ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 07:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

``Οι φοβισμένοι άνθρωποι, χειραγωγούνται εύκολα, γίνονται υποταγμένοι άνθρωποι, έτοιμοι να δεχτούν τις αποφάσεις άλλων, πόσο μάλλον όταν αυτό συμβαίνει σε μία εποχή κρίσης, πού όλα είναι συγκεχυμένα.``

http://xletsos-basilhs.blogspot.com/search/label/%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1

O Bασίλης τα λέει αυτά και οι καιροί ΔΕΝ τον διαψεύδουν.
Συμφωνείς?


Δε νομίζω ότι έχει σχέση με αυτό που ρωτάω.

quote:
allzzaro

Βλέπεις και απο μόνος σου ενας απλός σεισμός το τι καταστροφές μπορεί να προκαλέσει Τσερνόμπιλ, Φουκουσίμα και βλέπουμε.
Η καταστροφή της Ατλαντίδας είναι ένας μύθος και ο μύθος μιλά για υπερτεχνολογία.Μύθος είναι ακόμα και τα βιμάνας.
Αραγε γιατί η καταγγεγραμένη Ελληνική ιστορία ξεκινά μετά το 1000 ΠΧ?
Οτι υπάρχει πρίν το 1000 ΠΧ είναι υπο τη μορφή μύθου.
Σχετική είναι λοιπόν όπως το λές και η απόκρυψη και η διαστρέβλωση.


Ενας από τους μεγαλύτερους σεισμούς δεν πρόκειται να εξαφανίσει τα ίχνη της Ιαπωνίας. Γιατί θα έπρεπε να το κάνει στο παρελθόν με έναν εξελιγμένο πολιτισμό?
Ο μύθος (π.χ. περί Ατλαντίδας)μπορεί να μιλάει για ό,τι θέλει και ό,τι επιθυμεί ο μυθογράφος που τον έπλασε, ίσως για να περάσει ηθικοφιλοσοφικά μηνύματα μέσω ενός φανταστικού αλληγορικού παραδείγματος.
Η καταγεγραμμένη ελληνική ιστορία ξεκινά μετά το 1000 π.Χ. διότι τότε εμφανίζονται οι πρώτοι ιστορικοί συγγραφείς που προσπαθούν να κάνουν ιστορική έρευνα και καταγραφή (χωρίς όμως να αποβάλλουν εντελώς από το έργο τους τις μυθοπλασίες). Η άγνοια για πολύ παλαιότερες εποχές μπορούσε να καλυφθεί με επινόηση αιτιολογικών μυθοπλασιών και ίσως γι'αυτό να συμβαίνει (εν μέρει) αυτό που λες.

quote:
allzzaro

Αναφορές αφηγητών θέλουν το ανθρώπινο είδος να διδάχτηκε απο τους θεούς την τεχνολογία.


Καλά, αυτό θέλει ψάξιμο για ενδεχόμενες εξαιρέσεις. Βέβαια στη μυθολογία πάντα κάποιος επινοείται ως ευεργέτης και εφευρέτης. Ακόμα και για την καλλιέργεια της γης που δεν έχουμε λόγο να την αποδώσουμε σε εξωγήινους...(ελπίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε)...

quote:
allzzaro

Οι αντιδραστικοί ζητούν αποδείξεις οπως πχ κάποιο μπουλόνι απο τα βιμάνας ενώ κάποιοι αλλοι έχουν φτάσει στο σημείο να θεωρούν τους εαυτούς τους απογόνους των θεών.


Δηλαδή η προσκόμιση χειροπιαστών στοιχείων είναι αμελητέο σημείο μιας έρευνας? Επαναπαυόμαστε στις μυθολογίες και όλα ok? Διαφωνώ.

quote:
allzzaro

Πώς είναι δυνατόν οι Αιγύπτιοι που έχτισαν τις πυραμίδες να μην μπορούσαν να μετρήσουν το ύψος τους.
Επρεπε να καλέσουν το Θαλή να μετρήσει το ύψος τους?


Γιατί, ρώτησε κανείς τους κατασκευαστές τους πολλές εκατοντάδες χρόνια πριν? Ή μήπως θα έπρεπε να το κρατάνε σε αρχείο μέχρι τον 7ο αιώνα π.Χ. αν το είχαν υπολογίσει κάποιοι παλαιότερα? Γενικά δεν βλέπω πως αυτή η ερώτηση μπορεί να κλονίσει την κατασκευή των πυραμίδων από τους Αιγύπτιους. Ή μήπως μα πιστέψουμε ότι τους έμαθαν οι εξωγήινοι να χτίζουν πυραμίδες αλλά επειδή ήταν και λίγο βιτσιόζοι τους έκρυβαν τις πληροφορίες για το ύψος?

quote:
allzzaro

Η θεωρία του Αρίσταρχου περί ηλιοκεντρικού συστήματος ήταν εν αγνοία του Κοπέρνικου και του Μπράχε.
Επρεπε ο Γαλλιλαίος να ανακαλύψει το τηλεσκόπιο για να πειστούν οτι πράγματι έτσι είναι.
Δεν το ήξεραν λοιπόν? και ο Αρίσταρχος πως το ήξερε? και 3.000 χρόνια πρίν τον Αρίσταρχο οι Χαλδαίοι πως το ήξεραν?
Κάποιοι τους δίδαξαν, έτσι λένε οι αναφορές και για να το λένε κάποιο ``λάκκο έχει φάβα``.


Γιατί πρεπει μονίμως να υποτιμάμε τις ανθρώπινες δυνατότητες? Οι άνθρωποι από την προϊστορία παρατηρούν, σκέπτονται λογικά, υπολογίζουν, μαθαίνουν από τα λάθη τους, προοδεύουν συσσωρεύοντας εμπειρίες και γνώσεις από την ακατάπαυστη εξέταση του φυσικού κόσμου. Γιατί πρέπει να μας φαίνεται και αυτό μυστήριο?

quote:
allzzaro

Δηλαδή με το να παραδεχόμαστε τις ατιμίες του συνταγματάρχη Richard Howard Vyse να πλαστογραφήσει τις επιγραφές των πυραμίδων δεν είμαστε στο σκοτάδι.


Δεν γνωρίζω το περιστατικό και δεν βλέπω το λόγο να σταθώ αποκλειστικά σε αυτό, από τη στιγμή που υπάρχουν νεότερες έρευνες.

quote:
allzzaro

Δεν σου ζήτησε κανείς φίλε μου να επαναπαυτείς αλλά εδώ οτι ενδείξεις οι αποδείξεις παρουσιάζονται τις καταρρίπτετε παρουσιάζοντας κάποια παιδαριώδη επιχειρήματα τύπου industrial angel.
Oι τύποι αυτοί περιδιαβαίνουν τα φόρουμ λές και κάποιοι τους πληρώνουν να το κάνουν και αφού τα επιχειρήματα τους τελειώνουν το μόνο που πετυχαίνουν είναι ο αποσυντονισμός.


Κάπου σε χάνω εδώ βρε allzzaro. Δεν ξέρω ποια είναι τα επιχειρήματα "τύπου industrial angel" και γιατί είναι παιδαριώδη. Νομίζω ότι υπερβάλλεις στην δεύτερη πρότασή σου. Επίσης εγώ δεν βλέπω καμία απόδειξη για τους ισχυρισμούς του ντοκιμαντέρ(στο πρώτο μέρος τουλάχιστον). Ας μην ξεχνάμε ότι η έννοια της απόδειξης είναι πολύ σοβαρή. Με τις αποδείξεις αλλάζει ο κόσμος. Και προφανώς οι θεωρητικοί των αρχαίων αστροναυτών δεν προσφέρουν αποδείξεις. Εκμεταλλεύονται την έλλειψη γνώσεων για κάποια φημισμένα αρχαια κατασκευάσματα (με συζητήσιμο βαθμό μυστηρίου για το καθένα) και χώνουν πίσω από αυτά εξωγήινους με απίστευτη ευκολία, λες και πρόκειται για τα παιδιά της διπλανής πόρτας. Ε όχι κι έτσι...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 08:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα agnostic
quote:
Δε νομίζω ότι έχει σχέση με αυτό που ρωτάω.

Δεν έχει σχέση?
Μα ζήτησες το ποιοί και γιατί.
Εγώ στους έδωσα και σου εξήγησα το γιατί.
Το καταρρίπτεις λοιπόν λέγοντας οτι δεν έχει σχέση.
Πολύ ωραία .. η απάντηση στο τέλος..

quote:
Ο μύθος (π.χ. περί Ατλαντίδας)μπορεί να μιλάει για ό,τι θέλει και ό,τι επιθυμεί ο μυθογράφος που τον έπλασε, ίσως για να περάσει ηθικοφιλοσοφικά μηνύματα μέσω ενός φανταστικού αλληγορικού παραδείγματος.

Μπορεί, ίσως δεν έχεις κάτι το χειροπιαστό οτι ΔΕΝ έγινε ενώ έχεις αναφορές οτι μπορεί να έγινε.
Τι υπερισχύει? Το δεύτερο φυσικά..

quote:
Δηλαδή η προσκόμιση χειροπιαστών στοιχείων είναι αμελητέο σημείο μιας έρευνας? Επαναπαυόμαστε στις μυθολογίες και όλα ok? Διαφωνώ.

