ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
spider1984
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 18:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.Με λενε Μαρια.Θελω να πω συγνωμη προκαταβολικα απο ολους γιατι τωρα αρχιζω την δικη μου προσωπικη αναζητηση.Οποτε δεν ξερω για επιπεδα και αλλα τετοια.Εμενα μου αρεσει να τα εξηγω και να μου τα εξηγουν απλα.ειχα και εγω κατι που εμοιαζε με αστρικο ταξιδι το οποιο δεν ολοκληρωθηκε λογω πανικου.θα σας πω την εμπειρια μου και σας παρακαλω διαφωτιστε με για το τι ηταν και πως θα ολοκληρωσω την ολη διαδικασια.εγω για ενα μεγαλο διαστημα(εξι μηνες) ειχα αναλαβει πολλες ευθυνες αλλων αλλα ειχα και δικες μου.εκεινο τον καιρο διαβαζα και για πανελληνιες.στο συνολο κοιμομουν τρεις με τεσσερις ωρες το 24ωρο.ειχε παθει και η μανα μου ενα ελαφρυ εμφραγμα οποτε ημουν σε μια κατασταση εγρηγορσης.(συγχωρεστε με που μακρυγορω αλλα εχουν σημασια αυτα που αναφερω).οταν ολοκληρωθηκε το εξαμηνο εγω ενιωθα τρομερη εξαντληση.Ωσπου μια μερα δεν αντεξα απο την κουραση και αποφασισα να ξυπνησω το πρωι να κανω κατι δουλειες που επρεπε να γινουν και να ξαναξαπλωσω.εκεινη την μερα ειχα κοιμηθει δυο ωρες το πολυ.κατα τις οχτω ξαπλωσα παλι.σκεφτηκα να κοιμηθω ενα πενταωρο.η μητερα μου οταν ξυπναει το πρωι με φωναζει συνηθως,εκεινη την ημερα την πηρε ο υπνος γιατι ξενυχτησε.οσο κοιμομουν ειχα το νου μου μηπως φωναζε.ειχα αρχισει να αγχωνομαι που δεν φωναζε.προσπαθησα να σηκωθω να την ελεγξω αλλα το σωμα μου δεν υπακουγε.απλα απο την κουραση κατεβασε διακοπτες.επρεπε να σηκωθω ομως να την ελεγξω,γιατι ειχε παθει και το εμφραγμα και ανυσηχουσα μην επαθε κατι αλλο.Τοτε ηταν που εγινε!!!ημουν ξαπλωμενη στο πλαι και απλα σηκωθηκα και καθομουν στο κρεβατι.χαρηκα για μια στιγμη που καταφερα να επιβληθω της κουρασης και θα πηγαινα να δω τι εγινε στην μανα μου.τοτε ηταν που καταλαβα οτι
κατι δεν παει καθολου καλα.ολα ηταν γυρω μου τοσο εντονα που με τρομαζαν.ολοι οι ηχοι ηταν στο πολλαπλασιο,ολα τα χρωματα ηταν πιο εντονα,ολες οι μυρωδιες το ιδιο,μπορουσα να μυρισω τα τριανταφυλλα που ειχαμε στην αυλη.αρχισα να νιωθω πολυ βαρυ το σωμα μου και οι κινησεις μου ηταν πολυ περιορισμενες.αρχισα να παρατηρω γυρω γυρω.αυτο που ειδα
με τρομοκρατησε.ημουν καθισμενη διπλα σε εμενα που κοιμομουν.με παρατηρησα αρκετη ωρα.μπορω να πω οτι προσπαθουσα να καταλαβω τι γινοταν εκεινη την ωρα,τοτε περασε μια νταλικα και επεσε σε μια λακουβα και ο θορυβος ηταν τοσο εντονως που πανικοβληθηκα και ξαναγυρισα πολυ βιαια πισω.ολη την υπολοιπη ημερα ημουν πολυ κουρασμενη και ποναγε το στερνο μου.αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια,απο τοτε προσπαθω να το ξανακανω και φτανω στο σημειο πριν βγω απο το σωμα μου και θυμαται το σωμα μου τον πανικο που ενιωσα και δεν με αφηνει να ολοκληρωσω την διαδικασια,υπαρχει τροπος να προσπερασω αυτον τον πανικο????

spider1984Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GLOUKOS
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 01:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΙΑ ΕΠΕΣΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!ΠΑΝΩ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2014, 12:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι παρόντες είμαστε (όλοι, τρόπος του λέγειν δηλαδή) απλά συζητάμε τα ίδια θέματα και σε άλλα topic. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε αγαπητά μέλη.

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα σε σχέση με κάποιους κινδύνους που μπορεί να κρύβονται στις συναρπαστικές μας πτήσεις.

Τι θα συμβεί εάν κατά τη διάρκεια της προβολής του αιθερικού,αστρικού,νοητικού σώματος στο φυσικό κόσμο μας χτυπήσει κεραυνός;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μιά πηγή ηλεκτρισμού;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μεταλλική αιχμή και μάλιστα χάλκινη;

Αναμένω τις απαντήσεις σας εναγωνίως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας κάνεις πλάκα ετσι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγαπητή μου δεν κάνω καθόλου πλάκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρετε αγαπητά μέλη.

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα σε σχέση με κάποιους κινδύνους που μπορεί να κρύβονται στις συναρπαστικές μας πτήσεις.

Τι θα συμβεί εάν κατά τη διάρκεια της προβολής του αιθερικού,αστρικού,νοητικού σώματος στο φυσικό κόσμο μας χτυπήσει κεραυνός;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μιά πηγή ηλεκτρισμού;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μεταλλική αιχμή και μάλιστα χάλκινη;

Αναμένω τις απαντήσεις σας εναγωνίως.


TinaGR, πιστεύω ότι ο redruM θέλει να το συνδυάσει με το αστρικό πεδίο και ότι εφόσον το φυσικό σώμα πεθάνει ή αλλοιωθεί εκείνη την στιγμή αν θα επιστρέψουμε στο αρχικό μας σώμα ή θα μείνουμε στο πεδίο να το στοιχειώνουμε κατά κάποιο τρόπο.

Αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το σώμα αποκόπτεται από όλο αυτό;

Και γιατί αναφέρεις τα παραπάνω στοιχεία και το χαλκό, η αστρική προβολή νομίζεις ότι είναι ενεργειακό βαμπίρ, αν το θέσουμε έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι δεν ήμουν αρκετά σαφής.Τι θα συμβεί όταν έρθουμε σε επαφή,όχι με το φυσικό μας σώμα το οποίο κοιμάται ούτως ή άλλως,αλλά με το αστρικό μας σώμα "χτυπηθούμε" από τα προαναφερθέντα.Κάνοντας προβολή στο φυσικό κόσμο και όχι στον υποκειμενικό ονειρικό μας κόσμο ή αν προτιμάτε στο ονειρικό "κουκούλι" μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 17:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν το φυσικό σώμα πεθάνει,τότε η παραμονή στο αστρικό έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες...Αλλά όπως και να έχει ,το αστρικό δεν ενδείκνυται για για ''μακροχρόνιες διακοπές''εκτός και αν πρόκειται για κάποια ''ομάδα''......
Τώρα όσον αφορά τον ηλεκτρισμό...ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ηλεκτρισμός δεν υφίσταται στο αστρικό...Εκεί δεν υπάρχει ούτε καν ήλιος...Σκέψου ότι και τα ενεργειακά βαμπίρ τρέφονται από την ενέργεια τω ανθρώπων....απλή λογική..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω ότι δεν ήμουν αρκετά σαφής.Τι θα συμβεί όταν έρθουμε σε επαφή,όχι με το φυσικό μας σώμα το οποίο κοιμάται ούτως ή άλλως,αλλά με το αστρικό μας σώμα "χτυπηθούμε" από τα προαναφερθέντα.Κάνοντας προβολή στο φυσικό κόσμο και όχι στον υποκειμενικό ονειρικό μας κόσμο ή αν προτιμάτε στο ονειρικό "κουκούλι" μας.
Ας μας πει η maria3 που λέει οτι έχει εμπειρία σε αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό ακριβώς εννοώ.Κάνοντας κάποιος Αστρική Προβολή με το Αστρικό του Σώμα το οποίο πιθανολογώ,με βάση τα στοιχεία που έχω συλλέξει από την απόκρυφη γραμματεία,ότι είναι ηλεκτρομαγνητικής φύσεως.Υπάρχουν πολλές προειδοποιήσεις για να ΜΗΝ επιχειρεί κανείς π.χ. όταν υπάρχει καταιγίδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Νομίζω ότι δεν ήμουν αρκετά σαφής.Τι θα συμβεί όταν έρθουμε σε επαφή,όχι με το φυσικό μας σώμα το οποίο κοιμάται ούτως ή άλλως,αλλά με το αστρικό μας σώμα "χτυπηθούμε" από τα προαναφερθέντα.Κάνοντας προβολή στο φυσικό κόσμο και όχι στον υποκειμενικό ονειρικό μας κόσμο ή αν προτιμάτε στο ονειρικό "κουκούλι" μας.
Ας μας πει η maria3 που λέει οτι έχει εμπειρία σε αυτά.

Πύρινε μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, κανείς δεν είναι γνώστης.

Και εγώ να μάθω θέλω τι εννοεί ο φίλος μας.

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται πιθανό να παθαίνει κάτι το φυσικό μας σώμα, κατά αρχήν το αστρικό σώμα δεν μπορεί να αισθανθεί.

Τι ακριβώς διάβασες, στην απόκρυφη γραμματεία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Ο ηλεκτρισμός δεν υφίσταται στο αστρικό...Εκεί δεν υπάρχει ούτε καν ήλιος...Σκέψου ότι και τα ενεργειακά βαμπίρ τρέφονται από την ενέργεια τω ανθρώπων....απλή λογική.. [quote]

Θιβετιανοί μοναχοί χρησιμοποιούν ένα ειδικό χάλκινο εγχειρίδιο σε τελετές εξορκισμού κακών "πνευμάτων".Μάλιστα gamers που έχουν ασχοληθεί με το Uncharted II έχουν "δει" το συγκεκριμένο ξιφίδιο καθώς ο ήρωας του παιχνιδιού πρέπει να το ανακτήσει σε κάποια πίστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μμμ πρέπει να πάω στο Θηβέτ τελικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 18:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου δεν είμαι γνώστης.Τρεις φορές έχω προβληθεί με 100% συνειδητότητα.Οι προειδοποιήσεις είναι όμως σαφής.Δεν πρέπει να το κάνουμε εν μέσω καταιγίδας(Δον Χουάν συγχωρέστε με δεν θυμάμαι σε ποιό βιβλίο).Μακριά από μεταλλικές αιχμές(Το πρόβλημα του κακού στο αστρικό πεδίο).Όσο αναφορά τον ηλεκτρισμό είναι δική μου απορία σε συνάρτηση με τα προηγούμενα.Η πρόθεση μου δεν είναι να τρομάξω κανέναν,αλλά διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις και των πέντε τόπικ δεν είδα καμία αναφορά σε αυτούς τους υποθετικούς ή,ποιός ξέρει,πραγματικούς κινδύνους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 22:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
redruM
Αγαπητοί μου δεν είμαι γνώστης.Τρεις φορές έχω προβληθεί με 100% συνειδητότητα.Οι προειδοποιήσεις είναι όμως σαφής.Δεν πρέπει να το κάνουμε εν μέσω καταιγίδας(Δον Χουάν συγχωρέστε με δεν θυμάμαι σε ποιό βιβλίο)
Ο Καστανέντα δεν είναι και η πιο αξιόπιστη πηγή.. αλλά σχετικά με το φαινόμενο της καταιγίδας, αυτό που ξέρω είναι οτι εκείνη τη στιγμή βρίσκονται σε τρομερή δραστηριότητα τα στοιχειακά ή στοιχειώδη (ειδικά του αέρα και του νερού). Στο αστρικό πρέπει να γίνεται χαμός εκείνη την ώρα.
Είναι μια ώρα καθαρισμού μπορούμε να πούμε της φύσης, καθώς ανανεώνεται ο αέρας αλλά και καθαρίζεται η γη.

Τώρα για τις μεταλλικές αιχμές.. πρώτη φορά το ακούω.
Δεν μου φαίνεται να ευσταθεί.
Το άλλο θα μπορούσε να έχει κάποια βάση.

Υπάρχουν κίνδυνοι στο αστρικό αλλά αυτοί που αναφέρεις είναι νομίζω σε μια σχετικά λάθος κατεύθυνση.
..Μεταλλικές αιχμές και καταιγίδες υπάρχουν και στον φυσικό κόσμο, αλλά δεν θεωρεί κανείς οτι δε πρέπει να κυκλοφορούμε στον δρόμο για να μη κοπούμε.
Ο χαλκός απο όσα έχω διαβάσει έχει πράγματι εσωτερικές ιδιοτητες.

quote:
maria3
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται πιθανό να παθαίνει κάτι το φυσικό μας σώμα, κατά αρχήν το αστρικό σώμα δεν μπορεί να αισθανθεί.
Απ' ότι έχω διαβάσει το αστρικό σώμα μπορεί να αισθανθεί. Εξαρτάται όμως και τι ορίζει ο καθένας ως αίσθηση.


Edited by - Gnostic Student on 15/02/2014 22:58:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 23:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
redruM
Τρεις φορές έχω προβληθεί με 100% συνειδητότητα.
Με τον διαλογισμό, την αυτοπαρατήρηση, αυτοενθύμηση κ.α. μπορεί κάποιος σιγά σιγά να διευρύνει τη συνειδητότητά του ώστε να έχει εμπειρίες.
Χρειάζεται όμως λένε και να ενεργοποιούνται οι αισθήσεις του αστρικού σώματος, που είναι τα τσάκρα.
Για να ενεργοποιηθούνε χρειάζονται φυσικά ενέργεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TinaGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2014, 23:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και το αστρικό σώμα αισθάνεται...Είναι και ένας από τους λόγους που παραμένει για πολύ καιρό στο αστρικό πεδίο..π.χ ένας έντονος συναισθηματικός δεσμός με κάποιο άτομο στον φυσικό κόσμο μπορεί να κρατήσει μια ψυχή για πολύ καιρό στο αστρικό πεδίο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθυμιος
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 02:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω διαβασει αρκετες σελιδες απο αυτο το θεμα και απο τις προηγουμενες ενοτητες εδω και καποια χρονια.

Δεν εχω συμμετασχει στη συζητηση αλλα και ουτε καταφερα να διαβασω ολες τις σελιδες!

Νοιωθω ομως πως πρεπει να μοιραστω τις λιγες εμπειριες που εχω σχετικα με την αστρικη προβολη.

Δεν καταφερα να βγω απο το σωμα παρα μια φορα και αυτο για οχι μεγαλη αποσταση αλλα γυρω στο ενα μετρο.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι μετα απο αυτο, στο κοντινο μελλον, ξυπνησα μια μερα και ενοιωσα το μετωπο μου να βρισκεται εξω απο το κεφαλι μου και να στροβιλιζεται! Τονιζω το -ξυπνησα-

Και αλλη μια φορα ενοιωσα ενα στροβιλισμο στο δεξι μου χερι και κουνιοτανε μονο του. Αλλα οχι το χερι μου, αλλα το χερι μου που δεν ειναι οστα και κρεας!

Σε αυτα μου εκανε εντυπωση ο στροβιλισμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 05:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απ' ότι έχω διαβάσει το αστρικό σώμα μπορεί να αισθανθεί. Εξαρτάται όμως και τι ορίζει ο καθένας ως αίσθηση.


Edited by - Gnostic Student on 15/02/2014 22:58:26


Έχεις δίκαιο που το αναφέρεις, όντως μπορεί να αισθανθεί και να δει ή να νομίζει ότι είναι σε άλλο σώμα σαν παρατηρητής και να αισθανθεί το πόνο της ψυχής του ατόμου σύμφωνα με τα σταθμά που ξέρουμε και έχουμε μάθει.

Έπρεπε να το διευκρινίσω, όταν λέω ότι δεν μπορεί να αισθανθεί, τι εννοώ, έχει τύχει με αστρική προβολή να ξυπνάω κάτω από το νερό, δεν πνίγηκα όμως, ούτε το φυσικό μου σώμα το αισθάνθηκε.

Μόνο τα ανώτερα επίπεδα ζωής, μπορεί να σε κάνουν το αισθανθείς, αλλά και αυτά πρέπει να σου περάσουν το ερέθισμα στον εγκέφαλο, για να το αισθανθεί το ανθρώπινο φυσικό σώμα.

Και θέλω να ξεκαθαρίσω και κάτι είναι δικιά μου άποψη βέβαια, όταν ενεργοποιήσεις τα επτά chakra και φτάσεις στο crown chakra, έχει ενεργοποιηθεί ο ψυχικός κόσμος και εφάπτεται πλέον με το συνειδητό, είναι κομμάτι σου, δεν μπορείς ούτε να το απενεργοποιήσεις, ούτε να το ενεργοποιήσεις, για εμένα γίνεται μία φορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2014, 14:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε redrum το λογικό συμπέρασμα που προκύπτει από τη στοιχειώδη ανάγνωση αυτών των θεμάτων λέει ότι υπό κανονικές συνθήκες το φυσικό και το αστρικό σώμα συνυπάρχουν πάντα σε όλον τον ενσαρκωμένο βίο ενός ανθρώπου και στην κανονική του κατάσταση βρίσκονται σε κάποιου είδους υπέρθεση.

Όταν γίνεται η αστρική προβολή διαχωρίζονται προσωρινά, αλλά χωρικά και ίσως και χρονικά, αλλά αυτό αφορά το φυσικό πεδίο μόνο. Ότι κινδύνους διατρέχεις καθημερινώς από καταιγίδες και μέταλλα τα ίδια υφίστανται και επί κατάστασης αστρικής προβολής. Δεν υπάρχει θέμα κινδύνου, γιατί το αστρικό σώμα είναι απρόσβλητο από τους φυσικούς κινδύνους, τουλάχιστον αυτό λέει το σύστημα αναφοράς που συζητάμε.

Για τους μεταφυσικούς κινδύνους, τους κατοίκους δηλαδή ή τα συμβάντα του αστρικού πεδίου, αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα συζήτησης. Πιθανόν να αναφέρεσαι για κινδύνους στο αιθερικό πεδίο, που είναι ο σύνδεσμος, το ενδιάμεσο δηλαδή ανάμεσα στο δυο πεδία της ύπαρξης. Αυτό ενδεχομένως να βλάπτεται έτσι κι αλλιώς από Η/Μ πεδία και πάσης φύσης ενεργειακές εκπομπές. Αλλά αυτό θα είναι ανεξάρτητο αστρικών προβολών. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ.

Edited by - Heretic on 16/02/2014 15:57:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

redruM
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 08:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους redruM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλες και φίλοι,συνοδοιπόροι της ατραπού του μυστηρίου.

Ο Gnostic Student έχει δίκιο για το διαλογισμό,την αυτοενθύμηση,την αυτοπαρατήρηση(όπως και πολλοί άλλοι συμφορουμίτες που κατέθεσαν τις απόψεις τους στο τόπικ όλα αυτά τα χρόνια).Η αστρική προβολή δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός αλλά το αποτέλεσμα της συνειδητής προσπάθειάς μας για "αυτοβελτίωση".

Καθαρίζοντας ή μάλλον στην προσπάθεια μου να καθαρίσω το "τονάλ" είχα την πρώτη μου συνειδητή εμπειρία.Δεν ήξερα τότε πολλά για την α.π. δηλαδή θέλω να πω ότι δεν είχα αυθυποβάλλει τον εαυτό μου,απλώς "έγινε" ως απόρροια των αλλαγών που έκανα στο τρόπο ζωής μου.

Τα βοηθήματα όπως το brain wave generator τα θεωρώ ύβρεις.

Άποψη μου είναι πως ο Καστανέντα ηθελημένα έχει ασυνέπειες και ανακρίβειες που προκαλούν τη λογική στα έργα του,για να αποτρέψει τους περίεργους τους χλιαρούς και τους "πολύ λογικούς".

Στη Φιλοκαλία των ιερών νηπτικών και σε πολλούς βίους αγίων υπάρχουν πολλά "διαμάντια" σε σχέση με την α.π.Νομίζω πως οι καλοπροαίρετοι και χωρίς προκατάληψη νόες θα τα δουν εύκολα.

Θα ξεσκονίσω τη βιβλιοθήκη μου,συλλέγοντας στοιχεία για τους κινδύνους που σας προανέφερα και θα τα καταθέσω,Θεού θέλοντος.

Ευχαριστώ όλες τις φίλες και τους φίλους για τις απαντήσεις τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 10:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαίρετε αγαπητά μέλη.

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα σε σχέση με κάποιους κινδύνους που μπορεί να κρύβονται στις συναρπαστικές μας πτήσεις.

Τι θα συμβεί εάν κατά τη διάρκεια της προβολής του αιθερικού,αστρικού,νοητικού σώματος στο φυσικό κόσμο μας χτυπήσει κεραυνός;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μιά πηγή ηλεκτρισμού;

Τι θα συμβεί εάν έρθουμε σε επαφή με μεταλλική αιχμή και μάλιστα χάλκινη;

Αναμένω τις απαντήσεις σας εναγωνίως.


Παίρνω τα ποστ σου απ’την αρχή γιατί θέτεις καλές ερωτήσεις.

Τι θα συμβεί «άν...;»
1. Δεν θα συμβεί! Αν έχεις την απαιτούμενη ενέργεια για την... «πτήση» θα πρέπει να έχεις και την ανάλογη εμπιστοσύνη στην προσωπική σου ενέργεια – (Για να το πω δονχουανικά) - εκτός κι αν δεν ξέρεις τι κάνεις, οπότε...
2. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις (ή αν το «ταξίδι» το ξεκινάς με "κλεμένη" ανεπαρκή ενέργεια) χωρίς να εκπλήρώνεις κάποιες προϋποθέσεις.... θα συμβούν άλλα πρώτα – και ύστερα – χειρότερα και τα απίθανα σενάρια με κεραυνούς, ηλετροπληξίες και χάλκινες αιχμές είναι το λιγότερο που πρέπει να σε ανησυχεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 10:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αυτό ακριβώς εννοώ.Κάνοντας κάποιος Αστρική Προβολή με το Αστρικό του Σώμα το οποίο πιθανολογώ,με βάση τα στοιχεία που έχω συλλέξει από την απόκρυφη γραμματεία,ότι είναι ηλεκτρομαγνητικής φύσεως.Υπάρχουν πολλές προειδοποιήσεις για να ΜΗΝ επιχειρεί κανείς π.χ. όταν υπάρχει καταιγίδα.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος για το "ηλεκτρομαγνητικής φύσης" (αν ήταν θα ήταν μετρήσιμο - που δεν είναι) μπορεί, μπορεί λέω, να έχει κάποια επαγωγική σχέση με τον ηλετρομαγνητισμό ή/και τον στατικό ηλεκτρισμό αλλά τα φωτεινά νήματα δε έχουν καμιά σχέση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 10:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί μου δεν είμαι γνώστης.Τρεις φορές έχω προβληθεί με 100% συνειδητότητα.Οι προειδοποιήσεις είναι όμως σαφής.Δεν πρέπει να το κάνουμε εν μέσω καταιγίδας(Δον Χουάν συγχωρέστε με δεν θυμάμαι σε ποιό βιβλίο).Μακριά από μεταλλικές αιχμές(Το πρόβλημα του κακού στο αστρικό πεδίο).Όσο αναφορά τον ηλεκτρισμό είναι δική μου απορία σε συνάρτηση με τα προηγούμενα.Η πρόθεση μου δεν είναι να τρομάξω κανέναν,αλλά διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις και των πέντε τόπικ δεν είδα καμία αναφορά σε αυτούς τους υποθετικούς ή,ποιός ξέρει,πραγματικούς κινδύνους.

Σωστά λες - οι κίνδυνοι σπανια συζητούνται. Οι λόγοι;
Οι πιο πολλές συζητήσεις είναι θεωρητικές - με 'πηγή' βιβλία.
Ή οι εμπειρίες είναι πρόχειρες και κάπως τυχαίες - πάλι με 'οδηγό' βιβλία (που αποκρύβουν κινδύνους κατά κανόνα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 11:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Τα βοηθήματα όπως το brain wave generator τα θεωρώ ύβρεις.

Άποψη μου είναι πως ο Καστανέντα ηθελημένα έχει ασυνέπειες και ανακρίβειες που προκαλούν τη λογική στα έργα του,για να αποτρέψει τους περίεργους τους χλιαρούς και τους "πολύ λογικούς".

[quote]Τα binaural beats δεν είναι περισσότερη "ύβις" από τις ουσίες - έχουν τη χρήση τους όταν δεν είναι "στου κασίδη το κεφάλι"
...

Στη Φιλοκαλία των ιερών νηπτικών και σε πολλούς βίους αγίων υπάρχουν πολλά "διαμάντια" σε σχέση με την α.π.Νομίζω πως οι καλοπροαίρετοι και χωρίς προκατάληψη νόες θα τα δουν εύκολα....



!!! Καλός!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexapap
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 12:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας! Η μητέρα μου έχει χάρισμα και μπορεί να κάνει αστρικές προβολές όποτε το θέλει. Δεν το ήξερα και μου είπε όμως ότι το φοβάται γιατί κάποιες φορές ξεχνά ότι είναι όνειρο και την παρασέρνει. Τώρα τι εννοεί δεν το κατάλαβα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 12:52:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους σας! Η μητέρα μου έχει χάρισμα και μπορεί να κάνει αστρικές προβολές όποτε το θέλει. Δεν το ήξερα και μου είπε όμως ότι το φοβάται γιατί κάποιες φορές ξεχνά ότι είναι όνειρο και την παρασέρνει. Τώρα τι εννοεί δεν το κατάλαβα...

Εννοεί ότι ξέρει πως αυτά που συναντά δεν αντικατροπτρίζουν πάντα γεγονότα - δεν είναι δηλ. πάντα να τα παίρνεις τοις μετρητοίς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2014, 16:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μα αυτό ακριβώς εννοώ.Κάνοντας κάποιος Αστρική Προβολή με το Αστρικό του Σώμα το οποίο πιθανολογώ,με βάση τα στοιχεία που έχω συλλέξει από την απόκρυφη γραμματεία,ότι είναι ηλεκτρομαγνητικής φύσεως.Υπάρχουν πολλές προειδοποιήσεις για να ΜΗΝ επιχειρεί κανείς π.χ. όταν υπάρχει καταιγίδα.

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος για το "ηλεκτρομαγνητικής φύσης" (αν ήταν θα ήταν μετρήσιμο - που δεν είναι) μπορεί, μπορεί λέω, να έχει κάποια επαγωγική σχέση με τον ηλετρομαγνητισμό ή/και τον στατικό ηλεκτρισμό αλλά τα φωτεινά νήματα δε έχουν καμιά σχέση.



Μάλλον ο φίλος έχει μπερδέψει ορισμένα πράγματα. Μερικοί αποκρυφιστές αναφέρονται σε ηλεκτρικό και μαγνητικό (και ηλεκτρομαγνητικό) ρευστό, όταν μιλούν για διεργασίες ενεργειακής ροής και εξισορρόπησης στο αιθερικό και αστρικό πεδίο. Δεν πρόκειται για τα γνωστά Η/Μ πεδία της φυσικής. Αυτά είναι εκδηλώσεις του φυσικού πεδίου.
Συνήθως αναφέρονται στην διπολική φύση της ζωτικής ενέργειας, οργόνης, τσι, πράνα, την ενέργεια που δημιουργεί και διαμορφώνει τους λεπτοφυείς αυτούς χώρους και μπορεί να περιγράφει με αρκετά ονόματα ακόμα, αν και κάθε περιγραφή περιλαμβάνει και μια διαφορετική ποιότητα.
Είναι προφανές ότι αναφερόμαστε σε μια συγκεκριμένη μεταφυσική οπτική όπου η διάσταση της περιγραφής είναι υποκειμενικό θέμα.

Edited by - Heretic on 17/02/2014 16:57:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy