχε παίξει μπάλα και στο γήπεδο της επίκλησης. Οσον αφορά άλλους μη ορθόδοξους Χριστιανούς ιερείς ειδικά στις Αγγελικές επικλήσεις υπήρχαν αρκετοί όπως ο Bacon, Levi, Trithemius , κτλ


quote:
Υπάρχει έστω και ένας θαυματουργός -υποτίθεται ή όχι- Άγιος της παγκόσμιας Χριστιανικής Εκκλησίας που να επιτέλεσε τα θαυματα του επικαλούμενος Δαίμονες?

Και αν όχι, γιατί? Δεν ήταν άξιοι και ικανοί?


Δεν έχει λόγο ο Μυστικιστής ή ο Αγιος να το κάνει και επιπλέον αυτές οι καταστάσεις οδηγούνταν διά άλλης οδού στα χέρια αυτών που ήξεραν να επιλύσουν τέτοια προβλήματα με εξαίρεση τους εξορκισμούς. Υπήρχαν ιερείς άξιοι και ικανοι και με γνώση για τέτοια πράγματα αλλά οι εποχές αυτές ήταν κατάλληλες για εν κρυπτώ καταστάσεις οποτε δεν δημοσιοποιούνταν. Προσωπικά έχω γνωρίσει δύο ιερείς έως τώρα στη ζωή μου οι οποίοι εργάζονταν με αστρική προβολή και αγγελικές επικλήσεις και αυτούς τους γνώρισα μέσω φίλου.

Στην θεολογική σχολή δεν δίδεται φυσικά αποκρυφιστική εκπαίδευση με λεπτομέρειες παρα οδηγίες για ευχές βασκανιας,λύσιμο μαγείας κτλ

Πρίν 15 χρόνια κάποιος φίλος μου αρρώστησε βαριά με πολύ πυρετό κα πόνους και θεραπεία δεν έβρισκε ούτε σε νοσοκομεία ούτε αλλού. Η μάνα του, έξυπνη γυναίκα την ψυλιάστηκε και τον πήγε σε ένα παπά ΜΑΓΚΑ, όχι απ το σωρό. Εζησα τη φάση απο κοντά. Ο ιερέας είχε τόσο καλή διόραση που είπε Μία κοπέλα μελαχροινή πήγε στον τάδε τάφο και πέταξε στο νεκροταφείο τάδε ψαλιδιασμένα ρούχα του κτλ Πήγα με κάποιους φίλους, την κοπέλα του και τη μάνα του και τα βρήκαμε όπως ακριβώς τα είχε πεί ο ιερέας.
Εχω δει όμως και πληρωμένο μαγγανευτη να εχει εξίσου καλή διόραση και να δίνει ακριβέστατες πληροφορίες ,πράγμα που μου λέει ότι ένα σεμινάριο ή ασκήσεις αποκρυφισμού στους ιερείς κάθε θρησκείας πιο πολλές καταστάσεις θα έλυναν, παρά θα δημιουργούσαν και επίσης μου επιβεβαίωσαν ότι το ποιόν κάποιου δεν σχετίζεται με την ανάπτυξη "μαγικών" δυνάμεων.

Τώρα άν αντιπαραβαλλαμε τον πιο πάνω ιερέα που είδε τα πάντα με το μάτι της ψυχής του με έναν αποκρυφιστή που θα κοίταγε σε κρύσταλλο π.χ θα προτιμούσα να ήμουν στη φάση του ιερέα.

Πάντως πολλά χειρόγραφα στα ελληνικά με απόκρυφο περιεχόμενο υπάρχουν αμετάφραστα στο Βατικανό, στη καβατζέ βιβλιοθήκη και τα έχει δεί αρχαιολόγος γυναίκα φίλου μου απο τους ελάχιστους με πρόσβαση στα γραπτά του Βατικανού. Μερικά απο τα σπουδαιότερα έγγραφα διάφοροι παλαιότεροι ερευνητές ισχυρίζονται ότι τα βρήκανε σε βιβλιοθήκες μοναστηριών Κυπριακών και μή όπως και υπάρχει μία φήμη ότι τα χειρόγραφα Sloane ήταν κλεμμένα απο μοναστήρι του Αθω, κάτι που δεν μπορώ να το κρίνω.

Εχω όμως βιβλίο ευχών απο ιερέα που λέγεται ΕΚΛΟΓΗ ΕΚ ΤΩΝ ΨΑΛΜΩΝ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ το οποίο έχει τμήμα που λέγεται Εις την Σύναξιν των Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ και πασών των επουρανίων δυνάμεων. Αυτό ουσιαστικά είναι μία επίκληση άσχετα εάν ο ιερέας δεν βλέπει τι έρχεται, όχι δαιμονίων όμως φυσικά άν και όταν επικαλείσαι τα πάντα έρχονται ως δίπολο αλλά αυτό είναι μεγάλο θέμα και θα το αναλύσουμε κάποια στιγμή.

Παρ όλα αυτά ο ,όπως έδειξε και ο Θεάνθρωπος ο οποιοσδήποτε Αγιος εάν είναι άγιος θα εκβάλει δαιμόνια και μόνο με το λόγο του, είπαμε ότι ο Μυστικιστής ειναι θετικός στα πεδία της δύναμης ενώ ο μέσος αποκρυφιστής όχι για αυτό και επικαλείται οντότητες να συνδράμουν στο έργο του.

Edited by - Yngwie on 16/06/2006 02:31:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 03:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ynqwie

Οι οντότητες αυτές όπως είπαμε είναι άμορφες ενέργειες που αναπαρίστανται στο εσωτερικό μας μάτι σύμφωνα με την θρησκεία ή φύση μας. Ο Κινέζος βλέπει τους αγγέλους του σχιστομάτηδες.



εφοσον συμφωνουμε οτι οι εκφανσεις του Θειου μορφοποιουνται απο τα φιλτρα μας, τι μας λεει οτι και η "θετικη" ή "αρνητικη" φυση τους δεν εξαρταται απο αυτα?

δηλαδη απο εμας?


ο καθενας δημιουργει την πραγματικοτητα του - ειναι ελευθερος να την γεμισει δαιμονες ή αγγελους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 10:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δηλώνω η μπερδεμένη της παρέας ...(και πάλι)

Τελικά με τη Θεουργία συμβάλλουμε στο έργο του Θεού ή κάνουμε (μιμούμαστε) τα έργα του Θεού

Το λέω αυτό γιατί μου πέρασε μια σκέψη... μήπως τελικά είναι λιγάκι εγωϊστικό να παίζουμε το ρόλο του θεραπευτή... μήπως και τελικά το να υπάρχει κάποια ασθένεια εις γνώση Εκείνου και να μη τη θεραπεύει... μήπως λέω...μήπως τελικά αυτή η ασθένεια πρέπει να υπάρχει... Μήπως τελικά επεμβαίνουμε στο συμπαντικό νόμο του Κάρμα

Υ.Γ. Ελάχιστε, η φωτογραφία σου νομίζω ότι είναι η ωραιότερη που έχω δει τόσα χρόνια που είμαι εδώ μέσα. Η πατρική στοργή με την οποία ο Θεός δείχνει το δρόμο στο μικρό αγγελάκι και η τρυφερότητα με την οποία το σπρώχνει να κάνει τα πρώτα του "βήματα" - φτερουγίσματα είναι φοβερή...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 12:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι χρωστάω μια απάντηση στον Pyramid.
Το δαχτυλίδι της φωτιάς είναι μια σαφώς πιο προχωρημένη άσκηση, και άρα εύλογα τα ερωτήματα. Πέρα από την ενσωμάτωση της ιδέας του κύκλου στο νου, προσφέρει ένα πρακτικό πλεονέκτημα. Μπορείς να σχεδιάσεις έναν κύκλο μεγάλο όσο το σπίτι σου; Γύρω από το μια πολυκατοικία; Ασφαλώς όχι. Με τον οραματισμό αυτόν όμως μπορείς να το καταφέρεις. Και μην ανησυχείς ότι είναι απλά οραματισμός. Για αυτά είναι το πραγματικός με έναν τοίχο από τούβλα. Ελπίζω να μιλήσει και κάποιος άλλος, για το πως σφραγίζεται και καθ-ιερώνεται ο κύκλος.
Όσο για το ερώτημα αν αποσπάται η προσοχή του τελετουργού, η απάντηση είναι ότι :
Μακάρι να αποσπάται!!
«Περπατήστε γύρω-γύρω στον κύκλο μέχρις ότου να νιώσετε ζάλη» λέει ο Μπάρεττ. Χρησιμοποιήστε ιοσκύαμο για θυμίαμα λένε οι μεσαιωνικοί μάγοι. Δονήστε μια σειρά ονομάτων λένε οι της G.D. Αφέψημα Πεγιότ και ντάτουρα , λέει ο Καστανέντα... Όλες οι τεχνικές διαλογισμού σκοπεύουν σε αυτό. Όχι στην συγκέντρωση, αλλά στην απόσπαση του μυαλού από τον φυσικό κόσμο, και την ενατένιση του κόσμου των Ιδεών. Το αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο, είτε επιτυγχάνεται με τους μοντέρνους θαλάμους στέρησης των αισθήσεων, είτε με την οφθαλμοσκόπηση του μοναχού. Σαφώς και προκύπτουν αποτελέσματα και με την συνεχή συγκέντρωση στην ιδέα. Δεν είναι τίποτε άλλο όμως πέρα από illusions και σκεπτομορφές. Παρόλα αυτά ο Μιρτσέα Ελιάντε στο έργο του «σαμανισμός», σημειώνει ότι η χρήση τέτοιων βοηθημάτων (εκεί του μανιταριού αμανίτη) είναι μεταγενέστερη κατάσταση ,και ότι οι αρχαίοι μάγοι τα κατάφερναν άνετα και χωρίς τέτοια δεκανίκια.

Αγαπητή Avallon. Ωραία μεν η εικόνα του Ελάχιστου, αλλά… Οι άγγελοι δεν έχουν φτερά. Τα χερουβείμ και τα σεραφείμ έχουν, γι’αυτό στη Αποκάλυψη και στο όραμα του Ιεζεκιήλ ονομάζονται «ζώα».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 15:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon δεν είμαστε εμείς οι θεραπευτές.
Όλα είναι εις γνώσην του.
Εάν δεν πρέπει να θεραπευτεί κάτι δεν θεραπεύεται.
Πάντα έχεις κατά νου το Κάρμα και δεν προσπαθείς να κάνεις οτιδήποτε εναντίον.

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ, Yngwie, magister ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 15:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon. Ωραία μεν η εικόνα του Ελάχιστου, αλλά… Οι άγγελοι δεν έχουν φτερά. Τα χερουβείμ και τα σεραφείμ έχουν, γι’αυτό στη Αποκάλυψη και στο όραμα του Ιεζεκιήλ ονομάζονται «ζώα».

Eλεος φίλε μου!
Μπερδεμένη δήλωσα, όχι παντελώς άσχετη!
Αnd just for the record... ξέρω να ξεχωρίζω τα χερουβείμ από τα σεραφείμ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 15:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνωρίζεις πολλούς που εμφανίζουν αυτά τα χαρίσματα του Αγίου Πνεύματος φίλε Ελάχιστε????

Φίλε μου αν σου πω πως γνωρίζω , θα μου πεις απόδειξε το.
Δυστυχώς δεν μπορώ να στο αποδείξω…
Πάντως η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ναι έχω γνωρίσει πάρα μα πάρα
πολλούς ανθρώπους χριστιανούς , ανεξαρτήτως δόγματος, που τα έχουν.
Άνθρωποι απλοί λαϊκοί, αλλά φυσικά και άνθρωποι ιερείς, μοναχοί κτλ.
Αν δεν φαίνονται και αν δεν το διατυμπανίζουν είναι καθαρά από λόγους ταπεινοφροσύνης αλλά και σεβασμού…
Άλλωστε υπάρχει πάντα και η Γραφική ρήση «μην ρίχνετε τα Άγια στους χοίρους μήπως στραφούν εναντίων σας και σας ξεσκίσουν…» ,οπότε καλό είναι να προσέχουν…
Η διαφορά φίλε μου είναι ότι οι χριστιανοί και ειδικά οι ορθόδοξοι γνωρίζουν ότι αυτά τα χαρίσματα δεν σώζουν ένα άνθρωπο. Είναι σημεία ότι πιστεύεις λέγει η Γραφή, και σίγουρα είναι ευλογία για κάποιον να έχει κάποιο, αλλά το χάρισμα από μόνο του δεν λέει τίποτα αν δεν εφαρμόσεις στην πράξη και στην καθημερινότητα το αγαπάτε αλλήλους πχ.