Φυσικά και διαφωνείς. Σιγά μην συμφωνούσες.
Δηλαδή ζητάς ενα μπουλόνι απο τα βιμάνας για να πεισθείς.
Δηλαδή άμα σου βρώ ενα μπουλόνι θα παραδεχθείς οτι υπήρξαν.
Το οτι οι συγγραφείς του Μαχαμπαράτα φαντάστηκαν ιπτάμενα αντικείμενα είναι μυθολογία?
Πολυ ωραία..

quote:
Γιατί, ρώτησε κανείς τους κατασκευαστές τους πολλές εκατοντάδες χρόνια πριν? Ή μήπως θα έπρεπε να το κρατάνε σε αρχείο μέχρι τον 7ο αιώνα π.Χ. αν το είχαν υπολογίσει κάποιοι παλαιότερα? Γενικά δεν βλέπω πως αυτή η ερώτηση μπορεί να κλονίσει την κατασκευή των πυραμίδων από τους Αιγύπτιους. Ή μήπως μα πιστέψουμε ότι τους έμαθαν οι εξωγήινοι να χτίζουν πυραμίδες αλλά επειδή ήταν και λίγο βιτσιόζοι τους έκρυβαν τις πληροφορίες για το ύψος?

Δηλαδή αν τους ρωτούσε 200 χρόνια νωρίτερα θα ήξεραν?
Εγώ φίλε μου γνωρίζω οτι όσο περνά ο χρόνος τόσο περισσότερα γνωρίζουν τόσο η τεχνολογία προχωρά.
Τώρα πως γίνεται αυτό που λές να γνώριζαν πρίν 200 χρόνια και να μην γνώριζαν 200 χρόνια μετά αυτό ανήκει σε μία παιδαριώδη αντίληψη.
Κρίμα ρε agnostic...

quote:
Γιατί πρεπει μονίμως να υποτιμάμε τις ανθρώπινες δυνατότητες? Οι άνθρωποι από την προϊστορία παρατηρούν, σκέπτονται λογικά, υπολογίζουν, μαθαίνουν από τα λάθη τους, προοδεύουν συσσωρεύοντας εμπειρίες και γνώσεις από την ακατάπαυστη εξέταση του φυσικού κόσμου. Γιατί πρέπει να μας φαίνεται και αυτό μυστήριο?

Φίλε μου μίλησα απλά Ελληνικά.
Σου απάντησα πως το 4.000 ΠΧ οι Χαλδαίοι γνώριζαν περί ηλιοκεντρικού συστήματος και δεν εγνώριζαν το 1.700 ΜΧ.
Απλά ήξεραν αλλά το απόκρυπταν και αυτό ως απόδειξη οτι απόκρυπταν γνώση και ιστορία.
Τώρα τι θές να πείς παραπάνω τι σχέση έχει με αυτό που απάντησα..

quote:
Δεν γνωρίζω το περιστατικό και δεν βλέπω το λόγο να σταθώ αποκλειστικά σε αυτό, από τη στιγμή που υπάρχουν νεότερες έρευνες.

Απο τη στιγμή που δεν γνωρίζεις πως μπορείς να παίρνεις θέση.
Και να γνώριζες βέβαια πάλι την ίδια θέση θα έπαιρνες
Για ποιές νεότερες έρευνες μιλάς?
Ισα ίσα που οι νεότερες έρευνες καταρρίπτουν το μύθο οτι την πυραμίδα την έχτισε ο Χέοπας.

quote:
Κάπου σε χάνω εδώ βρε allzzaro. Δεν ξέρω ποια είναι τα επιχειρήματα "τύπου industrial angel" και γιατί είναι παιδαριώδη. Νομίζω ότι υπερβάλλεις στην δεύτερη πρότασή σου. Επίσης εγώ δεν βλέπω καμία απόδειξη για τους ισχυρισμούς του ντοκιμαντέρ(στο πρώτο μέρος τουλάχιστον). Ας μην ξεχνάμε ότι η έννοια της απόδειξης είναι πολύ σοβαρή. Με τις αποδείξεις αλλάζει ο κόσμος. Και προφανώς οι θεωρητικοί των αρχαίων αστροναυτών δεν προσφέρουν αποδείξεις. Εκμεταλλεύονται την έλλειψη γνώσεων για κάποια φημισμένα αρχαια κατασκευάσματα (με συζητήσιμο βαθμό μυστηρίου για το καθένα) και χώνουν πίσω από αυτά εξωγήινους με απίστευτη ευκολία, λες και πρόκειται για τα παιδιά της διπλανής πόρτας. Ε όχι κι έτσι...

Εχω πολλά ντοκυμαντέρ. Υπάρχουν πολλά δηλαδή.
Οταν ο αλλος agnostic είναι αντιδραστικό στοιχείο όποια απόδειξη και να του φέρεις θα την καταρρίψει.
Δεν μίλησα προσωπικά εγώ για εξωγήινους και ξέρεις σε οτι αφορά την έλλειψη γνώσεων πιστεύω οτι η ``ημιμάθεια χειρότερα αμάθειας`` αν και αυτό είναι κάπως σχετικό.
Δεν διαφέρεις απο τη συμπεριφορά και τις αντιλήψεις του industrial angel τον οποίο δεν κακολογώ, απλά είμαι αντικειμενικός.
Τον θεωρώ φίλο μου, τον συμπαθώ, όπως και εσένα αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί του.

quote:
Η καταγεγραμμένη ελληνική ιστορία ξεκινά μετά το 1000 π.Χ. διότι τότε εμφανίζονται οι πρώτοι ιστορικοί συγγραφείς που προσπαθούν να κάνουν ιστορική έρευνα και καταγραφή (χωρίς όμως να αποβάλλουν εντελώς από το έργο τους τις μυθοπλασίες). Η άγνοια για πολύ παλαιότερες εποχές μπορούσε να καλυφθεί με επινόηση αιτιολογικών μυθοπλασιών και ίσως γι'αυτό να συμβαίνει (εν μέρει) αυτό που λες.

Δηλαδή συγγραφείς πρίν το 1000 ΠΧ δεν υπήρχαν?
Και στην αρχαία Αιγυπτο πως υπήρχαν?
Στη Σουμερία πως υπήρχαν?
Δηλαδή ο Σνεφρού ο Ρετζεντέφ που έζησαν το 2.700 στην Αιγυπτο είναι ιστορικά πρόσωπα, ο Ενώχ είναι ιστορικό πρόσωπο και ο Θησέας που έζησε το 1.000 ΠΧ είναι μυθικό πρόσωπο.
Και γιατί ο Δευκαλίωνας να θεωρείται μυθικό πρόσωπο επειδή αναφέρεται στον κατακλυσμό το όνομα του?
Στην αρχή αναφέρθηκα στην απόκρυψη αληθειών περί ηλιοκεντρικού συστήματος. Μήπως και εδώ μέσω του μύθου αποκρύπτουν πληροφορίες? γιατί και οι 3 ξενόφερτοι βασιλιάδες που αναφέρεις Κέκρωπας, Δαναός, Κάδμος αν και στην προσπάθεια τους να τους βαφτίσουν γηγενείς δεν φαίνεται να τα κατάφεραν. Ηταν μια πάγια τακτική να τοποθετούν βασιλιάδες το γιατί? ο νοών νοήτω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 15:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εε.. συγνώμη τώρα μη μου πείς οτι περιμένεις να σου απαντήσει?

Τελικά ρε όμορφε δεν κατάλαβα τι υποστηρίζεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 16:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικα με τις φωτογραφιες που λεγαμε ποιο πανω
επεσα πανω σε μια απο τον καθεδρικό ναό Ieronimus της Ισπανίας, που χτίστηκε από τον Επίσκοπο de Salamanca το 1102 μ.Χ.,
μεταξύ των συναρπαστικών γλυπτών των μυθικών ζώων και των αγίων,
θα βρούμε και αστροναύτες της NASA...

Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό ?


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 19:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου AitheroVamon έχω παραθέσει κάποια ντοκυμαντέρ που σχολιάζουν αυτά τα μυστήρια.
Οι πέτρες ICA τα σχήματα του Nazka στο Περού αλλά και οι τοιχογραφίες στην έρημοΣτο λίνκ αυτό έχω παραθέσει όλα αυτά τα βίντεο απο τα ντοκυμαντέρ οπου κάποιες βραχογραφίες του 3.000 ΠΧ στην έρημο Σαχάρα δείχνουν κάποιους με στολές.
Εγώ παρ`οτι παραθέσα στοιχεία οι αντιδραστικοί τα χλεύασαν τα χαρακτήρισαν μπαρμπούτσαλα δείτε αντιδράσεις http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=920

Oσοι δεν έχουν παρακολουθήσει τα βιντεάκια μπορούν να τα δούν στα παρακάτω λίνκ.

Οταν οι Θεοί ήρθαν στη γή
Μέρος 1
http://www.youtube.com/watch?v=lQ_W9V6-jO0&feature=related
Μέρος 2
http://www.youtube.com/watch?v=rTjH77PSdwY&feature=related
Μέρος 3
http://www.youtube.com/watch?v=X5oDUu6LQcQ&feature=related
Μέρος 4
http://www.youtube.com/watch?v=Wt_FccXzKUQ&feature=related

Αρχαία προιστορία της γής
Μέρος 1
http://www.youtube.com/watch?v=XLAQ8SS0jDk&feature=related
Μέρος 2
http://www.youtube.com/watch?v=CQkF0crQWuY&feature=related
Μέρος 3
http://www.youtube.com/watch?v=DRFhgr7gE9k&feature=related
Μέρος 4
http://www.youtube.com/watch?v=5hiiUAfz08E&feature=related
Μέρος 5
http://www.youtube.com/watch?v=-S6tA6qKkxI&feature=related


Αιγυπτος ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ
Μέρος 1
http://www.youtube.com/watch?v=8jiW4oyRBLI&feature=related
Μέρος 2
http://www.youtube.com/watch?v=fDJzVjTbsXM&feature=related
Μέρος 3
http://www.youtube.com/watch?v=3ZHn2gDXkA0&feature=related
Μέρος 4
http://www.youtube.com/watch?v=5cNjcQW0uUA&feature=related
Μέρος 5
http://www.youtube.com/watch?v=Fl7Z4up-9NM&feature=related

Καλό θα είναι να ξεκινήσει κάποιος απο την αρχή με τη σειρά για να καταλάβει τη σημασία τους.
Υπάρχει και συνέχεια για όσους ενδιαφέρονται για το συσχετισμό των Ελλήνων Θεών και Αιγύπτιων βασιλιέων.
Τα συμπεράσματα δικά σας..

Edited by - allzzaro on 14/04/2011 19:59:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 20:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχετικα με τις φωτογραφιες που λεγαμε ποιο πανω
επεσα πανω σε μια απο τον καθεδρικό ναό Ieronimus της Ισπανίας, που χτίστηκε από τον Επίσκοπο de Salamanca το 1102 μ.Χ.,
μεταξύ των συναρπαστικών γλυπτών των μυθικών ζώων και των αγίων,
θα βρούμε και αστροναύτες της NASA...

Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό ?


Hellas at War


----------------------------------------------------------------

Καταπληκτική δουλεία. Η ψηφιακή επεξεργασία κάνει θαύματα στις μέρες μας.
Είναι και λεπτολόγοι οι Κινέζοι, θα πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε.

Εκεί στο λουρί τροφοδοσίας μας το χαλάνε λιγάκι, κατά τα άλλα όμως, έξοχη δουλειά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 23:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταπληκτική δουλεία. Η ψηφιακή επεξεργασία κάνει θαύματα στις μέρες μας.
Είναι και λεπτολόγοι οι Κινέζοι, θα πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε.

Εκεί στο λουρί τροφοδοσίας μας το χαλάνε λιγάκι, κατά τα άλλα όμως, έξοχη δουλειά


Λοιπόν.. το συγκεκριμένο είναι υπαρκτό το χω δεί εδώ και χρόνια σε σοβαρά ντοκυμαντέρ (history channel, national geographic) κτλ..
Η επίσημη άποψη (απ ότι θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια όταν το χα ψάξει) ήταν ότι στην αναστήλωση και στις εργασίες συντήρησης το έκαναν για "πλακα" κοινώς δεν είναι του 1100 αλλά πρόσφατο και για την ακρίβεια κάπου αρχές του 1990 αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια εγώ αυτό που βλέπω είναι πως έτρεξες να βγάλεις την φωτογραφία ψεύτικη και προϊόν ψηφιακού μοντάζ κάτι που δείχνει πόσο παρωπίδες έχουν μερικοί και πόσο μέσα στην μανία τους να αποδείξουν τον "ορθολογισμό" τους και τον μηδενισμό τους είναι ικανοί να σπέυσουν να δώσουν σίγουρες απόψεις για τα πάντα ακόμα και όπως αποδεικνύεται και για αυτά που δεν γνωρίζουν.. άλλη φορά καλό είναι να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με την υπέρμετρη σιγουριά σου για όλα.

ps ναι καλά θυμόμουν για αρχές 90
http://www.royal-courage.com/astronaut-carving-ieronimus-cathedral-spain
http://en.wikipedia.org/wiki/New_Cathedral,_Salamanca
"Its main entrance consists of 3 arcs, each leading to the 3 naves (sections) of the church. All three are richly carved.[1] Among the ornate carvings on the façade is the incongruous likeness of an astronaut floating in space; it was added by an artist during restoration work in 1992 as a symbol of the 20th century"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 23:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια εγώ αυτό που βλέπω είναι πως έτρεξες να βγάλεις την φωτογραφία ψεύτικη και προϊόν ψηφιακού μοντάζ κάτι που δείχνει πόσο παρωπίδες έχουν μερικοί και πόσο μέσα στην μανία τους να αποδείξουν τον "ορθολογισμό" τους και τον μηδενισμό τους είναι ικανοί να σπέυσουν να δώσουν σίγουρες απόψεις για τα πάντα ακόμα και όπως αποδεικνύεται και για αυτά που δεν γνωρίζουν.. άλλη φορά καλό είναι να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με την υπέρμετρη σιγουριά σου για όλα.

Εχουν ανάγκη και το κάνουν αυτό,φοβούνται μια διαλυθεί η ψευδαίσθηση που ζουν,έκαναν πολλά χρόνια για να την χτίσουν.Είναι κάπως θλιβερό αυτό.Απο την άλλη όμως, εμείς δεν πρέπει να είμαστε τόσο σκληροί μαζί τους και να τους τα λέμε χύμα,είναι αμαρτία γιατί τους πληγώνουμε.

Edited by - alex22 on 14/04/2011 23:22:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2011, 23:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαλάρωσε ρε άλεξ με την πραγματικά αληθινή αλήθεια της αληθινά πραγματικής πραγματικότητας που βιώνεις μέσω του...διαλογισμού... Αμέσως να την πεις στους άλλους. Ψάξτην λίγο τη δουλειά.


ΔΕΝ είναι φωτομοντάζ. Είναι απλώς κατασκευή του 1992. Ο ναός είναι αρχαίος αλλά αυτό το γλυπτό έγινε κατά τη διάρκεια εργασιών αποκατάστασης. Για του λόγου το αληθές:


http://www.snopes.com/photos/architecture/salamanca.asp

Edited by - IndustrialAngel on 14/04/2011 23:27:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 03:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel:
quote:
Αμέσως να την πεις στους άλλους. Ψάξτην λίγο τη δουλειά.

Φίλε μου IndustrialAngel, η προτροπή σου -αν την απευθύνουμε γενικώς, προς οποιονδήποτε και για οποιαδήποτε σχετική στάση- είναι πράγματι σωστή και επικροτώ.

Μου κάνει όμως εντύπωση το ότι δεν την απευθύνεις επίσης προς τον ίδιο τον εαυτό σου για τη συγκεκριμένη περίσταση...
Και για να εξηγούμαι, εννοώ ότι προσωπικά -για παράδειγμα- θα θεωρούσα πως ο alex22, πριν ακόμη εσύ τον "παροτρύνεις" να "ψάξει λίγο τη δουλειά", γνώριζε σαφώς την εξήγηση που παραθέτεις. Αυτό διότι κάνει άμεση παράθεση τμήματος του μηνύματος του Craven που προηγήθηκε του δικού του. Και στο εν λόγω μήνυμα του, ο Craven, έχει προσκομίσει στη συζήτηση την, ως φαίνεται, ορθή ερμηνεία του "παράδοξου" αυτού σκαλίσματος(την ίδια δηλαδή με αυτήν που για "ανεξήγητο" λόγο ξανα-παραθέτεις εσύ μόλις δύο μηνύματα πιο κάτω...), συνοδεύοντάς την και με Links προς δύο σχετικές διαδικτυακές πηγές για τεκμηρίωση και για περαιτέρω ενημέρωση.

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής λοιπόν μετά τα παραπάνω, με ευθύτητα και αμεσότητα:
θα ήταν δικαιολογημένο και το πιθανότερο η ορθότερη ερμηνεία, και κατά την δική σου γνώμη, να υποθέσει κάποιος πως δεν διάβασες "σωστά" τη συζήτηση και την ροή των ανταπαντήσεων που αφορούν το πολύ συγκεκριμένο ζήτημα στο οποίο αναφέρεσαι; Πώς μάλλον δεν έχεις διαβάσει επίσης το μήνυμα του Craven που έχει προηγηθεί του δικού σου ή ότι το διάβασες τουλάχιστον επιφανειακά;
Πώς είναι πολύ πιθανό αυτό που σε "παρακίνησε" περισσότερο να ήταν πρωτίστως "να την πεις εσύ στον άλλον";

Πραγματικά τα γράφω αυτά με συνολικό ισοζύγιο "καλής διάθεσης", έτσι ώστε να μπορέσουμε να συνάγουμε δημιουργικά συμπεράσματα από αυτά που διαδραματίζονται μεταξύ των διαφόρων "αντικρουόμενων" πλευρών σε τέτοιου τύπου διαλόγους. Δεν κρύβω βέβαια πως έχω υποστεί και διάφορα πολύ πιο δυσάρεστα σοκ από τη συζήτηση αυτή εν γένει -και ειδικότερα- αλλά αυτά σε μετέπειτα φάση...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 08:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε φίλε συγνώμη αλλά πλάκα μας κάνεις.
Ζητάς δηλαδή να μας τρίψεις μια πέτρα για να μας αποδείξεις οτι έκοψαν με αυτόν τον τρόπο έναν ογκόλιθο μήκους 12 μέτρων πλάτους 6 μέτρων και ύψους 1 μέτρου?
Πλάκα μας κάνεις τώρα?
Δεν μου λές μήπως έχεις και καμμία τέτοια αντίληψη για τα κανωπικά αγγεία? Πώς τα τρύπησαν?

Να σε κάμω πλάκα;;;
Όχι γαβρι’μ, δε σε κάμω πλάκα...
Στην μηχανολογία έχουμε πάντα τα μοντέλα – αλλίως δεν είναι δυνατόν να ξέρεις από την αρχή πως θα συμπεριφερθεί ένα σύστημα. Εάν λοιπόν έχουμε μήκος x επί βάθος κοπής h σε χρόνο t, τότε το όλο κομμάτι θα κοπεί σε ανάλογο χρόνο...
Το έχω ξαναγράψει, αλλα το αγνοείτε, ηθελημένα μάλλον: ο χρόνος κατασκευής ενός αντικειμένου είναι σχετικός σε σχέση με την περίοδο που κατασκευάστηκε και σε σχέση με την σπουδιαότητα του.

Τα κανωπικά αγγεία – είτε το πιστεύειςμ είτε όχι, με τον ίδιο τρόπο που έκοψαν και τις πέτρες... Με τριβή...
Και αυτό θα το αποδείξουμε μπροστά στα έκπληκτα όματα σας, καθώς θα το πράττουν τα υπέροχα σας μπράτσα...


quote:
Αvallon
Είναι αλήθεια ότι την ώρα που κάνω peeling στην παραλία σε όλο μου το σώμα με άμμο έχω και το βίτσιο να τρίβω ταυτόχρονα και έναν χαλαζία έτσι βρε αδελφέ ... για το τσακίρ κέφι!

Μόνη σου κάνεις peeling στην παραλία;;; Δεν έχεις ένα μπρατσομένο άντρα να σε βοηθήσει;;;


quote:
Sesostris
Είναι δυνατόν να κάνης γλυπτική σε χαλαζία χρησιμοποιώντας άμμο θαλάσσης ? Βρε φίλε OANNHSEA ειλικρινά με κούφανες με την απάντησή σου


Μμμμμμ...
Έχετε ακούσει την αμμοβολή;;; Την χρησιμοποιούν κυρίως για τον καθαρισμό των υφάλων των καραβιών. Μπορεί άνετα να απομακρύνει ακόμα και ένα από τα πιο σκληρά υλικά στην φύση – την σκουριά...
Φυσικά υπάρχει και η ΥΑΛΟΒΟΛΗ, και η ατσαλοβολή, αλλά και η ξυλοβολή (με πολύ μικρά κομμάτια πολύ σκληρού ξύλου)...
Η υαλοβολή δε, χρησιμοποιείται για να καθαρίσει την επιφάνεια και την διαμορφώση σε πάρα πολλά ανοξείδωτα προϊόντα...
Άρα λοιπόν που είναι το περίεργο;;;
Στο ότι έχουμε μεγάλη ταχύτητα στα μηχανήματα που χρησιμοποιούν την άμμο ή το γυαλί για να καθαρίσουν μία επιφάνεια;
Το ξαναγράφω: τα μηχανήματα απλώς δίνουν μία επιτάχυνση χρόνου!!! Πόσο;;;
Εεεε.... περίπου 1000 με 2000 φόρες την χειροκίνητη διαδικασία.....
Είναι περίεργο που μερικές φορές, απλώς δεν μπορείτε να σκεφτείτε ότι, κάτι πολύ περίπλοκο μπορεί να γίνει με κάτι πάρα πολύ απλό...
Την υδροκοπή την έχετε ακούσει;;;
Νερό που κόβει ατσάλι με πάχος μέχρι 100 χιλιοστά!!!
Απαπαπαπα... Πάλι μαλακίες θα λέει ο OANNHSEA...
Να σας δώσω μερικά τηλέφωνα από τις εταιρείες που έχουν αυτά τα μηχανήματα στην Αττική για να δείτε με τα ματάκια σας, νερό να κόβει ατσάλι;;;;


quote:
Avallon
Aρα ... καταλήγουμε ότι 2 τινά μπορούν να συμβαίνουν...
1) Υπάρχει γνώση χαμένη στο πέρασμα του χρόνου...λόγω καταστροφών των πολιτισμών που χάθηκαν...
2) Υπάρχουν στοιχεία ότι εξωγήινοι ήλθαν και άφησαν τα σημάδια τους στον πλανήτη μας για τους δικούς τους λόγους...
Να σας πω την αλήθεια δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ποιο από τα 2 ισχύει.

Είδες τι παθαίνεις άμα δεν τρίβεις με τα χεράκια σου;;;
Οδηγήσαι σε λάθος αλήθειες...
Για αυτό σε λέγω μπρε.... Έλα να τρίψεις με τα χεράκια σου, για να δεις το φως της αλήθειας...


quote:
Αυτό που κάνουν κυρίως στο ντοκιμαντέρ,είναι να εκφράζουν λογικές ερωτήσεις,με βάση τα στοιχεία που έχουν βρεθεί, και αφού πρώτα έχουν αποριφθεί ολες οι λογικές απαντήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν,φτάνουν στο συμπέρασμα της εξωγήινης επέμβασης.

Alex22
Αυτό που κάνουν είναι να πουλούν παραμύθια στους αφελείς. Ακόμα και τα ντοκυμανταίρ δημιουργούνται για να πουλήσουν... Με λίγα λόγια έχουν ένα κονό που θέλει να πιστεύει σε εξωγήινες παρεμβολές στην ιστορία της γης και αυτοί του το προμηθεύουν, όσο τρελό και να είναι...
Γιατί για παράδειγμα σε κάλεσαν κάποιον που να μπορεί να το κάνει;;; Ή καλύτερα, κάλεσαν πραγματικά κάποιον που δεν μπορεί να το κάνει;;; Το έχουμε δει αυτό π.χ. σε κάθε εκπομπή του Χαρδαβέλλα για το «άγνωστο»...


quote:
Avallon
Αν υποψιαστώ ότι μιλάς για το χάρτη του Πίρι Ρέις... θα φάω τις κοτσίδες μου... Οι υπόλοιποι ας χειροκροτήσουν τον άνθρωπο που έβαλε τα γυαλιά στους επιστήμονες λύνοντας το μυστήριο του χάρτη αυτού

Παρατηρώ, ότι δεν ακούς την φωνή της λογικής και της απόδειξης, αλλά την φωνή που σου λέει απλώς να πιστεύεις αυτό που θέλεις...
Για κοίτα τι έχει βάλει ο Agnostic και εγώ και έλα με τις απορρίες σου...
Ιδιαίτερα θα ήθελα να μου διευκρινήσεις το σημείο που μιλάει για ζώα με πολλά κεφάλια το αρχικό, τουρκικό κείμενο...
ΥΓ, ξέρω μία πολύ ωραία συνταγή για κοτσίδες πανέ - είσαι;;;


quote:
Γιατί κάποιοι άλλοι έχτισαν την Αγιά Σοφιά, το Ταζ Μαχάλ, το Μπλε Τζαμί, το Αγκορ Βατ, το Σινικό Τείχος....δεν είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν?

Και το ξαναγράφω μπας και το πιάσετε:
Τον τάφο του Τσιν γιατί τον έχτισαν;;; Ω ναι!!! Σε εργατοώρες είναι ανάλογος της πυραμίδας του Χέοπα...
Τον πύργο της πύλης του Θεού, γιατί τον έχτισαν;;;
Το μαυσωλείο της Αλικαρνασσού, που στα κομμάτια είναι;;; Όχι τίποτα άλλο, αλλά είναι στα 7 θαύματα της αρχαιότητας... Το πήραν οι εξωγήινοι και έφυγαν;;;

Το έχω ξαναγράψει, αλλά αρνήστε να το δεχτείτε: για κάθε ένα από τα θαύματα που ξέρετε, υπάρχουν δεκάδες άλλα που δεν τα ξέρετε...
Παλάτια σε νησιά του Ειρηνικού πριν πατήσουν οι ευρωπαίοι, τεράστια φράγματα σε ποτάμια στην μεσοαμερική πριν πατήσουν οι ευρωπαίοι, έργα που δεν τους δίνεται καθόλου σημασία, όπως τη αποξύρανση της Κωπαίδας και η ακρόπολη του Γλα...
Κάθεστε συγκεντωμένοι σε μερικά προπαγανδιζόμενα σημεία και αγνοήται όλα τα άλλα...
Για να σας δω μωρέ: ποιός είναι από εσάς είναι ικανός να βάλει φωτογραφίες από τους ναούς της νεολιθικής Μάλτας;;;;


quote:
Δηλαδή η προσκόμιση χειροπιαστών στοιχείων είναι αμελητέο σημείο μιας έρευνας? Επαναπαυόμαστε στις μυθολογίες και όλα ok? Διαφωνώ.

Για αυτό είμαι και εγώ εδώ...
Για να δώσω σε πολύ κόσμο να καταλάβει ότι η αρχαιολογία δεν έχει καμία σχέση με τις ψυχοπάθειες και τα κολλήματα των λαλημένων – έχει σχέση με την απόδειξη, με τα ευρήματα και με την ανάλυση τους...
Π.χ. Μας έχουν πρίξει τα ούμπαλα με την δήθεν μπαταρία της Βαγδάτης...
Εντάξει, άντε να δεχτούμε ότι ήταν μπαταρία: ρε παιδιά, τι δυναμικό δίνει αυτή η μπαταρία;;; Τι στα κομμάτια μπορεί να χρειάζεται ένα τόσο αμελητέο δυναμικό;;;
Βέβαια, χρειάζεται να έχεις βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας για να καταλάβεις τι ανοησίες λένε κάποιοι για την μπαταρια. Και δυστυχώς φαίνεται ότι το 99% των υποστηριχτών της δεν έχει τελειώσει καν την Τρίτη τάξη του δημοτικού!!!


quote:
Ισα ίσα που οι νεότερες έρευνες καταρρίπτουν το μύθο οτι την πυραμίδα την έχτισε ο Χέοπας.

Alzzaro
Πάλι κολλάς σε παραμύθια ψυχοπροβληματικών και όχι στην επιστήμη, όπως τότε όταν έγραφες για την κούφια γη...


quote:
Δηλαδή ο Σνεφρού ο Ρετζεντέφ που έζησαν το 2.700 στην Αιγυπτο είναι ιστορικά πρόσωπα, ο Ενώχ είναι ιστορικό πρόσωπο και ο Θησέας που έζησε το 1.000 ΠΧ είναι μυθικό πρόσωπο.
Και γιατί ο Δευκαλίωνας να θεωρείται μυθικό πρόσωπο επειδή αναφέρεται στον κατακλυσμό το όνομα του?

Alzzaro
Και για μία ακόμη φορά μπερδεύεις την αρχαιολογία με την μυθολογία....
Γιατί το κάνεις αυτό;;;
Αρχαιολογία είναι να έχεις αποδείξεις και δη χειροπιαστές για ένα θέμα του παρελθόντος
Μυθολογία είναι, να μην έχεις αποδείξεις και απλώς να υποθέτεις....
Έχεις ανά χείρας τον τάφο του Θησέα ή κάτι από την εποχή του Θησέα που να αναφέρεται σε αυτόν και δεν το ξέρουμε;;;
Έχεις το καπάκι του τάφου του Δευκαλίωνα και δεν μας το δείχνεις από ταπεινοφροσύνη;;;
Γιατί δεν εννοείς να καταλάβεις ότι κάθε στοιχείο πρέπει να ορίζεται από τον γενικότερο ορίζοντα τον δεδομένων;;;
Π.χ. θεωρείς ότι υπάρχουν νέα στοιχεία που δείχνουν ότι οι πυραμίδες δεν χτίστηκαν την εποχή που λέμε;;; Και τα μαγειρεία που ανακαλύφθηκαν δίπλα στις πυραμίδες κοντά στο 2000μ.χ. τι είναι;;; Πως ξέρουμε την ημερομηνία; Από τον άνθρακα 14 των οστών των ψαριών που μαγείρευαν εκεί!!! Πλάκα δεν έχει;;;


quote:
Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό ?

AitheroVamon
Την απατεωνιά αυτή την έχω βάλει πιο παλιά...
Δυστυχώς δεν είναι ψηφιακή επεξεργασία, δεν είναι όμως και του 1102π.χ.
Οι απατεώνες (μαζί και ο γνωστός τηλεβιβλιοπώλης) που προωθούν την «αποκάλυψη», δεν βάζουν και τα υπόλοιπα σκαλίσματα, όπως το γκαργκόιλ που τρώει παγωτό...
Αυτό και εάν είναι εξωγήινος έτσι;;;

Λοιπόν, για να μην σε πιάνουν κορόϊδο και ζητάς την βοήθεια των άλλων: κάνε την δική σου έρευνα... Ψάξε στο internet, υπάρχουν πληροφορίες για το ναό και τον δήθεν εξωγήινο σε ισπανικό στέκι για τον ναό...

Edited by - OANNHSEA on 15/04/2011 08:23:10

Edited by - OANNHSEA on 15/04/2011 08:24:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 10:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό πάντως με την αμμοβολή και υαλοβολή στην αρχαιότητα πολύ μου άρεσε.. τους φαντάζομαι να φυσάνε την άμμο με τα φυσοκάλαμα για να κάνουν γλυπτική στον χαλαζία
"όπα εκεί στο μάτι μας ξέφυγε λίγο.. φφφφφφφφ"
είναι γνωστό άλλωστε ότι τα bar που βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα τα βγάζει άνετα ένα φυσοκάλαμο.. τώρα εξηγούνται όλα :)

Ρε παιδιά ώρες ώρες και οι μεν και οι δε για να πείσουμε γιαυτό που λέμε πετάμε ότι να ναι.. αφού δηλαδή κάτι το κάνει ένα μηχάνημα με άμμο, το κάνεις άνετα και με σκέτη άμμο χωρίς τίποτε άλλο.. τι είδους λογική είναι αυτή? σαν να λέμε αφού η σφαίρα (άμμος) σκοτώνει με την χρήση του όπλου (μηχάνημα) ε και σκέτη να στην δώσουν θα καταφέρεις να σκοτώσεις με απλά λίγο περισσότερη δυσκολία... τέσπα..

Όπως και να χει έχουμε ξεφύγει εντελώς απ το θέμα.. το θέμα ήταν αν έχουν επισκεφθεί εξωγήινοι την γη στο παρελθόν και έχουμε πάει στο ταζ μαχαλ την αγιά σοφία, φιγούρες γνώσεων και δεν ξέρω γω τι άλλο.. ο lula που το άνοιξε (και εξαφανίστηκε) θα γελάει φαντάζομαι με την όλη τροπή που πήρε το θέμα του :)

Edited by - Craven on 15/04/2011 10:46:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA
quote:
Τα κανωπικά αγγεία – είτε το πιστεύειςμ είτε όχι, με τον ίδιο τρόπο που έκοψαν και τις πέτρες... Με τριβή...
Και αυτό θα το αποδείξουμε μπροστά στα έκπληκτα όματα σας, καθώς θα το πράττουν τα υπέροχα σας μπράτσα...


Τά Κανωπικά αγγεία είναι κατασκευασμένα απο μαύρο Γρανίτη ή Διορίτη και έχουν κατακόρυφες οπές καθ' όλο τό ύψος, που μόνο μέ τρυπάνια μπορούν νά γίνουν.
Αυτά περί τριβολογίας είναι μύθοι καθώς τεχνολογική ανάλυση τών οπών δείχνει ότι είχαν μία διεισδυτικότητα διατρήσεως 2,5 χιλ. σέ κάθε στροφή, μέ καθαρό κόψιμο και τέλειο παραλληλισμό ανάμεσα στα κοψίματα.
Αυτό, σύμφωνα μέ τά σημερινά δεδομένα θα μπορούσε νά γίνει μόνο με διαμάντι. Τά σύγχρονα όμως ατσάλινα τρυπάνια, μέ τρείς ή τέσσερις μύτες από διαμάντια ή καρβίδια, έχουν διεισδυτικότητα 0,04 χιλ. σέ κάθε στροφή. Αν πιεστούν περισσότερο σπάζουν ή καίγονται οι μύτες καί αχρηστεύεται το τρυπάνι. Αυτό σημαίνει ότι τά αρχαία Αιγυπτιακά τρυπάνια είχαν διεισδυτικότητα 50 φορές μεγαλύτερη απ' ότι τά σύγχρονα! Δηλαδή μπορούσαν νά υποστούν μία πίεση 50 φορές μεγαλύτερη. Αν λογαριάσει κανείς ότι τά σύγχρονα τρυπάνια δέχονται πίεση 50 Kgr., τότε τά Αιγυπτιακά άντεχαν πίεση 2.500 Kgr.

ΟANHSSEA πολλα ακούμε λίγα βλέπουμε. Ακόμα περιμένουμε τη συνάντηση να δούμε με τα ματάκια μας αυτά που λέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πάντως με την αμμοβολή και υαλοβολή στην αρχαιότητα πολύ μου άρεσε.. τους φαντάζομαι να φυσάνε την άμμο με τα φυσοκάλαμα για να κάνουν γλυπτική στον χαλαζία

Craven,
Γιατί παρεξηγείς τα γραπτά μου;;;
Αναφέρω κάτι πολύ απλό: ότι ακόμα και σήμερα χρησιμοποιούμε εξελιγμένες τις μεθόδους που χρησιμοποιούσαν και παλιά.
Η άμμος είναι το καλύτερο τριβικό υλικό για να γυαλίσεις μία επιφάνεια και ύστερα να την περάσεις με ένα πιο ήπιο γυαλιστικό π.χ. ύφασμα.
Τι στα κομμάτια, κανείς από εσάς δεν έχει πιάσει ένα ντουκόχαρτο για τρίψει μία επιφάνεια;;; Εάν όχι, πηγαίνετε σε ένα χρωματοπωλείο και ζητήστε ντουκόχαρτα να δείτε πως είναι. Όχι μόνο αυτό, αλλά έρχονται και σε διάφορα μεγέθη κόκκων, από το 50 μέχρι το 2000...
Όταν τρίβουμε λοιπόν τα σίδερα π.χ. του μπαλκονιού μας με ντουκόχαρτα για να φύγει το χρώμα ή η σκουριά, είναι κάτι απόλυτα λογικό για εσάς - όταν γράφω ότι το ίδιο έκαναν και οι αρχαίοι κατασκευαστές με ρευστή άμμο γίνομαι γελοίος...
Κοίτα να δεις λογική!!!

quote:
Όπως και να χει έχουμε ξεφύγει εντελώς απ το θέμα.. το θέμα ήταν αν έχουν επισκεφθεί εξωγήινοι την γη στο παρελθόν και έχουμε πάει στο ταζ μαχαλ την αγιά σοφία, φιγούρες γνώσεων και δεν ξέρω γω τι άλλο.. ο lula που το άνοιξε (και εξαφανίστηκε) θα γελάει φαντάζομαι με την όλη τροπή που πήρε το θέμα του :)

Δεν έχουμε ξεφύγει καθόλου από το θέμα.
Για να έχεις μία τελική άποψη θα πρέπει να έχεις και τις απαραίτητες αποδείξεις, οι οποίες και θα πρέπει να είναι σχετικά αδιάβλητες.
Όταν λοιπόν εγώ γράφω ότι όλα έγιναν από ανθρώπους και το ότι είναι σχετικά εύκολο να γίνουν, τότε όλη η θεωρία περί εξωγήινων πάει στα σκουπίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA
quote:
Μυθολογία είναι, να μην έχεις αποδείξεις και απλώς να υποθέτεις....
Έχεις ανά χείρας τον τάφο του Θησέα ή κάτι από την εποχή του Θησέα που να αναφέρεται σε αυτόν και δεν το ξέρουμε;;;
Έχεις το καπάκι του τάφου του Δευκαλίωνα και δεν μας το δείχνεις από ταπεινοφροσύνη;;;
Γιατί δεν εννοείς να καταλάβεις ότι κάθε στοιχείο πρέπει να ορίζεται από τον γενικότερο ορίζοντα τον δεδομένων;;;

Τον τάφο του Ατρέα
ξέρω, ξέρω δεν είναι αποδεδειγμένο οτι ήταν του Ατρέα ή μπορείς να ισχυριστείς οτι ο Ατρέας ήταν ιστορικό πρόσωπο ενώ ο Θησέας μυθικό.
Βέβαια απαντάς εκεί που σε συμφέρει και δεν απαντάς γιατί ο Θησέας να θεωρείται μυθικό πρόσωπο ενώ ο Ενώχ ιστορικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αdmin:

Δεν κρύβω βέβαια πως έχω υποστεί και διάφορα πολύ πιο δυσάρεστα σοκ από τη συζήτηση αυτή εν γένει -και ειδικότερα- αλλά αυτά σε μετέπειτα φάση...
---------------------------------------------------------

Admin εχεις εξάψει την περιέργειά μου τώρα!!
Μην αργήσεις να τα πείς.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τά Κανωπικά αγγεία είναι κατασκευασμένα απο μαύρο Γρανίτη ή Διορίτη και έχουν κατακόρυφες οπές καθ' όλο τό ύψος, που μόνο μέ τρυπάνια μπορούν νά γίνουν.
Αυτά περί τριβολογίας είναι μύθοι καθώς τεχνολογική ανάλυση τών οπών δείχνει ότι είχαν μία διεισδυτικότητα διατρήσεως 2,5 χιλ. σέ κάθε στροφή, μέ καθαρό κόψιμο και τέλειο παραλληλισμό ανάμεσα στα κοψίματα.
Αυτό, σύμφωνα μέ τά σημερινά δεδομένα θα μπορούσε νά γίνει μόνο με διαμάντι. Τά σύγχρονα όμως ατσάλινα τρυπάνια, μέ τρείς ή τέσσερις μύτες από διαμάντια ή καρβίδια, έχουν διεισδυτικότητα 0,04 χιλ. σέ κάθε στροφή. Αν πιεστούν περισσότερο σπάζουν ή καίγονται οι μύτες καί αχρηστεύεται το τρυπάνι. Αυτό σημαίνει ότι τά αρχαία Αιγυπτιακά τρυπάνια είχαν διεισδυτικότητα 50 φορές μεγαλύτερη απ' ότι τά σύγχρονα! Δηλαδή μπορούσαν νά υποστούν μία πίεση 50 φορές μεγαλύτερη. Αν λογαριάσει κανείς ότι τά σύγχρονα τρυπάνια δέχονται πίεση 50 Kgr., τότε τά Αιγυπτιακά άντεχαν πίεση 2.500 Kgr.

Δεν μου λές allzzaro, πλάκα με κάμεις;;;
Το κάθε υλικό προς επεξεργασία έχει δύο κύριες παραμέτρους: το κύριο υλικό και το υλικό προς κοπή. Στην κοπή όμως και τα δύο υλικά φορτίζονται με τις ίδιες δυνάμεις...
Με λίγα λόγια εάν τα δήθεν αιγυπτιακά τρυπάνια δέχονταν πίεση 2.500 Kgr τότε την ίδια πίεση θα δεχόταν και η πέτρα. Και η πέτρα δεν αντέχει τόσο μεγάλα φορτία - θα έσπαζε!!! Ακόμα και σήμερα έχεις δει πως γίνεται η κατεργασία πέτρας;;; Κάνε ένα κόπο και δες το στο youtube!!!
Άσε βέβαια που αυτό το "2.500 Kgr" είναι εντελώς φλου, γιατί στην κοπή με τρυπάνι παίζουν άλλοι παράμετροι. Προφανώς το διάβασες από κάποιο "αποκαλυπτικό" άρθρο, κάποιου ψυχασθενή. Το κέρατό μου πια!!! Γιατί δεν έχεις αγοράσει ακόμα το βιβλίο του Ευγενιδίου που σου πρότεινα μπας και ξεστραβωθείς και καταλάβεις τον κόσμο της μηχανουργικής τεχνολογίας;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βέβαια απαντάς εκεί που σε συμφέρει και δεν απαντάς γιατί ο Θησέας να θεωρείται μυθικό πρόσωπο ενώ ο Ενώχ ιστορικό.

Πότε με ρώτησες μωρέ για τον Ενώχ και σου είπα ότι είναι πραγματικό πρόσωπο;;;
Μήπως μπερδεύεις λίγο τα θέματα που συζητάς με κάποιους άλλους;;;
Ο Ατρέας και ο Ενώχ,είναι μυθικά πρόσωπα ή καλύτερα πρόσωπα αρχαίων ιστοριών, μέχρι να βρεθούν αρχαιολογικά στοιχεία που να δείχνουν ότι πράγματι υπήρξαν...

quote:
Δεν κρύβω βέβαια πως έχω υποστεί και διάφορα πολύ πιο δυσάρεστα σοκ από τη συζήτηση αυτή εν γένει -και ειδικότερα- αλλά αυτά σε μετέπειτα φάση...

Ποιό είναι αυτό το σοκ ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω μιά απορία και απευθύνομαι στον φίλο
ΟΑΝΗΣΕΑ.
Δεν εχει να κάνει με μηχανιστικά θέματα αλλά
είναι ερώτηση λογικής.

Ενας αρχαίος λαός,πού πριν 6.000 χρόνια,ήταν σε θέση
να χτίζει πυραμίδες,όπως η μία και μοναδική,του <<Χεοπα>>
[οι άλλες είναι αντίγραφα],δεν θα έπρεπε σήμερα να κυριαρχεί
στον πλανήτη?Να ήταν η μία και μοναδική φυλή στη Γη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 11:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σοκ το έχει υποστεί ο Admin,οχι εγω φίλε
ΟΑΝΝΗΣΕΑ.
Εγω του ζητάω απλά να το πεί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 12:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
Ενας αρχαίος λαός,πού πριν 6.000 χρόνια,ήταν σε θέση
να χτίζει πυραμίδες,όπως η μία και μοναδική,του <<Χεοπα>>
[οι άλλες είναι αντίγραφα],δεν θα έπρεπε σήμερα να κυριαρχεί
στον πλανήτη?Να ήταν η μία και μοναδική φυλή στη Γη?


Εικάζεται οτι η αρχαιότερη πυραμίδα είναι αυτή του Χέοπος οπου είναι η μεγαλύτερη και τεχνολογικά πιο πλούσια.
Με το σκεπτικό σου οι νεότερες πυραμίδες του Μυκερίνου και του Χεφρήνου θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερες, τελειότερες και τεχνολογικά πιο καταρτισμένες.
Ομως συμβαίνει το αντίθετο!!!

Οι τρείς πυραμίδες διαφέρουν κατά πολύ τεχνολογικά απο τις μεταγενέστερες καθώς μόνον αυτές είναι ευθυγραμμισμένες με ακρίβεια με τον πραγματικό Βορά, πράγμα που αποτελεί ένδειξη μίας σαφέστατα ανεπτυγμένης επιστήμης στις μετρήσεις της γης, αλλά και στις κατασκευές, χαρακτηριστικά που δεν συναντούμε στις υπόλοιπες πυραμίδες επίσης οι ογκόλιθοι της παλαιότερης πυραμίδας του Χεοπα είναι τεράστιοι για να αντέξουν το τεράστιο μέγεθος της πυραμίδας ενώ οι μεταγενέστερες σχεδόν εχουν πολύ ελαφρύτερους και άκομψα τοποθετημένους πράγμα που δεν μας προκαλεί το θαυμασμό.

Οι πυραμίδες του Σεπεσκάφ, Ουσερκάφ, αλλά και οι πυραμίδες των δυναστειών Σαχουρέ, Νισβερέ και Νεφερικαρέ στο Abu Sir δεν είναι τίποτα αλλο παρά μασταμπάδες με αποτέλεσμα σήμερα να αποτελούν ερείπια.

Περισσότερα στοιχεία παραθέτει η Αμαλία σε παλαιότερο πόστ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=5&TOPIC_ID=778 διαβάστε για περισσότερα..

Edited by - allzzaro on 15/04/2011 12:07:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 12:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Allzzaro αυτό ακριβώς θέλω να δείξω με την
ερώτησή μου.
Αν ο πολιτισμός αυτός των πέρα των 6.000 ετων,είχε
το know how μιάς κατασκευής τέτοιας,γιατι δεν είναι
σήμερα κυρίαρχος?

Τρία πιθανα σενάρια:
Α.Η πυραμίδα προυπήρχε απο αγνωστο πολιτισμό.
Β.Εξωγήινη κατασκευή.
Γ.Πράγματι χτισθηκε απο πανάρχαιους Αιγύπτιους,που
για κάποιο λόγο εκφυλίστηκαν και χάθηκαν.

Διαλέγουμε και παίρνουμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 12:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν έχουμε ξεφύγει καθόλου από το θέμα.
Για να έχεις μία τελική άποψη θα πρέπει να έχεις και τις απαραίτητες αποδείξεις, οι οποίες και θα πρέπει να είναι σχετικά αδιάβλητες.
Όταν λοιπόν εγώ γράφω ότι όλα έγιναν από ανθρώπους και το ότι είναι σχετικά εύκολο να γίνουν, τότε όλη η θεωρία περί εξωγήινων πάει στα σκουπίδια...

Μα τι αποδείξεις δίνεις με δουλεύεις? μου λες ότι αφού τρίβω την σκουριά μπορώ να σκαλίσω περίτεχνα χαλαζία? Εδώ 1-2 σοβαρές πηγές σου είχα ζητήσει να μου δώσεις για την Αγία Σοφία και εδώ και πόσες βδομάδες ακόμα περιμένω και μου μιλάς για αποδείξεις? :)
Όταν θα πάρεις ένα ντουκόχαρτο ή ένα γυαλόχαρτο (και όσα θες μην σου πώ) και μου φτιάξεις ένα τέλειο κρυστάλλινο κρανίο απο χαλαζία και ποστάρεις την φωτογραφία τότε θα μιλάμε για ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ :)
Με τα λόγια και εγώ φτιάχνω θαύματα με μια πετρούλα για εργαλείο.
Μια χαρά έχουμε ξεφύγει απ το θέμα πάντως :)

Ξαναλέω μια ακόμα φορά.. ΔΕΝ μιλάω για εξωγήινους εγώ.. απλά δεν έχω πεισθεί πως οι αρχαίοι τελικά είχαν τόση λίγη γνώση και εργαλεία όσοι θέλει να πιστεύει η επιστήμη, το που και πως τα βρήκαν είναι άλλο θέμα.. αν μιλάμε για ανεπτυγμένο πολιτισμό (γιατί πάντα πάει το μυαλό σας σε αυτοκίνητα και ουρανοξύστες σε αυτή την έννοια?) ή αν μιλάμε για εξωγήινους ή αν οι ίδιοι οι άνθρωποι ήρθαν απο αλλού ή ή (10δες θεωρίες μπορεί να βγάλει κανείς) είναι κάτι που ούτε ξέρω ούτε μπορώ να πάρω θέσει.. αλλά να μιλάμε για ντουκόχαρτα είναι αστείο.

Edited by - Craven on 15/04/2011 13:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 12:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Admin εχεις εξάψει την περιέργειά μου τώρα!!
Μην αργήσεις να τα πείς.

άστο καλύτερα γιατί όλοι θα τα ακούσουμε.. τι το σκαλίζεις? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 15:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven
Λοιπόν.. το συγκεκριμένο είναι υπαρκτό το χω δεί εδώ και χρόνια σε σοβαρά ντοκυμαντέρ (history channel, national geographic) κτλ..
Η επίσημη άποψη (απ ότι θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια όταν το χα ψάξει) ήταν ότι στην αναστήλωση και στις εργασίες συντήρησης το έκαναν για "πλακα" κοινώς δεν είναι του 1100 αλλά πρόσφατο και για την ακρίβεια κάπου αρχές του 1990 αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια εγώ αυτό που βλέπω είναι πως έτρεξες να βγάλεις την φωτογραφία ψεύτικη και προϊόν ψηφιακού μοντάζ κάτι που δείχνει πόσο παρωπίδες έχουν μερικοί και πόσο μέσα στην μανία τους να αποδείξουν τον "ορθολογισμό" τους και τον μηδενισμό τους είναι ικανοί να σπέυσουν να δώσουν σίγουρες απόψεις για τα πάντα ακόμα και όπως αποδεικνύεται και για αυτά που δεν γνωρίζουν.. άλλη φορά καλό είναι να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με την υπέρμετρη σιγουριά σου για όλα.

ps ναι καλά θυμόμουν για αρχές 90
-------------------------------------------------------------------


Φίλε μου Ποστάρεις κάτι σαν αληθινό, την στιγμή που γνωρίζεις εξ αρχής ότι αυτό είναι ποιόν απάτης?
Ποιον προσπαθείς να ξεγελάσεις?
Εγώ ΔΕΝ γνώριζα φίλε μου με ποιό τρόπο είχε συντελεστεί η απάτη, και έτσι υποψιάστηκα τον ποιο εύκολο.
Το ότι ήταν απάτη, ναι!!.Για μενα ήταν καραμπινάτη.

Αν εσύ αρχικά το έχαψες, το πρόβλημα δικό σου.
Είναι καθαρά θέμα λογικής . Και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκα.
Αντί λοιπόν να ζητήσεις συγνώμη για την άστοχη τοποθέτηση σου, με κατηγορείς και από πάνω?

Μήπως έχεις χάσει το μέτρο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Ποστάρεις κάτι σαν αληθινό, την στιγμή που γνωρίζεις εξ αρχής ότι αυτό είναι ποιόν απάτης?
Ποιον προσπαθείς να ξεγελάσεις?
Εγώ ΔΕΝ γνώριζα φίλε μου με ποιό τρόπο είχε συντελεστεί η απάτη, και έτσι υποψιάστηκα τον ποιο εύκολο.
Το ότι ήταν απάτη, ναι!!.Για μενα ήταν καραμπινάτη.

Αν εσύ αρχικά το έχαψες, το πρόβλημα δικό σου.
Είναι καθαρά θέμα λογικής . Και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκα.
Αντί λοιπόν να ζητήσεις συγνώμη για την άστοχη τοποθέτηση σου, με κατηγορείς και από πάνω?

Μήπως έχεις χάσει το μέτρο?


Φίλε Γιάννη θα σε ρωτήσω κάτι και θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά.. σκέφτεσαι καθόλου πριν μιλήσεις-γράψεις? προσέχεις ποιός γράφει τι εδώ μέσα ή απαντάς με παρωπίδες στα κουτουρού? όταν λέω ότι στους δήθεν ορθολογιστές τα μάτια τους φιλτράρουν και βλέπουν αυτά που θέλουν να δουν και ότι πολλές φορές η γλώσσα τους και τα γραπτά τους προτρέχουν του μυαλού τους, φταίω εγώ μετά..
Κάνε τον κόπο και πρόσεξε ποιος πόσταρε για το συγκεκριμένο γλυπτό... και σε παρακαλώ κοίτα να μιλάς καλύτερα καθώς δεν "πάω να ξεγελάσω" κανέναν εγώ είμαι αυτός που έγραψα ότι είναι προσθήκη (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΤΗ ΑΡΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΠΗΛΘΕ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕΣ ΠΡΟΪΟΝ ΑΠΑΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΤΑΖ ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΟΥΣ).

Και για να σε βοηθήσω καθώς μόνος σου είμαι σίγουρος ότι δεν θα το δεις αφού δεν θες να το δεις, ΔΕΝ πόσταρα λοιπόν εγώ τις φωτογραφίες και την ερώτηση παρά μόνο απάντησα στα περί μοντάζ όπου έγραψα ακριβώς για το τι πρόκειται!! οπότε όπως λένε, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς και πρώτα να ηρεμείς, να προσέχεις τι βλέπεις-ακους, να σκέφτεσαι και μετά να γράφεις (αντί να γράφεις τους άλλους).. !!

Αν τώρα εσύ πιστεύεις ότι δικαιώθηκες και ότι η πραγματικότητα που είναι ότι μάστορας (γλύπτης) το πρόσθεσε το 1992 (και μάλιστα νομίζω είναι official και όχι απάτη όπως γράφουν τα links που έδωσα) είναι ίδιο και το αυτό με το ότι η φωτογραφία είναι ψεύτικη και ψηφιακό μοντάζ τι να σου πω.. θεωρώ πως εφόσον επιμένεις μετά απ αυτό είσαι ιδιαίτερα ακατάλληλος για οποιαδήποτε σοβαρή συζήτηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα πάντως η ακραίου/θρησκευτικού τύπου χρήση της μεθόδου του σκεπτικισμού ή γενικότερα της κριτικής σκέψης μου φαίνεται το ίδιο απεχθής με την οποιαδήποτε "συνομωσιοληψία" και την τάση να βλέπει κάποιος μυστήρια, "κρυφούς δάκτυλους" και ανεξήγητα παντού και ανεξέλεγκτα. Το ίδιο αδιεξοδικά δογματικές, φανατικές, καταστροφικά μηδενιστικές και εντέλει αντιεξελικτικές είναι και οι δύο στάσεις!

gianipseftis γιατί εγκαλείς τον Craven για δήθεν "απάτη"; Δεν βλέπεις πως την φωτογραφία την είχε παραθέσει καταρχάς ο AitheroVamon(ή το ξέχασες, εφόσον παρεπέμπεις το κείμενό του σε προηγούμενο μήνυμά σου) ο οποίος επίσης ορθά -όπως αποδεικνύεται- αναρωτήθηκε για το αν πρόκειται για "αστροναύτες της NASA"(αφού γι'αυτό πρόκειται και στην πραγματικότητα!) και γι'αυτό ζήτησε την γνώμη του οποιουδήποτε "γνωρίζει κάτι γι'αυτό";

Ο Craven παρέπεμψε στην ορθή εξηγητική κατεύθυνση για το υπαρκτό αυτό σκάλισμα. Εντέλει ο μόνος που παραπέμπει σε κάποια παντελώς εσφαλμένη -με εκσεσημασμένη προχειρότητα στη διερεύνηση του ζητήματος αν λάβουμε υπόψη τους "κινέζους" που διενέργησαν ψηφιακή επεξεργασία- ήσουν εσύ.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν καθόλου γιατί "προτείνεις" στους άλλους να ζητήσουν συγνώμη...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείτε για τις αθέλητες επαναλήψεις. Προφανώς έγραφα το ίδιο χρονικό διάστημα στο οποίο ο Craven έστειλε και το δικό του μήνυμα.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενας αρχαίος λαός,πού πριν 6.000 χρόνια,ήταν σε θέση
να χτίζει πυραμίδες,όπως η μία και μοναδική,του <<Χεοπα>>
[οι άλλες είναι αντίγραφα],δεν θα έπρεπε σήμερα να κυριαρχεί
στον πλανήτη?Να ήταν η μία και μοναδική φυλή στη Γη?

Η ερώτηση δεν έχει λογική για τρεις λόγους:
α) Θεωρείς ότι η πυραμίδα του Χέοπα είναι η πρώτη και δεν κάνεις κανένα κόπο να ψάξεις να βρεις την εξέλιξη των πυραμίδων. Θεωρείς ότι κάποιος παλάβρας είπε την αλήθεια και ότι όλοι οι αρχαιολόγοι (και δη αιγυπτιολόγοι) του κόσμου είναι ηλίθιοι που δεν τον πιστεύουν...
β) Η ημερομηνία είναι άσχετη με την χρονολογία βασιλείας του Χέοπα, όπως και άσχετη με τα υπόλοιπα γεγονότα.
γ) Εσύ τι λες; Μήπως και οι Μάγια ή οι Αζτέκοι θα έπρεπε να κυριαρχούν στην γη; Και αυτοί είχαν πυραμίδες... Μήπως οι Κινέζοι (τάφος του Τσιν);
Και μία ερώτηση της πλάκας: οι Μινύες που αποξήραναν την Κωπαίδα και έφτιαξαν το φρούριο του Γλα, κυριάρχησαν μήπως σε όλη την Ελλάδα;;;

quote:
Με το σκεπτικό σου οι νεότερες πυραμίδες του Μυκερίνου και του Χεφρήνου θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερες, τελειότερες και τεχνολογικά πιο καταρτισμένες.
Ομως συμβαίνει το αντίθετο!!!

Allzzaro
Στην Αιγυπτιολογία παίρνεις κολούρα - την Δεύτερα με τον κηδεμόνα σου...
Πάντως έχει πολύ μεγάλη πλάκα να κάθεστε να συζητάτε και μην ξέρετε καν σε ποια δυναστεία ανήκουν οι τρεις πυραμίδες, τα οικονομικά και κοινωνικά πλαίσια της κατασκευής τους, και το κυριότερο: τις ειδικές παραμέτρους, από τα κλιματικά στοιχεία της περιόδου μέχρι την εξέλιξη της κατασκευής τους...
Την πυραμίδα του Ζοζέρ, την έχετε δει καθόλου;;; Την έχετε μελετήσει;;;

quote:
Όταν θα πάρεις ένα ντουκόχαρτο ή ένα γυαλόχαρτο (και όσα θες μην σου πώ) και μου φτιάξεις ένα τέλειο κρυστάλλινο κρανίο απο χαλαζία και ποστάρεις την φωτογραφία τότε θα μιλάμε για ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ :)

Craven
Κάτσε μισό λεπτό: γιατί να μην το κάνεις εσύ; Που είναι το δύσκολο;
Στο ότι θα πρέπει να τρίβεις;
Ναι, είναι αλήθεια ότι θα τρίβεις χρόνια για να έχεις ένα αποτέλεσμα σαν το κρανίο, αλλά είναι κάτι το μοναδικό.
Μου προκαλεί εντύπωση που δέχεστε μοναδικά κτίρια, σαν τον πύργο της Βαβιλί, ή το μαυσωλείο της Αλικαρνασσού, αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχεστε μοναδικά αντικείμενα που μπορούν να μεταφερθούν με τα χέρια...
Ποιά είναι η διαφορά τους; Στο ότι το ένα κατασκευάστηκε από χιλιάδες ανθρώπους και το άλλο από μερικούς τεχνίτες;;;
Πάρε ένα μικρό παράδειγμα που αναφέρει ο Καζαντζάκης στα ταξιδιωτικά του: οι Κινέζοι έθαβαν και έτρωγαν αυγά πάπιας 30 και 60 ετών.
Ειλικρινά περιμένεις σήμερα κάποιος να βάλει αυγά στο χώμα και να τα βγάλει για να πουλήσει μετά από 30 χρόνια;;;
Ακόμα και η παλαίωση στο ουίσκι σήμερα είναι τεχνητή!!!
Λοιπόν, το πρόβλημα είναι ότι μερικοί τεχνίτες των Μάγια ή κάποιου άλλου λαού της Μεσοαμερικής, θα έτριβαν το κρανίο επί μερικά χρόνια για να γίνει όπως το βλέπουμε σήμερα;;;
Δεύτερον: γιατί θα πρέπει να φτιαχτεί όλο το κρανίο για να το πιστέψεις; Εάν μέσα σε μερικές ώρες έχεις μία διαμόρφωση που εάν συνεχιστεί για κάποια χρόνια θα έχεις το αποτέλεσμα του κρανίου, τότε δεν ισχύει σαν απόδειξη;

Και να και η νεολοθική Μάλτα του 2000π.χ.
Και εκεί εξωγήινοι τα έκαναν;;;
Ένας από τους ναούς...

Και ένα τμήμα αγάλματος από την ΘΕΑ που λάτρευαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
ερώτησή μου.
Αν ο πολιτισμός αυτός των πέρα των 6.000 ετων,είχε
το know how μιάς κατασκευής τέτοιας,γιατι δεν είναι
σήμερα κυρίαρχος?

Τρία πιθανα σενάρια:
Α.Η πυραμίδα προυπήρχε απο αγνωστο πολιτισμό.
Β.Εξωγήινη κατασκευή.
Γ.Πράγματι χτισθηκε απο πανάρχαιους Αιγύπτιους,που
για κάποιο λόγο εκφυλίστηκαν και χάθηκαν.


Το 1857 βρέθηκε μία επιτύμβια στήλη από τον A Mariette στα ανατολικά της πυραμίδας και που χρονολογείται περίπου στα 1500 π.Χ.
Όμως παρουσιάζει ενδείξεις αντιγραφής από μία πολύ παλαιότερη στήλη που είχε κατασκευαστεί στα χρόνια της τέταρτης Δυναστείας. Σ' αυτή τη στήλη ο ίδιος ο Χέοπας αναφέρει για τις ανακαλύψεις του όταν καθάριζε την άμμο από την πυραμίδα και τη Σφίγγα.

Πονοκέφαλο λοιπόν προκαλεί η άμμος αυτή πάχους 4 μέτρων γύρω από τη βάση της μεγάλης πυραμίδας που περιέχει πολλά όστρακα καθώς και το απολίθωμα μιας θαλάσσιας αγελάδας, τα οποία σύμφωνα με χρονολόγηση με τη μέθοδο του ραδιενεργού άνθρακα, έχουν ηλικία 11.600 χρόνων.

Ο Αραβας ιστορικός Al Biruni στο έργο του 'Η Χρονολογία των Αρχαίων Κρατών' (The Chronology of Ancient Nations) αναφέρει.
"Οι Πέρσες και η μεγάλη μάζα των Μάγων εκτιμούν πως οι κάτοικοι της Δύσης, όταν είχαν προειδοποιηθεί από τους Σοφούς, κατασκεύασαν κτίρια για το Βασιλιά και τις πυραμίδες της Γκίζας.
Τα ίχνη από τα νερά του κατακλυσμού και τα αποτελέσματα των κυμάτων είναι ακόμα ορατά σ' αυτές τις πυραμίδες στη μέση του ύψους τους, μέχρι το σημείο που είχε φτάσει το νερό".

Εδώ φαίνεται η πυραμίδα να επέζησε ενός μεγάλου κατακλυσμού και αυτό ήταν κάτι που την εποχή του Χέοπα το εγνώριζαν. Το εγνώριζαν φυσικά και την μετά εποχή Χέοπα. Το εγνώριζε καθώς φαίνεται ακόμα και ο Ηρόδοτος.
Το ποιοί κατασκεύσαν τις πυραμίδες, θρύλοι θέλουν να χρησιμοποίησαν σχέδια του Ερμή ή ακόμα να τις κατασκεύασε ο ίδιος ο Ερμής σε μία εποχή πρίν του κατακλυσμού.

Στην μετά εποχή των παγετώνων κοντά στο 10.000 ΠΧ η γεωγραφικός χάρτης της περιοχής δεν είχε καμμία σχέση με το σημερινό.
Δισεκατομμύρια τόννοι νερού είχαν συσσωρευθεί σε περιοχές με εξαίρεση τους παραλλήλους Βόρεια του Τροπικού του Καρκίνου (Μεσόγειος-Αφρική).
Η στάθμη της Μεσογείου θα έπρεπε να ήταν χαμηλότερη κατά 200 μέτρα αφήνοντας μια εύφορη κοιλάδα. Η προέκταση του Νείλου (Στύξ) χυνόταν στο Γιβραλτάρ ενώ κατά μήκος του κατοικούσε ο Οσιριακός πολιτισμός.
Αρκετοί ποταμοί προερχόμενοι απο την Ευρώπη κατέληγαν στο μεγάλο ποτάμι ενώ υπήρχαν και αρκετές λίμνες (θάλασσα της Σίδρας).
Η καταστροφή απο το λιώσιμο των πάγων ήταν αναμενόμενη και σύμφωνα με τον Al Biruni είχαν προειδοποιηθεί για την επικείμενη καταστροφή.
Η καταστροφή ήταν πολύ μεγάλη καθώς τα νερά εισχωρούσαν απο πάρα πολλά σημεία.Ενα του πορθμού του Γιβραλτάρ και τα υπόλοιπα απο τους ποταμούς της Ευρώπης καθώς και την πλημμύρα του Νείλου.

Ξέρω φίλε agnostic οτι θα διαφωνήσεις, οτι θα ζητήσεις στοιχεία αλλά απο τη στιγμή που παραδέχεσαι την εποχή των παγετώνων θα δεχθείς και την πλημμύρα... Δεν είναι δυνατόν θα υπάρχουν πάγοι χωρίς τη μείωση του ύψους της θάλασσας και δεν είναι δυνατόν να υπάρξει λιώσιμο των πάγων χωρίς πλημμύρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2636719
Maintained by Digital Alchemy