ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΣΕΛΗΝΗ-ΤΕΧΝΗΤΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 18:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω θα έλεγα οτι αυτός ο κύκλος της κατηνιάς πρέπει να σταματήσει
και απο τους δυο σας .

γνώσεις έχετε,
αλλος απο το δημοτικό, αλλος απο το πανεπιστήμιο,
αλλος απλα διαβάζοντας ... δεν εχει σημασία ,
Είμαστε εδω γιατί θέλουμε να μετάσχουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις
ΑΡΚΕΙ (!) να παραμείνουν συζητήσεις και οχι κόντρες,
ούτε γνώσεων, ουτε κοκορομαχίες.

Λεω εγω οτι πετάει ο γάιδαρος ,
λεει κάποιος άλλος οτι δε γίνετε αυτο (γι αυτο και γι αυτο το λογο)
επιμένω εγω οτι ο γάιδαρος πετάει ?
Τι νόημα εχει να χαλιέται ο καθένας ?
αφου εγω θα συνεχίσω να θεωρώ το πέταγμα του συμπαθούς τετράποδου εφικτό ?
Οι υπόλοιποι που τύχει να παρακολουθούν το θέμα (αν τους ενδιαφέρει)
θα ψάξουν και θα βρουν τι είναι αυτο που κάνει το γάιδαρο
ιπτάμενο ή όχι .

Αυτόν το σκοπό έχουν οι συζητήσεις σε ενα φόρουμ (κατ'εμέ)
διατυπώνει κάποιος την άποψη του , λεει ο άλλος τη δική του , παρουσιάζει κι ενας τρίτος αλλη μια, ενδεχομένως ριζοσπαστική
και ολα αυτα αποτελούν τροφή για αναζήτηση ολων τον ενδιαφερόμενων .

Ας κάνουμε (ακόμα) μια προσπάθεια .



Hellas at War



Τί λες καλέ μου φίλε?

Είσαι “Κατίνα” εσύ?
Αν είσαι ,
Τιμή σου και καμάρι σου, γιατί εγώ ΔΕΝ είμαι, και αυτό που λες με προσβάλει κατάφορα.

Φίλε μου σου απάντησα σοβαρά σε ότι με ρώτησες.

Περίμενα απάντηση στα δικά μου επιχειρήματα, και όχι απάντηση κατίνας.
Αν δεν θες να απαντήσεις, δικαίωμα σου, αλλά αυτά τα περί κατίνας αλλού.

Και βεβαίως περίμενα μια απάντησή, στο ερώτημα που σου έθεσε ο κύριος Νικόμαχος,
Έχεις προσωπική άποψη/
Γιατί σε ρωτά?

Και ο λόγος που το ζητώ, είναι σοβαρός, γιατί αυτό που σε ρωτά, είναι συνέχεια του δικού σου κατινίστικου σχολίου
“Κι ύστερα ρωτάς τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ γιατί είναι επιθετικός ...”

Με βάση λοιπόν αυτή την συγκεκριμένη δική σου κατινίστικη θέση, που ορμόμενος κύριος Νικόμαχος ρωτά την γνώμη σου (και την γνώμη της διαχείρισης), τί έχεις να απαντήσεις στον κύριο Νικόμαχο?

Υ.Γ
Όσο για τον γάιδαρο που ρωτάς, και βεβαίως πετά, αν το βάλεις σε .... αεροπλάνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 20:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι “Κατίνα” εσύ?
Αν είσαι ,
Τιμή σου και καμάρι σου, γιατί εγώ ΔΕΝ είμαι, και αυτό που λες με προσβάλει κατάφορα.

Προσβληθηκες ?

Σου ζητάω συγγνώμη !

Το αν δεν συμμερίζεσαι την προτροπή μου,
να σταματήσουν οι κόντρες απο ΟΛΟΥΣ μας,
είναι δικαίωμα σου ...

quote:
Περίμενα απάντηση στα δικά μου επιχειρήματα, και όχι απάντηση κατίνας.
Αν δεν θες να απαντήσεις, δικαίωμα σου, αλλά αυτά τα περί κατίνας αλλού.

Εχω την αίσθηση οτι σου απάντησα ,
ως AitheroVamon ...

quote:
Και βεβαίως περίμενα μια απάντησή, στο ερώτημα που σου έθεσε ο κύριος Νικόμαχος,
Έχεις προσωπική άποψη/
Γιατί σε ρωτά?

Δε σου αρέσουν οι κατινιες , αλλα ολο εκεί το πας ...
τι να κανω τωρα ? να απαντησω ως Κατίνα ?