quote:
Αντιθέτως ο αποκρυφιστής θα ψάξει με μεράκι συχνά τις Γραφές εάν ακολουθεί κάποιο ιουδαιοχριστιανικό pattern θρησκείας, αλλά θα επεκταθεί και στις άλλες γραφές που για κάποιους άλλους ανθρώπους σε αυτόν τον κόσμο θεωρούνται άγιες κι αυτό γιατί ο Θεός είναι ένας και είμαστε όλοι παιδιά του .
Ο σωστός αποκρυφιστής έχει ως αρχή του να μην χλευάσει η κοροιδέψει ποτέ την πίστη κάποιου, γιατί αυτό αποτελεί την έκφραση πίστης του οποιουδήποτε προς οποιονδήποτε θεωρεί Θεό του, κάτι που δεν γίνεται από το μέσο θρησκευτικό φανατικό.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν ονομάζεις εμένα σαν «μέσο θρησκευτικό φανατικό»…
Αν κάτι τέτοιο εκπνέει από το πνεύμα των κειμένων μου ζητώ συγνώμη !

Αυτό που κάνει φίλε μου ο αποκρυφιστής είναι ένα ανακάτεμα των θρησκειών και ένα κόψιμο και ράψιμο αυτών…
Όχι επειδή μελετάει όλες τις θρησκείες και όλες τις διδασκαλίες, αυτό αν μη τι άλλο είναι άξιο λόγου, αλλά διότι από κάθε ιερό βιβλίο κρατάει κάθε θρησκείας κρατάει ότι τον βολεύει …
Ο πρόδρομος ίσως του σύγχρονου αποκρυφισμού, και κατά επέκταση του Σατανισμού, θα πρέπει να αναζητηθεί στην αποκρυφιστική μεταρρύθμιση και οργανοτικότητα που παρατηρήθηκε στις αρχές του 19ου αιώνα. Συγκεκριμένα στο Παρίσι του 1810, γεννιέται ο Αλφόνς Λουί Κονστάνς, αργότερα γνωστός ως Ελιφάς Λεβί. Παιδί ενώ υποδηματοποιού, ο Λεβί παίρνει κατάλληλη μόρφωση έτσι ώστε να μπει στον ιερατικό κύκλο της Καθολικής Εκκλησίας, κάτι το οποίο ουδέποτε πραγματοποιεί αφού ακολουθεί την επαναστατική του φύση και αφού ασχολήθηκε λίγο και μάλλον αποτυχημένα με την ζωγραφική και την πολιτική σάτιρα, ακολούθησε τον δρόμο του αποκρυφισμού αφιερώνοντας την ζωή του στην μελέτη της Καββάλας, των Ταρώ και της τελετουργικής μαγείας. Η συγγραφική δουλειά του Λεβί όσο και το γενικότερο κλίμα εσωτερικού ρομαντισμού που κάλυψε τα αριστοκρατικά σαλόνια μέσω από τον πνευματισμό, τον Τεκτονισμό κ.α. επηρέασαν φιγούρες κλειδιά όπως αυτή του ΜακΓκρέκορ Μάθερς ο οποίος μαζί με άλλους ροδόσταυρους και καββαλιστές ιδρύουν το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής στις 1/3/1888. Κεντρικός στόχος του Τάγματος ήταν η επιτέλεση του Μεγάλου Έργου μέσα από την διδασκαλία της τελετουργικής μαγείας, της Καββάλα, των Ταρώ, της αστρικής προβολής, της αλχημείας, την γαιομαντείας, της αστρολογίας κ.α. Το Τάγμα γνώρισε εποχές δόξας όσο και μια συνεχής περίοδο εσωτερικών προστριβών που είχε ως αποτέλεσμα την διάσπαση της αρχικής ενότητας σε ποικίλες υποομάδες. Στοές και τάγματα γέμισαν την Ευρώπη εξαιτίας διαφωνιών των μελών όμως η αρχική πυγή βρισκόταν πάντα στην μνήμη όλων. Η συμβολή του Τάγματος μεγάλη αφού προκάλεσε μια σημαντική αναγέννηση του εσωτερισμού όσο και μια συνένωση κάθε διασκορπισμένου εσωτερικού τομέα. Έτσι η μαγεία βρήκε ξανά ένα σημαντικό υποστήριγμα μέσα από τις αναδημοσιεύσεις (και όχι τις μεταφράσεις όπως ο ίδιος ο Μάθερς υποστηρίζει πως έκανε) κλασσικών Γριμορίων όπως τα ‘Lemegeton’, ‘Το Βιβλίο της Ιερής Μαγείας του μάγου Αβρελίμ’ ενώ μύησε και μέλη που έμελλαν να σχηματίσουν σιγά σιγά το σύγχρονο πρόσωπο του Σατανισμού.
Ο Edwar Alexander Crowley γεννήθηκε στις 12/10/1875 (την ημέρα θανάτου του Λεβί όπου ο Crowley πίστευε πως αποτελούσε την μετενσάρκωση του) μέσα σε μια ατμόσφαιρα καταπίεσης και θρησκευτικής μισαλλοδοξίας. Το επαναστατικό του πνεύμα υπήρχε από μικρή ηλικία, γεγονός που έκανε την μητέρα του να τον αποκαλεί ‘κτήνος’. Μετά από μια αποτυχημένη σπουδή στο κολέγιο Trinity και την μύηση του στο Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής (1989), αυτοαποκαλούνταν κόμητας Βλαδιμήρ και εμβύθισε στην μαγική τέχνη χάρη στον δάσκαλο του Μάθερς με τον οποίο τελικά διαφώνησε και θανάτωσε (όπως πιστεύεται) μέσα από μαγική πάλη ενσάρκωσης δαιμόνων και επίθεσης αστρικών βρικολάκων. Η πορεία ζωής του Crowley συνοδευόταν πάντα από έντονη σεξουαλική ζωή, όργια, τελετές μαγείας, συγγραφικής δραστηριότητας και σχηματισμούς μυστικών ταγμάτων. Ο θάνατος τον βρήκε στις 1/12/1947, φτωχό και σχεδόν ξεχασμένο μέχρι την αναβίωση του ενδιαφέροντος για το όνομα του ξανά την περίοδο του 60.
Τι γίνεται όμως με τον Σατανισμό;
Η αναφορά στα πρόσωπα αυτά έγινε κυρίως διότι η προσφορά τους ήταν τέτοια ώστε να δημιουργήσει το σύγχρονο φαινόμενο του Σατανισμού. Η σύμπτυξη και αμαγαλματικη ένωση των διαφόρων αποκρυφιστικών παραδόσεων από το Τάγμα της Χρυσής Αυγής, από την Θεοσοφική εταιρία, το Ordo Templis Orientis, και τόσα άλλα, πρόσφερε οστά στην μυθολογία της μαγείας εξυχρονίζοντας της και προσφέροντας της νέα στηρίγματα. Αν θέλαμε όμως να ανακαλύψουμε κάποιο συνδετικό στοιχείο, αυτό θα ήταν σίγουρα η αντίληψη των Οφιτών περί της φύσης του φιδιού στον μύθο της ανθρώπινης πτώσης. Έτσι χάρη στο φίδι ο άνθρωπος δέχεται μια προσφορά παρότρυνσης να ανακαλύψει την αληθινή γνώση πως δηλαδή ο άνθρωπος πλάστηκε σε ένα κακό υλικό σύμπαν από το οποίο καλείται να λυτρωθεί μέσα από την Γνώση. Το φίδι αυτό, ένας συνδυασμός του Ελληνικού δότη σοφίας Προμηθέα, και του Βιβλικού Εωσφόρου, σχηματίζουν μια νέα ρομαντική φιγούρα που ο μύστης σέβεται το παράδειγμα που αυτός πρωτοξεκίνησε. Η αγγελική πτώση αλλάζει πλέον νόημα και η όλη γνωστική αντίληψη μοιάζει να ξυπνά στις συνειδήσεις των μάγων. Όμως μετά από αιώνες αλληλοεπιδράσεων κανείς πλέον δεν μπορεί να μιλά για καθαρές αντιλήψεις. Η μαγεία, η φιλοσοφία και ο Εωσφόρος περπατάνε άλλοτε σε παράλληλο και άλλοτε σε διαφορετικό δρόμο για να καταλήξουν στον σχηματισμό της Εκκλησίας του Σατανά το 1966.
Ο Anton Szandor LaVey γεννήθηκε στις Η.Π.Α. το 1930 και από μικρή ηλικία εργάστηκε ως θηριοδαμαστής. Επηρεασμένος και αυτός από την δουλειά των προκατόχων του, σχηματίζει στα μισά του 1950 τον Μαγικό Κύκλο με σκοπό την καλλιέργεια των Μαύρων Τεχνών. Μετά από μια πετυχημένη πορεία, το ενδιαφέρον του για τον Σατανισμό υλοποιείτε με την ίδρυση της πρώτης στον κόσμο εκκλησίας με ένα πλήρες μυστηριακό τελετουργικό. Το 1969 εκδίδει την ‘Σατανική Βίβλο’ και με αυτήν οριοθετεί την σύγχρονη ενσάρκωση του οργανωμένου Σατανισμού. Ο αποκρυφισμός πλέον συναντά τον αθεϊστικό ουμανισμό. Η ακράδαντη εγωκεντρική στάση και η απελευθέρωση των επιθυμιών διακρίνουν τα παραγγέλματα της βίβλου του. «Δεν υπάρχει Θεός…» υποστηρίζει «…Δεν υπάρχει καμία θεότητα που να ενδιαφέρεται για τον άνθρωπο. Δεν υπάρχει παράδεισος και κόλαση πέρα από τούτη την γη. Μόνο ένας λυτρωτής υπάρχει: το ίδιο το μυαλό, το πνεύμα και το σώμα σας…Ο Σατανάς είναι ένα σύμβολο του εγώ…Ο Σατανισμός είναι εγωισμός…Η ανώτερη μορφή πνευματικότητας είναι η σαρκική.»
Ο αντίδικος του Θεού, μετατράπηκε σε βλοσυρό εχθρό της ανθρωπότητας και τώρα, κοντά στον LaVey μετατρέπεται σε ένα σύμβολο γεμάτο από ηδονιστική και ανθρωποκεντρική ιδεολογία, μια αντίληψη που σύντομα έγινε πολύ δημοφιλής στον καλλιτεχνικό χώρο. Μέριλιν Μονρόε, Τζων Τραβόλτα, Ρομάν Πολάνσκι, όλοι άμεσα ή έμμεσα σχετίζονται με την εκκλησία του LaVey. Η κίνηση του γνώρισε επιτυχία και αν και ο ίδιος έλπιζε πως ο Σατανισμός θα γινόταν η κυρίαρχη θρησκεία του 21ου αιώνα, δεν έζησε για να το δει αφού πέθανε τον Οκτώβρη του 1997.
Και κάπου εδώ ίσως τελειώνει η εξέλιξη της Εωσφορικής λατρείας για να αρχίσει αυτή την κατανόησης του φαινομένου Σατανισμός. Όπως έγινε κατανοητό, η σατανολατρεία με τον οργανωμένο Σατανισμό απέχει σημαντικά, έτσι ώστε μόνο στην σύγχρονη εποχή να μπορούμε να μιλάμε για Σατανισμό ή τουλάχιστον να αναφερόμαστε στην οργανωμένη μορφή λατρείας του έτσι όπως περίπου την διαμόρφωσε ο LaVey. Είναι χαρακτηριστικό όπως παρατηρεί ο Αδάμ (1998) πως μπορούμε σε γενικές γραμμές να αντιληφθούμε την ύπαρξη 4 γενικών τάσεων στον σύγχρονο Σατανισμό (αποκλείοντας βέβαια σατανιστές που θέλουν να λειτουργούν σε επίπεδα διαφορετικά ακολουθώντας την New Age μίξη στάση στον εσωτερισμό).

Πυγή για τις κόκκινες γραμμές είναι αυτή , θα ήθελα να την επισκεφτείς διότι έχει πολλά ενδιαφέροντα και να μας πεις την άποψη σου αν θέλεις…

quote:
προφανώς,δεν αντιλέγω σε σχέση με τον Μυστικιστή Χριστιανό που θαυματουργεί μέσω της αγάπης.

Αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα φίλε.
Ότι ο χριστιανός , παρέρχομαι το μυστικιστής, δεν προσπαθεί να θαυματουργήσει ,
ο χριστιανός (οφείλει) να ζεί με αγάπη γιατί η αγάπη είναι ο μόνος δρόμος για την πνευματική αλλά και σωματική άνοδος του ανθρώπου. Δεν είναι το θαύμα ο στόχος του χριστιανού, στόχος είναι η δια βίου εφαρμογή από τον άνθρωπο των τριών στοιχείων της Αγίας Τριάδας: ΑΓΑΠΗ ΕΙΡΗΝΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ .
Για την επίτευξη αυτού του στόχου ο άνθρωπος οφείλει να αγωνιστεί ώστε να ξεριζώσει από μέσα του τις ακαθαρσίες που έχει εκ γενετής και την ροπή προς το πονηρό.
Όσο αυξάνετε ο καθαρισμός του τόσο το κενό που αφήνουν τα πεταμένα δαιμόνια συμπληρώνετε από χαρίσματα πνευματικά…

Το ότι η αγάπη έχει την ιδιότητα να ελκύει το έλεος του θεού δεν σημαίνει ότι η αγάπη θαυματουργεί, πράγμα το οποίο το κάνει διότι η αγάπη είναι πυρ που καίει την πονηρία όπως η φωτιά το κερί…

Για αυτό ακριβώς ο Κυπριανός έκαψε τα βιβλία με τις ευχές και τις επικλήσεις που χρησιμοποιούσε με μεγάλη επιτυχία ….
Διότι όπως ο ίδιος αποκάλυψε , για μεγάλο χρονικό διάστημα προσπαθούσε να κάνει μάγια σε μια κοπέλα στην οποία όμως οι πονηρές δυνάμεις δεν είχαν εξουσία. Διότι ήταν κοπέλα με μεγάλη αγάπη μέσα της ειρήνη δικαιοσύνη και φυσικά με μεγάλη πληρότητα Αγαθού πνεύματος, οπότε το πονηρό πάει πάσο και πάμε για άλλα…
Θέλω να πω δηλαδή ότι αν κάποιος κάνει μάγια σε εμένα πχ είναι πάρα πολύ πιθανόν να πιάσουν, διότι είμαι ένας συνηθισμένος άνθρωπος που έχει ένα κάρο δαιμονιάκια μέσα του και τα θρέφει κανονικά …
Άρα έχουν εξουσία πάνω μου …
Σε έναν άνθρωπο όμως πνευματικοποιημένο με αγαθό πνεύμα, έναν απλό και ειλικρινή με την συνείδηση του άνθρωπο, δεν μπορούν να επέμβουν είτε ΛΟΑ των βουντού τα ονομάσουμε είτε δαιμόνια είτε πνεύματα είτε όπως αλλιώς θέλουμε…
Διότι πολύ απλά δεν έχουν εξουσία να αγγίξουν εκεί που υπάρχει αγαθό.
Το βιβλίο του αγίου Κυπριανού υπάρχει και είναι πολλά γραμμένα μέσα.
Ο ίδιος εξηγεί τα πάντα και το πόσο ηλίθιος ήταν τόσα χρόνια που ασχολούταν με την μαγεία.

quote:
Κι ο Παύλος είπε ποιος σας εβάσκανε και οι καλύτερες ευχές κατά της βασκανίας αποδίδονται στον Αγιο Κυπριανό ο οποίος ήτανε Μάγος πρίν εάν δεν απατώμαι ή έάν δεν υιοθετήσουμε αυτήν την έκφραση γιατί έχει παραφθαρεί όπως σωστά είπες (το εργάτης των Μυστηρίων του Θεού ίσως να κόλλαγε καλύτερα).

Όσο αφορά τον Άγιο Κυπριανό έχω κάνει μια μικρή αναφορά πιο πάνω , αλλά θα σου προτείνω φίλε να αγοράσεις το βιβλίο του , είσαι άνθρωπος που πιάνει νοήματα θα καταλάβεις γιατί μετανόησε …ο ίδιος(Κυπριανός) τα λέει καλύτερα…
Η βασκανία υπάρχει και παραυπάρχει…και θα υπάρχει διότι το «κακό» έχει και αυτό εξουσία την οποία όσο οι φυσικοί άνθρωποι την θρέφουν θα βρίσκει πεδίο δράσης μέσα στην φύση, ευελπιστούμε εμείς οι χριστιανοί ότι όσο περνάν τα χρόνια και εξελισσόμαστε σαν άνθρωποι να φτάσουμε στο σημείο του απόλυτου καθαρισμού όπου δεν θα βρίσκει ανθρώπινο νου να κατοικεί οπότε και δεν υπάρχει στην ουσία…
Το πόσα χρόνια θα χρειαστούν είναι άγνωστο σε εμάς…πιθανόν εκατοντάδες πιθανόν χιλιάδες πιθανόν λιγότερα…άγνωστο.

quote:
Μήπως οι παραπάνω αποκαλύψεις του Παύλου (Προς Κορινθίους Β) θυμίζουν νοητική ή αστρική προβολή. Τι εννοεί με το Οπτασίες? Το εκτός του σώματος βέβαια χωράει διάφορες ερμηνείες. Ποιος είναι ο τρίτος Ουρανός?? Υπάρχουν περισσότεροι?? Γιατί να μη μπορεί ο καθένας να πετάξει προς τα εκεί?? Τα ανεκλάλητα λόγια τα οποία δεν συγχωρείται ο άνθρωπος να λαλήση ήταν άραγε μοναδικό προνόμιο του Παύλου ή μπορούν να τα ακούσουν και άλλοι Χριστιανοί??
Κι όσον αφορά την Αστρική Προβολή ποιος έχει το πλεονέκτημα, ένας εξασκημένος ταξιδιώτης (που θα χει φάει βδομάδες ή και χρόνια για να μάθει να βγαίνει τεχνιέντως από το σώμα του) που θα αναγνωρίσει ιδίοις όμμασι εντός του μεγαλείου του Θεού τα διάφορα επίπεδα στα οποία οι ψυχές συσσωρεύονται αναλογα με την κραδασμική τους συχνότητα ή κάρμα κατ άλλους??? , ή ο μέσος Χριστιανός ο οποίος θα αφεθεί στο τυπικό δόγμα της Κόλασης και του Παραδείσου και θα συνεχίσει να ζεί τη ζωούλα του όπως θέλει και ερμηνεύοντας ότι θέλει και όπως τον βολεύει γιατί δεν έχει απτές αποδείξεις όπως ο μυστικιστής Χριστιανός Παύλος που ανεβαινε στον 3ο Ουρανό,

Φίλε μου ξαναδιάβασε πως ξεκινάει ο Παύλος…δεν καυχιέμαι διότι θα μιλήσω για οπτασίες και αποκαλύψεις ΚΥΡΙΟΥ. Δεν εφάρμοσε καμιά τεχνική για να βγεί αστρικό , ούτε μπορεί να περιγράψει ακριβώς τι έγινε διότι το Πνεύμα τον πήγε εκεί που τον πήγε και του έδειξε αυτά που του έδειξε…
Αν δεν του επιτρέπετε να μιλήσει πιο ενδελεχώς μπορεί να εξηγηθεί με πολλούς τρόπους…πιθανόν να μην είναι ακόμα έτοιμη η ανθρωπότητα για να δεχτεί αυτό που είδε ο Παύλος…
Κατά την άποψη μου υπάρχουν τρεις ουρανοί…αλλά δεν θέλω να επεκταθώ παραπάνω σε κάτι που δε μπορώ να τεκμηριώσω…πιθανόν ο τρίτος ουρανός να είναι τα πάντα εν πάσι θεός…
Αλλά δεν θεωρώ ότι μπήκε στον τρίτο ουρανό ο Παύλος , απλά όπως και ο Μωησής είδε από ψηλά την γη της επαγγελίας κάτι ανάλογο έδειξε το πνεύμα στον Παύλο…
Παράδεισος είναι αυτός….

Τυπικά δεν είναι προνόμιο μόνο του Παύλου αλλά όλων των χριστιανών με την βούλα όχι στην ταυτότητα αλλά στην καρδιά…
Από την άλλη όποιον θέλει Αυτός ελεεί και όσο θέλει…μην ξεχνάς ότι ο Παύλος είχε μια αποστολή αλλά παρόλα αυτά πέθανε με καρκίνο στο στομάχι του…
Όταν λοιπόν προσευχόταν και παρακαλούσε τον θεό να τον θεραπεύσει η απάντηση ήταν «αρκεί σε η χάρης μου», σε ποιόν ; στον Παύλο που είχε εξουσία να λύνει και να δένει…
Άρα αγώνας και ελπίδα μεν, αλλά με ταπεινότητα για να μας δωθούν αυτά που μας αξίζουν και που θα είναι προς το όφελος μας μόνο….

quote:
πως μπορεί να κρίνει ο Ορθόδοξος τον Ρωμαιοκαθολικό ότι είναι λάθος ή ο Ρωμαιοκαθολικός τον Ευαγγελιστή, ο ευαγγελιστής τον Μορμόνο , ο Μορμόνος τον Προτεστάντη, ο Προτεστάντης τον Πεντηκοστιανό, ο Ορθόδοξος Ρώσος τον Ορθόδοξο Αιθίοπα Ιερέα ο οποίος έχει το Αποκρυφο βιβλίο του Ενώχ στα κανονικά του βιβλία??

Σε αυτό έχεις δίκιο απόλυτο. Για αυτό συνέχεια μιλάς για τον μέσο χριστιανό κτλ
Δυστυχώς χριστιανισμός χωρισμένος και διαιρεμένος δεν υπάρχει…
Δεν νοείται μοίρασμα μεταξύ ανθρώπων στον χριστιανισμό…
Αλλά αυτό συμβαίνει διότι ακριβώς υπάρχει η «κρίση» στον χριστιανισμό, και γενικότερα στην κοινωνία…
Το «μην κρίνετε για να μην κριθείτε» έχει πάει περίπατο και να αποτελέσματα και του χριστιανισμού και της κοινωνίας των ανθρώπων αλλά και της φύσης σαν προέκταση του ανθρώπινου εγωισμού…

Βασικά τώρα αισθάνομαι λίγο ένοχος διότι νομίζω ότι δικαιολογημένα αισθάνθηκες φανατισμό και «ανωτερότητα» στα κείμενα μου.
Σου ξαναλέω φίλε ότι δεν αισθάνομαι ότι δεν έχεις πίστη , ή αγάπη μέσα σου ή ταπεινότητα , τουλάχιστον τα έχεις όλα αυτά σε μεγαλύτερο βαθμό από εμένα.
Ο λόγος που γράφουμε ερωτήσεις και απαντήσεις ο ένας στον άλλο , από την μεριά μου πάντα, έχει να κάνει την διαφορετική προσέγγιση στα θεία…τίποτα παραπάνω και τίποτα λογότερο!

quote:
Στο Κατά Λουκάν Κεφ16 Εδ.33 διαβάζουμε
33 ΚΑΙ ΕΝ ΤΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΗΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΩΝ ΠΝΕΥΜΑ ΔΑΙΜΟΝΙΟΥ ΑΚΑΘΑΡΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΚΡΑΞΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ
34 ΛΕΓΩΝ ΦΕΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΙΗΣΟΥ ΝΑΖΑΡΗΝΕ ΗΛΘΕΣ ΝΑ ΑΠΟΛΕΣΗΣ ΗΜΑΣ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΣ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
35 ΚΑΙ ΕΠΕΤΙΜΗΣΕΝ ΑΥΤΟ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΛΕΓΩΝ ΣΙΩΠΑ ΚΑΙ ΕΞΕΛΘΕ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟΝ ΕΡΡΙΨΕΝ ΑΥΤΟΝ ΕΙΣ ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΚΑΙ ΕΞΗΛΘΕΝ ΑΠ ΑΥΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΛΑΨΗ ΑΥΤΟΝ ΠΑΝΤΕΛΩΣ
ΕΞΗΡΧΟΝΤΟ ΔΕ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΩΝ ΚΡΑΖΟΝΤΑ ΚΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑ ΟΤΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΤΙΜΩΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΦΙΝΕ ΝΑ ΛΑΛΩΣΙΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΝΩΡΙΖΟΝ ΑΥΤΟΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Αν πάρουμε την Αγία Γραφή κατά γράμμα βλέπουμε λοιπόν ότι τα δαιμόνια ως πλάσματα και αυτά του Θεού γνωρίζουν ποιος κάνει κουμάντο και αναγνωρίζουν την εξουσία στο όνομα του Κυρίου. Βλέπουμε επίσης ότι αρκετοί άνθρωποι είναι φορτωμένοι με αυτά είτε τα λέει η Γραφή δαιμόνια είτε η Σύγχρονη ψυχολογία συμπλέγματα. Ο Ιησούς δεν υπάρχει πιά να τα απεμπολίσει , μόνο ο ζωντανός Λόγος του άρα εάν τα ορκίσει κάποιος στο όνομα του Ιησού για την πραγματική τους φύση μπορεί να τα τσεκάρει, χώρια ότι όποιος πεί ότι δεν έχει τότε θα πρέπει να απαρνηθεί τα πάντα και να αφήσει τους «νεκρούς» να θαψουν τους δικούς τους «νεκρούς».

Όλοι μας έχουμε δαιμόνια , στον άνθρωπο κατοικούν με σκοπό την φθορά και την καταστροφή του…
Ο Ιησούς υπάρχει φίλε μου, το θέμα είναι να γίνει το πνεύμα μας ένα με το Πνεύμα Του… Για να γίνει αυτό δεν χρειάζονται ξορκισμοί κτλ
Χρειάζεται πίστη στον Ιησού Χριστό και εφαρμογή των λόγων Του στην πράξη στην καθημερινότητα, επίσης χρειάζεται αγώνας καθαρισμού από τα δαιμόνια συνδιαζόμενος με προσευχή.
καθαρισμός που όμως ;
μα φυσικά του νού, διότι εκεί είναι ρίζα του κακού και εκεί «κατοικεί», από εκεί προέρχονται τα πάντα και εκεί είναι το σταυροδρόμι των δύο κόσμων…
όταν οι πράξεις μας και οι σκέψεις μας θρέφουν το αγαθό αυτό δεν μας αφήνει έτσι αλλά μας ανταμοίβει για τον παραπάνω χώρο που του δίνουμε μέσα μας…
το ανάλογο φυσικά ισχύει όταν θρέφουμε το πονηρό…

quote:
τα παλιά ασκιά (κουρασμένα ή αδούλευτα μυαλά)σκίζονται
απο το νέο κρασί (υψηλότερου επιπέδου ενέργειες) μπορούν να επιφέρουν ασθένειες στον τελετουργό ακόμα και καρκίνο

Το ασκί φίλε μου δεν είναι το περιεχόμενο αλλά το δοχείο…
Δοχείο είναι και το σώμα μας με περιεχόμενο τον νου…

quote:
Πάντως πολλά χειρόγραφα στα ελληνικά με απόκρυφο περιεχόμενο υπάρχουν αμετάφραστα στο Βατικανό, στη καβατζέ βιβλιοθήκη

Πιθανόν φίλε να υπάρχουν πολλά αξιόλογα πράγματα. Αλλά πιθανόν να πρόκειται και για μούφες.
Πχ. Λέγετε ότι υπάρχουν εκεί τα χειρόγραφα του Σολομώντα , με βάση τα οποία φτιάχτηκε η πρώτη Σολομωνική , αλλά αυτή η ιστορία καλά κρατεί από την εποχή των Ροδόσταυρων, εγώ όμως αναρωτιέμαι αν το Βατικανό είχε όλη αυτήν την φημολογούμενη Γνώση και Σοφία στα υπόγεια του δεν θα την είχε χρησιμοποιήσει τόσα χρόνια για συνολικό ή ιδίων όφελος…;;;

Υγ. κανένα λειτουργικό πνεύμα δεν έχει ανάγκη σε φτερά …
Φτερά έχουμε ανάγκη εμείς να τους δώσουμε για να τα εννοήσουμε , ή για να τα ξεπουπουλιάσουμε καμιά φορά…
υγ2.avallon σε ευχαριστώ ....«μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη»



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 16:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υγ2.avallon σε ευχαριστώ ....«μας κακομαθαίνετε κύριε πρέσβη»

Για να μη σας κακομαθαίνει η κυρία πρέσβειρα λοιπόν ακούστε την άποψή της:

Oσον αφορά τα κίνητρα του Αγίου Κυπριανού να αλλαξοπιστήσει, ίσως έχω κάποια αμφιβολία...
Ως γνωστόν ο Αγ.Κυπριανός ερωτεύτηκε την χριστιανή Αυγουστίνα (διόρθωσέ με αν δεν θυμάμαι καλά) και επειδή εξάντλησε κάθε μαγικό μέσο για να τη ρίξει στο κρεββάτι... είπε να πάει με τα νερά της...

Εγινε Χριστιανός και κατόρθωσε το μέχρι τότε ακατόρθωτο...
Ως γνωστόν το νινί σέρνει καράβι, πόσο δε μάλλον έναν μαύρο Μάγο με ιδιοτελή κίνητρα...

Εχει όμως τελικά κανένα νόημα το γιατί έγινε Χριστιανός?
Σημασία έχει ότι η Αυγουστίνα τον έφερε στον "ίσιο" δρόμο και του έδωσε μια πιο "φωτογενή" αύρα...

Ομως διαβλέπω ότι εσύ έχεις άλλη γνώμη για το τι τον έκανε να πάρει αυτή την απόφαση και περιμένω να μου το εξηγήσεις.

Υ.Γ. Τελικά υπάρχει "γυρισμός" για τους οδοιπόρους της Αριστερής Ατραπούς?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 18:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aβαλλον σ'αυτό που ρωτάς πιστεύω ότι εξαρτάται σε ποιό επίπεδο έχει φτάσει ο οδοιπόρος της Αριστερής Ατραπού.

Μαύροι μάγοι όπως ο Ουρουάρπα δεν έχουν ελπίδα μια και το κακό που έκαναν ήταν μεγαλύτερο απ'όσο το κάρμα ενός ατόμου μπορεί να σηκώσει.

Μην ξεχνάμε ότι ήταν από τις ελάχιστες περιπτώσεις που αντεξελίχθηκε.

Τώρα αν ένας "αριστερός" πληρώσει το κάρμα που του πρέπει και παράγει έργο προς όφελος της ανθρωπότητας, είναι πιθανό να γυρίσει.

Το κακό είναι ότι η ιδιοτελής πλευρά της μαγείας είναι μεγάλος πειρασμός, και η δύναμη που έχει ένας μάγος τον βάζει πάντα σε πειρασμό.

Μην ξεχνάμε ότι όλοι ανεξαιρέτως οι Μύστες -εκτός αν έχουν περάσει την 4η πλανητική μύηση- κινδυνεύουν να γλιστρισουν στην άλλη πλευρά.

Μόνο μετά την 4η δεν υπάρχει γυρισμός. Όσο δε, πλησιάζεις σ'αυτήν η δύναμη είναι τεράστια για τα γήινα δεδομένα, οπότε είσαι ικανός να κάνεις μεγάλη ζημιά.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 22:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουρουάρπα

Δεν τον έχω ακουστά τον κύριο...
Μπορείς να μου πεις λίγο περισσότερα γι'αυτόν?
Η τουλάχιστον για να μην "εκτροχιαστεί" το θέμα να μου στείλεις ένα mail?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 23:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon ήταν ο μαύρος μάγος που έγινε δις αιτία για την βύθιση της Ατλαντίδας.

Αν θέλεις περισσότερα πες μου να σου στείλω μήνυμα για να μην βγούμε εκτός θέματος


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon ήταν ο μαύρος μάγος που έγινε δις αιτία για την βύθιση της Ατλαντίδας.

Says who?

Επειδή το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον θα το εκτιμούσα αν μου έστελνες κάποια στοιχεία για το βίο και την πολιτεία του κυρίου αυτού.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 00:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
says who i don't know

Είναι ένας μύθος που έχω ακούσει πριν χρονια. Θα σου στείλω την ιστορία που ξέρω, ακόμα και δίχως στοιχεία είναι καλλλήηηη.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 02:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Avallon ήταν ο μαύρος μάγος που έγινε δις αιτία για την βύθιση της Ατλαντίδας.

Αν θέλεις περισσότερα πες μου να σου στείλω μήνυμα για να μην βγούμε


facinating..!! ....που έλεγε και ο Σπόκ...

και εγω...και εγω.... θέλω πληροφορίες..!!!


Γιώργος
pleaseee!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 08:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon ήταν ο μαύρος μάγος που έγινε δις αιτία για την βύθιση της Ατλαντίδας.

Αν θέλεις περισσότερα πες μου να σου στείλω μήνυμα για να μην βγούμε εκτός θέματος


Και γιατί να μην ανοίξεις καινούργιο θέμα ?

Μας βάζεις στην πρίζα και μόνο η Avallon θα μάθει ??? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 08:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μας βάζεις στην πρίζα και μόνο η Avallon θα μάθει ???

Zήτησε και θα σου δοθεί...
Κρούσε την θύραν και θα ανοιχθεί...

Δεν είδα κανείς άλλος από δω μέσα να δείξει ενδιαφέρον για τον κύριο Ουρουάρπα. Παρόλ'αυτά κρούσε την δική μου θύρα και σου υπόσχομαι forward του μηνύματος που θα λάβω απ'την gretel!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 16:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υ.Γ. Τελικά υπάρχει "γυρισμός" για τους οδοιπόρους της Αριστερής Ατραπούς?


πιθανόν όλοι να θέλουμε την Αυγουστίνα μας για να φτάσουμε στην Ιθάκη...
πως λέμε ότι το "κουνητό" θέλει τον Γερμανό του...
έτσι και η Αριστερή Ατραπος ίσως θέλει την Αυγουστίνα της.
πάντως ,οι Αυγουστίνες, όταν επισέρχονται στην Δεξιά Ατραπο υπάρχουν πολλές παρενέργειες...



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 18:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ οι αναφορές σου είναι ενδιαφέρουσες και θα μπορούσαμε να κάνουμε μιά εξαιρετική συζήτηση αλλά όχι σε αυτό το θέμα, ο τίτλος είναι ΣΟΛΟΜΩΝΙΚΗ και όχι ΜΑΓΕΙΑ-ΜΙΑ ΠΛΑΝΗ.
Με το να γίνεται εδώ η συζήτηση βγαίνει εντελώς το topic από την πορεία του και δεν συμμετέχουν πιθανόν και όσα άτομα ενδιαφέρονται για όσα θίγεις. Δεν μπαίνουν όλοι σε όλα τα θέματα ανεξαρτήτως τίτλου, υπάρχουν και άτομα που κάνουν κλικ σε ότι τους ενδιαφέρει.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς την αναζήτηση για να δεις εάν υφίσταται κάποιο ήδη ανοιχτό θέμα όπου μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση? Εάν δεν υπάρχει μπορείς να ανοίξεις ένα νέο.

Αντιλαμβάνομαι τον λόγο που κάνεις εδώ την συζήτηση αλλά πιστεύω ότι τα μηνύματα που έχεις στείλει είναι αρκετά για να δείξουν έναν άλλο δρόμο σε κάποιον, οπότε βάζοντας εδώ και το link από το θέμα που θα συνεχιστεί η συζήτηση, όσοι επιθυμούν θα μπουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2797852
Maintained by Digital Alchemy