Και κατι τελευταίο , οταν εσυ μιλάς για "δασκάλους και μαθητές"
"τσιράκια" δηλαδή ,
εγω έπρεπε να προσβληθώ ?
Δε νομίζω φιλε μου ... είδες οτι το προσπέρασα και δεν έμεινα στην κόντρα σου με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ κι ας με πήραν τα σκάγια ,
απορώ ομως γιατί το συνεχίζεις ...

ps
(εδω θα είμαι κι αργότερα το βράδυ ,να σου δώσω όσες απαντήσεις θέλεις
για να τελειώνουμε με αυτα και να γυρίσουμε στο Θεμα μας)


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 06/04/2012 20:27:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Είσαι “Κατίνα” εσύ?
Αν είσαι ,
Τιμή σου και καμάρι σου, γιατί εγώ ΔΕΝ είμαι, και αυτό που λες με προσβάλει κατάφορα.

Προσβληθηκες ?

Σου ζητάω συγγνώμη !

Το αν δεν συμμερίζεσαι την προτροπή μου,
να σταματήσουν οι κόντρες απο ΟΛΟΥΣ μας,
είναι δικαίωμα σου ...

quote:
Περίμενα απάντηση στα δικά μου επιχειρήματα, και όχι απάντηση κατίνας.
Αν δεν θες να απαντήσεις, δικαίωμα σου, αλλά αυτά τα περί κατίνας αλλού.

Εχω την αίσθηση οτι σου απάντησα ,
ως AitheroVamon ...

quote:
Και βεβαίως περίμενα μια απάντησή, στο ερώτημα που σου έθεσε ο κύριος Νικόμαχος,
Έχεις προσωπική άποψη/
Γιατί σε ρωτά?

Δε σου αρέσουν οι κατινιες , αλλα ολο εκεί το πας ...
τι να κανω τωρα ? να απαντησω ως Κατίνα ?

Και κατι τελευταίο , οταν εσυ μιλάς για "δασκάλους και μαθητές"
"τσιράκια" δηλαδή ,
εγω έπρεπε να προσβληθώ ?
Δε νομίζω φιλε μου ... είδες οτι το προσπέρασα και δεν έμεινα στην κόντρα σου με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ κι ας με πήραν τα σκάγια ,
απορώ ομως γιατί το συνεχίζεις ...

ps
(εδω θα είμαι κι αργότερα το βράδυ ,να σου δώσω όσες απαντήσεις θέλεις
για να τελειώνουμε με αυτα και να γυρίσουμε στο Θεμα μας)


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 06/04/2012 20:27:32



Φίλε μου διαπίστωσες να κοντράρω κανέναν κακόβουλα?

Αυτά που αναφέρω για δάσκαλο – μαθητή , περιγράφουν μια σχέση που εσείς αφήσατε να εννοηθεί και την προωθείται

Αν κατάλαβα λάθος, ζητώ συγνώμη.

Αν προσέξεις όμως, σε όλη την ροή της κουβέντας, μιλώ για το θέμα, λέγοντας την δική μου γνώμη, και όπου αυτή διαφέρει από την γνώμη κάποιου άλλου, αιτιολογώ τον αντίλογο μου.

Είναι αυτό ξεκατίνιασμα?

Ξεκατίνιασμα είναι να σχολιάσεις χλευαστικά σε κάποιον τρίτο την γνώμη άλλου, χωρίς καν να μπεις στον κόπο να το αιτιολογήσεις.

Αν εσύ συμφωνείς σε αυτή την νοοτροπία, τότε διαφέρει η λογική μας

Δυστυχώς το κύκλωμα πέφτει σε λίγο, και πρέπει να κλείσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.worldufophotos.org/2/8e1b9/267c472/?a=1&navlist=257b2d2,257b2d8#/gallery/moon-photos/dark-side-of-the-moon-city-for-what/

ενδιαφερων φωτογραφιες,ριξτε μια ματια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 09:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερον link παραθεσε ο Ιταλος!

Για παραδειγμα: στη 34η φωτο (απ τις 138), βλεπουμε ΚΑΘΑΡΑ πως οι κρατηρες δεν ειναι... καθολου βαθυ!! Φαινεται πως ο φλοιος ειναι αναλλοιωτος και ειναι σκεπασμενος..

Φανταστειτε το πατωμα του σπιτιου σας να ειναι σκεπασμενος πχ με αμμο με παχος 3-4 εκατοστων το επιπεδο. Αν ριξουμε μετα μια πετρα στον αμμο, δεν θα δημιουργησει ενα κρατηρα αλλα με μικρο βαθος καθως θα φτανει μεχρι το πατωμα;

Παντως πιστευω οτι μερικες φωτογραφιες εχουν επεξεργαστει με μονταζ... Οχι μονο απο τη ΝΑΣΑ αλλα και απο την αλλη πλευρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 17:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κύριος γιάννης
Υ.Γ

Είδα βιαστικά κάπου, αλλά δεν έχω τον χρόνο να το δω ξανά, να αναφέρεται πως το σύμπαν δεν έχει αρχή και τέλος.
Αν η αναφορά έγινε για το συγκεκριμένο σύμπαν που παρατηρούμε, - μέσα στο οποίο ζούμε – τότε αυτή η άποψη είναι τελείως λάθος, και δεν έχει καμία – μα καμία – επιστημονική βάση.

Από όσα εγώ έμαθα, και όλα τα στοιχεία δείχνουν, το σύμπαν μας, είχε μιαν αρχή, και έχει πέρατα.
Είναι δηλαδή πεπερασμένο.

Αυτά έχω ακούσει να υποστηρίζει η σύγχρονη κοσμολογία, και βεβαιώνουν οι μετρήσεις της κοσμικής ακτινοβολίας υποβάθρου.
Μάλιστα τα τελευταία στοιχεία μας οδηγούν στο συμπέρασμα ενός Ευκλείδειου χωροχρόνου.



Κύριε Aitherovamon
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς το μυστικό της αυτοσυγκράτησης?

Πές μου κι εσυ κυρία Αμαλία,όταν βλέπεις τέτοια τι κάνεις?
Είδικά εσυ,έχεις ανεβάσει ένα σωρό άρθρα,μεταφρασμένα απο σένα,σε θέματα φυσικής.Κάτι θα έχεις συγκρατήσει,αρκετα ώστε να δώσεις ένα χαρακτηρισμό στο κείμενο του quote.

Το << κατινοκουβέντες >>,θα ήταν προσβλητικό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Κύριε Νικόμαχε
Προφανώς η κυρία Αμαλία δεν θα έχει δει την επίκλησή σου για σχολιασμό, του κειμένου μέσα σε quotes που παρέθεσες..

Δεν είναι παράξενο, μην την παρεξηγήσεις.
Εγώ το είχα δει εξ αρχής, γιατί παρακολουθούσα αυτήν την συζήτηση, και περίμενα την απάντησή της στην έκκληση σου, ελπίζοντας πως όσο θα έλειπα, θα απαντούσε.

Δεν μπορεί σκέφτηκα – όπως και εσύ ο ίδιος επισημαίνεις – τόσα “επιστημονικά κείμενα” έχει μεταφράσει, όσο και νάνε κάτι θα έχει καταλάβει για την ισχύουσα επιστημονική θέση, δηλαδή για το αν το σύμπαν που παρατηρούμε, έχει αρχή και τέλος.
Αν το σύμπαν μας δηλαδή, με δυο λόγια, είναι πεπερασμένο, ή άπειρο.

Έτσι επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο με την ελπίδα πως θα το δει και θα σου απαντήσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 18:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως κύριε Γιάννη.

Επίσης θα μπορούσε να μας πεί,άν υπάρχει κι άλλο σύμπαν,έξω απο αυτό το οποίο ζούμε,όπως λές!

Αχ,τι χαρά...!!!

Θα μάθω καινούργια πράματα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2012, 18:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βεβαίως κύριε Γιάννη.

Επίσης θα μπορούσε να μας πεί,άν υπάρχει κι άλλο σύμπαν,έξω απο αυτό το οποίο ζούμε,όπως λές!

Αχ,τι χαρά...!!!

Θα μάθω καινούργια πράματα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Αυτό είναι που πιστεύω και εγώ κύριε Νικόμαχε.

Διαπιστώνω συνεχώς- και εκπλήσσομαι ευχάριστα, - πόσα πολλά πράγματα μπορεί να μάθει κανείς, ρωτώντας, το ένα και το άλλο.

Θα μπορούσε λες η κυρία Αμαλία να σου πει και για τα άλλα σύμπαντα?
Πως μπορεί να ξέρει για αυτά με σιγουριά?

Μήπως της βάζεις δύσκολα?

Άσε να σου πεί πρώτα για το δικό μας που το βλέπουμε, και .... βλέπουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 00:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εβλεπα τις φωτογραφιες του ρομποτ spirit στον πλανητη Αρη, και κατοπιν αναρωτηθηκα:

...Γιατι δεν εχει γινει αναλογο κινημα και για το φεγγαρι;; Να στειλεις ρομποτ στο φεγγαρι ειναι πολυ ευκολο, θα εκανε αναλυσεις επι αναλυσεων στα βραχια, θα περιπλανιοταν παντου, θα τραβαγε αμετρητες φωτογραφιες... Πολυ κοντινες φωτογραφιες... Και να γινοταν ας πουμε ενα google moon! Οχι απο ψηλα...

Μια τετοια αποστολη σιγουρα θα ειχε πολυ λιγοτερο κοστος απο μια επανδρωμενη αποστολη....

...Αλλα τελικα αποφασισαμε να στειλουμε 2-3 ρομποτς σε ενα πολυ πιο μακρινο πλανητη παρα στο φεγγαρι!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2012, 16:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή η απορία σου αλλά απλοϊκή η απάντηση της.. ξέρεις τι κόστος έχει κάθε τέτοια αποστολή και κάθε τέτοιο rover?
Το κάθε rover κόστισε πριν πολλά χρόνια 800εκ δολάρια οπότε μαζί με το κόστος μιας αποστολής, των οργάνων κτλ κτλ σκέψου το σημερινό συνολικό κόστος. Αν είναι να θες 2 η 3 δις σήμερα για να το κάνεις αυτό, γιατί να το κάνει αυτό η NASA για έναν δορυφόρο που δηλώνει ότι ξέρει τα πάντα για αυτόν, είναι πλήρως χαρτογραφημένος δορυφόρος, έχουμε πολλά δείγματα κτλ κτλ ποιο ακριβώς θα ήταν το νόημα ειδικά όταν ένα πέρασμα χαμηλής τροχιάς (απ αυτά που έχουν γίνει στο παρελθόν) μαζί με τα δείγματα κτλ κτλ έχουν το ίδιο αποτέλεσμα φτηνότερα και έχουν ήδη γίνει?
Νομίζω ότι το έχει ξεκαθαρίσει εδώ και χρόνια η NASA (η επίσημη εξήγηση τουλάχιστον) ότι δεν βρίσκει κάποια αξία να ασχοληθεί παραπάνω με την Σελήνη (εκτός αν μιλήσουμε για κάποια βάση στο μέλλον) και ότι αξίζει περισσότερο να αφιερώσει χρόνο και χρήμα σε Αφροδίτη, Άρη (περισσότερο στον δεύτερο αν και αρχίζει και παρατάει ακόμα και αυτούς τους πλανήτες), Τιτάνα, Ευρώπη (εδώ περισσότερο ψωμί πλέον) κτλ.
Πέρα αν θέλει ή δεν θέλει να στείλει για κάποιο σκοτεινό λόγο στην σελήνη ή για κάποιο πεζό και απλό λόγο (δεν θα ασχοληθώ με αυτό καθώς αφορά την φαντασία μου και μόνο), γεγονός είναι ότι το να φτιάχνουμε "ρομποτάκια" και να τα στέλνουμε από δω και από εκεί δεν είναι κάτι το απλό και καθημερινό και πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί που αφιερώνουμε χρόνο και χρήμα σαν ανθρώπινο είδος (όχι μόνο η NASA αλλά και όποιος άλλος ασχοληθεί με το ηλιακό μας σύστημα, βλέπε Ρώσοι, Κινέζοι, Ινδοί, Ευρωπαίοι, Ιάπωνες κτλ), ειδικά πλέον που οι οικονομικοί και φυσικοί πόροι είναι περιορισμένοι και οι αποστολές γενικότερα μειωμένες ως παγωμένες.

quote:

Εβλεπα τις φωτογραφιες του ρομποτ spirit στον πλανητη Αρη, και κατοπιν αναρωτηθηκα:

...Γιατι δεν εχει γινει αναλογο κινημα και για το φεγγαρι;; Να στειλεις ρομποτ στο φεγγαρι ειναι πολυ ευκολο, θα εκανε αναλυσεις επι αναλυσεων στα βραχια, θα περιπλανιοταν παντου, θα τραβαγε αμετρητες φωτογραφιες... Πολυ κοντινες φωτογραφιες... Και να γινοταν ας πουμε ενα google moon! Οχι απο ψηλα...

Μια τετοια αποστολη σιγουρα θα ειχε πολυ λιγοτερο κοστος απο μια επανδρωμενη αποστολη....

...Αλλα τελικα αποφασισαμε να στειλουμε 2-3 ρομποτς σε ενα πολυ πιο μακρινο πλανητη παρα στο φεγγαρι!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2012, 23:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταξύ αστείου και σοβαρού....

Λέτε να φταίει το ...φεγγάρι
για το τραμπάκουλο που έρχεται στις 6 Μάη???

http://gr.news.yahoo.com/%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF-131724796.html


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2012, 00:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τραμπάκουλο?
Δεν λές τίποτα!!Θα δείξει πόσοι Ελληνες χρειάζονται...λοβοτομή!!
Αναάλογα τα ποσοστά που θα πάρουν τα δυο κόμματα,τόσα θα είναι και τα ποσοστά της ηλιθιότητας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy